PDA

View Full Version : Compressor ή Desiccant Αφυγραντήρα ;



iceage2609
19/09/2015, 13:32
Καλησπέρα παιδιά, ζω Αγρίνιο και έχω ένα σπίτι πρώτο όροφο,απο κάτω πιλοτή και σχετικά καινούργιο 50m2.

Γενικά η περιοχή έχει πάρα πολύ υγρασία χειμώνα-καλοκαίρι, αλλά οι θερμοκρασίες δεν μπορώ να πω εντός σπιτιού ότι φτάνουν εξαιρετικά χαμηλές τιμές όπως στη Βόρειο Ελλάδα για παράδειγμα.

Σε μεγάλα κρύα ,απο ότι θυμάμαι πέρισυ 10-13 βαθμούς στην χειρότερη περίπτωση , απλά λόγω της υγρασίας φαντάζει χειρότερα και μιλάμε για μια οικοδομή που δεν ανοίγει κανείς καλοριφέρ και μια θερμοκρασία στην οποία δεν έχω ανοίξει τπτ μέχρι να γυρίσω σπίτι από δουλειά το βράδυ.

Στο σπίτι υπήρχε ένα 9000btu το οποίο δεν κάνει ούτε για ζήτω και πέρισυ πήρα έναν θερμοπομπό Atlantic 2500w ο οποίος έκανε λίγη δουλειά αλλά όχι τρομερά πράγματα.Η κατανάλωση του ήταν κανονική αλλά όχι μικρή.

Με συμφέρει με αυτές τις συνθήκες να αγοράσω έναν αφυγραντήρα με Compressor ή επειδή η θερμοκρασία κατεβαίνει και κάτω από 15βαθμούς να πάω σε έναν Desiccant (ξηραντικό ) αν και δεν είμαι απολυτα σίγουρος ότι έχω καταλάβει την διαφορά τους.

Δλδ μπορώ να δώσω μέχρι 200ευρώ,δν θα τον έχω στο υπνοδωμάτιο και σκέφτομαι ανάμεσα σε

MEACO PLATINUM 12L Compressor και σε MEACO DD 8L JUNIOR Desiccant


καθώς και ότι άλλο προτείνετε.Με ενδιαφέρει να είναι σχετικά αθόρυβος αλλά ΟΚ δν τρελαίνομαι και βασικά να μην καίει τα άντερα του.

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές ποστ.

ZX14
19/09/2015, 16:59
εχω παρει τον 12λιτρο platinum ,καει περιπου 1 ευρω για 20 ωρες λειτουργειας ,σχετικα αθορυβος αλλα πολυ αποτελεσματικος.μενω πρεβεζα εχει πολυ υγρασια και σε ημερησια βαση αδειαζω 7-10 λιτρα νερο!!

iceage2609
19/09/2015, 17:28
εχω παρει τον 12λιτρο platinum ,καει περιπου 1 ευρω για 20 ωρες λειτουργειας ,σχετικα αθορυβος αλλα πολυ αποτελεσματικος.μενω πρεβεζα εχει πολυ υγρασια και σε ημερησια βαση αδειαζω 7-10 λιτρα νερο!!

Να σε ρωτήσω,εχεις δει διαφορα στη θερμοκρασία μεσα στο σπιτι εστω κ έμμεσα;
Τον ανοιγεις καθε μερα υποθετω. 1€ ανα 20 ωρες ; Πολυ καλα μου φαινεται!!
Τι διαφορα ειδες με λιγα λογια οσον αφορα την καθημερινοτητά σου στο σπιτι.

Nostradamus
19/09/2015, 18:34
Εγγραφη και πρωτο ποστ για αφυγραντηρας.... Ευχαριστουμε που προτιμησατε το moto.gr για την ενημερωση σας στο παρον προβλημα. :lol:

Αν και εισαι ηδη μεταξυ δυο και δειχνεις διαβασμενος, επειδη εδω εχουμε λυσεις δια πασαν νοσον και πασαν μ@λακιαν στα παρακατω ποστ μπορεις να βρεις διαφορα..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=143550&highlight=%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B1%CF%82

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=124107&highlight=%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B1%CF%82

iceage2609
19/09/2015, 19:01
εχω παρει τον 12λιτρο platinum ,καει περιπου 1 ευρω για 20 ωρες λειτουργειας ,σχετικα αθορυβος αλλα πολυ αποτελεσματικος.μενω πρεβεζα εχει πολυ υγρασια και σε ημερησια βαση αδειαζω 7-10 λιτρα νερο!!


Εγγραφη και πρωτο ποστ για αφυγραντηρας.... Ευχαριστουμε που προτιμησατε το moto.gr για την ενημερωση σας στο παρον προβλημα. :lol:

Αν και εισαι ηδη μεταξυ δυο και δειχνεις διαβασμενος, επειδη εδω εχουμε λυσεις δια πασαν νοσον και πασαν μ@λακιαν στα παρακατω ποστ μπορεις να βρεις διαφορα..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=143550&highlight=%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B1%CF%82

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=124107&highlight=%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B1%CF%82

Με συγχωρεις δν ηθελα να προσβάλλω τη θεματολογια του φορουμ ή οσους γραφετε εδώ, απλα σε αναζητηση είδα οτι υπηρχε νημα που εγραφε γιαυτο, οποτε πηρα το θαρρος.
Θα τσεκαρω τα λινκ.
Ευχαριστω

Nostradamus
19/09/2015, 20:07
καλα μην τρελαινεσαι... :lol::lol:

Εχει απο ολα εδω...

Αν θες εχουμε και ενα θεματακι για τζακια... πελετ σομπιτσες επισης, μεταχειρισμενα αυτοκινητα, ταξιδιωτικα, μονο τα χαρτια δεν λεμε...

Αν μας δωσεις ζωδιο και οροσκοπο θα σου πουμε και πως θα παει η χρονια σου μεχρι το τελος του 2015...

Κια περνα και μια απο το πολιτικο θρεντακιον που εχει τα πανω του αυτες τις μερες να παρεις μερος και στο γκαλοπ...