PDA

View Full Version : Ηλεκτρολογοι τα "φωτα" σας,για προβολακια cree.



Pan (dvs)
22/09/2015, 19:05
Mου ερχονται τα παρακατω προβολακια και σκοπευω να τα βαλω στον Ληστη.

341623

Καταρχην ειναι 15watt και τα φωτα μου αναβουν με το μου ξεκιναω τη μηχανη.

Να τραβηξω ρευμα απο το πισω φως,απο τα φωτα πορειας (xenon) που με βολευει περισσοτερο,η απο καπου αλλου?


Ειμαι ολος αυτια.

wthanasis
22/09/2015, 19:12
Παναγιώτη
α) η φωτο λέει 25 w, απλά το λέω μήπως και σου ξέφυγε.
β) Είναι το καθένα 15w δηλαδή σύνολο 30 watts ? Αν είναι σύνολο 30w τραβάνε περίπου 2,5 ampere (ίσως και λίγο παραπάνω στην έναυση), οπότε δες στο manual του ληστή από ποιά ασφάλεια θα τα δώσεις.

George_Sp
22/09/2015, 19:12
link από τα προβολάκια γιατί στη φωτό γράφει 25w output και 125w total και λες οτι είναι 15w.

το σίγουρο είναι οτι θα πάρεις γραμμή απευθείας από μπαταρία που θα έχει και ασφάλεια επάνω της και θα πάρεις σήμα από το πίσω στοπ ή από τις ψείρες θέσεως ωστέ να ενεργοποιούνται μόνο όταν γυρνάς το κλειδί. μπορείς να βάλεις και έξτρα διακοπτάκι για να κλείνει το κύκλωμα αφού έχεις βάλει και μπρος και όχι αμέσως μόλις γυρνάς κλειδί.

Pan (dvs)
22/09/2015, 19:16
15 watt ειναι.Τυχαια η φωτο.

Εχουνε δικο τους διακοπτη,ο οποιος πρεπει να πατηθει ,αν δεν κανω λαθος για να αναψει,οποτε το ρελε μαλλον ειναι περιττο.

Αρα μιλαμε για 30watt και οπως λεει ο Θανασης,2,5Α.



Το ρελε τελικα χρειαζεται,αν τραβηξω απο μπαταρια και θελω να σφηνουνε τα φωτα με το που σβηνω τη μηχανη.

toyar
22/09/2015, 21:47
οπως ειπωθηκε:
νεα γραμμη ισχυος απο μπαταρια αμεσως ασφαλεια και μετα ρελε
εντολη ρελε απο τα μεσαια φωτα στον αριστερο διακοπτη εκει που κανει εναλλαγη σκαλας μαζι με διακοπτη προβολακιων
ετσι θα αναβουν μαζι με τα μεσαια, θα σβηνουν αυτοματα στο μιζαρισμα και θα μπορεις να τα σβηνεις και απο τον διακοπτη τους
α, και καλη γειωση