PDA

View Full Version : 7ος Αγώνας ταχύτητας στα Μεγαρα



gr_champion
02/11/2005, 01:35
Ο 7ος και τελευταίος αγώνας ταχύτητας ΜΟΤΟ της χρονιάς.
Εδώ λοιπόν θα παιχτούν όλα, γιατί τα πρωταθλήματα δεν έχουν ακόμα κριθεί.
Ποιος λοιπόν θα είναι ο νικητής και πρωταθλητής για το 2005.
Η απάντηση θα δοθεί επί της πίστας, την Κυριακή στις 6 του μήνα.
Το τι συζητιέται στα πέριξ για αυτόν τον αγώνα είναι κάτι το πρωτοφανές.
Όποιος έχει σίγουρα προγνωστικά μπορεί να τα καταθέσει επί του forum.
Επίσης η λέσχη της ΑΛΑΜΕ όπως και στον προηγούμενο αγώνα θα ανοίξει την πίστα από την Παρασκευή το πρωί μέχρι τις 5 το απόγευμα (δυστυχώς άλλαξε και η ρημάδα η ώρα και νυχτώνει νωρίς) για ελεύθερες δοκιμές (Track day) για όλους. Αυτή είναι και η τελευταία μας ευκαιρία για φέτος να κάνουμε δοκιμές στην πίστα, γιατί κακά τα ψέματα σε λίγο χειμωνιάζει. Γι αυτό ας τα πούμε καλύτερα την Παρασκευή στην πίστα.

rsp
04/11/2005, 09:11
Προβλεπω δυσκολο παιχνιδη σε αυτο τον αγωνα, ο Μπουστας επεσε στον αγωνα των μοταρντ και τωρα ειναι αμφιροπο αν θα τρεξει....και πρεπει να τρεξει αν θελει πρωταθλημα....Αλλιως Συνιωρης..

MOZART
05/11/2005, 14:06
ξερει κανενας τι ωρα θα αρχισει ο αγωνας της Κυριακης.
Για να παω μεγαρα πρεπει να μπω μεσα απο αθηνα

Daemon
05/11/2005, 16:57
11:00 ειναι η εκκινηση :)

gmakris
05/11/2005, 20:21
Ο Μπουστας θα τρεξει κανονικα......;)

GTZ750
05/11/2005, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Ο Μπουστας θα τρεξει κανονικα......;)

58 δευτερολεπτα τον μετραγαμε χθες ετρεχε

:beer: :beer: :beer:

gr_champion
05/11/2005, 22:14
Μόλις γύρισα από τα Μέγαρα και φέρνω φρέσκα νέα.
Ο Mπουστας σήμερα έκανε τον ταχύτερο γύρο της ημέρας.
Αυτό μπορεί να γίνει όταν φοράς λάστιχα με μαλακή γόμα, που αν τα βάλεις για να κάνεις αγώνα το πολύ να κάνεις καμιά 10ρια γύρους πριν ρίξουν κάτω.
Αυτό το έργο έχει παιχτεί πιο παλιά (πέρυσι) στην Τρίπολη που ξεκίνησε με μαλακά λάστιχα και τον πέρασαν και οι αργοί.
Στον αγώνα αύριο τι θα γίνει να δούμε .
Οι γύροι στην μεγάλη κατηγορία είναι 32.
Άλλες αλλαγές που είδα (εκτός αγώνα) είναι οτι ηρθε καινούργια καντίνα με υπέροχα σουβλάκια κλπ., παγωμένη στην κυριολεξία μπύρα και καλή εξυπηρέτηση.
Η λέσχη που κάνει τον αγώνα (η ΑΛΑΜΕ) παρέχει σε όποιον έχει τηλεόραση στο αυτοκίνητο του (στο καναλι12 UHF) ζωντανή σύνδεση με τα χρονόμετρα του αγώνα. Έτσι ΚΑΘΕΣΑΙ και βλέπεις τους χρόνους και τις διαφορές όλων την ώρα που τρέχουν. Οι αγώνες ξεκινάνε στις 11, αλλά εγώ επειδή είμαι αρωστάκι θα πάω από τις 9,30 να δω και τα warm-up

Daemon
05/11/2005, 22:23
Θα ειμαι και εγω εκει κατα της 10:30 :)

MOZART
06/11/2005, 19:17
Τι εγινε τελικα στα μέγαρα συνιωρης η μπουστας?

gr_champion
06/11/2005, 23:24
1ος Μπούστας
2ος Συνιώρης Σάκης
3ος Συνιωρης Αλκης.
Ωραίος αγώνας σήμερα ο Μπουστας ακολούθησε τακτική τύπου Rossi και άνοιξε το γκάζι εξ αρχής και έκανε μια διαφορά ασφαλείας από τον Σάκη και μετά χαλάρωσε για λίγο και κράτησε ένα σταθερό παλμό και τερμάτισε πρώτος.
Στο τέλος του αγώνα είπαν τα μεγάφωνα οτι μπορεί να μπει ο κόσμος στην πίστα να δει τις απονομές από κοντά. Ήταν κάτι πολύ όμορφο να βλέπεις από κοντά τις 3 μότο των νικητών της μεγάλης κατηγορίας.
Μετά τις απονομές άκουσα βγαίνοντας από την πίστα οτι γίνανε ενστάσεις.
Άκουσα πολλές διαφορετικές απόψεις για τα των ενστάσεων αλλά δεν ξέρω αν είναι αλήθεια η το ράδιο αρβύλα έκανε πάλι το θαύμα του. Πάντως στο χώρο που μαζεύονται οι μότο μετά από τον αγώνα κάποιες μότο λυπόντουσαν από τους μηχανικούς. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να κάτσω παραπάνω για να μάθω περισσότερα γιατί με τον φιλαράκο που πήγα έπρεπε να γυρίσει πίσω νωρίς.
Αυτά τα ολίγα.

panayiotis
08/11/2005, 10:18
ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΜΩΣ ΠΟΣΟ ΟΜΟΡΦΟ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΒΛΕΠΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΝΟΣ ΜΕΤΡΟΥ ΜΕΛΑΝΤΡΙ ΡΟΣΣΙ ΚΑΙ ΧΕΥΝΤΕΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΟΤΟ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΝΟΜΗ ΤΟΥ ΜΟΤΟGP ΣΤΗΝ ΒΑΛΕΝΘΙΑ!!!!

gr_champion
08/11/2005, 11:23
Σίγουρα αυτό που είδες από τόσο κοντά είναι πολύ όμορφο. Και αυτό γιατί το motoGP είναι το Νο1 παγκόσμιο γεγονός για την μοτοσικλέτα. Οι περισσότεροι αγώνες των motoGP γίνονται στην Ευρώπη και βάζοντας μέχρι 1 χιλιάρικο στην τσέπη (αεροπορικά εισιτήρια-ξενοδοχεία-διατροφή-μετακίνηση κλπ.)τους βλεπεις πλουσιοπάροχα από την Παρασκευή μέχρι και την Κυριακή. Σίγουρα δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ motoGP και των Ελληνικών αγώνων ταχύτητας. Έχω δει πολλούς αγώνες των motoGP στην Ευρώπη την τελευταία 10ετία με την μέθοδο που σου λέω πιο πάνω (με 1 χιλιάρικο στην τσέπη). Στα Μέγαρα που πήγα, πήγα να δω τους ΕΛΛΗΝΕΣ οδηγούς και να βάλω και εγώ το πετραδάκι μου (την παρουσία μου) γιατί αν θέλουμε να ανεβάσουμε το άθλημα που αγαπάμε στην χώρα μας η μόνη βοήθεια που μπορούμε να προσφέρουμε είναι ότι πρέπει να είμαστε ΠΑΝΤΑ ΟΛΟΙ ΠΑΡΟΝΤΕΣ στα γεγονότα που γίνονται στην χώρα μας. Αυτό πιστεύω εγώ ότι είναι το πιο σημαντικό.

gmakris
08/11/2005, 12:05
Σωστος ο gr_champion.....

Παναγιωτη καλα ειναι μακαρι να επαιζαν φραγκα για να πηγαινουμε και στα MotoGP.

Καποιος τυχερος κύριος κατοικος Μελισσίων εκτος τις ομορφες photo σαν αυτες που εχεις βγαλει, καβάλησε και τα μηχανάκια τους.....(τωρα που μιλαμε οδηγαει το Ducati στην Valencia, χθες οδηγησε το M1....αστο καλυτερα γιατι τρελλαινομαι με την σκεψη και μόνο.......:bigcry: :bigcry: )

Περισσοτερα σε 3 ημέρες οποτε θα υπαρχει full report......

amatsaka
08/11/2005, 13:36
[QUOTE]ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΜΩΣ ΠΟΣΟ ΟΜΟΡΦΟ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΒΛΕΠΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΝΟΣ ΜΕΤΡΟΥ ΜΕΛΑΝΤΡΙ ΡΟΣΣΙ ΚΑΙ ΧΕΥΝΤΕΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΟΤΟ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΝΟΜΗ ΤΟΥ ΜΟΤΟGP ΣΤΗΝ ΒΑΛΕΝΘΙΑ!!!![/QUΟΤΕ]

Συγνωμη φιλε Παναγιωτη αλλα πως μπορεις και περνεις πασο για τα πιτς?
Δουλευεις σε κανενα σπονσορα η πληρωνεις κατι παραπανω?

gr_champion
08/11/2005, 15:51
Αυτός ο κύριος των Μελλισίων μήπως είναι αυτός με την κόκκινη μότο που έπεσε και ξανασηκώθηκε και εγκατέλειψε τελικά στον αγώνα της Κυριακής ;
Αν λέμε όντως για τον ίδιο άνθρωπο αυτό που έχω να πω είναι οτι και στο παρελθόν έχει καβαλησει και την μότο του Ντούχαν στην Αυστραλία και μάλιστα τότε είχε πει στον τιμ μάνατζερ οτι το μότο που καβαλησε δεν ήταν το μότο που έτρεχε ο Ντούχαν. Ήταν ο μονός που έκανε αυτή την παρατήρηση. Ο λόγος της παρατήρησης ήταν πως μπορεί έχοντας κάνει πιο αργό χρόνο από του Ντούχαν να τελειώνει το μοτέρ στο τέλος της ευθείας ακριβώς στα φρένα. Και η αλήθεια είναι οτι το μότο ήταν όντως του Ντούχαν και μάλιστα στημένο για την συγκεκριμένη πίστα και οτι ο Ντούχαν είχε ζητήσει αυτό το στήσιμο ώστε να πηγαίνει αρκετά μέτρα σκασμένο ώστε να καθαρίζει τελείως (μιλάμε για δίχρονο κινητήρα). Έχουμε κάποιον κοινό φίλο με τον άνθρωπο των Μελλισίων και μάλλον θα γυρίσει μεθαύριο. Θα δούμε τι εντυπώσεις του άφησε η μότο των GP.