PDA

View Full Version : μπουκωμα σε παπι



tzarr
26/09/2015, 13:00
γεια σας!!! λοιπον το παπακι μου δεν περνει μπρος επειδη μπουκωνειι....κατεβαζει πολλες βενζινεσ απο οτι εχω καταλαβει....εχω καθαρισει το καρμπυρατερ αλλα το προβλημα παραμενει....μπορω να κανω κατι αλλο η παω σε αγορα αλλου καρμπυρατερ? ευχαριστω εκ των πρωτερων:rolleyes::)

alex k8
26/09/2015, 13:21
γεια σου.κολαει το φλοτερ στο καρμπ

tzarr
26/09/2015, 16:29
γεια σου.κολαει το φλοτερ στο καρμπ

δηλαδη? οταν το ειχα ανοιξει για να το καθαρισω μου φανηκε κομπλε

taisteal
26/09/2015, 16:35
341765

Και εισαι κομπλε :D

duke200
26/09/2015, 16:51
γεια σου.κολαει το φλοτερ στο καρμπ

μαλλον σου χει βουλωσει το ζιγκλέρ του αερα απο το καρμπυρατερ...ριξε καθαριστικό καρμπυρατερ σε όλες τις τρυπες και φυσα αερα παντού να ξεβουλωσει. Αν δεν τρεχει βενζίνες οταν δουλευει, δεν είναι το φλοτερ.

Αν δεν φτιαξει με τιποτα ανέβασε τη βελόνα μια θέση επάνω.

tzarr
26/09/2015, 17:02
το ζιγκλερ του αερα ειναι το πιο μικρο σωστα?

duke200
26/09/2015, 21:55
το καρμπυρατερ έχει δυο σημεία που παίρνει αέρα (εκτός απο το κύριο σώμα της πεταλόυδας)
Στη βίδα ρύθμισης μίγματος που βρίσκεται σχεδόν εκει που παταει το κολάρο που έρχεται απο το φίλτρο και στη βίδα που ρυθμίζει το ρελαντι. Η βίδα ρύθμισης μίγματος συνήθως είναι απο τέρμα σφιγμένη βγάλε 1,5 στροφές. Όσο ξεβιδώνεις τόσο φωχαίνει το μίγμα ρελαντί έως 25% γκάζι. Αν είναι τέρμα σφιγμένη, τότε ρελαντί έως 25% γκάζι, είσαι τέρμα πλούσιος. Αν είναι σωστα ξεσφιγμένη αλλα έχει πιάσει μάκα πάλι είσαι τέρμα πλόυσιος.

Απο την άλλη αν κάποιος έξυπνος πείραξε τη βίδα ρύθμισης ρελαντί ή έχει πιάσει μάκα απο κάτω, πάλι δεν θα παίρνει μπροστά.

Ψαξε να βρεις το μανουαλ απο το παπί σου και έλεγξε τις σωστές ρυθμίσεις απο το καρμπυρατέρ και καθάρισε προσεκτικά τα δύο ζιγκλερ αέρα που σου πα. Επειτα το ξανασυζητάμε. Αν και δεν είμαι σίγουρος για το άν είσαι πολύ πλούσιος και γι αυτο δεν παιρνει μπροστά. Συνήθως όταν δεν παίρνει ή είσαι πολύ φτωχός, ή δεν έχεις καλά ρεύματα, ή δεν έχεις καλύ συμπίεση στον κύλινδρο

duke200
26/09/2015, 22:08
το ζιγκλερ του αερα ειναι το πιο μικρο σωστα?

Το μικρό που ναι δίπλα στο μεγάλο είναι ζιγκλέρ βενζίνης για τα λίγα γκάζια. Σε αυτο το ζιγλέρ πάει αέρας απο την βίδα ρύθμισης μίγματος (pilot screw) που σου γραψα σρο προηγούμενο πόστ.

tzarr
26/09/2015, 22:10
το καρμπυρατερ έχει δυο σημεία που παίρνει αέρα (εκτός απο το κύριο σώμα της πεταλόυδας)
Στη βίδα ρύθμισης μίγματος που βρίσκεται σχεδόν εκει που παταει το κολάρο που έρχεται απο το φίλτρο και στη βίδα που ρυθμίζει το ρελαντι. Η βίδα ρύθμισης μίγματος συνήθως είναι απο τέρμα σφιγμένη βγάλε 1,5 στροφές. Όσο ξεβιδώνεις τόσο φωχαίνει το μίγμα ρελαντί έως 25% γκάζι. Αν είναι τέρμα σφιγμένη, τότε ρελαντί έως 25% γκάζι, είσαι τέρμα πλούσιος. Αν είναι σωστα ξεσφιγμένη αλλα έχει πιάσει μάκα πάλι είσαι τέρμα πλόυσιος.

Απο την άλλη αν κάποιος έξυπνος πείραξε τη βίδα ρύθμισης ρελαντί ή έχει πιάσει μάκα απο κάτω, πάλι δεν θα παίρνει μπροστά.

Ψαξε να βρεις το μανουαλ απο το παπί σου και έλεγξε τις σωστές ρυθμίσεις απο το καρμπυρατέρ και καθάρισε προσεκτικά τα δύο ζιγκλερ αέρα που σου πα. Επειτα το ξανασυζητάμε. Αν και δεν είμαι σίγουρος για το άν είσαι πολύ πλούσιος και γι αυτο δεν παιρνει μπροστά. Συνήθως όταν δεν παίρνει ή είσαι πολύ φτωχός, ή δεν έχεις καλά ρεύματα, ή δεν έχεις καλύ συμπίεση στον κύλινδρο

γενικα μαλλον το μηχανακι μου εχει λιγο απο ολλα αυτα που ανεφερες....:lol: ευχαριστω πολυυ..θα προσπαθησω να κανω αυτα και ξαναμιλαμε

tzarr
26/09/2015, 22:21
Ααα και κάτι άλλο....μακΑ τι εννοείς;

duke200
26/09/2015, 22:38
καρβουνίλα, βρωμια, κλπ

βουλώνει εκει που πάει ο αέρας στο μικρό ζιγκλέρ βενζίνης (που είναι υπέυθυνο για ρελαντί - 25%πεταλούδα) και έτσι το ζιγκλέρ πεταει μόνο βενζίνη και μπουκώνει το σύμπαν. Μόλις ανοίξεις παραπάνω γκάζι απο 25% αναλαμβάνει το μεγάλο ζιγκλέρ βενζίνης και έτσι το μπούκωμα εξαφανίζεται.