PDA

View Full Version : Περι ΔΕΗ και tip για ελαφρυνση λογ/σμου



Pattaya boy
25/09/2015, 23:42
Διαβασα στο ιντερνετ το παρακατω κειμενο. Ειναι δυνατον να ισχυει?

Μετά από τη δυσάρεστη εμπειρία να πληρώσω 472 ευρώ σε έναν λογαριασμό της ΔΕΗ που το ρεύμα ήταν 172 ευρώ και... από τα υπόλοιπα 300 ευρώ, τα 100 ευρώ ΦΠΑ, ΕΡΤ, Δήμος και 200 ευρώ ρυθμιζόμενες χρεώσεις, και αφού στη ΔΕΗ που πήγα σε έξαλλη κατάσταση δεν μπόρεσε να με κατατοπίσει κανείς, μου είπαν απλά, αυτό είναι, τόσο καταναλώσατε, αποφάσισα να το ψάξω μόνη μου.

Βρήκα λοιπόν το εξής:
Οι λογαριασμοί έρχονται: ένας έναντι στο δίμηνο και ένας εκκαθαριστικός στο τετράμηνο.
Σε κάθε λογαριασμό θα βρείτε πάνω δεξιά την ένδειξη "ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΣΗ".
Αυτό που έχετε να κάνετε για την επόμενη καταμέτρηση μετά τον εκκαθαριστικό, δηλαδή τον λογαριασμό έναντι που θα είναι ο επόμενος και βάζουν κατά προσέγγιση ότι θεωρούν σωστό, είναι να πάρετε τα νούμερα εσείς ο ίδιος από το ρολόι της ΔΕΗ και να τα δώσετε στο 10410 ή στο deddie.gr.
Θα βρείτε το παραπάνω νούμερο και την ιστοσελίδα στην πίσω σελίδα του εκκαθαριστικού λογαριασμού σας.
Αν έχετε και νυχτερινό, οι ενδείξεις είναι δύο.
Γιατί όλο αυτό;
Για έναν πολύ απλό λόγο.
Θα έχετε εκκαθαριστικό λογαριασμό ανά δίμηνο.
Μέχρι έναν ορισμένο αριθμό kwh η τιμή είναι πολύ μικρότερη από ότι αν ξεπεράσετε το όριο.
Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις αυξάνονται τραγικά πολύ με την αύξηση των kwh.
Με το να δίνετε τις μετρήσεις μόνοι σας, παίρνετε εκκαθαριστικό λογαριασμό στο δίμηνο, με τις μισές kwh από ότι στο τετράμηνο, που το θεωρούν έναν ενιαίο λογαριασμό αθροίζοντας την κατανάλωση και των τεσσάρων μηνών!
Έτσι:
1. Έχετε έναν πολλαπλασιαστή Χ kwh πολύ μικρότερο που σημαίνει οικονομία στα χρήματα που πληρώνετε για ρεύμα, αφού δεν ξεπερνάτε το όριο του ρεύματος γιατί ο λογαριασμός σπάζει σε δύο δίμηνα.
2. Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις πέφτουν κατακόρυφα γιατί ο αριθμός των kwh είναι πολύ μικρότερος στο εκκαθαριστικό του διμήνου από ότι στο εκκαθαριστικό του τετραμήνου.

Ας είμαστε συνειδητοποιημένοι και ενεργοί σε ότι μας αφορά.
Είναι προτιμότερο να ψάχνουμε να βρούμε λύσεις παρά να καταναλώνουμε την ενέργειά μας κλαίγοντας τη μοίρα μας.

Για πειτε ρε παιδια εχει δοκιμασει κανεις να στελνει τις μετρησεις μεσω του site τις ΔΕΗ? Εχει γλυτωσει χρηματα οπως λεει παραπανω?

Εγω παντως που το εψαξα λιγο καταλαβα οτι ο χρηστης μπορει να περασει την καταναλωση του στην δεδδηε, αλλα η τιμολογιακη κατηγορια υπολογιζεται με αναγωγη στο τετραμηνο, ΑΛΛΑ στο τετραμηνο περναει υπαλληλος και παιρνει τη μετρηση, οποτε εκδιδεται λογαριασμος με ΚΑΝΟΝΙΚΗ εκκαθαριση, οπως και στην περιπτωση που χρησιμοποιουνται εναντι λογαριασμοι ενδιαμεσα.

Το τραγικο παντως ειναι οτι τους περνεις τηλ. και ουτε οι ιδιοι γνωριζουν για να ενημερωσουν.

Το site που διαβασα το παραπανω κειμενο: http://www.insomnia.gr/topic/494806-tip-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%86%CF%81%CF%85%CE%BD%CF%83%CE%B7-%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B5%CE%B7/

και το site της ΔΕΗ: http://www.deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti

duke200
25/09/2015, 23:54
βαλε παντου λαμπες led, koyzina με γκάζι, αλλαξε τις παλιες συσκευες με χαμηλή κατανάλωση και ειδικα την τηλεόραση, καιγε όσο μπορείς λιγότερο ενεργοβόρες συσκευές (θερμοσίφωνας, κουζίνα, θερμαστρες αερόθερμα, κλπ, βγαζε απο την πρίζα τις συσκευες που δεν χρησιμοποιείς.

Η ΔΕΗ είναι γτπ, έχεις δίκιο.

RIFF RAFF
27/09/2015, 10:32
Εγώ δίνω τις μετρήσεις μου ηλεκτρονικά και μάλιστα όταν έρχεται ο έναντι γράφει το δελτίο ότι η μέτρηση απο εμένα (ένδειξη πελάτη).ετσι εχω δυο εκκαθαριστικούς λογαριασμούς .πιστευω ότι κάνω λίγο οικονομία!!!

costas_versys
27/09/2015, 10:39
Το κάνω εδώ και 2-3 χρόνια, καταχωρίζοντας στα διαστήματα που αναγράφονται στον λογαριασμό, τόσο τις ενδείξεις του κανονικού μετρητή όσο και του νυκτερινού.

Επίσης, αλλαξα με led όλα τα spot αλογόνου (περίπου 40) που είχα στο σπίτι.

Εβαλα και ένα ρελέ όταν έρχεται το νυκτερινό να ανάβει για 20 λεπτά το θερμοσύφωνο.

Εβαλα χρονοδιακόπτη για τα φώτα που μένουν ανοικτά όλη την νύκτα ώστε να σβήνουν το ξημέρωμα.

Το αποτέλεσμα ήταν πέσει κατά 50% η κατνάλωση ρεύματος

AristidisZ
27/09/2015, 10:40
Παιδιά αν έχετε κανονικό τιμολόγιο, η χρέωση για τις πρώτες 2000 κιλοβατώρες είναι ενιαία
Λογικά, δεν τις ξεπερνάτε, 2000 κιλοβατώρες είναι πολλές.
Άρα δεν υπάρχει κάποια διαφορά.
Αν έχετε κοινωνικό, όντως υπάρχει διαφορά, αλλά δε ξέρω πως χρεώνει η ΔΕΗ.
Προσοχή στο κοινωνικό με συνδυασμό νυχτερινού, η κιλοβατώρα την ημέρα είναι πιο φτηνή από ότι το βράδυ...

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι την διαφορά την κάνουν πράγματι οι καινούριες συσκευές, τώρα βέβαια δε ξέρω κατά πόσο συμφέρει να δώσει κάποιος π.χ. 400 ευρώ για ένα πλυντήριο ΑΑ ενεργειακής κλάσης για να γλιτώσει 5~10 ευρώ το τετράμηνο...

Bowleno
14/02/2023, 07:39
Για να μην ανοίγω νέο θέμα....

Πιέζει η γυναίκα να "μετακομίσουμε" από την ΔΕΗ στην ΗΡΩΝ (η άλλη ανάλογη ) μετά από προτροπή φίλης της.
Ο λόγος, φυσικά, το κόστος. Αξίζει τέτοια κίνηση η μπα;

Manalishi
14/02/2023, 07:54
Εγώ τις προάλλες που έψαχνα όλες τις εναλλακτικές μέσω site που κάνουν σύγκριση μεταξύ των παρόχων, δεν έβγαλα άκρη. Στο ένα site η Ελπέντισον ήταν 500 ευρώ πιο φθηνή το χρόνο, στο άλλο, με τα ίδια στοιχεία προφανώς, 150 πιο ακριβή....

Panos76
14/02/2023, 08:26
Για να μην ανοίγω νέο θέμα....

Πιέζει η γυναίκα να "μετακομίσουμε" από την ΔΕΗ στην ΗΡΩΝ (η άλλη ανάλογη ) μετά από προτροπή φίλης της.
Ο λόγος, φυσικά, το κόστος. Αξίζει τέτοια κίνηση η μπα;

Πριν λίγα χρόνια ένας φίλος έγινε συνεργάτης μιας από αυτές τις εταιρίες. Μου είχε φάει τα αυτιά να φύγω από ΔΕΗ. Επειδή είμαι τρομερά δύσπιστος έβρισκα προφάσεις να το αποφεύγω.

Τώρα που μιλάμε κάνει ενέργειες να επιστρέψει στη ΔΕΗ. Βάσει λογικής, όλα λίγο πολύ τα ίδια είναι. Το κέρδος είναι συγκεκριμένο, ο ανταγωνισμός επίσης, δεν νομίζω να γίνονται θαύματα.

AristidisZ
14/02/2023, 08:30
Για Φλεβάρη, η ΔΕΗ είναι μάλλον η πιο χαμηλή από όλες αν έχεις νυχτερινό (και το χρησιμοποιείς), αν δεν έχεις η πιο φτηνή είναι η Elpedison

Ο Ήρωνας ήταν 3-4 μήνες ο πιο φτηνός, μάζεψε κόσμο, και τώρα τσίμπησε τιμές προς τα πάνω...

PaNick67
14/02/2023, 08:32
Για να μην ανοίγω νέο θέμα....

Πιέζει η γυναίκα να "μετακομίσουμε" από την ΔΕΗ στην ΗΡΩΝ (η άλλη ανάλογη ) μετά από προτροπή φίλης της.
Ο λόγος, φυσικά, το κόστος. Αξίζει τέτοια κίνηση η μπα;

Οσο υπαρχουν επιδοτησεις στο ρευμα οι διαφορες αν υπαρχουν ειναι της ταξης του 1-2€ τον μηνα. Και δεν ειναι παντα σταθερες

Οταν σταματησουν αυτες ομως στην ΔΕΗ θα πληρωνεις λιγοτερα.

Α, οσους ηξερα που αλλαξαν παροχο και δεν ειχαν τρελες καταναλωσεις με την ρητρα αναπροσαρμογης πονενσαν πολυ και γυρισαν ολοι στην ΔΕΗ.

AristidisZ
14/02/2023, 08:41
Οσο υπαρχουν επιδοτησεις στο ρευμα οι διαφορες αν υπαρχουν ειναι της ταξης του 1-2€ τον μηνα. Και δεν ειναι παντα σταθερες

Οταν σταματησουν αυτες ομως στην ΔΕΗ θα πληρωνεις λιγοτερα.

Α, οσους ηξερα που αλλαξαν παροχο και δεν ειχαν τρελες καταναλωσεις με την ρητρα αναπροσαρμογης πονενσαν πολυ και γυρισαν ολοι στην ΔΕΗ.

Οι διαφορές είναι αρκετά παραπάνω, αλλά κατά τα άλλα, σαν παθών (περίπου, γιατί μέσω ΡΑΕ και ΣΤΚ τα πήρα τελικά πίσω), συμφωνώ ότι μακροπρόθεσμα η ΔΕΗ είναι η καλύτερη επιλογή

Τώρα αν κάποιος έχει το κουράγιο να αλλάζει πάροχο κάθε μήνα, θα έχει όφελος, π.χ. υπήρχε μήνας που στον Ήρωνα η kWh ήταν 3 λεπτά !!!

karellen
14/02/2023, 08:55
Στις χαμηλές/οικιακές καταναλώσεις η διαφορά είναι αμελητέα γιατί μπορεί σαν ρεύμα μια ιδιωτική να σου έρχεται λίγα € πιο κάτω αλλά τα υπόλοιπα κερατιλίκια παραμένουν ίδια.
Εκεί που συμφέρει κάργα είναι σε επαγγελματικό χώρο με μεγάλες καταναλώσεις,στο μαγαζί που έχω καταψύκτες και παίζω στις 100 kW/ώρες την ημέρα (!) είδα όντως διαφορά εκατοντάδων ευρώ.

panavour
14/02/2023, 10:27
Για να μην ανοίγω νέο θέμα....

Πιέζει η γυναίκα να "μετακομίσουμε" από την ΔΕΗ στην ΗΡΩΝ (η άλλη ανάλογη ) μετά από προτροπή φίλης της.
Ο λόγος, φυσικά, το κόστος. Αξίζει τέτοια κίνηση η μπα;

ΑΝ η δεη ειναι μια φορα απατεωνας οι υπολοιπες ειναι στο τριπλασιο.Κατσε εκει που εισαι.

nickald
14/02/2023, 13:06
Για να μην ανοίγω νέο θέμα....

Πιέζει η γυναίκα να "μετακομίσουμε" από την ΔΕΗ στην ΗΡΩΝ (η άλλη ανάλογη ) μετά από προτροπή φίλης της.
Ο λόγος, φυσικά, το κόστος. Αξίζει τέτοια κίνηση η μπα;

"οικονομια" θα κανεις αν εχεις αεριο και ρευμα στον ιδιο παροχο.

Αν οχι τοτε χοντρικα ειναι το ιδιο. Μικροδιαφορες στις χρεωσεις υπαρχουν αναμεσα στους παροχους (και στο αεριο και στο ρευμα) αλλα δεν ειναι τεραστιες και δεν θα δεις δραματικη διαφορα στον λογαριασμο σου.

Ειδικα οπως ειναι τωρα η αγορα που ουσιαστικα ανακοινωνουν τα τιμολογια για το επομενο διαστημα καθε μηνα, μπορει σημερα να εισαι στον "οικονομικοτερο" παροχο και τον επομενο μηνα οχι. Σαφως και υπαρχει προβλεψη να μπορεις να αλλαξεις παροχο οποτε θελεις αλλα κανενας δεν θα ασχοληθει καθε μηνα να αλλαζει παροχο για να παει στον πιο φθηνο.

giannis_angel
14/02/2023, 13:12
πλέον λίγο πολύ τα ίδια εινια σε χρεώσεις, εγώ πήγα protergia γιατί με την εξοικονόμηση ενέργειας σου δίνει δώρο κιλοβατόρες

rainmike
14/02/2023, 13:42
Καλά παιδιά Δεή οτι να ναι πραγματικά.
Πρυσι τον Μαιο αποφασισα να αλλάξω παροχου αερίου και απο ζενιθ να πάω στη Δεη.
Αφου λοιπον πληρωσα τον τελικο λογαριασμο στη ζενιθ που ηταν 298 ευρώ το θυμαμαι ακομα:)
Ακομα δεν εχω λαβει λογαριασμο αεριου απο τη Δεη ενω εχω δώσει στην ΕΔΑ 3 φορες μέτρηση.
Η απαντηση τους ενα προβλημα στο συστημά τους και δεν μπορουν να κάνουν τιποτα.
Λες και υπεγραψα εγω κάπου οτι θα πληρώνω για αεριο μια φορά το χρονο.
Οτι να ναι μιλάμε ετσι μου ρχεται να ξανααλλάξω παροχο για να αναγκαστουν να μου στειλουν τον λογαριασμο.

Bowleno
14/02/2023, 14:15
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, τις έδειξα στην γυναίκα και... Μούγκα στην στρούγκα:lol:

Προσπαθούσα (εις μάτην...) Να της εξηγήσω ότι αυτό που πληρώνει η φίλη είναι ΜΟΝΟ το ρεύμα και τα λοιπά "παλούκια" (βλέπε δημοτικά τέλη, ερτ, κ.λ.π.) θα της έρθουν ξεχωριστά κάποια στιγμή και θα της έρθει ταμπλάς.... Άδικο έχω;

AristidisZ
14/02/2023, 14:22
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, τις έδειξα στην γυναίκα και... Μούγκα στην στρούγκα:lol:

Προσπαθούσα (εις μάτην...) Να της εξηγήσω ότι αυτό που πληρώνει η φίλη είναι ΜΟΝΟ το ρεύμα και τα λοιπά "παλούκια" (βλέπε δημοτικά τέλη, ερτ, κ.λ.π.) θα της έρθουν ξεχωριστά κάποια στιγμή και θα της έρθει ταμπλάς.... Άδικο έχω;

Όλοι οι λογαριασμοί, όλων των παρόχων έχουν τα "κερατιάτικα" μέσα, η φίλη δεν είχε άδικο ότι στον Ήρωνα ήταν πολύ πιο φτηνά (διαφορά από ΔΕΗ πάνω από 10 λεπτά, άρα στις 500 kwh μιλάμε για ένα 50ρικο, δε το λες και λίγο)

441432

Αλλά όπως σου είπα και παραπάνω οι τιμές αυτόν τον μήνα είναι πάνω κάτω ίδιες (με τη ΔΕΗ φτηνότερη)

441433

DoctoR_k6
14/02/2023, 15:49
Οποιος εχει ορεξη να αλλαζει παροχους σαν τα πουκαμισα μπαινει κ εδω (https://www.tsig.gr/lang-el/electricity)κ βλεπει συνεχεια τι παιζει.
Εγω που δεν εχω ορεξη εχω μεινει με την ΔΕΗ κ μπορω να πω οτι ακομα ειμαι σε νορμαλ επιπεδα (οτι σημαινει νορμαλ προφανως για τον καθενα).
Η επιδοτηση μειωνει αρκετα τον λογαριασμο.
Τελευταιος εκκθαριστικος ηταν 95ε με 1688kWh(387 νυχτερινο) στο τετραμηνο.
Σημειωση...εκπτωση 240.70ε απο την επιδοτηση.

AristidisZ
14/02/2023, 16:06
Οποιος εχει ορεξη να αλλαζει παροχους σαν τα πουκαμισα μπαινει κ εδω (https://www.tsig.gr/lang-el/electricity)κ βλεπει συνεχεια τι παιζει.
Εγω που δεν εχω ορεξη εχω μεινει με την ΔΕΗ κ μπορω να πω οτι ακομα ειμαι σε νορμαλ επιπεδα (οτι σημαινει νορμαλ προφανως για τον καθενα).
Η επιδοτηση μειωνει αρκετα τον λογαριασμο.
Τελευταιος εκκθαριστικος ηταν 95ε με 1688kWh(387 νυχτερινο) στο τετραμηνο.
Σημειωση...εκπτωση 240.70ε απο την επιδοτηση.

Το πρόβλημα (και ταυτόχρονα το εντελώς γελοίο του θέματος) είναι ότι τον Σεπτέμβριο (μήνας παραδοσιακά χαμηλών καταναλώσεων) είχαμε επιδότηση 50-60 λεπτά και χρεώσεις σχεδόν και μέχρι ένα ευρώ την kWh, και φτάσαμε στον παραδοσιακά πιο ενεργοβόρο μήνα του έτους Φεβρουάριο να έχουμε χρεώσεις 20 λεπτά με επιδότηση 4
Τώρα αν κάποιος βρίσκει την οποιαδήποτε λογική σε αυτό, ας το πει και σε μένα…

DoctoR_k6
14/02/2023, 16:15
Το πρόβλημα (και ταυτόχρονα το εντελώς γελοίο του θέματος) είναι ότι τον Σεπτέμβριο (μήνας παραδοσιακά χαμηλών καταναλώσεων) είχαμε επιδότηση 50-60 λεπτά και χρεώσεις σχεδόν και μέχρι ένα ευρώ την kWh, και φτάσαμε στον παραδοσιακά πιο ενεργοβόρο μήνα του έτους Φεβρουάριο να έχουμε χρεώσεις 20 λεπτά με επιδότηση 4
Τώρα αν κάποιος βρίσκει την οποιαδήποτε λογική σε αυτό, ας το πει και σε μένα…

Σε αυτο κανεις δυστυχως δεν μπορει να κανει κατι.
Χορευουμε κανονικα. Ποια λογικη...
Εκει που φτασαμε λεμε κ ευχαριστω πλεον στα 20λεπτα...δραμα.
Αλλα απο την αλλη να αλλαζεις καθε μηνα παροχο...πραγματικα ταλαιπωρια.