PDA

View Full Version : SUOMY Extreme - Ποιά η γνώμη σας?



TokTok
14/09/2015, 11:17
Μπορεί κάποιος να εκφράσει γνώμη για το συγκεκριμένο? http://bikeaccessories.skroutzstore.gr/c.Suomy.267949.html?tag_id=22561&tag_name=Extreme

Γνωρίζω ότι το μοντέλο είναι παλιό αλλά δεν με πειράζει αυτό.

Με ενδιαφέρει να έχει μειωμένο θόρυβο και αεροδυναμική. Τώρα σε θέμα εξαερισμού δεν ξέρω τι να απαιτήσω.... τα 2 πρώτα αν καλύπτονται ειμαι οκ. :D

spyrakos35
14/09/2015, 11:36
αν είναι της εποχής που έτρεχαν οι αγωνιζόμενοι των γραφικών των οποίων φέρουν, κοιτα για κάτι άλλο....

πέρα από την πλάκα, νομίζω οτι είναι πολύ παλιά μοντέλα.....

TokTok
14/09/2015, 12:13
αν είναι της εποχής που έτρεχαν οι αγωνιζόμενοι των γραφικών των οποίων φέρουν, κοιτα για κάτι άλλο....

πέρα από την πλάκα, νομίζω οτι είναι πολύ παλιά μοντέλα.....

... το ξαναλέω ότι δεν με πειράζει αν είναι παλιό μοντέλο, με ενδιαφέρει αν έχει απόδοση στους 2-3 τομείς που ανέφερα.

πριν από 10 χρόνια είχα πάρει ένα ενα XR-1000 το οποίο το έχω ακόμα, όλη η εσωτερική επένδυση είναι άχρηστη πλέον- και δυστυχώς δεν βγαίνει- μόνο τα μαγουλα αλλάζουν- σε σχέση με ένα agv k4 που επίσης έχω, η αεροδυναμική,ο θόρυβος από τον αέρα και ο εξαερισμός είναι σε άλλο επίπεδο πολύ ανώτερο από το κ4. Κλαίω τα 180 ευρώ που έδωσα.

Μου αρέσει να φοραώ πολλές φορές ,το άχρηστο πλέον XR1000 των 10 ετών αντί των 6 μηνών K4.

byron
14/09/2015, 12:41
... το ξαναλέω ότι δεν με πειράζει αν είναι παλιό μοντέλο, με ενδιαφέρει αν έχει απόδοση στους 2-3 τομείς που ανέφερα.

πριν από 10 χρόνια είχα πάρει ένα ενα XR-1000 το οποίο το έχω ακόμα, όλη η εσωτερική επένδυση είναι άχρηστη πλέον- και δυστυχώς δεν βγαίνει- μόνο τα μαγουλα αλλάζουν- σε σχέση με ένα agv k4 που επίσης έχω, η αεροδυναμική,ο θόρυβος από τον αέρα και ο εξαερισμός είναι σε άλλο επίπεδο πολύ ανώτερο από το κ4. Κλαίω τα 180 ευρώ που έδωσα.

Μου αρέσει να φοραώ πολλές φορές ,το άχρηστο πλέον XR1000 των 10 ετών αντί των 6 μηνών K4.

Ειναι δυνατόν να μην σε ενδιαφέρει αν είναι παλιό μοντέλο? Αν είναι παραγωγή 2007-08-09 το κράνος έχει σχεδόν "τελειώσει" ως προστασία.
Το κ4 είναι ένα φθηνό κράνος και τίποτα περισσότερο, και αδικα το συγκρίνεις με το XR1000 που έτσι κι αλλιώς είναι άχρηστο μιας και μιλάμε για κράνος που έβγαινε τέλη δεκατίας του 90 μέχρι 2002?

byron
14/09/2015, 12:42
Στο avatar εσύ είσαι?

tools
14/09/2015, 12:45
ειναι καλοφτιαγμενο και ποιοτικο κρανος, το κορυφαιο της suomy, thn περιοδο που ηταν η μονη εταιρια που κοντραρε arai/shoei.(ναι ενταξει, και ogk για τους ψειρες του φορουμ.)
δεν παρακολουθω την εταιρια πια, αλλα υποθετω θα εχει αντικατασταθει ως μοντελο.
η αεροδυναμικη και ο εξαερισμος του ειναι εφαμιλα του αντιστοιχου arai(rx-7), ελαχιστα κατω απο του shoei(x-spirit).πρακτικα, δεν καταλαβαινεις διαφορα.
θορυβο εχει αρκετο, ειδικα σε σχεση με το shoei ή ποιο τουριστικα (και φθηνοτερα) κρανη, ολων των εταιριων.αν θελεις μειωμενο θορυβο, κοιτα αλλου, ξεκαθαρα.αλλα νομιζω, ολα τα αγωνιστικα κρανη χρειαζονται ωτοασπιδες...εγω εβαζα και στο suomy και στο x-spirit που πηρα μετα.
αν σου αρεσει, θα σου ελεγα να το παρεις αφοβα, αν ταιριαζει στο κεφαλι σου (εχει την φορμα των arai αλλα τα νουμερα ειναι αρκετα πιο στενα) και αν ρωτουσες 10 χρονια νωριτερα!!!

ΑΝ νομιζεις οτι ηταν αποθηκευμενο τελεια ολα αυτα τα χρονια ΚΑΙ εχεις κολλημα με καποια γραφικα ΚΑΙ σου κανει σημαντικοτατη εκπτωση απο την εκπτωση που γραφει στο ιντερνετ (300 ευρω για κρανος 10 χρονων, λες και κανουν ουρα να του το αγορασουν!!!), μετα καθησε και σκεψου αν αξιζει να προτιμησεις ενα κρανος 10ετιας απο ενα σημερινο...

(αλλα για 150 ευρω θα το σκεφτομουν και γω, χαχαχαχα)

tools
14/09/2015, 13:00
... το ξαναλέω ότι δεν με πειράζει αν είναι παλιό μοντέλο, με ενδιαφέρει αν έχει απόδοση στους 2-3 τομείς που ανέφερα.

πριν από 10 χρόνια είχα πάρει ένα ενα XR-1000 το οποίο το έχω ακόμα, όλη η εσωτερική επένδυση είναι άχρηστη πλέον- και δυστυχώς δεν βγαίνει- μόνο τα μαγουλα αλλάζουν- σε σχέση με ένα agv k4 που επίσης έχω, η αεροδυναμική,ο θόρυβος από τον αέρα και ο εξαερισμός είναι σε άλλο επίπεδο πολύ ανώτερο από το κ4. Κλαίω τα 180 ευρώ που έδωσα.

Μου αρέσει να φοραώ πολλές φορές ,το άχρηστο πλέον XR1000 των 10 ετών αντί των 6 μηνών K4.


αυτο που προσπαθουμε να σου πουμε, σε περιπτωση που δεν το γνωριζεις και μονο, ειναι πως
το κρανος αυτο, αν εβγαινε χτες απο το εργοστασιο με τα σπεκς που εβγαινε τοτε, θα αξιζε και με το παραπανω την αγορα.
δηλαδη, κρανουμπα ειναι!

αλλα οσο κρανουμπα και να ειναι, αν εχουν περασει 10 χρονια, τα υλικα του δεν ειναι πια το ιδιο αποτελεσματικα σε μια πτωση.
στην καθημερινοτητα σου δηλαδη θα εισαι τερμα ευχαριστημενος.
σε μια πτωση (φτου φτου) ομως, δεν θα λειτουργησει οπως σχεδιαστηκε...

BLiTzER
14/09/2015, 13:02
Άρα αγόρασέ το άφοβα και φρόντισε να μην πέσεις.

Stabak
14/09/2015, 13:04
Εχει μακραν τον καλυτερο εξαερισμο, οι αεραγωγοι του ειναι μονιμα ανοικτοι.... αυτο σημαινει θορυβο και κρυο αλλα η ζελατινα δεν θα σου θολωσει ποτε.
Ποιοτικα εφαμιλα με την εποχη τους με αραι/shoei....

TokTok
14/09/2015, 13:11
Στο avatar εσύ είσαι?

Ναι.

m-power
14/09/2015, 13:13
μιας και δυστυχώς το έχω για μέσα στην πόλη. από φασαρία είναι τραγικό οι πλαϊνοί αεραγωγοί επάνω δεν κλείνουν δεν υπάρχει διακόπτης και κάνουν πάρα πολύ θόρυβο εγώ τους έκλεισα με ταινία.
έχω και ενα ARAI RX7 GP και είναι αθόρυβο μπροστά του.

μετά από τρία χρόνια που το έχω το εσωτερικό έχει διαλυθεί τελείως και έχει 200€ !!!

με 300€ υπάρχουν πολύ καλύτερα κράνη πχ AGV K5 ,HJC

TokTok
14/09/2015, 13:15
Μέχρι 300 ευρώ μπορείτε να κάνετε κάποια πρόταση ??

nickald
14/09/2015, 13:34
HJC RPHA 10+

Στα 200κατι δυστυχως από εξω προ-Capital control....

spyrakos35
14/09/2015, 13:38
HJC RPHA 10+

Στα 200κατι δυστυχως από εξω προ-Capital control....

και εγώ κατά κείθε θα κοίταγα

ή κανα χρ1100 αν υπάρχει σε νορμάλ έτος παραγωγής

Ζεύκας
14/09/2015, 13:43
Μέχρι 300 ευρώ μπορείτε να κάνετε κάποια πρόταση ??

φέρε απέξω κανά hjc rpha+

TokTok
14/09/2015, 13:43
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας. Μου αλλάξατε γνώμη και πιστεύω έχετε δίκιο.


HJC RPHA 10 plus στα 249€ στο fc-moto νομίζω ότι είναι οκ, τι λέτε?

spyrakos35
14/09/2015, 13:49
Κοιτα και στην colori

nickald
14/09/2015, 14:44
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας. Μου αλλάξατε γνώμη και πιστεύω έχετε δίκιο.


HJC RPHA 10 plus στα 249€ στο fc-moto νομίζω ότι είναι οκ, τι λέτε?

https://www.lidsdirect.co.uk/sale/shopby/helmetbrand-hjc

δες κ αυτό...

αν και από ότι θυμαμαι ένα από τα τελευταια L που ειχε το τσιμπησα εγω....

TokTok
14/09/2015, 15:43
https://www.lidsdirect.co.uk/sale/shopby/helmetbrand-hjc

δες κ αυτό...

αν και από ότι θυμαμαι ένα από τα τελευταια L που ειχε το τσιμπησα εγω....



Thanks για το λινκ.

S705
15/09/2015, 20:23
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας. Μου αλλάξατε γνώμη και πιστεύω έχετε δίκιο.


HJC RPHA 10 plus στα 249€ στο fc-moto νομίζω ότι είναι οκ, τι λέτε?

Πραγματικά δεν θα στο πρότεινα αυτό το κράνος.
Ελαφρύ και αθόρυβο αλλά ποιοτικά πολύ πιο χάλια σε σύγκριση με το suomy vandal που είχα πριν.

RaGe_Raptor
15/09/2015, 20:36
https://www.motocard.com/en/helmets/shoei-nxr_white.aspx

sv1000s
15/09/2015, 20:41
τα suomy εχουν βαβουρα αλλα ειναι κραναρες ποιοτηκα.τα hjc εχουν πολυ μεγαλο κελυφος και απο ποιοτητα μετρια!