PDA

View Full Version : Διαρροή στο μοτερ cbf 250;



babisa
18/09/2015, 21:00
Καλησπέρα σε όλους μόλις μου έστειλαν το μηχανακι ένα honda cbf 250.
Το μηχανάκι ήταν σε ακινησία από το 2008 και μόνο καθε καλοκαίρι γινοταν αλλαγή στα λάδια και κινουταν για 15 ημέρες τον χρόνο.
Το μηχανάκι δεν δείχνει να έχει καποιο πρόβλημα παίρνει αμέσως και το μοτέρ ακούγεται πολύ καλά.
Το μοναδικό πρόβλημα που εντοπισα ήταν διαροή από το μπροστινό χρειάζεται αλαγή τσιμούχες και ξύστρες.
Αυτό που με προβλημάτισε ήταν λάδια στο μοτερ.Είναι άραγε από κάποια φλατζα ή τυχαία βρωμιά;
Επισυνάπτω φωτογραφίες
Λάβετε υπόψη πριν μου σταλεί το μηχανάκι είχε πλυθεί σε βενζινάδικο

sapila racing
18/09/2015, 21:21
Δεν βλέπω διαρροή, αν παρ όλα αυτα οταν δουλεύει δακρύζει απο τα μισοφέγγαρα απλά αλλάζεις την φλάντζα του καπακιού.

Ομως απ την διάβρωση που βλέπω στα μεταλλικά μέρη, δεν νομίζω να την γλυτώσεις με τσιμούχες και ξύστρες στο πηρούνι.
Μαλλον εχει σκουριά στα καλάμια, οπότε και να αλλάξεις τσιμούχες/ξύστρες μετα απο λίγο παλι την ιδια διαρροή θα έχεις.
Μακαρι να κανω λάθος, αλλιώς θέλεις καλάμια.

babisa
18/09/2015, 21:51
Δεν βλέπω διαρροή, αν παρ όλα αυτα οταν δουλεύει δακρύζει απο τα μισοφέγγαρα απλά αλλάζεις την φλάντζα του καπακιού.

Ομως απ την διάβρωση που βλέπω στα μεταλλικά μέρη, δεν νομίζω να την γλυτώσεις με τσιμούχες και ξύστρες στο πηρούνι.
Μαλλον εχει σκουριά στα καλάμια, οπότε και να αλλάξεις τσιμούχες/ξύστρες μετα απο λίγο παλι την ιδια διαρροή θα έχεις.
Μακαρι να κανω λάθος, αλλιώς θέλεις καλάμια.
Τα καλάμια δεν νομίζω να εχουν θέμα.Εχουν λίγο σκουριά που με τρίψιμο με το νύχι φεύγει αλλά όχι στην διαδρομή της ανάρτησης αλλά ποιο ψηλά

sapila racing
18/09/2015, 22:46
Τυχερός είσαι, καθαρισέ τα καλά να μην εχεις θέμα στο μέλλον.
Σε νησί ηταν το μηχανακι ε?

babisa
18/09/2015, 23:05
Οχι δεν ήταν σε νησί

toyar
19/09/2015, 05:29
αλλαξε τη φλατζα του ψευτοκαπακου, η καινουρια χρειαζεται ελαχιστη φλατζοκολλα στα σημεια της κεφαλης που ειναι οι κουρμπες
οι τσιμουχες των καλαμιων ξεραθηκαν απο την ακινησια και θελουν αλλαγη
το καλαμι στη διαδρομη που εργαζεται ειναι οκ, πιο πανω στρωνει με καθαρισμα με ειδικη αλοιφη πχ wenol
σημεια πο μπορει επισης να δακρυσει ειναι τα ορινγκ του φιλτρου λαδιου, της ταπας πληρωσης και στα σωληνακια του ψυγειου λαδιου που πατανε στο δεξι καπακι
με το δουλεμα θα φανει αν και που εχει μικροδιαρροες
ολα φτιαχνονται ευκολα και φθηνα στην επομενη αλλαγη λαδιων
καλοταξιδο:beer: