PDA

View Full Version : ΠΕΡΙ ΑΛΥΣΙΔΑΣ



Σελίδες : [1] 2

duke200
29/09/2015, 15:59
θελω μια αλυσίδα που να κραταει πολλά πολλά χιλιόμετρα, μιας και η μαμα KTM παρά την σχολαστική συντήρηση, καθάρισμα, λίπανση με spray Castrol που συνιστα η KTM και σωστό τέντωμα, φαίνεται να φθείρεται πολύ γρήγορα.

είχα υπ΄οψη μου κάτι σε DID 520ZVM-X χρυσή που και καλά λέει οτι είναι high mileage και τη βρίσκω κανα 100άρι με μεταφορικά (στην ελλάδα δεν την βρίσκω πουθενά κάτω απο 150).

τι έχετε να πείτε για την εν λόγω αλσίδα της DID?

έχετε να προτείνετε κάτι άλλο που να κρατάει πάρα πολύ?

lmb990
29/09/2015, 16:04
Ποσα χλμ σου εβγαλε η μαμισια φιλε μου??

alex14
29/09/2015, 16:06
Οτι και να παρεις εαν δεν γινεται σωστη συντηρηση δεν θα κρατησει.
Μηπως φταιει το spray που βαζεις ? Ποσα χλμ σου εβγαλε ?

duke200
29/09/2015, 16:11
χιλιόμετρα έχει 4500 αλλα ήδη τα διακενα είναι μεγάλα. Πιστέυω θα βγαζει αλλα 5-6 χιλιάδες χλμ, αλλα θελω να ξερω απο τώρα τι θα αγοράσω

Ξαναλέω οτι δεν παίζει θεμα κακής συντήρησης. Εκανα πλυσιμο λίπανση κάθε 500χλμ και το τέντωμα της ήταν πάντα στις προδιαγραφές του κατασκευαστή

lmb990
29/09/2015, 16:48
4500 η 45000??? Μηπως προσπαθεις να μαθεις σουζα τωρα τελευταια??

duke200
29/09/2015, 16:53
:lol:

lmb990
29/09/2015, 17:16
Αρα δεν φταιει η αλυσιδα... βαλε βεβαια αφτερμαρκετ που ειναι πιο φθηνη....

daz
29/09/2015, 18:03
Φίλε..

ή κάνεις κάποιο λάθος και η αλυσίδα σου είναι μια χαρά

ή

σταμάτα να συντηρείς την αλυσίδα σου. :D


Αν και θα ήθελα πολύ να μάθω πως τελειώνει μια αλυσίδα σε λιγότερο 10.000χλμ επάνω σε 200cc μηχανάκι.

toyar
29/09/2015, 18:17
απο την πολλη συντηρηση:lol:

RaGe_Raptor
29/09/2015, 18:21
θα σου πρότεινα να βάλεις την πιο φθηνή που θα βρεις...ούτως ή άλλως να σου κρατήσει λιγότερο αποκλείεται...!!! :D

daz
29/09/2015, 18:21
απο την πολλη συντηρηση:lol:

Ή σφίγγει το παξιμάδι του τροχού με δυναμόκλειδο μανεσμαν και όταν χαλαρώνει η αλυσίδα θεωρεί πως τέντωσε. :lol:

devil's animal
29/09/2015, 19:13
Φίλε..

ή κάνεις κάποιο λάθος και η αλυσίδα σου είναι μια χαρά

ή

σταμάτα να συντηρείς την αλυσίδα σου. :D


Αν και θα ήθελα πολύ να μάθω πως τελειώνει μια αλυσίδα σε λιγότερο 10.000χλμ επάνω σε 200cc μηχανάκι.



+650cc...
@duke200
και καλα ολα τ'αλλα, αλλα να θες να βαλεις αλυσιδα 520 των 150ευρω πανω σε 200cc μηχανακι, δεν σου φαινεται καπως υπερβολικο?

noodles
29/09/2015, 19:24
20κ χλμ βγαζουν τα 1000αρια ss με 170 αλογα ροδα, εσυ βγαζεις 5κ με 35 αλογα μηχανακι? ποιος σου λεει πως θελει αλλαγη? ο μηχανικος? αν ναι, τοτε καλυτερα να αλλαξεις μηχανικο, οχι αλυσιδα.:)

toyar
29/09/2015, 19:32
σε καινουριο μηχανακι με καινουριο σετ αλυσιδογραναζα στις 4500 δεν θελει καν τεντωμα
αν την εχεις τεντωσει μεχρι τοτε καποιες φορες σημαινει οτι την τεντωνεις παραπανω απο οσο πρεπει οποτε τη φθειρεις πιο γρηγορα
παθων και μαθων
η τωρινη μου φθηνη did ουτε καθαρισμα ουτε σπρευ ουτε τεντωμα εδω και 8000, μονο βαλβολινη.........

duke200
29/09/2015, 23:46
Ζητησα να μου πειτε μια γνωμη για μια συγκεκριμένη αλυσίδα ή αμα έχετε να προτείνετε καποια άλλη που να κραταει πολλά χιλιόμερτρα. Είπα οτι η αλυσίδα όπως τη βλέπω έχει ακόμα 5-6 χιλιάδες χλμ. δηλαδή σύνολο τη βλέπω για 12-13, αλλα ορισμένοι ούτε καν διαβάζετε τι γράφω. Δεν ζήτησα κανενός τη γνωμη να μου πει γιατι έχει παραπάνω φθορά.

με ελαχιστες εξαιρέσεις, κανένας δεν απαντησε επι της ουσίας. Στη λαλακία πρώτοι είμαστε στην ουσία μηδεν...

ΤΕΣΠΑ ευχαριστώ αυτους που απάντησαν σοβαρα και περιμένω αν γίνεται και άλλες γνώμες.

duke200
30/09/2015, 00:04
+650cc...
@duke200
και καλα ολα τ'αλλα, αλλα να θες να βαλεις αλυσιδα 520 των 150ευρω πανω σε 200cc μηχανακι, δεν σου φαινεται καπως υπερβολικο?

τη συγκεκριμένη τη βρίσκω και σε μαυρη που ναι σημαντικά φτηνότερη και σκεφτομαι να την βάλω για την φερόμενη μακροζωϊα της. Αν η συγκεκριμένη μου βγάλει παραπάνω απο 2 φτηνές πιθανόν να αξίζει.

daz
30/09/2015, 00:10
Αφού δε θέλεις άλλα σχόλια γιατί μας είπες μέχρι και τι σπρει βάζεις και πόσα χλμ άντεξε και τι υποδειγματική συντήρηση κάνεις και όλα τα υπόλοιπα? Σε έπιασε το παράπονο?

Επίσης 4500 + 5-6 χιλιάδες δε μας κάνουν 12-13 αλλά οτιδήποτε κάτω από 20Κ είναι πολύ λίγο ότι και να κάνεις. Να φανταστείς είναι πιο εύκολο να στραβoπιάσουν τα τακάκια. :lol:

Οπότε σωστά σου λένε να μη βάλεις ακριβή αλυσίδα γιατί δεν παίζει ρόλο μόνο η αλυσίδα για το αν θα κρατήσει πολλά χλμ.

Επίσης διακρίνω μια επιθετικότητα, γιατί?
Σου μειώσαμε το μηχανικό? Σου μειώσαμε το δυναμόκλειδο? Σου μειώσαμε τις γνώσεις περί συντήρησης αλυσίδας?

Δεν καταλαβαίνω!

Και αφού θέλεις απάντηση πάρτη λοιπόν:

Ναι φίλε μου να τη βάλεις τη DID 520ZVM-X, είναι καλή!
Ναι έχω να προτείνω και μια άλλη, αυτή που έχεις τώρα.

:lol:

Happy?

devil's animal
30/09/2015, 00:20
τη συγκεκριμένη τη βρίσκω και σε μαυρη που ναι σημαντικά φτηνότερη και σκεφτομαι να την βάλω για την φερόμενη μακροζωϊα της. Αν η συγκεκριμένη μου βγάλει παραπάνω απο 2 φτηνές πιθανόν να αξίζει.

η μακροζωϊα, εξαρταται περισσοτερο απο την χρηση και την συντηρηση και οχι τοσο απο το αν ειναι μαυρη ή χρυση, x-ring ή o-ring, κλπ...
παιζει βεβαιως ρολο η μαρκα και η ποιοτητα, οπως και το αν ειναι απο την ακριβη σειρα της did ξερω'γω και οχι απο την φθηνη, αλλα για τοσο μικρη ιπποδυναμη αυτα ειναι δευτερευουσης σημασιας...


η γνωμη μου ειναι να ακουσεις τους υπολοιπους γιατι οπως σου εγραψε και ο σουπιας, ειναι σχεδον αδυνατον να ξεχειλωσει μια αλυσιδα σε 10Κ χλμ σε 200cc μηχανακι...ΕΚΤΟΣ και αν δεν γινεται σωστη συντηρηση και γινεται και κακη χρηση (εκμαθηση σουζας)...
αν οντως λοιπον συντηρεις σωστα, τεντωνεις συμφωνα με τις προδιαγραφες και δεν μαθαινεις και σουζα, τοτε δεν εχεις λογο να σκεφτεσαι για αλλαγη...

σν ομως θες οπως και δηποτε να αλλαξεις, μην βαλεις κατι πολυ ακριβο επανω...ειναι κριμα και αδικο...

daz
30/09/2015, 00:21
Αν η συγκεκριμένη μου βγάλει παραπάνω απο 2 φτηνές πιθανόν να αξίζει.

Δλδ να σου βγάλει 20,000 ε? :lol:

Μα τι λες τώρα? 150 ευρώ (και λιγότερα για τη μαυρη) δεν αξίζει για 20.000 χλμ?

Μη ξεχάσεις να συμπεριλάβεις και τα γρανάζια γιατί πάνε πακέτο σε κάθε αλλαγή αλυσίδας.

Ε ρε αυτά τα κτμ τελικά έχουν ακριβή συντήρηση!!!

lmb990
30/09/2015, 01:56
Φιλε κατι κανεις λαθος... η την κακομεταχειριζεσαι πολυ (ασχετα με το καθατισμα-λαδωμσ) η την τεντωνεις υπερβολικα και φθειρεται πιο γρηγορα... μια πολυ τεντωμενη αλυσιδα ειναι χειροτερη απο μια χαλαρη... βαλε μια αλυσιδα αν χρειαζετε αλλαγη αυτη που εχεις τωρα και προσπαθησε να διορθωσεις το λαθος σου για να την κρατησεις τουλαχιστον 35000-45000...

toyar
30/09/2015, 02:05
σου λενε ολοι οτι κατι κανεις λαθος και μας βαζεις χερι λες και σε εχουμε πελατη και θα χασουμε το μεροκαματο
συνεχισε ετσι, βαλε την ακριβοτερη και πιο ενισχυμενη αλυσιδα που θα βρεις και ελα σε λιγο καιρο να μας πεις τι εγινε με τον δευτερευοντα του σασμαν και το ρουλεμαν του:wave2:

billy of the R6
30/09/2015, 03:28
Αν σε ενδιαφέρει η τιμή Εγώ έβαλα DiD στο R6 με 120 ευρό αλυσίδα (όχι χρυσή) και 70 γρανάζια έχω μεινει πολύ ευχαριστημενος βεβαία θα συνιστούσα να ακούσεις τους απο πάνω καλή τύχη.:beer:

duke200
30/09/2015, 07:10
είπα τι συντήρηση κάνω για να γλιτώσω όλη αυτή τη λαλακία περι κακής συντήρησης, κλπ. Πιθανόν τελικά να ισχύει και στο δικό μου αυτό που χα διαβάσει για προβληματικό μικρό γρανάζι σε κάποια από τα πρώτα duke (το δικό μου είναι stock μοντέλο 2012) που έφθειρε την αλυσίδα πολύ γρήγορα, δεν εξηγείται αλλιώς, γιατί σούζες πια στα 37 δεν κάνουμε, ούτε είμαι κανένας πανίβλακας να μην ξέρω να τεντώνω μια αλυσίδα, όπως πρέπει. Το πίσω γρανάζι το χω αλλάξει ήδη με JT, όπως θα κάνω και στο εμπρός μόλις θα φτάσει η αλυσίδα στο τέλος της.

Υπάρχουν διαφορές DID Χ ring, εγώ γι' αυτό ρώτησα για τη συγκεκριμένη που είναι η μόνη της DID που όπως λέει η εταιρεία βγάζει πολλά χιλιόμετρα. ξαναλέω οτι ο σκοπός μου είναι να βγάλω τα διπλάσια χιλιόμετρα σε σχέση με μια φτηνή, μιας και τα άλογα είναι λίγα.

Εαν εχει δοκιμάσει κάποιος τη συγκεκριμένη ή κάποια άλλη που του έβγαλε παραπάνω απο 40.000 χλμ, μπορεί να με βοηθήσει.


επίσης κάτι άλλο. Τα καλά αναλώσιμα τα βάζουμε γιατι εκτός από ποιότητα κάποιες φορές προσφέρουν και οικονομία. Για παράδειγμα ένα πολύ καλό δισκόφρενο, εκτός από καλύτερο φρενάρισμα, προσφέρει και διπλάσια μη πω και τριπλάσια διάρκεια ενώ δεν έχει τριπλάσια τιμή. Σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να εξετάζεται το καλό αναλώσιμο. Συν οτι γλυτώνεις τα παραπάνω εργατικά (εαν δεν μπορείς να το βάλεις μόνος σου).

MG-KTiNoS
30/09/2015, 07:58
η μακροζωϊα, εξαρταται περισσοτερο απο την χρηση και την συντηρηση και οχι τοσο απο το αν ειναι μαυρη ή χρυση,

TI LES RE FILE???????
ΣΤΗ ΛΑΛΑΚΙΑ ΕΙΣΑΙ ΠΡΩΤΟΣ!!!!

ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ ΤΡΑΒΑΕΙ Η ΜΑΥΡΗ ΑΠ ΤΟΝ ΗΛΙΟ?????

Κάνε μας τη χάρη σε παρακαλώ....
Όλο λαλακίες εδώ μέσα !
:rotflmao:

BLiTzER
30/09/2015, 09:07
Εγώ έβαλα DiD στο R6 με 120 ευρό αλυσίδα (όχι χρυσή) και 70 γρανάζια

342078

devil's animal
30/09/2015, 09:08
TI LES RE FILE???????
ΣΤΗ ΛΑΛΑΚΙΑ ΕΙΣΑΙ ΠΡΩΤΟΣ!!!!

ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ ΤΡΑΒΑΕΙ Η ΜΑΥΡΗ ΑΠ ΤΟΝ ΗΛΙΟ?????

Κάνε μας τη χάρη σε παρακαλώ....
Όλο λαλακίες εδώ μέσα !
:rotflmao:


χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
εξιουζε μουα...

δεν το'χα σκεφτει αυτο ο καψερος...
:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

amyroukai
30/09/2015, 09:11
Από τις ενισχυμένες της DID έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος. Δεν έζησαν πολύ παραπάνω, ήθελαν λιγότερα τεντώματα όμως.

Κατά τα λοιπά, καινούρια αλυσίδα, καινούριο μπροστινό γρανάζι και ένα πισινό που είναι στραβοφαγωμένο από την παλιά αλυσίδα, απλά θα σου χαλάσει την καινούρια. Γιατί;

duke200
30/09/2015, 09:16
αυτό εννοείται. Ο λόγος που άλλαξα το μεγάλο ήδη απο τα 500χλμ είναι για να μακρύνει. Όταν χαλάσει η αλυσίδα θα αλλαχθούν όλα. Άλλωστε τα JT σετ τα βρίσκω 40 ευρω και τα δύο, δεν είναι πολύ ακριβά.

RaGe_Raptor
30/09/2015, 09:17
Άλλαξε σετ αλυσιδογράναζα οπωσδήποτε. Άλλαζε μπροστά γρανάζι συχνότερα. Πλένε την αλυσίδα με κηροζίνη .

alex14
30/09/2015, 09:25
Αλλαξε την με μια μετρια-καλη αλυσιδα μαζι με καινουργια γραναζια και κανε αυτο που ειπε ο toyar.
Βαλβολινη. Αστα τα spray τα κολλωδη. Η δικια μου εχει μεχρι στιγμης 43.000 χλμ και θα βγαλει πολλα ακομη. Βαζω βαλβολινη (μια σταγονα σε καθε o-ring) καθε 1500 χλμ και καθε 500 aplo spray γρασσου ή spray για μηχανες enduro. Η μαμα κρατησε 20.000 με το ζορι.

duke200
30/09/2015, 10:25
η βαλβολίνη ακούγεται καλή πατέντα γιατι είναι αρκετα παχυρευστη για να τη διώξει... Θα το δοκιμάσω. Επίσης λαμβάνω σοβαρά υπ΄οψη τη γνώμη να μην βάλω τόσο ακριβή αλυσίδα γιατί ίσως με βαλβολίνη μου βγάλει αρκετά χιλιόμετρα και έτσι να μην συμφέρει η ακριβή.

μέχρι τώρα έβαζα αυτό που συνιστά η KTM που είναι και καλά κατάλληλο για όλους τους τύπους αλυσίδας Z, X και Ο:

342088

http://www.motorex.com/index.cfm?oid=1147&lang=en&webtoolDbTemp=eintragDetail&eintragId=108

Την κηροζίνη πού τη βρίσκεις? μέχρι τώρα καθάριζα με σπρέι καθαρισμού αλυσίδας.

alex14
30/09/2015, 10:45
Εαν βαζεις βαλβολινη δεν χρειαζεται πλυσιμο ποτε. Καθαρισμα με στεγνο πανι και γινεται σαν καινουργια.

zopas
30/09/2015, 11:08
Η χρυση did μου εχει βγαλει μεχρι στιγμης στο 1000αρι μου 45.000χλμ ,παρ΄ολο που της αλλαζω τα φωτα στην κινηση της Αθηνας τοσο καιρο, δειχνει σαν καινουργια και θα την εχω ακομα πολυ καιρο..Την περιποιουμε ομως με καθαριστικο παραφινελαιο απο το φαρμακειο και βαλβολινη ΣΑΕ90 καθε 200 χλμ..

Κατ'αλλα να ευχαριστεις τα παιδια εδω μεσα που δειχνουν τοσο υπομονη προσπαθωντας να σου εξηγησουν τα αυτονοητα..

basilis_k6
30/09/2015, 13:16
τι γρανάζι έχεις μπροστα?

σοβαρα τώρα?! βαλβολίνη??

με τη φωτο με τα 70 γρανάζια γελάω ακομα!!!

alex14
30/09/2015, 13:26
σοβαρα τώρα?! βαλβολίνη??



σου φαινεται παραξενο οτι μπορεις να κανεις την δουλεια σου οικονομικοτατα
και ισως με καλυτερα αποτελεσματα ?

BLiTzER
30/09/2015, 13:38
Πολλοί χρησιμοποιούν λάδι/βαλβολίνη για να την κρατούν πιο καθαρή, το οποίο "πληρώνουν", βέβαια, με 3-5 φορές πιο συχνή λίπανση.

toyar
30/09/2015, 13:47
η βαλβολινη δεν ειναι πατεντα κανενος........
ειναι ξεκαθαρα προτεινομενη μεσα σε manual της honda και πανω σε συσκευασια αλυσιδας did;)

zopas
30/09/2015, 13:55
εχω δοκιμασει τα παντα για λιπανση αλλα την smooth αισθηση της αλυσσιδας με την ταπεινη βαλβολινη μονο ενα σπρει της wyrth πλησιασε αλλα 150 ml, 8,5 ευρω δεν σφαξανε..Βαλβολινη και ξανα βαλβολινη και ας γρασσαρουμε πιο συχνα και με λερωμενη λιγο την πισω ζαντα...

devil's animal
30/09/2015, 14:12
να ρωτησω κατι αφελες γι'αυτους που χρησιμοποιουν βαλβολινη...
αν παρετε πιο "χοντρη"..π.χ. 75W140, ενδεχεται να καθεται περισσοτερο πανω στην αλυσιδα και να μην χρειαζεται πιο συχνα λαδωμα?

ρωταω γιατι δεν ξερω πως κανετε την εφαρμογη...αφου αυτο πωλειται σε μπουκαλι...
καποιος πιο πανω εγραψε οτι βαζει μια σταγονα σε καθε o-ring...:uplate: αυτο λογικα θελει κανενα μισαωρο για να γινει...και πως βαζει σταγονα? με τι την ριχνει?

lmb990
30/09/2015, 14:17
Μπορεις με πινελο λεπτο να λαδωσεις με βαλβολινη... βουτας στο μπουκαλι - λαδωνεις !!!

toyar
30/09/2015, 14:21
πινελακι.....
η μπουκαλακι με πιπιλα........
ή και τα 2 μαζι.........
πολυ πιο καθαρα απο το σπρευ
ποτε δεν μου εχει ξαναλερωσει πισω ζαντα μετα την πρωτη βολτα και το πρωτο καθαρισμα
η βρωμα μαζευεται ολη στο μπροστα γραναζι

devil's animal
30/09/2015, 14:25
Μπορεις με πινελο λεπτο να λαδωσεις με βαλβολινη... βουτας στο μπουκαλι - λαδωνεις !!!

οκ, καταλαβα...
οσον αφορα την ρευστοτητα ισχυει αυτο που εγραψα ή μπα?
γιατι βλεπω μια ακριβη μαρκα λιπαντικων, οπως ειναι η torco (http://www.trade-wind.gr/car/gearboxoil/brand/torco.html)να εχει το λιτρο 12,5€..οσο περιπου και ενα καλο σπρεϊ...μονο που το σπρεϊ ειναι 400ml ή στην καλυτερη 500..και τελειωνει ταχιστα...

alex14
30/09/2015, 14:27
καποιος πιο πανω εγραψε οτι βαζει μια σταγονα σε καθε o-ring...:uplate: αυτο λογικα θελει κανενα μισαωρο για να γινει...και πως βαζει σταγονα? με τι την ριχνει?

Εγω το εγραψα Σταυρο και αυτο που κανω ειναι να βαζω βαλβολινη σε μικρο μπουκαλακι που πουλανε σε φαρμακεια (για ιωδιο κτλ) και ριχνω μια σταγονα σε καθε o-ring. Δεν μου παιρνει πανω απο 5-6 λεπτα.
Εκει ειναι ολη η ουσια , να εισχωρησει το λαδι στα o-ring ετσι ωστε να τα κρατησει μαλακα και στεγανα.

devil's animal
30/09/2015, 14:35
Εγω το εγραψα Σταυρο και αυτο που κανω ειναι να βαζω βαλβολινη σε μικρο μπουκαλακι που πουλανε σε φαρμακεια (για ιωδιο κτλ) και ριχνω μια σταγονα σε καθε o-ring. Δεν μου παιρνει πανω απο 5-6 λεπτα.
Εκει ειναι ολη η ουσια , να εισχωρησει το λαδι στα o-ring ετσι ωστε να τα κρατησει μαλακα και στεγανα.

βρε μαζι σου οτι εκει ειναι η ουσια (αν και το επιπλεον υλικο που πεφτει απο το σπρεϊ χρησιμευει μιας και καθεται στο μεταλλο και δεν το αφηνει να σκουριασει ευκολα), αλλα και παλι μου φαινεται λιγος ο χρονος για να εφαρμοσεις σε ολα τα links της αλυσιδας απο μια σταγονα με το μπουκαλακι...μπορει βεβαια να σου'χει γινει συνηθεια και να το κανεις γρηγορα και μηχανικα....

κοιταω τωρα γενικα για βαλβολινες και η red line (http://www.trade-wind.gr/car/gearboxoil/brand/red-line.html) (και αυτη κορυφαια μαρκα λιπαντικων) εχει αρκετα ακριβα προϊοντα και μεγαλη γκαμα...

δεν μου εχετε απαντησει ακομα ως προς την ρευστοτητα..
τι να παρω γιατρε μου? 75w90, 75w80, 75w140? να μεινω με το σπρεϊ μου και να μην το πολυψαχνω? εχω μπερδευτει...:dizzy:

sapila racing
30/09/2015, 14:36
δεν μου εχετε απαντησει ακομα ως προς την ρευστοτητα..
τι να παρω γιατρε μου? 75w90, 75w80, 75w140? να μεινω με το σπρεϊ μου και να μην το πολυψαχνω? εχω μπερδευτει...:dizzy:

Aν θέλεις βαλβολίνη μονο για την αλυσίδα, θα παρεις μια φτηνή 80-90.

Joyrider
30/09/2015, 14:41
Εδώ το καλό το θρεντ
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137797

devil's animal
30/09/2015, 14:41
Aν θέλεις βαλβολίνη μονο για την αλυσίδα, θα παρεις μια φτηνή 80-90.

got it...
κατι τετοιο (http://www.trade-wind.gr/car/gearboxoil/brand/liqui-moly.html) με 6-6,5 γιουρια, ξερω'γω...

και λιγο πιο συχνα λαδωμα? καθε 300χλμ?

sapila racing
30/09/2015, 14:45
got it...
κατι τετοιο (http://www.trade-wind.gr/car/gearboxoil/brand/liqui-moly.html) με 6-6,5 γιουρια, ξερω'γω...

και λιγο πιο συχνα λαδωμα? καθε 300χλμ?

Ναι κατι τετοιο.
Λαδωμα ισως και πιο συχνα αν κυκλοφορείς και στην βροχή. Η βαλβολινη κανει καλη δουλειά, όπως και ενα απλό λαδι βεβαια.
Το θέμα ειναι η διάρκεια και το πιστίλισμα, στην ουσία δηλαδή ποσο διαστημα μενει το λιπαντικό πανω στην αλυσίδα.
Εκει η βαλβολινη ειναι πολύ καλύτερη απο ενα απλό λαδι, αλλά στην βροχή κι αυτη φευγει ευκολα.

Εγώ παντως σπρει χρησιμοποιώ. :wave2:

daz
30/09/2015, 14:50
Υπάρχουν διαφορές DID Χ ring, εγώ γι' αυτό ρώτησα για τη συγκεκριμένη που είναι η μόνη της DID που όπως λέει η εταιρεία βγάζει πολλά χιλιόμετρα.

Εαν εχει δοκιμάσει κάποιος τη συγκεκριμένη ή κάποια άλλη που του έβγαλε παραπάνω απο 40.000 χλμ, μπορεί να με βοηθήσει.


Νομίζω είχα βάλει την vx2 με Χ-ring. Μου έβγαλε 37,000 χωρίς συντήρηση, σε μονοκύλινδρο 43ων μουλαριών. Την άλλαξα λόγο κολλημένων κρίκων και όχι τεντώματος. Πήγαινα όμως και χώμα ενώ δε τη συντηρούσα ούτε μετά από βροχή ή ταξίδι υπό βροχή και εκείνη την περίοδο η μηχανή δεν ήταν ούτε σε κλειστό γκαράζ ή πιλοτή.

Επίσης λόγο μαλακίας μου στα συνεμπλόκ το πίσω γρανάζι στα πρώτα χλμ απέκτησε μεγαλύτερη φθορά απ το κανονικό αλλά συντρόφεψε την ίδια αλυσίδα μέχρι που αλλάχτηκαν όλα μαζί στα 37.000 χλμ.

Την αλυσίδα μαζί με τα γρανάζια τα ειχα πάρει γύρω στα 100 110 ευρώ από Ελλάδα. Έβαλα πάλι την ίδια και ενώ είπα ότι θα τη συντηρώ πιο συχνά πάλι τα ίδια κάνω. Την έχω λαδώσει κανα δυο φορές στα τελευταία 10.000 χλμ και την έχω καθαρίσει μια. Γρανάζια και αλυσίδα είναι ακόμα σαν καινούρια.

billy of the R6
30/09/2015, 14:57
καποιος ειπε για κηροζινη... ουτε καν καταστρεφει τις O ring kai X ring τυπου αλυσιδες

toyar
30/09/2015, 15:06
οριστε λεει τι η did πανω στο κουτι της
342101
342102



ποια 6,5 ευρω;
πηγαινε σε γνωστο σου μαστορα και ζητα του να σου μαζεψει ενα μονολιτρο οπως τη βγαζει απο το σασμαν στην αλλαγη
μια δεκαετια θα τη βγαλεις:lol:

daz
30/09/2015, 15:11
Συγνώμη ρε παιδιά αλλά εσείς με τη βαλβολίνη μόνο τα ο-ρινγ λαδώνετε? :lol:

Σοβαρά τώρα! Δε βάζετε πουθενά αλλού?




Σταύρο όσο πιο χοντρή είναι τόσο δυσκολότερα θα περάσει εκεί που θέλουμε να λιπάνει.

Τα λιπαντικά για αλυσίδες είναι πολύ λεπτόρευστα όταν τα ρίχνουμε (περισσότερο απ' την βαλβολίνη) για να εισχωρούν παντού, μετά γίνονται κολλώδη ώστε να μη φεύγουν και αδιάβροχα ώστε να υπάρχει προστασία και κατά την οδήγηση σε βροχή.
Όλα αυτά έχουν σαν αποτέλεσμα να μαζεύουν βρωμιά και να καθαρίζονται δυσκολότερα.
Κάποια δεν είναι τόσο ανθεκτικά και μαζεύουν λιγότερη βρωμιά, πιτσιλάνε τη ζάντα και καθαρίζονται ευκολότερα.
Η βαλβολίνη εισχωρεί δυσκολότερα απ' όλα, μαζεύει λιγότερη βρωμιά απ' τα περισσότερα, πιτσιλάει περισσότερο απ' όλα και καθαρίζεται ευκολότερα απ' όλα.

Η επιλογή είναι δική μας. Τίποτα δεν είναι λάθος η σωστό αρκεί να γίνεται σωστά και να ξέρουμε τι κάνουμε ή τι να κάνουμε με το κάθε ένα απ' τα παραπάνω.

daz
30/09/2015, 15:20
Από τις ενισχυμένες της DID έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος. Δεν έζησαν πολύ παραπάνω, ήθελαν λιγότερα τεντώματα όμως.



Άκου τον αμυρουκάι.
Οι ενισχυμένες είναι για πολύ δυνατές μηχανές. Αν βάλω μια τέτοια στο δικό μου για παράδειγμα θα την αλλάξω πάλι στα ίδια χλμ με αυτή που έχω λόγο κολλημένων κρίκων. Τι κερδίζω? Ελαφρύτερο πορτοφόλι!

RaGe_Raptor
30/09/2015, 16:02
καποιος ειπε για κηροζινη... ουτε καν καταστρεφει τις O ring kai X ring τυπου αλυσιδες

Not a f@ckin' chance...!!!!

basilis_k6
30/09/2015, 17:03
η βαλβολίνη ειναι πολυ ψυχαναγκασμος. λερωνει το συμπαν, θελει πινελα, θέλει μετα απο κάθε βροχή, χωρίς βροχη κάθε 1 μήνα και παει κλαιγοντας. ολα αυτα για να γλυτωσω τα 10 ευρω που κάνει το σπρει και βγάζει χρόνο. χθες εχασα ενα δεκάρικο και δεν θα γραφτούν ουτε 2 σελίδες στο φόρουμ γιαυτη μου την απωλεια :lol:

MISKIN
30/09/2015, 18:04
Όντως η βαλβολίνη λερώνει εύκολα, αλλά και καθαρίζει εύκολα! Αντιθέτως η μάκα του σπρέι σε συνδυασμό με μούργα που κολλάει πάνω, δε φεύγει αν δε το τρίψεις. Επίσης με τη βαλβολίνη καθαρίζει η αλυσίδα. Έβαζα βαλβολίνη και σταμάτησα για ένα διάστημα και χρησιμοποιούσα ένα σπρέι της Belray. Εκτός ότι ήθελε τρίψιμο για να καθαρίσει από παντού, μου σκούριασε επιφανειακά και τους κρίκους. Ξαναγύρισα σε βαλβολίνη και η βρώμα εξαφανίστηκε μαζί με τη σκουριά. Η αλυσίδα γυαλίζει (μαζί με ζάντα αλλά φεύγει εύκολα!) :D

devil's animal
30/09/2015, 18:29
χθες εχασα ενα δεκάρικο και δεν θα γραφτούν ουτε 2 σελίδες στο φόρουμ γιαυτη μου την απωλεια :lol:

:lol::lol::lol:

Pan (dvs)
30/09/2015, 18:50
Δεν καταλαβαινω την εμμονη σας με τα λαδια και τις βαρβολινες.

Σπρευ και μονο σπρευ,απ οταν βγηκαν στην αγορα και δεν ειχα ποτε κανενα θεμα.Η αλυσιδα μου παντα καθαρη και χωρις κανενα προβλημα.Τις αλλαζω μετα τα 40000 χλμ.οχι γιατι παθαινουνε κατι,αλλα προαιρετικα.

Το σπρευ βγηκε για να μας λυσει προβληματα και εσεις ψοφατε για ταλαιπωρια.


Εκτος και αν καποιοι πιστευουνε οτι τα σπιρτα ειναι καλυτερα απο τον αναπτηρα,οποτε πασο.

Desperado
30/09/2015, 18:57
Ρε παιδιά, γιατί πρέπει ντε και καλά κάποιο από τα δύο (σπρέυ vs βαλβολίνη) να είναι καλύτερο- χειρότερο? Έχω δοκιμάσει προσωπικά και τα δύο, βάζω ότι έχω πρόχειρο την δεδομένη στιγμή. Για παράδειγμα, τώρα έχω βαλβολίνες 80-90 περίσευμμα από το αμάξι, λαδώνω με λαδωτήρι την αλυσίδα με αυτή και είναι μια χαρά, απλά λαδώνω λίγο πιο συχνά. Αν δεν θέλω να λαδώσω τα χεράκια μου γιατί βιάζομαι, ρίχνω με το σπρέυ και τέλος.....:cool:

WiSe
30/09/2015, 19:46
Δεν καταλαβαινω την εμμονη σας με τα λαδια και τις βαρβολινες.

Σπρευ και μονο σπρευ,απ οταν βγηκαν στην αγορα και δεν ειχα ποτε κανενα θεμα.Η αλυσιδα μου παντα καθαρη και χωρις κανενα προβλημα.Τις αλλαζω μετα τα 40000 χλμ.οχι γιατι παθαινουνε κατι,αλλα προαιρετικα.

Το σπρευ βγηκε για να μας λυσει προβληματα και εσεις ψοφατε για ταλαιπωρια.


Εκτος και αν καποιοι πιστευουνε οτι τα σπιρτα ειναι καλυτερα απο τον αναπτηρα,οποτε πασο.

Συμφωνω απολυτα.... οι πειραματισμοι εχουν και καποιο οριο....

bulmont
30/09/2015, 21:01
Σοβαρά τώρα! Δε βάζετε πουθενά αλλού?



Βάζουμε. Είσαι όμως σίγουρος πώς θέλεις να μάθεις ;;;;;;;;


:bawl::bawl:

daz
30/09/2015, 21:21
Τσ τσ τσ τσ!!! :rolleyes:


:D

Μανολης67
30/09/2015, 21:22
Δεν καταλαβαινω την εμμονη σας με τα λαδια και τις βαρβολινες.

Σπρευ και μονο σπρευ,απ οταν βγηκαν στην αγορα και δεν ειχα ποτε κανενα θεμα.Η αλυσιδα μου παντα καθαρη και χωρις κανενα προβλημα.Τις αλλαζω μετα τα 40000 χλμ.οχι γιατι παθαινουνε κατι,αλλα προαιρετικα.

Το σπρευ βγηκε για να μας λυσει προβληματα και εσεις ψοφατε για ταλαιπωρια.


Εκτος και αν καποιοι πιστευουνε οτι τα σπιρτα ειναι καλυτερα απο τον αναπτηρα,οποτε πασο.




Σωστός, Θυμάμαι τα παλιά καλά χρόνια (είμαι 47) που το σπρει ηταν πολυτέλεια, ......τώρα με ενα σπρει των 6 ευρώ την βγάζει ενα χρόνο.....(είπαμε το πολύ κάνει κακό)
Εγω προσωπικά εχω να καθαρίσω αλυσίδα από τότε που ήμουν 20 και έκανα εντουρο .....τόσα χρόνια δηλαδη ΜΟΝΟ σπρει και η αλυσιδες εβγαζαν 25.000- 35.000 χλμ...εκτός αν θέλεις να την καθαρίζεις γιατί είσαι μαζοχας η αργόσχολος..οπότε εντάξε:(ι..

ΥΓ την αλυσίδα την ψεκάζω (λίγο έιπαμε ) κάθε 500 χλμ ΑΚΡΙΒΩΣ με την εξής ...μπινια...οταν ο χλμετρητς δείξει 1.000 και 500 ! (σωστός ε?) και καμια φορά συχνότερα αμα βρέξει η απο εντουροβόλτα.

BLiTzER
30/09/2015, 21:39
ΥΓ την αλυσίδα την ψεκάζω (λίγο έιπαμε ) κάθε 500 χλμ ΑΚΡΙΒΩΣ με την εξής ...ουστια...οταν ο χλμετρητς δείξει 1.000 και 500 !

Είσαι πολύ τυχερός. Εγώ ξεκίνησα στα 11,768 χλμ και κάθε φορά παιδεύομαι να κάνω τα μαθηματικά.

amyroukai
30/09/2015, 22:08
εγώ την ψεκάζω κάθε όποτε. Και την καθαρίζω επίσης κάθε όποτε.
Και όσες τις ψέκαζα/καθάριζα/νανούριζα τα βράδια/κέρναγα καφέ και κρουασάν το πρωί, τελικά δεν έζησαν πολύ περισσότερο, απλά ήταν λίγο πιο όμορφες όταν πέθαναν.
Το συμπέρασμα ήταν, δεν μας χέζεις ρε νταλάρα που θα κουράζομαι και Κρίκο πάω μόνο τις Δευτέρες, όχι με το λαδερό και το πανάκι δύο φορές την εβδομάδα.

Tycho Moon
30/09/2015, 23:18
Ο
είπα τι συντήρηση κάνω για να γλιτώσω όλη αυτή τη λαλακία περι κακής συντήρησης, κλπ. Πιθανόν τελικά να ισχύει και στο δικό μου αυτό που χα διαβάσει για προβληματικό μικρό γρανάζι σε κάποια από τα πρώτα duke (το δικό μου είναι stock μοντέλο 2012) που έφθειρε την αλυσίδα πολύ γρήγορα, δεν εξηγείται αλλιώς, γιατί σούζες πια στα 37 δεν κάνουμε, ούτε είμαι κανένας πανίβλακας να μην ξέρω να τεντώνω μια αλυσίδα, όπως πρέπει. Το πίσω γρανάζι το χω αλλάξει ήδη με JT, όπως θα κάνω και στο εμπρός μόλις θα φτάσει η αλυσίδα στο τέλος της.

Υπάρχουν διαφορές DID Χ ring, εγώ γι' αυτό ρώτησα για τη συγκεκριμένη που είναι η μόνη της DID που όπως λέει η εταιρεία βγάζει πολλά χιλιόμετρα. ξαναλέω οτι ο σκοπός μου είναι να βγάλω τα διπλάσια χιλιόμετρα σε σχέση με μια φτηνή, μιας και τα άλογα είναι λίγα.

Εαν εχει δοκιμάσει κάποιος τη συγκεκριμένη ή κάποια άλλη που του έβγαλε παραπάνω απο 40.000 χλμ, μπορεί να με βοηθήσει.


επίσης κάτι άλλο. Τα καλά αναλώσιμα τα βάζουμε γιατι εκτός από ποιότητα κάποιες φορές προσφέρουν και οικονομία. Για παράδειγμα ένα πολύ καλό δισκόφρενο, εκτός από καλύτερο φρενάρισμα, προσφέρει και διπλάσια μη πω και τριπλάσια διάρκεια ενώ δεν έχει τριπλάσια τιμή. Σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να εξετάζεται το καλό αναλώσιμο. Συν οτι γλυτώνεις τα παραπάνω εργατικά (εαν δεν μπορείς να το βάλεις μόνος σου).

Πόσα δόντια έχει το πίσω JT γρανάζι και πόσα το μπροστά;

duke200
01/10/2015, 07:54
της μάνας του είχε 14-42. Στα 500 περίπου χλμ άλλαξα το πίσω με JT39. Μπροστά δεν έχω δει ακόμα τι μάρκα φοράει. To 42άρι της μανας του δεν έγραφε καποια μάρκα πάνω

sapila racing
01/10/2015, 12:01
της μάνας του είχε 14-42. Στα 500 περίπου χλμ άλλαξα το πίσω με JT39. Μπροστά δεν έχω δει ακόμα τι μάρκα φοράει. To 42άρι της μανας του δεν έγραφε καποια μάρκα πάνω

Eτσι εξηγείται η γρήγορη φθορά που έχεις.
Κανονικά απαγορεύεται αυτό το γρανάζωμα. Για το 14/42 μιλάω.
Το 14 από μόνο του ειναι οριακό, αν συνδυάζεται και με ενα 42 πίσω τότε ειναι σχεδόν αυτοκαταστρεφόμενο το σύστημα.

Tycho Moon
01/10/2015, 12:25
Eτσι εξηγείται η γρήγορη φθορά που έχεις.
Κανονικά απαγορεύεται αυτό το γρανάζωμα. Για το 14/42 μιλάω.
Το 14 από μόνο του ειναι οριακό, αν συνδυάζεται και με ενα 42 πίσω τότε ειναι σχεδόν αυτοκαταστρεφόμενο το σύστημα.

A, γειά σου..:a10:

BLiTzER
01/10/2015, 12:36
Γενικά θες μονό αριθμό δοντιών στα γρανάζια σου, ΕΙΔΙΚΑ στο μπροστά. Και, φυσικά, ζυγό αριθμό κρίκων στην αλυσίδα.

Και ο λόγος τους (πίσω/μπροστά γρανάζι) να μην είναι ακέραιος αριθμός, το οποίο είναι καταστροφικό, όπως είπε ο σαπίλας.

duke200
01/10/2015, 16:07
:hypnotize:

οσο ζεις μαθαίνεις...

aris xj
01/10/2015, 18:14
https://www.facebook.com/alexopoulosltd/videos/1156043944423888/

Μανολης67
01/10/2015, 18:34
Όπως πάντα, ο καλιτέχνης δίνει λυση σε όλα.....:bawl:

http://http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/%C2%B6llakse-thn-alysida-me-imanta_104471.asp



342195

spyrakos35
01/10/2015, 18:48
[/B]


Σωστός, Θυμάμαι τα παλιά καλά χρόνια (είμαι 47) που το σπρει ηταν πολυτέλεια, ......τώρα με ενα σπρει των 6 ευρώ την βγάζει ενα χρόνο.....(είπαμε το πολύ κάνει κακό)
Εγω προσωπικά εχω να καθαρίσω αλυσίδα από τότε που ήμουν 20 και έκανα εντουρο .....τόσα χρόνια δηλαδη ΜΟΝΟ σπρει και η αλυσιδες εβγαζαν 25.000- 35.000 χλμ...εκτός αν θέλεις να την καθαρίζεις γιατί είσαι μαζοχας η αργόσχολος..οπότε εντάξε:(ι..

ΥΓ την αλυσίδα την ψεκάζω (λίγο έιπαμε ) κάθε 500 χλμ ΑΚΡΙΒΩΣ με την εξής ...μπινια...οταν ο χλμετρητς δείξει 1.000 και 500 ! (σωστός ε?) και καμια φορά συχνότερα αμα βρέξει η απο εντουροβόλτα.

O mon dieux

bulmont
01/10/2015, 19:09
O mon dieux



Γιά να μην μπερδευόμαστε, γιά τέτοιες αλυσίδες μιλάμε:


342198




Οχι γιά τέτοιες:





342199



:bawl::bawl:

basilis_k6
01/10/2015, 19:21
Γενικά θες μονό αριθμό δοντιών στα γρανάζια σου, ΕΙΔΙΚΑ στο μπροστά. Και, φυσικά, ζυγό αριθμό κρίκων στην αλυσίδα.

Και ο λόγος τους (πίσω/μπροστά γρανάζι) να μην είναι ακέραιος αριθμός, το οποίο είναι καταστροφικό, όπως είπε ο σαπίλας.

αυτό πρώτη φορά το ακούω! το 14 δεν ειναι μικρο, να είχε 12 να πω οκ αλλα 14 γτ? ο λογος πισω/μπροστα να μην ειναι ακεραιος?!?!

για καντα μου ψιλα γιατι με εχασες

BLiTzER
01/10/2015, 19:33
Με πολύ απλά λόγια, όσο μπορώ, η ουσία όλων αυτών είναι να μην πέφτουν τα ίδια δόντια στους ίδιους κρίκους ή ακόμα και στο ίδιο μέρος των κρίκων (εσωτερικό/εξωτερικό), ώστε να υπάρχει πιο ομοιόμορφη φθορά.

Dant3
01/10/2015, 19:42
Η αλυσιδα παντα ζυγο αριθμο κρικων εχει :p

sapila racing
01/10/2015, 19:46
αυτό πρώτη φορά το ακούω! το 14 δεν ειναι μικρο, να είχε 12 να πω οκ αλλα 14 γτ? ο λογος πισω/μπροστα να μην ειναι ακεραιος?!?!

για καντα μου ψιλα γιατι με εχασες

To οριο ειναι τα 13 δόντια, το 14 ειναι θεωρητικά ΟΚ αλλά είναι και οσο να ναι μικρό.
Τα γρανάζια δεν πρέπει ποτέ να βγαζουν ακέραιο λόγο, αλλιώς συμβαίνει αυτό που εγραψε κι ο blitzer.
Δηλαδή θα πεφτουν τα ιδια δοντια του εμπρός αλλά και του πίσω γραναζιού στους ίδιους κρίκους της αλυσίδας, κι αυτό μειώνει δραστικά την διάρκεια ζωής του συστήματος.

BLiTzER
01/10/2015, 19:47
Η αλυσιδα παντα ζυγο αριθμο κρικων εχει :p

Από το εργοστάσιο, ναι. Μπορείς πάντα να επέμβεις, όμως :P

basilis_k6
01/10/2015, 19:52
αν κατάλαβα καλα ένας συγκεκριμένος κρίκος θα πέφτει πάντα στο ίδιο δόντι σε κάθε περιστροφή αλυσίδας και αυτό ειναι κακο? κατάλαβα καλα?

BLiTzER
01/10/2015, 19:54
Επειδή θα φθείρεται πάντα στο ίδιο σημείο, άρα θα φθαρεί πιο γρήγορα. Αντί πχ να φθείρεται μια φορά αριστερά και μια δεξιά, θα φθείρεται 2 φορές αριστερά. Υπεραπλουστευμένο παράδειγμα, για να καταλάβεις.

basilis_k6
01/10/2015, 20:05
Επειδή θα φθείρεται πάντα στο ίδιο σημείο, άρα θα φθαρεί πιο γρήγορα. Αντί πχ να φθείρεται μια φορά αριστερά και μια δεξιά, θα φθείρεται 2 φορές αριστερά. Υπεραπλουστευμένο παράδειγμα, για να καταλάβεις.

νιώθω πολύ χαζος χαχαχα

τι εννοεις αριστερα δεξια?

BLiTzER
01/10/2015, 20:06
Δεν έχει σημασία. 2 διαφορετικά σημεία πάνω στο δόντι. Ονόμασέ τα Μήτσο και Χαράλαμπο, αν θες.

stefanos
01/10/2015, 20:30
αν κατάλαβα καλα ένας συγκεκριμένος κρίκος θα πέφτει πάντα στο ίδιο δόντι σε κάθε περιστροφή αλυσίδας και αυτό ειναι κακο? κατάλαβα καλα?

Κακό γιατί δεν έχεις ομοιόμορφη φθορά.
Οποιαδήποτε διαφορά-ελάττωμα σε δόντι η κρίκο θα περάσει μόνο στα συγκεκριμένα δόντια και κρίκους που εμπλέκονται και θα οδηγήσει σε πρόωρη φθορά τους συγκεκριμένους κρίκους και δόντια μόνο.

basilis_k6
01/10/2015, 20:41
το έπιασα το νόημα αλλα δεν ξέρω κατα ποσον πειραματικα ειναι αποδεδειγμενο αλλα για να το λετε μάλλον θα το έχετε δει στην πράξη. δεν ακουγετε παράλογο παντως. ενδιαφέρον...

el-Gatto
02/10/2015, 00:27
Γενικά θες μονό αριθμό δοντιών στα γρανάζια σου, ΕΙΔΙΚΑ στο μπροστά. Και, φυσικά, ζυγό αριθμό κρίκων στην αλυσίδα.

Και ο λόγος τους (πίσω/μπροστά γρανάζι) να μην είναι ακέραιος αριθμός, το οποίο είναι καταστροφικό, όπως είπε ο σαπίλας.
Το'χω ξανακούσει αυτό.
Χωρίς τεκμηρίωση ή επεξήγηση όμως ,κ δεν έδωσα ιδιέταιρη σημασία.

Ομως εδώ βλέπω εξηγήσεις ,και θέλω πραγματικά να προσπαθήσω ,να καταλάβω τι ακριβώς συμβαίνει.

Ακολουθούν ερωτήματά μου σε σχέση με τις επεξηγήσεις.


To οριο ειναι τα 13 δόντια, το 14 ειναι θεωρητικά ΟΚ αλλά είναι και οσο να ναι μικρό.
Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο ,τότε γιατί σε πολλές χαμηλού κυβισμού μοτοσυκλέτες -πχ 250 OnOff/Enduro- το εμπρός "μαμά" γρανάζι είναι συνήθως 14 ,και η "μαμά" επίσης δίνει κι ένα 13άρι (spare) για "ζωντάνεμα" ;




Τα γρανάζια δεν πρέπει ποτέ να βγαζουν ακέραιο λόγο, αλλιώς συμβαίνει αυτό που εγραψε κι ο blitzer.
Αρα η Γιαμάπα θέλει μάπες ,γιατί τον συνηθίζει τον "ακέραιο λόγο" στην τελική μετάδοση.
Για παράδειγμα: ΧΤ660Χ/ΧΤ660R/ΧΤ660Z βγαίνουν απο το εργοστάσιο με το καταστροφικό σετ 15-45.
Γιατί άραγε;
Αγνοια - Αδιαφορία - ή απλά δεν ισχύει -ή έστω δεν τεκμηριώνεται επιστημονικά- η καταστροφικότητα του ακέραιου λόγου;




Δηλαδή θα πεφτουν τα ιδια δοντια του εμπρός αλλά και του πίσω γραναζιού στους ίδιους κρίκους της αλυσίδας, κι αυτό μειώνει δραστικά την διάρκεια ζωής του συστήματος.
Αυτό πάλι όσο κι αν προσπαθώ δεν μπορώ να το κατανοήσω.
Απ'όσο μπορώ να γνωρίζω ,όλα τα δόντια του κάθε γραναζιού είναι ίδιας μορφής κ απολύτως συμμετρικά.
Καθώς επίσης και όλοι οι κρίκοι της κάθε αλλυσίδας είναι ολοόϊδιοι & πανομοιότυποι.
(Βασική αρχή της βιομηχανικής μαζικής παραγωγής ,είτε μιλάμε για καλούπια χύτευσης ,είτε για κατεργασία CNC ,είτε για εργαλειομηχανή πρεσαρίσματος)
Γιατί λοιπόν να υπάρχει θέμα σχετικά με το ποιός κρίκος θα ολισθήσει σε ποιό δόντι ,αφού είναι όλα ίδια μεταξύ τους ;

sapila racing
02/10/2015, 00:54
Το'χω ξανακούσει αυτό.
Χωρίς τεκμηρίωση ή επεξήγηση όμως ,κ δεν έδωσα ιδιέταιρη σημασία.

Ομως εδώ βλέπω εξηγήσεις ,και θέλω πραγματικά να προσπαθήσω ,να καταλάβω τι ακριβώς συμβαίνει.

Ακολουθούν ερωτήματά μου σε σχέση με τις επεξηγήσεις.


Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο ,τότε γιατί σε πολλές χαμηλού κυβισμού μοτοσυκλέτες -πχ 250 OnOff/Enduro- το εμπρός "μαμά" γρανάζι είναι συνήθως 14 ,και η "μαμά" επίσης δίνει κι ένα 13άρι (spare) για "ζωντάνεμα" ;




Αρα η Γιαμάπα θέλει μάπες ,γιατί τον συνηθίζει τον "ακέραιο λόγο" στην τελική μετάδοση.
Για παράδειγμα: ΧΤ660Χ/ΧΤ660R/ΧΤ660Z βγαίνουν απο το εργοστάσιο με το καταστροφικό σετ 15-45.
Γιατί άραγε;
Αγνοια - Αδιαφορία - ή απλά δεν ισχύει -ή έστω δεν τεκμηριώνεται επιστημονικά- η καταστροφικότητα του ακέραιου λόγου;




Αυτό πάλι όσο κι αν προσπαθώ δεν μπορώ να το κατανοήσω.
Απ'όσο μπορώ να γνωρίζω ,όλα τα δόντια του κάθε γραναζιού είναι ίδιας μορφής κ απολύτως συμμετρικά.
Καθώς επίσης και όλοι οι κρίκοι της κάθε αλλυσίδας είναι ολοόϊδιοι & πανομοιότυποι.
(Βασική αρχή της βιομηχανικής μαζικής παραγωγής ,είτε μιλάμε για καλούπια χύτευσης ,είτε για κατεργασία CNC ,είτε για εργαλειομηχανή πρεσαρίσματος)
Γιατί λοιπόν να υπάρχει θέμα σχετικά με το ποιός κρίκος θα ολισθήσει σε ποιό δόντι ,αφού είναι όλα ίδια μεταξύ τους ;

Για να το καταλάβεις διάβασε προσεκτικά το ποστ του stefanou, το λέει πολύ κατανοητά.

Δεν είναι κατι που το βγάλαμε απο το μυαλό μας, διδάσκεται στο μαθημα 'Στοιχεία Μηχανών' στην Μηχανολογία.
Δεν το ήξερα οτι τα XT660 εχουν τέτοιο γρανάζωμα, αλλά αν λάβεις υπ όψιν οτι υπαρχουν παραδείγματα που αρκετά πριν τα 20.000 χλμ έχουν κόψει αλυσίδα, τότε θα δείς οτι αυτός είναι ο λόγος.
Μέχρι τώρα νόμιζα, όπως και πολύς κόσμος, οτι είχαν τελείως μάπα αλυσίδα.
Να που λύθηκε το μυστήριο!! :)

BLiTzER
02/10/2015, 08:46
Αυτό πάλι όσο κι αν προσπαθώ δεν μπορώ να το κατανοήσω.
Απ'όσο μπορώ να γνωρίζω ,όλα τα δόντια του κάθε γραναζιού είναι ίδιας μορφής κ απολύτως συμμετρικά.
Καθώς επίσης και όλοι οι κρίκοι της κάθε αλλυσίδας είναι ολοόϊδιοι & πανομοιότυποι.
(Βασική αρχή της βιομηχανικής μαζικής παραγωγής ,είτε μιλάμε για καλούπια χύτευσης ,είτε για κατεργασία CNC ,είτε για εργαλειομηχανή πρεσαρίσματος)
Γιατί λοιπόν να υπάρχει θέμα σχετικά με το ποιός κρίκος θα ολισθήσει σε ποιό δόντι ,αφού είναι όλα ίδια μεταξύ τους ;

Καταλαβαίνω την απορία σου και αυτό όντως θα συνέβαινε σε ιδανικές συνθήκες. Επειδή, όμως, στον πραγματικό κόσμο η φθορά γραναζιού/αλυσίδας εξαρτάται από έναν τόνο άλλες παραμέτρους, κάποια στιγμή, κάποιος κρίκος, κάποιο δόντι θα φθείρεται "μονόπατα" αν έρχεται σε επαφή με τον ίδιο ακριβώς τρόπο σε κάθε περιστροφή. Οπότε φροντίζουμε να υπάρχει "ποικιλία" στη φθορά, για να διατηρείται η ομοιομορφία.

lykourgi
02/10/2015, 09:27
Δεν είναι κατι που το βγάλαμε απο το μυαλό μας, διδάσκεται στο μαθημα 'Στοιχεία Μηχανών' στην Μηχανολογία.
Ναι, η θεωρία έτσι λέει, αλλά ο λόγος είναι για να μην συνεργάζονται κάποιοι ελλατωματικοί (ή προβληματικοί) κρίκοι με τα ίδια δόντια συνεχώς ( και το αντίστροφο). Ότι λέει και ο Στέφανος, δηλ.
Είναι μία δικλείδα ασφαλείας για να καθυστερήσει να γίνει καταστροφικό κάποιο πρόβλημα του συστήματος, το οποίο ήδη υπάρχει.
Όχι ότι ο ίδιος ο ακέραιος λόγος δοντιών δημιουργεί πρόβλημα.


Δεν το ήξερα οτι τα XT660 εχουν τέτοιο γρανάζωμα, αλλά αν λάβεις υπ όψιν οτι υπαρχουν παραδείγματα που αρκετά πριν τα 20.000 χλμ έχουν κόψει αλυσίδα, τότε θα δείς οτι αυτός είναι ο λόγος.
Μέχρι τώρα νόμιζα, όπως και πολύς κόσμος, οτι είχαν τελείως μάπα αλυσίδα.
Να που λύθηκε το μυστήριο!! :)
Το πρόβλημα στα ΧΤ υπήρχε στα πρώτα μηχανάκια τα οποία φορούσαν αλυσίδες ακατάλληλες για το συγκεκριμένο μοτέρ. Ηδη από το 2005-2006 η ίδια η αντιπροσωπεία παρέδιδε τις μηχανές με άλλες αλυσίδες και το πρόβλημα τελείωσε.
Στη συνέχεια, όσοι βάλαμε σοβαρές αλυσίδες στα μηχανάκια μας, είδαμε αντοχές σε χλμ αντίστοιχες όλων των άλλων μοτοσυκλετών. Εγώ πχ είμαι στα 42.000 χλμ με την αλυσίδα σε πολύ καλή κατάσταση.

el-Gatto
02/10/2015, 09:32
Για να το καταλάβεις διάβασε προσεκτικά το ποστ του stefanou, το λέει πολύ κατανοητά.

Δεν είναι κατι που το βγάλαμε απο το μυαλό μας, διδάσκεται στο μαθημα 'Στοιχεία Μηχανών' στην Μηχανολογία.
Δεν το ήξερα οτι τα XT660 εχουν τέτοιο γρανάζωμα, αλλά αν λάβεις υπ όψιν οτι υπαρχουν παραδείγματα που αρκετά πριν τα 20.000 χλμ έχουν κόψει αλυσίδα, τότε θα δείς οτι αυτός είναι ο λόγος.
Μέχρι τώρα νόμιζα, όπως και πολύς κόσμος, οτι είχαν τελείως μάπα αλυσίδα.
Να που λύθηκε το μυστήριο!! :)

Καταλαβαίνω την απορία σου και αυτό όντως θα συνέβαινε σε ιδανικές συνθήκες. Επειδή, όμως, στον πραγματικό κόσμο η φθορά γραναζιού/αλυσίδας εξαρτάται από έναν τόνο άλλες παραμέτρους, κάποια στιγμή, κάποιος κρίκος, κάποιο δόντι θα φθείρεται "μονόπατα" αν έρχεται σε επαφή με τον ίδιο ακριβώς τρόπο σε κάθε περιστροφή. Οπότε φροντίζουμε να υπάρχει "ποικιλία" στη φθορά, για να διατηρείται η ομοιομορφία.
To διάβασα πολλές φορές το πόστ του Στέφανου ,όπως κ του BLiTzER (το απο πάνω).
Κατάλαβα τι εννοούν ,και ακούγεται λογικό ,απο την στιγμή που με τον τρόπο ΜΗ ακέραιου λόγου ,ουσιαστικά υποπολαπλασιάζουμε τις ταυτόσημες επαφές των κινητών μερών του συστήματος.
Και σαφώς ΔΕΝ υπονόησα καν οτι τα βγάζετε απο το μυαλό σας.
Να καταλάβω ήθελα ,κ κυρίως να μάθω πως εξηγείται επιστημονικά.
Απ'ότι καταλαβαίνω ,η ουσία της πρακτικής αυτής ,είναι να μειώσει κανείς τις επιπτώσεις των πιθανών κατασκευαστικών ατελειών των εξαρτημάτων ,ή τις πιθανές φθορές που δημιουργούνται απο λόγους μη άψογης λειτουργίας του συστήματος μετάδοσης (τζόγοι-κενά-κτλ)

Αυτό που συνεχίζω να μην καταλαβαίνω ,είναι ότι
Αφού αυτό αποτελεί αξίωμα της Μηχανικής και μάλιστα διδάσκεται κιόλας
με ποιά φιλοσοφία οι εταιρίες κατασκευής μοτοσυκλετών το αγνοούν και δεν το εφαρμόζουν στις κατασκευές τους;
Δεν μπορώ να πιστέψω ,ούτε οτι οι σχεδιαστές ενός βιομηχανικού κολοσού δεν έχουν την γνώση
ούτε οτι αδιαφορούν για το επακόλουθο γρήγορης καταστροφής του συστήματος της τελικής μετάδοσης.
Οπότε....γιατί...;

Μανολης67
02/10/2015, 11:03
Ηρεμα παιδιά, οι παλιοί θυμούνται τα HUSKH που έκοβαν της αλυσίδες σαν αγγούρια...και κανείς δεν είπε ποτέ τίποτα για αυτά τα μηχανάκια....τι συνέβει με το 660? κατ αρχήν η ΥΑΜΑΗΑ αναφέρει ρητός αλλαγη αλυσίδας στα 12.000 χλμ, τα πρώτα μοντελα άλλωστε ειχαν ενα θέμα με την ποιότητα της αλυσίδας.
Πάμε τώρα παρακάτω , ξερουμε ότι κάθε μηχανάκι βγαίνει στην παραγωγή με με ενα συγκεκριμένο αριθμό κρίκων, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξουμε-μειώσουμε τον αριθμό των κρικων, γιατί αλλάζουμε το βήμα με όλα τα συνεπακόλουθα, αν αλλάξουμε αλλυσίδα το καλύτερο να αγοράσουμε την αντίστοιχη αλλυσίδα για το συγκεκριμένο μηχανάκι από μια καλή φίρμα ,Δηλαδη η DID πχ βγάζει αλυσίδα ειδικά για το ΧΤ που εφαρμόζει κατ ευθείαν, χωρίς κόψε -βάλε κρίκους,

Υ.Γ τα παλιά χρόνια τα μαστόρια εβγαζαν και .,....μέτραγαν την μεταχειρισμένη αλυσίδα με την αντίστοιχη καινούργια, η παλιά ήταν πάντα πιο μακριά,, και οι μάστορες ...αφαιρουσαν κρίκους για να την φέρουν στα ίσια..πατέντες, οικονομικές αλλά πατέντες...προσοχή ...

stefanos
02/10/2015, 22:46
Δεν μπορώ να πιστέψω ,ούτε οτι οι σχεδιαστές ενός βιομηχανικού κολοσού δεν έχουν την γνώση
ούτε οτι αδιαφορούν για το επακόλουθο γρήγορης καταστροφής του συστήματος της τελικής μετάδοσης.
Οπότε....γιατί...;

Δεν είναι απαγορευτικό όπως είπαν και παραπάνω τα παιδιά.
Η κάθε εταιρεία στο σχεδιασμό κάνει συμβιβασμούς προκειμένου να πετύχει το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Και φυσικά δεν θα σκεφτεί την φθορά των αλυσιδογράναζων εάν δεν της βγαίνει αλλιώς.
Η honda ας πούμε με εξαίρεση κάποια αρχαία domi και κάτι αρχαία 400άρια δεν έχει βγάλει 15-45 ποτέ,
και όλα τα δυνατά μηχανάκια έχουν τουλάχιστον 16 ή 17 μπροστά.
Είναι κάτι που πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας όταν παίζουμε με το γρανάζωμα.

Μανολης67
03/10/2015, 17:12
Eτσι εξηγείται η γρήγορη φθορά που έχεις.
Κανονικά απαγορεύεται αυτό το γρανάζωμα. Για το 14/42 μιλάω.
Το 14 από μόνο του ειναι οριακό, αν συνδυάζεται και με ενα 42 πίσω τότε ειναι σχεδόν αυτοκαταστρεφόμενο το σύστημα.


Επειδή δεν κατάλαβα τίποτα από όλα αυτά, που το γράφει αυτό? ;ότι απαγορευεται τετοιογρανάζωμα?

Coyote.V
03/10/2015, 18:54
Σόρυ για την σφήνα.

Κανένας κρίκος της αλυσίδας δεν ολισθαίνει ποτέ στο ίδιο δόντι. Μετά από καμιά δεκαριά γυρίσματα περίπου της αλυσίδας υπολογίζω ότι πέφτει πάλι ο ίδιος κρίκος με το ίδιο δόντι.
Όλοι οι κρίκοι περνάνε από όλα τα δόντια με μια περιοδικότητα κύκλων.

sapila racing
04/10/2015, 09:52
Επειδή δεν κατάλαβα τίποτα από όλα αυτά, που το γράφει αυτό? ;ότι απαγορευεται τετοιογρανάζωμα?


Σόρυ για την σφήνα.

Κανένας κρίκος της αλυσίδας δεν ολισθαίνει ποτέ στο ίδιο δόντι. Μετά από καμιά δεκαριά γυρίσματα περίπου της αλυσίδας υπολογίζω ότι πέφτει πάλι ο ίδιος κρίκος με το ίδιο δόντι.
Όλοι οι κρίκοι περνάνε από όλα τα δόντια με μια περιοδικότητα κύκλων.

Διαβαστε παραπανω και θα καταλάβετε.

Coyote για να γινει αυτό που λες πρέπει ο λόγος των γτραναζιών να μην ειναι ακέραιος.
Με 14/42 (λογος 3/1) όμως πατανε τα ιδια στα ίδια.

Coyote.V
04/10/2015, 11:46
Διαβαστε παραπανω και θα καταλάβετε.

Coyote για να γινει αυτό που λες πρέπει ο λόγος των γτραναζιών να μην ειναι ακέραιος.
Με 14/42 (λογος 3/1) όμως πατανε τα ιδια στα ίδια.

Ποτέ δεν πατάνε στα ίδια με οποιοδήποτε λόγο σχέσης... έχεις 16 δόντια μπροστά και 47 πίσω με μια αλυσίδα 104 κρίκων.... Σημείωσε ένα κρίκο και ένα δόντι στο πίσω γρανάζι που είναι εύκολο και γύρνα την ρόδα για να το διαπιστώσεις. Με όποιο γρανάζωμα θες.

bleach
04/10/2015, 11:53
<offtopic>
Το φόρουμ έχει ξεφύγει ε! Σε λίγο θα χρειαστούμε και application για μαυροπίνακα!
Μπράβο στα παιδιά για τις πολύ αναλυτικές και κατανοητές περιγραφές! :beer:
</offtopic>

sapila racing
04/10/2015, 12:11
Ποτέ δεν πατάνε στα ίδια με οποιοδήποτε λόγο σχέσης... έχεις 16 δόντια μπροστά και 47 πίσω με μια αλυσίδα 104 κρίκων.... Σημείωσε ένα κρίκο και ένα δόντι στο πίσω γρανάζι που είναι εύκολο και γύρνα την ρόδα για να το διαπιστώσεις. Με όποιο γρανάζωμα θες.

Δεν μιλησα για 16/47 αλλά για 14/42. Κανε λοιπόν το πείραμα και θα το δείς μονος σου.
Θωμά σε λένε? :confused:

Coyote.V
04/10/2015, 12:21
Δεν μιλησα για 16/47 αλλά για 14/42. Κανε λοιπόν το πείραμα και θα το δείς μονος σου.
Θωμά σε λένε? :confused:



Πές μου πόσα λινκ αλυσίδα έχεις για να βάλω κάτω το κοπιούτερ και να σου πω σε μια πλήρη περιστροφή σε ποιο δόντι θα έχει κάτσει και στο πίσω και στο μπροστά γρανάζι. Μετά θα πας στο μηχανάκι σου να το δείς και μόνος σου σημαδεύοντας και μετά θα κεράσεις μπύρες :)