PDA

View Full Version : κανουργιο-πρωτο παπι βοηθεια



giorgos125
17/09/2015, 23:18
Καλησπερα σε ολους μαγκες. Ηδη οικογενειακως εχουμε αμαξι και οδηγω χρονια, και ψαχνομαι για το πρωτο μου παπι. Ειμαι λιγο ασχετος απο μηχανακια και θελω βοηθεια, καθως δεν εχω και κανεναν κοντινο φιλο με μηχανακι. Το θελω καθαρα για μεσα στην πολη, κατι πρακτικο. Δεν προκειται να κανω τεραστιες αποστασεις. Γι αυτο κατεληξα σε παπι και οχι μηχανη. Θελω κατι καλουτσικο , αξιοπιστο να μην βγαλει πολλα προβληματα και να ειναι μεχρι 125 κυβικα.
Το μπατζετ που διαθετω ειναι 1200-1600 ευρω. Στην αρχη ψαχνομουν για μεταχειρησμενο αλλα μετα διαβασα διαφορα θεματα και καταλαβα οτι καλυτερα να δωσω κατι παραπανω και να παρω καινουργιο. (Βλεπω κατι αγγελιες τυπου 800 ευρω παπια του 2004 με ενας θεος ξερει ποσα χιλ. πανω και δεν ψηνομαι να δωσω τοσα λεφτα για κατι τοσων χρονων). Εσεις τι λετε? Με βαση το μπατζετ που διαθετω τι αγορα προτεινετε? Ευχαριστω

typhoon
17/09/2015, 23:27
Με το καλό να μπεις στον κόσμο των 2 τροχών. Ένεκα απειρίας κ χρήσης που θέλεις πολύ καλά κάνεις κ πας για καινούργιο. Βέβαια χρειάζονται ακόμη κάνα 2 κατοστάρικα για "μαρκα" αν θες να αποφυγεις τα ντειτονα που ποτέ δεν τα συμπάθησα για δικούς μου λόγους, άλλοι πίνουν νερο στο όνομα τους. Αν κοιτούσα τώρα για παπί θα έμενα μακριά από ινοβα της χοντα κ θα αγόραζα μοντενας

giorgos125
17/09/2015, 23:32
Γεια σου φιλε. Να σαι καλα για την απαντηση. Τωρα εβλεπα το daytona το sprinter125i στα 1.545 καινουργιο. Αρκετα καλη τιμη αλλα σιγουρα θα ξερεις παραπανω. To θεμα ειναι δεν θελει ασφαλεια πινακιδες κτλ μετα? περα απο την αγορα? Δεν θελω να ξεφυγει πολυ το κοστος.Το μοντενας τωρα το βλεπω στα 2 χιλιαρικα καινουργιο

http://www.gorgolis.gr/kriss125_EFI.htm

cityfly
17/09/2015, 23:42
Δίπλωμα έχεις; Αν όχι υπολόγιζε κι αυτό στο κόστος. Επίσης υπολόγιζε κι άλλα για κράνος συν μπουφάν και γενικά όσο περισσότερο εξοπλισμό γίνεται.

giorgos125
17/09/2015, 23:43
Tωρα ξεκιναω για το διπλωμα το 125 αρι.

Bowleno
17/09/2015, 23:46
Γεια σου φιλε. Να σαι καλα για την απαντηση. Τωρα εβλεπα το daytona το sprinter125i στα 1.545 καινουργιο. Αρκετα καλη τιμη αλλα σιγουρα θα ξερεις παραπανω. To θεμα ειναι δεν θελει ασφαλεια πινακιδες κτλ μετα? περα απο την αγορα? Δεν θελω να ξεφυγει πολυ το κοστος.Το μοντενας τωρα το βλεπω στα 2 χιλιαρικα καινουργιο

http://www.gorgolis.gr/kriss125_EFI.htm

Το sprider είναι άριστο μηχανάκι για τα λεφτά του, όλοι οι ντελιβεράδες το εκθειάζουν, αλλά....μακριά από το 125! είναι ολόιδιο με το αξιοπιστότατο 110 με μόνη διαφορά την μεγαλύτερη διάμετρο πιστονιού από το 110 με αποτέλεσμα να την ακούει το κομβίο της μπιέλας (και ο στρόφαλος, βεβαίως) σε σχετικά ζόρια.

Για μένα δεν υπάρχει πιο value for money παπί σε αυτά τα λεφτά (μιλώντας πάντα, για κούτα)

Α, και καλώς ήρθες :beer:

giorgos125
17/09/2015, 23:54
Το sprider είναι άριστο μηχανάκι για τα λεφτά του, όλοι οι ντελιβεράδες το εκθειάζουν, αλλά....μακριά από το 125! είναι ολόιδιο με το αξιοπιστότατο 110 με μόνη διαφορά την μεγαλύτερη διάμετρο πιστονιού από το 110 με αποτέλεσμα να την ακούει το κομβίο της μπιέλας (και ο στρόφαλος, βεβαίως) σε σχετικά ζόρια.

Για μένα δεν υπάρχει πιο value for money παπί σε αυτά τα λεφτά (μιλώντας πάντα, για κούτα)

Α, και καλώς ήρθες :beer:

Σε ευχαριστω φιλε. Sprinter υπαρχουν και αλλα εκτος απο το 125? Στην αντιπροσωπεια την συγκεκριμενη μονο το 125 i βλεπω και μετα 50-125 λεει αλλα δεν δειχνει αλλα παπια. Καπου διαβασα οτι γενικα τα daytona βγαζουν πολλα προβληματα σε σχεση με αλλα παπια μετα απο 2-3 χρονια και οτι η κατασκευη τους ειναι λιγο δευτεροκλασατη σε σχεση με αλλα παπια. Αλλα με το μπατζετ ποθ διαθετω αυτο ειναι ακριβως μεσα στα λεφτα που θελω να δωσω

irinia
18/09/2015, 07:37
HONDA WAVE ΜΕ 1750 ΕΥΡΩ



Είναι κρίμα ,βάζεις 200 ευρώ ακόμα στα 1600 που είπες και πας σε ότι καλύτερο στα λεφτά του.
110 κυβικά,πολύ οικονομικό στα πάντα,σέρβις,κατανάλωση,με πολύ καλό αποθηκευτικό χώρο,
ψεκασμό και ιδανικό για την πόλη,ξεκινάς με δευτέρα και δεν σου χρειάζεται η πρώτη παρά μόνο
για μεγάλη ανηφόρα.ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ μέχρι στιγμής στα 11000χλμ . που του έχω κάνει.Δεν τρίζει ,
πολύ καλή κατασκευή.Χτυπάει και τα 100χλμ. εύκολα. ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ για τα λεφτά του,
πολύ υψηλά στις πωλήσεις,με πολύ καλή τιμή μεταπώλησης, είναι πολύ δύσκολο
να το βρεις μεταχειρισμένο...!!!! ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΣΑΙ ΑΛΛΟΥ, δοκίμασα πολλά.
Αλλιώς αν δεν θέλεις να δώσεις τόσα, Κύμκο με 1100-1200 ευρώ,το οποίο δεν έχει την ποιότητα
και την αξιοπιστία του Χόντα.

Panos76
18/09/2015, 09:14
Συμφωνώ και εγώ για wave καθώς και για crypton, kaze R και Joy - R (Φθηνότερο από το Kaze).

Πχ. κοίτα (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6029069/) (αν δεν θεωρείται διαφήμιση) πόσα δώρα τσιμπάς στην τιμή που θέλεις.

Γενικά, αν και δεν είναι πανάκεια, κοίτα κάτι επώνυμο._

yannis24
18/09/2015, 09:19
Εγω επιμενω στο Modenas 125 Που ειχα και παλιοτερο....
Μεγαλο και αξιοπιστο παπι.....
€110 ασφαλεια τον χρονο.....
ειχαμε κανει μαζι πολλα χιλιομετρα !!

giorgos125
18/09/2015, 11:30
HONDA WAVE ΜΕ 1750 ΕΥΡΩ



Είναι κρίμα ,βάζεις 200 ευρώ ακόμα στα 1600 που είπες και πας σε ότι καλύτερο στα λεφτά του.
110 κυβικά,πολύ οικονομικό στα πάντα,σέρβις,κατανάλωση,με πολύ καλό αποθηκευτικό χώρο,
ψεκασμό και ιδανικό για την πόλη,ξεκινάς με δευτέρα και δεν σου χρειάζεται η πρώτη παρά μόνο
για μεγάλη ανηφόρα.ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ μέχρι στιγμής στα 11000χλμ . που του έχω κάνει.Δεν τρίζει ,
πολύ καλή κατασκευή.Χτυπάει και τα 100χλμ. εύκολα. ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ για τα λεφτά του,
πολύ υψηλά στις πωλήσεις,με πολύ καλή τιμή μεταπώλησης, είναι πολύ δύσκολο
να το βρεις μεταχειρισμένο...!!!! ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΣΑΙ ΑΛΛΟΥ, δοκίμασα πολλά.
Αλλιώς αν δεν θέλεις να δώσεις τόσα, Κύμκο με 1100-1200 ευρώ,το οποίο δεν έχει την ποιότητα
και την αξιοπιστία του Χόντα.

Γεια σου φιλε σ ευχαριστω για την προταση.Δεν ειχα ιδεα για το μηχανακι αυτο. Σιγουρα στα 1.750 που ειπες μου φαινεται καλυτερη περιπτωση ενα παπι κουτι της αναγνωρισμενης honda απο το sprinter 125i της daytona, που οπου ψαχνω βρισκω πολλες διαφορετικες αποψεις. Eσυ το wave το πηρες του κουτιου 1750? Εχεις να προτεινεις καποια αντιπροσωπεια ?

Panos76
18/09/2015, 11:35
Να μία περίπτωση μτχ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6792641/

και να καινούριο του '15 με 0km και δώρα στα 1.720 στο Ν. Ηράκλειο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3407992/

noodles
18/09/2015, 11:37
daytona dy 110 απο μενα και σου μενουν και ρεστα για κρανος, μπουφαν, ασφαλεια κτλ. :cool:

irinia
18/09/2015, 15:17
Γεια σου φιλε σ ευχαριστω για την προταση.Δεν ειχα ιδεα για το μηχανακι αυτο. Σιγουρα στα 1.750 που ειπες μου φαινεται καλυτερη περιπτωση ενα παπι κουτι της αναγνωρισμενης honda απο το sprinter 125i της daytona, που οπου ψαχνω βρισκω πολλες διαφορετικες αποψεις. Eσυ το wave το πηρες του κουτιου 1750? Εχεις να προτεινεις καποια αντιπροσωπεια ?


ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΔΑΒΑΝΟΠΟΥΛΟ


Δεν ξέρω που ζεις,όμως στην Αθήνα με μετρητά νομίζω ότι
θα την πάρεις αυτή την τιμή,εγώ για την ακρίβεια το πήρα
1730+ τα έξοδα της πινακίδας περίπου 25-30 αν θυμάμαι,
ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ,με 2 χρόνια εγγύηση Χόντα,
γιατι την έβγαλα μόνος μου και δεν τους έδωσα το γνωστό
τριαντάρι ..!!
Όταν βγαίνει πινακίδα ακούς συνήθως και τριάντα ευρώ πάνω
μην πω πενήντα...!!!Τα παράβολα κοστίζουν πολύ λιγότερο αλλά
μερικοί θέλουν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι...!!!
Γιαυτό τα πιστοποιητικά στο χέρι,μια βολτούλα στο συγκοινωνιών,
βγάζεις την άδεια μόνος σου,
και κερνάς το βράδυ την παρέα με τα τριάντα που γλύτωσες μπυρίτσα,
για την αγορά που έκανες...!!!

giorgos125
18/09/2015, 15:48
αθηνα μενω. Αν ξερει κανεις καμια καλη αντιπροσωπεια χοντα ας πει. Μαλλον σε αυτο καταληγω!

giorgos125
30/09/2015, 23:26
Καλησπερα μαγκες. Αν τυχον το δει κανεις παρακαλω μια τελευταια συμβουλη. Το μπατζετ πλεον εχει παει στα 1900 με τα χιλια ζορια για καινουργιο παπι. Ενω ειχα καταληξει σε wave 110, τωρα σκεφτομαι και το kaze-r 115 και modenas kriss125 efi. Τα δυο αυτα παπια τα εχω βρει μαζι με δωρο κρανος στην τελικη τιμη, ενω το wave δεν το εχω βρει με δωρα οποτε θα παει ιδια τιμη. Ποιο απο τα 3 να διαλεξω?? Μια λεπτομερεια ισως σημαντικη : ειμαι 1,87. Δωστε τα φωτα σας μαγκες!!

lykourgi
30/09/2015, 23:46
Πήγαινε ανέβα και στα τρία και διάλεξε αυτό που σε βόλεψε περισσότερο.

(Να μην διπλώνουν πολύ τα πόδια σου, να μη βρίσκουν πουθενά, να σε βολεύει η απόσταση του τιμονιού κλπ)

George_Sp
30/09/2015, 23:57
Καλησπερα μαγκες. Αν τυχον το δει κανεις παρακαλω μια τελευταια συμβουλη. Το μπατζετ πλεον εχει παει στα 1900 με τα χιλια ζορια για καινουργιο παπι. Ενω ειχα καταληξει σε wave 110, τωρα σκεφτομαι και το kaze-r 115 και modenas kriss125 efi. Τα δυο αυτα παπια τα εχω βρει μαζι με δωρο κρανος στην τελικη τιμη, ενω το wave δεν το εχω βρει με δωρα οποτε θα παει ιδια τιμη. Ποιο απο τα 3 να διαλεξω?? Μια λεπτομερεια ισως σημαντικη : ειμαι 1,87. Δωστε τα φωτα σας μαγκες!!

να πάρεις αυτό καταρχάς που σου ταιριάζει όπως σου είπε ο lykourgi και αυτό που θα σου κάνουν καλύτερη τιμή ΧΩΡΙΣ δώρα. Συνήθως τα δώρα είναι για πέταμα. Κράνος κουβαδάκι, Γάντια για δουλειές σε βιοτεχνία και αλυσίδα πέταλο ποδηλάτου......ελπίζω να με εννοείς.
με τα λεφτά χωρίς τα δώρα θα κρατήσεις κάποιο ποσό για σοβαρό κράνος-γάντια-μπουφάν ως ελάχιστη προστασία και καλό θα είναι να τσιμπήσεις και μπότες μηχανής και παντελόνι με προστασίες.

προς το παρόν δε μας είπες τι θα κάνεις με εξοπλισμό....τον έχεις συνυπολογίσει στα έξοδα αγοράς πριν καβαλήσεις?
περιληπτικά και περίπου τιμές
κράνος-200
μπουφάν-150
γάντια-50
μποτάκια-100

giorgos125
01/10/2015, 00:22
να πάρεις αυτό καταρχάς που σου ταιριάζει όπως σου είπε ο lykourgi και αυτό που θα σου κάνουν καλύτερη τιμή ΧΩΡΙΣ δώρα. Συνήθως τα δώρα είναι για πέταμα. Κράνος κουβαδάκι, Γάντια για δουλειές σε βιοτεχνία και αλυσίδα πέταλο ποδηλάτου......ελπίζω να με εννοείς.
με τα λεφτά χωρίς τα δώρα θα κρατήσεις κάποιο ποσό για σοβαρό κράνος-γάντια-μπουφάν ως ελάχιστη προστασία και καλό θα είναι να τσιμπήσεις και μπότες μηχανής και παντελόνι με προστασίες.

προς το παρόν δε μας είπες τι θα κάνεις με εξοπλισμό....τον έχεις συνυπολογίσει στα έξοδα αγοράς πριν καβαλήσεις?
περιληπτικά και περίπου τιμές
κράνος-200
μπουφάν-150
γάντια-50
μποτάκια-100

Να σαι καλα για την απαντηση. Τωρα θελει ξανα σκεψη το πραγμα. Δεν ηξερα οτι τα δωρα ειναι για πεταμα. Νομιζα οτι τουλαχιστον κρανος θα τσιμπησω στο τζαμπα και θα ειναι αξιοπρεπες. Μπουφαν θα μου δωσει ενας φιλος τζαμπα. Τα αλλα στην πορεια

George_Sp
01/10/2015, 01:27
Να σαι καλα για την απαντηση. Τωρα θελει ξανα σκεψη το πραγμα. Δεν ηξερα οτι τα δωρα ειναι για πεταμα. Νομιζα οτι τουλαχιστον κρανος θα τσιμπησω στο τζαμπα και θα ειναι αξιοπρεπες. Μπουφαν θα μου δωσει ενας φιλος τζαμπα. Τα αλλα στην πορεια

Πάντα όπου ακούς δώρα-προσφορά-ταξίδι στη Καραιβική μαζί με 10 παρθένες, κοιτάς πίσω από την κουρτίνα.
Συνήθως τα δώρα που δίνουν μαζί με παπιά είναι πολύ κακής ποιότητας. Μπορείς να πας να τους ρωτήσεις να δεις τα δώρα με μια δικαιολογία του στυλ αν μ αρέσουν...θα πεις δε σ αρέσουν οπότε κόψε τιμή. Θα δεις οτι θα σου κόψουν 80 ευρώ το πολύ γιατί τα δώρα όλα μαζί δε κοστίζουν παραπάνω.

Γάντια οπωσδήποτε γιατί ακόμα και ένα οικονομικό χειμωνιάτικο των 40ευρώ θα κάνει τη δουλειά του. Τώρα που χειμωνιάζει θα το χρειαστείς εκτός αν είσαι από εκείνους που πάνε με το ένα χέρι στο τιμόνι και το άλλο στη τσέπη και εναλλάξ :lol:
Αν δε βγαίνεις οικονομικά τουλάχιστον το τρίπτυχο Κράνος-Μπουφάν-Γάντια και αργότερα μποτάκι και παντελόνι με προστασίες εσωτερικά.
Πριν πας να δεις τα δώρα πήγαινε μια βόλτα σε καλά μαγαζιά με είδη μοτοσυκλέτας (Αθήνα έχει στη Μιχαλακοπούλου την πηγή με τα περισσότερα) και μετά δες με βαριά καρδιά τα δώρα.
Καλή αρχή και πάντα όρθιος :)

giorgos125
01/10/2015, 02:08
Πάντα όπου ακούς δώρα-προσφορά-ταξίδι στη Καραιβική μαζί με 10 παρθένες, κοιτάς πίσω από την κουρτίνα.
Συνήθως τα δώρα που δίνουν μαζί με παπιά είναι πολύ κακής ποιότητας. Μπορείς να πας να τους ρωτήσεις να δεις τα δώρα με μια δικαιολογία του στυλ αν μ αρέσουν...θα πεις δε σ αρέσουν οπότε κόψε τιμή. Θα δεις οτι θα σου κόψουν 80 ευρώ το πολύ γιατί τα δώρα όλα μαζί δε κοστίζουν παραπάνω.

Γάντια οπωσδήποτε γιατί ακόμα και ένα οικονομικό χειμωνιάτικο των 40ευρώ θα κάνει τη δουλειά του. Τώρα που χειμωνιάζει θα το χρειαστείς εκτός αν είσαι από εκείνους που πάνε με το ένα χέρι στο τιμόνι και το άλλο στη τσέπη και εναλλάξ :lol:
Αν δε βγαίνεις οικονομικά τουλάχιστον το τρίπτυχο Κράνος-Μπουφάν-Γάντια και αργότερα μποτάκι και παντελόνι με προστασίες εσωτερικά.
Πριν πας να δεις τα δώρα πήγαινε μια βόλτα σε καλά μαγαζιά με είδη μοτοσυκλέτας (Αθήνα έχει στη Μιχαλακοπούλου την πηγή με τα περισσότερα) και μετά δες με βαριά καρδιά τα δώρα.
Καλή αρχή και πάντα όρθιος :)

Nα σαι καλα φιλε βοηθησες πολυ. Αυριο θα παω απο εκει να δω για τα δωρα τι θα μου πουνε και μετα μιχαλακοπουλου να δω τι παιζει και απο κει. Και συ το ιδιο καλο ξημερωμα

irinia
02/10/2015, 06:22
ΚΡΑΝΟΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ 70-80




Αξιοπρεπέστατο,για παράδειγμα ΜΤ.Το πήρα 80 ευρώ περίπου και έχω κάνει και ταξιδάκια
με το βεστρομ.Μια χαρά είναι,με το παπί δε στην πόλη ΤΕΛΕΙΟ..!!!
Και μπουφανάκι βρίσκεις και με 100,δεν είναι ανάγκη να είναι πρώτη φίρμα,την δουλειά
όλα την κάνουν.
Όσο για το παπί μην το σκέφτεσαι WAVE ,τα είχα και τα 3,με διαφορά το καλύτερο.
Το μοντένας έχει μέτρια ποιότητα συναρμολόγησης
,το καβασάκι έκανε πισωγύρισμα στο παλιό καλό μοτέρ επειδή
το ΖΧ είχε θέμα.Το Χόντα είναι μπροστά με πολύ καλό αποθηκευτικό χώρο,,ομαλή λειτουργία,
κατανάλωση,στιβαρότητα κ.λ.π. Πρέπει να είναι και το φθηνότερο.

giorgos125
03/10/2015, 19:36
Τerens στην αρχη ειχα καταληξει σε wave και εμπιστευομαι οσα λες απλα κατι με χαλαει εμφανισιακα στο συγκεκριμενο παπι. Θα παω να τα δω και τα τρια απο κοντα και στο τελος θα αποφασισω μαλλον με κριτηριο σε πιο νιωθω πιο ανετα. Και κατι αλλο. Γκαραζ δεν εχω και το παπι θα ειναι εξω απο το σπιτι. Συναγερμο εχουν απο μονο τους αυτα τα παπια η θα παω σε συνεργειο να μου βαλουν? Επισης εχω ακουσει οτι πρεπει να αλλαξεις και κατευθειαν λαστιχα γιατι τα μαμισια ειναι για πεταμα. Ισχυει ?

Bowleno
04/10/2015, 05:26
Τerens στην αρχη ειχα καταληξει σε wave και εμπιστευομαι οσα λες απλα κατι με χαλαει εμφανισιακα στο συγκεκριμενο παπι. Θα παω να τα δω και τα τρια απο κοντα και στο τελος θα αποφασισω μαλλον με κριτηριο σε πιο νιωθω πιο ανετα. Και κατι αλλο. Γκαραζ δεν εχω και το παπι θα ειναι εξω απο το σπιτι. Συναγερμο εχουν απο μονο τους αυτα τα παπια η θα παω σε συνεργειο να μου βαλουν? Επισης εχω ακουσει οτι πρεπει να αλλαξεις και κατευθειαν λαστιχα γιατι τα μαμισια ειναι για πεταμα. Ισχυει ?

Συναγερμό κανένα παπί δεν έχει θα πρέπει να βάλεις εσύ, υπολόγισε από 40-50 έως και....300 (αναλόγως δυνατοτήτων τους) προτιμότερο είναι μια καλή αλυσίδα και μαζί μια κλειδαριά δισκόφρενου.
Όσο για τα λάστιχα πρώτα τα αλλάζεις με κάτι επώνυμο και μετά αγοράζεις το παπί :lol:
Είναι πραγματικά άθλια (σκέτο nylon) και εφόσον δεν έχεις εμπειρία......υπολόγισε εκεί κανένα 70άρι περίπου για τα metzeler ME 22 τα οποία προτείνω ως value for money
Βέβαια πάνε και πάνω από 5 χρόνια από το τελευταίο παπί που είχα όποτε αν υπάρχουν πιο φρέσκες επιλογές στα λεφτά αυτά ας πουν τα άλλα παιδιά εδώ

irinia
04/10/2015, 11:36
Τerens στην αρχη ειχα καταληξει σε wave και εμπιστευομαι οσα λες απλα κατι με χαλαει εμφανισιακα στο συγκεκριμενο παπι. Θα παω να τα δω και τα τρια απο κοντα και στο τελος θα αποφασισω μαλλον με κριτηριο σε πιο νιωθω πιο ανετα. Και κατι αλλο. Γκαραζ δεν εχω και το παπι θα ειναι εξω απο το σπιτι. Συναγερμο εχουν απο μονο τους αυτα τα παπια η θα παω σε συνεργειο να μου βαλουν? Επισης εχω ακουσει οτι πρεπει να αλλαξεις και κατευθειαν λαστιχα γιατι τα μαμισια ειναι για πεταμα. Ισχυει ?





ΤΟ WAVE ΜΟΥ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΤΑ 11000 ΧΛΜ.





Με τα λάστιχα του εργοστασίου. ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ
Και το χειμώνα και στη βροχή.
Τώρα για το έξω..??
ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ πολύ,ούτε συναγερμός σε σώζει,ούτε τίποτε.
Και συναγερμό να έχεις,μπορεί να το βρεις μισό...!!
Ναι μπαίνουν συναγερμοί και στα παπιά όπως σε όλες τις μοτό.

dimmie_72
04/10/2015, 17:31
ΤΟ WAVE ΜΟΥ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΤΑ 11000 ΧΛΜ.





Με τα λάστιχα του εργοστασίου. ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ
Και το χειμώνα και στη βροχή.
Τώρα για το έξω..??
ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ πολύ,ούτε συναγερμός σε σώζει,ούτε τίποτε.
Και συναγερμό να έχεις,μπορεί να το βρεις μισό...!!
Ναι μπαίνουν συναγερμοί και στα παπιά όπως σε όλες τις μοτό.

καλά,

υποθέτω με κάνα 1000άρι χλμ ακόμα θα μας παρουσιάσεις
πλήρες test ride σε κλειστές,
ανοιχτές, φουρκέτες και πάσα....



σε ταξιδιωτικές εμπειρίες συμπεριφοράς αναρτήσεων και στησίματος κινητήρα
σε διάσχιση της πόλεως της Θεσ/νίκης
και αναμένουμε και τη Χαλκιδική!



Πόσα ταξιδιωτικά χλμ που διαβάζουμε έκανες
και πόσα μηχανάκια είπαμε είχες;


:bawl:

noodles
04/10/2015, 18:00
Τerens στην αρχη ειχα καταληξει σε wave και εμπιστευομαι οσα λες απλα κατι με χαλαει εμφανισιακα στο συγκεκριμενο παπι. Θα παω να τα δω και τα τρια απο κοντα και στο τελος θα αποφασισω μαλλον με κριτηριο σε πιο νιωθω πιο ανετα. Και κατι αλλο. Γκαραζ δεν εχω και το παπι θα ειναι εξω απο το σπιτι. Συναγερμο εχουν απο μονο τους αυτα τα παπια η θα παω σε συνεργειο να μου βαλουν? Επισης εχω ακουσει οτι πρεπει να αλλαξεις και κατευθειαν λαστιχα γιατι τα μαμισια ειναι για πεταμα. Ισχυει ?

εφοσων θα το αφηνεις εξω σκεψου το διπλα το να παρεις καινουριο. το wave ειναι καλο και αξιοπιστο (γυρω στα 1800 παιζει), χωρις δωρα κτλ. μαζι με τον εξοπλισμο που θα χρειαστεις θα περασεις τα 2000ευρω. μπορεις να παρεις ενα παπι με 1000ευρω, πχ crypton 115, να δωσεις αλλα 200-300 για εξοπλισμο και να σου μεινουν και λιγα λεφτα στην ακρη. τα δωρα που δινουν μαζι με το παπι ειναι κοροιδια. χιλιες φορες να παρεις φθηνοτερα το παπι χωρις "δωρα".

giorgos125
04/10/2015, 18:16
To σκεπτικο ειναι να παρω κατι το οποιο θα το κρατησω κανα 2-3 χρονια και μετα θελω να παω σε μηχανη. Αυτο που θα παρω να μπορω να το πουλησω σε μια αλφα τιμη σε λιγα χρονια. Εχεις δικιο που λες για μεταχειρησμενο, απλα επειδη ειμαι ασχετος απο μηχανακια δεν ξερω τι πουστια μπορει να μου κανουνε. Μπορω να παρω μαζι μου γνωστο μου μηχανικο αλλα και παλι να λυσει το μοτερ και να τσεκαρει τα παντα δεν γινεται. Τωρα για το εξω, καλως η κακως εξω θα ειναι. Στο car.gr παιζουν κατι crypton του 05-06 στο χιλιαρικο

noodles
04/10/2015, 18:55
αν ο μηχανικος ειναι καλος, ειναι ευκολο να τσεκαρει ενα παπι. εχουν πολυ απλα μοτερ. συνηθως αν δε χτυπαει κατι και δε καιει λαδι, πιθανων ειναι ενταξει. περισσοτερο να προσεχεις να μην εχει τρακαρισμα (ειναι λιγο δυσκολο να το καταλαβεις, γιατι εχει πλαστικα κτλ, και δε μπορεις να δεις το πλαισιο), αλλα και παλι θα το καταλαβει καποιος εμπειρος μηχανικος.

giorgos125
04/10/2015, 21:04
αν ο μηχανικος ειναι καλος, ειναι ευκολο να τσεκαρει ενα παπι. εχουν πολυ απλα μοτερ. συνηθως αν δε χτυπαει κατι και δε καιει λαδι, πιθανων ειναι ενταξει. περισσοτερο να προσεχεις να μην εχει τρακαρισμα (ειναι λιγο δυσκολο να το καταλαβεις, γιατι εχει πλαστικα κτλ, και δε μπορεις να δεις το πλαισιο), αλλα και παλι θα το καταλαβει καποιος εμπειρος μηχανικος.

καλο αυτο. Τελικα με βλεπω να τσιμπαω κανα innova η κανα crypton μεταχειρησμενο απο car.gr στο χιλιαρικο. Να δω ποσο καιρο θα μου παρει να βρω. Βλεπω η καθε αγγελια εχει 200-300 προβολες χαμος με τα παπια γινεται