PDA

View Full Version : Συμπλεκτης Στο Ποδι



Thanasis4
28/09/2015, 20:22
Καλησπερα!Πρωτα απο ολα καλως σας βρηκα ειμαι νεος στο φορουμ!
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.
Εχω ενα Honda Supra και μου ηρθε η ιδεα να το βαλω συμπλεκτη στο ποδι!Πως μπαινει αυτος?Εχω ακουσει οτι κοβεις ή κολλας κατι μεσα στο μοτερ.
Μπορει καποιος να μου εξηγησει κατι περισσοτερο πανω σε αυτο το θεμα?

Bob_o_mastoras
28/09/2015, 20:32
:a014::a014:

vaska
28/09/2015, 21:08
βγάζεις τα δισκάκια απ' έξω σαν τα ντουκάτια και το κάνεις ξηροκάμπανο

:)

Bob_o_mastoras
28/09/2015, 21:19
Κοψε και κολλα αυτο το κατι μεσα στο μοτερ ωστε να αποκτησει manual συμπλεκτη αντι για φυγοκεντρικο.
Ξεκινα βαζοντας το συμπλεκτη στο χερι.
Επειτα, συνεδεσε το ποδοφρενο με τη ντιζα του συμπλεκτη και συνεδεσε τη μανετα του συμπλεκτη με τη ντιζα του πισω ταμπουρου.
θα χρειαστεις μεγαλυτερες ντιζες και προσοχη μην κανουν γωνιες.

daz
28/09/2015, 21:24
Έτσι να συνηθίσει το δεξί σου στο συμπλέκτη να δω πως θα πατάς φρένο στο αμάξι μετά. :lol:

Thanasis4
28/09/2015, 21:26
Χαχαχα...περα απ την πλακα σοβαρα ρωτησα!Εχω 1-2 φιλους που εκαναν τετοια πατεντα θα τους ρωτησω και αυτους αλλα θελω και μια γνωμη κ απο δω...

nickald
28/09/2015, 21:30
πες τους να γραψουν manual και να το ανεβασουμε εδω...

Thanasis4
28/09/2015, 21:31
:confused:

S705
28/09/2015, 21:32
Χαχαχα...περα απ την πλακα σοβαρα ρωτησα!Εχω 1-2 φιλους που εκαναν τετοια πατεντα θα τους ρωτησω και αυτους αλλα θελω και μια γνωμη κ απο δω...

Οι φίλοι σου ζουν??
Περά τις πλάκας και του αστείου η μονή μετατροπή που γίνετε σε παπί είναι να βάλεις συμπλέκτη στο χέρι , όπως οι μηχανές. Στο χέρι όμως ούτε στο πόδι ούτε στο αφτί ούτε στο φρύδι.

GFawkes
28/09/2015, 21:33
Στο δεξι Η στο αριστερο ποδι θελεις να τον βαλεις;

doctoras
28/09/2015, 21:33
Κοψε και κολλα αυτο το κατι μεσα στο μοτερ ωστε να αποκτησει manual συμπλεκτη αντι για φυγοκεντρικο.
Ξεκινα βαζοντας το συμπλεκτη στο χερι.
Επειτα, συνεδεσε το ποδοφρενο με τη ντιζα του συμπλεκτη και συνεδεσε τη μανετα του συμπλεκτη με τη ντιζα του πισω ταμπουρου.
θα χρειαστεις μεγαλυτερες ντιζες και προσοχη μην κανουν γωνιες.

Θεός :) :) !!

Thanasis4
28/09/2015, 21:33
Εχουν συμπλεκτη στο ποδι!Απλα ηθελα να ρωτησω κ εδω για μια δευτερη γνωμη!Για το πως γινετε κλτπ...

Thanasis4
28/09/2015, 21:34
Στο αριστερο φιλε!Κανονικα θα ειναι οι ταχυτητες απλα αντι να κουμπωνω κανονικα θα αφηνω το ποδι σιγα σιγα απο το λεβγιε των ταχυτητων κ ταυτοχρονα λγ γκαζι!

lykourgi
28/09/2015, 21:37
Εχεις ήδη τέτοιο συμπλέκτη.

Ασε το μηχανάκι ήσυχο, για να είσαι και εσύ ήσυχος.

RaGe_Raptor
28/09/2015, 21:37
θες να κλειδώσεις το φυγοκεντρικό?για ποιο λόγο να το κάνεις?

Thanasis4
28/09/2015, 21:39
Το μηχανακι μου συμπλεκταρει παντως λγ τον λεβγιε πριν κουμπωσει την επομενη ταχητητα!
Απλα θελω να το κανω να αφηνω το λεβγιε σγ σγ και να ξεκιναω με λγ γκαζι.πως ειναι ας πουμε στα αυτοκινητα που αφηνουμε σγ σγ το συμπλεκτη...Ετσι θελω να το κανω!

Thanasis4
28/09/2015, 21:39
θελω να το κανω να αφηνω το λεβγιε σγ σγ και να ξεκιναω με λγ γκαζι.πως ειναι ας πουμε στα αυτοκινητα που αφηνουμε σγ σγ το συμπλεκτη.Αν αφηνω ας πουμε τον λεβγιε να σβηνει οπως στο αυτοκινητο.

George_Sp
28/09/2015, 21:40
:a014:

341968

daz
28/09/2015, 21:40
Μια καλή ιδέα θα ήταν να βάλεις τις ταχύτητες στο χέρι. Στον κεντρικό δοκό του πλαισίου!
Όπως τα παλιά τρακτέρ που τις είχαν ανάμεσα στα πόδια του οδηγού.
Θα είναι και σειριακό χωρίς προσπάθεια.
:D

Μια φορά είχα πάρει ινοβα με συμπλέκτη (στο χέρι) και δε μπορούσα να το οδηγήσω. Όταν το συνήθισα δε μπορούσα να οδηγήσω τη μηχανή μου.



Υγ. Πάντως θα είχε φάση αυτό που λες.

Thanasis4
28/09/2015, 21:42
;)...

RaGe_Raptor
28/09/2015, 21:43
βρε παιδάκι μου βρες κανα νιμού να μαστορέψεις κι άσε το συμπλέκτη ήσυχο...!!!!

daz
28/09/2015, 21:44
;)...

Άσε που θα μπορούσαν να το οδηγήσουν μόνο γνώστες.

daz
28/09/2015, 21:45
βρε παιδάκι μου βρες κανα νιμού να μαστορέψεις κι άσε το συμπλέκτη ήσυχο...!!!!

Έκλαψα! :lol:

Thanasis4
28/09/2015, 21:45
βρε παιδάκι μου βρες κανα νιμού να μαστορέψεις κι άσε το συμπλέκτη ήσυχο...!!!!

Χαχαχα αν κτλβ κλ αυτο ειν αλλη φαση!Για το παπι μιλαμε τρα :p

GiorgosLa
28/09/2015, 21:46
Το γκάζι θα το αφήσεις στο χέρι?

Thanasis4
28/09/2015, 21:47
Άσε που θα μπορούσαν να το οδηγήσουν μόνο γνώστες.

Φιλεεε....Εγω ειμαι πιλοτος! ;)

Thanasis4
28/09/2015, 21:47
Το γκάζι θα το αφήσεις στο χέρι?

:lol:

mikes
28/09/2015, 21:48
ειλικρινα εχω βαρεθεί κάθε φορα που μπαινει καποιος και ρωτάει κατι που στο δικο σας το μυαλο είναι αντισυμβατικο η νομιζετε ότι δε γινεται, να τον παιρνετε στο ψιλο και να γραφετε ότι βλακεια κατεβαζει ο νους σας προκειμενου να τον κοροϊδεψετε..
δε μπορειτε ηρεμα και ωραια δλδ να του δωσετε να καταλαβει πως να κανει κατι, η γιατι δεν μπορει να το κανει σε περιπτωση που δε γινεται? ελεος! τοσο ψωνια ειστε??


λοιπον φιλαρακι αυτό που λες γινεται αλλα όχι μεμονομενα! το ειχα δοκιμασει κι εγω σε ένα σκουτερ που ειχα παλιοτερα, αλλα τελικα βλέποντας το κοστος να φτανει στα υψη εγκατελειψα τη προσπαθεια με το προτζεκτ να μενει ημιτελες και να μη μπορω να το πουλησω με τιποτα, γιατι ποιος θα ηθελε αλλωστε να αγορασει σκουτερ με γκαζι και συμπλεκτη στο ποδι? (τελικα το χαρηκε ο παλιατζής της γειτονιας) ναι σωστα διαβασες.. και γκαζι στο ποδι, γιατι αν το αφησεις στο χερι δεν θα μπορεις με τιποτα να συγχρονιστείς και θα τρως σαβουρδες, ενώ και με τα δυο στα ποδια θα μπορεις να συγχρονιστείς ειδικα αν ξερεις να οδηγεις αυτοκινητο!

συνεπως θα πρεπει να: συνδεσεις τη ντιζα του γκαζιού στο πεταλι του ποδόφρενου (και όχι του συπλεκτη όπως λενε από πανω)

επειτα απου αλλαξεις καμπανα ώστε να καταργησεις τον ημιαυτοματο συπλεκτη και να τον κανεις μηχανικο, θα πρεπει να προσαρμωσεις άλλο πενταλ στη θεση που είναι τωρα ο λεβιες των ταχυτήτων, και εκει να συνδεσεις τη ντιζα του συμπλεκτη!

αυτά τα δυο γεννουν και δυο προϋποθέσεις: πρεπει οι ταχύτητες και το πισω φρενο να ερθουν στο χερι.. το θεμα του πισω φρενου λυνεται βαζοντας μια μανετα δεξια, ενώ με τις ταχύτητες το κανεις ειτε με ντιζες και χειροκινητο λεβιε μπροστα από τη σελα, η με ηλεκτρικο διακοπτη στο αριστερο γκριπ (ενεργοποιηση κάθε που κανεις την κινηση του γκαζιού) και ηλεκτρικη βαλβιδα που θα κινει τον αξονα που είναι βιδομενος τωρα ο λεβιες που αλλαζεις ταχύτητες..

μετα απ'ολα αυτά καταλαβαινει για τι κοστος μιλαμε ετσι?? καλη δυναμη..

George_Sp
28/09/2015, 21:48
Το γκάζι θα το αφήσεις στο χέρι?


Φιλεεε....Εγω ειμαι πιλοτος! ;)



ο πιλότος το γκάζι το έχει στο thrust control πανω απο τα afterburner.
μη βγει κανεις να πει για χειρόφρενο. εδώ μιλάμε σοβαρά και εσείς κοροιδεύετε!

Thanasis4
28/09/2015, 21:53
ειλικρινα εχω βαρεθεί κάθε φορα που μπαινει καποιος και ρωτάει κατι που στο δικο σας το μυαλο είναι αντισυμβατικο η νομιζετε ότι δε γινεται, να τον παιρνετε στο ψιλο και να γραφετε ότι βλακεια κατεβαζει ο νους σας προκειμενου να τον κοροϊδεψετε..
δε μπορειτε ηρεμα και ωραια δλδ να του δωσετε να καταλαβει πως να κανει κατι, η γιατι δεν μπορει να το κανει σε περιπτωση που δε γινεται? ελεος! τοσο ψωνια ειστε??


λοιπον φιλαρακι αυτό που λες γινεται αλλα όχι μεμονομενα! το ειχα δοκιμασει κι εγω σε ένα σκουτερ που ειχα παλιοτερα, αλλα τελικα βλέποντας το κοστος να φτανει στα υψη εγκατελειψα τη προσπαθεια με το προτζεκτ να μενει ημιτελες και να μη μπορω να το πουλησω με τιποτα, γιατι ποιος θα ηθελε αλλωστε να αγορασει σκουτερ με γκαζι και συμπλεκτη στο ποδι? (τελικα το χαρηκε ο παλιατζής της γειτονιας) ναι σωστα διαβασες.. και γκαζι στο ποδι, γιατι αν το αφησεις στο χερι δεν θα μπορεις με τιποτα να συγχρονιστείς και θα τρως σαβουρδες, ενώ και με τα δυο στα ποδια θα μπορεις να συγχρονιστείς ειδικα αν ξερεις να οδηγεις αυτοκινητο!

συνεπως θα πρεπει να: συνδεσεις τη ντιζα του γκαζιού στο πεταλι του ποδόφρενου (και όχι του συπλεκτη όπως λενε από πανω)

επειτα απου αλλαξεις καμπανα ώστε να καταργησεις τον ημιαυτοματο συπλεκτη και να τον κανεις μηχανικο, θα πρεπει να προσαρμωσεις άλλο πενταλ στη θεση που είναι τωρα ο λεβιες των ταχυτήτων, και εκει να συνδεσεις τη ντιζα του συμπλεκτη!

αυτά τα δυο γεννουν και δυο προϋποθέσεις: πρεπει οι ταχύτητες και το πισω φρενο να ερθουν στο χερι.. το θεμα του πισω φρενου λυνεται βαζοντας μια μανετα δεξια, ενώ με τις ταχύτητες το κανεις ειτε με ντιζες και χειροκινητο λεβιε μπροστα από τη σελα, η με ηλεκτρικο διακοπτη στο αριστερο γκριπ (ενεργοποιηση κάθε που κανεις την κινηση του γκαζιού) και ηλεκτρικη βαλβιδα που θα κινει τον αξονα που είναι βιδομενος τωρα ο λεβιες που αλλαζεις ταχύτητες..

μετα απ'ολα αυτά καταλαβαινει για τι κοστος μιλαμε ετσι?? καλη δυναμη..

Λαθος νμζ καταλαβες φιλε μου,εχω ενα φιλο που εχει βαλει συμπλεκτη στο ποδι.Το μονο που κανει ας πουμε ειναι να αφηνει σγ σγ το λεβγιε των ταχητητων.κανονικα παταει το λεβγιε και μπαινει πρωτη.Μετα για να ξεκινησει απλως δινει λγ γκαζι κ αφηνει σγ σγ το ποδι.οι ταχητητες κλπ παραμενουν ακριβως οπως ειναι!

daz
28/09/2015, 21:54
ειλικρινα εχω βαρεθεί κάθε φορα που μπαινει καποιος και ρωτάει κατι που στο δικο σας το μυαλο είναι αντισυμβατικο η νομιζετε ότι δε γινεται, να τον παιρνετε στο ψιλο και να γραφετε ότι βλακεια κατεβαζει ο νους σας προκειμενου να τον κοροϊδεψετε..
δε μπορειτε ηρεμα και ωραια δλδ να του δωσετε να καταλαβει πως να κανει κατι, η γιατι δεν μπορει να το κανει σε περιπτωση που δε γινεται? ελεος! τοσο ψωνια ειστε??




Ζηλεύουμε ρε Μικέ. :cry:

Και ότι πήγα να γράψω ότι είμαστε παππούδια και να μη μας παίρνει στα σοβαρά μπήκες εσύ και με έβγαλες απ' τον κόπο. :p

Bob_o_mastoras
28/09/2015, 22:03
Φιλε Θαναση παρε ενα Africa twin και θα εισαι οκ!

δολωμα για σουπια ειναι αυτο... :p

teogtp
28/09/2015, 22:12
βρε παιδάκι μου βρες κανα νιμού να μαστορέψεις κι άσε το συμπλέκτη ήσυχο...!!!!

Ασε βρε μαστορα γιατι το βλεπω το θεμα να ερχεται.................

"Μ@νι στην μασχαλη γινεται;"

lmb990
28/09/2015, 22:20
Λαθος νμζ καταλαβες φιλε μου,εχω ενα φιλο που εχει βαλει συμπλεκτη στο ποδι.Το μονο που κανει ας πουμε ειναι να αφηνει σγ σγ το λεβγιε των ταχητητων.κανονικα παταει το λεβγιε και μπαινει πρωτη.Μετα για να ξεκινησει απλως δινει λγ γκαζι κ αφηνει σγ σγ το ποδι.οι ταχητητες κλπ παραμενουν ακριβως οπως ειναι!

Δηλαδη θες να μασ πεις οτι ο φιλος σου αν το αφησει απογομα το ποδι απο τον συμπλεκτη και δεν δωσει καθολου γκαζι θα του σβησει???? Μηπωσ σε δουλευει ο φιλοσ σου?? Μηπως σου ειπε να του δωσεις λεφτα να σου φτιξει και το δικο σου ετσι???

Το παπι ειναι ημιαυτοματο...! Οταν κρατας πατημενη την ταχυτητα ειναι σαν να πατας συμπλεκτη..

mikes
28/09/2015, 22:41
Λαθος νμζ καταλαβες φιλε μου,εχω ενα φιλο που εχει βαλει συμπλεκτη στο ποδι.Το μονο που κανει ας πουμε ειναι να αφηνει σγ σγ το λεβγιε των ταχητητων.κανονικα παταει το λεβγιε και μπαινει πρωτη.Μετα για να ξεκινησει απλως δινει λγ γκαζι κ αφηνει σγ σγ το ποδι.οι ταχητητες κλπ παραμενουν ακριβως οπως ειναι!
ο φιλος σου είναι λαμογιο και σε δουλευει ψιλο γαζι..

Billymuse
28/09/2015, 22:57
Ο φιλος σου έχει ενα φίλο που ξέρει ενα παιδί που έχει εναν φίλο που ο αδεφός του ξέρει ενα παιδί που έχει εναν φίλο που ειναι απο το χωριο και δεν το ξέρεις και σου πέταξε φίδι και εσυ το έχαψες?

Bob_o_mastoras
28/09/2015, 23:01
Να προσεχεις τους φιλους σου!!!
Πρωτα σου λενε οτι εχουν συμπλεκτη στο παπι, μετα σου δινουν να δοκιμασεις τσιγαρο, μετα μαυρο και μια μερα σου λενε οτι δεν εχουν μαυρο και αν θελεις να δοκιμασεις ηρωϊνη που ειναι πιο δυνατη και κανει καλυτερο κεφαλι και με μια φορα δεν κολλας κλπ κλπ..
Και μεχρι να το καταλαβεις θα βαρας νταγκλες στη πλατεια Βαθης και θα ζητιανευεις 50 λεπτα..
Απο το συμπλεκτη ξεκινανε ολα!!!!

lmb990
28/09/2015, 23:07
Χαχαχαχα!!!

kakavelakis_g
29/09/2015, 00:02
Για τις σούζες θα κάνεις αυτή τη πατέντα φίλος ?

Bowleno
29/09/2015, 01:25
Δηλαδη θες να μασ πεις οτι ο φιλος σου αν το αφησει απογομα το ποδι απο τον συμπλεκτη και δεν δωσει καθολου γκαζι θα του σβησει???? Μηπωσ σε δουλευει ο φιλοσ σου?? Μηπως σου ειπε να του δωσεις λεφτα να σου φτιξει και το δικο σου ετσι???

Το παπι ειναι ημιαυτοματο...! Οταν κρατας πατημενη την ταχυτητα ειναι σαν να πατας συμπλεκτη..

To αυτό.... φύγε αμέσως τώρα, ΜΑΚΡΙΑ από τέτοιους "φίλους" (ειδικά αν σου έχουν ζητήσει λεφτά για την...."πατέντα") :rolleyes:

πόσων χρονών, είπαμε ότι είσαι;

andreaspetr
29/09/2015, 03:13
καταργεις το φυγοκεντρικο και φτιαχνεις στον τορνο ενα γραναζι να δινει κινηση στην καμπανα.
δεν ειναι δυσκολο αλλα δεν θα σε βολεψει πιστευω.

toyar
29/09/2015, 18:29
αυτο που κανει ο φιλος σου το κανεις κι εσυ αν θες χωρις να αλλαξεις τιποτα
απλα ο φιλος αν το κανει αποτομα ή αφησει ταχυτητα σταματημενος θα του σβησει ενω σε σενα οχι
στην πραγματικοτητα οπως ειπωθηκε αρκει να καταργησεις τον δευτερο-φυγοκεντρικο συμπλεκτη

noodles
29/09/2015, 19:21
γινεται, αλλα για πιο λογο να το κανεις? + οτι θα εχεις περισσοτερη φθορα στους δισκους. ετσι οπως ειναι και πες οτι εχεις συμπλεκτη στο ποδι, λιγοι θα το καταλαβουν. φατα σουβλακια τα λεφτα καλυτερα.:cool:

Thanasis4
29/09/2015, 21:18
Δηλαδη θες να μασ πεις οτι ο φιλος σου αν το αφησει απογομα το ποδι απο τον συμπλεκτη και δεν δωσει καθολου γκαζι θα του σβησει???? Μηπωσ σε δουλευει ο φιλοσ σου?? Μηπως σου ειπε να του δωσεις λεφτα να σου φτιξει και το δικο σου ετσι???

Το παπι ειναι ημιαυτοματο...! Οταν κρατας πατημενη την ταχυτητα ειναι σαν να πατας συμπλεκτη..


Οχι φιλε.αν δν πατησει γκαζι κ το αφησει αποτομα σσβηνει το μηχανακι!

Thanasis4
29/09/2015, 21:19
αυτο που κανει ο φιλος σου το κανεις κι εσυ αν θες χωρις να αλλαξεις τιποτα
απλα ο φιλος αν το κανει αποτομα ή αφησει ταχυτητα σταματημενος θα του σβησει ενω σε σενα οχι
στην πραγματικοτητα οπως ειπωθηκε αρκει να καταργησεις τον δευτερο-φυγοκεντρικο συμπλεκτη

Ποιο συγκεκριμενα δλδ??

Thanasis4
29/09/2015, 21:21
ο φιλος σου είναι λαμογιο και σε δουλευει ψιλο γαζι..

καμια σχεση φιλε.
Το εχω δει απειρες φορες το μηχανακι του κ μια φορα πηγα να το ξεκινησω κ βαζω ταχυτητα σβηνει μετα το ιδιο ξανα 2-3 φορες!λεω τι γντ κ μτ το κτλβ!

Thanasis4
29/09/2015, 21:23
Για τις σούζες θα κάνεις αυτή τη πατέντα φίλος ?


οχι φιλε καμια σχεση!

Thanasis4
29/09/2015, 21:24
καταργεις το φυγοκεντρικο και φτιαχνεις στον τορνο ενα γραναζι να δινει κινηση στην καμπανα.
δεν ειναι δυσκολο αλλα δεν θα σε βολεψει πιστευω.

Και θελει πολυ δουλεια αυτο φιλε?
Χρειαζετε να ανοιξω μοτερ ή μονο απο τα δισκακια?
Κ ποσο πρπ κοστιζει αυτη η δουλεια αν ξερεις?

Thanasis4
29/09/2015, 21:25
To αυτό.... φύγε αμέσως τώρα, ΜΑΚΡΙΑ από τέτοιους "φίλους" (ειδικά αν σου έχουν ζητήσει λεφτά για την...."πατέντα") :rolleyes:

πόσων χρονών, είπαμε ότι είσαι;


Οχι φιλε απλα απο αυτον μου μπηκε η ιδεα στο μυαλο...
ουτε καν που μου ειπε οτι θελει λεφτα αν κ δν τον ειπα να με βοηθησει κιολλας....(οχι επιδη συνεβει κτ αλλαααα....)

Nostradamus
30/09/2015, 11:06
Οπότε αφού το έκανε ο φίλος γιατί δεν του λες που το έκανε και πόσο,έτσι ώστε να το κάνεις και εσύ?
Αν το αποφασισεις τράβα και πολλές φωτογραφίες και κάνε και μια παρουσίαση εδώ μέσα με φωτογραφικό υλικό και βήμα βήμα μήπως ενδιαφερθούν και άλλοι φίλοι στο μέλλον.

Bowleno
30/09/2015, 12:19
Οχι φιλε απλα απο αυτον μου μπηκε η ιδεα στο μυαλο...
ουτε καν που μου ειπε οτι θελει λεφτα αν κ δν τον ειπα να με βοηθησει κιολλας....(οχι επιδη συνεβει κτ αλλαααα....)

Εγώ πάντως ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι χρησιμότητα θα έχει αυτή η "πατέντα".... (αν υπάρχει κιόλας, διότι πιστεύω ότι σε τρολλάρουν) από την στιγμή που είναι ημιαυτόματο και στέκεται ακίνητο με την ταχύτητα μέσα (είτε 1η είτε 4η) και ξεκινάει με το άνοιγμα του γκαζιού (απότομα η γλυκά έχει να κάνει με το πως ανοίγεις το γκάζι....) :confused:

OldMan
30/09/2015, 12:56
λεω τι γντ κ μτ το κτλβ!
Μεις ακμ δν κτλβμ εν πουτς..

Πες στο φιλαρακι σου να ανεβασει το ρελαντι του και να λασκαρει λιγο το φυγοκεντρικο και θα γινει σαν το δικό σου...
(ή κανε το αναποδο εσυ να γινει σαν το δικό του..)

Panos76
30/09/2015, 13:04
Δεν διάβασα όλο το θέμα αλλά αυτό (http://www.car.gr/parts/view/2298180/) βοηθάει;

lykourgi
30/09/2015, 13:05
Δεν διάβασα όλο το θέμα
Ούτε να το διαβάσεις.

teogtp
30/09/2015, 13:06
Δεν διάβασα όλο το θέμα αλλά αυτό (http://www.car.gr/parts/view/2298180/) βοηθάει;

Στην περιπτωση μας,αν στριβεις με το ποδι σιγουρα.............:D

Panos76
30/09/2015, 13:11
:lol:

Thanasis4
30/09/2015, 14:10
Μεις ακμ δν κτλβμ εν πουτς..

Πες στο φιλαρακι σου να ανεβασει το ρελαντι του και να λασκαρει λιγο το φυγοκεντρικο και θα γινει σαν το δικό σου...
(ή κανε το αναποδο εσυ να γινει σαν το δικό του..)


Αυτος μου λεει οτι το πηγε σε εναν κ του κολλησε το φυγοκεντρικο.Εβγαλε το φυγοκεντρικο απο το μηχανακι το πηγε σε ενα μαγαζι(δν αναφερω ονομα)
και του ειπε να του το κανει με συμπλεκτη στο ποδι.
Τζαμπα τν εκανε τη δουλεια γτ αυτος απο το μαγαζι ειναι γνωστος του
ή φιλος του...

Thanasis4
30/09/2015, 14:11
Εγώ πάντως ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι χρησιμότητα θα έχει αυτή η "πατέντα".... (αν υπάρχει κιόλας, διότι πιστεύω ότι σε τρολλάρουν) από την στιγμή που είναι ημιαυτόματο και στέκεται ακίνητο με την ταχύτητα μέσα (είτε 1η είτε 4η) και ξεκινάει με το άνοιγμα του γκαζιού (απότομα η γλυκά έχει να κάνει με το πως ανοίγεις το γκάζι....) :confused:

Φιλε εγω το χω δει με τα ματια μου ουτε το χω ακουσει ουτε τιποτα.εμενα μου ειπε ξεκινατο κ κουμπωνω ταχυτητα κ σβηνει.κ μτ με ειπε οτι εχει συμπλεκτη στο ποδι!

alex14
30/09/2015, 14:32
Θα μου πει καποιος που χρησιμευει ο συμπλεκτης στο ποδι ?? :rolleyes:

sapila racing
30/09/2015, 14:39
Μετακινήθηκε σε πιο καταλληλο section.....

daz
30/09/2015, 17:21
Θα μου πει καποιος που χρησιμευει ο συμπλεκτης στο ποδι ?? :rolleyes:

Για να ξεκινάς, τι δεν καταλαβαίνεις?

:D

Billymuse
30/09/2015, 18:21
Για να ξεκινάς, τι δεν καταλαβαίνεις?

:D

Mπορει να έχιε πρόβλημα με τενοντίτιδες ;)

GiorgosLa
30/09/2015, 22:10
Θα μου πει καποιος που χρησιμευει ο συμπλεκτης στο ποδι ?? :rolleyes:

Είναι για να έχεις τα χέρια ελεύθερα για άλλες δουλειές,
όπως: :moutza: :a46: :a31: :whiteflag: και άλλα λιγότερο σοβαρά.

teogtp
30/09/2015, 22:13
Είναι για να έχεις τα χέρια ελεύθερα για άλλες δουλειές,
όπως: :moutza: :a46: :a31: :whiteflag: και άλλα λιγότερο σοβαρά.

Δεν ειχει και εμοτικον με σκαλισμα μυτης..........

Bob_o_mastoras
30/09/2015, 22:19
Δεν ειχει και εμοτικον με σκαλισμα μυτης..........

Να εγκατασταθει αμεσα παρακαλω!

342131

Αλλιως θα σκαλισω τη μυτη μου και θα κολλησω το κακαδακι επανω σε καποιον mod! :evil:

GiorgosLa
30/09/2015, 22:27
Δεν ειχει και εμοτικον με σκαλισμα μυτης..........

Εγώ ένα μόνο ήθελα να βάλω. Τα υπόλοιπα είναι παραλλαγή για να μην παρεξηγηθώ. ;)

dimmie_72
30/09/2015, 23:14
ωχ, ωχ, τις μικρές ώρες εμφανίζονται τα βαριά χαρτιά του φόρουμ... :cool:

andreaspetr
01/10/2015, 03:48
το θεμα ειναι να καταργησεις εντελως το φυγοκεντρικο για να μην εχει τοσο βαρος στον στροφαλο και να
"στροφαρει" πιο ανετα(ενιοτε να κοβει και στροφαλο...)
αν ειναι απλα να κολλησεις το φυγοκεντρικο δεν κερδιζεις κατι.
καπως ετσι(αυτο ειναι για να εχεις συμπλεκτη στο χερι.)
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpt1/v/l/t1.0-0/q87/p180x540/10457569_10152267174363108_2159062427239433448_n.jpg?oh=84c490972933832e1fbddefa0822193c&oe=56A3D4E0

jimmystoys
06/10/2015, 12:34
Φιλε thanasis4 στο μοτερ σου σε στροφες ρελαντι εως και 2000σ.α.λ. δεν μεταδιδετε καμια ισχυς η κινηση απο το στροφαλο στην καμπανα.Απο τις 2000σ.α.λ. εως και τις 3200σ.α.λ. το φυγοκεντρικο μεταφερει προοδευτικα την κινηση στην καμπανα και αυτη στο σαζμαν κτλ.Αν βαλεις μια ταχυτητα και την κρατησεις πατημενη και δωσεις 3500-4000σ.α.λ. αφηνωντας σιγα σιγα το λεβιε ταχυτητων θα ξεκινηση ομαλα.Τωρα αν θελεις να πειραματιστης βρες ενα ιμιτασιον κινεζικο φυγοκεντρικο κολησετο να κλειδωσει ωστε να μεταφερει αμεσα την κινηση του στροφαλου και αντικαταστησε το δικο σου.Σε καμια περιπτωση μην το αφαιρεσεις βαζοντας γραναζι γιατι θα χαλασεις την ισοροπια του στροφαλου εκτος και αν αλαξεις και το βολαν με αλλο ελαφρυτερο.Οταν βαρεθεις τα σβυσιματα και τις ρυθμισεις της καμπανας ξαναβαζεις το δικο σου φυγοκεντρικο και εισαι o.k