PDA

View Full Version : CBR 500 R - Απόψεις



Anritsu
27/09/2015, 22:38
Καλήσπερα σύντροφοι και συνοδοιπόροι .

Όσο και να έψαξα δεν βρήκα κάποια συζήτηση για το 500αρι σουπερσπορ με τα 48 αδάμαστα αλόγατα της Χοντα !!! Μετά από μια διετία με ένα bros 400 2006-2008 και ένα bros 650 2008 -2009 (το οποίο στην συνέχεια ανέλαβε και ανέστησε ο gixerpap) βρέθηκα για περίπου 6 χρόνια ουσιαστικά αμήχανος , μe ένα modenas kriss 125 . Κάπου στο ενδιάμενο παντρεύτηκα , έκανα και δύο κοριτσάκια , διέλυσα δεξιά κνήμη περόνη , τελός πάντων όλα καλά τώρα , εχασα και την επαφή με τις μηχανές . Μέχρι και σήμερα έλεγα να δώσω το παπί , για να πάρω κάποιο καινούριο παπί (supra x) . Μετά από κάμποση σκέψη κατέληξα ότι να δώσω ένα παπί άριστα συντηρημένο και χωρίς προβλήματα , φτιαγμένο στα γούστα μου με φρένα και σέλες , και μετά να δώσω και κάνα χιλιάρικο ακόμα ίσως και ενάμιση για να πάρω ένα περίπου ίδιο παπί και να κάνω την ίδια ακριβώς χρήση (σουπερμάρκετ , λαική και λοιπες οικογενειακές αγγαρίες) είναι μάλλον λάθος κίνηση . Αυτό που πραγματικά μου λείπει ένα κανονικό μοτοσακό . Ψάχνοντας λίγο την αγορά μετά από πολλά χρόνια βλέπω κοσμογονικές αλλαγές . ΣΤΟΚ μηχανάκια του 2008 και του 2009 ,μοντέλα που γίνονται μόνο παραγγελίες , μαγαζία να έχουνε κλείσει , κλασσικά μοντέλα πχ χορνετ νομίζω σταματήσανε . Οπως και να έχει παρατηρώ πως η χοντα στελνει μηχανάκια με μια συγκεκριμένη νοοτροπία , λίγα αλόγατα , χαμήλη κατανάλωση , υποφερτά περιφερειακά , αξιοπίστια και σχετικά χαμηλή τιμή . Εννοείται όλα ταιλάνδη , ινδία ή κίνα . Αν και αρχικά κοίταζα 250 αρια τύπου wolf/inazuma , νομίζω πως στην περίπτωση μου ένα 500αρι , ειδικά το r θα μου έρθει λουκούμι . Σαν σωματότυπός όχι τόσο (1.88.96kg) αλλά λόγω συνύπαρξης με τα brosακια , η σχετικά χαμηλή θέση οδήγησης , τα κλιπ ον αλλά και η ιπποδύναμη είναι πάνω κάτω με το bros 650μου είναι γνώριμα . Η χρήση που θα της κάνω είναι ΣΚ καμία κοντινή βόλτα και λίγο πιο αραιά πιο μακρινές . Δεν ξέρω αν στα 6.5 χιλιάρικα είναι φτηνή ή οχι , συγκριτικά με το er6f που είναι ένα χιλιάρικο πάνω κατα πόσο αξίζει . Καλύτερα χαρακτηρίστικα η 2η αλλά τα χρειάζομαι πραγματικά ? Ένας φίλος είχε το 6N πρώτης γενιάς και δεν αντεχες τους κραδασμούς . Οι επιδόσεις δεν με ενδιαφέρουν .Με ενδιαφέρει να φτάσω κάπου και όχι να φτάσω γρήγορα . Ούτε ποτέ απασχολήθηκα με γεωμετρίες , ξυσίματα κλπ . Ενα αξιόπιστο μηχανάκι ψάχνω με χαμηλό κόστος συντήρησης και σπορ εμφάνιση . To έχει οδηγήσει /αγοράσει κανεις απο εδω μέσα ?

Ευχαριστω

duke200
27/09/2015, 23:07
ήμουνα ετοιμος να το αγοράσω (το 500F) είχα κάνει και test ride, είχα διαβάσει και πολύ γι άυτο το μηχανάκι. Μαζεμένο μηχανάκι, σιγουρα είναι πολύ πιο ευχαριστο στην οδήγηση απο κατι παλιότερα cbf/r 600 και εχει πιο ελαφριά αίσθηση. γκαζι έχει σα σουζουκι GS500, δεν "σκαβει" και την άσφαλτο, αλλα σίγουρα θα σου φανεί επαρκέστατο. Προβλήματα νεότητας απο όσο διάβασα δεν υπήρχανε περα απο κατι βίδες που πιάνανε την "πιανόλα" με τα κοκοράκια στο καπάκι (όπου σε κάποια είχε λυθεί τελείως η πιανόλα απο τη θέση της) , αλλα σε λίγα μοντέλα και νομιζω το διορθώσανε. Κατανάλωση έχει πάρα πολύ καλή.
Δεν ξερω αν είναι πιο σκυφτή η θέση στο R, στο F πάντως ήταν άνετη και όχι σκυφτή.

γενικά τιμια επιλογή, δύσκολα να βγεις χαμένος. Πολλοί θα σου πούνε γιατι το 500 και όχι καποιο er6 που έχει πιο πολλά άλογα... Για μενα δεν έχουν σημασία τα άλογα αλλα η γενικότερη αίσθηση της μοτοσυκλέτας και φυσικά η κατανάλωση (για τους δύσκολους καιρούς που ζούμε)

kakavelakis_g
28/09/2015, 00:43
Επειδή αν κατάλαβα καλά ήσουν 6 χρόνια με ένα παπί και δεν έψαχνες για αγορά πιστεύοντας ότι εκεί είχες κλείσει το κεφάλαιο μοτοσικλέτα, θα σου έλεγα ότι τώρα συμφέρει το μεταχειρισμένο. Να δώσεις 6500 ευρώ και να πάρεις ένα μηχανάκι με σπορ εμφάνιση και 48 ψωράλογα μόνο και μόνο επειδή σου θυμίζει κάποιο άλλο μηχανάκι που είχες κάποτε...προσωπικά δε μου κολλάει. Πιστεύω ότι έχεις πολύ καλύτερες επιλογές σε μεταχειρισμένα και με λιγότερα λεφτά. Το Hornet πχ που ανέφερες το βρίσκεις, μοντέλο 2007-2008 με abs, στα 3500 με 4000 ευρώ. :)

toyar
28/09/2015, 06:23
αν ειχες bros και πας σε cbf ταυλανδης θα απογοητευτεις
παρε κατι ελαφρα μεγαλυτερο απο αυτο που ειχες ωστε να μην το βαρεθεις γρηγορα και οπωσδηποτε japan
αν εχεις να διαθεσεις αυτα τα λεφτα βρισκεις πολυ καλο μεταχειρισμενο

Vice
28/09/2015, 11:23
Από εμφάνιση είναι πολύ όμορφο. Από επιδόσεις νομιζω θα σε απογοητεύσει γιατί και βαρύ είναι και ψόφιο. Για την χαλαρή χρήση που το θελεις δεν θα ειναι και τόσο πρόβλημα αλλά σαν ιδέα το να δώσεις 6-7 χιλιάρικα και να μην βάζεις φωτιά στην άσφαλτο εμενα μου φαίνεται λίγο....

Tycho Moon
28/09/2015, 11:52
αν ειχες bros και πας σε cbf ταυλανδης θα απογοητευτεις
παρε κατι ελαφρα μεγαλυτερο απο αυτο που ειχες ωστε να μην το βαρεθεις γρηγορα και οπωσδηποτε japan
αν εχεις να διαθεσεις αυτα τα λεφτα βρισκεις πολυ καλο μεταχειρισμενο

+609

Anritsu
28/09/2015, 16:01
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και να ζητήσω και συγνώμη μια και εκ των υστέρων είδα πως υπάρχει ειδικό νήμα για CBR . Ας το πετάξει κάποιος μοδεράτορας εκεί με τα λοιπά . Τώρα στο θέμα .

Μια έρευνα αγοράς κάνω προς το παρόν και όλα τα ζυγίζω και τα μετράω . Σχετικά με την πρόταση για χόρνετ 07-08 , δεν λέω καλό χρυσό αλλά πλησιάζει δεκαετία . Και είναι και τετρακίλυνδρο που σημαίνει αυξημένα σερβις , κατανάλωση αναλώσιμα , και ποιος ξέρει αλήθεια ο προηγούμενος τι χρήση έχει κάνει . Κακά τα ψέμματα το μτχ είναι ρίσκο . Βέβαια πλέον και τα καινούρια ρίσκο είναι , θα πει κάποιος . Επίσης επειδή στο παρελθον μτχ είχα πάρει τα BROS μτχ (δεν είχα και αλλη επιλόγη βέβαια ) νομίζω πως πλέον στα 36 μου ήρθε η ώρα να πάρω σακούλα . Υπάρχει και το CBR 600F που είναι κάνα χιλιάρικο πιο ψηλά αλλά εκεί πάμε σε πιο πολεμικό μηχανάκι που γενικά αν κάποια στιγμή το μετανοίωσω ή το βαρεθώ δεν θα το ξεφορτωθώ ευκολα . Αντίθετα το 500αρι νομίζω απευθύνεται σε μεγαλύτερο κοινό και μτχ θα εχει παραπάνω ζήτηση . Επίσης το 500 σε σχέση με το χορνετ μπορώ να πω ότι μ'αρέσει καλύτερα . Όπως είπα πιο πάνω η ταχύτητα δεν είναι ζητούμενο , το BROS 650 ήτανε και πάνω από τις ικανότητες μου .Καταλαβαίνω ότι χαμηλά δεν θα έχει το μπαμ του BROS αλλά δεν θα καίει και ότι έκαιγε εκείνο ( 9 λτ , 150 χλμ) . Και τότε με 88 λεπτά την σούπερ δεν σταναχωρίομουνα , με 1,40 και 1,50 η κατανάλωση πλέον παίζει ρόλο . Τέλος για JAPAN που λέει κάποιος φίλος δεν διαφωνώ , αλλά από τα λίγα που ξέρω η HONDA ότι είναι μέχρι 650 τα κάνει εκτός Ιαπωνίας . Και επιπλέον στο θέμα της ταχύτητας έιδα κάποια βιντεάκια που πιάνει 170 χλμ . Άρα θεωρητικά ένα 140αρι ακόμα και με δύο άτομα πρέπει να τα έχει σχετικά εύκολα . Πραγματικά όμως , υπάρχει δρόμος στην Ελλάδα για να πάει κάποιος με ασφάλεια παραπάνω ??? Νομίζω πως όχι .Και έχω μια ιδέα μια και παλιά κατεβαίνα σε βόλτες που έκανε το φόρουμ σε Ρώσσο , Επίδαυρο και Σουνιο . Για να μην πω ότι επιδιώκω να μην έχει και μεγάλες τελικές ότι ψωνίσω γιατί κάκα τα ψέμματα , όσο συνειδητοποιημένος και να είναι κάποιος , όσο πιο καλοστημένη και γρήγορη είναι μια μηχανή τόσο περισσότερο βρίσκεσαι άθελα σου να κινείσαι με ταχύτητες στις οποίες το φρενάρισμα θα είναι δύσκολο . Και ένα βίντεάκι απο μοντέλο 2015 που σιγά μην δούμε κατά εδώ : https://www.youtube.com/watch?v=hcIAwgAs8ow . ¨Ενα εξατμισάκι για λίγο παραπάνω πρα πρα και και καθάρισα . Για να δούμε

duke200
28/09/2015, 16:19
συμφωνω σε όλα εκτός απο το οτι το καινουργιο είναι ρίσκο. Εκτος του οτι σε καλύπτει η εγγυηση ότι και να γινει, το καινούργιο το συντηρείς σωστα με κορυφαία αναλώσιμα (λιπαντικά, φίλτρα, κλπ) και στο χρόνο που πρέπει και έτσι σου βγαζει πολύ λιγοτερες μελλοντικές φθορές. Θα μου πεις και το μεταχειρισμένο αν έχει συντηρηθεί με κορυφαία αναλώσιμα και στο χρόνο που πρέπει δεν έχει πρόβλημα αλλα δυστυχώς οι περισσότεροι δεν είναι συνεπείς με την συντήρηση ούτε βάζουνε πχ motul 300V στο μηχανάκι τους. βάζουν τα αναλώσιμα που προσφέρουν μεγαλύτερο κέρδος στο μηχανικό τους. Εξαιρέσεις υπάρχουν αλλα ο κανόνας δεν αναιρείται. Έτσι οι πιθανότητες να βρεις μεταχειρισμένο σωστό είναι μειωμένες.

Vice
28/09/2015, 16:51
Το 600F ειναι και γαμώ τις μηχανές. Λιγότερο πολεμική στάση σώματος απο το 500R αλλά πολύ περισσότερα γκάζια. Ειναι γενικώς μηχανή που τα κάνει όλα καλά αλλα δεν ειναι πουθενά τέλειο

toyar
28/09/2015, 17:03
φιλε μου υπαρχει πολυς κοσμος που σεβεται ποναει και συντηρει την περιουσια του
υπαρχουν αλλοι που ρημαζουν οτι πεσει στα χερια τους και τα μηχανακια τους φωναζουν απο μακρυα
επισης καποιοι απο αγνοια κανουν ζημιες ακολουθωντας λυσεις τυπου 300V
η ουσια ομως ειναι οτι αν ψαχνει κανεις σωστα η αγορα μεταχειρισμενα παντα εχει θησαυρους

Anritsu
28/09/2015, 20:36
συμφωνω σε όλα εκτός απο το οτι το καινουργιο είναι ρίσκο.

Αυτό το ανάφερα έχοντας κατά νου κάτι που διάβαζα εχτές για κάποια ΜΤ-07 που κοσκινίζουν και σβήνουν , κάτι παλιότερα θέματα με TPS , τεντωτήρες σε CBR 600 αντλίες βενζίνης σε αφρικα , κομμένα πλαίσια σε gsxr κλπ . Και δεν είναι πάντα κανόνας ότι η αντιπροσωπία μεγαλόκαρδα και γεναιόδωρα σου επισκευάζει την μηχανή . Παλιότερα υπήρχε και ένα απολαυστικό θρεντ με ένα μέλος που κυνήγουσε την bmw για αντικατάστάση μοτοσικλέτας και αν τελικά του την άλλαξαν πρέπει να το κυνηγούσε χρόνια .

Το 600 F 2011 και μετά με το ανάποδο και μένα μ'αρέσει . Απλά δεν είμαι σίγουρος ότι μου χρειάζονται 110 άλογα και γενικά και είμα δεν πολύ φαν των 4κίλυνδρων . Προτιμώ το δικύλινδρο πραπρά , έστω και σε σειρά . Και επειδή λόγω κρίσης φαντάζομαι πουλήθηκαν ελάχιστα , θα είναι ακόμα πιο δύσκολο να βρω κάποιο μτχ όπως το θέλω και στην τιμή που το θέλω . Κάποια στιγμή στο καρ είχα κοιτάξει και με το ζόρι βρήκα μια αγγελία . Οπως και να έχει πρέπει να πάω σε καμία αντιπροσωπία να καθίσω τουλάχιστον επάνω και στα δύο να δω ποιο με βολεύει καλύτερα .

Θέλει ψάξιμο το θέμα ....

telegonos
28/09/2015, 21:00
Το τέστ του ''παλιού'' Νίκου Θεοδωράκη στο περιοδικό Moto το έχεις διαβάσει; Λέει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα.

Anritsu
28/09/2015, 21:29
Το τέστ του ''παλιού'' Νίκου Θεοδωράκη στο περιοδικό Moto το έχεις διαβάσει; Λέει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα.

Οχι , υπάρχει κάποιο σκαν ? Αν μπορεις στείλε πριβε λινκ .

telegonos
28/09/2015, 21:46
Σώστα πριν κατέβουν λόγω copyright

341969

341970

341971

telegonos
28/09/2015, 21:47
341972

341973

341974

telegonos
28/09/2015, 21:47
και τελευταία σελίδα

341975

telegonos
28/09/2015, 21:50
Γνώμη μου. Όμορφο, καλοσχεδιασμένο, και για κάποιον που ξέρει τι θέλει, μια χαρά είναι και η τεχνολογία του και η απόδοσή του.

ΕΓΩ βέβαια θα προτιμούσα ένα CBR600F 2000-2005 σε καλή κατάσταση στο 1/3 των χρημάτων, που είναι μηχανάρα, κάνει με το παραπάνω όσα λες και εσύ, και πολύ παραπάνω. Αλλά εγώ είμαι εγώ και εσύ εσύ, κ.ο.κ.

Anritsu
28/09/2015, 21:54
ευχαριστώ αν και μπορουσες να τις ζιπάρεις και να τις σηκώσεις κάπου αλλού να μην έχουμε και θέματα . Απο τους τίτλους φενεται να λέιπει καποια εικονα cbr.6 . Απο το 5 πάει στο 7 . Υπάρχει και 6 ή η 7 είναι η 6 ?

telegonos
28/09/2015, 21:58
Κανονική είναι η σειρά, ίσως θέλει ένα refresh το browser σου, καμιά φορά χάνουν καμιά εικόνα ενώ είναι εκεί.

Σώσε, διάβασε, κρίνε, και καλές αγορές ;)

Anritsu
28/09/2015, 22:23
Κανονική είναι η σειρά, ίσως θέλει ένα refresh το browser σου, καμιά φορά χάνουν καμιά εικόνα ενώ είναι εκεί.

Σώσε, διάβασε, κρίνε, και καλές αγορές ;)

Δίκιο έχεις , ήταν και η 6 στο ίδιο ποστ με την 5 . Πάνω κάτω αυτά που λέμε λέει και ο άνθρωπος , οτί είναι ένα all around μηχανάκι που κάνει τα πάντα με αρκετούς συμβιβασμούς . Φυσικά ο κλασσικά καχύποπτος Ελλην θα πεί ότι , τι να γράψουν και οι δημοσιογράφοι , όλα καλά τα βρίσκουν , γιατί τα "παίρνουνε" και το γνωστό τροπάρι το οποίο μπορεί σε κάποιο ποσοστό να έχει και μία δόση αλήθειας . Η αλήθεια είναι κάπου στην μέση νομίζω . Απλά μετα την δεκαετίας της φρενίτιδας 2000-2010 , που έβλεπες gs 1200 και hayabusa να πουλάνε σαν παπιά , ο μοτοκόσμος αρνείται πεισματικά να δει μοτοσικλέτες κάτω από 600 και 100 άλογα σοβαρά . Οι καιροί άλλαξαν και σε ότι βιντεο review βλέπω εξωτερικού το πρώτο πράγμα που αναφέρουν πλέον είναι η κατανάλωση και το κόστος σερβις . Τώρα ένα δικύλινδρο κάθε 24000 βαλβίδες , μπουζί και δεν ξέρω τι άλλο και κάθε 12000 (δεν θα τα αφηνα ποτε τόσο προσωπικά) λάδια και φίλτρο λαδιου δεν είναι δα και απλησίαστα κόστη . Επίσης συγκριτικά με το 600 F σίγουρα αλυσίδες/γρανάζια θα είναι φτηνότερα , τα λάστιχα επίσης και θα βγάζουν όλα και παραπάνω χλμ λόγω της μίσης ιπποδύναμης . Τέλος ασφάλεια και σήμα δεν ξέρω αν διαφέρουν . Στο 650 τελευταία φορά πλήρωνα 130 € με οδική το εξάμηνο σε γνωστή εταιρία και νομίζω κάπου 35€ σήμα . Θα δούμε

Και πάλι ευχαριστώ

omega
28/09/2015, 22:54
H σκέψη μου είναι κι εμένα προς το καλό μεταχειρισμένο που υπάρχει σε αφθονία πλέον.Με τα μισά λεφτά βρίσκεις μηχανάρες..

Επειδή όμως το καινούργιο έχει κι αυτό τα +του προσωπικά θα έβαζα στο παιχνίδι και το Υamaha MT 07.
Δεν θα σε χαλάσει το γυμνό πιστεύω διότι είχες.Είναι πιο φθηνό από το 500άρι που κοιτάς,δικύλινδρο επίσης κι έχει καλύτερη αντιπροσωπεία/υποστήριξη άάάάάάν χρειαστεί.
Νομίζω ότι αν δεν το είχες σκεφτεί,αξίζει να το δεις και γιατί όχι να επιδιώξεις ένα test drive και των δύο για να έχεις καλύτερη εικόνα.
Αυτά από εμένα.

Το καλύτερο εύχομαι.. :beer:

kakavelakis_g
28/09/2015, 23:29
Η σύζυγος οδηγεί ? :rolleyes:

Anritsu
28/09/2015, 23:39
H σκέψη μου είναι κι εμένα προς το καλό μεταχειρισμένο που υπάρχει σε αφθονία πλέον.Με τα μισά λεφτά βρίσκεις μηχανάρες..

Επειδή όμως το καινούργιο έχει κι αυτό τα +του προσωπικά θα έβαζα στο παιχνίδι και το Υamaha MT 07.
Δεν θα σε χαλάσει το γυμνό πιστεύω διότι είχες.Είναι πιο φθηνό από το 500άρι που κοιτάς,δικύλινδρο επίσης κι έχει καλύτερη αντιπροσωπεία/υποστήριξη άάάάάάν χρειαστεί.
Νομίζω ότι αν δεν το είχες σκεφτεί,αξίζει να το δεις και γιατί όχι να επιδιώξεις ένα test drive και των δύο για να έχεις καλύτερη εικόνα.
Αυτά από εμένα.

Το καλύτερο εύχομαι.. :beer:

Να σαι καλά αλλά δεν ενδιαφέρομαι για μηχανάρες . Βρίσκω και VFR 800 βρίσκω και CB 1000 , βρίσκω και blackbird και hayabusa . Τα έχω δει τα ΜΤ αλλά δεν με συγκινούν , είμαι και κομματάκι χοντικός . Αν δεν υπήρχε οικονομικό ζήτημα θα κοίταζα προς ducati . Επίσης αν δεν ήταν τόσο πίσω σε specs και σχετικά ακριβά θα ήθελα να έχω και ένα moto guzzi v7 . Λίγο αργότερα ίσως .


Η σύζυγος οδηγεί ? :rolleyes:

Όχι και αν ήταν στο χέρι της δεν θα οδηγούσα ούτε και εγώ . Δεν την κατηγορώ πάντως . Ειχα στο παρελθόν αρκετά άσχημα ατυχήματα . Από τύχη είμαι ακόμα εδώ .Είναι και αυτός ένας λόγος που δεν θέλω να μπλέξω με πιο βαριά εργαλεία .

toyar
29/09/2015, 06:16
προσωπικη αποψη:
το made in japan κανει μεγαλη διαφορα
ειδικα τωρα που οσο πανε λιγοστευουν και καποια στιγμη δεν θα υπαρχουν οπως εγινε στα αυτοκινητα
αξιοπιστα, οικονομικα, ευχρηστα, αυτα που αναφερθηκαν αλλα αν τα βαλεις διπλα σε αυθεντικο japan ακομα και δεκαετιας η διαφορα φαινεται

Anritsu
29/09/2015, 10:52
προσωπικη αποψη:
το made in japan κανει μεγαλη διαφορα
ειδικα τωρα που οσο πανε λιγοστευουν και καποια στιγμη δεν θα υπαρχουν οπως εγινε στα αυτοκινητα
αξιοπιστα, οικονομικα, ευχρηστα, αυτα που αναφερθηκαν αλλα αν τα βαλεις διπλα σε αυθεντικο japan ακομα και δεκαετιας η διαφορα φαινεται

Καμία αντίρρηση . Αλλά το made in japan θα παίξει τον ρόλο του στον δευτερο τρίτο κλ κάτοχο που θα την πάρει σχετικά φορτωμένη χλμ . Σήμερα αγοράζοντας κάποιος καινούρια μηχανή , φαντάζομαι οτι σε περίοδο 5-10 έτη θα την δώσει . Ε μέχρι τότε και china να είναι , με προδιαγραφές honda όμως , νομίζω θα αντέξει . Επιπλέον επειδή , αν και όταν αποφασίσω να αγοράσω, θα είναι δεύτερη μηχανή με την πάπια να σηκώνει τα πολλά κουραστικά εντός πόλεως χλμ , και επειδή θα διαμένει μόνιμα σε υπόγειο γκαραζ σκεπασμένη , η ποιότητα κατασκευής και αντοχής κινητήρα και πλαστικών μπορεί να είναι και πιο δεύτερη . Να υπάρχει κάπου Αθήνα το 500R για τέστ να δω πως μου κάθεται ?

devil's animal
29/09/2015, 11:07
και εμενα η γνωμη μου ειναι να οδηγησεις και να κρινεις...χωρις να προδικαζεις το mt-07..
επειδη το οδηγησα και με εντυπωσιασε πρωτιστως με το βαρος του, που ηταν αμελητεο σε σχεση με τα παλια δικυλινδρα τυπου bros, sv κλπ...
με 690cc και καμια 75αρια αλογα ειναι πολυ value for money με 5500€ που το δινουν κουτα...

δλδ σε σχεση με το cbr που εχει λιγοτερα cc, περισσοτερο βαρος, λιγοτερα αλογα και περισσοτερα λεφτα δεν νομιζω να τιθεται καν θεμα συγκρισης...

για να μην προδικαζω ομως και εγω, κανε ενα test ride το yamahaκι...και κανε και το honda...και μετα αποφασιζεις...
:wave2:

Anritsu
29/09/2015, 16:13
6090 με ABS διαβάζω σε κάτι σαιτ που δεν ξέρω αν είναι ενήμερα . Αν και δεν εχω οδηγήσει ποτέ με abs , επειδή από μπροστινό έχω βρεθεί στο έδαφος , το θεωρώ δεδομένο οτι η επομένη μου μηχανή θα έχει abs . Όπως και να έχει μια επίσκεψη σε κάποια αντιπροσωπεία είναι δωρεάν . Πάντως κάποιο ντυμένο 07 tracer που βλέπω σε κάποιες σελίδες να αναμένεται απο το 16 μου φαίνεται πιο συμπαθές και λιγότερο καγκούρικο .

devil's animal
29/09/2015, 19:03
Υπάρχει και το CBR 600F που είναι κάνα χιλιάρικο πιο ψηλά αλλά εκεί πάμε σε πιο πολεμικό μηχανάκι που γενικά αν κάποια στιγμή το μετανοίωσω ή το βαρεθώ δεν θα το ξεφορτωθώ ευκολα . Αντίθετα το 500αρι νομίζω απευθύνεται σε μεγαλύτερο κοινό και μτχ θα εχει παραπάνω ζήτηση .

νομιζω οτι εισαι λαθος γιατι οι περισσοτεροι ζητανε με οσο λιγοτερα χρηματα περισσοτερα αλογα...τουλαχιστον οι ελληνες..οποτε το cbr500r, δεν θα εχει ζητηση αργοτερα...
ακομα και τωρα θεωρω οτι θα εξελιχθει σε ακρως αντιεμπορικο μηχανακι...
αυτη βεβαια ειναι η δικη μου ταπεινη αποψη...


Και επιπλέον στο θέμα της ταχύτητας έιδα κάποια βιντεάκια που πιάνει 170 χλμ . Άρα θεωρητικά ένα 140αρι ακόμα και με δύο άτομα πρέπει να τα έχει σχετικά εύκολα . Πραγματικά όμως , υπάρχει δρόμος στην Ελλάδα για να πάει κάποιος με ασφάλεια παραπάνω ??? Νομίζω πως όχι .

ναι μπορει καποιος να παει με παραπανω απο 170χλμ/ωρα με ασφαλεια...σε αρκετους δρομους...

Και έχω μια ιδέα μια και παλιά κατεβαίνα σε βόλτες που έκανε το φόρουμ σε Ρώσσο , Επίδαυρο και Σουνιο . Για να μην πω ότι επιδιώκω να μην έχει και μεγάλες τελικές ότι ψωνίσω γιατί κάκα τα ψέμματα , όσο συνειδητοποιημένος και να είναι κάποιος , όσο πιο καλοστημένη και γρήγορη είναι μια μηχανή τόσο περισσότερο βρίσκεσαι άθελα σου να κινείσαι με ταχύτητες στις οποίες το φρενάρισμα θα είναι δύσκολο .


το φρεναρισμα δεν ειναι δυσκολο για καποιον που ξερει πως και ποσο να φρεναρει...αλλα κυριως ποσο να τρεξει ουτως ωστε να εχει τον χωρο και τον χρονο για να φρεναρει ικανοποιητικα...
οπως καταλαβαινεις ειναι ολα σχετικα...



6090 με ABS διαβάζω σε κάτι σαιτ που δεν ξέρω αν είναι ενήμερα . Αν και δεν εχω οδηγήσει ποτέ με abs , επειδή από μπροστινό έχω βρεθεί στο έδαφος , το θεωρώ δεδομένο οτι η επομένη μου μηχανή θα έχει abs . Όπως και να έχει μια επίσκεψη σε κάποια αντιπροσωπεία είναι δωρεάν . Πάντως κάποιο ντυμένο 07 tracer που βλέπω σε κάποιες σελίδες να αναμένεται απο το 16 μου φαίνεται πιο συμπαθές και λιγότερο καγκούρικο .

οχι οτι δεν ειναι καλο το abs, αλλα καλυτερο ειναι να μαθεις να φρεναρεις χωρις να στηριζεσαι με ηλεκτρονικα βοηθηματα, τα οποια στην τελικη μπορει να χαλασουν...
επισης εχε υπ'οψιν σου οτι το cbr ειναι φουλ πλαστικα και ετσι και χαζοπεσεις, θα τα πληρωσεις χρυσαφι...
το mt απο την αλλη ειναι γυμνο και ειναι δυσκολο να πληγωθει η τσεπη σου ασχημα σε μια χαζοπτωση...
ενδεικτικα μας ελεγε ο Χουντρας στο test ride oτι ενα πλαϊνο πλαστικο καπακι εχει 7 ευρω....
ειναι badget μηχανη γιατι κατασκευαζεται Κινα (ή Ινδια δεν ξερω ακριβως), αλλα αν το μοτερ ειναι το κλασικο japan, δεν νομιζω να υπαρχει θεμα αξιοπιστιας...

Anritsu
29/09/2015, 21:28
οχι οτι δεν ειναι καλο το abs, αλλα καλυτερο ειναι να μαθεις να φρεναρεις χωρις να στηριζεσαι με ηλεκτρονικα βοηθηματα, τα οποια στην τελικη μπορει να χαλασουν...
επισης εχε υπ'οψιν σου οτι το cbr ειναι φουλ πλαστικα και ετσι και χαζοπεσεις, θα τα πληρωσεις χρυσαφι...
το mt απο την αλλη ειναι γυμνο και ειναι δυσκολο να πληγωθει η τσεπη σου ασχημα σε μια χαζοπτωση...
ενδεικτικα μας ελεγε ο Χουντρας στο test ride oτι ενα πλαϊνο πλαστικο καπακι εχει 7 ευρω....
ειναι badget μηχανη γιατι κατασκευαζεται Κινα (ή Ινδια δεν ξερω ακριβως), αλλα αν το μοτερ ειναι το κλασικο japan, δεν νομιζω να υπαρχει θεμα αξιοπιστιας...

Το θέμα του κόστους είτε πρόκειται για ατύχημα , είτε γιατί κάποιος στην γκρέμισε και την έκανε λούης όντως και μένα με απασχολεί . Για το ABS , είμαι της άποψης πως βοηθάει να μην γκρεμιστείς σε περίπτωση πανικού από μπροστινό , όχι ότι στηρίζεσαι επάνω του για τα πάντα . Το 7αρι θα το δω , αλλά από την στιγμή που θέλω κάτι με τουριστικό χαρακτήρα με αυτά τα σελάκια το MT δεν μου φαίνεται και πολύ φιλικό .

devil's animal
29/09/2015, 22:51
Το θέμα του κόστους είτε πρόκειται για ατύχημα , είτε γιατί κάποιος στην γκρέμισε και την έκανε λούης όντως και μένα με απασχολεί . Για το ABS , είμαι της άποψης πως βοηθάει να μην γκρεμιστείς σε περίπτωση πανικού από μπροστινό , όχι ότι στηρίζεσαι επάνω του για τα πάντα . Το 7αρι θα το δω , αλλά από την στιγμή που θέλω κάτι με τουριστικό χαρακτήρα με αυτά τα σελάκια το MT δεν μου φαίνεται και πολύ φιλικό .

ως προς την θεση του συνεπιβατη θα συμφωνησω...
αλλα συγκρινομενο παντα με το cbr δεν νομιζω να εχουν και πολλες διαφορες γιατι και στο honda ειναι σε διαφορετικο επιπεδο απο του αναβατη και ειναι και αυτο σε στυλ ss (λιγο αφρολεξ πανω στο υποπλαισιο)....

amyroukai
30/09/2015, 09:31
Εγώ για "τουριστικό χαρακτήρα" θα κοιτούσα το 500Χ που είναι το πιο όρθιο (και πιο καλοπουλημένο) της σειράς 500. Μάλλον και το πιο άνετο.
Και ναι αν φτάνεις το καινούριο, πάρε καινούριο, γιατί όχι.


@Ντέβιλς κατά τα περιοδικά, η διαφορά σε κιλά του 07 και του SV είναι αστεία, της τάξης των 2-3 κιλών. Μάλλον το εντελώς διαφορετικό ζύγισμα και η γεωμετρία τα κάνει να φαίνονται όπως τα περιγράφεις.

devil's animal
30/09/2015, 10:24
@Ντέβιλς κατά τα περιοδικά, η διαφορά σε κιλά του 07 και του SV είναι αστεία, της τάξης των 2-3 κιλών. Μάλλον το εντελώς διαφορετικό ζύγισμα και η γεωμετρία τα κάνει να φαίνονται όπως τα περιγράφεις.


εδω λεει για καμια 15αρια κιλα...mt07 (http://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_mt%2007%2014.htm) / sv650 (http://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_sv650s_99.htm)

αλλα δεν ξερω...μπορει οπως ειπες να ειναι και θεμα ζυγισματος και γεωμετριας...:shrugs:

WiSe
30/09/2015, 14:21
προσωπικη αποψη:
το made in japan κανει μεγαλη διαφορα
ειδικα τωρα που οσο πανε λιγοστευουν και καποια στιγμη δεν θα υπαρχουν οπως εγινε στα αυτοκινητα
αξιοπιστα, οικονομικα, ευχρηστα, αυτα που αναφερθηκαν αλλα αν τα βαλεις διπλα σε αυθεντικο japan ακομα και δεκαετιας η διαφορα φαινεται

+600

amyroukai
30/09/2015, 15:49
εδω λεει για καμια 15αρια κιλα...mt07 (http://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_mt%2007%2014.htm) / sv650 (http://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_sv650s_99.htm)

αλλα δεν ξερω...μπορει οπως ειπες να ειναι και θεμα ζυγισματος και γεωμετριας...:shrugs:

Το γυμνό sv, κάπου το είχα συγκριτικό με monster 6x0 (δεν θυμάμαι τι κυβικά πλέον) και ήταν μετρημένο με καύσιμο στα 185, το ΜΤ07 στο περιοδικό ΜΟΤΟ το έγραψαν 183; Κάτι τέτοιο.