PDA

View Full Version : Αδιαβροχα ερωτηση



BoSS_Man*
27/09/2015, 15:39
Σκεφτομαι να παρω dainese παντελονι αδιαβροχο d dry, οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες πανω στο θεμα αδιαβροχα και θελω τις συμβουλες σας πανω στο θεμα, λογο του οτι η εργασια ειναι και με μηχανη θελω κατι να μην μπαζει μετα απο λιγο, για μπουφαν εγω ενα dainese d dry αλλα μετα απο ωρα γινεται μουσκεμα, πειτε τις προτασεις σας.

MikeG
27/09/2015, 15:44
Goretex.. και αφού λες ότι η εργασία σου έχει να κάνει με μοτοσυκλέτα και καβαλάς αρκετά τότε για δες τα Rukka ή τα Dane.

daz
27/09/2015, 15:46
Μούσκεμα θα γίνεται και το παντελόνι.

Εκτός και αν το πληρώσεις 300 ευρώ και έχει την αδιάβροχη επένδυση μαζί με την κορντούρα.

Σε κάθε άλλη περίπτωση ακόμα και αν δε μπάσει (που αργά ή γρήγορα θα μπάσει), θα σουρώνεις σα το γατί.

Πάρε ότι παντελόνι θέλεις και πάρε κι ένα ζευγάρι αδιάβροχα.

duke200
27/09/2015, 16:01
παρε μια ολοσωμη αδιαβροχη φορμα. εχει μια καλή o louis.de με 36 ευρω. Τη φοράς σε 3 δευτερα και είσαι έτομος όυτε ακριβα παντελόνια ούτε τζακετ.

dimmie_72
27/09/2015, 16:10
Rukka ή τα Dane.

θα μπάσει αρκετά βέβαια το πορτοφόλι, αλλά ο ίδιος θα κρατηθεί στεγνός... :D

leris2
27/09/2015, 16:43
Οτι αδιάβροχο έχω δοκιμάσει (οκ δεν ηταν πολλά) όταν ανεβαίνω στο μηχανάκι σηκώνεται το μπατζακι και αφήνει εκτεθειμένο το ποδι.

foogr01
27/09/2015, 16:47
παρε μια ολοσωμη αδιαβροχη φορμα. εχει μια καλή o louis.de με 36 ευρω. Τη φοράς σε 3 δευτερα και είσαι έτομος όυτε ακριβα παντελόνια ούτε τζακετ.

Σίγουρα μπαίνει τόσο γρήγορα ;
Εγώ έχω παντελόνι Held και μπουφάν Bering. Πολύ καλά και τα δύο και θα μπουν στον 4ο χειμώνα τους ! Για αδιάβροχα μιλάω πάντα. Το καλό είναι ότι σε ένα ψιλόβροχο βάζω μόνο το παντελόνι αφού το χειμερινό μπουφάν μου αντέχει κάμποσο στη βροχή.
Όταν παραδώσουν πνεύμα θα πάω όμως κι εγώ για ολόσωμη, αφού παρέχει τη μέγιστη αδιαβροχοποίηση.

foogr01
27/09/2015, 16:48
Οτι αδιάβροχο έχω δοκιμάσει (οκ δεν ηταν πολλά) όταν ανεβαίνω στο μηχανάκι σηκώνεται το μπατζακι και αφήνει εκτεθειμένο το ποδι.

Υπάρχουν παντελόνια (π.χ. της Held) που προσφέρονται με πιο μακρύ μπατζάκια για όποιον έχει π.χ. μεγαλύτερο μήκος ποδιών από το στάνταρ. Μήπως χρειάζεσαι κάτι τέτοιο;

Edit: Αν φοράς βέβαια αδιάβροχες μπότες δεν έχεις θέμα. Πόσο πια να σηκωθεί;

daz
27/09/2015, 16:48
Οτι αδιάβροχο έχω δοκιμάσει (οκ δεν ηταν πολλά) όταν ανεβαίνω στο μηχανάκι σηκώνεται το μπατζακι και αφήνει εκτεθειμένο το ποδι.

Πάρε ένα ζευγάρι γκέτες ρε αδελφέ!

Όλα τα αδιάβροχα που είχα, είχαν βελκρο που έσφιγγε επάνω στη μπότα.

daz
27/09/2015, 16:50
Υπάρχουν παντελόνια (π.χ. της Held) που προσφέρονται με πιο μακρύ μπατζάκια για όποιον έχει π.χ. μεγαλύτερο μήκος ποδιών από το στάνταρ. Μήπως χρειάζεσαι κάτι τέτοιο;

Πολλές εταιρείες έχουν εκδόσεις long.
Ευτυχώς! :D

foogr01
27/09/2015, 16:52
Πάρε ένα ζευγάρι γκέτες ρε αδελφέ!

Όλα τα αδιάβροχα που είχα, είχαν βελκρο που έσφιγγε επάνω στη μπότα.

@leris2: Αν πας σε αυτήν τη λύση κοίτα να έχουν ενιαία σόλα καλής ποιότητας.

Εγώ με ένα ζευγάρι Sidi Goretex βρήκα την υγειά μου πάντως.

mreza
27/09/2015, 16:53
Οτι αδιάβροχο έχω δοκιμάσει (οκ δεν ηταν πολλά) όταν ανεβαίνω στο μηχανάκι σηκώνεται το μπατζακι και αφήνει εκτεθειμένο το ποδι.
http://www.ebay.com/sch/sis.html?_nkw=2X+Cycling+Bike+Safety+Bicycle+Elastic+Bind+Trousers+Pants+Velcro+Band+Leg+Strap&_id=300971806306&&_trksid=p2060353.m2749.l2658

daz
27/09/2015, 16:55
http://www.ebay.com/sch/sis.html?_nkw=2X+Cycling+Bike+Safety+Bicycle+Elastic+Bind+Trousers+Pants+Velcro+Band+Leg+Strap&_id=300971806306&&_trksid=p2060353.m2749.l2658

Καλτσοδέτα? Ωραία λύση αλλά για ποιο πρόβλημα?

spyrakos35
27/09/2015, 18:12
Ακου αυτα που σου λεει ο daz (aka σουπιας).

Ενα καλο παντελονι (χωρις να ειναι το κορυφαιο) και ενα καλο αδιαβροχο....

Μια απο τα γιδια και για το μπουφαν αδιαβροχο.

Στις μποτες, ναι, ριξε λεφτα και παρε goretex

basilis_k6
27/09/2015, 18:26
τις βροχές που έφαγα περυσι με 120 επι 20 λεπτά για να παω στη δουλεια δεν τις κραταει κανενα παντελονι-μπουφαν εκτος αν ειναι ολοκαινουργιο και μονο για 2-3 μηνες.

παρε απλα ένα αδιάβροχο σετ οσο πιο χοντρο αντεχεις (γιατι η υγρασια και η μυρωδια ειναι θεμα) και απο μέσα ενα κλασσικο μπουφαν μηχανής και ένα τζιν. μποτα πάλι παρε μια κανονικη και απεξω γκετες.

zopas
27/09/2015, 18:55
επειδή και εγω είμαι πολλες ωρες εξω πανω σε παπι και προσφατα με τις νεες χοντροβροχες, εχω να σου προτείνω τα εξης:

Αδιαβροχο μποτακι dainese coretex από παπασταυου καλιρροης, μαλακο, αναπνεον, και εννοείται εντελως αδιαβροχο και δεν σε κουραζει οσο και να το φορας..στα 160 ευρω προσφορα..

Αδιαβροχο nordcard από μοτο μαρκετ στη καλλιροης. Είναι το μοναδικο στα 35 ευρω( τζακετ, παντελονι) που εχει εξτρα επενδυση σο καβαλο και δεν προκειται να νιωσεις νερο από εκει..

καλη σου τυχη..

BoSS_Man*
27/09/2015, 19:15
παρε μια ολοσωμη αδιαβροχη φορμα. εχει μια καλή o louis.de με 36 ευρω. Τη φοράς σε 3 δευτερα και είσαι έτομος όυτε ακριβα παντελόνια ούτε τζακετ.

Δώσε λινκ

mreza
27/09/2015, 19:36
Καλτσοδέτα? Ωραία λύση αλλά για ποιο πρόβλημα?
Ο @leris2, θα καταλάβει αν του κάνει ή όχι και γιατί

basilis_k6
27/09/2015, 19:52
Είναι το μοναδικο στα 35 ευρω( τζακετ, παντελονι) που εχει εξτρα επενδυση σο καβαλο και δεν προκειται να νιωσεις νερο από εκει..

καλη σου τυχη..

έχεις κανένα λινκ? δεν βρίσκω αυτό που λες στο σαιτ

leris2
27/09/2015, 21:28
Ο @leris2, θα καταλάβει αν του κάνει ή όχι και γιατί

Είχα κάνει πατέντα λάστιχο στο αδιάβροχο αλλά πάλι σηκώνεται και μπάζει πάνω από την μπότα.
Από αυτά τα "long" έχουμε καμμια φθηνή επιλογή?

daz
27/09/2015, 21:37
Ρε φίλε μου με ψαράδικη νιτσεράδα οδηγείς?

kakavelakis_g
28/09/2015, 01:14
Για το παντελόνι της Dainese που ρώτησες αρχικά +1 κι από μένα. Δε ξέρω πόσο νερό έχεις σκοπό να φας και μέχρι πόσο μπορεί να αντέξει το συγκεκριμένο παντελόνι, αλλά από κρύο εφόσον δεν έχει περάσει νερό μέσα δε θα καταλάβεις τίποτα. Για αδιάβροχες τουριστικές μπότες επίσης +1.
Τώρα για πολύ πολύ νερό βάζεις λεπτό μουσαμά πάνω-κάτω κι είσαι κομπλέ. :D
Το μπουφάν της dainese που λες ότι έχεις πόσο το είχες πάρει και πόσα χρόνια το έχεις ? Ίσως μετά από χρόνια να χάνουν την αδιβροχοποίηση τους, δε ξέρω..

duke200
28/09/2015, 07:05
Δώσε λινκ

https://www.louis.de/en/artikel/proof-rainsuit-one-piece/208898?list=107675508

την είχε και 36, τωρα την έχει 50 πάλι δυστυχώς.. Βασικά να προσέξεις ότι και να παρεις να έχει κουμπωμα προς το πλάι γιατι αν έχει στο κέντρο μπάζουνε.

tzimidis
28/09/2015, 08:25
Exo 1 zeygari gketes doro apo to kteo, xarizontai aforetes.
Opoios thelei na tis dokimasei p.m.

spyrval
28/09/2015, 09:11
Για αρκετή-πολύ βροχή σε συνδιασμό με πολλές ώρες στο δρόμο η καλύτερη λύση είναι διπλά ρούχα. Μπουφάν μηχανής, ιδανικά παντελόνι μηχανής (και τα 2 αδριάβροχα χωρίς τρομερές απαιτήσεις,δεν χρειάζεται να είναι πανάκριβα) και ένα ζευγάρι αδιάβροχα από πάνω. Ότι νερό ξεφύγει από τα πρώτα θα σταματήσει στα από κάτω. Εννοείται στα πόδια μπότες ή τουλάχιστον αδιάβροχα μποτάκια. Στα συνεχή σταμάτα ξεκίνα, κατέβα, περπάτησε, ξανανέβα κλπ οι γκέτες δεν βολεύουν.

GFawkes
28/09/2015, 10:15
Πάρε ότι παντελόνι θέλεις και πάρε κι ένα ζευγάρι αδιάβροχα.
το αυτο+++++++

GFawkes
28/09/2015, 10:18
Εχει και το uride σε εκπτωση μπομπα αδιαβροχακι
http://www.uride.gr/cat/Αδιάβροχα/

PortisHead
28/09/2015, 10:32
Σκεφτομαι να παρω dainese παντελονι αδιαβροχο d dry, οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες πανω στο θεμα αδιαβροχα και θελω τις συμβουλες σας πανω στο θεμα, λογο του οτι η εργασια ειναι και με μηχανη θελω κατι να μην μπαζει μετα απο λιγο, για μπουφαν εγω ενα dainese d dry αλλα μετα απο ωρα γινεται μουσκεμα, πειτε τις προτασεις σας.

Αν ειναι θέμα επιλογης,
παρε το αυτοκινητο,
δεν αξιζει η ταλαιπωρια των αδιαβροχων σε καμια περιπτωση.

Tycho Moon
28/09/2015, 10:43
Σχετικά με τα αδιάβροχα, συμφωνώ με όλους τους παραπάνω, ότι δηλ ένα σετ αδιάβροχα πάνω από μπουφάν / παντελόνι είναι προτιμότερα από ένα πανάκριβο αδιάβροχο μπουφάν ή παντελόνι.

Απλά να προσθέσω ότι αν πάρεις τελικά αδιάβροχο, φρόντησε να το πάρεις σε κάποιο έντονο χρώμα -πχ κίτρινο - τουλάχιστον το πάνω μέρος.

Δεν καταλαβαίνω γιατί το 90% των αδιάβροχων είναι μαύρα με ανακλαστικές. Με βροχή, νύχτα, θολωμένα τζάμια, κλπ, οι 2-3 ανακλαστικές των μαύρων αδιάβροχων, ενδεχομένως να μην είναι πάντα αρκετές...

sniper
28/09/2015, 10:46
Μούσκεμα θα γίνεται και το παντελόνι.

Εκτός και αν το πληρώσεις 300 ευρώ και έχει την αδιάβροχη επένδυση μαζί με την κορντούρα.

Σε κάθε άλλη περίπτωση ακόμα και αν δε μπάσει (που αργά ή γρήγορα θα μπάσει), θα σουρώνεις σα το γατί.

Πάρε ότι παντελόνι θέλεις και πάρε κι ένα ζευγάρι αδιάβροχα.

Oπότε ή μουσκεμα απο τη βροχή ή μούσκεμα απο τον ιδρώτα;

Εγώ τα Clover μπουφαν/παντελόνι που είχα δεν πήραν ποτέ καθόλου νερό... Και δεν μιλάω για ψιχάλα αλλά για καταιγίδα για πολλή ώρα...

Οι Oxtar "racing" goretex μποτες μου δεν πήραν ποτέ νερό, οι spidi h2out έμπαζαν από όλες τις πάντες, κάτι Dainese που έχω τώρα είναι ΟΚ.

Εφόσον δεν μπορείς να αποφύγεις το βρεγμένο όταν δουλεύεις, επένδυσε σε κάτι καλό (και μην πέσεις και τα καταστρέψεις).

zygos30
28/09/2015, 13:33
Πριν ενα χρονο πηρα παντελονι http://www.megastockbazaar.gr/product.asp?catid=403 και μποτες http://www.megastockbazaar.gr/product.asp?catid=553.
Μεχρι στιγμης ειμαι υπερεφχαριστημενος και εφαγα ουκ ολιγες βροχες .Μεχρι και σε ποταμι μπηκα,οταν μου επεσε μεσα το κινητο,και βγηκα εξω....κυριος.
(Δεν θελω να κανω διαφημιση στο καταστημα,απλα να σου δειξω τον τυπο των προιοντων)

zopas
28/09/2015, 14:38
έχεις κανένα λινκ? δεν βρίσκω αυτό που λες στο σαιτ

Καλιρροης 43-45. Το συγκεκριμενο αδιαβροχο μου το προτεινε ο μαγαζατορας, το πηρα 2 νουμερα μεγαλυτερο ωστε το παντελονι να ειναι μακρυ και ειναι κυριολεκτικα λιρα 100..με εξτρα ενισχυμενο καβαλο. στα 35 ευρω. παρε τηλεφωνο κσι ρωτα..

daz
28/09/2015, 15:06
Oπότε ή μουσκεμα απο τη βροχή ή μούσκεμα απο τον ιδρώτα;



Μεγάλη κουβέντα είπες νίκο και είναι ακριβώς έτσι!
Μισώ τα αδιάβροχα όπως ο διάολος το λιβάνι και ένας απ' τους λόγους είναι αυτός.

Από την άλλη πάλι όταν το μπουφάν φάει καλό νερό δε στεγνώνει εύκολα, ειδικά σε ταχύτητες πόλης και είναι ικανό να σουρώνει για ώρες. Το να μπούμε σε μια υπηρεσία και να είμαστε σα βρεγμένα γατιά που όπου σταθούν το νερό λιμνάζει, δεν είναι και ότι καλύτερο. Εκτός και αν μιλάμε για απλή μετάβαση στον χώρο εργασίας και επιστροφή το μεσ/ρι.

Όσο οι απαιτήσεις αυξάνονται τόσο τα υλικά θα πρέπει να γίνονται πιο εξειδικευμένα, αλλιώς είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε εκπτώσεις στην άνεση και αλλού.

Στην προκειμένη αντί για έχτρα λεφτά σε ένα καλό τζάκετ, θα πρότεινα τα έχτρα λεφτά να πάνε σε ένα ζευγάρι αδιάβροχα gortex. Τα τινάζω τα ρίχνω μέσα στο σκούτερ, ή στη βαλιτσούλα σχάρας και είμαι μοντελάκι χωρίς να έχω και τη μισή βρώμα του δρόμου επάνω μου.

Άλλη καλή λύση και λίγο φθηνότερη αναλόγως το υλικό, είναι αδιάβροχα ποδηλάτη, όχι μπότζο φυσικά. Αυτά και υγρασία να βάλουν θα φάει πόρτα από οποιοδήποτε τζάκετ ακόμα και αν είναι water resistant. (Αρκεί να μην έχουν κουκούλα ή τουλάχιστον να μαζεύει).

daz
28/09/2015, 15:18
Ακόμα και ένα τέτοιο (σε μέγεθος που να μπαίνει άνετα επάνω απ' το μπουφάν), θα το προτιμούσα από το απλό ναιλον ή το σκέτο τζάκετ. Για καθημερινά μέσα στην πόλη θα το προτιμούσα ακόμα και για να μη φθείρω ένα πανάκριβο αδιάβροχο gortex.
Ένα παρόμοιο που είχα βρει ήταν εξαιρετικά λεπτό, από καλύτερο υλικό και φυσικά ακριβότερο. Του έριξα πόρτα λόγο τιμής.

Το αν θα βάλει υγρασία μετά από ώρα με ταχύτητες που ο ποδηλάτης δεν βλέπει μου είναι αδιάφορο γιατί το ζητούμενο είναι να μην παπαριάζει το τζάκετ μου.




Edit ξέχασα το λινκ..

http://podilata.net/antianemika-adiabroxa/gardena/bicycle-line/11A7lone_FAqrJP

BoSS_Man*
28/09/2015, 15:32
Πριν ενα χρονο πηρα παντελονι http://www.megastockbazaar.gr/product.asp?catid=403 και μποτες http://www.megastockbazaar.gr/product.asp?catid=553.
Μεχρι στιγμης ειμαι υπερεφχαριστημενος και εφαγα ουκ ολιγες βροχες .Μεχρι και σε ποταμι μπηκα,οταν μου επεσε μεσα το κινητο,και βγηκα εξω....κυριος.
(Δεν θελω να κανω διαφημιση στο καταστημα,απλα να σου δειξω τον τυπο των προιοντων)

Πέρασα από το μαγαζί (πρωτού δω το μήνυμα σου) και εγώ αυτό το παντελόνι πήρα και μάλλων θα καταλήξω και σε αυτά τα παππούτσια επειδή μου άρεσαν, και τα 2 gore-tex είναι :D

describer
28/09/2015, 16:08
και εγω, χωρις να ειμαι κατοχος καποιου αδιαβραχου ρουχου, πιστευω οτι οποιαδηποτε μπουφαν ή παντελονι να παρεις αργα ή γρηγορα θα σου βαλει νερα ή θα νιωσεις την υγρασια. Οποτε η καλυτερη και πιο οικονομικη λυση ειναι να αγορασεις μια ολοσωμη αδιαβροχη φορμα, οπως προτειναν και τα παιδια παραπανω, που θα σου βγαλει ανετα ολο το χειμωνα και δεν θα παρεις χαμπαρι ουτε σταλα βροχης μεσα απο αυτη

gior-gos
28/09/2015, 17:13
Εγω θα προτεινα αδιαβροχο παντελονι - σακακι και οχι ολοσωμη φορμα. Ναι μεν η ολοσωμη φορμα παρεχει καλυτερη αδιαβροχοποιηση αλλά δεν ειναι καθολου πρακτικη. Εχει δυσκολια στο βαλε - βγαλε, δεν εχεις προσβαση στις τσεπες του παντελονιου που φορας μεσα απο το αδιαβροχο κι αν θες να κατουρησεις ή σου ερθει οτιδηποτε άλλο εκτακτο.. ειναι ολοκληρη διαδικασια :bawl:. Κατα τη γνωμη μου κανει μονο για πολυωρα ταξιδια· σε σχετικα μικρες διαδρομες δεν βολευει. Εχω φαει απιστευτες βροχες μονο και μονο επειδη βαριομουνα τη διαδικασια βαλε - βγαλε (βλεπε Μαυρο Λιθαρι που ενω την ειχα μαζι μου δεν την εβαλα κι εγινα μουσκεμα :lol:). Τελικα την παροπλησα και πηρα παντελονι - σακακι (που κι αυτα βαριεμαι να τα βαλω αλλά τελοσπαντων μπαινοβγαινουν πιο ευκολα απο την ολοσωμη φορμα). Και γκετες οπωσδηποτε.

:)

daz
28/09/2015, 18:27
και εγω, χωρις να ειμαι κατοχος καποιου αδιαβραχου ρουχου, πιστευω οτι οποιαδηποτε μπουφαν ή παντελονι να παρεις αργα ή γρηγορα θα σου βαλει νερα ή θα νιωσεις την υγρασια. Οποτε η καλυτερη και πιο οικονομικη λυση ειναι να αγορασεις μια ολοσωμη αδιαβροχη φορμα, οπως προτειναν και τα παιδια παραπανω, που θα σου βγαλει ανετα ολο το χειμωνα και δεν θα παρεις χαμπαρι ουτε σταλα βροχης μεσα απο αυτη

Εγώ πάντως δεν εννοούσα ότι θα μπάσει νερό αλλά ότι θα παπαριάσει τουλάχιστον μέχρι την αδιάβροχη επένδυση. Το τζάκετ μου σε συνεχή, έντονη βροχή επί 2 ώρες σε ταχύτητες ταξιδιού δεν έμπασε και δεν είναι ούτε καινούριο, ούτε καν γκόρτεξ. Αν δε σταματούσε όμως η βροχή καμιά 20αριά χλμ πριν φτάσω Αθήνα θα σούρωνα ακομα. Στα τελευταία διόδια δεν το άνοιγα για να βγάλω λεφτά απ' την μεσαία τσέπη που να χτύπαγε ο υπάλληλος τον κώλο του κάτω. Είχα κέρματα στην πλαινή αλλά το γάντι είχε παπαριάσει τόσο πολύ που δεν έβρισκα τίποτα.

Μέσα σε πόλη θεωρώ πως είναι πιο εύκολο να γίνεις μούσκεμα σε μια καλή μπόρα επί αρκετή ώρα, ακόμα και αν μιλάμε για τον ίδιο δοκιμασμένο εξοπλισμό. Και ας είναι οι ταχύτητες μικρότερες.

Και μη λες οποιοδήποτε μπουφάν μπορεί να μπάσει αργά ή γρήγορα, γιατί κάποια μπουφάν δε θα μπάσουν ακόμα και αν τα υποβάλεις σε εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες που είναι επικίνδυνες και για σένα, συν το γεγονός ότι δε θα παπαριάσουν καν. Η βροχή θα τα ακουμπάει και θα ρέει! :lol:

Η τιμή τους όμως μπορείς να πεις ότι ξεφεύγει κομματάκι παραπάνω. :D

kostas777
28/09/2015, 18:43
Σε τουλούμια, απαγορευτικά για κίνηση είτε με μηχανή είτε με αυτοκίνητο, όπως αυτά που έριξε στις περσυνές πλημμύρες στην Αθήνα, ακόμη και τα goretex πήραν νερό. Το αδιάβροχο Nordcap όμως που έχω, παρά την ενίσχυση στο καβάλο, παίρνει και με λιγότερο νερό. Επίσης το παντζάκι ανεβαίνει ακόμη και πάνω από τη ψηλή μπότα, όσο και να το σφίξω. Μόνο στο αριστερό πόδι. Για σκούτερ καλό θα είναι. Επίσης τα goretex γάντια της Dainese μπάζουν. :a06:

daz
28/09/2015, 18:45
Για να μη συζητάμε πάλι για πράγματα που έχουν γραφτεί δείτε λίγο αυτή τη συζήτηση απ' το ποστ 37 και κάτω. Θα δείτε γιατί έγραψε ο sniper αυτό που έγραψε και πόσες επιλογές υπάρχουν. Δεν αρκεί μόνο το μπουφάν μας να είναι αδιάβροχο. Όχι πάντα τουλάχιστον ή όχι για όλους.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=77032&page=3&p=2570046&viewfull=1#post2570046




Edit. Θα βρείτε και μια πρόταση απ' τον αμυρουκάι που μπορεί να είναι και η λύση που ψάχνετε εδώ μέσα.

daz
28/09/2015, 18:54
Σε τουλούμια, απαγορευτικά για κίνηση είτε με μηχανή είτε με αυτοκίνητο, όπως αυτά που έριξε στις περσυνές πλημμύρες στην Αθήνα, ακόμη και τα goretex πήραν νερό. Το αδιάβροχο Nordcap όμως που έχω, παρά την ενίσχυση στο καβάλο, παίρνει και με λιγότερο νερό. Επίσης το παντζάκι ανεβαίνει ακόμη και πάνω από τη ψηλή μπότα, όσο και να το σφίξω. Μόνο στο αριστερό πόδι. Για σκούτερ καλό θα είναι. Επίσης τα goretex γάντια της Dainese μπάζουν. :a06:

Τα γάντια μόνο ή και το τζάκετ ήταν gortex και έβαλε νερό? Από που πήρε?

Ρωτάω γιατί σε πολύ βρόχα και με μερικά τουλούμια σε μέρη που δεν μπορούσα να σταματήσω αλλιώς θα το έκανα, δεν είχα πρόβλημα. Γάντια gortex μπουφάν revit όχι gortex, παντελόνι revit (δεν άντεξε), μπότες με γκέτες.

Όταν η αδιάβροχη επένδυση δεν αντέχει άλλο αποκτά ροή από ένα σημειο. Αποκτά ροή όμως. Κάποιος εδώ μέσα (npat νομιζω) είχε περιγράψει πολύ ωραία τι ακριβώς συμβαίνει στο υλικό και επιτρέπει στο νερό να περάσει.


Υγ. Φυσικά επάνω στη μηχανή ήμουν σαν βαλσαμωμένος όταν έτρωγα τα βαριά νερά, δεν έκανα διατάσεις ούτε έβαζα έβγαζα, άνοιγα έκλεινα το μπουφάν.

kostas777
28/09/2015, 19:23
Τα γάντια μόνο ή και το τζάκετ ήταν gortex και έβαλε νερό? Από που πήρε?

Τα γάντια είναι goretex x-trafit και μπάζουν στα δάχτυλα από τις ραφές, ακόμη και με λιγότερο νερό, σε μερικά λεπτά. Για απλή βροχή είναι OK, δεν μπάζουν. Οι μπότες και αυτές σε δυνατή βροχή είναι γενικώς εντάξει, αλλά στη βροχή αυτή, ίσως από τις πιο δυνατές που μου έχουν τύχει ποτέ στον δρόμο, άρχισαν να μπάζουν από τα δάχτυλα και ηταν μούσκεμα στο μπροστινό μέρος. Το αδιάβροχο παντελόνι πήρε κλασσικά στο καβάλο και από πάνω είχα d-dry της Dainese και το πάνω του Nordcap, το οποίο έμπασε λίγο νερό, αλλά σταμάτησε στο d-dry. Βέβαια θα μπορούσα να φορούσα και το goretex παντελόνι και να τη γλύτωνα, αλλά δεν περίμενα τόσο νερό.
Βέβαια αυτά δεν είναι τίποτα, έχω φάει και βροχές παλιότερα με απλό τζιν, μπότες και φανελάκι, που όταν έφτανα σπίτι ήμουν λες και είχα πέσει στη θάλασσα :smokin:

daz
28/09/2015, 20:11
Κώστα έχω ένα ζευγάρι με x-trafit της bikers που δεν έχει βάλει ποτέ του νερό. Και είναι το γάντι με το οποίο έχω φάει τις περισσότερες βροχές. Τα δευτερα, πιο χοντρά που έχω συνήθως τα κρατάω στεγνά για το κρύο (με εξαίρεση τον περσινό χειμώνα)

Οι μπότες μου στην υποψία βροχής γίνονται μούσκεμα. Η2out και οι δικές μου, μάλλον είναι ίδιες με του sniper. :lol:
Και τις γκέτες παίζει να τις μισώ περισσότερο και απ' τα αδιάβροχα.