PDA

View Full Version : Μπαταρία Yuasa Japan και διάρκεια ζωής.



George_Sp
14/09/2015, 10:58
Το καλοκαιράκι φεύγει και οι θερμοκρασίες θα αρχίσουν να πέφτουν με άμεσο αντίκτυπο στις επιδόσεις μιας κλασσικής μπαταρίας κλειστού τύπου.
Το Versys είναι μοντέλο του 09'. Το 12 που το αγόρασα 1ο χέρι ο προηγούμενος είχε ακόμα πάνω την εργοστασιακή και στα 3χρόνια που κλείνω μαζί της δεν έχω αλλάξει επίσης. Σύνολο 6 έτη.
Προληπτικά πέρυσι τον Σεπτέμβρη έκανα ενα regen με το Ctek MXS 5.0 στο αργό πλήρες πρόγραμμα όπως και φέτος τον Μάιο.
Την πολυμέτρησα πριν λίγες μέρες και έδειχνε σε άψογη κατάσταση. 12.78 σε ηρεμία, 12.25 σε μιζιά και κανονικά ξανά προς τα βουνά αφού πάρει μπρος η μηχανή.
ΟΕΜ Yuasa Made in Japan.

Γράψτε λίγο τις εμπειρίες σας γιατί προτεραιότητα έχουν τα ελαστικά και ένα ενδιάμεσο service.
Προφανώς μολις θα πέσει η θερμοκρασία καμιά 10αριά βαθμούς θα ξαναβγάλω πολύμετρο, αλλά δεν είναι και ιδιαίτερα χρηστικό ανά 10 μέρες να κάνω αυτή τη δουλειά.

Δε θα βάλω κινέζικη ή ταϊβανέζικη των 40ευρώ γιατί τις έχω δει να σκάνε και στη βδομάδα επάνω και γενικά με τα ηλεκτρικά ποτέ δε βάζω κινεζιές, οπότε δεν είναι κάτι λίγο έξτρα στο υπόλοιπο σύνολο. Προσανατολίζομαι στις νέου τύπου που κοστίζουν τα διπλά+.

Περισσότερο θέλω να ακούσω για συμπτώματα προειδοποίησης ή γενικά ένα μέσο όρο ζωής σε Yuasa Japan.

killbill
14/09/2015, 11:41
Εάν κινείς την μηχανή σου καθημερινά και φορτήζεται "Ναι" θα έβαζα Yuasa Japan, αλλιώς ψηφίζω κίνα.
Του αδελφού μου σε CBF 600 η μαμά yuasa κράτησε 6 χρόνια , τελευταίες μέρες τις έπερνε μπορστά δύσκολα και μετά έμεινε 2 φορές, στην φόρτιση δεν έπερνε τίποτα.

Εγώ στο cbr έβαζα πάντα Yuasa Japan (120-130 ευρώ) και την άλλαζα κάθε 2 χρόνια λόγο ακινησίας (τα έφτυνε).
Πλέον βάζω κίνα Haijiu κοντά στο 50ρικο και είμαι μια χαρά (μέχρι στιγμής έχει βγάλει 2 χρόνια).

Οπότε κρίνεις και πράτεις ανάλογα.

Καλά χιλιόμετρα

noodles
14/09/2015, 11:45
εισαι σιγουρος πως εισαι εντος οριων στις μετρησεις? (κοιτα το μανουαλ. νομιζω πρεπει να μετρησεις στις 4000 στροφες ποσα βολτ βγαζει). προτεινω να ξαναβαλεις την ιδια (ιδια μαρκα εχω), ειναι πολυ καλες μπαταριες. μια κινεζικη εχει 30-40 ευρω η οποια πιθανων να μην αντεξει πολυ. βαλε yuasa να εισαι σιγουρος.

George_Sp
14/09/2015, 11:52
Εάν κινείς την μηχανή σου καθημερινά και φορτήζεται "Ναι" θα έβαζα Yuasa Japan, αλλιώς ψηφίζω κίνα.
Του αδελφού μου σε CBF 600 η μαμά yuasa κράτησε 6 χρόνια , τελευταίες μέρες τις έπερνε μπορστά δύσκολα και μετά έμεινε 2 φορές, στην φόρτιση δεν έπερνε τίποτα.

Εγώ στο cbr έβαζα πάντα Yuasa Japan (120-130 ευρώ) και την άλλαζα κάθε 2 χρόνια λόγο ακινησίας (τα έφτυνε).
Πλέον βάζω κίνα Haijiu κοντά στο 50ρικο και είμαι μια χαρά (μέχρι στιγμής έχει βγάλει 2 χρόνια).

Οπότε κρίνεις και πράτεις ανάλογα.

Καλά χιλιόμετρα


Η μηχανή είναι το μοναδικό μεταφορικό μέσο και λόγω δουλειάς την κινώ καθημερινά.
Μια Haijiu των 45ευρώ που έβαλε φίλος στη δικιά του τον άφησε πάνω στη βδομάδα. Απλά νεκρή χωρίς προειδοποίηση. Αλλάχτηκε στην εγγύηση αλλά τι να το κάνεις αν είναι να καλείς οδική και να ταλαιπωριέσαι.
Καλά χιλιόμετρα και σε σένα :)


εισαι σιγουρος πως εισαι εντος οριων στις μετρησεις? (κοιτα το μανουαλ. νομιζω πρεπει να μετρησεις στις 4000 στροφες ποσα βολτ βγαζει). προτεινω να ξαναβαλεις την ιδια (ιδια μαρκα εχω), ειναι πολυ καλες μπαταριες. μια κινεζικη εχει 30-40 ευρω η οποια πιθανων να μην αντεξει πολυ. βαλε yuasa να εισαι σιγουρος.

Η μέτρηση για τις 4000στροφές είναι για να ελέγχεις αν υπάρχει πρόβλημα με τα ηλεκτρικά της μηχανής, π.χ. ανορθωτές, πηνία και όχι με τη μπαταρία μιας και αφού βάλεις μπρος το φορτίο το αναλαμβάνει το κύκλωμα της μηχανής.

Να πω εδώ οτι η Yuasa πλέον δεν βγάζει Japan made αλλά η καλύτερη ποιότητά της είναι η Taiwan, μετά Korea και μετά China. Ίσως να βάλω Taiwan αλλά ίσως και να κοιτάξω κάποια Ευρωπαϊκή εταιρία. Προς το παρόν είμαι στο ψάξιμο.

spyrakos35
14/09/2015, 11:57
εγώ έχω παρατηρήσει οτι η μπαταρία της αντιπροσωπείας αν και πιο ακριβή είναι πιο αξιοπιστη....

έτυχε? πέτυχε? δξ/δα

George_Sp
14/09/2015, 11:59
εγώ έχω παρατηρήσει οτι η μπαταρία της αντιπροσωπείας αν και πιο ακριβή είναι πιο αξιοπιστη....

έτυχε? πέτυχε? δξ/δα

σε όλα τα εργοστάσια παραγωγής παίρνουν παρτίδες ανάλογα την ποσότητα και την τιμή της συμφωνίας. Αν δε πετύχουν τη τιμή που θέλουν στην Α' διαλογή μπορούν να ζητήσουν και Β' και Γ' διαλογή :lol:
Προφανώς ο αντιπρόσωπος ή κατασκευαστής που παίρνει parts για να στήσει το σύνολο μιας μηχανής δε μπορεί να παίρνει B και Γ κατηγορία γιατί θα έχει θέματα αξιοπιστίας, φήμης και ανακλήσεων που θα κοστίσουν περισσότερο....αλλά και να πληρώνω την ίδια μπαταρία από 80 στο κατάστημα, 160 στην αντιπροσωπεία επειδή έχει το κουτάκι OEM by Kawasaki....ε όχι

toyar
14/09/2015, 12:05
η μπαταρια σου κραταει τοσο πολυ γιατι κινειται καθημερινα και δεν εχει μεγαλα διαστηματα ακινησιας
σιγουρα ειναι προς το τελος αλλα κανεις δεν μπορει να πει αν θα γινει σε 1 μηνα ή σε 1 χρονο και αν θα σε προειδοποιησει
αν συνεχιζεις να κινεις τη μηχανη σου με αυτον το ρυθμο και αντεχεις το κοστος ξαναβαλε την ιδια
προσωπικα εχω τον ιδιο πολυ καλο φορτιστη με σενα και με αυτον κραταω στη ζωη εδω και 2,5 χρονια μια κινεζικη παμφθηνη των 25 ευρω οταν η αντιστοιχη yuasa εχει 80

George_Sp
14/09/2015, 12:13
η μπαταρια σου κραταει τοσο πολυ γιατι κινειται καθημερινα και δεν εχει μεγαλα διαστηματα ακινησιας
σιγουρα ειναι προς το τελος αλλα κανεις δεν μπορει να πει αν θα γινει σε 1 μηνα ή σε 1 χρονο και αν θα σε προειδοποιησει
αν συνεχιζεις να κινεις τη μηχανη σου με αυτον το ρυθμο και αντεχεις το κοστος ξαναβαλε την ιδια
προσωπικα εχω τον ιδιο πολυ καλο φορτιστη με σενα και με αυτον κραταω στη ζωη εδω και 2,5 χρονια μια κινεζικη παμφθηνη των 25 ευρω οταν η αντιστοιχη yuasa εχει 80


Αυτό με τη προειδοποίηση είναι που μαζεύω γνώμες και εμπειρίες. Να δω αν τελικά δω αρχικά ψιλοψόφιες μιζιές να πάω την επόμενη να την αλλάξω.
Ο Ctek 5.0 είναί όντως φοβερό εργαλείο, αλλά έχω κάνει ήδη 2 πλήρη προγράμματα φόρτισης και δε θέλω να στρεσάρω ξανά 6χρονών κελιά μπαταρίας (έχεις παρατηρήσει μετά το πρόγραμμα για το βράσιμο που προκαλείται και την υποχρεωτική απομόνωση της μπαταρίας σε δροσερό μέρος να ηρεμήσει πριν είναι έτοιμη προς χρήση)
Οπότε λέω να μην δοκιμάσω και 3ο πλήρες πρόγραμμα προς Οκτώβρη και αν απλά δείξει κάποια αδυναμία να την αλλάξω. Τα βγαλε τα λεφτά της και με το παραπάνω.
Τις κινέζικες δε τις εμπιστεύομαι για φόρτιση.

cityfly
14/09/2015, 12:46
μιας και πιάσαμε το θέμα μπαταρίας, αν σε ακινητοποιημένη μηχανή η μπαταρία έχει αποσυνδεθεί, τότε μπορεί μετά από πολύ καιρό ακινησίας (αρκετών μηνών) να "επανέλθει" με φόρτιση;

George_Sp
14/09/2015, 12:55
μιας και πιάσαμε το θέμα μπαταρίας, αν σε ακινητοποιημένη μηχανή η μπαταρία έχει αποσυνδεθεί, τότε μπορεί μετά από πολύ καιρό ακινησίας (αρκετών μηνών) να "επανέλθει" με φόρτιση;

ναι μπορεί να επανέλθει στις περισσότερες των περιπτώσεων εκτός αν μιλάμε για μπαταρία που ήταν ήδη σε κακή κατάσταση. Παίζει ρόλο σε τι κατάσταση ήταν όταν έμεινε εκτός. Όσο πιο καλά φορτισμένη και υγιή κελιά έχει τόσο περισσότερο καιρό μπορεί να αποθηκευτεί χωρίς πρόβλημα. Από ένα διάστημα και μετά βέβαια πρέπει να φορτίζεται εκ νέου για να μεγαλώνει το διάστημα αποθήκευσης.

cityfly
14/09/2015, 13:02
ναι μπορεί να επανέλθει στις περισσότερες των περιπτώσεων εκτός αν μιλάμε για μπαταρία που ήταν ήδη σε κακή κατάσταση. Παίζει ρόλο σε τι κατάσταση ήταν όταν έμεινε εκτός. Όσο πιο καλά φορτισμένη και υγιή κελιά έχει τόσο περισσότερο καιρό μπορεί να αποθηκευτεί χωρίς πρόβλημα. Από ένα διάστημα και μετά βέβαια πρέπει να φορτίζεται εκ νέου για να μεγαλώνει το διάστημα αποθήκευσης.

:beer:

lykourgi
14/09/2015, 13:40
Αφού η μπαταρία σου δεν έχει πρόβλημα και έχεις και καλό φορτιστή, μπορείς να την κρατήσεις.
Με δύο προληπτικές φορτίσεις ανά έτος (χειμώνα - καλοκαίρι), μην εκπλαγείς αν σου βγάλει δυο - τρια χρονάκια ακόμη.

George_Sp
14/09/2015, 13:46
Αφού η μπαταρία σου δεν έχει πρόβλημα και έχεις και καλό φορτιστή, μπορείς να την κρατήσεις.
Με δύο προληπτικές φορτίσεις ανά έτος (χειμώνα - καλοκαίρι), μην εκπλαγείς αν σου βγάλει δυο - τρια χρονάκια ακόμη.

Η απορία μου έχει να κάνει με το πόσες φορτίσεις μπορείς να κάνεις σε μια μπαταρία 6ετών χωρίς να υπάρχει κίνδυνος από το στρεσάρισμα. Προφανώς και δε μιλάμε για μάπα φορτιστή που θα κάνει ζημιά αλλά και πάλι ξέρω οτι τα στοιχεία μιας μπαταρίας κάποια στιγμή απλά δεν παίρνουν άλλη συντήρηση.

spyrakos35
14/09/2015, 13:47
Οπως και πρεπει να ξερεις οτι θεωρητικα η μπαταρια ειναι λαχειο.....

Οποτε προχωρα και ο θεος μετα σου

George_Sp
14/09/2015, 13:53
πτανα κρίση.....λάστιχα προηγούνται. λάδια μπουζί φίλτρα επίσης.
αν με αφήσει η μπαταρία στο καταχείμωνο θα το γράψω στο "Με είδα" εκτός και αν γράψει κάνας άλλος στο "Σε είδα"....να σμπρώχνεις το καφασάκι. :lol:

lykourgi
14/09/2015, 13:55
Η απορία μου έχει να κάνει με το πόσες φορτίσεις μπορείς να κάνεις σε μια μπαταρία 6ετών χωρίς να υπάρχει κίνδυνος από το στρεσάρισμα. Προφανώς και δε μιλάμε για μάπα φορτιστή που θα κάνει ζημιά αλλά και πάλι ξέρω οτι τα στοιχεία μιας μπαταρίας κάποια στιγμή απλά δεν παίρνουν άλλη συντήρηση.

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει όριο φορτίσεων.

Προσωπικά, έχω φορτίσει αρκετές φορές την "μαμά" μπαταρία του XT, στο διάστημα των τεσσάρων ετών που έχω τον optimate4 (χονδρικά χειμώνα - καλοκαίρι, όπως σου έγραψα).

Υπ' όψιν ότι η μπαταρία μου τον επόμενο μήνα κλείνει εννέα χρόνια ζωής, όσα και το μηχανάκι. Φυσικά δεν έχει τη δύναμη μιας καινούργιας στο μιζάρισμα, αλλά κρατάει ρεύμα κανονικά.
Δεν απαιτεί συνεχείς φορτίσεις και μάλιστα με συναγερμό συνεχώς ενεργοποιημένο.

George_Sp
14/09/2015, 14:04
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει όριο φορτίσεων.

Προσωπικά, έχω φορτίσει αρκετές φορές την "μαμά" μπαταρία του XT, στο διάστημα των τεσσάρων ετών που έχω τον optimate4 (χονδρικά χειμώνα - καλοκαίρι, όπως σου έγραψα).

Υπ' όψιν ότι η μπαταρία μου τον επόμενο μήνα κλείνει εννέα χρόνια ζωής, όσα και το μηχανάκι. Φυσικά δεν έχει τη δύναμη μιας καινούργιας στο μιζάρισμα, αλλά κρατάει ρεύμα κανονικά.
Δεν απαιτεί συνεχείς φορτίσεις και μάλιστα με συναγερμό συνεχώς ενεργοποιημένο.

ωραία νέα. τη γλυτώσαμε και φέτο. του χρόνου πάλι σε δραχμές :lol:

lykourgi
14/09/2015, 14:21
Να συμπληρώσω ότι η δικιά μου μπαταρία είναι μάρκας GS, αλλά απ' ότι ξέρω πρόκειται για θυγατρική εταιρεία της YUASA.

Και επίσης, ότι δεν είμαι ο μοναδικός με τόσα χρόνια. Φίλος άλλαξε μπαταρία (εργοστασιακή) στα οχτώ χρόνια, χωρίς να την φορτίσει ποτέ αλλά και χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα. Καθαρά προληπτικά.

Γενικά, ότι δεν σε πειράζει, μην το πειράζεις. :lol:

George_Sp
14/09/2015, 14:23
Να συμπληρώσω ότι η δικιά μου μπαταρία είναι μάρκας GS, αλλά απ' ότι ξέρω πρόκειται για θυγατρική εταιρεία της YUASA.

Και επίσης, ότι δεν είμαι ο μοναδικός με τόσα χρόνια. Φίλος άλλαξε μπαταρία (εργοστασιακή) στα οχτώ χρόνια, χωρίς να την φορτίσει ποτέ αλλά και χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα. Καθαρά προληπτικά.

Γενικά, ότι δεν σε πειράζει, μην το πειράζεις. :lol:

και ότι δε τσεκάρεις, σε εκδικείται :lol:

νομίζω οτι θα φορτίσω ακόμα μια φορά προληπτικά τέλη Σεπτέμβρη και βλέπουμε. :)

lykourgi
14/09/2015, 14:27
και ότι δε τσεκάρεις, σε εκδικείται :lol:

νομίζω οτι θα φορτίσω ακόμα μια φορά προληπτικά τέλη Σεπτέμβρη και βλέπουμε. :)
Σωστά και τα δύο.

S705
14/09/2015, 14:52
Στο strada μου όταν η YUASA που φόραγα επάνω άρχισε να κάνει νερά είδα ότι το σώμα της είχε φουσκώσει ελαφρός. Την φόρτισα σωστά και έβγαλε κάποιους μήνες. Όταν την έβγαλα ξανά για φόρτιση είχε φουσκώσει και άλλο.
Να λοιπόν ένας τρόπος έλεγχου.
Και μιλώ για YUASA Taiwan των 80 ευρώ στα 4 χρόνια με διαστήματα ακινησίας.
Δες και τις motobatt όταν πας για αλλαγή. Έχω μια στο παπί, πολύ δυνατή μπαταρία.

lykourgi
14/09/2015, 14:58
Στο strada μου όταν η YUASA που φόραγα επάνω άρχισε να κάνει νερά είδα ότι το σώμα της είχε φουσκώσει ελαφρός. Την φόρτισα σωστά και έβγαλε κάποιους μήνες. Όταν την έβγαλα ξανά για φόρτιση είχε φουσκώσει και άλλο.
Να λοιπόν ένας τρόπος έλεγχου.
Και μιλώ για YUASA Taiwan των 80 ευρώ στα 4 χρόνια με διαστήματα ακινησίας.
Δες και τις motobatt όταν πας για αλλαγή. Έχω μια στο παπί, πολύ δυνατή μπαταρία.

Αν δεις μπαταρία φουσκωμένη, την αλλάζεις. Δεν την φορτίζεις.

(Αν το κάνεις, φροντίζεις να απομακρυνθείς γρήγορα.)

George_Sp
14/09/2015, 15:06
Αν δεις μπαταρία φουσκωμένη, την αλλάζεις. Δεν την φορτίζεις.

(Αν το κάνεις, φροντίζεις να απομακρυνθείς γρήγορα.)

^^
το αυτό

S705
14/09/2015, 15:07
Αν δεις μπαταρία φουσκωμένη, την αλλάζεις. Δεν την φορτίζεις.

(Αν το κάνεις, φροντίζεις να απομακρυνθείς γρήγορα.)

Χαχα
Και όμως έτσι όπως ήταν φουσκωμένη μου έβγαλε λίγο πάνω από χρόνο με δυο φορτίσεις.

Πλέων οι YUASA Taiwan για το δικό μου κάνει 55 ευρώ και όχι 80+

George_M.
14/09/2015, 21:06
βαζεις ελαστικα που ειναι αμμεσα κ οταν μπορεσεις κειθε περα τον Νοεβρη παρε μια Χαιτζου κ θα εισαι οκ.
εμενα κλεινει χρονο χωις κανενα θεμα.
αμα χαλασει παλι ιδια θα παρω...

Λευκάδιος
14/09/2015, 21:33
Το 2009 ή 2010 που χρειάστηκα μπαταρία, σε Yuasa υπήρχαν η γνήσια(ούτε ρώτησα πόσο κάνει),Taiwan(42 ευρω) και Thailand(37 ευρω).Πήρα την Taiwan και την έχω μέχρι σήμερα.Η μοτοσυκλέτα κινείται καθημερινά(εκτός μικρών εξαιρέσεων),είναι καρμπυρατεράτη και δεν έχει συναγερμό.Η μεγαλύτερη περίοδος που εμεινε ακινητοποιημένη(λόγο επισκευής) ήταν το καλοκαίρι του 2013 για 2-2.5 περίπου μήνες.Μετά την επισκευή πήρε αμέσως μπροστά αλλά δεν θυμάμαι αν είχε φορτιστεί απο τον μηχανικό.
Φέτος το καλοκαίρι την έβαλα μπροστά μετα απο 17 ημέρες επίσης χωρίς κανένα πρόβλημα.

andreaspetr
15/09/2015, 02:32
αν κινεισαι καθημερινα μην φοβασαι.
οσο για φορτισμα καλο της κανεις γιατι ειναι σταθερο και καθαρο ρευμα.
αφου και το μηχανακι οσο δουλευει φορτισμα της κανει.
εχω μπαταρια στο αμαξι απο το 2007.
μεχρι το 2011 το κινουσα συχνα αλλα μετα παρεδωσα πινακιδες.
αρα η μπαταρια δουλευει ελαχιστα που το βαζω λιγο μπρος για συντηρηση
η αν την βαλω στο τρακτερ 2 φορες το χρονο να κανω κατι χωραφακια.
με φορτισμα μια φορα τον μηνα περιπου(οποτε το θυμηθω βασικα...)
ακομη αντεχει και εχει αρκετη δυναμη.
και μαρκα MEKAPSES

GFawkes
22/09/2015, 12:02
ο ανορθωτης ΔΕΝ φτιάχνεται ....

δωσε 50 και παρε αλλον

Grafton 505
22/09/2015, 20:50
Yausa Japan οριγκενάλ καινούργια, 6 χρονών πλέον και συνεχίζει.
Πρόπερσυ χρειάστηκε φώτριση για πρώτη φορά, στο πρώτο βαρύ κρύο, και δεν χρειάστηκε ξανά για όλο τον υπόλοιπο χρόνο.
Πέρσυ, ξανά την ίδια περίπου χρονική περίοδο, χρειάστηκε ξανά φώρτιση και έβγαλε κανονικά τον χειμώνα.
Φέτος εάν χρειαστεί (μάλλον θα χρειαστεί) θα την βάλω στον ctek.

Και οι δύο οι φορτίσεις έγιναν σε επαγγελματικό φορτιστή σε ηλεκτρολόγο.

MikeG
22/09/2015, 20:54
Haijiu (http://www.haijiu.com/english/products.asp) 3 σχεδόν χρόνια τώρα με ένα μόνο φόρτισμα μιας και το μηχανάκι δε το κινώ πλέον καθημερινά λόγο δουλειάς. Με 30 euros είχα καθαρίσει όταν χρειάστηκε αλλαγή η αρχική GS που είχε το BMW.

Specialized
23/09/2015, 19:54
H ζωή της μπαταρίας επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό από την αρχική φόρτιση. Φυσικά μιλάμε για ποιοτικές μπαταρίες και σωστό κύκλωμα φόρτισης σαν προαπαιτούμενα. Τι να σου κάνει η καλύτερη μπαταρία όταν αντί να την φορτίσεις 10 ώρες στο 10% του ρεύματος της, τα μαστόρια στην φορτίζουν 20 λεπτά σε ρεύμα "ότι να ναι" και "μετά, πάνω στη μηχανή";

Επίσης, λόγω καταναλώσεων (φώτα, συναγερμός, πρόσθετες καταναλώσεις όπως προβόλια κτλ) η μπαταρία στις μηχανές έχει την τάση να διαρκεί λιγότερο. Θεωρώ απαραίτητο τον συντηρητή σε τακτά χρονικά διαστήματα.

Μου έχουν καταστρέψει 2 μπαταρίες, YUASA & VARTA μέχρι να κινηθώ αυτόνομα και να ετοιμάζω μόνος μου τις μπαταρίες μου. Στην μικρή μου μηχανή που δεν έχει συναγερμό, κοντεύουμε να βγάλουμε τον 7ο χρόνο! Με τρώει να την αλλάξω προληπτικά αλλά είμαι περίεργος να δω που θα φτάσει! Μάρκα MIDAC.

νεοσσός
19/11/2022, 12:25
Ετοιμάζομαι για δεύτερη αλλαγή μπαταρίας. Η πρώτη, χωρίς χρήση οικιακού φορτιστή, κράτησε 3 χρόνια. Στη δεύτερη, επίσης Yuasa YTZ-10s, χρησιμοποιούσα φορτιστή, όταν δεν κινούσα τη μοτοσυκλέτα για περισσότερες από 10 μέρες, με συναγερμό ενεργό. Περίμενα να μου βγάλει 6 χρόνια, αλλά στα 4 χρόνια φαίνεται να χρήζει αντικατάστασης.

Υποψιάζομαι σαν κύριο αίτιο, αυτό που αναφέρεται πιο πάνω για την αρχική φόρτιση, διότι παρόλο που την είχα παραγγείλει και είχα κανονίσει ραντεβού συγκεκριμένη ώρα για τοποθέτηση, στην αντιπροσωπεία την ξέθαψαν από την αποθήκη τη στιγμή που πήγα. Μάλιστα στο μηχανικό έκανε εντύπωση που δεν θα περίμενα μερικές ώρες για να τη φορτίσουν, όταν του είπα ότι έχω συνεννοηθεί να περάσω και να μπει επί τόπου.

Πάντως μου φαίνεται παράξενο να αντέχει η ιαπωνικής κατασκευής Yuasa, μόλις τέσσερα χρόνια, με χρήση φορτιστή. Ο Thunder Ace γράφει (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147944&p=2698862&viewfull=1#post2698862) 12 έτη, το οποίο είναι μάλλον στις εξαιρέσεις, αλλά και τα 3-4 χρόνια μού φαίνονται λίγα για επώνυμη μπαταρία.

basilis_k6
19/11/2022, 12:54
Ετοιμάζομαι για δεύτερη αλλαγή μπαταρίας. Η πρώτη, χωρίς χρήση οικιακού φορτιστή, κράτησε 3 χρόνια. Στη δεύτερη, επίσης Yuasa YTZ-10s, χρησιμοποιούσα φορτιστή, όταν δεν κινούσα τη μοτοσυκλέτα για περισσότερες από 10 μέρες, με συναγερμό ενεργό. Περίμενα να μου βγάλει 6 χρόνια, αλλά στα 4 χρόνια φαίνεται να χρήζει αντικατάστασης.

Υποψιάζομαι σαν κύριο αίτιο, αυτό που αναφέρεται πιο πάνω για την αρχική φόρτιση, διότι παρόλο που την είχα παραγγείλει και είχα κανονίσει ραντεβού συγκεκριμένη ώρα για τοποθέτηση, στην αντιπροσωπεία την ξέθαψαν από την αποθήκη τη στιγμή που πήγα. Μάλιστα στο μηχανικό έκανε εντύπωση που δεν θα περίμενα μερικές ώρες για να τη φορτίσουν, όταν του είπα ότι έχω συνεννοηθεί να περάσω και να μπει επί τόπου.

Πάντως μου φαίνεται παράξενο να αντέχει η ιαπωνικής κατασκευής Yuasa, μόλις τέσσερα χρόνια, με χρήση φορτιστή. Ο Thunder Ace γράφει (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147944&p=2698862&viewfull=1#post2698862) 12 έτη, το οποίο είναι μάλλον στις εξαιρέσεις, αλλά και τα 3-4 χρόνια μού φαίνονται λίγα για επώνυμη μπαταρία.

εβαλες οντως yuasa made in japan? 12 δεν θα κραταγε για κανενα λογο. εκατσε στον thunder να κρατησει τοσο. γυρω στα 8 κρατανε αυτες με πολύ καλη συντηρηση. Μονο οι πρωτης τοποθετησης, δεν εχω ακουσει για τις made in japan που ερχονται στο εμποριο να κρατανε τοσο πολύ. Δεν ξερω τι εφταιγε αλλα δεν θα πληρωνα τοσο ακριβη μπαταρια. με τα μισα λεφτα η motobatt βγαζει μια 5ετια. Δεν ξερω αν εχει επιστημονικη βαση αλλα νομιζω οτι οι μεγάλες μπαταρίες κρατάνε παρανάνω. Δεν περιμενω απο 8-9ah να βγαλουν τα χρονια μιας 11-12αρας.

RaGe_Raptor
19/11/2022, 12:57
Η yuasa είναι Taiwan.

Ιαπωνικής κατασκευής είναι η GS Yuasa & η Furukawa

Εδιτ:Κάτι θυμάμαι λάθος. Κάποιες μικρές σειρές Furukawa είναι εκτός Japan . Τι ίδιο ίσως ισχύει κ για Yuasa.
Δες τι γράφει στην δική σου.

Εγώ είχα παραγγείλει από την αντιπροσωπεία την μπαταρία που φορούσε καινούριο.
Με συντήρηση -φορτιση λειτουργεί ακόμα, παρόλο που την άφησα σε κάποια φάση να πέσει κάτω από 6v!

νεοσσός
19/11/2022, 13:18
Σε εμένα πλέον πέφτει στις 3 μέρες μετά από πλήρη φόρτιση με συναγερμό ενεργό. Δεν με αφήνει τελείως, αλλά το καταλαβαίνω στην εκκίνηση. Μία μιζιά το πρωί, με αίσθηση μέτριας έντασης και μία ψόφια το απόγευμα. Ενώ πριν από ένα μήνα έλεγα ότι θα βγάλει κανένα χρόνο ακόμα, αν τη φορτίζω κάθε εβδομάδα, πλέον νομίζω ότι είναι θέμα εβδομάδων να με αφήσει, ειδικά καθώς θα σφίγγουν τα κρύα.

Χθες μέτρησα την τάση της, όταν γύρισα στο σπίτι, ήταν στα 12,3 Volt. Μετά από πλήρη φόρτιση, έφθασε τα 12,5 Volt. Αλλά όπως λέει και ο Oldman, τέτοιες μετρήσεις τάσεων δεν είναι ιδιαίτερα ενδεικτικές, διότι δεν είναι υπό φορτίο. Νομίζω ότι η μίζα είναι καλή ένδειξη της ικανότητας της μπαταρίας να δίνει τα απαιτούμενα Ampere. Αλλιώς είναι να παίρνει με μισή μιζιά, αλλιώς με τριπλής διάρκειας.

Λευκάδιος
20/11/2022, 10:03
Το 2009 ή 2010 που χρειάστηκα μπαταρία, σε Yuasa υπήρχαν η γνήσια(ούτε ρώτησα πόσο κάνει),Taiwan(42 ευρω) και Thailand(37 ευρω).Πήρα την Taiwan και την έχω μέχρι σήμερα.Η μοτοσυκλέτα κινείται καθημερινά(εκτός μικρών εξαιρέσεων),είναι καρμπυρατεράτη και δεν έχει συναγερμό.Η μεγαλύτερη περίοδος που εμεινε ακινητοποιημένη(λόγο επισκευής) ήταν το καλοκαίρι του 2013 για 2-2.5 περίπου μήνες.Μετά την επισκευή πήρε αμέσως μπροστά αλλά δεν θυμάμαι αν είχε φορτιστεί απο τον μηχανικό.
Φέτος το καλοκαίρι την έβαλα μπροστά μετα απο 17 ημέρες επίσης χωρίς κανένα πρόβλημα.
Για την ιστορία η μπαταρία (Yuasa Taiwan) δούλευε όπως την πρώτη μέρα μέχρι που πούλησα την μηχανή το 2017,δηλαδή 7-8 χρόνια χωρίς να ασχοληθώ καθόλου με δαύτη .
Μπορεί να είναι σπάνιο αλλά από την στιγμή που οι ακριβές βγάζουν γύρω στα 4 χρόνια νομίζω δεν υπάρχει λόγος να προτιμούνται έναντι οικονομικότερων που βγάζουν τα ίδια χρόνια..

thunder ace
20/11/2022, 10:17
Ετοιμάζομαι για δεύτερη αλλαγή μπαταρίας. Η πρώτη, χωρίς χρήση οικιακού φορτιστή, κράτησε 3 χρόνια. Στη δεύτερη, επίσης Yuasa YTZ-10s, χρησιμοποιούσα φορτιστή, όταν δεν κινούσα τη μοτοσυκλέτα για περισσότερες από 10 μέρες, με συναγερμό ενεργό. Περίμενα να μου βγάλει 6 χρόνια, αλλά στα 4 χρόνια φαίνεται να χρήζει αντικατάστασης.

Υποψιάζομαι σαν κύριο αίτιο, αυτό που αναφέρεται πιο πάνω για την αρχική φόρτιση, διότι παρόλο που την είχα παραγγείλει και είχα κανονίσει ραντεβού συγκεκριμένη ώρα για τοποθέτηση, στην αντιπροσωπεία την ξέθαψαν από την αποθήκη τη στιγμή που πήγα. Μάλιστα στο μηχανικό έκανε εντύπωση που δεν θα περίμενα μερικές ώρες για να τη φορτίσουν, όταν του είπα ότι έχω συνεννοηθεί να περάσω και να μπει επί τόπου.

Πάντως μου φαίνεται παράξενο να αντέχει η ιαπωνικής κατασκευής Yuasa, μόλις τέσσερα χρόνια, με χρήση φορτιστή. Ο Thunder Ace γράφει[/URL] 12 έτη, το οποίο είναι μάλλον στις εξαιρέσεις, αλλά και τα 3-4 χρόνια μού φαίνονται λίγα για επώνυμη μπαταρία.
true story

stefanos
20/11/2022, 10:25
Υποψιάζομαι σαν κύριο αίτιο, αυτό που αναφέρεται πιο πάνω για την αρχική φόρτιση, διότι παρόλο που την είχα παραγγείλει και είχα κανονίσει ραντεβού συγκεκριμένη ώρα για τοποθέτηση, στην αντιπροσωπεία την ξέθαψαν από την αποθήκη τη στιγμή που πήγα. Μάλιστα στο μηχανικό έκανε εντύπωση που δεν θα περίμενα μερικές ώρες για να τη φορτίσουν, όταν του είπα ότι έχω συνεννοηθεί να περάσω και να μπει επί τόπου.

Με συναγερμό και μη καθημερινή χρήση θα ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος με 4 χρόνια.

basilis_k6
20/11/2022, 11:05
Με συναγερμό και μη καθημερινή χρήση θα ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος με 4 χρόνια.

οχι αν εχεις δωσει 120ε

stefanos
20/11/2022, 11:58
οχι αν εχεις δωσει 120ε

Δεν παίζει να έδινα 120 ε για μπαταρία έτσι κι αλλιώς:)

dankannn
21/11/2022, 09:26
Ετοιμάζομαι για δεύτερη αλλαγή μπαταρίας. Η πρώτη, χωρίς χρήση οικιακού φορτιστή, κράτησε 3 χρόνια. Στη δεύτερη, επίσης Yuasa YTZ-10s, χρησιμοποιούσα φορτιστή, όταν δεν κινούσα τη μοτοσυκλέτα για περισσότερες από 10 μέρες, με συναγερμό ενεργό. Περίμενα να μου βγάλει 6 χρόνια, αλλά στα 4 χρόνια φαίνεται να χρήζει αντικατάστασης.

Υποψιάζομαι σαν κύριο αίτιο, αυτό που αναφέρεται πιο πάνω για την αρχική φόρτιση, διότι παρόλο που την είχα παραγγείλει και είχα κανονίσει ραντεβού συγκεκριμένη ώρα για τοποθέτηση, στην αντιπροσωπεία την ξέθαψαν από την αποθήκη τη στιγμή που πήγα. Μάλιστα στο μηχανικό έκανε εντύπωση που δεν θα περίμενα μερικές ώρες για να τη φορτίσουν, όταν του είπα ότι έχω συνεννοηθεί να περάσω και να μπει επί τόπου.

Πάντως μου φαίνεται παράξενο να αντέχει η ιαπωνικής κατασκευής Yuasa, μόλις τέσσερα χρόνια, με χρήση φορτιστή. Ο Thunder Ace γράφει (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147944&p=2698862&viewfull=1#post2698862) 12 έτη, το οποίο είναι μάλλον στις εξαιρέσεις, αλλά και τα 3-4 χρόνια μού φαίνονται λίγα για επώνυμη μπαταρία.

Δοκιμασε και αυτην , ειναι πολυ καλη
BS-BATTERY BTZ10S SLA 9.1AH
https://automotobatteries.gr/mpataries-motosykletwn/bs-battery/sla/ytz10s.html

νεοσσός
22/11/2022, 19:06
Τοποθετήθηκε για τρίτη φορά Yuasa YTZ-10S 9.1 Ah 12Volt, κατασκευασμένη στην Ιαπωνία. Για να μην έχω το θέμα που είχα στην προηγούμενη αλλαγή, που μου την είχαν τοποθετήσει αφόρτιστη, ενημέρωσα το κατάστημα πότε θα περάσω, ώστε να την έχουν φορτίσει. Είπαν ότι τακτικά φορτίζουν τις μπαταρίες που έχουν στο ράφι.

Πάω λοιπόν στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο, μου λένε ότι την ξαναφόρτισαν ώστε να είναι έτοιμη για τοποθέτηση και την βάζουν. Κάνω περί τα 75 χιλιόμετρα με τρεις μιζιές στο ενδιάμεσο και τη σταθμεύω. Ελέγχω τάση, διαβάζω 13,06 Volt. Γεμάτη είναι, σκέφτομαι, αλλά ας τη φορτίσω καμιά ώρα να είμαι σίγουρος. Βάζω το φορτιστή της Γιαμάχας (0,8 Ampere) και τον τσεκάρω στις δύο ώρες, όντας βέβαιος ότι θα έχει γεμίσει. Αφού την είχαν φορτίσει στο συνεργείο, έκανα και πόσα χιλιόμετρα. Κι όμως, έπαιρνε ακόμα. Ξανακοιτάζω στις 3 ώρες, ...ακόμα φόρτιζε. Ξανακοιτάζω στις 4 ώρες, ακόμα... Είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι δεν κάτι δεν πήγαινε καλά με το φορτιστή. Ε στις 5 ώρες είχε γεμίσει και η ένδειξη τάσης στα 3,16 Volt.

Άρα πόσο φορτισμένη την τοποθέτησαν; Κι αν έχει τελικά έχει σημασία η πρώτη φόρτιση, δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να έδιναν περισσότερη προσοχή; Πολλές οι υποθέσεις βέβαια, αν κάποιος ξέρει περισσότερα, ας μας πει.

Ζήτησα την παλιά μπαταρία για να τη δώσω σε φίλο και μου απάντησαν ότι ο προμηθευτής τους απαιτεί να επιστρέφεται μία μπαταρία για καθεμία που τοποθετούν. Μου έκανε εντύπωση, διότι σε άλλες αντιπροσωπείες έχουν πολιτική να επιστρέφουν τα ανταλλακτικά, εφόσον τα έχεις πληρώσει και δεν είναι αντικατάσταση εντός εγγύησης, ώστε, όπως λένε οι ίδιοι, να αποδεικνύουν έτσι ότι δεν κρατάνε μεταχειρισμένα για να τα βάζουν στους πελάτες.

katsar
22/11/2022, 19:11
Δηλαδή αν πάω και ζητήσω 1 μπαταρία θα μου πουν ''φίλε φέρε μια παλιά να την δώσω στον προμηθευτή'' ; Περίεργα πράγματα.

νεοσσός
22/11/2022, 19:16
Δηλαδή αν πάω και ζητήσω 1 μπαταρία θα μου πουν ''φίλε φέρε μια παλιά να την δώσω στον προμηθευτή'' ; Περίεργα πράγματα.
Είναι πράγματι παράξενο. Η παλιά μπαταρία μού ανήκει, δεν καταλαβαίνω γιατί αρνήθηκαν να την επιστρέψουν. Μόνο εάν είναι σε κατάσταση επικίνδυνη, το καταλαβαίνω. Π.χ. σε αντιπροσωπείες κινητών, δεν επιστρέφουν φουσκωμένες μπαταρίες, διότι είναι επικίνδυνες.

Ακόμα κι αν το κάνουν για λόγους ανακύκλωσης, νομίζω ότι ο πελάτης έχει δικαίωμα να αναλάβει την ευθύνη ανακύκλωσης της μπαταρίας.

Υποψιάζομαι ότι ενδέχεται να υπάρχει οικονομικό συμφέρον από την παρακράτηση της παλαιάς, αλλά το κακό είναι σου βάζουν την υποψία ότι ενδέχεται να την κρατούν για να την τοποθετήσουν σε άλλον. Αυτός είναι ακριβώς ο λόγος που τα εξουσιοδοτημένα service, επιστρέφουν το ανταλλακτικό για να δείξουν υπευθυνότητα.

Αποφεύγω να έρχομαι σε ευθεία αντιπαράθεση με κόσμο, ειδικά όταν δεν έχω αρκετά δεδομένα για αξιολόγηση της περίπτωσης, οπότε δεν επέμεινα. Δεν θα σκάσω για μία μπαταρία που δεν είναι χρήσιμη σε εμένα.

ΓιώργοςΤΤ
22/11/2022, 19:57
Ένα από τα πράγματα που δύσκολα θα κάνει κάποιος καλύτερα από εμάς τους ίδιους είναι η αρχική φόρτιση μπαταρίας. Προσωπικά πάντα ζητάω να μου την στείλουν χωρίς αρχική φόρτιση και με τα υγρά χωριστά.

νεοσσός
22/11/2022, 20:12
Ένα από τα πράγματα που δύσκολα θα κάνει κάποιος καλύτερα από εμάς τους ίδιους είναι η αρχική φόρτιση μπαταρίας. Προσωπικά πάντα ζητάω να μου την στείλουν χωρίς αρχική φόρτιση και με τα υγρά χωριστά.
Αν δεν απατώμαι, οι Yuasa YTZ10S (https://www.yuasabatteries.com/battery/ytz10s/) είναι έτοιμες προς χρήση από το εργοστάσιο. Δεν γίνεται δηλαδή τοποθέτηση υγρών και φόρτιση στο κατάστημα ή στον τελικό πελάτη.

basilis_k6
22/11/2022, 20:52
η μπαταρια νεοσσε ειναι δικη σου πληρωμενη. στα @@ σου αν ο προμηθευτης τους θελει την μπαταρια, το τιμονι η την πισω ροδα. κακως την εδωσες. παντως σε μερικες μερες θα δειχνει 13 κατι ψιλα οπως ολες. στον φορτιστη μπορει να δεις κουφα νουμερα, στη χρηση μετα απο μερικες μερες θα ειναι λιγο πανω απο 13 και πολυ συντομα 12,9v.

edit. το πολύμετρο μου βγαζει αυτα τα νουμερα. νομιζω τα ακριβη νουμερα ειναι 13,5 καινουργια και σιγα σιγα εως 12,7 μετα απο μερικους μηνες αλλα ακομη σε αριστη κατασταση. κατω απο 12,5 ειναι που θεωρεις πως πας για αντικατασταση.

ΓιώργοςΤΤ
22/11/2022, 20:54
Αν δεν απατώμαι, οι Yuasa YTZ10S (https://www.yuasabatteries.com/battery/ytz10s/) είναι έτοιμες προς χρήση από το εργοστάσιο. Δεν γίνεται δηλαδή τοποθέτηση υγρών και φόρτιση στο κατάστημα ή στον τελικό πελάτη.

Η συγκεκριμένη ναι, εγώ γενικά μίλησα, δεν έχω μοτοσυκλέτα που φοράει μπαταρία σαν αυτή.

νεοσσός
22/11/2022, 20:56
η μπαταρια νεοσσε ειναι δικη σου πληρωμενη. στα @@ σου αν ο προμηθευτης τους θελει την μπαταρια, το τιμονι η την πισω ροδα. κακως την εδωσες.
Δεν την έδωσα. Την παρακράτησαν μέσα στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο, χωρίς τη δική μου συναίνεση, ενώ τους είπα ξεκάθαρα ότι τη θέλω.

Νομίζω ότι αυτό είναι θέμα της αντιπροσωπείας της Yamaha να βάλει όρους στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία και να ελέγξει ενδεχόμενες παρεκτροπές. Αν ο πελάτης ζητάει ρητά την παλαιά μπαταρία πίσω και το κατάστημα αρνείται επικαλούμενο πολιτική του προμηθευτή, δεν μπορεί ο πελάτης να βγάλει το φίδι από την τρύπα.

basilis_k6
22/11/2022, 21:03
Δεν την έδωσα. Την παρακράτησαν μέσα στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο, χωρίς τη δική μου συναίνεση, ενώ τους είπα ξεκάθαρα ότι τη θέλω.

Νομίζω ότι αυτό είναι θέμα της αντιπροσωπείας της Yamaha να βάλει όρους στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία και να ελέγξει ενδεχόμενες παρεκτροπές. Αν ο πελάτης ζητάει ρητά την παλαιά μπαταρία πίσω και το κατάστημα αρνείται επικαλούμενο πολιτική του προμηθευτή, δεν μπορεί ο πελάτης να βγάλει το φίδι από την τρύπα, ούτε να τσακωθεί με τον υπεύθυνο του καταστήματος, μήτε να αρχίσει τις καταγγελίες στο Συνήγορο του Καταναλωτή. Αν θέλει η Yamaha, ας τους ελέγξει. Αν δεν θέλει, υπάρχουν κι άλλες εταιρείες.

την εδινα πισω και επερνα την παλια. τετοιες πολιτικες ειναι για φτυσιμο. αγόρασες μπαταρια, δεν πηγες για ανταλλαγη. η πολιτικη του προμηθευτη ειναι συμβαση με την yamaha, οχι με σενα. αν σε ενημερωσαν πριν την αγορά τοτε εχει επιλογη να πεις οχι, αλλα μετα την αγορά ειναι απλα για φτυσιμο.

νεοσσός
22/11/2022, 21:34
την εδινα πισω και επερνα την παλια. τετοιες πολιτικες ειναι για φτυσιμο. αγόρασες μπαταρια, δεν πηγες για ανταλλαγη. η πολιτικη του προμηθευτη ειναι συμβαση με την yamaha, οχι με σενα. αν σε ενημερωσαν πριν την αγορά τοτε εχει επιλογη να πεις οχι, αλλα μετα την αγορά ειναι απλα για φτυσιμο.
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά στη ζωή σε κάποια πράγματα αποδεχόμαστε συμβιβασμό και σίγουρα να εξετάζουμε πρώτα κατά πόσο έχει έρεισμα ο ισχυρισμός του καταστήματος. Θα έχανα πολύ χρόνο για τη διαδικασία αυτή και την εύρεση άλλου εξουσιοδοτημένου συνεργείου Yamaha. Μάλιστα, εάν είναι ενιαία πολιτική της Yamaha, να μην επιστρέφει στον πελάτη τις μπαταρίες, αφού αναφερόμαστε σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, δεν θα είχα κερδίσει κάτι.

Τι έχασα; Μία μεταχειρισμένη μπαταρία που θα έδινα σε έναν φίλο.

alexis72
22/11/2022, 22:34
για μπαταρία χαλασμένη αυτοκινήτου ΞΕΡΩ 100% οτι το μαγαζί που την βάζει κερδίζει 7 με 8 ευρω το τεμάχιο για ανακύκλωση,
ανάλογα του μεγέθους βέβαια ,πχ για φορτηγό η πούλμαν κλπ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ πιο πολύ ,για να ειμαστε ομως δίκαιοι αν δείτε σε sites που πουλάνε μπαταρίες ΓΡΑΦΟΥΝ οτι η τιμή που φαίνεται στην αναζήτηση μπαταρίας που ψάχνεις π.χ. 85 ευρω δίπλα γράφει οτι η τιμή αυτη ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ αν αφήσεις την παλιά στο μαγαζί αλλιώς πληρώνεις παραπάνω ,μπορείς δηλ. να πάρεις την παλιά αν θέλεις αλλα θα την πληρώσεις παραπάνω απο τα 85 ευρω που εβαλα για παράδειγμα ,το ιδιο φυσικά ισχύει κ για μπαταρίες moto

DoctoR_k6
22/11/2022, 23:49
Έκανες πατατια νεοσσε.
Έπρεπε να τους ρίξεις ένα ξεχεσμα μεχρι την Ιαπωνία.
Στείλε email διαμαρτυρίας στην Yamaha Japan και να είσαι σίγουρος πως θα μιλήσουν με τον εδώ αντιπρόσωπο. Θα αναφέρεις σε ποιον έγινε η δουλειά. Ότι ανταλλακτικό αλλάζεται και δεν είναι υπο εγγυηση είναι του πελάτη ιδιοκτησία.&-
Μην το αμελήσεις κ στείλε email. Κάποια στιγμή πρέπει αυτά να είναι αυτονόητα.
Επίσης πάρε την μπαταρία μόνος σου ρε φίλε κ ρωτά ποιος έχει φορτιστή να την βάλουμε απάνω. Πίστεψε κάποιος θα σε έφτιαχνε...
Εγώ όταν αγόραζα από την Suzuki πάντα την έπαιρνα στο κουτί χωρίς τα υγρά προφανώς εγκατεστημένα κ έκανα την φόρτιση που αναφέρει απάνω.
Αν θυμάμαι καλά λέει η 5 ώρες στα 2 Ah η 8 στα 1.2Αh.
Δεν το θυμάμαι ακριβώς τώρα...έβαλα κ λιθίου την τελευταία φορά μετά από 16χρονια με την κλασική (4 μαμά εννοώ made in Japan όλες στα 85€).

Acacius
23/11/2022, 00:54
Όταν άλλαξα μπαταρία στο αυτοκίνητο ο έμπορος μου είπε ότι έπρεπε να του αφήσω την παλιά. Έτσι όπως το κατάλαβα, για κάθε πώληση μπαταρίας μολύβδου ήταν υποχρεωμένος να επιστρέφει και μία προς ανακύκλωση. Επειδή ήθελα να κρατήσω την παλιά τελικά μου την πούλησε έτσι, ζητώντας μου να του γυρίσω μια οποιαδήποτε (π.χ. από UPS) όποτε μπορέσω. Αν δε μου έλεγε παπαριές και δεδομένης και της εμπειρίας του νεοσσού, πρέπει να έχει αλλάξει κάποιος κανονισμός σχετικά πρόσφατα.

Νομίζω κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τα λάδια κινητήρων.

stefanos
23/11/2022, 07:32
Υπάρχει σχετική νομοθεσία για τα ανακυκλώσιμα, οργανισμοί που πιστοποιούν και ελέγχουν και εταιρείες που ανακυκλώνουν και φυσικά αντίστοιχες χρεώσεις για πολλά υλικά όχι μόνο για μπαταρίες.
Μέχρι και τα μπάζα ανακυκλώνουμε. Βέβαια στα μικρομάγαζα αν χρεωθείς το επιπλέον κόστος στην δίνουν, αλλά παράνομα.

νεοσσός
23/11/2022, 09:09
Το κόστος ανακύκλωσης συσκευών προπληρώνεται κατά την αρχική αγορά από τον πελάτη. Δεν μπορούν να σου ζητήσουν να το ξαναπληρώσεις.

νεοσσός
23/11/2022, 10:52
Έχει δίκιο ο Ακάκιος και απ' ό,τι φαίνεται το συνεργείο.


2.2.1.Συσσωρευτές μολύβδου οξέος οχημάτωνα) Οι Συσσωρευτές μολύβδου οξέος που χρησιμοποιούνται για εκκίνηση κινητήρων, πωλούνται στον τελικό καταναλωτή μόνο από τις επιχειρήσεις, οι οποίες, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία διαθέτουν άδεια πώλησης συσσωρευτών και αντικατάστασης των χρησιμοποιημένων. Οι καταναλωτές υποχρεούνται να παραδίδουν τους χρησιμοποιημένους συσσωρευτές μολύβδου οξέος στις προαναφερόμενες επιχειρήσεις.
Απαγορεύεται η πώληση καινούργιου συσσωρευτή εάν δεν επιστραφεί από τον καταναλωτή ο χρησιμοποιημένος συσσωρευτής ίδιας περίπου χωρητικότητας (ΑΗ) στην επιχείρηση πώλησης των συσσωρευτών και αντικατάστασης των χρησιμοποιημένων, εκτός εάν αποδεικνύεται επαρκώς η καταστροφή του συσσωρευτή ή η για πρώτη φορά τοποθέτησή του.

https://www.e-nomothesia.gr/kat-periballon/apobleta/pd-115-2004.html

dankannn
23/11/2022, 11:22
Έχει δίκιο ο Ακάκιος και απ' ό,τι φαίνεται το συνεργείο.



https://www.e-nomothesia.gr/kat-periballon/apobleta/pd-115-2004.html

Εγώ παντος από το κατάστημα που σου είχα γράψει πιο πάνω για την BS μου την δίνει πίσω την χαλασμένη όταν του την ζητάω χωρίς πρόβλημα , το ίδιο και για ΥUASA JAPAN που έχω πάρει από τον ίδιο.
Αμα μου την κλέψουν ας πούμε δεν θα μπορώ να αγοράσω μπαταριά γιατί δεν θα έχω να επιστρέψω την χαλασμένη πίσω ?
Τέλος έχε τον νου σου γιατί η Yuasa YTZ10S αν είναι japan είναι GEL και θέλει φορτιστή που να είναι κατάλληλος για GEL μπαταρίες.
Εγώ ας πούμε έχω έναν OPTIMATE

Tsber
23/11/2022, 12:37
Νεοσσέ μήπως φταίει αυτό;

https://www.youtube.com/watch?v=0wUQLOiCOFQ

Spam off :lol:

Με την χρήση που κάνω εγώ (συνοπτικά θα έλεγα με τη μηχανή να κινείται τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα στη χειρότερη) οι μπαταρίες μού βγάζουν πέντε χρόνια οπότε και τις αλλάζω από μόνος μου για να μην έχω δυσάρεστες εκπλήξεις. Στάθμευση σε κλειστό γκαράζ και χωρίς φορτιστές - συντηρητές.

Υ.Γ.

Κάτι τέτοια αψυχολόγητα από πλευράς αντιπροσωπειών συμβαίνουν πάντως και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.

Θυμάμαι που άλλαξα πίσω καπό αυτοκινήτου, όλα πληρωμένα από την ασφαλιστική, και δεν μου έδιναν το παλιό πίσω.

Αφού επέμεινα μου το παρέδωσαν ξυσμένο σχεδόν ολόκληρο με τροχό, με σπασμένα φώτα και κομμένο μέχρι και το σήμα!

Και μου είπαν ότι όλα αυτά έγιναν "κατά λάθος" :rolleyes:

Bowleno
24/11/2022, 07:47
Νεοσσέ μήπως φταίει αυτό;

https://www.youtube.com/watch?v=0wUQLOiCOFQ

Spam off :lol:

Με την χρήση που κάνω εγώ (συνοπτικά θα έλεγα με τη μηχανή να κινείται τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα στη χειρότερη) οι μπαταρίες μού βγάζουν πέντε χρόνια οπότε και τις αλλάζω από μόνος μου για να μην έχω δυσάρεστες εκπλήξεις. Στάθμευση σε κλειστό γκαράζ και χωρίς φορτιστές - συντηρητές.

Υ.Γ.

Κάτι τέτοια αψυχολόγητα από πλευράς αντιπροσωπειών συμβαίνουν πάντως και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.

Θυμάμαι που άλλαξα πίσω καπό αυτοκινήτου, όλα πληρωμένα από την ασφαλιστική, και δεν μου έδιναν το παλιό πίσω.

Αφού επέμεινα μου το παρέδωσαν ξυσμένο σχεδόν ολόκληρο με τροχό, με σπασμένα φώτα και κομμένο μέχρι και το σήμα!

Και μου είπαν ότι όλα αυτά έγιναν "κατά λάθος" :rolleyes:

Βασικά, νομίζω ότι εφόσον έχει πληρωθεί από την ασφαλιστική το νέο καπό, το παλιό ανήκει στην ασφαλιστική (εφόσον το ζητήσει) η κάνω λάθος;

Tsber
24/11/2022, 09:46
Βασικά, νομίζω ότι εφόσον έχει πληρωθεί από την ασφαλιστική το νέο καπό, το παλιό ανήκει στην ασφαλιστική (εφόσον το ζητήσει) η κάνω λάθος;

Αυτό να το καταλάβω, τον βανδαλισμό όμως; :lol:

Επειδή το καπό αντικαθίσταται σαν ένα κομμάτι με εμβλήματα, φώτα κλπ, το πιο πιθανό είναι να ήθελαν να το κρατήσουν για βγάλουν κάπως κάποιο κέρδος από τα παρελκόμενα.

Τελικά μετά από χρόνια χρειαστήκαμε πίσω φανάρι και αν είχαμε κρατήσει το καπό στην αρχική κατάσταση θα χρησίμευε κάπου, που στο κάτω - κάτω γι' αυτό το ζητήσαμε εξαρχής...

dankannn
24/11/2022, 09:56
Βασικά, νομίζω ότι εφόσον έχει πληρωθεί από την ασφαλιστική το νέο καπό, το παλιό ανήκει στην ασφαλιστική (εφόσον το ζητήσει) η κάνω λάθος;

Οχι μια χαρα το λες , αλλα η ασφαλιστική το αφηνει στο συνεργειο παντα σαν scrap

lykourgi
24/11/2022, 16:55
Αυτό να το καταλάβω, τον βανδαλισμό όμως;

Για να μην ξαναχρησιμοποιηθεί ή πουληθεί.

Tsber
24/11/2022, 17:13
Για να μην ξαναχρησιμοποιηθεί ή πουληθεί.

Σε συνδυασμό με αυτό που έγραψε ο dankann, ναι:


η ασφαλιστική το αφηνει στο συνεργειο παντα σαν scrap

Η απορία μου ήταν γιατί να το διαλύσουν αν όντως ανήκει και το παίρνει η ασφαλιστική, και η αντιπροσωπεία δεν έχει κανένα κέρδος ή κίνητρο.

basilis_k6
24/11/2022, 17:40
Έχει δίκιο ο Ακάκιος και απ' ό,τι φαίνεται το συνεργείο.



https://www.e-nomothesia.gr/kat-periballon/apobleta/pd-115-2004.html

και ειναι πολύ σωστο. ομως αυτο σημαινει οτι αν παω να παρω μπαταρια θα με ενημερώσουν ΠΡΙΝ την αγοράσω οτι με την επιστροφή και μονο μπορεί να γινει η πώληση.

lykourgi
24/11/2022, 19:42
Σε συνδυασμό με αυτό που έγραψε ο dankann, ναι:



Η απορία μου ήταν γιατί να το διαλύσουν αν όντως ανήκει και το παίρνει η ασφαλιστική, και η αντιπροσωπεία δεν έχει κανένα κέρδος ή κίνητρο.
Αν το συνεργείο κρατάει τα ανταλλακτικά, προφανώς έχει κάποιο κέρδος.
Μπορεί να τα χρησιμοποιήσει, (μτχ αντ/κά) ή να τα δίνει για σκραπ στην ανακύκλωση (η χειρότερη περίπτωση για αυτούς). Και στις δύο περιπτώσεις θα έχει κάποιο κέρδος, το οποίο εσύ τους στέρησες παίρνοντας το καπό.
Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι, δεν μπορώ να σκεφθώ άλλο λόγο για να το καταστρέψουν.

Tsber
24/11/2022, 19:54
Αν το συνεργείο κρατάει τα ανταλλακτικά, προφανώς έχει κάποιο κέρδος.
Μπορεί να τα χρησιμοποιήσει, (μτχ αντ/κά) ή να τα δίνει για σκραπ στην ανακύκλωση (η χειρότερη περίπτωση για αυτούς). Και στις δύο περιπτώσεις θα έχει κάποιο κέρδος, το οποίο εσύ τους στέρησες παίρνοντας το καπό.
Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι, δεν μπορώ να σκεφθώ άλλο λόγο για να το καταστρέψουν.

Έχεις απόλυτο δίκιο και ουσιαστικά συμφωνούμε, το ερώτημά μου περί βανδαλισμού είναι κάπως ρητορικό και προέκυψε από την αρχή της κουβέντας.

Tallyban
25/11/2022, 18:49
Να περνεις τη μπαταρία σπίτι σου το βράδυ για να μη στη κλέψουν, επιτρέπεται, ή το απαγόρεψε και αυτό η μαφία της ανακύκλωσης;

Bowleno
29/11/2022, 06:49
Εγώ παντος από το κατάστημα που σου είχα γράψει πιο πάνω για την BS μου την δίνει πίσω την χαλασμένη όταν του την ζητάω χωρίς πρόβλημα , το ίδιο και για ΥUASA JAPAN που έχω πάρει από τον ίδιο.
Αμα μου την κλέψουν ας πούμε δεν θα μπορώ να αγοράσω μπαταριά γιατί δεν θα έχω να επιστρέψω την χαλασμένη πίσω ?
Τέλος έχε τον νου σου γιατί η Yuasa YTZ10S αν είναι japan είναι GEL και θέλει φορτιστή που να είναι κατάλληλος για GEL μπαταρίες.
Εγώ ας πούμε έχω έναν OPTIMATE

To Καλοκαίρι που μας πέρασε, έκλεψαν την μπαταρία από το yaris της γυναίκας... το παρκάρει κοντά στον σταθμό του ΗΣΑΠ και πάει με το τρένο στην δουλειά της.
Γυρνώντας, βρήκε το καπό μισάνοικτο και άφαντη η μπαταρία! Ευτυχώς ο κλέφτης είχε την....καλοσύνη να αφήσει τα στηρίγματα της και δεν τα πήρε και αυτά:lol:
50 μέτρα πιο κάτω έχει μαγαζί που πουλάει μπαταρίες και μόνο....πήρα καινούργια χωρίς "καπέλο" στην τιμή της.

OldMan
29/11/2022, 13:55
50 μέτρα πιο κάτω έχει μαγαζί που πουλάει μπαταρίες και μόνο....

Συμπτωσάρα, εεεε..??

Bowleno
29/11/2022, 16:22
Συμπτωσάρα, εεεε..??

Προφανώς.....:D

Tallyban
30/11/2022, 19:39
Δηλαδή ο "πενήντα μέτρα παρακάτω" έκλεψε τη μπαταρία;

Bowleno
30/11/2022, 19:42
Δηλαδή ο "πενήντα μέτρα παρακάτω" έκλεψε τη μπαταρία;

Δεν νομίζω..... Παρκάρει χρόνια στο σημείο, τυχαίο γεγονός το θεωρώ