PDA

View Full Version : HJC IS-17 vs Shark RSI vs ότι ναναι στα 200 €



Anritsu
18/09/2015, 21:59
Καλήσπερα σύντρόφοι .

Ηρθε η ώρα να αλλάξω καύκαλο . Με ταβάνι τα 200 ευρόμπαλα είμαι μεταξύ HJC IS 17 , με γραφικά 199€ , χωρίς 179 € http://www.fc-moto.de/HJC-Helmets/HJC-IS-17 και shark rsi με γραφικά στα 230 € αλλά μου το αφήνουν 200€ http://www.fc-moto.de/Helmets/Shark-Helmets/Shark-RSI . Τα λινκ δίνονται ενδεικτικά , η αγορά θα γίνει απο Καλλιρόης . Το HJC έχει και τζάμι για ήλιο ενσωματωμένο που με αφήνει παγερά αδιάφορο καθώς και βάρος βάζει και σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο για τα μάτια . Τι γνώμη έχουν οι πιο σχετικοί ? Να φανταστώ ότι και τα δύο είναι πάνω κάτω στην ίδια κατηγορία , ποιότητας , βάρους , και αντοχής στον χρόνο ? Εναλλακτικά μέχρι 200 γιούρια τι ? Χρήση καθημερινή σε πάπια .

Ευχαριστώ .

cosgili
18/09/2015, 22:32
Scorpion exo 710 air. Είχα Scorpion για μια πενταετία. Έχουν περάσει από τα χέρια μου Shoei, Arai, Suomy, και συνεχίζω να πιστεύω ότι το Scorpion ήταν το καλύτερο value for money. Αθόρυβο, με εξαιρετικό εσωτερικό, καλό εξαερισμό και πολύ καλή αντιθαμβωτική ζελατίνα. Τσίμπα το άφοβα!

leris2
19/09/2015, 00:23
Έχω μια εβδομαδα με το HJC FG 17 και μονο καλά λογια έχω να πω.
Προτιμησα το fiber κέλυφος από τα γυαλιά σε σχέση με το IS 17.
Ήσυχο και σχετικα ελαφρύ.
Στα ίδια επίπεδα πιστεύω κινείται και το IS.
Οτι και να πάρεις να το δοκιμασίες αν σου κάθετε καλά στο κεφάλι πρωτα
και εύχομαι να σου είναι αχρειαστο.

πυξιδας990
19/09/2015, 08:07
πολυ καλο κρανος το rsi.το εχω σε carbon

Vice
19/09/2015, 08:31
το HJC ειναι τιμιο για τα λεφτά του και έρχεται με πολλά έξτραδάκια. Λιγο βαρύ βέβαια (1,5+ kg)

spyrakos35
19/09/2015, 08:36
πολυ καλο κρανος το rsi.το εχω σε carbon

to rsi δεν είναι λίγο από την εποχή του νώε ή κάνω λάθος?

amyroukai
19/09/2015, 08:52
Είναι, Σπύρο. έχει διακοπεί η παραγωγή του 2 χρόνια; 3;

spyrakos35
19/09/2015, 09:05
Επομενως βγαινει αυτοματως εκτος λιστας

WiSe
19/09/2015, 09:09
AGV K3SV? το εχω απο το πασχα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος... καλη αεροδυναμικη οχι ενοχλητικο βουιτο και πολυ καλοι αεραγωγοι...

amyroukai
19/09/2015, 09:13
το κ3 είναι θερμοπλαστικο θυμάμαι;

WiSe
19/09/2015, 09:16
το κ3 είναι θερμοπλαστικο θυμάμαι;

Σωστα θυμασαι! το βρισκεις κακο?

amyroukai
19/09/2015, 09:21
Σωστα θυμασαι! το βρισκεις κακο?

κακό δεν είναι, κάθε άλλο.

Αλλά προσωπική προτίμηση είναι σε fiberglass/Kevlar. θεωρητικά είναι πιο ανθεκτικό το κέλυφος σε σπάσιμο.

WiSe
19/09/2015, 09:26
κακό δεν είναι, κάθε άλλο.

Αλλά προσωπική προτίμηση είναι σε fiberglass/Kevlar. θεωρητικά είναι πιο ανθεκτικό το κέλυφος σε σπάσιμο.

Επειδη καποιοι οταν ακουνε θερμοπλαστικο βγαζουν σπυρια..... εγω το βρησκω ενα καλο υλικο που για να το εβαλε η AGV σε καινουριο κρανος κατι θα ξερει ;)

fiberglass/Kevlar αν θυμαμαι σωστα ηταν το προηγουμενο κρανος μου AGV Horizon το οποιο σε ατυχημα που ειχα και συρθηκα καμια 30αρια 40αρια μετρα με το κρανος αντεξε πολυ πολυ καλα θαρρω.... αλλα σε σπασιμο δεν νομιζω οτι αντεχει.... απο πτωση ενος μετρου ειχε ραγισμα επιφανειακο.... δε ξερω αν ηταν μονο στο χρωμα?!?

leris2
19/09/2015, 13:48
Το κ3 sv είναι το "φθηνό" της agv αλλά απο ποιότητα κατασκευής είναι super
(ήμουν και εγώ αναμεσα στα 2 ασεπου βγαίνει και σε φοβερούς χρωματισμους)
Τώρα για να προτιμούν το fiber\kevlar στα ακριβότερα μοντέλα μάλλον κάπου
θα υπερτερεί σε σχέση με το θερμοπλαστικό.

describer
19/09/2015, 14:22
Απο τα 2 αυτα που ειπες θα σου προτεινα το Shark λογο ποιοτητας κατασκευης των υλικων (καρμπονατο) και του χαμηλου του βαρους, που δεν θα σε κουρασει σε καποια μεγαλη διαδρομη

Αλλα απο την στιγμη που οπως λενε τα παιδια απο πανω εχει σταματησει η παραγωγη 2-3 χρονια, καλο θα ηταν στα επομενα 3-4 να το αλλαξεις γιατι δεν θα σου προσφερει την ιδια ασφαλεια με αυτη που προοριζεται

7Tolis
19/09/2015, 14:33
Δες τα marushin στον Τζωρτζόπουλο. Καλή σχέση ποιότητας τιμής.

MikeG
19/09/2015, 15:58
Ένα + στα Scorpion.

BabisStinson
19/09/2015, 16:02
Το Shark είναι λίγο παλιό. Στο budget σου μάλλον θα κοιτούσα το HJC FG-15. Το Κ3 SV ωραίο μου φάνηκε, πήγαμε και το είδαμε με την κοπελιά μου για αυτήν, αλλά προσωπικά 200 ευρώ δεν θα έδινα για θερμοπλαστικό, όταν με τα ίδια μπορώ να πάρω fiberglass, όπως το HJC FG-15.
Να προτείνω και το Nolan N86? http://www.skroutz.gr/c/573/krani-mhxanhs.html?from=catspan&keyphrase=Nolan+N86

akis_trevor
19/09/2015, 16:16
Το fg15 το εχω και ειναι αρχαιο.
Να κοιταξει για fg17 &is17 hjc αν θελει.

BabisStinson
19/09/2015, 16:52
Ναι, FG-17 εννοούσα. ;-)

Anritsu
19/09/2015, 19:22
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις , δεν το είχα βάλει το FG-17 στο τραπέζι αλλά το είχα κατά νου , ειδικά από την στιγμή που το is έχει γυαλί ηλίου . Αν βρω κάποιο συμπαθητικό σχέδιο σε FG μάλλον θα το τσιμπήσω . Το κράνος που έχω τα τελευταία σχεδόν 5 χρόνια είναι HJC και μια και εμεινα γενικά ευχαριστημένος απο την αντοχή του λέω να ξαναπάρω . Παράλληλα θα κοιτάξω και τις προτασεις που έγιναν πιο πάνω .

BabisStinson
20/09/2015, 11:02
Εδώ είσαι από γραφικά για το FG-17: http://www.hjc-helmets.uk.com/full-face/20-fg-17.html#/models-ohama
http://www.skroutz.gr/s/6123846/HJC-FG17-Ohama-MC1.html

leris2
20/09/2015, 13:51
Το άσπρο με τα γραφικά έχω εγώ για τις ζεστές μέρες.

Anritsu
20/09/2015, 16:26
Εδώ είσαι από γραφικά για το FG-17: http://www.hjc-helmets.uk.com/full-face/20-fg-17.html#/models-ohama
http://www.skroutz.gr/s/6123846/HJC-FG17-Ohama-MC1.html

Αν και θέμα γούστου , τα γραφικά της HJC τα βρίσκω μάλλον αδιάφορα και βαρετά . Αν δεις τα ΜΤ , που προφανώς δεν συγκρίνονται σε ποιότητα , έχουνε πολύ πιο όμορφα . Το μέγεθος μου σε IS-17 είναι το Μ , για το FG-17 φαντάζομαι ομοίως αν και θα πάω απο Δευτέρα να το δοκιμάσω. Αν μου αρέσει κάποιο λίγο , αυτό είναι το ohama-mc5 (ασπρο μαυρο γκρι ) . Επίσης δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι θα τα βρω αυτά στα μαγαζιά να τα δω μπροστά μου μια και σε μια επίσκεψη σε μαγαζί στην Ηλιουπολέως , κατάλαβα πως έχουνε κολεξιόν του 14 και λόγω c.controls και κρίσης γενικότερα 2015 κράνη δεν πολύεχουν, μόνο παραγγελιά κλπ . Το καλό είναι πως τουλάχιστον 2 αλυσίδες (μοτομαρκετ και κολόρι) φέρνουν HJC και ενδεχομένως και αλλοι , οπότε με λίγο ψάξιμο μπορεί να βρώ ακόμα και κάποιο μοντέλο του 14 που να μ' αρέσει .
Και πάλι ευχαριστώ για τις προτάσεις

leris2
20/09/2015, 16:33
Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος κάπου διάβασα ότι μέχρι το 2014 εμπεριέχεται το pinlock στην συσκευασία.
Κάνε μια ερώτηση γιατί είναι must.

DoctoR_k6
20/09/2015, 23:37
http://www.lidsdirect.co.uk/sale/shopby/helmetbrand-hjc

Μπες, δες κ ψωνισε asap...
Για τα λεφτα τους δεν βρισκεις κατι καλυτερο!

amyroukai
20/09/2015, 23:40
Δεν είναι όλα φτηνότερα από Ελλάδα.

DoctoR_k6
20/09/2015, 23:46
Δεν είναι όλα φτηνότερα από Ελλάδα.

Ολα οχι αλλα μερικα...τελειωσανε πολλα μεγεθη γιατι κρατησε καιρο το clearance.
Οποιος το παρακολουθει βαζει κατι καλα sales ανα τακτα χρονικα διαστηματα.

amyroukai
21/09/2015, 00:51
Και το χελμετσιτυ έχει γίνει πανάκριβο η μου φάνηκε;

akis_trevor
21/09/2015, 07:24
Ολα οχι αλλα μερικα...τελειωσανε πολλα μεγεθη γιατι κρατησε καιρο το clearance.
Οποιος το παρακολουθει βαζει κατι καλα sales ανα τακτα χρονικα διαστηματα.

Προ διετιας rpha10plus το πηρα απο αυτους 230.ελλαδα ειχε 380 οποτε +1 αππ μενα.

leris2
21/09/2015, 08:15
Ανοίξανε οι αγορές από εξωτερικό ρε παιδιά?
Πως θα το πληρώσει στην Αγγλία?

describer
21/09/2015, 14:06
απο την στιγμη που το site ειναι αγγλικο τα μεγεθη που εχει ειναι ιδια με τις ελλαδας ετσι?

Anritsu
21/09/2015, 15:40
Ανοίξανε οι αγορές από εξωτερικό ρε παιδιά?
Πως θα το πληρώσει στην Αγγλία?

Αυτό είναι μια καλή ερώτηση , αν και δεν ξέρω η ισοτιμία αυτή την περίοδο αν βοηθάει . Αυτό εδώ μ'αρέσει αρκετά στα 240€ . Μπορώ να βάλω στην πιστωτική ή χρεωστική μου τέτοιο ποσό ? Επίσης πως μπορώ να ξέρω αν πρόκειται για εκθεσιακό κομμάτι , χιλιοφορεμενό , στραπατσαρισμένο κλπ ?
Θα έρθει σφραγισμένο ?

BabisStinson
21/09/2015, 19:33
Και το χελμετσιτυ έχει γίνει πανάκριβο η μου φάνηκε;

Το έχει ξεφτιλίσει με τις τιμές..! Από εκεί είχα πάρει το Shark Race-R μου, πού και πού μπαίνω και βλέπω τιμές, έχουν ξεφύγει οι τύποι.. Ελλάδα και πάλι Ελλάδα για Shark κράνος.

amyroukai
21/09/2015, 20:13
...

Ναι μπαίνει στην χρεωστική ή σε προπληρωμένη.
Είναι Άγγλοι. Είναι μαγαζάρα. Δεν κάνουν μαλακίες που κάνει ο πονηρός Έλλην. Δεν ρισκάρουν την φήμη τους.

Το "αυτό εδώ" ποιό είναι;

Anritsu
21/09/2015, 22:27
Ναι μπαίνει στην χρεωστική ή σε προπληρωμένη.
Είναι Άγγλοι. Είναι μαγαζάρα. Δεν κάνουν μαλακίες που κάνει ο πονηρός Έλλην. Δεν ρισκάρουν την φήμη τους.

Το "αυτό εδώ" ποιό είναι;

Σόρρυ , http://www.lidsdirect.co.uk/sale/sale-helmets/hjc-r-pha-10-plus-furia . Σε κόκκινο .

amyroukai
21/09/2015, 22:43
Συν 15 λίρες μεταφορικά.
Φτηνό βγαίνει όντως.

DoctoR_k6
21/09/2015, 22:56
Το έχει ξεφτιλίσει με τις τιμές..! Από εκεί είχα πάρει το Shark Race-R μου, πού και πού μπαίνω και βλέπω τιμές, έχουν ξεφύγει οι τύποι.. Ελλάδα και πάλι Ελλάδα για Shark κράνος.

Οντως...ειδικα shark εχω βρει εδω καλυτερη τιμη απ εξω(οπου κ αν εψαξα).
Race R-Pro...:D

Anritsu
21/09/2015, 23:03
Συν 15 λίρες μεταφορικά.
Φτηνό βγαίνει όντως.

Ναι αλλά ξεκίνησα για τοπ 200 και πήγαμε στα 270 . +35% αυξήση . Ενδεχομένως να τα αξίζει , αλλά μήπως είναι υπερβολή για παπιο-κράνος ? Δεν με απασχολεί ούτε να είναι ελαφρύ τρομερά , ούτε κέβλαρ , ούτε να έχει την κορυφαία ζελατίνα ηχομόνωση και ποιότητα κατσκευής . Είναι και double d που ναι μεν είναι ότι καλύτερο , από την άλλη όταν πας σουπερ μάρκετ , μετά λαϊκή και μετά ψαράδικο βάλε-βγάλε και ειδικά με γάντια είναι μανούρα . Είχα παλιότερα και θυμάμαι . Πήγα και σήμερα μερικές βόλτες και γενικά είναι ψόφια τα πράγματα , λίγα κομμάτια διαθέσιμα , μονο με παραγγελία κάποια άλλα κλπ . Βρήκα και ένα που μου άρεσε όμως έστω και με γυαλί . http://www.hjc-helmets.uk.com/full-face/21-is-17.html#/models-genesis . Νομίζω ότι για την χρήση που θα του κάνω είναι μια χαρά .

amyroukai
21/09/2015, 23:38
Στα ίδια χρήματα το fg17 που είναι καλύτερο υλικό στο κέλυφος θα έπαιρνα.
Το DD μου αρέσει πιο πολύ από την πόρπη, δεν με δυσκολεύει.

Θέμα προσωπικών επιλογών... :)

Pan (dvs)
22/09/2015, 07:42
Eχω το is 17.Ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.

Στο http://www.xmoto.gr/gr/krani-full-face-hjc-is-17.aspx θα το βρεις στις ιδιες τιμες με τα ευρωπαικα καταστηματα και μπορεις να το δοκιμασεις.

chr1s_86
22/09/2015, 20:29
Το έχει ξεφτιλίσει με τις τιμές..! Από εκεί είχα πάρει το Shark Race-R μου, πού και πού μπαίνω και βλέπω τιμές, έχουν ξεφύγει οι τύποι.. Ελλάδα και πάλι Ελλάδα για Shark κράνος.


Οντως...ειδικα shark εχω βρει εδω καλυτερη τιμη απ εξω(οπου κ αν εψαξα).
Race R-Pro...:D


Για πείτε, που ; :)

amyroukai
22/09/2015, 20:35
Eχω το is 17.Ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.


Τι δεν σου αρέσει και λες "αρκετά", αν θέλεις να πεις φυσικά.

Anritsu
22/09/2015, 21:52
Ο κύβος ερρίφθη σύντροφοι και συνοδοιπόροι . Επικράτησε η λογική του συναισθήματος , και στα ίδια χρήματα (199€) αντι του IS-17 προτίμησα την "θεωρητικά" ανώτερη ασφάλεια του FG-17 λόγω fiberglass/double d που είναι και ένα κλικ ελαφρύτερο . Αν και δεν το είδα μπροστά μου , παράγγειλα τον φοίνικα , http://www.hjc-helmets.uk.com/full-face/20-fg-17.html#/models-phoenix που ταιριάζει και με τον υπάρχον πάπιο σε χρώμα αλλά και με τον επόμενο αν τελικά ψωνίσω (Supra X) . Το έκανα παραγγελία και θα έρθει από Γαλλία αρχές Οκτωβρίου . Τουλάχιστον θα είναι σφραγισμένο και δεν θα έχει μαζέψει πολύ πιτυρίδα και λάδι σαν τα εκθεσιακά . Φωτορομάντζο με την παραλαβή

dimmie_72
22/09/2015, 22:03
Το έκανα παραγγελία και θα έρθει από Γαλλία αρχές Οκτωβρίου

για πε και τρόπο πληρωμής :)

Anritsu
22/09/2015, 22:16
για πε και τρόπο πληρωμής :)

Στο κατάστημα με κάρτα ατμ . Κολόρι βουλιαγμένης . Το κατάστημα το παράγγειλε, όχι εγώ προσωπικά . Ούτε προκαταβολή δεν μου ζήτησαν και τους τιμάει αυτό . Οχι ότι αν μου ζητούσαν κάτι έναντι θα έλεγα όχι . Οσο μπορώ στηρίζω τα ελληνικά μαγαζιά ειδικά όταν οι τιμές κινούνται σε κάποια λογικά πλαίσια και βλέπω εξυπηρέτηση .

Pan (dvs)
22/09/2015, 23:18
Τι δεν σου αρέσει και λες "αρκετά", αν θέλεις να πεις φυσικά.

Το pin lock μου κουραζει τα ματια και δεν το χρησιμοποιω.Επισης αν ειχε λιγο καλυτερος εξαερισμο δεν θα με χαλαγε.Κατα τα αλλα παρα πολυ καλο.

dimmie_72
22/09/2015, 23:43
Οσο μπορώ στηρίζω τα ελληνικά μαγαζιά ειδικά όταν οι τιμές κινούνται σε κάποια λογικά πλαίσια και βλέπω εξυπηρέτηση .

:beer:

BabisStinson
23/09/2015, 18:06
Για πείτε, που ; :)

Στα επίσημα καταστήματα της Μοτοδυναμικής. Κάνει πολύ καλές τιμές και στα Shark και στα Alpinestars.

Anritsu
22/10/2015, 21:27
Και που λέτε μετά απο περίπου 1.5 μήνα και μία κακή συνεννόηση μια και το αρχικά παραγγελθέν κράνος δεν υπήρχε σε απόθεμα στις αποθήκες της HJC στην Γαλλία , έφτασε το νέο κρανάκι . Αν και δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τον Χόρχε , η ρεπλικα σε FG-17 ήταν ότι πιο συμπαθητικό είδα στον κατάλογο , ειδικά στα 199 απο 229 € , προσφορά που μου έκανε το κατάστημα λόγω της αρχικής ασυννενοήσιας . Και στα δικά σας λοιπόν ....

343282

343283

Ενα σχετικό πρόβλημα είναι το παραδοσιακό αυτοκόλλητο , το οποίο μάλλον θα κόψω λίγο πάνω και κάτω απο το logo και θα το κολλήσω κάτω από τον περικεφαλαία εκει που λέει τα γραμμάρια

343284

MikeG
22/10/2015, 21:28
Με γειες! Αγρατζούνιστο!

noodles
27/10/2015, 11:22
πουλα το οσο ειναι καιρος :lol: πλακα κανω, μεγειες, καλοφορετο! (ασχετο: που θα βρω αυτοκολλητο με το logo, η το logo σε .jpg?):)

zannisvel
27/10/2015, 15:28
Καλοφορετο και αγρατζουνιστο!!!!


πουλα το οσο ειναι καιρος :lol: πλακα κανω, μεγειες, καλοφορετο! (ασχετο: που θα βρω αυτοκολλητο με το logo, η το logo σε .jpg?):)

+1

Corki
29/10/2015, 10:54
Συνεχίζω εδω εαν δεν υπάρχει προβλημα απο δημιουργο του νηματος καθως ειμαι λιγο πολυ στα ιδια.......

Θελω ενα κρανος για καθε μερα πανω κατω στα 200€.

Μηχανακι....XT660R.
Χρηση......καθημερινα στην Αθηνα και στα περιξ.
Ταχυτητα.....(εε ποσο να παει το χτ)...120χλμ

Δεν θελω ενσωματωμενη μασκα ηλιου, οποτε εαν μπορω να το αποφυγω, θα ειμαι οκ. Δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις.....δεν ζηταω πολλα με 200€. Εαν καποιο υπερτερει σε ζυγισμα-βαρος, θα ειναι ενα συν

Οι επιλογες μου ειναι :

1) Airoh T600 (209€ -219€....ελληνικο καταστημα)
2) HJC FG-17 (170€ -199€....ελληνικο καταστημα)
3) HJC FG-ST (209€ -245€....ελληνικο καταστημα)
4) Scorpion EXO R710 (240€....ελληνικο καταστημα)

Τα δυο HJC δεν εχω καταλαβει σε τι διαφερουν..... ειναι το ST διαδοχος του 17 (?)........ή απλα εχει επιπλεον την μασκα για το ηλιο? Εαν ξερει καποιος ας ενημερωσει.......γιατι δεν μπορει να διαφερουν μονο στην μασκα και να εχουν 50€ διαφορα.

Τα scorpion ειναι λιγο δυσευρετα η ιδεα μου?

Fire @ will

MikeG
29/10/2015, 15:59
Συνεχίζω εδω εαν δεν υπάρχει προβλημα απο δημιουργο του νηματος καθως ειμαι λιγο πολυ στα ιδια.......

Θελω ενα κρανος για καθε μερα πανω κατω στα 200€.

Μηχανακι....XT660R.
Χρηση......καθημερινα στην Αθηνα και στα περιξ.
Ταχυτητα.....(εε ποσο να παει το χτ)...120χλμ

Δεν θελω ενσωματωμενη μασκα ηλιου, οποτε εαν μπορω να το αποφυγω, θα ειμαι οκ. Δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις.....δεν ζηταω πολλα με 200€. Εαν καποιο υπερτερει σε ζυγισμα-βαρος, θα ειναι ενα συν

Οι επιλογες μου ειναι :

1) Airoh T600 (209€ -219€....ελληνικο καταστημα)
2) HJC FG-17 (170€ -199€....ελληνικο καταστημα)
3) HJC FG-ST (209€ -245€....ελληνικο καταστημα)
4) Scorpion EXO R710 (240€....ελληνικο καταστημα)

Τα δυο HJC δεν εχω καταλαβει σε τι διαφερουν..... ειναι το ST διαδοχος του 17 (?)........ή απλα εχει επιπλεον την μασκα για το ηλιο? Εαν ξερει καποιος ας ενημερωσει.......γιατι δεν μπορει να διαφερουν μονο στην μασκα και να εχουν 50€ διαφορα.

Τα scorpion ειναι λιγο δυσευρετα η ιδεα μου?

Fire @ will


Εδώ είσαι : http://www.fc-moto.de/Scorpion-Exo-Helmets/Scorpion-Exo-710-Air

Και εδώ : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144763&page=4&p=2574366&viewfull=1#post2574366

Έχω το 710 όπως κατάλαβες. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Πολύ καλή ζελατίνα, αρκετά ελαφρύ, πολύ καλός εξαερισμός, ποιοτικό. Δόκιμασε το όμως πρώτα γιατί έχει μια σχετικά παράξενη φόρμα σε σχέση με άλλα. Επίσης σε σχέση με Arai και HJC είναι κάπως πιο οβάλ.

Corki
29/10/2015, 17:26
Τελικα το scorpion κοστιζει 200€ χωρις γραφικα στην Ελλαδα.......ουτως η αλλως δεν βλεπω καποιο σχεδιο να μου γεμιζει το ματι .

Η αληθεια ειναι οτι σαν χαρακτηριστικα μαλλον εχει τα καλυτερα απο τα αλλα τρια αλλα εξακολουθω ναειμαι λιγο σκεπτικος και δεν βρισκω καταστημα που να τα εχει και τα τρια ρε γμτο........ ωστε να τα βαλω το ενα πισω απο το αλλο.

Ειδομεν...

MISKIN
29/10/2015, 18:06
Να πω και γω το πόνο μου, να μην ανοίγω άλλο θέμα.
Ψάχνω και γω καινούργιο κράνος γιατί το Nexx XR1R που πήρα πριν δυο χρόνια σκορπάει (κυριολεκτικά). Είχα ξεχωρίσει τα HJC IS-17, Scorpion Exo 710 Air και Nolan N86. Να πω ότι το νούμερό μου είναι ανάμεσα στο Medium και στο Large. To προηγούμενο X-Lite (large) μετά από 1.5 χρόνo έγινε σώβρακο. Τώρα με το Nexx (medium) με πονάει το κούτελό μου μετά από μισή ώρα που το φοράω (2 χρόνια το έχω, δεν άνοιξε).
Πήγα λοιπόν και δοκίμασα το HJC σήμερα και το medium με χτυπάει στο κούτελο, ενώ το large φαίνεται ότι θα γίνει κουβάς σε λίγο χρόνο. Το ίδιο και κάτι Shark, MT, Carberg, που δοκίμασα στο μαγαζί (toofast). Το μόνο που μου ήταν κουτί είναι το AGV που έχει μέγεθος ML. Μόνο που δε τα πολυγουστάρω τα AGV. Υπάρχει άλλη μάρκα που έχει αυτή τη διαβάθμιση στα μεγέθη; Κάποιο αξιόλογο AGV στα ~200€; Θα δοκιμάσω σίγουρα και τα Nolan και Scorpion αλλά είμαι απαισιόδοξος γαμώ το κεφάλι μου! :mad:

Pan (dvs)
29/10/2015, 18:20
To HJC IS-17 με εχει βολεψει αρκετα.Τιμιο και καλο κρανος.Εχει και δευτερη μασκα ηλιου.Νομιζω οτι δεν βγαινει χωρις αυτη.Οπως εχω ξαναγραψει η αντιθαμβωτικη κανει καποιους ιριδισμους τη νυχτα.

Anritsu
29/10/2015, 18:34
(ασχετο: που θα βρω αυτοκολλητο με το logo, η το logo σε .jpg?):)

εοδικά τα συγκεκριμένα τα είχε βγάλει ένα μέλος πριν 6-7 χρόνια τουλάχιστον . Έχω ωστόσο στην άκρη κάμποσα από μία άλλη εκδοσή που έγινε αργότερα . Δεν είναι ούτε ανακλαστικά , ούτε βερνικώμενα αλλά από το τίποτα καλύτερα είναι . Αν σε ενδιαφέρει στειλε πμ . Εννοείται να στα χαρίσω

MISKIN
29/10/2015, 18:41
Πετάχτηκα στο Ξύκη και δοκίμασα και το N86. Ταιριάζει στη κεφάλα μου το medium και μου φάνηκε και πιο ποιοτικό από το HJC. Θα τσεκάρω αύριο και το Scorpion.

Corki
30/10/2015, 14:59
Εχω και εγω θεμα με το μεγεθος .......ας πουμε οτι το Lazer Fiber d1 (Falcon) που εχω τωρα ενω αρχικα εμφανισε πολυ σφιχτη εφαρμογη ...σε βαθμο να ανησυχω οτι το πηρα μικρο, αφου επρεπε να το βγαλω μετα απο 15 λεπτα γιατι ζαλιζομουνα, μετα απο 6 μηνες καθημερινης χρησης εγινε πολυ χαλαρο.

Αλλαξα και μαξιλαρακια αλλα δεν ειδα καποια ουσιαστικη αλλαγη.

MISKIN
30/10/2015, 17:10
Πήγα και δοκίμασα Scorpion Exo 710 Air και Shoei NXR. Καλά το Scorpion το medium δε μου μπαίνει καν! Το large είναι καλούτσικο αλλά έχει αυτό το φοβερό κολπάκι που φουσκώνεις τα μάγουλα! Καταπληκτική ιδέα, μου έκατσε πολύ καλά. Πάντως μου φάνηκε και αυτό κατώτερης ποιότητας από το Ν86. Και πάμε στο Shoei. To medium είναι λες και φτιάχτηκε για το κεφάλι μου... :rolleyes: όχι όμως και τα 400 € που κοστίζει...

Sapadak
30/10/2015, 17:30
Και πάμε στο Shoei. To medium είναι λες και φτιάχτηκε για το κεφάλι μου... :rolleyes: όχι όμως και τα 400 € που κοστίζει...

Ετοιμαζόμουν για γράψω για το κόστος του κεφαλιού σου σχόλιο αλλα δε θα το κάνω.

Γιατι δε δοκιμάζεις άλλο μοντέλο σε σε σοεϊ, μιας και έκατσε καλά στο κεφάλι σου? Ή γιατι δε ψάχνεις απο ιντερνετομαγαζο?

MISKIN
30/10/2015, 17:37
Ετοιμαζόμουν για γράψω για το κόστος του κεφαλιού σου σχόλιο αλλα δε θα το κάνω.

Γιατι δε δοκιμάζεις άλλο μοντέλο σε σε σοεϊ, μιας και έκατσε καλά στο κεφάλι σου? Ή γιατι δε ψάχνεις απο ιντερνετομαγαζο?

Δε νομίζω ότι τα 200 € παραπάνω του Shoei έχει να κάνει με την ασφάλεια. Γνώμη μου είναι ότι έχει να κάνει με τα υπόλοιπα που θέλεις από ένα κράνος.

describer
30/10/2015, 23:34
Δε νομίζω ότι τα 200 € παραπάνω του Shoei έχει να κάνει με την ασφάλεια. Γνώμη μου είναι ότι έχει να κάνει με τα υπόλοιπα που θέλεις από ένα κράνος.

η shoei ειναι μια απο τις κορυφαιες μαρκες στον πλανητη και δεν ειναι απλως μια "μαρκα με ονομα"...σαν κατοχος του NXR θα σου πω οτι αν εκατσε καλα στο κεφαλι σου και οδηγεις μηχανη σε ορθια θεση, ΚΡΑΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΗ

ΑΚΡΗ για να το αγορασεις!! Μιας και το κυριο κρητηριο σε επιλογη κρανος ειναι η εφαρμογη, σκεψου οτι εφτασα σε σημειο να περιμενω φιλο μου για 20 λεπτα και να μην βγαζω το κρανος επειδη βαριεμαι.....ΤΟΣΟ ΕΛΑΦΡΥ ΚΑΙ

ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟ ΔΗΛΑΔΗ

MISKIN
31/10/2015, 06:32
η shoei ειναι μια απο τις κορυφαιες μαρκες στον πλανητη και δεν ειναι απλως μια "μαρκα με ονομα"...σαν κατοχος του NXR θα σου πω οτι αν εκατσε καλα στο κεφαλι σου και οδηγεις μηχανη σε ορθια θεση, ΚΡΑΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΗ

ΑΚΡΗ για να το αγορασεις!! Μιας και το κυριο κρητηριο σε επιλογη κρανος ειναι η εφαρμογη, σκεψου οτι εφτασα σε σημειο να περιμενω φιλο μου για 20 λεπτα και να μην βγαζω το κρανος επειδη βαριεμαι.....ΤΟΣΟ ΕΛΑΦΡΥ ΚΑΙ

ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟ ΔΗΛΑΔΗ

Είμαι σίγουρος για τη ποιότητα της Shoei, αλλά ούτε την οικονομική δυνατότητα έχω αυτή τη στιγμή, αλλά και η χρήση που κάνω στο κράνος είναι σκληρή. Το φοράω κάθε μέρα ότι καιρό κι αν κάνει. Είμαι και σαρδανάπαλος, όλα μου τα κράνη στο πρώτο μήνα τα έχω γρατζουνήσει, μου πέφτουν κάτω, γενικώς δεν είμαι για ακριβό κράνος, τζάμπα θα πάει. Τώρα αν παίξει καμιά προσφορά από νετ και τη πάρω χαμπάρι....

spyrakos35
31/10/2015, 10:01
Ξερεις, τα κρανη δεν ειναι για να πεφτουν.....
Εκτος και αν εχεις καμια δεκαρια οποτε πεφτει να το αλλαζεις.....

Το πιασες το υπονοουμενο;

describer
31/10/2015, 11:04
Είμαι σίγουρος για τη ποιότητα της Shoei, αλλά ούτε την οικονομική δυνατότητα έχω αυτή τη στιγμή, αλλά και η χρήση που κάνω στο κράνος είναι σκληρή. Το φοράω κάθε μέρα ότι καιρό κι αν κάνει. Είμαι και σαρδανάπαλος, όλα μου τα κράνη στο πρώτο μήνα τα έχω γρατζουνήσει, μου πέφτουν κάτω, γενικώς δεν είμαι για ακριβό κράνος, τζάμπα θα πάει. Τώρα αν παίξει καμιά προσφορά από νετ και τη πάρω χαμπάρι....

καθε κρανος που πεφτει απο υψος 1 μετρο,συμφωνα με τις περισσοτερες εταιρειες, πρεπει να πηγαινει για ελεγχο προκειμενου να διαπιστωθει αν εχει μειωθει η αντοχη του σε εφελκυσμο....γενικα οτι κρανος και αν εχεις πρεπει να

το προσεχεις και να τηρεις καποιους κανονες καθαριοτητας και συντηρησης προκειμενου να διατειρηται η αποτελεσματικοτητα του....ειδικα εσυ κιολας που το χρησιμοποιεις και σε αντιξοες συνθηκες ενας λογος παραπανω να το εχεις

του κουτιου καθε φορα που το βαζεις...οσο δεν προσεχεις ενα κρανος τοσο δεν θα σε προσεξει και αυτο οταν (......μακαρι ποτε......) χρειαστει

MISKIN
31/10/2015, 14:28
Παιδιά είμαι απρόσεκτος με τα κράνη, τι να κάνω; Να αγοράζω καινούργιο όποτε μου πέφτει κάτω; Να σταματήσω να καβαλάω μηχανή; Σιγά μην αλλάξω κράνος επειδή έπεσε από τη σέλα κάτω. Θα τρελαθούμε; Τι έχω σπίτι, κοπτήριο και κόβω €€€;; Το πρώτο κράνος που είχα, ένα uvex είχε πέσει 10 φορές κάτω και μια χαρά έκανε τη δουλειά του όταν χρειάστηκε.

Τεσπα αυτά είναι off topic, καλό το Shoei αν πετύχω κάποια προσφορά όσο θα παλιώνει σα μοντέλο θα το τιμήσω.

Pan (dvs)
31/10/2015, 19:24
Παιδιά είμαι απρόσεκτος με τα κράνη, τι να κάνω; Να αγοράζω καινούργιο όποτε μου πέφτει κάτω; Να σταματήσω να καβαλάω μηχανή; Σιγά μην αλλάξω κράνος επειδή έπεσε από τη σέλα κάτω. Θα τρελαθούμε; Τι έχω σπίτι, κοπτήριο και κόβω €€€;; Το πρώτο κράνος που είχα, ένα uvex είχε πέσει 10 φορές κάτω και μια χαρά έκανε τη δουλειά του όταν χρειάστηκε.

Τεσπα αυτά είναι off topic, καλό το Shoei αν πετύχω κάποια προσφορά όσο θα παλιώνει σα μοντέλο θα το τιμήσω.

Ξερω εγω,μηπως να αρχισεις να εισαι πιο προσεχτικος?

Περα απο πλακα,οπως σου λενε και τα αλλα παλικαρια,το κρανος ΔΕΝ πρεπει να πεφτει,γιατι καθε φορα χανει και καποιες απο τις ιδιοτητες του.Οταν το χρειαστεις (ελπιζω ποτε) δεν θα κανει τη δουλεια του.Αν αυτο δεν σε ενοχλει,συνεχισε να εισαι απροσεχτος.

Ισως αυτο το βιντεακι σε βοηθησει να καταλαβεις https://www.facebook.com/205270819506216/videos/873887165977908/

MISKIN
31/10/2015, 19:41
Ξερω εγω,μηπως να αρχισεις να εισαι πιο προσεχτικος?

Περα απο πλακα,οπως σου λενε και τα αλλα παλικαρια,το κρανος ΔΕΝ πρεπει να πεφτει,γιατι καθε φορα χανει και καποιες απο τις ιδιοτητες του.Οταν το χρειαστεις (ελπιζω ποτε) δεν θα κανει τη δουλεια του.Αν αυτο δεν σε ενοχλει,συνεχισε να εισαι απροσεχτος.

Ισως αυτο το βιντεακι σε βοηθησει να καταλαβεις https://www.facebook.com/205270819506216/videos/873887165977908/

Όπως έγραψα και παραπάνω μια χαρά την έκανε τη δουλειά του. Το κράνος ράγισε, το κεφάλι μου δεν έπαθε τίποτα. Το έχω ακόμα αυτό το Uvex, μου είχε σώσει τη ζωή. Να ρωτήσω και γω κάτι. Εσένα δε σου έχει πέσει ποτέ το κράνος; Αν ναι, τι έκανες; Το πέταξες και πήρες άλλο;

Pan (dvs)
31/10/2015, 19:57
Όπως έγραψα και παραπάνω μια χαρά την έκανε τη δουλειά του. Το κράνος ράγισε, το κεφάλι μου δεν έπαθε τίποτα. Το έχω ακόμα αυτό το Uvex, μου είχε σώσει τη ζωή. Να ρωτήσω και γω κάτι. Εσένα δε σου έχει πέσει ποτέ το κράνος; Αν ναι, τι έκανες; Το πέταξες και πήρες άλλο;

Ρε μη σε απασχολει τι εκανα εγω η ο κολλητος σου.Αν σου πω οτι μου επεσε 25 φορες και συνεχιζω να το χρησιμοποιω,θα σε ικανοποιησει?

Δεν με νοιαζει αν εσυ η καποιος αλλος παιζει μπαλλα με το κρανος του.Με ενδιαφερει να ξερεις τις επιπτωσεις και να κρινεις απο μονος σου.Δεν γραφω για να σου κανω τον εξυπνο,ουτε να σου υποδειξω τι να κανεις.Αν ειδες το βιντεακι μου φτανει.:beer:

MISKIN
31/10/2015, 20:06
Τι είναι αυτό που σ' έκανε εσένα και τους υπολοίπους να ποστάρεις τις επιπτώσεις μιας πτώσης ενός κράνους; Έγραψα κάπου ότι τις αγνοώ; Αυτό που έγραψα είναι ότι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να αλλάζω το κράνος όποτε μου πέφτει (που θα μου πέσει, δεν υπάρχει περίπτωση, με ξέρω). Γι' αυτό κοιτάω και "φτηνά" κράνη ώστε να μπορώ να τα αλλάζω καθε 2-3 χρόνια. Και καταλήγουμε εκεί που ξεκινήσαμε. Ότι το Shoei δεν είναι για τη τσέπη μου. :beer:

Pan (dvs)
31/10/2015, 20:10
Πρεπει να σταματησει να σου πεφτει.Αν σου πεφτει συνεχεια απο τωρα,στο τελος θα ειναι αχρηστο.:D



Και το δικο μου 200 εχει και επειδη δεν εχω την δυνατοτητα να το αλλαζω συνεχεια φροντζιζω να μην μου πεφτει.

spyrakos35
31/10/2015, 20:16
Παναγιώτη

ο Μισκιν βρίσκει πιο λογικό να αγοράζει πιο φτηνά κράνη αλλα πιο συχνά από το να προσπαθεί να μην του πέφτουν....

του είπες την γνώμη σου, τέλος

πάμε γι αλλα

:beer:

MISKIN
31/10/2015, 20:29
Πρεπει να σταματησει να σου πεφτει.Αν σου πεφτει συνεχεια απο τωρα,στο τελος θα ειναι αχρηστο.:D



Και το δικο μου 200 εχει και επειδη δεν εχω την δυνατοτητα να το αλλαζω συνεχεια φροντζιζω να μην μου πεφτει.

Πίστεψέ με δε το κάνω επίτηδες. Το Nexx όταν το πήρα το πρόσεχα πολύ. Δε τα κατάφερα, έπεσε και αυτό. Ο κουνιάδος μου έχει ένα AGV πανάκριβο το έχει 8 χρόνια και είναι σα καινούργιο! Δε ξέρω πως τα καταφέρνει δε το έχει γρατζουνίσει ποτέ!
Δεν είναι θέμα αδιαφορίας αλλά ικανότητας.

spyrakos35
31/10/2015, 20:33
Δεν είναι θέμα αδιαφορίας αλλά ικανότητας.

μη σου πω πυρηνικής φυσικής

:lol:

https://www.youtube.com/watch?v=F_4fZ8J5A5M

:bawl:

MISKIN
31/10/2015, 20:36
μη σου πω πυρηνικής φυσικής

:lol:

https://www.youtube.com/watch?v=F_4fZ8J5A5M

:bawl:

:moutza: :lol:

Κάπως έτσι...

amyroukai
01/11/2015, 10:32
Πρεπει να σταματησει να σου πεφτει.Αν σου πεφτει συνεχεια απο τωρα,στο τελος θα ειναι αχρηστο.:D



Και το δικο μου 200 εχει και επειδη δεν εχω την δυνατοτητα να το αλλαζω συνεχεια φροντζιζω να μην μου πεφτει.

Για κράνος, ναι;
Γιατί και άλλα αν μόνο πέφτουν είναι άχρηστα και δεν αλλάζουν... :bawl:

Anritsu
01/11/2015, 21:54
Σύντροφε Μισκιν μην στεναχωρίεσαι . Και γω γενικά δεν είμαι και πολύ προσεκτικός . Εντάξει δεν παίζω και μπάλα με το κράνος αλλά κάτι που το αφήνω να κρέμεται στην πάπια , κάτι που καμιά φορά το κουβαλάω στην μπαγκαζιέρα , δεν μου πάει καρδιά να πάρω ακριβό κράνος . Στο θέμα μας μετά από περίπου 2 εβδομάδες με το FG-17 μόνο καλά έχω να πω . Αν και εγω είχα το ίδιο θέμα με τον Μισκιν , δλδ το medium με στένευε απροσδιόριστα και το large ήταν άνετο , λίγο παραπάνω από όσο πρέπει (και επειδή την είχα ξαναπατήσει πάλι με large hjc ) προτίμησα το medium . Την πρώτη εβδομάδα είχα μια σχετική δυσφορία χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω που οφειλόταν . Ίσως η αλλαγή από ξεχειλωμένο large 5ετίας σε νέο medium να ήταν υπερβολική . Την δεύτερη ήδη έχει αρχισε να παίρνει το σχήμα της κεφάλας μου και το μόνο προβληματικό είναι το βάλε βγάλε . Το double d , όπως περίμενα άλλωστε , είναι άβολο για συχνά βάλε βγάλε ειδικά με γάντια . Τέλος έπαθα πλάκα με το pinlock . Απορώ σε ποια σπηλιά ζούσα . Ενδεχομένως να βάζει μια μικρή παραμόρφωση , ίσως και η ιδέα μου, αλλά θολό τζάμι ποτέ πια . Και το εσωτερικό του HJC σε πολύ καλά επίπεδα , τουλάχιστον με το παλιότερο μου cl-st είναι δύο κλάσεις ανώτερο . Οι αεραγώγοι λειτουργούν ικανοποιητικά , τουλάχιστον οι πάνω , αν και το καλοκαίρι θα φανεί αυτό . Όπως και να έχει , όχι για ευλογήσω τα γένια μου , αλλά στα 199€ νομίζω είναι μια ολοκληρωμένη επιλογή .

MISKIN
01/11/2015, 22:05
Ο αέρας περνά από το κλείδωμα της ζελατίνας; Κάπου διάβασα παράπονα γι' αυτό σε άλλο μοντέλο της HJC. Έχει λέει κενό και περνά ο αέρας με κλειδωμένη τη ζελατίνα. Σε πίεζε στο κούτελο το medium; Επίσης μου φάνηκε ότι έχει πολύ περιορισμένο πεδίο όρασης, σε σχέση με το Nexx τουλάχιστον.

Anritsu
01/11/2015, 22:17
Από κάτω φράζει ερμητικά , από πάνω δεν έχω παρατηρήσει κάτι , και ειδικά με τις αστρονομικές ταχύτητες της πάπιας που κινούμαι , δεν προβλέπεται κιόλας .Ειδικά στο κούτελο ενόχληση (δλδ να βρίσκει στο φελιζόλ έντονα) δεν είχα .Αν είχα θα το έβαζα στην άκρη Απλά τα σφουγγάρια ήτανε αρκετά πιεστικά στα μάγουλα αλλά ήλπιζα ότι θα μαλακώσουν όπως και παρατηρώ να γίνεται . Αν δεν επείγεσαι να αγοράσεις και θες να περιμένεις λίγο να το φορέσω προκείμενου να ανοίξει κάπως μπορούμε να βρεθούμε να το δοκιμάσεις φορεμένο πλέον μήπως σε ξεγέλασε καινούριο ...

MISKIN
01/11/2015, 23:03
Το έβαλα στην άκρη το HJC όχι μόνο λόγω μεγέθους αλλά κυρίως λόγω οπτικού πεδίου και ποιότητας. Στο N86 μου φάνηκε ανώτερη. Πάντως ευχαριστώ για τη προσφορά σου.

Corki
02/11/2015, 07:32
@MISKIN

Να εχεις στο νου σου οτι το N86 εχει "polycarbon" κελυφος ενω το FG-17 εχει "Advanced Fiberglass Composite " κελυφος.

Οχι βεβαια οτι θα σου κανει και καμια τρελη διαφορα για το "καθε μερα"........απλα πληροφοριακα το ειπα.........ισως το Nolan να ειναι και λιγο πιο φτηνο για αυτον τον λογο.

MISKIN
02/11/2015, 10:13
Δε γνωρίζω ποιο είναι καλύτερο σαν υλικό, απλώς μου φάνηκε ότι το Nolan θα αντέξει περισσότερο (δεν εννοώ τούμπες lol).

leftos
02/11/2015, 10:13
Φιλε επειδη καταλαβαινω αυτο το μου πεφτει το κρανος.
Και εγω εχω ενα για μεσα στην πολη ( δουλειες ) που το παραταω στο μηχανακι και δεν με πειραζει τι θα γινει συνηθως ειναι το παλιο μας.
Αλλα και ενα που το φοραω οταν ειναι να παω εξω απο αυτην το καινουργιο.
Απο αθηνα εισαι πηγαινε στον τζωρτζωπουλο και δες τα marushin εχει πολυ οικονομικα καλα κρανη πολυκαρβονικα που αξιζουν να τα εχεις για καθε μερα και δεν θα σε πειραξει αμα πεσουν. ΚΑι φτηνες ζελατινες.
ΠΕρνεις ενα τετοιο με τα μισα λεφτα κανεις σωστα την δουλεια σου και μετα απο λιγο καιρο περνεις και ενα καλο να το εχεις οποτε θες να κανεις το κατι παραπανω.
Απλα σου δινω μια ιδεα να την σκεφτεις.

MISKIN
02/11/2015, 10:18
Ναι το έχω σκεφτεί αυτό, αλλά το απέρριψα γιατί αν είναι να τη πάθω θα τη πάθω στο πήγαινε έλα της δουλειάς και όχι σε μια εκδρομή που θα πάω μια φορά το τρίμηνο και αν. Άρα το καλό κράνος το θέλω για κάθε μέρα και το καλό για μένα αυτή την οικονομική συγκυρία είναι τα 200 € πάνω κάτω

Corki
20/11/2015, 15:09
Επανέρχομαι καθως σημερα προλαβα να πεταχτω να δοκιμασω μερικα ..........

Λεπον:

ι) Το HJC FG-17 καθισε με διαφορα καλυτερα στο κεφαλι μου !

ιι) Airoh T600, Scorpion EXO 710, Scorpion EXO 1200, Shark S700 αποριπτονται διοτι σχεδον ολα πιεζουν κουτελο και πισω μερος και αφηνουν κενο στα πλαινα ....με αποτελεσμα μια πολυ χαλαρη αισθηση!

ιιι) To HJC φαινεται να εχει μια καλη ποιοτητα κατασκευης.....οχι super, αλλα για τα χρηματα που ζητανε (170€-200€) ειναι μια χαρα.

ιιιι) To HJC εχει πολυ ελαφρια αισθηση....δεν οδηγησα με αυτο βεβαια αλλα μου φανηκε καλα ζυγισμενο και βολικο στο κουνημα του κεφαλιου με στατικο κορμο χωρις να "τραβαει" ή να νιωθεις το βαρος ψηλα. Επισης μου εδωσε την αισθηση οτι εχει πολυ μικρο κελυφος.

ιν) To HJC εχει κατα την γνωμη μου μετριο εσωτερικο και διακοπτες...ενω ειναι εμφανες το ενδεχομενο προβλημα στο μπροστινο κουμπωμα της ζελατινας. Επισης εχω μερικους ενδοιασμους στα αν θα κλεινει ικανοποιητικα η ζελατινα μετα απο μερικους μηνες καθως δεν παρατηρησα καποιο μηχανισμο που στην θεση "εντελως κλειστο" να την τραβαει προς τα μεσα. Με διαβεβαιωσαν βεβαια οτι σφραγιζει εντελως κατι που εχει δοκιμαστει και σε αεροσυραγγα κτλ.

Τελος ο πωλητης ισχυριστικε οτι στα χρηματα αυτα αποτελει την πιο ολοκληρωμενη επιλογη....κατι που μαλλον συμφωνω τελικα.

leris2
20/11/2015, 20:21
Σαν χρηστης του fg 17 εδω και 2 μηνες περιπου έχω να πω.
1.Το εσωτερικό αρχικα με πίεζε αλλά όπως ειναι λογικό στην εβδομαδα "έκατσε" στα μετρα μου.
2.Το double d είναι λίγο μικρο.
3.Η ζελατινα σφραγίζει και δεν περνάει τπτ.
4.Οι αεραγωγοι ικανσσοποιητικοι (αν και δεν είχα πολυ ακριβό κρανος παλιότερα)
5.Το pinlock ειναι must για όσους κυκλοφορουν χειμωνα.
Τώρα τα κουμπωματα απο τους αεραγωγους δεν είναι και οτι καλυτερο και ίσως να είναι λίγο θορυβώδες στα πολλά (βλεπε 4)
αλλά στα 200 γιουρο δεν νομιζω πως υπαρχει πιο τίμια επιλογή ειδικα για καθημερινή χρηση αν βέβαια κάθετε καλά στο κεφάλι σου.
Αν δεν σε καίει το fiber κελυφος δες και το is 17 με το γυαλί ήλιου.
Καλες αγορες και αχρειαστο να είναι οτι και να πάρεις φιλέ μου!

Edit. Με το προηγούμενο κράνος είχα θέμα με τον αυχένα μου. Ως τώρα αυτό δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα.

Anritsu
20/11/2015, 22:08
ιν) To HJC εχει κατα την γνωμη μου μετριο εσωτερικο και διακοπτες...ενω ειναι εμφανες το ενδεχομενο προβλημα στο μπροστινο κουμπωμα της ζελατινας. Επισης εχω μερικους ενδοιασμους στα αν θα κλεινει ικανοποιητικα η ζελατινα μετα απο μερικους μηνες καθως δεν παρατηρησα καποιο μηχανισμο που στην θεση "εντελως κλειστο" να την τραβαει προς τα μεσα. Με διαβεβαιωσαν βεβαια οτι σφραγιζει εντελως κατι που εχει δοκιμαστει και σε αεροσυραγγα κτλ.

Τελος ο πωλητης ισχυριστικε οτι στα χρηματα αυτα αποτελει την πιο ολοκληρωμενη επιλογη....κατι που μαλλον συμφωνω τελικα.

Τι εννοείς "εμφανές πρόβλημα στο μπροστινό κούμπωμα" Αν εννοείς στο κλιπ που έχει εμπρός ίσα ίσα που παίρνει όλες τις ανοχές και τα μπόσικα , αν υπάρχουν . Τώρα για το επάνω μέρος , επειδή τετοια κατηγορία κράνη φοράω δεν έχω δει κάποιο να έχει κατι διαφορετικό . Η ζελατίνα πιάνει κόντρα πάνω στο λάστιχο . Τώρα για το άνοιξε κλείσε των αεραγωγών , είναι καλύτεροι από κάθε κράνος που είχα . Ολα αυτά βεβαία θα κριθούν και στο πέρασμα του χρόνου , αλλά επειδή HJC ήταν και το προηγουμενο μου και μάλιστα υποδεέστερης κατηγορίας και μια 5ετία την έβγαλε χώρις παρατράγουδα , δεν περιμένω κάτι διαφορετικό

Corki
20/11/2015, 23:15
"...ενω ειναι εμφανες το ενδεχομενο προβλημα στο μπροστινο κουμπωμα της ζελατινας."

Μιλάω παντα για το κενο που αφηνει/εχει το κουμπωμα σαν κατασκευη και πολλοι ισχυριζονται οτι κατα την οδηγηση ο αερας βρισκει "ανοιγμα" και σε χτυπαει κατευθυαν στο προσωπο συνεχως δημιουργωντας μια αβολη κατασταση.

Παρολα ταυτα το κρανος μου αρεσε πολυ και το θεωρω πολυ καλη και τιμια προταση....και υπαρχει πολυ σοβαρο ενδεχομενο να ειναι το επομενο μου.

Anritsu
21/11/2015, 12:19
"...ενω ειναι εμφανες το ενδεχομενο προβλημα στο μπροστινο κουμπωμα της ζελατινας."

Μιλάω παντα για το κενο που αφηνει/εχει το κουμπωμα σαν κατασκευη και πολλοι ισχυριζονται οτι κατα την οδηγηση ο αερας βρισκει "ανοιγμα" και σε χτυπαει κατευθυαν στο προσωπο συνεχως δημιουργωντας μια αβολη κατασταση.

Παρολα ταυτα το κρανος μου αρεσε πολυ και το θεωρω πολυ καλη και τιμια προταση....και υπαρχει πολυ σοβαρο ενδεχομενο να ειναι το επομενο μου.

Δεν πρόσεξα κάτι μέχρι στιγμής αλλά ούτε και είχα υποψίες . Τώρα που λες με την πρώτη ευκαιρία θα το κοιτάξω , από περιέργεια κυρίως . Γιατί από χρήση δεν είδα κάτι . Τώρα βεβαία και με παπί τώρα που έκανε και καλό καιρό σπάνια την έκλεινα . Πάντως επειδή το έψαξα αρκετά από άποψη σχεδίων δεν πολύ λενε τα HJC . Τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα και στο FG-17 . Ασε που και στην κολόρι να πας λίγα σχέδια θα βρεις και αυτά σε ενδεχομένως όχι σε όλα τα νούμερα . Αν βρήκες κάτι που να σου αρέσει σε ζηλεύω.
Γενικά πάντως στο FG-17 το μόνο αρνητικό που εντόπισα μέχρι στιγμής , είναι πως όπως βάζω τα γυαλιά ηλίου (σπορ γυαλιά τύπου arnette) αυτά όπως τερματίζουν πίσω ακολουθούν το σχήμα του καβουκιού και τα πλαινά πάνε προς τα κάτω με αποτέλεσμα να σηκώνονται τα γυαλιά οριακά πάνω από την μύτη μου . Με άλλα γυαλιά ίσως να μην είναι πρόβλημα , με άλλα ίσως να είναι ακόμα χειρότερα . Εγω βεβαία πήρα medium , σε μεγαλύτερο καβούκι δεν νομίζω να είναι πρόβλημα αφου θα έχει μεγαλύτερο βάθος...

Corki
21/11/2015, 17:10
Βρηκα το σουλουπι που μου κανει...σε σχεση με τα αλλα που δοκιμασα...αλλα εχεις δικιο οτι απο γραφικα δεν βρηκα κατι πουνα με ενθουσιασε!!!

Θελω να δοκιμασω και το FG-ST......να δω πως καθετε.....αν και δεν θελω ενσωματωμενη αντιηλιακη μασκα.

Αν ειναι και τα δυο το ιδιο στο κεφαλι μου.......θα δω ποιο μου αρεσει καλυτερα και θα αποφασισω.

.
.
.
.
Να πω εδω οι μετα απο 2 χρονια απουσιας ...αρχιζουν και ερχονται στην Ελλαδα τα BELL......απο εργοστασιο της Αμερικης οπως μου ειπαν στο MotoMarket.......ισως να αξιζουν λιγη αναμονη ακόμα........

est
21/11/2015, 18:02
Κάτι παρόμοιο μου είχαν πει κι εμένα για τα Bell όταν έψαχνα πριν από 2 χρόνια. Τους είχαν μείνει μάλιστα σε στοκ κάποια τελευταία κρανάκια σε σπασμένα νούμερα.
Οπότε ΙΣΩΣ μετά από 2 χρόνια να είναι πιο κοντά στην επίτευξη της συμφωνίας με τους Αμερικάνους. (Μακάρι)

Anritsu
21/11/2015, 21:24
Βρηκα το σουλουπι που μου κανει...σε σχεση με τα αλλα που δοκιμασα...αλλα εχεις δικιο οτι απο γραφικα δεν βρηκα κατι πουνα με ενθουσιασε!!!

Θελω να δοκιμασω και το FG-ST......να δω πως καθετε.....αν και δεν θελω ενσωματωμενη αντιηλιακη μασκα.

Αν ειναι και τα δυο το ιδιο στο κεφαλι μου.......θα δω ποιο μου αρεσει καλυτερα και θα αποφασισω.

.
.
.
.
Να πω εδω οι μετα απο 2 χρονια απουσιας ...αρχιζουν και ερχονται στην Ελλαδα τα BELL......απο εργοστασιο της Αμερικης οπως μου ειπαν στο MotoMarket.......ισως να αξιζουν λιγη αναμονη ακόμα........

Βασικά το FG-ST από ότι θυμάμαι είναι το 17 με γυαλί , που προσωπικά δεν ήθελα . Σαν καλούπι ίδιο θα είναι . Δεν νομίζω να δεις κάποια διαφορά . Τωρα πρίν κάνα δυο μήνες που ειχα πάει μοτομάρκετ , μπελ είχε , αλλά άπω αυτά που λες μαλλον θα ήταν στοκ

Corki
22/11/2015, 00:29
Oxi den einai stock........τουλαχιστον οχι ολα!

Μου ειπαν οτι πλεον καταφεραν μετα απο δυο χρονια να φερουν απο Αμερικη καποια μοντελα και θα συνεχισουν να ερχονται ακομα περισσοτερα.

Μετα το κλεισιμο του εργοστασιου σε ιταλια....υπηρξε μια προσπαθεια να φερνουν απο Γαλια αλλα δεν απεδωσε καρπους......και ετσι δθο χρονια στην ουσια δεν υπηρχε παρουσια στην Ελλαδα.

Το ακουσα σε δυο καταστηματα.........

Anritsu
30/04/2016, 17:28
"...ενω ειναι εμφανες το ενδεχομενο προβλημα στο μπροστινο κουμπωμα της ζελατινας."

Μιλάω παντα για το κενο που αφηνει/εχει το κουμπωμα σαν κατασκευη και πολλοι ισχυριζονται οτι κατα την οδηγηση ο αερας βρισκει "ανοιγμα" και σε χτυπαει κατευθυαν στο προσωπο συνεχως δημιουργωντας μια αβολη κατασταση.

Παρόλα ταυτα το κρανος μου αρεσε πολυ και το θεωρω πολυ καλη και τιμια προταση....και υπαρχει πολυ σοβαρο ενδεχομενο να ειναι το επομενο μου.

Μετά απο 6μήνο δοκιμής εχω να σου πω τα εξής αν και λογικά θα έχεις ψωνίσει . Βασικά έκανα πολύ καλά που το πήρα σχεδόν ενοχλητικά "εφαρμοστό". Πλέον έχουν κάτσει τα σφουγγάρια και κάθεται γάντι . Τώρα στα άσχημα . Το δικό μου παρουσιάζει μια απριοσδιόριστη ροή αέρα στο πρόσωπο στο ύψος του κουμπώματος .Τίποτα το φοβερό , σαν να σε φυσάει κάποιος με καλάμακι στο 1 με 1,5 μέτρο . Η ροή αυτή γίνεται γίνεται αντιληπτή κυρίως τις πολύ κρύες μέρες .Ευτυχώς στην Ελλάδα και εδικά στην Αθήνα αυτές είναι πολύ λίγες. Όσο και να το κοίταξα γενικά η ζελατίνα κουμπώνει πολύ καλά επάνω στο λάστιχο .Το αποκλείω να είναι από εκεί . Οπότε μένει μόνο το κούμπωμα ή να έχει κάποια διαρροή ο μπροστινός αεραγωγός που δεν έχει και την καλύτερη αίσθηση όσο αφορά το άνοιξε κλείσε τουλάχιστον . Φυσικά μπορεί να είναι μεμονωμένη περίπτωση αλλά αν υπάρχουν σχετικές αναφορές ίσως είναι αστοχία σχεδιασμού . Επίσης να ξαναπώ πως το πιν λοκ είναι απίστευτο στα κρύα και την βροχή και απορώ πως τόσα χρόνια έκανα χωρίς αυτό .

Τι έχω να προτείνω λοιπόν στους υποψήφιους αγοραστές . Αν το θέλετε για μέσα στην πόλη με αστικές ταχύτητες και δεν έχετε πάνω απο 200€ για carbon κράνος πάρτε το άφοβα . Αν έχετε μηχανή μεγάλου κυβισμού , βγαίνετε εκτός αλλά δεν έχετε παραπάνω από 200€ για ένα κράνος με Pin Lock στην τιμή και πιστοποίηση ECE 22.05 https://ultimatemotorcycling.com/2013/04/08/motorcycle-helmet-standards-explained-dot-ece-22-05-snell/ το προτιμάτε , ελπίζετε οτι το δικό σας δεν θα φυσάει αλλά και αν φυσάει όλο και κάποια Ελληνοπρεπέστατη πατέντα θα βρεθεί για να μπλοκάρετε το ερ κοντίσιον . Αυτά και καλές αγορές ...

Corki
30/04/2016, 20:31
Oxi....δεν εχω παρει ακομα κράνος....γιατι στο 200€ υπήρχε/υπαρχει προσφορα το RPHA10+ απο Αγγλια......και σκεφτηκα να επιλεξω αυτο.

Δοκιμαζοντας ομως σε ενα καταστημα....τα FG-17, rpha10+, rpha 11..........κατέληξα στο rpha 11 και ας κοστιζει 150€ παραπανω. Πιστευω αξιζει .....και μαλλον μεσα στο Μαιο θα το αγορασω.

Επισης μπηκανσ το παιχνιδι τα Scorpion (exo r2000, exo r710)...........τα οποια επισης αποτελουν πολυ καλη προταση στα 200€

Νομιζω αυτο το θεμα με το κουμπωμα και την ροη αερα εχει λυθει με τις καινουργιες ζελατινες.......αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος

Anritsu
30/04/2016, 20:47
Oxi....δεν εχω παρει ακομα κράνος....γιατι στο 200€ υπήρχε/υπαρχει προσφορα το RPHA10+ απο Αγγλια......και σκεφτηκα να επιλεξω αυτο.

Δοκιμαζοντας ομως σε ενα καταστημα....τα FG-17, rpha10+, rpha 11..........κατέληξα στο rpha 11 και ας κοστιζει 150€ παραπανω. Πιστευω αξιζει .....και μαλλον μεσα στο Μαιο θα το αγορασω.



Αναμφίβολα συνολικά καλύτερα κράνη . Αν δεν ήμουνα παπιόβιος θα τα κοίταζα και εγώ. . Τώρα για τις ζελατίνες που λες , το δικό μου ειναι κατασκευή του 2014 ασχετά με το αν το πήρα τέλη του 15 . Ίσως για αυτό φύσαει λίγο !

gory
06/05/2016, 18:10
Να πώ κι εγώ τη γνώμη μου για το FG-17 του οποίου είμαι κάτοχος εδώ και ένα μήνα.
Το χρησιμοποίησα για την διαδρομή Καβάλα - Κοζάνη και πίσω, τώρα για το Πάσχα.
Τόσο το ζύγισμα του, όσο και το βάρος του δεν με κούρασαν καθόλου στη διαδρομή. Ήρθε και εφάρμοσε καλά στο κεφάλι μου (Medium), αλλά όπως προαναφέρθηκε τείνει σε πιο σφαιρικό μέγεθος το σουλούπι του.
Μόνος προβληματισμός ότι δεν νιώθω τα σφουγγάρια του ιδιαίτερα σφιχτά, και φοβάμαι μην αρχίσει να "κολυμπάει" όταν ανοίξουν.

Όσον αφορά τον αέρα, νιώθω για κάποιο ανεξήγητο λόγο ένα ελαφρύ ρεύμα στην κορυφή του κεφαλιού μου, χωρίς να έχω κάποιο αεραγωγό ανοιχτό.
Πάντως η ροή αέρα και από πάνω και από μπροστά είναι εξαιρετικές και είναι, μάλλον, αρκετά ήσυχο για τα λεφτά μου, αλλά δεν έχω και ιδιαίτερο μέτρο σύγκρισης, ερχόμενος από MT Revenge.
Το κλείσιμο της ζελατίνας είναι άψογο και μου αρέσει πολύ ο μηχανισμός της, ενώ δεν ένιωσα να μπαίνει αέρας από το κούμπωμα.