PDA

View Full Version : Λαμπάκι νεκράς / Αλυσίδα - CB400SF Version R



freethan
02/11/2005, 16:29
Καλησπέρα σε όλους,
ένα έχω να πω ...















γαμώ γαμώ γαμώ τους ελληνικούς δρόμους με τις λακούβες, τις ραφές ,και τα σαμαράκια....:uplate: :eyepop: :mad: :eek:


Στο προκείμενο τώρα (super combo mix post) :smilea:

- Σήμερα μετά τα πολλά γκάπα γκούπα δεν ανάβει το λαμπάκι της νεκράς :bigcry: Υποψιάζομαι βύσμα να έχει λασκάρει, ή να έχει καεί ασφάλεια... Τι λέτε ; Μπορώ να το φτιάξω και αν ναι πως ;

- Επίσης βλέπω την αλυσιδούλα μου χαλαρή. Το αυτοκόλλητο της μαμάς Honda με το πράσινο σημάδι πάνω στο ψαλίδι έχει ξεθωριάσει, και δεν ξέρω μέχρι που να την τεντώσω.. any Ideas?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :look: :)

SF
02/11/2005, 16:43
Συνάδελφε, κατ'αρχήν καλώς όρισες.

Δεύτερο και ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ: Δεν έχεις μηχανικό???


Για το λαμπάκι, πολλά μπορεί να είναι. Ισως να καηκε κιόλας!

Για το τέντωμα, μπορείς και μόνος σου (με εργαλεία και μια μικρή βοήθεια). Δεν είναι σπουδαίο. Εργαλεία παίζουν?

freethan
02/11/2005, 16:47
Καλώς σας βρήκα :D

Έχω μηχανικό, θα το πάω εντός της εβδομάδος, θα ήθελα όμως να είμαι καλύτερα ενημερωμένος για το τι μέλλει γενέσθαι :smilea:

Απο εργαλεία κάτι παίζει, γαλλικά, γερμανικά κλειδιά, μόνο allen δεν παίζουν (ακόμα) :uplate:

Πως θα παίξει το τέντωμα ;

thanx :beer:

Σφήγκας600
02/11/2005, 17:34
Μου είχε χαλάσει και εμένα στο παλιό μου cbr400rr η φύσα της νεκράς με αποτέλεσμα μία να ανάβει και τις υπόλοιπες να είναι σβηστό. Το πρόβλημα έιναι ότι δεν έπερνε εμπρός με νεκρά στο κιβώτιο (εάν δεν άναβε το λαμπάκι) παρά μόνο με πάτημα του συμπλέκτη και μετά μίζα (προφανώς θεωρούσε ότι δεν έιχα νεκρά μέσα και ώς γνωστών δεν σε αφήνει να βάλεις εμπρός ,με ταχύτητα στο κιβώτιο).Όσο για την αλυσίδα... Θα την δεί ο μηχανικός σου.Πόσα χιλιόμετρα έχεις με την συγκεκριμένη; Την λυπαίνεις κανονικά;

freethan
02/11/2005, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Σφήγκας600
Μου είχε χαλάσει και εμένα στο παλιό μου cbr400rr η φύσα της νεκράς με αποτέλεσμα μία να ανάβει και τις υπόλοιπες να είναι σβηστό. Το πρόβλημα έιναι ότι δεν έπερνε εμπρός με νεκρά στο κιβώτιο (εάν δεν άναβε το λαμπάκι) παρά μόνο με πάτημα του συμπλέκτη και μετά μίζα (προφανώς θεωρούσε ότι δεν έιχα νεκρά μέσα και ώς γνωστών δεν σε αφήνει να βάλεις εμπρός ,με ταχύτητα στο κιβώτιο).Όσο για την αλυσίδα... Θα την δεί ο μηχανικός σου.Πόσα χιλιόμετρα έχεις με την συγκεκριμένη; Την λυπαίνεις κανονικά;

Το μοτόρι το έχω για περίπου 1000+ χλμ, μετά απο την λίπανση του service πριν 1000χλμ δεν έχω ξανακάνει τίποτα. Εξοπλίζομαι όμως και δεν θα το αμελήσω...
Τελικά το έλυσες το θέμα με το λαμπάκι ;

SF
02/11/2005, 21:48
Λοιπόν όταν θα επισκεφτείς τον μηχανικό σου, θα τον βάλεις να σου πει πως να τεντώνεις αλυσίδα. Βέβαια δεν είναι κάτι που θα χρειάζεσαι συχνά, οπότε μην ανησυχείς. Άλλωστε είναι 4' υπόθεση και μπορεί να στο κάνει και ο μηχανικός σου και ο λαστιχάς σου.

Σφήγκας600
03/11/2005, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από freethan
Το μοτόρι το έχω για περίπου 1000+ χλμ, μετά απο την λίπανση του service πριν 1000χλμ δεν έχω ξανακάνει τίποτα. Εξοπλίζομαι όμως και δεν θα το αμελήσω...
Τελικά το έλυσες το θέμα με το λαμπάκι ; Καταρχήν άκου τον sf για το θέμα αλυσίδας. Λαμπάκι:Yep! αλλάγη φύσας "νεκράς" και όλα ο.κ απο τότε.Φυσικά πρώτα δές αν απλά σου έχει κάψει το λαμπάκι έτσι; Όσο για την αλυσίδα ένα θα σου πώ: Πρίν απο 2-3 ημέρες κινόμουν στην Κηφισίας με κατεύθηνση προς Χαλάνδρι με το ax-1 της δουλειάς. Μπροστά μου ένα βυσσινί super-four με μπαγκαζιέρα.Ο θόρυβος απο την αλυσίδα του (και ειδικά το "γκράκ-γκράκ" απο κάποιο χαλασμένο o-ring σε κάποιο σύνδεσμο) ακουγόταν μέσα στο κράνος μου. Φυσικά η αλυσίδα οχι απλά χαλαρή....κρεμόταν.Στο επόμενο φανάρι είπα στον οδηγό να το προσέξει γιατί φαινόταν-και ακουγόταν πολύ χάλια... (ελπίζω να το έφτιαξε). Αν η δική σου αλυσίδα δεν είναι σε τέτοια κατάσταση τότε ένα απλό τέντωμα όπως έγραψε ο φίλτατος sf θα είναι οκ. Καλά χιλιόμετρα!

freethan
03/11/2005, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Σφήγκας600
Καταρχήν άκου τον sf για το θέμα αλυσίδας. Λαμπάκι:Yep! αλλάγη φύσας "νεκράς" και όλα ο.κ απο τότε.Φυσικά πρώτα δές αν απλά σου έχει κάψει το λαμπάκι έτσι; Όσο για την αλυσίδα ένα θα σου πώ: Πρίν απο 2-3 ημέρες κινόμουν στην Κηφισίας με κατεύθηνση προς Χαλάνδρι με το ax-1 της δουλειάς. Μπροστά μου ένα βυσσινί super-four με μπαγκαζιέρα.Ο θόρυβος απο την αλυσίδα του (και ειδικά το "γκράκ-γκράκ" απο κάποιο χαλασμένο o-ring σε κάποιο σύνδεσμο) ακουγόταν μέσα στο κράνος μου. Φυσικά η αλυσίδα οχι απλά χαλαρή....κρεμόταν.Στο επόμενο φανάρι είπα στον οδηγό να το προσέξει γιατί φαινόταν-και ακουγόταν πολύ χάλια... (ελπίζω να το έφτιαξε). Αν η δική σου αλυσίδα δεν είναι σε τέτοια κατάσταση τότε ένα απλό τέντωμα όπως έγραψε ο φίλτατος sf θα είναι οκ. Καλά χιλιόμετρα!

Thanx παιδιά.
Έγινε το κουλο. Το λαμπάκι απλά έφτιαξε απο μόνο του....
Όσο για την αλυσίδα ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση, θα προσπαθήσω να την τεντώσω μόνος, έχω τα κλειδιά, και βλέπουμε.

cheers:beer:

υ.γ.: σήμερα είμαι πιο ήρεμος :smokin:

freethan
09/11/2005, 00:13
Όλα jet, το τέντωμα έγινε απο τα χεράκια μου, όλα Jet. Όλα στην σωστή θέση :cool: :D

Ευχαριστώ για τις συμβουλές :beer: