PDA

View Full Version : 4000 χλμ με duke200



duke200
24/09/2015, 17:49
εψαχνα να παρω μηχανακι καινούργιο. Ειχα klx300 απο το 2000, το επόμενο φυσιολογικό βήμα θα ήταν DRZ400, μόνο που στην ευρώπη δεν περναει ρύπους και ότι βρήκα μέχρι το 2006 σε μεταχειρισμένο ήταν επίφοβο.
Ζαχάρωνα το CRF450X μεταχείρω, αλλα η σύζυγος έβαλε βετο για κρος και έτσι μετα απο διεξοδική συζήτηση :yuck: αποφάσισα να παρω ελαφρυ στρεετ καινούργιο, μιας και το KLX μου βγαλε (και του βγαλα) την πίστη. (προσοχή όσοι έχετε παλιό KLX τσεκάρετε τα ελατήρια των βαλβίδων, με τον καιρό πέφτουν και φτάνει η βαλβίδα στο ψευτοκάπακο)

κοιταξα για MT07, CB500F, duke390 και ήμουν μεταξύ αυτων. Καποια στιγμή όμως βρήκα duke200 stock 3490 κούτα. 26 άλογα στρόφαλο 120 κιλά. Λεω ψευτομοτάρ είναι, μ΄ενα λαστιχάκι corsaMT60 θα στεκεται και ωραία στο χώμα,δεν ήθελα να βάλω δόσεις και έτσι το πήρα. Διάβαζα στα forum για Kαθε Τρίτη Μάστορα, διάβαζα για τρύπια ρεζερβουάρ, κολημένα μοτερ, προβληματική τρομπα νερού που ανακατευει τα λαδια με τα νερα, λεω δε μαμιέται wannabe μάστορας είμαι, θα το φτιάχνω.

Τελικά το μηχανάκι αποδείχθηκε πάρα πολύ καλό, τα μοτερ κολάγανε γιατι οι μαστορες δεν ξεραν για εξαέρωση του παραφλού, η αντλία ήτανε οκ, το μηχανάκι δεν έχει χάσει σταγόνα λάδι, ούτε παραφλού στα 4000 χλμ που το χω. Ευλαβικό στρώσιμο, πρώτο service 200 ευρω (είπαμε KTM), για να μην χασω την διετή εγγύσηση. Ήθελε μόνο παχύτερο σιμάκι στο καπελώτο γιατι ήταν οριακά μικρό το διάκενο σε μια απο τις 4 βαλβίδες. 2ο service έπεται στα 6000, μόνο λάδια(motorex cross power 10W60)-φίλτρο και μετα πάνε για 3ο στα 11.000, το μεγάλο (άλλη μια 200άρα). Η κτμ συνιστα κάθε 7500 service, αλλα ξέρετε των φρονίμων τα παιδια πριν πεινάσουν μαγειρέυουν.

Εντυπώσεις: Ακούγεται πολύ καλά, ΣΤΡΙΒΕΙ, έχει καλά φρένα και σίγουρα το γκάζι δεν θυμίζει διακοσάρι (23 άλογα ρόδα μαμα βγάζουν μέσες άκρες, όσα και το CBR250). Πιο πολύ ροπάτο μονοκύλινδρο υδρόψκτο 300αρι θυμίζει (με το klx που χα πάντως πρέπει να "κοβεται"). Στο καλό χώμα ξεχνάς οτι φοράς λάστιχα δρόμου και έχεις την άισθηση οτι οδηγάς enduro, οπότε με κανενα heidenau K60 πρέπει να κάνει παπάδες (είπαμε 120 κιλά). Στην άσφαλτο μπορείς να παίξεις σαν με κανονικό μοτάρ, πολύ ευχάριστο και ευέλικτο.

Στα αρνητικά το πολύ κοντό γρανάζωμα (θετικό για τους φαναρολάγνους), απο το στρωσιμο ακόμα άλλαξα το πίσω γρανάζι απο 42 σε 39 και τώρα είναι πολύ καλύτερο. Επίσις το σασμαν δυσκολέυεται να αποφασίσει να κατεβάσει ταχύτητα, ειδικά άμα το πας χαλαρα (όπως σχεδόν όλα τα KTM).

Με το νέο γρανάζωμα και ξεκούμπωτο τον αισθητήρα ταχύτητας (έχει περιοριστή τελικής 138 χιλιόμετρα), είδα ευκολα στο ίσωμα 150 χιλιόμετρα στις 10.500 στροφές (κόφτη έχει 11.000)

Στην εθνική παει καλά και είναι πολύ σταθερό για το βάρος του ακόμα και στα 130-140 χιλιόμετρα, απλα όπως σε κάθε naked, ο αέρας σε παρακουράζει.

Κατανάλωση αστεία, κάνω 200 χιλιόμετρα δικάβαλο με 10 ευρω κατοστάρα.

Γενικά πιστεύω οτι αξιζει μια ματια σε κάποιον που παει για κατι σε 250-400άρι που τα κάνει όλα και συμφέρει.

Ακόμα καλύτερο είναι το 390duke το οποίο είναι ακριβώς σαν το 200αρι με ακόμα πιο πολύ γκάζι (περίπο 38 άλογα ρόδα στα 140 κιλά). Δυστυχώς τα 2 χιλιάρικα παραπάνω που με χώριζαν απο δαύτο ήταν πολλά για να το αποκτήσω, αλλα δεν πειράζει το 200αρακι αποδείχτηκε πολύ πιο σβέλτο απ΄οτι περίμενα. Σε αυτους που σκέφτονται να παρουν το duke125, τους λέω απλά να το ξεχάσουν, να πάρουν κατ' ευθείαν το 200αρι, εκτός αν είναι λεφτάδες πιτσιρικάδες και δεν μπορουν να βγαλουν ακόμα δίπλωμα Α2

taisteal
24/09/2015, 18:05
Τα τελευταια χρονια τα περισσοτερα ΚΤΜ ειναι αξιοπιστα,περα απο φοβερα μηχανακια.
Αλλα με 4.000 χλμ δεν μιλας ακομη για αξιοπιστια,ειναι πολυ νωρις

duke200
24/09/2015, 18:22
Τα τελευταια χρονια τα περισσοτερα ΚΤΜ ειναι αξιοπιστα,περα απο φοβερα μηχανακια.
Αλλα με 4.000 χλμ δεν μιλας ακομη για αξιοπιστια,ειναι πολυ νωρις

σιγουρα και δεν εγραψα πουθενα για αξιοπιστία. Απλά είπα οτι δεν συνάντησα κανένα απο εκείνα τα τερατώδη που διαβαζα σε κατι forum και βιντεο στο youtube για πιστόνια που βαράνε στο στρώσιμο, κλπ.

Nostradamus
24/09/2015, 18:29
... Διάβαζα στα forum για Kαθε Τρίτη Μάστορα, διάβαζα για τρύπια ρεζερβουάρ, κολημένα μοτερ, προβληματική τρομπα νερού που ανακατευει τα λαδια με τα νερα, λεω δε μαμιέται wannabe μάστορας είμαι, θα το φτιάχνω....



Καλα με 4κ χιλιομετρα δεν μπορεις να πεις τιποτα ακομη για το τι μπορει να βγαλει... Αλλα γενικα τα τελευταια χρονια δεν ακουγονται τα τερατα του παρελθοντος...

Καλοβολτο να ειναι και παντα ορθιος...

taisteal
24/09/2015, 18:30
σιγουρα και δεν εγραψα πουθενα για αξιοπιστία. Απλά είπα οτι δεν συνάντησα κανένα απο εκείνα τα τερατώδη που διαβαζα σε κατι forum και βιντεο στο youtube για πιστόνια που βαράνε στο στρώσιμο, κλπ.

Στα φορουμ λενε ολο μαλακειες :lol:
Αν του κανεις την προβλεπε συντηρηση,και ο μηχανικος δεν ειναι ασχετος,δεν παθαινουν τιποτα

Να το χαιρεσαι το μοτορι :beer:

duke200
24/09/2015, 18:35
ευχαριστω. Φυσικά αν κατι παει στραβα θα ενημερώσω ;)


Α και κατι άλλο που ξεχασα. Είμαι 1.90 και βολευομαι καλά επάνω, ενω η σέλα αν και σκληρή είναι πολύ πιο άνετη απο κανονικού μοταρ.

devil's animal
24/09/2015, 18:44
καλοβολτο να ειναι το μικρουλι αλλα πιστευω οτι ειναι αρκετα ακριβα για τα cc τους και αυτα που προσφερουν...οχι μονο το δικο σου..ολα...
και το λεω αυτο για η αγορα μεταχειρισμενων εχει διαμαντακια με πολυ λιγα λεφτα...

πυξιδας990
24/09/2015, 19:02
Πολυ καλο μηχανακι,απειρως καλυτερη επιλογη απο το 125

RaGe_Raptor
24/09/2015, 19:25
Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα...!!! :beer:

Eversman
24/09/2015, 19:43
Να το χαρείς με πολλές και όμορφες διαδρομές :beer:

Panos76
25/09/2015, 09:40
Πολύ ενδιαφέρον θέμα, μιας και ενδιαφέρομαι και εγώ για την κατηγορία.

Συγκεκριμένα, όπως έχω επαναλάβει σε άλλα θρεντς, έχω καταλήξει σε crf250L ή Klx250 (καινούρια) αλλά και ο μικρός δούκας είναι ''λιμπιστερός'' και αξιοπρόσεκτος.

Οι περιορισμοί του όμως, για εμένα πάντα, ήτοι: χώμα, ακριβή συντήρηση, ψιλο πολεμική εμφάνιση & θέση οδήγησης, λιγότερα cc, αρκούντως νεανικό προφίλ (εντάξει, δεν είμαι κWλόγερας ακόμα αλλά λίγο συντηρητικός :D ) τείνουν να με αποτρέψουν.

Αν είμαΝε 10 χρόνια νεότερος ίσως το χτύπαγα :evil:

Να το χαίρεσαι και να είναι απροβλημάτιστο!

duke200
25/09/2015, 09:48
Πολύ ενδιαφέρον θέμα, μιας και ενδιαφέρομαι και εγώ για την κατηγορία.

Συγκεκριμένα, όπως έχω επαναλάβει σε άλλα θρεντς, έχω καταλήξει σε crf250L ή Klx250 (καινούρια) αλλά και ο μικρός δούκας είναι ''λιμπιστερός'' και αξιοπρόσεκτος.

Οι περιορισμοί του όμως, για εμένα πάντα, ήτοι: χώμα, ακριβή συντήρηση, ψιλο πολεμική εμφάνιση & θέση οδήγησης, λιγότερα cc, αρκούντως νεανικό προφίλ (εντάξει, δεν είμαι κWλόγερας ακόμα αλλά λίγο συντηρητικός :D ) τείνουν να με αποτρέψουν.

Αν είμαΝε 10 χρόνια νεότερος ίσως το χτύπαγα :evil:

Να το χαίρεσαι και να είναι απροβλημάτιστο!

θα διαφωνήσω μόνο για τη θέση οδήγησης και τα cc: Η θέση οδήγησης είναι άνετη σαν μοταρ, όχι σκυφτή σαν street. Το CRF/KLX βγάζουνε 20 άλογα ροδα και το duke200 23. Ειχα και KLX και αλήθεια σου λέω μου φαινεται και πιο ροπάτο και πιο γρήγορο το duke.

Για το χώμα και συμφωνω και διαφωνώ. Σιγουρα δεν έχει τις δυνατότητες του KLX (το οποίο παρεμπιμπτοντως είναι πολύ πιο ικανό στο χώμα απο το CRF250L), αλλα επειδή το χω βάλει σε καλό χώμα, πιστευω με 50-50 λάστιχο θα έχει πολύ αξιοπρεπείς δυνατότητες.

Γενικά πιστεύω οτι αμα πας πολύ χώμα πάρε KLX, αμα θές allaround και πας αρκετα χώμα CRF250L και άμα θες λίγο χώμα και πολύ δρόμο, παρε duke200 με 4000 χωρις ABS ή ακόμα και με 5000 ευρω duke390 χωρίς ABS, πού είναι πυραυλος και εκει αλλάζεις τελείως κατηγορία (έχει το ίδιο γκάζι με το XT660X)

devil's animal
25/09/2015, 10:02
duke390 χωρίς ABS, πού είναι πυραυλος και εκει αλλάζεις τελείως κατηγορία (έχει το ίδιο γκάζι με το XT660X)

αυτο που το λες συνεχως το εχεις δει να συμβαινει...ή ετσι απλα μιλας λογω specs?
θελω να πω, εχεις δει να ανοιγει duke 390 με xtx 660 και ηταν μαζι? εχεις δει δυναμομετρησεις?

Panos76
25/09/2015, 10:03
Γενικά πιστεύω οτι αμα πας πολύ χώμα πάρε KLX, αμα θές allaround και πας αρκετα χώμα CRF250L και άμα θες λίγο χώμα και πολύ δρόμο, παρε duke200 με 4000 χωρις ABS ή ακόμα και με 5000 ευρω duke390 χωρίς ABS, πού είναι πυραυλος και εκει αλλάζεις τελείως κατηγορία (έχει το ίδιο γκάζι με το XT660X)

Κάνω πολύ km τη μέρα, 1100/μήνα μόνο για τη δουλειά!

Είχα σκούτερ 150άρι και το έδωσα λόγω ανεπάρκειας (το πήγαινα τέρμα ΑΟ κάθε μέρα). Φοβάμαι πως ένα γκαζιάρικο και νευρικό όχημα θα παραδώσει πνεύμα σύντομα.

Το crf μου φαντάζει ένα τίμιο μοτοσυκλετάκι - πολυεργαλείο, που θα αντέχει στις κακουχίες του Ελληνικού αστικού τοπίου ενώ ο δούκας δείχνει κυριλέ και στριτάδικος.

anyway, όταν θα έρθει ο καιρός θα ανοιχτεί θέμα.

duke200
25/09/2015, 10:05
αυτο που το λες συνεχως το εχεις δει να συμβαινει...ή ετσι απλα μιλας λογω specs?
θελω να πω, εχεις δει να ανοιγει duke 390 με xtx 660 και ηταν μαζι? εχεις δει δυναμομετρησεις?

αν έχεις XTX μαμα δοκίμασε με ένα 390 μόνος σου και θα το δεις. Κανε και τον υπολογισμό στα κιλα ανα ιππο.

devil's animal
25/09/2015, 10:10
αν έχεις XTX μαμα δοκίμασε με ένα 390 μόνος σου και θα το δεις. Κανε και τον υπολογισμό στα κιλα ανα ιππο.


οχι, δεν εχω χτχ μαμα..ουτε κωλοφτιαγμενο...δεν εχω καθολου.τελεια.
τον υπολογισμο στα κιλα ανα ιππο μπορω να το κανω αλλα ειναι πολυ μπακαλιστικο για να δεις πιο εχει πιο πολυ γκαζι...γιατι το ενα δουλευει υστερικα ψηλα για να βγαλει αλογα και το αλλο εχει γκαζι απο χαμηλα λογω ροπης...

ακομα ομως δεν μου εχεις απαντησει σ'αυτο που σε ρωτησα...
το εχεις δει καπου να συμβαινει ή απλα εκανες μια αναλογια κιλων ανα ιππο και εβγαλες συμπερασμα?

noodles
25/09/2015, 10:15
να το χερεσαι το κατεμι. ειναι νωρις τα 4000χλμ για να πεις οτι εβγαλε προβλημα η οχι. γενικα παντως τα μοντελο απο 07-08 και μετα ειναι πιο απλα με αποτελεσμα να συντηρουντε πιο ευκολα απο τους ελληναρες μηχανικους. για να βγαλει σοβαρο προβλημα πρεπει να ειναι πολυ καφρος ο ιδιοκτητης η ο μηχανικος. κανε τα σερβις σωστα οταν προτεινει ο κατασκευαστης και δε θα παθει τιποτα. :)

BLiTzER
25/09/2015, 10:16
Το ΧΤΧ έχει μόλις +5 άλογα περίπου και είναι 40-50 κιλά βαρύτερο, αλλά μιλάμε για 65-70% περισσότερη ροπή. Χλωμό να το έχει.

devil's animal
25/09/2015, 10:24
Το ΧΤΧ έχει μόλις +5 άλογα περίπου και είναι 40-50 κιλά βαρύτερο, αλλά μιλάμε για 65-70% περισσότερη ροπή. Χλωμό να το έχει.



ενταξει, αν υπολογισουμε οτι θα τα μετρησουμε με ιδιο καυσιμο μεσα, δεν εχουν 50 κιλα διαφορα...ουτε καν 40 συμφωνα με τα specs: duke 390 (http://www.motorcyclespecs.co.za/model/ktm/KTM%20390%20Duce%2013.htm)/ xtx 660 (http://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_xt660x%2004.htm)

BLiTzER
25/09/2015, 10:27
Εντάξει, μόνο 34 :P Δεν κάθισα να το ψάξω, προφανώς, εμπειρικά το είπα. Δε λέμε κάτι διαφορετικό ένιγουει. Και οι 2 "υπέρ" του ΧΤΧ είμαστε.

devil's animal
25/09/2015, 10:34
Εντάξει, μόνο 34 :P Δεν κάθισα να το ψάξω, προφανώς, εμπειρικά το είπα. Δε λέμε κάτι διαφορετικό ένιγουει. Και οι 2 "υπέρ" του ΧΤΧ είμαστε.


οχι εγω δεν ειμαι υπερ του χτ (πολυ)..ουτε του duke...
απλα εχω την απορια και ρωταω για να μαθαινω...:ninja:


γιατι μου φαινεται λιγο περιεργο να πιαστει μαλλι με μαλλι μονοκυλινδρο με μονοκυλινδρο που να εχουν 286cc διαφορα...οση συμπιεση και να εχει το μικρο...

duke200
25/09/2015, 10:36
οχι, δεν εχω δει live, έχω δει μετρησεις 0-400 και υπολογισα τα κιλα στον ίππο

http://www.motomag.gr/news/test-drive-dokimi/yamaha-xt660x-2004-2006 : XTX 0-400 14,03, τελική: 171

http://www.insella.it/prova/ktm-duke-390-2013/rilevamenti : duke390 0-400: 14.4, τελική: άνω των 170

δεν ξερω ποιο περναει το ένα η το άλλο, αλλα πάντως είναι στην ίδια τάξη επιδόσεων.
Γιατι σου κακοφαίνεται αυτό?

Άλλωστε το ΧΤΧ είναι 50 κιλά βαρύτερο απο το 390.

BLiTzER
25/09/2015, 10:40
Γι'αυτό το έβαλα σε εισαγωγικά, επειδή ποτέ δε συμπάθησα το ΧΤΧ. Αλλά, ναι, αυτό που λες. Όσο βαρύ και all-around κι αν είναι, παραμένει ένα μονοκύλινδρο 660cc με μπόλικη ροπή.

Πάντως, επειδή έχω οδηγήσει το 390, έχει όντως γκάζι και είναι πολύ διασκεδαστικό μηχανάκι. Αλλά, όπως όλα τα τελευταία Duke, δεν είναι motard.

devil's animal
25/09/2015, 10:43
οχι, δεν εχω δει live, έχω δει μετρησεις 0-400 και υπολογισα τα κιλα στον ίππο

http://www.motomag.gr/news/test-drive-dokimi/yamaha-xt660x-2004-2006 : XTX 0-400 14,03, τελική: 171

http://www.insella.it/prova/ktm-duke-390-2013/rilevamenti : duke390 0-400: 14.4, τελική: άνω των 170

δεν ξερω ποιο περναει το ένα η το άλλο, αλλα πάντως είναι στην ίδια τάξη επιδόσεων.
Γιατι σου κακοφαίνεται αυτό?

Άλλωστε το ΧΤΧ είναι 50 κιλά βαρύτερο απο το 390.



ενταξει το ξερεις οτι οι μετρησεις στα περιοδικα μπορει να ειναι οτι να'ναι ετσι?
μπορει το ενα να μετραει τελικη απο ταχυμετρο μοτοσυκλετας και το αλλο απο gps...

επισης μετρανε οι συνθηκες που εγιναν οι μετρησεις, κλπ...

επισης, δεν μου κακοφαινεται τιποτα...απλα το θεωρω ατοπο....

και ειπαμε: δεν εχουν 50 κιλα διαφορα...δες παραπανω τα specs στα links...

duke200
25/09/2015, 10:49
και οι μετρησεις να ναι ακυρες τα κιλά στον ίππο ποτέ. Απλα κάποιες φορές δεν βγαίνουν γιατι ο ψευτράκος ο Έλληνας συνήθως δεν αναφέρει όλα τα πράγματα που φοράει στο μοτερ του.

παντως το duke έχει ελαφρά καλύτερα κιλά ανα ίππο επομένως σε μια κόντρα με οδηγούς ίδιους βάρους σε τελείως μαμα καλοσυντηρημένα μηχανάκια θα πόνταρα υπερ του duke, μιας και έχει και πιο κοντή κλιμάκωση στο σασμαν

devil's animal
25/09/2015, 10:50
και οι μετρησεις να ναι ακυρες τα κιλά στον ίππο ποτέ. Απλα κάποιες φορές δεν βγαίνουν γιατι ο ψευτράκος ο Έλληνας συνήθως δεν αναφέρει όλα τα πράγματα που φοράει στο μοτερ του.



καποιος σ'εχει στεναχωρησει εσενα...

duke200
25/09/2015, 10:56
καποιος σ'εχει στεναχωρησει εσενα...

όταν ημουν μικρός στεναχωριώμουν για τετοιες λαλακίες πολύ. Τώρα πια στα 38 δεν έχει νόημα να ασχολούμαι, όπως και νομίζω κανένας στην ηλικία μου. Τωρα πια κόντρες μόνο στο ξύρισμα....:)

devil's animal
25/09/2015, 10:59
όταν ημουν μικρός στεναχωριώμουν για τετοιες λαλακίες πολύ. Τώρα πια στα 38 δεν έχει νόημα να ασχολούμαι, όπως και νομίζω κανένας στην ηλικία μου. Τωρα πια κόντρες μόνο στο ξύρισμα....:)


ενταξει καμια ψιλη (λογικα) θα την ριξεις αν ερθει διπλα στο 200αρι σου κανενα cbr250...:winka:

duke200
25/09/2015, 11:05
ενταξει καμια ψιλη (λογικα) θα την ριξεις αν ερθει διπλα στο 200αρι σου κανενα cbr250...:winka:

μη μου βαζεις φυτιλια :lol:

bulmont
25/09/2015, 11:15
καποιος σ'εχει στεναχωρησει εσενα...



http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=126349&highlight=%CF%84%CE%BF+%CF%84%CF%83%CE%B1%CE%B9

Nostradamus
27/09/2015, 11:52
Κοίτα duke200 ότι έχεις τα θεματικά σου με την πορτοκαλί εταιρία είναι σίγουρο. Και λογικό ως ένα βαθμό γιατί 1. Είσαι ιδιοκτήτης και αν δεν πενεψεις το σπίτι σου...και 2. Βγάζουν κ@ύλα μοτοσακα γενικα...
Αλλά εντάξει, θέλει και ένα μέτρο.. Τα σπεκς είναι σπεκς αλλά και οι κούτρα αναλογίες δεν λένε πάντα την αλήθεια..
Άλλο πράγμα το ένα άλλο το άλλο..

toyar
27/09/2015, 17:21
τα specs επαληθευονται απο σταση και σε τελικη
σε ρεπριζ η ροπη απο τα παραπανω κυβικα κανει διαφορα
επισης δεν ειναι καλο για ενα μοτερ να ειναι κοντα σε ιπποδυναμη με ενα αλλο με σχεδον τα διπλα κυβικα ειδικα οταν μιλαμε για μονοκυλινδρα
εμβολο πειρος μπιελα στροφαλος τραβανε μεγαλα ζορια με οτι αυτο σημαινει οχι για την αξιοπιστια αλλα για τη μακροζωια του μοτερ

duke200
12/02/2016, 23:04
uptade στην συμβιωση μου με το dukaki.

service 7500 χλμ μόνο λαδια (motorex cross power 10W60), φιλτρο, καθάρισμα σίτας.

το μεκανάκι δεν έχει κάψει σταγόνα λάδι, σταγόνα παραφλού.

εκανα ταξίδια και μετα το καλοκαίρι (θυμίζω καλοκαιρι μερα παρα μέρα θαλάσια μπάνια με τη σύζυγο Ιωάννινα-Συβοτα, Πάργα, Βράχο, Καστροσυκία κλπ), πηγα μια φορά Ιωάννινα-Αθήνα και μία Ιωάννινα - Καλαμάτα μονοκάβαλος με 3 25λεπτες στασεις για να κρυωσει.

Στο ταξίδι παει άνετα με 100-120 χλμ. Η σέλα είναι άνετη ακόμα και για το συνεπιβάτη. Θα ήθελα λίγο παραπάνω γκάζι με λιγότερες στροφές σε πολύ ανοιχτά κομάτια, καθώς το λυπαμαι να το πηγαίνω για πολύ ώρα στα 140 χλμ της ηλεκτρονικής τελικής του . Όταν εβγαλα τον αισθητήρα ταχυτητας είδα εύκολα και 150 χλμ. Φυσικά με το μαμα κοντό γρανάζωμα δεν παει τόσο άνετα στο ταξιδι, καθως οι στροφές λειτουργιας ανεβαίνουν (θυμιζω οτι στα 500χλμ έβαλα 39 αντι 42 γρανάζι πίσω).

το δοκίμασα αρκετα και σε χωμα με γαρμπίλι και νεροφαγώματα και δεν πιστευα οτι πήγαινε τόσο άνετα και γρήγορα με τα λάστιχα δρόμου. Αν πηγαίνει έτσι με τα λάστιχα δρόμου, με κατι σαν πιρελι ΜΤ60 τι θα κάνει?

το μεγάλο ατού φυσικά είναι η κατανάλωση. Ακόμα και τσίτα δεν καιει πάνω απο 3.5 λίτρα/100χλμ.
Σε κλειστά ασφάλτινα κομάτια και στην πόλη είναι φυσικά στο στοιχείο του. Γέρνει πολύ, "κόβει" ακαριαία και συνέχεια βρίσκω αφορμές να πηγαίνω για ψώνια...

Dalt0n
13/02/2016, 02:17
αν έχεις XTX μαμα δοκίμασε με ένα 390 μόνος σου και θα το δεις. Κανε και τον υπολογισμό στα κιλα ανα ιππο.

Μου θυμίζεις έναν λεωφορειατζή που νομίζει ότι με το 600αρι k7 gixxer μπορεί να πατήσει κάτω την γριά μου. ..Την ροπή που έχουν τα παραπάνω κυβικά δεν την μετράτε :evil:

duke200
11/09/2016, 08:55
update στη συμβιωση με το duke200.

τωρα πια έχω σχεδόν 10.000 χλμ (όχι και λίγα για 1 και κάτι χρόνο που το χω).

Το μοτερ δουλεύει καλά, λαδι/παραφλού δε χανει σταγόνα, τα πλαστικά δε τρίζουνε. Επίσης έχει αρκετά λιγότερο κραδασμό απο άστρωτο, μιας και τωρα έχει "ανοιξει" όπως λέμε, σε σημειο που ξεχνας οτι οδηγάς μονοκύλινδρο.

Με το 39 αντι για 42 γρανάζι ταξιδεύεις ανετα με 100χλμ χωρίς να ζορίζεται πολύ το μοτερ και ο αέρας δεν ενοχλεί πολύ για γυμνό. Ακόμα και στην ανηφόρα πάντως (αμα δεν έχεις πολύ κόντρα αέρα), πιάνει έυκολα την ηλεκτρονική τελική των 138 χλμ, αλλα δεν είναι να δουλευει πολύ ώρα έτσι, ειδικά καλοκαίρι.

Το μηχανάκι μπορει να στριψει και σαν μοταρ (με πόδι κάτω), αλλα και σαν SS (με γόνατο) αρκει να ξεπεράσεις τα ψυχολογικά σου όρια, μιας και το μηχανάκι γέρνει πολύ παραπάνω απ' οσο φοβάσαι.

Το πίσω μέρος έχει μια τάση να driftarei, αλλα χωρίς να τρομάζει.

Μεγάλη εντύπωση μου έκανε στο χώμα, καθώς ακόμα και με τα M5, το ζορισα (ακόμα και στο χαλίκι) και ξεχασα πως οδηγούσα μηχανάκι δρόμου, νόμιζα οτι ήμουν σε κανα EXC. Μεγάλες εκτός δρόμου δυνατότητες και σίγουρα με κανα 50-50 λάστιχο θα μπορει να κινείται σε πραγματικά γρήγορους ρυθμούς χωρις να... ιδρώνεις.

Στην πόλη, δεν νομίζω οτι υπάρχει πιο κατάλληλο μηχανάκι για ελιγμους, είναι πιο ευέλικτο και απο παπι ακόμα, ενω το γκάζι του σε βοηθαει στις προσπεράσεις των αργων μπανιεροειδών.

Κατανάλωση 2.5 λίτρα περίπου στα 100 χλμ. Πρακτικά γεμίζω με 15 ευρω και περναω περίπου 1.5 μηνα με πηγαινε-ελα στη δουλεια καθε μέρα 6 χλμ.


Τα metzeler M5 είναι τίμια. Κρατάνε καλά στο στεγνό, προσφερουν και το κατι παραπάνω στο χώμα. Σχετικα αδυνατο σημείο το πολύ βρεγμένο, όπου παρατήρησα πολύ "ζεμπεκιά" (τασεις υδρολίσθισης). Στο απλά βρεγμένο ουδέτερα πράγματα, αλλα δεν είναι και MT60 corsa, θέλουν προσοχή. H φθορά τους για 10.000 χλμ είναι ανύπαρκτη, τα βλέπω να κρατάνε σίγουρα άλλα 10.000 χλμ.

Τα φρενα ειναι πολύ καλά (δεν έχω ABS) το μόνο που ενοχλεί είναι οτι το πίσω παραμπλοκάρει εύκολα όταν είμαι μόνος, σε αντίθεση με το μπροστά.

να θυμισω οτι το 200αρι καιτο 390 έχουν ίδιο πλαίσο/περιφερειακά, όποτε οτι λεω για το μηχανάκι που αφορά οδική συμπεριφορά/φρενα πιθανόν να ισχύει και για το 390.

Ζεύκας
11/09/2016, 10:05
τα σέρβις που του έχεις κάνει μέχρι τώρα πόσο κοστίζουν;

duke200
11/09/2016, 11:13
πρωτο στα 1000χλμ, 160 ευρω (μεγαλο, θελανε και ρυθμισμα οι βαλβίδες), δευτερο (7500χλμ) 40ευρω (λαδια-φιλτρο),τριτο στα 16000χλμ, δεν έχω κάνει ακόμα. Λάδι σε όλα τα service βαζω 10W60 motorex cross power 100% συνθετικό.

το 200αρι είχε μια ιδιομορφία, τα μοντελα 2012 τα είχανε κάθε 5000χλμ σερβις, απο το 2013 τα δίνουνε κάθε 7500. Πιθανόν επειδη βγηκε στην αγορά το 2012 και θελανε να δουνε πως θα παει μετα το δώσανε καθε 7500 χλμ. Tωρα όλα τα duke/rc 125/200/390 τα δίνουνε κάθε 7500χλμ. 1000χλμ το πρώτο (λαδια/φιλτρο + ελεγχος διακενων βαλβίδων), 8500χλμ το 2ο (μονο λαδια-φίλτρο) και 16000χλμ το τρίτο (λάδια/φιλτρο/μπουζι/φιλτρο καυσίμου/ελεγχος βαλβίδων)

doctoras
11/09/2016, 14:31
Dry Weight 126 kg
εκεί ξεκάθαρα οφείλετε ο λόγος που πάει άνετα στο χώμα

Kepler Fun
11/09/2016, 20:19
Διαβάζω με ενδιαφέρον τα όσα αναφέρεις και ασπάζομαι την κρίση σου χωρίς να έχω οδηγήσει ποτέ την συγκεκριμένη μοτοσικλέτα.

Ως κάτοχος LC4 προ αρκετών ετών, που το χρησιμοποιούσα και εγώ σαν μοναδικό μεταφορικό μου στην Αθήνα έχω μερικές απορίες.
Πως εξυπηρετείσαι καθημερινά με ένα μηχανάκι που δεν έχει χώρους ούτε να βάλεις την άδεια ?

Δεν ξέρω εάν κινείσαι στα Γιάννενα όπως φαίνεται στο προφίλ. Στην πόλη αυτή έχω μείνει δύο χρόνια με μηχανή κάνοντας πάνω κάτω Αθήνα πολλά Σ-Κ.

Με το πολύ κρύο που βάζεις τον εξοπλισμό σου ? Όλα στο σακίδιο πλάτης ?
Το δεύτερο άτομο πως αντέχει πήγαινε – έλα από Γιάννενα μέχρι την θάλασσα με την εμβρυακή θέση του πίσω καθίσματος?

Θέλω δηλαδή να πω δηλαδή τι γίνεται με την πρακτικότητα.

Γιατί αυτό το μηχανάκι μου κάνει για πιτσιρικάδες που θέλουν όσο περισσότερο sport γίνεται. Αυτό νομίζω υποστηρίζει και το promotion της KTM.
Είναι τελικά μηχανάκι πόλης και γενικής χρήσης ?

Πάντα όρθιος και δίτροχος!!

ratamahatta
11/09/2016, 21:03
Πάντα τέτοια, να τα χαιρόμαστε.

Pan (dvs)
11/09/2016, 21:18
Διαβάζω με ενδιαφέρον τα όσα αναφέρεις και ασπάζομαι την κρίση σου χωρίς να έχω οδηγήσει ποτέ την συγκεκριμένη μοτοσικλέτα.

Ως κάτοχος LC4 προ αρκετών ετών, που το χρησιμοποιούσα και εγώ σαν μοναδικό μεταφορικό μου στην Αθήνα έχω μερικές απορίες.
Πως εξυπηρετείσαι καθημερινά με ένα μηχανάκι που δεν έχει χώρους ούτε να βάλεις την άδεια ?
........


Πάντα όρθιος και δίτροχος!!

Εκανε τα κουμαντα του,εβαλε πλαινους σακκους και βρηκε την υγεια του.

typhoon
11/09/2016, 21:49
Αν εξαιρέσεις Honda nc κ τα σκούτερ(άντε κ μερικά καινούργια παπακια βλ.supra x ) καμία μηχανή δεν έχει χώρους με την έννοια του φορτωνω πραματια. Όλες μου οι μηχανές είχανε μπαγκαζιερα ή φόρτωμα στη θέση του συνεπιβάτη

duke200
12/09/2016, 22:13
να βαλω και μια φωτο με τα σαμαρια (saddle bags) απο louis.de (35 ευρω): 15 λίτρα έκαστη, χωραει ανετα τα ψωνια της βδομάδας. εβαλα και μασκουλα επίσης που κάτι κάνει στον αέρα, καθώς και χούφτες (ολα after market hong kong απο ebay).

το δευτερο ατομο δεν παραπονέθηκε για την πίσω θεση και σε 390 που καθισα απο περιέργεια συνεπιβατης, είναι παραδόξως άνετη. Οποτε με τις καταλληλες οικονομικές παρεμβασεις μπορει να γινει και χρηστικό.

365887

ratamahatta
13/09/2016, 22:24
Χάθηκε ρε συ να βάλεις μια φώτο ημέρα να τα δούμε καλύτερα :D.

kordix
13/09/2016, 22:49
Χάθηκε ρε συ να βάλεις μια φώτο ημέρα να τα δούμε καλύτερα :D.

Ωραίο ρε λέω αλλά μαρί ΚΤΜ βγάλτο και ον/οφ για μας τους χωματερούς.:cool:

basilis_k6
13/09/2016, 22:59
Ωραίο ρε λέω αλλά μαρί ΚΤΜ βγάλτο και ον/οφ για μας τους χωματερούς.:cool:

freeride 350....

kordix
14/09/2016, 08:13
freeride 350....

Δεν είναι ον/οφ είναι ένα πιο ήρεμο ΕΝΤΟΥΡΟ.

Red Rider
13/02/2017, 18:22
Σκέπτομαι ένα duke 200.
Πλέον κανω 50 χιλιόμετρα την μέρα τουλαχιστον,σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας,και νομίζω πως με κουρασε το crypton X.
Τι λέτε αξίζει η μετάβαση?

o teos
13/02/2017, 18:29
Αν αντέχει η τσέπη τα σέρβις της ktm είναι γάμω τα μηχανάκια και γω το γλυκό κοιτάω για πολη και γύρω γύρω γιατί αποφάσισα πως δε θέλω ούτε παπί ούτε σκούτερ...ειδομεν

Red Rider
13/02/2017, 20:39
Αν αντέχει η τσέπη τα σέρβις της ktm είναι γάμω τα μηχανάκια και γω το γλυκό κοιτάω για πολη και γύρω γύρω γιατί αποφάσισα πως δε θέλω ούτε παπί ούτε σκούτερ...ειδομεν

Σκούτερ ούτε για πλάκα,παπι με κουρασε νομίζω..Θα δουμε,μηπως το κάνω test ride.

ποπαϋ
14/02/2017, 09:16
Σκέπτομαι ένα duke 200.
Πλέον κανω 50 χιλιόμετρα την μέρα τουλαχιστον,σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας,και νομίζω πως με κουρασε το crypton X.
Τι λέτε αξίζει η μετάβαση?

"μάκρυνε" το παπί και κράτα το.
το duke 200 θα σε κουράσει επίσης.
πας για σκούτερ άνω των 250cc με μεγάλους τροχούς

Ζεύκας
14/02/2017, 17:38
"μάκρυνε" το παπί και κράτα το.


εξηγησε αν θες.

ptc
14/02/2017, 17:45
εξηγησε αν θες.

Στο γραναζωμα ανεφερεται λογικα.

o teos
14/02/2017, 18:55
Στο γραναζωμα ανεφερεται λογικα.

378719

Μην είσαι σίγουρος :bawl:

Μανολης67
14/02/2017, 19:02
ποπαϋ
πας για σκούτερ άνω των 250cc με μεγάλους τροχούς

Με όλον τον σεβασμό... διαφωνώ καθέτως....μπορεί στην συγκεκριμένη διαδρομή το σκούτερ να πλεονεκτεί αλλά το Duke ειναι και παιχνιδάτο σε κανά ελευθερο Σαβατοκύριακο...

noodles
14/02/2017, 19:37
το duke 200 δε θα εχει τεραστια διαφορα με το παπι. αν αντεχεις οικονομικα παρε το 390, ειναι πολυ ανωτερο. εχει αρκετη δυναμη και παει παντου πολυ οικονομικα.
αν δεν εισαι τυπος των επιδοσεων και των οριων γενικα, θα το κρατησεις για μια ζωη.;)

ποπαϋ
14/02/2017, 20:16
εξηγησε αν θες.

στο γρανάζωμα αναφέρομαι, κυκλοφορεί σε ταχείας άρα θελει τελική.
το duke 200 δεν διαφέρει απο το crypton x σε επιδόσεις, αντε να έχει λιγο καλύτερες αναρτήσεις.
άποψή μου είναι ότι για καθημερινά min 50+ χλμ θα πρεπει να πάρει κάτι πρακτικό και άνετο.

Ζεύκας
14/02/2017, 20:21
κατάλαβα ότι αναφερόσουν στο γρανάζωμα.

το θέμα είναι να μου εξηγήσεις εάν ένα μηχανάκι 130 κυβικά με αλλαγή 1-2 δοντιών από ανυπόφορο σε ευθείες θα γίνει ανετο.

δλδ με 2 δόντια μεγαλύτερο γράναζι μπροστά ξέρω γω το κρύπτον θα μεταμορφωθεί;

ποπαϋ
14/02/2017, 20:47
παιρνοντας το duke 200, θα βγάλει φτερά ο αναβάτης σε σχέση με το κρύπτον;

Μανολης67
14/02/2017, 21:31
παιρνοντας το duke 200, θα βγάλει φτερά ο αναβάτης σε σχέση με το κρύπτον;


Άλλη αίσθηση γενικά.......

Pew
14/02/2017, 21:33
Άλλη αίσθηση γενικά.......

Kαι "alla epipeda prosfysis" σε σχεση με το Crypton ...!! :beer:

leo1964
14/02/2017, 21:41
Πάρε Δούκα

devil's animal
14/02/2017, 22:56
Σκέπτομαι ένα duke 200.
Πλέον κανω 50 χιλιόμετρα την μέρα τουλαχιστον,σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας,και νομίζω πως με κουρασε το crypton X.
Τι λέτε αξίζει η μετάβαση?



αν κανεις 50χλμ συνεχομενα σαφως και θελεις κατι μεγαλο...οχι μεγαλυτερο απλα απο το crypton, οπως το duke 200...κατι μεγαλο...δλδ 300cc και πανω και στανταρ απο 1 κυλινδρο και πανω...

αν τα 50χλμ τα κανεις συνολικα και οχι συνεχομενα σου κανει και το crypton, σου κανει και το duke 200...

THRESH
24/05/2018, 14:39
Έχει καιρό να γράψει ο duke200 :beer:

duke200
29/05/2018, 09:23
3 χρόνια με duke 200.

έφτασε τα 22.000 χλμ το dukaki. Σοβαρά προβλήματα δεν έβγαλε. Το σύνολο πλαίσιο-μοτερ-αναρτήσεις δουλεύει καλα. Τα φλάς έχουν κάποιο μόνιμο θέμα (κάπου έχανε επαφή το καλώδιο από το πίσω αριστερό φλάς-έγινε bypass στο καλώδιο γιατι κάπου είχε κοπεί), το φανάρι έκανε κάποια νούμερα (αντικατασταθηκε ο διακόπτης), ο πλωτήρας του αισθητήρα στάθμης της βενζίνης αποκολλήθηκε από το μηχανισμό (λύθηκε το ντεπόζιτο και επισκευάστηκε με πατέντα ο πλωτήρας).

Τέλος και το πιο σοβαρό, κάποιο θέμα παρουσίασε και ο τεντωτήρας της καδένας. Τα duke 125/200/390 έχουν μηχανικό τεντωτήρα o οποίος είναι "on-off" δηλαδή βιδώνεις τέρμα για να έρθει στην πιο κοντή θέση και μόλις ξεβιδώσεις λίγο "πετάγεται" μέχρι να συναντήσει τη γλίστρα της καδένας και να "κλειδώσει" σε τεντωμένη θέση. Για κάποιο λόγο με τα χιλιόμετρα ο τεντωτήρας λασκάρει και θέλει μισή στροφή περίπου να ξεβιδώσει για να μακρύνει λίγο και να σφίξει η καδένα (μακραίνει ξεβιδώνοντας, κονταίνει βιδώνοντας).

Η λασκαρισμένη καδένα "ακούγεταν" και έτσι χρειάστηκε μερικές φορές να τη σφίξω. Απ΄οτι ρώτησα πάντως σε ξένα site, σε κανέναν δεν παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα, οποτε μάλλον ηταν η παρτιδα του τεντωτήρα ελαττωματική.

Αν ακούτε και στο δικό σας 125/200/390 (έχουν τον ίδιο τεντωτήρα) έντονο ήχο σαν να είναι λάσκα η καδένα μπορείτε να το ελέγξετε και μόνοι σας. Λύνεις μια 10αρα βίδα - πώμα στον τεντωτήρα και απο κάτω είναι η βίδα του τεντωτήρα. Με ένα ίσιο κατσαβιδάκι ξεβιδώνεις μισή στροφή μέχρι να νιώσεις ότι έχει σφίξει. Μην ξεβιδώσετε παραπάνω απο 2 στροφές γιατι σφίγγει πολύ η καδένα και ενδέχεται να χαλάσετε κανενα ρουλεμάν ή να σας αφήσει η καδένα σύντομα (αν παρασφίξεις ακούγεται "ουουουουου" απο την καδένα και σβήνει στο ρελαντί)

λάδια έβαζα πάντα 100% συνθετικά (motorex crosspower 10W60) και αλλαγή μαζί με φίλτρο κάθε χρόνο. Τωρα τελευταία έβαλα τα AMS oil dirt 10W50. Φανταστικό λάδι, εφάμιλλο με το 300V σε απόδοση.

Πάντως το μοτεράκι μέχρι τωρα έχει βγει πολύ καλό, ενω στο μεγάλο service δεν χρειάστηκε ούτε ρύθμισμα βαλβίδων.

Σε μετάδοση το έχω πολύ μακρύ (15/39 αντι 14/42 απο τη μανα του) γιατι παω ταξίδια μεγάλα (Αθήνα Ιωάννινα) και με βολεύει να έχω 110 χλμ με 6500 στροφές.

Ειχα ανεμοθώρακα powerparts, δεν έκανε τίποτα, μία κινέζικη καγκούρικη μάσκα με 20 ευρώ έχει πολύ καλύτερη προστασία από τον αέρα:
https://www.ebay.co.uk/itm/Windshield-Windscreen-For-KTM-125-200-390-DUKE-Wind-screen-Black-UK/232707345635?epid=2076790833&hash=item362e704ce3:g:iWMAAOSwdjRatIop

Γενικά πάντως είμαι ευχαριστημένος σε όλα. Έχει "ανοίξει" το μοτέρ και τραβάει καλά από χαμηλά (έχει μια τρύπα στην ισχύ μόνο 4000-6000 στροφές) και η ροπή του επαρκεί ακόμα και τόσο μακρύ που το έχω (η 5η με 15/39 είναι σαν την 6η με 14/42 και τα 137 ηλεκτρονικά έχονται με 5η).

THRESH
29/05/2018, 10:26
Πάντα όρθιος !

Δηλαδή απο κόστη παρά τα μικροθεματάκια , είναι οκ το μηχανάκι ?

duke200
29/05/2018, 19:28
καθε χρόνο service, μια φορά μικρό, μια φορά μεγάλο.

Στο μικρό μόνο λάδια-φίλτρο στην KTM παίρνουν κανα 60αρι

Στο μεγάλο ρυθμίζεις και βαλβίδες (κανα 160άρι) αλλα επειδή εμείς δε χρειάστηκε να ρυθμίζουμε μου πήρε κανα 100άρι αν θμάμαι καλά, γιατι αλλάξαμε υγρά φρένων και παραφλού.

Ασφάλεια κάνω ετήσια με νομική προστασία και οδική βοήθεια, κανα 100αρι. Αν κανεις επίσημο service έχεις και δωρεαν 1 χρόνο οδική βοήθεια.

τέλη 22 ευρω και βενζίνες περίπου 2,7-3,4 λιτρα/100χλμ βάση ένδειξης καντραν, πες 3.

συνολικό ετήσιο κόστος περίπου 200 ευρω ασφαλεια/service/τέλη και περίπου 120 ευρω βενζίνες (για 7000χλμ το χρόνο), στρογγυλά δηλαδή περίπου 320 ευρω το χρόνο.

Pew
29/05/2018, 20:00
Ειναι πολυ καλα νουμερα αυτα, δεδομενου οτι δεν σου καθεται καποιο απροοπτο.

Για καθημερινο μεσο μετακινησης δουλεια-σπιτι + βολτες + FUN βολτες σε σφιχτα κομματια ... τα εξοδα ακουγονται πολυ πολυ λογικα!


Αυτο με την οδικη βοηθεια σε καθε σερβις, ειναι πολυ σωστο Imho.
Η Ford (Βροχιδης, τουλαχιστον εδω στη Θεσσαλονικη) το κανει επισης. Δεν εχω ψαχτει για αλλου, αφου μονο το εταιρικο αμαξι παει στο συνεργειο για σερβις.

Black Mamba
30/05/2018, 09:00
Θεμα με τον τεντωτηρα ειχαν και τα 690, οπου ητανε υδραυλικα ρυθμιζομενος (μην χ3σω)...
Ειχα αλλαξει 2 μεσα στην εγγυηση, αλλα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν λειτουργησε οπως επρεπε.
Μεχρι που πηρα απο Αγγλια (Rally Raid), εναν απλο μηχανικο και ησυχασα!
Kαλα χιλιομετρα!
:beer:

WRC
18/12/2018, 18:07
καθε χρόνο service, μια φορά μικρό, μια φορά μεγάλο.

Στο μικρό μόνο λάδια-φίλτρο στην KTM παίρνουν κανα 60αρι

Στο μεγάλο ρυθμίζεις και βαλβίδες (κανα 160άρι) αλλα επειδή εμείς δε χρειάστηκε να ρυθμίζουμε μου πήρε κανα 100άρι αν θμάμαι καλά, γιατι αλλάξαμε υγρά φρένων και παραφλού.

Ασφάλεια κάνω ετήσια με νομική προστασία και οδική βοήθεια, κανα 100αρι. Αν κανεις επίσημο service έχεις και δωρεαν 1 χρόνο οδική βοήθεια.

τέλη 22 ευρω και βενζίνες περίπου 2,7-3,4 λιτρα/100χλμ βάση ένδειξης καντραν, πες 3.

συνολικό ετήσιο κόστος περίπου 200 ευρω ασφαλεια/service/τέλη και περίπου 120 ευρω βενζίνες (για 7000χλμ το χρόνο), στρογγυλά δηλαδή περίπου 320 ευρω το χρόνο.

καλησπερα. οταν λες καθε χρονο μικρο και μεγαλ service τι εννοεις? Τα λαδια καθε ποσα χλμ τα αλλαζεις? Στο μεγαλο καθε ποσα χλμ το κανεις και τι αλλαζεις?

chuck
13/10/2019, 23:21
Καλησπερα σε ολους. Αντιμετωπιζω και εγω ενα θεματακι με καποιον ηχο στο duke 200 (14.000 km μοντελο 14 αγορασμενο το 16) που ακουγεται για 1 λεπτο περιπου και μετα εξαφανιζεται. Ακουγοταν εδω και μηνες αλλα ηταν σπανιο φαινομενο και για λιγα δευτερολεπτα και παντα με κρυο μοτερ . Στο τελευταιο service το ειχα επισημανει στο μαστορα και μ ειπε δε ειναι κατι αλλα τον ειχα δει πολυ 'χαλαρο'. Εδω και ενα μηνα οποτε βαζω μπροστα ακουγεται για 1 λεπτο περιπου οπως ειπα και ο ηχος ειναι πιο εντονος. Θα βαλω απο κατω ενα youtube link με βιντεο για οποιον θελει να ακουσει κ να μου πει τη γνωμη του. Κατα τα αλλα ειμαι ευχαριστημενος με το μηχανακι.

https://www.youtube.com/watch?v=YbcSQLFB7RE


Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

doctoras
15/10/2019, 20:09
βαλβίδες ακούω, όταν είναι κρύο και μετά στρώνει.
book service σου έδωσε ο προκάτοχος? έχει κάνει τυπικά τα σερβις του by the book?

411294

απο κάπου πρέπει να αρχίσεις, πάρε και αυτό να το διαβάσεις (https://www.ktmshop.se/documents/38aa339286e8bc45827d93dbcbecd661.pdf) εάν δεν το έχεις
σελ.70-71 είναι οι προγραμματισμένες εργασίες που πρέπει να γίνονται(-έχουν γίνει).

chuck
16/10/2019, 00:16
Thanks για το reply φιλε. Καινουργιο το αγορασα το μηχανακι. Ηταν απο τη προσφορα με τα 2990 πριν βγει το καινουριο μοντελο.. Τα σερβις εχουν γινει και με το παραπανο. λαδια φιλτρο μπουζι πριν 3 μηνες και πριν ενα χρονο λαδια φιλτρα φρενα βαλβιδες.. Σημερα το τσεκαρα παλι. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ο ηχος αργει 3-4 δευτερολεπτα να αρχισει και μετα απο καποια δευτερολεπτα... συνηθως λεπτο αλλα μερικες φορες αρκετα λιγοτερο σταματαει. Το πηγα σε ενα μαστορα να το ακουσει σημερα αλλα ηταν ζεστο και μ ειπε οτι δεν ακουει κατι.

doctoras
16/10/2019, 08:17
Αυτά τα μοτεράκια της ktm είναι λιγο θορυβώδη μηχανικά αλλά απο την αλλη αν σου φύγει καμια βαλίδα απο το εύρος δεν ξέρει κανείς πως θα συμπεριφερθεί σε ακραία συνθήκη του κινητήρα. Βέβαια εξαρτάτε και τι χρήση κάνουμε αν το σπάμε σε κάθε βόλτα τότε οι ρυθμίσεις βαλβίδων μπορεί να χρειαστεί να γίνουν πιο τακτικά
Η άποψη μου είναι να το πας να το αφήσεις για κάποιες ώρες αφού κρυώσει πλήρως και να το τσεκάρει ο μάστορας που σου έκανε βαλβίδες
Καλού κακού μάθε πόσο πρέπει να είναι τα διάκενα για τις εισαγωγής-εξαγωγής και πάρε μια δεύτερη γνώμη από εξειδικευμένο με αυτά τα μοτερ τεχνικό.

chuck
16/10/2019, 11:20
Ευχαριστω και παλι για το reply φιλε. Θα κλεισω ρεντεβου σε λιγες μερες να το παω να το δει.