PDA

View Full Version : Afrika - Ανορθωτής



sgi
20/09/2015, 17:37
εχω μια αφρικα(την εχω σε κλειστό γκαράζ κ δεν την πολυχρησιμοποιω,1-2φορες τη βδομαδα περιπου,για λιγα κμ) κ ειχα βαλει μια μπαταρια YUASA 11/12 χθες εν κινησει πηρε κανονικα κ σε εθνικη με το που ανοιξα τα μεγαλα φωτα κ πατούσα γκαζι εκοβε κ το βολτομετρο έδειχνε 6 χωρις φωτα 10 κ οταν την έσβησα δεν ξαναπηρε,ενω το βολτομετρο σβηστή γραφει 10,5 τα έφτυσε η παιζει τπτ αλλο? κανεις αλλος με αφρικα να μας πει ποσο του κρατησε η συγκεκριμένη μπαταρια υπάρχει?
τι μπαταρια μου προτείνετε να βαλω κ γιατι?
κανα καλο μαγαζι με μπαταριες εχετε να μου προτείνετε?

toyar
20/09/2015, 18:43
απο ανορθωτουλη πως ειμαστε;:sun:

sgi
20/09/2015, 20:02
οκ ειναι ο ανορθωτης

lykourgi
20/09/2015, 20:03
εχω μια αφρικα(την εχω σε κλειστό γκαράζ κ δεν την πολυχρησιμοποιω,1-2φορες τη βδομαδα περιπου,για λιγα κμ) κ ειχα βαλει μια μπαταρια YUASA 11/12 χθες εν κινησει πηρε κανονικα κ σε εθνικη με το που ανοιξα τα μεγαλα φωτα κ πατούσα γκαζι εκοβε κ το βολτομετρο έδειχνε 6 χωρις φωτα 10 κ οταν την έσβησα δεν ξαναπηρε,ενω το βολτομετρο σβηστή γραφει 10,5 τα έφτυσε η παιζει τπτ αλλο? κανεις αλλος με αφρικα να μας πει ποσο του κρατησε η συγκεκριμένη μπαταρια υπάρχει?
τι μπαταρια μου προτείνετε να βαλω κ γιατι?
κανα καλο μαγαζι με μπαταριες εχετε να μου προτείνετε?
Επειδή οι Africa έχουν το γνωστό πρόβλημα με τους ανορθωτές, θα πρότεινα να φορτίσεις την μπαταρία (όχι αλλαγή, για την ώρα), αλλά ταυτόχρονα να μετρήσεις τον ανορθωτή. Είναι πολύ πιθανόν να χρειαστείς νέο ανορθωτή και η μπαταρία να την γλυτώσει.

sgi
20/09/2015, 20:45
πως ακριβως μετράω τον ανορθωτή,μηπως κανω κατι λαθος??? κ τι ενδειξεις πρεπει να εχω για να ειναι οκ?

lykourgi
20/09/2015, 21:17
Κάνε μια αναζήτησή στο φόρου για "μέτρηση ανορθωτή".
Θα βρεις και λεπτομερές άρθρο για τον έλεγχο του κυκλώματος φόρτισης και άλλα ενδιαφέροντα (και για άφρικα).

Αν έχεις αμφιβολίες, καλύτερα να το δει ηλεκτρολόγος.

el-Gatto
21/09/2015, 12:53
απο ανορθωτουλη πως ειμαστε;:sun:


οκ ειναι ο ανορθωτης


Επειδή οι Africa έχουν το γνωστό πρόβλημα με τους ανορθωτές, θα πρότεινα να φορτίσεις την μπαταρία (όχι αλλαγή, για την ώρα), αλλά ταυτόχρονα να μετρήσεις τον ανορθωτή. Είναι πολύ πιθανόν να χρειαστείς νέο ανορθωτή και η μπαταρία να την γλυτώσει.


πως ακριβως μετράω τον ανορθωτή,μηπως κανω κατι λαθος??? κ τι ενδειξεις πρεπει να εχω για να ειναι οκ?

Απορία: Αφού δεν γνωρίζεις πως ελέγχεις τον ανορθωτή ,πως αναφέρεις με σιγουριά ότι: "οκ ειναι ο ανορθωτης" ..... ???

Οπως κ να'χει ,για να σε διευκολύνω κ να μην ψάχνεις ,
αρχικά φόρτισε τη μπαταρία μ'έναν σωστό φορτιστή (τουλάχιστον 12άωρη σύνδεση)
μετά ,αφού έχεις ήδη συνδεδεμένο βολτόμετρο στη μηχανή (κ δεδομένου οτι δείχνει σωστά) βάλε μπρός και δες τις ενδείξεις του βολτομέτρου υπό διάφορες συνθήκες
(ρελαντί-με γκάζι σε 3-4000 στροφές ,με φώτα ,και χωρίς)
Σε όλες τις περιπτώσεις ,οι ενδείξεις θα πρέπει να είναι μεταξύ 12,8 V (min) και 14.5 V (max)

Aν δείχνει πιό κάτω ,ή αν (το συνηθέστερο) βαράει 16άρια-17άρια ,πας για ανορθωτή.

Αν την επόμενη μέρα η φορτισμένη σου μπαταρία είναι ψόφια ,πάς και για μπαταρία.

Αν βαρέθηκες και μόνο που διάβασες την διαδικασία ,πας για ΒεΣτρώμ.

:D . . . :lol: . . . :p

sgi
21/09/2015, 14:43
το βολτομετρο μου πριν το παθω αυτο έδειχνε με σβηστά τα φωτα κ εν κινηση 16-17 αλλα μου εχουν πει οτι το αφρικα γενικα παράγει πολυ ρευμα κ γι αυτο εβαλα κ το βολτομετρο για να βλεπω κ να εχω το νουμου κ οταν εβλεπα τέτοιες ενδείξεις (σε καθημερινή βαση δλδ)αναβα τα προβολακια κ ειχα 12-14
ειναι φυσιολογικό αυτο για ενα αφρικα?

toyar
21/09/2015, 14:57
αδελφε το βολτομετρο ειναι για να τσεκαρεις τη λειτουργια του ανορθωτη
το 16-17 δεν ειναι φυσιολογικη λειτουργια για κανενα μηχανακι και οταν συμβει αλλαζουμε ανορθωτη αντι να αναβουμε πλυντηρια και θερμοσιφωνες για να το κανουμε 14

lykourgi
21/09/2015, 15:41
Αν βαρέθηκες και μόνο που διάβασες την διαδικασία ,πας για ΒεΣτρώμ. :D . . . :lol: . . . :p
:lol:



μου εχουν πει οτι το αφρικα γενικα παράγει πολυ ρευμα
Τύφλα να 'χουν τα φωτοβολταϊκά. :lol:

Όπως κατάλαβες, αυτό το πολύ ρεύμα είναι το πρόβλημα.
Κάνε τον έλεγχο, όπως τον έγραψε ο γάτος παραπάνω και αν χρειαστείς ανορθωτή δες τους : http://www.sxelectronics.gr/el/p2.html

el-Gatto
21/09/2015, 16:37
το βολτομετρο μου πριν το παθω αυτο έδειχνε με σβηστά τα φωτα κ εν κινηση 16-17 αλλα μου εχουν πει οτι το αφρικα γενικα παράγει πολυ ρευμα κ γι αυτο εβαλα κ το βολτομετρο για να βλεπω κ να εχω το νουμου κ οταν εβλεπα τέτοιες ενδείξεις (σε καθημερινή βαση δλδ)αναβα τα προβολακια κ ειχα 12-14
ειναι φυσιολογικό αυτο για ενα αφρικα?
Τα 16-17 V είναι σημάδι οτι ο ανορθωτής ,η σωστότερα ο σταθεροποιητής τάσης ,έχει παραδώσει πνεύμα.
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να δίνει κ υπερβολική τάση στην μπαταρία ,την οποία έβρασε κ πιθανόν κατέστρεψε τα στοιχεία της.
Δυστυχώς ,χρειάζεσαι σετάκι και των δύο.


ΥΓ: Δες μήπως είναι παραμορφωμένο ή φουσκωμένο το σώμα της μπαταρίας ,κ καλού κακού μη την φορτίσεις ούτε εντός ούτε εκτός μοτο ,μην σου σκάσει κι έχεις κι άλλα.

sgi
21/09/2015, 17:21
αν βγαλω τον ανορθωτή κ τον παω σε μαγαζι να τον ελενξουν γινεται η πρεπει να ειναι ολη η μηχανη??? αν χάλασε ο ανορθωτης φτιάχνεται εστω για να τον εχω σαν δευτερο η πεταμα κατευθείαν???

George_Sp
21/09/2015, 17:22
μήπως να σταματήσει κάπου εδώ το hijack και να μεταφερθεί σε νέο θέμα η περίπτωση του sgi? :)

sgi
22/09/2015, 11:58
σορι αν σου χαλασα το θεμα...δεν εχω πρόβλημα να μεταφερθεί,αρκει να μου πουν που κ να παρω απαντήσεις σε αυτα π ρωτησα τελευταία!

sgi
22/09/2015, 12:43
μπορω να τον ελέγξω αν το βγαλω απο τη μηχανη κ τον παω σε μαγαζι η θελει ολη τη μηχανη για να γίνει ο έλεγχος?

kyo
22/09/2015, 13:09
φιλε μην παιδευεσαι ο ανορθωτης σου εχει χαλασει αλλαξε τον αμεσα μην παρεις και καμια φωτια.πολυ πιθανον νου σου εχει λιωσει και καμια φισα πηγαινε την μηχανη σε ηλεκρολογο να σου τσεκαρει και φισα-καλωδια.

Bob_o_mastoras
22/09/2015, 17:22
Xαλασε ανορθωτης σε Africa;;;;

341622

Lio
24/09/2015, 00:40
μπορω να τον ελέγξω αν το βγαλω απο τη μηχανη κ τον παω σε μαγαζι η θελει ολη τη μηχανη για να γίνει ο έλεγχος?
Ελέγχεται με το μοτέρ σε λειτουργία, όπως ακριβώς σε είπε ο el-Gatto:


....

Οπως κ να'χει ,για να σε διευκολύνω κ να μην ψάχνεις ,
αρχικά φόρτισε τη μπαταρία μ'έναν σωστό φορτιστή (τουλάχιστον 12άωρη σύνδεση)
μετά ,αφού έχεις ήδη συνδεδεμένο βολτόμετρο στη μηχανή (κ δεδομένου οτι δείχνει σωστά) βάλε μπρός και δες τις ενδείξεις του βολτομέτρου υπό διάφορες συνθήκες
(ρελαντί-με γκάζι σε 3-4000 στροφές ,με φώτα ,και χωρίς)
Σε όλες τις περιπτώσεις ,οι ενδείξεις θα πρέπει να είναι μεταξύ 12,8 V (min) και 14.5 V (max)

Aν δείχνει πιό κάτω ,ή αν (το συνηθέστερο) βαράει 16άρια-17άρια ,πας για ανορθωτή.

Αν την επόμενη μέρα η φορτισμένη σου μπαταρία είναι ψόφια ,πάς και για μπαταρία.

Αν βαρέθηκες και μόνο που διάβασες την διαδικασία ,πας για ΒεΣτρώμ.

:D . . . :lol: . . . :p

Lio
24/09/2015, 00:51
το βολτομετρο μου πριν το παθω αυτο έδειχνε με σβηστά τα φωτα κ εν κινηση 16-17 αλλα μου εχουν πει οτι το αφρικα γενικα παράγει πολυ ρευμα κ γι αυτο εβαλα κ το βολτομετρο για να βλεπω κ να εχω το νουμου κ οταν εβλεπα τέτοιες ενδείξεις (σε καθημερινή βαση δλδ)αναβα τα προβολακια κ ειχα 12-14
ειναι φυσιολογικό αυτο για ενα αφρικα?
Αφου είδες (για καιρό κιόλας) τέτοιες τάσεις, τότε ήδη ξέρεις: ο σταθεροποιητής τάσης/ρυθμιστής φόρτισης (που βρίσκεται στο ίδιο κουτί με τον ανορθωτή), εχει αφήσει τον μάταιο τούτο κόσμο. Και έχει πάρει μαζί του και τη μπαταρία....

Τώρα για το "...οτι το αφρικα γενικα παράγει πολυ ρευμα..." τι να πω?? Ίσως να πεις σ'αυτόν που στο είπε να πλερώσει την καινούργια μπαταρία....
Σε όλα τα οχήματα με ηλεκτρικό συστημα 12V, η τάση φορτισης της μπαταρίας ΔΕΝ ξεπερνάει ποτέ τα 14.5V...

sgi
01/10/2015, 18:05
σας ευχαριστώ πολυ ολους παιδια!τελικα ανορθωτης ηταν κ ευτυχώς μαλλον σωσαμε κ τη μπαταρια!
ήσασταν αμεσοι κ κατατοπιστικοτατοι ολοι!και παλι ευχαριστώ!

miscelano
06/10/2015, 17:04
ελενξε και τις φυσες με τα καλωδια....πιθανως θα χουν πειραχτει...

sgi
07/10/2015, 08:22
ποιες φυσες ακριβως εννοείς?δεν κατάλαβα!

miscelano
07/10/2015, 12:17
βγαλε το αριστερο καπακι και ελενξε τις φυσες και τα καλωδια...συνηθως μετα απο τοσες μεγαλες τασεις τα καλωδια και οι φυσες εχουν την ταση να λιωνουν με απωτερο αποτελεσμα να παιρνουν φωτια...μπορεις να αντικαταστησεις τις φυσες με πορσελανινες και να ξενοιασεις...

sgi
07/10/2015, 13:52
εννοείς την φυσα του ανορθωτη μονο οι ολες οσες εχει!??? του ανορθωτη εβαλα πορσελανινη με την αντικατασταση του!τις υπόλοιπες δεν τις ειδα πρεπει?να τι αλλαξω κ αυτές?

ανυποτακτος
23/10/2015, 13:45
ερωτηση φισεσ ανορθωτη ποιωτητα και που μπορουμε να βρουμε πειραια καλιθεα