PDA

View Full Version : Ελληνικα επαγγελματικα αυτοκινητα......



STOYBI
24/09/2015, 07:50
Παρολο που εχουμε διαβασει πολλες φορες για το ελληνικο αυτοκινητο στην Ελλαδα ( κορρες κπλ..)

Δεν ειχα υπ οψιν για το ελληνικο επαγγελματικο αυτοκινητο.....

Αρκει να σας πω οτι μεχρι και το πυροσβεστικο που ειχαμε φτιαξει ειχε καδο και αντλιες απο ανοξειδοτα για να μπορει να γεμιζει απο κατευθειαν απο θαλασσα...!!

Φυσικα εμειναν ολα στο γκαραζ και γεμισαμε mercedes......;)



http://www.zougla.gr/automoto/article/elinika-oximata-gia-akres-sin8ikes-pou-kolisan-stin-grafiokratia

spyrakos35
24/09/2015, 08:12
ναι φτιαχτήκαν το 90 και 25 χρόνια μετά τη λένε στον Τσίπρα....

αυτό και μόνο για μενα κάνει το άρθρο του κωλου....


ντισκλέιμερ.... Δεν είμαι φαν του τσίπρα, είτε ο νειμαράκης έβγαινε είτε η μουνάρ@ η φώφη, τα ίδια θα έγραφα

AUFGEBRACHT
24/09/2015, 08:34
ντισκλέιμερ.... Δεν είμαι φαν του τσίπρα, είτε ο νειμαράκης έβγαινε είτε η μουνάρ@ η φώφη, τα ίδια θα έγραφα

Εάν όμως έβγαινε αυτή;...

341681

spyrakos35
24/09/2015, 08:36
Εάν όμως έβγαινε αυτή;...

341681

υπερτιμημένη....

STOYBI
24/09/2015, 09:22
ναι φτιαχτήκαν το 90 και 25 χρόνια μετά τη λένε στον Τσίπρα....

αυτό και μόνο για μενα κάνει το άρθρο του κωλου....


ντισκλέιμερ.... Δεν είμαι φαν του τσίπρα, είτε ο νειμαράκης έβγαινε είτε η μουνάρ@ η φώφη, τα ίδια θα έγραφα



Γιατι το χεζετε - πολιτικοποιειτε το θεμα ....

Μιλησε κανεις για τσιπρα...??

Για σαμαρα ...???

Για ΓΑΠ..?? ( Γιατι συμφωνα με την λογικη σου ουτε αυτοι εχουν καποια ευθυνη....)


Τι σημαινει αυτο...? Οτι δεν πρεπει να μαθουν...? Μπας λεμε τωρα... )

Καθως ειμαι λατρης του οφφ...

Εβαλα ενα θεμα που με εντυπωσιασε καθως δεν το ηξερα.....

Εσυ..??

Τωρα το ποιοι φταινε και γιατι δεν προχωρησε ξερουμε ολοι παρα πολυ καλα......!!

Και για το κορρε....

Και για την nissan στον βολο....

Kai για τα υπολοιπα.....

Panos76
24/09/2015, 09:32
Με την ευκαιρία, με τα Πόνυ παίδες τι γίνεται; Υποτίθεται ότι ξεπεράστηκαν τα διαδικαστικά και θα έμπαιναν σε παραγωγή!

devil's animal
24/09/2015, 09:36
και το αλλο αρθρο (http://www.zougla.gr/automoto/article/ke-tora-ti-kirie-tsipra-8a-sinexisoume-ton-ipno) που εχει για το pony, το korres project 4 και την replicar hellas ειναι πολυ καλο...
δεν ηξερα οτι το ειχε οδηγησει ο Makinen το πραγμα...:look:

ειναι λιγο ακυρο που τα χωνει στον Τσιπρα, αλλα μαλλον το κανει ως προς την θεση ευθυνης που εχει τωρα και με βαση την αναπτυξη που πρεπει να δημιουργηθει για να παμε μπροστα...

DAYMAN
24/09/2015, 09:49
ο Τσιπρας φταιει; ο ΚΚ 40 χρονια τωρα δειχνει τους υπευθυνους αλλα ειναι γραφικος.

spyrakos35
24/09/2015, 09:53
Γιατι το χεζετε - πολιτικοποιειτε το θεμα ....

Μιλησε κανεις για τσιπρα...??

Για σαμαρα ...???

Για ΓΑΠ..?? ( Γιατι συμφωνα με την λογικη σου ουτε αυτοι εχουν καποια ευθυνη....)


Τι σημαινει αυτο...? Οτι δεν πρεπει να μαθουν...? Μπας λεμε τωρα... )

Καθως ειμαι λατρης του οφφ...

Εβαλα ενα θεμα που με εντυπωσιασε καθως δεν το ηξερα.....

Εσυ..??

Τωρα το ποιοι φταινε και γιατι δεν προχωρησε ξερουμε ολοι παρα πολυ καλα......!!

Και για το κορρε....

Και για την nissan στον βολο....

Kai για τα υπολοιπα.....

H αρχή του άρθρου
"Το θέμα που βγάλαμε στην δημοσιότητα σχετικά με τα τρία ελληνικά αυτοκίνητα (Korres Project 4, Pony, Replicar Hellas) και με ερώτηση προς τον Πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα έκανε αίσθηση. "

το άλλο άρθρο (τίτλος)
"Και τώρα τι κύριε Τσίπρα; Θα συνεχίσουμε τον... ύπνο;"

:rolleyes:


και επί της ουσίας και οβερ εντ αουτ από μένα.....

ξέρεις.... αν ήταν τόσο καλή η δουλειά τους, ας την πούλαγαν στο εξωτερικό....


καλημέρα

Lio
24/09/2015, 10:42
ξέρεις.... αν ήταν τόσο καλή η δουλειά τους, ας την πούλαγαν στο εξωτερικό....


καλημέρα

Σπυρακο, θα σταθω μονο σ'αυτό και θα αντιρωτήσω: Αν η VW (πχ.) είχε την ίδια αντιμετώπιση με τη Namco απο το γερμανικό κράτος, θα ηταν σήμερα έτσι??

bulmont
24/09/2015, 11:16
Εάν όμως έβγαινε αυτή;...

341681




Δεν θα μιλάγαμε.........................

Μόνο θα κοιτάγαμε.......................

bulmont
24/09/2015, 11:18
υπερτιμημένη....




Ωπα ρε Σπαλιάρα..............................

theofilos888
24/09/2015, 12:11
Χωρις να θελω να συμμετασχω στην αντιπαραθεση σας, πολιτικη ή μη, απλα να σας ενημερωσω, πως η replicar πουλα τα οχηματα της αποκλειστικα στο εξωτερικο με ετησια παραγωγη περιπου 50 οχηματων.

PortisHead
24/09/2015, 12:48
ξέρεις.... αν ήταν τόσο καλή η δουλειά τους, ας την πούλαγαν στο εξωτερικό....


Ευχομαι αυτα να ειναι λόγια εκνευρισμού λογο της αντιπαράθεσης...

dimmie_72
24/09/2015, 12:55
η μουνάρ@ η φώφη,

... μουνάρ@ η UFO-φη και η Όλγα "υπερτιμημένη"!!!!!!

ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ Τ' ΑΜΠΑΡΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!! :bawl:

MG-KTiNoS
24/09/2015, 18:39
Έχει καταλάβει ποτέ κανείς σας γιατί όταν μπήκε πχ η Ισπανία στην ΕΕ έκλεισαν επιτόπου όλες οι Μοντέσες Μπουλτάκο κλπ κλπ ?

Για ένα πολύ απλό λόγο, το κράτος έπαψε να τις προστατευει.
Κομμένο το μπαγιόκο λοιπόν, κομμένες οι παραγγελίες από το στρατό, ΕΛΤΑ κλπ, ελεύθερες και οι εισαγωγές χωρίς 500% δασμούς
τέρμα οι επιδοτήσεις για εξαγωγές
Αβέτε τσάο ρουμπινέτι....

Τώρα εδώ στην Ελλάδα κάποιοι εκεί στο ΣΕΒ τραβόντας την νύχτα μαλακία ονειρεύονται τις εποχές εκείνες....


Ε ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΟΥΝ !
(και δε φταίει ο Τσίπρας ο Αντρέας και δεν ξέρω κι εγώ ποιός)

Έλληνας βιομήχανος?
Αλβανός τουρίστας

:wave2:


υγ
Ο σχορεμένος ο Γκοργκόλης (τιμώ τον άνδρα) το είχε πει καθαρά για την Μέγκο.
Μας έκλεισαν οι γιαπωνέζοι.
Καλή του ώρα εκεί που είναι

dimmie_72
24/09/2015, 19:13
(και δε φταίει ο Τσίπρας ο Αντρέας και δεν ξέρω κι εγώ ποιός)




εγώ πάλι θα το θέσω αλλιώς...

όταν οι συνδικαλισταράδες του Ανδρέα και οι ινστρούχτορες του Τσίπρα του τραβούσαν κάτι πολύμηνα κλεισίματα εργοστασίων και επέβαλλαν συμμετοχή στη διοίκηση, στα κέρδη, "κοινωνικοποιούσαν" τις μεγάλες παραγωγικές μονάδες και βεβήλωναν τον εξοπλισμό,

ο κύριος εργοστασιάρχης διείδε ότι περισσότερα κέρδη θα είχε παίρνοντας καμιά 30αριά όλο κι όλο ασχολούμενος με την εμπορία των και την παροχή υπηρεσιών, παρά με την παραγωγή.

Ας βγάλουμε τα ταξικά γυαλιά. Μια χαρά παραγωγική βιομηχανία έχουν οι χώρες της ΕΕ συμπεριλαμβανομένης και της Ισπανίας. Και εδώ που τα λέμε περισσότερο βιομηχανική υποδομή και οργάνωση είχε η μονάδα του Γκοργκόλη κατά τη διάρκεια της εισαγωγής και εμπορίας Ιαπωνικών μεταχειρισμένων, παρά η Mego. Εκτός κι αν νομίζει κανείς ότι τα Ιαπωνικά έρχονταν "κούτα". ;)

γιωτάς
24/09/2015, 20:37
Ώραίο θέμα...

Θεωρώ πως δε φταίει μόνο το κράτος (έχουμε το κράτος που μας αξίζει). Είμαστε και εμείς λίγο σνόμπ απέναντι στα made in Greece προϊόντα.

On topic:

Ειναι αρκετά ενδιαφέρουσα η λίστα (https://www.academia.edu/2899187/Greek_vehicle_and_machine_manufacturers_1800_to_present_A_pictorial_history) των κατασκευαστών απ' ότι φαίνεται: Πετρόπουλος, autodiana ...

Για τους portal άξονες της namco είχα ακούσει πολύ καλά σχόλια κάποτε και θεωρούνταν αντάξιοι του unimog. Από κινητήρες δεν έχω καταφέρει να βρω τι παίζει.
Pony, Eviam και Pancar λίγο - πολύ οι σαραντάρηδες του σήμερα τα έχουν πετύχει στο δρόμο...

akis_trevor
24/09/2015, 20:45
επειδη προσφατα εψαχνα λιγο για το γνωστο αυτοκινητο πονυ,υπαρχουν διαφορα θεματα στο νετ και βιντεακια στο τουμπ οπου εχει φτιαχτει νεα εκδοση αλλα δεν μπορουν να βγαλουν ακρη με την γραφειοκρατια.

stefanos
24/09/2015, 21:21
Έχει καταλάβει ποτέ κανείς σας γιατί όταν μπήκε πχ η Ισπανία στην ΕΕ έκλεισαν επιτόπου όλες οι Μοντέσες Μπουλτάκο κλπ κλπ ?

Για ένα πολύ απλό λόγο, το κράτος έπαψε να τις προστατευει.
Κομμένο το μπαγιόκο λοιπόν, κομμένες οι παραγγελίες από το στρατό, ΕΛΤΑ κλπ, ελεύθερες και οι εισαγωγές χωρίς 500% δασμούς
τέρμα οι επιδοτήσεις για εξαγωγές
Αβέτε τσάο ρουμπινέτι....

Τώρα εδώ στην Ελλάδα κάποιοι εκεί στο ΣΕΒ τραβόντας την νύχτα μαλακία ονειρεύονται τις εποχές εκείνες....


Ε ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΟΥΝ !
(και δε φταίει ο Τσίπρας ο Αντρέας και δεν ξέρω κι εγώ ποιός)

Έλληνας βιομήχανος?
Αλβανός τουρίστας

:wave2:


υγ
Ο σχορεμένος ο Γκοργκόλης (τιμώ τον άνδρα) το είχε πει καθαρά για την Μέγκο.
Μας έκλεισαν οι γιαπωνέζοι.
Καλή του ώρα εκεί που είναι

Εδώ καταφέρε να κλείσει ολόκληρη steyr hellas που είχε φτιάξει (ανάθεση) οτιδήποτε αγόρασε ο ΕΣ για πάνω από 30 χρόνια.
Τα μαύρα χάλια μας.

dimmie_72
24/09/2015, 21:41
Εδώ καταφέρε να κλείσει ολόκληρη steyr hellas που είχε φτιάξει (ανάθεση) οτιδήποτε αγόρασε ο ΕΣ για πάνω από 30 χρόνια.



:nono:

MG-KTiNoS
24/09/2015, 22:28
εγώ πάλι θα το θέσω αλλιώς...

όταν οι συνδικαλισταράδες του Ανδρέα και οι ινστρούχτορες του Τσίπρα του τραβούσαν κάτι πολύμηνα κλεισίματα εργοστασίων και επέβαλλαν συμμετοχή στη διοίκηση, στα κέρδη, "κοινωνικοποιούσαν" τις μεγάλες παραγωγικές μονάδες και βεβήλωναν τον εξοπλισμό,

ο κύριος εργοστασιάρχης διείδε ότι περισσότερα κέρδη θα είχε παίρνοντας καμιά 30αριά όλο κι όλο ασχολούμενος με την εμπορία των και την παροχή υπηρεσιών, παρά με την παραγωγή.

Ας βγάλουμε τα ταξικά γυαλιά. Μια χαρά παραγωγική βιομηχανία έχουν οι χώρες της ΕΕ συμπεριλαμβανομένης και της Ισπανίας. Και εδώ που τα λέμε περισσότερο βιομηχανική υποδομή και οργάνωση είχε η μονάδα του Γκοργκόλη κατά τη διάρκεια της εισαγωγής και εμπορίας Ιαπωνικών μεταχειρισμένων, παρά η Mego. Εκτός κι αν νομίζει κανείς ότι τα Ιαπωνικά έρχονταν "κούτα". ;)


Μπορείς να μου θυμίσεις μια πολύμηνη απεργία σε Ελληνικό εγοστάσιο?

dimmie_72
24/09/2015, 23:08
Μπορείς να μου θυμίσεις μια πολύμηνη απεργία σε Ελληνικό εγοστάσιο?

συνεχόμενη τη θες η να τη σπάσω; :p

PortisHead
25/09/2015, 07:53
Ώραίο θέμα...

Θεωρώ πως δε φταίει μόνο το κράτος (έχουμε το κράτος που μας αξίζει). Είμαστε και εμείς λίγο σνόμπ απέναντι στα made in Greece προϊόντα.



Αν φταιει λέει ???
Εχε την IZOLA, τα Ζητα Σπορ, και το ΡΟΛ σε κανονικες τιμες,
και ριξε 300% δασμους στα εισαγωμενα Miele,Nike και Ariel
να σου πω εγω πως παιρνει μπροστα η ελληνικη οικονομια.

teo_g7
25/09/2015, 08:03
Αν φταιει λέει ???
Εχε την IZOLA, τα Ζητα Σπορ, και το ΡΟΛ σε κανονικες τιμες,
και ριξε 300% δασμους στα εισαγωμενα Miele,Nike και Ariel
να σου πω εγω πως παιρνει μπροστα η ελληνικη οικονομια.

Κιμ Γιονκ Ουν εσυ;

Θα στο κάνουνε κι άλλοι στις εξαγωγές όμως έτσι;
Ξηγημενα πράματα...

PortisHead
25/09/2015, 08:17
Κιμ Γιονκ Ουν εσυ;

Θα στο κάνουνε κι άλλοι στις εξαγωγές όμως έτσι;
Ξηγημενα πράματα...

ΟΚ, ας βαλει κουζινετα στροφάλου στη σαλατα του ο Γερμανος τότε αντι για ντοματα.
:lol:

teo_g7
25/09/2015, 08:25
ΟΚ, ας βαλει κουζινετα στροφάλου στη σαλατα του ο Γερμανος τότε αντι για ντοματα.
:lol:

Χμ,τρομερή συλλογιστική! Άρα προτεινεις την απόλυτη αυτάρκεια.Μια χαρά σε βρισκω

AUFGEBRACHT
25/09/2015, 08:26
Όταν άρχισε η πτώση της Ιζόλα στα μέσα της δεκαετίας του ΄70 δεν υπήρχε θέμα "ξενομανίας", καλή η καραμέλα του κακού κράτους αλλά δεν πάει σαν την Coca-Cola με όλα... Είμαστε φοβερός λαός, όταν το κράτος επωμίζεται τα χρέη των ιδιωτικών τραπεζών είναι κακό και βλάπτεται η τσέπη μας, όταν το κράτος δεν επωμίζεται τα χρέη των ιδιωτικών εταιριών είναι πάλι κακό... Η πτώση της Ιζόλα οφείλεται στην κακή οικονομική διαχείριση και τις επιχειρηματικές επιλογές (βλέπε συγχώνευση με την επίσης ελληνική Eskimo και το μετέπειτα οικονομικό σχήμα της Ελίντα με τη σύμπραξη της ΕτΕ) και κανένα κράτος δεν της φταίει. Η δε νέα Ιζόλα που ακούγεται πάλι δειλά-δειλά σαν αναγέννηση πάλαι ποτέ κραταιάς ελληνικής εταιρείας έχει εργοστάσιο στην Πολωνία και όχι στην Ελλάδα. Αλήθεια, όσοι κόπτεστε για τα ελληνικά προϊόντα, το μπουφανάκι σας για τη μοτοσυκλέτα είναι Colori ή Dainese, Revit, Clover, Bering και το κακό ξένο συναπάντημα;

PortisHead
25/09/2015, 08:36
Χμ,τρομερή συλλογιστική! Άρα προτεινεις την απόλυτη αυτάρκεια.Μια χαρά σε βρισκω

Οχι.
Απλα το κρατος να βοηθάει και να υποστιριζει με καποιον τροπο τα εγχωρια προιοντα εναντι των εισαγωμενων και
οχι να τους δίνει μια κλωτσια και να τους στελνει ακομα παρακατω.
(Αν οχι δασμους, μειωμενη φορολογια καποιο κινητρο τελος παντων).

Και αν θες...απο ποτε η αυταρκεια εινα κακο χαρακτηριστικο για μια χωρα ?

PortisHead
25/09/2015, 08:36
...Αλήθεια, όσοι κόπτεστε για τα ελληνικά προϊόντα, το μπουφανάκι σας για τη μοτοσυκλέτα είναι Colori ή Dainese, Revit, Clover, Bering και το κακό ξένο συναπάντημα;

https://www.youtube.com/watch?v=5B0viuGwNwU

devil's animal
25/09/2015, 08:48
ΟΚ, ας βαλει κουζινετα στροφάλου στη σαλατα του ο Γερμανος τότε αντι για ντοματα.
:lol:


πλακα κανεις τωρα, ναι??:rolleyes:

ακομα και να καταφερουμε να παραξουμε τοσα ουτως ωστε να καλυψουμε τις αναγκες μας σαν χωρα, σε τροφη παντα*, ειμαστε τοσο πισω σε βιομηχανια και αλλα προϊοντα πρωτης αναγκης που θα μενουμε σε καλυβες (ή μην πω καλυτερα σε στανες)...


*που ακομα και τωρα να ξεκινουσαμε την παραγωγη, θελαμε καμια πενταετια για να βγαλουμε τοσα ωστε να ΜΗΝ κανουμε εισαγωγες...

AUFGEBRACHT
25/09/2015, 08:53
Ο σχορεμένος ο Γκοργκόλης (τιμώ τον άνδρα) το είχε πει καθαρά για την Μέγκο.
Μας έκλεισαν οι γιαπωνέζοι.
Καλή του ώρα εκεί που είναι

Oι Γιαπωνέζοι έκλεισαν σπίτια και σπίτια (βλ. εγγλέζικες φίρμες), τον Γκοργκόλη και τον κάθε Γκοργκόλη δεν θα έκλειναν; Εάν όμως δεις τι κατασκεύαζε η MEGO μπορείς εύκολα να καταλάβεις γιατί έκλεισε ο Γκοργκόλης... Ο οποίος Γκοργκόλης σε μια συνέντευξή του που είχα διαβάσει, μάντεψε που τα είχε ρίξει και αυτός, έφταιγε το κράτος που δεν τον στήριξε οικονομικά. Την πορτογαλική Casal την ξέρει κανείς; Για όσους δεν την ξέρουν, ο Casal ήταν ο Πορτογάλος Γκοργκόλης. Mόνο που αυτός είχε μεγαλεπήβολα σχέδια και δεν αρκέστηκε στο να παίρνει ένα δίχρονο Minareli και να κατασκευάζει το σκελετό, αλλά έφτιαχνε και δικό τουε κινητήρα, σε σημείο που ένα πενηντάρι της εταιρείας να κατέχει το παγκόσμιο ρεκόρ ταχύτητας. Μάλιστα θυμάμαι κι ένα παλιό τεύχος ΜΟΤΟ (το 100 νομίζω...) που είχε σύγκριση της MEGO και της Casal. Συγκρινόμενη λοιπόν με την MEGO η πορτογαλική ετιαρεία ήταν έτη φωτός μπροστά τεχνολογικά και γενικά... Που είναι τώρα η Casal; Όπου είναι και ο Γκοργκόλης, εισάγει Suzuki για την Πορτογαλία. Γιατί έκλεισε; Γιατί ενώ έκανε βήματα εξωστρέφειας, επαναπαύτηκε στην εγχώρια πορτογαλική αγορά.

Για το ελληνικό αυτοκίνητο και τη Namco βαριέμαι να κάθομαι να αναλύω, επιγραμματικά η δεύτερη μεγαλύτερη βιομηχανία του Ιράν μετά τις πετρελαϊκές εγκαταστάσεις είναι η αυτοκινητοβιομηχανία. Έχετε δει ιρανικό αυτοκίνητο στο εξωτερικό; Ξέρετε πόσο πληθυσμό έχει το Ιράν; Αυτά τα 2 ερωτήματα φτάνουν και περισσεύουν για την απάντηση.

AUFGEBRACHT
25/09/2015, 08:57
https://www.youtube.com/watch?v=5B0viuGwNwU

Άσε τον Λαλάκη τον εισαγόμενο, φωτογραφία με ελληνικό μπουφάν μοτοσυκλέτας έχεις; Από μια πρόχειρη αναζήτηση, το 2007 αναζητούσες μπουφανάκι Richa, ξένο δηλαδή, τελικά αγόρασες Frank Thomas, ξένο δηλαδή, δάσκαλε που δίδασκες δηλαδή, άστο λοιπόν το βιντεάκι με το Λαλάκη γιατί κι εσύ Λαλάκης ο εισαγόμενος είσαι από τις πράξεις σου...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=48582&highlight=%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%86%CE%AC%CE%BD

AUFGEBRACHT
25/09/2015, 09:04
πλακα κανεις τωρα, ναι??:rolleyes:
ακομα και να καταφερουμε να παραξουμε τοσα ουτως ωστε να καλυψουμε τις αναγκες μας σαν χωρα, σε τροφη παντα*, ειμαστε τοσο πισω σε βιομηχανια και αλλα προϊοντα πρωτης αναγκης που θα μενουμε σε καλυβες (ή μην πως καλυτερα σε στανες)...

Όπως έλεγε κι ένας νεανίας σαν επιχείρημα για το ναι ή όχι στο δημοψήφισμα, "ΟΧΙ να ψηφίσουμε όλοι, δεν τους έχουμε ανάγκη, μόνο αυτοκίνητα εισάγουμε, όλα τα άλλα τα παράγουμε κι εμείς". Φαντάζομαι δεν θα έχει συνέλθει από το σοκ ακόμα όταν έμαθε πως ο ταπεινός φραπές που κράταγε στο χέρι είναι 100% εισαγόμενος...

teo_g7
25/09/2015, 09:13
Οχι.
Απλα το κρατος να βοηθάει και να υποστιριζει με καποιον τροπο τα εγχωρια προιοντα εναντι των εισαγωμενων και
οχι να τους δίνει μια κλωτσια και να τους στελνει ακομα παρακατω.
(Αν οχι δασμους, μειωμενη φορολογια καποιο κινητρο τελος παντων).

Και αν θες...απο ποτε η αυταρκεια εινα κακο χαρακτηριστικο για μια χωρα ?

Κακό δεν είναι(?),ανέφικτο είναι!

Αν θες να στηρίξει το κράτος την εγχώρια παραγωγή (βασικά να σταματήσει να την εμποδίζει actually) πρέπει να δημιουργήσει ένα σταθερό πλαίσιο λειτουργίας των επιχειρήσεων (φορολογία, εισφορές κλπ) κι όχι να "σαμποτάρει" τα εισαγόμενα.

spyrakos35
25/09/2015, 09:41
Άσε τον Λαλάκη τον εισαγόμενο, φωτογραφία με ελληνικό μπουφάν μοτοσυκλέτας έχεις; Από μια πρόχειρη αναζήτηση, το 2007 αναζητούσες μπουφανάκι Richa, ξένο δηλαδή, τελικά αγόρασες Frank Thomas, ξένο δηλαδή, δάσκαλε που δίδασκες δηλαδή, άστο λοιπόν το βιντεάκι με το Λαλάκη γιατί κι εσύ Λαλάκης ο εισαγόμενος είσαι από τις πράξεις σου...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=48582&highlight=%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%86%CE%AC%CE%BD

με φωνή μανώλη μαυρομμάτη....

Αουγκεντάλερ, τριπλάρει, είναι έξω από την περιοχή, κερδίζει την κόντρα.....

Αουγκεντάλερ

Αουγκεντάλερ

Γκοοοοοοολ για την Γερμανία από τον Αουγκεντάλερ μετά από μία φοβερή ενέργεια κυρίες και κύριοι.....

Αυτός ο μεγάλος παίχτης που λέγεται Αουγκεντάλερ.....

:lol:

PortisHead
25/09/2015, 10:33
Άσε τον Λαλάκη τον εισαγόμενο, φωτογραφία με ελληνικό μπουφάν μοτοσυκλέτας έχεις; Από μια πρόχειρη αναζήτηση, το 2007 αναζητούσες μπουφανάκι Richa, ξένο δηλαδή, τελικά αγόρασες Frank Thomas, ξένο δηλαδή, δάσκαλε που δίδασκες δηλαδή, άστο λοιπόν το βιντεάκι με το Λαλάκη γιατί κι εσύ Λαλάκης ο εισαγόμενος είσαι από τις πράξεις σου...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=48582&highlight=%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%86%CE%AC%CE%BD

Μα ποιος σου ειπε οτι εξαιρώ τον εαυτο μου ???
Το βίντεο το εβαλα για την νοοτροπια μας (ξενομανια) που ελεγες παραπανω.

PortisHead
25/09/2015, 10:39
πλακα κανεις τωρα, ναι??:rolleyes:

ακομα και να καταφερουμε να παραξουμε τοσα ουτως ωστε να καλυψουμε τις αναγκες μας σαν χωρα, σε τροφη παντα*, ειμαστε τοσο πισω σε βιομηχανια και αλλα προϊοντα πρωτης αναγκης που θα μενουμε σε καλυβες (ή μην πω καλυτερα σε στανες)...


*που ακομα και τωρα να ξεκινουσαμε την παραγωγη, θελαμε καμια πενταετια για να βγαλουμε τοσα ωστε να ΜΗΝ κανουμε εισαγωγες...

Ενταξει τοτε.
Ας συνεχισουμε στο υπάρχων μοτιβο.
Γιατι γκρινιαζουμε δεν καταλαβαινω.

noodles
25/09/2015, 10:53
εδω ταιριαζει αυτο που λενε "της κοντης π@@@@ς τις φταινε οι τριχες=τσιπρας"? εν ετη 2015, για ολα φταιει ο τσιπρας, εμεις δεν φταιμε ποτε...
υγ, δεν ειμαι συριζαιος.

Panos76
25/09/2015, 11:05
Πώς έγινε η αποβιομηχάνιση της χώρας και φτάσαμε στη χρεοκοπία (http://www.tovima.gr/opinions/useropinions/article/?aid=481762)

PortisHead
25/09/2015, 11:08
Πώς έγινε η αποβιομηχάνιση της χώρας και φτάσαμε στη χρεοκοπία (http://www.tovima.gr/opinions/useropinions/article/?aid=481762)

Ναι, τετοια βαζε και την ταμπελα του φασιστα την εχεις ετοιμη εδω μέσα.
:lol:

Panos76
25/09/2015, 11:14
Σώπα βρε, είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα :flowers:

leftos
25/09/2015, 11:14
Για αλλους φταινε οι συνδικαλιστες για αλλους οι απεργοι για αλλους το κρατος και παει λεγοντας.
Σιγουρα ολοι φταινε αλλα και εγω που ο πατερας μου ειχε pony πρωτο αυτοκινητο και εγω πηρα colori και θα κανω το σκατο μου παξιμαδι να αγορασω το καινουργιο Pony αν βγει ποτε τι ειμαι καλυτερος η βοηθαω καπου.

Το θεμα ειναι οτι καλως η κακως ( τεραστια κουβεντα ) ειμαστε σε μια ευρωπη που αυτη την στιγμη ζηταει κινητηρες euro 6 και συστηματα ασφαλειας ( abs, esp αεροσακους ) που πρεπει αναγκαστικα για να τα βαλεις σε ενα αυτοκινητο να τα αγορασεις απο την denso, bosch και αλλες.
Αυτο το κοστος ειναι για μια βιομηχανια τεραστιο και το αυτοκινητο / μηχανακι που θα παραγει θα βγει ακριβοτερο απο του ιαπωνα η του γερμανου.
Γιατι αυτοι εχουν τεραστιες παραγωγες και παιρνουν αλλες τιμες / παραγγελιες.
Αρα αυτοκινητο να φτιαχτει ελλαδα και να κυκλοφορησει ευρωπη βορεια αμερικη εμενα μου ακουγεται ακατορθωτο.
Οπως τα ιρανικα δεν ερχονται εδω αλλα πανε σε 3τες χωρες ετσι το μονο που μπορουμε να κανουμε και εμεις ειναι αυτο να παραγουμε για 3τες χωρες με οτι τεχνολογια εχουμε.
Το θεμα μετα ειναι ομως το κοστος μεταφορας οταν η χωρα μας δεν εχει υποδομες και οταν η δικη μας ναυτιλια παταει στο κοκκαλο για να βγαλει χρημα.

Γενικα καποιον που εχει χρηματα απλα δεν τον συμφερει να επενδυσει στην Ελλαδα εκτος αν ειναι να φαει οτι φαει απο επιδοτησεις και μιζες και μετα να κρατικοποιησει την εταιρια και μετα να την αγορασει τζαμπα ο κουμπαρος του οπως γινοταν τα τελευταια 30 χρονια στην Ελλαδα. Κεραφινα , βιτρουβιτ, Φιλκεραμ τζονσον και χιλιαδες αλλες που ο καθενας στον κλαδο του γνωριζει καλυτερα.

spyrakos35
25/09/2015, 11:38
Για αλλους φταινε οι συνδικαλιστες για αλλους οι απεργοι για αλλους το κρατος και παει λεγοντας.
Σιγουρα ολοι φταινε αλλα και εγω που ο πατερας μου ειχε pony πρωτο αυτοκινητο και εγω πηρα colori και θα κανω το σκατο μου παξιμαδι να αγορασω το καινουργιο Pony αν βγει ποτε τι ειμαι καλυτερος η βοηθαω καπου.

Το θεμα ειναι οτι καλως η κακως ( τεραστια κουβεντα ) ειμαστε σε μια ευρωπη που αυτη την στιγμη ζηταει κινητηρες euro 6 και συστηματα ασφαλειας ( abs, esp αεροσακους ) που πρεπει αναγκαστικα για να τα βαλεις σε ενα αυτοκινητο να τα αγορασεις απο την denso, bosch και αλλες.
Αυτο το κοστος ειναι για μια βιομηχανια τεραστιο και το αυτοκινητο / μηχανακι που θα παραγει θα βγει ακριβοτερο απο του ιαπωνα η του γερμανου.
Γιατι αυτοι εχουν τεραστιες παραγωγες και παιρνουν αλλες τιμες / παραγγελιες.
Αρα αυτοκινητο να φτιαχτει ελλαδα και να κυκλοφορησει ευρωπη βορεια αμερικη εμενα μου ακουγεται ακατορθωτο.
Οπως τα ιρανικα δεν ερχονται εδω αλλα πανε σε 3τες χωρες ετσι το μονο που μπορουμε να κανουμε και εμεις ειναι αυτο να παραγουμε για 3τες χωρες με οτι τεχνολογια εχουμε.
Το θεμα μετα ειναι ομως το κοστος μεταφορας οταν η χωρα μας δεν εχει υποδομες και οταν η δικη μας ναυτιλια παταει στο κοκκαλο για να βγαλει χρημα.

Γενικα καποιον που εχει χρηματα απλα δεν τον συμφερει να επενδυσει στην Ελλαδα εκτος αν ειναι να φαει οτι φαει απο επιδοτησεις και μιζες και μετα να κρατικοποιησει την εταιρια και μετα να την αγορασει τζαμπα ο κουμπαρος του οπως γινοταν τα τελευταια 30 χρονια στην Ελλαδα. Κεραφινα , βιτρουβιτ, Φιλκεραμ τζονσον και χιλιαδες αλλες που ο καθενας στον κλαδο του γνωριζει καλυτερα.

respect sir


Γενικα καποιον που εχει χρηματα απλα δεν τον συμφερει να επενδυσει στην Ελλαδα εκτος αν ειναι να φαει οτι φαει απο επιδοτησεις και μιζες και μετα να κρατικοποιησει την εταιρια και μετα να την αγορασει τζαμπα ο κουμπαρος του οπως γινοταν τα τελευταια 30 χρονια στην Ελλαδα. Κεραφινα , βιτρουβιτ, Φιλκεραμ τζονσον και χιλιαδες αλλες που ο καθενας στον κλαδο του γνωριζει καλυτερα.

25 χρόνια κλάψα, κάποιο σκοπό θα έχουν.....

MG-KTiNoS
25/09/2015, 15:14
Oι Γιαπωνέζοι έκλεισαν σπίτια και σπίτια (βλ. εγγλέζικες φίρμες), τον Γκοργκόλη και τον κάθε Γκοργκόλη δεν θα έκλειναν; Εάν όμως δεις τι κατασκεύαζε η MEGO μπορείς εύκολα να καταλάβεις γιατί έκλεισε ο Γκοργκόλης... Ο οποίος Γκοργκόλης σε μια συνέντευξή του που είχα διαβάσει, μάντεψε που τα είχε ρίξει και αυτός, έφταιγε το κράτος που δεν τον στήριξε οικονομικά.
Αυτό λέω κι εγώ αλλά δεν ακούν. Είναι όποως οι αγρότες με τις επιδοτήσεις

Την πορτογαλική Casal την ξέρει κανείς; Για όσους δεν την ξέρουν, ο Casal ήταν ο Πορτογάλος Γκοργκόλης. Mόνο που αυτός είχε μεγαλεπήβολα σχέδια και δεν αρκέστηκε στο να παίρνει ένα δίχρονο Minareli και να κατασκευάζει το σκελετό, αλλά έφτιαχνε και δικό τουε κινητήρα, σε σημείο που ένα πενηντάρι της εταιρείας να κατέχει το παγκόσμιο ρεκόρ ταχύτητας. Μάλιστα θυμάμαι κι ένα παλιό τεύχος ΜΟΤΟ (το 100 νομίζω...) που είχε σύγκριση της MEGO και της Casal. Συγκρινόμενη λοιπόν με την MEGO η πορτογαλική ετιαρεία ήταν έτη φωτός μπροστά τεχνολογικά και γενικά... Που είναι τώρα η Casal; Όπου είναι και ο Γκοργκόλης, εισάγει Suzuki για την Πορτογαλία. Γιατί έκλεισε; Γιατί ενώ έκανε βήματα εξωστρέφειας, επαναπαύτηκε στην εγχώρια πορτογαλική αγορά.
Γιατί μπορούσε να τα πουλήσει Αμερική χωρίς να ρίξει τις τιμές λόγω επιδότησης?
Το C50 ας πού το χτύπαγε?
Λέω τώρα....



Σους ανθρώπους αρέσουν οι ωραίες ιστορίες όμως...