PDA

View Full Version : Ερώτησεις για σωστό στρωσιμο



JOHNNYSUEDE
15/09/2015, 22:30
Καλησπέρα φόρουμ. Είμαι καινούργιος κάτοχος μιας Yamaha SR400 και ασχέτως αν πολλοί απο εςας αποστρέφεστε απο τέτοιου τύπου μηχανές θέλω να ρωτήσω δυο τρεις γνώμες για σωστότερο στρώσιμο. Το μανουαλ της μηχανής λέει για 1000 χιλιόμετρα όχι πολυ βάρος δηλαδή εννοεί μάλλον δεύτερο άτομο και να αποφεύγω να ξεφεύγω τις 3500 στροφές. Μετα αλλαγη λαδιών κλπ και για αλλα 600 χιλιόμετρα μετα το σέρβις των 1000 να αποφεύγεται η χρήση πανω απο 4.500 στροφές για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ο αντιπρόσωπος που πήρα τη μηχανή αντιθέτως, μου είπε ότι μπορω να βάλω δεύτερο άτομο απο την αρχή και ότι για 1600 χιλιόμετρα να μην πάω πανω απο 6000 στροφές....αν σκεφτεί κανεις ότι διάβασα κ γνώμες απο ξένα φόρουμ που ειναι κατα του πρώτου τρόπου στρωσιματος κ επιμένουν ότι το σωστό στρώσιμο θέλει μεγάλες αυξομειώσεις στις στροφές κλπ. Τι πρέπει να κάνω? κατα τη γνώμη σας ποιο δρόμο πρέπει να ακολουθήσω. Ευχαριστω

7Tolis
15/09/2015, 22:40
Οτι λέει το manual φίλε.Ετσι σε περίπτωση στραβής,θα είσαι καλυμμένος και απο την εγγύηση.Προσωπικά αυτό είχα κάνει και ο κινητήρας μεχρι τα 62.000 χλμ δεν είχε ποτέ κανένα πρόβλημα.

S705
15/09/2015, 22:48
Με γεια το μοτοσακό ! άσχετος εάν μας αρέσει ή όχι!
Αυτό που θα σου πω εγώ είναι να μην δουλεύεις το μοτέρ χαμηλά , να έχει πάντα ¨αέρα¨ στο δούλεμα του, να μην σκαρτάρει.

kakavelakis_g
15/09/2015, 22:54
Το στρώσιμο πέρα από το εύρος των στροφών 4000 ή 5000 δεν έχει τόσο σημασία θα πρέπει να στρώσεις το μηχανάκι συνολικά. Δηλαδή μη το βάλεις μία εθνική και το πας με 6η και 4000 στροφές.Θα πρέπει να του κάνεις αλλαγές ταχυτήτων για να στρωθεί το σασμάν, να φρενάρεις για να στρωθούν τα φρένα κλπ. Καλό είναι μη του καθίζεις συνεπιβάτη των 90-100 κιλών στην αρχή κι αν μπορείς τα πρώτα χιλιόμετρα κάνετα βραδυνές ώρες. Οι σύντομες αλλαγές των λαδιών όπως προβλέπει ο κατασκευαστής για τα πρώτα χιλιόμετρα είναι πολύ σημαντικές.
Άντε καλοτάξιδο!

daz
15/09/2015, 22:57
To σημαντικότερο είναι αυτό. Να μη ζητάς απ' τον κινητήρα πολλά όταν δεν μπορεί να σου δώσει.

basilis_k6
15/09/2015, 23:27
οπως καταλαβαινεις το δευτερο ατομο δεν ειναι καποιος κανονας. εγω ειμαι 60 κιλα και βαζω πανω μια κοπελα 50, συνολο 110. εσυ εισαι ας πουμε ηδη 100. εισαι δυο ατομα ηδη δηλαδη. δεν θα κανεις διαιτα προφανως...

η σωστη διαδικασια εχει ως εξης. δεν πρεπει να πιεσεις το μηχανακι σου. οοολα τα κινουμενα μερη πρεπει να στρωθουν. χωρις να κοιτας συνεχως το στροφομετρο θα οδηγεις χαλαρα χωρις να υπερφορτωσεις τη μοτοσυκλετα με βαρος (κυριως για τις ανηφορες δηλαδη). θα αλλαζεις ταχυτητες σαν ανθρωπος και καλο θα ηταν να αλλαζεις πολλες. η διαδικασια του στρωσιματος ειναι να ανεβαινουν και να κατεβαινουν ομαλα οι στροφες και οι ταχυτητες στο κιβωτιο. αν ξεπερασεις τις στροφες δεν θα γινει κατι. απλα δεν πρεπει να το ζοριζεις. κυριως να αποφυγεις την ζεστη. μην καθεσαι ρελαντι πολυ ωρα. μην πεσεις σε κινηση και αναβει το μηχανακι. οταν περασουν τα 1600χλμ δεν ειναι ετοιμο στρωμενο. δεν ειναι μπαμ και κατω. ο κινητηρας στρωνετε τελειως κοντα στις 10.000χλμ. αλλοι λενε 5.000χλμ αλλα γενικα το point ειναι οτι στην αρχη πας αρκετα χαλαρα, μετα λιγο πιο αγρια και ουτω καθ εξης.

σου ξαναλεω, μην κοιτας ολη την ωρα το στροφομετρο, απλα οδηγα κανονικα και να αποφυγεις την αυξηση της θερμοκρασιας του μοτερ σου.

καλοταξιδος και μην σκας. εγω μολις πηρα το μηχανακι καταλαθος ανοιξα τερμα το γκαζι στις 13.000 στροφες με νεκρα και το οδομετρο ελεγε 2χλμ. εχει 50.000 και λαδι δεν καει.

τωρα ειδα αυτο που λεει ο φιλος απο πανω και εχει δικιο. να μην σκορτσαρει στις χαμηλες στροφες. μην ανεβαινεις ανηφορα με 3η και κρεμαει. καλυτερα να το πηγαινεις με 6000 στροφες παρα αυτο!

daz
16/09/2015, 00:08
καλοταξιδος και μην σκας. εγω μολις πηρα το μηχανακι καταλαθος ανοιξα τερμα το γκαζι στις 13.000 στροφες με νεκρα και το οδομετρο ελεγε 2χλμ. εχει 50.000 και λαδι δεν καει.



Σε ένα άρθρο του kevin ash είχα διαβάσει ότι η διαδικασία του στρωσίματος μπορεί να διακοπεί και μετά να συνεχιστεί.

kakavelakis_g
16/09/2015, 00:33
Σε ένα άρθρο του kevin ash είχα διαβάσει ότι η διαδικασία του στρωσίματος μπορεί να διακοπεί και μετά να συνεχιστεί.
Πως γίνεται αυτό? Έτσι που το γράφεις ακούγεται πολύ κουφό :)

Vice
16/09/2015, 08:29
Κάνε ακριβώς οτι λεει το βιβλιαράκι για όσο λέει το βιβλιαράκι. Τα υπόλοιπα είναι αμπελοφιλοσοφίες.

daz
16/09/2015, 15:05
Πως γίνεται αυτό? Έτσι που το γράφεις ακούγεται πολύ κουφό :)

Δεν το έγραψε κάποιος τυχαίος, ο kevin ash το έγραψε. To αρθρο είναι πολύ αναλυτικό και εξηγεί τα πάντα για το στρώσιμο.

Εδώ η εξήγηση:
"Έτσι, ο νέος κινητήρας σας θα επιβιώσει αν τον σκίσετε απ’ την αρχή, θα υπάρχουν όμως άλλες συνέπειες; Εξομοιώνοντας το σχήμα των πιστονιών γρήγορα, θα αυξήσετε την ιπποδύναμη περισσότερο απ’ ότι αν στρώνατε πολύ τον κινητήρα, αλλά υπάρχει ο κίνδυνος να μην σταθεροποιηθούν οι επιφάνειες των εξαρτημάτων, τουλάχιστον όχι μέχρι να αρχίσετε να χρησιμοποιείτε τον κινητήρα πιο ήπια, οπότε θα ξεκινήσει η διαδικασία του στρωσίματος. Αν οι επιφάνειες δεν σταθεροποιηθούν, οι τριβές θα είναι μεγαλύτερες, οπότε ο κινητήρας δεν αποδίδει την μέγιστη ισχύ του, και η κατανάλωση λαδιού θα είναι μεγαλύτερη (αν και οι σύγχρονοι κινητήρες καίνε τόσο λίγο λάδι έτσι κι αλλιώς, που δύσκολα θα καταλάβετε την διαφορά). Επίσης δύσκολα θα παρατηρήσετε διαφορά λίγων ίππων στην απόδοση ενός μεγάλου τετρακύλινδρου, απλά θα ξέρετε πως ίσως δεν έχετε πάρει τα μέγιστα από τον κινητήρα, κάτι που μπορεί να ενοχλήσει τους μηχανολογικά ευαίσθητους. Και μην ανησυχείτε, αν έχετε σκίσει εξ' αρχής τον κινητήρα. Μπορείτε πάντα να αρχίσετε το στρώσιμο αργότερα, για να επισκευάσετε και να σταθεροποιήσετε τις επιφάνειες των εξαρτημάτων. Από την στιγμή που ένας κινητήρας θα στρωθεί πλήρως, δεν έχει σημασία το πώς η πότε ξεκίνησε το στρώσιμο, και η μέγιστη ισχύς του δεν θα επηρεαστεί. "

daz
16/09/2015, 15:08
Η διαχείριση μπορεί να κάνει ότι θέλει με το παραπάνω ποστ.

Όποιος θέλει όλο το άρθρο να μου στείλει με πμ το μαιλ του γιατί δεν νομίζω ότι επιτρέπετε να το βάλω εδώ σα συνημμένο για download.

RaGe_Raptor
16/09/2015, 15:16
στην άλλη πλευρά του ατλαντικού είναι πολύ σύνηθες το στρώσιμο πάνω σε δυναμόμετρο,δλδ σκίσιμο απ'την αρχή με μεταβολές στροφών,άνοιγμα μέχρι τα κόκκινα και επιβράδυνση (acceleration-decceleration) ή και στο δρόμο..
επίσης μερικοί αλλάζουν αμέσως λάδια,ίσως όμως να μην είναι και τόσο καλό αυτό.και λένε πως ίσως δεν είναι καλή ιδέα να χρησιμοποιήσεις αμέσως 100% συνθετικά παρά μόνο μετά από 5-6 χιλιάδες χλμ...πολλά ίσως μαζεύτηκαν :D ....

εγώ έστρωσα per manual και στις 53.000km το μηχανάκι μου είναι ακόμη πύραυλος...διασταυρωμένο...χωρίς να καίει λάδια....

κι αν κάποτε ξαναπάρω καινούριο πάλι έτσι θα κάνω...

JOHNNYSUEDE
16/09/2015, 16:59
ευχαριστω παιδια..θα παω συμφωνα με μανουαλ

daz
16/09/2015, 17:47
"Τα manual, ως οφείλουν, προσπαθούν να μην ρισκάρουν και συνιστούν ως και 1.500 χιλιόμετρα στρώσιμο ή και παραπάνω. Αλλά αυτό μπορεί περισσότερο να βλάψει παρά να ωφελήσει. Σύμφωνα με τον Peter Brett του Castrol Technology Centre στο Pangbourne της νοτιοανατολικής Αγγλίας, 800 χιλιόμετρα είναι παραπάνω από αρκετά για έναν σύγχρονο κινητήρα. «Το στρώσιμο σήμερα γίνεται για να καθαριστεί ο κινητήρας από τις κατεργασίες της κατασκευής του, και για την σταθεροποίηση των επιφανειών, κάτι που γίνεται εύκολα αν του φερθείς λίγο ευγενικά για τα πρώτα 800 χιλιόμετρα. Όχι πολύ ευγενικά όμως! Στην πράξη, αυτό σημαίνει να οδηγείς κανονικά. Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις πολλά από τον κινητήρα ενώ έχει λίγες στροφές. Απέφυγε επίσης τις πολύ ψηλές στροφές στην αρχή Ανέβασέ τα στο όριο προοδευτικά, και μην τον σκίσεις ξαφνικά επειδή έκανες τα πρώτα 800, ενώ πριν του φερόσουν με το γάντι!"

Κ.Α.

daz
16/09/2015, 17:53
επίσης μερικοί αλλάζουν αμέσως λάδια,ίσως όμως να μην είναι και τόσο καλό αυτό.και λένε πως ίσως δεν είναι καλή ιδέα να χρησιμοποιήσεις αμέσως 100% συνθετικά παρά μόνο μετά από 5-6 χιλιάδες χλμ...πολλά ίσως μαζεύτηκαν :D ....

εγώ έστρωσα per manual και στις 53.000km το μηχανάκι μου είναι ακόμη πύραυλος...διασταυρωμένο...χωρίς να καίει λάδια....

κι αν κάποτε ξαναπάρω καινούριο πάλι έτσι θα κάνω...

Πολλά λες μαζεύτηκαν?

"Επίσης, δεν ωφελεί να κακομαθαίνετε τον κινητήρα σας με ακριβά λάδια. Τα ειδικά λάδια στρωσίματος είναι σπάνια και εντελώς αχρείαστα σε έναν σύγχρονο κινητήρα, αλλά, κι εδώ είναι το σοκ, δεν χρειάζεται να ξοδευτείτε και για φουλ συνθετικά λάδια, τουλάχιστον όχι μέχρι να φτάσει ο κινητήρας σας τα 8.000 χιλιόμετρα. Κι αυτό δεν το λέω εγώ, το λέει η Castrol, που ξέρει, και πολύ θα ήθελε να αγοράζετε τα ακριβά συνθετικά της λάδια. Ο Peter Brett λέει πως έχουν ανακαλύψει ότι τα συνθετικά λάδια εμποδίζουν στην πραγματικότητα το στρώσιμο, για λόγους που προχωρούν πέρα από τα αντιτρβικά τους πρόσθετα. Φαίνεται πως ενεργοποιείται μια χημική διαδικασία που δεν επιτρέπει στον κινητήρα να στρωθεί. «Αν και μπορείς να φερθείς σε έναν κινητήρα σαν να είναι πλήρως στρωμένος μετά τα πρώτα 800 χιλιόμετρα, η σταθεροποίηση των επιφανειών συνεχίζεται για τουλάχιστον τα πρώτα 8.000 χιλιόμετρα της ζωής του κινητήρα» λέει. «Τα συνθετικά λάδια αποτρέπουν αυτή τη διαδικασία, κι όχι μόνο γιατί κρατούν τις επιφάνειες των εξαρτημάτων σε απόσταση. Συμβαίνει και κάτι άλλο, αν και δεν ξέρουμε ακόμα ακριβώς τι. Αλλά δεν υπάρχει αμφιβολία: Αν χρησιμοποιήσετε εξ αρχής συνθετικό λάδι, ο κινητήρας σας δεν θα στρωθεί ποτέ σωστά. Θα έφτανα στο σημείο να προτείνω να περιμένετε μέχρι και τα 16.000 χιλιόμετρα πριν το χρησιμοποιήσετε σε κινητήρες που χρησιμοποιούνται με φυσιολογικό τρόπο. Μέχρι τότε, βάλτε καλύτερα ένα επώνυμο, αλλά απλό ορυκτέλαιο.»"

amyroukai
16/09/2015, 19:43
Έτσι για την ιστορία, λίγο τσιμπημένο σε τιμή φαίνεται το SR400 αν αναλογιστεί κανείς ότι ουσιαστικά είναι... το παλιό SR400 σε μεγάλο βαθμό.
Αλλά όμορφο είναι, σαφώς. Που βγήκε το συμπέρασμα ότι δεν αρέσει;

Για το στρώσιμο και εγώ ότι λέει το μάνιουαλ θα έκανα, με σταδιακή αύξηση του ορίου στροφών όπως λέει το άρθρο του Daz. Το έκανα ήδη δηλαδή, σε μηχανάκι που είχα πάρει με λίγα χιλιόμετρα και ως τις 60,000 που το είχα δεν έκαψε ποτέ σταγόνα λάδι παρά την διόλου ήπια χρήση.

Pan (dvs)
16/09/2015, 19:49
Σε καποιους θα αρεσει και σε καποιους οχι.Μη δινεις σημασια και μην αγχωνεσαι.

Μην το σκιζεις,δουλεψε το ομαλα και θα στρωσει απο μονο του.Τα "ακραια" στρωσιματα ειναι για αλλες μηχανες.

Καλοταξιδο.

toyar
16/09/2015, 20:09
στο στρωσιμο πρεπει να αποφευγεται το μεγαλο φορτιο (ανοιγμα γκαζιου) και οι υψηλες στροφες
επισης το δουλεμα σε μικρες ή σταθερες περιοχες φορτιων και στροφων
καλο ειναι να αποφευγονται οι υψηλες θερμοκρασιες περιβαλλοντος και να γινεται σωστη προθερμανση για μισο λεπτο περιπου

basilis_k6
16/09/2015, 20:34
το μάνουαλ λέει αυτό που καλύπτει όλο τον κόσμο. μεσα σε αυτούς είναι και η αδερφή μου, ο παππούς σου και το καγκούρι που κάνει ξερογκαζιές με αναμέννο βεντιλατερ για δεκα λεπτα.

αν διαβάσεις αυτό που σου είπα δεν διαφέρει και πολύ απο το μάνουαλ. το μάνουαλ δεν είναι ευαγγέλιο. είναι ο κοινα αποδεκτός τρόπος για να είναι ολοι ασφαλείς και καλυμμένοι. την πρώτη μηχανη όλοι με το μανουαλ την στρώνουν. μετα ψαχνεσαι λίγο και μαθαινεις πως υπάρχει ζωή και μετά το μάνουαλ. απλα οδήγα χωρίς πίεση, άλλωστε οι νέοι κινητήρες έχουν πιστόνια και ελατήρια που έχουν κοπεί σε lazer και δεν υπάρχουν στα μέταλλα οι ανάγκες του παρελθόντως.

αν για παράδειγμα έπερνες ενα zx6r τα ίδια θα έλεγε το μάνουαλ αλλα κοίτα τι κάνει η ίδια η κατασκευαστρια. https://youtu.be/GmDrz4yCQGo?t=33m30s

daz
16/09/2015, 21:05
το μάνουαλ λέει αυτό που καλύπτει όλο τον κόσμο. μεσα σε αυτούς είναι και η αδερφή μου, ο παππούς σου και το καγκούρι που κάνει ξερογκαζιές με αναμέννο βεντιλατερ για δεκα λεπτα.

αν διαβάσεις αυτό που σου είπα δεν διαφέρει και πολύ απο το μάνουαλ. το μάνουαλ δεν είναι ευαγγέλιο. είναι ο κοινα αποδεκτός τρόπος για να είναι ολοι ασφαλείς και καλυμμένοι. την πρώτη μηχανη όλοι με το μανουαλ την στρώνουν. μετα ψαχνεσαι λίγο και μαθαινεις πως υπάρχει ζωή και μετά το μάνουαλ. απλα οδήγα χωρίς πίεση, άλλωστε οι νέοι κινητήρες έχουν πιστόνια και ελατήρια που έχουν κοπεί σε lazer και δεν υπάρχουν στα μέταλλα οι ανάγκες του παρελθόντως.

αν για παράδειγμα έπερνες ενα zx6r τα ίδια θα έλεγε το μάνουαλ αλλα κοίτα τι κάνει η ίδια η κατασκευαστρια. https://youtu.be/GmDrz4yCQGo?t=33m30s

Έχει ήδη βαρέσει κόφτες πριν μπει επάνω στη μηχανή. Απ' τον πάγκο ακόμα!

basilis_k6
16/09/2015, 22:44
Έχει ήδη βαρέσει κόφτες πριν μπει επάνω στη μηχανή. Απ' τον πάγκο ακόμα!

το ξέρω αλλα δεν έχω βιντεο προχειρο.

nikolis!
17/09/2015, 12:09
Ως νεος κάτοχος Yamaha και εγώ, βρίσκομαι στην περίοδο του στρωσίματος.
Τηρώ αυστηρά το μάνουαλ αλλά θα ηθέλα να ρωτησώ το εξής:

Αν το στρώσιμο δεν γίνει σωστά, ποιες μπορεί να είναι οι συνέπειες και πότε θα εμφανιστούν? Άμεσα ή μετά από 50κ χιλιόμετρα πχ?

Sapadak
17/09/2015, 12:11
Αν το στρώσιμο δεν γίνει σωστά, ποιες μπορεί να είναι οι συνέπειες και πότε θα εμφανιστούν? Άμεσα ή μετά από 50κ χιλιόμετρα πχ?

Πότε σκέφτεσαι να το πουλήσεις με το καλό?

nikolis!
17/09/2015, 12:13
Πότε σκέφτεσαι να το πουλήσεις με το καλό?

Δεν έχω σκοπό...:nono:

dimmie_72
17/09/2015, 13:06
το μάνουαλ λέει αυτό που καλύπτει όλο τον κόσμο. μεσα σε αυτούς είναι και η αδερφή μου, ο παππούς σου και το καγκούρι που κάνει ξερογκαζιές με αναμέννο βεντιλατερ για δεκα λεπτα....



... και η Νικόλ!

και μετά έρχεται ο από μηχανής θεός... :D

spyrakos35
17/09/2015, 13:38
... και η Νικόλ!

και μετά έρχεται ο από μηχανής θεός... :D

o Σουπιάς είναι αυτός?

:lol:

GiannisBlessed
17/09/2015, 13:52
εγω προσωπικα ακολουθω αυτο.

ο λογος.

The reason is that brand-new rings don't seat all the way around the 360 degrees of their circumference. The gas pressure from hard acceleration forces the rings to contact the cylinder around their entire circumference, which is the only way the rings can properly wear into the exact shape of the cylinder to seal the combustion pressure.

Now, imagine if the engine is run in the garage. There is no load on the engine, so the rings are just going up and down "along for the ride". Only a small portion of their surface is actually contacting the cylinder wall. The ring area that does contact the cylinder wears down the roughness of the honing pattern on the cylinder walls. Once the roughness of the cylinder is gone, the rings stop wearing into the cylinder. If this happens before the entire ring has worn into the cylinder and sealed, you will have a slow engine no matter how hard it gets ridden after that point.

http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

ποτε δεν ειχα προβλημα και σε 2 περιπτωσεις που ανοιξα μοτερ μετα απο 40.000κμ τα πιστονια ηταν τελεια και δεν ειχε μαυριλες κατω απο το πρωτο ελατηριο συμπιεσης.(δλδ δεν περναγαν ουτε λιγο αερια) πραγμα καλο.ουτε λαδι εκαιγαν φυσικα.
το θεωρω πολυ λογικο αυτο που λεει ο τυπας.

MG-KTiNoS
17/09/2015, 14:03
Ως νεος κάτοχος Yamaha και εγώ, βρίσκομαι στην περίοδο του στρωσίματος.
Τηρώ αυστηρά το μάνουαλ αλλά θα ηθέλα να ρωτησώ το εξής:

Αν το στρώσιμο δεν γίνει σωστά, ποιες μπορεί να είναι οι συνέπειες και πότε θα εμφανιστούν? Άμεσα ή μετά από 50κ χιλιόμετρα πχ?

Σ αυτό το μηχανάκι για να μη γίνει σωστά το στρώσιμο και να δεις συνέπειες πρέπει να είσαι σχιζοφρενής....
Γενικά αν δεν σκίζεις μια μοντέρνα μοτοσυκλέτα τα 100000χλμ τα έχεις χαλαρά.
;)

sapila racing
17/09/2015, 14:43
Μεγειά το SR, να το χαρείς και να κάνεις πολλά χλμ, εγω εχω το 500 εδω και 25 χρόνια.

Να το στρώσεις όπως λεει το manual, το 400 σιγουρα στροφάρει λίγο καλύτερα απο το 500 μια κι εχει πιο κοντή διαδρομή, αλλά και παλι η μέγιστη ροπή ειναι στις 3000 και η μεγιστη ισχύς στις 6500.
Ετσι κι αλλιώς λοιπόν πανω απο 4000 στροφές δεν θα το πας στα πρώτα 1000 χλμ. Καλύτερα να κανεις χιλιόμετρα σε εναν επαρχιακό οπου θα ανεβοκατεβαζεις ταχύτητες συχνά, να κανεις και στασεις στα πρώτα χλμ και να ευχαριστηθείς τον ροπατο μονοκύλινδρο.

Αυτό το μοτέρ εχει την συνήθεια να καίει λάδια, ειδικά οταν εχει ζέστη και ειδικά αν το ζορίζεις.
Να τα κοιταζεις συχνά για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως!
:beer:

ggs
17/09/2015, 14:47
το SR το καινούργιο ? με γεια !

κάνε αυτά που σου λέει ο σαπίλας και βαλε και καμια φωτο να το χαζέψουμε ! πολύ ωραίο μηχανάκι! Να το χαρείς!
:beer::beer::beer:

JOHNNYSUEDE
18/09/2015, 19:16
Ευχαριστω πολυ παιδιά για τις ευχές για το μηχανάκι...αφου πούλησα ότι είχα κ δεν είχα σε ρόδα, κατάφερα να το αποκτήσω κ τώρα το απολαμβάνω...σαπίλα τώρα που σε βρήκα θα σε τάραξω! Να στε καλα