PDA

View Full Version : αγορα gs 800



Σελίδες : [1] 2

mauros listis
21/09/2015, 03:36
καλημερα συντροφοι!ειμαι υπο σκεψη για την αγορα gs 800 καθως πουλησα το bandit που ειχα.το μπατζεντ μου ειναι γυρο στα 7000χιλ.θελω να παρω μια μηχανη να ειναι αξιοπιστη κ να ξερω οτι μπορω να παω παντου με ανεση!διαβασα εδω μεσα τα οποια προβληματα του μοντελου κ ειλικρινα εχω ανησυχησει πολυ!ημουν αναμεσα σε tiger 800 gs 800 και ktm 990 adventure!ξερω οτι το κτμ ξεφευγει σε καυσιμα αλλα δικοι μου φιλοι που το χουν,δεν τους εχουν βγαλει τιποτα απο προβληματα.να συνεχισω να ψαχνω για gs και τι πρεπει να προσεξω?αξιζει η να αρχισω να κοιταω κανα αλλο?

Specialized
21/09/2015, 11:08
Πέραν της αξιοπιστίας του μοντέλου, κοίτα αν σε καλύπτει σε θέματα άνεσης ταξιδίου (σέλα, ανεμοκάλυψη, κοντό κιβώτιο).

DrBig
21/09/2015, 11:21
για δρομισια χρηση (ως επι το πλειστον) το tiger ειναι πιο καταλληλο.
για πιο οφφ χρηση το GS
για καγκουριες ον και οφφ, ανεση και φορτωμα το 990

renos.xart
21/09/2015, 13:32
+990 στον DrBig.

Σορυ τώρα για το οφ τοπικ ***************************************************************************

MiltiadisK.D
21/09/2015, 17:10
για δρομισια χρηση (ως επι το πλειστον) το tiger ειναι πιο καταλληλο.
για πιο οφφ χρηση το GS
για καγκουριες ον και οφφ, ανεση και φορτωμα το 990

Όπως τα γράφει ο Doc + αξιοπιστία στα δύο τελευταία(ψιλοθεματάκια με αντλίες συμπλέκτη πάνω και κάτω,νερού και βενζίνης στο 990 δεν τα αναφέρω μιάς και λογικά θα τις έχει λύσει ο προηγούμενος)για το tiger δεν γνωρίζω.
Αφού ενδιαφέρεσαι για το gs περισσότερο τότε ΧΤΥΠΑ το!

foogr01
21/09/2015, 23:18
Στο F 800 GS θα προσέξεις στα μοντέλα 2008-2012 τα πηνία που έχουν μια -τόση δα- τάση να καίγονται. Αν πάρεις μοντέλο με πολλά χλμ μπορεί να τα έχει αλλάξει ο προηγούμενος οπότε θα είσαι εντάξει για αρκετό διάστημα. Στα 2013+ διορθώθηκε αυτό.
Επίσης στα παλιά φανάρια της CEV καίγονται, άλλοτε πιο αργά και άλλοτε πιο γρήγορα, τα κάτοπτρα. Αντικαταστήθηκαν το 2014 με φανάρια της HELLA όπου δεν αναφέρθηκε κάτι παρόμοιο.
Δες αν ξερνάει λαδάκι (ελάχιστο, μη φανταστείς τίποτα ποσότητες) στην πίσω πλευρά του μοτέρ, όπου υπαίτιος είναι συνήθως μια από τις βίδες εκεί και λύνεται πολύ εύκολα.
Προβλήματα είχαν και με τις αλυσίδες που όμως τις αντικαθιστούσανε στην εγγύηση. Λογικά το έχει κάνει κι αυτό ο προηγούμενος.
Επίσης, στα πιο παλιά μοντέλα θα βρεις το χρώμα του πλαισίου να τα έχει παίξει. Ναι, φτηνοδουλειά της BMW που την έχεις πληρώσει τόσα, αλλά έτσι είναι δυστυχώς.
Α, και κάποια μοτέρ κολλούσανε κιόλας :lol:

Αν βρεις μηχανάκι -που θα βρεις- καλά δουλεμένο από τον προηγούμενο, ότι ήταν να πάθει θα το είχε πάθει. Οπότε κοίτα να έχει προίκα (που αν δεν τη θες, εδώ είμαστε εμείς να σε απαλλάξουμε από αυτήν :D) και χτύπα το άφοβα.
Ελπίζω να βοήθησα.

akis_trevor
22/09/2015, 07:50
Τελικα η μπεμβε βγαζει απροβληματιστα μηχανακια.:cry:

zopas
22/09/2015, 08:25
Τελικα η μπεμβε βγαζει απροβληματιστα μηχανακια.:cry:

μακρια απο μπεμπες..εκτος αν υπαρχουν χρηματα για σκοτωμα σε συνεργεια και ανταλλακτικα...

taisteal
22/09/2015, 19:34
μακρια απο μπεμπες..εκτος αν υπαρχουν χρηματα για σκοτωμα σε συνεργεια και ανταλλακτικα...

zopas is back!!!

Πες στον ανθρωπο να παρει Βαραδερνω,αυτο που ταξιδευει με 200 και στριβεις τσιγαρο
Και με 9 μποφωρ

:lol:

taisteal
22/09/2015, 19:36
Στο F 800 GS θα προσέξεις....


....να μην το αγορασεις :lol:

akis_trevor
22/09/2015, 19:42
zopas is back!!!

Πες στον ανθρωπο να παρει Βαραδερνω,αυτο που ταξιδευει με 200 και στριβεις τσιγαρο
Και με 9 μποφωρ

:lol:
τουλαχιστον σε αυτο,εισαι καβαλα και πας,δεν περιμενεις την οδικη..:bawl:

amyroukai
22/09/2015, 19:49
Πες στον ανθρωπο να παρει Βαραδερνω,αυτο που ταξιδευει με 200 και στριβεις τσιγαρο
Και με 9 μποφωρ

Έχει τόση απανεμιά λέμε που ψήνεις ελληνικό σε γκαζάκι επάνω στο ντεπόζιτο, τι θες τώρα εσύ εγκάθετε;

foogr01
22/09/2015, 21:46
Ρεμάλια, μια χαρά είναι το μηχανάκι μου, μη μου το ματιάζετε !

Βάλτε οποιοδήποτε μηχανάκι ίδιας χρονολογίας και χρήσης δίπλα και συγκρίνουμε..
Αλλά τις μαλακίες τους τις κάνουν και οι Βαυαροί, αλίμονο.


:a15:

Τον τρομάξατε τον άνθρωπο :lol:

akis_trevor
23/09/2015, 08:01
Ρεμάλια, μια χαρά είναι το μηχανάκι μου, μη μου το ματιάζετε !

Βάλτε οποιοδήποτε μηχανάκι ίδιας χρονολογίας και χρήσης δίπλα και συγκρίνουμε..
Αλλά τις μαλακίες τους τις κάνουν και οι Βαυαροί, αλίμονο.


:a15:

Τον τρομάξατε τον άνθρωπο :lol:

Να βαλουμε διπλα μηχανακι του ανταγωνισμου ως προς την αξιοπιστια;;οποιοδηποτε!!
Διαβασε το ποστ σου και κοιτα ποσα προβληματακια εχουν βγαλει τα 800.
Ο φιλος που ανοιξε το θεμα εθεσε ως πρωτη προτεραιοτητα την αξιοπιστια.

PortisHead
23/09/2015, 08:55
Α, και κάποια μοτέρ κολλούσανε κιόλας...


Περα απο την πλάκα...αυτο ηταν και το πιο σοβαρο.
Μεμονομενες περιπτωσεις μεν...αλλά.
Αν ψαξεις, θα βρεις κι εδω μέσα το σχετικό θεμα.
(Στο ιντερνετ ακομα περισσοτερα)
Συνηθως κολλαγαν στις 30-35 χιλιαδες χλμ.

Προσωπικα για μενα,ενα απο τα ομορφα μηχανακια τα τελευταια 10 χρονια...
αλλα ενα τόσο σοβαρό ενδεχόμενο με απέτρεψε απο την αγορα του.

foogr01
23/09/2015, 09:15
Να βαλουμε διπλα μηχανακι του ανταγωνισμου ως προς την αξιοπιστια;;οποιοδηποτε!!
Διαβασε το ποστ σου και κοιτα ποσα προβληματακια εχουν βγαλει τα 800.
Ο φιλος που ανοιξε το θεμα εθεσε ως πρωτη προτεραιοτητα την αξιοπιστια.

Βάλε. Εγώ έγραψα ό,τι μπορεί να σου τύχει. Δεν είναι κανόνας. Αν σου τύχουν όλα μαζί πρέπει να κάνεις πολύ παρέα με το Δρακουμέλ :lol:
Και δεν είναι μόνο η αξιοπιστία, που δε θεωρώ ότι μειονεκτεί έναντι του ανταγωνισμού, αλλά και διάφορα άλλα. Αλλά θα το κάνουμε πάλι vs και δε λέει. Εγώ λαδάκια έχω αλλάξει μόνο και φίλτρο, αλλά το έχω μόνο ένα χρόνο. Μτχ εννοείται. Σε καμιά πενταετία θα τα ξαναπούμε. Έτσι μου λέγανε και για το προηγούμενο.
Ας πάρει ο φίλος ότι θέλει. Γνώμη ζήτησε και του γράφω αυτά που ξέρω και που είδα και όχι ότι άκουσα. Αν προσέξεις του λέω να βρει ένα καλό μτχ και πιστεύω θα το ευχαριστηθεί! Τα περισσότερα από αυτά που γράφω θα τα έχει λύσει ο προηγούμενος. Tα πηνία και το μοτέρ είναι θέμα, αλλά κι άλλα μηχανάκια έχουν βγάλει κατά καιρούς το ίδιο "δυνατές" βλάβες. Anyway. Τέλος, από τα 3 μηχανάκια που έβαλε εγώ θεωρώ πιο αξιόπιστο το F8, εσύ το Tiger, ο άλλος το KTM, so ?

MiltiadisK.D
23/09/2015, 09:39
:a55:

papadon
23/09/2015, 11:50
Πάντως σε περίπτωση που σπάσει, η bmw χρεώνει καινούριο μοτέρ 8.000 ευρώ...
Τουλάχιστον τόσο μου είπαν οτι κάνει όταν έσπασε το δικό μου.
Πήρα KTM και ησύχασα.:lol:

devil's animal
23/09/2015, 12:06
Πάντως σε περίπτωση που σπάσει, η bmw χρεώνει καινούριο μοτέρ 8.000 ευρώ...
Τουλάχιστον τόσο μου είπαν οτι κάνει όταν έσπασε το δικό μου.


τους εξηγησες οτι δεν θελεις να αγορασεις το συνεργειο με ολο τον εξοπλισμο και την ναρα γραμματεα, αλλα ενα μονο μοτερ?:look:

papadon
23/09/2015, 12:16
τους εξηγησες οτι δεν θελεις να αγορασεις το συνεργειο με ολο τον εξοπλισμο και την ναρα γραμματεα, αλλα ενα μονο μοτερ?:look:

Η μοτοσυκλέτα είχε αγοραστεί από εμένα καινούρια από το συγκεκριμένο κατάστημα και είχε κάνει όλα της τα σέρβις εκεί by the book.
Όταν βάρεσε μπιέλα η εγγύηση είχε λήξει 2 μήνες και η μοτο είχε 32.000 km.
Τους εξήγησα πως με βάση αυτό το ιστορικό θα κινηθώ νομικά σε περίπτωση που δεν μου καλύψουν πλήρως την επισκευή.
Πλήρωσα 200 ευρώ για λάδια, φίλτρα, παραφλού και παρέλαβα τη μοτοσυκλέτα με καινούριο κινητήρα και +2 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση.

devil's animal
23/09/2015, 12:22
Η μοτοσυκλέτα είχε αγοραστεί από εμένα καινούρια από το συγκεκριμένο κατάστημα και είχε κάνει όλα της τα σέρβις εκεί by the book.
Όταν βάρεσε μπιέλα η εγγύηση είχε λήξει 2 μήνες και η μοτο είχε 32.000 km.
Τους εξήγησα πως με βάση αυτό το ιστορικό θα κινηθώ νομικά σε περίπτωση που δεν μου καλύψουν πλήρως την επισκευή.
Πλήρωσα 200 ευρώ για λάδια, φίλτρα, παραφλού και παρέλαβα τη μοτοσυκλέτα με καινούριο κινητήρα και +2 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση.


παλι καλα....

spyrakos35
23/09/2015, 12:35
Η μοτοσυκλέτα είχε αγοραστεί από εμένα καινούρια από το συγκεκριμένο κατάστημα και είχε κάνει όλα της τα σέρβις εκεί by the book.
Όταν βάρεσε μπιέλα η εγγύηση είχε λήξει 2 μήνες και η μοτο είχε 32.000 km.
Τους εξήγησα πως με βάση αυτό το ιστορικό θα κινηθώ νομικά σε περίπτωση που δεν μου καλύψουν πλήρως την επισκευή.
Πλήρωσα 200 ευρώ για λάδια, φίλτρα, παραφλού και παρέλαβα τη μοτοσυκλέτα με καινούριο κινητήρα και +2 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση.


παλι καλα....

μόνο η μπεμβέ μπορεί (σε κάποιες των περιπτώσεων έστω) να τα κάνει αυτά....

να τα λέμε όλα

PortisHead
23/09/2015, 13:10
Η μοτοσυκλέτα είχε αγοραστεί από εμένα καινούρια από το συγκεκριμένο κατάστημα και είχε κάνει όλα της τα σέρβις εκεί by the book.
Όταν βάρεσε μπιέλα η εγγύηση είχε λήξει 2 μήνες και η μοτο είχε 32.000 km.
Τους εξήγησα πως με βάση αυτό το ιστορικό θα κινηθώ νομικά σε περίπτωση που δεν μου καλύψουν πλήρως την επισκευή.
Πλήρωσα 200 ευρώ για λάδια, φίλτρα, παραφλού και παρέλαβα τη μοτοσυκλέτα με καινούριο κινητήρα και +2 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση.


Το πιο βασικο δεν μας ειπες.
Πως εξηγησαν το γεγονος οτι χτυπησε μπιελα στα 30.000 χλμ ?
Τι εφταιγε ?

papadon
23/09/2015, 13:26
Όταν το πρωτοπήγα μου είπαν πως είχε βαρέσει η μπιέλα του αντικραδασμικού.
Μερικές μέρες αργότερα και ύστερα από κάποια σχετική αντιπαράθεση με το μηχανικό που είχε αναλάβει την επισκευή της μοτο, είδα το μοτέρ μου λυμμένο. Είχε βαρέσει ξεκάθαρα κάτω κουζινέτο μπιέλας στον αριστερό κύλινδρο και όχι στον αντικραδασμικό...
Το κουζινέτο είχε στρίψει, παρόλο που έχει ασφάλεια, στέγνωσε και τα έκανε όλα κ_λ_ς
Το είχα ζορίσει κατα καιρούς το μηχανάκι, αλλά πάντα με ευλαβικό ζέσταμα/χρήση/συντήρηση.

akis_trevor
23/09/2015, 14:22
Βάλε. Εγώ έγραψα ό,τι μπορεί να σου τύχει. Δεν είναι κανόνας. Αν σου τύχουν όλα μαζί πρέπει να κάνεις πολύ παρέα με το Δρακουμέλ :lol:
Και δεν είναι μόνο η αξιοπιστία, που δε θεωρώ ότι μειονεκτεί έναντι του ανταγωνισμού, αλλά και διάφορα άλλα. Αλλά θα το κάνουμε πάλι vs και δε λέει. Εγώ λαδάκια έχω αλλάξει μόνο και φίλτρο, αλλά το έχω μόνο ένα χρόνο. Μτχ εννοείται. Σε καμιά πενταετία θα τα ξαναπούμε. Έτσι μου λέγανε και για το προηγούμενο.
Ας πάρει ο φίλος ότι θέλει. Γνώμη ζήτησε και του γράφω αυτά που ξέρω και που είδα και όχι ότι άκουσα. Αν προσέξεις του λέω να βρει ένα καλό μτχ και πιστεύω θα το ευχαριστηθεί! Τα περισσότερα από αυτά που γράφω θα τα έχει λύσει ο προηγούμενος. Tα πηνία και το μοτέρ είναι θέμα, αλλά κι άλλα μηχανάκια έχουν βγάλει κατά καιρούς το ίδιο "δυνατές" βλάβες. Anyway. Τέλος, από τα 3 μηχανάκια που έβαλε εγώ θεωρώ πιο αξιόπιστο το F8, εσύ το Tiger, ο άλλος το KTM, so ?

Οταν λες πως σε ενα μηχανακι προσεξε 1-2-3-4 πραγματα,σημαινει πως με μια συχνοτητα εμφανιζονται στο συγκεκριμενο μοντελο.και δεν νομιζω πως η συχνοτητα ειναι της ταξης του 5%.
Δεν ειναι θεμα vs αλλα θεμα γεγονοτων.εγραψες οτι βγαζουν 5 πραγματα αλλα θεωρεις πως ειναι αξιοπιστο.εγω διαφωνω.
Ο τιγρης εβγαλε μονο ενα θεμα στην μιζα πχ.για το κτμ δεν ξερω.
Απλα μην κολλαμε σε μαρκες.

papadon
23/09/2015, 14:36
Χοντρή ζημιά μπορεί να σου τύχει σε οποιοδήποτε μηχανάκι.
Το ουσιαστικό είναι να σου αρέσει και να ψήνεσαι να το καβαλάς.
Το bmw είναι πολύ ωραίο μηχανάκι, θα σε πάει παντού και οικονομικό στη χρήση του.
Το ktm αν εξαιρέσεις την υψηλή κατανάλωση σε σχέση με το bmw, είναι από άλλο πλανήτη σε όλα τα επίπεδα.

MiltiadisK.D
23/09/2015, 15:43
Ρεσείς ΟΛΑ βγάζουν θεματάκια(το να κολήσει μοτέρ τώρα δεν είναι θεματάκι αλλα ΧΟΝΤΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ),τόσα 800 gs κυκλοφορούν ΕΚΑΤΣΕ στο παληκάρι η στραβή(και σε μερικούς ίσως ακόμα).
Άκη και στα 990 θα σου αριθμήσω 1,2,3,4 θεματάκια(όχι όμως και κολλημένο μοτέρ)τα οποία όπως προανέφερα λογικά θα τα έχει λύσει ο προηγούμενος;)αυτο εννοεί ο foogr νομίζω(κατατοπίζει στο 100% τον υποψήφιο αγοραστή,άσε που είναι και ΚΤΜάκιας:lol:).Αν το παληκάρι ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ με το gs αρκεί να προβεί σε καλό ψάξιμο.
Τα γράφω αυτά και ΔΕΝ είμαι ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ με ΚΑΜΙΑ μάρκα,γνωρίζω περιπτώσεις φίλων με v strom να καίνε αντλία βενζίνης και άλλες μ@λ@κιούλες,παραύτα είναι best seller,φιλικά πάντα:D:beer:

lmb990
23/09/2015, 15:48
Πηνια σε strom... το εχω παθει...

foogr01
23/09/2015, 16:53
Οταν λες πως σε ενα μηχανακι προσεξε 1-2-3-4 πραγματα,σημαινει πως με μια συχνοτητα εμφανιζονται στο συγκεκριμενο μοντελο.και δεν νομιζω πως η συχνοτητα ειναι της ταξης του 5%.
Δεν ειναι θεμα vs αλλα θεμα γεγονοτων.εγραψες οτι βγαζουν 5 πραγματα αλλα θεωρεις πως ειναι αξιοπιστο.εγω διαφωνω.
Ο τιγρης εβγαλε μονο ενα θεμα στην μιζα πχ.για το κτμ δεν ξερω.
Απλα μην κολλαμε σε μαρκες.

Του λέω "πρόσεξε αυτά" για να ξέρει τι να κοιτάξει, τι να ρωτήσει και τι να έχει υπόψη του. Και όσο για τη συχνότητα πραγματικά δεν ξέρω πόσο είναι. Αν σου πω, π.χ. για τα πηνία, ξέρω χώρια από το δικό μου καμιά 25αριά μηχανάκια και από αυτά τα 2 παρουσίασαν το πρόβλημα αυτό. Εννοείται πως αν στο μυαλό του είναι ότι στο μηχανάκι π.χ. θα κολλήσει το μοτέρ να μην το πάρει ποτέ. Γενικά δεν έχει νόημα -κατά τη γνώμη μου- να χαλάει η ψυχολογία για κάτι που ίσως συμβεί (όπως θα μπορούσε να συμβεί με όλα τα μηχανάκια κάτι). Τέλος πάντων, όπως είπα το έχω ένα χρόνο. Θα μιλήσω γι' αυτό σε μερικά χρονάκια πάλι. Ίσως τότε να καταριέμαι :lol: Φυσικά και στ' @@ μου (με συγχωρείτε) η BMW και η όποια άλλη εταιρία. Δεν το πήρα γιατί έγραφε κάτι συγκεκριμένο η ταμπέλα επάνω. 990 ήθελα στη φάση αυτή, το R και με ξετάπωτες :evil:

Anyway, το μηχανάκι κάνει καλά τη δουλειά του, οπότε τον τελικό λόγο τον έχει ο υποψήφιος, ο οποίος πού πήγε btw ;

lykourgi
23/09/2015, 16:56
τον τελικό λόγο τον έχει ο υποψήφιος, ο οποίος πού πήγε btw ;

Με αυτά που γράφετε, τρόμαξε και έφυγε τρέχοντας. :eek:

MiltiadisK.D
23/09/2015, 16:59
Γιωργάκι πούλησε μου το ρε και πάρε 990 να κουτουλάς το κεφάλι σου στον τοίχο,άντε μπράβο κολλημένοι ΚΤΜάδες:lol::bawl::beer:
Σε περιμένω έ?
Το κοπέλι μάλλον ψώνισε κιόλας και μας έγραψε στα φρύδια του:cry:

foogr01
23/09/2015, 17:34
Γιωργάκι πούλησε μου το ρε και πάρε 990 να κουτουλάς το κεφάλι σου στον τοίχο,άντε μπράβο κολλημένοι ΚΤΜάδες:lol::bawl::beer:
Σε περιμένω έ?


:lol: Μια φορά στη ζωή μου πρέπει να έχω κι εγώ ΚΤΜ. Το πάω ανάποδα βέβαια γιατί συνήθως ξεκινάνε πορτοκαλί και καταλήγουν στα GS 1200 Adv όταν μεγαλώνουν (δε λέω γερνάνε ε ; :D) Εγώ ξεκίνησα από τα GS και θα καταλήξω στην πορτοκαλί οικογένεια. Κάθε Τρίτη (ή Τετάρτη) Μάστορα και τα μυαλά στα κάγκελα :rockon:

RaGe_Raptor
23/09/2015, 18:07
το 800 το είχα για ένα μήνα δανεικό και το αγάπησα.....λίγο flat ο δικύλινδρος αλλά κατά τα άλλα πάρα πολύ ωραίο...ακλόνητο στα 200,στρίβει πολύ ωραία και στα πατημένα κομμάτια στο χώμα τα ισοπεδώνει όλα,αρκεί να έχεις φόρα λόγω σκληρών αναρτήσεων,και καθαρίζει άλματα παρά τα 200kg αρκεί να μην το φοβάσαι. πάρα πολύ οικονομικό,μα πάρα πολύ οικονομικό και δυνατό.. αντικειμενικά η άποψή μου δεν έχει "βάρος" μιας και η συμβίωσή μου μαζί του μπορεί να χαρακτηριστεί ως ένα test ride διαρκείας,μα δεν έχω καβαλήσει τίποτα από το συναγωνισμό.


πάντως κι εγώ ονειρεύομαι λάσπες πάνω σε πορτοκαλί 690...!!!!!!:D

foogr01
23/09/2015, 19:08
πάντως κι εγώ ονειρεύομαι λάσπες πάνω σε πορτοκαλί 690...!!!!!!:D

Είναι πολύ δελεαστική αυτή η πορτοκαλί πλευρά ργμτ :a2:

Pan (dvs)
23/09/2015, 20:35
Αν εχεις τα λεφτα παρτο.Μια χαρα μηχανη ειναι.Αξιοπιστια σαν του Ληστη,ξεχνα την ομως.

Ενταξει,εχει καποια θεματακια,αλλα δε βαριεσαι στα τοσα προβληματα που εχουμε ακομη ενα.

gefr
28/10/2015, 07:39
Και εγώ ΚΤΜάκιας είμαι, αλλά τελευταία με απασχόλησε το θέμα του ανορθωτή. Είναι ευπαθές σημείο σε ΚΤΜ9x0, Vstrom, BMW800GS, Africa Twin κ.α. Μετά από κάποιες συζητήσεις και διάβασμα, προτείνω σε όλους τους ιδιοκτήτες BMW800GS να σκεφτούν την τοποθέτηση ανορθωτή τύπου Serial. Αποφεύγει να ζορίζει τα πηνία και να ζεσταίνεται όσο οι κλασικοί ανορθωτές τύπου shunt. Κυκλοφορούν δύο μοντέλα από την Shindengen το SH775 και SH847 αλλά και δύο ελληνικοί:
http://www.nakosmoto.gr στην Πάτρα και sxelectronics στον Πειραιά.
Δεν ξέρω αν υπάρχει πιό κατάλληλος χώρος για να το γράψω, αλλά αν υπάρχει, ας το μεταφέρουν οι διαχειριστές του forum.

Γειά χαρά.

Επίσης από Αμερική:
http://compufire.com/compu-fire-55403-universal-3-phase-40-amp-voltage-regulator.html

http://www.roadstercycle.com/

SHOOTER045
28/10/2015, 08:05
Το μεγάλο 800 δεν έβγαζε θέματα με ανορθωτες, τουλάχιστον αυτά που είχαμε.
Τα <μικρά >800 είχαν θέματα.
Δεν γνωρίζω ακριβώς πού συναρμολογειται το καθένα, αλλά κάποια εξαρτήματα είχαν διαφορά.
Π. Χ εγκέφαλος Bosch W Germany στο μεγάλο, εγκέφαλος και λοιπά Bosch made in Poland στο μικρό.
Το μεγάλο το έπαιρνα και σήμερα (αν είχα τα λ7)γκαζι,φρενα,

Μανολης67
28/10/2015, 18:19
Ασχετο αλλά είναι το μηχανάκι όνειρο για ( μενα τουλάχιστον) εδω στην Μυτιλήνη έχει άρκετα., θα το έπαιρνα ..χθες μόλις κερδίσω το Τζόκερ! καλοτάξιδο φίλε μου! :)

AUFGEBRACHT
30/10/2015, 22:04
Το μεγάλο 800 δεν έβγαζε θέματα με ανορθωτες, τουλάχιστον αυτά που είχαμε.
Τα <μικρά >800 είχαν θέματα.
Δεν γνωρίζω ακριβώς πού συναρμολογειται το καθένα, αλλά κάποια εξαρτήματα είχαν διαφορά.
Π. Χ εγκέφαλος Bosch W Germany στο μεγάλο, εγκέφαλος και λοιπά Bosch made in Poland στο μικρό.

Αμφότερα Γερμανία κατασκευάζονται και συναρμολογούνται, αν ο εγκέφαλος γράφει W Germany μάλλον του έχει μείνει από τότε που υπήρχε DDR και Δυτική Γερμανία...

SAV
06/11/2015, 22:29
Γειά σας φίλοι.
Είμαι και εγώ σε αναζήτηση GS 800, (μετά από 40 χρόνια πάνω σε διάφορες σέλες) και συνεχίζω εδώ.
Γνωρίζει κανείς στα πόσα χλμ γίνεται το μεγάλο service, τι περιλαμβάνει και κόστος?

irinia
07/11/2015, 05:48
ΣΑΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ


Λυπάμαι όμως ιδίως αυτούς που επειδή δεν έχουν το χρήμα αρχικά,ψάχνονται μετά για μάρκες
ντεμέκ πρέμιουμ..!!Φορτώνονται και τρώνε στη μάπα ότι μαλακία βγάζουν,βογγάει η τσέπη τους
για να κυκλοφοράνε ατσαλάκωτοι και δεν το μαρτυράνε.
Τα μεταξωτά βρακιά απλά είναι για επιδέξιους κώλους.Όλοι αυτοί που με τόση μαεστρία έχουν στήσει
αυτό το παραμύθι με τα δήθεν στιβαρά,στριφτερά κ.λ.π. Ευρωπαικά που πολλές φορές επανδρώνονται
από Ιαπωνικές αναρτήσεις,φρένα κ.λ.π. ΑΡΜΕΓΟΥΝ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΤΕΧΝΗ ΤΙΣ ΑΓΕΛΑΔΕΣ,εμάς τους καταναλωτές.
Όταν ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ,πρέπει να βρεις μια μαλακία να περάσεις το παραμύθι σου...!!
Όπως κάποτε όταν η Χόντα έβγαζε τα 165 άλογα στο v-tec μοτέρ της με τον μεταβλητό χρονισμό των βαλβίδων,
ΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΑ ΑΘΡΑΥΣΤΟ ΜΟΤΕΡ, ερχόταν οι Γερμανοί και μας έπρηζαν με τα 70 άλογα του Γκόλφ λέγοντας μας
ότι πουλάνε σοβαρότητα και αξιοπιστία.....χο...χο...!!
Ε τώρα έρχονται οι Ιάπωνες και πουλάνε 5 μύρρια μοτό το χρόνο κι οι Ευρωπαίοι 200 χιλιάδες...!!
ΨΑΧΤΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ να βρείτε τη διαφορετικότητα που εξαντλείται στο πόσα και πότε θα χώσετε στο μάστορα...!!!!
Και καλά αυτοί που τάχουνε πουλάνε και μούρη,αυτοί που ψάχνουνε τα δεύτερα και τρίτα χέρια επειδή τόσα έχουνε
ΔΕΝ ΤΑ ΛΥΠΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑΚΙΑ ΤΟΥΣ..??
Αλλά τι να λέμε,σε μια χώρα που έφτασε να είναι δεύτερη σε Πόρσε καγιέν αναλογικά με τον πληθυσμό της
σε όλη την Ευρώπη..??
ΠΟΥΛ....ΜΟΥΡ και τα μυαλά στα κάγκελα,γιαυτό μας σκίζουν τώρα ενώ αυτοί χρωστάνε και τις πουτσότριχες τους.
Θάθελα νάξερα άραγε............πόσες μαλακίες πρέπει να βγάλει ένα μηχανάκι για να το ΑΠΟΡΡΙΨΩ..??

bros400pgm
07/11/2015, 06:51
:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Εμπαθεια καργα.....................

Μεινε στην λεξη καποτε. Εχει πλεον σημασια :wave2:

spyrakos35
07/11/2015, 07:17
terens,

το 800άρι είναι γαμάτο μηχανάκι....

μη λέμε ό,τι να'ναι

:beer:

amyroukai
07/11/2015, 08:45
Σπύρε...

Είναι γαμάτο, ναι.

Σε μερικά του. Εργονομία, οικονομία, φώτα, άνεση, ωραία φρένα, φόρτωμα. Στρίβει ωραία, ανάλαφρο, έχει ωραία αίσθηση στην χρήση του.

Αεροδυναμικά δεν είναι καλοσχεδιασμένο. Το "απλό" δεν καλύπτει, το "αντβέντσουρ" έχει απίθανα πολλή τύρβη και βγάζει βαβούρα από χαμηλές ταχύτητες.
Η σέλα του απλού είναι κακή για οτιδήποτε πέραν αστικών διαδρομών/κοντινών αποδράσεων.
Κραδασμοί είτε το πιστεύεις είτε όχι, περισσότεροι από το απρίλια, τόσο στα πόδια (χαμηλές στροφές) όσο και στα χέρια (ψηλές στροφές).
Το σέρβις του ζόρικο γιατί η κεφαλή είναι καλά κρυμμένη και ακριβό αν το πάρει κανείς δευτεροτρίτο χέρι που λέει και ο Τέρενς γιατί κοντά στις 100,000χλμ σκορπάει συνήθως η καδένα χρονισμού και θέλει λύσιμο όλο το μοτέρ για να την αλλάξεις. Ο έλεγχος βαλβίδων είναι πολύ συχνός για σύγχρονο μοτέρ, πράγμα που ανεβάζει το κοστολόγιο αν το πας "by the book" και στην αντιπροσωπεία.
Ρουλεμάν τροχών/λαιμού φαντάζομαι ότι θα το πάρει κάποιος με αλλαγμένα.
Για τα λοιπά θεματάκια, έχουν ήδη γράψει.
Ερωτηματικό στο θέμα της ηλεκτρονικής ανάρτησης που έχει αποδειχτεί "ευαίσθητη" και λίγο τσιμπημένη στην αντικατάσταση.


Θα το αγόραζα δευτεροτρίτο χέρι; Φυσικά γιατί μου αρέσει, με την προϋπόθεση ότι θα του έκανα μία "απριλιάδα" ήτοι λύσιμο αλλαγή όλα τα προβληματικά και δέσιμο. Όχι φτηνό πράγμα δηλαδή, αλλά τουλάχιστον θα ήξερα τι μου γίνεται.
Με τους κραδασμούς δεν ξέρω τι και πως, αλλά φαντάζομαι συνηθίζεται το πράγμα. Ή ίσως άλλα καβαλέτα/πιο βαριά αντίβαρα/σωστό ρόπιασμα τις βάσεις κινητήρα και τα μαρσπιέ.

MG-KTiNoS
07/11/2015, 08:54
καλημερα συντροφοι!ειμαι υπο σκεψη για την αγορα gs 800 καθως πουλησα το bandit που ειχα.το μπατζεντ μου ειναι γυρο στα 7000χιλ.θελω να παρω μια μηχανη να ειναι αξιοπιστη κ να ξερω οτι μπορω να παω παντου με ανεση!

Το μηχανάκι που λες δεν πληροί τις προυποθέσεις.....
ΤΕΛΟΣ

MikeG
07/11/2015, 09:31
Μα επιστημονική φαντασία τα περισσότερα που γράφονται;

Κάντε ένα κόπο και διαβάστε advrider.com.

amyroukai
07/11/2015, 09:35
Μιχάλη εκεί τα διάβασα...
Θρεντ για τις βαλβίδες, θρεντ για το πως αλλάζεις καδένα χωρις να κατέβει μοτέρ κλπ κλπ κλπ.
Έχει πολλά θρεντ με προβλήματα. Δεν ξέρω στατιστικά σε τι ποσοστό αντιστοιχούν, αλλά η εικόνα δεν είναι του απροβληματιστου.
Για την οδήγηση, έχω ίδια άποψη, τα έχω βολταρει και τα δυο.

irinia
07/11/2015, 10:04
:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Εμπαθεια καργα.....................

Μεινε στην λεξη καποτε. Εχει πλεον σημασια :wave2:





ΕΜΠΑΘΗΣ ΕΙΣΑΙ ΟΤΑΝ ΚΟΥΒΑΛΑΣ ΚΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞ Η ΕΧΕΙΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ............



Ευτυχώς για μένα ούτε παρτίδες έχω με καμμιά Ιαπωνική εταιρεία,αλλά..........
και αν ήθελα αγόραζα οποιοδήποτε Ευρωπαικό.
Για ακόμα μια φορά όμως πάω σε Τζαπάν..!!
Δοκίμασα πρώτα,ΚΤΜ , BMW, Tiger explorer και τα απέρριψα ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΑ
χωρίς καμμία εμπάθεια..!!
Μάπα φίλε το καρπούζι,μόνο περιτύλιγμα και μούρη έχει...!!!
Είναι για όσους θέλουν μόστρα ,άντε και για όσους φάνε το παραμύθι.
Δεν μιλάς με κάποιον που θεωρεί το bmw ή το ktm και το Ντουκάτι σαν το μέσον
κοινωνικής προβολής και καταξίωσης.
Ξέρεις πόσους που βρωμάνε τα χνώτα τους έχω γνωρίσει με τα παραπάνω μηχανάκια..??
Ξέρεις επίσης πόσοι πονεμένοι ψάχνουν δευτεράντζα τέτοια μηχανάκια
να πουλήσουν μούρη..??
Οι Ιάπωνες επειδή διαθέτουν αυτήν την κουλτούρα που έχουν,ΜΑΣ ΑΝΤΕΓΡΑΨΑΝ και μετά
μας προσπέρασαν σαν σταματημένους,και πίσω τους έρχονται και οι Κορεάτες,βλέπε Χιουντάι,
Κύμκο,Συμ πρώτη σε πωλήσεις στην Ελλάδα.
Έπιασαν το σφυγμό και δυστυχώς για τις απόψεις σου ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΡΕΛΛΑ.
Η Ευρώπη αργοπεθαίνει κι όταν ο θείος Σαμ βρυχάται και κλάνει κάποιες VW τρέχουν και δεν
θα φθάσουν ποτέ.Για όλους εσάς λοιπόν που περιμένετε να ξανάρθει η αναγέννηση και πάλι
απλά σας κράζω φωνάζοντας.......ΕΙΣΤΕ ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥ.
Την αγάπη μου.....:wave2:

bros400pgm
07/11/2015, 10:19
ΕΜΠΑΘΗΣ ΕΙΣΑΙ ΟΤΑΝ ΚΟΥΒΑΛΑΣ ΚΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞ Η ΕΧΕΙΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ............



Ευτυχώς για μένα ούτε παρτίδες έχω με καμμιά Ιαπωνική εταιρεία,αλλά..........
και αν ήθελα αγόραζα οποιοδήποτε Ευρωπαικό.
Για ακόμα μια φορά όμως πάω σε Τζαπάν..!!
Δοκίμασα πρώτα,ΚΤΜ , BMW, Tiger explorer και τα απέρριψα ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΑ
χωρίς καμμία εμπάθεια..!!
Μάπα φίλε το καρπούζι,μόνο περιτύλιγμα και μούρη έχει...!!!
Είναι για όσους θέλουν μόστρα ,άντε και για όσους φάνε το παραμύθι.
Δεν μιλάς με κάποιον που θεωρεί το bmw ή το ktm και το Ντουκάτι σαν το μέσον
κοινωνικής προβολής και καταξίωσης.
Ξέρεις πόσους που βρωμάνε τα χνώτα τους έχω γνωρίσει με τα παραπάνω μηχανάκια..??
Ξέρεις επίσης πόσοι πονεμένοι ψάχνουν δευτεράντζα τέτοια μηχανάκια
να πουλήσουν μούρη..??
Οι Ιάπωνες επειδή διαθέτουν αυτήν την κουλτούρα που έχουν,ΜΑΣ ΑΝΤΕΓΡΑΨΑΝ και μετά
μας προσπέρασαν σαν σταματημένους,και πίσω τους έρχονται και οι Κορεάτες,βλέπε Χιουντάι,
Κύμκο,Συμ πρώτη σε πωλήσεις στην Ελλάδα.
Έπιασαν το σφυγμό και δυστυχώς για τις απόψεις σου ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΡΕΛΛΑ.
Η Ευρώπη αργοπεθαίνει κι όταν ο θείος Σαμ βρυχάται και κλάνει κάποιες VW τρέχουν και δεν
θα φθάσουν ποτέ.Για όλους εσάς λοιπόν που περιμένετε να ξανάρθει η αναγέννηση και πάλι
απλά σας κράζω φωνάζοντας.......ΕΙΣΤΕ ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥ.
Την αγάπη μου.....:wave2:





Εμπαθεια ειναι και οταν κοροιδευεις τον συνοδοιπορο σου επειδη εχει αλλο μηχανακι.
Μαλακες εχω συναντησει πολλους και ειλικρινα, οι περισσοτεροι, καλα μαντεψες, καβαλανε japan.
Γινε καλος μοτοσυκλετιστης και ασε τις αηδιες ρε συ. Το να σε κραξουμε δεν βγαινει κατι.;)
Ουτε εχεις το αλαθητο.



ps. σου ευχομαι να ξεμεινεις καπου και να σταματησει ενας με bmw gs1200adv, τιγκα στα wunderlich kai twalcom, να σε βοηθησει ;)

irinia
07/11/2015, 10:21
terens,

το 800άρι είναι γαμάτο μηχανάκι....

μη λέμε ό,τι να'ναι

:beer:



ΤΟ ΠΟΣΟ ΓΑΜΑΤΟ ΕΙΝΑΙ.........



Το ξέρουν όλοι αυτοί που τα έχουν χώσει κατά καιρούς σε χίλια μύρια θέματα που είχε.
Το αν συμπεριφέρεται καλά στο δρόμο ή το χώμα είναι άλλο θέμα.Μίλησα για μεταξωτά βρακιά.
Και το φιλαράκι μου έχει μια Φερράρι και τη φορτώνει κάθε χρόνο στο φορτηγό να πάει Ιταλία για σέρβις..!!
Το 800 που ανέφερες θέλει 14 χιλιάρικα..??
Εσύ θα έδινες τα 14 για το 800σάρι ..?? Για να έχεις ένα μηχανάκι που συμπεριφέρεται καλά στο χώμα..??Εγώ όχι.
Και όταν πέφτεις να θέλεις ένα μισθό για πλαστικά..??
Γιατί να μην αγοράσεις ένα βεστρόμ,ένα βέρσυς με τα μισά λεφτά..??Με λιγότερα έξοδα συντήρησης,ΣΟΥΠΕΡ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ..??
Εντάξει άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου,θα πάμε πάλι στο ότι αγοράζουμε με το συναίσθημα και όχι με τη λογική
πολλές φορές.Και ο άλλος μου ο φίλος έχει μια μερσεντές Ε και χάλασε 2 φορές ο κομπρέσσορας και πούλησε
το εξοχικό για να το φτιάξει,αλλά ταξιδεύει απίθανα λέμε....

irinia
07/11/2015, 10:40
Εμπαθεια ειναι και οταν κοροιδευεις τον συνοδοιπορο σου επειδη εχει αλλο μηχανακι.
Μαλακες εχω συναντησει πολλους και ειλικρινα, οι περισσοτεροι, καλα μαντεψες, καβαλανε japan.
Γινε καλος μοτοσυκλετιστης και ασε τις αηδιες ρε συ. Το να σε κραξουμε δεν βγαινει κατι.;)
Ουτε εχεις το αλαθητο.



ps. σου ευχομαι να ξεμεινεις καπου και να σταματησει ενας με bmw gs1200adv, τιγκα στα wunderlich kai twalcom, να σε βοηθησει ;)




ΔΕΝ ΘΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΣΕ ΠΑΡΑΔΙΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.........



Αν και θα μπορούσα να πω και εγώ τη λέξη μαλάκα πολύ εύκολα.Επίσης όπως γράφεις τη γνώμη σου
έτσι κι εγώ γράφω την άποψη μου τίποτε παραπάνω.
Όταν όμως γίνεται κουβέντα αντί να πεις τον άλλον μαλάκα ΑΠΑΝΤΗΣΕ,είναι το bmw μέσο κοινωνικής
προβολής στη χώρα μας..??Κυκλοφοράνε με αυτό ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΦΛΩΡΟΙ..??Που θέλουν να ξεχωρίζουν
για τα λεφτά τους..??ΠΟΣΟΙ από αυτούς ανακαλύπτουν τις adventure ιδιότητες του..??
Έχεις καμμία σχέση με τα καγιέν που λέγαμε..??
Όσο για το αν ξεμείνω..?? Ναι έξω από κανένα καφέ μπορεί να έρθει καμμιά με
εκείνες τις τεράστιες βαλίτσες που σε ταξιδεύουν στο Περού,έτσι δε λέει η διαφήμιση..??
Γιατί εκεί που ταξιδεύω κάτι ταπεινά Γιαπωνέζικα βλέπω που γράφουν χιλιόμετρα ατελείωτα..!!
Πολύ παιδική η τοποθέτηση εσείς είστε οι μαλάκες κ.λ.π....
Να μου πεις ότι τους είπα κορόιδα ΝΑΙ..!!Αλλά και πάλι όταν έχεις ΔΕΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ..!!
Ο μαλάκας δεν έχει σχέση ούτε με το Τζαπάν ούτε με το Ευρωπαικό, ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ..!!
Προφανώς κάτι σε ενοχλεί και μιλάς άσχημα.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ....

foogr01
07/11/2015, 11:59
Γειά σας φίλοι.
Είμαι και εγώ σε αναζήτηση GS 800, (μετά από 40 χρόνια πάνω σε διάφορες σέλες) και συνεχίζω εδώ.
Γνωρίζει κανείς στα πόσα χλμ γίνεται το μεγάλο service, τι περιλαμβάνει και κόστος?


ΣΑΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ
Λυπάμαι όμως ιδίως αυτούς που επειδή δεν έχουν το χρήμα αρχικά,ψάχνονται μετά για μάρκες
ντεμέκ πρέμιουμ..!!Φορτώνονται και τρώνε στη μάπα ότι μαλακία βγάζουν,βογγάει η τσέπη τους
για να κυκλοφοράνε ατσαλάκωτοι και δεν το μαρτυράνε.
Τα μεταξωτά βρακιά απλά είναι για επιδέξιους κώλους.Όλοι αυτοί που με τόση μαεστρία έχουν στήσει
αυτό το παραμύθι με τα δήθεν στιβαρά,στριφτερά κ.λ.π. Ευρωπαικά που πολλές φορές επανδρώνονται
από Ιαπωνικές αναρτήσεις,φρένα κ.λ.π. ΑΡΜΕΓΟΥΝ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΤΕΧΝΗ ΤΙΣ ΑΓΕΛΑΔΕΣ,εμάς τους καταναλωτές.
Όταν ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ,πρέπει να βρεις μια μαλακία να περάσεις το παραμύθι σου...!!
Όπως κάποτε όταν η Χόντα έβγαζε τα 165 άλογα στο v-tec μοτέρ της με τον μεταβλητό χρονισμό των βαλβίδων,
ΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΑ ΑΘΡΑΥΣΤΟ ΜΟΤΕΡ, ερχόταν οι Γερμανοί και μας έπρηζαν με τα 70 άλογα του Γκόλφ λέγοντας μας
ότι πουλάνε σοβαρότητα και αξιοπιστία.....χο...χο...!!
Ε τώρα έρχονται οι Ιάπωνες και πουλάνε 5 μύρρια μοτό το χρόνο κι οι Ευρωπαίοι 200 χιλιάδες...!!
ΨΑΧΤΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ να βρείτε τη διαφορετικότητα που εξαντλείται στο πόσα και πότε θα χώσετε στο μάστορα...!!!!
Και καλά αυτοί που τάχουνε πουλάνε και μούρη,αυτοί που ψάχνουνε τα δεύτερα και τρίτα χέρια επειδή τόσα έχουνε
ΔΕΝ ΤΑ ΛΥΠΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑΚΙΑ ΤΟΥΣ..??
Αλλά τι να λέμε,σε μια χώρα που έφτασε να είναι δεύτερη σε Πόρσε καγιέν αναλογικά με τον πληθυσμό της
σε όλη την Ευρώπη..??
ΠΟΥΛ....ΜΟΥΡ και τα μυαλά στα κάγκελα,γιαυτό μας σκίζουν τώρα ενώ αυτοί χρωστάνε και τις πουτσότριχες τους.
Θάθελα νάξερα άραγε............πόσες μαλακίες πρέπει να βγάλει ένα μηχανάκι για να το ΑΠΟΡΡΙΨΩ..??

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έκανε εγγραφή ο Terens ως SAV για να δώσει αφορμή για να γράψει το κείμενο που ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ μετά :lol:
Θα το ονομάσω "Ωδή στη λύπη" :lol:

@SAV: Αν παρόλα αυτά είσαι διαφορετικό πρόσωπο, κοίτα εδώ: https://www.motorcycleparts-hornig.com/BMW-F650-GS-F-700-GS-and-F-800-GS/Maintenance-interval-service/
και εδώ: http://www.ascycles.com/service_schedules.aspx

peterTHErider
07/11/2015, 12:09
ΔΕΝ ΘΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΣΕ ΠΑΡΑΔΙΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.........



Αν και θα μπορούσα να πω και εγώ τη λέξη μαλάκα πολύ εύκολα.Επίσης όπως γράφεις τη γνώμη σου
έτσι κι εγώ γράφω την άποψη μου τίποτε παραπάνω.
Όταν όμως γίνεται κουβέντα αντί να πεις τον άλλον μαλάκα ΑΠΑΝΤΗΣΕ,είναι το bmw μέσο κοινωνικής
προβολής στη χώρα μας..??Κυκλοφοράνε με αυτό ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΦΛΩΡΟΙ..??Που θέλουν να ξεχωρίζουν
για τα λεφτά τους..??ΠΟΣΟΙ από αυτούς ανακαλύπτουν τις adventure ιδιότητες του..??
Έχεις καμμία σχέση με τα καγιέν που λέγαμε..??
Όσο για το αν ξεμείνω..?? Ναι έξω από κανένα καφέ μπορεί να έρθει καμμιά με
εκείνες τις τεράστιες βαλίτσες που σε ταξιδεύουν στο Περού,έτσι δε λέει η διαφήμιση..??
Γιατί εκεί που ταξιδεύω κάτι ταπεινά Γιαπωνέζικα βλέπω που γράφουν χιλιόμετρα ατελείωτα..!!
Πολύ παιδική η τοποθέτηση εσείς είστε οι μαλάκες κ.λ.π....
Να μου πεις ότι τους είπα κορόιδα ΝΑΙ..!!Αλλά και πάλι όταν έχεις ΔΕΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ..!!
Ο μαλάκας δεν έχει σχέση ούτε με το Τζαπάν ούτε με το Ευρωπαικό, ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ..!!
Προφανώς κάτι σε ενοχλεί και μιλάς άσχημα.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ....

προ κρισης τα ποζερια καβαλουσαν 1200 adv...
μετα κρισης διοτι μπικικινια γιοκ ολα τα ποζερια καβαλανε στρωματα(σιγουρα οχι μονο ποζερια αλλα τα ποζερια περνουν κατα 90%στρωμα) και τελευταια μοδα ειναι τα τρασερ.αλλα τα στρωματα με τα προβολια και τα σχετικα ειναι καθαρα υποκαταστατα των παλιων 1200adv.τα καβαλανε και γινονται οι γαμαω της γειτονιας...ελεος...

akis_trevor
07/11/2015, 12:12
ψψψψ..λιγα για το στρωμα εεε;;;;
:D:D:D

peterTHErider
07/11/2015, 12:14
ψψψψ..λιγα για το στρωμα εεε;;;;
:D:D:D

εβαλα και παρενθεση για διευκρινηση ρε καρντασι...

akis_trevor
07/11/2015, 12:18
εβαλα και παρενθεση για διευκρινηση ρε καρντασι...

κι εγω 3 χαμογελα με 124 δοντια..χαχα...
πλακα κανω,ξερω ποιος ειμαι,τι εκπεμπω,τι χρηση κανω κλπ...οποιος μυγιαζεται,πρεπει να το κοιταξει λιγο... ;)

Johny the Fox
07/11/2015, 12:36
ιαπωνισμενος !

344439......:D

spyrakos35
07/11/2015, 12:47
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έκανε εγγραφή ο Terens ως SAV για να δώσει αφορμή για να γράψει το κείμενο που ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ μετά :lol:
Θα το ονομάσω "Ωδή στη λύπη" :lol:



Ρε λες;

Ρε λες να ειναι και γαυρος;:mad:

SAV
07/11/2015, 13:21
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έκανε εγγραφή ο Terens ως SAV για να δώσει αφορμή για να γράψει το κείμενο που ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ μετά :lol:
Θα το ονομάσω "Ωδή στη λύπη" :lol:

@SAV: Αν παρόλα αυτά είσαι διαφορετικό πρόσωπο, κοίτα εδώ: https://www.motorcycleparts-hornig.com/BMW-F650-GS-F-700-GS-and-F-800-GS/Maintenance-interval-service/
και εδώ: http://www.ascycles.com/service_schedules.aspx
Πρώτη φορά μου συμβαίνει να με θεωρούνε άλλο πρόσωπο! Επεσα απ' οτι κατάλαβα σε μεγάλο καβγά!!!

Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τα links, υπάρχει απίστευτη πληροφορία!
Γνωρίζει κανείς (περίπου το κόστος) του service των 50kkm?

lmb990
07/11/2015, 14:24
Τερενς μιας και ειχες το vstrom (και τυχαινει να το ειχα κι εγω) για πες και τι ζημιες εβγαζε???

Γιατι εμενα το πιο αξιοπιστο μηχανακι του κοσμου με ειχε αφησει απο πηνια 3 το βραδυ κι εσπρωχνα και με πηρε γερανος.... μηπως η βιδα που κραταει το ψαλιδι θελει συχνα πυκνα σφιξιμο?? Μηπως το πλαστικο πανω απο τα οργανα ειναι ξεκουμπωτο?? Μηπως τα πλαστικα της ουρας πισω πισω το ιδιο?? Μηοως ο δεξης διακοπτης τιμονιου σου ειχε καει? επισης του ειχα αλλαξει φρενα και αναρτησεις για να γινει κανονικο μηχανακι...

Δεν λεω οτι δεν ειναι καλο μηχανακι.., μια χαρα ειναι!! Εγω το ειχα καταευχαρηστηθει! Αυτος που θελει να παει στα χωματα ομως θα προτιμησει το usd (και οχι μονο αυτο) της bmw η της ktm..

taisteal
07/11/2015, 14:32
ps. σου ευχομαι να ξεμεινεις καπου και να σταματησει ενας με bmw gs1200adv, τιγκα στα wunderlich kai twalcom, να σε βοηθησει ;)


Ετσι για την ιστορια,μια φορα εχω μεινει,απο λαστιχο με το bmw στο Μπραλο και περασαν τουλαχιστον 15 GS Adv,Katouratech στο φουλ,και ενω ημουν μεσα
στο δρομο,εκαναν πως δεν με εβλεπαν κι ας σηκωσα το χερι για βοηθεια.
Ασε το τουπε που κουβαλανε..
Εμετος

SHOOTER045
07/11/2015, 14:47
Ετσι για την ιστορια,μια φορα εχω μεινει,απο λαστιχο με το bmw στο Μπραλο και περασαν τουλαχιστον 15 GS Adv,Katouratech στο φουλ,και ενω ημουν μεσα
στο δρομο,εκαναν πως δεν με εβλεπαν κι ας σηκωσα το χερι για βοηθεια.
Ασε το τουπε που κουβαλανε..
Εμετος

Ενώ εγώ που πέτυχα 1200ad λυμένο στην εμπόλεμη, άνυδρη, κακοτράχαλη,ερημη,και αντβεντσουρ ευθεία τής Λάρισας στο ύψος τής 3ης εξόδου.
Δεν δέχτηκε βοήθεια από εμένα με το ταπεινό atos

lmb990
07/11/2015, 14:47
Ειναι στον ανθρωπο πιστευω εγω... ειναι πολλα τα bmw που φοραν τα χιλια μυρια οσα οπως υπαρχουν και varadero η vstrom που φορανε καποια 1000αρικα σε εξτρα... οπως και κατι κτμ και παει λεγοντας... αμα γουσταρεις να τα χωνεις στο μηχανακι θα τα χωνεις ειτε εχεις παπι ειτε honda ειτε bmw....

Bob_o_mastoras
07/11/2015, 15:00
Kαι 'γω Γιαπωναζακιας ειμαι αλλα για να λεμε του στραβου το δικιο, εχουν και τα ευρωπαϊκα τα πλεονεκτηματα τους.. Δεν ειναι προλογος ολα..;) Μην τα ισοπεδωνουμε..

Και δεν θα επρεπε να μας ενδιαφερει αν ο "πουλ μουρ" καβαλαει GS πχ.. Δικο του προβλημα.. Σε μενα ετσι και αλλιως δεν θα περασει η μουρη! ;)

bros400pgm
07/11/2015, 15:35
ΔΕΝ ΘΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΣΕ ΠΑΡΑΔΙΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.........



Αν και θα μπορούσα να πω και εγώ τη λέξη μαλάκα πολύ εύκολα.Επίσης όπως γράφεις τη γνώμη σου
έτσι κι εγώ γράφω την άποψη μου τίποτε παραπάνω.
Όταν όμως γίνεται κουβέντα αντί να πεις τον άλλον μαλάκα ΑΠΑΝΤΗΣΕ,είναι το bmw μέσο κοινωνικής
προβολής στη χώρα μας..??Κυκλοφοράνε με αυτό ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΦΛΩΡΟΙ..??Που θέλουν να ξεχωρίζουν
για τα λεφτά τους..??ΠΟΣΟΙ από αυτούς ανακαλύπτουν τις adventure ιδιότητες του..??
Έχεις καμμία σχέση με τα καγιέν που λέγαμε..??
Όσο για το αν ξεμείνω..?? Ναι έξω από κανένα καφέ μπορεί να έρθει καμμιά με
εκείνες τις τεράστιες βαλίτσες που σε ταξιδεύουν στο Περού,έτσι δε λέει η διαφήμιση..??
Γιατί εκεί που ταξιδεύω κάτι ταπεινά Γιαπωνέζικα βλέπω που γράφουν χιλιόμετρα ατελείωτα..!!
Πολύ παιδική η τοποθέτηση εσείς είστε οι μαλάκες κ.λ.π....
Να μου πεις ότι τους είπα κορόιδα ΝΑΙ..!!Αλλά και πάλι όταν έχεις ΔΕΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ..!!
Ο μαλάκας δεν έχει σχέση ούτε με το Τζαπάν ούτε με το Ευρωπαικό, ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ..!!
Προφανώς κάτι σε ενοχλεί και μιλάς άσχημα.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ....




Δεν ειπα εσενα μαλακα ρε. Ειπα ακριβως αυτο που λες εσυ στο τελος: Ο μαλάκας δεν έχει σχέση ούτε με το Τζαπάν ούτε με το Ευρωπαικό, ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ..!! Το ιδιο ισχυει και για τον ποζερα: οι περισσοτεροι που εχω πετυχει με ποζερια στρητά, ειναι με gsxr και zx10r. Αυτο δηλαδη τι σημαινει? Οτι τα μηχανακια ειναι για τα μπαζα?
Το ιδιο ισχυει για αυτους με τα on-off. Το μηχανακι που εχει ξεπερασει και τον πιο τελειωμενο katouratech (που λεει και ο taisteal) ειναι ενα varadero στην πολη μου. Τι σημαινει αυτο? Οτι ειναι μπουρδελο και αυτο και μουρη και παπατζα?

Ελεος ρε συ. Των ακρων εντελως.

MG-KTiNoS
07/11/2015, 16:37
Ελεος ρε συ. Των ακρων εντελως.

Μπα απλά λέει ότι ναι.... σε μόνιμη βάση.
Όποιος θέλει να έρθει 36ωρο σε επαρχιακούς δρόμους κωλόδρομους γενικά θα δει τι κάνουν τα ΚΤΜ 990
και θα δει και πόσο κουλάδια είναι και άσχετοι αυτοί που τα χουν
(κανα δυο είναι κι εδώ μέσα)
Εγώ μπέσα σου λέω, με το ΤΔμ ούτε κοντά δεν μπορώ.
Σκέψου με το στρόμα

Αν είχα λεφτά ΚΤΜ θα έπερνα που φυσικά χαλάει πιο πολύ από το ΤΔμ
και φυσικά καίει πιο πολύ από ΤΔΜ
αλλά πάει το γκώλο του παντού.
Έτσι είναι αυτά φίλε....
Φερράρι 1100 κ. εκ δεν βγάζει.
ΤΕΛΟΣ

:a29:

DrEvil
07/11/2015, 16:50
ps. σου ευχομαι να ξεμεινεις καπου...

:nono::nono::nono:
Τετοιες ευχες δεν κανουμε μεγαλε!

MikeG
07/11/2015, 17:48
Ρε πόσα 800αρια κυκλοφορούν στο moto.. Όσο για σένα Terens άλλα ντάλα της Παρασκευής το γάλα αγόρι μου. Έχεις μπλέξει τα μπούτια σου. Καφετεριάκιας θα μαι και γω και κομπλεξικός πουλ μουρ.

spyrakos35
07/11/2015, 18:30
Ρε πόσα 800αρια κυκλοφορούν στο moto.. Όσο για σένα Terens άλλα ντάλα της Παρασκευής το γάλα αγόρι μου. Έχεις μπλέξει τα μπούτια σου. Καφετεριάκιας θα μαι και γω και κομπλεξικός πουλ μουρ.

Ρε συ..... Μηπως ανεβαζες φωτο απο τον Ψηλορειτη και δεν ησουν Πινδο το καλοκαιρι;

:lol:

taisteal
07/11/2015, 21:42
Ειναι στον ανθρωπο πιστευω εγω... ειναι πολλα τα bmw που φοραν τα χιλια μυρια οσα οπως υπαρχουν και varadero η vstrom που φορανε καποια 1000αρικα σε εξτρα... οπως και κατι κτμ και παει λεγοντας... αμα γουσταρεις να τα χωνεις στο μηχανακι θα τα χωνεις ειτε εχεις παπι ειτε honda ειτε bmw....

Σε καποιες συγκεκριμενες μαρκες μοτο,οπως η λατρεμενη μου Βαυαρικη υπερτιμημενη προπελα,οταν πας
να αγορασεις το εργαλειο,σου δινουν και εγχειριδιο πανιβλακα οπαδου,κολλημενου και αρχιδιαφημιστη..
Υπαρχουν και καποιοι λιγοι που τα πετανε τα εγχειριδια και απλα καβαλανε και κανουν το γουστο τους,και υπαρχει και η πλειοψηφια
που νομιζει οτι αγορασε το υπερτατο εργαλειο και ολοι στο δρομο πρεπει να προσκυναμε..

ΣΤΑ ΤΡΕΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Μανολης67
07/11/2015, 22:17
Για να είμαι ειλικρινής, αν είχα λεφτά θα αγόραζα το Gs 800, υποτίθεται πως αν είσαι άνετος οικονομικά, βέβαια δεν σε απασχολούν οι τιμές στα σέρβις, ουτε τα 150 ευρώπουλα, αλλαγή καμένη λάμπα νεκράς, πάντως το 90% των αγαπητών βαυβαρέζων εδώ στην Μυτιλήνη και στην Λέσβο (!!! σύμφωνα με τον Αλέξη ) έχουν τα αγαπημένα R 1200, για την μακρινή διαδρομή, καφέ-σπίτι και στάση περίπτερο για ξεμούδιασμα, :eek:

spyrakos35
08/11/2015, 00:35
Για να είμαι ειλικρινής, αν είχα λεφτά θα αγόραζα το Gs 800, υποτίθεται πως αν είσαι άνετος οικονομικά, βέβαια δεν σε απασχολούν οι τιμές στα σέρβις, ουτε τα 150 ευρώπουλα, αλλαγή καμένη λάμπα νεκράς, πάντως το 90% των αγαπητών βαυβαρέζων εδώ στην Μυτιλήνη και στην Λέσβο (!!! σύμφωνα με τον Αλέξη ) έχουν τα αγαπημένα R 1200, για την μακρινή διαδρομή, καφέ-σπίτι και στάση περίπτερο για ξεμούδιασμα, :eek:

η αλήθεια είναι οτι τΑ νησιΑ σας (:lol:) θέλουν μηχανάκι της περιπέτειας

irinia
08/11/2015, 08:53
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΣΤΕ ΑΝΙΚΑΝΟΙ..........


Να ερμηνεύσετε για να μην το πω πιο βαριά το πράμμα.
Αρνείστε πεισματικά ότι συγκεκριμμένα μηχανάκι αποτελούν ΠΟΥΛ-ΜΟΥΡ και αγοράζονται
από πολλούς και ΟΧΙ όλους φυσικά για την κοινωνική προβολή και καταξίωση που περνάει
μέσα από τον νεοέλληνα..!Γεμίσαμε bmw και Μερσεντές,Καγιέν τρίλιτρα τζιπάκια με δανεικά λεφτά
κωλόχαρτα ακάλυπτες επιταγές..!!Ένα παραμύθι που τελείωσε πια και δεν εννοεί κανείς να το παραδεχτεί.
Τελείωσαν τα δανεικά κι αγύριστα,τελείωσαν οι Μερσεντές που αγοράζονταν με τα άτέλειωτα μπλοκ επιταγών
όπου ο τελευταίος που τα είχε φώναζε στον πρώτο ΚΑΝΤΕ ΚΥΚΛΟ ΡΕ..!!Κι έτσι κάποια στιγμή που δεν έκλεισε
ο κύκλος έμεινε ΑΓΑΜΗΤΟΣ ο τελευταίος.
Σαν μηχανάκι για να πάμε και στην πραγματικότητα,το gs π.χ. είναι ένα υπερτιμημένο χοντρό πράμμα που δεν ανταποκρίνεται
με τίποτε στα 20+ χιλιάρικα που ξεκινάει η τιμή του.Όταν όμως ακούς όλη τη μέρα από παντού και βάλλεσαι ότι
αυτό είναι το καλύτερο τότε αγοράζεις μέχρι και υποβρύχιο που στους 12 κόμβους αρχίζει και γέρνει αφού προηγουμένως
έχεις εξαγοράσει τους ΠΑΝΤΕΣ δημιουργώντας και διαμορφώνοντας ΕΣΥ την κοινή γνώμη...!!!
Το έκανα βόλτα,μπορούσα και να τα πάρω αν ήθελα για να προλάβω κάποιους και η γνώμη μου μετά από τόσα που έχω
καβαλήσει είναι ότι ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΟΥΤΕ ΓΙΑ 15 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ...!!!Δεν θα πάω στο θέμα αξιοπιστία,πονεμένη ιστορία.
Είναι ένα μηχανάκι που απευθύνεται σε 2 ειδών κατηγορίες αναβατών,αυτών που τάχουν και τους νοιάζει μόνο η μούρη
και αυτών που τον ήπιαν και νομίζουν.Εδώ κάποιοι με το λέγε - λέγε κοντεύουν να μας πείσουν ότι δεν υπάρχει ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ
των Εβραίων,σε ένα μηχανάκι θα κολλήσουμε..??Η κοινή γνώμη πάει και έρχεται όπου θέλουν αυτοί που την κατευθύνουν...!!!
ΤΟ ΑΣΠΡΟ ΜΑΥΡΟ,κι ας μη το παραδέχεστε.Τι να κάνω με το ζόρι να πω τι μηχανάρα που είναι..??
Απαντώ και σε άλλους,τους Ιάπωνες ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΑΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΣΑΝ ΛΑΟ ,διότι
περίμεναν μέχρι το τέλος στον δεύτερο παγκόσμιο και αφού εξοντώθηκαν και αφανίστηκαν 2 πόλεις,ανατριχίλα σκέτη,
αυτοί στο βωμό του κέρδους και της ανάπτυξης,ΞΑΝΑΣΤΗΣΑΝ ΤΑ ΠΥΡΗΝΙΚΑ που είχαν υποσχεθεί ποτέ ξανά και παρά λίγο
με το τσουνάμι να έχουμε πάλι Χιροσίμα και Ναγκασάκι...!!!Επειδή βγάζουν όμως αξιόπιστα μηχανάκια γιαυτό αγοράζω από αυτούς..!!
Τώρα τις χαζομαρούλες που έγραψε κάποιος φίλος ότι βγάζουν τα βεστρόμ,τι να σχολιάσω..??Επί δέκα χρόνια το βεστρόμ ξεπερνούσε
σε πωλήσεις τα ΠΑΠΙΑ στην Ελλάδα,ε τώρα άν ξέσφιξε και κάποια βίδα..??Εγώ 2 είχα κατά καιρούς το 2006 και αυτό του 2010 που το πήρα το 2013.
Αν και δεν έκανα πολλά χιλιόμετρα δεν είχα κανένα θέμα,μέσα δε στα φόρουμ που διάβαζα όλοι έγραφαν ότι πας στα 100000 χλμ. για πλάκα..!!
Αν η βενζίνη μας είναι σκατά ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Η ΑΝΤΛΙΑ,αν στο συνεργείο σού λένε καθάρισμα φίλτρου αντλίας και εσύ κάνεις το κορόιδο επειδή δεν θέλεις
να δώσεις τα 50 ευρώ όταν απαιτείται και περιμένεις όταν και αν χαλάσει ..??Τέτοιες επιλογές δεν έχεις ούτε σε Γερμανούς ούτε σε Αυστριακούς.
ΣΕ ΣΚΙΖΟΥΝ και λες και ευχαριστώ..!!
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΥΧΟΜΑΙ όσοι αγοράζετε μηχανάκι να παίρνετε αυτό που σας αρέσει και σας ταιριάζει στη τσέπη το οδηγικό στυλ κ.λ.π.
ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΥΝ ΟΤΙ ΣΑΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ..!!
Όλα τα μηχανάκια για το δρόμο,τον τουρισμό τη βόλτα,είναι πολύ πιο πάνω από τα όρια του μέσου οδηγού.
Κανένα δεν θα σε πουλήσει,κανένα δεν θα σε σώσει αν δε νοιώθεις τι κάνεις...!!!
Δεν χρειάζεται να δώσεις τρία χιλιάρικα για παράδειγμα για να δεις την άσφαλτο να μαλακώνει από κάτω.
Σταμάτα πάρε ένα κλειδάκι και ρύθμισε ανάρτηση.Το μάρκετιγκ πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλλες...!!
Είπαμε μέχρι και υποβρύχια που μόλις γκαζώσουν γέρνουν και όμως τα πήραμε...!!!
Κάπως έτσι χτίζεται και η κοινή γνώμη στα ΠΑΝΤΑ,από τσίχλα μέχρι αεροπλανοφόρο.
Οι αριθμοί όμως αν τους δεις κάποια στιγμή μιλάνε από μόνοι τους.Πόσα πούλησες..??Τι χάλασε..??
Τώρα το να λέει κάποιος εδώ μέσα ότι το δικό μου ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΕ κ.λ.π....δεν αποτελεί αποδεικτικό στοιχείο
για κανέναν.Επίσης άλλο να βγάζει βλάβη ένα στα 100 και άλλο 15 στα εκατό...!!!
Είπαμε οι Ευρωπαίοι πουλάνε 200000 περίπου μηχανάκια και οι Ιάπωνες 4+ μύρρια το χρόνο.
ΤΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ..??
Να χαίρεστε ΟΛΟΙ τα μηχανάκια σας με ότι και να κυκλοφοράτε,να περνάτε καλά με υγεία.
Με αυτά που έγραψα δεν ήθελα να προσβάλλω ΑΛΛΑ να βοηθήσω στο να γίνει η ζωή μας ευκολότερη
ασπαζόμενος το παλιό και ξεφτισμένο ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΜΗΠΩΣ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ
ΧΑΣΕΤΕ ΤΟ ΔΑΣΟΣ...!!Μερικοί ....διότι αν βογγάς για να συντηρήσεις ένα μηχανάκι που δεν είναι για την τσέπη σου
τότε δεν θα απολαύσεις τις Κυριακές σου όπως θα ήθελες γινόμενος δούλος του μάρκετιγκ..........
Εννοείται ότι δεν απευθύνομαι και δεν αγγίζουν αυτά που γράφω αυτούς που και δεν τους νοιάζει πόσα θα δώσουν,
ούτε πόσο θα πληρώσουν μετά για να πουλάνε μούρη...!!!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ πάμε βόλτα σήμερα ωραίο καιρό έχει,όσοι μπορείτε οικονομικά και δεν εργάζεστε,ή δεν κάνατε
την κουταμάρα να πάρετε μηχανάκι που δεν είναι για το βαλάντιο σας ..!!

bulmont
08/11/2015, 10:39
Tελικά υπάρχει κι' αντρική εμμηνόπαυση..........................

peterTHErider
08/11/2015, 11:06
terens φιλικα καταντας πιο γραφικος και απο το ηλιοβασιλεμα στην σαντορινη...
ενημερωτικα επειδη γραφεις και ανακριβειες...το gs εχει αρχικη 16350,https://configurator.bmw-motorrad.gr/index_el_GR.html?current=http%3A//www.bmw-motorrad.gr/gr/el/bike/enduro/2014/r1200gs/r1200gs_overview.html&cookie=1#/configurator/0A01
παμε παρακατω...
αλλα αληθεια το οτι δεν αξιζει ουτε 15000 που λες απο που προκυπτει?μηπως μπορεις να κατασκευασεις εσυ το ιδιο με λιγοτερα και μας το κρυβεις?
οσο για τις αναρτησεις και τα κλειδακια απλα θα σου πω πως ο κοσμος ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ!!!τωρα αν εσυ θες να σταματας και να ρυθμισεις με κλειδακια μεγεια σου με χαρα σου,εγω ομως θελω να πληρωσω 3000 για αυτην την τεχνολογια!τι σε κοφτει εσενα ρε αγορι μου?
ξαναλω εχω bmw πολλα χρονια και παω στο συνεργειο μονο για βολτα να πω ενα γεια στον φιλο μου τον γιωργο που τον βλεπω μια φορα τον χρονο στην περιοδικη συντηρηση...ααα...και μιας και ειχαμε μιλησει και μαζι...μην σου πω καλυτερα για τα αγαπημενα σου tenere που ειχε ο πατερας μου το ποσο ευκολα το κιβωτιο γινοταν κιμας και ποσες διορθωσεις και επισκευες κανανε εντος και εκτος εγγυηση μεχρι να ειναι το μηχανακι οκ!!!

lmb990
08/11/2015, 12:41
Αυτο με την ηλεκτρονικα ρυθμιζομενη αναρτηση.... χαχαχα... τερενς εχουμε 2015!! Ποσο χρονων εισαι?? Ξερεις λογικα τα ιδια θα λεγανε και για το abs... μηπως θυμασαι πιο παλια ακομα που οταν φτιαχτηκε το πρωτο μπροστινο που βυθιζεται (οπως σε ολα τα μηχανακια σημερα) τι ελεγαν καποιοι γι αυτο? αν τους ακουγαν θα ειμασταν ακομα με μηχανες που ειχαν μπροστινο απο c50 ....

Επισης θυμαμαι οτι πουλησες το strom και ψαχνεις για αλλο... για ποιο λογο?? Δεν σε καλυπτε καπου?? Δεν εισαι ο μεσος αναβατης??

Ααααααχχχ σας εχουν κανει πλυση εγκεφαλου για τα 1200 κυβικα κτλ κτλ κτλ.... :a018:

bros400pgm
08/11/2015, 13:28
Λατρευω Τερενς, οχι γιατι λεει κατι σοβαρο αλλα για τον τροπο του :lol:

:beer:

MG-KTiNoS
08/11/2015, 15:32
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΣΤΕ ΑΝΙΚΑΝΟΙ..........


Να ερμηνεύσετε για να μην το πω πιο βαριά το πράμμα.
Αρνείστε πεισματικά ότι συγκεκριμμένα μηχανάκι αποτελούν ΠΟΥΛ-ΜΟΥΡ και αγοράζονται
από πολλούς και ΟΧΙ όλους φυσικά για την κοινωνική προβολή και καταξίωση που

Κι εσύ έχεις πρόβλημα να καταλάβεις ότι στα @@ μας !
Εγώ θα ήθελα να είχα λεφτά να πάρω ένα ΚΤΜ 990
για να κάνω τη δική μου κάβλα.
Όπως θα ήθελα να έχω ένα ρολόι ζενίθ
Μια Νίκον Δ800 και πολλά άλλα αγαθά
που πολλοί τ αγωράζουν για πουλ μουλ.
Θα ήθελα ακόμα να μένω κοντά στη Θάλασσα και κάθε απόγεμα
να βλέπω το τέλος της μέρας με το ουζάκι μου....
κι όχι ανάμεσα στα τσιμέντα που ζω τώρα.
Για κάνε μια προσπάθεια....

AUFGEBRACHT
08/11/2015, 15:54
Ξέρεις πόσους που βρωμάνε τα χνώτα τους έχω γνωρίσει με τα παραπάνω μηχανάκια..??


http://www.cb12.gr/kathari-anapnoi/

ggs
08/11/2015, 16:21
Οσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια...φτωχομπιν€δ€ς...:lol:



Το gs800 μαζί με το tiger800 είναι οι δύο καλύτερες
προτάσεις στην κατηγορία μεσαίων ονοφ .

Ο μ@λ@κας θα είναι μ@λ@κας οτι μηχανή και να εχει

bulmont
08/11/2015, 16:32
Επί δέκα χρόνια το βεστρόμ ξεπερνούσε
σε πωλήσεις τα ΠΑΠΙΑ στην Ελλάδα,.....


Το ξέρεις πώς τα ξεπερνάει και σε τελική;;;;;;;;;;;;;;;(καλά όχι όλα, μόνο τα πενηντάρια.........)

amyroukai
08/11/2015, 16:45
Κι εγώ λατρεύω Τέρενς, αυτό το ξέσπασμα όμως περιττό και αχρείαστο.
Με τον παρά του (ή με τα δανεικά του) ο καθ' ένας δικαιούται να πράττει κατά το δοκούν.

Johny the Fox
08/11/2015, 17:21
κατανοητα το ξεσπασματα ,ειδικα τετοιες εποχες που εχουν ερθει τα πανω-κατω στην ζωη του καθε ενος.Αλλα ομως για να χαρακτηρισεις ενα διαχρονικο και παγκοσμιο best seller ,οπως το gs ,σαν ενα αχυρενιο κατασκευασμα του μαρκετινγκ ,χρειαζεται να αντιπαραθεσεις τεχνικα στοιχεια και οχι υποκειμενικες διαπιστωσεις.Το vstrom απο την αλλη, σαν best seller εχει επικρατησει μονο στην Ελλαδα καθως στην υπολοιπη Ευρωπη ειναι ελαχιστα γνωστο για να μην πω αγνωστο.
http://blog.motorcycle.com/2014/03/19/manufacturers/bmw/bmw-produces-500000th-gs-boxer/

bulmont
08/11/2015, 17:32
.Το vstrom απο την αλλη, σαν best seller εχει επικρατησει μονο στην Ελλαδα καθως στην υπολοιπη Ευρωπη ειναι ελαχιστα γνωστο για να μην πω αγνωστο.



Μα, μόνο εδώ υπάρχουν βαθύτατοι γνώστες, που τ' αγοράζουν δυό-δυό,
γιά να ξεπεράσουν σε πωλήσεις τα παπιά............................................................


Η Μ Α Ρ Τ Ο Ν !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

amyroukai
08/11/2015, 17:44
χρειαζεται να αντιπαραθεσεις τεχνικα στοιχεια και οχι υποκειμενικες διαπιστωσεις.

Αυτό που λες το έκανε το motorrad της Γερμανίας. Έλυσε το long term boxer του μετά την δοκιμή και βρήκε αρκετά οριακά σημεία από φθορές, έβαλαν μάλιστα πολύ κακή βαθμολογία στην μοτοσικλέτα.

Ότι έγινε με το στρώμα είχε γίνει και με το τδμ παλιότερα. Και με το ΧΤ ακόμα πιο πίσω. Είμαστε περίεργη χώρα, λέμε.

Johny the Fox
08/11/2015, 18:09
το εχω υπ,οψιν μου το λονγκ τερμ του τζι-ες αλλα απο μονο του δεν χαρακτηριζει το μοντελο.Μην ξεχναμε οτι οι συνθηκες μιας τοσο πιεσμενης παραγωγης ειχαν αναφερθει σαν παραγοντας προβληματων που αντιμετωπιστηκαν ομως μεσα στην εγγυηση η στις ανακλυσεις που εγιναν και εξακολουθουν να γινονται.Γενικα ομως ο αεροελαιοψυκτος boxer ,απο οτι εχω υπ,οψιν μου δεν ειναι και τοσο ζημιαρικος κινητηρας.Για περαιτερω βλαβες σε ηλεκτρονικα- ηλεκτρικα-περιφερικα κλπ στο Gs ,δεν εχω ακουσει παρα λιγα πραγματα.

amyroukai
08/11/2015, 18:14
Μιά βόλτα στο advrider που πρότεινε και ο Μιχάλης πιο πριν... :bawl:
Παραμένει ένα μηχανάκι που αν δεν με πείραζε να τα χώνω για το οτιδήποτε, θα το ψώνιζα απλά γιατί είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ όταν δουλεύει σωστά.

Johny the Fox
08/11/2015, 18:22
:lol:πιανει μια το advrider,μπροστα στα ντοπια καφενεια αραγε ;;;

344534

Μανολης67
08/11/2015, 20:21
Terens
Απαντώ και σε άλλους,τους Ιάπωνες ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΑΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΣΑΝ ΛΑΟ ,διότι
περίμεναν μέχρι το τέλος στον δεύτερο παγκόσμιο και αφού εξοντώθηκαν και αφανίστηκαν 2 πόλεις,ανατριχίλα σκέτη,
αυτοί στο βωμό του κέρδους και της ανάπτυξης,ΞΑΝΑΣΤΗΣΑΝ ΤΑ ΠΥΡΗΝΙΚΑ που είχαν υποσχεθεί ποτέ ξανά και παρά λίγο

Η Ιάπωνες νικήθηκαν από την Πυρηνική βόμβα....( Ο Αυτοκράτορας Χιροχίτο υπέγραψε) Ιστορικά αποδεδειγμένο ότι ήταν προετοιμασμένοι να πεθάνουν ΟΛΟΙ αλλά να μην παραδοθούν, εγω για αυτό τους θαυμάζω!! κοίτα μόνο τι κάνουμε εμείς σήμερα, που παραδώσαμε Γη και ύδωρ, χωρίς να πέσει σφαίρα, Οσο για την πυρηνική ενέργεια, η Ιαπωνία με ενεργειακή επάρκεια μηδεν και κολοσιαία βιομηχανία δεν είχε άλλη επιλογή,

Μανολης67
08/11/2015, 20:31
peterbmwrider
terens φιλικα καταντας πιο γραφικος και απο το ηλιοβασιλεμα στην σαντορινη...
ενημερωτικα επειδη γραφεις και ανακριβειες...το gs εχει αρχικη 16350,
https://configurator.bmw-motorrad.gr...figurator/0A01
παμε παρακατω

Μπήκα και εγώ να χαλβαδιάσω το F 700 gs, που είναι το απωθημένο μου, κάτι σαν την κεντρική αφισα του Play Boi βρε αδερφε.....και άμα τα μηχανάκια των Βαβαρών, είναι τόσο γρήγορα όσο η ιστοσελίδα τους...:(

MikeG
08/11/2015, 20:32
Μιά βόλτα στο advrider που πρότεινε και ο Μιχάλης πιο πριν... :bawl:
Παραμένει ένα μηχανάκι που αν δεν με πείραζε να τα χώνω για το οτιδήποτε, θα το ψώνιζα απλά γιατί είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ όταν δουλεύει σωστά.

Εγώ σε 40000 δε τα έχω χώσει σε τίποτα, παρά μόνο 2 σετ τακάκια.

Γνωρίζω προσωπικά μηχανάκια με πάνω από 100000 χλμ στα οποία δεν έχει ακόμα χρειαστεί να ρυθμιστούν βαλβίδες. Όσον αφορά τα πλαστικά για να τα σπάσεις πρέπει να στουκάρεις με νταλίκα. & μπορώ να γράψω ακόμα αρκετά, αλλά νόημα δεν έχει, γιατί στο Greece όλοι έχουν άποψη για όλα. Εγώ πάλι προσπαθώ να έχω άποψη μόνο για ότι έχω στη κατοχή μου.

Προς θεού δεν είναι μομφή το παραπάνω προς εσένα ε!

Συνεχίστε για τη γαμοσύνη του Vstrom και όλων των άλλων. Μέχρι τότε εμείς μπορούμε να βολτάρουμε!

taisteal
09/11/2015, 01:41
Ρε τι διαβαζουμε εδω..
Απαντησεις με μενος μονο και μονο επειδη τα γραφει ο τερενς,αν τα ελεγε κανενας αλλος
η αντιμετωπιση θα ηταν τελειως διαφορετικη.
Λες και σας ακουγεται εξωγηινο οτι σχεδον ολα γινονται για τη μουρη,δεν το ξερετε εσεις μωρε,πεσατε απο τα συννεφα :rolleyes:
Και το πιο αστειο,καμαρωνετε για αξιοπιστια σε μηχανακια με αστεια χλμ στο κοντερ...ειπαμε,Πασχα,εορτας και αργιες βολτα :lol:

Bob_o_mastoras
09/11/2015, 02:17
Ρε συ Ταϊ, δεν ειναι αυτο.. (ενταξει εγω δεν κραζω Τερενς ουτως ή αλλως)..
Εσυ πχ ειχες παρει το gs650.. Το εκανες για το πουλ-μουρ;; Προφανως οχι. Εκρινες οτι καλυπτε καλυτερα τις αναγκες σου το συγκεκριμενο μηχανακι και το τσιμπησες. Μια χαρα.

To οτι πολλοι αγοραζουν τα μηχανακια για πουλ-μουρ δεν ακυρωνει την αξια των μηχανακίων..
Καποιοι τα αγοραζουν γνωριζωντας τι παιρνουν και γιατι.

Αυτοι που τα παιρνουν για να δειχτουν ή-και επειδη πεφτουν θυματα του μαρκετινγκ, προβλημα τους.. Δεν θα επρεπε να μας νοιαζει ουτε να ασχολουμαστε μαζι τους περα απο μια απλη καζουρα για να ευθυμησουμε και λιγο.. Απο εκει και περα τους δινεις αξια χωρις λογο. ;) (ή ισως μια επικοδομιτικη κριτικη σε καποιον που πεφτει αθελα του θυμα του μαρκετινγκ και δεν εχει βλεψεις πουλμουριασης).

Ο Τερενς ετσι οπως τα λεει ομως ειναι σαν τα ισοπεδωνει ολα και εκει προκυπτουν οι ενστασεις..

Αν εξαιρεσουμε το crf1000 (που δεν ξερω αν εμπιπτει στην ιδια κατηγορια και καλα-καλα δεν εχει ακομα κυκλοφορησει) ποιο αλλο μηχανακι προσφερει το πακετο του gs800 πχ;;; Δεν μπορω να βρω καποιο..

taisteal
09/11/2015, 02:28
Το εκανα γιατι το γιαμαχα ηταν καινουργιο τοτε και δεν ειχα τα φραγκα να το παρω,και πηρα μεταχειρω bmw.
Οσο ισοπεδωτικος ειναι ο τερενς,αλλο τοσο ειναι και οι περισσοτεροι(οχι ολοι,το ανεφερα)κατοχοι BMW,που
Θεοποιουν το μηχανακι τους,και κατηγορουν ολα τα υπολοιπα.
Και αυτοι ειναι η πλειοψηφια,και σε αυτη αναφερομαι,οχι στους λιγους.
Υπαρχει και ο zopas που εκθειαζει το βαρκαδερο και προσπαθει να μας πεισει οτι ειναι παπι
και ταξιδευει και με 9 μποφωρ και 200 χλμ/ωρα τρωγοντας κουραμπιε χωρις να φευγει η αχνη
Στην ιδια κατηγορια κι αυτος.
Υπαρχω και εγω που προσπαθω να γινω αντιπαθης οσο ο τερενς :lol:

Το 800 π.χ,αν και δεν θα το επαιρνα ποτε ειναι σε ΟΛΑ καλυτερο απο αυτο που καβαλαω εγω,αλλα το προβλημα δεν ειναι ποτε τα μηχανακια,
αλλα οι κατοχοι που μας τα κανουν τσουρεκια

Bob_o_mastoras
09/11/2015, 02:37
Και γιατι δεν πηρες XT-R ρε κρυφοΜπεμβεδακια;;; :p:lol:

Εννοειται πως και οι κατοχοι bmw που το κανουν αυτο που λες ειναι γραφικοι και κατακριτεοι.. Αλλα δεν εχουμε εδω μεσα εκτος και αν δεν εχω προσεξει.. (ή δεν εκδηλωνονται.. :hmm: )

Αλλα οπως σωστα ειπες το προβλημα ειναι οι κατοχοι.. ;)

Bob_o_mastoras
09/11/2015, 02:39
Ο Τσιπρας που αναθεμα με αν εχει πατησει εστω χωματοδρομο γιατι ειχε gs650?? Εδω σε θελω... :D:lol:

taisteal
09/11/2015, 02:42
Αλλα δεν εχουμε εδω μεσα





Αληθεια τωρα;;

:bawl::bawl:

taisteal
09/11/2015, 02:44
Ο Τσιπρας που αναθεμα με αν εχει πατησει εστω χωματοδρομο γιατι ειχε gs650?? Εδω σε θελω... :D:lol:

Γιατι ειχε φραγκα να πληρωνει τους μαλακες τους φριτσιδες

irinia
09/11/2015, 06:00
peterbmwrider
terens φιλικα καταντας πιο γραφικος και απο το ηλιοβασιλεμα στην σαντορινη...
ενημερωτικα επειδη γραφεις και ανακριβειες...το gs εχει αρχικη 16350,
https://configurator.bmw-motorrad.gr...figurator/0A01
παμε παρακατω

Μπήκα και εγώ να χαλβαδιάσω το F 700 gs, που είναι το απωθημένο μου, κάτι σαν την κεντρική αφισα του Play Boi βρε αδερφε.....και άμα τα μηχανάκια των Βαβαρών, είναι τόσο γρήγορα όσο η ιστοσελίδα τους...:(



ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ


Δεν υπάρχει στην Ελλάδα σήμερα μηχανάκι bmw gs με 16350 παρά μόνο στα όνειρα του φίλου μας..!!
Θέλει παραγγελία,προκαταβολή γερή και περιμένεις,.....φέταααααααααααα..!!3 μήνες,6 μήνες..??
Είναι τρε μπανάλ το να αγοράσεις ένα γυμνό gs,αυτά που εισάγονται είναι φορτωμένα πάνω από 20000 ευρώ.
Γιατί δεν φέρνετε χωρίς τα διάφορα...η ερώτηση..??.Έτσι δεν φέρνουμε γιατί κανείς δεν τα αγοράζει ξεβράκωτα.
Μόνο παραγγελία,είναι σαν τα αυτοκίνητα περίπου που ρωτάς και σου λένε 25 και όταν θέλεις μετά και ραδιόφωνο
η τελική τιμή γίνεται 35...!!!
Τώρα για τις βόμβες που ανέφερες υπάρχει και η άλλη πλευρά του νομίσματος.
Γιατί έπρεπε να θυσιαστούν 300000 άνθρωποι σε ένα λεπτό..??Μεγάλη κουβέντα,δεν συζητιέται
εδώ μέσα.Να είσαι σίγουρος ότι κάτι δεν πάει καλά αν διαβάσεις την ιστορία για έναν λαό
100 εκατομμυρίων που ορμάει απέναντι και επιτίθεται σε κάποιον άλλον του 1,5 δίς..!!!
Το γιατί και το διότι του να τα κάνουν καλά με όλα όσα καταπιάνονται είναι ένα άλλο επίσης θέμα.
Τώρα γιατί θα πρέπει να είναι αυτοί άξιοι θαυμασμού και όχι η Ελλάδα μας με τους 500000 ανάπηρους
από τον δεύτερο παγκόσμιο στη μάχη με τους Γερμανούς όταν ολόκληρη Γαλλία με την περίφημη
αμυντική γραμμή Μαζινώ κλάταρε σε ένα μήνα και οι Γερμανοί έπιναν καφέ στο Παρίσι..??
Μην κατηγορείς τους νεοέλληνες,δε βλέπεις εδώ βρακί δεν έχουμε και ορμήξανε να με φάνε
που τους λέω πόσα καγιέν και μερσεντές είχαμε πριν ξεκινήσει το πανηγύρι.
Πιστεύω ότι πολλοί εδώ μέσα θα προτιμούσαν να μην είχαν να φάνε και να πιούνε έναν καφέ το Σάββατο
ενώ ταυτόχρονα θα ένοιωθαν περήφανοι και κοινωνικά καταξιωμένοι όταν κατάφερναν να βγάλουν βόλτα
το μηχανάκι τους το γυαλισμένο και πανάκριβο με το Χ σηματάκι στο τεπόζιτο.
Δικαίωμα τους, όμως για μένα είναι ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΡΟΙΔΑ,το λιγότερο.
Αν η τσέπη σου και όχι αυτό που νομίζεις ότι σου καθορίζει το κοινωνικό σου προφίλ είναι για 5 πάρε ένα μηχανάκι
που κάνει 5 να το χαρείς μαζί με τη ζωή σου,αλλιώς ξεροσταλιάζεις κάνοντας πέτρα το σκατό σου
και οι επιτήδειοι του μάρκετιγκ τρίβουν τα χέρια τους που σου πούλησαν κάτι που θα σε έχει σκλάβο για χρόνια..!!
Αλήθεια πόσοι υπάρχουν που χωρίς να έχουν το οικονομικό υπόβαθρο και χωρίς καν να τις χρειάζονται
δεν αγόρασαν τριόροφες μεζονέττες και τώρα,σήμερα όσοι άντεξαν ακόμα και δεν τις έβγαλαν για πούλημα
μετακομίζοντας σε κανένα διαμερισματάκι,ΜΑΖΕΥΤΗΚΑΝ στο ισόγειο απομονώνοντας τους ορόφους με καμμιά
γυψοσανίδα προσπαθούν να ζεσταθούνε το χειμώνα..??
Μυαλό δεν βάζουμε εύκολα,όσο υπάρχουν γιαγιάδες παππούδες και συντάξεις τα καφέ θα γεμίζουν ,δεν πάει να λένε
για κρίση..??Τριάντα χρόνια πέρασαν για να φτάσουμε εδώ που είμαστε,υπολογίζω ότι θέλουμε τα διπλάσια
για να καταλάβουμε ότι αν δεν μπορούμε να αγοράσουμε ηλεκτρονικές αναρτήσεις πρέπει να πιάσουμε στο χέρι το κλεδί
για να ρυθμίζουμε αυτές που αντέχει η τσέπη μας.ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ και ΥΠΕΡΑΦΘΟΝΙΑ σε συνδυασμό με το ότι πλέον
δεν υπάρχουν παγκόσμιοι πόλεμοι για να γκρεμίζουμε και να ξαναφτιάξουμε μας οδήγησαν εδώ σε συνδυασμό με το
προφίλ που μας δημιούργησαν όλοι αυτοί που έπαιρναν τηλέφωνο στα σπίτια μας στις 12 το βράδυ και μας πρόσφεραν
με πιστωτική κάρτα διακοποδάνεια κ.λ.π....
ΤΩΡΑ..?? Ας τον ρουφήξουμε,όσοι προσαρμοστούν γρήγορα και όσοι άπλωναν τα πόδια τους μέχρι εκεί
που έφθανε το πάπλωμα τους θα ζήσουν καλύτερα.
Και σε τελική ανάλυση όποιος γουστάρει τόσο πολύ bmw υπάρχουν και τα 1150 gs.Με 3-4 χιλιάρικα κάνεις και
το κομμάτι σου που λένε να σου φύγει και ο καημός.

irinia
09/11/2015, 07:03
Εγώ σε 40000 δε τα έχω χώσει σε τίποτα, παρά μόνο 2 σετ τακάκια.

Γνωρίζω προσωπικά μηχανάκια με πάνω από 100000 χλμ στα οποία δεν έχει ακόμα χρειαστεί να ρυθμιστούν βαλβίδες. Όσον αφορά τα πλαστικά για να τα σπάσεις πρέπει να στουκάρεις με νταλίκα. & μπορώ να γράψω ακόμα αρκετά, αλλά νόημα δεν έχει, γιατί στο Greece όλοι έχουν άποψη για όλα. Εγώ πάλι προσπαθώ να έχω άποψη μόνο για ότι έχω στη κατοχή μου.

Προς θεού δεν είναι μομφή το παραπάνω προς εσένα ε!

Συνεχίστε για τη γαμοσύνη του Vstrom και όλων των άλλων. Μέχρι τότε εμείς μπορούμε να βολτάρουμε!





ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΠΕΙΔΗ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΚΑΙ MOD..........



Δυστυχώς έχεις μυωπία μεγάλη και δεν μπορείς να δεις πιο πέρα από τη μύτη σου.
Νομίζεις ότι το πρόβλημα μου είναι τα Χ bmw..??
Όχι φίλε η νοοτροπία που κουβαλάμε είναι σε συνδυασμό με το χόρτο που μας ταίζουν.
Ξεκάθαρα λοιπόν επειδή δεν αντιλαμβάνεσαι ότι το κάθε bmw είναι απλά μια αφορμή
αναφέρομαι στη νοοτροπία και τη φιλοσοφία του τρόπου ζωής των νεοελλήνων,
σε συνδυασμό με όλα αυτά που μας περνάνε κάθε μέρα.
Αν θα μπορούσες να οδηγηθείς σε κάποιο συμπέρασμα από αυτά που έγραψα δεν θα ήταν φυσικά
το αστείο ότι σου έθιξα το σούπερ μηχανάκι αλλά το ότι..............
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΛΩΝΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΦΘΑΝΟΥΜΕ γιατί μετά οδηγούμαστε σε καταστάσεις
γελοιότητας,υπερβολής και λαμογιάς..!!110 δις είναι τα φέσια πλέον..!!Ξέρεις πόσα bmw είναι μέσα σε αυτά..??
Τα οποία δημιουργήθηκαν από όψιμους γιάπηδες που αγόραζαν με κωλόχαρτα επιταγές ότι τους γυάλιζε..??
Και σήμερα δεν πληρώνουν δόσεις μαζί με τους κακομοίρηδες που παραμυθιάστηκαν και πήραν τριόροφα των
διακοσίων πενήντα τετραγωνικών όταν χρειαζότανε 100 μέτρα το πολύ για να ζήσουν και σήμερα ή απολύθηκαν
ή τους έχουν κόψει το μισθό στο μισό..??
Αυτό δυστυχώς για εμάς πέρασε πλέον σε όλους τους προστάτες μας που μας χορεύουν στο ταψί..!!
Κι αν δεν ήταν ο θείος Σαμ τώρα ίσως ήμασταν Αργεντινή,άλλη ιστορία αυτή.
Άνοιξε λοιπόν τα μάτια σου και τα αυτιά σου ,δες αυτά που πρέπει να δεις και βγάλε αυτά τα συμπεράσματα
που πρέπει από αυτά που γράφω και μην αναλώνεσαι στο επιφανειακό μου θίξανε το σούπερ-ντούπερ
μηχανάκι μου που έκανε 100000χλμ. χωρίς να αλλάξω βίδα.
Καλές βόλτες με υγεία αφού είσαι από αυτούς που έχουν και για bmw και για βόλτα..!!