PDA

View Full Version : Κράνος και μπουφάν για νέο οδηγό



guardian
21/09/2015, 09:30
Καλησπέρα. Θα είμαι (ούτε καν είμαι δηλαδή) νέος οδηγός σε λίγο διάστημα. Λογικά την άλλη Τρίτη θα δώσω για δίπλωμα. Ήθελα να ρωτήσω για κράνος και μπουφάν. Έχω δει τα παρακάτω http://www.motoexpert.gr/el/krani/kr...r-ultra-carbon και http://www.motoexpert.gr/el/mpoufan/...ainese-rainsun . Αν είναι εύκολο θα ήθελα και γι αυτά μια άποψη και ειδικά για το κράνος. Ευχαριστώ!

amyroukai
21/09/2015, 10:15
έχεις κάνει λάθος στην αντιγραφή των λινκ και δεν φαίνεται ποιά θέλεις να αγοράσεις.
Από αυτό το ultra carbon που φαίνεται βγάζει το Xlite 802. Πολύ καλό κράνος. Δεν είναι φτηνό βέβαια, οπότε το βασικό σου μέλημα θα είναι να πας να το δοκιμάσεις και να δεις αν κάθεται σωστά στο κεφάλι σου, να είναι σφιχτό αλλά να μην σε πιέζει πουθενά (αν σε πιέζει στα μάγουλα δεν πειράζει, θα κάτσει). Αν έχεις υπομονή, φόρεσέ το μερικά λεπτά στο μαγαζί και δες αν σου έχει αφήσει σημάδια κόκκινα στο κούτελο. Με τα ίδια χρήματα μπορείς να δεις και SHOEI NXR, πιθανώς και μερικά ARAI, τα ακριβά της HJC είναι αρκετά φτηνότερα, SHARK κλπ.

Για τα μπουφάν, όλα τα dainese φοράνε τις ίδιες προστασίες. Αν σου ταιριάζει στο σώμα σου και σου αρέσει, δεν έχεις να ρωτήσεις κάτι άλλο :)

guardian
21/09/2015, 10:34
Έχεις δίκιο. Αυτό είναι το link http://www.motoexpert.gr/el/krani/krani-x-lite/x-lite-x-802r-ultra-carbon/x-lite-x-802r-ultra-carbon-replica-checa . Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

guardian
21/09/2015, 11:35
Επειδή διάβασα σε άλλο post ότι υπάρχει πιθανότητα αυτό το κράνος http://motofashion.gr/for-the-rider-accessories/for-the-rider-accessories-helmets/for-the-rider-accessories-helmets-full-face/full-face-racing-helmet-schuberth-stealth-red να υπάρχει σε προσφορά, μεταξύ των 2 ποιο μου προτείνετε?

Pan (dvs)
21/09/2015, 13:55
Φιλε μου εαν επαιρνα διπλωμα αυτοκινητου το πρωτο αυτοκινητο που θα επαιρνα δεν θα ητανε Ferrari.

Αποψη μου.Παρε κατι στα 200 ευρω και σε λιγο καιρο πας σε ακριβοτερο.

kostas777
21/09/2015, 13:58
μεταξύ των 2 ποιο μου προτείνετε?

Και τα 2 είναι κορυφαία κράνη, όποιο σου αρέσει πιο πολύ και όποιο σε βολεύει καλύτερα.

daz
21/09/2015, 14:41
Φιλε μου εαν επαιρνα διπλωμα αυτοκινητου το πρωτο αυτοκινητο που θα επαιρνα δεν θα ητανε Ferrari.

Αποψη μου.Παρε κατι στα 200 ευρω και σε λιγο καιρο πας σε ακριβοτερο.

Θα διαφωνήσω μαζί σου.

Δεν υπάρχει όμως σωστό και λάθος εδώ, ώστε να σου πω ότι έχεις άδικο. Είναι απλά θέμα οπτικής γωνίας.

Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι μια αστεία, στατική πτώση, που ειναι αρκετά πιο πιθανή σε έναν καινούριο οδηγό αλλά μπορεί να συμβεί στον καθένα, μπορεί να καταστρέψει το πανάκριβο κράνος μας, τότε ένα ακριβό κράνος δεν είναι υπερβολή. Εξ' άλλου όπως ένας νέος οδηγός έχει περισσότερες πιθανότητες για στατικές πτώσεις, έτσι έχει περισσότερες πιθανότητες και για πιο σοβαρά ατυχήματα.

George_Sp
21/09/2015, 14:57
Το παλικάρι λέει νέος οδηγός και τώρα παίρνει δίπλωμα άρα δε σκεφτόμαστε οτι θα βουτήξει μια 1000άρα και θα οργώσει την Ευρώπη κάνοντας και 2 στάσεις σε Misano και Assen να ξύσει.
Επομένως ένα κράνος στα 200-250ευρώ για αστική ημιαστική χρήση είναι υπερ-αρκετό. Περισσότερο χρήσιμα θα γίνουν τα έξτρα 300ευρώ που μένουν ρέστα, αν πάνε σε καλές μπότες και γάντια και παντελόνι με προστασίες.

describer
21/09/2015, 15:10
το x-lite 802: carbon-kevlar - αριστη ποιοτητα κατασκευης, d-ring κουμπωμα - το πιο ασφαλες μεχρι στιγμης, 1240 gr - παναλαφρο που δεν θα σε κουρασει σε μεγαλες διαδρομες, πληρως αφερουμενο εσωτερικο - για θεμα καθαριοτητας και υγειας

γενικα ειναι αριστη επιλογη (κατα την αποψη μου) για εναν οδηγο ανεξαιρετου ηληκιας. Εγω προσωπικα αυριο (σαν καινουργιος στο αθλημα) θα παω για το NXR μαζι με μπουφαν dainese city guard jacket και μιας και το εχω κοιταξει πολυ το θεμα ασφαλειας, αν δεν σου κατσει στο νουμερο το x-lite δοκιμασε το nxr μιας και ειναι στα ιδια χρηματα

RaGe_Raptor
21/09/2015, 15:20
το πιο ακριβό κράνος δεν είναι και απαραίτητα πιο ασφαλές.... μπορεί να είναι πιο ελαφρύ,πιο αεροδυναμικό κτλ κι όλα αυτά αντικατοπτρίζονται στην τιμή.

describer
21/09/2015, 15:33
το πιο ακριβό κράνος δεν είναι και απαραίτητα πιο ασφαλές.... μπορεί να είναι πιο ελαφρύ,πιο αεροδυναμικό κτλ κι όλα αυτά αντικατοπτρίζονται στην τιμή.

κανεις δεν ειπε το αντιθετο

αναλογως με το οικονομικη ανεση που εχεις διαλεγεις το κρανος που θα σου παρεχει την υψηλοτερη ασφαλεια και μετα ολα τα αλλα

DoctoR_k6
21/09/2015, 15:48
Αν ειναι καλυτερο ενα ακριβο κρανος απο ενα πιο χαμηλης αξιας δεν το συζηταμε...τωρα αν θα κανει τις χρησεις κ θα εκμεταλλευτει αυτα που το κανουν πιο ακριβο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο!!
Τωρα αν θελει να κανει κ κανα τσιγαρακι φορωντας το κρανακι(aka σπαστο) ας παει πιο χαμηλα($$$).
Αν μπορεις παρε καλο κρανος ασχετα ανκαβαλας 1000 η 250.

Pan (dvs)
21/09/2015, 17:27
Θα διαφωνήσω μαζί σου.

Δεν υπάρχει όμως σωστό και λάθος εδώ, ώστε να σου πω ότι έχεις άδικο. Είναι απλά θέμα οπτικής γωνίας.

Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι μια αστεία, στατική πτώση, που ειναι αρκετά πιο πιθανή σε έναν καινούριο οδηγό αλλά μπορεί να συμβεί στον καθένα, μπορεί να καταστρέψει το πανάκριβο κράνος μας, τότε ένα ακριβό κράνος δεν είναι υπερβολή. Εξ' άλλου όπως ένας νέος οδηγός έχει περισσότερες πιθανότητες για στατικές πτώσεις, έτσι έχει περισσότερες πιθανότητες και για πιο σοβαρά ατυχήματα.

Μωρε καλα κανεις και διαφωνεις,αλλα ...

Ενας νεος οδηγος δεν ξερει να αγορασει κρανος ,ουτε να το συντηρησει.Δεν θα του πεσει και καναδυο φορες???Οποτε θα παρει κατι που ισως και να παει συντομα στα αζητητα.
Με αυτο το σκεπτικο ποσα θα δωσει για μπουφαν και μποτες?Οταν δινεις τοσα για κρανος,δεν θα δωσεις αλλα 500-600 για τα υπολοιπα?

Αν τα εχει φυσικα και του περισευουνε παω πασο.Οτι καλυτερο,τοσο το καλυτερο.

guardian
21/09/2015, 17:57
Βασικά θεωρώ ότι το κράνος είναι το πιο βασικό αξεσουάρ και θεωρώ ότι αξίζει όσα κι αν δώσεις. Επίσης, θεωρητικά μπορείς να το έχεις για πολλά χρόνια. Άσχετο: όσο για μηχανή μ' αρέσει πολύ η multistrada 620..:) Δηλαδή, από πλευράς ασφάλειας (που είναι το σημαντικότερο) είναι το ίδιο? Τώρα για μπουφάν σκέφτομαι αυτό που έγραψα και πιστευώ ότι είναι καλή επιλογή και από τιμή και από το γεγονός ότι μπορείς να το έχει χειμώνα-καλοκαίρι

RaGe_Raptor
21/09/2015, 18:06
Βασικά θεωρώ ότι το κράνος είναι το πιο βασικό αξεσουάρ και θεωρώ ότι αξίζει όσα κι αν δώσεις. Επίσης, θεωρητικά μπορείς να το έχεις για πολλά χρόνια. Άσχετο: όσο για μηχανή μ' αρέσει πολύ η multistrada 620..:) Δηλαδή, από πλευράς ασφάλειας (που είναι το σημαντικότερο) είναι το ίδιο? Τώρα για μπουφάν σκέφτομαι αυτό που έγραψα και πιστευώ ότι είναι καλή επιλογή και από τιμή και από το γεγονός ότι μπορείς να το έχει χειμώνα-καλοκαίρι

θεωρητικά όχι πάνω από 5 χρόνια.....

daz
21/09/2015, 18:54
Μωρε καλα κανεις και διαφωνεις,αλλα ...

Ενας νεος οδηγος δεν ξερει να αγορασει κρανος ,ουτε να το συντηρησει.Δεν θα του πεσει και καναδυο φορες???Οποτε θα παρει κατι που ισως και να παει συντομα στα αζητητα.
Με αυτο το σκεπτικο ποσα θα δωσει για μπουφαν και μποτες?Οταν δινεις τοσα για κρανος,δεν θα δωσεις αλλα 500-600 για τα υπολοιπα?

Αν τα εχει φυσικα και του περισευουνε παω πασο.Οτι καλυτερο,τοσο το καλυτερο.

Tα δικά μου είναι γρατζουνισμένα και τα δύο. :lol: To shoei δε μου έχει πέσει ποτέ αλλά κανά δυο γρατζουνιές τις απέκτησε. Μπουφάν έχω 3 και αυτό που είναι στη χειρότερη κατάσταση απ' όλα, είναι το ακριβότερο.

Μα όλα αυτά ειναι εξοπλισμός ασφαλείας που είναι ωραία όταν γυαλίζουν αλλά και να μη γυαλίζουν τη δουλειά τους θα την κάνουν.

daz
21/09/2015, 19:05
θεωρητικά όχι πάνω από 5 χρόνια.....

Νομίζω εξαρτάται και από το υλικό και είναι έως 7 χρόνια απ' την στιγμή που εγκατέλειψαν το κουτί τους . Μα ίσως κάνω και λάθος.

Πάντως σε ένα φθηνό κράνος το εσωτερικό θα έχει διαλυθεί σε πολύ λιγότερο από 5 χρόνια κάτι που σε συνδυασμό με τη ζελατίνα θα επιβάλει αντικατάσταση.
Αν κάτι συντροφεύει καθημερινά την κεφάλα μου επί 5 χρόνια σε όλες τις συνθήκες χωρίς να χρειαστεί ούτε ένα ευρώ, και δεν καταντήσει κουρέλι ώστε να επιβάλει άμεση αντικατάσταση εγώ είμαι ευχαριστημένος.

Μακάρι να συνεχίσουμε να αντικαθιστούμε τα κράνη μας και να είναι ακόμα σαν καινούρια.

RaGe_Raptor
21/09/2015, 19:08
Νομίζω εξαρτάται και από το υλικό και είναι έως 7 χρόνια απ' την στιγμή που εγκατέλειψαν το κουτί τους . Μα ίσως κάνω και λάθος.

Πάντως σε ένα φθηνό κράνος το εσωτερικό θα έχει διαλυθεί σε πολύ λιγότερο από 5 χρόνια κάτι που σε συνδυασμό με τη ζελατίνα θα επιβάλει αντικατάσταση.
Αν κάτι συντροφεύει καθημερινά την κεφάλα μου επί 5 χρόνια σε όλες τις συνθήκες χωρίς να χρειαστεί ούτε ένα ευρώ, και δεν καταντήσει κουρέλι ώστε να επιβάλει άμεση αντικατάσταση εγώ είμαι ευχαριστημένος.

Μακάρι να συνεχίσουμε να αντικαθιστούμε τα κράνη μας και να είναι ακόμα σαν καινούρια.

7 χρόνια από την ημερομηνία κατασκευής ή 5 χρόνια από την ημερομηνία αγοράς,όποιο έρθει πρώτο..... τουλάχιστον για τις arai-shoei

daz
21/09/2015, 19:09
7 χρόνια από την ημερομηνία κατασκευής ή 5 χρόνια από την ημερομηνία αγοράς,όποιο έρθει πρώτο..... τουλάχιστον για τις arai-shoei

οκ.. έτσι θα είναι τότε! :beer:

amyroukai
21/09/2015, 20:26
Οπότε ένας νέος οδηγός ας πάρει μαλακία μηχανάκι γιατί θα το ρίξει, ας πάρει φτηνιάρικο κράνος γιατί θα το σπάσει και ότινάναι μπουφάν γιατί θα το γρατσουνίσει... Και αν επιβιώσει από τις σαβούρες που ψώνισε παίρνει κάτι καλό; :bawl:

kakavelakis_g
21/09/2015, 22:22
Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά κι ένα αγωνιστικό κράνος δεν θα σε κάνει Ρόση. Πάρε ένα επώνυμο τουριστικό κράνος 200-300 ευρώ κι είσαι καλυμμένος. Αγόρασε κι ένα μπουφάν που θα σε καλύψει από το κρύο και τις βροχές τώρα το χειμώνα και μη σκέφτεσαι για το καλοκαίρι. Επίσης απαραίτητο είναι κι ένα ζευγάρι αδιάβροχες, επώνυμες, τουριστικές μπότες (200-250 ευρώ). Αν σου μείνουν χρήματα πάρε κι ένα παντελόνι κορτούρα όμοιο με το μπουφάν..στο πολύ κρύο ή με πολύ βροχή θα με θυμηθείς.
Τι μηχανάκι θα πάρεις έχεις αποφασίσει?

guardian
22/09/2015, 09:57
Γενικά το κράνος δεν θέλω να το πάρω για να γίνω Ρόσι :) Θεωρώ ότι έχω το μυαλό μου μέσα στο κεφάλι μου (33 χρονων) και ειδικά τον πρώτο καιρό θα είμαι πολύ "κότα" στην οδήγηση. Απλά αυτό που θέλω να πάρω θέλω να μου αρέσει και να είναι ασφαλές. Τις μπότες και το παντελόνι έλεγα να τις αφήσω πιο μετά. Για αρχή έλεγα να πάρω κράνος, μπουφάν και γάντια. Γενικά είμαι από επαρχία και θα κινούμαι μέσα στην πόλη μου και θα πηγαίνω και στη δουλειά μου που είναι κανένα 20άρι χλμ σε εθνική οδό. Η μηχανή που μάλλον καταλήγω είναι η ducati multistrada 620. Ως αουτσάιντερ παίζει η BMW f 650s. Προφανώς μεταχειρισμένες και μοντέλα 2005 ή 2006.

amyroukai
22/09/2015, 10:10
Για τις μπότες θα πω ότι, πέρα από την ασφάλεια, τα ζεστά σου πόδια τώρα τον χειμώνα που έρχεται (winter is coming γατάκιαααα) θα σε ευγνωμονούν που προτίμησες να τα καλύψεις :)

noodles
22/09/2015, 10:37
ενα κρανος απο 200 ευρω και πανω θα σε καλυψει σιγουρα. πηγαινε σε ενα καταστημα να δοκιμασεις λιγα και παρε αυτο που σου καθεται καλυτερσ στο κεφαλι (απο μαρκες σε αυτη την τιμη ολα καλα ειναι). επισης να υπολογιζεις γυρω στα 250 ευρω για ενα καλο μπουφαν. ενα vfm μπουφαν ειναι http://www.motoexpert.gr/el/mpoufan/mpoufan-dermatina/dainese-cage-pelle-black αν δε θελεις δερματινο επισης μια καλη επιλογη ειναι αυτο: http://www.motoexpert.gr/el/mpoufan/mpoufan-heimerina/dainese-laguna-seca-d-dry-black&manuf_id=11 οπωςδηποτε να πας να τα δοκιμασεις αν σου ταιριαζουν σωστα.

amyroukai
22/09/2015, 13:44
Απλά να πω ότι και τα δύο που προτείνεις είναι κοντά, άρα θα πρέπει να φοράει και ζώνη για να μην παγώνει η μέση του το χειμώνα, το δε δερμάτινα δεν κρατάνε το κρύο όσο αποτελεσματικά το κρατάνε τα συνθετικά και για την βροχή άχρηστα.

DoctoR_k6
22/09/2015, 13:49
Σωστος ο αποπανω...
Πηγαινε απο το/σε ενα μαγαζι κ θα σε βοηθησουν να καταλαβεις τι θελεις, για την χρηση που το θελεις!!

kakavelakis_g
22/09/2015, 23:15
ok αρχικά νόμιζα ότι είσαι μικρότερος και θα έβγαζες το μικρό δίπλωμα πρώτα. ¨Ομως το να πάρεις αγωνιστικό κράνος 600+ ευρώ εξακολουθώ να το θεωρώ υπερβολή. Μπορείς να πας σε επώνυμη μάρκα πχ shoei, arai και να πάρεις κάποιο τουριστικό μοντέλο. Για τις μπότες θα σου επιμείνω γιατί την έχω πατήσει φορώντας πολιτικά μποτάκια 'αδιάβροχα' και καλά και μετά πήγα ξεπαπούτσωτος κι αγόρασα μπότες μηχανής αδιάβροχες τουριστικές. Εσύ ειδικά αν μπαίνεις εθνική, σε βροχερές μέρες το νερό που πετάγεται στα πόδια σου είναι πάρα πολύ.

Tycho Moon
23/09/2015, 06:09
Οι μπότες είναι ΠΟΛΥ σημαντικές και όχι μόνο για το κρύο..

Φαντάσου να γλιστρήσεις με τη μηχανή (έστω και με λίγα χλμ), να μην προλάβεις να τραβήξεις το πόδι σου, να σου εγκλωβιστεί μεταξύ μηχανής και δρόμου και να σέρνεσαι, έχοντας σαν προστασία στον αστράγαλο μόνο την κάλτσα..

guardian
23/09/2015, 07:43
Οκ! Το έπιασα ότι χρειάζομαι και μπότες :) Για να γίνω πιο συγκεκριμένος (και κουραστικός για εσάς) μεταξύ των 2 (για τα κράνη μιλάω) στο τετράπτυχο ασφάλεια - αεροακουστική - ζελατίνα - εξαερισμός ποιο είναι καλύτερο? Αν υποθέσουμε ότι μου κάνουν στο κεφάλι και τα 2 το ίδιο

Pan (dvs)
23/09/2015, 07:57
Το εχω ξαναγραψει.


Σταματημενος εγω και καβαλα επανω στη μηχανη.Φιλαρακι ,που μαλλον τον στραβωσε ο ηλιος και δεν με ειδε,πεφτει επανω μου.Με χτυπαει στον λεβιε των ταχυτητων και τον κανει φιογκο.Το ποδι μου αναμεσα στη ροδα του και τον λεβιε δεν επαθε τιποτε.Φορουσα τις μποτουλες μου ομως.Αν φορουσα τις γοβες,πιθανοτατα,θα μου ειχε διαλυσει τον αστραγαλο.

Pan (dvs)
23/09/2015, 07:58
Οκ! Το έπιασα ότι χρειάζομαι και μπότες :) Για να γίνω πιο συγκεκριμένος (και κουραστικός για εσάς) μεταξύ των 2 (για τα κράνη μιλάω) στο τετράπτυχο ασφάλεια - αεροακουστική - ζελατίνα - εξαερισμός ποιο είναι καλύτερο? Αν υποθέσουμε ότι μου κάνουν στο κεφάλι και τα 2 το ίδιο

Δεν γινεσαι κουραστικος.Μαθε επο τα λαθη μας.

amyroukai
23/09/2015, 08:57
Από τα κράνη θα εβαζα το σουμπερθ πρώτο.

kostas777
23/09/2015, 09:44
Μπουφάν, παντελόνι, γάντια και μπότες όλα μοτοσυκλετιστικού τύπου με προστατευτικά, είναι όλα απαραίτητα. Αν σας λείπει κάποιο από αυτά, αναλαμβάνετε το ρίσκο. Δεν γίνεται να πέσεις και να μην βρουν κάτω πόδια-γόνατα.

amyroukai
23/09/2015, 09:48
το παντελόνι λίγο δύσκολο για κάθε μέρα παντού Κώστα.

kostas777
23/09/2015, 09:55
το παντελόνι λίγο δύσκολο για κάθε μέρα παντού Κώστα.

Μπορείς να βάζεις παντού τζιν με προστασίες. Τώρα αν χρειάζεται να φοράς κοστούμι στη δουλειά, παίρνεις το «πολιτικό» μαζί και αλλάζεις. Όλες οι πτώσεις μου στις οποίες χτύπησα, ήταν καθ οδόν προς τη δουλειά.

Panos76
23/09/2015, 10:01
Δεν γινεσαι κουραστικος.Μαθε επο τα λαθη μας.


Μπορείς να βάζεις παντού τζιν με προστασίες. Τώρα αν χρειάζεται να φοράς κοστούμι στη δουλειά, παίρνεις το «πολιτικό» μαζί και αλλάζεις. Όλες οι πτώσεις μου στις οποίες χτύπησα, ήταν καθ οδόν προς τη δουλειά.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μιας και έμαθα από πρώτο χέρι από τα λάθη 2 γνωστών.

Ο ένας Κατεχάκη με GS 800 φορούσε εξοπλισμό συνολικής αξίας (όπως μου είπε) 3.000€ και μετά από 7 χρόνια είναι με πατερίτσες αφού το πόδι του κρεμόταν στον αέρα σχεδόν και το κρατούσε στην ουσία ο εξοπλισμός.

Ο άλλος πριν καμιά εβδομάδα άφησε το δέρμα του στην άσφαλτο και μετά από ώρες χειρουργείου αναρρώνει αλλά δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι.

Αυτά τα 2 περιστατικά ήταν αρκετά για εμένα να με κάνουν να αναθεωρήσω πολλά.

kakavelakis_g
24/09/2015, 01:43
Δε ξέρω πιο κράνος από τα δύο που παραθέτεις είναι 'καλύτερο' αλλά θα διάλεγα το x-lite. Το άλλο μου φαίνεται υπερτιμημένο, αν και σαν μάρκα είναι γνωστή. Με το κράνος ψάξε το λίγο μη πάρεις κάτι που να μην είναι αυτό που φαντάζεσαι. Αναφέρεις στα κριτήρια τη λέξη αεροακουστική τι εννοείς ? Μήπως ψάχνεις ένα ήσυχο κράνος, ένα κράνος που να ακούς λιγότερο θόρυβο? Συνήθως αυτά τα κράνη είναι τα τουριστικά και είναι φθηνότερα από τα αγωνιστικά των εταιριών.

Δώσε μεγάλη σημασία και προσοχή ούτως ώστε να πάρεις το σωστό νούμερο. Είναι βασικό γιαυτό μη πάρεις κράνος αν δεν το έχεις δοκιμάσει πρώτα. Υπάρχει βέβαια κάποιος μπούσουλας που σε βοηθάει εφόσον ξέρεις την περίμετρο του κεφαλιού σου αλλά δεν είναι πανάκια. Από εταιρία σε εταιρία υπάρχουν διαφορές, όπως επίσης σημασία έχει και το σχήμα του προσώπου. Το σωστό νούμερο είναι αυτό που σου εφαρμόζει σωστά χωρίς να σε πληγώνει,σφίγγει οπουδήποτε εκτός από τα μάγουλα που εκεί θα ανοίξει με το καιρό. Όταν θα βρείς το σωστό νούμερο επιβάλλεται να δοκιμάσεις και το μικρότερο καθώς και το μεγαλύτερο για να είσαι σίγουρος ότι βρήκες το νούμερο σου. Το κράνος δηλαδή πρέπει να σου μπαίνει δύσκολα αλλά να μη σε σφίγγει στο κεφάλι άμα κάτσει. ;)

Κανένα κράνος δεν σε σώσει αν, χτύπα ξύλο, πέσεις με πολλά, άτσαλα, και χτυπήσεις σε σταθερό σημείο.
Κανένα κράνος δε είναι μαγικό και να μπορείς να ταξιδεύεις για ώρα με πάνω από 140 χωρίς να σκύψεις το κορμό σου μπροστά για να προστατευτείς από τον αέρα.