PDA

View Full Version : Προς audiophiles του φόρουμ...



Ζεύκας
12/09/2015, 16:01
Θέμα: Ενεργό subwoofer.

Θέλω να προσθέσω sub στο home cinema. (δωμάτιο 15τμ)

2 σενάρια:

1) να τσιμπήσω το δεκάρι sub μαγνητικά θωρακισμένο ενός φίλου και να πάρω ενισχυτή γι'αυτό.
Τι τιμές παίζουν γι'αυτούς τους ενισχυτές;

2) να ψάξω κατευθείαν για ενεργό subwoofer. για προτείνετε κανά value for money.
δεν έχω και τα πιο εκλεπτυσμένα αυτιά άρα δεν καίγομαι να πάω σε τπτ klipsch ή denon.

:beer:

dimmie_72
12/09/2015, 19:07
αν ξέρεις να δεις τα specs ενισχυτή και μεγαφώνου ώστε να είσαι σίγουρος ότι θα διαλέξεις ενισχυτή που μπορεί να διεγείρει το sub, τότε ακολούθησε την 1η λύση.
Αλλιώς τη 2η. Δες εδώ (http://www.parts-express.com/) να πάρεις ιδέες και όταν καταλήξεις ψάξε το προϊόν στην Ελλάδα επειδή το site είναι αμερικάνικο.

Bob_o_mastoras
12/09/2015, 20:39
Σε 15 τμ δωματιο ακους τελεια και δυνατα ακομα και με ενα απλο 5.1 για pc.. Γιατι να μπλεξεις με ενισχυτες κλπ κλπ;;;:confused:
Γιατι δεν εφαρμοσες κατ'ευθειαν αυτη τη λυση;;

Ζεύκας
13/09/2015, 08:38
@Bob: Been there, done that, not satisfied at all.

@Dimmie: Ευχαριστώ για το λινκ, θα κοιτάξω να μάθω αναλυτικές προδιαγραφές του sub που έχω βάλει στο μάτι
και θα δω τι θα κάνω.

οποιαδήποτε άλλη βοήθεια ευπρόσδεκτη :beer:

teogtp
13/09/2015, 09:53
@Bob: Been there, done that, not satisfied at all.

@Dimmie: Ευχαριστώ για το λινκ, θα κοιτάξω να μάθω αναλυτικές προδιαγραφές του sub που έχω βάλει στο μάτι
και θα δω τι θα κάνω.

οποιαδήποτε άλλη βοήθεια ευπρόσδεκτη :beer:

Δες και μια ματια στο avclub φορουμ.
Εχει πολυ υλικο για διαβασμα.

doctoras
13/09/2015, 10:21
τι ενισχυτη έχεις? για να υπάρχει ομοιογένεια με το υπολοιπο σύστημα. οι απλοί a/v κοντρολάρουν λόγο της αποκωδικοποίησης του ήχου τους, σε ένα σύστημα με ισχύ 5Χ50w θα πρέπει να κοιτάξεις τα preferences του κατασκευαστή για ανάλογο subwoofer όπως και τι διάσταση woofer είναι η κατάλληλη για να μη πνίξει το δωμάτιο σε υποσυχνότητες, οι οποίες μπορεί αρχικά να φανούν διασκεδαστικές αφετέρου θα σε κουράσουν εγκεφαλικά και ψάχνεις για καλύτερη συμπεριφορά
τώρα εάν θέλεις να πειραματιστείς μπορείς να το κάνεις, με το παθητικό του φίλου σου αλλα εάν δε βρεις μονοκάναλο ενισχυτή σε χαμηλό κόστος ή δανικό θα σου βγει περισσότερο απο ένα κανονικό ένεργό

Ζεύκας
13/09/2015, 10:25
Δες και μια ματια στο avclub φορουμ.
Εχει πολυ υλικο για διαβασμα.

οκ ευχαριστώ.

στο AVsite μπαίνω συνήθως αλλά με μια πρόχειρη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι καλό.

Ζεύκας
13/09/2015, 10:30
τι ενισχυτη έχεις? για να υπάρχει ομοιογένεια με το υπολοιπο σύστημα. οι απλοί a/v κοντρολάρουν λόγο της αποκωδικοποίησης του ήχου τους, σε ένα σύστημα με ισχύ 5Χ50w θα πρέπει να κοιτάξεις τα preferences του κατασκευαστή για ανάλογο subwoofer όπως και τι διάσταση woofer είναι η κατάλληλη για να μη πνίξει το δωμάτιο σε υποσυχνότητες, οι οποίες μπορεί αρχικά να φανούν διασκεδαστικές αφετέρου θα σε κουράσουν εγκεφαλικά και ψάχνεις για καλύτερη συμπεριφορά
τώρα εάν θέλεις να πειραματιστείς μπορείς να το κάνεις, με το παθητικό του φίλου σου αλλα εάν δε βρεις μονοκάναλο ενισχυτή σε χαμηλό κόστος ή δανικό θα σου βγει περισσότερο απο ένα κανονικό ένεργό

yamaha rx-v361.

γράφει κάπου στο μάνουαλ περί προτιμήσεις για σαμπ; δν το ξερα, θα το τσεκάρω.

λίγο που έψαξα στο νετ είδα κάτι ενισχυτές για σαμπ με 200 ευρώ....δεν έχω να διαθέσω τόσα/

dimmie_72
13/09/2015, 11:10
yamaha rx-v361.

γράφει κάπου στο μάνουαλ περί προτιμήσεις για σαμπ; δν το ξερα, θα το τσεκάρω.

λίγο που έψαξα στο νετ είδα κάτι ενισχυτές για σαμπ με 200 ευρώ....δεν έχω να διαθέσω τόσα/

σε αυτού του τύπου τους ενισχυτές η έξοδος για sub είναι pre-out οπότε αναγκαστικά πας σε αναζήτηση ενεργού subwoofer. ψάξε 1 στις 6-1/2" με ενισχυτή 60-80W.

εναλλακτικά μπορείς να πάρεις κάτι τέτοιο (http://www.parts-express.com/dayton-audio-sa70-70w-subwoofer-plate-amplifier--300-784) και να το προσαρμόσεις στο sub που σου δίνεται ρυθμίζοντας τη συχνότητα αποκοπής ώστε να ταιριάζει στο χώρο.

7Tolis
13/09/2015, 11:11
Ο ενισχυτής δε σηκώνει το sub? Τον 461 έχω εγώ και τα έχει όλα επάνω. Δε πιστεύω να έχουν διάφορες στις εισόδους και εξόδους πίσω.

Ζεύκας
13/09/2015, 11:36
σε αυτού του τύπου τους ενισχυτές η έξοδος για sub είναι pre-out οπότε αναγκαστικά πας σε αναζήτηση ενεργού subwoofer. ψάξε 1 στις 6-1/2" με ενισχυτή 60-80W.


έχεις να μου προτείνεις κανά ενεργό sub που να ταιριάζει στον ενισχυτή μου? για 15 τμ

teogtp
13/09/2015, 11:43
σε αυτού του τύπου τους ενισχυτές η έξοδος για sub είναι pre-out οπότε αναγκαστικά πας σε αναζήτηση ενεργού subwoofer. ψάξε 1 στις 6-1/2" με ενισχυτή 60-80W.

εναλλακτικά μπορείς να πάρεις κάτι τέτοιο (http://www.parts-express.com/dayton-audio-sa70-70w-subwoofer-plate-amplifier--300-784) και να το προσαρμόσεις στο sub που σου δίνεται ρυθμίζοντας τη συχνότητα αποκοπής ώστε να ταιριάζει στο χώρο.

Αυτο ειναι καλη προταση!

dimmie_72
13/09/2015, 11:43
Ο ενισχυτής δε σηκώνει το sub? Τον 461 έχω εγώ και τα έχει όλα επάνω. Δε πιστεύω να έχουν διάφορες στις εισόδους και εξόδους πίσω.

έχετε και οι 2 ενίσχυση 5Χ100 για σύστημα 5+1. οπότε το ενεργό sub είναι απαραίτητο είτε με δικιά του είτε με εξωτερική ενίσχυση.

dimmie_72
13/09/2015, 11:47
έχεις να μου προτείνεις κανά ενεργό sub που να ταιριάζει στον ενισχυτή μου? για 15 τμ

δες το site που σούβαλα στο 1ο μου ποστ. αν θες να τα ρίξεις χοντρά μη το φοβηθείς για μικρό δωμάτιο κλπ γιατί όσο μεγάλο και νάναι έχει μεταβλητή συχνότητα αποκοπής οπότε το ρυθμίζεις εκεί που είναι το ιδανικό. πιστεύω όμως ότι στις 6-1/2'' και μέχρι 100W είσαι καλά.

teogtp
13/09/2015, 11:47
Εγω εχω αυτο. (http://www.crystalaudio.com/ProductDetails/BPT-Home-Theater-5_dot_1-Speaker-System-with-THX-Sub.aspx)
Το sub ειναι 10αρι σε περιπου 20τμ δωματιο και μπορει να ξηλωσει τα μαρμαρα.............

dimmie_72
13/09/2015, 12:19
Εγω εχω αυτο. (http://www.crystalaudio.com/ProductDetails/BPT-Home-Theater-5_dot_1-Speaker-System-with-THX-Sub.aspx)
Το sub ειναι 10αρι σε περιπου 20τμ δωματιο και μπορει να ξηλωσει τα μαρμαρα.............

δεν μιλάμε για ένταση αλλά για την χαμηλότερη συχνότητα αποκοπής. π.χ. 40Hz σε 1 δωμάτιο 20 τ.μ. με καναπέδες κλπ θα δημιουργούν πιθανόν συντονισμούς ανεπιθύμητους. ένταση όλα έχουν. ;)

7Tolis
13/09/2015, 12:22
http://www.odes.gr/shop/ixeia/ixeia-home-cinema-subwoofers/subwoofers-ypogoyfer/crystal-audio-thx-10subt-10q-wenge-timi.html

Τριζνε οι μεντεσέδες.Εδω εισαι Ζευκα.Καλή τιμή και αξιόπιστο.Το έχω χρόνια τωρα και βαράει κανονικά και πάντα.Θέλει λίγη προσοχή στη τάση του ρευματος γιατί στις διακυμάνσεις της τάσης σκάει κάτι μυστήρια γκουπ και λες πάει το έκαψα τώρα.

teogtp
13/09/2015, 12:25
δεν μιλάμε για ένταση αλλά για την χαμηλότερη συχνότητα αποκοπής. π.χ. 40Hz σε 1 δωμάτιο 20 τ.μ. με καναπέδες κλπ θα δημιουργούν πιθανόν συντονισμούς ανεπιθύμητους. ένταση όλα έχουν. ;)

Για χαμηλο μιλαω.
Τα θεματα με τους τριγμους λυθηκαν αμεσως.Τοποθετηθηκαν φελοι εκει που πρεπει.
Να ακουσεις Inseption στην φαση με τα κυματα στην παραλια σε HD Master audio να σηκωθεις να τρεξεις μην βραχεις.....

teogtp
13/09/2015, 12:27
http://www.odes.gr/shop/ixeia/ixeia-home-cinema-subwoofers/subwoofers-ypogoyfer/crystal-audio-thx-10subt-10q-wenge-timi.html

Τριζνε οι μεντεσέδες.Εδω εισαι Ζευκα.Καλή τιμή και αξιόπιστο.Το έχω χρόνια τωρα και βαράει κανονικά και πάντα.Θέλει λίγη προσοχή στη τάση του ρευματος γιατί στις διακυμάνσεις της τάσης σκάει κάτι μυστήρια γκουπ και λες πάει το έκαψα τώρα.

Αυτο εχω.

7Tolis
13/09/2015, 12:27
Εγω με το transformers 2 & Blackhawk down ψαχνόμουν μην φάω καμία αδέσποτη αλλά με DTS ηχο.Σε master audio καλύτερα ακόμη θα είναι υποθέτω.

dimmie_72
13/09/2015, 12:29
να σηκωθεις να τρεξεις μην βραχεις.....


δεν μασάω από βροχή ρε, αφού είμαι τρου! :bawl:

teogtp
13/09/2015, 12:29
Και να προσθεσω οτι η CrystalAudio ειναι Ελληνικη εταιρεια με πολυ καλο αφτερ σερβις.
Τσεκαρισμενο.

7Tolis
13/09/2015, 12:29
Αυτο εχω.
Με αντιγράφεις;Τα κοιτι έμα.

Ελληνική αξιοπρεπέστατη εταιρία και μπράβο τους.5.1 στήσιμο έχω,όλα crystal audio.

teogtp
13/09/2015, 12:29
δεν μασάω από βροχή ρε, αφού είμαι τρου! :bawl:

Τι μλκς!!!!!
:bawl:

dimmie_72
13/09/2015, 12:34
Και να προσθεσω οτι η CrystalAudio ειναι Ελληνικη εταιρεια με πολυ καλο αφτερ σερβις.
Τσεκαρισμενο.

και τότε γιατί δεν μας έβαλες το Ελληνικό site όπως ο Τόλης; έχεις αυξήσει watts πάλι; :rolleyes:

teogtp
13/09/2015, 12:34
Με αντιγράφεις;Τα κοιτι έμα.

Ελληνική αξιοπρεπέστατη εταιρία και μπράβο τους.5.1 στήσιμο έχω,όλα crystal audio.

Πες μου οτι εχεις και Onkyo ενισχυτη να παθω τετανο..................:lol:

teogtp
13/09/2015, 12:36
Εγω με το transformers 2 & Blackhawk down ψαχνόμουν μην φάω καμία αδέσποτη αλλά με DTS ηχο.Σε master audio καλύτερα ακόμη θα είναι υποθέτω.

Αν δεν εχεις ακουσει master audio θα παθεις συγκοπη.
Μιλαμε ακουγονται τα κλειστρα απο τα οπλα..........

teogtp
13/09/2015, 12:38
και τότε γιατί δεν μας έβαλες το Ελληνικό site όπως ο Τόλης; έχεις αυξήσει watts πάλι; :rolleyes:

25watt φουλ ανοικτο αερα και 70%vg ..........
Eξαφανιζομαι μεσα σε συννεφο ατμου σαν τους νιντζα........:D

7Tolis
13/09/2015, 12:42
Αν δεν εχεις ακουσει master audio θα παθεις συγκοπη.
Μιλαμε ακουγονται τα κλειστρα απο τα οπλα..........

yamaha έχω rxv461 αλλά μισό.Master audio εννοείς pcm ναι;

25 watts?Κατέβηκα εγω στα 14-15 και ανέβηκες εσύ;

teogtp
13/09/2015, 12:56
yamaha έχω rxv461 αλλά μισό.Master audio εννοείς pcm ναι;

25 watts?Κατέβηκα εγω στα 14-15 και ανέβηκες εσύ;

ΔΕν βλεπω να υποστηριζει ο ενισχυτης αποκωδικοποιηση dts master audio.

dimmie_72
13/09/2015, 13:02
Μιλαμε ακουγονται τα κλειστρα απο τα οπλα..........

εγώ έχω βάλει 1 τέτοιο (http://www.parts-express.com/clark-synthesis-tst209-tactile-transducer-bass-shaker--300-861) κάτω απ το μαξιλάρι της πολυθρόνας, βάζω και 1 βίντεο που τράβηξα να περνάω χωματόδρομο με το Capo και.... αισθάνομαι μέχρι και τα πετραδάκια. :rolleyes:

7Tolis
13/09/2015, 13:02
Να χαμηλώσεις watt και να ανεβάσεις ωμ.

edit,για τον καφετζή πήγαινε.