PDA

View Full Version : Κοινωνικοι Προβληματισμοι: Φοιτητες 2015



Nikol1979
24/09/2015, 15:21
Λοιπον.

Ακουσα και ειδα πολλα φετος και εφριξα, χειροτερα απο περυσι θα ελεγα.

Να στελνουν τα παιδια τους γονεις τους να τους βρουν σπιτι και αυτα να μην κατεβαινουν (και μετα απο ενα μηνα να ζητανε αλλο σπιτι γιατι δεν τους αρεσε)

Να ειναι τα παιδια στην παραλια ξαπλα και οι μαναδες να καθαριζουν τα καινουρια σπιτια

Να κανονιζουν οι γονεις να πηγαινουν οι λογαριασμοι του ρευματος του παιδιου στο πατρικο τους για να μην τρεχουν τα παιδια να ψαχνουν που ειναι η ΔΕΗ και να πληρωνουν λογαριασμους μονα τους

Αλλα χτες βραδυ ακουσα το καλυτερο: Φοιτητρια απο την Αθηνα εκλεισε σπιτι και εψαχνα να βρω και να της δειξω που ειναι η υποδοχη του πλυντηριου, και τι γυρισαν και μου ειπαν μανα και κορη?? "ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ, ΑΦΟΥ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΘΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΑΘΗΝΑ" .

Οχι, σχολιαστε να δω τι εχετε να πειτε, ειδικα οσοι εχετε παιδια φοιτητες, τα κανετε κι εσεις αυτα?????

Πως θα αντιμετωπισουν αυτα τα παιδια τη ζωη μετα αραγε??

bulmont
24/09/2015, 15:23
΄

Ζακέτα να πάρεις..............................

BLiTzER
24/09/2015, 15:25
Έτσι κι αλλιώς η κατάθλιψη της ανεργίας δε θα τους ενθαρρύνει να κάνουν πολλές δουλειές σπίτι.

Ζεύκας
24/09/2015, 15:26
Το αξιοπερίεργο δεν βλέπω που είναι

PortisHead
24/09/2015, 15:27
Αμα το κοριτσακι ειναι απο την Πολιτεια/Εκαλη κ.λ.π.
κι εχει 285 φορέματα,56 παντελονακια 218 μπλουζες 1014 στριγκακια και 2017 σουτιεν
ε ναι....σε ενα μηνα ουτε τα μισα δεν θα εχει προλάβει να λερώσει.

:lol:

amyroukai
24/09/2015, 15:28
Έτσι κι αλλιώς η κατάθλιψη της ανεργίας δε θα τους ενθαρρύνει να κάνουν πολλές δουλειές σπίτι.

:bawl:


Νικόλ ποτέ δεν ήταν έτσι. Και τότε το μακρινό 199Χ ακόμα και από Κύπρο ερχόντουσαν τα τάπερ με σΙεφταλιές κλπ να μην πεινάσει το παιδί, δεν συζητώ για τους πλησιέστερους. Τι ψάχνεις τώρα... Φέιμους γκρικ μάμας αντ πάπας.

Και πόσο % είναι τα διαζύγια; $ναταλέμεαυτά (επίτηδες δεν έβαλα χαςταγκ)

toyar
24/09/2015, 15:39
βασικο προβλημα δεν ειναι η υπερβολικη φροντιδα (που δεν ισχυει για ολους ουτε ειναι αθεμιτη)
το θεμα ειναι οι νεοι αυτοι φοιτητες σπουδαζουν σε μια σχολη που πιθανοτατα δεν γουσταρουν αλλα απλα ετυχε να περασουν γιατι το συστημα δεν φιλτραρει τους καλυτερους αλλα τους βαζει ολους μεσα απλα καθοριζει τη σειρα βαση βαθμολογιας
σε πρωτη φαση αυτο θα οδηγησει τους περισσοτερους να ''σπουδασουν'' με ετοιμες πληρωμενες εργασιες και σε δευτερη φαση θα τους προθεσει στη λαοθαλασσα των μεταπτυχιακων ανεργων
και αυτο γινεται γιατι το ζηταει απο το συστημα η εκλογικη πελατεια
ο γονιος θελει το παιδι του να σπουδασει οπωσδηποτε οτιδηποτε και οι τοπικες κοινωνιες να εχουν φοιτητοκοσμο για να ταιζει
ιδιοκτητες ακινητων, καφετεριες σουβλατζιδικα κλπ

Pan (dvs)
24/09/2015, 15:40
Για τα περισσοτερα εχουν τεραστια ευθυνη οι μαναδες.





Ας με συνχωρησουν οι μαμαδες.

stam2
24/09/2015, 15:50
Υπάρχουν δύο λύσεις...
Η μία πρέπει να είναι με κάποιο απλικέισο στο αηφον
η άλλη είναι πλούσιος γαμπρός

sniper
24/09/2015, 15:52
....
Οχι, σχολιαστε να δω τι εχετε να πειτε, ειδικα οσοι εχετε παιδια φοιτητες, τα κανετε κι εσεις αυτα?????

Πως θα αντιμετωπισουν αυτα τα παιδια τη ζωη μετα αραγε??

Και σένα τι σε νοιάζει δλδ;

dimmie_72
24/09/2015, 15:53
Να στελνουν τα παιδια τους γονεις τους να τους βρουν σπιτι και αυτα να μην κατεβαινουν (και μετα απο ενα μηνα να ζητανε αλλο σπιτι γιατι δεν τους αρεσε)



αφορμή για να έρθουν σε επαφή μαζί σου είναι βρε... ;)

omega
24/09/2015, 15:54
Μην έχουμε παράπονο που τα περισσότερα παιδιά σπουδάζουν από νωρίς και παίρνουν μεταπτυχιακό και doctorat στη ΣΠΠ* ή ΣΜΠ*..















ΣΠΠ*=Σπατάλη Πατρικής Περιουσίας
ΣΜΠ*=Σπατάλη Μητρικής Περιουσίας

nikolis!
24/09/2015, 16:00
Λοιπον.

Ακουσα και ειδα πολλα φετος και εφριξα, χειροτερα απο περυσι θα ελεγα.

Να στελνουν τα παιδια τους γονεις τους να τους βρουν σπιτι και αυτα να μην κατεβαινουν (και μετα απο ενα μηνα να ζητανε αλλο σπιτι γιατι δεν τους αρεσε)

Να ειναι τα παιδια στην παραλια ξαπλα και οι μαναδες να καθαριζουν τα καινουρια σπιτια

Να κανονιζουν οι γονεις να πηγαινουν οι λογαριασμοι του ρευματος του παιδιου στο πατρικο τους για να μην τρεχουν τα παιδια να ψαχνουν που ειναι η ΔΕΗ και να πληρωνουν λογαριασμους μονα τους

Αλλα χτες βραδυ ακουσα το καλυτερο: Φοιτητρια απο την Αθηνα εκλεισε σπιτι και εψαχνα να βρω και να της δειξω που ειναι η υποδοχη του πλυντηριου, και τι γυρισαν και μου ειπαν μανα και κορη?? "ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ, ΑΦΟΥ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΘΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΑΘΗΝΑ" .


Δηλαδή εσένα το τελευταίο σου φάνηκε πιο ακραίο από τα υπόλοιπα?
Η απορία σου έχει να κάνει με το φύλο?
Εμενα τουλάχιστον μου ακούγεται πολύ χειρότερο να τρέχουν οι γονείς για να βρουν σπιτι ή/και να το καθαρίζουν από αυτό που σου έκανε εντύπωση.

duke200
24/09/2015, 16:01
αχρηστοι γονεις, άχρηστα παιδια, αχρηστο εκπαιδευτικό συστημα, άχρηστοι επαγγελματίες, ανεργια.

AristidisZ
24/09/2015, 16:14
Και εσύ που τα ακούς όλα αυτά βρε Νικόλ ;

alex k8
24/09/2015, 16:20
αχρηστοι γονεις, άχρηστα παιδια, αχρηστο εκπαιδευτικό συστημα, άχρηστοι επαγγελματίες, ανεργια.

σωστος!

7Tolis
24/09/2015, 16:26
Ας το χαρούν τωρα.Μεγαλώνοντας θα μάθουν.

MG-KTiNoS
24/09/2015, 17:44
341700

nickald
24/09/2015, 18:10
Ρε αφηστε τα παιδια να ευχαριστηθουν τα τελευταια χρονια ξεγνοιασιάς και μη κανετε σαν γεροντοκορες.....

Λες και δε θα προλαβουν να φανε τα σκατα που τρωμε τωρα εμεις..... λες και θα αλλαξει κατι αν φανε τα σκατα απο τα 18....

Μαγκια τους και γουστο τους και καπελο τους αν δεν βαζουν πλυντηριο..... εχουν και καλυτερα πραγματα να κανουν....

taisteal
24/09/2015, 18:16
Ενω αν ηταν νοικοκυρες :yuck: και...σωστα κοριτσια,θα εβγαιναν σωστοι...ανθρωποι στην κοινωνια(μη ξερασω)..

MG-KTiNoS
24/09/2015, 18:31
Ενω αν ηταν νοικοκυρες :yuck: και...σωστα κοριτσια,θα εβγαιναν σωστοι...ανθρωποι στην κοινωνια(μη ξερασω)..
Κοίτα άμα βρεις καλό κορίτσι και ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ πάρτη.... μην είσαι χαζός....
Την άλλη έχετη γκόμενα μια ζωή, ξέρεις εσύ....
:smokin:

Nikol1979
24/09/2015, 19:04
το θεμα ειναι οι νεοι αυτοι φοιτητες σπουδαζουν σε μια σχολη που πιθανοτατα δεν γουσταρουν αλλα απλα ετυχε να περασουν γιατι το συστημα δεν φιλτραρει τους καλυτερους αλλα τους βαζει ολους μεσα απλα καθοριζει τη σειρα βαση βαθμολογιας
σε πρωτη φαση αυτο θα οδηγησει τους περισσοτερους να ''σπουδασουν'' με ετοιμες πληρωμενες εργασιες και σε δευτερη φαση θα τους προθεσει στη λαοθαλασσα των μεταπτυχιακων ανεργων


Συμφωνω πολυ μ αυτο..


Δηλαδή εσένα το τελευταίο σου φάνηκε πιο ακραίο από τα υπόλοιπα?
Η απορία σου έχει να κάνει με το φύλο?
Εμενα τουλάχιστον μου ακούγεται πολύ χειρότερο να τρέχουν οι γονείς για να βρουν σπιτι ή/και να το καθαρίζουν από αυτό που σου έκανε εντύπωση.

Οχι συνονοματε, να το ξεκαθαρισω, ολα τα παραπανω μου εκαναν εντυπωση...ολα τα θεωρω ακραια.


Ρε αφηστε τα παιδια να ευχαριστηθουν τα τελευταια χρονια ξεγνοιασιάς και μη κανετε σαν γεροντοκορες.....

Λες και δε θα προλαβουν να φανε τα σκατα που τρωμε τωρα εμεις..... λες και θα αλλαξει κατι αν φανε τα σκατα απο τα 18....

Μαγκια τους και γουστο τους και καπελο τους αν δεν βαζουν πλυντηριο..... εχουν και καλυτερα πραγματα να κανουν....

Κοιτα, μπορει να χεις και δικιο, καθως η αληθεια ειναι οτι ναι, ειμαι γεροντοκορη :)

Αλλα δεν αναφερομαι καθολου μα καθολου στο νοικοκυριο, δε με παιρνει αλλωστε και να το κανω, ελα να κοοταξεις κατω απο τον καναπε μου να καταλαβεις. Στη νοοτροπια του "τα βρισκω ολα ετοιμα" αναφερομαι. Γιατι το σκατο φανταζει πολυ μεγαλυτερο την πρωτη φορα που το τρως, και αλλιως ειναι αυτο να ειναι στα 18 και αλλιως στα 25 που αποφοιτουν. Σαν τις μαγουλαδες ενα πραμα, καλυτερα να τις περνας μικρος.

nikolis!
24/09/2015, 20:19
Μα, την ΔΕΗ μπορείς να την πληρώσεις από οποιοδήποτε ΑΤΜ, άρα .... είμαστε όλοι κακομαθημένοι!



Γιατι το σκατο φανταζει πολυ μεγαλυτερο την πρωτη φορα που το τρως, και αλλιως ειναι αυτο να ειναι στα 18 και αλλιως στα 25 που αποφοιτουν.

Δεν έχει καμία σημασία η ηλικία. Αν μπορείς να αποφύγεις να το φας τότε ακόμα καλύτερα.
Καλή όρεξη. :beer:

devil's animal
24/09/2015, 22:15
αφου ειναι μ@λακες οι γονεις...καλα να παθουν..και να παθουμε απο την νεολαια που θα μεγαλωσει και θα γινουν (αν)ενεργοι πολιτες...

δλδ αν εσενα στα εκαναν ολα αυτα θα ελεγες οχι?
δεν φταινε τα παιδια...οι γονεις φταινε...


αν δεν ειχε ο γονιος για ενοικιο σπιτιου και τον εστελνε σε μια εστια μονο/μονη του/της να βγαλει ακρη, να δεις τι ωραια που θα ηταν...

skylaros
24/09/2015, 22:40
Ρε πάτε καλά? Δηλαδή όλοι εσείς στα 18 σπουδάζατε (σπουδές λέω όχι σχολή φωτομοντέλων ή μανικιούρ όπως ακούω τελευταία ...) δουλεύατε και βγάζατε και όλα σας τα έξοδα, κυκλοφορούσατε ατσαλάκωτοι και μπορούσε κανείς να φάει από το πάτωμα σας! Ούτε οι ΚΝΙΤΕΣ το 70 με το "πρώτοι στις σχολές, πρώτοι στους αγώνες" δε τα έλεγαν αυτά!
α) Όταν στέλνεις παιδί ΣΟΥ πρώτη φορά μακριά φυσικά και θέλεις να δεις που θα μείνει ΕΙΔΙΚΑ όταν ξέρεις τι κουφάλες κυκλοφορούν έξω. Β) Πολύ λογικό κάποιος που πάει σε μια πόλη πρώτη φορά να μη κάνει την καλύτερη δυνατή επιλογή στην κατοικία του και τι πιο εύκολο από το να μετακομίσεις ένα καινούργιο και λογικά σχεδόν άδειο φοιτητικό σπίτι κάπου που θα είναι εκεί που σε βολεύει αλλά και σιγά σιγά βρίσκοντας τι ΣΕ βολεύει μένοντας μόνος. γ) Οι εστίες δε δέχονται τον οποιοδήποτε, έχουν εισοδηματικά κριτήρια. δ) Αν ποτέ κάνω παιδιά και τα στείλω να σπουδάσουν άλλου τρία πράγματα θα τους ζητάω 1) Τους λογαριασμούς θα τους κανονίζω εγώ (που φυσικά θα βγαίνουν από το μηνιάτικο) ΌΛΟΥΣ 2) Αναλυτικές βαθμολογίες και με σφραγίδα αλλά και με email από τη γραμματεία του τμήματος 3) Να παίρνουν προφυλάξεις στο σεξ. ε) Η κοπελίτσα που η μαμά της είπε πως θα ανεβαίνει μια φορά το μήνα τώρα ... κοίτα να δεις πως πάει ... τον πρώτο μήνα θα έχουν δέκα τηλ τη μέρα, θα πηγαίνει και η μικρή στη σχολή κλπ. Από το δεύτερο μήνα η μικρή θα αρχίζει να απαντάει σε λιγότερα τηλέφωνα κάπου μετά τον πρώτο χρόνο θα έχουν με το ζόρι ένα τηλ τη μέρα και η μικρή θα γυρίζει σπίτι της στην Αθήνα μια στο τόσο και πλυντήριο θα πάρει και θα μάθει να μαγειρεύει γιατί θα γουστάρει να μαγειρέψει σε κάνα γκόμενο και λάτρα θα βάλει και και και ΜΗ φοβάστε τίποτα από όλα αυτά, όταν θα πιάσουν δουλειά, όταν θα γυρίσουν πίσω ακόμα και αν είναι μόλις 25 ή 27 και αν ήταν και ρέμπελοι το ΙΔΙΟ ΚΟΥΦΑΛΕΣ με τους γονείς τους θα είναι, τώρα αν ξεφύγουν και μερικά καλό θα κάνουν!

Ζεύκας
24/09/2015, 22:48
Ρε πάτε καλά? Δηλαδή όλοι εσείς στα 18 σπουδάζατε (σπουδές λέω όχι σχολή φωτομοντέλων ή μανικιούρ όπως ακούω τελευταία ...) δουλεύατε και βγάζατε και όλα σας τα έξοδα, κυκλοφορούσατε ατσαλάκωτοι και μπορούσε κανείς να φάει από το πάτωμα σας! Ούτε οι ΚΝΙΤΕΣ το 70 με το "πρώτοι στις σχολές, πρώτοι στους αγώνες" δε τα έλεγαν αυτά!
α) Όταν στέλνεις παιδί ΣΟΥ πρώτη φορά μακριά φυσικά και θέλεις να δεις που θα μείνει ΕΙΔΙΚΑ όταν ξέρεις τι κουφάλες κυκλοφορούν έξω. Β) Πολύ λογικό κάποιος που πάει σε μια πόλη πρώτη φορά να μη κάνει την καλύτερη δυνατή επιλογή στην κατοικία του και τι πιο εύκολο από το να μετακομίσεις ένα καινούργιο και λογικά σχεδόν άδειο φοιτητικό σπίτι κάπου που θα είναι εκεί που σε βολεύει αλλά και σιγά σιγά βρίσκοντας τι ΣΕ βολεύει μένοντας μόνος. γ) Οι εστίες δε δέχονται τον οποιοδήποτε, έχουν εισοδηματικά κριτήρια. δ) Αν ποτέ κάνω παιδιά και τα στείλω να σπουδάσουν άλλου τρία πράγματα θα τους ζητάω 1) Τους λογαριασμούς θα τους κανονίζω εγώ (που φυσικά θα βγαίνουν από το μηνιάτικο) ΌΛΟΥΣ 2) Αναλυτικές βαθμολογίες και με σφραγίδα αλλά και με email από τη γραμματεία του τμήματος 3) Να παίρνουν προφυλάξεις στο σεξ. ε) Η κοπελίτσα που η μαμά της είπε πως θα ανεβαίνει μια φορά το μήνα τώρα ... κοίτα να δεις πως πάει ... τον πρώτο μήνα θα έχουν δέκα τηλ τη μέρα, θα πηγαίνει και η μικρή στη σχολή κλπ. Από το δεύτερο μήνα η μικρή θα αρχίζει να απαντάει σε λιγότερα τηλέφωνα κάπου μετά τον πρώτο χρόνο θα έχουν με το ζόρι ένα τηλ τη μέρα και η μικρή θα γυρίζει σπίτι της στην Αθήνα μια στο τόσο και πλυντήριο θα πάρει και θα μάθει να μαγειρεύει γιατί θα γουστάρει να μαγειρέψει σε κάνα γκόμενο και λάτρα θα βάλει και και και ΜΗ φοβάστε τίποτα από όλα αυτά, όταν θα πιάσουν δουλειά, όταν θα γυρίσουν πίσω ακόμα και αν είναι μόλις 25 ή 27 και αν ήταν και ρέμπελοι το ΙΔΙΟ ΚΟΥΦΑΛΕΣ με τους γονείς τους θα είναι, τώρα αν ξεφύγουν και μερικά καλό θα κάνουν!

πέστα χρυσόστομε...φαίνεται πως κανείς από εδώ μέσα δν πήγε να σπουδάσει μακρυά από το πατρικό του

granazi
24/09/2015, 23:01
"βλεπε μανα παρε κορη" ελεγαν οι παλαιοι, κατα κανονα, τον οποιο επιβεβαιωνουν οι εξαιρεσεις αυτο που σημερα μεταφερει μια μανα στην κορη της το βιωσε απο την μανα της και θα το κανει και στην κορη της αυτη κτλ..
δηλαδη στην προηγουμενη γενια οι γονεις ζορισαν τα παιδια να ενηληκιωθουν? η ακομα περισσοτερο στην προηγουμενη απο αυτη γενια που η ευμαρεια ηταν στο ζενιθ κατα κανονα ζοριστηκε κανεις?
μην μπαινουμε στην παγιδα να θεωρουμε τις νεες γενιες μαλθακες,
η οτι εμεις ημασταν.. και τωρα παει, χαλασε....
περισσοτερα θα δειτε στο μελλον απο αυτη τη γενια που βλεπει το χαος μπροστα της και θα αναγκαστει να σκεφτει και να σοβαρευτει γρηγορα, γιατι τα στερεοτυπα και τα στανταρ που ειχαμε εμεις επεσαν ολα.

Nikol1979
24/09/2015, 23:18
...φαίνεται πως κανείς από εδώ μέσα δν πήγε να σπουδάσει μακρυά από το πατρικό του

Εξηγησε το αυτο το τελευταιο λιγο καλυτερα....

duke200
24/09/2015, 23:20
Δεν λεω, να χαρουν τα παιδια ντάντεμα γιατι η ζωή είναι δύσκολη, κλπ. Για τους περισσότερους απο τους νταντεμένους φυσικά έρχεται η ώρα της ..τσας και τοτε μπορει να τους παρακακοφάινεται αλλα συνερχονται με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Όμως είναι και άλλοι που δεν συνέρχονται ποτέ και αυτοι έχουν την απαίτηση να συνεχίζουν να τους παρανταντέβουν και άλλοι εκτός απο την μανούλα τους και τον μπαμπάκα τους. φυσικά οριμένοι καταλαβαίνετε τι εννοω...:wave2: αλλος ένας λόγος που ναι δυσκολοι οι γάμοι στη ζωή αυτη

Nikol1979
24/09/2015, 23:28
Ρε πάτε καλά? Δηλαδή όλοι εσείς στα 18 σπουδάζατε (σπουδές λέω όχι σχολή φωτομοντέλων ή μανικιούρ όπως ακούω τελευταία ...) δουλεύατε και βγάζατε και όλα σας τα έξοδα, κυκλοφορούσατε ατσαλάκωτοι και μπορούσε κανείς να φάει από το πάτωμα σας! Ούτε οι ΚΝΙΤΕΣ το 70 με το "πρώτοι στις σχολές, πρώτοι στους αγώνες" δε τα έλεγαν αυτά!
α) Όταν στέλνεις παιδί ΣΟΥ πρώτη φορά μακριά φυσικά και θέλεις να δεις που θα μείνει ΕΙΔΙΚΑ όταν ξέρεις τι κουφάλες κυκλοφορούν έξω. Β) Πολύ λογικό κάποιος που πάει σε μια πόλη πρώτη φορά να μη κάνει την καλύτερη δυνατή επιλογή στην κατοικία του και τι πιο εύκολο από το να μετακομίσεις ένα καινούργιο και λογικά σχεδόν άδειο φοιτητικό σπίτι κάπου που θα είναι εκεί που σε βολεύει αλλά και σιγά σιγά βρίσκοντας τι ΣΕ βολεύει μένοντας μόνος. γ) Οι εστίες δε δέχονται τον οποιοδήποτε, έχουν εισοδηματικά κριτήρια. δ) Αν ποτέ κάνω παιδιά και τα στείλω να σπουδάσουν άλλου τρία πράγματα θα τους ζητάω 1) Τους λογαριασμούς θα τους κανονίζω εγώ (που φυσικά θα βγαίνουν από το μηνιάτικο) ΌΛΟΥΣ 2) Αναλυτικές βαθμολογίες και με σφραγίδα αλλά και με email από τη γραμματεία του τμήματος 3) Να παίρνουν προφυλάξεις στο σεξ. ε) Η κοπελίτσα που η μαμά της είπε πως θα ανεβαίνει μια φορά το μήνα τώρα ... κοίτα να δεις πως πάει ... τον πρώτο μήνα θα έχουν δέκα τηλ τη μέρα, θα πηγαίνει και η μικρή στη σχολή κλπ. Από το δεύτερο μήνα η μικρή θα αρχίζει να απαντάει σε λιγότερα τηλέφωνα κάπου μετά τον πρώτο χρόνο θα έχουν με το ζόρι ένα τηλ τη μέρα και η μικρή θα γυρίζει σπίτι της στην Αθήνα μια στο τόσο και πλυντήριο θα πάρει και θα μάθει να μαγειρεύει γιατί θα γουστάρει να μαγειρέψει σε κάνα γκόμενο και λάτρα θα βάλει και και και ΜΗ φοβάστε τίποτα από όλα αυτά, όταν θα πιάσουν δουλειά, όταν θα γυρίσουν πίσω ακόμα και αν είναι μόλις 25 ή 27 και αν ήταν και ρέμπελοι το ΙΔΙΟ ΚΟΥΦΑΛΕΣ με τους γονείς τους θα είναι, τώρα αν ξεφύγουν και μερικά καλό θα κάνουν!

Σκυλαρε, δε διαφωνω με ολα αυτα που λες, αλλα θελω να σε ρωτησω τα εξης για να καταλαβω το σκεπτικο σου:
1) Γιατι να θες τους βαθμους του παιδιου σου με email απο τη σχολη και να μην το χεις μαθει απλα να λεει αληθεια
2) Γιατι να πληρωνεις εσυ τους λογαριασμους και να μην του δινεις ολο το μηνιατικο στο χερι ωστε να μαθει να κανει κουμαντο μονο του στα οικονομικα του? την πρωτη φορα δε θα πληρωσει το τηλεφωνο για να βγαινει βολτες, να αγοραζει ρουχα κτλ...αν ομως εσυ ΔΕΝ τρεξεις απο πισω και αφησεις να του το κοψουν, δεν θα μαθει μετα να αφηνει λεφτα στην ακρη για τους λογαριασμους? και αυτο δε λεγεται "μαθαινω τις συνεπειες των πραξεων μου", ή μηπως ειμαι τοσο παραλογη εγω τελικα?

Σιγουρα, σιγουρα, ξεκινανε ολα απο τους γονεις και πολλοι απο αυτους που βλεπω εγω φοβουνται οτι τα παιδια τους δεν θα μπορουν να τα διαχειριστουν ενω βλεπω οτι τα παιδια ειναι ξυπνια και μια χαρα θα τα καταφερναν-αν τα αφηναν να τα καταφερουν.

Επισης ετσι απλα για την ιστορια να αναφερω οτι οι γονεις στις περιπτωσεις που ανεφερα παραπανω, ηταν ολοι συμπαθεστατοι, απλοι, ευγενικοι εργαζομενοι ανθρωποι και οχι τιποτα ψυλομυτηδες απο την Εκαλη.

Καπου γινεται ενα μεγαλο λαθος ομως και δεν ξερω ακριβως που.

dimmie_72
24/09/2015, 23:56
2) Γιατι να πληρωνεις εσυ τους λογαριασμους και να μην του δινεις ολο το μηνιατικο στο χερι ωστε να μαθει να κανει κουμαντο μονο του στα οικονομικα του? την πρωτη φορα δε θα πληρωσει το τηλεφωνο για να βγαινει βολτες, να αγοραζει ρουχα κτλ...αν ομως εσυ ΔΕΝ τρεξεις απο πισω και αφησεις να του το κοψουν, δεν θα μαθει μετα να αφηνει λεφτα στην ακρη για τους λογαριασμους? και αυτο δε λεγεται "μαθαινω τις συνεπειες των πραξεων μου", ή μηπως ειμαι τοσο παραλογη εγω τελικα?



μήπως γιατί η περίοδος των σπουδών όπου πρέπει να αφιερωθεί απρόσκοπτα στο στόχο του δεν είναι η καταλληλότερη γι αυτού του είδους την απόκτηση τριβής και εμπειρίας;
μήπως η είσοδός του στην αγορά εργασίας και ο απογαλακτισμός-ανεξαρτητοποίησή του είναι προσφορότερη περίοδος για την απόκτηση αυτού του είδους των εμπειριών;

... και όπου βρείτε τμήμα, σχολή, η έστω καθηγητή να μη θεωρεί τις βαθμολογίες και τις παρακολουθήσεις-παρουσίες των φοιτητών ως αυστηρά προσωπικά δεδομένα που δεν κοινοποιούνται ούτε σε 1ου βαθμού συγγενείς, παρακαλώ για την ενημέρωσή μου. ;)

Nikol1979
25/09/2015, 00:08
Α ειδες, εγω νομιζα οτι οποιαδηποτε στιγμη μετα την ενηλικιωση κανει για τετοιου ειδους μαθηματα.

Γιατι αμα βλεπεις τη μανα/πατερα με παπουτσια λιωμενα και το παιδι να κραταει κινητο των 800ευρω, κατι σου κανει οσο να ναι...

υγ=αυτο με τα προσωπικα δεδομενα δεν το ηξερα και πολυ με χαροποιει που το μαθαινω.

SoulGR
25/09/2015, 00:13
ολοι λετε οτι ειναι στους γονεις,αλλα κυριως εχει να κανει με το παιδι.
πχ η αδερφη μου οταν σπουδαζε ερχοτανε στο πατρικο ανα 10 μερες περιπου και επαιρνε σακο με φαγητα και αλλες φορες πηγαινε η μανα μου για να καθαρισει κιολας
εμενα περα απ την 1η φορα που πηγανε η γονεις μου στο νησι-περασα κρητη- κανανε διακοπες και βρηκανε και σπιτι τοτε,εγω λογω δουλειας δεν πηγα καθολου,δεν πηρα ποτε ουτε φαγητο ουτε ηρθε η μανα μου να καθαρισει. Τηλεφωνα 1-2 φορες τη βδομαδα κυριως με τον πατερα μου και το μεγαλυτερο μερος απ τα εξοδα μου το βγαζω μονος μου....του χρονου θα περασει και ο αδερφος μου....σ'αυτον η μανα μου μπορει και να μετακομiσει και μονιμα μαζι του :P

αν το παιδι σου δεν ειναι ετοιμο στα 18 να ζησει μονο του,τοτε τι κανεις?

daz
25/09/2015, 00:27
2) Αναλυτικές βαθμολογίες και με σφραγίδα αλλά και με email από τη γραμματεία του τμήματος


Well..

Yeah! Good luck with that.

toyar
25/09/2015, 05:26
παντως εχω πολλα παραδειγματα που παιδια που τα πηγαιναν σπρωχτα στα 18 τα πανε και στα 40
και τα ψωνια θα τους κανουνε και θα τους μαγειρεψουνε και θα τους καθαρισουνε και θα τους χαρτζηλικωσουνε και τα εγγονια-πλεον- επ ωμου θα τα παρουνε

AUFGEBRACHT
25/09/2015, 07:54
Φοβερός κοινωνικός προβληματισμός... Ανατρίχιασα!!!

stam2
25/09/2015, 08:52
Φοβερός κοινωνικός προβληματισμός... Ανατρίχιασα!!!

όλα είναι σημαντικά και όλα είναι ασήμαντα....
αν ας πούμε ο γιός σου μεθαύριο παντρευτεί μια κοπέλα που έχει μάθει να της τα ετοιμάζει όλα η μάνα της και δεν έχει μάθει ούτε τσουκάλι στη φωτιά να βάζει, μάλλον δεν θα είναι πολύ καλά....


Παιδιά, καλή η σκέψη ότι προέχουν οι σπουδές, αλλά κανείς πια δεν κάθεται 16 ώρες πάνω από τα βιβλία για να του τα φέρνεις όλα στο πιάτο. Στις περισσότερες φορές το φοιτητικό διάβασμα κρατάει κανα 2ωρο καθημερινά, και κανα 6ωρο στις εξεταστικές. Τις υπόλοιπες ώρες δεν μπορεί ο σύγχρονος φοιτητής να βάλει ένα πλυντήριο, να φτιάξει μια κατσαρόλα φασολάκια, και να πληρώσει τη ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ μεσω internet...?
Προσωπικά θεωρώ ότι αυτό που γίνεται είναι ο ευνουχισμός των επόμενων γεννεών. ΑΝ μέχρι τα 20 σου δεν έχεις μάθει να στρώνεις το κρεβάτι σου, να καθαρίζεις τον χώρο σου και τον εαυτό σου, δεν θα το μάθεις ποτέ. Αν μέχρι τα 25 σου δεν έχεις μάθει να φροντίζεις τον εαυτό σου, πλένοντας τα ρούχα σου, φτιάχνοντας το φαγητό σου, οργανώνοντας το σπίτι σου, πάλι δεν θα το μάθεις ποτέ, ή αν το μάθεις δεν θα είναι ποτέ όπως πρέπει.

nikolis!
25/09/2015, 09:20
Επισης ετσι απλα για την ιστορια να αναφερω οτι οι γονεις στις περιπτωσεις που ανεφερα παραπανω, ηταν ολοι συμπαθεστατοι, απλοι, ευγενικοι εργαζομενοι ανθρωποι και οχι τιποτα ψυλομυτηδες απο την Εκαλη.


Αλλά δεν σου αρκεί που σου ακουμπάνε το νοικι τους, τους κουτσομπολεύουμε κιολας. Το θέμα του νήματος δεν περιέχει κανέναν κοινωνικό προβληματισμό έτσι κ αλλιως. Πάμε παρακάτω..

Σχετικά με τους λογαριασμους, εφόσον θα πληρωθούν από την ίδια τσέπη (του γονέα) θεωρώ ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να μεσολαβίσει ο φοιτητής στην διαδικασία.

Πάντως εγώ ακόμα δεν εχώ καταλάβει για ποιο λόγο η φοιτήτρια (και ο κάθε φοιτητής) επιβάλεται να έχει πλυντήριο. Ειδικά στην περίπτωση που έτσι κι αλλιώς θα πηγαίνει μια φορά το μήνα στο πατρικό του.

skylaros
25/09/2015, 09:30
Την αναλυτική φυσικά και δε την παίρνει τρίτο πρόσωπο αλλά μπορεί το τρίτο πρόσωπο να την πάρει από τον φοιτητή.

Αν κάποιος παντρευτεί γυναίκα που δε ξέρει να βάζει "τσουκάλι στη φωτιά" μπορεί πάντα να βάζει τα δικά του χεράκια και να μαγειρεύει ο ίδιος.

Αν κάνω παιδί ποτέ το πιο πιθανό θα είναι από ατύχημα που δε θα θέλει η μαμά του να διορθωθεί, αν όμως κάνω παιδί το μόνο που θα θέλω θα είναι να είναι ευτυχισμένο και δημιουργικό, δε θα το μεγαλώσω για να αντιμετωπίσει την κοινωνία και τις προκλήσεις της αλλά για να την κάνει καλύτερη με τον δικό του τρόπο. Αν επιλέξει να ζήσει σα τον Πυθαγόρα και είναι χαρούμενος άνθρωπος καλός να το κάνει. Ένα πράγμα δε θέλω από το παιδί μου, να μη γίνει @ίδι και να μη ζήσει με τα κλισέ την αρτηριοσκλήρωση και τις νευρώσεις αυτής της κοινωνίας.

Ο άνθρωπος είναι ένα εξαιρετικά προσαρμοστικό πλάσμα, το πως θα ζήσει δεν εξαρτάτε από το "ψήσιμο" που θα του έχει γίνει αλλά από τις αξίες που θα έχει πάρει όσο είναι πολύ μικρότερος από την ηλικία των 18, ο χαρακτήρας του θα τον ακολουθεί για πάντα και από αυτόν θα εξαρτηθούν και οι όποιες συμπεριφορές του αργότερα.

ps: Nikol γονείς με λιωμένα παπούτσια και παιδί με κινητό των 800 ευρό... χμμμμμ ο γονιός τα κάνει όλα για το παιδί του για εμένα, αν το υλικό αντικείμενο που ανέφερες δεν ήταν κινητό (γιατί το θεωρώ σαν γελοία αγορά) αλλά ήταν κάτι άλλο, πολύ λογικό μου κάνει να στερηθώ εγώ για να είναι καλύτερα το παιδί μου ( κάποτε το έκαναν με σπίτια και οικόπεδα αυτό) από την άλλη το να βλέπω εργαζόμενη σκληρά κοπέλα με μαλλί κομμωτηρίου, νύχι και ρούχο όσο το μισό της μηνιάτικο με ενοχλεί περισσότερο. Όπως περισσότερο με χαλάει δωδεκάωρο στη δουλειά και 800 ευρό και το Σάββατο Βέρτη. Όπως περισσότερο με χαλάει όχημα που να έχει στοιχίσει τόσο που μια γρατζουνιά να προκαλεί εγκεφαλικό στον ιδιοκτήτη και πάει λέγοντας... Το θες και αλλιώς ? γονιός που να τα τρώει για πάρτη του και παιδί που να ζει υποφέροντας, δεν έχω χειρότερο μου γυρνάει το μάτι.

spyrakos35
25/09/2015, 09:35
Αν κάποιος παντρευτεί γυναίκα που δε ξέρει να βάζει "τσουκάλι στη φωτιά" μπορεί πάντα να βάζει τα δικά του χεράκια και να μαγειρεύει ο ίδιος.


δεν υπάρχουν άντρες πια ρπστμ..... :(

tsompanis
25/09/2015, 09:48
Ποιοι φοιτητές. ...να δεις πόσους ανέργους λόγω κρίσης ταΐζουν οι γονείς. Και 30αρηδες και 40αρηδες!

Dimos35
25/09/2015, 09:58
...

Το καλύτερο μου, επειδή είμαι τεμπέλης, είναι να γράφουν άλλοι αυτά που ήθελα να γράψω εγώ. :beer:

PS.Το παιδί μου φέτος πέρασε στο Ηράκλειο της Κρήτης σε σχολή που ήταν η πρώτη της επιλογή.

Panos76
25/09/2015, 10:10
από την άλλη το να βλέπω εργαζόμενη σκληρά κοπέλα με μαλλί κομμωτηρίου, νύχι και ρούχο όσο το μισό της μηνιάτικο με ενοχλεί περισσότερο. Όπως περισσότερο με χαλάει δωδεκάωρο στη δουλειά και 800 ευρό και το Σάββατο Βέρτη. Όπως περισσότερο με χαλάει όχημα που να έχει στοιχίσει τόσο που μια γρατζουνιά να προκαλεί εγκεφαλικό στον ιδιοκτήτη και πάει λέγοντας... Το θες και αλλιώς ? γονιός που να τα τρώει για πάρτη του και παιδί που να ζει υποφέροντας, δεν έχω χειρότερο μου γυρνάει το μάτι.

και να παίρνει και γυναίκα για τις δουλειές!

Ωστόσο όλα τα παραπάνω, με τα οποία συμφωνώ, νομίζω πως είναι απόρροια του φαινομένου που περιγράφει η Νικόλ.

MG-KTiNoS
25/09/2015, 10:17
Ρε πάτε καλά? Δηλαδή όλοι εσείς στα 18 σπουδάζατε (σπουδές λέω όχι σχολή φωτομοντέλων ή μανικιούρ όπως ακούω τελευταία ...) δουλεύατε και βγάζατε και όλα σας τα έξοδα, κυκλοφορούσατε ατσαλάκωτοι και μπορούσε κανείς να φάει από το πάτωμα σας!

Εγώ μια εποχή το έκανα αυτό κι έφτυσα αίμα...
Άσε που χάλασα και το μέσο όρο στη σχολή όλη εκείνη τη χρονιά.
Δεν έχει τίποτε το εν δοξο να το κάνεις αυτό.
ΑΠλά ΠΕΤΑΣ τα νιάτα σου (γιατί δεν έχει χρόνο ούτε να πας για ύπνο, όχι να ζήσεις κι όλας)

MG-KTiNoS
25/09/2015, 10:22
Ποιοι φοιτητές. ...να δεις πόσους ανέργους λόγω κρίσης ταΐζουν οι γονείς. Και 30αρηδες και 40αρηδες!

τα παλιά τα χρόνια όταν πήγα ΦΙνλανδία στο αεροπλάνο ήμουν ο μόνος Έλληνας.
Οι άλλοι όλοι εσkιμώοι !

Πριν από κάνα μήνα που πήγα πάλι οι μισοί ήταν Έλληνες κάτω των 30....
Ο διπλανός μου ήταν μουσικός και έπαιζε κρητική λύρα.

Βγάλε συμπέρασμα....
Πληρώνει το Ελληνικό κράτος να επιμορφωθούν τα παιδιά και μετά πάνε αλλού.
Μαγκιά ε???

skylaros
25/09/2015, 10:33
Στόχος και δικός μου είναι να φύγω έξω αλλά μόνο αν έχω δημιουργήσει μια σωστή συνθήκη, το πλάνο λέει σε δύο ή σε τέσσερα χρόνια και δεν είμαι πλέον παιδί 34 χρονών μαντράχαλος (μη κοιτάτε που είμαι δροσερός σα την πρωινή αύρα μέσα από τη φυλλωσιά των δέντρων και μοιάζω για 20 :p )

sniper
25/09/2015, 10:41
Η χρονιά είναι 2035...

Το κουδούνι της πόρτας χτυπά και μπαίνει ένας νεαρός γύρω στα 18 στην αγκαλιά της μάνας του, αφού εχει να την δει κανα 3μηνο...
Τον ρωτάει πως πήγε η εξεταστική κι αν έχει αφήσει κι άλλα άπλυτα ρούχα εκτός απο αυτά που έφερε μαζί του.
Εκείνος δεν απαντάει γιατί τον έχει πάρει τηλέφωνο η γκόμενα και κλείνεται μέσα στο δωμάτιο του να της μιλήσει με το iPhone19s Plus που του πήρε ο πατέρας του δώρο για την επιτυχία του στις εξετάσεις. Βγαίνει όμως γρήγορα γιατί θα μείνει από μπαταρία κι έχει αφησει τον φορτιστή στο αυτοκίνητο που του έκαναν δώρο οι παππούδες του...
Το μεσημέρι τρώει όλη η οικογένεια μαζί και ο νεαρός ανακοινώνει ότι θα φύγει για διακοπές με την κοπελιά του, νοιώθει εξουθενωμένος απο την 1η του εξεταστική...

Πριν κλείσει πίσω του την πόρτα, ο πατέρας του του δίνει 250.000 iou (το ευρώ έχει καταρρεύσει εδώ και χρόνια) για το σ/κ..
Κλείνοντας την πόρτα, κοιτάζει τη γυναίκα του και της λέει "Όλο μαλ@κιες λέγαμε μικροί, Νικόλ"

noodles
25/09/2015, 10:43
Λοιπον.

Ακουσα και ειδα πολλα φετος και εφριξα, χειροτερα απο περυσι θα ελεγα.

Να στελνουν τα παιδια τους γονεις τους να τους βρουν σπιτι και αυτα να μην κατεβαινουν (και μετα απο ενα μηνα να ζητανε αλλο σπιτι γιατι δεν τους αρεσε)

Να ειναι τα παιδια στην παραλια ξαπλα και οι μαναδες να καθαριζουν τα καινουρια σπιτια

Να κανονιζουν οι γονεις να πηγαινουν οι λογαριασμοι του ρευματος του παιδιου στο πατρικο τους για να μην τρεχουν τα παιδια να ψαχνουν που ειναι η ΔΕΗ και να πληρωνουν λογαριασμους μονα τους

Αλλα χτες βραδυ ακουσα το καλυτερο: Φοιτητρια απο την Αθηνα εκλεισε σπιτι και εψαχνα να βρω και να της δειξω που ειναι η υποδοχη του πλυντηριου, και τι γυρισαν και μου ειπαν μανα και κορη?? "ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ, ΑΦΟΥ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΘΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΑΘΗΝΑ" .

Οχι, σχολιαστε να δω τι εχετε να πειτε, ειδικα οσοι εχετε παιδια φοιτητες, τα κανετε κι εσεις αυτα?????

Πως θα αντιμετωπισουν αυτα τα παιδια τη ζωη μετα αραγε??

αυτο γινεται εδω και χρονια να ξερεις, δεν ξεκινησε ξαφνικα χθες. τα ιδια εβλεπα να γινονται οταν ημουν και εγω φοιτητης. 2 παραδειγματα μου ερχονται τωρα στο μυαλο. 1. ανεβαινε η μαμα με το πουλμαν 230χλμ για να στρωσει χαλια στην κορουλα της (δεν μπορουσε μονη της η πριγκιπισα) και 2. καθε 15μερες ανεβαινε η μαμα 100χλμ για να καθαρισει το σπιτι του κανακαρη (ο πασας πρεπει να εχει δουλες, δεν κανει τιποτα μονος του). :lol:

γενικα, αυτα δεν ειναι τιποτα κατα τη γνωμη μου. υπαρχουν πολυ σοβαροτερα προβληματα γυρω μας και δε πρεπει να μας τι κανει ο καθε ποζερο-φοιτητης. :lol:

Nikol1979
25/09/2015, 11:25
Αλλά δεν σου αρκεί που σου ακουμπάνε το νοικι τους, τους κουτσομπολεύουμε κιολας. Το θέμα του νήματος δεν περιέχει κανέναν κοινωνικό προβληματισμό έτσι κ αλλιως. Πάμε παρακάτω..
Αν το θεωρεις κουτσομπολιο Νικολη δικαιωμα σου. Δε νομιζω οτι ειμαι αχαριστη για τα χρηματα που μου δινουν (οχι σε μενα, στο γραφειο οπου εργαζομαι) και αυτο τους το αποδυκνυω στην πραξη, γιατι και τα παιδια τους με παιρνουν τηλεφωνο για οτιδηποτε χρειαστουν (νικολ, επιασε ψυλλους το στρωμα μου, τι να κανω βοηθησε με) και τρεχω για ενα σωρο ασχετα (να τους κλεισω ξενοδοχεια, μεταφορικες, να παω τα παιδια με το μηχανακι στη ΔΕΗ για να μην περπατανε, να μεταφερω πραγματα κτλ κτλ ακομα και φαρμακα να τους παω αν ειναι αρρωστα τα παιδια στο σπιτι) που σε διαβεβαιω τιποτα απο αυτα δεν ειναι δουλεια μου τυπικα. Παιρνω το δικαιωμα να σχολιασω τους γονεις γιατι καταλαβαινω την αγωνια τους και οτι σχολιαζω εδω σε σας, το σχολιαζω και μαζι τους "γιατι κυρια Μαρια να σας στελενει το παιδι τα απλυτα με το ΚΤΕΛ, να σας βρω εγω πλυντηριο μεταχειρισμενο με 60 ευρω απο αλλον φοιτητη? αφηστε το να τα κανει μονο του" και κανεις ποτε δεν προσβληθηκε απο τον τροπο που τους το ειπα......


Στόχος και δικός μου είναι να φύγω έξω αλλά μόνο αν έχω δημιουργήσει μια σωστή συνθήκη, το πλάνο λέει σε δύο ή σε τέσσερα χρόνια και δεν είμαι πλέον παιδί 34 χρονών μαντράχαλος (μη κοιτάτε που είμαι δροσερός σα την πρωινή αύρα μέσα από τη φυλλωσιά των δέντρων και μοιάζω για 20 :p )

+10000 σκυλαρε, κι εγω ετσι λεω......και για την αυρα, και για την αυρα!!!!


Η χρονιά είναι 2035...

Το κουδούνι της πόρτας χτυπά και μπαίνει ένας νεαρός γύρω στα 18 στην αγκαλιά της μάνας του, αφού εχει να την δει κανα 3μηνο...
Τον ρωτάει πως πήγε η εξεταστική κι αν έχει αφήσει κι άλλα άπλυτα ρούχα εκτός απο αυτά που έφερε μαζί του.
Εκείνος δεν απαντάει γιατί τον έχει πάρει τηλέφωνο η γκόμενα και κλείνεται μέσα στο δωμάτιο του να της μιλήσει με το iPhone19s Plus που του πήρε ο πατέρας του δώρο για την επιτυχία του στις εξετάσεις. Βγαίνει όμως γρήγορα γιατί θα μείνει από μπαταρία κι έχει αφησει τον φορτιστή στο αυτοκίνητο που του έκαναν δώρο οι παππούδες του...
Το μεσημέρι τρώει όλη η οικογένεια μαζί και ο νεαρός ανακοινώνει ότι θα φύγει για διακοπές με την κοπελιά του, νοιώθει εξουθενωμένος απο την 1η του εξεταστική...

Πριν κλείσει πίσω του την πόρτα, ο πατέρας του του δίνει 250.000 iou (το ευρώ έχει καταρρεύσει εδώ και χρόνια) για το σ/κ..
Κλείνοντας την πόρτα, κοιτάζει τη γυναίκα του και της λέει "Όλο μαλ@κιες λέγαμε μικροί, Νικόλ"

Α στο δι@ολο, ανατριχιασα.....βρε λες?????? Το 2035 θα σου απαντησω.

sniper
25/09/2015, 11:29
....



Α στο δι@ολο, ανατριχιασα.....βρε λες?????? Το 2035 θα σου απαντησω.

Άσχετα αν συμφωνώ ή όχι μαζί σου, κάνε πρώτα παιδιά, δες τι θα κάνεις εσύ με τα παιδιά σου και μετά θα έχεις το δικαίωμα να κρίνεις τους γονείς τους κι αυτά.

Nikol1979
25/09/2015, 11:42
A. Που εχουμε γνωμη ολοι μας για τους πολιτικους δεν θα επρεπε, γιατι δεν ειμαστε πολιτικοι.

Δεν το αποκλειω Sniper να κανω κι εγω τα ιδια, αν και θα το προσπαθησω οσο μπορω να μην. Μεχρι τοτε, απλα συζηταω, δεν δικαζω κανεναν.

el_hymador
25/09/2015, 11:43
Στα 22 μου, μου πρότειναν δουλειά στην Καλιφόρνια, να βάζω λάδι στις σιλικονάτες αμερικανίδες και να αράζω στις παραλίες όλη μέρα, αμοιβή 30.000$ το μήνα... την απέρριψα επειδή δεν θα ήταν εκεί η μάνα μου να βάζει πλυντήρια και να σιδερώνει...

DAYMAN
25/09/2015, 12:26
και που τελειωνουν με το φοιτητικο τα ιδια δεν κανουν;Δεν τους καταλαβαινεις;Στον δρομο στα μαγαζια,στην καθημερινοτητα σου γενικα; 8 στα 10 αχρηστα.αγενεστατα,αμορφωτα,απαίδευτα χωρις ονειρα (μονο το 10ρικο του πατερα γαι τα εξοδα της ημερας) και οτι γινει στο μελλον.Προλαβαινω τους αλλους λεγοντας οτι εχω παιδια αλλα σε καμια των περιπτωσεων δεν τα μεγαλωνω ετσι ωστε να κανουν μεταπτυχιακο στην τεμπελια.

dimmie_72
25/09/2015, 13:05
τα παλιά τα χρόνια όταν πήγα ΦΙνλανδία ...

κι ότι σκεφτόμουν...

το νοιώθω, όπου νάναι θα φάω πάλι κατακέφαλα καμιά ΦΙνλανδία :plaf:

341725

:bawl:

sniper
25/09/2015, 13:09
τα παλιά τα χρόνια όταν πήγα ΦΙνλανδία στο αεροπλάνο ήμουν ο μόνος Έλληνας.
Οι άλλοι όλοι εσιμώοι !

Πριν από κάνα μήνα που πήγα πάλι οι μισοί ήταν Έλληνες κάτω των 30....
Ο διπλανός μου ήταν μουσικός και έπαιζε κρητική λύρα.

Σε φαντάζομαι ρε μπαγάσα ανάμεσα σε Εσκιμώους ντυμένους με δέρματα φώκιας, να τρώνε ωμό κρέας και να χορεύουν πεντοζάλι, μέσα στο αεροπλάνο...



Βγάλε συμπέρασμα....
Πληρώνει το Ελληνικό κράτος να επιμορφωθούν τα παιδιά και μετά πάνε αλλού.
Μαγκιά ε???

Τόσο καιρό δεν λέμε ότι δεν υπάρχει δωρεάν δημόσια παιδεία; Εμείς πληρώνουμε... Συγκεντρώσου.

OldMan
25/09/2015, 13:35
Εγω που εχω 3 (αλλη πολη-σπιτι, ιδια πολη-αλλο σπιτι, ιδια πολη-οικαδε) που ακριβως να τοποθετηθω...???

sniper
25/09/2015, 13:37
Εγω που εχω 3 (αλλη πολη-σπιτι, ιδια πολη-αλλο σπιτι, ιδια πολη-οικαδε) που ακριβως να τοποθετηθω...???


Στα 4;

dimmie_72
25/09/2015, 13:37
Α ειδες, εγω νομιζα οτι οποιαδηποτε στιγμη μετα την ενηλικιωση κανει για τετοιου ειδους μαθηματα.




με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.
γι αυτή την αξιοσέβαστη κατηγορία γονέων λοιπόν, στα 18 ενημερώνουν ότι "πεδίο ελεύθερο παιδί μου, άρπαξ' τη ζωή απ τα μαλλιά και σκίστη".

αν όμως αναλαμβάνεις την υποχρέωση να το σπουδάσεις, έχεις την υποχρέωση να το κρατάς ζεστό, φροντισμένο και απαλλαγμένο από σκοτούρες. ακόμη κι αν έχεις το πιο αμελές, σπάταλο και αδιάφορο παιδί. νωπές ακόμη οι μνήμες απ τους φοιτητές στη Λάρισα που προσπαθούσαν να ζεσταθούν σ' ένα μαγκάλι.
στην τελική αφού κολλάμε στην ανάληψη ευθυνών, του πληρώνεις τους λογαριασμούς (που θεωρώ υποχρέωση) και αφήνεις να χειρίζεται το χαρτζιλίκι.
αν πας να το χειριστείς με τα bills, η χωρίς ρεύμα θα μείνει, η χωρίς νερό, η χωρίς θέρμανση, η χωρίς φαΐ και πίστεψέ με ούτε συ το θέλεις.

dimmie_72
25/09/2015, 13:42
Εγω που εχω 3 (αλλη πολη-σπιτι, ιδια πολη-αλλο σπιτι, ιδια πολη-οικαδε) που ακριβως να τοποθετηθω...???

στα τσικό.

αλλη πολη-σπιτι (παιδί)
αλλη πολη-σπιτι (πατέρας λόγω εργασίας)
αλλη πολη-σπιτι (υπόλοιποι)

εξ αιτίας αυτών, το οίκαδε.... απροσδιόριστο :(

Nikol1979
25/09/2015, 13:44
Εγω που εχω 3 (αλλη πολη-σπιτι, ιδια πολη-αλλο σπιτι, ιδια πολη-οικαδε) που ακριβως να τοποθετηθω...???

Εσυ, το λες και διδακτορικο το δικο σου!

spyrakos35
25/09/2015, 13:45
Στα 4;


:lol:

OldMan
25/09/2015, 13:46
Στα 4;
Ειναι κι αυτη η μετατόπιση σπονδυλου, γμτ...

sniper
25/09/2015, 13:56
Ειναι κι αυτη η μετατόπιση σπονδυλου, γμτ...

Ε πέρνα μια βόλτα απο το ηλεκτρονικό τσιγάρο.. Αυτοί εκεί μέσα θα σε ισιώσουν τον σπόνδυλο...

Pan (dvs)
25/09/2015, 14:05
Εγω που εχω 3 (αλλη πολη-σπιτι, ιδια πολη-αλλο σπιτι, ιδια πολη-οικαδε) που ακριβως να τοποθετηθω...???

Υπομονη,θα κανουμε δικο μας κλαμπ.

pipe_smoker
25/09/2015, 14:15
Ε πέρνα μια βόλτα απο το ηλεκτρονικό τσιγάρο...

:eek:

Βλέπω τα θρεντ που τριγυρνάς και ανησυχώ....

teogtp
25/09/2015, 14:21
:eek:

Βλέπω τα θρεντ που τριγυρνάς και ανησυχώ....

Σιγα σιγα ολοι εκδηλώνονται. ....
:D

sniper
25/09/2015, 14:22
Σιγα σιγα ολοι εκδηλώνονται. ....

Όταν εμείς είχαμε ηλεκτρονικό τσιγάρο, εσείς ακόμα ταμπακο σ' εφημερίδα καπινουσατε....

:smokin:

dimmie_72
25/09/2015, 14:31
ποιο ταμπακο;
ψάθα από καρέκλα :D

Ασωτος
25/09/2015, 17:37
Λοιπον.
.
.
.
.
.
Οχι, σχολιαστε να δω τι εχετε να πειτε, ειδικα οσοι εχετε παιδια φοιτητες, τα κανετε κι εσεις αυτα?????

Πως θα αντιμετωπισουν αυτα τα παιδια τη ζωη μετα αραγε??


Όχι

Πέρισυ.
Σπίτι κλεισμένο από internet, κατέβηκε μέσα Σεπτέμβρη με μια βαλίτσα και ένα σλίπινγκ μπαγκ . Του είχα πει ότι δεν έχουμε δει το σπίτι απο κοντά, άρα μπορεί να κοιμηθεί λίγες μέρες στο πάτωμα ή να ψάξει για κάτι άλλο, μόνος του. Στο μήνα κατεβήκαμε εγώ και η Άννα με αυτοκίνητο, φορτωμένο με τα υπόλοιπα πράγματά του - κι άλλα ρούχα, πετσέτες, σεντόνια, κουβέρτες, βιβλία, κιθάρες, ενισχυτή, ποδήλατο, την προίκα βρε αδερφέ- . Από τότε μόνο τηλέφωνα και λεφτά. Ανεβαίνει Θεσ/νίκη Χριστούγεμμα, Πάσχα, εκλογές.

Φέτος, ένα χρόνο μετά :

Το ίδιο αρχικό σπίτι, λάμπει από καθαριότητα - αστεράκι ένα

Βρήκε καλή κοπέλα, που μαγειρεύει, πλένει (με πλυντήριο) και τον στριμώχνει να διαβάσει. ...

Έχει δουλέψει σε τρια διαφορετικά μαγαζιά ....



(Αστεράκι ένα) - Δεν μένει πολύ στο σπίτι του, περισσότερο στης κοπελιάς αλλά φιλοξενεί συχνά φίλους - συμφοιτητές, που φροντίζουν να λάμπει το σπίτι...

Ίδωμεν
.
.
.
.
.
.
.
Nikol1979, στο δικό σου δάσκαλο έχει πάει, πέρασε ήδη σήματα και ετοιμάζετιαι για πορεία

Nikol1979
25/09/2015, 17:50
Ωωωωω..τωρα σε θυμηθηκα!!! Βρε λες να βρεθουμε να περιμενουμε στο ιδιο φαναρι και να μην το ξερουμε??

Καταρχην μπραβο σου και μπραβο και στο γιο σου, ειμαι σιγουρη οτι ειναι πολυ καλα εδω, ειναι η καλυτερη πολη για φοιτητες....

Σου στελνω πμ που να με βρει αμα θελει τιποτα!:)

Nikol1979
25/09/2015, 19:08
Α,και μην ξεχάσω- αφιερωμένο στο bulmont...

341736

AUFGEBRACHT
25/09/2015, 20:56
ποιο ταμπακο;


341738