PDA

View Full Version : επιλογή μηχανής



skynet
02/11/2005, 14:49
γεια σας παίδες.. ειμαι καινούργιος στο φορουμ αλλά σχετικά παλιός στις μοτοσυκλέτες. οδηγώ περι τα 17 χρόνια και εχω αλλάξει πολλες μηχανές (ακόμα τις μετράει η γυναίκα μου)... και καθε μια ειχε τις χάρες της. τελευταία ήταν το θρυλικό vfr 800 vtec αλλά όχι για πόλη. Την πούλησα λόγω οικογενειακών λόγων δηλ. αγορά αυτοκινήτου (προδότη)... Δεν μπορώ όμως άλλο και θέλω πάλι μηχανή. Κινούμαι κυρίως στην Αθήνα με ελάχιστα ταξίδια και υποψηφιες νύφες ειναι οι¨cbf 600s abs, z750 ή μήπως να χτυπησω μια xt660r αφού είναι πιο κατάλληλη λογικά για τη χρήση που τη θέλω??????? (φθηνή συντήρηση, κόστος χρήσης κλπ)... Μήπως οι δυο πρώτες ειναι too much για την πόλη???
εμπειρίες κανεις???? εμπειρίες απο χτ660 κανείς???? βοηθάτε παιδια έχω πήξει με το τουτου.......
να'στε καλά καλές βόλτες...

όχι σκούτερ δεν θέλω....

Daemon
02/11/2005, 21:09
Αν και δεν μπορω να ειμαι πολυ αντικειμενικος, για μενα προσωπικα το ΧΤ660Χ/R ειναι πολυ πιο βολικο και ξεκουραστο για μεσα στην ΑΘηνα απο τα αλλα. Οσο για εμπειριες και γνωμη δεν εχω γιατι δεν το εχω κυκλοφορησει πολυ. Αλλα εχω ακουσει για καλα κρατηματα (ΧΤ660Χ) , καλο γκαζι και δεν θα εχεις προβλημα σε ενα μικρο/μεσαιο ταξιδακι. Παντος οποιος το εχει παρει ειναι ευχαριστημενος.

br492
02/11/2005, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από skynet
γεια σας παίδες.. ειμαι καινούργιος στο φορουμ αλλά σχετικά παλιός στις μοτοσυκλέτες. οδηγώ περι τα 17 χρόνια και εχω αλλάξει πολλες μηχανές (ακόμα τις μετράει η γυναίκα μου)... και καθε μια ειχε τις χάρες της. τελευταία ήταν το θρυλικό vfr 800 vtec αλλά όχι για πόλη. Την πούλησα λόγω οικογενειακών λόγων δηλ. αγορά αυτοκινήτου (προδότη)... Δεν μπορώ όμως άλλο και θέλω πάλι μηχανή. Κινούμαι κυρίως στην Αθήνα με ελάχιστα ταξίδια και υποψηφιες νύφες ειναι οι¨cbf 600s abs, z750 ή μήπως να χτυπησω μια xt660r αφού είναι πιο κατάλληλη λογικά για τη χρήση που τη θέλω??????? (φθηνή συντήρηση, κόστος χρήσης κλπ)... Μήπως οι δυο πρώτες ειναι too much για την πόλη???
εμπειρίες κανεις???? εμπειρίες απο χτ660 κανείς???? βοηθάτε παιδια έχω πήξει με το τουτου.......
να'στε καλά καλές βόλτες...

όχι σκούτερ δεν θέλω....

Εγώ υποκειμενικά θα σου πώ κάτι:Όταν πρωτοοδήγησα το Z750 νόμιζα οτι οδηγούσα παπί με μεγαλύτερο κυβισμό μέσα στην πόλη.Μετά από τρείς μήνες το αγόρασα και κάθε μέρα το επιβεβαιώνει.Ρίξε μια ματια γενικά σε όλο το φόρουμ να πάρεις απόψεις από παντού και κοίτα λιγο περισσότερο για τα Ζ να δεις ότι δεν είμαι ο μόνος που έχω αυτη την άποψη :rotflmao:

manos426f
03/11/2005, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Αν και δεν μπορω να ειμαι πολυ αντικειμενικος, για μενα προσωπικα το ΧΤ660Χ/R ειναι πολυ πιο βολικο και ξεκουραστο για μεσα στην ΑΘηνα απο τα αλλα. Οσο για εμπειριες και γνωμη δεν εχω γιατι δεν το εχω κυκλοφορησει πολυ. Αλλα εχω ακουσει για καλα κρατηματα (ΧΤ660Χ) , καλο γκαζι και δεν θα εχεις προβλημα σε ενα μικρο/μεσαιο ταξιδακι. Παντος οποιος το εχει παρει ειναι ευχαριστημενος.

Για προβληματα στον ψεκασμο και σβησιματα στις αλλαγες των ταχυτητων σε πολλα φετινα κομματια μηπως εχεις ακουσει??

Daemon
03/11/2005, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από manos426f
Για προβληματα στον ψεκασμο και σβησιματα στις αλλαγες των ταχυτητων σε πολλα φετινα κομματια μηπως εχεις ακουσει??

Βασικα ειναι πιο πολυ στα μοντελα 2004, λιγοτερο στα 2005. Αν εισαι "τυχερος" και πεσεις σε τετοια περιπτοση πας σε οποιοδιποτε Yamaha και στο φτιαχνει στην εγγυηση :)

skynet
03/11/2005, 12:50
ειναι γνωστό πρόβλημα δηλαδη στα χτ ο ψεκασμός??
Σε τρομάζει λίγο όταν ακούς σβησίματα και τέτοια....

skynet
03/11/2005, 13:05
πήγα τις προάλλες και εκανα τεστ στο cbf600s abs στο μπαξεβάνη.
Μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, πολύ γλυκιά συμπεριφορά παρα πολυ φιλικό, γκάζι απο χαμηλά κλπ. Μου άρεσε πάρα πολύ αλλα για έρωτα δεν θα το έλεγα... πιο πολυ ζήλεψα το τυπο στο φανάρι με ένα ολοκαίνουργιο z750 black σαν την πολυ καλή συζυγο που έχεις αλλά ξαφνικά σκάει διπλα η γκομενάρα της ημέρας ενα τετοιο πράγμα στην υπερβολή του λίγο....
το χτ θα το έπαιρνα επειδή λένε οτι είναι πολύ καλό και για οικονομικούς λόγους δεν μπορώ να βρω όμως τεστ να κάνω ούτε στο z750 ούτε στο χτ... καμμιά ιδέα??? γνώμη??? ευχαριστώ παιδιά..

idi
03/11/2005, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από skynet
πήγα τις προάλλες και εκανα τεστ στο cbf600s abs στο μπαξεβάνη.
Μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, πολύ γλυκιά συμπεριφορά παρα πολυ φιλικό, γκάζι απο χαμηλά κλπ. Μου άρεσε πάρα πολύ αλλα για έρωτα δεν θα το έλεγα... πιο πολυ ζήλεψα το τυπο στο φανάρι με ένα ολοκαίνουργιο z750 black σαν την πολυ καλή συζυγο που έχεις αλλά ξαφνικά σκάει διπλα η γκομενάρα της ημέρας ενα τετοιο πράγμα στην υπερβολή του λίγο....
το χτ θα το έπαιρνα επειδή λένε οτι είναι πολύ καλό και για οικονομικούς λόγους δεν μπορώ να βρω όμως τεστ να κάνω ούτε στο z750 ούτε στο χτ... καμμιά ιδέα??? γνώμη??? ευχαριστώ παιδιά..

test ride z750 καπουτ... αλλα εχουμε καμια 50ρια στο φορουμ... κανενας εθελοντης??? :smokin:

skynet
03/11/2005, 13:29
η απορία μου με το Ζ ειναι με τον αέρα. Εντάξει θα μου πει καποιος υπάρχει και το φεριγκάτο, ωραίο δεν λέω αλλά εμένα δεν μου κάθεται καλά στο μάτι, μου αρέσει περισσότερο το γυμνό (και στις γυναίκες το ιδιο)...
Δηλαδή η οδήγηση με "πολλά" (πάνω απο 150) είναι αφόρητη???
Τοση ιπποδύναμη πάει χαμένη???
Οι ζελατίνες που κυκλοφορούν κάνουν δουλειά???
Δεν είχα ποτέ γυμνό και γι αυτο οι χαζοερωτήσεις...

Daemon
03/11/2005, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από skynet
ειναι γνωστό πρόβλημα δηλαδη στα χτ ο ψεκασμός??
Σε τρομάζει λίγο όταν ακούς σβησίματα και τέτοια....

Ναι, ειναι γνωστο αλλα δεν ειναι ο ψεκασμος, ειναι το TPS (Throtlle Position Sensor) και ειδικα στα XT660 το ECU (Engine Control Unit). Και τα 2 θα στα αλλαξουνε στην εγγυηση αν βρουν οτι εχουν προβλημα.

idi
03/11/2005, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από skynet
η απορία μου με το Ζ ειναι με τον αέρα. Εντάξει θα μου πει καποιος υπάρχει και το φεριγκάτο, ωραίο δεν λέω αλλά εμένα δεν μου κάθεται καλά στο μάτι, μου αρέσει περισσότερο το γυμνό (και στις γυναίκες το ιδιο)...
Δηλαδή η οδήγηση με "πολλά" (πάνω απο 150) είναι αφόρητη???
Τοση ιπποδύναμη πάει χαμένη???
Οι ζελατίνες που κυκλοφορούν κάνουν δουλειά???
Δεν είχα ποτέ γυμνό και γι αυτο οι χαζοερωτήσεις...

Η "ιπποδύναμη ΔΕ πάει χαμένη"...

ολα τα αλλα ειναι σχετικα ...:wave2:

br492
03/11/2005, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από skynet
η απορία μου με το Ζ ειναι με τον αέρα. Εντάξει θα μου πει καποιος υπάρχει και το φεριγκάτο, ωραίο δεν λέω αλλά εμένα δεν μου κάθεται καλά στο μάτι, μου αρέσει περισσότερο το γυμνό (και στις γυναίκες το ιδιο)...
Δηλαδή η οδήγηση με "πολλά" (πάνω απο 150) είναι αφόρητη???
Τοση ιπποδύναμη πάει χαμένη???
Οι ζελατίνες που κυκλοφορούν κάνουν δουλειά???
Δεν είχα ποτέ γυμνό και γι αυτο οι χαζοερωτήσεις...

Εγώ έβαλα μια ζελατίνα της barracuda και κάτι έγινε.Πάντως γενικά και χωρίς ζελατίνα η κατάσταση τρώγεται μέχρι τα 150-160.Στα 190 πονάει ο λαιμός στο τελείως γυμνό

afrotwin
03/11/2005, 13:52
ela pantremenos an8ropos pigene pare kamia harley na ise cool ke rider
na sou katsi ke kana pipini na anazogoni8i ke o gamos sou
den ise pia 25 gia XT ke Z ke teties mpourdes..

prepi na girnas spiti soos...

apolon10
03/11/2005, 14:00
το cbf ειναι ομορφο, αξιοπιστο, λιγο ψοφιο και καιει πολυ.
Το χτ ειναι για κοντινες διαδρομες, σε πιο μακρινες παθαινεις τα κατωθι:
- πιανεται ο ποπος
- τα χερια σου τρεμουν απο τον ωμο απο τους κραδασμους
Το ζ εχει τον καλυτερο κινητηρα, αποκριση, δυναμη, αισθηση και ειναι πολυ ομορφο το γυμνο. Ομως οπως ειπωθηκε ο αερας μετα τα 140 ειναι ενοχλητικος για να μην πω επικινδυνος.
Προτεινω ζ με φερινγκ για πασα χρηση.
καλο ειναι και το tdm 900 για πολη.

skynet
03/11/2005, 14:08
σωστος ο αφρο, αλλά οχι και harley.... 35άρης είμαι οχι 50άρης...
συμφωνώ πάντως για το σώος.. όλοι ετσι πρέπει να γυρίζουμε σπίτι μας..
Πάντως για την ιστορία αν μου επέτρεπε το ύψος μου (1.70) θα σκεφτόμουνα και για africa που πάντα μου άρεσε....

geopitt
03/11/2005, 14:18
Εγω εχω ενα cbf600s εδω και εχω κανει μαζι του 12.000χλμ με το 90% αυτων μεσα στην πολη.Λοιπον αν ξεπερασεις το μικρο προβληματακι στο ξεκινιμα του κινητηρα τα κρυα πρωινα και την σχετικα ανεβασμενη καταναλωση και για πολους την εμφανιση του(περι ορεξεως.....)το μηχανακι ειναι πραγματικα καλο.

Το Ζ ειναι κουκλι αλα για ρωτα και την γυναικα σου αν θα καβαλουσε το Ζ ενω με το cbf δεν θα εχεις κανενα προβλημα.:nono:

skynet
03/11/2005, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από geopitt
Εγω εχω ενα cbf600s εδω και εχω κανει μαζι του 12.000χλμ με το 90% αυτων μεσα στην πολη.Λοιπον αν ξεπερασεις το μικρο προβληματακι στο ξεκινιμα του κινητηρα τα κρυα πρωινα και την σχετικα ανεβασμενη καταναλωση και για πολους την εμφανιση του(περι ορεξεως.....)το μηχανακι ειναι πραγματικα καλο.

Το Ζ ειναι κουκλι αλα για ρωτα και την γυναικα σου αν θα καβαλουσε το Ζ ενω με το cbf δεν θα εχεις κανενα προβλημα.:nono:

όταν λες ανεβασμένη κατανάλωση????

SeNNinhA
03/11/2005, 14:34
Για την χρήση που ΕΣΥ αναφέρεις το CBF είναι αυτό ακριβώς που θέλεις. Σίγουρα όμως δεν είναι η μηχανή που την ερωτεύεσαι. Το έχουν αυτό τα απλά και τίμια μηχανάκια.

Από την άλλη η καλύτερη αλλά και value for money επιλογή είναι το Ζ. Παιχνιδιάρικο μηχανάκι αλλά σίγουρα το χειρότερο απο τα 3 για την πόλη. Όχι οτι δεν πάει αλλά σίγουρα υπολείπεται αρκετά σε ευχρηστία. Ευέλικτο είναι αλλά η θέση οδήγησης και το μικρό σχετικά κόψιμο του τιμονιού του δεν θα σε περιφέρουν ξεκούραστα καθημερινά στην πόλη. ΧΤ στην κορυφή με μικρή όμως διαφορά από το CBF.

Για χαλαρό ταξιδι ή ταξιδάκι το CBF περνάει μπροστά με σχετική διαφορά. Έπεται το Ζ και τελευταίο το ΧΤ που και αυτό δεν έχει ουσιαστική προστασία από αέρα αλλά δεν το ενοχλεί στις ταχύτητες ταξιδίου που σου επιτρέπει (120-140). Το Ζ μέχρι 140-150 είναι αποδεκτό χωρίς εξτρα ζελατίνα (αλλά στο CBF είσαι πολύ πιο άνετα). Βέβαια έχει πιο πολύ δύναμη και τελική και σου βγάζει και διατηρεί πιο άνετα μουαγιέν. Για δικάβαλο δεν θα πάς μακριά χωρίς γκρίνια (αλλά αυτό σπάνια συμβαίνει συνήθως οπότε προσωπικά δεν το μετράω).

Στο θέμα FUN και στροφιλίκια μια είναι η επιλογή. - Ζ -

Σαν συμβιβασμό πάντως, αν ήταν να πάρω το CBF, θα επέλεγα το Z με το φέρινγκ. Αισθητικά είναι στο ίδιο επίπεδο και μηχανολογικά το Ζ πετάει.

afrotwin
03/11/2005, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από skynet
σωστος ο αφρο, αλλά οχι και harley.... 35άρης είμαι οχι 50άρης...
συμφωνώ πάντως για το σώος.. όλοι ετσι πρέπει να γυρίζουμε σπίτι μας..
Πάντως για την ιστορία αν μου επέτρεπε το ύψος μου (1.70) θα σκεφτόμουνα και για africa που πάντα μου άρεσε....

a! kita me tin sela tou toni batzio to ftanis aneta xamiloni poli
ala ine ke vari to rimadi ego to latrevo to exo plilosi ki alo den to ftano kala ine ke veri ala den me niazi

ala gia afta pou perigrafis den sou kani..

pare varadero pou ine gia ikogeniarxes me koustoumi...

ke giati oxi harley file mou to kseris oti afti trone ta kalitera gkomenakia

giati i gkomenes fovounte tis mixanes

ena ta xarlei ine megala varia ke arga ke den ta fovounte molis akoune harley trelenonte

edo apo mikres to proto mixanaki pou ma8enoun ke goustaroun ine harley

ke ama graftis ke melos tou harley club 8a pernas oniro oxi san ta dika mas ta ksenerota
afti kanoun fovera party me live mousikes me striptiz me orgia me oti 8es ine isitirio gia diaskedasi

edo me ta giaponezika mazevonte 5-8 mpakouria ke lene pos stripsane ke ala tetia...:rotflmao: :rotflmao:

les ke to noima tis zois ine na mpis se strofi
ke oxi i diaskedasi ke i figi apo tin ka8imerinotita..

ke min pi kanis oti fevgi apo tin ka8imerinotita strivontas giati 8a ton gemiso fapes:rotflmao: :rotflmao:

esi file mou ise pantremenos den ksero an exis ke pedia
xriazese mia mixani me kiros na vgeni o kirios tade me tin gineka tou ke na pigeni mia iliolousti mera gia kafe kamia 100 xilometra apostasi me alous 2-3 mixanovious sto xalaro na girizis spiti mazi me tin gineka sou aneti iremi ke na exis diaskedasis

oxi san afta ta anilika ke anorima mpakouria pou den exoun pos alios na ektono8oun para mono me kagkouries ke poulontas mouri ekana afto ke ime magkas gia ekino ke ala tetia

pare mia megali varia mixani me asfalia
ke ma8e oti tora ise orimos stin skepsi ke neos stin psixi ke prepi na girizis soos stin ikogenia sou i na girizis me aftin giati protarxiko stin zoi sou ine afti alios min tin ekanes

as isoun akoma monos sou me ena super spor na prokalis etin zoi sou epikindina se strofes ke megales telikes

an 8elis apla ena metaforiko meson exis to amaksi sou me to kasetofono sou na akous mousiki anetos ke araxtos stin zosti isto krio ti tin 8elis tin mixani?

idi
03/11/2005, 14:59
XAXAXAXAXAXA

MHXANOBIOΣ-HARLEY ΔΕ ΠΑΝΕ MAZI ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

skynet
03/11/2005, 15:57
φίλε αφρο σ'ευχαριστώ (όπως ευχαριστώ και όλα τα παιδιά που απαντούν) για την απάντηση και συμφωνώ σε ορισμένα πράγματα μαζί σου όπως το να γυρνάω στην γυναίκα και τα παιδια σώος.....
όμως δεν θέλω να πάρω μοτο για να με λένε κύριο ούτε για να φοράω το κουστούμι μου...
τη θέλω για να κάνω πειραια μαρουσι καθε μερα ευχάριστα όσο γινεται και σε χρόνους λογικούς και επισης καμμια βολτα ετσι για τη βόλτα (εντος η εκτος Αθήνας)
καλό και το αμάξι αλλά ολοι εδω μεσα ξέρουμε τι σημαίνει μηχανή όταν είσαι εθισμένος τόσα χρόνια.
τώρα αν είναι κανόνας οταν κάνεις οικογένεια να παρατάς και τη μηχανή τι να πω μπορει να είναι κι έτσι αλλά μου'ρχεται λιγο δύσκολο μπορεί να κάνω και λάθος....
γι αυτό ισως συμπεριέλαβα και το cbf με το abs στις επιλογές μου γιατι δινω μεγάλη σημασία στην ασφάλεια
ποτέ δεν ήθελα να κανω το καγκουρα με τις μηχανές ουτε οταν ημουν 20 χρονών..

SeNNinhA
03/11/2005, 16:18
Πειραιας - Μαρούσι κάθε μέρα + μικρά ταξιδάκια κάθε τόσο....

...μου κάνει νομίζω και το BMW F650 GS. Είχα το Dakar του 2000 και ήταν σαν παπί στην πόλη και Super για ταξίδι. Έχει και ABS και θερμαινόμενα γκριπ και βαλιτσες κλπ. Βάζεις και το φτεράκι μπροστά και γλυτώνεις και από τα νερά. Δες και το Vstrom650 αλλά έχει πιο πολύ όγκο για την κίνηση ενώ το GS είναι λεπτοκαμωμένο.

Αλλά όπως και να έχει όλες αυτές οι μηχανές θα σου κοστίζουν πολύ σε συντήρηση. Μαλλον το ξέρεις ήδη αλλά ξανασκέψου το. Το ξέρω από προσωπική εμπειρία (το Dakar είχε γίνει και παπί). Τα χιλιόμετρα που γράφεις κάθε μέρα είναι πολλά και όλες οι μεσαίου κυβισμού μηχανές θα σου κοστίζουν. Ίσως ενα βεσπάκι 250 να είναι καλύτερη (οικονομικότερη) επιλογή.

skynet
03/11/2005, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Πειραιας - Μαρούσι κάθε μέρα + μικρά ταξιδάκια κάθε τόσο....

...μου κάνει νομίζω και το BMW F650 GS. Είχα το Dakar του 2000 και ήταν σαν παπί στην πόλη και Super για ταξίδι. Έχει και ABS και θερμαινόμενα γκριπ και βαλιτσες κλπ. Βάζεις και το φτεράκι μπροστά και γλυτώνεις και από τα νερά. Δες και το Vstrom650 αλλά έχει πιο πολύ όγκο για την κίνηση ενώ το GS είναι λεπτοκαμωμένο.

Αλλά όπως και να έχει όλες αυτές οι μηχανές θα σου κοστίζουν πολύ σε συντήρηση. Μαλλον το ξέρεις ήδη αλλά ξανασκέψου το. Το ξέρω από προσωπική εμπειρία (το Dakar είχε γίνει και παπί). Τα χιλιόμετρα που γράφεις κάθε μέρα είναι πολλά και όλες οι μεσαίου κυβισμού μηχανές θα σου κοστίζουν. Ίσως ενα βεσπάκι 250 να είναι καλύτερη (οικονομικότερη) επιλογή.

φίλε σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
το ξέρω η συντήρηση και η κατανάλωση στα τετρακίλυνδρα δεν είναι ότι οικονομικότερο...
το gs πως είναι σε συντήρηση?? σε κατανάλωση είναι οικονομικό απ'οτι ακούω..
απο προβλήματα είχες ποτέ??
το abs του ειναι οκ??
κάποτε είχα το f650 funduro 1998 και την άκουγα πολυ με τον αέρα στην εθνική γι αυτο έφυγα απο την κατηγορία πιο πολυ
λένε όμως οτι το καινουργιο (f650 gs) είναι πολυ καλύτερο αν και λιγάκι τσιμπημένο στην τιμή...
ο ψεκασμός οκ ???

geopitt
03/11/2005, 21:41
To cbf δεν ειναι και το οικονομικοτερο στην κατηγορια αν σκεφτεις και οτι δεν ειναι και απο τα γρηγορα.Πχ εμενα μου βγαζει με νορμαλ οδηγηση μεσα στην πολη 220-290 km με ενα ρεζερβουαρ αν τωρα το λιωνεις θα δεις περιπου 100-150 km.Εγω κανω καθε μερα Κηφησια-Θυσιο και εως τωρα ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

Η προηγουμενη μηχανη μου ηταν ενα F650 GS και δεν ειχα κανενα προβλημα με τον ψεκασμο(τωρα βεβαια ειναι και twin spark η καπως ετσι)αλλα ο ψεκασμος ειναι ιδιος.

el_hymador
03/11/2005, 23:16
Αν το μηχανακι οπως λες το θες περισσοτερο για πολη , εγω θα σου προτεινα το ΧΤ, γενικα ειναι το πιο ευκολοδηγητο απο τα αλλα δυο , θα καβαλας και πεζοδρομια με ανεση....το cbf (που ειναι και η μηχανη που εχω) ειναι και αυτο βολικοτατο για ολες τις χρησεις συν το γεγονος οτι ταξιδευει καλυτερα απο τα αλλα δυο ΚΑΙ δικαβαλο...για την καταναλωση θα συμφωνησω και εγω , μην φαναταστεις τιποτα τραγικο αλλα για τα κυβικα και το γκαζι του πινει το ατιμο.Το Ζ ειναι το πιο γκαζιαρικο / επιθετικο / παιχνιδιαρικο και καλυτερα στημενο....εχω οδηγησει αρκετα Ζ , ειναι ευκολα στην πολη , αλλα για συνεπιβατη, ταξιδια η και τα δυο μαζι σκεψου το λιγο.....παντως γενικα μην μπεις στο τριπακι του ορθολογισμου και της λογικης, παρε αυτο που σου αρεσει περισοτερο , λιγο-πολυ ολα καλυπτουν τις αναγκες σου , καλυτερα να πιαστει λιγο ο πισινος σου η να φας αερα , παρα να μιζεριαζεις με κατι που αγορασες με αντικειμενικα κριτηρια...:wave2:

geopitt
04/11/2005, 07:55
Φιλε skynet το Bandit650s το εχεις δει? Εχει μακραν την καλυτερη τιμη απο ολα και λεγεται οτι δεν ειναι καθολου κακο.Παιζει βεβαια ενατιον του CBF φυσικα και οχι εναντια στα Ζ.
Εγω θα το τσεκαρα παντως πριν κατεληγα.

AFTER
04/11/2005, 08:04
Επειδη γενικα στο νετ ακουγονται παρα πολλα,ειδικα μπορεις να ακουσεις χειρουργικα τεστ απο ανθρωπους που δεν εχουν δει την συγκεκριμενη μηχανη ουτε απο κοντα....καλυτερα πηγαινε να δεις τις μηχανες που θες απο κοντα, και ακομα καλυτερα ελα σε ενα/μια καφε/συναντηση.
Και γενικα ΜΗΝ εμπιστευεσαι περιοδικα.
Οι περισσοτερες μηχανες που ειπες τις εχουν παιδια του φορουμ και μπορουν να σε βοηθησουν καλυτερα.

Παντως αν θες ταξιδακια ΜΗΝ παρεις μονοκυλινδρο

skynet
04/11/2005, 17:49
παιδια σας ευχαριστώ όλους απο καρδιάς για τις απαντησεις σας.
ειλικρινά με βοηθήσατε πολυ στη σκέψη μου.
απο βδομάδα παω τσάρκα στα μαγαζια και θα πράξω με το ενστικτο (και λιγο με τα οικονομικα - λιγο ομως).
δεν βλεπω την ωρα......χιχιχι

να'στε καλά καλές βόλτες και προσοχή ε...

τα ξαναλέμε...

Lonely
04/11/2005, 20:51
file skynet eipes eixes to f650 funduro 1998...swsta?Ektos apo ton aera sthn ethnikh ti allo arnhtiko exeis na peis??Vasika exw psithei emfanisiaka alla den kserw an&ti provlimata vgazei+ti katanalwsh exei...Dhl me to rezervouar gemato posa xlm vgazeis?Me kanonikh xrhsh,kuriws mes th polh(Patra).Ti leptomereies tha prepei na proseksw sth sugkekrimenh mhxanh??
Euxaristw!

SeNNinhA
05/11/2005, 10:05
Σχετικά με το BMW. Το Dakar του 2000 που είχε και μεγαλύτερα μπεκ απο τα άλλα και ενα μπουζι (αντι για δυο που έχει απο πέρυσι) ήταν ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ σε βενζίνη. Με ενα ντεπόζιτο είχα δει μέχρι και 412 χλμ (στραγγισμένο). Μέσα σε πόλη όχι κάτα απο 320 χλμ ενώ στην εθνική με 160 συνέχεια (που πήγαινα ανετα στα ταξίδια) έπαιζε 300-340 χλμ ανάλογα τις συνθήκες. Τα νεα μοντέλα καίνε ακόμη λιγότερο.

Δεν είναι φθηνά τα service του όμως με 35.000 χλμ και με 3 συμετοχές σε trail ride δεν έβγαλε τίποτε εκτός από τα τυπικά (+1 τεντωτηρας καδενας).

Με την ψιλή ζελατίνα δεν θα έχεις πρόβλημα αέρα στα πολλά, κραδασμούς δεν έχει, σταθερό στα πολλά και κρατάει άνετα τα 160 μουαγιέν σε εθνική, φορτώνεται σαν μουλαρι και είναι παπί στην πόλη. Το απλό GS εχει και χαμηλή σέλα και βολεύει. Το δεύτερο άτομο δεν θα παραπονεθεί παρά μόνο μετά από 2 ώρες τουλάχιστον. Γενικά ταξιδιάρικο μηχανάκι. Στην πόλη όπως είπα σαν παπί. Οδική βοήθεια BMW για 4 χρόνια με την αγορά καινούργιου. ABS πολύ καλό στο μπροστινό, απότομο στο πίσω (αλλά έχει σχεδιαστεί ώστε να ανταποκρίνεται καλά σε δικάβαλο φορτωμένο).

Γενικά πολύ ευχαριστημένος αλλά το μόνο μειωνέκτημα είναι ότι το Vstrom έχει πολλά παραπάνω άλογα τώρα πια.

Tropeas
05/11/2005, 10:12
Ναι αλλά η BMW μιας και είναι υπεύθυνη γερμανική αντιπροσωπία και έχει και υπεύθυνη αντιπροσώπευση , ότι σου τύχει εντός εγγύησης στο αλλάζει με την μια ,
ενω
η Suzuki , ειδικά με τα κατα τόπους εξουσιοδοτημένα , αλλά και σαν συνεργείο αντιπροσωπίας κοιτάει να σε κοροϊδέψει , επίσημα! :wacko: :nono:

Lonely
05/11/2005, 14:16
Na upothesw to Dakar me to aplo den exoun diafora sthn katanalwsh&tous kradasmous,e?
Wraia ola auta gia ta GS meta to 2000...alla ti exete na peite gia auta prin to 2000?Katanalwsh,provlimata&service efoson tha vriskontai hdh sta 20.000 xlm!!!

SeNNinhA
06/11/2005, 11:48
Το Dakar με το απλό έχουν διαφορά μόνο στις αναρτήσεις και όχι στο μοτέρ. Όλα τα άλλα είναι ίδια.

F650 GS δεν υπάρχει πριν το 2000.

Το προηγούμενο μοντέλο ήταν το F650 Fuduro και είναι διαφορετικό σε σχεδίαση. Είναι το αδελφάκι του Pegasos και μιάζουν κιολας (η Aprilia είχε βάλει όμως 5 βαλβίδες). Πάλι το μοτέρ της Rotax φοράει και το παλιό το οποίο είναι σχεδόν το ίδιο με το νεο (όπως και οι επιδόσεις του) αλλά δεν έχει ψεκασμό και φυσικά δεν έχει ABS αν σε ενδιαφέρει αυτό. Το νέο έχει καλύτερο στήσιμο φυσικά και χαμηλότερο κέντρο βάρους γιατί το τεπόζιτο είναι κάτω από την σέλα. Αθραυστο και το παλιό, δεν έχει βγάλει ούτε εκείνο προβλήματα και γενικά κυκλοφόρησε πολύ (στο εξωτερικό) και παίζει σε χαμηλές τιμες. Μην το φοβάσαι σαν μεταχειρισμένο και γενικότερα γράφει χιλιόμετρα απροβλημάτιστα. Έβγαινε μετά το 97 και σε μοντέλο στημένο πιο πολύ για ασφαλτο (F650 S) το οποίο είχε λίγο διαφορετικά πλαινα με τα φλας ενσωματωμένα στα πλαστικά. Λογικά πρέπει να το βρίσκεις σε τιμές γύρω στα 4000.

Lonely
06/11/2005, 19:04
Nai nai auto lew..Aplws rwtaw giati kapoios sunadelfos sto forum mou eipe ta eksis:
Τα μικροπροβληματάκια που μου είχε βγάλει εμένα είναι οτι κόλαγε η "βαλβίδα" του πίσω φρένου με αποτέλεσμα να είναι μονίμα αναμένο το στοπ (επικίνδυνο μιας και δεν ήξεραν οι πίσω πότε φρενάρεις).

Πολύ εύκολα χάλαγε ο διακόπτης του σταντ που δεν άφηνε την μηχανή να πάρει μπροστά όταν ήταν κατεβασμένο.΄

Το ρολόι σε κάθε πλύσιμο τρελαινόταν (από κάπου έμπαζε νερά) και μέχρι να στεγνώσει έδειχνε ότι γούσταρε.

μία φορά έφυγε η ασφάλεια από το μπροστινό γρανάζι και δεν σκοτώθηκα από θαύμα (γρανάζια, αλυσίδα, πίσω λάστιχο η ζημιά)
Epishs den kserw posa kaiei!!Kai to kostos twn service??

Opote katalavainete giati eimai mperdemenos&rwtaw ksana&ksana!!

skynet
07/11/2005, 10:30
για το f650 funduro '98 ήμουν γενικά ευχαριστημένος. το είχα για ένα χρονο μόνο 98 με 99. κατανάλωση δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά θυμάμαι ότι ήταν οικονομικό.
το πρόβλημά μου ήταν ο αέρας στην εθνική που όταν ήταν δυνατός μου άλλαζε μέχρι και λωρίδα (με δυο άτομα κιόλας), επίσης μου ειχε παρουσιασει πρόβλημα στις ενώσεις των ασφαλειών (στο φις) που δεν θυληκωνε καλά με αποτέλεσμα να μου σβήνει αρκετές φορές, μια φορά μάλιστα με 120 χλμ/ώρα που τα χρειάστηκα. μια βόλτα στο μηχανικό και φτιάχτηκε. ουσιαστικά δεν ήταν πρόβλημα απλώς δεν ήταν καλή η συναρμογή απο το εργοστάσιο. λοιπά προβλήματα δεν είχα παρατηρήσει και τα σερβις λογικα ήταν. όμως θα συμβούλευα προσωπικά να προτιμηθεί το καινούργιο το f650 gs που απ'οτι λένε έχει τρομερές διαφορές..

afrotwin
07/11/2005, 11:19
ego pantos oute xt 8a eperna oute dakar
8a protimousa afto me 5800 euro
an 8imame kala
ke 8a imouna ikanos gia ola me afto...


27606

zanny
07/11/2005, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA

Δεν είναι φθηνά τα service του (Dakar) όμως με 35.000 χλμ και με 3 συμετοχές σε trail ride δεν έβγαλε τίποτε εκτός από τα τυπικά (+1 τεντωτηρας καδενας).

Για να καταλάβω κι εγώ που προς τα εκεί προσανατολίζομαι, για τι τιμές μιλάμε για τα service του Dakar :confused: :confused:

SeNNinhA
07/11/2005, 17:47
Πρέπει να δω τις αποδείξεις γιατί δεν θυμάμαι τωρα. Θα σου απαντήσω εντος της εβδομάδας.

Γενικά πάντως και εγώ θα προτιμούσα να δώσω 5.500 ευρώπουλα και να παρω μεταχειρισμένο το GS και όχι το Fuduro.

Lonely
07/11/2005, 21:20
me 5500 metaxeirismeno to GS h kainourio to KLE 500??

downhill
07/11/2005, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
και κρατάει άνετα τα 160 μουαγιέν σε εθνική,

Τί σημαίνει μουαγιεν;Εγώ ξέρω μόνο την τεχνική-στρατηγική μουαγεν για την αγορά μετοχών:) Αν μπορείς πες μου.

skous
07/11/2005, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Πρέπει να δω τις αποδείξεις γιατί δεν θυμάμαι τωρα. Θα σου απαντήσω εντος της εβδομάδας.

Γενικά πάντως και εγώ θα προτιμούσα να δώσω 5.500 ευρώπουλα και να παρω μεταχειρισμένο το GS και όχι το Fuduro.


poio to dinei 5.500?

egw poulaw (oxi egw, enas filos) gs me 6.500. deste aggelies

5.500 pou to vrikate? Link?

SeNNinhA
08/11/2005, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lonely
me 5500 metaxeirismeno to GS h kainourio to KLE 500??


α) GS χωρίς δευτερη κουβέντα. Τα δυο μηναχάκια είναι μερα με την νύχτα σε όλους τους τομείς.

β) Μουαγιέν = μέση ωριαία ταχύτητα

γ) 5.500 κάπου σε κάποια αγγελία το είχα δει και κάπου εκεί παίζουν τα GS διετίας περίπου.

geoJ
10/11/2005, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ego pantos oute xt 8a eperna oute dakar
8a protimousa afto me 5800 euro
an 8imame kala
ke 8a imouna ikanos gia ola me afto...

Πηρα το klr650 με 5170 ευρω το καλοκαιρι.Ιδανικο για χωματινες βολτες,ταξιδι μεχρι 120χλμ στην ασφαλτο απο κει και πανω σε παιρνει ο αερας.Πολυ αξιολογες αναρτησεις για την δουλεια που φταχτηκε.Διαβασα ομως στο klr650.net οτι σπαει σχετικα συχνα το ελατηριο και ο οδηγος του τεντωτηρα της καδενας των αντιβαρων και αν καποιο κομματι πεσει μεσα βρασε ρυζι.
Το καλο με το klr650 ειναι πως εχει ισως τις περισσοτερες πωλησεις στις ΗΠΑ απο τα ον-οφ και βρισκεις τα παντα απο βελτιωσεις και ανταλλακτικα οποτε παραγγειλα το upgrade kit μαζι με τα κλειδια και το clymer manual και τα αλλαξα.Παντως οι αμερικανοι ελεγαν πως ειναι η μονη μοτο που ξεπερναει τα 80000 μιλια χωρις προβληματα αν εξαιρεσεις αυτο το πολυ σημαντικο ομως θεμα.Ενας γνωστος μου μηχανικος αυτοκινητων παντως μου το επιβεβαιωσε οτι συνεβει σε φιλο του ο οποιος αφου την επισκευασε μεσα στην εγγυηση την πουλησε.
Αυτα για οποιον ενδιαφερθει για το klr650.Οσο αφορα την εγγυηση,το παιρνω το ρισκο γιατι αν μου κολλησει με 140 ......
ασε που στο πρωτο service εβαλε ο μαστουρις μισο λιτρο παραπανω λαδι.Service manual και μονος.Και κατι αλλο το manual ττης clymer για το klr650 ειναι πληρεστατο και πολυ κατατοπιστικο.Για οποιον ενδιαφερθει να μαθει περισσοτερα απο το klr650.net ας γραψει στο search doohickey.

geoJ
10/11/2005, 11:57
το ελατηριο ειναι απο μοτο με 1861 μιλια.
Αυτο το εκανα απλα για να ειμαι ησυχος.Οι περισσοτεροι ιδιοκτητες εχουν κανει παρα πολλα χλμ χωρις προβλημα αλλοι ομως κινδυνεψαν.Το κακο στην Ελλαδα ειναι πως δεν πουλαει το klr650 ωστε να εχουμε σφαιρικοτερη αποψη για το θεμα.
Περα απο αυτο το klr650 ειναι μια μοτο που παει παντου,και καλα,κατι που δεν το βρισκεις ευκολα πια.Ιδανικη για την κρητη που μενω,αρκει να μην θες ταξιδια με πανω απο 120χλμ.


27838

geoJ
10/11/2005, 12:55
Και εδω το doohickey.Πληρωσα περιπου 170 ευρω για 2 ελλατηρια,doohickey,βιδα του ροτορα,clymer manual,φλαντζες για τα 2 αριστερα πλαινα,κλειδι της kawasaki για να πιασεις τον ροτορα,βιδα εξολκεα του ροτορα,ταχυδρομικα.
Συνολικο κοστος λοιπον 5400 περιπου για καινουργιο klr650 με την βελτιωση.


27847

giannist
17/03/2006, 19:37
δοκιμασε το klr-650 φτηνο και αξιοπιστο