PDA

View Full Version : FIAT STILO 1,2 80HP



panavour
30/09/2015, 10:52
Eιχα πριν απο χρονια FIAT punto 1,1 55 hp και ημουν πολυ ικαΝοποιημενος.Πριν απο 7 χρονια το πουλησα και εμεινα μονο με μηχανη.Επειδη εχω μεγαλωσει πλεον και δεν τη παλευω με ταξιδια τον χειμωνα λογω κρυου ,λεω να ξαναδωσω εως 2000 χιλιαρικα για κανα αμαξακι(δεν υπαρχουν παραπανω) και εχω βρει διαφορα FIAT STILO 1,2 80 HP ME 120-180 ΧΙΛΙΑΔΕΣ χλμ σ αυτη την τιμη
Αμα κανενας ξερει η ειναι κατοχος του ιδιου μοντελου ας με κατατοπισει σχετικως για το αυτοκινητο και τις τυχον παραξενιες-βλαβες-ιδιαιτερα χαρακτηριστικα.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ:wave2:

Vice
30/09/2015, 12:06
Δεν ξερω αν έχει ηλεκτρικό τιμόνι ή υδραυλικό. Αν έχει ηλεκτρικό σαν τα punto να ξέρεις οτι σε κάποια φάση θα τα παίξει θα γινει μηχανικό και θα θέλει κανα 500ρικο να επισκευαστεί. 2 πουντο εχω αλλάξει και τα δυο το ιδιο πρόβλημμα. Ο κινητήρας ειναι αξιόπιστος πάντως.

byron
30/09/2015, 12:12
To θέμα με το ηλεκτρικό τιμόνι, αφορά όλα τα Fiat μάλλον και πάει 600+. Είναι θέμα χρόνου πότε θα το βγάλει, εμένα μου το έβγαλε στα 9.000 χλμ σε Panta 1.2.
Αντίστοιχα προβληματική σε όλα τα Fiat είναι η τρόμπα βενζίνης που απλά σε αφήνει χωρίς προειδοποίηση.

Vice
30/09/2015, 12:21
Δεν έχουν όλα ηλεκτρικό τιμόνι. Αυτά με υδραυλικό είναι μια χαρά.

BLiTzER
30/09/2015, 12:23
Αυτά με υδραυλικό είναι μια χαρά.

Κι αυτά με ηλεκτρικό βγήκαν από το εργοστάσιο :lol:

tsompanis
30/09/2015, 12:29
Το τιμόνι και συγκεκριμένα το city το φτιάχνουν κάτι αλάνια με 120 ευρώ. Κάτι αλλάζουν στην πλακέτα. Εμένα μου το έφτιαξαν δούλεψε για δύο μήνες και ξανά χάλασε. Τους το πήγα πάλι και χωρίς χρήματα μου το ξαναφτιαξαν.
Μπορεί πάντα να μην φταίει ο εγκέφαλος που έχει το μοτέρ στο τιμόνι για το πρόβλημα αλλά οι αισθητήρες.
Ένας καλός τρόπος να εντοπίσεις αν το πρόβλημα είναι στους αισθητήρες, προσπαθήστε να στρίβετε το τιμόνι δεξιά ή αριστερά την ώρα που το βάζετε μπρος. Άμα δουλέψει το city είναι οι αισθητήρες.

Το stilο βγάζει και άλλα προβλήματα αλλά και το πουντο δεν πάει πίσω.
Μετά τα 150000 χιλιόμετρα θα προτιμούσα παλιό γιαπωνέζο

byron
30/09/2015, 12:31
Δεν έχουν όλα ηλεκτρικό τιμόνι. Αυτά με υδραυλικό είναι μια χαρά.

Ναι οκ, απλά το δικό μου έχει φάει τρελή κόκκινη κάρτα. Αγοράστηκε καινούργιο έχει μόνο 22-23.000 χλμ στα 8 χρόνια που το έχω, και πρόλαβε να βγάλει κολώνα τιμονιού, τρόμπα βενζίνης, μηχανισμό παραθύρου, και καμένη ECU από νερό μετά από βροχή. Τα τρία πρώτα μέσα σε 2-3 χρόνια (και εκτός εγγύησης με κόστος πάνω από 1000άρικο), η ECU επισκευάστηκε μιας και πάει κοντά στο 1000άρικο καινούργια.

Αντίστοιχο πρόβλημα με τις ηλεκτρικές κολώνες έχουν και τα Hundai πάντως...

tsompanis
30/09/2015, 12:34
Επίσης ένα πρόβλημα που έχουν τα punto από 2001 και μετά, είναι το τζάμι του συνοδηγού. Κολλάει και καίγεται ο διακόπτης ή θέλει καθάρισμα η φισα από κάτω.
Αν είναι η φισα, ρίχνεις μια σφαλιάρα στο ταμπλό από την δεξιά πλευρά και είσαι οκ:lol:

tsompanis
30/09/2015, 12:35
Βύρωνα σφαλιάρα του εριξες?

byron
30/09/2015, 12:36
Το τιμόνι και συγκεκριμένα το city το φτιάχνουν κάτι αλάνια με 120 ευρώ. Κάτι αλλάζουν στην πλακέτα. Εμένα μου το έφτιαξαν δούλεψε για δύο μήνες και ξανά χάλασε. Τους το πήγα πάλι και χωρίς χρήματα μου το ξαναφτιαξαν.
Μπορεί πάντα να μην φταίει ο εγκέφαλος που έχει το μοτέρ στο τιμόνι για το πρόβλημα αλλά οι αισθητήρες.
Ένας καλός τρόπος να εντοπίσεις αν το πρόβλημα είναι στους αισθητήρες, προσπαθήστε να στρίβετε το τιμόνι δεξιά ή αριστερά την ώρα που το βάζετε μπρος. Άμα δουλέψει το city είναι οι αισθητήρες.

Το stilο βγάζει και άλλα προβλήματα αλλά και το πουντο δεν πάει πίσω.
Μετά τα 150000 χιλιόμετρα θα προτιμούσα παλιό γιαπωνέζο

Στο Panda μου, δεν αφορούσε την λειτουργία city. To τιμόνι απέκτησε τζόγους (νεκρή περιοχή) αριστερά δεξια. Απαράδεκτο. Στην δε τρόμπα, δικαιολογήθηκαν πως φταίει η βενζίνη...@@ ,μιας και θα έπρεπε να έχω αλλαξει τρόμπες και σε ότι άλλο οδηγώ. Λάθος σχεδιασμός είναι, μιας και καίγεται ανεξαρτήτως μάρκας τρόμπας και μόνο στα Fiat.

byron
30/09/2015, 12:37
Βύρωνα σφαλιάρα του εριξες?

Σφαλιάρα, μπινελίκια, κατάρες...και μόλις άκουσα πόσο έκανε, του ριξα και μια κουτουλιά. Τζίφος...

Panos76
30/09/2015, 12:39
Εμ αυτά δεν είναι αμάξια, Lego είναι. Japan μηχανάκι πήρες, Ιταλικό αμάξι γιατί;; (http://www.freakingnews.com/pictures/41000/Buy-Fiat-Poster--41399.jpg)

tsompanis
30/09/2015, 12:47
Εμ αυτά δεν είναι αμάξια, Lego είναι. Japan μηχανάκι πήρες, Ιταλικό αμάξι γιατί;; (http://www.freakingnews.com/pictures/41000/Buy-Fiat-Poster--41399.jpg)

Γιατί βρωμάει ο τόπος από ανταλλακτικά που είναι πολύ φτηνά και στην τελική αυτά που βγάζει δεν είναι σοβαρά αλλά μαλακιες των Ιταλών.
Εγώ στο πουντο που έχω βρίσκεται τώρα στα 260.000 χλμ και βαράει ακόμα κουπί.
Βέβαια έχω και ένα subaru m80 που με έχει αφήσει με το στόμα ανοιχτό. Ο Σκύλος!

buckley
30/09/2015, 12:50
Εμ αυτά δεν είναι αμάξια, Lego είναι. Japan μηχανάκι πήρες, Ιταλικό αμάξι γιατί;; (http://www.freakingnews.com/pictures/41000/Buy-Fiat-Poster--41399.jpg)


Γιατί κλάνει το γατί ρε ...

342099

PortisHead
30/09/2015, 12:56
Μετά τα 150000 χιλιόμετρα θα προτιμούσα παλιό γιαπωνέζο

Μα γιατί ? Δε σε καταλαβαινω ?
byron ??? :lol:
(με τρωει....)

panavour
30/09/2015, 13:23
αν χαλασει το τιμονι ,δεν εχει καθολου τιμονι η απλως δεν εχει υποβοηθηση ηλεκτρικη αλλα εχει υδραυλικη??μΠΟΡΕΙ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΝΕΙς ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ η νεκρωνεται τελειως?

buckley
30/09/2015, 13:46
αν χαλασει το τιμονι ,δεν εχει καθολου τιμονι η απλως δεν εχει υποβοηθηση ηλεκτρικη αλλα εχει υδραυλικη??μΠΟΡΕΙ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΝΕΙς ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ η νεκρωνεται τελειως?

Σκέψου ότι την υποβοήθηση στα τιμόνια την έκαναν από υδραυλική ηλεκτρική για λόγους οικονομίας...
Δυστυχώς δεν έχω συναντήσει νεκρωμένο ηλεκτρικό για να σου πω εντυπώσεις.

toyar
30/09/2015, 13:53
το τιμονι δουλευει κανονικα απλα βαραινει πογω ελλειψης υποβοηθησης
το προβλημα με τα ηλεκτρικα τιμονια στα hyundai το επιβεβαιωνω κι εγω αλλα ειναι το μονο που εχεις να αντιμετωπισεις
ποτε δεν καταλαβα αυτους που εχουν η θελουν να παρουν fiat μεγαλυτερο απο seicento:p

zopas
30/09/2015, 14:04
Εχοντας 90 χιλιαδες χιλιομετρα με ενα stilo 1,2 μοντελο 2001 ,η μονη ουσιαστικη βλαβη που εχει βγαλει το αυτοκινητο ηταν οι πολλαπλασιαστες( 230 ευρω και οι τεσσερις)...τιποτα αλλες βλαβες απο τη φυση του..το αυτοκινητο πιανει τα 180 ανετα αλλα μην περιμενεις ποιοτητας κυλισης και ηχομονησης σε σχεση π.χ με ενα φορντ ή γκολφ.

εννοειται βεβαια οτι θα συνηθισεις και τις μαμα -σουμιε αναρτησεις που απο οτι καταλαβαινω δεν μπορεις να τις αλλαξεις...

Εκεινο ομως που σε συμφερει ειναι να το κανεις φυσικο αεριο, 50% καταναλωση κατω...

devil's animal
30/09/2015, 14:16
παλι πατε να μπλεξετε με ιταλικα...:plaf:
αν αυτο δεν ειναι μαζοχισμος, τοτε δεν ξερω τι...

panavour
30/09/2015, 14:16
Εχοντας 90 χιλιαδες χιλιομετρα με ενα stilo 1,2 μοντελο 2001 ,η μονη ουσιαστικη βλαβη που εχει βγαλει το αυτοκινητο ηταν οι πολλαπλασιαστες( 230 ευρω και οι τεσσερις)...τιποτα αλλες βλαβες απο τη φυση του..το αυτοκινητο πιανει τα 180 ανετα αλλα μην περιμενεις ποιοτητας κυλισης και ηχομονησης σε σχεση π.χ με ενα φορντ ή γκολφ.

εννοειται βεβαια οτι θα συνηθισεις και τις μαμα -σουμιε αναρτησεις που απο οτι καταλαβαινω δεν μπορεις να τις αλλαξεις...

Εκεινο ομως που σε συμφερει ειναι να το κανεις φυσικο αεριο, 50% καταναλωση κατω...

τι εννοεις δεν μπορεις να τις αλλαξεις?αλλα αμορτισερ δεν μπορεις να βαλεις
?

byron
30/09/2015, 14:22
αν χαλασει το τιμονι ,δεν εχει καθολου τιμονι η απλως δεν εχει υποβοηθηση ηλεκτρικη αλλα εχει υδραυλικη??μΠΟΡΕΙ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΝΕΙς ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ η νεκρωνεται τελειως?

Δεν υπάρχει υδραυλική υποβοήθηση, μόνο ηλεκτρική. Η αίσθηση δεν μοιάζει με αυτοκινήτου χωρίς υδραυλικό, είναι πολύ βαρύ για να το κυκλοφορήσεις έτσι. Και με τους τζόγους που εμφάνισε πολύ γρήγορα από την στιγμή που κατάλαβα πως κάτι δεν πάει καλά, θεωρώ πως θα είναι επικίνδυνο να μην αλλάχθεί άμεσα.

Για τα Japan προσυπογράφω, αλλά όχι για όλα...sorry. Εχω και ένα Honda που δεν έχει κάνει κιχ, έχω όμως και τον κουμπάρο μου που είχε Mitsubishi outlander 2.0 4WD με τρελές ζημιές, και έχω και κολλητό φίλο που πήρε Subaru Forester 2.5 Turbo το 2008-2009 και στα 110.000 χλμ το αμάξι βάρεσε στρόφαλο (εννοείται με service και λάδια κανονικά...).
Η απάντηση είναι πως λυπάμαι χάσατε, μιας και είναι πολύ συνηθισμένη βλάβη στα μοτέρ αυτά. Να πάρει μεταχειρισμένο δεν παίζει μιας και είναι πιθανόν να είναι και αυτό βαρεμένο. Καινούργιο μοτέρ δεν το συζητάμε, επισκευή πολλά λεφτά...κατέθεσε πινακίδες και του έμεινε το subaru να το κοιτάει.

Οκ, Japan Japan...αλλά να τα λέμε και τα στραβά.

zopas
30/09/2015, 14:39
Εννουσα οτι αφου δινει μεχρι 2000 ευρω, δεν θα μπορει να αλλαξει και αναρτησεις..ομως το αμαξι τις χρειαζεται, οι μαμα αναρτησεις το κανουν ψιλοβαρκα..

PortisHead
30/09/2015, 14:44
Οκ, Japan Japan...αλλά να τα λέμε και τα στραβά.

Οντως.
Η αληθεια ειναι πως η καραμελα Japan=Αξιοπιστια εχει να κανει με κατασκευες μεχρι το 1998 περιπου.
Απο κει και περα το χαος.
Μονος γνωμονας αξιοπιστιας ειναι τα reviews αλλων κατοχων.

DeusEx
30/09/2015, 14:52
Είχα ενα fiat stilo 1.6 για μερικούς μήνες κ κάνω τον σταυρό μου που κατάφερα κ το ξεφορτώθηκα.

Ήταν ένα μεταχειρισμένο στην πένα, άνετο κ ομορφο κτλ κτλ, το έκανα μεγάλη βόλτα κ το πήγα σε μηχανικό για τσεκ απ, ολα τέλεια.
Το αγόρασα εννοειται γιατι ειχε χαμηλη τιμη. Μετα απο μερικές μέρες άρχισε το προβλημα. Στα καλα καθουμενα εκει που οδηγουσες εκανε εναν μπιπ μπιπ απο το καντραν κ εσβηνε το μοτερ!

Εσβηνε οποτε γουσταρε, στην εθνικη με 140, στην πολη με 50, ακρως επικινδυνο. Δοκιμασα να το δωσω πισω στον μαντρα, ακομα κ με δικηγορο απείλησα κ με εγραφε κανονικα. Μετα δοκιμασα να το φτιαξω, το πηγα στην επισημη φιατ, μου λενε ολα τελεια, το συνδεσαν με τα μηχανηματα για τσεκ, ολα τελεια. Δινω 200ε κ φευγω. Μετα απο λιγο παλι τα ιδια. Το τραβηξα σε βιντεο για να μην με πουν ψεύτη.

Μετα το πηγα στην επισημη bosch για να τσεκαρει τον εγκεφαλο, μου λεει κ απο εκει ολα κομπλε.

Μετα απο λιγο παλι τα σβησιματα. Τελικα το έδωσα στην τογιοτα κ πηρα εκπτωση σε ενα auris.

ΥΣ. Υποψιάζομαι οτι εγκέφαλος ηταν, αλλα ειναι πανακριβος για να τον αλλάξεις. Αυτόν τον ευαίσθητο ηλεκτρονικό υπολογιστη, οι ιταλοι είχαν την καταπληκτική ιδεα να τον μονταρουν επάνω στον κινητήρα (που φτανει υψηλες θερμοκρασίες) κ μάλιστα κατω απο το καπάκι του κινητηρα.

Αυτα απο εμενα. Απο εκει κ περα, ο καθένας κανει τις επιλογες του

byron
30/09/2015, 14:52
Οντως.
Η αληθεια ειναι πως η καραμελα Japan=Αξιοπιστια εχει να κανει με κατασκευες μεχρι το 1998 περιπου.
Απο κει και περα το χαος.
Μονος γνωμονας αξιοπιστιας ειναι τα reviews αλλων κατοχων.

Έχει να κάνει και πως θα σου κάτσει. Ο αδελφός μου πχ είχε ένα Punto από το 1995 και ήταν σκύλος. Εγώ το Panda, άνετα το διαολόστελνα αν δεν ήταν αυτοκίνητο της συζύγου και θα έτρωγα μουρμούρα μετά που της πούλησα το αυτοκινητάκι της...
Αν ρωτούσε ο panavour τον αδελφό μου...τα καλύτερα θα του έλεγε για τα Fiat. :lol:

PortisHead
30/09/2015, 14:59
Έχει να κάνει και πως θα σου κάτσει. Ο αδελφός μου πχ είχε ένα Punto από το 1995 και ήταν σκύλος. Εγώ το Panda, άνετα το διαολόστελνα αν δεν ήταν αυτοκίνητο της συζύγου και θα έτρωγα μουρμούρα μετά που της πούλησα το αυτοκινητάκι της...
Αν ρωτούσε ο panavour τον αδελφό μου...τα καλύτερα θα του έλεγε για τα Fiat. :lol:

Οποτε καταλήγουμε στο σίγουρο κριτηριο των γηραιότερων.
Μην κοιτας την αξιοπιστια , κοιτα ποια εταιρεια εχει τα φθηνότερα ανταλλακτικα.
:lol:

byron
30/09/2015, 15:00
ΥΣ. Υποψιάζομαι οτι εγκέφαλος ηταν, αλλα ειναι πανακριβος για να τον αλλάξεις. Αυτόν τον ευαίσθητο ηλεκτρονικό υπολογιστη, οι ιταλοι είχαν την καταπληκτική ιδεα να τον μονταρουν επάνω στον κινητήρα (που φτανει υψηλες θερμοκρασίες) κ μάλιστα κατω απο το καπάκι του κινητηρα.


E, στο Panda, αυτόν τον "ευαίσθητο ηλεκτρονικό υπολογιστη", τον έβαλαν ψηλά δίπλα στο καπάκι για να μην ζεσταίνεται. Το θέμα είναι πως στο δικό μου πνίγηκε από την βροχή σταματημένο !!!!
Δεν έχω ιδέα πως έγινε, το σίγουρο είναι πως μετά από μια πολύ δυνατή βροχή το αμάξι δεν έπαιρνε μπροστά. Στην αρχή λέω immobilizer γιατί έβγαζε το κλειδί στο καντράν. Οδική, συνεργείο, ο μάστορας κουφάθηκε...ενυδρείο η ECU και είχε λιώσει τις επαφές.

Ενα χιλιάρικο λέει θέλει η Fiat...:bawl:, 600€ μεταχειρισμένη, 250€ επισκευασμένη μέσω του συνεργείου.
Την επισκεύασα σε ενα παλληκάρι στα Πετράλωνα που τις ανοίγει και τις φτιάχνει με 80€...

toyar
30/09/2015, 15:02
τα εχουμε ξαναπει..........
η αξια ενος αυτοκινητου φαινεται στην τιμη του ως μεταχειρισμενο
συγκρινετε τιμες μεταχειρισμενων που καινουρια ηταν Χ2 και θα εκπλαγειτε

byron
30/09/2015, 15:07
τα εχουμε ξαναπει..........
η αξια ενος αυτοκινητου φαινεται στην τιμη του ως μεταχειρισμενο
συγκρινετε τιμες μεταχειρισμενων που καινουρια ηταν Χ2 και θα εκπλαγειτε

Ακυρο επιχείρημα. Ενα Toyota Land Cruiser πχ μπορείς να το βρεις με κανένα 10άρικο και είχε 70φεύγα και ένα Toyota Yaris ίδιας χρονολογίας να κρατάει τιμή. Κυβικά και μέγεθος παίζουν ρόλο, όχι τόσο η μάρκα τους.

skylaros
30/09/2015, 15:13
Πολύ μετράει και η χρήση που του κάνεις και γι'αυτό λέμε πως τα μεταχειρισμένα είναι λαχείο. Πατέρας μου για να πάει στο μηχανικό θα πρέπει να του μείνει το αυτοκίνητο, δε μπα να τρίζει να σφυρίζει να τρέμει να σκορπάει... και εκεί θα του πει άλλαξε αυτό που το κάνει να μη κουνιέται και μόνο. Αυτό δημιουργεί προβλήματα και σε άλλα σιγά σιγά. Μπορεί να χαλάσει μέσα σε ένα χρόνο ότι και να του δώσεις, το φιατάκι του άντεξε 21 χρόνια μέχρι το ρεκτιφιέ χωρίς να έχει αλλάξει ποτέ λάδια μόνο συμπληρώνοντας! Βρες κάποιο Ιαπωνικό με φτηνά ανταλλακτικά και χτύπα. Στα 2000 παίζουν πολλά μίκρα και στάρλετ.

toyar
30/09/2015, 15:17
ε, καλα εσυ τωρα εβαλες μεσα ολη τη διαστρεβλωση του φορολογικου συστηματος
μιλαμε για απλα αμαξια μεχρι 1,6 1,8
τα ιταλικα-γαλλικα ξεφτιλιζονται στην πενταετια τα καλα γερμανικα στη δεκαετια
οι 3αρες bmw δεκατιας ειναι σε τιμες corolla

Ζεύκας
30/09/2015, 15:19
μιας και που μιλάτε για τα φίατ, για το seicento τι γνώμη έχετε;

PortisHead
30/09/2015, 15:24
Και για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα...και να βοηθησουμε τον panavour
...καθαρα προσωπικα και με μοναδικο κριτηριο τα 2000 ευρω,
στις 3-4 σελιδες που κοιταξα αυτα ειναι καλυτερες επιλογες απο το stilo.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6951420/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6630861/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6973620/

byron
30/09/2015, 15:25
μιας και που μιλάτε για τα φίατ, για το seicento τι γνώμη έχετε;

Καλό, αλλά βάλτου καρατιμόνα από Tuono καλού κακού :tooth:

pektis
30/09/2015, 15:26
αν χαλασει το τιμονι ,δεν εχει καθολου τιμονι η απλως δεν εχει υποβοηθηση ηλεκτρικη αλλα εχει υδραυλικη??μΠΟΡΕΙ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΝΕΙς ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ η νεκρωνεται τελειως?

Στο punto sp. που εχω, ειχε τυχει να κοπει ο ιμαντας του ''υδραυλικου'' και απλα δουλευε το αυτοκινητο, μονο που στο παρκαρισμα ηθελε μπρατσα!
Κοστος επισκευης 10-15€ αν θυμαμαι καλα!

taisteal
30/09/2015, 15:26
μιας και που μιλάτε για τα φίατ, για το seicento τι γνώμη έχετε;

Το ειχα παλιοτερα,τιμιοτατο θα ελεγα,αν βρεις ενα σε καλη κατασταση
παρτο
Και πολυ οικονομικο σε βενζινη

Ζεύκας
30/09/2015, 15:29
Καλό, αλλά βάλτου καρατιμόνα από Tuono καλού κακού :tooth:


το sporting έχει υδραυλικό, όχι ηλεκτρικό :p

nickald
30/09/2015, 15:29
Και για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα...και να βοηθησουμε τον panavour
...καθαρα προσωπικα και με μοναδικο κριτηριο τα 2000 ευρω,
στις 3-4 σελιδες που κοιταξα αυτα ειναι καλυτερες επιλογες απο το stilo.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6951420/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6630861/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6973620/

Τα συγκεκριμενα Honda τα ειχαν κραξει τοτε γιατι στα τεστ προσκρουσης γινοταν ηχος και φως.....

@panavour
Εχω το επομενο accent από αυτό της αγγελιας (εχουν μικρες διαφορες εξωτερικα)...... μονο βενζίνες μεχρι τωρα...... δεν είναι τιποτα σπουδαιο σαν αυτοκινητο αλλα ξερω ότι όταν θα παω να το βαλω μπρος θα παρει και θα με παει από το Α στο Β...... Αν το πουλουσα στα 2000 θα το εδινα οποτε κοιτα μηπως βρεις τετοιο που είναι ελαφρως πιο φρεσκο (αν σε ενδιαφερει βεβαιαως)

byron
30/09/2015, 15:35
Και για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα...και να βοηθησουμε τον panavour
...καθαρα προσωπικα και με μοναδικο κριτηριο τα 2000 ευρω,
στις 3-4 σελιδες που κοιταξα αυτα ειναι καλυτερες επιλογες απο το stilo.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6951420/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6630861/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6973620/

αμαρτια...2 χιλιάρικα για αμάξι του 94? Ημαρτον και OMG...

toyar
30/09/2015, 15:42
κουβεντα να γινεται..........
το corolla του 94 εχει αλλα 150000 απροβληματιστα μπροστα του που σημερινα καινουρια των 15000+ ευρω πολυ αμφιβαλλω αν τα εχουν
οσο για την τιμη 300 πανω 300 κατω δεν εχει να λεει κατι
το civic της πρωτης αγγελιας το εχει συναδελφος σαν καινουριο μεσα εξω με 400000χλμ:eek:

pektis
30/09/2015, 15:46
κουβεντα να γινεται..........
το corolla του 94 εχει αλλα 150000 απροβληματιστα μπροστα του που σημερινα καινουρια των 15000+ ευρω πολυ αμφιβαλλω αν τα εχουν
οσο για την τιμη 300 πανω 300 κατω δεν εχει να λεει κατι
το civic της πρωτης αγγελιας το εχει συναδελφος σαν καινουριο μεσα εξω με 400000χλμ:eek:

ΟΚ...Τα αυτοκινητα μεχρι το 2000 ειχαν λιγοτερα προβληματα απο τα συγχρονα καινουργια, γιατι απλα δεν ειχαν 100 αισθητηρες και ηλεκτρονικες μ@λ@κιες που εχουν τα καινουργια...
Αλλά οχι και 2000€ για corolla του '94:bawl:

toyar
30/09/2015, 15:49
ενταξει ρε παιδια εβαλε ο ανθρωπος μια τιμη
αν πας εκει με 1500 δε το παιζεις;
μπορει να το δεις απο κοντα και να μην αξιζει ουτε 1000

vassilis88
30/09/2015, 16:45
εεεε...... που σαι ρε panavour παιχτη :D
χαχα! εχω κ γω λοιπον, στιλο 1200 του 2002 με 115.000 χλμ, μαυρο, 3θυρο
θα συμφωνησω με το φιλο zopas
επισης η πολυ καλη μαγκια του συγκεκριμμενου αυτοκινητου ειναι η 6η που πας ταξιδι με 120 στις 3000 στροφες..
τελος παντων αφου πιασαμε τα αμαξια κ τα φιατ. ελεγα κ γω να το δωσω κ να παρω το παλιο panda 4x4. νομιζω ειναι το πιο ομορφο αμαξι που χω δει. αλητεια :D ξερει κανεις τιποτα γιαυτο? νομιζω για κρητη ειναι οτι πρεπει, παταω κ λιγο χωμα κ παω παντου

Bob_o_mastoras
30/09/2015, 19:07
αμαρτια...2 χιλιάρικα για αμάξι του 94? Ημαρτον και OMG...

Nαι, omg + 3 lol και πιασε και καμια 10αρια wtf... :rolleyes:

To δικο μου civic του '97 με 140.000 χλμ (αμφισβητουμενα μιας και ηταν εισαγωγης) δεν εχει παρουσιασει ΚΑΜΙΑ βλαβη, 0, τιποτα, ουτε μια!!!!!!! Το μοτερ δουλευει αριστα σαν να στρωθηκε μολις και ολα τα ηλεκτρικα λειτουργουν αψογα σαν καινουργια. Το μονο που μπορω να του προσαψω ειναι οτι σε ενα μικρο σημειο εφυγε το βερνικι απο τη μπογια και σε ενα αλλο ξεθωριασε λιγο το χρωμα και αυτα γινανε τα τελευταια 2 χρονια. Ετος κατασκευης 1997
Και δεν εχει καλοπερασει στη ζωη του. Ο προηγουμενος που το ειχε ηταν ενας φιλος μου, μηχανικος μεν, καγκουρας δε, και το πηγαινε μονο ταπα και εγω, αν και δεν του πινω το αιμα σε αρκετες φασεις του δινω και καταλαβαινει.
Οτι ζημια παρουσιαστηκε ηταν λογω χαμηλωματος και σκληρων αναρτησεων. Με 500 κατι ευρω το εκανα μαμα και το επισκευασα και ειναι σαν καινουργιο ξανα.
Οποτε ναι, δινεις 2000 (οσο ενα ΧΤ600) αλλα εχεις απροβληματιστο αμαξι για μια ζωη.
Καταναλωση αν και παλιο (το 14αρι vtec) 6 με 7 λιτρα τα 100χλμ. Ενδεικτικα Αθηνα-Σαλονικη με 120 φτανεις και εχεις 1/5 του τεποζιτου. Με 150+ φτανεις και εισαι ρεζερβα.


@Panavour: Φιλε μου κανε μια χαρη στο εαυτο σου και μεινε ΜΑΚΡΙΑ απο Fiat και ειδικα με τοσα χιλιομετρα. 99,9% θα ειναι χρεπι και μονο να χασεις εχεις απο τετοια αγορα.

Bob_o_mastoras
30/09/2015, 19:13
εεεε...... που σαι ρε panavour παιχτη :D
χαχα! εχω κ γω λοιπον, στιλο 1200 του 2002 με 115.000 χλμ, μαυρο, 3θυρο
θα συμφωνησω με το φιλο zopas
επισης η πολυ καλη μαγκια του συγκεκριμμενου αυτοκινητου ειναι η 6η που πας ταξιδι με 120 στις 3000 στροφες..
τελος παντων αφου πιασαμε τα αμαξια κ τα φιατ. ελεγα κ γω να το δωσω κ να παρω το παλιο panda 4x4. νομιζω ειναι το πιο ομορφο αμαξι που χω δει. αλητεια :D ξερει κανεις τιποτα γιαυτο? νομιζω για κρητη ειναι οτι πρεπει, παταω κ λιγο χωμα κ παω παντου

Το Panda 4x4 ειναι οτι πιο αργο εχει κυκλοφορησει σε 4 ροδες :lol:. Παρε ενα Jimny αφου το θες για Κρητη να μπαινεις χωμα να το ευχαριστιεσαι!

taisteal
30/09/2015, 20:23
Παρε ενα Jimny αφου το θες για Κρητη να μπαινεις χωμα να το ευχαριστιεσαι!

Βενζινοπνιχτης και αρχαιολογια.
Και τραγικο οδηγικα.

dimmie_72
30/09/2015, 20:44
Μπορεί να χαλάσει μέσα σε ένα χρόνο ότι και να του δώσεις

γυναίκα, εσύ; τι γυρεύεις στο moto! :lol:

Bob_o_mastoras
30/09/2015, 20:45
Βενζινοπνιχτης και αρχαιολογια.
Και τραγικο οδηγικα.

Για 1300αρι καει αρκετα αλλα οχι υπερβολικα. Κυριως καιει αν εχεις την τετρακινηση.
Οδηγικα ειναι σαφως πιο διασκεδαστικο απο το panda. Φυσικα λογω υψηλου κεντρου βαρους, μικρου μεταξονιου, τροχων και αναρτησεων δεν ειναι διαβητης στις στροφες, εχει την ταση υπερστροφης και δεν ειναι σταθερο στα πολλα στις ευθειες. ΑΛΛΑ μπορεις να ντριφταρεις ολη μερα και να πετας κωλο σε καθε μα καθε στροφη. Ειδικα στην προηγουμενη γενια (αυτη με το μοχλο για την εμπλοκη του 4x4) ηταν απολαυστικοτατο. Στην καινουργια απλα απουσιαζει λιγο η αισθηση απο το τιμονι. Κατα τα αλλα το ιδιο.. :D
Απλα θελει λιγο συνηθεια να μαθεις τα ορια του και το πως να το βαζεις στις στροφες (οχι κατι ιδιαιτερο..).
Σε ταξιδι μεγαλυτερο των 3 ωρων μπορει να εξελιχθει σε οργανο βασανιστηριων βεβαια. Μικρη τελικη, υψηλες rpm για ταχυτητα ταξιδιου, μπολικος θορυβος, αβολη θεση οδηγησης.
Για ενα νησι ομως οπως η Κρητη ειναι ιδανικο αν εχεις off-road ανησυχιες.
Και εκτος δρομου ειναι ικανοτατο!

Το panda 4x4 ειναι ενα αργο, βαρυ panda.. :yawn: Αν το βαλεις σε οτιδηποτε περα του χωματοδρομου ετοιμασου να παρεις πολλα πλαστικα μερη στα χερια. Ειναι χαμηλο.

dimmie_72
30/09/2015, 20:46
Βενζινοπνιχτης και αρχαιολογια.
Και τραγικο οδηγικα.

αν εννοείς πάντως τους υπερβολικούς τζόγους στο τιμόνι, λύνονται με την τοποθέτηση σταμπιλιζατέρ ήδη από την αντιπροσωπεία.

PortisHead
01/10/2015, 08:24
Το panda 4x4 ειναι ενα αργο, βαρυ panda.. :yawn: Αν το βαλεις σε οτιδηποτε περα του χωματοδρομου ετοιμασου να παρεις πολλα πλαστικα μερη στα χερια. Ειναι χαμηλο.

Εγω θυμαμαι αυτό...

https://www.youtube.com/watch?v=FvjSp8wk3wA

...οπου ο "αχωνευτος" είχε πει : Κανει ότι και το Range Rover, απλα με 50.000 ευρω λιγότερο :lol:

vassilis88
01/10/2015, 09:56
Paidia milousa gia to palio panda, dekaetia 90 px. Isxuei oti to dinoun akriba sta 2000 alla dn briskw ftino 4x4 oute samurai p einai tou 80. Dn to thelw gia extreme katastaseis, apla yparxoun polles paralies katw , i dromoi konta sto xwrio m p dn pas me normal amaksi k dn exw pia to agrotiko.. Telikes dn me poluapasxoloun twra (dn exw ellinika sto kinito sorry)

Bob_o_mastoras
01/10/2015, 10:05
Τα samurai τα ψαχνουν αρκετοι οποτε οι τιμες ειναι στα υψη..
Ψαξε και κανενα subaru justy (το παλιο). Σκυλι και αρκετα ικανο off road για τη φαση του.

tsompanis
01/10/2015, 10:11
Τα παλιά πάντα 4/4 είναι σκυλιά. Και αξιόπιστα και τα ανταλλακτικά πολύ φτηνά φθηνά. Ένας φίλος μελισοκομος με έχει εκπλήξει με αυτήν την μικρή παπαρια.
Δεν είναι τυχαίο που δεν βρίσκεις στο car.
Και αν βγει κανένα σημαζεμενο το χτυπούν με την μία κυνηγοί. Και αυτό και το σαμουράι που λέει ο Μπομπ.
Ψάχνεις για κάτι από τα δύο και όποτε τα βρεις.
Τοjusty επίσης πολύ καλό αλλά αρκετά χαμηλό. Πολύ πιο χαμηλό από το panta

spyrval
01/10/2015, 10:33
αν εννοείς πάντως τους υπερβολικούς τζόγους στο τιμόνι, λύνονται με την τοποθέτηση σταμπιλιζατέρ ήδη από την αντιπροσωπεία.

Το κλασικό χαρακτηριστικό των jimny, αυτό το καταραμένο τρέμουλο στο τιμόνι στα 75 έως 80 χλμ την ώρα πώς λύνεται; :D

Πάντως το έχω 11 χρόνια και περίπου 120.000 χλμ και δεν έχει κάψει ούτε λάμπα!

Panos76
01/10/2015, 10:33
Για πραγματική τετρακούνα σε καλή τιμή και καινούριο σκάφος μη το σνομπάρετε http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/6633508/

BLiTzER
01/10/2015, 10:36
Για πραγματική τετρακούνα σε καλή τιμή και καινούριο σκάφος μη το σνομπάρετε http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/6633508/

Και ξυραφάκι δώρο, για τις δύσκολες ώρες.

Panos76
01/10/2015, 10:38
Ναι, δεν είναι να πηγαίνεις Εθνικές, είναι κυρίως για επαρχία, κυνήγια κλπ. Είναι σχυΛί μαύρο όμως - εργάτης σε καλή τιμή.

alex14
01/10/2015, 10:39
Για πραγματική τετρακούνα σε καλή τιμή και καινούριο σκάφος μη το σνομπάρετε http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/6633508/

Ικανοτατο αλλα βγαζει ζημιες και ωτιτιδα στους επιβατες :p

Desperado
01/10/2015, 10:43
Είχα Νίβα παλιότερα.......καλύτερα jimny με τα 1000. Το Νίβα αξίζει μόνο αν το θέλεις για χωριό ή αν πας για κυνήγι. Εκεί ψάχνεις να βρεις το φθηνότερο σε αξιοπρεπή κατάσταση για να κάνεις απλά την δουλειά σου. Στο βουνό είναι στο στοιχείο του βέβαια :evil: αλλά μέχρι να φτάσεις.....:cry: Επίσης βγάζει βλάβες....φθηνές βέβαια συνήθως αλλά σου σπάει τα ..........:cool:

BLiTzER
01/10/2015, 10:43
Ναι, δεν είναι να πηγαίνεις Εθνικές, είναι κυρίως για επαρχία, κυνήγια κλπ. Είναι σχυΛί μαύρο όμως - εργάτης σε καλή τιμή.

Όχι, αλήθεια. Υπάρχει ένα ξυραφάκι δίπλα στον λεβιέ ταχυτήτων. 4η φωτογραφία.

Panos76
01/10/2015, 10:52
:lol: δε το πρόσεξα. Κατά τα λοιπά, όπως τα λέει ο ντεσπεράντο.

και για να είμαστε και On topic :D εδώ (http://www.iefimerida.gr/news/178174/poia-aytokinita-axizoyn-os-metaheirismena-kai-poia-ohi) ένα άρθρο που επιβεβαιώνει την προβληματικότητα του stilo τόσο σε μτχ 6-7 ετών όσο και σε μτχ 10-11 ετών.

BLiTzER
01/10/2015, 10:56
Εξαιρετική λίστα. 90% των αυτοκινήτων προς αποφυγή είναι ιταλικά, γαλλικά και γερμανικά, ενώ ούτε ένα ιαπωνικό ^^ Όχι ότι είναι κάτι καινούριο...

notakos600
01/10/2015, 11:22
Ναι οκ, απλά το δικό μου έχει φάει τρελή κόκκινη κάρτα. Αγοράστηκε καινούργιο έχει μόνο 22-23.000 χλμ στα 8 χρόνια που το έχω, και πρόλαβε να βγάλει κολώνα τιμονιού, τρόμπα βενζίνης, μηχανισμό παραθύρου, και καμένη ECU από νερό μετά από βροχή. Τα τρία πρώτα μέσα σε 2-3 χρόνια (και εκτός εγγύησης με κόστος πάνω από 1000άρικο), η ECU επισκευάστηκε μιας και πάει κοντά στο 1000άρικο καινούργια.

Αντίστοιχο πρόβλημα με τις ηλεκτρικές κολώνες έχουν και τα Hundai πάντως...

Hyundai Accent της οικογένειας, κολώνα τιμονιού, ευτυχώς στην εγγύηση.

infidel
01/10/2015, 14:50
Το κλασικό χαρακτηριστικό των jimny, αυτό το καταραμένο τρέμουλο στο τιμόνι στα 75 έως 80 χλμ την ώρα πώς λύνεται; :D

Πάντως το έχω 11 χρόνια και περίπου 120.000 χλμ και δεν έχει κάψει ούτε λάμπα!

http://www.jimnyclub.gr/forum/viewtopic.php?f=33&t=5118

Bob_o_mastoras
01/10/2015, 17:25
http://www.jimnyclub.gr/forum/viewtopic.php?f=33&t=5118

Tελικα δηλαδη το τρεμουλο ηταν χαρακτηριστικο του αμαξιου :uplate:.. Δεν το ηξερα! Νομιζα θελαν ζυγοσταθμιση αυτα που δουλευαμε στα ενοικιαζομενα..
Ειδικα μια φορα που ανεβασα ενα απο Αθηνα Σαλονικη για να πουληθει μου ειχε σπασει τα @@..

THEOD
02/10/2015, 19:12
Μιας και εδώ λέμε ο καθένας το μακρύ και το κοντό του, να πω και εγώ τα δικά μου

3 Fiat έχουν περάσει από τα χέρια μου. 2 αγοράστηκαν καινούργια και 1 μεταχείρω που είχε ήδη περίπου 50.000 χλμ
Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός πάντως και τα 3 δεν μου έβγαλαν τπτ απολύτως (ψέμματα αν θυμάμαι καλά το punto του 95 μου είχε κάψει μια λάμπα :D)
Για να είμαι δίκαιος και τα 3 έφυγαν από τα χέρια μου πριν τα 70-80 χιλ χλμ οπότε δεν ξέρω τι θα γινόταν από εκεί και πέρα όταν θα σοβάρευαν τα χιλιόμετρά τους...

Ένα Huyndai Ατος που είχα παλιά και ένα Martix που έχω τώρα απλά δεν έμαθα από που παίρνουν νερό στο ψυγείο ή που είναι η τάπα του λαδιού... Μόνο με το νερό για τα πιτσιλιστήρια ασχολούμαι... Τέρατα αξιοπιστίας και ξενοιασιάς... Σε βαθμό που σε κακομαθαίνουνε και το παρακάνεις αμελώντας ακόμα και τα απαραίτητα... :lol:

venumis
23/10/2017, 00:58
Eιχα πριν απο χρονια FIAT punto 1,1 55 hp και ημουν πολυ ικαΝοποιημενος.Πριν απο 7 χρονια το πουλησα και εμεινα μονο με μηχανη.Επειδη εχω μεγαλωσει πλεον και δεν τη παλευω με ταξιδια τον χειμωνα λογω κρυου ,λεω να ξαναδωσω εως 2000 χιλιαρικα για κανα αμαξακι(δεν υπαρχουν παραπανω) και εχω βρει διαφορα FIAT STILO 1,2 80 HP ME 120-180 ΧΙΛΙΑΔΕΣ χλμ σ αυτη την τιμη
Αμα κανενας ξερει η ειναι κατοχος του ιδιου μοντελου ας με κατατοπισει σχετικως για το αυτοκινητο και τις τυχον παραξενιες-βλαβες-ιδιαιτερα χαρακτηριστικα.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ:wave2:

Αφού ησουν ικανοποιημένος (με fiat που ειχες) γιατί το ρωτάς σε forum που σίγουρα οι πιο πολλοί που θα απαντήσουν δεν είναι ή ηταν κάτοχοι για το αμάξι που ρωτάς ?

Το ξέρω οτι είναι παλιό το θέμα αλλά το google μου το έβγαλε στην αναζήτηση γιατι ψάχνω για τον μοχλό ταχυτήτων του fiat stilo , μόνο την μπαλίτσα.

Εχω ενα fiat stilo περίπου 15 χρόνια, το μόνο που έχω αλλάξει ως τώρα είναι και οι 4 πολλαπλασιαστές και ενα λαμπάκι στην πινακίδα , στην ουσία μηχανικά δεν εχει βγάλει τίποτα. Αν το προσέχεις κάτι σε προσέχει.

Βάση της δικής μου εμπειρίας κάτι που βγάζει αυτο το αυτοκίνητο είναι οτι κάποια στιγμή μπάζουν νερά τα πίσω φανάρια, όσο ημουν εντος εγγύησης αφου το είχα αγοράσει καινούργιο μου τα άλλαζαν δωρεάν. Μετά οταν έληξε η εγγύηση και μου το παρουσίασαν ξανά τα πήρα στο σπίτι , τα στέγνωσα και έβαλα σιλικόνη στους αρμούς. απο τότε είναι και αυτα μια χαρά.

Ολα αυτα για την 1ης γενιάς fiat stilo αφού το 2006 αν θυμάμαι καλά έκανε ενα facelift με διχρωμία στο εσωτερικό και κάποιες τσιγκουνιές στα πίσω φανάρια.
Ο ευκολος τρόπος να καταλάβεις της 1ης γενιάς είναι απο το κώλο του αυτοκινήτου οπου τα φώτα ομίχλης είναι ξεχωριστά .

(Το μόνο που μετάνιωσα μεταγενέστερα γι αυτο το αυτοκίνητο είναι που δεν το πήρα με την φοβερή πανοραμική του οροφή ! Ακόμα και μετά 16 χρόνια τέτοια οροφή δεν έβγαλε κανένας κατασκευαστής, ουτε η ιδια η fiat !)

Τελικά τι αυτοκίνητο πήρες ?

Ουτε οι λάμπες του δεν μου εχουν καει και πραγματικά απορώ τι σκατά λάμπες είχαν βάλει οι Ιταλοί σε αυτο το αυτοκίνητο !!! Μόνο η μια ψείρα της πινακίδας εχει καει !!!