PDA

View Full Version : Ιδιο ερωτημα - Διαφορετικα δεδομενα..



dimitris26
02/11/2005, 18:02
Χαιρετω τα πληθη...Εχω το ιδιο ερωτημα με αρκετους απο εδω και εχω διαβασει πολλα ποστς απαντησεις κλπ αλλα πιστευω οτι ειναι καλυτερα να αναφερθω προσωπικα για μενα..

Ποια μηχανη να παρω;

Ειμαι 26 ετων και ΕΝΤΕΛΩΣ απειρος οδηγος. Οτι χιλιομετρα εχω γραψει ειναι με τη μηχανη που εχω κανει μαθηματα, μια honda cb 400s4. Μου φαινεται ωραια μηχανη, τη γουσταρω, εμφανιση, θορυβο, δε πολυγουσταρω το βαρος αν και αυτο μου φαινοταν βεβαια τις πρωτες φορες...

Γενικοτερα πολλα δεδομενα υπαρχουν στο νου μου. Καταρχας δε χωνευω σκουτερς-παπια. Με τη καμια.....Κατα δευτερον πρεπει να βρω και μια που να ταιριαζει στα κυβικα μου, ειμαι 1.68 70 κιλα.

Το πρωτο δεδομενο για μενα να ειναι, λογω αρχης, η μηχανη να ειναι user-friendly. Ειναι ομως και τα κυβικα. Δηλαδη....Ξερω οτι πολυ καλες επιλογες για μενα θα ηταν cbr125, xr125, xt125x, cbf250. Αλλα με εξαιρεση τη τελευταια που ουμφφφ, παει κι ερχεται, οι αλλες δε μου πολυαρεσουν και τοσο.

Ειδικοτερα ειναι και το γεγονος οτι ναι μεν αναγνωριζω για μενα οτι ειμαι απειρος αλλα θεωρω οτι εχω και τη σωστη οδηγικη συμπεριφορα, δεν τρεχω γενικοτερα (ουτε στο αυτοκινητο κι εχω 6 χρονια εμπειρια εκει) και τις δυνατοτητες για κατι παραπανω (με οριο....)

Γιατι τη θελω; καθολου για ταξιδια, δεν με ενδιαφερει-δε προκειται να βαλω 2ο ατομο επανω ποτε, καθολου off. Μαλιστα αυτο που θα κανω σιγουρα κιολας ειναι να τη μαθω για λιγο καιρο σε πολυ αραιους χωρους, δρομους.

Ποια θα γουσταρα, μου αρεσουν, θα ηθελα να εχω;

f650 gs ή cs, xtx660 χρονολογιας 2001 με 2004. Μου αρεσει πολυ και η honda fmx funmoto αλλα εχω χιλιοακουσει οτι ειναι μαμακια επιλογη overall οποτε να μη την υπολογιζω(;;;;)

Αλλα! καλα τα τι θελω, τι πιστευω οτι μπορω κλπ κλπ.

Το θεμα ειναι...τι πρεπει...

Περιμενω τα φωτα σας παιδια....

zzr2005
02/11/2005, 18:34
Φίλε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...πάρε ό,τι σου αρέσει περισότερο κυρίως στο μάτι μιας και δεν έχεις απαιτήσεις για επιδόσεις και ταξίδια...
μην ξεχνάς ότι θα την βλέπεις κάθε μέρα και αν δεν σε φτιάχνει εμφανισιακά τότε όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα...
πάρε ότι θες , μην δόσεις πολλά λεφτά έτσι ώστε αν την βαρεθείς να την πουλήσεις και να πάρεις μια καλυτερη....
όσο για το ότι δεν θα κάνεις ταξίδια....αυτό΄να μας το ξαναπείς όταν την πάρεις και μπει ο Απρίλης με τις καταπληκτικές του μέρες...οπότε σκέψου ξανά αυτό το ενδεχόμενο!!!!

matmat
02/11/2005, 18:37
Το τι πρέπει θα το απαντήσεις
μόνος σου !!!
όπως και το τι σου αρέσει
αν δεν ξέρης εσύ ο ίδιος τι θές μην περιμένης απο κάποιον άλλον να σου πεί ...

για αυτό διάλεξε ότι σου κάνει κλικ
και ευχαριστησου το !!!!
:wave2:

nimbus
02/11/2005, 18:39
καλός μάς ήρθες!:wave2:

zzr2005
02/11/2005, 18:50
ΠΑΡΕ ΟΤΙ ΘΕΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ KAWASAKI...:D :D

dimitris26
02/11/2005, 19:45
Παιδια!!! δε με βοηθησατε καθολου!!(αστειακι:beer: :D ), ευχαριστω για τις ευχες, καλως σας βρηκα!:wave2:

Γενικοτερα ειπα ποιες, κυριως, μου αρεσουν. Απλα θελω ν μου πειτε κατι που εγω δεν "βλεπω" ακομα, πχ "ξερεις; μην εισαι μαλακας, αυτη (η οποιαδηποτε), ειναι too much για τωρα, γι'αυτο και γι'αυτο, ενω η αλλη, ας πουμε, ειναι οκ, μη τη φοβασαι"

Σιγουρα αν δε μου αρεσει δε θα τη παρω..

idi
02/11/2005, 20:10
ενα Monster 620

ομορφο, ελαφρυ, και ΣΧΟΛΕΙΟ

gtsiros
02/11/2005, 22:41
Θα φανεί κουφό αυτό, αλλά απ'ότι έχω καταλάβει, πράγματι το 620 είναι μια πολύ καλή επιλογή. Συμφωνώ με τον idi.

Μοτοσυκλέτα απλούστατη και ικανή. Όπως λέει και ο φίλος μου ο jimoff "καφρίλα... είναι απλό! δυο πιστόνια, αερόψυκτα, σα σφυριά να βαράνε... είναι απλό σα κατασκευή: αν έχεις όρεξη μπορείς να το προσέξεις μόνος σου, αν πορωθείς του βάζεις και χέρι".

manos426f
03/11/2005, 00:07
Παρε ενα Yamaha WR450f να γινουμε 2 εδω μεσα,γιατι νιωθω πολυ μονος.....

nimbus
03/11/2005, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από manos426f
Παρε ενα Yamaha WR450f να γινουμε 2 εδω μεσα,γιατι νιωθω πολυ μονος.....

εμ τι θα του έλεγες:lol:

βρε ασε τον άνθρωπο να πάρει monster 620 να βρει την υγειά του:wave2:

dimitris26
03/11/2005, 12:35
Το ειδα το wr.....αλλα μπααααααα.....καλο, για αλλους....:winka:
Ωραιο το τερας...Σε μαυρο κιολας...Να πω την αληθεια μοιαζει με er-5, honda cb, bandit. Πως εννοειτε το "ελαφρυ" και το "σχολειο";;;

Παρεπιμπτωντος, υπαρχει κανα B-King που να μου κανει;;;; πωωωωωωω τι κουκλα ειναι αυτη;;;;;

Υ.Γ. Ο ξαδερφος μου πριν κανα χρονο με εμπειρια 1 μηνος σε μηχανακι (και με μια σπασμενη κλειδα ωμου-πως τα καταφερε..), μετα πηγε και πηρε fazer 600. Ενας αλλος συναδελφος με επισης μηδενικη, μα εντελως...., εμπειρια πηγε πηρε την k1200....

Ενταξει τετοια δε κανω....

620
03/11/2005, 13:05
Pare to FMX etsi kai allios san 250 paei :rotflmao: :rotflmao:
Mpa se kalo mou eythimisa pali :look: :smokin:

idi
03/11/2005, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris26

Πως εννοειτε το "ελαφρυ" και το "σχολειο";;;

1.το ελαφρυ ειναι σχετικο αλλα αμα το καβαλησεις θα καταλαβεις τι λεω

2.θα μαθεις να στριβεις:smokin:

zzr2005
03/11/2005, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
1.το ελαφρυ ειναι σχετικο αλλα αμα το καβαλησεις θα καταλαβεις τι λεω

2.θα μαθεις να στριβεις:smokin:
Dukati ρε παιδια???δεν είναι λίγο ακριβά τα ανταλακτικα????
όντως πολύ καλό μηχανάκι για να μάθεισ..
πάντως το πιο εύκολο από αυτά είναι μάλλον το ΦΜΧ...πολύ αργό βέβαια να το ξέρεις...φυσικά αν είσαι σοναρό άτομο και όχι κάγκουρας μπορείς να πάρεις ακόμα και το phazer...δεν είναι απότομη μηχανή...έχει γκάζι και είναι ευκολοδήγητη

dimitris26
03/11/2005, 14:26
Επειδη πραγματικα τρελαινομαι για supermotard το σκεφτομουν σοβαρα το fmx αλλα εχω "δει"¨απο sites οτι ειναι τοσο μαπα το καρπουζι και τοσα χρηματα κοστος(αγορας), που δεν αξιζει το κοπο....

Το φειζερ του ξαδερφου το χαλβαδιαζω πολυ, ειναι και με τα φερινγκ και γουσταρω. Αλλα το βλεπω ψιλοογκο, και βαρυ. Δε ξερω, με τρομαζει λιγο...

Γενικοτερα, πριν "αποκτησω γνωμη" πανω στη μηχανη (την οποιαδηποτε), δεν με ενδιαφερει το γκαζι. Ως ενα σημειο βεβαια γιατι θεωρω οτι θα ξενερωσω με τα 125-250cc........

SeNNinhA
03/11/2005, 15:18
Λοιπόν, εγω έχω να πώ ότι αν δεν πας να πάρεις κανένα Super Sport 600 (για 1000 δεν το συζητώ καν..) και επιλέξεις ανάμεσα στα υπόλοιπα μοντέλα, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα κι ας είσαι απειρος οδηγός. Όλοι μαθαίνουμε σιγά σιγά. Αν συκρατήσεις λίγο τις ορμές σου στην αρχή μέχρι να μάθεις την μηχανή σου τότε δεν θα πάθεις τίποτε. Αλλιώς και με το παπί να κυκλόφορείς πάλι σε νοσοκομείο θα καταλήξεις.

Στην ηλικία σου δεν είμαι της γνώμης να πάρεις μια μηχανή που δεν σε καλύπτει ή που θα χρειαστεί να την αλλάξεις σύντομα γιατί την βαρέθηκες. Επέλεξε πρώτα κατηγορία μηχανής που θέλεις (SM, On-Off, street, γυμνό) γιατί είναι τόσο πολλές που θα μπλέξεις αλλιώς και θα μπορέσουμε κι εμείς να σου προτείνουμε κάτι.

FMX μην πάρεις γιατί είναι μια πατάτα της HONDA που θέλει να ξεστοκάρει ανταλλακτικά από τις αποθηκες της και κοροιδευει τον κόσμο. Υπάρχουν πολύ καλές επιλογές στην κατηγορία. Κοίτα και το SUZUKI DRZ400 που τοι βγάζει σε SM. Πολύ καλό για την τιμή του. Ίσως και μεταχειρισμένο για πρώτη αγορά να σε βόλευε λόγω τιμής και ίσως κάποιων μικροπτώσεων (που σίγουρα θα έχεις όπως όλοι μας) και δεν θα τις λυπηθείς τόσο πολύ.

Το Monsterακι πολύ καλό και δεν βγάζει προβλήματα κι ας λένε διάφοροι μπούρδες. Το BMW είναι άψογο για την κατηγορία του (on-off) και πολύ ευκολο και φιλικό αλλά το Vstrom650 μονόδρομος πια στην κατηγορία (απλα έχει παραπάνω όγκο). Αν ειναι να παίξεις σε Fazer τότε κοίτα και το Kawasaki Ζ50 (αυτό θα έπαιρνα αν ήμουν εσύ). Ακόμη και το CBR600 (το F) παίζει.

Βάρος και όγκος μην σε τρομάζουν τόσο. Αν η μηχανή είναι καλοστημένη τότε αυτά εξαφανίζονται όσο κινείται. Αν είναι χαλι τότε και 100 κιλά να είναι θα πάει βάρκα στο γυαλό.

Παίξε στην κατηγορία των 600-750cc (όχι SS) και διάλεξε ότι σου αρέσει. Με μια ήρεμη μηχανή θα αισθάνεσαι πιο άνετα στην αρχή αλλά θα θελήσεις να την αλλάξεις σε λίγο. Με κάποια πιο αγρια θα σε ζορίσει και θα πηγαίνεις πιο μαζεμένα στην αρχή από φόβο (ισως να ειναι και καλο αυτο παντως) αλλά μολις την μαθεις θα γουσταρεις. Αλλωστε υπάρχουν και τα μαθηματα του CSS στην πίστα.

Καλως ήρθες

devil's animal
03/11/2005, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Λοιπόν, εγω έχω να πώ ότι αν δεν πας να πάρεις κανένα Super Sport 600 (για 1000 δεν το συζητώ καν..) και επιλέξεις ανάμεσα στα υπόλοιπα μοντέλα, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα κι ας είσαι απειρος οδηγός. Όλοι μαθαίνουμε σιγά σιγά. Αν συκρατήσεις λίγο τις ορμές σου στην αρχή μέχρι να μάθεις την μηχανή σου τότε δεν θα πάθεις τίποτε. Αλλιώς και με το παπί να κυκλόφορείς πάλι σε νοσοκομείο θα καταλήξεις.

Στην ηλικία σου δεν είμαι της γνώμης να πάρεις μια μηχανή που δεν σε καλύπτει ή που θα χρειαστεί να την αλλάξεις σύντομα γιατί την βαρέθηκες. Επέλεξε πρώτα κατηγορία μηχανής που θέλεις (SM, On-Off, street, γυμνό) γιατί είναι τόσο πολλές που θα μπλέξεις αλλιώς και θα μπορέσουμε κι εμείς να σου προτείνουμε κάτι.

FMX μην πάρεις γιατί είναι μια πατάτα της HONDA που θέλει να ξεστοκάρει ανταλλακτικά από τις αποθηκες της και κοροιδευει τον κόσμο. Υπάρχουν πολύ καλές επιλογές στην κατηγορία. Κοίτα και το SUZUKI DRZ400 που τοι βγάζει σε SM. Πολύ καλό για την τιμή του. Ίσως και μεταχειρισμένο για πρώτη αγορά να σε βόλευε λόγω τιμής και ίσως κάποιων μικροπτώσεων (που σίγουρα θα έχεις όπως όλοι μας) και δεν θα τις λυπηθείς τόσο πολύ.

Το Monsterακι πολύ καλό και δεν βγάζει προβλήματα κι ας λένε διάφοροι μπούρδες. Το BMW είναι άψογο για την κατηγορία του (on-off) και πολύ ευκολο και φιλικό αλλά το Vstrom650 μονόδρομος πια στην κατηγορία (απλα έχει παραπάνω όγκο). Αν ειναι να παίξεις σε Fazer τότε κοίτα και το Kawasaki Ζ50 (αυτό θα έπαιρνα αν ήμουν εσύ). Ακόμη και το CBR600 (το F) παίζει.

Βάρος και όγκος μην σε τρομάζουν τόσο. Αν η μηχανή είναι καλοστημένη τότε αυτά εξαφανίζονται όσο κινείται. Αν είναι χαλι τότε και 100 κιλά να είναι θα πάει βάρκα στο γυαλό.

Παίξε στην κατηγορία των 600-750cc (όχι SS) και διάλεξε ότι σου αρέσει. Με μια ήρεμη μηχανή θα αισθάνεσαι πιο άνετα στην αρχή αλλά θα θελήσεις να την αλλάξεις σε λίγο. Με κάποια πιο αγρια θα σε ζορίσει και θα πηγαίνεις πιο μαζεμένα στην αρχή από φόβο (ισως να ειναι και καλο αυτο παντως) αλλά μολις την μαθεις θα γουσταρεις. Αλλωστε υπάρχουν και τα μαθηματα του CSS στην πίστα.

Καλως ήρθες


+1
:beer: :beer:
καλες βολτες και με προσοχη.....
:wave2:

KaTaNaS
03/11/2005, 16:04
Καλώς ήρθες και απο εμένα,

σούπερ καλυμμένος απο SeNNinhA

ciaozzzzzzz :wave2:



δέρματα , κράνος και μπότες προτεραιότητα σου :wave2:

dimitris26
03/11/2005, 16:29
Thanks guys, για να τσεκαρω λιγο τα μοντελακια που λετε...

Εννοειται θα εξοπλιστω κι οσο πιο σωστα γινεται....

dimitris26
04/11/2005, 15:41
Ουφφφφ.....μονο ευκολη υποθεση δεν ειναι....αν δεν εχεις ενα σχετικο παρελθον κιολας. Μπορω να πω οτι εχω καταληξει σε ορισμενα πραγματα. Αποκλειω τις στριτ-σκυφτες μηχανες. Οσο κι αν μερικες ειναι φοβερες απο εμφανιση, δε μου αρεσει αυτο το στυλ οδηγησης.

Κατηγορια γυμνων. Σε τετοια εμαθα κιολας, μπορω να πω οτι βολευει, το θεμα ειναι οτι δε πολυγουσταρω τη s4. Τεινω πολυ περισσοτερο προς monster 620 dark (of course....), οπου πολλες φορες εχω ακουσει τα καλυτερα.

Κατηγορια on-off. Πρεπει να λαβουμε υποψιν οτι εγω σε χωμα-ταξιδια σχεδον ποτε δε θα "παιξω". Οποτε αναμεσα σε bmw 650 cs scarver και gs, προφανως θα παιξει η πρωτη.

Τελευταια αφηνω τη κατηγορια που για να το πω ωμα με "καυλωνει" ρε παιδι μου (μετα τη naked b-king 1000 αλλα φευ...), τα super motard. To Fmx ειναι μαπα οκ. Το καινουριο XTX φαινεται να ειναι too much για μενα. Για να πω την αληθεια ομως, αυτο που μ'αρεσει περισσοτερο απ'ολα ειναι το μπλε xt sm του 2001. Μαλιστα το βλεπω κι αρκετα "μινι" σα μηχανη. Το θεμα ειναι, θα με βολεψει που θα ειμαι ψηλα; Αναρωτιομουν, αν γινεται να χαμηλωσει και ποσο, μιλαω γι'αναρτησεις, σελα, οτι γινεται. Μηπως γινει "επικινδυνο" ας πουμε μετα; Υποθετοντας οτι γινεται...

Τη γνωμη σας γι'αυτα;;;;

manos426f
04/11/2005, 17:46
Αν παρεις ενα WR και το κανεις supermoto ξερεις ποσο καυλα θα ειναι?Αλλο πραμα!
Μα,αμα μου λες για ΧΤ600 ρε φιλε,το WR γιατι δε σου κανει δηλαδη?
(οπως καταλαβες εχω λυσσαξει να βρω κι εγω εναν ομοιοπαθουντα να λεμε τα δικα μας...)

zzr2005
04/11/2005, 18:08
[i]
Το καινουριο XTX φαινεται να ειναι too much για μενα. Για να πω την αληθεια ομως, αυτο που μ'αρεσει περισσοτερο απ'ολα ειναι το μπλε xt sm του 2001. Μαλιστα το βλεπω κι αρκετα "μινι" σα μηχανη. Το θεμα ειναι, θα με βολεψει που θα ειμαι ψηλα;
Τη γνωμη σας γι'αυτα;;;; [/B]
Δεν νομίζω ότι το ΧΤΧ είναι too much για κενάνα:D
Μπας περιπτώση..το ΧΤ του 2001 είναι ελαφρύτερο και γρηγοτότερο από το xtx...φυσικά το ΧΤΧ είναι ομορφότερο...
Η σέλα το κ΄βω χλωμό να κατεβαίνει..ας απαντήσει για σιγουριά όμως καποιος κάτοχος..αυτά τα καλούδια δεν τα έχουν ιαπωνικές μηχανές τέτοιοι επιπέδου.,..σε καμία BMW μπορεί να τα πετύχεις..
αν χαμηλώσεις τις αναρτήσεις πιθανότατα θα χαλάσεις όλο το στήσιμο της μηχανής....και θα την κάνεις πιο απότομη..

dimitris26
04/11/2005, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από manos426f
Αν παρεις ενα WR και το κανεις supermoto

Τι εννοεις να το κανω supermoto? Ειναι πολυ ωραιο βρε, αλλα με ανησυχει απασχολει αυτο που λεω "θα με βολεψει που θα ειμαι ψηλα; Αναρωτιομουν, αν γινεται να χαμηλωσει και ποσο, μιλαω γι'αναρτησεις, σελα, οτι γινεται. Μηπως γινει "επικινδυνο" ας πουμε μετα; Υποθετοντας οτι γινεται..."

Μηπως εννοεις αυτο;

Και δεν εστιαζομαι μονο στο xt αλλα και σε ολα τα SM ανεξαιρετως.

zzr2005
04/11/2005, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris26
Τι εννοεις να το κανω supermoto? Ειναι πολυ ωραιο βρε, αλλα με ανησυχει απασχολει αυτο που λεω "θα με βολεψει που θα ειμαι ψηλα; Αναρωτιομουν, αν γινεται να χαμηλωσει και ποσο, μιλαω γι'αναρτησεις, σελα, οτι γινεται. Μηπως γινει "επικινδυνο" ας πουμε μετα; Υποθετοντας οτι γινεται..."

Μηπως εννοεις αυτο;

Και δεν εστιαζομαι μονο στο xt αλλα και σε ολα τα SM ανεξαιρετως.
γιατί δεν παίρνεις ένα duke ή κάποιο άλλο sm KTM που είναι τέλεια στημένα από τη μάνα τους

dimitris26
04/11/2005, 19:49
Πες μου οτι αστειευεσαι.........Εγω σε τετοια σκοτωστρα επανω;

Πιστεψε με πολυ θα γουσταρα αλλα δεν ειναι με τιποτα για τις γνωσεις μου κατι τετοιο(τωρα). Ασε που θα μαι και στις μυτες παλι....(δεν εχω ανεβει για να ξερω αλλα.....)

zzr2005
04/11/2005, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris26
Πες μου οτι αστειευεσαι.........Εγω σε τετοια σκοτωστρα επανω;

Πιστεψε με πολυ θα γουσταρα αλλα δεν ειναι με τιποτα για τις γνωσεις μου κατι τετοιο(τωρα). Ασε που θα μαι και στις μυτες παλι....(δεν εχω ανεβει για να ξερω αλλα.....)
φίλε δεν είναι οι μηχανές σκοτώστρες...τα μυαλά σκοτώνουν
μου φαίνεσαι σοβαρός και μετρημένος και δεν νομίζω ότι θα πάρεις το ΚΤΜ κ θα αρχίσεις τις καγκουριές...εξάλου είναι πολύ καλύτερο να έχει ένα μηχανάκι με τέλειο στήσιμο, τρομερές αναρτήσεις και πολύ καλά φρένα τα οποία θα σε σώσουν εκεί που δεν το περιμένεις...
το θέμα είναι ποτέ να μην υπερεκτιμάς τις δυνατότητές σου...αλλιώς και παπί να πάρεις μπορεί να φάς τα μούτρα σου...

tifoefs
04/11/2005, 19:59
Σε ζαλισανε καργα οι υπερλαλησαντες !!!

Λοιπον πριν παρεις μηχανη παρε σβαρνα τις αντιπροσωπειες και μαζεψε υλικο .............

Μετα απλωσε ολη τη χαρτουρα στο σαλονι και αρχισε το διαβασμα ...

Μετα οταν τελειωσεις παρε μια σαμπανια, διαλεξε αυτη που θες και φωναξε μας να την πιουμε ...........

Εσυ δε πινεις μιας και νεος και αγρατζουνιστος ..............


:beer: :beer: :beer:

dimitris26
04/11/2005, 20:21
το σιγουρο ειναι οτι θα κανω αρκετα τεστακια drives με διαφορες πρωτα για να δω και πρακτικα τι μου κανει. Θα τη παρω και τη KTM εστω για το χαβαλε, δε σου κρυβω οτι την εχω ποθο!!αλλα ποτε δε τη σκεφτηκα σαν υποψηφια για 1η.... Ειδωμεν...

booZe
04/11/2005, 22:01
Γεια,

Είμαι στην ίδια κατάσταση με σένα (και ακόμα χειρότερα αφού μόλις τώρα ξεκίνησα μαθήματα και είμαι γεροντότερος). Ψάχνω λοπόν κι εγώ υποψήφια πρώτη μηχανή (αν πάρω δίπλωμα πρώτα :D) με αντίστοιχα κριτήρια και ένα από τα μοντέλα που έχω ψηλά στη λίστα είναι το Aprilia Pegaso 650 Strada -μετά από αρκετό διάβασμα και ουχί προσωπική εμπειρία.

Έχω θέσει προσωπικό πάνω όριο τους 50 ίππους, γιατί αν και με θεωρώ συνετό οδηγό (αυτοκίνητου), ώρες-ώρες η πολλή αδρεναλίνη είναι κακός σύμβουλος και το γκάζι γλυκό. Έχουν υπάρξει στιγμές στο παρελθόν, που έχω κάνει αρκετές ταρζανιές σε επαρχιακούς δρόμους (οι στροφές είναι πρόκληση) που θα μπορούσαν να είχαν καταλήξει σε αγορά οικοπέδου. Η αγορά οικοπέδου με το αυτοκίνητο δημιουργεί φιλίες τον φαναρτζή της γειτονιάς, με τη μηχανή όμως -στην καλύτερη των περιπτώσεων- σε κάνει κολλητό με τους ορθοπεδικούς του ΚΑΤ.

ΥΓ1: Είναι εύκολα τα wheelies με το Strada; :rotflmao: :rotflmao:
ΥΓ2: Καλώς σας βρήκα. :)

manos426f
04/11/2005, 22:37
Α ρε πουστη γκαντεμια,να μην εχω τη μηχανη τωρα να προτεινα συναντηση το Σαβ/κο καπου για καφεδακι και συζητηση πανω στο θεμα!

Παντως ενταξει,εγω αστειευομαι,το WR ασφαλως και ΔΕΝ κανει για πρωτη μηχανη!Οπως,θα σε συμβουλευα να αποφυγεις και τα ΚΤΜια για αρχη!Δεν αργει να γινει η μαλακια απο εναν απειρο πανω σε τετοιες μηχανες!
Τωρα αναμεσα σε ΧΤΧ και FMX ας αφησω καλυτερα να σε συμβουλεψουν αλλοι,μια και εγω δεν γουσταρω κανενα απο τα δυο και δεν θα ειμαι αντικειμενικος!Sorry....

dimitris26
08/11/2005, 14:54
Εδω http://www.bikez.com/motorcycles/ktm_660_smc_2004.php

λεει αυτο: Seat height: 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting.

Απο κατω λεει: Alternate height: 675 mm (26.6 inches) If adjustable, highest setting.

Χαμηλωνει απιστευτα ή μου φαινεται;; Και μολις 131 κιλακια...

gtsiros
08/11/2005, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από booZe
ΥΓ1: Είναι εύκολα τα wheelies με το Strada; :rotflmao: :rotflmao:
ΥΓ2: Καλώς σας βρήκα. :)

Κάνε και κανένα ποστ στις γενικές να σε καλωσορίσουμε επισήμως με :beer: και :smokin: !

nikos force
08/11/2005, 19:37
θα συμφωνησω οτι τιποτα δεν ειναι επικυνδινο αν εισαι εσυ σωστος.π.χ. φιλος μου πηρε LC4 και ηταν ακομα πιο απειρος απο σενα,δε προσπαθει να το λιωσει ,μαθαινει σιγα σιγα και δεν εχει κανενα θεμα.γενικα ενα αρκετα καλο μηχανακι απλα θεωρω αρκετα τα λεφτα για οτι προσφερει. θα σου προτεινα το DRsm , ελαφρυ,πολυ,σκυλι,σε λογικα ορια,αρκετα δυνατο,και με λιγα λεφτακια οταν θελησεις γινεται ακομα δυνατοτερο.οπου παντως και να καταληξεις ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ:smokin:

zzr2005
08/11/2005, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
θα σου προτεινα το DRsm , ελαφρυ,πολυ,σκυλι,σε λογικα ορια,αρκετα δυνατο,και με λιγα λεφτακια οταν θελησεις γινεται ακομα δυνατοτερο.οπου παντως και να καταληξεις ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ:smokin:
Ωστόσο μπλέκεις με αντιπροσωπεία της susuki....όποιος ξέρει τι σημαίνει αυτό καταλαβαίνει.....μακριά.....:yuck:

nikos force
08/11/2005, 19:55
δε θα εκφρασω αποψη για την αντιπ για δε ξερω και για να το λες κατι παραπανω θα ξερεις. :)ξεχασα να σου προτεινω και το πλεον πιο ομορφο sm που κυκλοφορει, husqvarna 610.τα εχει ΟΛΑ συν βεβαια και καποια παραπαν μπλεξιματα αλλα ειναι πανεμορφο :hypnotize :hypnotize

dimitris26
08/11/2005, 20:17
Ευχαριστω για τις προτασεις παιδια, τα σημειωνω ολα. Παντως αυτο με το χαμηλωμα του KTM, το ξερει κανεις σιγουρα; μαλλον για λαθος μου φαινεται, εδω το'χει χαμηλοτερα απο naked....

dimitris26
08/11/2005, 20:20
Πωωωωωωωω ερωτευτηκα!!!!!!!!!!



http://www.bikez.com/pictures/husqvarna/2005/22024_0_1_4_sm%20610_Image%20credits%20-%20Husqvarna.jpg

nikos force
08/11/2005, 22:40
και που να το οδηγησεις:smokin: :smokin: :smokin:

hornetakias
12/11/2005, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris26
Πωωωωωωωω ερωτευτηκα!!!!!!!!!!



http://www.bikez.com/pictures/husqvarna/2005/22024_0_1_4_sm%20610_Image%20credits%20-%20Husqvarna.jpg

Καλα ξεκινησες απο μηχανες 125cc γιατι φοβοσουν τα γκαζια.
Ειπες τα ktm σκοτωστρες και τελικα you are in love
with husky 610 (me too:rotflmao: :rotflmao: ) που εχει για πλακα τα ktm.
Οπου να'ναι θα βαλεις στο ματι το Super Duke.



















Το σκεφτεσαι ηδη ετσι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:a029:
Σοβαρα τωρα, οι παραπανω μηχανες ειναι κουκλια αλλα και
πολυ δυναμητες στην αποδοση τους + οτι ειναι ιδιομορφες σε θεματα συντηρισης.
Οποτε δεν πιστευω να αρμοζουν σε ενα πρωταρη.
Ενα 4κυλινδρο 600-750 πιστευω θα ειναι οτι πρεπει αρκει να εισαι συγκρατημενος
στην αρχη.Δεν θα το βαρεθεις ευκολα και θα σου προσφερει αρκετη διασκεδαση.
Οτι και να παρεις ομως κοιτα να σου κανει το κλικ και να σε φτιαχνει καθε φορα που το βλεπεις.
Καλες επιλογες:wave2: