PDA

View Full Version : συγκριτικό shoei - nxr vs xr1100



spyrakos35
21/09/2015, 06:44
μιας και χτες δοκίμασα και στο δρόμο το νέο μου κράνος, είπα να γράψω τις εντυπώσεις μου....

341527


η πρώτη διαφορά εντοπίζεται με το που πιάνεις τα δύο κράνη.... το nxr είναι πανάλαφρο μπροστά στο 1100.... τα κοιτάς καλύτερα και παρατηρείς και οτι το κέλυφος είναι μικρότερο....

341534

341535



δεδομένου οτι τόσο το xr1000 όσο και το 1100 κάθισαν στην καρκάλα μου μία χαρά στο ίδιο μέγεθος (s), πήρα το ίδιο μέγεθος και στο nxr... χμ.... μπαίνει πιο δύσκολα από το 1100 και αν είσαι λίγο μυτόγκας ή γιάτσεκ γκμόχ έχεις θέμα με τους χώρους.... σε ότι αφορά στο κρανίο, είναι πιο σφικτό χωρίς να γίνεται ενοχλητικό..... στην περίπτωση όμως που κάποιος έχει μαλλιά (πχ ο bullmont ή ο buckley (:lol:)) δεν ξέρω αν θα του κάνει το ίδιο μέγεθος ή θα πρέπει να πάει σε μεγαλύτερο.....
Πάντως τα γυαλιά μπαίνουν μία χαρά (είτε ηλίου κοκάλινα είτε ορασεως με μεταλλικό σκελετό) και στα αυτιά δεν υπάρχει η παραμικρή ενόχληση από πίεση.... μάλιστα υπάρχει πρόβλεψη και για εσωτερικό ακουστικό....

spyrakos35
21/09/2015, 06:54
εξαερισμός

μεγαλύτεροι αεραγωγοί μπροστά για το 1100 χωρίς όμως κεντρικό αεραγωγό που μπήκε στο nxr

341536

341537

οι δε αεραγωγοί στο σαγόνι είναι διαφορετικής σχεδίασης μεν αλλά επί του πρακτέου σχεδόν ίδιοι

πίσω είναι η μεγάλη διαφορά οπου το nxr έχει ένα arai-στυλ σύστημα.....

341539

spyrakos35
21/09/2015, 06:58
Εσωτερικό

αναβαθμισμένο στο nxr με δέρμα στο κάτω μέρος για να μην πιάνει μάκα, διαφορετικό υλικό στο κούτελο για καλύτερη συμπεριφορά τις ζεστές μέρες...

Στις φωτό παρακάτω φαινεται και η γενικότερη διαφορετική σχεδίαση του κελύφους (πιο μικρό του nxr με λιγότερους χώρους)

341540

341541

οι δε κόκκινες ταινίες στο nxr είναι για την εύκολη αφαίρεση των πλαινών μαξιλαριών σε περιπτωση ατυχήματος για να βγαίνει το κράνος πιο ευκολα.... (μπρρρρρρρρρρρρ - μακρυά από μας)... ίσως προσθέτοντας αυτή την πατέντα, μπήκαν στη λογική του πιο "σφιχτού" κράνους

spyrakos35
21/09/2015, 07:07
Ζελατίνα - κούμπωμα

πολύ καλύτερη φαίνεται να είναι η νέα ζελατίνα, με κούμπωμα πάλι arai-στυλ

341542

341543

spyrakos35
21/09/2015, 07:17
Στο δρόμο....

παρά το μικρότερο κελυφος και κατ επέκταση το γεγονός οτι είναι πιο σφιχτό, δεν με κούρασε καθόλου....

η ζελατίνα είναι όντως καλύτερη αφού σου δίνει μεγαλύτερο πεδίο όρασης στο πλάι...

σε ό,τι αφορά στην αεροδυναμική, ειδικά εχτές που είχε πολύ αέρα γυρνώντας από το Καρπενήσι, ένα θα πω (συγκριτικά με το 1100): Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Η..... σε όλο το ταξίδι δεν έκανε ούτε μία φορά να μου κουνήσει το κεφάλι από όπου και να φύσαγε....

θόρυβος? χμ... θορυβώδες αλλά όχι τόσο εκνευριστικος όσο του 1100.... στο 1100 ακούς τον αέρα να σφυρίζει στο nxr τον ακούς πιο μπάσο....

εξαερισμός? νομίζω του 1100 είναι καλύτερος αλλά το νέο υλικό στο κούτελο εξισώνει τη διαφορά καθώς δεν ιδρώνεις τοσο εύκολα πια.... η ζελατίνα πάντως δεν θάμπωσε ποτέ εν στάση και την ώρα της ζέστης....



εν κατακλείδι....
η πρώτη εντύπωση είναι οτι είναι καλή αναβάθμιση..... ειδικά το γεγονός οτι δεν κούναγε με τίποτα το κράνος, μόνο θετικό είναι.... μένει να δούμε πώς θα συμπεριφερθεί το καλοκαίρι και σε βάθος χρόνου.....

:beer:

akis_trevor
21/09/2015, 07:20
Θενξ φορ δε ινφο...
Αγρατσουνιστο να ναι..

7Tolis
21/09/2015, 07:53
Με γειά και αγρατσούνιστο και αχρείαστο.Τα emergency straps ειναι μεγάλη μαγκιά.

RaGe_Raptor
21/09/2015, 07:53
Καλορίζικο κι αγρατσούνιστο ρε φίλε...!!!

Πολύ όμορφο το καινούριο...

Ωραίο το review σου.. Πάρε και τη photochromic ζελατίνα κι έκλεισες.....

Στο 1100 είχες ρυθμίσει ποτέ τα base plates της ζελατίνας;

pipe_smoker
21/09/2015, 08:05
Ωραιο review Σπυρακο.

Και ωραιο κρανος.
Καλοφορετο κι αγρατζουνιστο:beer::beer::beer:



Με γειά και αγρατσούνιστο και αχρείαστο.Τα emergency straps ειναι μεγάλη μαγκιά.

Ρε συ Τολη, μπορει να ειναι και ηλιθια μεχρι δακρυων η απορια μου, αλλα ενημερωνεστε για τις καινουριες πατεντες στα κρανη κλπ?
Θελω να πω, εστω ο Χ εχει ενα ατυχημα, βρισκεται ξαπλα στο δρομο και σκαει τελος παντων το ασθενοφορο.
Οι πιαθνοτητες να ξερουν οι μαστοροι τί ειναι αυτα τα straps, και τι να τα κανουν για να βγει με ασφαλεια το κρανος, ειναι με το μερος του?

Αν ναι, μου κανει τρομερη εντυπωση.
Θετικη εννοειται.

spyrakos35
21/09/2015, 08:12
Καλορίζικο κι αγρατσούνιστο ρε φίλε...!!!

Πολύ όμορφο το καινούριο...

Ωραίο το review σου.. Πάρε και τη photochromic ζελατίνα κι έκλεισες.....

Στο 1100 είχες ρυθμίσει ποτέ τα base plates της ζελατίνας;

Οχι, θα το κανω αλλα δεν νομιζω οτι εχει να κανει σχετικα με την αεροδυναμικη....

Για το θορυβο μπορει

RaGe_Raptor
21/09/2015, 08:19
Οχι, θα το κανω αλλα δεν νομιζω οτι εχει να κανει σχετικα με την αεροδυναμικη....

Για το θορυβο μπορει

Ναι για το θόρυβο λέω... Έτσι έκανε και το x-spirit II και μετά από μικρορυθμίσεις ησύχασε σε εντυπωσιακό βαθμό .... Ακολούθησε τις οδηγίες της shoei , είναι μια δουλειά που απαιτεί υπομονή κι επιμονή

7Tolis
21/09/2015, 08:27
Ωραιο review Σπυρακο.

Και ωραιο κρανος.
Καλοφορετο κι αγρατζουνιστο:beer::beer::beer:




Ρε συ Τολη, μπορει να ειναι και ηλιθια μεχρι δακρυων η απορια μου, αλλα ενημερωνεστε για τις καινουριες πατεντες στα κρανη κλπ?
Θελω να πω, εστω ο Χ εχει ενα ατυχημα, βρισκεται ξαπλα στο δρομο και σκαει τελος παντων το ασθενοφορο.
Οι πιαθνοτητες να ξερουν οι μαστοροι τί ειναι αυτα τα straps, και τι να τα κανουν για να βγει με ασφαλεια το κρανος, ειναι με το μερος του?

Αν ναι, μου κανει τρομερη εντυπωση.
Θετικη εννοειται.

Δεν υπάρχει καμία εκπαιδευση οδηγική και καμία συνεχιζόμενη πρωτοκόλλων αν και το έχουμε αιτηθεί.Οταν υπάρχει κάτι νέο στον χώρο,οι εταιρίες ειναι υπευθυνες για τον δειγματισμό.
Στο τμήμα που ειμαι εγω και λόγω του ο,τι είμαστε 14 άτομα όλοι και όλοι,ναι είμαστε ενήμεροι για τα emergency straps και συχνά ξεσκονίζουμε τις γνώσεις μας λόγω του υπέυθυνου μας (να ναι καλά ο άνθρωπος) μέσω συγκεντρώσεων.Προσωπικά δεν έχω συναντήσει ακόμη κάτι τέτοιο αλλά, στο δικό μου (πριν το κλέψουν) το δοκίμασα με εμένα και το βρήκα αρκετά χρήσιμο και εύχρηστο.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν σε όλα τα emergency straps ο μηχανισμός αφαίρεσης είναι ο ίδιος.Τράβηγμα δλδ και όλα καλά.Υπόψιν κάτι τέτοιο θέλει 2 άτομα ωστε ο ένας να κρατάει τον αυχένα σταθερό και ο άλλος να τραβήξει τα straps.

Σπύρο δοκίμασες φορώντας το κράνος να τραβήξεις τα straps ωστε να δείς αν είναι ευκολο ή δύσκολο;

Ζεύκας
21/09/2015, 08:43
Ωραίο ριβιού Σπυράκο εύγε.
φαντάζομαι δεν θα έκαναν περικοπές στην ασφάλεια λόγω του μικρότερου κελύφους.
τι τιμή το βρήκες το κρανάκι;


ΥΓ. πιο "μεταξένια" αφρώδη μέρη να είχαν αυτά τα shoei...:(

pipe_smoker
21/09/2015, 08:46
Δεν υπάρχει καμία εκπαιδευση οδηγική και καμία συνεχιζόμενη πρωτοκόλλων αν και το έχουμε αιτηθεί.Οταν υπάρχει κάτι νέο στον χώρο,οι εταιρίες ειναι υπευθυνες για τον δειγματισμό.
Στο τμήμα που ειμαι εγω και λόγω του ο,τι είμαστε 14 άτομα όλοι και όλοι,ναι είμαστε ενήμεροι για τα emergency straps και συχνά ξεσκονίζουμε τις γνώσεις μας λόγω του υπέυθυνου μας (να ναι καλά ο άνθρωπος) μέσω συγκεντρώσεων.Προσωπικά δεν έχω συναντήσει ακόμη κάτι τέτοιο αλλά, στο δικό μου (πριν το κλέψουν) το δοκίμασα με εμένα και το βρήκα αρκετά χρήσιμο και εύχρηστο.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν σε όλα τα emergency straps ο μηχανισμός αφαίρεσης είναι ο ίδιος.Τράβηγμα δλδ και όλα καλά.Υπόψιν κάτι τέτοιο θέλει 2 άτομα ωστε ο ένας να κρατάει τον αυχένα σταθερό και ο άλλος να τραβήξει τα straps.

Σπύρο δοκίμασες φορώντας το κράνος να τραβήξεις τα straps ωστε να δείς αν είναι ευκολο ή δύσκολο;


Α... Μά'στα...
Πήγε αρχικά ο μυαλός μου ότι μάλλον από προσωπική μελέτη κι ενασχόληση θα είχες την ενημέρωση που έχεις, απλά μου φάνηκε ότι άκουσα κουδούνι κι έλεγα μήπως ήρθε η ελπίδα, ε και είπα να ρωτήσω.

Οκ, άρα μπορούμε να συνεχίσουμε να νιώθουμε αβοήθητοι και να εναποθέτουμε τις ελπίδες μας καθαρά και μόνο στο φάρδος του κώλου μας σε περίπτωση στραβής.

Ευχάριστο πάντως το γεγονός ότι κάποιοι ασχολούνται.


Εμένα το Αράι αν θυμάμαι καλά έχει δύο ζεύγη στραπακίων.
Το ένα είναι για να βγαίνει το neck-roll και το άλλο για να βγαίνουν τα μάγουλα μετά.
Δεν τα έχω δοκιμάσει πάντως.

7Tolis
21/09/2015, 08:50
Α... Μά'στα...
Πήγε αρχικά ο μυαλός μου ότι μάλλον από προσωπική μελέτη κι ενασχόληση θα είχες την ενημέρωση που έχεις, απλά μου φάνηκε ότι άκουσα κουδούνι κι έλεγα μήπως ήρθε η ελπίδα, ε και είπα να ρωτήσω.

Οκ, άρα μπορούμε να συνεχίσουμε να νιώθουμε αβοήθητοι και να εναποθέτουμε τις ελπίδες μας καθαρά και μόνο στο φάρδος του κώλου μας σε περίπτωση στραβής.

Ευχάριστο πάντως το γεγονός ότι κάποιοι ασχολούνται.


Εμένα το Αράι αν θυμάμαι καλά έχει δύο ζεύγη στραπακίων.
Το ένα είναι για να βγαίνει το neck-roll και το άλλο για να βγαίνουν τα μάγουλα μετά.
Δεν τα έχω δοκιμάσει πάντως.

Μα αυτό δεν σήμαίνει πως δεν υπάρχει ήδη ο τρόπος για να βγεί το κράνος.Απλά τα straps είναι πρόφατο trend.Ακόμη καλύτερο πιστευω ειναι η μπαλακλάβα με τα αυτάκια προς τα κάτω.Ισως ο ασφαλέστερος και ευκολότερος τρόπος για να βγεί ένα κράνος.Αμα βρώ βίνδεο θα το βάλω.

spyrakos35
21/09/2015, 08:51
Ωραίο ριβιού Σπυράκο εύγε.
φαντάζομαι δεν θα έκαναν περικοπές στην ασφάλεια λόγω του μικρότερου κελύφους.
τι τιμή το βρήκες το κρανάκι;


ΥΓ. πιο "μεταξένια" αφρώδη μέρη να είχαν αυτά τα shoei...:(

Το πηρα 350 ευραιους..... Απο ιδιωτη, αγορα τον Ιουνιο, αφορετο.....
Μου κατσε....
Σε ο,τι αφορα στο θεμα ασφαλεια, το σαρπ δινει 4* εναντι 5 που ειχε το 1100.....
Δεν μπορω να πω οτι δεν με προβληματισε το γεγονος....

spyrakos35
21/09/2015, 08:54
Μα αυτό δεν σήμαίνει πως δεν υπάρχει ήδη ο τρόπος για να βγεί το κράνος.Απλά τα straps είναι πρόφατο trend.Ακόμη καλύτερο πιστευω ειναι η μπαλακλάβα με τα αυτάκια προς τα κάτω.Ισως ο ασφαλέστερος και ευκολότερος τρόπος για να βγεί ένα κράνος.Αμα βρώ βίνδεο θα το βάλω.

Αμα δεις ποσο σφιχτο ειναι το νξρ, θα αναθεωρησεις..... Ειχα την ιδια απορια με τον πιπακια απλα με προλαβε

pipe_smoker
21/09/2015, 08:59
Μα αυτό δεν σήμαίνει πως δεν υπάρχει ήδη ο τρόπος για να βγεί το κράνος.Απλά τα straps είναι πρόφατο trend.Ακόμη καλύτερο πιστευω ειναι η μπαλακλάβα με τα αυτάκια προς τα κάτω.Ισως ο ασφαλέστερος και ευκολότερος τρόπος για να βγεί ένα κράνος.Αμα βρώ βίνδεο θα το βάλω.

Ναι ξέρω σε ποιό πράγμα αναφέρεσαι.

foogr01
21/09/2015, 23:37
:beer:

noodles
22/09/2015, 11:07
ωραιο review! :beer: φενεται να ειναι σωστες οι αλλαγες που εχουν κανει στο nxr σε σχεση xr1100. τα μαξιλαρια τα εχουν κανει πιο μαλακα η ειναι οπως τα προηγουμενα σε αισθηση που ειναι μια μιξη βαμβακι με πλαστικο?

spyrakos35
22/09/2015, 11:25
τα μαξιλαρια τα εχουν κανει πιο μαλακα η ειναι οπως τα προηγουμενα σε αισθηση που ειναι μια μιξη βαμβακι με πλαστικο?

το μόνο που μπορώ να σου πω είναι οτι το μετωπιαίο υλικό (και περιμετρικά της κεφαλής) είναι διαφορετικό....

αν το υλικό στα μαξιλάρια είναι ίδιο, δεν μπορώ να πω μιας και το ένα είναι καινούργιο και το άλλο 5ετίας οπότε και δεν μπορώ να κάνω σύγκριση

πάντως παρά το γεγονός οτι είναι πιο σφικτό, το επαναλαμβάνω, δεν είναι ενοχλητικό (εκτός από το βάλε-βγάλε που θέλει πιο πολύ τροποκόπο)

devil's animal
22/09/2015, 11:28
:beer::beer::beer:

Shaolin Monk
22/09/2015, 19:24
Ωραια παρουσιαση!!! :beer:

7Tolis
22/09/2015, 20:13
τα straps τα δοκίμασες τελικα;

teogtp
22/09/2015, 21:31
τα straps τα δοκίμασες τελικα;

Ακομα ψαχνει ανθρωπο να τον βοηθησει...........:a13:
:a01:





Ωραια παρουσιαση ρε καπετανιο.
:beer:

spyrakos35
23/09/2015, 02:54
τα straps τα δοκίμασες τελικα;

όόόόχι αγάπη.....

το κρατάω για σένα όταν βρεθούμε......

7Tolis
23/09/2015, 07:39
όόόόχι αγάπη.....

το κρατάω για σένα όταν βρεθούμε......

Straps είπα οχι strap on.

teogtp
23/09/2015, 08:10
Straps είπα οχι strap on.

Ηθελες και ρωτησες........:D

spyrakos35
23/09/2015, 08:13
Ηθελες και ρωτησες........:D

Ε μα.... Φταιω;

teogtp
23/09/2015, 08:29
Ε μα.... Φταιω;

Οχι χρυση μου,παιξε μπαλα.....:D

RaGe_Raptor
27/09/2015, 13:50
Όσο για τα emergency tabs (αχρείαστα να'ναι) καλό είναι να μην αφαιρούνται τα αυτοκόλλητα
341783

k7600
19/11/2015, 11:58
ωραίο κρανάκι Σπύρο, κάτι μου θυμίζει... χαχαχα,
σοβαρά τώρα, χαίρομαι πολύ που σ άφησε ικανοποιημένο η αγορά σου, αν πάρω μηχανή πάλι nxr θα πάρω...

spyrakos35
19/11/2015, 12:01
ωραίο κρανάκι Σπύρο, κάτι μου θυμίζει... χαχαχα,
σοβαρά τώρα, χαίρομαι πολύ που σ άφησε ικανοποιημένο η αγορά σου, αν πάρω μηχανή πάλι nxr θα πάρω...

:beer:

Ξεχνα το το μηχανακι εσυ...... Εχεις σπιτι να φτιαξεις.....

k7600
19/11/2015, 12:03
ξεχνιέται αυτός ο έρωτας... με βλέπω να την κάνω την κίνηση απο Γενάρη/Φλεβάρη και ο,τι θέλει ας γίνει...

k7600
19/11/2015, 12:09
την ζελατίνα της transitions την έχει κανείς? ξέρουμε ποιός την φέρνει και πόσο πάει ?

notakos600
19/11/2015, 14:49
Έχω το nxr marqz (569 εβραίους καινούργιο).
Το έχω κοντά στους δύο μήνες...απίστευτα ελαφρύ και καλόβολο (όταν φορεθεί).
Συμφωνώ με τον Σπυράκο στην δυσκολία να μπει και να βγει...μετά όλα καλά.
Πολύ ωραίο review Σπύρο. :beer:

spyrakos35
14/12/2015, 15:15
χθεσινή βόλτα με το nxr και σύγκριση με το xr1100 στο κρύο....

καμμία σχέση.... το nxr λόγω και του μικρότερου κενού στο σαγόνι δεν μπάζει από κει κάτω.... επιπλέον το antifog φαίνεται να είναι πιο μεγάλο σε πάχος με πιο καλά αποτελέσματα.....

kemmotar
19/12/2015, 11:05
την ζελατίνα της transitions την έχει κανείς? ξέρουμε ποιός την φέρνει και πόσο πάει ?

300-350 ευρω απο τζιωρτζοπουλο. δεν αξιζει πανακριβη. με παραγγελια

kemmotar
19/12/2015, 11:26
to shoei nxr ειναι ενα κρανος βελτιωμενο σε ολους τους τομεις σε σχεση με 1100 κλπ... το εχω αρκετο καιρο στην εκδοση black ant.

1. κομπακτ μεγεθος, μικροτερο κελυφος ελαφρυτερο
2. πολλα καναλια αερισμου (3 εισαγωγες στο μετωπο - 4 εξαγωγες)
3. Αθορυβο.... η μειωση του θορυβου εχει βελτιωθει πετυχαινοντας τον περιορισμος της αιτιας του θορυβου. Αυτό έχει επιτευχθεί και με τη χρήση μεγαλύτερων μάγουλων και μαξιλαράκια.
4. Εντελώς νέα ζελατίνα. Το συστημα αυτορυθμισης-σφραγισματος παραμενει αλλα προσθετα τωρα η βαση μπορεί να ρυθμιστεί (εμπρός και πίσω) με περιστροφή του επιλογέα.
5. επτά (7) μεγέθη (από XXS έως XXL)
6. Απορρόφηση υγρασίας Quick Dry Fabric Εσωτερικών μαγουλων/μαξιλαρια - Προηγμένο ύφασμα με υψηλή απορρόφηση υγρασίας και γρήγορη ιδιότητες ξήρανσης
7. Pinlock αντιθαμβωτικός φακός
8. EQRS (emergency quick releasing system)
9. ενσωματωμενη θεση για συστημα ενδοεπικοινωνιας

το ειχα παρει σεπτεμβριο 2014, με την ζελατίνα cwr1 spectra silver.... Επισης αλλαξα ολη την εσωτερικη επενδυση σε 39αρια μαξιλαρια & μ13 κεφαλη απο 35-9 που ερχεται το medium. οσον αφορα την spectra, την είχα και στο xspirit 2 απίθανη αλλά ευαίσθητη σε χαρακιές. επισης μπορεις να βλεπεις το βραδυ πολυ καλα.
βαρος πολυ καλο και ζυγισμενο κρανος
http://i1303.photobucket.com/albums/ag155/Giorgos_Louverdis/_20140914_184620_zpsens8kwxi.jpg (http://s1303.photobucket.com/user/Giorgos_Louverdis/media/_20140914_184620_zpsens8kwxi.jpg.html)

k7600
19/12/2015, 18:16
300-350 ευρω απο τζιωρτζοπουλο. δεν αξιζει πανακριβη. με παραγγελια

πόσο ... ?????????????? δηλαδή όσο κάνει περίπου και το κράνος, δεν πάμε καλά....

k7600
19/12/2015, 18:20
οσον αφορα την spectra, την είχα και στο xspirit 2 απίθανη αλλά ευαίσθητη σε χαρακιές. επισης μπορεις να βλεπεις το βραδυ πολυ καλα.
βαρος πολυ καλο και ζυγισμενο κρανος



αυτό μου είχε κάνει εντύπωση και εμένα, όταν είχα παλαιότερα ένα shoei xr 1000 με φιμέ ζελατίνα ( dark smoke κιόλας ) μπορούσα να δω μια χαρά το βράδυ, δεν λέω ότι δεν έκοβε λίγο ορατότητα αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν επικίνδυνη πράγμα που δεν συμβαίνει με τις φιμε της Arai

spyrakos35
19/12/2015, 18:37
Απ εξω εχει γυρω στα 150 νομιζω

byron
11/05/2016, 10:07
To ξεθαβω, μιας και ένα σχόλιο του amyrou για το XR1100, μου θύμισε να γράψω δυο λόγια για το NXR που πρόσφατα αγόρασα.


Σε γενικές γραμμές αξίζει. Ένα με χαλάει μόνο, είναι αρκετά μεγάλο το κέλυφός του, σε σχέση με το μέγεθος. Σε σχέση με το παλιό μου arai μοιάζει με το κράνος του Darth Vader.

Το ίδιο ακριβώς παρατήρησα με το Arai RX-7 που έχω σε σχέση με το NXR. Αν τα δεις από πάνω τα κράνη, είναι αστείο. Είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερο σε κέλυφος το NXR από το Arai.
Σε ότι αφορά την εικόνα που σχημάτισα, δεν μπορώ να πω τα καλύτερα. Ο λόγος μάλλον είναι η άριστη εικόνα που είχα από το Arai μου, και έχει ανεβάσει τον πήχη ψηλά.
Το NXR είναι πολύ ποιοτικό, άριστο εσωτερικό, καλός εξαερισμός, μπλα μπλα μπλα...κανένα πρόβλημα. Και κυρίως 40% φθηνότερο από το νέο RX-7 που θα έπαιρνα.

Ήσυχο ΔΕΝ είναι. Ο spyrakos προφανώς έχει άλλη εικόνα λόγω fairing. Στο γυμνό πάντως, κάνει την ίδια βαβούρα που έκανε και το Arai. Τώρα, αν είναι -10% λιγότερος ο θόρυβος θα σας γελάσω.
Αυτό που μου λείπει, είναι η απίστευτη εφαρμογή που έχει το Arai στο δικό μου κεφάλι. Όσα χρόνια το είχα, είχε τύχει 2-3 φορές να πηγαίνω με πολλά χλμ και να έχω ξεχάσει να το δέσω. ΔΕΝ το καταλάβαινα, το κράνος δεν κουνιόταν χιλιοστό απ΄το κεφάλι μου, και το έπαιρνα χαμπάρι από το χλαπ χλαπ που χτύπαγε το λουρί.

Με το NXR δεν το έχω νοιώσει αυτό. Σαν να το νοιώθω υπερβολικά άνετο στο κεφάλι μου. Ίσως να είναι η ιδέα μου, μάλλον είναι γιατί το μέγεθος είναι σωστό ενώ δεν κουνάει ακόμα και στα πολλά.
Προς το παρόν το έχω χρησιμοποιήσει μόνο για καμμιά βόλτα και μια φορά στην πίστα. Ως καθημερινό, χρησιμοποιώ ακόμα το Arai πάντως.

Μάλλον το μετάνοιωσα που το πήρα. Δεν νομίζω πως προσφέρει κάτι super γουάου σε σχέση με το RPHA 10+ πχ για να δικαιολογεί τα +150€ της τιμής τους.

Mariner
11/05/2016, 10:26
Η shoei έχει αλλάξει αρκετά και το καλούπι του κράνους. Είχα xr1000 & 1100 και το S μου ήταν πάντα κουτί. Tα NXR k Hornet adv έχουν πολύ πιο σφιχτή εφαρμογή πλεόν που με έκανε να πάω σε Αράι. Το ίδιο παρατήρησε και φίλος στο Large. Το gt air έχει λίγο πιο φαρδιά φόρμα απ' οτι μου είπε σε άμεση σύγκριση με το nxr

kemmotar
11/05/2016, 11:44
εξαιρετικο κρανος το εχω αγορασει εδω και αρκετο καιρο, το 2014. kompact ελαφρυ τρομερα ζυγισμενο, σε medium με ολα τα optional parts 1300 gr. δεν το λες αθορυβο, ο εξαερισμος θα μπορουσε να ειναι καλυτερος. τα μαξιλαρακια δεν εχουν πεσει καθολου.