PDA

View Full Version : A-μηχανια...



Σελίδες : [1] 2

Bob_o_mastoras
23/09/2015, 13:22
Το λοιπον παιδια...
Εχω κακα νεα και καλα νεα! :D

Τα κακα νεα ειναι οτι πουλησα το Dominator! :look:

Tα καλα νεα ειναι οτι το πουλησα 2000 € χωρις την καινουργια εξατμιση που παρηγειλα η οποια θα χρεωθει εξτρα. :smokin:

Μου εγινε μια προσφορα που δεν μπορουσα να αρνηθω οπως καταλαβαινετε..
Ή θα το εδινα τωρα για τοσα και θα εβγαζα λεφτα απο την πωληση (και οχι λιγα) ή θα το παντρευομουν εφοσον ημουν σε φαση να του χωσω αρκετα ακομα. Οπως γνωριζετε δεν ειναι το πιο εμπορικο μηχανακι και ουτε το πιο ακριβο στην κατηγορια του.
Το αγορασα υστερα απο ψαξιμο και παζαρι 1000€.
Οποτε δεν μπορουσα να αρνηθω να το δωσω 2000€. Ηταν εξαιρετικη περιπτωση. Γενικα στα νησια αμα το ψαχνεις βρισκεις τετοιες ευκαιριες. ;)
Σημειοτεον οτι ο αγοραστης εμεινε πληρως ευχαριστημενος. Και πραγματικα το μηχανακι ειναι σε υπεραριστη κατασταση για την ηλικια του και με ολα τα αναλωσιμα καινουργια (εφοσον σκεφτομουν οτι θα το κρατουσα).
Ε, Ηonda ειναι ποσο να το εδινα;;; :evil:

Παντως απο την αλλη στεναχωρεθηκα λιγο που το εδωσα διοτι το ειχα συμπαθησει πολυ το συγκεκριμενο και ηταν πολυ τιμιο οχημα. Περασαμε και καποιες ομορφες στιγμες μαζι και δεθηκα ολο αυτον το καιρο.
Ξερω οτι αποκλειεται να το προσεχει οσο το προσεχα εγω και λυπαμαι. Τουλαχιστον οδηγαει συντηριτικα και δεν θα το σκιζει.

Ελπιζω να ειναι παντα καλα και το μηχανακι και το παιδι που το πηρε και να του χαρισει ομορφες στιγμες..

Τελυταιες φωτογραφιες πριν τη μεταβιβαση:

341650

341651


υ.γ. Να ευχαριστησω πολυ τα παιδια (και ειδικα το Λευκαδιο) που ασχοληθηκαν με τις συμβουλες για την πισω αναρτηση μου και γενικα για αυτα που ρωτουσα.:beer:

υ.γ.2. Παμε για αλλααααα!!! Θα ανοιχτει θεμα συντομα!! :D (sport touring για eurotrip Τεο;;; :p)

buckley
23/09/2015, 13:31
Κ7(μπολντορ) ρε να πάρεις ,όχι Σουζούκι (αυτά είναι γρήγορα) εννοείται...

teogtp
23/09/2015, 13:34
Μνημονια,Βουλη χωρις Ζωη,και τωρα ο μπομπ χωρίς όχημα. ....




Δυσκολος ο χειμωνας παιδιά. .....

teogtp
23/09/2015, 13:38
Λοιπον, πουλάει ο Τερενς το στρώμα.
Το χτυπάς και εισαι άρχοντας.
Λιγο προσοχη δωσε μονο στο πισω φρενο εχω ακούσει οτι πασχουν εκεί αυτα.......
:D

lykourgi
23/09/2015, 13:40
Ησουν τυχερός, αν και πιστεύω ότι και ο αγοραστής δεν έχασε.
Τα μηχανάκια που πραγματικά δεν χρειάζονται τίποτε, δεν πωλούνται ένα χιλιάρικο.



Πάμε για το Africa τώρα; :D

GFawkes
23/09/2015, 13:41
Ρε Μπομπη

εισαι καλος εσυ

να σου δωκω κατι παρταλια που εχω για δωσιμο, με την απαραιτητη κατρουγκαλια προμηθεια να φτιαχτουμε και οι δυο;

Θησαυρος εισαι!!!

dimmie_72
23/09/2015, 13:41
καλά ρε πως κάνεις έτσι!!!!
το Δομινατρίδης στ' αστεία σ'τόπε! :eek:

pipe_smoker
23/09/2015, 13:46
Ωχ καημένε μου.....

Να σε δω τί άκρη θα βγάλεις τώρα....

Bob_o_mastoras
23/09/2015, 13:54
Ρε Μπομπη

εισαι καλος εσυ

να σου δωκω κατι παρταλια που εχω για δωσιμο, με την απαραιτητη κατρουγκαλια προμηθεια να φτιαχτουμε και οι δυο;

Θησαυρος εισαι!!!

Mην το γελας.. Εχω και εναν στο περιμενε που ψαχνει δικυλινδρο ον-οφφ στα 1000€. Αν εχεις κατι στα 500 με 550 που να μην θελει αλλα τοσα για να γινει μηχανακι το εχω παρει τωρα!
Αν και εχω βρει κατι ευκαιριες.. ;)

υ.γ. Καπως ετσι καταληγεις μαντρας! :tooth:

υ.γ. 2 Για πες μου τι εχεις για δωσιμο γενικα..

Bob_o_mastoras
23/09/2015, 13:55
καλά ρε πως κάνεις έτσι!!!!
το Δομινατρίδης στ' αστεία σ'τόπε! :eek:

Οχι!!! :nono: Δεν τα σηκωνω εγω αυτα!!! :smokin:

Τωρα εγινα Αμηχανιδης!! :lol:

Panos76
23/09/2015, 13:58
Το είδα και εγώ το λευκό του Τέρενς, πένα!

Τι έχεις τώρα κατα νου; Για το 990 σε βλέπω 341655

spyrakos35
23/09/2015, 14:01
Ωχ καημένε μου.....

Να σε δω τί άκρη θα βγάλεις τώρα....

με αυτά που θα ακολουθήσουν μέχρι να πάρει μηχανάκι εμείς είμαστε οι καημένοι αλλά δεν το έχεις καταλάβει ακόμα..... :(

ευχομαι να γίνει και ο μπομπ κωλοτούμπας σαν τον άλλον που έλεγε οτι τα βαπόρια δεν κάνουν για ελλάδα αλλά αμα του κάτσει θα το πάρει τελικά..... ονόματα δε λέμε οικογένειες δε θίγουμε, έτσι αεκάρα μου????
:lol:

Vice
23/09/2015, 14:02
το πηρες 1000 και το εδωσες 2000;

Χρηματιστήριο εισαι φίλε, μπράβο! :beer:

Καλό κουράγιο τώρα στην αναζήτηση της αντικαταστάτριας

pipe_smoker
23/09/2015, 14:05
ευχομαι να γίνει και ο μπομπ κωλοτούμπας σαν τον άλλον που έλεγε οτι τα βαπόρια δεν κάνουν για ελλάδα αλλά αμα του κάτσει θα το πάρει τελικά..... ονόματα δε λέμε οικογένειες δε θίγουμε, έτσι αεκάρα μου????
:lol:

Μπα?

Ποιός είχε ξηγηθεί έτσι και μου διαφεύγει?:D

spyrakos35
23/09/2015, 14:10
Μπα?

Ποιός είχε ξηγηθεί έτσι και μου διαφεύγει?:D

είπαμε, Α Ε Κ Α Ρ Α μου, ονόματα δε λέμε.....

:D

Bob_o_mastoras
23/09/2015, 14:19
Τι έχεις τώρα κατα νου; Για το 990 σε βλέπω 341655

Ε, τιποτα σπουδαιο..
Θελω κατι να πηγαινει ασφαλτο σαν supersport, να ταξιδευει σαν sport touring, να πηγαινει χωμα σαν καθαροαιμο enduro, να κυκλοφορει στην πολη σαν super motard, να ειναι ομορφο οπως τα retro muscle bikes, να καιει οσο ενα παπι, να ειναι αξιοπιστο σαν ΧΤ.
Ευκολακι... :lol::lol:

Περα απο την πλακα, προσανατολιζομαι προς street για τωρα ή εστω κατι με 17αρηδες. Θα δειξει. Εχω καιρο να σκεφτω.. :)

pipe_smoker
23/09/2015, 14:27
είπαμε, Α Ε Κ Α Ρ Α μου, ονόματα δε λέμε.....

:D

Μόνο τον Τέρενς θυμάμαι για αεκάρα, κι αυτός έχει στρώμα όχι παπόρο.


Ε, τιποτα σπουδαιο..
Θελω κατι να πηγαινει ασφαλτο σαν supersport, να ταξιδευει σαν sport touring, να πηγαινει χωμα σαν καθαροαιμο enduro, να κυκλοφορει στην πολη σαν super motard, να ειναι ομορφο οπως τα retro muscle bikes, να καιει οσο ενα παπι, να ειναι αξιοπιστο σαν ΧΤ.
Ευκολακι... :lol::lol:


Το καινούριο άφρικα περιγράφεις ρε:D

spyrakos35
23/09/2015, 14:31
Μόνο τον Τέρενς θυμάμαι για αεκάρα, κι αυτός έχει στρώμα όχι παπόρο.


:ZZZ:




σούπερ μοντερέιτορ σου λέει μετα και κλάιν μάιν.....


:lol:

dimmie_72
23/09/2015, 14:32
Ε, τιποτα σπουδαιο..
Θελω κατι να πηγαινει ασφαλτο σαν supersport, να ταξιδευει σαν sport touring, να πηγαινει χωμα σαν καθαροαιμο enduro, να κυκλοφορει στην πολη σαν super motard, να ειναι ομορφο οπως τα retro muscle bikes, να καιει οσο ενα παπι, να ειναι αξιοπιστο σαν ΧΤ.
Ευκολακι... :lol::lol:



πονηρέ... ;)

είδες πέρασαν στο thread με το αμορτισέρ όλες οι μάρκες, αλλά τελειώσαν γρήγορα. εμείς φταίμε;
πήγες να το σηκώσεις με τη λαδόκολλα (oil cooling κιετς), δεν ...... :(

Τώρα θάχεις ψωμί για όλο το χειμώνα! :lol:

Panos76
23/09/2015, 14:40
Ε, τιποτα σπουδαιο..
Θελω κατι να πηγαινει ασφαλτο σαν supersport, να ταξιδευει σαν sport touring, να πηγαινει χωμα σαν καθαροαιμο enduro, να κυκλοφορει στην πολη σαν super motard, να ειναι ομορφο οπως τα retro muscle bikes, να καιει οσο ενα παπι, να ειναι αξιοπιστο σαν ΧΤ.
= 690 Enduro R με σέρβις κάθε 10Κ Km αλλά ακριβούτσικο :D

spyrakos35
23/09/2015, 14:41
= 690 Enduro R με σέρβις κάθε 10Κ Km αλλά ακριβούτσικο :D

κράτα τις προτάσεις σου για όταν ανοίξει το νέο θέμαααααααααααα.....

Bob_o_mastoras
23/09/2015, 14:41
πονηρέ... ;)

είδες πέρασαν στο thread με το αμορτισέρ όλες οι μάρκες, αλλά τελειώσαν γρήγορα. εμείς φταίμε;
πήγες να το σηκώσεις με τη λαδόκολλα (oil cooling κιετς), δεν ...... :(

Τώρα θάχεις ψωμί για όλο το χειμώνα! :lol:

:bawl:
Ετσα!! :D

MiltiadisK.D
23/09/2015, 15:28
Bob καλά έκανες ρε φιλαράκι και το έδωσες,μην στενοχωριέσαι,κερδισμένος απο όποια μεριά και να το δείς βγήκες,anyway με το καλό στο επόμενο εύχομαι:beer:

pipe_smoker
23/09/2015, 15:28
:ZZZ:




σούπερ μοντερέιτορ σου λέει μετα και κλάιν μάιν.....


:lol:

Σούπερ μοντερέιτορ είμαι ρε.
Όχι πράΧτορας της Στάζι:lol:

taisteal
23/09/2015, 15:33
Ε, τιποτα σπουδαιο..
Θελω κατι να πηγαινει ασφαλτο σαν supersport, να ταξιδευει σαν sport touring, να πηγαινει χωμα σαν καθαροαιμο enduro, να κυκλοφορει στην πολη σαν super motard, να ειναι ομορφο οπως τα retro muscle bikes, να καιει οσο ενα παπι, να ειναι αξιοπιστο σαν ΧΤ.
Ευκολακι... :lol::lol:

Περα απο την πλακα, προσανατολιζομαι προς street για τωρα ή εστω κατι με 17αρηδες. Θα δειξει. Εχω καιρο να σκεφτω.. :)

Παρε v-strom και καθαρισες


:lol::lol::lol:

Ζεύκας
23/09/2015, 15:35
Ξέρουμε τι ψήφισε ο αγοραστής;

Bob_o_mastoras
23/09/2015, 15:47
Ξέρουμε τι ψήφισε ο αγοραστής;

Δεν ψηφιζει εδω. Ειναι απο αλλη χωρα της Ε.Ε. :owned:

:tooth:

Ζεύκας
23/09/2015, 16:01
από ποιά χώρα εάν επιτρέπεται;

Bob_o_mastoras
23/09/2015, 16:13
από ποιά χώρα εάν επιτρέπεται;

Γιατι ρωτας;;; :hmm:
Απο γειτονικη χωρα.. :)

foogr01
23/09/2015, 16:21
Εμένα τώρα γιατί μου φαίνεται ότι ήθελες να το δώσεις; Ψαχνόσουν από δω κι εκεί, να του κάνεις το ένα και το άλλο, άρα κάτι δε σου καθότανε :lol:


Άντε μεγειά η νέα Αφρικάνα, αφού ήδη κόβεις φλέβες :smokin:

Bob_o_mastoras
23/09/2015, 16:33
Ωραια η νεα Αφρικανα αλλα θελει και πολλα φραγκα οποτε..
Καποιο streetακι θα παρω αφου χωμα πλεον δεν παω. Εχω βεβαια τη λοξα του ον-οφφ, οτι δηλαδη sony και καλα, εφοσον ειμαι Ελλαδα, το μηχανακι πρεπει να μπορει να πατησει χωμα αλλα οκ, θα το ξεπερασω πιστευω..:D

Οδηγησα προσφατα το er-6. Περιεργως με βολεψε στη βολτα που το εκανα. Το περιμενα πιο αβολο. Ωραιο και ροπατο μοτερ αλλα τραχυ και φασαριοζικο κιβωτιο και λιγο περιεργο σαν οδηγηση, οχι τοσο στρωτο και με σιγουρο πατημα οπως το fazer πχ.
Σε κατι τετοιο προσανατολιζομαι (οχι το er απαραιτητα).. Θα δειξει ομως..
Προς το παρον, ο χωρισμος ειναι πολυ φρεσκος και δεν μπορω να σκεφτω αλλη.. :lol:

zannisvel
23/09/2015, 16:40
Gladius

Λιγο παρεξηγημενο μηχανακι αλλα θα το κοιτουσα σιγουρα. Εχει το πιο γλυκο κιβώτιο ever.

Bob_o_mastoras
23/09/2015, 16:46
Gladius

Λιγο παρεξηγημενο μηχανακι αλλα θα το κοιτουσα σιγουρα. Εχει το πιο γλυκο κιβώτιο ever.

;)

Και 'γω το γουσταρω πολυ!

duke200
23/09/2015, 17:15
παρε duke 390 καινουργιο. Κανει τα παντα, ακουγεται ωραια για μονοκύλινδρο, είναι πυραυλος για τα κυβικά του (το DRZ το περναει απο πάνω) καίει σα παπι, είναι ανετο στο ταξιδι, παει χωμα με το καταλληλο λάστιχο μιας και έχει μεγαλουτσικες διαδρομές στην ανάρτηση και είναι και κάτω απο 140 κιλά. Και απο όσο διαβάζω με προσεκτική συντήρηση βγάζει πολλά χιλιόμετρα.

devil's animal
23/09/2015, 17:17
και γ@μω τα deals...να αγοραζεις 1 και να πουλας 2...

btw εδω (http://www.yamaha-motor.eu/eu/products/motorcycles/mt/mt-09-sport-tracker.aspx#gallery=video|id=gTcrEnkOHUI) ή εδω (http://www.yamaha-motor.eu/eu/products/motorcycles/mt/mt-09-street-rally.aspx#gallery=video|id=cpN4I2iLSY0) εισαι...

Desperado
23/09/2015, 17:29
Μπομπ εάν αποφασίσεις να αλλάξεις επάγγελμα....έχω σκεφτεί κάτι που θα σου ταιριάζει!!! :tooth: :lol: Να αγοράζεις 1 και να πουλάς με 100% κέρδος.....:a20:
Θέλω μαθήματα παρακαλώ γιατί μέχρι τώρα όταν πουλάω μόνο χασούρα.....:cry:


και γ@μω τα deals...να αγοραζεις 1 και να πουλας 2...

btw εδω (http://www.yamaha-motor.eu/eu/products/motorcycles/mt/mt-09-sport-tracker.aspx#gallery=video|id=gTcrEnkOHUI) ή εδω (http://www.yamaha-motor.eu/eu/products/motorcycles/mt/mt-09-street-rally.aspx#gallery=video|id=cpN4I2iLSY0) εισαι...


Αυτό το MT-09 το ζαχαρώνει πολύς κόσμος :a2:....αν υπήρχαν και μερικά μηδενικά παραπάνω στην τράπεζα.....:sad:

bulmont
23/09/2015, 17:32
Ε, τιποτα σπουδαιο..
Θελω κατι να πηγαινει ασφαλτο σαν supersport, να ταξιδευει σαν sport touring, να πηγαινει χωμα σαν καθαροαιμο enduro, να κυκλοφορει στην πολη σαν super motard, να ειναι ομορφο οπως τα retro muscle bikes, να καιει οσο ενα παπι, να ειναι αξιοπιστο σαν ΧΤ.
Ευκολακι...



1190...........

Desperado
23/09/2015, 17:41
Σου έχω πρόταση Bob, μπορεί να μην πληρεί κάποιες από τις προυποθέσεις σου......αλλά μόλις το κοιτάς θα τα ξεχνάς όλα.....

341672

Sapadak
23/09/2015, 17:48
Τελικά όλοι με βιστρομ

pipe_smoker
23/09/2015, 17:50
Bob, χτυπα αγόρι μου ενα muscle που τα γουστάρεις.

Παρε το CB1300 που εισαι και χοντακιας.

Κι έλα Αθήνα να τα στήσουμε :vroum:

buckley
23/09/2015, 17:57
1190...........

Η ομορφιά (λένε) είναι κάτι υποκειμενικό οκ ,αλλά και retro muscle bike το 1190 από πότε ρε πατρίδα ???

MiltiadisK.D
23/09/2015, 18:21
1190...........
.....ADV R:lol:(γράφουμε μάλλον ποιά θέλει να αγοράσει ο καθένας μας:D)

dimmie_72
23/09/2015, 18:49
;)

Και 'γω το γουσταρω πολυ!

και όταν σε ρωτάνε τι θα λες ρε ότι έχεις;

Νγκλάντιους; :rotflmao:

amyroukai
23/09/2015, 19:31
Gladius

Λιγο παρεξηγημενο μηχανακι αλλα θα το κοιτουσα σιγουρα. Εχει το πιο γλυκο κιβώτιο ever.

Το έχω οδηγήσει και δικάβαλο και πολύ μου άρεσε επίσης.

duke200
23/09/2015, 20:11
επισις μιας και μπορει να θεωρεις μειονέκτημα να πέσεις απο τα 650 στα 390 (αν και το 390 είναι πιο γρηγορο απο το μηχανάκι που είχες), θα σου πρότεινα να κοιταξεις το 690duke το οποίο κάνει ότι θέλεις χωρίς να καίει λες κι έχεις αμάξι, έχει 70 άλογα στρόφαλο και έχει και ένα μοτερ πολύ αξιόπιστο.

Αλλιως μπορει να πας για κανα XT (όπως η μισή Ελλάδα), VSTROM (η άλλη μισή) ή και το ΜΤ07 είναι καλή λύση πιστευω. Αν έχεις κόμπλεξ με τα κυβικά (όπως η μιση Ελλάδα επίσις) πήγαινε για το 1190 adventure και κανε και ένα test ride στο CRF1000, ποιός ξέρει η χόντα μπορεί να έβγαλε καλό μηχανάκι adventure. (και το africa καλό ήτανε αλλα για adventure τυπου παραλίας το πολύ)

α και κάτι άλλο: στην αμοργό τι θα το κάνεις το street?

daz
23/09/2015, 21:49
Άφρικα να πάρεις ρε. Όχι την καινούρια που είναι ξενέρωτη, την παλιά την καλή!

wthanasis
23/09/2015, 22:00
...Οδηγησα προσφατα το er-6. ...
Προς το παρον, ο χωρισμος ειναι πολυ φρεσκος και δεν μπορω να σκεφτω αλλη.. :lol:

Ναι το βλέπουμε ! Δεν έχασες ευκαιρία να ξενοΚΑΒΑΛΗΣΕΙΣ !
Στις 9 του μακαρίτη ......

Αλλά τέτοιοι είστε όλοι σας ! :lol: :lol: :lol:

amyroukai
23/09/2015, 22:10
Άφρικα να πάρεις ρε. Όχι την καινούρια που είναι ξενέρωτη, την παλιά την καλή!

Όχι δεν θα την πάρει γιατί είναι καρΓιολάκι και την πασάρει σε όλους τους άλλους, αυτός όμως θέλει ταξιδιάρικο στριτ.

sam4g
23/09/2015, 22:50
Εγω σαν να το βλεπω.. Θα πάρεις την αφρικανα 2500 και μετα απο κανα 6μηνο τη δίνεις σε "γνωστη" 5000 € και παίρνεις ενα gsx 1400 :beer:

daz
23/09/2015, 23:37
Αφρικάνα μοντ 95 που δακρύζει απ' τον λεβιέ ταχ/των ψάχνει γνώστη με 3000 στην τσέπη. Νομός Ρεθύμνου.

ggs
24/09/2015, 06:48
Άφρικα να πάρεις ρε. Όχι την καινούρια που είναι ξενέρωτη, την παλιά την καλή!

+750....:p

irinia
24/09/2015, 06:53
με αυτά που θα ακολουθήσουν μέχρι να πάρει μηχανάκι εμείς είμαστε οι καημένοι αλλά δεν το έχεις καταλάβει ακόμα..... :(

ευχομαι να γίνει και ο μπομπ κωλοτούμπας σαν τον άλλον που έλεγε οτι τα βαπόρια δεν κάνουν για ελλάδα αλλά αμα του κάτσει θα το πάρει τελικά..... ονόματα δε λέμε οικογένειες δε θίγουμε, έτσι αεκάρα μου????
:lol:




ΑΝ ΜΕ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΕΙΣ



Και πάλι το ίδιο θα σου πω.Είπα εγώ ότι δεν κάνω μαλακίες..??

Eversman
24/09/2015, 07:23
Αφρικάνα μοντ 95 που δακρύζει απ' τον λεβιέ ταχ/των ψάχνει γνώστη με 3000 στην τσέπη. Νομός Ρεθύμνου.

Με μία τσιμούχα είναι πένα :D

Χαράλαμπε, εγώ στεναχωρήθηκα για το Domi, άσχετα που έβγαλες παραπάνω χρήμα. Με μία μεγάλη ζελατίνα πήγαινες παντού με δαύτο, ακόμη και μεγάλα ταξίδια. Εδώ ο Λαμιώτης σύντροχος μας, γύρισε όλη την Ευρώπη -και όχι μόνο- με μονοκύλινδρο.

Θα σου έλεγα να μην αλλάξεις κατηγορία και να μείνεις στα on/off :wave2:

Panos76
24/09/2015, 07:28
α και κάτι άλλο: στην αμοργό τι θα το κάνεις το street?

Θα πηγαίνει Κατάπολα - Αιγιάλη ξύνοντας τελάρο :D

7Tolis
24/09/2015, 07:39
Πάρε ένα R1 και βάλε και μια φρέζα πίσω να μπαίνεις και χώμα.

MG-KTiNoS
24/09/2015, 07:42
Ωχ καημένε μου.....

Να σε δω τί άκρη θα βγάλεις τώρα....

απλό είναι...
Θα πάρει ένα μηχανάκι με 1000ε
θ σκάσει άλλα 2000 να το φτιάξει
θα το πουλήσει μετά 2000
και θα είναι ΠΑΝΕΥΤΥΧΗΣ !

341680

(μοτο γκουτσι πάρε)

spyrakos35
24/09/2015, 08:15
ΑΝ ΜΕ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΕΙΣ



Και πάλι το ίδιο θα σου πω.Είπα εγώ ότι δεν κάνω μαλακίες..??

ξέρεις, εεεε? αν πετύχει η λεγάμενη, τύφλα να χει το άλλο.... :lol:


μπομπ


φουζουρού παρε ρε, να έχεις οεμ θερμαινόμενα και να τους κάνεις πλάκα με τις χούφτες....

:D

Bob_o_mastoras
24/09/2015, 11:27
Καλα ρε..
crf1000, duke690, MotoGuzzi Griso, MT-09, 1290 adv.. κλπ κλπ..

Πλακα με κανετε;;; Χαιρω πολυ, Χαιροπουλος! :a10:

Παιδια... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ

:tooth::tooth:

Μεταχειρισμενο καπου στο 3χιλιαρο θα ειναι το επομενο.

@Duke200 Αμοργο ειμαι 3, 4 μηνες το χρονο και σχεδον δεν εχω χρονο να παω βολτα οποτε δεν με απασχολει αυτο. Θα την εβγαζα με απο παπι μεχρι supersport. Επισης αν επαιρνα ΚΤΜ, ωραιο το 690 αλλα θα προτιμουσα motard και οχι δουκα αλλα επειδη δεν θελω μονοκυλινδρο το μονο ΚΤΜ που θα σκεφτομουν σοβαρα ειναι το SMT, ειδικα το voyager αλλα πολλα τα λεφτα ακομα και οταν αποκτηθουν προεχει αλλη μοτοσυκλετιστικη επιθυμια.
Με τα κυβικα δεν εχω κομπλεξ μιας και διασκεδαζεις ισως και περισσοτερο με λιγοτερα μιας και ειναι πιο διαχειρισιμα και το στιβεις αλλα επειδη θελω ροπη για ταξιδια δεν θελω μονοκυλινδρο.
Επισης "ωραιο ηχο για μονοκυλινδρο";;; Μα τα μονκυλινδρα εχουν τον ΠΙΟ ωραιο ηχο!!! :D

George_Sp
24/09/2015, 11:30
για κάνα Versys του 08-09 χωρίς ABS σε κόβω που πάει στο 3χίλιαρο ή για κάνα V-strom. :)

Desperado
24/09/2015, 11:33
Αν κοιτάς ροπή για ταξίδια τότε θέλεις sport touring μεκανάκι.
Εμένα μου αρέσει αυτό:
341692

Bob_o_mastoras
24/09/2015, 11:42
Bob, χτυπα αγόρι μου ενα muscle που τα γουστάρεις.

Παρε το CB1300 που εισαι και χοντακιας.

Κι έλα Αθήνα να τα στήσουμε :vroum:

Αυτο, καλως εχοντων τον πραγματων θα ειναι το μεθεπομενο μεσα σε οριζοντα 3ετιας. Εκτος οτι ειναι πανεμορφο, ειδα τα διαγραμματα ροπης και ιπποδυναμης. :a32: Δεν εχω δει πιο τελειες καμπυλες (ειδικα ροπης)!!! ΠΟΤΕ!!!
Δεν το θελω ουτε για γκαζια, ουτε για στησιματα (προφανως :p) ουτε για παρομοια ποταπα πραγματα.. Απλα θελω να αφηνω το συμπλεκτη χωρις γκαζι και να ξεκιναω.. Θελω ΡΟΠΗ!!! Και να ξερω οτι οδηγαω ενα premium μηχανακι που το φτιαξαν στην Ιαπωνια με την ποιοτητα και την αυθεντικοτητα ως προτεραιοτητες και ας μην εχει καποια ιδιαιτερη χρηστικοτητα ή επιδοσεις.


Εγω σαν να το βλεπω.. Θα πάρεις την αφρικανα 2500 και μετα απο κανα 6μηνο τη δίνεις σε "γνωστη" 5000 € και παίρνεις ενα gsx 1400 :beer:

Καλα θα ηταν αλλα δεν δινουν πολλα λεφτα για μηχανακια εδω. Αλλα μπορω να κανω "εμποριο" με μονοκυλινδρα ή δικυλινδρα μεχρι 2,500 €.
Του χρονου το καλοκαιρι λεω να κατεβασω ενα ΤΤ 600 (το παλιο μιζατο) και ενα ΧΤ 600 και πιστευω να καταφερω να βγαλω ενα 2χιλιαρο.
Το ΤΤ motard για κ@υλωμενους πιτσιρικαδες και το ΧΤ enduro για κανα μπαρμπα που θελει να πηγαινει και στα χωραφια του. Τα ζητανε πολυ αμφοτερα.
Επισης, αν και το πιο ομορφο απο τα 4, κατ'εμε, δεν παιρνω GSX για να μην μας λεει ο Pipe οτι τον αντιγραφουμε.. :lol:

Bob_o_mastoras
24/09/2015, 11:50
Με μία τσιμούχα είναι πένα :D

Χαράλαμπε, εγώ στεναχωρήθηκα για το Domi, άσχετα που έβγαλες παραπάνω χρήμα. Με μία μεγάλη ζελατίνα πήγαινες παντού με δαύτο, ακόμη και μεγάλα ταξίδια. Εδώ ο Λαμιώτης σύντροχος μας, γύρισε όλη την Ευρώπη -και όχι μόνο- με μονοκύλινδρο.

Θα σου έλεγα να μην αλλάξεις κατηγορία και να μείνεις στα on/off :wave2:

Μωρε να εμενα στα ον-οφφ αλλα αφου δεν παω χωμα τι να το κανω..;; Ασε που και μου εχει λειψει ενα street και ον-οφφ που εχω το γυαλιζω ολημερις και μετα το λυπαμαι να το βαλω χωμα.. :look: Το domi πχ, το καλοκαιρι ολο δεν πατησε ουτε χωματοδρομο! Ενταξει δεν ειχα και χρονο αλλα και παλι μλκ.. Το μονο "χωμα" που εβλεπε τωρα τελευταια ηταν τα 30 μετρα υπερπατημενου χωματοδρομου (που πας με ss ανετα χωρις να το λυπηθεις) για να το βαλω στο γκαραζ απο το δρομο.:look::lol:

duke200
24/09/2015, 11:57
στα λεφτα που θελεις υπαρχουν fazer600, CBR600F, z750, xt660, λίγα er6, ίσως κανένα Vstrom και αυτα για μοντελο 8ετίας τουλάχιστον. Εγω δεν θα πήγαινα με την καμία σε μεταχειρισμένο πάνω απο δεκαετίας.

για αυτό σου λεω βαλε και λίγες δόσεις και πάρε καινούργιο ΜΤ07 (6000 χιλ), duke390 (5300), CB500X/500F/500r(6400), er6n (6400). Διαλέγεις και παίρνεις

αν θες και λίγο ΟΝOFF χαρακτήρα to CB500X και το 390duke με κατάλληλο λάστιχο στέκoνται αξιοπρεπώς στο χώμα. Επίσης αξιοπρεπώς πρέπει να στέκεται και το MT07 μιας και έχει μεγαλούτσικες διαδρομές και είναι και πανάλαφρο (περίπου 155 κιλά νομίζω)

οταν πηρα μηχανάκι έκανα test ride σε όλα αυτα που σου γραφω (πλην CB500x, er6n) και όλα μου άρεσαν με το 390duke και το MT07 περισσότερο. Πολύ ευελικτα μηχανάκια, σαν παιχνίδια. ειδικά με το ΜΤ07 νόμιζα οτι οδηγούσα μοταρ

Bob_o_mastoras
24/09/2015, 12:26
Απο ολα αυτα το ΜΤ-07 με ψηνει αρκετα.. Αλλα δεν θελω με τιποτα δοσεις και δανεια κλπ.. Προτιμω ποδηλατακι. :D

Παντως, μια χαρα ειναι τα μεταχειρισμενα ακομα και 10ετιας, απλα θελουν ψαξιμο. Και πλεον στις τιμες που παιζουν συμφερουν αφανταστα.

spyrakos35
24/09/2015, 12:43
Παντως, μια χαρα ειναι τα μεταχειρισμενα ακομα και 10ετιας, απλα θελουν ψαξιμο. Και πλεον στις τιμες που παιζουν συμφερουν αφανταστα.

Ειδικα αν εισαι γνωστης.....

Bowleno
24/09/2015, 14:15
Ειδικα αν εισαι γνωστης.....

Και μερακλής.....

pipe_smoker
24/09/2015, 14:33
Αυτο, καλως εχοντων τον πραγματων θα ειναι το μεθεπομενο μεσα σε οριζοντα 3ετιας. Εκτος οτι ειναι πανεμορφο, ειδα τα διαγραμματα ροπης και ιπποδυναμης. :a32: Δεν εχω δει πιο τελειες καμπυλες (ειδικα ροπης)!!! ΠΟΤΕ!!!
Δεν το θελω ουτε για γκαζια, ουτε για στησιματα (προφανως :p) ουτε για παρομοια ποταπα πραγματα.. Απλα θελω να αφηνω το συμπλεκτη χωρις γκαζι και να ξεκιναω.. Θελω ΡΟΠΗ!!! Και να ξερω οτι οδηγαω ενα premium μηχανακι που το φτιαξαν στην Ιαπωνια με την ποιοτητα και την αυθεντικοτητα ως προτεραιοτητες και ας μην εχει καποια ιδιαιτερη χρηστικοτητα ή επιδοσεις.

Μαλακίες είναι αυτά.

Γυμνό, θέλει μπράτσα, βαρύ, παλιακό, άσΚημο, αργό, δε στρίβει.
Άσ'το λέμε:p

Εγώ νόμιζα ότι είσαι μόνιμα Αμοργό.
Άμα έρχεσαι Αθήνα να έρθεις κανά κρίκο να μας τιμήσεις.
Να σου δώσω και το GSX για βόλτα να δεις για πότε θα μικρύνει ο ορίζοντας. 3ετία και μλκίες:lol:



Επισης, αν και το πιο ομορφο απο τα 4, κατ'εμε, δεν παιρνω GSX για να μην μας λεει ο Pipe οτι τον αντιγραφουμε.. :lol:

Μλκς είσαι ρε?:D
Εγώ σου είπα να πάρεις το CB όχι για να μη με αντιγράψεις.
Απλά για να μή με περνάς:tooth:

ΥΓ. Πέτυχα ένα CB σήμερα το πρωί.
Πάω να το γράψω στο "σε είδα".

daz
24/09/2015, 14:34
Καλα ρε..
crf1000, duke690, MotoGuzzi Griso, MT-09, 1290 adv.. κλπ κλπ..

Πλακα με κανετε;;; Χαιρω πολυ, Χαιροπουλος! :a10:

Παιδια... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ

:tooth::tooth:

Μεταχειρισμενο καπου στο 3χιλιαρο θα ειναι το επομενο.



Βλέπεις bob? Βλέπεις που στα έλεγα?

Africa θέλεις και δεν το ξέρεις ακόμα.

Με τρία χιλιαρικάκια και μια φλατζούλα είσαι κομπλέ. Άσε που εσύ θα την πουλήσεις έξι το 2025 για να πάρεις την τρου αντβ. όταν θα έχει βγει η τρου τρου αντβ.

Τι το ζορίζεις? :D

amyroukai
24/09/2015, 14:41
Και δεν θα φύγει από την τιμημένη οικογένεια του Σόι Χοίρο. Όινκ.

alex14
24/09/2015, 14:53
Απο ολα αυτα το ΜΤ-07 με ψηνει αρκετα.. Αλλα δεν θελω με τιποτα δοσεις και δανεια κλπ.. Προτιμω ποδηλατακι. :D



Ρε αστα σαπια που θες και MT-07. Αφου honda θα παρεις γιατι μας παιδευεις ? :p
Το λες και μονος σου, "προτιμω ποδηλατακι" :p

Δεινόσαυρος
24/09/2015, 15:26
Bob τo TT600 είναι ωραίο μηχανάκι, και όχι μόνο για πιτσιρικάδες. Το έχει γνωστός μου, 40αρης, εξεταστής μοτοσυκλέτας. Προσεξε μη το φτιάξεις και το... κρατήσεις!

Κατα τα άλλα το CB1300 μου αρέσει, γιατί μου αρέσουν... τα άσπρα μηχανάκια με κόκκινο τριμ, και ιδίως αυτό με το φεριγκάκι. Δεν θα το αγόραζα (απλά γιατί αυτό που θέλω το έχω), αλλά αν μου το χάριζαν δεν θα το πουλούσα. Νομίζω οτι με το ΖRX1200 (S, αυτό επίσης με to φεριγκάκι) είναι τα πιο τέλεια στην κατηγορία τους (ρετρο μασλ) και κάνεις και κανα ταξιδάκι. Το GSX1400 ίσως λίγο πιο όμορφο, αλλά για να πάς 10 χλμ παραπάνω πρέπει να βάζεις ζελατίνες.

Θα σου πώ όμως το εξής, που με παραξένεψε - πάρτο όπως θες.
Γιος γνωστού, μόλις που πήρε φουλ δίπλωμα (αλλά καλός οδηγός), αγόρασε καινούργιο ΜΤ-09. Το κράτησε δυο μήνες, και μετά το αντάλλαξε με CB1300! Είναι πανευτυχής και δεν το αλλάζε με τπτ (αν και κοντούλης!).

Τί να πώ; Στον καθένα είναι τί θα του αρέσει από την οποιαδήποτε μηχανή.

Bob_o_mastoras
24/09/2015, 15:42
Μαλακίες είναι αυτά.

Γυμνό, θέλει μπράτσα, βαρύ, παλιακό, άσΚημο, αργό, δε στρίβει.
Άσ'το λέμε:p

Εγώ νόμιζα ότι είσαι μόνιμα Αμοργό.
Άμα έρχεσαι Αθήνα να έρθεις κανά κρίκο να μας τιμήσεις.
Να σου δώσω και το GSX για βόλτα να δεις για πότε θα μικρύνει ο ορίζοντας. 3ετία και μλκίες:lol:




Μλκς είσαι ρε?:D
Εγώ σου είπα να πάρεις το CB όχι για να μη με αντιγράψεις.
Απλά για να μή με περνάς:tooth:

ΥΓ. Πέτυχα ένα CB σήμερα το πρωί.
Πάω να το γράψω στο "σε είδα".

Mονιμα δεν μενω πουθενα! Αλλα, ας πουμε, ως βαση εχω τη Θεσσαλονικη οπου εκει γεννηθηκα και μεγαλωσα. Περυσι περασα τον περισσοτερο χειμωνα (μετα το Δεκεμβρη) Σαλονικα. Φετος θα παω εκει απο Οκτωβρη.
Αλλα ειχα καποια χρονια να μεινω πανω. Εμενα εξωτερικο και πιο πριν Αθηνα.
Αθηνα κατεβαινω διοτι εχω φιλους αλλα και τον πατερα μου που μενει μονιμα εκει.
Επιφυλασομαι να ειμαι καποια Δευτερα Αθηνα για να κρικαρουμε! :beer:

Bob_o_mastoras
24/09/2015, 15:44
Βλέπεις bob? Βλέπεις που στα έλεγα?

Africa θέλεις και δεν το ξέρεις ακόμα.

Με τρία χιλιαρικάκια και μια φλατζούλα είσαι κομπλέ. Άσε που εσύ θα την πουλήσεις έξι το 2025 για να πάρεις την τρου αντβ. όταν θα έχει βγει η τρου τρου αντβ.

Τι το ζορίζεις? :D

Μην με προκαλεις γιατι θα παρω μια Αφρικα με 2 χιλιαρικα και θα της βαλω 17αρηδες να γινει street!!! :smokin:

amyroukai
24/09/2015, 15:47
Μην με προκαλεις γιατι θα παρω μια Αφρικα με 2 χιλιαρικα και θα της βαλω 17αρηδες να γινει street!!! :smokin:

Ψάξε για africa queens στην γερμανία, έχουν/είχαν ένα που το έλεγαν Sumo νομίζω, 17ρηδες, μεγαλωμένο κινητήρα στα 900cc, ελάφρωμα κλπ κλπ κλπ.
Με δυο τρεις ανταλλαγές παπιών με φεράρι θα το πάρεις άνετα, selling is in your blood για να παραφράσω τον αείμνηστο βραζιλιάνο.

Bob_o_mastoras
24/09/2015, 16:00
Bob τo TT600 είναι ωραίο μηχανάκι, και όχι μόνο για πιτσιρικάδες. Το έχει γνωστός μου, 40αρης, εξεταστής μοτοσυκλέτας. Προσεξε μη το φτιάξεις και το... κρατήσεις!

Κατα τα άλλα το CB1300 μου αρέσει, γιατί μου αρέσουν... τα άσπρα μηχανάκια με κόκκινο τριμ, και ιδίως αυτό με το φεριγκάκι. Δεν θα το αγόραζα (απλά γιατί αυτό που θέλω το έχω), αλλά αν μου το χάριζαν δεν θα το πουλούσα. Νομίζω οτι με το ΖRX1200 (S, αυτό επίσης με to φεριγκάκι) είναι τα πιο τέλεια στην κατηγορία τους (ρετρο μασλ) και κάνεις και κανα ταξιδάκι. Το GSX1400 ίσως λίγο πιο όμορφο, αλλά για να πάς 10 χλμ παραπάνω πρέπει να βάζεις ζελατίνες.

Θα σου πώ όμως το εξής, που με παραξένεψε - πάρτο όπως θες.
Γιος γνωστού, μόλις που πήρε φουλ δίπλωμα (αλλά καλός οδηγός), αγόρασε καινούργιο ΜΤ-09. Το κράτησε δυο μήνες, και μετά το αντάλλαξε με CB1300! Είναι πανευτυχής και δεν το αλλάζε με τπτ (αν και κοντούλης!).

Τί να πώ; Στον καθένα είναι τί θα του αρέσει από την οποιαδήποτε μηχανή.

Φυσικα, μια χαρα ειναι το ΤΤ600. Αλλωστε γι'αυτο θα το παρω. Δεν θα αγοραζα κατι με προοπτικη να το πουλησω, αν δεν μου αρεσε και εμενα διοτι υπαρχει και η περιπτωση να μην πουληθει συντομα αν δεν βρω αγοραστη μεσα στο καλοκαιρι.
Βεβαια επειδη ξερω την τοπικη αγορα, θα βρω σχεδον σιγουρα αγοραστη αλλα παρ'ολα αυτα ενα καλοκαιρι θα το χρησιμοποιω εγω, θα το σενιαρω και μετα θα το δωσω. Οποτε θελω κατι που να μου κανει και κατι καλο ωστε να μεινει ευχαρηστιμενος ο αγοραστης (ο οποιος κατα κανονα δεν γνωριζει και τι ειναι η λεξη "συντηρηση" οποτε πρεπει να ειναι και bulletproof).

Το gsx το απορριπτω κυριως λογω του οτι ανεβαινει κατηγορια τελων και παει στα 240€. Αλλα, οπως και να εχει, ενα τετοιο tribute(?), ναυαρχιδα(?), premium (?), για γνωστες(? :lol:) μηχανακι το προτιμω απο τη Honda μιας και ειμαι fan. Aς ηταν και το χειροτερο απο τα 4. Ουτως η αλλως δεν κυνηγαω επιδοσεις.. Τυγχανει βεβαια να ειναι μαλλον το καλυτερο (απ'οσο διαβαζω) οποτε win win.. :D

pipe_smoker
24/09/2015, 17:55
Το gsx το απορριπτω κυριως λογω του οτι ανεβαινει κατηγορια τελων και παει στα 240€. Αλλα, οπως και να εχει, ενα τετοιο tribute(?), ναυαρχιδα(?), premium (?), για γνωστες(? :lol:) μηχανακι το προτιμω απο τη Honda μιας και ειμαι fan. Aς ηταν και το χειροτερο απο τα 4. Ουτως η αλλως δεν κυνηγαω επιδοσεις.. Τυγχανει βεβαια να ειναι μαλλον το καλυτερο (απ'οσο διαβαζω) οποτε win win.. :D

Ναι ναι!!!
Καλά διαβάζεις!!!
Το καλύτερο είναι!

Αυτό να πάρεις! (για να μπορώ να σε περνάω είπαμε) :lol:


Πέραν της πλάκας, γι'αυτά τα μηχανάκια ισχύει ό,τι έλεγα δίπλα και για τα παπαγκάλε vs rsv vs s1000rr vs δεν ξέρω γω τί άλλο.
Για διαφορετικούς λόγους βέβαια.

Και τα 4 (CB, GSX, XJR, ZRX) είναι μουσκουλομήχανα γυμνά παλαιάς κοπής (όχι ρετρό ή κλάσικ ή βίντατζ ή δεν ξέρω γω τί άλλο. Δεν είναι μπόνεβιλ, ούτε CB1100.)
Έχουν ροπάκλα από το μηδέν, άψογη οδηγική συμπεριφορά, decent επιδοσεις και αυτός που το κατέχει το σπορ μπορεί να τα πάει πολύ καλά (σαφώς και δεν είναι καρασπόρ μηχανάκια, και δε θα στρίψουν σαν ένα σύγχρονο γυμνό με μοχλικό κλπ).
Άμα ξέρεις γιατί το παίρνεις και δεν ψάχνεις στο λάθος μηχανάκι για πράγματα που θες αλλά δεν είναι δουλειά του να σ'τα δώσει, τότε θα είσαι υπερευχαριστημένος.
Όποιο από τα 4 κι αν πάρεις.
Κανένα δεν είναι πατάτα, και όσοι κυνήγησαν να βρουν το αντικειμενικά καλύτερο (σε περιοδικά κλπ), τελικά κατέληξαν στο "διάλεξε και πάρε αυτό που σου κάνει κλικ χωρίς 2η σκέψη, και καλορίζικο"

Τώρα αν το GSX τα ρίχνει στο CB σε άνοιγμα στην ευθεία, αλλά το CB έχει καλύτερες αναρτήσεις και μπορεί να οδηγηθεί πιο κοντά στο όριο, εχέσθημεν.

teogtp
24/09/2015, 18:11
Παρε ενα βασιλια ρε συ,να φχαριστιθεις γκαΖα.....
Ξεκινά και με 3τη οπως του παιπ.....:D

Bob_o_mastoras
24/09/2015, 18:17
Ναι ναι!!!
Καλά διαβάζεις!!!
Το καλύτερο είναι!

Αυτό να πάρεις! (για να μπορώ να σε περνάω είπαμε) :lol:


Πέραν της πλάκας, γι'αυτά τα μηχανάκια ισχύει ό,τι έλεγα δίπλα και για τα παπαγκάλε vs rsv vs s1000rr vs δεν ξέρω γω τί άλλο.
Για διαφορετικούς λόγους βέβαια.

Και τα 4 (CB, GSX, XJR, ZRX) είναι μουσκουλομήχανα γυμνά παλαιάς κοπής (όχι ρετρό ή κλάσικ ή βίντατζ ή δεν ξέρω γω τί άλλο. Δεν είναι μπόνεβιλ, ούτε CB1100.)
Έχουν ροπάκλα από το μηδέν, άψογη οδηγική συμπεριφορά, decent επιδοσεις και αυτός που το κατέχει το σπορ μπορεί να τα πάει πολύ καλά (σαφώς και δεν είναι καρασπόρ μηχανάκια, και δε θα στρίψουν σαν ένα σύγχρονο γυμνό με μοχλικό κλπ).
Άμα ξέρεις γιατί το παίρνεις και δεν ψάχνεις στο λάθος μηχανάκι για πράγματα που θες αλλά δεν είναι δουλειά του να σ'τα δώσει, τότε θα είσαι υπερευχαριστημένος.
Όποιο από τα 4 κι αν πάρεις.
Κανένα δεν είναι πατάτα, και όσοι κυνήγησαν να βρουν το αντικειμενικά καλύτερο (σε περιοδικά κλπ), τελικά κατέληξαν στο "διάλεξε και πάρε αυτό που σου κάνει κλικ χωρίς 2η σκέψη, και καλορίζικο"

Τώρα αν το GSX τα ρίχνει στο CB σε άνοιγμα στην ευθεία, αλλά το CB έχει καλύτερες αναρτήσεις και μπορεί να οδηγηθεί πιο κοντά στο όριο, εχέσθημεν.

ΣΚOYΠICON! :lol:

Φυσικα, συμφωνω 100% σε αυτο που ελεγες στο αλλο ποστ. ;)
Οποιο και να διαλεξεις απο τα 4 ειναι βεβαιο (ως μεσος αναβατης) οτι δεν θα πλησιασεις καν στο οριο τους. Ειναι θεμα γουστου, κ@υλας, οπως θες πεσ'το. Αλλωστε τα συγκεκριμενα γι'αυτο ακριβως φτιαχτηκαν. Για την κ@υλα!
Τωρα εγω πχ, οπως τα βλεπω, το Kawa αν και πανεμορφο το απορριπτω λογω του οτι δεν εχει στρογγυλο φαναρι και λογω ψαλιδιου που ναι μεν μου αρεσει αλλα προτιμω το παραληλογραμμο τερας διαστασεων των υπολοιπων. Απλα και μονο αισθητικα!
Το GSX το απορριπτω διοτι ξεφευγει παρα πολυ σε τελη κυκλοφοριας (σχεδον διπλασια). Αλλο 135 αλλο 240..
Οποτε ειμαι μεταξυ xjr και cb.
Το Yamaha μου αρεσει περισσοτερο αισθητικα λογω του οτι ειναι περισσοτερο ρετρο και αεροψυκτο (λιγοτεροι μπελαδες :lol:).
Αλλα καταληγω στο Honda λογω μοτερ, λογω του οτι ειμαι Hondaκιας (οποτε πρεπει να ακολουθησω αυτο που περιμενει ο κοσμος απο 'μενα :tooth:) και λογω των "υποσχεσεων" που εχω διαβασει οτι το κιβωτιο του αποτελειται απο βουτυρο!

Απλη λογικη!
Επιδοσεις, 0-100, 400αρια, hp, αναρτησεις και λοιπα με αφηνουν αδιαφορο στη συγκεκριμενη επιλογη. Δεν προκειται να το πιεσω ποτε και ολα τους εχουν ενα υψηλο στανταρ ουτως ή αλλως.
Και οσο για την καλυψη απο τον αερα εχεσθην και εγω. Με 130 θα ταξιδευω (το πολυ!)!! :cool: Για τα 10" της προσπερασης που θα με χτυπησει τυφωνας ξαναεχεσθην οπως και για την μια στις εικοσι που θα με πιασουν διαολια να τρεξω λιγο..

Ροπη θελω. Και βελουδινη λειτουργεια του μοτερ και των κιβωτιου. Και παλια αυθεντικη Γιαπωνεζικη ποιοτητα με στρογγυλο φαναρι και δυο αναλογικα στρογγυλα οργανα! :)

Bob_o_mastoras
24/09/2015, 18:22
Παρε ενα βασιλια ρε συ,να φχαριστιθεις γκαΖα.....
Ξεκινά και με 3τη οπως του παιπ.....:D

Δεν ειναι old school ο ΒKing.. Αποριπτεται!!! :smokin:
Ειπαμε, θελω παλιο παππουδε design!!

amyroukai
24/09/2015, 18:25
ας μην απορρίπτειc τον Βανδίτιο τον 1250άρη της Ιβάταc Γιαπωνίαc. Αυτό ακριβώc που λεc είναι. Καλά μπορεί και του Χαμαμάτσου δεν θυμάμαι ποιό εργοστάσιο βγάζει τι.

Δεινόσαυρος
24/09/2015, 18:30
Στα 4 Τζαπα, θα προσέθετα και ένα ακόμα, αλλά Ιταλικό.
Δεν έχει βέβαια καμμία σχέση το οτι το είδα και το ψιλοερωτευτηκά, ουτέ θα ήθελα να σε επιρεάσω... αλλα... αν θες μασλ και στυλάκι αυτό θα πάρεις... λαιμαι

Guzzi Griso, και μάλιστα το παλιότερο, το 11αρι, που και φτηνότερο θα το βρεις και καλύτερο απο το 12αρι είναι. Συγκρίσιμες επιδόσεις, 120 αλογατάκια, ροπή κοντα στο ΡΕΞ, εμφάνιση... χσμσα... σκετος Μιχαηλάγγελος. Κλικ και διάβασε...

341703 (http://www.visordown.com/reviews/motorcycles/naked/moto-guzzi-griso-1100/286.html)



YΓ. Ουπς, μάλλον λίγο υπερβολή στα αλογάκια και την ροπή, ίσως διάβασα τον πίνακα από το 12αρι, αλλα δεν αλλάζει τίποτα! ;)

Bob_o_mastoras
24/09/2015, 18:33
Δεν μου πολυκαθεται καλα στο ματι το Μπαντιτ.

Ξεφυγαμε παντως, προς το παρον δεν εχω φραγκα για αυτα τα μοτορια. Βασικα κυριως μου λειπουν τα φραγκα που θα χρειαστω για να τα κυκλοφορω και να τα φυλαω (τελη, βενζινες, κλειστο παρκινγ κλπ κλπ).
Πρεπει να στρωθει λιγο η κατασταση μου. Γι'αυτο λεω οριζοντας 3ετιας..
Προς το παρον ειναι ρευστα ολα.. (γι'αυτο παλι ματρακα θα παρω.. :tooth:)

taisteal
24/09/2015, 18:36
(γι'αυτο παλι ματρακα θα παρω.. :tooth:)

Θα παρεις BMW??

:lol::lol:

amyroukai
24/09/2015, 18:37
Θα παρεις BMW??

:lol::lol:

Και θα την πουλήσει MV Agusta.

sapila racing
24/09/2015, 18:51
Mπράβο, το Honda οσο ναναι, είναι Honda και δεν κανω πλάκα.
Ασε που θα εχεις το μοναδικό μηχανακι με καθαριστήρα για το ματακι λαδιού. ;)

@Δεινόσαυρος
To Griso ειναι πολύ όμορφο και ποιοτικό.
Είναι όμως μακρύ, σε πολύ κλειστες στροφές ψιλοζορίζεται, και η ιπποδύναμη και η ροπή του είναι πολύ μακριά απ του CB1300 πχ.
Εχει λίγο κατω απο 90 στον τροχό και λόγω κοντού γραναζωματος θέλει και πολλές αλλαγές ταχυτήτων.

Είναι άλλο πράγμα, δεν μπορεί να συγκριθεί με τα μεγάλα γυμνά εξ Ιαπωνίας, χωρίς να σημαίνει οτι δεν είναι καλή μοτουκλέτα.

Bob_o_mastoras
24/09/2015, 18:55
Και θα την πουλήσει MV Agusta.

Δεν τα εκτιμουν εδω αυτα..

Θελουν παλια αξιοπιστα Ιαπωνικα on-off. Η ειδικοτητα μου δηλαδη! Και το TTR πχ το ειχα πουλησει σχεδον οσο το πηρα και με παλια αναλωσιμα επανω..

Ειναι θεμα οτι πολλοι εδω και κυριως 45+ ή κατω των 25 δεν φευγουν ευκολα απο το νησι. Ξερουν πανω κατω ποσο πανε οι τιμες, δεν ειναι χαζοι, απλα απο το να πανε στο χαος της Αθηνας και να ψαχνουν χωρις καν να ξερουν απο μηχανακια και το τι και πως, προτιμουν να δωσουν κατι παραπανω (και οι περισσοτεροι εχουν μπολικα λεφτα και δεν εχουν που να τα ξοδεψουν εδω) και να παρουν κατι αναγνωρισμενα καλο που θα τους κρατησει, κατευθειαν απο εκει που βρισκονται.
Πιθανοτατα θα τους βγει φθηνοτερα, ουτως ή αλλως, απο το να τραβιοντουσαν Αθηνα ή οπουδηποτε αλλου..
Και, τουλαχιστον εγω (διοτι αλλοι το εχουν κανει εδω), δεν εχω προσπαθησει να κοροϊδεψω κανενα λεγοντας φουμαρα. Θελω, αν πουλησω κατι να ειναι ακριβως στην κατασταση που λεω στον αγοραστη. Αν δεν ειναι ετσι πως θα τον αντικρυσω μετα;; Τωρα, την τιμη την λεω και αμα θελει το παιρνει αμα θελει οχι.. Δεν ζω απο αυτο αλλωστε.. ;)

duke200
24/09/2015, 18:56
Στα 4 Τζαπα, θα προσέθετα και ένα ακόμα, αλλά Ιταλικό.
Δεν έχει βέβαια καμμία σχέση το οτι το είδα και το ψιλοερωτευτηκά, ουτέ θα ήθελα να σε επιρεάσω... αλλα... αν θες μασλ και στυλάκι αυτό θα πάρεις... λαιμαι

Guzzi Griso, και μάλιστα το παλιότερο, το 11αρι, που και φτηνότερο θα το βρεις και καλύτερο απο το 12αρι είναι. Συγκρίσιμες επιδόσεις, 120 αλογατάκια, ροπή κοντα στο ΡΕΞ, εμφάνιση... χσμσα... σκετος Μιχαηλάγγελος. Κλικ και διάβασε...

341703 (http://www.visordown.com/reviews/motorcycles/naked/moto-guzzi-griso-1100/286.html)



YΓ. Ουπς, μάλλον λίγο υπερβολή στα αλογάκια και την ροπή, ίσως διάβασα τον πίνακα από το 12αρι, αλλα δεν αλλάζει τίποτα! ;)

είχα για καμια βδομάδα Griso800 φίλου απο νησί που μου το χε αφήσει αθήνα για service. Καλό μηχανάκι, πανάκριβο service, κρύβει το βάρος του και στρίβει όμοφα και μου κανε εντύπωση που τυχαινε ιδιαίτερης εκτίμσης απο το ασθενές(?) φύλο.

dimmie_72
24/09/2015, 19:27
οποτε win win.. :D

μη δείχνεις ότι πας να καταλήξεις... ;)

:lol:

Bob_o_mastoras
24/09/2015, 20:05
μη δείχνεις ότι πας να καταλήξεις... ;)

:lol:

Kαι κοπει το ενδιαφερον ε;; ;)

Πωπω... Ειμαι πολυ μπερδεμενος παιδια... :hypnotize:


Στο θεμα του muscle bike εχω καταληξει. Αλλωστε δεν ειναι θεμα αντικειμενικο.. Απλα θεμα γουστου.. ;)

Στο θεμα του τι (ματρακα) θα παρω τωρα, θελει κουβεντα.. Οποτε οπλιστειτε με ποπ κορν μολις ανοιξω θεμα..!! :lol:

pipe_smoker
24/09/2015, 20:05
Παρε ενα βασιλια ρε συ,να φχαριστιθεις γκαΖα.....
Ξεκινά και με 3τη οπως του παιπ.....:D

Μωρέ και με 6η ξεκινάει απλά όχι σε ανηφόρα:D

Ο κίνγκουρας είναι γαμάτο μοτόρι αλλά πιο μοντέρνο design.
Και σαφώς είναι και πολύ πιο γρήγορο και πιο στριφτερό από το GSX.

Αλλά όποιος είναι του στρογγυλοφάναρου old school δεν του κάνει κούκου.



ΣΚOYΠICON! :lol:

Φυσικα, συμφωνω 100% σε αυτο που ελεγες στο αλλο ποστ. ;)
Οποιο και να διαλεξεις απο τα 4 ειναι βεβαιο (ως μεσος αναβατης) οτι δεν θα πλησιασεις καν στο οριο τους. Ειναι θεμα γουστου, κ@υλας, οπως θες πεσ'το. Αλλωστε τα συγκεκριμενα γι'αυτο ακριβως φτιαχτηκαν. Για την κ@υλα!
Τωρα εγω πχ, οπως τα βλεπω, το Kawa αν και πανεμορφο το απορριπτω λογω του οτι δεν εχει στρογγυλο φαναρι και λογω ψαλιδιου που ναι μεν μου αρεσει αλλα προτιμω το παραληλογραμμο τερας διαστασεων των υπολοιπων. Απλα και μονο αισθητικα!
Το GSX το απορριπτω διοτι ξεφευγει παρα πολυ σε τελη κυκλοφοριας (σχεδον διπλασια). Αλλο 135 αλλο 240..
Οποτε ειμαι μεταξυ xjr και cb.
Το Yamaha μου αρεσει περισσοτερο αισθητικα λογω του οτι ειναι περισσοτερο ρετρο και αεροψυκτο (λιγοτεροι μπελαδες :lol:).
Αλλα καταληγω στο Honda λογω μοτερ, λογω του οτι ειμαι Hondaκιας (οποτε πρεπει να ακολουθησω αυτο που περιμενει ο κοσμος απο 'μενα :tooth:) και λογω των "υποσχεσεων" που εχω διαβασει οτι το κιβωτιο του αποτελειται απο βουτυρο!


Μια χαρά τα λες, και πολύ καλά κάνεις και προτιμάς το CB.

Και το GSX να ήταν 1300, πάλι το CB πιθανότατα θα προτιμούσες (και καλά θα έκανες).
Θέλω να πω ότι οι λόγοι που το γουστάρεις δεν είναι όπως λες θέμα επιδόσεων κλπ.
Γουστάρεις Honda και τον κλασικό χαρακτήρα που θα σου προσφέρει.





Απλη λογικη!
Επιδοσεις, 0-100, 400αρια, hp, αναρτησεις και λοιπα με αφηνουν αδιαφορο στη συγκεκριμενη επιλογη. Δεν προκειται να το πιεσω ποτε και ολα τους εχουν ενα υψηλο στανταρ ουτως ή αλλως.
Και οσο για την καλυψη απο τον αερα εχεσθην και εγω. Με 130 θα ταξιδευω (το πολυ!)!! :cool: Για τα 10" της προσπερασης που θα με χτυπησει τυφωνας ξαναεχεσθην οπως και για την μια στις εικοσι που θα με πιασουν διαολια να τρεξω λιγο..

Με ένα καλό κράνος μειώνεται το ξύλο και το κούνημα τρομερά.
Κι εγώ παραπονιόμουνα και με το 400άρι μου ότι δεν αντέχω το ξύλο.
Πόσο μάλλον με το θηρίο.
Τελικά δε μου έφταιγε το μηχανάκι που ήταν γυμνό. Το κράνος έφταιγε που μου ήταν μεγάλο.
Και πάλευε να βγει από το κεφάλι μου και με έκανε κουδουνίστρα.

Μόλις άλλαξα κράνος, ήταν λες και δεν είχα ξανακαβαλήσει μηχανή.

Είσαι και μέσα στη μηχανή.
Ναι οκ δεν έχει μασκάκι, αλλά το ύψος της μούρης της κλπ κάτι κόβει.
Δεν τρως το ξύλο που θα φας σε ένα Ζ750 ή ένα monster πχ που τα μούτρα τους είναι στο πάτωμα λες κι έχουν φάει φάπα, και είσαι φουλ εκτεθειμένος.

Και πέραν αυτού, είναι και ο χαρακτήρας της μηχανής τέτοιος, που αν πηγαίνεις με 130 όπως λες πχ, δε σε πιέζει να ανεβάσεις σώνει και ντε.
Είναι άαααααπλααααα.
Και με 80 να ρολάρεις έχει το χαβαλέ του.
Δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω με λόγια. Είσαι σε μια άνετη γαμάτη θέση οδήγησης, χωρίς να σε απασχολεί τί σχέση έχεις στο κιβώτιο, χαϊδεύεις το γκάζι και πας.
Κι άμα αποφασίσεις να γίνεις βίαιος, με γεια σου με χαρά σου.





Ροπη θελω...

Ρε θα βάλεις και στις τσέπες λέμε:lol:



ας μην απορρίπτειc τον Βανδίτιο τον 1250άρη της Ιβάταc Γιαπωνίαc. Αυτό ακριβώc που λεc είναι. Καλά μπορεί και του Χαμαμάτσου δεν θυμάμαι ποιό εργοστάσιο βγάζει τι.

Ωραίος ο μπαντίτος.
Αλλά πιο χρηστικός και ως εκ τούτου άνευ χαρακτήρος ρε παιδάκι μου.




Mπράβο, το Honda οσο ναναι, είναι Honda και δεν κανω πλάκα.
Ασε που θα εχεις το μοναδικό μηχανακι με καθαριστήρα για το ματακι λαδιού. ;)


Τί είπες τώρα ρε Άρη?:uplate:

Γαμάτο:beer:

Λευκάδιος
25/09/2015, 19:30
Τωρα εγω πχ, οπως τα βλεπω, το Kawa αν και πανεμορφο το απορριπτω λογω του οτι δεν εχει στρογγυλο φαναρι και λογω ψαλιδιου που ναι μεν μου αρεσει αλλα προτιμω το παραληλογραμμο τερας διαστασεων των υπολοιπων. Απλα και μονο αισθητικα!

Το ZRX έβγαινε και στρογγυλοφάναρο,όσο για το ψαλίδι κάτι θα βρεθεί(λεφτά να'χεις) http://www.k-factory.com/getImage.php?mdfive=152NZCX012L.jpg&size=small&resizeX=550&resizeY=9999.jpg

Παρ'ολο που είχα το Kawa(εχω αδυναμία στις λαχανίδες) γουστάρω το ίδιο και τα υπόλοιπα 3 θηρία,όποιο και να πάρεις θα κάνεις τρελά γούστα.

teogtp
25/09/2015, 19:32
Το ZRX έβγαινε και στρογγυλοφάναρο,όσο για το ψαλίδι κάτι θα βρεθεί(λεφτά να'χεις) http://www.k-factory.com/getImage.php?mdfive=152NZCX012L.jpg&size=small&resizeX=550&resizeY=9999.jpg

Παρ'ολο που είχα το Kawa(εχω αδυναμία στις λαχανίδες) γουστάρω το ίδιο και τα υπόλοιπα 3 θηρία,όποιο και να πάρεις θα κάνεις τρελά γούστα.

Navara θα πάρει και αυτος......

Λευκάδιος
25/09/2015, 20:45
Navara θα πάρει και αυτος......
:confused:

teogtp
25/09/2015, 22:21
:confused:

Απο το ψαχνε ,ψαχνε θα καταληξει σε διπλοκαμπινο.
Για τον Μπομπ μιλαμε......:D

duke200
25/09/2015, 22:32
λοιπόν το βρήκα. Έχει ότι χρειάζεσαι: CBF600N 2004-2007 με το στρογγυλό φανάρι. Και με παλιακό design, και γρήγορη και honda.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6748555/

skylaros
25/09/2015, 22:51
Αν δε θελήσεις να πας τόσο ψηλά σε απόλυτα νούμερα, έξοδα αλλά θέλεις να έχεις ένα ρετρό στιλ χωρίς να είναι παλιό ή τύπου παλιό μηχανάκι μπορείς να δεις και το ΖR7.

amyroukai
26/09/2015, 12:22
Αν δε θελήσεις να πας τόσο ψηλά σε απόλυτα νούμερα, έξοδα αλλά θέλεις να έχεις ένα ρετρό στιλ χωρίς να είναι παλιό ή τύπου παλιό μηχανάκι μπορείς να δεις και το ΖR7.

Είναι μναρα. Το σκεφτομανε πολύ σοβαρά κάποια φάση.

sapila racing
26/09/2015, 13:53
+738 για το ZR7, το είχα και ειναι πολύ καλή μοτοσυκλέτα και την βρίσκεις πολύ φτηνα, αλλά είναι σπάνιο μοντέλο και αντιεμπορικό.

Bob_o_mastoras
26/09/2015, 17:17
ZR 7 ε..;;
Η αληθεια ειναι πως του εχω ριξει καποιες ματιες κατα καιρους.. Ομορφο αν μη τι αλλο, ειδικα σε πρασινακι.

Ειναι αξιοπιστο;; Εχει αναρτησεις;; Εχει ροπη χαμηλα;;

Λευκάδιος
26/09/2015, 18:57
Απο το ψαχνε ,ψαχνε θα καταληξει σε διπλοκαμπινο.
Για τον Μπομπ μιλαμε......:D
Ε τότε αν καταλήξει σε διπλοκάμπινο καλό είναι να'ναι χόντα :lol:
341770