PDA

View Full Version : Ταξίδι Ελβετία με ταυτότητα



AristidisZ
16/09/2015, 17:53
Ξέρει κάποιος αν μπορείς να πας Ελβετία με ταυτότητα που έχει μεν λατινικούς χαρακτήρες, ο αριθμός της όμως περιέχει ελληνικό γράμμα (Φ) ;
αν μπορεί κάποιος να μας πει...
:wave2:

spyrakos35
16/09/2015, 18:29
με αεροπλάνο θα πας?

AristidisZ
16/09/2015, 18:30
ναι βρε

btw 107.5 τα έκλεισα πριν κάνα 15μερο, μιλάμε ούτε στον Βόλο δε πας - έρχεσαι με τόσα...

spyrakos35
16/09/2015, 18:33
δεν νομίζω να υπάρχει θέμα....

ούτως ή αλλως τα στοιχεία (ονοματα) κοιτάνε και την μάπα σου (ελπίζω στη φωτό να μην είσαι με μαλλί)

το γατί? μαζί? :lol:

AristidisZ
16/09/2015, 19:25
εγώ έχω πασαπόρτι, για τη Μυρτώ ρώταγα
φουλ του μαλλιού είμαι , αλλά εντάξει δε νομίζω να υπάρχει θέμα, αναγνωρίσιμος είμαι

το γατί στην μάνα μου :p

zannisvel
17/09/2015, 15:07
Το Μαρτιο ειχα πεταξει Γερμανια με την ελληνικη ταυτοτητα και δεν ειχα κανενα προβλημα.

edit: Το διπλωμα οδηγησης δεν κανει παντως. Συνηθησμενος απο Αμερικη, εδειξα το διπλωμα και μου εξηγησαν οτι πρεπει να δειξω ταυτοτητα.

spyrakos35
17/09/2015, 15:09
Το Μαρτιο ειχα πεταξει Γερμανια με την ελληνικη ταυτοτητα και δεν ειχα κανενα προβλημα.

μάλλον είναι σε ποιον θα πέσεις.... πριν χρόνια στο παρίσι μου κάνανε θέμα με την ελληνική ταυτότητα....

βέβαια ήταν και η φωτό με τα μαλλιά.... :lol:

zannisvel
17/09/2015, 15:10
μάλλον είναι σε ποιον θα πέσεις.... πριν χρόνια στο παρίσι μου κάνανε θέμα με την ελληνική ταυτότητα....

βέβαια ήταν και η φωτό με τα μαλλιά.... :lol:

Καλα στη Γαλλια εδω που τα λεμε ειναι και λιγο περιεργοι. Ουτε στο σωστο terminal δε με εστειλαν οταν ρωτησα για οδηγιες.:lol:

spyrakos35
17/09/2015, 15:13
Καλα στη Γαλλια εδω που τα λεμε ειναι και λιγο περιεργοι. Ουτε στο σωστο terminal δε με εστειλαν οταν ρωτησα για οδηγιες.:lol:

ιν ίνγκλις?

Manalishi
17/09/2015, 15:20
Απο εσωτερικό εταιρικό μήνυμα:

Re: Valid travel documents

Dear All,

This is to remind you that, in order to be able to travel to several countries, without any unpleasant surprises (cancellations/postponements of trips etc), a passport is NOT VALID if it expires in less than 6 months. In addition, for travel to EU countries, Turkey and a few other, where one can travel with only an identification card (ID). Please note that same is NOT VALID if it was issued more than 15 years ago.

zannisvel
17/09/2015, 16:51
ιν ίνγκλις?

Ω ναι .... Στο 2D ηθελα να παω και με εστειλαν εκτος αεροδρομιου και επρεπε να περασω απο security check ξανα.

dimmie_72
17/09/2015, 17:07
Απο εσωτερικό εταιρικό μήνυμα:

Re: Valid travel documents

Dear All,

This is to remind you that, in order to be able to travel to several countries, without any unpleasant surprises (cancellations/postponements of trips etc), a passport is NOT VALID if it expires in less than 6 months. In addition, for travel to EU countries, Turkey and a few other, where one can travel with only an identification card (ID). Please note that same is NOT VALID if it was issued more than 15 years ago.

η γραμματέας... "κορμί" μάλλον, ε; :D

Nik0s_Dk
17/09/2015, 18:18
Ξέρει κάποιος αν μπορείς να πας Ελβετία με ταυτότητα που έχει μεν λατινικούς χαρακτήρες, ο αριθμός της όμως περιέχει ελληνικό γράμμα (Φ) ;
αν μπορεί κάποιος να μας πει...
:wave2:

Όταν άλλαξα ταυτότητα λόγω παλαιότητας μου είπαν από το τμήμα πως καλά έκανα και την άλλαξα γιατί δεν θα μπορούσα να πάω στο εξωτερικό. Ρώτησα γιατί και είπαν γιατί δεν υπάρχει αντιστοιχία του γράμματος φ με το λατινικό αλφάβητο. Απλά το αναφέρω όπως μου αναφέρθηκε (πάνε τουλάχιστον 3 χρόνια). Δε μου χρειάστηκε ποτέ να ταξιδέψω εξωτερικό. Θα πρότεινα να ρωτήσεις ή σε κάποιο τμήμα ή στην εταιρία που έχεις κλείσει τα εισιτήρια. Καλό ταξίδι να έχεις anyway!

AristidisZ
17/09/2015, 21:04
Όταν άλλαξα ταυτότητα λόγω παλαιότητας μου είπαν από το τμήμα πως καλά έκανα και την άλλαξα γιατί δεν θα μπορούσα να πάω στο εξωτερικό. Ρώτησα γιατί και είπαν γιατί δεν υπάρχει αντιστοιχία του γράμματος φ με το λατινικό αλφάβητο. Απλά το αναφέρω όπως μου αναφέρθηκε (πάνε τουλάχιστον 3 χρόνια). Δε μου χρειάστηκε ποτέ να ταξιδέψω εξωτερικό. Θα πρότεινα να ρωτήσεις ή σε κάποιο τμήμα ή στην εταιρία που έχεις κλείσει τα εισιτήρια. Καλό ταξίδι να έχεις anyway!

Eυχαριστώ για την ευχή
Αυτή είναι και εμένα η ένστασή μου, το Φ στο γράμμα της ταυτότητας
πάντως έχει πάει εξωτερικό με τη συγκεκριμένη
το πολύ πολύ να την αφήσω αεροδρόμιο, δε βαριέσαι :bawl:

amyroukai
17/09/2015, 21:13
Δανία με ταυτότητα (παλαιά και ελεεινή) έχω κάνει. Στο φεύγα ήταν όλα ΟΚ στο ελ-βελ, στο γύρνα λίγο φρίκαραν στο ωρέ τι είν' τούτο το κουρέλι αλλά δεν με κόλλησαν.

tzimidis
17/09/2015, 21:49
η μόνη χώρα που είχα λίγο θέμα με την παλιά ελληνική ταφτότητα ήταν η αγγλία.
τη γυρίσαν απo'δώ τη γυρίσαν από 'κει , "wait a minute , Sir", μετά από 10 λεπτά όλα οκ.

μετά τα έκανα πουτάνα όλα επειδή είχε ψαχτεί η βαλίτσα μου.


Ελβετία πήγα πέρυσι με ταυτότητα 10ετίας , όλα καλά.

Το πρόβλημα συνήθως το έχεις αν ταξιδεύεις από ξένη σε ξένη χώρα, γιατί όταν φέυγεις από ελλάδα , φεύγοντας από το βενιζέλος είσαι οκ, και όταν γυρνάς ελλάδα , σου λένε "ἁστον να φύγει, άλλωστε σπίτι του γυρνάει".


Το πιο κουλό μου συνέβη στο μόναχο , όπου μπήκα στο αεροπλάνο για αθήνα με self check in , με το εισιτήριο μόνο !!!! μιλάμε και χωρίς κανένα έγγραφο πάλι θα έμπαινα άνετα.

στο κατέβασμα τα έκανα πάλι πουτάνα όλα, γιατί "πως αφήνετε και μπαίνει στο αεροπλάνο ο οποιοσδήποτε χωρίς έλεγχο? κι αν ήμανε τρομοκράτης? και γαμώ την γερμανική ασφάλειά σας και τα πάντα όλα."

μιλάμε σκέτη απόλαφση είμαι..............................

spyrakos35
18/09/2015, 06:33
Eυχαριστώ για την ευχή
Αυτή είναι και εμένα η ένστασή μου, το Φ στο γράμμα της ταυτότητας
πάντως έχει πάει εξωτερικό με τη συγκεκριμένη
το πολύ πολύ να την αφήσω αεροδρόμιο, δε βαριέσαι :bawl:

Ναι ρε στα τετοια σου τωρα που εχεις το γατι.....

:p

Ζεύκας
18/09/2015, 09:20
http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/eu-citizen/index_en.htm

Panos76
18/09/2015, 09:26
μετά τα έκανα πουτάνα όλα επειδή είχε ψαχτεί η βαλίτσα μου.



Χωρίς να είσαι παρών;; Μου κάνει μεγάλη εντύπωση.

Και σε εμένα έχουν ψάξει τη βαλίτσα, αλλά ήρθαν, με βρήκαν και με πήγαν σε έναν ειδικό χώρο παρουσία ασφάλειας αεροδρομίου και την άνοιξαν μπροστά μου.

Κατά τα λοιπά, ταξιδεύω κάθε χρόνο μόνο με ταυτότητα με λατινικούς - χειρόγραφους χαρακτήρες σε χώρες εντός της ΕΕ.

tzimidis
18/09/2015, 10:12
Χωρίς να είσαι παρών;; Μου κάνει μεγάλη εντύπωση.

Και σε εμένα έχουν ψάξει τη βαλίτσα, αλλά ήρθαν, με βρήκαν και με πήγαν σε έναν ειδικό χώρο παρουσία ασφάλειας αεροδρομίου και την άνοιξαν μπροστά μου.

Κατά τα λοιπά, ταξιδεύω κάθε χρόνο μόνο με ταυτότητα με λατινικούς - χειρόγραφους χαρακτήρες σε χώρες εντός της ΕΕ.

Apodeixtike oti eixe psaxtei apo tous alites-psofo sta spitia tous- sto el.benizelos.
Opos me enimerosan sto heathrow, to benizelos theoreitai apo ta xeirotera aerodromia se themata klopon.
sto elliniko me eixan pseirisei ouk oliges fores. Sto benizelos omologo oti mono ekeini ti fora eixa thema