PDA

View Full Version : Απωθητικο σκυλων με υπερηχους.



Pan (dvs)
13/09/2015, 10:07
Ασχετα με τα φιλοζωικα αισθηματα του καθενος,υπαρχει ενα αντικειμενικο προβλημα με τις επιθεσεις τσοπανοσκυλων.Οσοι κινουμαστε στο ορεινο δικτυο,οσο και αν υποτιθεται οτι μπορουμε να διαχειριστουμε τετοιες καταστασεις,εχουμε ερθει κατα καιρους σε δυσκολη θεση.

Γιατι ναι μεν σου την πεφτουνε σε μια ευθεια και ολα ειναι καλα και σχεδον υπολογισιμα.Αν σου την πεσουνε σε στροφιλικια με χωματα η πετρες στο δρομο ποσο μαγκας θα εισαι για να τη σκαπουλαρεις?Και αν εισαι διπλος ,ο συνεπιβατης θα ειναι τοσο ψυχραιμος?

Στο εμποριο κυκλοφορουνε συσκευες απωθησης σκυλων.Εχει δοκιμασει κανεις αυτο το μαραφετι?Κανει δουλεια και αν ναι σε τι αποστασεις,ποιο μοντελο κλπ,κλπ.

340993

ΥΓ Θερμη παρακλιση,μην αρχισουμε τα "ναι καλο ειναι ,αλλα κανουμε κακο στο ψυχικο κοσμο των σκυλων".

Billymuse
13/09/2015, 10:12
Σωστός ο Πάνος :beer: τωρα αν υπάρχουν ουγκανοι που βάζουν πάνω απτην ασφάλεια τους τον ψυχικό κόσμο των σκυλων..χεστηκαμαν κιολας :wave2:

roukos_x
13/09/2015, 10:36
δεν κανουν απολυτως τπτ. πεταμενα λεφτα. δοκιμασμενο

ChrisNt
13/09/2015, 10:53
Εγώ όσες φορές μου επιτέθηκαν σκυλιά πάντα τους πετούσα νερό από το παγούρι του ποδηλάτου και φαινόταν σαν να το έχαναν για λίγο ..ε και εγώ γινόμουν καπνός μέχρι να επανέλθουν .Πάρε ένα νεροπίστολο και να το κουβαλάς πάντα μαζί σου :lol:

roukos_x
13/09/2015, 11:02
βαποριζατερ (ψεκαστηρι) , νεροπιστολο κλπ
οτι εχει να κανει με νερο...διωχνει κ δεινοσαυρους!
παρε ενα τετοιο καλυτερα! :lol:

byron
13/09/2015, 11:15
βαποριζατερ (ψεκαστηρι) , νεροπιστολο κλπ
οτι εχει να κανει με νερο...διωχνει κ δεινοσαυρους!
παρε ενα τετοιο καλυτερα! :lol:

Να δω άνθρωπο αντιμέτωπο με ελληνικό ποιμενικό έξω από μαντρί...να ψάχνει το βαποριζατερ να κάνει φσσςς φσσςς ...

teogtp
13/09/2015, 11:38
δεν κανουν απολυτως τπτ. πεταμενα λεφτα. δοκιμασμενο


Μπαταριες εβαλες; :tooth:

teogtp
13/09/2015, 11:38
Να δω άνθρωπο αντιμέτωπο με ελληνικό ποιμενικό έξω από μαντρί...να ψάχνει το βαποριζατερ να κάνει φσσςς φσσςς ...

:bawl:

skylaros
13/09/2015, 11:49
Τα ζώα αυτά δεν έχουν σκοπό να σκοτώσουν, απλά προστατεύουν το χώρο τους. Δεν είναι κυνηγοί (τουλάχιστο όχι αν είναι χορτάτοι) και γι αυτό και δε καταδιώκουν για μεγάλες αποστάσεις. ΠΡΟΣΟΧΗ οι τσομπάνοι είναι ζώα πολύ πολύ δυνατά και όταν είναι και αρκετά (όχι και πως ένας δε κάνει ζημιά) θα τους ήταν πολύ εύκολο να πάρει ο καθένας από ένα μέλος κάποιου ανθρώπου και να φύγει σε διαφορετική κατεύθυνση... Αν δε μπορείς να αναπτύξεις ταχύτητα για 200- 300 μέτρα και να απομακρυνθείς από κοντά τους καλύτερα διάλεξε άλλη διαδρομή (εγώ αυτό θα έκανα) το νερό είναι αποτρεπτικό για κάνα φουκαριάρικο αδέσποτο αλλά σίγουρα όχι για κάποιον δεσποζόμενο ποιμενικό. Επειδή όμως ξέρουμε και σε τι συνήθως συνθήκες τα έχουν οι περισσότεροι κτηνοτρόφοι ( θέλω να πιστεύω όχι όλοι) τα περισσότερα ζώα από αυτά πεινάνε, λίγο ξηρά τροφή είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα τα έκανε τα περισσότερα να κόψουν ρυθμούς. Η συσκευή με τους υπερήχους δε νομίζω να είχε αποτέλεσμα.

spyrakos35
13/09/2015, 11:51
Τι εγινε ρε αντρες;

Εσεις δε με κραζατε για την φοβια μου στα σκυλια;

Ε ρε πουτσ@ που θελετε..... Ποιμενικη ορειβισια.....

:lol:

spyrakos35
13/09/2015, 12:08
Να δω άνθρωπο αντιμέτωπο με ελληνικό ποιμενικό έξω από μαντρί...να ψάχνει το βαποριζατερ να κάνει φσσςς φσσςς ...

341004

Οπως ο τζων γουειν φιλε.....

Χραπα χρουπα απο τα τζαμπο, οχι μαλακιες

:lol:

wthanasis
13/09/2015, 12:18
341004

Οπως ο τζων γουειν φιλε.....

Χραπα χρουπα απο τα τζαμπο, οχι μαλακιες

:lol:

Πρόσεχε μόνο, αν το κουβαλάς στην πλάτη, μέσα από το δερμάτινο (Terinator style κι ετς...), να μη στάζει και σου μουσκεύει την κ@λ@χαράδρα......

:lol: :lol: :lol:

teogtp
13/09/2015, 12:21
Μια καλη λυση ειναι αυτη....................



341006

Bob_o_mastoras
13/09/2015, 12:31
Μια καλη λυση ειναι αυτη....................



341006

Mη το γελας..
Δεν λεω, φυσικα, να τα πυροβολησουμε σε καμια περιπτωση! Απλα τα περισσοτερα σκυλια ειναι κροτοφοβικα και ενας δυνατος κροτος θα τα απομακρυνε με την ουρα στα σκελια..

Γαβ!

congate7
13/09/2015, 12:31
Τώρα τελευταία έχω αναπτύξει μία νέα νέα μέθοδο αντιμετώπισης αγέλης. Μιλάω για μια ομάδα 5-6 μεγαλόσωμων σκύλων που τη στήνει σε συγκεκριμένο σημείο βραδινές ώρες και κυνηγάνε τα πάντα.
Ένας ή δύο βγαίνουν στη μέση του δρόμου να σου κλείσουν το δρόμο και οι υπόλοιποι σε παίρνουν από πίσω.
Ε λοιπόν εγώ κινούμαι σαν φορτηγό κατά πάνω τους, τα σκυλιά κοκαλώνουν και τελευταία στιγμή αλλάζω κατεύθυνση και φεύγω κύριος.
Έχει δουλέψει αυτό το κόλπο πάνω από δέκα φορές χωρίς να έχω κινδυνεύσει καθόλου.

Τώρα πάνω στο βουνό δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να χρησιμοποιηθεί αυτή η τεχνική.

Καλό και το νεροπίστολο αλλά όταν σε σταματήσουν οι διες βάλε μια ηχογράφηση να ακούσουμε και εμείς το διάλογο

pipe_smoker
13/09/2015, 12:49
Τι διάολο ρε πστ μου, πού πάτε και τους πετυχαινετε όλους τους Cujo (https://m.youtube.com/watch?v=v0k21yeVMbM)

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλα δε νομίζω να δείτε προκοπή.
Αλλιώς θα κυκλοφορούσε ο κάθε κατσικοκλεφτης με ενα τέτοιο στην κωλοτσεπη.

Και πώς το φαντάζεστε να το μονταρετε?
Πιασιμο με κανα tie wrap στο τιμόνι?
Γιατι αμα ειναι μέσα σε τσαντάκι κλπ αναγκαστικά θα πρεπει να σταματήσετε για να το βγάλετε, το οποίον να βάλετε πόδια κατω, το οποίον "χεσε μέσα Πολυχρόνη"

GiorgosLa
13/09/2015, 12:50
δεν κανουν απολυτως τπτ. πεταμενα λεφτα. δοκιμασμενο

Το δοκίμασες εσύ προσωπικά σε σκυλί και σε έγραψε?
Εμένα κάποιος μου είπε ότι είδε σκύλο να φεύγει κάνοντας κάϊ κάϊ κάϊ
Στην ερώτηση από πού, ποιος, πόσο κλπ. δεν ήξερε να μου πει γιατί κι αυτός από άλλον το είδε. (Μπορεί και απλός να το άκουσε) Οπότε τίποτα έγκυρο.

Pan (dvs)
13/09/2015, 13:20
Να δω άνθρωπο αντιμέτωπο με ελληνικό ποιμενικό έξω από μαντρί...να ψάχνει το βαποριζατερ να κάνει φσσςς φσσςς ...

Στην καλτσα το σκ@το....:lol:


Δεν ζητησα συμβουλες για τα σκυλια.Εχω αρκετη εμπειρια στο θεμα.

Απλα επειδηΣ υπαρχουνε πολλες κοτες πρωτευουσιανικες και με αφορμη περιπτωση που ετυχε να δω (δεν ειναι η κοτα που φανταζεστε), ειπα μηπως υπαρχει τροπος να γινει η ζωη τους πιο ευκολη.

teogtp
13/09/2015, 14:01
Στην καλτσα το σκ@το....:lol:


Δεν ζητησα συμβουλες για τα σκυλια.Εχω αρκετη εμπειρια στο θεμα.

Απλα επειδηΣ υπαρχουνε πολλες κοτες πρωτευουσιανικες και με αφορμη περιπτωση που ετυχε να δω (δεν ειναι η κοτα που φανταζεστε), ειπα μηπως υπαρχει τροπος να γινει η ζωη τους πιο ευκολη.

Ποιος να είναι άραγε. ......

Pan (dvs)
13/09/2015, 14:53
Ποιος να είναι άραγε. ......

Ειπα ρε δεν ειναι αυτη που φανταζεστε.:lol:

roukos_x
13/09/2015, 15:10
συγκεκριμενα ειχα σοβαρο προβλημα με 3 λυκοσκυλα στο σπιτι.
Πηρα ενα το οποιο ειχε αισθητηρα κινησης, συναγερμο, προβολεα κ υπερηχους.
Ηταν γενικα για αγρια ζωα, καλυπτε περιπου 60τ.μ. κ διαλεγες εσυ ποτε κ πως θα "βαραει".
Ε, λοιπον, οταν το πρωτοεβαλα κ επιασε τα λυσσαρικα, πηρε μπρος.
Αυτα στην αρχη αντεδρασαν, οπως αντιδραει καθε σκυλι που συνανταει κατι καινουριο.
Εψαχναν να δουν τι γινεται.
Για 5 λεπτα.
Ε,μετα απο αυτο εγραψαν κ εμενα κ το μαραφετι στα τετοια τους κ συνεχισαν την δουλεια τους!
να λυσσανε δλδ.
λοιπον? θα εμπιστευισουν τα ποδαρακια σου σε κατι τετοιο???

Pan (dvs)
13/09/2015, 15:33
Τι ητανε αυτο,ολοκληρο συστημα?

Αυτα που ετυχε να δω ειναι φορητες συσκευες.

karellen
13/09/2015, 15:37
Σου την πέσανε στην Πίνδο;

Pan (dvs)
13/09/2015, 15:45
Σου την πέσανε στην Πίνδο;

Την πεσανε σε καποιο παλικαρι που ητανε μπροστα μου και ισα που προλαβα να μπω αναμεσα τους.

Μετα απο αυτο συνεχισαμε μαζι μεχρι χαμηλα.

Καποια στιγμη που τον εβαλα μπροστα,τον γλυτωσα παλι στο τσακ.Δεν εκανε τιποτε λαθος,αλλα ητανε τετοιες οι συνθηκες και τις δυο φορες που δεν υπηρχανε επιλογες.

karellen
13/09/2015, 15:48
Έχω να ρίξω δούλεμα του Τάσου,δηλαδή.

MG-KTiNoS
13/09/2015, 15:57
ΥΓ Θερμη παρακλιση,μην αρχισουμε τα "ναι καλο ειναι ,αλλα κανουμε κακο στο ψυχικο κοσμο των σκυλων".

Εγώ είμαι με το σκύλο....


Σωστός ο Πάνος :beer: τωρα αν υπάρχουν ουγκανοι που βάζουν πάνω απτην ασφάλεια τους τον ψυχικό κόσμο των σκυλων..χεστηκαμαν κιολας :wave2:

κι εγώ και που σε τρώει φωνάζω ΦΑΤΟΝΑΑΑΑΑ ΦΑΤΟΝΑΑΑΑΑ.....
:D

Pan (dvs)
13/09/2015, 15:58
Έχω να ρίξω δούλεμα του Τάσου,δηλαδή.

Οχι ρε δεν ητανε ο Τασος.Εγω εκανα μονος μου παραπλησια διαδρομη απο Ματσουκι και συναντησα ενα παλικαρι απο Αθηνα.

Ο Τασος και οι αλλοι πηγανε μαλλον απο Καλαρρυτες.

Pan (dvs)
13/09/2015, 16:00
Εγώ είμαι με το σκύλο....

Και καλα κανεις.Εγω ειμαι με αυτον που λιγο ελειψε να φυγει στον γκρεμο.;)

MG-KTiNoS
13/09/2015, 16:04
Και καλα κανεις.Εγω ειμαι με αυτον που λιγο ελειψε να φυγει στον γκρεμο.;)

Εγώ είμαι με το σκύλο....

roukos_x
13/09/2015, 16:12
Τι ητανε αυτο,ολοκληρο συστημα?

Αυτα που ετυχε να δω ειναι φορητες συσκευες.

οχι, μια συσκευη εξωτερικου χωρου. Σαν τα κουτια που εχουν οι σειρηνες των συναγερμων.
Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι αν αυτο το "συστημα" δεν εκλασε μια στα σκυλια..
αυτο το φορητο δεν θα κλασει δεκα!

Pan (dvs)
13/09/2015, 16:12
Εγώ είμαι με το σκύλο....

Αντε και εγω με τον σκυλο ειμαι.


Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας.

pipe_smoker
13/09/2015, 16:19
Αντε και εγω με τον σκυλο ειμαι.


Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας.

Έψαξες καθόλου για reviews στο Google?

Εγω του τράβηξα ενα γκουγκλαρισμα κι απ'οτι είδα άλλοι λένε δουλεύει άλλοι λένε οχι.

Γύρω στα 10€ απ'οτι είδα έχει.

Αμα το έχεις βρει κάπου παρ'το να το δοκιμασεις.

Αν ρωτάς γνώμες επειδή το έχεις βρει σε κανα εξωτερικό και τα μεταφορικά ειναι όσο 3 τέτοια καυλιτζεκια, τί να πω.

Pan (dvs)
13/09/2015, 16:26
Εψαξα,αλλα ηθελα να δω αν υπαρχει καποιο δοκιμασμενο.

Bob_o_mastoras
13/09/2015, 16:29
peper spray

Pan (dvs)
13/09/2015, 16:31
peper spray

Δεν ειπαμε ρε να στραβωσουμε τα σκυλια.Να τα κανουμε να πανε λιγο πιο περα θελουμε.

Bob_o_mastoras
13/09/2015, 16:35
Πρωτον ειναι ηδη στραβα απο αποψη ορασης, δευτερον δεν παθαινουν τιποτα μακροπροθεσμα.. ;)
Τα δακρυγοννα ειναι αρκετα πιο επικινδυνα και οπως ειδες ο γνωστος Λουκανικος δεν επαθε και τιποτα παροτι τα εφαγε με το κουταλι..

nicksior
13/09/2015, 16:41
Πάρε μια ολόσωμη στολή











Αρκούδας!

pipe_smoker
13/09/2015, 16:43
Εψαξα,αλλα ηθελα να δω αν υπαρχει καποιο δοκιμασμενο.

Οπως βλεπεις, ακρη δε θα βγαλεις, εκτος κι αν εμφανιστει καποιος που εχει χρησιμοποιησει ακριβως ιδιο πραγμα.

Οποτε βασισου στα online reviews και παρε οποιο λενε για καλο.

roukos_x
13/09/2015, 16:52
ε,παρτο κ δοκιμασε το καπου πριν βασιστεις σε αυτο!
ετσι ειχα κ εγω καποτε ενα τέιζερ για να "τρομαζω" κοσμο κ οταν το δοκιμασα πανω μου
ειπα παλι καλα που δεν χρειαστηκε ποτε!
γιατι οχι μονο θα γινοταν μαλακια, θα γινομασταν κ ρομπα! :lol:
να το μαραφετι με την ευκαιρια..
341016

Pan (dvs)
13/09/2015, 17:16
Οπως βλεπεις, ακρη δε θα βγαλεις, εκτος κι αν εμφανιστει καποιος που εχει χρησιμοποιησει ακριβως ιδιο πραγμα.

Οποτε βασισου στα online reviews και παρε οποιο λενε για καλο.

Oσο ζω ελπιζω.:priest:


Κανεναν Μεσσια περιμενω.

nicksior
13/09/2015, 17:37
Αυτή την εποχή , άντε σε 10-15 μέρες , τα κοπάδια κατεβαίνουν από τα βουνά και ξανανεβαίνουν την άνοιξη , άρα εντουράδες τον χειμώνα στα βουνά και τα καλοκαίρια στα παραθαλάσσια .

Ο πρώτος τσοπάνος που θα συναντήσεις θα σου δώσει όλες τις πληροφορίες για τη διαδρομή , μ ένα πακέτο τσιγάρα δώρο , θα σου δώσει και το κινητό του..

Μια κονσέρβα σαρδέλες μισό ανοιγμένη που θα πετάξεις πίσω σου θα προκαλέσει έριδες στα μέλη της αγέλης και θα τα κρατήσει απασχολημένα για τουλάχιστον 15-20 λεπτά.. Δοκιμασμένο και αποτελεσματικότατο , η κονσέρβα αλουμινένια παρακαλώ για να μην προκαλέσει κοψίματα στα χείλη τους..

Ένα σπρέι πιπεριού σαν έσχατη λύση , όχι τόσο για τα σκυλιά αλλά για τις αρκούδες αν αποφασίσεις να κατασκηνώσεις στο βουνό.. Ναι! έχουν πολλαπλασιαστεί και προσελκύονται από μυρωδιές φαγώσιμων ειδικά ψητών στα κάρβουνα «παιδακίων»

Προσοχή το σπρέι μπορεί να θεωρηθεί «όπλο» από τις αρχές σε ενδεχόμενο έλεγχο , μπορείς όμως να κατασκευάσεις και μόνος σου…

Τελικά μήπως είναι προτιμότερο αντι να τρέχεις στα βουνά να πας στον κινηματογράφο με τη δικιά σου όπως της είχες υποσχεθεί?

Ελπίζω να σε βοήθησα.
Ο Μεσίας.:lol: (Βαρουφάκειος γραφή)

MG-KTiNoS
13/09/2015, 21:56
Τα δακρυγοννα ειναι αρκετα πιο επικινδυνα και οπως ειδες ο γνωστος Λουκανικος δεν επαθε και τιποτα παροτι τα εφαγε με το κουταλι..

ΝΟΜΙΖΕΙΣ

bulmont
13/09/2015, 22:26
http://www.huffingtonpost.gr/2015/09/12/viral-antras-_n_8127122.html

spyrakos35
13/09/2015, 22:39
http://www.huffingtonpost.gr/2015/09/12/viral-antras-_n_8127122.html

Τα φουκαριαρικα σιγουρα δε φταιγανε......

Billymuse
13/09/2015, 22:53
Aν κάποιος κοπάναγε τα σκυλια για να σώσει τον άνθρωπο απο τα χειρότερα τώρα θα είχαν ξεσηκωθεί όλοι οι ''φιλοζωοι'' και θα είχαμε ως είδηση
οτι κάποιος χτύπησε το σκυλι και δεν έφταιγε το καημενο και μπλα μπλα μπλα.

GiorgosLa
13/09/2015, 23:14
http://www.huffingtonpost.gr/2015/09/12/viral-antras-_n_8127122.html

Δεν πειράζει να κουβαλάς δυο πίτμπουλ. Και να μην μπορείς να τα ελέγξεις, πάλι φιλόζωος θα είσαι. Μπορεί όμως να την πατήσεις νομικά, αν κουβαλάς… πιπέρι.

skylaros
13/09/2015, 23:49
Ενημερωτικά τα σκυλιά τα κράταγε μια μεγάλη σε ηλικία γυναίκα και χρόνια χρήστης.Λένε πως αυτή είπε να επιτεθούν γιατί είχαν μια διαφωνία. Όταν βλέπεις κάτι να ξεσκίζει κάτι άλλο προφανώς και θέλεις να υποστηρίξεις τον αδύναμο. Πολύ λογικό θα ήταν να απομακρύνει βίαια τα σκυλιά όπως πολύ λογικό είναι να απομακρύνει κάποιος βίαια κάποιον άνθρωπο που φέρεται βίαια σε ένα ζώο. Τώρα αν κάποιος κυκλοφορεί στο Μπρόνξ νομίζω πως το λιγότερο που θα έχει να φοβάται θα έπρεπε να είναι επίθεση σκύλου.

cosgili
14/09/2015, 09:07
Δεν κάνουν τίποτα αυτές οι συσκευές παρά μόνο να ξαφνιάσουν για λίγο το σκυλί. Ειδικά στην περίπτωση ορεσίβιων αρκουδόσκυλων που εκ φύσεως φυλάνε χώρο, παίζει και να τα εξαγριώσει, καθώς το σάστισμα ενός φύλακα μπορεί να τον κάνει ακόμα πιο επιθετικό. Είχαμε μια στη γειτονιά που κυκλοφορούσε με ένα τέτοιο για τα αδέσποτα και 2 φορές που ήμουν μάρτυς το αποτέλεσμα ήταν αυτό...341037

pipe_smoker
14/09/2015, 09:14
Παιδιά ας μείνουμε on topic.

Μερσί.

@Cosgilli
Δεν παει σε σένα.

vaska
14/09/2015, 09:16
Δεν κάνουν τπτ Πάνο, όταν ο σκύλος φυλάει έναν χώρο, ένα κοπάδι ή ότι άλλο δεν πτοείται από τέτοιες χαζομάρες.