PDA

View Full Version : Προβλημα με δισκοφρενο!!!



michaelcom
26/09/2015, 01:19
Καταρχην καλησπερα σας καλως σας βρηκα.

Ειμαι νεο μελος εδω (αν και σας παρακολουθω καιρο), και ελπιζω να εχω βαλει το θεμα στην σωστη κατηγορια.

Λοιπον ας παω στο προβλημα, εχω ενα innova του 06 το οποιο ειχα παρει πριν καιρο μεταχειρισμενο.

Πριν λιγο καιρο λοιπον ειπα να αλλαξω τα τακακια του μπροστινου φρενου μιας και ειχαν φαγωθει αρκετα και δεν ηθελα να πιασω σιδερο. Τα αλλαζω λοιπον και απο τοτε που τα αλλαξα αρχισε να κανει το εξης: οταν παταω το φρενο να "τρεμει" το οποιο τρεμουλο ειναι διοτι την μια πιανει το φρενο και την αλλη πιανει λιγοτερο.

Οποτε λοιπον η αμεσως επομενη κινηση ηταν να παρω καινουργια δισκοπλακα οπως και εκανα. Για 2-3 μερες οταν ηταν τελεια μεχρι που ξαναρχισε, οποτε αρχισα κι εγω να το ψαχνω περισσοτερο, και βλεπω οτι το κεντρο του τροχου παιζει 1-2 χιλιοστα...

Αλλαζω τροχο και αφου το εχω τσεκαρει οτι δεν παιζει το κεντρο το κανει παλι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ενω η δισκοπλακα δεν παιζει ουτε η παλια ουτε η καινουργια(αντε να παιζουν 0,5χιλ).....

Σημερα λοιπον διελυσα ολο το συστημα του φρενου τα καθαρισα ολα παντου, αλλα αυτο δεν βοηθησε σε κατι....

Να προσθεσω οτι οταν το μηχανακι εχει χιλιομετρα ουτε τρεμει ουτε μου γερνει απο πουθενα κυριολεκτικα μπορει να πηγαινω με 100 χωρις να εχω τα χερια στο τιμονι και να ειναι ολα καλα.

Πειτε μου ρε παιδια τι να κανω γενικα εχω λυσει κινητηρες εχω κανει πολλα σερβις μονος μου πανω στο μηχανακι για να ειναι ΤΕΛΕΙΟ με τα διακενα που χρειαζεται κτλπ. ε σε αυτο εχω φαει τα μουτρα μου και τα λεφτα μου.

azar41
26/09/2015, 08:34
Καλημέρα,καλώς ήρθες,όπως το περιγράφεις θα μπορούσε να είναι ρουλεμάν τροχού,δεν αναφέρεις αν τα τσέκαρες. Αν αυτά είναι οκ πιθανόν να έχεις στραβό άξονα.Μετά πάμε στην έδραση της δαγκάνας,τσέκαρε τα αξονάκια για πολλά μπόσικα,γρασαρέ τα, τα τσιμουχάκια καλό είναι να αλλάζονται καμμια φορά.Αν πατάει λοξά το τακάκι στη δισκόπλακα είναι σίγουρα η έδραση της δαγκάνας.

DrBig
26/09/2015, 08:56
θα μπορουσε να ειναι η τρομπα του φρενου. Βαλε γρασο εκει που η μανετα εφαπτεται με το εμβολο και δες αν βελτιωνεται η κατασταση.

daz
26/09/2015, 10:59
Δλδ το πρόβλημα ξεκίνησε όταν άλλαξες τακάκια?

michaelcom
26/09/2015, 12:48
Καλημερα, σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας.

Λοιπον εχουμε και λεμε ρουλεμαν εχω αλλαξει οπως και αξονα, την δαγκανα την καθαρισα χθες γρασαρα τα σημεια που κινειται, καθαρισα τα πιστονακια(για να κανεις εξαερωση σου βγαινει ο πατος...). Τωρα οσο για την τρομπα στην μανετα ειχε βρωμια αλλα την ειχα καθαρισει και αυτη.

Αυτο που σκεφτομαι εγω ειναι μηπως και η καινουργια δισκοπλακα φαγωθηκε λογο του τροχου?

Και ναι το προβλημα ξεκινησε οταν αλλαξα τακακια φοβαμαι μηπως τα τακακια που μου εδωσαν ειναι σκληρα και τρωνε τον δισκο και γι αυτο μου γινονται ολα αυτα.

Να προσθεσω οτι στην μανετα νιωθω μια πολυ μικρη κινηση οταν παταω φρενο,( οπου αυτο αν δεν κανω λαθος υποδηλωνει προβλημα στον δισκο.)

Bowleno
26/09/2015, 12:57
Να προσθεσω οτι στην μανετα νιωθω μια πολυ μικρη κινηση οταν παταω φρενο,( οπου αυτο αν δεν κανω λαθος υποδηλωνει προβλημα στον δισκο.)

Eδώ είσαι....στραβός/χτυπημένος δίσκος σε κάποιο σημείο του

michaelcom
26/09/2015, 13:02
Eδώ είσαι....στραβός/χτυπημένος δίσκος σε κάποιο σημείο του


Μα τον δισκο δεν τον εχω ουτε μηνα και δεν εχω πεσει ουτε τον εχω χτυπησει και δεν φενεται κατι με το μολυβακι οταν τον γυρναω.

Υπαρχει περιπτωση να τον χαλασε παλι κεντρο τις ροδας?

Και κατι αλλο γινεται σε δισκο σε παπι να δημιουργηθουν hot-spots? δηλαδη σημεια στα οποιο θερμανθηκε τοσο πολυ ο δισκος που εχει χασει το ψησιμο του? αλλα ουτε πλακωνομαι στα φρενα και παπι ειναι ποοοσο να ζεσταθει.

dimmie_72
26/09/2015, 13:03
τι πιο εύκολο να ελέγξεις τη δισκόπλακα. εγώ θα έλεγα να ελέγξεις και τον άξονα του εμπρός τροχού.

michaelcom
26/09/2015, 13:28
τι πιο εύκολο να ελέγξεις τη δισκόπλακα. εγώ θα έλεγα να ελέγξεις και τον άξονα του εμπρός τροχού.

Τον εχω αλλαξει με καινουργιο οπως και καινουργια ρουλεμαν.

Α κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οταν βαζω την παλια δισκοπλακα με τα παλια τακακια ολα φτιαχνουν.... με τα καινουργια τακακια ειναι ολα τα ιδια τρεμει..

Παντως ισχυει η δισκοπλακα η καινουργια να φαγωθηκε απο τα καινουργια τακακια στο παλιο κεντρο και τωρα στο καινουργιο να ειναι φαγωμενη και να το κανει αυτο? Δεν μπορω να καταλαβω η δισκοπλακα ειναι καινουργια της honda παρακαλω.....

toyar
26/09/2015, 13:35
τα καινουρια τακακια ειναι γνησια;

michaelcom
26/09/2015, 13:38
τα καινουρια τακακια ειναι γνησια;


Οχι επισης μου φενονται ποιο abrasive(σκληρα), βλακεια μου να παω να παρω τα γνησια?

Εγω του λεω του τυπα εκει δωσε μου τα καλυτερα που εχεις, και μου εδωσε αυτα τωρα τι καταλαβε αυτος με τα καλυτερα ενας θεος ξερει

toyar
26/09/2015, 13:45
οπως το περιγραφεις τα τακακια δειχνουν ελαττωματικα
δοκιμασε να βαλεις τα παλια τακακια στην καινουρια δισκοπλακα

michaelcom
26/09/2015, 14:08
Το εκανα και το προβλημα συνεχιζει...

Ενας φιλος μου εδωσε μια δισκοπλακα κι αυτη σαν καινουργια που ειχε να την δοκιμασω.

Την δοκιμασα μετα καινουργια τακακια και δεν το κανει αλλα την εβγαλα διοτι φοβαμαι μην την χαλασω.

duke200
26/09/2015, 17:05
το προβλημα ήτανε οτι δεν εβαλες καλά τα τακάκια την πρώτη φορά, σου στραβοπιάσανε και χαλάσανε τη δισκόπλακα. Μετα άλλαξες δισκόπλακα χωρις να βάλεις καινούργια τακάκια (παντα όταν αλλάζουμε δισκόπλακα βάζουμε καινούργια τακάκια), και έτσι σου χαλασε και η 2η δισκόπλακα.

βέβαια αν όταν άλλαξες δισκοπλακα έβαλες και καινούργια τακάκια, ότι γράφω παραπάνω είναι λαλακίες..

MikeG
26/09/2015, 17:36
Η δισκόπλακα σου μάλλον είχε κάποιο δόντι από φάγωμα, έβαλες καινούρια τακάκια χωρίς να τα τρίψεις λίγο πριν να τα φορέσεις και έτσι δεν εφαπτόντουσαν 100% με τη δισκόπλακα οπότε σε φρεναρίσματα ένιωθες αυτά τα τακ.

daz
26/09/2015, 17:44
το προβλημα ήτανε οτι δεν εβαλες καλά τα τακάκια την πρώτη φορά, σου στραβοπιάσανε και χαλάσανε τη δισκόπλακα. Μετα άλλαξες δισκόπλακα χωρις να βάλεις καινούργια τακάκια (παντα όταν αλλάζουμε δισκόπλακα βάζουμε καινούργια τακάκια), και έτσι σου χαλασε και η 2η δισκόπλακα.

βέβαια αν όταν άλλαξες δισκοπλακα έβαλες και καινούργια τακάκια, ότι γράφω παραπάνω είναι λαλακίες..

Γίνεται να στραβοπιάσουν τα τακάκια?

duke200
26/09/2015, 22:49
πως εξηγεις οτι του στραβωσαν τη δισκόπλακα όταν τα βαλε?

daz
26/09/2015, 23:15
πως εξηγεις οτι του στραβωσαν τη δισκόπλακα όταν τα βαλε?

Δλδ στηρίζεις την θεωρία σου σε κάτι που δεν ξέρεις αν και πως μπορεί να γίνει?

Πως γίνεται να στραβοπιάσουν τα τακάκια? Που στραβοέπιασαν δλδ?

duke200
26/09/2015, 23:19
που να ξερω ρε φιλε τι έκανε ο άνθρωπος? Προφνώς αφου του στραβωσε η δισκόπλακα δεν τα βαλε καλα... Μπορεί να έβαλε το ένα μόνο, μπορεί να μην πρεσσαρε το πιστονάκι να παει μέσα και να βάραγε με τη βαριά μέχρι να μπούνε διαλύοντας την πάστα, που θες να ξέρω?

daz
26/09/2015, 23:24
Αν το κοπανούσε με τη βαριά ή έβαλε μόνο το ένα το στράβωμα της δισκόπλακας οφείλετε στο ότι στραβοέπιασαν τα τακάκια?

Δεν ξέρεις αν και πως γίνεται να στραβοπιάσουν αλλά έβγαλες το συμπέρασμα ότι η δισκόπλακα στράβωσε επειδή στραβοέπιασαν!

duke200
26/09/2015, 23:32
:wave2:

daz
27/09/2015, 00:03
Η καινούρια δισκόπλακα φτιάχνεται σε μηχανουργείο?

Το μηχανουργείο θα σου πει τουλάχιστον αν και πόσο είναι στραβή η δισκόπλακα, αν και όπως μας τα λες μάλλον είναι. Ειδικά απ' τη στιγμή που με καινούρια δισκόπλακα δουλεύει. Παρόλα αυτά δεν εξηγείται απόλυτα γιατί τα καινούρια τακάκια δεν δουλεύουν με την παλιά δισκόπλακα ενώ τα παλιά τακάκια δουλεύουν.

Ίσως όπως είπες το στραβό κέντρο στράβωσε την δισκόπλακα αλλά είναι δύσκολο γιατί η δαγκάνα έχει γλίστρες. Τα τακάκια ήταν πολύ σφιχτά την πρώτη φορά που τα τοποθέτησες? Όταν έβαλες καινούρια πλάκα, καινούρια τακάκια έλεγξες την στάθμη των υγρών? Αν είχες συμπληρώσει υγρά με την παλιά δισκόπλακα και με τα φθαρμένα τακάκια όταν έβαλες τα καινούρια (ειδικά αν είχαν και περισσότερο ψωμί απ' τα μαμά) ίσως η στάθμη ήταν παραπάνω και.. (Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις ρε παιδιά? Αποκτά χειρόφρενο? Μπορεί να μην ανοίγουν τα πιστόνια αρκετά και να ανάβει ο δίσκος?)

Τσέκαρε και την τρόμπα που σου είπε ο drbig.

daz
27/09/2015, 00:13
Έχεις βάλει γράσο στις γλίστρες της δαγκάνας? Έχεις ελέγξει ότι το κομμάτι που έχει το έμβολο κινείται ελεύθερα?

daz
27/09/2015, 00:41
Την δισκόπλακα δεν την έβαλες ανάποδα ε?

Για να την σφίξεις ανέβηκες επάνω σε καμιά προέκταση?!

Μήπως χρησιμοποίησες δυναμόκλειδο μανεσμαν? :lol:

Μήπως κάποια στιγμή για κάποιο άγνωστο σε 'μας λόγο πίεσες την δισκόπλακα με κανένα κατσαβίδι για να ανοίξεις τα τακάκια?

Τοποθέτησες τα τακάκια ανάποδα επάνω σε μια λεία επιφάνεια? Οι τρύπες στα τακάκια που μπαίνει ο πίρος της δαγκάνας είναι ομοιόμορφες χωρίς πρεσαρισμένες άκρες?

Όταν άλλαξες ρουλεμάν είχες την καινούρια δισκόπλακα επάνω? Μήπως την πίεσες ή χτυπήθεκε σε κάποια επιφάνεια όταν χτύπησες τα ρουλεμάν για να βγουν.

Θεωρίες για αγρίους είναι όλα αυτά αλλά ίσως σε συνδυασμό με φθηνή ή προβληματική δισκόπλακα να σου δημιούργησαν πρόβλημα..

Υπάρχουν κάποιες δισκόπλακες χωρίς τρύπες που τις τρυπάς μόνος σου. Μήπως ήταν απ' αυτές?

andreaspetr
27/09/2015, 04:53
η δισκοπλακα παταει ισια και ανετα πανω στον τροχο?
μηπως σφιγγει "μονοπαντα"?

amyroukai
27/09/2015, 09:14
Μλκ Νταζ να σε δω να τραγουδας το "αχ κουνελάκι κουνελάκι τρύπες γιατί τρύπας;" και τι άλλο στον κόσμο.

daz
27/09/2015, 12:31
Use your imagination!

"Aχ κουνελάκι κουνελάκι τρύπες γιατί τρύπας;" Τι λέει παρακάτω ρε παιδιά?

Αν θέλεις να με δεις κιόλας θα πρέπει να πληρώσεις, τέτοιο θέαμα χωρίς εισιτήριο?



Πάντως δεν κατάλαβα γιάντα τοπες αυτό! :D

michaelcom
27/09/2015, 12:33
Ρε παιδιά ποσο χαζός μπορεί να είμαι για να βάλω τα τακάκια λάθος. Όχι δεν τα έβαλα στραβά ουτε ζωριστικα πουθενά, όταν αλλαζα ρουλεμάν φυσικά και είχα βγάλει την δισκοπλακα. Βέβαια να επισημανω ότι δεν έχω αλλάξει τακάκια με την δισκοπλακα. Επίσης πανω στις γλυστρες έβαλα γράσο κανονικά και με τον νομο και τα πιστονακια του φρενου κουνιουνται ελεύθερα. Η δισκοπλακα ηταν η γνήσια τις Χόντα επτιδες δεν πήρα φθηνή. Α btw με τι παλιό κεντρο της ρόδα ακουγες τον δισκο να πηγαινει μονοπαντα ,τώρα με την καινούργια δεν το ακούς.( όταν γυρνας την ρόδα ελεύθερα)

daz
27/09/2015, 12:54
Ρε παιδιά ποσο χαζός μπορεί να είμαι για να βάλω τα τακάκια λάθος. Όχι δεν τα έβαλα στραβά ουτε ζωριστικα πουθενά, όταν αλλαζα ρουλεμάν φυσικά και είχα βγάλει την δισκοπλακα. Βέβαια να επισημανω ότι δεν έχω αλλάξει τακάκια με την δισκοπλακα. Επίσης πανω στις γλυστρες έβαλα γράσο κανονικά και με τον νομο και τα πιστονακια του φρενου κουνιουνται ελεύθερα. Η δισκοπλακα ηταν η γνήσια τις Χόντα επτιδες δεν πήρα φθηνή. Α btw με τι παλιό κεντρο της ρόδα ακουγες τον δισκο να πηγαινει μονοπαντα ,τώρα με την καινούργια δεν το ακούς.( όταν γυρνας την ρόδα ελεύθερα)

Και να θέλεις να βάλεις τα τακάκια στραβά δε μπορείς.
Όποιος το καταφέρει δε θα είναι χαζός αλλά διάνοια (κατά κάποιο τρόπο). Θα έχει καταφέρει το αδύνατο!

Για να σου παίζει η μανέτα στο φρενάρισμα φταίει ή δίσκος ή κέντρο (ρουλεμάν-αξονας συμπεριλαμβάνονται στο κέντρο).

Κάπως κατέληξες με στραβή την καινούρια δισκόπλακα, δεν ξέρω πως. Και εγώ έχω στραβώσει δισκόπλακα αλλά είχα βάλει την ζάντα κάτω και την πάταγα με το σταντ της μηχανής για να ξεζαντάρω το λάστιχο.
Παραπάνω υγρά ή περισσότερη πάστα στα αφτερ μαρκετ τακάκια τα έλεγξες? Ίσως το πρόβλημα στο δημιούργησε και το στραβό κέντρο.

Για να είσαι σίγουρος αν η δισκόπλακα είναι στραβή πήγαινε τη σε μηχανουργείο. Αυτό που εσύ το βλέπεις 0,5 του χιλιοστού μπορεί να είναι παραπάνω.

michaelcom
27/09/2015, 13:02
Μάλιστα θα την πάω αύριο. Ξέρετε περιπου ποσο θα μου πάρει να μου την τσεκαρει και ποσο για να μου την τορναρει; αξίζει να την τορναρω σε παχος 3.5mm. Παντως παιδιά σας ευχαριστώ ολους σας. Με κάθε αλλαγή έκανα εξαέρωση οποτε δεν παιζει να είχα παραπανω υγρά :P. Και τα τακάκια έμπαιναν και εβγιεναν με την δαγκανα εύκολα και είχα και μια "μανετια" απόσταση. Ελποζω να καταλαβες τι εννοω

daz
27/09/2015, 13:08
Μάλιστα θα την πάω αύριο. Ξέρετε περιπου ποσο θα μου πάρει να μου την τσεκαρει και ποσο για να μου την τορναρει; αξίζει να την τορναρω σε παχος 3.5mm. Παντως παιδιά σας ευχαριστώ ολους σας.

Δεν ξέρω τιμή.
Πάντως δε θα φτάνει την τιμή της καινούριας και απ' τη στιγμή που δεν ξέρεις τι φταίει καλό είναι να ξεκινήσεις από εκεί.

Πόσο πάχος έχει κανονικά? Σιγά μωρέ παπί είναι αλλά αν θέλεις να είσαι σίγουρος δες στο μανουάλι στα πόσα χιλ προτείνει αλλαγή ο κατασκευαστής.

michaelcom
27/09/2015, 13:12
3.5mm είναι για καινούργια και νομιζω χωρίς να είμαι σίγουρος οτι το service limit είναι 3mm

michaelcom
02/10/2015, 02:53
γεια σας παιδια θα σας πριξω ακομα ελπιζω να μην με παρετε με τις πετρες.

Πηγα τις δισκοπλακες στο τορνο και μου ειπε αυτος οτι δεν εχουν θεμα ειναι ολοισιες, και δεν εκανε τπτ πανω στις δισκοπλακες.

Το προβλημα ομως συνεχιζει....

Μηπως εχω κανενα προβλημα με ολο το μπροστινο του μηχανακιου? ομως οταν πηγαινω ευθεια δεν καταλαβαινω κατι και αμα αφησω το τιμονι μια χαρα ευθεια πηγαινει και ουτε τρεμει.