PDA

View Full Version : Αυτό δεν είναι φυσιολογικό...



Σελίδες : [1] 2

AristidisZ
26/09/2015, 10:49
Ρε παιδιά δε ξέρω τι γίνεται σε άλλα μέρη του Λεκανοπεδίου, αλλά εδώ (Δραπετσώνα) μιλάμε για κοσμογονία...
Καθόμουν στο δωμάτιο και ξαφνικά ακούω την απλώστρα να κόβει βόλτες
Μέχρι να βγω έξω να την μαζέψω, ο αέρας είχε σύρει 6~7 μέτρα έναν πλαστικό κάδο (σχετικά μεγάλο, και με περιεχόμενο), μπουκάλια μπύρας (άδεια), μέχρι και ένα κουβαδάκι με μανταλάκια !
Μέχρι να μαζέψω τις τέντες έγινα λες και με είχαν βρέξει με κουβά...

Πάλι καλά που ήμουν σπίτι γιατί έτσι όπως πήγαινε η δουλειά θα μοίραζα μπουκάλια στους γείτονες :lol:

Το νου σας όσοι είστε έξω !!!

amyroukai
26/09/2015, 11:38
Θες να σου πω ατάκα; Ε δεν παίρνουμε τη μηχανή να πάμε για καφέ, μέσα θα μείνουμε;

Άμα έχεις περάσει Μαυρολιθάρι όλα φλωρικα φαίνονται... :bawl:

Εννοείται περιμένω να κόψει.

Ή πρόβλεψη πάντως από χθες ήταν για κακό χαμό, σήμερα την άλλαξαν με ίδια ένταση μικρότερη διάρκεια.

panavour
26/09/2015, 11:45
Δεν υπαρχει φυσιολογικο πλεον.Το κλιμα με ανθρωπινη η οχι παρεμβαση εχει αρχισει να αλλαζει.Ας ειμαστε ετοιμοι σιγα σιγα να αλλαζουμε παραστασεις και συνηθειες.Η ΓΗ προειδοποιει αλλα δεν νοιαζεται κι ολας.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙς ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ,οπως ζουσε και στο 99,99999999999999999999 % της προηγουμενης ζωης της.:wave2::wave2::wave2::wave2:

Ζεύκας
26/09/2015, 11:46
Θες να σου πω ατάκα; Ε δεν παίρνουμε τη μηχανή να πάμε για καφέ, μέσα θα μείνουμε;

Άμα έχεις περάσει Μαυρολιθάρι όλα φλωρικα φαίνονται... :bawl:

Εννοείται περιμένω να κόψει.

Ή πρόβλεψη πάντως από χθες ήταν για κακό χαμό, σήμερα την άλλαξαν με ίδια ένταση μικρότερη διάρκεια.

αμύρου από που ενημερώνεσαι;

el_hymador
26/09/2015, 11:48
Νεα Κηφισιά μια από τα ίδια... παλιότερα θυμάμαι που τα δελτία πέφταν έξω 2 φορές στις δέκα, τώρα πέφτουν μέσα 2 φορές στις 10 και τις 8 είναι λάθος προβλέψεις... έχει ανωμαλέψει εντελώςο καιρός

O KAIΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC
METEONOEITE

amyroukai
26/09/2015, 11:53
αμύρου από που ενημερώνεσαι;
Ποσειδών στο κινητό είχα δει, accuweather επίσης από το widget καιρός/ρολόι.

Μικe777
26/09/2015, 11:56
καιρο εχει να ριξει και μπολικο χιονι
για να δουμε φετος..

teogtp
26/09/2015, 12:10
Εδω λιγο ελειψε να περασει η Αργω μπροστα απο το μαγαζι..............

teogtp
26/09/2015, 12:21
Εδω λιγο ελειψε να περασει η Αργω μπροστα απο το μαγαζι..............



Σε απαντηση φιλων που ρωτανε αν περασε ο spyrakos απο το μαγαζι ................




:bawl::bawl::bawl::bawl::bawl:

Παλιοχαρακτηρες ρπστμ!

dimmie_72
26/09/2015, 12:24
Εδω λιγο ελειψε να περασει η Αργω μπροστα απο το μαγαζι..............

το έχετε καταστρέψει το περιβάλλον εσείς με τα VW ρε γμτ...

teogtp
26/09/2015, 12:25
το έχετε καταστρέψει το περιβάλλον εσείς με τα VW ρε γμτ...

και με τα επισκευασιμα rba.........
Μιλαμε για ντουμανια..

dimmie_72
26/09/2015, 12:28
Σε απαντηση φιλων που ρωτανε αν περασε ο spyrakos απο το μαγαζι ................
είσαι απρόσωπος και αντιπρόσωπος...
το ξέρεις ότι στο επίσημο site της η YAMAHA το περιλαμβάνει στα sport-touring (http://www.yamaha-motor.eu/gr/products/motorcycles/sport-touring/index.aspx); :bawl:

nikos_abel
26/09/2015, 12:50
Το ανθρώπινο γένος ολόκληρο (και η ίδια η ζωή στη γη) έτυχε σε ένα ελάχιστο κλάσμα του χρόνου που οι συνθήκες ήταν εντελώς ιδανικές. Σκεφτείτε μόνο ότι ακόμη κάποιες άλλες εποχές στον πλανήτη μας, ενώ ζωή υπήρχε σε αφθονία, αν με κάποιο τρόπο έφθανε κάποιος από εμάς εκεί, θα πέθαινε σε δευτερόλεπτα.

dimmie_72
26/09/2015, 12:58
Το ανθρώπινο γένος ολόκληρο (και η ίδια η ζωή στη γη) έτυχε σε ένα ελάχιστο κλάσμα του χρόνου που οι συνθήκες ήταν εντελώς ιδανικές. Σκεφτείτε μόνο ότι ακόμη κάποιες άλλες εποχές στον πλανήτη μας, ενώ ζωή υπήρχε σε αφθονία, αν με κάποιο τρόπο έφθανε κάποιος από εμάς εκεί, θα πέθαινε σε δευτερόλεπτα.

το ίδιο θα συνέβαινε σήμερα κι αν 1 τυραννόσαυρος rex εμφανιζόταν στην πίστα δοκιμών της VW η σε καμιά σύναξη ατμιστών.

Ichigo
26/09/2015, 13:07
Το ανθρώπινο γένος ολόκληρο (και η ίδια η ζωή στη γη) έτυχε σε ένα ελάχιστο κλάσμα του χρόνου που οι συνθήκες ήταν εντελώς ιδανικές. Σκεφτείτε μόνο ότι ακόμη κάποιες άλλες εποχές στον πλανήτη μας, ενώ ζωή υπήρχε σε αφθονία, αν με κάποιο τρόπο έφθανε κάποιος από εμάς εκεί, θα πέθαινε σε δευτερόλεπτα.

To ότι μπορεί να πέφταμε και πάνω στην Σκοτεινή πλευρά της Δύναμης με τουτον δω που το πας!
:smokin:

341756

teogtp
26/09/2015, 13:15
To ότι μπορεί να πέφταμε και πάνω στην Σκοτεινή πλευρά της Δύναμης με τουτον δω που το πας!
:smokin:

341756

Μιλαμε για τον Προεδρο!
Τι μοντακι ειναι τουτο!!!!:D

nikos_abel
26/09/2015, 13:16
το ίδιο θα συνέβαινε σήμερα κι αν 1 τυραννόσαυρος rex εμφανιζόταν στην πίστα δοκιμών της VW η σε καμιά σύναξη ατμιστών.

Ο τυραννόσαυρος θα πέθαινε σε μικρό χρονικό διάστημα από έλλειψη οξυγόνου






(Οι ατμιστές απλά θα έκαναν το θάνατο πιο "αρωματικό" :lol:)

nikos_abel
26/09/2015, 13:17
Μιλαμε για τον Προεδρο!
Τι μοντακι ειναι τουτο!!!!:D

:lol:

bulmont
26/09/2015, 19:50
Εδω λιγο ελειψε να περασει η Αργω μπροστα απο το μαγαζι..............


Σε απαντηση φιλων που ρωτανε αν περασε ο spyrakos απο το μαγαζι ..........




Ερχεται ρε. Μόλις ξεμπερδέψει με τα τρελλά νερά του Ευρίππου..........................

Bob_o_mastoras
26/09/2015, 22:48
Ρε παιδιά δε ξέρω τι γίνεται σε άλλα μέρη του Λεκανοπεδίου, αλλά εδώ (Δραπετσώνα) μιλάμε για κοσμογονία...


Παρ'το στεφανι μας, παρ'το γερανι μας..
Στη Δραπετσωνα πια δεν εχουμε ζωηηη.. :a49:


Εγω γουσταρω τα ακραια καιρικα φαινομενα αρκει να μην σκοτωνονται ανθρωποι και καταστρεφονται περιουσιες, οπως εγινε προσφατα.
Κατα τα αλλα ειναι πολυ εντυπωσιακα.

duke200
26/09/2015, 22:48
και που σαι ακόμα. φέτος έχει el ninio

andreaspetr
27/09/2015, 04:49
Εγω παντως απο την επομενη εβδομαδα βαζω μπρος αλυσοπριονο για να κανω καβατζα ξυλα...

spyrakos35
27/09/2015, 07:53
341779

Μια χαρα ηλιο εχει στο Παρισι ρε σεις.....

:lol:

nikos_abel
27/09/2015, 10:25
και που σαι ακόμα. φέτος έχει el ninio

Αυτούς; :lol:
(https://www.youtube.com/watch?v=OI-fWgyMXYA)

el_hymador
27/09/2015, 10:41
Πάντως όλα έχουν πάει 20μέρες με 1 μήνα πίσω. Εννοώ για τις ανθοφορίες και τα ζουζούνια που αργούν πολύ να κάνουν την εμφάνιση τους. Ως εκ τούτου, παίζει να αργήσει να χειμωνιάσει αλλά και να κρατήσουν τα κρύα μέχρι πολύ μέσα στην άνοιξη του χρόνου.

Bob_o_mastoras
27/09/2015, 12:12
Πάντως όλα έχουν πάει 20μέρες με 1 μήνα πίσω. Εννοώ για τις ανθοφορίες και τα ζουζούνια που αργούν πολύ να κάνουν την εμφάνιση τους. Ως εκ τούτου, παίζει να αργήσει να χειμωνιάσει αλλά και να κρατήσουν τα κρύα μέχρι πολύ μέσα στην άνοιξη του χρόνου.

Iσχυει!

nikos_abel
27/09/2015, 12:16
Αν όλα έχουν πάει λίγο πίσω, δεν τρέχει τίποτα, θα συνηθίσουμε όλοι.

Αν έχουν αλλάξει μόνιμα και χωρίς πρόγραμμα, τότε την κάτσαμε όλοι και πολύ γρήγορα.

Bob_o_mastoras
27/09/2015, 12:33
Αν όλα έχουν πάει λίγο πίσω, δεν τρέχει τίποτα, θα συνηθίσουμε όλοι.

Αν έχουν αλλάξει μόνιμα και χωρίς πρόγραμμα, τότε την κάτσαμε όλοι και πολύ γρήγορα.

Δεν υπαρχει το χωρις προγραμμα (ή μοτιβο πιο σωστα) στη φυση.. ;)

nikos_abel
27/09/2015, 13:48
Δεν υπαρχει το χωρις προγραμμα (ή μοτιβο πιο σωστα) στη φυση.. ;)

Το θέμα είναι το patern να το καταλαβαίνουμε και να μπορούμε να το διαχειριστούμε.
Αν δεν το καταλαβαίνουμε, είναι σαν να μην υπάρχει.

Π.χ. σήμερα το ηλιακό μας συστημα βρίσκεται περίπου 1 εκ. χρόνια μετά τη βουτιά που κάνει περιοδικά στη σπείρα του γαλαξία (ανεβοκατεβαίνει κάθε τόσο, δε θυμάμαι τώρα πόσα εκ χρόνια).
Αυτό σημαίνει ότι τώρα που μιλάμε, κοτρώνες από το νέφος του Όρτ (το εξώτερο τμήμα του ηλιακού συστήματος) που επηρεάστηκαν πριν 1 εκ. χρόνια από άστρα που πέρασαν
κοντά μας την εποχή που ήμασταν "μέσα" στη σπείρα, φτάνουν ήδη στη κοντινή γειτονιά.

Οι δεινόσαυροι παρότι δεν μπόρεσαν ποτέ να αντιληφθούν ένα τόσο μεγάλο και μακρόχρονο μοτίβο, υπέστησαν τις συνέπειες μια χαρούλα και δεν πρόλαβαν να κάνουν κιχ.
Νομίζεις λοιπόν ότι η μοναδική (στη γη τουλάχιστον) ικανότητα του ανθρώπου να κατανοεί μοτίβα είναι τέτοια που τα βλέπει όλα;

Αλλά, τέτοια μοτίβα δεν παύουν να είναι παρά προσωρινά. Ναι, κρατάνε για αιώνες (τι αιώνες, χιλιετίες, εκ χρόνια, δις εκ. χρόνια, σχεδόν εντελώς σταθερά, αλλά οι αιώνες είναι
τρίχες μπροστά στα 13,7 τρις χρόνια της ηλικίας του σύμπαντος.

Ο γαλαξίας μας π.χ. σε περίπου 3,7 δις χρόνια θα "συγκρουστεί" με αυτόν τη Ανδρομέδας. Τότε, η συγκεκριμένη παλινδρομική κίνηση του συστήματος μας θα αλλάξει
εντελώς. Θα συνεχίσει κανονικά η γη την περιστροφή γύρω από τον ήλιο, αλλά θα αλλάξουν τόσα άλλα δεδομένα (κοσμική ακτινοβολία από υπερκαινοφανείς
που θα σκάσουν, βαρυτική επίδραση από τώρα απίθανα μακρυά άλλα αστέρια που θα αλλάξουν σχετικές θέσεις κλπ) που ουσιαστικά τίποτα δε θα μείνει
ίδιο στις συνθήκες που έχουμε τώρα στον πλανήτη.

Το μόνο μοτίβο που είναι σταθερό (και για αυτό υπάρχουν φυσικά και άλλες μη επικρατούσες εναλλακτικές εξηγήσεις, θεωρίες και πιθανές καταλήξεις)
είναι η διαστολή του σύμπαντος, που μοιάζει να κρατά από το μπιγκ μπανκ.

Άρα, για ποιο πρόγραμμα της φύσης μου μιλάς; Για ένα τσαφ λέμε τώρα, που προλάβαμε και φτιάξαμε ότι φτιάξαμε και καταλάβαμε ότι καταλάβαμε
το οποίο θα τελειώσει όπως τελειώνουν όλα, σε 5 δις χρόνια που ο ήλιος μας όπου και να είναι, θα εξαντλήσει το υδρογόνο του
και θα μας καταπιεί με μια χαψιά.

spyrakos35
27/09/2015, 18:16
Ρος εσυ;

toyar
27/09/2015, 18:21
εντυπωσιακο.........
το μονο που θα εχει μεινει ιδιο μεχρι τοτε θα ειναι το c50 το εξαβολτο:cool:

el_hymador
27/09/2015, 18:30
Το θέμα είναι το patern να το καταλαβαίνουμε και να μπορούμε να το διαχειριστούμε.
Αν δεν το καταλαβαίνουμε, είναι σαν να μην υπάρχει.

Π.χ. σήμερα το ηλιακό μας συστημα βρίσκεται περίπου 1 εκ. χρόνια μετά τη βουτιά που κάνει περιοδικά στη σπείρα του γαλαξία (ανεβοκατεβαίνει κάθε τόσο, δε θυμάμαι τώρα πόσα εκ χρόνια).
Αυτό σημαίνει ότι τώρα που μιλάμε, κοτρώνες από το νέφος του Όρτ (το εξώτερο τμήμα του ηλιακού συστήματος) που επηρεάστηκαν πριν 1 εκ. χρόνια από άστρα που πέρασαν
κοντά μας την εποχή που ήμασταν "μέσα" στη σπείρα, φτάνουν ήδη στη κοντινή γειτονιά.

Οι δεινόσαυροι παρότι δεν μπόρεσαν ποτέ να αντιληφθούν ένα τόσο μεγάλο και μακρόχρονο μοτίβο, υπέστησαν τις συνέπειες μια χαρούλα και δεν πρόλαβαν να κάνουν κιχ.
Νομίζεις λοιπόν ότι η μοναδική (στη γη τουλάχιστον) ικανότητα του ανθρώπου να κατανοεί μοτίβα είναι τέτοια που τα βλέπει όλα;

Αλλά, τέτοια μοτίβα δεν παύουν να είναι παρά προσωρινά. Ναι, κρατάνε για αιώνες (τι αιώνες, χιλιετίες, εκ χρόνια, δις εκ. χρόνια, σχεδόν εντελώς σταθερά, αλλά οι αιώνες είναι
τρίχες μπροστά στα 13,7 τρις χρόνια της ηλικίας του σύμπαντος.

Ο γαλαξίας μας π.χ. σε περίπου 3,7 δις χρόνια θα "συγκρουστεί" με αυτόν τη Ανδρομέδας. Τότε, η συγκεκριμένη παλινδρομική κίνηση του συστήματος μας θα αλλάξει
εντελώς. Θα συνεχίσει κανονικά η γη την περιστροφή γύρω από τον ήλιο, αλλά θα αλλάξουν τόσα άλλα δεδομένα (κοσμική ακτινοβολία από υπερκαινοφανείς
που θα σκάσουν, βαρυτική επίδραση από τώρα απίθανα μακρυά άλλα αστέρια που θα αλλάξουν σχετικές θέσεις κλπ) που ουσιαστικά τίποτα δε θα μείνει
ίδιο στις συνθήκες που έχουμε τώρα στον πλανήτη.

Το μόνο μοτίβο που είναι σταθερό (και για αυτό υπάρχουν φυσικά και άλλες μη επικρατούσες εναλλακτικές εξηγήσεις, θεωρίες και πιθανές καταλήξεις)
είναι η διαστολή του σύμπαντος, που μοιάζει να κρατά από το μπιγκ μπανκ.

Άρα, για ποιο πρόγραμμα της φύσης μου μιλάς; Για ένα τσαφ λέμε τώρα, που προλάβαμε και φτιάξαμε ότι φτιάξαμε και καταλάβαμε ότι καταλάβαμε
το οποίο θα τελειώσει όπως τελειώνουν όλα, σε 5 δις χρόνια που ο ήλιος μας όπου και να είναι, θα εξαντλήσει το υδρογόνο του
και θα μας καταπιεί με μια χαψιά.


Το νέφος του Ort δεν "ταξιδεύει" πακέτο με το ηλιακό σύστημα; :confused:

Joyrider
27/09/2015, 18:37
Το θέμα είναι...

ότι τζάμπα την έπλυνα την μηχανή αν είναι έτσι όπως τα λες.

Γαμώ την ανθρωπική μου αρχή μέσα. :lol:

AristidisZ
27/09/2015, 18:42
εντάξει μια βροχή έπεσε, μη το κάνουμε και θέμα :bawl:

tsompanis
27/09/2015, 19:26
εντάξει μια βροχή έπεσε, μη το κάνουμε και θέμα :bawl:

Εντάξει. Ευτυχώς δεν πάθαμε και τίποτα:bawl:

nikos_abel
27/09/2015, 19:28
Το νέφος του Ort δεν "ταξιδεύει" πακέτο με το ηλιακό σύστημα; :confused:

Φυσικά Κώστα, με απόσταση από τον ήλιο περίπου 1 έτος φωτός. Όποιο άλλο αστέρι μας πλησιάσει (ή το πλησιάσουμε), η βαρυτική
του έλξη πρώτα το νέφος θα "ανακατέψει".

Που σε μπέρδεψα;

nikos_abel
27/09/2015, 19:31
ότι τζάμπα την έπλυνα την μηχανή αν είναι έτσι όπως τα λες.

Γαμώ την ανθρωπική μου αρχή μέσα. :lol:


εντάξει μια βροχή έπεσε, μη το κάνουμε και θέμα :bawl:


Εντάξει. Ευτυχώς δεν πάθαμε και τίποτα:bawl:

:lol:

PortisHead
28/09/2015, 08:52
...Ο γαλαξίας μας π.χ. σε περίπου 3,7 δις χρόνια θα "συγκρουστεί" με αυτόν τη Ανδρομέδας...

...όπως τελειώνουν όλα, σε 5 δις χρόνια που ο ήλιος μας όπου και να είναι, θα εξαντλήσει το υδρογόνο του
και θα μας καταπιεί με μια χαψιά....


Εγω καλού-κακού έφυγα για Super Market...ποτε δεν ξέρεις...

el_hymador
28/09/2015, 09:06
Φυσικά Κώστα, με απόσταση από τον ήλιο περίπου 1 έτος φωτός. Όποιο άλλο αστέρι μας πλησιάσει (ή το πλησιάσουμε), η βαρυτική
του έλξη πρώτα το νέφος θα "ανακατέψει".

Που σε μπέρδεψα;


Απλά νομίζω είναι πολύ μακρυά μας αστρικά σώματα μεγέθους ικανού για να επηρεάσουν το νέφος (και όχι μόνο)

Bowleno
28/09/2015, 11:42
Εγω καλού-κακού έφυγα για Super Market...ποτε δεν ξέρεις...

:moutza::moutza: Πάει για πολλοστή φορά ο καφές :moutza::bawl::bawl:


(πάω κι εγώ στο SM καλού κακού διότι υπάρχει και η πιθανότητα να έχουν πέσει έξω στους υπολογισμούς τους καμιά 200αριά εκατομμύρια χρόνια.....)

teogtp
28/09/2015, 12:33
:moutza::moutza: Πάει για πολλοστή φορά ο καφές :moutza::bawl::bawl:


(πάω κι εγώ στο SM καλού κακού διότι υπάρχει και η πιθανότητα να έχουν πέσει έξω στους υπολογισμούς τους καμιά 200αριά εκατομμύρια χρόνια.....)

Να υποθέσω οτι πήγατε στον Γαλαξια (http://www.5ae.gr) ετσι;

:tooth:

Bowleno
28/09/2015, 12:39
Να υποθέσω οτι πήγατε στον Γαλαξια (http://www.5ae.gr) ετσι;

:tooth:

Εγώ πήγα στον Ήλιο (http://www.heliosmarkets.gr/el/) ο portis δεν ξέρω :bawl::moutza:

foogr01
28/09/2015, 14:21
Εγω καλού-κακού έφυγα για Super Market...ποτε δεν ξέρεις...

Τελειώσανε κιόλας οι προμήθειες από το κλείσιμο των τραπεζών και τα CC ;

Εγώ έχω ακόμα πολύ πράμα...




:lol:

teogtp
28/09/2015, 15:17
Τελειώσανε κιόλας οι προμήθειες από το κλείσιμο των τραπεζών και τα CC ;

Εγώ έχω ακόμα πολύ πράμα...




:lol:

Σου περισσευουν καθολου μπατονετες;
Βαρεθηκα να χρησιμοποιω ταμπον για αυτη την δουλεια,τυφλα να'χει ο Νταμπο......
:tooth:

nikos_abel
28/09/2015, 16:27
Απλά νομίζω είναι πολύ μακρυά μας αστρικά σώματα μεγέθους ικανού για να επηρεάσουν το νέφος (και όχι μόνο)

Ναι ρε, για αυτό σου λέω ότι το ηλιακό σύστημα σκαμπανεβάζει πάνω κάτω.

Συγκεκριμένα η μία κίνησή του είναι γύρω από το κέντρο του γαλαξία (καμμιά 250άρα εκ. χρόνια η γύρα), η άλλη πάνω - κάτω, δηλαδή έξω - μέσα από τη σπείρα κάθε 90 εκ χρόνια περίπου.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sun#Motion_and_location

Όταν λοιπόν περνάει από τα πιο "πυκνά" στρώματα της σπείρας, τα αστέρια είναι περισσότερα. Άρα, μιας και το κοντινότερο είναι ήδη μόνο 4εφ μακρυά, στα
πιο πυκνά λογικά θα είναι και άλλα πιο κοντινά.

Αν υπολογίσεις και τους καφέ νάνους που δεν είναι και τόσο εύκολα παρατηρήσιμοι, πολύ πιθανόν το νέφος να έρχεται πολύ κοντά σε άλλους ήλιους,
και σίγουρα σε άλλα ανάλογα νέφη άλλων συστημάτων.

3d μπιλιάρδο :lol:

Οι υπόλοιποι με τα σούπερ μάρκετ κλπ :moutza:


:lol:

dimmie_72
28/09/2015, 16:35
Σου περισσευουν καθολου μπατονετες;


Ναι. Θάρθεις με το μηχανάκι η θα κάνεις εκπομπή; :tooth:

Bob_o_mastoras
28/09/2015, 17:16
Το θέμα είναι το patern να το καταλαβαίνουμε και να μπορούμε να το διαχειριστούμε.
Αν δεν το καταλαβαίνουμε, είναι σαν να μην υπάρχει.

Π.χ. σήμερα το ηλιακό μας συστημα βρίσκεται περίπου 1 εκ. χρόνια μετά τη βουτιά που κάνει περιοδικά στη σπείρα του γαλαξία (ανεβοκατεβαίνει κάθε τόσο, δε θυμάμαι τώρα πόσα εκ χρόνια).
Αυτό σημαίνει ότι τώρα που μιλάμε, κοτρώνες από το νέφος του Όρτ (το εξώτερο τμήμα του ηλιακού συστήματος) που επηρεάστηκαν πριν 1 εκ. χρόνια από άστρα που πέρασαν
κοντά μας την εποχή που ήμασταν "μέσα" στη σπείρα, φτάνουν ήδη στη κοντινή γειτονιά.

Οι δεινόσαυροι παρότι δεν μπόρεσαν ποτέ να αντιληφθούν ένα τόσο μεγάλο και μακρόχρονο μοτίβο, υπέστησαν τις συνέπειες μια χαρούλα και δεν πρόλαβαν να κάνουν κιχ.
Νομίζεις λοιπόν ότι η μοναδική (στη γη τουλάχιστον) ικανότητα του ανθρώπου να κατανοεί μοτίβα είναι τέτοια που τα βλέπει όλα;

Αλλά, τέτοια μοτίβα δεν παύουν να είναι παρά προσωρινά. Ναι, κρατάνε για αιώνες (τι αιώνες, χιλιετίες, εκ χρόνια, δις εκ. χρόνια, σχεδόν εντελώς σταθερά, αλλά οι αιώνες είναι
τρίχες μπροστά στα 13,7 τρις χρόνια της ηλικίας του σύμπαντος.

Ο γαλαξίας μας π.χ. σε περίπου 3,7 δις χρόνια θα "συγκρουστεί" με αυτόν τη Ανδρομέδας. Τότε, η συγκεκριμένη παλινδρομική κίνηση του συστήματος μας θα αλλάξει
εντελώς. Θα συνεχίσει κανονικά η γη την περιστροφή γύρω από τον ήλιο, αλλά θα αλλάξουν τόσα άλλα δεδομένα (κοσμική ακτινοβολία από υπερκαινοφανείς
που θα σκάσουν, βαρυτική επίδραση από τώρα απίθανα μακρυά άλλα αστέρια που θα αλλάξουν σχετικές θέσεις κλπ) που ουσιαστικά τίποτα δε θα μείνει
ίδιο στις συνθήκες που έχουμε τώρα στον πλανήτη.

Το μόνο μοτίβο που είναι σταθερό (και για αυτό υπάρχουν φυσικά και άλλες μη επικρατούσες εναλλακτικές εξηγήσεις, θεωρίες και πιθανές καταλήξεις)
είναι η διαστολή του σύμπαντος, που μοιάζει να κρατά από το μπιγκ μπανκ.

Άρα, για ποιο πρόγραμμα της φύσης μου μιλάς; Για ένα τσαφ λέμε τώρα, που προλάβαμε και φτιάξαμε ότι φτιάξαμε και καταλάβαμε ότι καταλάβαμε
το οποίο θα τελειώσει όπως τελειώνουν όλα, σε 5 δις χρόνια που ο ήλιος μας όπου και να είναι, θα εξαντλήσει το υδρογόνο του
και θα μας καταπιεί με μια χαψιά.

Kαλα ντε.. Δεν σε ειπαμε και χοντρο..! :p

:lol::lol:

skylaros
28/09/2015, 17:31
nikos_abel Δε πιστεύεις πως σε μερικά εκατομμύρια ή δίς χρόνια αν υπάρχουμε σαν είδος θα έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε κάτι για να αποφύγουμε την εξαφάνιση μας ?

nikos_abel
28/09/2015, 17:37
nikos_abel Δε πιστεύεις πως σε μερικά εκατομμύρια ή δίς χρόνια αν υπάρχουμε σαν είδος θα έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε κάτι για να αποφύγουμε την εξαφάνιση μας ?

Δεν πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε να βγάλουμε τον αιώνα :p


Τώρα ησυχία, περιμένουμε NASA

Ichigo
28/09/2015, 17:41
nikos_abel Δε πιστεύεις πως σε μερικά εκατομμύρια ή δίς χρόνια αν υπάρχουμε σαν είδος θα έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε κάτι για να αποφύγουμε την εξαφάνιση μας ?

Ναι αμέ η Δύναμη για όλα έχει φροντίσει. :D

341904

Και το αντίπαλον δέος θα είναι ο EL Capitan Yoda του φλόρουμ (λόγω ύψους :smokin:)

Στο μαύρο κύκλο τοποθετήστε όποιον νομίζετε κατάλληλο! :D

341905

nikos_abel
28/09/2015, 17:54
Kαλα ντε.. Δεν σε ειπαμε και χοντρο..! :p

:lol::lol:

Είπαμε. Δεν είμαι κοντός, χοντρός είμαι :lol:

skylaros
29/09/2015, 08:33
Είπαμε. Δεν είμαι κοντός, χοντρός είμαι :lol:

Αν ήσουν 2,40 θα ήσουν χοντρός ? κοντός είσαι λοιπόν !

Μια χαρά θα τον βγάλουμε τον αιώνα!

Bob_o_mastoras
29/09/2015, 09:34
Ο ανθρωπΑς θα αυτοκαταστραφει πολυ πριν συμβουν ολα αυτα τα κοσμογονικα.. Οποτε χαλλλλαρα ειμαστε παιδες.. Αραχτε!!! :smokin:

BLiTzER
29/09/2015, 11:43
nikos_abel Δε πιστεύεις πως σε μερικά εκατομμύρια ή δίς χρόνια αν υπάρχουμε σαν είδος θα έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε κάτι για να αποφύγουμε την εξαφάνιση μας ?

Και οι εξαφανίσεις-εξαλείψεις είναι στο πρόγραμμα :)

Bowleno
29/09/2015, 12:06
Ο ανθρωπΑς θα αυτοκαταστραφει πολυ πριν συμβουν ολα αυτα τα κοσμογονικα.. Οποτε χαλλλλαρα ειμαστε παιδες.. Αραχτε!!! :smokin:

Καλού-κακού, δεν πας σουπερ μάρκετ; :D

notakos600
29/09/2015, 16:22
Όλα μάταια λοιπόν.....
Έχω κι ένα μηχανάκι να στρώσω γμτ. :bawl:

nikos_abel
29/09/2015, 18:54
Και οι εξαφανίσεις-εξαλείψεις είναι στο πρόγραμμα :)

Πρεσάισλυ.

Όλα βασίζονται στην μάταιη και ανώφελη προσπάθεια να διατηρήσουμε την ατομικότητά μας (κοινώς να γλυτώσουμε τον κώλο μας).
Αν το πας βαθειά, τι είναι αυτό που ουσιαστικά προσπαθούμε; Το κοινό καλό;
Όχι. Το κοινό καλό είναι το προσωπικό μας καλό. Σε μια ανούσια προσπάθεια να το εντάξουμε σε κάτι μεγαλύτερο,
ο ένας γίνεται ομάδα, η ομάδα αποκτά μια δική της οντότητα και τελικά καταλήγει στην ανθρωπότητα, που είναι η
μεγαλύτερη ομάδα.

Το βασικό πρόβλημα όμως του ανθρώπου όμως είναι αυτό που από τη νηπιακή ηλικία φαίνεται να είναι έμφυτο.

Το γιατί. Η περιέργεια και η ανάγκη να καταλάβουμε την αιτία για τα πάντα (καλά, όχι όλοι :toοth: ).
Η αιτία είναι αυτή που μας καθοδηγεί ώστε να αναγνωρίσουμε μοτίβα, τα οποία με τη σειρά τους μας βοηθούν
ουσιαστικά να προβλέψουμε το μέλλον :uplate:.

Με αυτή τη πρόβλεψη, που την έχουμε καταφέρει σε έναν εκπληκτικό βαθμό (ρε ξέρουμε τι θα γίνει σε 5 δις χρόνια, τι λες τώρα!!!!)
προσβλέπουμε στην επιβίωση μας. Όχι ως ατομικότητες, το έχουμε καταλάβει ότι αυτό είναι μάλλον αδύνατο, αλλά ως συνειδητότητα.
Μεταφέρουμε τη συσσωρευμένη εμπειρία μας στις επόμενες γενιές DNA με σκοπό....

Τι σκοπό αλήθεια;

Αν και αυτό είναι που με εξοργίζει τις περισσότερες φορές με τους θρησκόληπτους, οι περισσότερο "φιλοσοφημένοι" από αυτούς
συνήθως έχουν ξεπεράσει αυτόν τον σκόπελο του "γιατί" εύκολα.

Μα επειδή δεν υπάρχει γιατί.

Το σύμπαν είναι εδώ. Απλά. Just be. (https://www.youtube.com/watch?v=OPKQKX5JWqY)

Αν με κάποιο τρόπο γίνεται (και αν είναι και αυτή η φύση του σύμπαντος) να "απλωθούμε" στα "πάντα" και "πάντοτε",
ίσως με έναν ακατανόητο για τις ατομικότητές μας τρόπο να αποκτήσουμε την "πλήρη γνώση".

Το "γιατί" (αίτιο -αιτιατό) εξ ορισμού χρειάζεται μια συγκεκριμένη κατεύθυνση του χρόνου.
Οι επιστήμονες έχουν όμως πολλές ενστάσεις στο κατά πόσο τέτοια ροή υπάρχει στα αλήθεια, και δεν είναι
απλά αποτέλεσμα της δικιάς μας, ανθρώπινης καθαρά, αντίληψης και ερμηνίας του κόσμου.

Και αυτή η αναζήτηση είναι ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ ότι ίσως είμαστε στα αλήθεια μόνοι στο σύμπαν, καθώς εν τέλη
αν το καλοσκεφτείς είμαστε μόνοι και πάνω στην ίδια τη γη.



Υ.Γ. ρε τι κάνει μια βροχούλα.......

el_hymador
29/09/2015, 20:12
Το καλαμάρι
Αν ζει στις θάλασσες του Άρη
Θα το λέμε καλαμάρη;

tsompanis
29/09/2015, 20:14
Μια ερώτηση. Είπες ότι το σύμπαν συνεχίζει να διαστέλλεται.
Που?
Τι υποθέτουν ότι υπάρχει?

BLiTzER
29/09/2015, 20:27
Κενό.

tsompanis
29/09/2015, 20:30
Κενό.

Και το κενό που φτάνει? :lol:

BLiTzER
29/09/2015, 20:36
Το κενό είναι άπειρο :P Και όταν λένε ότι το σύμπαν διαστέλλεται, εννοούν ότι οι γαλαξίες απομακρύνονται μεταξύ τους.

el_hymador
29/09/2015, 20:50
Δεν υπάρχει κενό με την συμβατική αντίληψη που έχουμε για αυτό. Όσο το σύμπαν διαστέλλεται "γεννιόνται" περιοχές με χρόνο και χώρο.

BLiTzER
29/09/2015, 20:59
Μμμ ναι, απλά είναι πιο κατανοητό να σκεφτείς γαλαξίες που απομακρύνονται "γεμίζοντας" το κενό (το οποίο πιθανότατα είναι άπειρο), παρά ένα σύμπαν, αποτελούμενο από ύλη και κενό, το οποίο μεγαλώνει στο τίποτα.

Bob_o_mastoras
29/09/2015, 21:37
Αυτο τo "κενο" δεν ειναι απειρο αλλα ουτε και μετρησιμο. Δεν ειναι κατι που υπαρχει. Ειναι το τιποτα. Το συμπαν διαστελεται δημιουργοντας χωροχρονο μεσα στο τιποτα.

BLiTzER
29/09/2015, 21:43
Δεν υπάρχει "τίποτα" :P

Και, επίσης, υποθέτουμε ότι είναι άπειρο. Ίσως και να μην είναι. Και τότε θα'χουμε πρόβλημα. Αλλά αυτό αργεί ακόμα. Πολύ.

el_hymador
29/09/2015, 21:51
ή, σύμφωνα με τις διάφορες θρησκείες:


Χριστιανισμός (ορθόδοξος): Ο Θεός τα έφτιαξε όλα και δεν έχει κανένα νόημα να ασχολείστε με αυτά
Χριστιανισμός (καθολικισμός): Το ίδιο με το προηγούμενο αλλά με πιο σικάτο - λιτό περιβάλλον και πιο ωραίους ύμνους
Μουσουλμανισμός: Εκεί που τελειώνει το σύμπαν έχει βουνά από πιλάφι και παρθένες
Βουδισμός: Το σύμπαν είναι την ώρα που το σκέφτεσαι... αν δεν το σκέφτεσαι δεν είναι (ε;....)
Ινδουισμός: Έχουμε γράψει μια ωραία raga για αυτό, διαρκεί 8 ώρες, θέλεις να την ακούσεις;
Ρασταφαριανισμός:...το σύμπαν....εεεεε....το....εεεε....τι λέγαμε;
Ταοισμός: 道可道,非常道 名可名,非常名
Παγανισμός: Ποιο σύμπαν ρε; εδώ ακόμα δεν έχουμε εξηγήσει τα ρυάκια...

nikos_abel
29/09/2015, 21:53
Το καλαμάρι
Αν ζει στις θάλασσες του Άρη
Θα το λέμε καλαμάρη;

:moutza:





ή εννοείς το παλαμάρη του βαρκάρη; :lol:




Μια ερώτηση. Είπες ότι το σύμπαν συνεχίζει να διαστέλλεται.
Που?
Τι υποθέτουν ότι υπάρχει?


Κενό.

Εδώ είναι λίγο απίθανα τα πράγματα (με βάση την πιθανότατα λανθασμένη αντίληψη που έχουμε σχηματίσει από την
καθημερινή εμπειρία μας).

Το κενό (θα επανέλθω στη έννοια του κενού σε λίγο) προϋποθέτει την ύπαρξη χώρου (και χρόνου).

Το ζντάουβ στη γΚεφάλα γίνεται όταν κατανοήσεις* ότι έξω από το σύμπαν, δεν υπάρχει ούτε χώρος, ούτε χρόνος.
Δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ. Ακόμη και στο κεφάλι του Άδωνι, υπάρχει κάτι (το απόλυτο κενό :lol: ), έξω από το σύμπαν δεν υπάρχει ΟΥΤΕ κενό.
Ένας κατά τη γνώμη μου ευκολότερος τρόπος να γίνει αυτό κατανοητό είναι να πούμε απλά ότι, ό,τι και να υπάρχει έξω από το σύμπαν (μας)
δεν έχει κανένα απολύτως νόημα για εμάς.

*αν γίνεται φυσικά να το κατανοήσει πραγματικά κάποιος....

Περί κενού.

Κάτι που διάβασα πρόσφατα και μου έκανε εντύπωση είναι μια περίεργη συμπεριφορά του κενού. Να δω αν θα μπορέσω
να το μεταφέρω σωστά :

Το κενό, είναι μια "σούπα" που μέσα της εντελώς ξαφνικά εμφανίζονται σωματίδια και τα αντισωματίδιά τους (π.χ ηλεκτρόνιο - ποζιτρόνιο)
τα οποία όμως μιας και εμφανίζονται ταυτόχρονα, στιγμιαία, αλληλεπιδρούν και εξαφανίζονται από κει πούρθαν (χου νόους γουέαρ) **.
Άρα παντού (μέσα στο σύμπαν λέμε πάντα) "εν δυνάμει" υπάρχει ύλη και αντιύλη.
Το φοβερό είναι αυτό που γίνεται ακριβώς δίπλα στον ορίζοντα γεγονότων μια μαύρης τρύπας όμως.
Εκεί, δίπλα δίπλα, ένα σωματίδιο και το αντισωματίδιό του ξαφνικά γεννιούνται, όπως οπουδήποτε στο σύμπαν.
Έλα όμως που το ένα "εμφανίζεται" στην απόξω μεριά της τρύπας και το άλλο στην από μέσα.
Οτιδήποτε περάσει τον ορίζοντα γεγονότων μιας μαύρης τρύπας πάει άκλαφτο.
Το άλλο όμως που είναι στην απέξω, δεν έχει πια με τι να αλληλεπιδράσει, οπότε αυτό μένει στον "κανονικό" χώρο.

Δε θυμάμαι πως τώρα, αλλά από αυτά τα "απέξω" με κάποιο τρόπο, αρκετά από αυτά δεν καταλήγουν στη μαύρη τρύπα.

Και όποιος με πει χοντό, το χοντραίνω κι άλλο :lol:


** ένα ερώτημα που υπάρχει, είναι γιατί επικράτησε η ύλη της αντιύλης γενικότερα.....

BLiTzER
29/09/2015, 22:23
Γεπ. Κενό, με τη συμβατική έννοια του όρου (το "τίποτα" που είπα παραπάνω), ΔΕΝ υπάρχει. Κβαντική μηχανική. Αλλά τεράστια κουβέντα και δεν ήθελα να το αναλύσω τόσο. Με απλά λόγια, συμβαίνει αυτό που είπα παραπάνω. Tα υπόλοιπα είναι για τους επιστήμονες :P

dimmie_72
29/09/2015, 22:23
Δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ.

Σε όλες τις υποθετικές εκτιμήσεις που προαναφέρθηκαν γίνεται προσπάθεια προσδιορισμού των εννοιών.
Γιατί απουσιάζει η θεώρηση ότι η λειτουργία της ανθρώπινης νόησης μπορεί να έχει κάποια πεπερασμένα όρια και να δρα με κάποιες οριοθετημένες δυνατότητες;
Γιατί να μη μπορούμε να πούμε απλώς "το ανθρώπινο μυαλό σταματά εδώ", όταν στην κυριολεξία δεν μπορούμε να κατανοήσουμε έννοιες όπως π.χ.του απείρου η του ΤΙΠΟΤΑ;

BLiTzER
29/09/2015, 22:26
Γιατί απουσιάζει η θεώρηση ότι η λειτουργία της ανθρώπινης νόησης μπορεί να έχει κάποια πεπερασμένα όρια και να δρα με κάποιες οριοθετημένες δυνατότητες;
Γιατί να μη μπορούμε να πούμε απλώς "το ανθρώπινο μυαλό σταματά εδώ", όταν στην κυριολεξία δεν μπορούμε να κατανοήσουμε έννοιες όπως π.χ.του απείρου η του ΤΙΠΟΤΑ;

Χέι εγώ το έθεσα αυτό! Και ο χυμαδόρης, με τον δικό του τρόπο.

nikos_abel
29/09/2015, 22:52
Σε όλες τις υποθετικές εκτιμήσεις που προαναφέρθηκαν γίνεται προσπάθεια προσδιορισμού των εννοιών.
Γιατί απουσιάζει η θεώρηση ότι η λειτουργία της ανθρώπινης νόησης μπορεί να έχει κάποια πεπερασμένα όρια και να δρα με κάποιες οριοθετημένες δυνατότητες;
Γιατί να μη μπορούμε να πούμε απλώς "το ανθρώπινο μυαλό σταματά εδώ", όταν στην κυριολεξία δεν μπορούμε να κατανοήσουμε έννοιες όπως π.χ.του απείρου η του ΤΙΠΟΤΑ;

Could not say it better. Bravo.













(Βέβαια εγώ τις κατανοώ, εσείς είστε απλά στούρνοι :lol: )

dimmie_72
29/09/2015, 23:42
(Βέβαια εγώ τις κατανοώ, εσείς είστε απλά στούρνοι :lol: )

Πιθανόν, αλλά στην εγωκεντρική προσπάθεια του ανθρώπου να κατανοήσει το σύμπαν αποδεδειγμένα έχει οδηγηθεί σε λάθος θεωρήσεις και αναθεωρήσεις. Το πεπιεσμένο στους πόλους σφαιρικό σχήμα της γης οριστικοποιήθηκε σαν γεγονός μόνον τους νεότερους χρόνους, η βαρύτητα σαν εξήγηση για την έλξη των σωμάτων προς το κέντρο της γης έχει αρχίσει να αμφισβητείται, ο ορισμός του απείρου η του σύμπαντος στις διάφορες επιστήμες διαφέρει και μόνον ως μη ορισμός μπορεί να εκληφθεί, διάφορα μαθηματικά αξιώματα αναθεωρούνται κλπ κλπ.

Βέβαια η συνεχής αναζήτηση οδηγεί και στις μεγάλες ανακαλύψεις αλλά κάπου είτε λόγω μη επαρκών δεδομένων για την εποχή, είτε λόγω των πεπερασμένων δυνατοτήτων της ανθρώπινης νόησης, η αναζήτηση αυτή πρέπει να μετατίθεται χρονικά για όταν τα δεδομένα θα είναι περισσότερα η απλώς η νοητική δυνατότητα επεξεργασίας των εννοιών διαφορετική. Αλλιώς θεωρώ σοφό να παραιτείται.

BLiTzER
29/09/2015, 23:45
Πιθανόν, αλλά στην εγωκεντρική προσπάθεια του ανθρώπου να κατανοήσει το σύμπαν αποδεδειγμένα έχει οδηγηθεί σε λάθος θεωρήσεις και αναθεωρήσεις. Το πεπιεσμένο στους πόλους σφαιρικό σχήμα της γης οριστικοποιήθηκε σαν γεγονός μόνον τους νεότερους χρόνους, η βαρύτητα σαν εξήγηση για την έλξη των σωμάτων προς το κέντρο της γης έχει αρχίσει να αμφισβητείται, ο ορισμός του απείρου η του σύμπαντος στις διάφορες επιστήμες διαφέρει και μόνον ως μη ορισμός μπορεί να εκληφθεί, διάφορα μαθηματικά αξιώματα αναθεωρούνται κλπ κλπ.


Μα έτσι ακριβώς λειτουργεί η επιστήμη. Παντού και πάντα. Θεωρεί και αναθεωρεί, όταν η υπάρχουσα θεωρία δεν καλύπτει.

dimmie_72
30/09/2015, 00:00
Μα έτσι ακριβώς λειτουργεί η επιστήμη. Παντού και πάντα. Θεωρεί και αναθεωρεί, όταν η υπάρχουσα θεωρία δεν καλύπτει.

To αντίθετο λέω.

Με την υπάρχουσα δυνατότητα επεξεργασίας του νου
(του δικού μου όχι του abel :lol:),
η έννοια του απείρου είναι μη αντιληπτή. Όπως και του τίποτα και κατ επέκταση του κενού. Οι υπάρχουσες εξηγήσεις μόνον εξηγήσεις δεν είναι.

Σαυτή την περίπτωση θα πρέπει να λέμε "ο ανθρώπινος νους σταματά εδώ" από το να χρησιμοποιούμε παραδοχές. Οι παραδοχές και τα αξιώματα βέβαια μπορεί να βοηθήσουν να εξηγηθούν άλλες έννοιες, αλλά δεν παύουν να αποτελούν παραδοχές.

Bowleno
30/09/2015, 00:14
Για να δω αν κατάλαβα καλά.....ακόμα προσπαθείτε να την...μετρήσετε; :D

nikos_abel
30/09/2015, 08:32
dimmie πεπερασμένος είσαι και φαίνεσαι :lol:

dimmie_72
30/09/2015, 08:45
dimmie πεπερασμένος είσαι και φαίνεσαι :lol:

το αμφισβητείς; ακόμα και οι εξυπνότεροι φαίνεται ότι απλώς εκτελούν τις ίδιες διεργασίες με περισσότερη ας πούμε ισχύ επεξεργασίας καταλήγοντας γρηγορότερα σε συμπεράσματα, πλην όμως ακόμη και αυτοί φαίνεται ότι πέραν ενός σημείου πέφτουν στον ίδιο τοίχο που συναντάει και ο βραδύνους. Διαφαίνεται δλδ ότι ορισμένες περιοχές του εγκεφάλου είναι "κλειδωμένες", επιβεβαιώνοντας ότι ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση αλλά σε κάποια περιοχή υπάρχει σκόπιμα τοποθετημένος κόφτης. Φυσικά και ο κατασκευαστής θα μπορούσε να άρει τα όρια αλλά δείχνει ότι τουλάχιστον μέχρι σήμερα αυτό δεν συμβαίνει.

BLiTzER
30/09/2015, 08:46
To αντίθετο λέω.

Με την υπάρχουσα δυνατότητα επεξεργασίας του νου
(του δικού μου όχι του abel :lol:),
η έννοια του απείρου είναι μη αντιληπτή. Όπως και του τίποτα και κατ επέκταση του κενού. Οι υπάρχουσες εξηγήσεις μόνον εξηγήσεις δεν είναι.

Σαυτή την περίπτωση θα πρέπει να λέμε "ο ανθρώπινος νους σταματά εδώ" από το να χρησιμοποιούμε παραδοχές. Οι παραδοχές και τα αξιώματα βέβαια μπορεί να βοηθήσουν να εξηγηθούν άλλες έννοιες, αλλά δεν παύουν να αποτελούν παραδοχές.

Κατάλαβα πολύ καλά τι λες :P Και σου λέω ότι έτσι ακριβώς λειτουργεί η επιστήμη. Με παραδοχές, αξιώματα και θεωρίες. Μέχρι να καταρριφθούν ή να προσαρμοστούν σε καλύτερες, πιο σωστές. Και μετά ακόμα σωστότερες. Και μετά ακόμα σωστότερες. Αν καταλήγαμε στο "μέχρι εδώ φτάνει ο εγκέφαλός μας" δε θα είχαμε φτάσει πολύ μακρυά ως είδος...

Εκτός αν αναφέρεσαι στον κοινό, μέσο άνθρωπο κι όχι στην ανθρωπότητα ως σύνολο, οπότε πάω πάσο.

dimmie_72
30/09/2015, 08:47
Για να δω αν κατάλαβα καλά.....ακόμα προσπαθείτε να την...μετρήσετε; :D

όχι ρε... Φιλοκαλούμεν μετ΄ευτελείας και φιλοσοφούμεν μετά μαλακίας. :bawl:

BLiTzER
30/09/2015, 08:50
το αμφισβητείς; ακόμα και οι εξυπνότεροι φαίνεται ότι απλώς εκτελούν τις ίδιες διεργασίες με περισσότερη ας πούμε ισχύ επεξεργασίας καταλήγοντας γρηγορότερα σε συμπεράσματα, πλην όμως ακόμη και αυτοί φαίνεται ότι πέραν ενός σημείου πέφτουν στον ίδιο τοίχο που συναντάει και ο βραδύνους. Διαφαίνεται δλδ ότι ορισμένες περιοχές του εγκεφάλου είναι "κλειδωμένες", επιβεβαιώνοντας ότι ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση αλλά σε κάποια περιοχή υπάρχει σκόπιμα τοποθετημένος κόφτης. Φυσικά και ο κατασκευαστής θα μπορούσε να άρει τα όρια αλλά δείχνει ότι τουλάχιστον μέχρι σήμερα αυτό δεν συμβαίνει.

Ouch. Εδώ διαφωνώ 100%. Δεν υπάρχει ούτε σκοτεινή περιοχή, ούτε "κόφτης". Kαι μάλιστα "επιβεβαιώνοντας ότι είναι φτιαγμένος κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση"; Πώς το συμπεραίνεις αυτό; Τι είδους προσωπική παραδοχή είναι αυτή; :P

Αλλά ανοίγει ακόμα μια τεράστια συζήτηση.

el_hymador
30/09/2015, 08:58
Ρε σεις, αν όλα αυτά τα χρόνια της εξέλιξης δεχόμασταν την παραδοχή ότι "μέχρι εδώ φτάνει το μυαλό μας" ακόμα θα είμασταν στις σπηλιές και θα τρώγαμε σάπιο μαμούθ για τέταρτη εβδομάδα σερί.

Το μυαλό μας πολύ απλά έχει "κλειδώσει" σε ένα πεπερασμένο περιβάλλον καθότι αυτό διαχειρίζεται και αποκωδικοποιεί στο 99% των περιπτώσεων. Η έννοια του άπειρου, είναι πρωτίστως μαθηματική και δεν έχει νόημα να την χρησιμοποιούμε για το σύμπαν. Οι αριθμοί είναι άπειροι αλλά εκφράζουν ποσότητα, ένα "κάτι", για αυτό και μπερδευόμαστε.

Panos76
30/09/2015, 09:04
Αλλά ανοίγει ακόμα μια τεράστια συζήτηση.

Νομίζω είναι αυτό που λέει ο Χυμαδόρ, ακόμα βρισκόμαστε σε εξελικτική διαδικασία, αλλά πως φτάσαμε ως εδώ από τις βροχές και τα σούπερ μάρκετς; :uplate:

el_hymador
30/09/2015, 09:12
Νομίζω είναι αυτό που λέει ο Χυμαδόρ, ακόμα βρισκόμαστε σε εξελικτική διαδικασία, αλλά πως φτάσαμε ως εδώ από τις βροχές και τα σούπερ μάρκετς; :uplate:

Εξελικτικό Pattern είναι και αυτό.... απλά θα ήταν κουλό να γράψει κάποιος "βρέχει σήμερα" και να αρχίσουμε από κάτω την κοσμολογική συζήτηση...

dimmie_72
30/09/2015, 09:29
Ρε σεις, αν όλα αυτά τα χρόνια της εξέλιξης δεχόμασταν την παραδοχή ότι "μέχρι εδώ φτάνει το μυαλό μας" ακόμα θα είμασταν στις σπηλιές

λέω το ίδιο με άλλα λόγια μερικά ποστ πριν.

το ότι δεν είμαστε στις σπηλιές δεν σημαίνει όμως ότι τα εξηγούμε όλα σωστά, μάλλον αυθαιρετούμε σε ότι δεν μπορούμε να καταλάβουμε προκειμένου να ξεφύγουμε απ τις σπηλιές. αυτό δεν είναι εξ ορισμού κακό ούτε αποτελεί ύβρι προς το σύμπαν, αλλά είναι εγωκεντρικό όπως ούτως η άλλως είναι ο άνθρωπος στη σημερινή του μορφή.

Παράδειγμα: Στην κλασική μηχανική, το βαρυτικό πεδίο δεν είναι μια πραγματική οντότητα, αλλά μόνο ένα επιστημονικό μοντέλο που χρησιμοποιείται για να περιγράψει τα αποτελέσματα της βαρύτητας. Θεωρούμε λοιπόν ότι η βαρύτητα στη γη έλκει τα υλικά σώματα. Σε 1 σημείο στους πρόποδες του Ολύμπου στη Λεπτοκαρυά Πιερίας στη θέση Λείβηθρα το οποίο λόγω κατοικίας επισκέπτομαι συχνά (αλλά και σε άλλα σημεία του πλανήτη), τοποθετώντας σε δρόμο με κλίση μεγαλύτερη του 10% αυτοκίνητο βάρους πλέον των 1,6 τόνων ελεύθερα, αυτό μετακινείται αντίθετα από την κλίση συνεπώς αίρει τον νόμο της βαρύτητας τον οποίο κατά παραδοχή εκλάβαμε ως μοντέλο.
Αν δούμε και τη σχέση μάζας και βάρους... πόση είναι το βάρος του αυτοκινήτου εκείνη τη στιγμή;
και πόση η μάζα του;
ποια είναι η μεταβολή της κινητικής του ενέργειας στο χωροχρόνο;


:a12:

BLiTzER
30/09/2015, 09:36
Σε 1 σημείο στους πρόποδες του Ολύμπου στη Λεπτοκαρυά Πιερίας στη θέση Λείβηθρα το οποίο λόγω κατοικίας επισκέπτομαι συχνά (αλλά και σε άλλα σημεία του πλανήτη), τοποθετώντας σε δρόμο με κλίση μεγαλύτερη του 10% αυτοκίνητο βάρους πλέον των 1,6 τόνων ελεύθερα, αυτό μετακινείται αντίθετα από την κλίση συνεπώς αίρει τον νόμο της βαρύτητας τον οποίο κατά παραδοχή εκλάβαμε ως μοντέλο.


Δεν υπάρχει κανένα σημείο στον πλανήτη Γη ή οπουδήποτε αλλού στο γνωστό σύμπαν, όπου δεν έχει εφαρμογή η βαρύτητα. 99% αυτό που λες είναι οφθαλμαπάτη ή κάτι άλλο συμβαίνει.

teogtp
30/09/2015, 09:45
λέω το ίδιο με άλλα λόγια μερικά ποστ πριν.

το ότι δεν είμαστε στις σπηλιές δεν σημαίνει όμως ότι τα εξηγούμε όλα σωστά, μάλλον αυθαιρετούμε σε ότι δεν μπορούμε να καταλάβουμε προκειμένου να ξεφύγουμε απ τις σπηλιές. αυτό δεν είναι εξ ορισμού κακό ούτε αποτελεί ύβρι προς το σύμπαν, αλλά είναι εγωκεντρικό όπως ούτως η άλλως είναι ο άνθρωπος στη σημερινή του μορφή.

Παράδειγμα: Στην κλασική μηχανική, το βαρυτικό πεδίο δεν είναι μια πραγματική οντότητα, αλλά μόνο ένα επιστημονικό μοντέλο που χρησιμοποιείται για να περιγράψει τα αποτελέσματα της βαρύτητας. Θεωρούμε λοιπόν ότι η βαρύτητα στη γη έλκει τα υλικά σώματα. Σε 1 σημείο στους πρόποδες του Ολύμπου στη Λεπτοκαρυά Πιερίας στη θέση Λείβηθρα το οποίο λόγω κατοικίας επισκέπτομαι συχνά (αλλά και σε άλλα σημεία του πλανήτη), τοποθετώντας σε δρόμο με κλίση μεγαλύτερη του 10% αυτοκίνητο βάρους πλέον των 1,6 τόνων ελεύθερα, αυτό μετακινείται αντίθετα από την κλίση συνεπώς αίρει τον νόμο της βαρύτητας τον οποίο κατά παραδοχή εκλάβαμε ως μοντέλο.
Αν δούμε και τη σχέση μάζας και βάρους... πόση είναι το βάρος του αυτοκινήτου εκείνη τη στιγμή;
και πόση η μάζα του;
ποια είναι η μεταβολή της κινητικής του ενέργειας στο χωροχρόνο;


:a12:

Dimmie δεν πας εκεί το capo μπας και σιαξει το στεφάνι;
:tooth:

dimmie_72
30/09/2015, 09:51
Δεν υπάρχει κανένα σημείο στον πλανήτη Γη ή οπουδήποτε αλλού στο γνωστό σύμπαν, όπου δεν έχει εφαρμογή η βαρύτητα. 99% αυτό που λες είναι οφθαλμαπάτη ή κάτι άλλο συμβαίνει.

εγώ δέχομαι αυτά που λες, η Boeing όμως το ψάχνει... :D

Panos76
30/09/2015, 09:52
Δεν υπάρχει κανένα σημείο στον πλανήτη Γη ή οπουδήποτε αλλού στο γνωστό σύμπαν, όπου δεν έχει εφαρμογή η βαρύτητα. 99% αυτό που λες είναι οφθαλμαπάτη ή κάτι άλλο συμβαίνει.

και στην ΠεντέΛη κάτι παρόμοιο δε συμβαίνει;

dimmie_72
30/09/2015, 09:52
Dimmie δεν πας εκεί το capo μπας και σιαξει το στεφάνι;
:tooth:

θα βραχεί :bawl:

BLiTzER
30/09/2015, 09:57
και στην ΠεντέΛη κάτι παρόμοιο δε συμβαίνει;

Έχουν βρει διάφορα σημεία οι κατά τόπους συνομωσιολόγοι/"μεταφυσικοί". Τα περισσότερα, αν όχι όλα, είναι οφθαλμαπάτη. Δε μπορείς πάντα να ορίσεις την κλίση με τα μάτια. Τα ανθρώπινα μάτια δουλεύουν περίεργα, δεν είναι πολύ αντικειμενικά.

teogtp
30/09/2015, 10:04
εγώ δέχομαι αυτά που λες, η Boeing όμως το ψάχνει... :D

Αααα γι'αυτο πας συνέχεια εκει.....
Ολα παιρνουν τον ανήφορο. .......:winka:

BLiTzER
30/09/2015, 10:06
εγώ δέχομαι αυτά που λες, η Boeing όμως το ψάχνει... :D

Η Boeing ψάχνει τον δρόμο στον Όλυμπο, ο οποίος καταρρίπτει τη σύγχρονη Φυσική; Έχεις πηγή;

dimmie_72
30/09/2015, 10:27
Αααα γι'αυτο πας συνέχεια εκει.....
Ολα παιρνουν τον ανήφορο. .......:winka:

στο Capo έχω εφαρμόσει τεχνικές αντι-βαρύτητας με αποτέλεσμα να ίπταται.
τις ζάντες τις χρειάζεται μόνο παρκαρισμένο. :p

teogtp
30/09/2015, 10:31
https://youtu.be/VwqS9dQVuv4

;)
:D

dimmie_72
30/09/2015, 10:38
Η Boeing ψάχνει τον δρόμο στον Όλυμπο, ο οποίος καταρρίπτει τη σύγχρονη Φυσική; Έχεις πηγή;

Όχι στον Όλυμπο. Απλώς δεν δέχονται αξιωματικά αυτή και η NASA την απουσία αντι-βαρύτητας.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/2157975.stm

Ακόμη και ο Αϊνστάιν ορίζει το βαρυτικό πεδίο ως το αποτέλεσμα των πεδιακών εξισώσεων. Αυτές οι εξισώσεις εξαρτώνται από την κατανομή ύλης και ενέργειας σε μια περιοχή του χώρου, αντίθετα με την Νευτώνεια βαρύτητα, που εξαρτάται μόνο από την κατανομή ύλης.
Τα πεδία αυτά καθαυτά στη γενική σχετικότητα αντιπροσωπεύουν την καμπύλωση του χωροχρόνου.

dimmie_72
30/09/2015, 10:40
https://youtu.be/VwqS9dQVuv4

;)
:D

σωστόοοος! άντε γεια τώρα, έρχομαι από κει :D

BLiTzER
30/09/2015, 10:46
Έχω διαβάσει πολλά για το "Project Grasp", αλλά ήλπιζα ότι δεν αναφερόσουν σε αυτό :P Νομίζω ακόμα και η ίδια η Boeing τελικά δεν το χρηματοδότησε ποτέ. Φυσικά υπάρχει ενδιαφέρον από κατασκευάστριες εταιρείες του κλάδου για μια συσκευή "αντι-βαρύτητας" (αν και όταν υπάρξει), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι υπάρχουν σημεία στον πλανήτη, όπου αγνοείται η βαρύτητα.

Επίσης θα σου παραθέσω λίγα κομμάτια από το link σου, για να μη δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις σε όσους δεν το διάβασαν:

"Dr Podkletnov is viewed with suspicion by many conventional scientists. They have not been able to reproduce his results."

"Scientists who investigated Dr Podkletnov's work, however, said the experiment was fundamentally flawed and that negating gravity was impossible."

"The US space agency, Nasa, is also attempting to reproduce Dr Podkletnov's findings, but a preliminary report indicates the effect does not exist."

Τέλος, στην επιστήμη, πολλά πράγματα είναι "αόρατα", αλλά τα "αποδεικνύουμε" βάσει των φαινομένων που προκαλούν.

el_hymador
30/09/2015, 13:38
Έχω διαβάσει πολλά για το "Project Grasp", αλλά ήλπιζα ότι δεν αναφερόσουν σε αυτό :P Νομίζω ακόμα και η ίδια η Boeing τελικά δεν το χρηματοδότησε ποτέ. Φυσικά υπάρχει ενδιαφέρον από κατασκευάστριες εταιρείες του κλάδου για μια συσκευή "αντι-βαρύτητας" (αν και όταν υπάρξει), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι υπάρχουν σημεία στον πλανήτη, όπου αγνοείται η βαρύτητα.

Επίσης θα σου παραθέσω λίγα κομμάτια από το link σου, για να μη δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις σε όσους δεν το διάβασαν:

"Dr Podkletnov is viewed with suspicion by many conventional scientists. They have not been able to reproduce his results."

"Scientists who investigated Dr Podkletnov's work, however, said the experiment was fundamentally flawed and that negating gravity was impossible."

"The US space agency, Nasa, is also attempting to reproduce Dr Podkletnov's findings, but a preliminary report indicates the effect does not exist."

Τέλος, στην επιστήμη, πολλά πράγματα είναι "αόρατα", αλλά τα "αποδεικνύουμε" βάσει των φαινομένων που προκαλούν.

Αυτό ακριβώς! Πολλά "ανεξήγητα" και ανεξήγητα απλά δεν έχουν ακόμα επιβεβαιωθεί επιστημονικά και πειραματικά...

Καλώς ή κακώς αυτό διαλύει τον "μύθο", βασικό συνοδοιπόρο και δεκανίκι της ανθρωπότητας από τα γενοφάσκια της. Όταν λέμε "μύθο" δεν εννοούμε μόνο τον θεό ήλιο, τα τοτέμ, τον Δία που έριχνε κεραυνούς κτλ-κτλ αλλά και άλλα πολλά τα οποία εμπεριέχονται (και αποτελούν δομικό στοιχείο) σε πολλές θρησκείες ακόμα και σήμερα.

Το μεγαλύτερο ζήτημα και πρόκληση για το είδος μας, είναι να επιλέξει πως θα πορευθεί στη συνέχεια. Θέλει πολλά @@δια στην πραγματικότητα για να αποδεχθείς πλήρως ότι ούτε μέρος κάποιου μεγαλύτερου σχεδίου είσαι, ούτε θα σε θυμούνται μετά από δυο γεννιές (εκτός και αν κάνεις κάτι σημαντικό - που βάση των πιθανοτήτων μάλλον δεν...), ούτε υπάρχει μια γονεϊκού τύπου δύναμη στο σύμπαν που θα σε φροντίζει και θα σε προσέχει εις τους αιώνες των αιώνων.

Δεν ξέρω κατά πόσο είμαστε έτοιμοι να αποδεχθούμε κάτι τέτοιο, το σίγουρο είναι ότι αν το συνειδητοποιήσουμε, δύο τα τινά... ή αυτός ο πλανήτης θα γίνει καλύτερος για όλους μας ή θα γίνει της πουτ@ν@ς από εκατομμύρια κόσμου που θα βρεθεί μετέωρος, όντας ανίκανος να διαχειριστεί την -σκληρή- αλήθεια και πραγματικότητα.

Νομίζω ότι η περίοδος που μας έλαχε να ζήσουμε είναι ακριβώς αυτό το μεταβατικό στάδιο.

nikos_abel
01/10/2015, 15:29
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1500029702