PDA

View Full Version : Αλλοι εχουν το ονομα ...



Σελίδες : [1] 2

alex14
21/09/2015, 20:50
....και αλλοι εχουν τη χαρη :yuck:

http://www.zougla.gr/automoto/article/sxedon-15-dis-evro-exase-sto-xrimatistirio-i-vw-se-mia-imera

Τα αμερικανακια ομως δεν παιζουνε :a021:

spyrakos35
21/09/2015, 21:09
Αν εχει χιουμορ ο Τσιπρας, αυριο θα παει να μευρησει και τα εδω..... Να δουμε ποιοι θα θελουν μνημονιο μετα..... Αμ πως;

Ichigo
21/09/2015, 21:33
Να πω ότι δε χάρηκα... θα ναι ψεμματα :D
Είναι φανερή η γύμνια τους στο R&D μεταξύ άλλων. Φαίνεται καθαρά ότι δεν είχαν λύσεις για καθαρότερους κινητήρες και κατέφυγαν στην π00στιά.
Αυτοί οι Γερμανοί που πάντα παίζουν με κανόνες... :lol:
























































Κάντε στην μπάντα λέμε και αλλάξτε μυαλά αν θέλετε να σωθείτε

:smokin:

341587

spyrakos35
22/09/2015, 03:22
Κάντε στην μπάντα λέμε και αλλάξτε μυαλά αν θέλετε να σωθείτε

:smokin:

341587

:a32:

MG-KTiNoS
22/09/2015, 07:19
LAMOGIA

nickald
22/09/2015, 07:44
καλα όχι ότι θα χαρω που θα απολυσει καμια 50000 εργαζομενους για να καλυψει το προστιμο αλλα νταξ....... μεγαλη μπινια....

Vice
22/09/2015, 08:00
Οι "σωστοί" και οι "ηθικοί" γερμανοί

spyrval
22/09/2015, 08:05
Αν δεν απαιτήσουμε να πηγαίνει τρόικα* για έλεγχο στα κεντρικά γραφεία της VW στη Γερμανία, δεν πρόκειται να συνετιστούν αυτοί.

* τρόικα αποτελούμενη από έναν ιταλό, έναν ισπανό και έναν έλληνα :lol:

GFawkes
22/09/2015, 08:15
Αν δεν απαιτήσουμε να πηγαίνει τρόικα* για έλεγχο στα κεντρικά γραφεία της VW στη Γερμανία, δεν πρόκειται να συνετιστούν αυτοί.

* τρόικα αποτελούμενη από έναν ιταλό, έναν ισπανό και έναν έλληνα :lol:

+10000.


Κατα τα αλλα

οπως λεει και ο Σπυρακος.....

π@#τσ@!!!!!

Panos76
22/09/2015, 08:34
ΡουθούΝι δε θ'ανοίξει.

PortisHead
22/09/2015, 09:21
ΡουθούΝι δε θ'ανοίξει.


Α να γειά σου.
Λες και η VW ειναι ψιλικατζίδικο και θα πτοηθεί απο κάτι τετοια...

alex14
22/09/2015, 09:57
Εγω παλι πιστευω οτι θα παθει μεγαλη ητα. Οι Αμερικανοι με περιβαντολογικα θεματα δεν παιζουν και
θα πληρωσουν χρυσαφι την λαμογια τους.

Panos76
22/09/2015, 10:11
Αν κρίνω από τα σκάνδαλα της Daimler, τα διατροφικά σκάνδαλα, τα ροζ σκάνδαλα :D , και εδώ πιστεύω θα θαφτεί το θέμα σχετικά γρήγορα.

Δεν υπάρχει δικαιοσύνη στον πλανήτη για τους ισχυρούς παρά για τους αδύναμους.

Ο χρόνος θα το δείξει άλλωστε.

noodles
22/09/2015, 10:30
για ραδιο αρβυλα μου φενεται (μπορει και οχι ομως). τα αμερικανακια το εχουν γυρισει στην οικονομια και στην προστασια του περιβαλλωντος οποτε δε θα το αφησουν ετσι, αν ειναι αληθεια.

spyrakos35
22/09/2015, 10:42
για ραδιο αρβυλα μου φενεται (μπορει και οχι ομως). τα αμερικανακια το εχουν γυρισει στην οικονομια και στην προστασια του περιβαλλωντος οποτε δε θα το αφησουν ετσι, αν ειναι αληθεια.

οι αμερικάνοι ΔΕΝ παίζουν με κάποια πράγματα

πχ....
η ξαδέρφη μου, με τρία παιδιά, μου έλεγε οτι απαγορεύεται η δωρεά ή πώληση χρησιμοποιημένων ειδών μπεμπέ (ρουχαλάκια, καρεκλάκια, καθισματάκια αυτοκινήτου) για λόγους υγιεινής (σ.σ. έλα μνι στον τόπο σου).... δεν μπορείς καν να τα δωρήσεις σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες.... και είναι τόσο πολύ νομοταγείς που πολύ απλά δεν τα δεχεται κανείς και τα πετάνε....
μαλακία ή όχι αυτό είναι....

γενικότερα οι αμερικάνοι έχουν την εξής αντίληψη:
"πόσο είπαμε οτι τον έχεις?"
"35 πόντους"
"μάλιστα, μπράβο"....
δε θα σε αμφισβητήσουν, θα δεχτούν αυτό που λες αλλά, αν κάπως ανακαλύψουν οτι τον έχεις μικρότερο, σε σκίσανε.....

Panos76
22/09/2015, 10:47
μαλακία ή όχι αυτό είναι....



Μάλλον το λένε κατανάλωση.

spyrval
22/09/2015, 10:48
οι αμερικάνοι ΔΕΝ παίζουν με κάποια πράγματα

πχ....
η ξαδέρφη μου, με τρία παιδιά, μου έλεγε οτι απαγορεύεται η δωρεά ή πώληση χρησιμοποιημένων ειδών μπεμπέ (ρουχαλάκια, καρεκλάκια, καθισματάκια αυτοκινήτου) για λόγους υγιεινής (σ.σ. έλα μνι στον τόπο σου).... δεν μπορείς καν να τα δωρήσεις σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες.... και είναι τόσο πολύ νομοταγείς που πολύ απλά δεν τα δεχεται κανείς και τα πετάνε....

Μου περνάει κιόλας από το μυαλό ότι μπορεί να σκέφτονται και τις εταιρείες.....Πού πας κύριος, με ένα καθισματάκι/παντελονάκι/μπλουζάκι θα μεγαλώσουν 5 παιδιά; Να αγοραστούν 5.

spyrakos35
22/09/2015, 10:48
Μάλλον το λένε κατανάλωση.

αυτό το λέμε εμείς οι πονηροί

αυτοί το λένε "υγιεινή"

:lol:

Ichigo
22/09/2015, 11:09
:bawl:

341600



Πισα πουπουλα και φωκο!! :smokin:

341599

lykourgi
22/09/2015, 11:19
Η εντύπωση που έχω εγώ για τη VW, είναι πως έχει γίνει αυτοκρατορία (σε μέγεθος και κύρος), με συνέπεια τα τελευταία χρόνια να συμπεριφέρεται σαν αυτοκρατορία.
Τους έχει όλους γραμμένους, ενίοτε και τους πελάτες της.
Φιγούρα άνευ ουσίας.


(Αυτό το γράφω ασχέτως της αλήθειας του δημοσιεύματος. Διότι, zougla είναι αυτή, ποτέ δεν ξέρεις.)

spyrakos35
22/09/2015, 11:20
Η εντύπωση που έχω εγώ για τη VW, είναι πως έχει γίνει αυτοκρατορία (σε μέγεθος και κύρος), με συνέπεια τα τελευταία χρόνια να συμπεριφέρεται σαν αυτοκρατορία.
Τους έχει όλους γραμμένους, ενίοτε και τους πελάτες της.
Φιγούρα άνευ ουσίας.


(Αυτό το γράφω ασχέτως της αλήθειας του δημοσιεύματος. Διότι, zougla είναι αυτή, ποτέ δεν ξέρεις.)

το είπε το γαλλικό tv5 χτες με ρεπορτάζ από αμερική

lykourgi
22/09/2015, 11:24
το είπε το γαλλικό tv5 χτες με ρεπορτάζ από αμερική
Τώρα κάτι γίνεται. :lol:

devil's animal
22/09/2015, 11:38
http://www.zougla.gr/automoto/article/i-apati-8a-kostisi-poli-akriva-stin-vw

Lio
22/09/2015, 11:44
(Αυτό το γράφω ασχέτως της αλήθειας του δημοσιεύματος. Διότι, zougla είναι αυτή, ποτέ δεν ξέρεις.)
Αληθεια είναι. Εχει βουηξει ο τόπος και στη Γερμανία...


Η εντύπωση που έχω εγώ για τη VW, είναι πως έχει γίνει αυτοκρατορία (σε μέγεθος και κύρος), με συνέπεια τα τελευταία χρόνια να συμπεριφέρεται σαν αυτοκρατορία.
Τους έχει όλους γραμμένους, ενίοτε και τους πελάτες της.
Φιγούρα άνευ ουσίας.

Αυτό ακριβώς. Η VW είναι η μιση Γερμανία (σχεδον, έστω)...

Πάντως και ο γερμανικός τυπος (πχ. Spiegel) κατα καιρούς εχει γράψει όχι και τόσο κολακευτικά σχόλια για την VW, ενώ ο Winterkorn δεν φαινεται να ειναι και ο πιο συμπαθητικός άνθρωπος στον κόσμο (για να το πω μαλακά...)

Και για να ρίξω και λιγο conspiracy salt, η VW είχε πατήσει γερό πόδι στην αμερική τον τελευταίο καιρό, πράγμα που μάλλον δεν θα άρεσε και πολύ στους ντόπιους αυτοκινητοκατασκευαστές....

teogtp
22/09/2015, 11:46
οι αμερικάνοι ΔΕΝ παίζουν με κάποια πράγματα

πχ....
η ξαδέρφη μου, με τρία παιδιά, μου έλεγε οτι απαγορεύεται η δωρεά ή πώληση χρησιμοποιημένων ειδών μπεμπέ (ρουχαλάκια, καρεκλάκια, καθισματάκια αυτοκινήτου) για λόγους υγιεινής (σ.σ. έλα μνι στον τόπο σου).... δεν μπορείς καν να τα δωρήσεις σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες.... και είναι τόσο πολύ νομοταγείς που πολύ απλά δεν τα δεχεται κανείς και τα πετάνε....
μαλακία ή όχι αυτό είναι....

γενικότερα οι αμερικάνοι έχουν την εξής αντίληψη:
"πόσο είπαμε οτι τον έχεις?"
"35 πόντους"
"μάλιστα, μπράβο"....
δε θα σε αμφισβητήσουν, θα δεχτούν αυτό που λες αλλά, αν κάπως ανακαλύψουν οτι τον έχεις μικρότερο, σε σκίσανε.....

Απο πρωτο χέρι η πληροφορία;
:D





Περαν της πλακας βλεπω να ιδρύεται μια οργάνωση για την καταπολέμηση του δακου,η οποια θα χρηματοδοτηθει απο την Φαου Βε ,και θα ξεπλυθει και χρήμα αλλα και η ρετσινια που την ακολουθεί.

borbos
22/09/2015, 11:48
Η εντύπωση που έχω εγώ για τη VW, είναι πως έχει γίνει αυτοκρατορία (σε μέγεθος και κύρος), με συνέπεια τα τελευταία χρόνια να συμπεριφέρεται σαν αυτοκρατορία.
Τους έχει όλους γραμμένους, ενίοτε και τους πελάτες της.
Φιγούρα άνευ ουσίας.


(Αυτό το γράφω ασχέτως της αλήθειας του δημοσιεύματος. Διότι, zougla είναι αυτή, ποτέ δεν ξέρεις.)

Δεν εχει αξια τι εισαι, αλλα τι νομιζουν οι αλλοι οτι εισαι...
Αυτο εχουν καταφερει.

AristidisZ
22/09/2015, 12:59
Εγω παλι πιστευω οτι θα παθει μεγαλη ητα. Οι Αμερικανοι με περιβαντολογικα θεματα δεν παιζουν και
θα πληρωσουν χρυσαφι την λαμογια τους.

Ναι εξάλλου είναι γνωστό πως έτρεξαν να προσεταιριστούν το πρωτόκολλο του Κυότο...
Οι Αμερικάνοι κάνουν απλά ότι γουστάρουν (και καλά κάνουν δηλαδή), και τώρα το δαχτυλάκι στην ξανθιά φιλενάδα μας την άτεγκτη μπήκε λίγο παραπάνω από βαθιά...

amyroukai
22/09/2015, 13:03
Και σιγά μην δεν είναι από πίσω οι δικές τους εταιρίες που βλέπουν τις πωλήσεις να πέφτουν γιατί το R&D τους είναι γουτουπουκου εδώ και χρόνια...

dimmie_72
22/09/2015, 13:29
Ναι εξάλλου είναι γνωστό πως έτρεξαν να προσεταιριστούν το πρωτόκολλο του Κυότο...


καλά, εκεί είναι και οι μόνοι που έκαναν καλά γιατί επρόκειτο περί μεγάλης απάτης που οδήγησε στη γνωστή φούσκα του χρηματιστηρίου των ρύπων... ;)

el_hymador
22/09/2015, 13:39
Από τουτού δεν ξέρω πολλά αλλά 2 περιπτώσεις γνωστών μου που έχουν vw, τα έχουν πληρώσει διπλά σε βλάβες...

Panos76
22/09/2015, 13:39
Όταν μπήκαν επάνω οι κομπρέσσορες άρχισαν τα θέματα.

devil's animal
22/09/2015, 13:44
και εγω ξερω πολλες περιπτωσεις απο inside man για τρυπια πιστονια σε golf 160ps, κατι στροφαλομπιελες σε tiguan and so on...
καλα, οι καμενοι πολλαπλασιαστες και τα δυναμο ειναι πλεον στην ημερησια διαταξη για τα συνεργεια τους...
:a13:

nickald
22/09/2015, 13:56
και κατι Golf προηγουμενης γενιας που απροειδοποίητα κατεβαινε το τζαμι του οδηγου........... μετα από πολλα firmware upgrade καταφεραν να κατεβαινει μονο αν κοβει απότομα το τιμονι ο οδηγος.... σε Κ.Σ. εμενε σταθερο στη θεση του.....

byron
22/09/2015, 16:14
Έλα οι μηΚανικοί νας μας το αναλύσουν...:D

How VW's "defeat device" works (http://pdf.reuters.com/pdfnews/pdfnews.asp?i=43059c3bf0e37541&u=2015_09_22_10_22_ade57f33f35547478154efbbe38e16c3_PRIMARY.jpg)

Sapadak
22/09/2015, 16:30
Έλα οι μηΚανικοί νας μας το αναλύσουν...:D

How VW's "defeat device" works (http://pdf.reuters.com/pdfnews/pdfnews.asp?i=43059c3bf0e37541&u=2015_09_22_10_22_ade57f33f35547478154efbbe38e16c3_PRIMARY.jpg)

Ε τι να αναλύσουν ρε μάστορα.
Οι έλεγχοι έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και όταν ένα ή όλα απο αυτά τα αντιλαμβανόταν η μονάδα, αλλάζε μοοουντ.

Γατόνια πάντως οι Γερμανοί

sniper
22/09/2015, 16:34
Ε τι να αναλύσουν ρε μάστορα.
Οι έλεγχοι έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και όταν ένα ή όλα απο αυτά τα αντιλαμβανόταν η μονάδα, αλλάζε μοοουντ.

Γατόνια πάντως οι Γερμανοί

Γι αυτό φάγαμε ένα διαμέρισμα να σε σπουδάζουμε; Δεν τα κάναμε στραγάλια καλύτερα;

Sapadak
22/09/2015, 16:38
Γι αυτό φάγαμε ένα διαμέρισμα να σε σπουδάζουμε; Δεν τα κάναμε στραγάλια καλύτερα;

Νταξ, διαμέρισμα δε το λες, στούντιο καλύτερα

MG-KTiNoS
22/09/2015, 16:44
Εγω παλι πιστευω οτι θα παθει μεγαλη ητα. Οι Αμερικανοι με περιβαντολογικα θεματα δεν παιζουν και
θα πληρωσουν χρυσαφι την λαμογια τους.

Θα τους γ.... αλλά για άλλους λόγους... Πιστεύω !

toyar
22/09/2015, 18:05
κοιτα ρε............
κι εγω κοροιδευω τους δικους μας που ξηλωνουν τον λ και τον καταλυτη για να παρουν 1,5 αλογο:lipssealed:

taisteal
22/09/2015, 19:17
Η εντύπωση που έχω εγώ για τη VW, είναι πως έχει γίνει αυτοκρατορία (σε μέγεθος και κύρος), με συνέπεια τα τελευταία χρόνια να συμπεριφέρεται σαν αυτοκρατορία.
Τους έχει όλους γραμμένους, ενίοτε και τους πελάτες της.
Φιγούρα άνευ ουσίας.





Τι μου θυμιζει,τι μου θυμιζει...

lykourgi
22/09/2015, 19:26
Τι μου θυμιζει,τι μου θυμιζει...
Βγάλτο από μέσα σου να ξαλαφρώσεις. :lol:

Πάντως, νομίζω ότι η VW είναι πολύ χειρότερη.

dimmie_72
22/09/2015, 19:31
Τι μου θυμιζει,τι μου θυμιζει...

τον teogtp όταν σας έλεγε στη Λαμία τι τραβάει με τη VW :D

Bob_o_mastoras
22/09/2015, 19:57
341625



Παρε τα @@ τωρα VW! Με τα σαβουρια σου... :a36:

teogtp
22/09/2015, 19:58
Λιγα λογια για τον ματρακα μου ετσι;:mad:

Πολλα προβλήματα και απαραδεκτα υλικα κατασκευης για μια εταιρεία που πλασαρει τα προϊόντα της για "premium "κατασκευές.
Μιλαω για περιπτώσεις που συνέβησαν σε εμένα και σε φιλους και γνωστούς.
Αυτα αφορούν τα επιβατικά οχήματα του γκρουπ και οχι την επαγγελματικη σειρα,εκεί μιλάμε για πραγματικό εργάτη (σειρα transporter)

duke200
22/09/2015, 21:13
Έλα οι μηΚανικοί νας μας το αναλύσουν...:D

How VW's "defeat device" works (http://pdf.reuters.com/pdfnews/pdfnews.asp?i=43059c3bf0e37541&u=2015_09_22_10_22_ade57f33f35547478154efbbe38e16c3_PRIMARY.jpg)

εχει αρκετες παραμετρους να "παιξεις" με την ανάλυση των τελικών τιμών. Πχ αν βαλεις μια εντολή στο πρόγραμμα να αλλάζει την βαρομετρική πίεση (χωρις να φαίνεται αυτό στους πίνακες), θα αλλάζει και το αποτέλεσμα της ανάλυσης. Έτσι κάνουν και στα δυναμόμετρα οι "μηχανικάρες" και ψαχνεται ο κάθε κακομοίρης γιατι ενω το μοτερ βγαζει νούμερα, στο δρόμο σέρνεται...

el_hymador
22/09/2015, 21:29
Kαλά έχουν κάνει και άλλα σατανικά οι γερμανικές εταιρείες...

αυτό στην φωτογραφία παρακάτω ας πούμε, το λέγαν μπροστινό μοτοσικλέτας...

341628

toyar
22/09/2015, 21:36
Λιγα λογια για τον ματρακα μου ετσι;:mad:

Πολλα προβλήματα και απαραδεκτα υλικα κατασκευης για μια εταιρεία που πλασαρει τα προϊόντα της για "premium "κατασκευές.
Μιλαω για περιπτώσεις που συνέβησαν σε εμένα και σε φιλους και γνωστούς.
Αυτα αφορούν τα επιβατικά οχήματα του γκρουπ και οχι την επαγγελματικη σειρα,εκεί μιλάμε για πραγματικό εργάτη (σειρα transporter)

εγω παντως σε γνωστο που ειχα με transporter το εχασε απο αυταναφλεξη
οχι πυρακια......ολο........πηρε φωτια εκει που πηγαινε......δεν εμεινε ουτε το τασακι:cry:

bulmont
22/09/2015, 21:39
Γουστάρω να σκάσει και κάνα τέτοιο ακόμα γιά BMW-MERCEDES.............

Εκει να δείς γέλια..........

dimmie_72
22/09/2015, 21:48
Γουστάρω να σκάσει και κάνα τέτοιο ακόμα γιά BMW-MERCEDES.............

Εκει να δείς γέλια..........

να δω μετά ποιος θα μας δανείζει ρε χαιρέκακοι... :D

Δεινόσαυρος
22/09/2015, 23:16
Γουστάρω να σκάσει και κάνα τέτοιο ακόμα γιά BMW-MERCEDES.............

Εκει να δείς γέλια..........

Κι εγώ αυτό λέω. Χλωμό μου φαίνεται να ήταν μόνο η VW που έκανε την πουστιά. Δεν θα τόβλεπαν οι άλλοι σαν αθέμιτο ανταγωνισμό; Έτσι θα το άφηναν;

Ήδη κάποια άρθρα στον παγκόσμιο τύπο αρχίζουν να κάνουν λόγo για το τέλος του πετρελαιοκίνητου. (ΟΚ, ο,τι θέλουν μπορούν να λένε, αλλά το φανταζόταν καν εχθές άνθρωπος; )

amyroukai
22/09/2015, 23:31
Να ρωτησω κάτι αστείο;


Τα τέλη κυκλοφορίας... Με ποιούς ρύπους θα υπολογιστούν για το 2016;

byron
23/09/2015, 06:21
Γουστάρω να σκάσει και κάνα τέτοιο ακόμα γιά BMW-MERCEDES.............

Εκει να δείς γέλια..........

H Mercedes έβγαλε εχθές ανακοίνωση πως δεν χρησιμοποιεί τέτοιου είδους λογισμικό στα αυτοκίνητα της.

AUFGEBRACHT
23/09/2015, 08:26
Η μηχανολογία δεν είναι το φόρτε μου, ούτε τα τετράτροχα. Από επιχειρηματικές ειδήσεις πάντως που τύχαινε να διαβάζω, εδώ και καιρό υπάρχει μια λυσσαλέα διαμάχη του διευθ. συμβούλου Winterkorn με τον τέως πρόεδρο του VW Group, τον Piech, στον οποίο έδειξαν την πόρτα της εξόδου. Ο Piech πολλές φορές έχει αναφερθεί απαξιωτικά για το πρόσωπο του νυν CEO και τις επιλογές του όσον αφορά το μέλλον της VW. Αν δεν κάνω λάθος μάλιστα, το σκάνδαλο έσκασε τη στιγμή που εξεταζόταν η ανανέωση της θητείας του Winterkorn, βολικότατη χρονική συγκυρία... Δεν θεωρώ καθόλου απίθανο το κάρφωμα να έπεσε εκ των έσω στα Αμερικανάκια, τα οποία Αμερικανάκια με τέτοια δεν παίζουν, αλλά έχει πλάκα όταν οι αμερικανικές αυτοκινητοβιομηχανίες πασάρουν κάτι θηριώδη muscle cars με κινητήρες V6 και V8 και το θέμα γίνεται για τον "ταπεινό" για τα δεδομένα τους δίλιτρο TDI. Επίσης αν δεν κάνω πάλι λάθος, οι αμερικανικές αυτοκινητοβιομηχανίες παραπαίουν, πρόσφατα δεν κατηγορήθηκε η GM ότι ελαττωματικό σύστημα ανάφλεξης προκάλεσε δεκάδες θανάτους στις ΗΠΑ; Κάποιοι άλλοι πανηγυρίζουν για την ιαπωνική ανωτερότητα - αλήθεια, γιαπωνέζικη δεν είναι η Takata με το σκάνδαλο των αερόσακων και τις περιπτώσεις θανάτων και εκεί από τη δυσλειτουργία της; Είναι αστείο αυτό που πιστεύουν κάποιοι, οι επιχειρήσεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ, Η ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΚΕΡΔΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ο κινητήριος μοχλός τους, είτε είναι γιαπωνέζικες, είτε γερμανικές, είτε αμερικάνικες, είτε κογκολέζικες...

Όπως και να έχει, ο διάβολος λέει κρύβεται στις λεπτομέρειες, λεπτομέρειες οι οποίες κατά πάση πιθανότητα θα παραμείνουν άγνωστες. Η μεταπολεμική Γερμανία κυριολεκτικά ανοικοδομήθηκε λόγω της ανάπτυξης της γερμανικής αυτοκινητοβιομηχανίας και της "εύνοιας" των Αμερικανών προς τη γερμανική αυτοκινητοβιομηχανία, οι οποίοι "επιδότησαν" την ανάπτυξή της (όποιος θέλει ας διαβάσει το θαυμάσιο βιβλίο του Tony Judt η Ευρώπη μετά τον πόλεμο). Δεν είναι τυχαίο ότι ενώ τα αμερικανικά βομβαρδιστικά ισοπέδωναν τις γερμανικές βιομηχανικές υποδομές, το 91% του μηχανολογικού εξοπλισμού της VW είχε μείνει άθικτο... H αυτοκινητοβιομηχανία είναι το πετράδι στο στέμμα της γερμανικής βιομηχανίας και πρέπει να διατηρηθεί με κάθε κόστος (το οποίο συνήθως περιλαμβάνει "ανήθικες" πρακτικές καλή ώρα το παρόν σκάνδαλο, ή οι αποκαλύψεις για παραποίηση στοιχείων από την ADAC ώστε τα VW να ανακηρυχτούν αυτοκίνητα της χρονιάς).

PortisHead
23/09/2015, 08:43
Εγω παλι πιστευω οτι θα παθει μεγαλη ητα. Οι Αμερικανοι με περιβαντολογικα θεματα δεν παιζουν και
θα πληρωσουν χρυσαφι την λαμογια τους.
Μιλάμε πάντα για την ίδια Αμερική ε ?
Αυτη ντε, που αγοράζει δικαιωματα μόλυνσης του περιβαλλοντος
απο τριτοκοσμικες χώρες που έχουν υπόλοιπο αχρησιμοποιητο.
:)

spyrakos35
23/09/2015, 08:49
Μιλάμε πάντα για την ίδια Αμερική ε ?
Αυτη ντε, που αγοράζει δικαιωματα μόλυνσης του περιβαλλοντος
απο τριτοκοσμικες χώρες που έχουν υπόλοιπο αχρησιμοποιητο.
:)

ναι..... για την ίδια, μη μπσαχνεις λογική... ;)

alex14
23/09/2015, 09:05
Μιλάμε πάντα για την ίδια Αμερική ε ?
Αυτη ντε, που αγοράζει δικαιωματα μόλυνσης του περιβαλλοντος
απο τριτοκοσμικες χώρες που έχουν υπόλοιπο αχρησιμοποιητο.
:)

Ναι, ακριβως. Δυο μετρα και δυο σταθμα, ετσι ειναι. Τα δικαιωματα μολυνσης τα αγοραζουν "νομιμα".
Η VW εκανε παρανομια.

amyroukai
23/09/2015, 09:13
Μιλάμε πάντα για την ίδια Αμερική ε ?
Αυτη ντε, που αγοράζει δικαιωματα μόλυνσης του περιβαλλοντος
απο τριτοκοσμικες χώρες που έχουν υπόλοιπο αχρησιμοποιητο.
:)

Δηλαδή αν μετρήσεις ένα αμερικάνικο αυτοκίνητο, θα είναι εκτός προδιαγραφών του γιατί έχουν αγοράσει ρύπους της ζουαζηλάνδης;
Αν δεν ισχύει αυτό, τότε η λογική σου είναι λίγο στο "ναι κλέψαμε αλλά ας πιάσουν τους υπουργούς που έκλεψαν και μετά να χτυπήσουν την πόρτα μας".

PortisHead
23/09/2015, 09:19
Δηλαδή αν μετρήσεις ένα αμερικάνικο αυτοκίνητο, θα είναι εκτός προδιαγραφών του γιατί έχουν αγοράσει ρύπους της ζουαζηλάνδης;
Αν δεν ισχύει αυτό, τότε η λογική σου είναι λίγο στο "ναι κλέψαμε αλλά ας πιάσουν τους υπουργούς που έκλεψαν και μετά να χτυπήσουν την πόρτα μας".

Kind of...
Αναφέρομαι στο "Πρωτόκολλο του Κιότο, αρχή εμπορικών ανταλλαγών."

Επετρεπε στις χώρες που το υπέγραφαν να εμπορεύονται μεταξύ τους τα δικαιώματα ρύπανσης (άρθρο 17). Έτσι τέθηκαν οι βάσεις για την εμπορική εκμετάλλευση των αερίων ή καλύτερα την εκμετάλευση ακόμη μια φορά, των υπό ανάπτυξη χωρών, από τις ανεπτυγμένες.
Εάν, δηλαδή, μία χώρα του Τρίτου Κόσμου κατόρθωνε να περιορίσει τις εκπομπές επικίνδυνων ρίπων κατά 10% χαμηλότερα απ' ό,τι προβλέπει η Συνθήκη, θα μπορούσε να πουλήσει αυτές τις μονάδες ρύπανσης σε μία αναπτυγμένη χώρα, η οποία θα επιθυμούσε να αυξήσει ή να διατηρήσει την παραγωγή της.

amyroukai
23/09/2015, 09:29
Το κατάλαβα. Αλλά αυτό εφαρμόζεται σε ρύπους εντός επικράτειας. Η Γερμανία πχ ότι και να αγοράσει, το αγοράζει για την χώρα όχι για τα εξαγώγιμα. Και η Αμερική αν έχει αγοράσει ρύπους (και αν υποθέσουμε ότι αγοράστηκαν ΚΑΙ με βάση έναν Χ στόλο αυτοκινήτων με Ψ ρύπους - φαντάζομαι ότι καλύπτουν κάθε ρυπογόνα δραστηριότητα που προστατεύεται από λόμπι στην γερουσία) και ξαφνικά βρεθεί εκτός αριθμών, θα φάει το κατιτίς της σε πρόστιμο και δεν θα είναι ψίχουλα όπως αυτά της φάουβε. Εκεί θεωρώ ότι είναι λάθος ο συλλογισμός και η εξίσωση.

byron
23/09/2015, 09:48
Μην μπλέκετε ρε σεις τα πράγματα. Η αγορά ρύπων αφορά βιομηχανία, όχι ρύπους αυτοκινήτων.

Και για να μην λέμε μόνο για Αμερικάνους και Γερμανούς, η ΔΕΗ "μας", ένα σκασμό εκαττομύρια πληρώνει κάθε χρόνο για να χρησιμοποιεί λιγνήτη ως καύσιμο στα εργοστάσια της...

amyroukai
23/09/2015, 09:50
Μην μπλέκετε ρε σεις τα πράγματα. Η αγορά ρύπων αφορά βιομηχανία, όχι ρύπους αυτοκινήτων.

Και για να μην λέμε μόνο για Αμερικάνους και Γερμανούς, η ΔΕΗ "μας", ένα σκασμό εκαττομύρια πληρώνει κάθε χρόνο για να χρησιμοποιεί λιγνήτη ως καύσιμο στα εργοστάσια της...

Ε εντάξει, τι άλλο θα πεις εσύ εγκάθετε για να απαξιώσεις βρε την ραχοκοκκαλιά της χώρας; Αλλά τέτοιος είσαι ζηλεύεις που δεν πήρες επίδομα φραπόγαλου και κουλουριού θεσσαλονίκης με λαβασκιρί.

byron
23/09/2015, 09:58
Ε εντάξει, τι άλλο θα πεις εσύ εγκάθετε για να απαξιώσεις βρε την ραχοκοκκαλιά της χώρας; Αλλά τέτοιος είσαι ζηλεύεις που δεν πήρες επίδομα φραπόγαλου και κουλουριού θεσσαλονίκης με λαβασκιρί.

Ναι, αυτή είναι η αλήθεια...

Επί του θέματος τώρα, δεν νομίζω πως θα ξεμπλέξουν εύκολα οι γερμανοί...Οι Αμερικάνοι δεν παίζουν και επειδή είναι η μεγαλύτερη αγορά παγκοσμίως, και παίζει πολύ και το κόστος της φήμης τους, θα πονέσει πολύ.
Κάπως όπως το είπε ο Σπύρος, αν λες μαλακίες στα @@ τους, αν σε πιάσουν να λες μαλακίες you are fucked. Και τους Γερμανούς τους έχουν στην σέντρα γενικώς.

PortisHead
23/09/2015, 10:03
Μην μπλέκετε ρε σεις τα πράγματα. Η αγορά ρύπων αφορά βιομηχανία, όχι ρύπους αυτοκινήτων.

Σύμφωνοι.
Απλα αναφέρθηκα στην ειρωνεία του θέματος.
Γ@μ@με τον πλανητη με τους βιομηχανικους μας ρυπους,
αλλα θα σκισουμε γερμανικους κ@λους για τα καυσαερια που βγαζει το Golf.

amyroukai
23/09/2015, 10:03
Μα το ζήτημα δεν είναι μόνο οι ΗΠΑ.

Εδώ ας πούμε στην εξωτική μπανανία, το πιο απλό σου λέω, οι ρύποι καθορίζουν τα τέλη κυκλοφορίας. 40 φορές επάνω; Βάλε με τον νου σου.
Φυσικά δεν περιμένω να γίνει κάτι διότι θα πέσει το σωστό λάδι στις σωστές τσέπες και όλα θα πάνε καλά, η ιστορία είναι εναντίον μας σ'αυτά. Αν όμως -λέμε τώρα μιά επιστημονική φαντασία- πες ότι κάποιος ασχολείται με το ζήτημα, τι θα γίνει;

byron
23/09/2015, 10:07
Σύμφωνοι.
Απλα αναφέρθηκα στην ειρωνεία του θέματος.
Γ@μ@με τον πλανητη με τους βιομηχανικους μας ρυπους,
αλλα θα σκισουμε γερμανικους κ@λους για τα καυσαερια που βγαζει το Golf.

Η ζωή είναι σκληρή...

Εσύ αγοράζεις φανατικά Ιάπωνα για την ποιότητα, ο οποίος σου επιστρέφει την εμπιστοσύνη σφάζοντας δελφίνια και φάλαινες για σούσι με τίτλο "επιστημονική έρευνα".

Panos76
23/09/2015, 10:11
Η ζωή είναι σκληρή...



και υποκρίτρια, ο ισχυρός πάντα θα εφαρμόζει τα θέλω του ανεξάρτητα από τον μανδύα που θα φοράει.

el_hymador
23/09/2015, 10:16
Η ζωή είναι σκληρή...

Εσύ αγοράζεις φανατικά Ιάπωνα για την ποιότητα, ο οποίος σου επιστρέφει την εμπιστοσύνη σφάζοντας δελφίνια και φάλαινες για σούσι με τίτλο "επιστημονική έρευνα".

Aπό 'δω το πήγες από 'κει το 'φερες, τα Ιταλικά άφησες ως μόνη "ηθική" επιλογή... :lol:

amyroukai
23/09/2015, 10:25
Aπό 'δω το πήγες από 'κει το 'φερες, τα Ιταλικά άφησες ως μόνη "ηθική" επιλογή... :lol:

Ώπα, όχι όλα τα ιταλικά, μόνο τα απρίλια γιατί οι άλλοι Ιταλοί Γερμανίζουν.

byron
23/09/2015, 10:38
Aπό 'δω το πήγες από 'κει το 'φερες, τα Ιταλικά άφησες ως μόνη "ηθική" επιλογή... :lol:

Μπα...απλά αυτοί είναι πιο ειλικρινείς ρε Κώστα. Ξέρεις πως είναι 3μπ@ύρδελο απ΄την αρχή.... Θα κάνει κρακαπάου και θα τα πάρεις όλα στο χέρι, μπιέλες, πιστόνια, μίζες, πηνία...αντρίκια πράγματα.

software και μλκιες...

pipe_smoker
23/09/2015, 10:53
Φήμες θέλουν το Θάνο Τζήμερο, μέσα στο καινούριο του Touareg αφού το παλιό το σμπαράλιασε στο στούκο, να δηλώνει "Όχι άλλα χτυπήματα κάτω από τη μέση! Αυτός ο πόλεμος κατά της Γερμανίας θα μας καταστρέψει όλους!"

Bob_o_mastoras
23/09/2015, 14:02
Η ζωή είναι σκληρή...

Εσύ αγοράζεις φανατικά Ιάπωνα για την ποιότητα, ο οποίος σου επιστρέφει την εμπιστοσύνη σφάζοντας δελφίνια και φάλαινες για σούσι με τίτλο "επιστημονική έρευνα".

Μμμ.. Πεντανοστιμα!!! :D

el_hymador
23/09/2015, 14:13
Μπα...απλά αυτοί είναι πιο ειλικρινείς ρε Κώστα. Ξέρεις πως είναι 3μπ@ύρδελο απ΄την αρχή.... Θα κάνει κρακαπάου και θα τα πάρεις όλα στο χέρι, μπιέλες, πιστόνια, μίζες, πηνία...αντρίκια πράγματα.

software και μλκιες...

:lol:

καλά στα ιταλικά εξάλλου ισχύει άλλος τρόπος μέτρησης... ότι αποτέλεσμα βγει δια δυο, καθότι τις μισές μέρες της ενεργούς ζωης τους είναι στο μάστορα.

AristidisZ
23/09/2015, 18:09
Μην μπλέκετε ρε σεις τα πράγματα. Η αγορά ρύπων αφορά βιομηχανία, όχι ρύπους αυτοκινήτων.

Και για να μην λέμε μόνο για Αμερικάνους και Γερμανούς, η ΔΕΗ "μας", ένα σκασμό εκαττομύρια πληρώνει κάθε χρόνο για να χρησιμοποιεί λιγνήτη ως καύσιμο στα εργοστάσια της...

καλά σάμπως οι Γερμανοί δεν χρησιμοποιούν λιγνίτη ;;;

kordix
23/09/2015, 19:33
http://www.defencenet.gr/defence/20150923/auto/%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85-%CE%B7-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BA%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B2%CF%83%CF%8C%CE%B9%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD

amyroukai
23/09/2015, 19:40
http://www.defencenet.gr/defence/20150923/auto/%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85-%CE%B7-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BA%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B2%CF%83%CF%8C%CE%B9%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD

Ωραία φέτα...


Η "παράβαση" αφορά όχι μόνον τα 500.000 οχήματα στις ΗΠΑ, αλλά 11.000.000 σε όλον τον κόσμο!

Το καλύτερο όμως έρχεται στο τέλος η διοίκηση της VW παραδέχτηκε ότι το θέμα ήταν σε γνώση της από το 2014.

Και δηλαδήΣ αυτά τα λαμόγια είναι που πιέζουν για καθαρές διαδικασίες στην χώρα (εκτός αν αφορούν υποβρύχια, τανκς, ζίμενς κλπ).

dimmie_72
23/09/2015, 19:43
http://www.defencenet.gr/defence/20150923/auto/%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85-%CE%B7-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BA%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B2%CF%83%CF%8C%CE%B9%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD

:hmm:...

τη θέλω να μου ρυθμίζει το μείγμα αυτή τη τύπισσα :D

el_hymador
23/09/2015, 19:48
https://www.youtube.com/watch?v=_nytMs6vrVk

o CEO απολογείται... σαν λόγος - καλωσόρισμα του διοικητή του Άουσβιτς είναι το ύφος του...

dimmie_72
23/09/2015, 20:04
κάτι πίνουν αυτοί οι Γερμανοί CEO, δεν εξηγείται αλλιώς... :D

BMW CEO Collapses on Stage (https://www.youtube.com/watch?v=E8FPTilI4D0)

RaGe_Raptor
23/09/2015, 20:31
κάτι πίνουν αυτοί οι Γερμανοί CEO, δεν εξηγείται αλλιώς... :D

BMW CEO Collapses on Stage (https://www.youtube.com/watch?v=E8FPTilI4D0)

σχόλιο από κάτω


This happens to me when I see the price of these cars.

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

duke200
24/09/2015, 07:19
ωραια όλα αυτα αλλα πιθανόν να μην ξερουμε όλη την αλήθεια. Δηλαδή άλλες εταιρείες δεν θα κάνουν το ίδιο? Η Ford έχει χιλιάρη με 140 άλογα!

Τι έπαιξε πραγματικά δύσκολο να το ξέρουμε. Σε αυτό που είμαι σίγουρος (γιατι το χω διαπιστώσει απο τη δουλειά μου) είναι οτι τα γεγονότα απο τα Μεσα Μαζικής Εξαπάτησης φτάνουν ΠΑΡΑ πολύ διαστρεβλωμένα σε εμάς και τα πιο σημαντικά δεν φτάνουν καθόλου. Ορισμένοι έχουμε άποψη για τα πάντα την στιγμή που δεν ξέρουμε την τύφλα μας.

Όλοι ξέρουν οτι στην αυτοκινητοβιομηχανία, πολλά έπρεπε να γίνουν και πολλά δεν γίνανε. Ειμαστε στο 2015 και δεν πουλάνε ένα της προκοπής ηλεκτρικό αμάξι, την στιγμή που φαμπρικες της γειτονιάς φτιάχνουν καλά ηλεκτρικά αμαξια, πράγμα που σημαίνει οτι τεχνογνωσία υπάρχει αλλα υπάρχουν και άλλα στην μεση που δεν τα ξέρουμε ακριβώς. Το σίγουρο είναι οτι σ' αυτο το μάταιο κόσμο η "βρωμια" ειναι βασική συνιστώσα σε όλα.

spyrakos35
24/09/2015, 08:20
ωραια όλα αυτα αλλα πιθανόν να μην ξερουμε όλη την αλήθεια. Δηλαδή άλλες εταιρείες δεν θα κάνουν το ίδιο? Η Ford έχει χιλιάρη με 140 άλογα!

Τι έπαιξε πραγματικά δύσκολο να το ξέρουμε. Σε αυτό που είμαι σίγουρος (γιατι το χω διαπιστώσει απο τη δουλειά μου) είναι οτι τα γεγονότα απο τα Μεσα Μαζικής Εξαπάτησης φτάνουν ΠΑΡΑ πολύ διαστρεβλωμένα σε εμάς και τα πιο σημαντικά δεν φτάνουν καθόλου. Ορισμένοι έχουμε άποψη για τα πάντα την στιγμή που δεν ξέρουμε την τύφλα μας.

Όλοι ξέρουν οτι στην αυτοκινητοβιομηχανία, πολλά έπρεπε να γίνουν και πολλά δεν γίνανε. Ειμαστε στο 2015 και δεν πουλάνε ένα της προκοπής ηλεκτρικό αμάξι, την στιγμή που φαμπρικες της γειτονιάς φτιάχνουν καλά ηλεκτρικά αμαξια, πράγμα που σημαίνει οτι τεχνογνωσία υπάρχει αλλα υπάρχουν και άλλα στην μεση που δεν τα ξέρουμε ακριβώς. Το σίγουρο είναι οτι σ' αυτο το μάταιο κόσμο το κέρδος/το χρήμα ειναι βασική συνιστώσα σε όλα.

φίξντ και +1300

AUFGEBRACHT
24/09/2015, 08:24
Τελικά τον έφαγαν τον CEO, παραιτήθηκε χτες, όπως έγραψα παραπάνω ο Piech θα γλιστράει από τις πολλές σαμπάνιες που θα έχει ανοίξει, να δούμε τώρα εάν το εκλεκτό πουλέν του, ο νυν CEO της Porsche γίνει το μεγάλο αφεντικό της ΦάουΒε. Τα χέρια τους θα τρίβουν και οι υπόλοιποι του Group, αφού πολλές φορές είχε καταφερθεί εναντίον Skoda (κυρίως) και Seat επειδή...παρουσίαζαν κέρδη εις βάρος της VW.

Προς επίρρωση επίσης των όσων έγραφα παραπάνω, κάπου διάβασα ότι το σκάνδαλο αποκαλύφθηκε μετά από έρευνες ενός πανεπιστημίου και πως τα αποτελέσματα είχαν γίνει γνωστά πριν 1,5 χρόνο, αλλά ξαφνικά έγινε ντόρος τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή (βλ. ανανέωση της συνεργασίας του μακαρίτη). Επίσης όπως όλοι σχεδόν υποπτεύονται, το σκάνδαλο ήταν εν γνώσει της γερμανικής κυβέρνησης... Μέσα σε όλα αυτά ο κλασσικός νεοέλληνας στο διαδίκτυο ανησυχεί μήπως κλείσει η VW και δεν βρίσκει ανταλλακτικά, βλέπω να στοκάρουν όλοι πολλαπλασιαστές κτλ όπως μπούκαραν στα S/M μετά τα capital controls και άδειασαν τα ράφια...

AUFGEBRACHT
24/09/2015, 10:48
Αποφασίστε τελικά, Ελληνίδα ή Αμερικανίδα;

http://www.thetoc.gr/diethni/article/anna-stefanopoulou-i-ellinida-pou-kseskepase-tin-apati-tis-volkswagen
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22769&subid=2&pubid=64256170

Edit: Άνθρακες ο θησαυρός, τζάμπα οι πανηγυρισμοί κι οι διθύραμβοι για την Ελληνίδα που... εκδικήθηκε τον Σόϊμπλε :cry: ,βγήκε η ίδια και διέψευσε τους φωστήρες της "δημοσιογραφίας".

7Tolis
24/09/2015, 11:30
Υπάρχει το άρθρο της διαψευσης;

dimmie_72
24/09/2015, 11:42
Υπάρχει το άρθρο της διαψευσης;

δεν αρκεί το defencenet; :bawl:

BLiTzER
24/09/2015, 12:39
δεν αρκεί το defencenet; :bawl:

Εμετός το "άρθρο".

PortisHead
24/09/2015, 12:45
Εγω παλι πιστευω πως η Γερμανια παραπήρε "αερα" τον τελευταιο καιρο
και ο πραγματικος "νταης" (Αμερικη) είπε να τραβήξει λίγο τα γκέμια....προς συμμόρφωση.

alex14
24/09/2015, 13:09
Εγω παλι πιστευω πως η Γερμανια παραπήρε "αερα" τον τελευταιο καιρο
και ο πραγματικος "νταης" (Αμερικη) είπε να τραβήξει λίγο τα γκέμια....προς συμμόρφωση.

;)http://www.defencenet.gr/defence/20150924/%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CE%B8%CE%BD%CE%B7%CF%83-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7/%CF%83%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B4%CE%B1%CE%BB%CE%BF-vw-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%B7%CF%80%CE%B1-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1

και απο εγκυρη πηγη :D

Bob_o_mastoras
24/09/2015, 13:18
Ενα καπως σχετικο με την κατασταση (ανταγωνισμου ΗΠΑ-Γερμανιας) δοκιμιο που διαβαζα χθες τυχαια, ειναι το "νεα ταξη πραγματων" του Νοam Chomsky. Γραφτηκε το '91 με αφορμη τον πολεμο του Κολπου αλλα παραμενει επικαιρο.
Ψαξτε το.

dimmie_72
24/09/2015, 13:19
Απελθέτω απ εμού η ιδιότητα του μέντορα η καθοδηγητή.
Το defencenet είχε 1 βαθμό αξιοπιστίας στις στρατηγικές αναλύσεις του μέχρι την αποχώρηση του βασικότερου συνεργάτη οπότε και φάνηκε η ένδεια αναλυτών.
Ο εν λόγω ίδρυσε εδώ και καιρό το http://www.defence-point.gr/news/ για όσους ενδιαφέρονται.

BLiTzER
24/09/2015, 14:07
Υπάρχει το άρθρο της διαψευσης;

http://www-personal.umich.edu/~annastef/

7Tolis
24/09/2015, 14:12
http://www-personal.umich.edu/~annastef/

Να δεις που θα οδηγεί prius αυτή.

AUFGEBRACHT
24/09/2015, 14:14
Ο εν λόγω ίδρυσε εδώ και καιρό το http://www.defence-point.gr/news/ για όσους ενδιαφέρονται.

...το οποίο defencepoint είναι η χαρά του σιωνιστή και της μουσουλμανοφοβίας. Άρθρα του στυλ "Οι μουσουλμάνοι βιάζουν παιδιά στη Γερμανία" ή τότε που η ισραηλινή πολεμική μηχανή κατέσφαζε παιδάκια στην Παλαιστίνη και στο defencepoint έγραφε εμετικά άρθρα ότι πρώτοι οι Παλαιστίνιοι σκότωσαν μικρά παιδιά το 1948 :a02:

dimmie_72
24/09/2015, 14:32
...το οποίο defencepoint είναι η χαρά του σιωνιστή και της μουσουλμανοφοβίας. Άρθρα του στυλ "Οι μουσουλμάνοι βιάζουν παιδιά στη Γερμανία" ή τότε που η ισραηλινή πολεμική μηχανή κατέσφαζε παιδάκια στην Παλαιστίνη και στο defencepoint έγραφε εμετικά άρθρα ότι πρώτοι οι Παλαιστίνιοι σκότωσαν μικρά παιδιά το 1948 :a02:

όλα μα όλα αυτά τα δυτικά έντυπα και σελίδες "στρατηγικής" κινούνται ανέκαθεν σαυτό το ύφος .
καθείς κάνει τις επιλογές του.
υπάρχει και το al jazeera. :D

7Tolis
24/09/2015, 16:30
Βρε παιδιά τη διαψευση δε μπόρεσα να τη βρώ.

BLiTzER
24/09/2015, 16:31
Statement regarding VW issue in September 2015

I was not involved in the research or data analysis that exposed the VW issue as some Greek language articles and blogs stated.

alex14
25/09/2015, 12:25
clopy paste ...

:lol:

341722

Coyote.V
25/09/2015, 16:22
Ελπίζω όλοι εσείς που σχολιάζετε, γελάτε και αποδοκιμάζετε, να φοράτε μαμά εξατμίσεις με τους καταλύτες :smokin:

Bob_o_mastoras
25/09/2015, 17:22
Ελπίζω όλοι εσείς που σχολιάζετε, γελάτε και αποδοκιμάζετε, να φοράτε μαμά εξατμίσεις με τους καταλύτες :smokin:

Oxι φυσικα, αλλα δεν κοροϊδευουμε κανεναν κερδιζοντας δισεκατομυρια με κομπινες..;)
Ουτως ή αλλως, το περιβαλλον που ευννοει την υπαρξη μας, θα καταστραφει απο αλλες πολυ σοβαροτερες αιτιες απο τους παραπανω ρυπους του TDI.
Aλλα και παλι θα φταιει το κερδος, το συμφερον και η κοντοφθαλμια..
Το παραδειγμα αυτο, μεταξυ εκατομυριων αλλων, απλα, μας δειχνει την ποιοτητα του ενδιαφεροντος του καπιταλισμου και των εκπροσωπων του για το περιβαλλον..

Πρασινη αναπτυξη.. :rotflmao:

devil's animal
25/09/2015, 17:23
Ελπίζω όλοι εσείς που σχολιάζετε, γελάτε και αποδοκιμάζετε, να φοράτε μαμά εξατμίσεις με τους καταλύτες :smokin:


γιατι? το παιξαμε ποτε polliticaly correct και δεν το ξερω?

αυτοι που ΔΙΑΦΗΜΙΖΑΝ τους χαμηλους ρυπους και εκαναν ΠΩΛΗΣΕΙΣ πανω σ'αυτο το επιχειρημα δημιουργωντας αθεμιτο ανταγωνισμο, ας προβληματιστουν...εμεις δεν προβληματιζομαστε...
γιατι πανω απ'ολα δεν επιλεγουμε τα παρταλια της vw και της audi...