PDA

View Full Version : yfz r125 yamaha ή aprilia rs125



kostis_toumpa2
18/09/2015, 11:01
Καλησπερα..ειμαι 17 ετων εχω το ΑΜ (50cc διπλωμα) και στα 18 θα δωσω για το Α1 (125). Ειμαι αναμεσα σε 2 μηχανες... R125 η rs125 θα προτιμουσα την aprilia αλλα εχω ακουσει οτι βγαζει πολλα προβληματα...επισης θελω χρηση εντος πολης(θεσ/νικης) και για κανενα κοντινο ταξιδι π.χ Χαλκιδικη;
Τι προτεινετε;

byron
18/09/2015, 11:11
Καλησπερα..ειμαι 17 ετων εχω το ΑΜ (50cc διπλωμα) και στα 18 θα δωσω για το Α1 (125). Ειμαι αναμεσα σε 2 μηχανες... R125 η rs125 θα προτιμουσα την aprilia αλλα εχω ακουσει οτι βγαζει πολλα προβληματα...επισης θελω χρηση εντος πολης(θεσ/νικης) και για κανενα κοντινο ταξιδι π.χ Χαλκιδικη;
Τι προτεινετε;

Δεν έχουν καμμία σχέση τα δύο μηχανάκια μεταξύ τους, και εκτός αυτού το aprilia RS δεν παράγεται πλέον και έχει αντικατασταθεί από το RS4 που είναι τετράχρονο και κάνει πάνω κάτω ότι το Yamaha.

Αν μιλάς για μεταχειρισμένο, απέφυγε το RS όχι μόνο λόγω προβλημάτων που προκύπτουν από προηγούμενο σκίσιμο και σκάλισμα, αλλά και γιατί είναι μικρό αγωνιστικό μηχανάκι που δεν είναι και ότι καλύτερο για αρχάριο. Η κίνηση στην πόλη θα του δημιουργήσει πρόβλημα τους θερμούς μήνες καθώς δεν έχει βεντιλατέρ.

noodles
18/09/2015, 11:19
για τη χρηση που το θες παρε το r125 χωρις αμφιβολια. το rs καιει παρα πολυ και δεν κανει για βολτες-ταξιδιακια. ολα ειναι βελτιωμενα και ειναι μεγαλο ρισκο το τι θα σου τυχει οσο καλα και να το τσεκαρεις.