PDA

View Full Version : Ποιο μεγάλο ον/οφ μπορεί να ανέβει ενα βουνό ΜΟΝΟ με τρίτη σχέση στο κιβώτιο;



kordix
13/09/2015, 21:33
Η επόμενη μοτοσυκλέτα μου θα θελα να ναι πάλι ένα μεγάλο ον/οφ. Θα θελα:

-να εχει πολύ ροπή από χαμηλά και στις μεσαίες
-να ταξιδεύει άνετα και οικονομικά σε ανοιχτούς δρόμους με 150-160, χωρίς να δουλεύει στο όριο το μοτέρ
-να είναι άνετο στο ταξίδι για 2 άτομα μαζί με τα μπαγκάζια τους
-να μπορεί να περάσει από χώμα με αξιώσεις χωρίς να σκορπίσει
-να μην έχει βαριά αίσθηση στην οδήγηση
-να είναι αξιόπιστο ή να λύνονται τα προβλήματά του

ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙ ΚΟ που θα θελα να χει είναι η ροπή. Θέλω μια μοτοσυκλέτα που να μπορεί να ανέβει ένα ορεινό πέρασμα με 3η σχέση μόνο, χωρίς καμμιά αλλαγή. Για παράδειγμα το στροφιλίκι στον Αη Γιάννη τον Ρώσσο.

Υπάρχει ον/οφ 2κύλινδρο ή 3 κύλινδρο που να μπορεί να ανέβει μόνο με 3η χωρίς κατέβασμα στις απότομες ανηφορικές στροφές σε 2α ή 1η ;

antsoar
13/09/2015, 21:37
Υπάρχει ον/οφ 2κύλινδρο ή 3 κύλινδρο που να μπορεί να ανέβει μόνο με 3η χωρίς κατέβασμα στις απότομες ανηφορικές στροφές σε 2α ή 1η ;

Κώστα γιατί το θες αυτό; Γιατί είναι σημαντικό για σένα κάτι τέτοιο;

kordix
13/09/2015, 21:40
Οι δικές μου επιλογές στο περίπου είναι:

1. boxer, GS 1150 ή 1200 αλλά το θεμα περιπλέκεται με όλα αυτά που διαβάζω περί αξιοπιστίας. Θα κοίταγα για 1200 από 2007 και μετά χωρίς ESA. Το 1150 μου αρέσει αλλά ναι μεν είναι αξιόπιστο αλλά είναι βαρύ και αρκετά αδύναμο, όσο και παλιό.

2. ΧΤΖ 1200 super tenere, μου αρέσει πολύ, θα το θελα λίγο πιο ελαφρύ αλλά δεν ξέρω πόσο ροπάτο είναι το μοτέρ του. Μπορεί να κάνει αυτό που ρωτάω παραπάνω;

3. GS 800, μια μοτοσυκλέτα που μου αρέσει πολύ, αλλά κολλάω στο θέμα της άνεσης και της κάλυψης από τον αέρα. Αν ας πούμε ότι τα διορθώνω αυτά με aftermarket επιλογές, το μοτέρ του εχει την ροπή να ανεβάσει 2 άτομα + τα μπόλικα μπαγκάζια χωρίς πολλές αλλαγές;

4. Το ΚΤΜ adventure 950 και όχι το 990 το ψεκαστό που χαμηλά μπερδεύει. Σε ταξιδιωτικούς ρυθμούς χαλαρούς πως είναι; Το ξέρω ότι τα ΚΤΜ είναι πολεμικά εργαλεία αλλά το θέλω ΚΑΙ για ταξίδι με ήρεμους ρυθμούς, μπορεί να το κάνει χωρίς να σκορτσάρει χαμηλά και χωρίς να ανεβάζει θερμοκρασίες;

5. Θα θελα να δω και το καινούργιο άφρικα τι λέει. Αλλά μου πέφτει κομματάκι ακριβό αλλά ο θεός είναι μεγάλος, δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται. Πες ότι μου κάνει και το θέλω πολύ, το σύμπαν θα συνομοτήσει ή θα με γράψει στα π@π@ρια του; :D


Για τα πιο καινούργια π.χ. crosstourer, 1190 τα λεφτά μάλλον δεν φτάνουν. Θα θελα να δώσω το πολύ μέχρι 8000 Ε, για ενα καλό μεταχειρισμένο.

lykourgi
13/09/2015, 21:42
Το νέο Africa 1000 με το DCT;

(Αν και έχω την ίδια απορία με τον antsoar. Εσύ είσαι έμπειρος. Γιατί τέτοια απαίτηση; )



Edit : Γράφαμε μαζί και τώρα είδα ότι δεν πας για καινούργιο.

kordix
13/09/2015, 21:48
Κώστα γιατί το θες αυτό; Γιατί είναι σημαντικό για σένα κάτι τέτοιο;


Γιατί είναι ενα ωραίος τρόπος να ταξιδεύεις ξεκούραστα και γιατί δεν μου αρέσει να ανεβάζω σε ταξίδι στροφές στο μοτέρ για να μην κρεμάσει χαμηλά. Αλλο το μεγάλο ταξίδι και άλλο η βόλτα. Μου χει λείψει η ροπή, να σαι ας πούμε με 5η ή 6η φορτωμένος μπούνια, να ανοίγεις το γκάζι και να νιώθεις την δύναμη να σε τραβάει.

Θέλω τα 160 για να περνάω γοργά τους εθνικούς δρόμους εως ότου χαθώ στους επαρχιακούς που θέλω να δω. Μιλάω για ταξιδια μεγάλα, κυρίως στο εξωτερικό, με αρκετά χιλιόμετρα την ημέρα.

LOUKILOUK
13/09/2015, 21:54
Μηχανές μάλλον υπάρχουν...χέρια υπάρχουν να τις πάνε με τρίτη πατημένη στο στροφιλικι...?
αλλά και πάλι άχρηστο το συγκεκριμένο "χαρακτηριστικό"...
Οι μηχανές ψάχνουν για οδηγούς συνήθως...
Υπάρχουν πλέον και οι αυτόματες πάντως, που "λύνουν" χέρια...ακομα και σε κουλούς...

υ.γ. καμιά διαθεση αντιπαράθεσης....

ΚΤΜ990adv το λένε αυτό που ψάχνεις (πλην του οικονομικού στο καύσιμο, που ζητάς), μετά από 2 36άωρα και 2 εξωτερικά, και άλλα πολλά μπορώ να το λέω...

kordix
13/09/2015, 21:57
Το νέο Africa 1000 με το DCT;

(Αν και έχω την ίδια απορία με τον antsoar. Εσύ είσαι έμπειρος. Γιατί τέτοια απαίτηση; )



Edit : Γράφαμε μαζί και τώρα είδα ότι δεν πας για καινούργιο.



Μεγάλωσα ρε παιδιά και αλλάζουν οι ανάγκες. Επίσης θέλω να κάνω κάποια ταξίδια ας πούμε πιο μακρινά, με όχι όσο χρόνο θα θελα, οπότε χρειάζομαι κάτι πιο γρήγορο από το άφρικα, το οποίο είναι παντού ικανό αλλά στην εθνική δυστυχώς είναι αργό.

lykourgi
13/09/2015, 22:06
Tiger 955;

Nostradamus
13/09/2015, 22:13
Η επόμενη μοτοσυκλέτα μου θα θελα να ναι πάλι ένα μεγάλο ον/οφ. Θα θελα:


-να μπορεί να περάσει από χώμα με αξιώσεις χωρίς να σκορπίσει
;

Νομιζω οτι αυτο κανει τις επιλογες σου ελαχιστες....

byron
13/09/2015, 22:20
ΚΤΜ990adv το λένε αυτό που ψάχνεις (πλην του οικονομικού στο καύσιμο, που ζητάς), μετά από 2 36άωρα και 2 εξωτερικά, και άλλα πολλά μπορώ να το λέω...

Το 990 θα ήταν η λογική επιλογή, αλλά αυτό που ζητάει δλδ φορτωμένο μπουνια, και να τον κολλάει το γκάζι με 5η ή 6ή δεν θα το βρει αν δεν έχει 150 άλογα...

ΚΤΜ ναι, ADV ναι...αλλά μάλλον το 1290 ψάχνει.

GhostDog
13/09/2015, 23:11
Το 990 θα ήταν η λογική επιλογή, αλλά αυτό που ζητάει δλδ φορτωμένο μπουνια, και να τον κολλάει το γκάζι με 5η ή 6ή δεν θα το βρει αν δεν έχει 150 άλογα...

ΚΤΜ ναι, ADV ναι...αλλά μάλλον το 1290 ψάχνει.

+1290

φορτωμένος για να σε "σπρώξει" το γκάζι με 5η-6η τα 100-110 άλογα δεν φτάνουν.

1290 super adventure θες. μεγειές

RizlaPlusPlus
14/09/2015, 00:03
990 η 950, αναλογα με το αν προτιμας το απενεργοποιουμενο ABS απο τη λιγη παραπανω ροπη χαμηλα. Που και αυτο ρυθμιζεται δηλαδη, συμφωνα με προηγουμενες κουβεντες.

Εμενα η διαφορα στην καταναλωση απο τα 2 fazer που ειχα(600 και 800) δε μου εχει φανει. Τωρα το τι καιει σε σχεση με ενα GS δε μπορω να το ξερω, μια που δεν εχει τυχει να οδηγησω για τοσο μεγαλες αποστασεις.
Αλλα δε μπορω να πιστεψω οτι το μηχανακι σε σταθερους ρυθμους καιει ΤΟΣΟ πολυ παραπανω απο τα υπολοιπα της κατηγοριας. Αλλο να του πινεις το αιμα, και αλλο να το τσουλας με 150 σταθερα.

Α, και απο τοτε στην ετησια του εγραψα καμια 3.500 χλμ, οποτε πλεον εχω μια καλη εικονα για την καταναλωση του.

Και κατι τελευταιο: ΤΡΑΒΑΕΙ φορτωμενο με εκτη... :rockon:

Ζεύκας
14/09/2015, 00:08
caponord v2 ίσως;

vkats
14/09/2015, 03:38
Η επόμενη μοτοσυκλέτα μου θα θελα να ναι πάλι ένα μεγάλο ον/οφ. Θα θελα:

-να εχει πολύ ροπή από χαμηλά και στις μεσαίες
-να ταξιδεύει άνετα και οικονομικά σε ανοιχτούς δρόμους με 150-160, χωρίς να δουλεύει στο όριο το μοτέρ
-να είναι άνετο στο ταξίδι για 2 άτομα μαζί με τα μπαγκάζια τους
-να μπορεί να περάσει από χώμα με αξιώσεις χωρίς να σκορπίσει
-να μην έχει βαριά αίσθηση στην οδήγηση
-να είναι αξιόπιστο ή να λύνονται τα προβλήματά του

ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙ ΚΟ που θα θελα να χει είναι η ροπή. Θέλω μια μοτοσυκλέτα που να μπορεί να ανέβει ένα ορεινό πέρασμα με 3η σχέση μόνο, χωρίς καμμιά αλλαγή. Για παράδειγμα το στροφιλίκι στον Αη Γιάννη τον Ρώσσο.

Υπάρχει ον/οφ 2κύλινδρο ή 3 κύλινδρο που να μπορεί να ανέβει μόνο με 3η χωρίς κατέβασμα στις απότομες ανηφορικές στροφές σε 2α ή 1η ;

Tiger 800

Τα κάνει όλα αυτά που ζητάς. Το ζω κάθε μέρα...

tsompanis
14/09/2015, 08:32
Μηχανές μάλλον υπάρχουν...χέρια υπάρχουν να τις πάνε με τρίτη πατημένη στο στροφιλικι...?
αλλά και πάλι άχρηστο το συγκεκριμένο "χαρακτηριστικό"...
Οι μηχανές ψάχνουν για οδηγούς συνήθως...
Υπάρχουν πλέον και οι αυτόματες πάντως, που "λύνουν" χέρια...ακομα και σε κουλούς...

υ.γ. καμιά διαθεση αντιπαράθεσης....

ΚΤΜ990adv το λένε αυτό που ψάχνεις (πλην του οικονομικού στο καύσιμο, που ζητάς), μετά από 2 36άωρα και 2 εξωτερικά, και άλλα πολλά μπορώ να το λέω...

Ολα ωραία αλλά σε νορμάλ ταξίδι πόσο καίει περίπου στα 100 χλμ. Γιατί ένας άκρως ανατρεπτικός παράγοντας στα μεγάλα ταξίδια είναι η κατανάλωση καυσίμου. Για να πας πχ λιουμπλιανα άμα είναι να πίνει τα έντερα του.
Τι αυτονομία έχει?

DrBig
14/09/2015, 08:47
Υπάρχει ον/οφ 2κύλινδρο ή 3 κύλινδρο που να μπορεί να ανέβει μόνο με 3η χωρίς κατέβασμα στις απότομες ανηφορικές στροφές σε 2α ή 1η ;

R1150GS και ξεχνας το κιβωτιο.
Αδυναμο δεν το λες, απλα δε στροφαρει, αλλα λογω ροπης ταξιδι με 160-180 το εχει για πλακα.

Ichigo
14/09/2015, 08:50
Caponord 1200 Rally αν θες και αξιοπρεπές πέρασμα από το χώμα (όχι εντούρο-φάση όμως γιατί τα κιλά είναι πολλά ;) )

ggs
14/09/2015, 08:53
Κώστα, είσαι έμπειρος και εχεις καταλήξει τι θέλεις .
Όντως , η ροπή στα χαμηλομεσαια είναι βάλσαμο στα πολύωρα φορτωμένα ταξίδια καθώς και η άνετη ΜΩΤ
Για αυτά που θέλεις (και για ενα ποιο μαζεμένο μπατζετ περίπου στα 8-10 χιλ), νομίζω ότι οι επιλογές σου είναι (σε μτχ)


Οι δικές μου επιλογές στο περίπου είναι:

1. boxer, 1200 αλλά το θεμα περιπλέκεται με όλα αυτά που διαβάζω περί αξιοπιστίας. Θα κοίταγα για 1200 από 2007 και μετά χωρίς ESA. Το 1150 μου αρέσει αλλά ναι μεν είναι αξιόπιστο αλλά είναι βαρύ και αρκετά αδύναμο, όσο και παλιό.

2. ΧΤΖ 1200 super tenere, μου αρέσει πολύ, θα το θελα λίγο πιο ελαφρύ αλλά δεν ξέρω πόσο ροπάτο είναι το μοτέρ του. Μπορεί να κάνει αυτό που ρωτάω παραπάνω;


5. Θα θελα να δω και το καινούργιο άφρικα τι λέει. Αλλά μου πέφτει κομματάκι ακριβό αλλά ο θεός είναι μεγάλος, δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται. Πες ότι μου κάνει και το θέλω πολύ, το σύμπαν θα συνομοτήσει ή θα με γράψει στα π@π@ρια του; :D



Πολλα κυβικα , όχι απαραίτητα πολλά άλογα , αλλά ΡΟΟΟΠΗ από χαμηλα.

το τενερε ,για εμενα , ειναι ποιο ελκυστικο αλλα σε μτχ εχει λιγα . στα GS εχει πολυ περισσοτερες επιλογες.

Τωρα , όλα αυτά έχουν πολύ βαρος , αλλα ουτως ή άλλως , είναι μηχανές για ταξιδι και φορτωμα .
Παντως , οσο κακο είναι το βαρος στο χωμα , στην εθνικη και στο ασφαλτινο ταξιδι δεν είναι και τοσο κακο(μαλλον καλο).
Και οι δυο αυτές μηχανες, μολις ξεκινήσουν να ρολαρουν , κρύβουν επιμελώς τα παραπανίσια κιλα τους μιας και έχουν δουλέψει πολύ στο καλό κέντρο βάρους τους.

Για το χωμα , και με την εμπειρια που εχεις , θα περάσεις από παντού ,φυσικα με τις αναγκαιες υποχωρησεις.



Από εκει και περα , περιμενουμε το neo afrika να δουμε κυριως την λειτουργια του DCT και πως αυτό βοηθαει στο ταξιδι και τι αλλαγές θα φέρει στην κατηγορία.

Ichigo
14/09/2015, 09:01
ΒΤW τσεκαρε το νέο τεύχος του ΜΟΤΟ που έχει και συγκριτικό πάνω στο θέμα ;)

http://www.motomag.gr/issues/moto-550-1i-septemvrioy-2015

vaska
14/09/2015, 09:03
Κώστα εγώ με την χοντρή έχω ευχαριστηθεί ροπή από πολύ χαμηλά. ειδικά σε βόλτες δικάβαλος με την Χρύσα και σε ορεινό στροφιλίκι αν βαριέμαι αφήνω μία 3η μέσα και απλά παίζω με το γκάζι. Σε πέταλα βέβαια που συναντάς πολύ συχνά σε επαρχιακούς δρόμους θα κατεβάσεις αλλά σε όλον τον υπόλοιπο δρόμο πηγαίνεις χαζεύοντας. Και τα 160 τα βλέπει εύκολα σε εθνική και φορτωμένη χωρίς να σπάει το μοτέρ. Τώρα οι βλάβες είναι ένα άλλο κομμάτι. Η προπέλα έχει ορκισμένους εχθρούς που την τρίχα την κάνουν τριχιά και μεγάλο φαν κλάμπ που καταπίνει αμάσητη όποια μαλακία τους σερβίρει το εξουσιοδοτημένο. Γνώμη μου είναι ότι εκτός από τις κραυγαλέες αστοχίες (βλ. σκασμένες αναρτήσεις ESA και σπασμένα μπράτσα του άξονα) το μηχανάκι δεν βγάζει περισσότερες ή λιγότερες βλάβες από τα άλλα της αγοράς. Είναι σίγουρα υπερτιμημένο αλλά τώρα με την κρίση όλοι πουλάνε αρκετά χαμηλά, οπότε μπορείς να βρεις σε άψογη κατάσταση με νορμάλ λεφτά.
:beer:

KotsosDR
14/09/2015, 09:05
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3592730/

Αν παραβλεψεις την "ασχημια" του και την σπανιοτητα του (με οτι συνεπαγεται ) .

kordix
14/09/2015, 10:12
Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον (στην λούφα λόγω δουλειάς) αυτά που μου γράφετε. Θελω να γράψω αλλά δεν προλαβαίνω οπότε το βράδυ που χαλαρώνω κάπως...

πυξιδας990
14/09/2015, 10:26
κωστα.το 950 εχει ερθει σερρυ -διπλο και φορτωμενο νις σερβιας-λεωνιδιο αυθημερον με 140-150 σταθερα και σημαντικα αποθεματα δυναμης.κραδασμοι μηδεν και ρολλαριζε αψογα.μιλαμε για 1300χλμ περιπου

LOUKILOUK
14/09/2015, 11:21
Ολα ωραία αλλά σε νορμάλ ταξίδι πόσο καίει περίπου στα 100 χλμ. Γιατί ένας άκρως ανατρεπτικός παράγοντας στα μεγάλα ταξίδια είναι η κατανάλωση καυσίμου. Για να πας πχ λιουμπλιανα άμα είναι να πίνει τα έντερα του.
Τι αυτονομία έχει?

Φορτωμένο με αλουμινένιες, τανκ μπαγκ, λουκάνικο με σκηνές κτλ, δικάβαλο, στην εθνική με 140-150 καίει γύρο στα 8-8,5 λτ/100, ανεβάζει αβίαστα στα 180-185 χλμ και προσπερνάς ευκολα, αλλά ανεβάζεις και την κατανάλωση στα 10λτ περίπου... 20 λτ τεπόζιτο (τα 4 ρεζέρβα)...κάνε τα μαθηματικά για την αυτονομία...Δεν είχα ποτέ πρόβλημα στην ευρώπη που έχω ταξιδέψει.
Το φοβερό είναι ότι έτσι φορτωμένο στρίβει τραίνο στο Trasfagarasan ή στο Groscklokner και στην ανηφόρα αλλά και στην κατηφόρα...φτάνει να ασχοληθείς με την ανάρτηση και τις ρυθμίσεις της... Αν το ταξίδι είναι δικάβαλο και φορτωμένο αλλά θέλετε, και στροφιλικι, και απόλαυση οδηγική, και αίσθηση ασφάλειας, και χώμα όπου υπάρχει ευκαιρία, και ελαφριά αίσθηση τότε το 990 είναι ταμάμ...Μπορεί και άλλά μηχανάκια να είναι το ίδιο ή και καλύτερο αλλά μιλαω για αυτό που ξέρω καλά από προσωπική εμπειρία και όχι οτι διάβασα στα περιοδικά ή το είπε ο ξαδερφος, του κουμπάρου, του μπατζανάκη που έχει στρώμα, άρα κΣέρει....
Βύρονα το 1290 δεν το έβαλα στο χάρτη για οικονομικούς λόγους και μόνο...
GS1200, Capo1000, R1150gs, που έχω πιάσει ροπάτα πολύ αλλά καμιά σχέση με την εκρηκτικότητα του 990...

spyrakos35
14/09/2015, 11:32
βε στρομ φιλαράκι

το 1000 το καινούργιο....

spyro
14/09/2015, 11:32
.....

4. Το ΚΤΜ adventure 950 και όχι το 990 το ψεκαστό που χαμηλά μπερδεύει. Σε ταξιδιωτικούς ρυθμούς χαλαρούς πως είναι; Το ξέρω ότι τα ΚΤΜ είναι πολεμικά εργαλεία αλλά το θέλω ΚΑΙ για ταξίδι με ήρεμους ρυθμούς, μπορεί να το κάνει χωρίς να σκορτσάρει χαμηλά και χωρίς να ανεβάζει θερμοκρασίες;

....

στο ταξίδι δε θα ανεβάσει θερμοκρασίες. το 950 μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για χαλαρούς ρυθμούς. στους χαλαρούς θα σου κάψει και 6λτ τα 100. τον Ρώσσο τον ανεβάζει με 3η ένα άτομο ξεφόρτωτος. Φορτωμένος δικάβαλος στους φουρκέτες του Ρώσσου με τρίτη στο κιβώτιο κανένα απο αυτά που ανέφερες δε το κάνει. μάλλον αναφέρεσαι σε άλλη κατηγορία μηχανής.

Παρ' όλα αυτά εγω θα συμφωνούσα με του bigoula την επιλογή. GS 1150, αρκετή ροπή και υπεραξιόπιστο

strokt up
14/09/2015, 12:57
Φαντάζομαι αυτό εδώ μπορεί :evil: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6892934/
Μόνο που δεν τηρεί τις υπόλοιπες προϋποθέσεις..

Ζεύκας
14/09/2015, 13:49
να μας έλεγες και κανά μπάτζετ...γτ εδώ μέσα έχουν αναφερθεί μηχανάκια από 1500 μέχρι 17000 ευρώ...

lykourgi
14/09/2015, 13:57
να μας έλεγες και κανά μπάτζετ...γτ εδώ μέσα έχουν αναφερθεί μηχανάκια από 1500 μέχρι 17000 ευρώ...
Εγραψε, εως 8000€ (ποστ νο3).

Ζεύκας
14/09/2015, 14:08
αααα πάσο δεν το πρόσεξα

Pan (dvs)
14/09/2015, 14:22
Κώστα εγώ με την χοντρή έχω ευχαριστηθεί ροπή από πολύ χαμηλά. ειδικά σε βόλτες δικάβαλος με την Χρύσα και σε ορεινό στροφιλίκι αν βαριέμαι αφήνω μία 3η μέσα και απλά παίζω με το γκάζι. Σε πέταλα βέβαια που συναντάς πολύ συχνά σε επαρχιακούς δρόμους θα κατεβάσεις αλλά σε όλον τον υπόλοιπο δρόμο πηγαίνεις χαζεύοντας. Και τα 160 τα βλέπει εύκολα σε εθνική και φορτωμένη χωρίς να σπάει το μοτέρ. Τώρα οι βλάβες είναι ένα άλλο κομμάτι. Η προπέλα έχει ορκισμένους εχθρούς που την τρίχα την κάνουν τριχιά και μεγάλο φαν κλάμπ που καταπίνει αμάσητη όποια μαλακία τους σερβίρει το εξουσιοδοτημένο. Γνώμη μου είναι ότι εκτός από τις κραυγαλέες αστοχίες (βλ. σκασμένες αναρτήσεις ESA και σπασμένα μπράτσα του άξονα) το μηχανάκι δεν βγάζει περισσότερες ή λιγότερες βλάβες από τα άλλα της αγοράς. Είναι σίγουρα υπερτιμημένο αλλά τώρα με την κρίση όλοι πουλάνε αρκετά χαμηλά, οπότε μπορείς να βρεις σε άψογη κατάσταση με νορμάλ λεφτά.
:beer:

Oπως αυτη π.χ. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6870042/ που την εχει φιλος και την προσεχει σαν παιδι του.:D

peterTHErider
14/09/2015, 14:24
για το 1290 ADV που γραψανε μερικοι ξεφευγει νομιζω απο το μπατζετ του φιλου αρκετα αλλα και απο οτι γραφετε υπαρχει τεραστιο προβλημα στην ευσταθεια του απο τα 140-150 και πανω με τις βαλιτσες!σε βαθμο που ειναι επικινδυνο,σαν να μην εχει γινει καθολου αεροδυναμικη μελετη στον συγκεκριμενο τομεα.το διατυμπανιζουν στο μοτο του μηνα...

vaska
14/09/2015, 14:42
Oπως αυτη π.χ. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6870042/ που την εχει φιλος και την προσεχει σαν παιδι του.:D

Όντως πολύ καλό μηχανάκι το συγκεκριμένο και το δίνει και σε πάρα πολλή καλή τιμή.

Pan (dvs)
14/09/2015, 14:44
Όντως πολύ καλό μηχανάκι το συγκεκριμένο και το δίνει και σε πάρα πολλή καλή τιμή.

Aυτο μπορω να το εγγυηθω.

spyrakos35
14/09/2015, 14:47
Όντως πολύ καλό μηχανάκι το συγκεκριμένο και το δίνει και σε πάρα πολλή καλή τιμή.


Aυτο μπορω να το εγγυηθω.


καλορίζικο κώστα....

:beer:

STOYBI
14/09/2015, 15:12
Βρε Κωστη εκτος απο GS 1150 και 1200 η τενερε ....

( Που σε αυτες τις περιπτωσεις ναι μεν ειναι ποιο ξεκουραστα αλλα ... αποκλειεις το... Αρκετο περιεργο οφφ που ξερω οτι εχεις πολλες φορες στα προγραματα σου...)

Σε ολα τα αλλα με ενα παιξιμο του γραναζιου εχεις αυτο που ζητας......!!!

Εγω θα προτεινα 950 αλλα που να βρεις καλο μηχανακι με λιγα χιλμ τωρα πια ....! :(

Παντως συνιστω ευρωπαικο και μου αρεσει αρκετα και το 800.....!!;) αλλα δεν ξερω και εγω για το ποσο μεγαλες διαφορες εχει με το αφρικα και εαν αξιζει....!

MikeG
14/09/2015, 15:59
Καλησπέρα Κώστα.

Το 1150 δε το έχω καθόλου σε εκτίμηση. Άσε που είναι και ιδιαίτερα βαρύ.

Θα σου μιλήσω για τα 2 άλλα BMW( 1200 & 800 ).

Σίγουρα το Boxer έχει ροπή από αρκετά χαμηλά, ταξιδεύει άνετα με 150 χλμ/ω και φορτώνεται σα μουλάρι. Επίσης το ξέρεις και εσύ ότι θα περάσει άνετα από ένα χωματόδρομο και στα συν ότι στρίβει σα τρένο σε άσφαλτο. Προσοχή όμως, μακριά από μοντέλα με Servo ABS και από ESA. Επίσης καλύτερα να κοιτάξεις από το 2007 και μετά ώστε να έχει και τη καινούρια γεννήτρια. Από εκεί και πέρα αν κάποιο τέτοιο μηχανάκι έχει μια τυπικά προβλεπόμενη συντήρηση τόσο σε κινητήρα (λάδια-βαλβίδες) όσο και στον άξονα (λάδια-γράσσο, φυσσούνες) τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Επίσης ένα τσεκάρισμα στη τρόμπα βενζίνης του δε θα ήταν κακό.

Πάμε τώρα στο 800.
Στα περισσότερα που ζητάς θα σε καλύψει, όμως δε θα ταξιδέψει 100% άνετα με 160 και θα χρειαστεί να φτιάξεις λίγο τη σέλα του μιας και είναι σκληρή με πολύ λίγο αφρώδες υλικό. Φορτώνεται σα μουλάρι, στο χώμα οδηγιέται ιδιαίτερα καλά και άνετα, ροπή πολύ. Στη Πίνδο 2 άτομα και μπαγκαζιέρες + λουκάνικο πίσω έπαιζα με 3-4η. Το πίσω αμορτισέρ τη θέλει τη βελτίωση του. Επίσης σε μικτό κύκλο θα σου κάψει αρκετά λιγότερο από ένα 1200, συν τα χαμηλότερα τέλη και ασφάλειες.

Προσωπικά και επειδή έχω δει το στυλ που ταξιδεύεις, αν είσαι διατεθειμένος να κάνεις ένα μικρό συμβιβασμό στο χώμα (αν και το έχεις εσύ), θα πήγαινα σε 1200 με ζάντες με ακτίνες, όχι χυτές.
Αν θέλεις ευχαρίστως να στο αναλύσω περισσότερο.

Τα BMW μη τα φοβάσαι καθόλου και παράλληλα να ξέρεις ότι από ανταλλακτικά και παπαράκια για βελτιώσεις βρωμάει ο πλανήτης.

Καλή επιλογή!

MikeG
14/09/2015, 16:01
το τενερε ,για εμενα , ειναι ποιο ελκυστικο αλλα σε μτχ εχει λιγα .

Έχεις δοκιμάσει να στρίψεις ή να κάνεις πίσω Tenere1200 ? :cry::bawl::a13:

:beer: :beer:

ggs
14/09/2015, 16:19
Έχεις δοκιμάσει να στρίψεις ή να κάνεις πίσω Tenere1200 ? :cry::bawl::a13:

:beer: :beer:

Βρε, ποιο ευκολο απο το GS είναι...έχει αυτό το τετελελεβερ μπροστά και δεν βυθίζεται με τίποτα το ρημαδι να σε βοηθήσει να κανεις όπισθεν τον δεινοσαύρο:lol:

taisteal
14/09/2015, 16:29
Κωστα πας για sport touring και αφηνεις την αφρικανα να πηγαινεις χωμα..

spyrakos35
14/09/2015, 16:32
Κωστα πας για sport touring και αφηνεις την αφρικανα να πηγαινεις χωμα..

Αλλος για φουζουρουουουουου

kordix
14/09/2015, 19:13
Η λογική λέει πώς αφού το αφρικα τόσα χρόνια με έχει καλύψει μια χαρά, θα ήταν καλο να πάω μάλλον προς ένα αντίστοιχο μοτοσακο στα 800 κυβικά αλλά ευρωπαϊκό.
Επειδή το μηχανάκι θα το κυκλοφορώ και καθημερινά, και δεν έχω σκοπό να σταματήσω τα χώματα είναι μια επιλογή που πιστεύω πώς μου ταιριάζει καλύτερα.

Θέλω πριν κάνω αγορά να οδηγήσω κάποια απο αυτά να πάρω μια ιδέα. Έτσι και αλλιώς θα ψωνίσω μετα την αλλαγή του χρόνου. Δεν έχω αποφασίσει, θελω να οδηγήσω πρώτα.

Τα στριτακια τα φοβάται πια η κυρά, οχι άδικα, έκανα ταρζανιες κάποτε με τέτοια και έχει τρομάξει.

Το αφρικα θα το κρατήσω, θα το κάνω σα καινούργιο και μετα θα ξεκουραστεί για μερικά χρόνια. Θα ξαναβγει στους δρόμους κάποτε για χαλαρές βολτουλες.

Αυτό με την ροπή και τα στροφιλικια το έγραψα σαν παράδειγμα. Θα θελα να ρολαρω δικαβαλος σε βουνά με μικρές ταχύτητες και το μηχανάκι να χει ροπή να μην ανεβοκατεβαζω σχέσεις για να μην σκορτσαρει.

πυξιδας990
14/09/2015, 19:38
Παρε του ταχυδρομου κανα σ\κ να κρινεις

George_M.
14/09/2015, 21:00
εγω Κωστη θα κοιταζα ξανα στο V σχημα κκιλυνδρου,
εφοσον θα κρατησεις το Αφρικα
κ
εφοσον λες για κανενα 8αρι χηνες
δες V-strom 1000 k Varadero,
κοστιζουν τα μισα απο οσα θες να δωσεις κ κανουν αρκετα απο οσα ζητας.
ολα ΔΕΝ τα κανει κανενα.
ασε που θα περισεψουν χρηματα για οποια βελτιωση θες,για ενα ταξιδακι αλλα κ για την ανακατασκευη της Αφρικανας

αλλιως Τιγρης 800αρης κουτα να χαρεις!

el-Gatto
14/09/2015, 21:06
Η λογική λέει πώς αφού το αφρικα τόσα χρόνια με έχει καλύψει μια χαρά, θα ήταν καλο να πάω μάλλον προς ένα αντίστοιχο μοτοσακο στα 800 κυβικά αλλά ευρωπαϊκό.
Επειδή το μηχανάκι θα το κυκλοφορώ και καθημερινά, και δεν έχω σκοπό να σταματήσω τα χώματα είναι μια επιλογή που πιστεύω πώς μου ταιριάζει καλύτερα.

Θέλω πριν κάνω αγορά να οδηγήσω κάποια απο αυτά να πάρω μια ιδέα. Έτσι και αλλιώς θα ψωνίσω μετα την αλλαγή του χρόνου. Δεν έχω αποφασίσει, θελω να οδηγήσω πρώτα.

Τα στριτακια τα φοβάται πια η κυρά, οχι άδικα, έκανα ταρζανιες κάποτε με τέτοια και έχει τρομάξει.

Το αφρικα θα το κρατήσω, θα το κάνω σα καινούργιο και μετα θα ξεκουραστεί για μερικά χρόνια. Θα ξαναβγει στους δρόμους κάποτε για χαλαρές βολτουλες.

Αυτό με την ροπή και τα στροφιλικια το έγραψα σαν παράδειγμα. Θα θελα να ρολαρω δικαβαλος σε βουνά με μικρές ταχύτητες και το μηχανάκι να χει ροπή να μην ανεβοκατεβαζω σχέσεις για να μην σκορτσαρει.
Κωστή ,επειδή έχω την χαρά να έχουμε βολτάρει αρκετές φορές παρέα
κι επειδή νομίζω οτι έχω καταλάβει την μοτο-φιλοσοφία σου
σύμφωνα με τα πάραπάνω γραφόμενά σου
αυτή που ταιριάζει πιό πολύ στα δεδομένα σου
η νέα σου μοτοσυκλέτα δηλαδή....θα είναι:

ή

το BMW F800-GS ,αν θέλεις ηρεμία ,ευκολία ,ευχρηστία & οικονομία ,σε όλα τα τεραίν και υπο όλες τις συνθήκες.

ή

το KTM 950/990 ADV ,αν θέλεις ένταση ,συγκινήσεις ,αδρεναλίνες ,ενφορφίνες ,φερορμόνες ,διασκέδαση ,χαμόγελα ,& Fun2Ride ,σε όλα τα τεραίν και υπο όλες τις συνθήκες.
Θα πρέπει βέβαια να είσαι διατεθιμένος για μια +30% κατανάλωση καυσίμου (σε παρόμοιες συνθήκες) σε σχέση με την παραπάνω.
Για τα "προβλήματα" που φοβίζουν τους ....φοβισμένους ,δεν υπάρχει λόγος να αναφερθώ γιατί είναι "χαζά" ,σε περιφεριακά ,και λυμμένα ήδη με aftermarket λύσεις.


Οποια απο τις δυό κ να επιλέξεις ,το σίγουρο είναι οτι ,θα καλύψουν τις ταξιδιωτικές απαιτήσεις σου ,αλλά κ τις χωμάτινες ανησυχίες σου ,
και θα τις ευχαριστηθείς εξίσου πολύ κ καλά ,ίσως με λίγο διαφορετικό τρόπο την κάθε μιά.

Να'σαι καλά ,να καβαλάς ,και να γυρνάς ,στα μονοπάτια που ονειρεύεσαι ,φίλε Κώστα. :beer:

petros1479
14/09/2015, 21:50
Μετά από 4 χρόνια και 52000... Και γυρνώντας όλο το Γράμμο από χώμα... tiger 800 xc. Μου θυμισες με το ποστ σου όταν έλεγα σε ένα φίλο μετά από ένα χρόνο χρήσης " φιλέ αυτό το μηχανάκι θα μπορούσα να το πηγαίνω παντου μόνο με τρίτη " !!!! Δεν είναι Μέγκα ον οφ αλλά είναι το απόλυτο μηχανάκι για όλες τις χρήσεις. Σου μιλάει κάποιος που δεν έχει οδηγήσει ποτέ στην ζωη του κουτί παρά μόνο δίτροχα και που όπως καταλαβαίνεις έχω τη μηχανή για τα παντα και παντού!!

Δεινόσαυρος
14/09/2015, 21:52
Η λογική λέει πώς αφού το αφρικα τόσα χρόνια με έχει καλύψει μια χαρά, θα ήταν καλο να πάω μάλλον προς ένα αντίστοιχο μοτοσακο στα 800 κυβικά αλλά ευρωπαϊκό.
Επειδή το μηχανάκι θα το κυκλοφορώ και καθημερινά, και δεν έχω σκοπό να σταματήσω τα χώματα είναι μια επιλογή που πιστεύω πώς μου ταιριάζει καλύτερα.
Έτσι, από περιέργια, τα Τιγράκια τα Triumph τα έχεις αποκλείσει;
Ακούω καλά λόγια για το τελευταίο το 800XCx, αλλά δεν το έχω δεί ακόμα.



ΥΓ. Ώπα, με πρόλαβε ο προηγούμενος...

Pan (dvs)
14/09/2015, 22:03
......

το KTM 950/990 ADV ,αν θέλεις ένταση ,συγκινήσεις ,αδρεναλίνες ,ενφορφίνες ,φερορμόνες ,διασκέδαση ,χαμόγελα ,& Fun2Ride ,σε όλα τα τεραίν και υπο όλες τις συνθήκες.
Θα πρέπει βέβαια να είσαι διατεθιμένος για μια +30% κατανάλωση καυσίμου (σε παρόμοιες συνθήκες) σε σχέση με την παραπάνω.
.........


Αντε να συμφωνησω με τα παραπανω,το εχω οδηγησει ελαχιστα αλλα τοσος κοσμος λεει τα καλυτερα,οποτε καποιο δικιο θα εχει.

Μπορεις ομως,εκτος απο το χωμα,να κανεις ταξιδακι και να το ευχαριστηθεις?Ειναι αυτη η θεση οδηγησης και η σελα,για καπως ποιο μακρινες διαδρομες?Μπορει ο συνεπιβατης να μην εχει παραπονα?

Ειπα δεν εχω εμπειρια,ρωταω.

Nostradamus
14/09/2015, 22:12
Αντε να συμφωνησω με τα παραπανω,το εχω οδηγησει ελαχιστα αλλα τοσος κοσμος λεει τα καλυτερα,οποτε καποιο δικιο θα εχει.

Μπορεις ομως,εκτος απο το χωμα,να κανεις ταξιδακι και να το ευχαριστηθεις?Ειναι αυτη η θεση οδηγησης και η σελα,για καπως ποιο μακρινες διαδρομες?Μπορει ο συνεπιβατης να μην εχει παραπονα?

Ειπα δεν εχω εμπειρια,ρωταω.

μεχρι Μοναχο που πηγαμε ενα 950 και ενα 990 ηταν απολαυστικα παντως και τα 2

Pan (dvs)
14/09/2015, 22:16
μεχρι Μοναχο που πηγαμε ενα 950 και ενα 990 ηταν απολαυστικα παντως και τα 2

Ελα ρε,με αυτη τη σελα?Εγω δεκα λεπτα και δεν.

kordix
14/09/2015, 22:26
Μετά από 4 χρόνια και 52000... Και γυρνώντας όλο το Γράμμο από χώμα... tiger 800 xc. Μου θυμισες με το ποστ σου όταν έλεγα σε ένα φίλο μετά από ένα χρόνο χρήσης " φιλέ αυτό το μηχανάκι θα μπορούσα να το πηγαίνω παντου μόνο με τρίτη " !!!! Δεν είναι Μέγκα ον οφ αλλά είναι το απόλυτο μηχανάκι για όλες τις χρήσεις. Σου μιλάει κάποιος που δεν έχει οδηγήσει ποτέ στην ζωη του κουτί παρά μόνο δίτροχα και που όπως καταλαβαίνεις έχω τη μηχανή για τα παντα και παντού!!

Θα πάω να κάνω ενα τεστ ντραιβ. Το μηχανάκι σου μου αρέσει πάρα πολύ και σε σχέση με το f 800 είναι πολύ καλύτερο σε άνεση γενικώς. Θα τα οδηγήσω όμως όλα όσα θέώ και μετα θα κάτσω να πιω ενα κρασάκι με τον εαυτό μου να τα βάλουμε κάτω και όπου μας βγάλει :)

el-Gatto
14/09/2015, 22:35
Αντε να συμφωνησω με τα παραπανω,το εχω οδηγησει ελαχιστα αλλα τοσος κοσμος λεει τα καλυτερα,οποτε καποιο δικιο θα εχει.

Μπορεις ομως,εκτος απο το χωμα,να κανεις ταξιδακι και να το ευχαριστηθεις?Ειναι αυτη η θεση οδηγησης και η σελα,για καπως ποιο μακρινες διαδρομες?Μπορει ο συνεπιβατης να μην εχει παραπονα?

Ειπα δεν εχω εμπειρια,ρωταω.
Είχα το 950ADV '06 (το τελευταίο που βγήκε πρίν το 990).
Τις καλές εποχές των παχέων αγελάδων.
2 φορές το μήνα Ημερήσιες 2κάβαλες των 500-600 κμ ,με την κυρά να νιώθει τόσο άνετα που τράβαγε βίντεο κι έβγαζε φωτό on-board.
3 φορές το χρόνο Αθήνα-Σέρρες ,2καβαλο κ 3βάλιτσο ,σερί με μια σταση μόνο στον Κορινό.
Και τις επόμενες 3 μέρες ολημεραμπιστα.
Και άλλη μια μέρα τούρινγ στο νομό.
Και την επόμενη σερί φορτωμένη Επιστροφή.
Για πλάκα και με χαμόγελο.
Με το ίδιο μηχανάκι ,η κυρά μου ζήτησε να έρθει μαζί μου σ'ένα 36άωρο ,για να δεί εκ'των έσω ,τι είναι αυτό που με τρελλαίνει κ το γουστάρω τόσο.
Το βγάλαμε όλο δικάβαλο ,κ τερματίσαμε κανονικά στο Σ-Κ ,κι όχι γυαλατζί 3/4ήμερο.
Αποτέλεσμα ...της άρεσε τόσο ,που κάναμε παρέα 2κάβαλο κ το 36άωρο της επόμενης χρονιάς.
Και μιλάω για το 08-09 ,με ηλικίες αναβατών 43 & 38.

Σου απάντησα;

kordix
14/09/2015, 22:38
Μηχανές μάλλον υπάρχουν...χέρια υπάρχουν να τις πάνε με τρίτη πατημένη στο στροφιλικι...?
αλλά και πάλι άχρηστο το συγκεκριμένο "χαρακτηριστικό"...
Οι μηχανές ψάχνουν για οδηγούς συνήθως...
Υπάρχουν πλέον και οι αυτόματες πάντως, που "λύνουν" χέρια...ακομα και σε κουλούς...

υ.γ. καμιά διαθεση αντιπαράθεσης....

ΚΤΜ990adv το λένε αυτό που ψάχνεις (πλην του οικονομικού στο καύσιμο, που ζητάς), μετά από 2 36άωρα και 2 εξωτερικά, και άλλα πολλά μπορώ να το λέω...


Κοίτα κουλομαρία δεν είμαι. Απλά δεν γουστάρω να πηγαίνω πάντα τάπα. Θέλω και χαλαρές βόλτες. Και στα ταξίδια με την γυναίκα πάω πολύ χαλαρά γιατί μας περιμένει πίσω ενα παιδάκι. Και όλη η ευθύνη για ότι συμβεί είναι δικιά μου...

Ολα τα μεγάλα φαντάζομαι από γκάζια είναι οκ, το θέμα είναι σε ήρεμους ταξιδιωτικούς ρυθμούς πως ανταποκρίνονται. Το 990 και το 950 μου αρέσει πολύ αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι είναι πολεμικά εργαλεία και θέλουν την ανάλογη φροντίδα και το ανάλογο δούλεμα. Εχω κάνει άπειρες βόλτες με φίλους που χουν 950 990 στο χώμα και δεν το εχω οδηγήσει ποτέ. Ασε να κάνω καμμιά βόλτα και τα ξαναλέμε.

Εχω ήδη ενα ΚΤΜ αλλά εντούρο και ξέρω τι παίζει. Είναι το πιο αξιόπιστο καθαρόαιμο που χα ποτέ.

kordix
14/09/2015, 22:42
Κώστα εγώ με την χοντρή έχω ευχαριστηθεί ροπή από πολύ χαμηλά. ειδικά σε βόλτες δικάβαλος με την Χρύσα και σε ορεινό στροφιλίκι αν βαριέμαι αφήνω μία 3η μέσα και απλά παίζω με το γκάζι. Σε πέταλα βέβαια που συναντάς πολύ συχνά σε επαρχιακούς δρόμους θα κατεβάσεις αλλά σε όλον τον υπόλοιπο δρόμο πηγαίνεις χαζεύοντας. Και τα 160 τα βλέπει εύκολα σε εθνική και φορτωμένη χωρίς να σπάει το μοτέρ. Τώρα οι βλάβες είναι ένα άλλο κομμάτι. Η προπέλα έχει ορκισμένους εχθρούς που την τρίχα την κάνουν τριχιά και μεγάλο φαν κλάμπ που καταπίνει αμάσητη όποια μαλακία τους σερβίρει το εξουσιοδοτημένο. Γνώμη μου είναι ότι εκτός από τις κραυγαλέες αστοχίες (βλ. σκασμένες αναρτήσεις ESA και σπασμένα μπράτσα του άξονα) το μηχανάκι δεν βγάζει περισσότερες ή λιγότερες βλάβες από τα άλλα της αγοράς. Είναι σίγουρα υπερτιμημένο αλλά τώρα με την κρίση όλοι πουλάνε αρκετά χαμηλά, οπότε μπορείς να βρεις σε άψογη κατάσταση με νορμάλ λεφτά.
:beer:

Στην γυναίκα αρέσει πολύ το 1200 και σε μένα αλλά δεν εχω καμμία εμπειρία από boxer εκτός από μια βόλτα με 1150 που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Θέλω να βρω κάποιον με 1200ρι να το κάνω μια βόλτα να δω τι πράμα ειναι. :beer::beer:

kordix
14/09/2015, 22:43
Είχα το 950ADV '06 (το τελευταίο που βγήκε πρίν το 990).
Τις καλές εποχές των παχέων αγελάδων.
2 φορές το μήνα Ημερήσιες 2κάβαλες των 500-600 κμ ,με την κυρά να νιώθει τόσο άνετα που τράβαγε βίντεο κι έβγαζε φωτό on-board.
3 φορές το χρόνο Αθήνα-Σέρρες ,2καβαλο κ 3βάλιτσο ,σερί με μια σταση μόνο στον Κορινό.
Και τις επόμενες 3 μέρες ολημεραμπιστα.
Και άλλη μια μέρα τούρινγ στο νομό.
Και την επόμενη σερί φορτωμένη Επιστροφή.
Για πλάκα και με χαμόγελο.
Με το ίδιο μηχανάκι ,η κυρά μου ζήτησε να έρθει μαζί μου σ'ένα 36άωρο ,για να δεί εκ'των έσω ,τι είναι αυτό που με τρελλαίνει κ το γουστάρω τόσο.
Το βγάλαμε όλο δικάβαλο ,κ τερματίσαμε κανονικά στο Σ-Κ ,κι όχι γυαλατζί 3/4ήμερο.
Αποτέλεσμα ...της άρεσε τόσο ,που κάναμε παρέα 2κάβαλο κ το 36άωρο της επόμενης χρονιάς.
Και μιλάω για το 08-09 ,με ηλικίες αναβατών 43 & 38.

Σου απάντησα;


Κώστα μου άρεσαν αυτά που διάβασα ;)

kordix
14/09/2015, 22:45
Καλησπέρα Κώστα.

Το 1150 δε το έχω καθόλου σε εκτίμηση. Άσε που είναι και ιδιαίτερα βαρύ.

Θα σου μιλήσω για τα 2 άλλα BMW( 1200 & 800 ).

Σίγουρα το Boxer έχει ροπή από αρκετά χαμηλά, ταξιδεύει άνετα με 150 χλμ/ω και φορτώνεται σα μουλάρι. Επίσης το ξέρεις και εσύ ότι θα περάσει άνετα από ένα χωματόδρομο και στα συν ότι στρίβει σα τρένο σε άσφαλτο. Προσοχή όμως, μακριά από μοντέλα με Servo ABS και από ESA. Επίσης καλύτερα να κοιτάξεις από το 2007 και μετά ώστε να έχει και τη καινούρια γεννήτρια. Από εκεί και πέρα αν κάποιο τέτοιο μηχανάκι έχει μια τυπικά προβλεπόμενη συντήρηση τόσο σε κινητήρα (λάδια-βαλβίδες) όσο και στον άξονα (λάδια-γράσσο, φυσσούνες) τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Επίσης ένα τσεκάρισμα στη τρόμπα βενζίνης του δε θα ήταν κακό.

Πάμε τώρα στο 800.
Στα περισσότερα που ζητάς θα σε καλύψει, όμως δε θα ταξιδέψει 100% άνετα με 160 και θα χρειαστεί να φτιάξεις λίγο τη σέλα του μιας και είναι σκληρή με πολύ λίγο αφρώδες υλικό. Φορτώνεται σα μουλάρι, στο χώμα οδηγιέται ιδιαίτερα καλά και άνετα, ροπή πολύ. Στη Πίνδο 2 άτομα και μπαγκαζιέρες + λουκάνικο πίσω έπαιζα με 3-4η. Το πίσω αμορτισέρ τη θέλει τη βελτίωση του. Επίσης σε μικτό κύκλο θα σου κάψει αρκετά λιγότερο από ένα 1200, συν τα χαμηλότερα τέλη και ασφάλειες.

Προσωπικά και επειδή έχω δει το στυλ που ταξιδεύεις, αν είσαι διατεθειμένος να κάνεις ένα μικρό συμβιβασμό στο χώμα (αν και το έχεις εσύ), θα πήγαινα σε 1200 με ζάντες με ακτίνες, όχι χυτές.
Αν θέλεις ευχαρίστως να στο αναλύσω περισσότερο.

Τα BMW μη τα φοβάσαι καθόλου και παράλληλα να ξέρεις ότι από ανταλλακτικά και παπαράκια για βελτιώσεις βρωμάει ο πλανήτης.

Καλή επιλογή!


Ευχαριστώ :beer::beer::beer:

foogr01
14/09/2015, 23:12
F 800 GS και Tiger 800XC κι από μένα. Σε βλέπω βέβαια να καταλήγεις στην πορτοκαλί οικογένεια και να έχεις την αφρικάνα για κάθε μέρα :D

akis_trevor
14/09/2015, 23:28
Ο τιγρης ο 800αρης εχει πολυ γκαζι.αυτο θα προτεινα και μαλλον το xc για το χωμα που θες.

LOUKILOUK
15/09/2015, 11:09
Κοίτα κουλομαρία δεν είμαι. Απλά δεν γουστάρω να πηγαίνω πάντα τάπα. Θέλω και χαλαρές βόλτες. Και στα ταξίδια με την γυναίκα πάω πολύ χαλαρά γιατί μας περιμένει πίσω ενα παιδάκι. Και όλη η ευθύνη για ότι συμβεί είναι δικιά μου...

Ολα τα μεγάλα φαντάζομαι από γκάζια είναι οκ, το θέμα είναι σε ήρεμους ταξιδιωτικούς ρυθμούς πως ανταποκρίνονται. Το 990 και το 950 μου αρέσει πολύ αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι είναι πολεμικά εργαλεία και θέλουν την ανάλογη φροντίδα και το ανάλογο δούλεμα. Εχω κάνει άπειρες βόλτες με φίλους που χουν 950 990 στο χώμα και δεν το εχω οδηγήσει ποτέ. Ασε να κάνω καμμιά βόλτα και τα ξαναλέμε.

Εχω ήδη ενα ΚΤΜ αλλά εντούρο και ξέρω τι παίζει. Είναι το πιο αξιόπιστο καθαρόαιμο που χα ποτέ.
Είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις το πνευμα μου και δεν κάνω προσωπικές αναφορές...
Τα μηχανάκια με γκάζι πάνε και χαλαρά εύκολα... όταν έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις πόσο θα το ανοίξεις είναι πλεονέκτημα. Τα γρήγορα πάνε και αργά, το αντίθετο δεν συμβαίνει....
Το σημείο στο οποίο επιμένω είναι το στήσιμο...γκάζι και ροπή έχουν όλα πλέον...το θέμα είναι κατά πόσο το μηχανάκι με το στησιμό του σε βοηθάει να εκμεταλευτείς τον κινητήρα του...
F800 πχ... ρυθμίσεις μπροστινού, καμία..., πίσω νομίζω μόνο απόσβεση... 'Εστω ότι για καθημερινή χρήση η ανάρτηση είναι τέλεια...όταν το φορτώσεις και βάλεις δικάβαλο πόσο θα αλλάξει και θα απομακρυνθεί από το τέλειο...θα στρίβεις αξιοπρεπώς? πως θα συμπεριφερθεί η ανάρτηση σε ένα απότομο φρενάρισμα η μια λακούβα κτλ...Και στην τελική πόσο θα απολαύσεις οδήγηση...Οδήγησα δικάβαλο φορτωμένος σε ταξίδια και αφού έβγαλα την "αγγαρία", έκανα κέφι και τα πάσα στους δολομίτες και το Grossglockner στην Αυστρία και το Transfagarasan στη Ρουμανία...36ωρα, 2 που πρόλαβα..., το χαμόγελο δεν έσβυνε για μια βδομάδα και υπήρχε κόσμος που με ρώτησε "καλά αυτό είναι ονοφ...πως στρίβει έτσι?". Δυστυχώς δεν πρόλαβα το επόμενο που θα πήγαινα και εγώ με την γυναίκα μου σαν στο el-Gatto (ωραίος....:beer:)
Στα χώματα τώρα δεν μπορώ να πω ότι έχω οργώσει την Πίνδο αλλά όλο και κάτι σκαμπάζω...αν κανεις και εντούρο και δεν φοβηθείς να ανοίξεις το γκάζι ρολάρει πανέμορφα...

Φροντίδα θέλουν όλα...το θέμα είναι τι προσφέρουν...

Και έγω ένα παιδάκι έχω και τα ίδια σκέφτομαι...
Καλό ψάξιμο σου εύχομαι, αυτό άλλωστε είναι και το σημαντικότερο... "Not everyone who is wondering is lost" ;)

υ.γ. Κάποτε πριν χρόνια εδώ μέσα (το 2009 μάλλον) έιχα γράψει οτί τα 950-990 θα γίνουν περιζήτητα μετά από 15 χρόνια... κάτι σαν τα άφρικα είχα πει και πολύ γελάσανε...εως χλευάσανε μιας και δεν υπήρχε κανένα μετά από 10 χρόνια.... :lol:

spyro
15/09/2015, 12:14
.......36ωρα, 2 που πρόλαβα......... και υπήρχε κόσμος που με ρώτησε "καλά αυτό είναι ονοφ...πως στρίβει έτσι?". .....

[off topic mode on]


Σε ποια 36ωρα αναφέρεσαι αν επιτρέπεται φίλε μου? (χρονολογίες)


[off topic mode off]

Pan (dvs)
15/09/2015, 19:13
..........
Για πλάκα και με χαμόγελο.
Με το ίδιο μηχανάκι ,η κυρά μου ζήτησε να έρθει μαζί μου σ'ένα 36άωρο ,για να δεί εκ'των έσω ,τι είναι αυτό που με τρελλαίνει κ το γουστάρω τόσο.
Το βγάλαμε όλο δικάβαλο ,κ τερματίσαμε κανονικά στο Σ-Κ ,κι όχι γυαλατζί 3/4ήμερο.
Αποτέλεσμα ...της άρεσε τόσο ,που κάναμε παρέα 2κάβαλο κ το 36άωρο της επόμενης χρονιάς.
Και μιλάω για το 08-09 ,με ηλικίες αναβατών 43 & 38.

Σου απάντησα;

:a23::a23::a23:



Tελικα τον εχω πολυ καλομαθημενο μου φαινεται.:D

vaska
15/09/2015, 20:16
Στην γυναίκα αρέσει πολύ το 1200 και σε μένα αλλά δεν εχω καμμία εμπειρία από boxer εκτός από μια βόλτα με 1150 που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Θέλω να βρω κάποιον με 1200ρι να το κάνω μια βόλτα να δω τι πράμα ειναι. :beer::beer:

Στην διάθεσή σου το δικό μου όποτε βρεθούμε
:beer:

kordix
17/09/2015, 22:48
Γιατί όποτε πάω να αλλάξω μηχανή έρχονται τα πάνω κάτω ;:mad::mad::mad:

el-Gatto
17/09/2015, 22:53
Γιατί όποτε πάω να αλλάξω μηχανή έρχονται τα πάνω κάτω ;:mad::mad::mad:
Τι έγινε ρε Κωστή ;

kordix
17/09/2015, 23:02
Νέες οικονομικές υποχρεώσεις της οικογένειας γενικώς (όχι μόνο της δικής μου), σκάνε από παντού και εχω φρικάρει. Δεν θέλω να πω περισσότερα.

el-Gatto
17/09/2015, 23:24
Την υγειά σας να'χετε όλοι εύχομαι φίλε.
Ολα τ'άλλα έπονται.

amyroukai
17/09/2015, 23:53
Κωστή καλά να είσαι/είστε και μηχανάκια δεν θα λείψουν ποτέ από τον κόσμο.

spyrakos35
18/09/2015, 08:33
O νόμος του μαλάκα του Μέρφυ φίλε....

όπως τα είπαν και οι από πάνω, να είμαστε καλά και μοτά θα υπάρχουν πάντα

:beer:

kordix
18/09/2015, 09:09
Χτες έχασα την ψυχραιμία μου, αφού τα χτυπήματα ήταν απανωτά. Τα προβλήματα υπάρχουν ακόμα φυσικά αλλά τα αντιμετωπίζω με καθαρό μυαλό και ψάχνω λύσεις.

Την υγεία μας να χουμε παιδιά, όλα τα αλλά γίνονται.

spyro
18/09/2015, 09:44
Χτες έχασα την ψυχραιμία μου, αφού τα χτυπήματα ήταν απανωτά. Τα προβλήματα υπάρχουν ακόμα φυσικά αλλά τα αντιμετωπίζω με καθαρό μυαλό και ψάχνω λύσεις.

Την υγεία μας να χουμε παιδιά, όλα τα αλλά γίνονται.

με το καλό να περάσουν εύχομαι.

θυμάμαι πριν απο 4 χρόνια ήθελα να αλλάξω αυτοκίνητο. η οικογένεια μεγάλωνε και εγώ δε μπορουσα να είμαι ακόμα με το δίπορτο. είχα το μοντέλο, είχα βρει το αυτοκίνητο, είχαμε ψιλο-συμφωνήσει με τα λεφτα και αναίμενε να γίνει το ραντεβού για τα περαιτέρω.

τη συγκερκιμένη εβδομάδα μπαίνουν στο σπίτι και με το αδειάζουν. χρήματα δεν υπήρχαν για να πάρουν αλλά πήραν όλα τα υπόλοιπα ...... τη ψυχολογική ζημιά την έκαναν. "δε φτάνει που έχουμε κρίση, δε φτάνει που σου κλέβουν το σπίτι, ... θές και αλλαγή αυτοκινήτου μ@λακα"?

και κάπως έτσι έμεινα μέχρι τώρα με το μικρό. άσε που η οικογένεια μεγάλωσε ακόμα πιο πολύ :lol:

στο τέλος το μετάνιωσα. τώρα πια δεν έχω τα λεφτά. τότε όμως μπορούσα να τη κάνω τη κίνηση και τώρα δε θα βασανιζόμουν με δυο παιδιά και ένα 2πορτο αμάξι για εργένηδες.

καμιά φορά χρειάζεται να του πάς και λίγο κόντρα

;)

vaska
18/09/2015, 11:58
Εσύ να είσαι καλά Κωστή και όλα τα υπόλοιπα φτιάχνουν
:beer: