PDA

View Full Version : Τι κάνει ο ΟΤΕ ρε πστμ ?



wthanasis
14/09/2015, 17:59
Ερώτηση προς software-άδες (επαγγελματίες και μη).

Τον τελευταίο καιρό συναντάω αρκετά τακτικά, απορυθμισμένα modem/routers σε πελάτες μου.
Ενώ έχουν πρόσβαση στο internet, έχουν χαθεί ξαφνικά άλλες ρυθμίσεις, όπως port forwarding και Dynamic DNS.
Κάποιες φορές έχει γίνει πλήρη επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και κάποιες άλλες μικρο αλλαγές, πάντα εν αγνοία του πελάτη.
Το γνωρίζω ότι ο πάροχος έχει πρόσβαση και μπορεί να κάνει αναβαθμίσεις κτλ, αλλά τελευταία το γμσν λίγο ή μου φαίνεται ?

George_Sp
14/09/2015, 18:00
εδώ και καιρό γίνεται αυτό.

που να δεις με το bug στα vdsl router που αν εχεις ενεργοποιημένο το MyOte WiFi Fon δε μπορείς να στήσεις ασύρματο δίκτυο μεταξύ των συσκευών σου. ΤΟ γέλιο.

wthanasis
14/09/2015, 18:09
ααααα..... πολύ ωραία.....

Σε λίγο καιρό που θα αυξηθούν οι VDSL κι εδώ θα ευθυμήσουμε πάλι.....:a02:

*Το ξέρω ότι πάντα γινόταν, απλά μου φαίνεται ότι τελευταία το συναντάω πιο τακτικά.



εδώ και καιρό γίνεται αυτό.

που να δεις με το bug στα vdsl router που αν εχεις ενεργοποιημένο το MyOte WiFi Fon δε μπορείς να στήσεις ασύρματο δίκτυο μεταξύ των συσκευών σου. ΤΟ γέλιο.

andreaspetr
15/09/2015, 02:42
αυτο το παρατηρησες σε διαφορα ρουτερ η μονο σε ιδιου τυπου?

MG-KTiNoS
15/09/2015, 08:06
ο ΟΤΕ κονομάει.
Θες κάτι άλλο?

GFawkes
15/09/2015, 08:22
ο ΟΤΕ κονομάει.
Θες κάτι άλλο?
μαλλον θα πρεπει να στειλει τα παιδια του ιδιωτικο σχολειο....

γιαυτο τα κανει αυτα...

teogtp
15/09/2015, 08:24
ο ΟΤΕ κονομάει.
Θες κάτι άλλο?

Τι θυμήθηκα (https://youtu.be/SfZJZgtuFvA). ...

:bawl:

teo_g7
15/09/2015, 08:34
Τι θυμήθηκα (https://youtu.be/SfZJZgtuFvA). ...

:bawl:

Ο ΟΤΕ είναι ένας,είναι μεγάλος,
στη Wall Street μας κάνουνε τσιμπούκια οι χρηματιστες

GFawkes
15/09/2015, 08:43
Τι θυμήθηκα (https://youtu.be/SfZJZgtuFvA). ...

:bawl:
Eλιωωωωσσαααααα

:bawl:

Φουσκωμενος.....

wthanasis
15/09/2015, 08:56
Τα περισότερα είναι τα κλασσικά ZTE που δίνει ο ΟΤΕ.

Βέβαια μου έχει τύχει και στα καινούρια για VDSL αλλά ας πούμε ότι έτυχε.


αυτο το παρατηρησες σε διαφορα ρουτερ η μονο σε ιδιου τυπου?

Ichigo
15/09/2015, 09:34
Μήπως οι φωστήρες πελάτες σας πριν καλέσουν εσάς για maintenance έχουν πάρει τηλ πρώτα τον ΟΤΕ με αποτέλεσμα να έχει φάει reset το cpe από τον πάροχο και δε σας το λένε, και κυνηγάμε τσάμπα φαντάσματα; :D

borbos
15/09/2015, 10:09
Ερώτηση προς software-άδες (επαγγελματίες και μη).

Τον τελευταίο καιρό συναντάω αρκετά τακτικά, απορυθμισμένα modem/routers σε πελάτες μου.
Ενώ έχουν πρόσβαση στο internet, έχουν χαθεί ξαφνικά άλλες ρυθμίσεις, όπως port forwarding και Dynamic DNS.
Κάποιες φορές έχει γίνει πλήρη επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και κάποιες άλλες μικρο αλλαγές, πάντα εν αγνοία του πελάτη.
Το γνωρίζω ότι ο πάροχος έχει πρόσβαση και μπορεί να κάνει αναβαθμίσεις κτλ, αλλά τελευταία το γμσν λίγο ή μου φαίνεται ?

Λογικα θα εχει προβλημα το firmware που βαζουν για τα updates τους σε συνεργασια με το διαζειρηστικο τους προγραμμα πχ AXIROS.
Το εχουν παθει κατα καιρους και αλλοι "παροχοι".
Να τους κρατας backup to conf τους....

George_Sp
15/09/2015, 11:13
Μήπως οι φωστήρες πελάτες σας πριν καλέσουν εσάς για maintenance έχουν πάρει τηλ πρώτα τον ΟΤΕ με αποτέλεσμα να έχει φάει reset το cpe από τον πάροχο και δε σας το λένε, και κυνηγάμε τσάμπα φαντάσματα; :D


Ναι έχει τύχει και αυτό αλλά υπάρχει όντως θέμα με τα VDSL router ιδίως. Τουλάχιστον για την εύρεση ασύρματων δικτυακών συσκευών μιλάω και την ενεργοποίηση της υπηρεσίας MyWifi. Όταν είναι ενεργοποιημένη αυτή η υπηρεσία, κλειδώνουν την κοινή χρήση για λόγους ασφαλείας και δε μπορείς να φτιάξεις το οικιακό ή επαγγελματικό σου ad-hoc αν δεν κλείσουν πρώτα το MyWiFi service.

borbos
15/09/2015, 11:23
Ναι έχει τύχει και αυτό αλλά υπάρχει όντως θέμα με τα VDSL router ιδίως. Τουλάχιστον για την εύρεση ασύρματων δικτυακών συσκευών μιλάω και την ενεργοποίηση της υπηρεσίας MyWifi. Όταν είναι ενεργοποιημένη αυτή η υπηρεσία, κλειδώνουν την κοινή χρήση για λόγους ασφαλείας και δε μπορείς να φτιάξεις το οικιακό ή επαγγελματικό σου ad-hoc αν δεν κλείσουν πρώτα το MyWiFi service.

Ρε μαστόρια γιατι δεν βαζετε σε bridge mode το σοβρακο-router που σου δινουν, και μετα το ΡΡΡ το κανεις με αλλο(πχ mikrotik, tp-link netgear).
Και πιο σταθερο θα ειναι και πιο πολλα conections θα παλευει.

George_Sp
15/09/2015, 11:25
Ρε μαστόρια γιατι δεν βαζετε σε bridge mode το σοβρακο-router που σου δινουν, και μετα το ΡΡΡ το κανεις με αλλο(πχ mikrotik, tp-link netgear).
Και πιο σταθερο θα ειναι και πιο πολλα conections θα παλευει.

Γιατί οι πελάτες δε γουστάρουν να πληρώνουν για ξεχωριστό router αφού τους έδωσε τσάμπα η εταιρία. Χαμένα πάνε όσα λέμε περί σταθερότητας και αξιοπιστίας και οτι θα γλυτώνουν τις επισκέψεις και τις χρεώσεις των τεχνικών για 10λεπτά δουλειά.
Αφού λοιπόν έτσι θέλουν....

borbos
15/09/2015, 14:59
Γιατί οι πελάτες δε γουστάρουν να πληρώνουν για ξεχωριστό router αφού τους έδωσε τσάμπα η εταιρία. Χαμένα πάνε όσα λέμε περί σταθερότητας και αξιοπιστίας και οτι θα γλυτώνουν τις επισκέψεις και τις χρεώσεις των τεχνικών για 10λεπτά δουλειά.
Αφού λοιπόν έτσι θέλουν....

Ο παππους μου ελεγε, και το λεει ακομη δηλαδη, το εξης...."Το φτηνο ειναι ακριβο"
Aς σε φωναξει 2-3 φορες παρτου και 30ρικο την φορα...και πες του αν ειχαμε κανει αυτο δεν θα ξεμενες απο νετ και δεν θα με πληρωνες...

by the way δεν θελω copyrights για την ατακα του παππου.... :beer: :beer:

wthanasis
15/09/2015, 22:15
Γιατί οι πελάτες δε γουστάρουν να πληρώνουν για ξεχωριστό router αφού τους έδωσε τσάμπα η εταιρία. Χαμένα πάνε όσα λέμε περί σταθερότητας και αξιοπιστίας και οτι θα γλυτώνουν τις επισκέψεις και τις χρεώσεις των τεχνικών για 10λεπτά δουλειά.
Αφού λοιπόν έτσι θέλουν....

+100

calmen
16/09/2015, 13:42
αυτα τα προβληματα ειναι για γατακια....
το προβλημα ειναι να εχεισ γραμμη psm!!!
αντε να το λυσεις...μην σας τυχει ουτε στον εχθρο μου..

macdeath_s
16/09/2015, 14:03
Ερώτηση προς software-άδες (επαγγελματίες και μη).

Τον τελευταίο καιρό συναντάω αρκετά τακτικά, απορυθμισμένα modem/routers σε πελάτες μου.
Ενώ έχουν πρόσβαση στο internet, έχουν χαθεί ξαφνικά άλλες ρυθμίσεις, όπως port forwarding και Dynamic DNS.
Κάποιες φορές έχει γίνει πλήρη επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και κάποιες άλλες μικρο αλλαγές, πάντα εν αγνοία του πελάτη.
Το γνωρίζω ότι ο πάροχος έχει πρόσβαση και μπορεί να κάνει αναβαθμίσεις κτλ, αλλά τελευταία το γμσν λίγο ή μου φαίνεται ?

Συνήθως την ακούνε αν πέφτει το ρεύμα ή πολλές φορές φορτώνει πολύ η CPU από υπερβολικό NAT που δεν το σηκώνει το μηχάνημα . Σε μικρές επιχειρήσεις για λόγους ασφάλειας αλλά και ποιότητας θα σου συνειστούσα να έβαζες τίποτα από σειρές small business της Cisco ή Netgear. Προσωπικά προτιμώ την πρώτη λόγω εμπειρίας και πιστοποίησης αλλά και τα Netgear είναι πολύ τίμια. Πάντως κράτα και backup το config των modems ώστε όταν απορυθμίζονται να είναι εύκολη η επαναφορά