PDA

View Full Version : Booting from dvd



Σελίδες : [1] 2 3

teogtp
30/09/2015, 22:03
Για καποιο λογο το πι σι μου αρνειται να Μπουταρη(γεια μας.......χικ) απο το drive.
Στο BIOS εχω ρυθμισει την σειρα προτιμησης(1ο) αλλα το ριμαδι συνεχιζει να μπαινει στα αθλια 10αρια.
Καμια ιδεα τι παει στραβα;

amyroukai
30/09/2015, 22:04
με κάποιο εκ των F keys την ώρα του POST μπορείς να παρακάμψεις την προεπιλεγμένη σειρά εκκίνησης και να το δηλώσεις χειροκίνητα. Ή τουλάχιστον κάποτεΣ γινόταν αλλά έχω σκουριάσει και δεν θυμάμαι πια...


**Με ολίγο γούγλη, F12

BLiTzER
30/09/2015, 22:05
Αν υποθέσουμε ότι στο bios είσαι οκ:

1. Σιγουρέψου ότι το drive δουλεύει/διαβάζει.
2. Σιγουρέψου ότι το δισκάκι είναι σωστό (με τα σωστά αρχεία στο root κτλ κτλ).

teogtp
30/09/2015, 22:10
Παταω το Εφ 12 διαλεγω το CD drive και παιρνω την παπαρα..........

amyroukai
30/09/2015, 22:14
Παταω το Εφ 12 διαλεγω το CD drive και παιρνω την παπαρα..........

Τότενες μήπως πταίει ο σύμπτυκτος δίσκος και ουχί το BIOS; Σε άλλο πισιούτερ δοκίμασες;

Dennis-
30/09/2015, 22:15
Ειχα το ιδιο θεμα μπουταρα με στικακι απ το usb και ολα καλα

teogtp
30/09/2015, 22:29
Λοιπόν σεταρω απο το σιντι απλα τρεχοντας το......:rolleyes:

BLiTzER
30/09/2015, 22:30
Τότε δεν είναι bootable το δισκάκι.

teogtp
30/09/2015, 22:32
Δουλειά θα κανω;
Αυτο δείχνει οτι κανει εγκατάσταση.

SHOOTER045
30/09/2015, 22:32
Παταω το Εφ 12 διαλεγω το CD drive και παιρνω την παπαρα..........

ΟΧΙ
δεν το λες σωστά
Π@@@@@@@@@@@@@@τσααααααααααα

BLiTzER
30/09/2015, 22:33
Δουλειά θα κανω;
Αυτο δείχνει οτι κανει εγκατάσταση.

Ναι ρε. Απλά δεν μπουτάρει. Αν μας τα λες όλα καλά :P

SHOOTER045
30/09/2015, 22:36
Δεν είναι τίποτα.
Τα μυρμήγκια από το αμάξι σού θα είναι η καρβουνοσκονη όταν έβαζες καύσιμο.
Ρίξτου ένα καλό καθάρισμα με αέρα και θα στρώσει.
Αν όχι πυροβόλα το

teogtp
30/09/2015, 22:36
ΟΧΙ
δεν το λες σωστά
Π@@@@@@@@@@@@@@τσααααααααααα

Ναι ρε μλκ!

Μπήκε ο μαλλιας στο pc ενα πράγμα! :lol:

dimmie_72
30/09/2015, 22:39
κινητό πρόβλημα είσαι ρε γμτ :rolleyes:

ggs
01/10/2015, 13:31
για κοιτα στο BIOS αν εχει επιλογη να κανει BOOT σε UEFI mode.
θα πρπει να το γυρισεις σε Legacy για να μπουταρεις απο CD ...

αλλα θελει προσοχη ...


https://technet.microsoft.com/en-us/library/hh825112.aspx

AUFGEBRACHT
03/10/2015, 14:29
Καμια ιδεα τι παει στραβα;

342280


Υ.Γ. Απορώ πως δεν έχει ανοίξει θέμα ακόμα με τα δεκάρια...

teogtp
03/10/2015, 16:06
342280


Υ.Γ. Απορώ πως δεν έχει ανοίξει θέμα ακόμα με τα δεκάρια...

Για τον ΠΡουτσο......
Εκανα την μαλακία και "αναβαθμιστικα" .
Γ@μηθηκε το htpc και αντε να το ξανασεταρω.....

George_Sp
03/10/2015, 16:10
Για τον ΠΡουτσο......
Εκανα την μαλακία και "αναβαθμιστικα" .
Γ@μηθηκε το htpc και αντε να το ξανασεταρω.....

Sorry που απαντάω αργά στο νήμα αλλά δυστυχώς εδώ και χρόνια η διαδικασία upgrade από ένα λειτουργικό της Microsoft στο επόμενο μόνο προβλήματα παρουσιάζει στο 90% των περιπτώσεων. Προσωπικά πάντα κάνω clean install ή όταν δεν είναι εφικτό, clean install την προηγούμενη έκδοση και ΚΑΠΑΚΙΑ upgrade πριν μπει οτιδήποτε άλλο.

AUFGEBRACHT
03/10/2015, 18:14
Για τον ΠΡουτσο......
Εκανα την μαλακία και "αναβαθμιστικα" .
Γ@μηθηκε το htpc και αντε να το ξανασεταρω.....

Κι εγώ αναβαθμίστηκα "κατά λάθος" σε δεκάρια, τον πρώτο μήνα δούλεψαν κανονικά και ξαφνικά μια μέρα σταμάτησε να δουλεύει το start menu, τα notifications και ο ήχος από task bar, το search κτλ. Στην αρχή νόμιζα ότι είχε σβήσει αρχεία registry με το ccleaner, μετά ανακάλυψα ότι ήταν πρόβλημα των windows. Μου πήρε 2 εβδομάδες διάβασμα, ό,τι δοκίμασα από συμβουλές απέτυχε, δοκίμασα τελικά κάτι μόνος μου και τελικά με 2 εντολές από powershell και restart σε safe mode λύθηκε δια μαγείας και τώρα (μην τα ματιάσω) πάνε σφαίρα. Προχτές κατέβασα μόνο κάτι drivers από το site της Dell για το Intel Rapid Storage και την επομένη που πήγα να ανοίξω το laptop δεν άνοιγε, άνοιξε με την 6η-7η προσπάθεια, διάβασα ότι φταίει το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Το απεγκατάστησα αλλά συνεχίζει να το κάνει, δεν ξέρω εάν είναι τυχαίο ή τα έπαιξε το πλήκτρο on, το κουφό είναι ότι μόλις βγάζω την πρίζα και την ξαναβάζω, αμέσως ξεκινά με την πρώτη :confused: ( George_Sp ακούς; )

George_Sp
03/10/2015, 18:23
Το Intel Rapid Storage δεν ασχολείται καθόλου με το κουμπί Power στα λάπτοπ σε hardware επίπεδο παρά μόνο σε software επίπεδο αν αντί να κάνεις κανονικό τερματισμό απλά κλείνεις το καπάκι της οθόνης ή το αφήνεις να σβήσει μόνο του σε κατάσταση sleep ή hibernation.
Το εμποδίζει δηλαδή μόνο από το να "ξυπνήσει" από κατάσταση "ύπνου" και πατώντας το power δεν δίνει εντολή στο σκληρό να εκκινήσει.
Αν το λαπτοπ δεν ακούει στο κουμπί power από τελείως σβηστό, το πρόβλημα είναι αλλού. Το να βγάζεις τη πρίζα σημαίνει οτι κλείνεις και την κατάσταση hibernation-sleep του λάπτοπ μιας και χωρίς παροχή ρεύματος κάνει μόνο του shutdown για να μην ξεμείνει από μπαταρία και χάσεις ότι προσωρινή εργασία μπήκε σε αναμονή αφού δεν έκανες τερματισμό.
Για γράψε μια και το ακριβές μοντέλο αλλά υποψιάζομαι οτι απλά δεν κάνεις κανονικό τερματισμό και η εξήγηση είναι τα παραπάνω.

AUFGEBRACHT
03/10/2015, 18:25
Dell Inspiron 3542. To Dell Rapid Storage πάντως το έκανα uninstall όπως είπα τελικά από αυτά που διάβασα...

George_Sp
03/10/2015, 18:31
Dell Inspiron 3542. To Dell Rapid Storage πάντως το έκανα uninstall όπως είπα τελικά από αυτά που διάβασα...

Αν η εγκατάσταση που προσπάθησες να επαναφέρεις με τα powershell ήταν η original Dell και όχι κάποια άλλη διανομή τότε πολύ πιθανόν η επιδιόρθωσή σου δε πέτυχε πλήρως. Κατέβασε ένα καθαρό iso εγκατάστασης της έκδοσης του λειτουργικού που έχει άδεια το laptop. κάνε clean install και ξαναδοκίμασε. :)

AUFGEBRACHT
03/10/2015, 18:34
Αν η εγκατάσταση που προσπάθησες να επαναφέρεις με τα powershell ήταν η original Dell και όχι κάποια άλλη διανομή τότε πολύ πιθανόν η επιδιόρθωσή σου δε πέτυχε πλήρως. Κατέβασε ένα καθαρό iso εγκατάστασης της έκδοσης του λειτουργικού που έχει άδεια το laptop. κάνε clean install και ξαναδοκίμασε. :)

Δεν θα το έκανε αυτό εξαρχής; Το σύμπτωμα ξεκίνησε μόλις κατέβασα το driver για το intel storage...

George_Sp
03/10/2015, 18:37
σε μια ήδη προβληματική εγκατάσταση όπως περιέγραψες, το να προσθέσεις και να αφαιρέσεις drivers κεντρικότατων συστημάτων, όπως η διαχείριση δίσκου της intel που περνάει τα πάντα μέσω του chipset της μητρικής και του sata controller, είναι κάτι που μπορεί να χειροτερέψει το πρόβλημα.

clean install :)

BLiTzER
03/10/2015, 18:40
Πληροφοριακά, έχω αναβαθμίσει σε win10 σε 3 υπολογιστές (2 προσωπικούς κι έναν της δουλειάς, όλοι είχαν win7 πριν), τους οποίους χρησιμοποιώ καθημερινά και τρέχουν απροβλημάτιστα και άψογα από την πρώτη μέρα.

George_Sp
03/10/2015, 18:41
Πληροφοριακά, έχω αναβαθμίσει σε win10 σε 3 υπολογιστές (2 προσωπικούς κι έναν της δουλειάς), τους οποίους χρησιμοποιώ καθημερινά και τρέχουν απροβλημάτιστα και άψογα από την πρώτη μέρα.

τους χρησιμοποιείς εσύ μάναμ. όχι ο μέσος χρήστης :D

noodles
04/10/2015, 18:50
Για καποιο λογο το πι σι μου αρνειται να Μπουταρη(γεια μας.......χικ) απο το drive.
Στο BIOS εχω ρυθμισει την σειρα προτιμησης(1ο) αλλα το ριμαδι συνεχιζει να μπαινει στα αθλια 10αρια.
Καμια ιδεα τι παει στραβα;

σε αλλα πισι το dvd-cd των windows μπουταρει κανονικα? αν οχι, μπορει να ειναι κατεστραμενο το dvd. τα υπολοιπα dvd-cd τα διαβαζει το drive σου? αν δε βγαλεις ακρη, φτιαξε φλασακι με bootable windows, ειναι πολυ πιο ευκολο.

teogtp
04/10/2015, 19:19
σε αλλα πισι το dvd-cd των windows μπουταρει κανονικα? αν οχι, μπορει να ειναι κατεστραμενο το dvd. τα υπολοιπα dvd-cd τα διαβαζει το drive σου? αν δε βγαλεις ακρη, φτιαξε φλασακι με bootable windows, ειναι πολυ πιο ευκολο.

Βασικα το πιο ευκολο απ'ολα ηταν να ανοιγα την μπαλκονοπορτα και να εφαρμοζα την παλια αλλα δοκιμασμενη τεχνικη windows "flight mode"............:a02:

Ρε καλα λεω εγω μηχανηματα του σατανα......αν θελουν σε τρελαινουν.

AUFGEBRACHT
11/10/2015, 08:35
σε μια ήδη προβληματική εγκατάσταση όπως περιέγραψες, το να προσθέσεις και να αφαιρέσεις drivers κεντρικότατων συστημάτων, όπως η διαχείριση δίσκου της intel που περνάει τα πάντα μέσω του chipset της μητρικής και του sata controller, είναι κάτι που μπορεί να χειροτερέψει το πρόβλημα.

clean install :)

Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από φορμάτ και τα σχετικά, εδώ και 20 χρόνια δεν έχω κάνει ποτέ σε υπολογιστή. Τελικά δεν ξέρω κατά πόσο φταίνε τα Win10, μάλλον η μ@λ@κία είναι της Dell, ΗΡ και πάλι ΗΡ τελικά και ας λένε μερικοί, η συμβίωση με τη Dell μου έχει αφήσει κάκιστες εντυπώσεις.

http://en.community.dell.com/support-forums/software-os/f/4997/t/19647043?pi239031352=3
http://en.community.dell.com/support-forums/laptop/f/3518/t/19647228

Προχτές εγκατέστησα πάλι το Intel Rapid Driver και το έκανα απεγκατάσταση με CCleaner, το πρόβλημα έδειξε να εξαφανίζεται, ο υπολογιστής άνοιγε κανονικά και μόλις τον έβαζα σε sleep mode άνοιγε κανονικότατα. Σήμερα το πρωί πάλι τα ίδια, πρέπει να πατήσεις το on συνεχόμενα για 10'' ή να βγάλεις στιγμιαία την πρίζα για να ξεκινήσει, στο δε sleep mode έκλεισε δια παντός και μόλις το άνοιξα έβγαλ μήνυμα πως δεν έγινε κανονικός τερματισμός. Με εντολή powercfg -Energy θα δείξει τίποτα λες;

George_Sp
11/10/2015, 11:57
Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από φορμάτ και τα σχετικά, εδώ και 20 χρόνια δεν έχω κάνει ποτέ σε υπολογιστή. Τελικά δεν ξέρω κατά πόσο φταίνε τα Win10, μάλλον η μ@λ@κία είναι της Dell, ΗΡ και πάλι ΗΡ τελικά και ας λένε μερικοί, η συμβίωση με τη Dell μου έχει αφήσει κάκιστες εντυπώσεις.

http://en.community.dell.com/support-forums/software-os/f/4997/t/19647043?pi239031352=3
http://en.community.dell.com/support-forums/laptop/f/3518/t/19647228

Προχτές εγκατέστησα πάλι το Intel Rapid Driver και το έκανα απεγκατάσταση με CCleaner, το πρόβλημα έδειξε να εξαφανίζεται, ο υπολογιστής άνοιγε κανονικά και μόλις τον έβαζα σε sleep mode άνοιγε κανονικότατα. Σήμερα το πρωί πάλι τα ίδια, πρέπει να πατήσεις το on συνεχόμενα για 10'' ή να βγάλεις στιγμιαία την πρίζα για να ξεκινήσει, στο δε sleep mode έκλεισε δια παντός και μόλις το άνοιξα έβγαλ μήνυμα πως δεν έγινε κανονικός τερματισμός. Με εντολή powercfg -Energy θα δείξει τίποτα λες;

Το πρόβλημά σου δεν έχει λυθεί άσχετα του αν δούλεψε για λίγο. Η εγκατάσταση θέλει ψάξιμο από τεχνικό ή ξήλωμα και καθαρή εγκατάσταση. :)

Με τα Dell δουλεύω σε πελάτες μου χρόνια. Είναι τα πιο αξιόπιστα μηχανήματα και όλες οι άλλες μάρκες έρχονται μετά. Η HP κάνει φιλότιμες προσπάθειες την τελευταία 2ετία αλλά ακόμα την Dell δεν την πιάνει.

noodles
13/10/2015, 10:03
Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από φορμάτ και τα σχετικά, εδώ και 20 χρόνια δεν έχω κάνει ποτέ σε υπολογιστή. Τελικά δεν ξέρω κατά πόσο φταίνε τα Win10, μάλλον η μ@λ@κία είναι της Dell, ΗΡ και πάλι ΗΡ τελικά και ας λένε μερικοί, η συμβίωση με τη Dell μου έχει αφήσει κάκιστες εντυπώσεις.

http://en.community.dell.com/support-forums/software-os/f/4997/t/19647043?pi239031352=3
http://en.community.dell.com/support-forums/laptop/f/3518/t/19647228

Προχτές εγκατέστησα πάλι το Intel Rapid Driver και το έκανα απεγκατάσταση με CCleaner, το πρόβλημα έδειξε να εξαφανίζεται, ο υπολογιστής άνοιγε κανονικά και μόλις τον έβαζα σε sleep mode άνοιγε κανονικότατα. Σήμερα το πρωί πάλι τα ίδια, πρέπει να πατήσεις το on συνεχόμενα για 10'' ή να βγάλεις στιγμιαία την πρίζα για να ξεκινήσει, στο δε sleep mode έκλεισε δια παντός και μόλις το άνοιξα έβγαλ μήνυμα πως δεν έγινε κανονικός τερματισμός. Με εντολή powercfg -Energy θα δείξει τίποτα λες;

μαλλον εχεις ενεργοποιοησει τη λειτουργια sleep mode και δουλευει συνεχεια ετσι. δες εδω μηπως μπορεσεις και το απενεργοποιησεις http://www.wikihow.com/Disable-Automatic-Sleep-on-Windows-or-Mac
στον πινακα ελεγχου το προγραμμα το βλεπεις εγκατεστημενο? αν ναι, δοκιμασε να μπεις σε λειτουργια safe mode και να το σβησεις απο εκει.

AUFGEBRACHT
13/10/2015, 16:47
Το sleep mode αν δεν κάνω λάθος είναι πότε αδρανοποιείται το PC όταν δεν χρησιμοποιείται για κάποιο χρονικό διάστημα, δεν είναι αυτό. Αυτή η παπαριά το Intel Storage τα έκανε όλα, αν και το έκανα uninstall ψάχνοντας στις πληροφορίες συστήματος βρήκα στους drivers του συστήματος αυτά που έχω κυκλώσει και μάλλον είναι από αυτό... το ένα μάλιστα από αυτά φαίνεται να τρέχει ακόμα με το που κάνει boot ο υπολογιστής...

342932

George_Sp
13/10/2015, 18:30
αν δεις δεξιά γράφει stopped οπότε δεν είναι αυτό το πρόβλημά σου.
δεν είναι κακό να ακούτε και καμιά γνώμη όταν σας τη λέμε :)

AUFGEBRACHT
13/10/2015, 18:40
αν δεις δεξιά γράφει stopped οπότε δεν είναι αυτό το πρόβλημά σου.
δεν είναι κακό να ακούτε και καμιά γνώμη όταν σας τη λέμε :)

Τη γνώμη σου την ακούω και τη σέβομαι, από την αρχή έχεις μιλήσει για φορμάτ, απλά εξήγησα ότι δεν το κατέχω (δεν είναι ντροπή) και δεν έχω κάνει ποτέ φορμάτ και clean istall. Επίσης εδώ που μένω δεν εμπιστεύομαι τα μαστόρια των PC. Οπότε προς το παρόν προσπαθώ να διατηρήσω το σερί μη φορμάτ μήπως και βρω λύση με άλλο τρόπο. Επί του παρόντος, μιλάω για το iaStoreA το οποίο τρέχει ακόμα και το start mode είναι σε boot.

George_Sp
13/10/2015, 18:46
Τη γνώμη σου την ακούω και τη σέβομαι, από την αρχή έχεις μιλήσει για φορμάτ, απλά εξήγησα ότι δεν το κατέχω (δεν είναι ντροπή) και δεν έχω κάνει ποτέ φορμάτ και clean istall. Επίσης εδώ που μένω δεν εμπιστεύομαι τα μαστόρια των PC. Οπότε προς το παρόν προσπαθώ να διατηρήσω το σερί μη φορμάτ μήπως και βρω λύση με άλλο τρόπο. Επί του παρόντος, μιλάω για το iaStoreA το οποίο τρέχει ακόμα και το start mode είναι σε boot.

Κατανοώ οτι προσπαθείς να βρεις λύση, αλλά πίστεψέ με σε κάποιες περιπτώσεις είναι απλά αδύνατον.
Το iastorea είναι ο intel driver για το chipset σου και ένας από τους βασικότερους. Για να σου δώσω να καταλάβεις είναι ο πρώτος που περνάει πριν από οτιδήποτε άλλο (κάρτα γραφικών, κάρτα ήχου, wireless, ethernet κλπ) γιατί αποτελεί τον πρώτο driver που διαβάζει το chipset της μητρικής πλακέτας. Αν προσέξεις στα κυκλωμένα τα services είναι κλειστά αλλά ο driver παρόλαυτά είναι εκεί. Είτε μπαίνεις σε safe mode και ξηλώνεις τα πάντα σχετικά με chipset drivers (και προσπαθείς μετά από επιδιόρθωση registry να περάσεις καθαρά τα νέα drivers), είτε κάνεις clean install.
Αν ήσουν τεχνικός θα έκανες το 1ο σε χρόνο 10λεπτά. Επειδή δεν είσαι θα παλεύεις μέρες ενώ ένα φορμάτ θα το χες τελειώσει σε 1ώρα.

George_Sp
13/10/2015, 18:49
αυτή είναι η βιβλιοθήκη με τα αποθηκευμένα αρχεία των drivers. καλό είναι να μην αρχίσεις να σκαλίζεις παραπάνω. διάβασε το προηγούμενο μήνυμά μου.....αν θες να κάνω μια πρώιμη μαντεψιά σε βλέπω σύντομα με μπλε οθόνες ή τη μαύρη που θα γράφει (operating system not found. press alt+ctrl+del to boot from another media)

AUFGEBRACHT
13/10/2015, 18:49
Εκτιμώ το χρόνο σου και το ότι απαντάς άμεσα, μπορώ να ρωτήσω και κάτι άλλο;

George_Sp
13/10/2015, 18:52
όχι! :D
ρώτα βρε :lol:

(που εξαφανίστηκε το post σου? θα μας κολλήσεις και ιούς το forum με το παλιο-Kaspersky) :lol:

AUFGEBRACHT
13/10/2015, 18:58
1) Το εξαφάνισα γιατί κατάλαβα ότι ήταν βλακεία αυτό που θα ρώταγα...
2) Δεν εγκρίνεις το Kaspersky? :D Bitdefender?
3) Μπορώ να βρω κάπου οδηγίες για την πρώτη περίπτωση που αναφέρεις με το ξήλωμα σε safe mode?
4) Αν έχεις χρόνο ρίξε μια ματιά κι εδώ... http://answers.microsoft.com/en-us/windows/wiki/windows_7-hardware/uninstalling-the-intelr-rapid-storage-technology/e3c4b6d6-56ba-4ac5-be50-89843c9d9b22 λύση 2 άνευ των βημάτων 12-13...

Υπόχρεος ειλικρινά!!!

George_Sp
13/10/2015, 19:06
1) Το εξαφάνισα γιατί κατάλαβα ότι ήταν βλακεία αυτό που θα ρώταγα...
2) Δεν εγκρίνεις το Kaspersky? :D Bitdefender?
3) Μπορώ να βρω κάπου οδηγίες για την πρώτη περίπτωση που αναφέρεις με το ξήλωμα σε safe mode?
4) Αν έχεις χρόνο ρίξε μια ματιά κι εδώ... http://answers.microsoft.com/en-us/windows/wiki/windows_7-hardware/uninstalling-the-intelr-rapid-storage-technology/e3c4b6d6-56ba-4ac5-be50-89843c9d9b22 λύση 2 άνευ των βημάτων 12-13...

Υπόχρεος ειλικρινά!!!

δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις. μόνο χαζές απαντήσεις
Kaspersky Panda McAfee και Nod32 έχουν πάρει πόδι πλέον έτσι που τα κάνανε.
Adblock plus στον browser και AVG free ή Bitdefender (αν κάποιος θέλει σώνει και καλά να πληρώσει Antivirus) και προφανώς δε πατάμε σε ότι cr@ck και π@π@ριτσα σελίδα βρούμε στο ίντερνετ. Ο ιός έχει ήδη μπει και το να διαγράψει το antivirus ένα κομμάτι του εκτελέσιμο, είναι πλέον αργά.
ανάλογα το laptop για να μπεις safe mode έχει και διαφορετική διαδικασία.στις περισσότερες περιπτώσεις δουλεύει το F8 κατά το boot μετά την post screen.
αλλιώς στον πίνακα ελέγχου, ανάκτηση και αναβάθμιση στις επιλογές για εξελιγμένη έναρξη.

Bowleno
13/10/2015, 19:20
Μιας και το έφερε η κουβέντα... εγώ χρησιμοποιώ το avast free, λέει η να το ξηλώσω και να βάλω το avg;

George_Sp
13/10/2015, 19:24
Μιας και το έφερε η κουβέντα... εγώ χρησιμοποιώ το avast free, λέει η να το ξηλώσω και να βάλω το avg;

αν δεν έχεις κολλήσει κάτι και δουλεύει το σύστημα όπως πρέπει, τότε κάνεις σωστή χρήση και είσαι οκ. δεν είναι κακό το avast. για τα γούστα μου, απλά πετάει πολλά μηνύματα.

AUFGEBRACHT
13/10/2015, 19:35
To Kasperksy τι έκανε που λες παραπάνω; Η ασυμβατότητα και οι περιορισμοί με τα Win10 ή κάτι άλλο;

ΝIKOLTSOS
13/10/2015, 19:37
George_SP, κάτι άσχετο μιας και εσύ δεν γουστάρεις το McAfee (ούτε εγώ) αλλά με έπεισαν ότι είναι το καλύτερο και για αυτό το έβλαλα....

Θεωρείς ότι το McAfee είναι ό λόγος που δεν μπορώ να κάνω log in στο Skype από το pc?
Έχω κάνει τα πάντα και firewall off.... και uninstall το skype κτλ. και από το roaming έκανα αλλαγές... αλλά τίποτα....

Bowleno
13/10/2015, 19:37
αν δεν έχεις κολλήσει κάτι και δουλεύει το σύστημα όπως πρέπει, τότε κάνεις σωστή χρήση και είσαι οκ. δεν είναι κακό το avast. για τα γούστα μου, απλά πετάει πολλά μηνύματα.

Mια χαρά δουλεύει το σύστημά μου, σωστός για τα μηνύματα που πετάει, τα έχω συνηθίσει και δεν με χαλάνε τόσο.
Με έχει προστατέψει πολλάκις από ιούς σε "περίεργες¨σελίδες :D

George_Sp
13/10/2015, 19:38
To Kasperksy τι έκανε που λες παραπάνω; Η ασυμβατότητα και οι περιορισμοί με τα Win10 ή κάτι άλλο;

τραβάνε πολλούς πόρους και θέλουν αρκετή παραμετροποίηση αλλιώς σου κλειδώνουν πολλά. Άσε που γενικά ότι πολυδιαφημίζεται πάντα έχει μειονεκτήματα από πίσω λόγω συμφωνιών με άλλες εταιρίες.....που είναι μεγάλη κουβέντα να αναλύσω εδώ.

να ξέρετε οτι ο βασικός κανόνας προστασίας από ιούς είναι ένας.

Αν δε ξέρουμε που βρίσκουμε κάτι, από καθαρά και δοκιμασμένα site, δεν κάνουμε πειράματα

σαν τεχνικός αν δεν είμαι σίγουρος για ένα αρχείο, έχω πάντα ένα virtual λειτουργικό για dummy καταστάσεις.

George_Sp
13/10/2015, 19:41
George_SP, κάτι άσχετο μιας και εσύ δεν γουστάρεις το McAfee (ούτε εγώ) αλλά με έπεισαν ότι είναι το καλύτερο και για αυτό το έβλαλα....

Θεωρείς ότι το McAfee είναι ό λόγος που δεν μπορώ να κάνω log in στο Skype από το pc?
Έχω κάνει τα πάντα και firewall off.... και uninstall το skype κτλ. και από το roaming έκανα αλλαγές... αλλά τίποτα....

Αν ρωτήσεις τους περισσότερους τεχνικούς ποιο θεωρούν το χειρότερο antivirus θα σου πουν το McAfee....και αν τους ρωτήσεις γιατί....μάλλον θα πάρεις και την ίδια αναλυτική απάντηση "οτι το McAfee είναι ιός από μόνο του". Εδώ και χρόνια παίζει στη λίστα ως το χειρότερο σε σημείο bloatware. Ελπίζω να σε κάλυψα. ;)

Μπορώ να φανταστώ το McAfee να ευθύνεται για πολλά. Μπορεί και για το Skype σου αλλά από δω όπως τα κουβεντιάζουμε τίποτα δεν είναι βέβαιο.

ΝIKOLTSOS
13/10/2015, 19:53
Αν ρωτήσεις τους περισσότερους τεχνικούς ποιο θεωρούν το χειρότερο antivirus θα σου πουν το McAfee....και αν τους ρωτήσεις γιατί....μάλλον θα πάρεις και την ίδια αναλυτική απάντηση "οτι το McAfee είναι ιός από μόνο του". Εδώ και χρόνια παίζει στη λίστα ως το χειρότερο σε σημείο bloatware. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Μπορώ να φανταστώ το McAfee να ευθύνεται για πολλά. Μπορεί και για το Skype σου αλλά από δω όπως τα κουβεντιάζουμε τίποτα δεν είναι βέβαιο.

Και εγώ αυτά έλεγα αλλά είπα να ακούσω τον μ@$%#^&@$&#$%κα και να μην κάνω τον έξυπνο σε ξένα χωράφια...
Τσάμπα λεφτά....
Λες να κάνω την λύση που έχεις στην προηγούμενη σελίδα...?
Adblock plus στον browser και AVG free ή Bitdefender....?

George_Sp
13/10/2015, 19:54
Και εγώ αυτά έλεγα αλλά είπα να ακούσω τον μ@$%#^&@$&#$%κα και να μην κάνω τον έξυπνο σε ξένα χωράφια...
Τσάμπα λεφτά....
Λες να κάνω την λύση που έχεις στην προηγούμενη σελίδα...?
Adblock plus στον browser και AVG free ή Bitdefender....?


ναι. μετά το ξήλωμα του McAfee τρέξε ένα ccleaner με registry clean + file clean. και μετά πέρνα avg free και adblock plus

ΝIKOLTSOS
13/10/2015, 19:56
Για το free να φανταστώ λες ε??

Για το iοbit advanced system care τι λες?

George_Sp
13/10/2015, 19:57
Για το free να φανταστώ λες ε??

Για το iοbit advanced system care τι λες?

ναι για το free. επέλεξε μόνο το antivirus. το security δε χρειάζεται.

μακριά από το 2ο. :)

ΝIKOLTSOS
13/10/2015, 20:00
Κάπως έτσι τα έχω και εγώ στο μυαλό μου...
Ωραία ωραία θα σε ζαλίζω για διάφορα από εδώ και μπρος!!!!:D

Ξεκινάω την αλλαγή!!!

George_Sp
13/10/2015, 20:06
Κάπως έτσι τα έχω και εγώ στο μυαλό μου...
Ωραία ωραία θα σε ζαλίζω για διάφορα από εδώ και μπρος!!!!:D

Ξεκινάω την αλλαγή!!!

Στα μέτρα του δυνατού το πρήξιμο. Δεν είναι το χόμπυ μου αλλά ζω από αυτό :beer:

AUFGEBRACHT
13/10/2015, 20:09
ανάλογα το laptop για να μπεις safe mode έχει και διαφορετική διαδικασία.στις περισσότερες περιπτώσεις δουλεύει το F8 κατά το boot μετά την post screen.αλλιώς στον πίνακα ελέγχου, ανάκτηση και αναβάθμιση στις επιλογές για εξελιγμένη έναρξη.

Εντάξει σε safe mode έχω μπει και ξέρω να μπω, εννοούσα το ξήλωμα των chipset drivers και πέρασμα εκ νέου.

ΝIKOLTSOS
13/10/2015, 20:12
Προφανώς..
Και ευχαριστώ...
:beer:

George_Sp
13/10/2015, 20:13
Εντάξει σε safe mode έχω μπει και ξέρω να μπω, εννοούσα το ξήλωμα των chipset drivers και πέρασμα εκ νέου.

ε δεν έχει κάτι άλλο.......πας στις ιδιότητες συσκευών με δεξί κλικ στο εικονίδιο του υπολογιστή και πατάς αφαίρεση οδηγών επιλέγοντας αυτούς που γράφουν intel ahci.

AUFGEBRACHT
13/10/2015, 20:19
Έχει... το εκ νέου πέρασμα :D από που τους περνάμε εκ νέου; Intel; Dell; Πάλι σε safe mode;

ΝIKOLTSOS
13/10/2015, 20:24
Όλα μπήκαν στην θέση τους...

To πρόβλημα με το Skype δεν λύθηκε...!!!
Πολύ περίεργο.... μόνο από στα Windows έχω πρόβλημα!!!

Που θα παέι θα το βρούμε...

George_Sp
13/10/2015, 20:27
Έχει... το εκ νέου πέρασμα :D από που τους περνάμε εκ νέου; Intel; Dell; Πάλι σε safe mode;

Μπες με κανονικό boot στην επιφάνεια εργασίας και πέρνα αυτόν

http://www.win-raid.com/t2f23-Intel-RST-RSTe-Drivers-newest-v-WHQL-v-WHQL.html


disclaimer. επειδή αρχίζουμε και μπαίνουμε σε πιο advanced χωράφια δεν ευθύνομαι για τυχόν θέματα σου προκύψουν. έχει ήδη αποφασίσει να βγάλεις άκρη μόνος σου :)

AUFGEBRACHT
13/10/2015, 20:32
Μπες με κανονικό boot στην επιφάνεια εργασίας και πέρνα αυτόν

http://www.win-raid.com/t2f23-Intel-RST-RSTe-Drivers-newest-v-WHQL-v-WHQL.html

Θυμήθηκα πως το laptop είναι ακόμα στην εγγύηση οπότε θα μιλήσω με την τεχνική υποστήριξη της Dell και θα ακολουθήσω την αρχική σου συμβουλή για επικοινωνία με τεχνικό. Κρατάω και το παραπάνω για να του ρίξω μια ματιά με καθαρότερο μυαλό αργότερα, όπως και να έχει ειλικρινά σ ευχαριστώ για το χρόνο σου, υπόχρεος :beer: Εάν ποτέ σε βγάλει ο δρόμος σου Κορινθία έχεις κέρασμα!!!

George_Sp
13/10/2015, 20:34
Θυμήθηκα πως το laptop είναι ακόμα στην εγγύηση οπότε θα μιλήσω με την τεχνική υποστήριξη της Dell και θα ακολουθήσω την αρχική σου συμβουλή για επικοινωνία με τεχνικό. Κρατάω και το παραπάνω για να του ρίξω μια ματιά με καθαρότερο μυαλό αργότερα, όπως και να έχει ειλικρινά σ ευχαριστώ για το χρόνο σου, υπόχρεος :beer: Εάν ποτέ σε βγάλει ο δρόμος σου Κορινθία έχεις κέρασμα!!!

Υπολόγισε οτι αν πεις στην τεχνική υποστήριξη της Dell οτι ράβεις ξηλώνεις drivers μόνος σου με υποστήριξη από forum όπως το moto.gr, μάλλον θα σε χρεώσουν για κάποια software-ική παρέμβαση κάνουν μέσω remote...αν κάνουν.
Γενικά τα θέματα software δε καλύπτονται στην εγγύηση από καμία εταιρία. :)

AUFGEBRACHT
13/10/2015, 20:40
Αν το λαπτοπ δεν ακούει στο κουμπί power από τελείως σβηστό, το πρόβλημα είναι αλλού. Το να βγάζεις τη πρίζα σημαίνει οτι κλείνεις και την κατάσταση hibernation-sleep του λάπτοπ μιας και χωρίς παροχή ρεύματος κάνει μόνο του shutdown για να μην ξεμείνει από μπαταρία και χάσεις ότι προσωρινή εργασία μπήκε σε αναμονή αφού δεν έκανες τερματισμό.
Για γράψε μια και το ακριβές μοντέλο αλλά υποψιάζομαι οτι απλά δεν κάνεις κανονικό τερματισμό και η εξήγηση είναι τα παραπάνω.

Ξαναδιάβασα και αυτό που είχες γράψει αρχικά και μου ήρθε φλασιά Ραν-Ταν-Πλαν τουτέστιν ετεροχρονισμένα. Να έχει κάνει κάποια αλλαγή στo power options και να παίζει κανά θέμα επειδή δεν έχω τη μπαταρία αλλά δουλεύει μόνο με ρεύμα; Όπως είχα πει μόλις βγάζω το ρεύμα στιγμιαία και το ξαναβάζω, δουλεύει τσακμάκι...

George_Sp
13/10/2015, 20:44
Ξαναδιάβασα και αυτό που είχες γράψει αρχικά και μου ήρθε φλασιά Ραν-Ταν-Πλαν τουτέστιν ετεροχρονισμένα. Να έχει κάνει κάποια αλλαγή στo power options και να παίζει κανά θέμα επειδή δεν έχω τη μπαταρία αλλά δουλεύει μόνο με ρεύμα; Όπως είχα πει μόλις βγάζω το ρεύμα στιγμιαία και το ξαναβάζω, δουλεύει τσακμάκι...

κακώς έχεις βγάλει τη μπαταρία από πάνω. είναι το μοναδικό φίλτρο για αυξομειώσεις ρεύματος από την πρίζα του τοίχου μέχρι τη μητρική σου. η μπαταρία στα λάπτοπ δουλεύει όπως το ups για τους σταθερούς.
αν έχεις επιλέξει συγκεκριμένο πλάνο στα power options το να βάλεις βγάλεις ahci driver δε το επηρεάζει.
καλού κακού τσέκαρε και την επιλογή για προχωρημένους αν ο σκληρός σβήνει στα 20λεπτά ή αν δε σβήνει ποτέ.

AUFGEBRACHT
13/10/2015, 20:45
Υπολόγισε οτι αν πεις στην τεχνική υποστήριξη της Dell οτι ράβεις ξηλώνεις drivers μόνος σου με υποστήριξη από forum όπως το moto.gr, μάλλον θα σε χρεώσουν για κάποια software-ική παρέμβαση κάνουν μέσω remote...αν κάνουν.
Γενικά τα θέματα software δε καλύπτονται στην εγγύηση από καμία εταιρία. :)

Όχι, δεν θα τους αναφέρω το moto.gr γιατί παίζει να ξέρουν τον Ντάλτον :D Θα μιλήσω μαζί τους μιας και η παπαριά έγινε μόλις έκανα την αναβάθμιση του driver από τη σελίδα υποστήριξής τους και καπάκι εμφανίστηκε το πρόβλημα, έχω παραθέσει και σελίδες χρηστών Dell πιο πάνω που την κατηγορούν για το συγκεκριμένο update, όπως και για το update του BIOS (αυτό δεν το έκανα ευτυχώς). Το μόνο που έκανα ήταν να κάνω uninstall το συγκεκριμένο driver, δεν έχω κάνει κάτι άλλο.

George_Sp
13/10/2015, 20:46
Όχι, δεν θα τους αναφέρω το moto.gr γιατί παίζει να ξέρουν τον Ντάλτον :D Θα μιλήσω μαζί τους μιας και η παπαριά έγινε μόλις έκανα την αναβάθμιση του driver από τη σελίδα υποστήριξής τους και καπάκι εμφανίστηκε το πρόβλημα, έχω παραθέσει και σελίδες χρηστών Dell πιο πάνω που την κατηγορούν για το συγκεκριμένο update, όπως και για το update του BIOS (αυτό δεν το έκανα ευτυχώς). Το μόνο που έκανα ήταν να κάνω uninstall το συγκεκριμένο driver, δεν έχω κάνει κάτι άλλο.

ουκεη. προχώρα :P

AUFGEBRACHT
13/10/2015, 20:50
κακώς έχεις βγάλει τη μπαταρία από πάνω. είναι το μοναδικό φίλτρο για αυξομειώσεις ρεύματος από την πρίζα του τοίχου μέχρι τη μητρική σου. η μπαταρία στα λάπτοπ δουλεύει όπως το ups για τους σταθερούς.
αν έχεις επιλέξει συγκεκριμένο πλάνο στα power options το να βάλεις βγάλεις ahci driver δε το επηρεάζει.
καλού κακού τσέκαρε και την επιλογή για προχωρημένους αν ο σκληρός σβήνει στα 20λεπτά ή αν δε σβήνει ποτέ.


342955

duke200
13/10/2015, 20:50
Ξαναδιάβασα και αυτό που είχες γράψει αρχικά και μου ήρθε φλασιά Ραν-Ταν-Πλαν τουτέστιν ετεροχρονισμένα. Να έχει κάνει κάποια αλλαγή στo power options και να παίζει κανά θέμα επειδή δεν έχω τη μπαταρία αλλά δουλεύει μόνο με ρεύμα; Όπως είχα πει μόλις βγάζω το ρεύμα στιγμιαία και το ξαναβάζω, δουλεύει τσακμάκι...

πιστευω οτι η λαλακια έγινε με τα driver που ανεβοκατέβαζες. Δεν διάβασα, επαναφορά έκανες? Γενικα να θυμάσαι (όπως σοφά) τονισε και ο pro, οτι δεν κανουμε τίποτα στον υπολογιστή πριν είμαστε το δυνατόν πιο σίγουροι οτι γνωρίζουμε ποιο είναι το πρόβλημα. Το σίγουρο είναι οτι ο υπολογιστής και τα win10 είναι πιο έξυπνοι απο εμας...

AUFGEBRACHT
13/10/2015, 20:52
πιστευω οτι η λαλακια έγινε με τα driver που ανεβοκατέβαζες. Δεν διάβασα, επαναφορά έκανες? Γενικα να θυμάσαι (όπως σοφά) τονισε και ο pro, οτι δεν κανουμε τίποτα στον υπολογιστή πριν είμαστε το δυνατόν πιο σίγουροι οτι γνωρίζουμε ποιο είναι το πρόβλημα. Το σίγουρο είναι οτι ο υπολογιστής και τα win10 είναι πιο έξυπνοι απο εμας...

Restore όχι, δεν έκανα.

George_Sp
13/10/2015, 20:56
342955

change advanced power settings μαναμ :p

AUFGEBRACHT
13/10/2015, 21:02
change advanced power settings μαναμ :p

Που μυαλό με 2 μικρούλια μες στα πόδια μου; :D

342956

AUFGEBRACHT
13/10/2015, 21:02
Κι εδώ σχετικά με το sleep mode

342957

George_Sp
13/10/2015, 21:05
οκ. γύρνα και τις 2 επιλογές στο Never αντί για 10-20 και άστο για 25λεπτά απείραχτο να δούμε αν θα επανέλθει σωστά.

το hibernate κλείστο τελείως

Bowleno
13/10/2015, 21:10
Το σίγουρο είναι οτι ο υπολογιστής και τα win10 είναι πιο έξυπνοι απο εμας...

Mην είσαι τόσο σίγουρος.....

BLiTzER
13/10/2015, 21:30
Mην είσαι τόσο σίγουρος.....

Για την ακρίβεια, είναι το ίδιο έξυπνοι με τον χρήστη τους.

Bowleno
13/10/2015, 21:33
Για την ακρίβεια, είναι το ίδιο έξυπνοι με τον χρήστη τους.

ούτε καν....για να κάνουν μια οποιαδήποτε δουλειά, πρέπει κάποιος να τους "πει" ΠΩΣ να την κάνουν....

AUFGEBRACHT
13/10/2015, 21:46
οκ. γύρνα και τις 2 επιλογές στο Never αντί για 10-20 και άστο για 25λεπτά απείραχτο να δούμε αν θα επανέλθει σωστά.

το hibernate κλείστο τελείως

Το άφησα μισή ώρα απείραχτο, σωστά επανήλθε.

George_Sp
13/10/2015, 21:50
Το άφησα μισή ώρα απείραχτο, σωστά επανήλθε.

το λογαριασμό στη Κόρινθο :lol:

:beer:

BLiTzER
13/10/2015, 22:00
ούτε καν....για να κάνουν μια οποιαδήποτε δουλειά, πρέπει κάποιος να τους "πει" ΠΩΣ να την κάνουν....

Ακριβώς αυτό εννοώ. Αν είσαι χαζός, δε θα σε κάνει έξυπνο. Αν είσαι έξυπνος, κάνει θαύματα ;)

AUFGEBRACHT
13/10/2015, 22:12
το λογαριασμό στη Κόρινθο :lol:

:beer:


Για να δούμε και αύριο... δουλέψει-δεν δουλέψει ισχύει ο λογαριασμός :beer:

AUFGEBRACHT
13/10/2015, 22:25
Τελικά δεν... μόλις δοκίμασα να το κάνω sleep αντί για shutdown δεν ξεκίνησε κι όταν ξεκίνησε έβγαλε μήνυμα πως τα windows δεν τερματίστηκαν σωστά. Nevermind που λέγανε κι οι Nirvana, δεν είναι στο χέρι του, θα βρεθεί η άκρη, έστω κι αν είμαστε χαζοί...

George_Sp
13/10/2015, 22:30
Τελικά δεν... μόλις δοκίμασα να το κάνω sleep αντί για shutdown δεν ξεκίνησε κι όταν ξεκίνησε έβγαλε μήνυμα πως τα windows δεν τερματίστηκαν σωστά. Nevermind που λέγανε κι οι Nirvana, δεν είναι στο χέρι του, θα βρεθεί η άκρη, έστω κι αν είμαστε χαζοί...

τόσο πρόβλημα είναι να τον κάνεις shutdown αντί για sleep? άσε το καημένο το λαπτοπάκι να ξεκουραστεί και λίγο. του μειώνεις τη μακροζωία σε μπαταρία και λοιπά ηλεκτρονικά μέρη αν δε το κλείνεις ποτέ τελείως.
καταλαβαίνω οτι "λειτουργικά" δε δουλεύει όπως πρέπει στο 100% εφόσον το sleep αποτυγχάνει....αλλά εφόσον δεν είσαι διατεθειμένος να επισκεφτείς τεχνικό για το οικονομικό ή για άλλο λόγο με τους τεχνικούς εκεί στη Κόρινθο......δε μπορώ να βοηθήσω περισσότερο από εδώ :)

AUFGEBRACHT
13/10/2015, 22:34
τόσο πρόβλημα είναι να τον κάνεις shutdown αντί για sleep? άσε το καημένο το λαπτοπάκι να ξεκουραστεί και λίγο. του μειώνεις τη μακροζωία σε μπαταρία και λοιπά ηλεκτρονικά μέρη αν δε το κλείνεις ποτέ τελείως.
καταλαβαίνω οτι "λειτουργικά" δε δουλεύει όπως πρέπει στο 100% εφόσον το sleep αποτυγχάνει....αλλά εφόσον δεν είσαι διατεθειμένος να επισκεφτείς τεχνικό για το οικονομικό ή για άλλο λόγο με τους τεχνικούς εκεί στη Κόρινθο......δε μπορώ να βοηθήσω περισσότερο από εδώ :)

Πάντα shutdown τον κάνω, απλά όπως λες κ εσύ δοκίμασα το "λειτουργικό" κομμάτι. Πολλά έκανες και βοήθησες αρκετά, υπερευχαριστώ!!!

AUFGEBRACHT
28/10/2015, 11:02
Το πρόβλημά σου δεν έχει λυθεί άσχετα του αν δούλεψε για λίγο. Η εγκατάσταση θέλει ψάξιμο από τεχνικό ή ξήλωμα και καθαρή εγκατάσταση. :)

Με τα Dell δουλεύω σε πελάτες μου χρόνια. Είναι τα πιο αξιόπιστα μηχανήματα και όλες οι άλλες μάρκες έρχονται μετά. Η HP κάνει φιλότιμες προσπάθειες την τελευταία 2ετία αλλά ακόμα την Dell δεν την πιάνει.

Μηχανήματα του διαβόλου, θα μας τρελάνουν!!! Τελικά ακολουθήθηκε η αρχική συμβουλή σου και πήγα σε τεχνικό. Το εξέτασε, τα βρήκε όλα εντάξει και μου είπε πως δεν υπάρχει λόγος για φορμάτ γιατί πιστεύει πως πρόκειται για θέμα hardware και όχι software. Όση ώρα τον είχε εκεί τον υπολογιστή (κλασσικά όταν πας κάτι σε μάστορα) άνοιγε κι έκλεινε κανονικά. Τον κράτησε λίγο, του εξήγησα ότι το πρόβλημα παρουσιάστηκε με την αναθεματισμένη αναβάθμιση των drivers της Dell και μου είπε πως το Intel Rapid Storage δεν έχει σχέση. Η συμβουλή του ήταν να πάρω τηλ τη Dell και να τους εξηγήσω μήπως δεν κατάλαβαν καλά ότι το laptop όταν λέμε δεν ανοίγει δεν δίνει ρεύμα και όχι δεν φορτώνει το λειτουργικό. Πάω σε δεύτερο τεχνικό για δεύτερη γνώμη... αυτός δεν μπήκε καν στον κόπο να τον ανοίξει. Από τα συμπτώματα κατάλαβε ότι δεν είναι θέμα windows ή drivers αλλά hardware και αυτός. Η συμβουλή του ήταν αφού το κάνει μόνο όταν είναι στο ρεύμα, να δοκιμάσω να το δουλέψω μόνο με μπαταρία, του είπα ότι δεν έχει πρόβλημα όταν δουλεύει με μπαταρία, "φύγε μου λέει, θα δώσεις τζάμπα λεφτά να σου κάνω φορμάτ και μετά πάλι θα έχει θέμα". Λίγο πιο πέρα πετυχαίνω κι άλλο τεχνικό, δε βαριέσαι πάμε και σε αυτόν... Αυτός το μόνο που ρώτησε εάν έχει antivirus, βγάλε μου λέει το Kaspersky off και δοκίμασέ το έτσι. Βγαίνει το Kaspersky, 4 μέρες δούλευε ρολόι, έβρισα τους μ@λ@κες του Ρώσους με τα bugs και τις ασυμβατότητες, έκλαψα 5 μήνες συνδρομής, έβαλα το Bitdefender και... πάλι πρόβλημα!!! :cry:

Τώρα κάνει και νέο χουνέρι, αυτόματα αυξομειώνεται μερικές φορές το brightness της οθόνης όταν είναι στο ρεύμα και πάει τέρμα φωτεινότητα, μετά από μερικά δευτερόλεπτα παραμένει εκεί που είναι κανονικά... η απάντηση του τεχνικού ότι τα antivirus έχουν θέματα ασυμβατότητας με τα Win10, αλλά δεν υπάρχει λόγος για τζάμπα φορμάτ, 3 στους 3 δηλαδή...

George_Sp
28/10/2015, 12:10
Αν δε μπει το λάπτοπ πάνω σε πάγκο τεχνικού για 2 μέρες να κάνει διάφορα τεστ άκρη δε θα βγάλεις. Είναι σαν τη περίπτωση της μπουζόπιπας που ακουστικά οι μισοί έλεγαν βαράει βαλβίδα.
Εξαρτάται και πόση ώρα το εξέτασε και σου βγαλε πόρισμα.

Αυτό με το νέο χουνέρι στη φωτεινότητα βάζουν άλλα δεδομένα στην εξίσωση. Αν το έχεις στο ρεύμα και η φωτεινότητα είναι στο τέρμα και ξαφνικά πέφτει σε άλλο επίπεδο πάει να πει οτι το λειτουργικό "διαβάζει" αλλαγή κατάστασης ρεύματος σε "λειτουργία μπαταρίας" οπότε σου ρίχνει την φωτεινότητα για εξοικονόμηση (αν υποθέσουμε οτι τα power settings δουλεύουν σωστά).
Το λάπτοπ λοιπόν αλλάζει κατάσταση παροχής ενέργειας για κάποιο λόγο. Software?Antivirus? Hardware γιατί η μπαταρία έχει πρόβλημα και δε φορτίζει συνεχώς? Πλακέτα γιατί το DC module τα έπαιξε?

Στο ξαναλέω. Το λάπτοπ θέλει ψάξιμο από το μηδέν με φρέσκια εγκατάσταση windows για να αποκλείσεις software-ικό πρόβλημα ή συνδυασμό προγραμμάτων και εγκατάστασης και να πας ΚΑΘΑΡΑ στο πρόβλημα hardware άρα και να επιστραφεί στη DELL εντός εγγύησης ως ελαττωματικό.

Εγώ αν μου το δινες να το αναλάβω θα έβαζα δικό μου δίσκο. Θα έκανα φρέσκια εγκατάσταση και θα του έκανα όσα τεστ παροχής ενέργειας θα έπρεπε να κάνω για να αποκλείσω το θέμα software. Αναβάθμιση bios στο τελευταίο επίσημο και αν συνέχιζε. Email με screenshots των ενεργειών και πακετάκι στη DELL για άλλο.

duke200
28/10/2015, 12:20
θα λεγα να το πας σε καποιον φίλο που ξερει απο υπολογιστες (γιατι στις αντιπροσωπείες θα σε γδάρουνε) να κανει ένα φορματ , να αποκλείσεις το θεμα software όπως λεει και ο george sp και απο κει και περα αν συνεχίζει τα κουλά να το πας στην αντιπροσωπεία για έλεγχο του hardware στα πλαισια της εγγύησης (εφόσον είσαι ακόμα στην εγγύησηση) και ας βγάλουν αυτοί τα κάστανα απο τη φωτιά.

dimmie_72
28/10/2015, 12:22
Θυμήθηκα πως το laptop είναι ακόμα στην εγγύηση

1 πράγμα δεν καταλαβαίνω.

Σε πρόβλημα με lenovo εντός εγγύησης, με 1 τηλ. στην εταιρεία έστειλαν courier στην πόρτα μου, το παρέλαβαν, το επισκεύασαν και το επέστρεψαν. Αυτά.

Α, δεν χρέωσαν ούτε καν μεταφορικά.

George_Sp
28/10/2015, 12:29
1 πράγμα δεν καταλαβαίνω.

Σε πρόβλημα με lenovo εντός εγγύησης, με 1 τηλ. στην εταιρεία έστειλαν courier στην πόρτα μου, το παρέλαβαν, το επισκεύασαν και το επέστρεψαν. Αυτά.

Α, δεν χρέωσαν ούτε καν μεταφορικά.

Την ίδια εγγύηση (και καλύτερη ως προς τη διάρκεια αποκατάστασης) έχει η Dell.

AUFGEBRACHT
28/10/2015, 12:33
Αμ αυτό έκανα, για ψάξιμο το πήγα και έβγαλαν πόρισμα ότι είναι hardware. Το (νέο) θέμα με τη φωτεινότητα ξεκίνησε όταν έγινε εγκατάσταση του Bitdefender Internet Security και συμβαίνει το αντίθετο, σε λειτουργία ρεύματος κάνει τα κουλά του και ενώ το έχω στο 76% φωτεινότητα πάει μόνο του 100% φωτεινότητα, δεν την μειώνει, την αυξάνει και μετά από λίγα δευτερόλεπτα επανέρχεται εκεί που ήταν κανονικά. Τα προβλήματα όλα συμβαίνουν όταν είναι στο ρεύμα, με ή χωρίς μπαταρία μέσα. Όταν δουλεύει με μπαταρία, όλα ρολόι, ούτε αυξομειώσεις, ούτε προβλήματα στο να ξεκινήσει. Με προβληματίζει ότι όταν έβγαλα off το Kasperksy δοκιμαστικά 4 μέρες δεν είχα κάποιο πρόβλημα και εμφανίστηκα πάλι όταν έβαλα το Bitdefender, αλλά 2 στα 2 antivirus? Κάτι παίζει με τις ρυθμίσεις ενέργειας... σε μια αναζήτηση είχα διαβάσει από κάποιον ότι η εγκατάσταση του Intel Rapid Storage driver του είχε κάνει αλλαγές στις ρυθμίσεις ενέργειας. Έχω κάνει βέβαια επαναφορά στις default ρυθμίσεις όπως και στις αρχικές ρυθμίσεις του BIOS αλλά δεν άλλαξε κάτι.

AUFGEBRACHT
28/10/2015, 12:36
1 πράγμα δεν καταλαβαίνω.

Σε πρόβλημα με lenovo εντός εγγύησης, με 1 τηλ. στην εταιρεία έστειλαν courier στην πόρτα μου, το παρέλαβαν, το επισκεύασαν και το επέστρεψαν. Αυτά.

Α, δεν χρέωσαν ούτε καν μεταφορικά.

Μίλησα με Dell και ο τεχνικός μου είπε επί λέξει "κάνε ένα φορμάτ και αν δεν διορθωθεί θα το πάρουμε πίσω για έλεγχο".

AUFGEBRACHT
29/10/2015, 15:43
George_Sp είσαι εδώ; :D (Με έχεις ανεχτεί πολύ, να σου κάνω μια τελευταία ερώτηση γιατί διαφαίνεται μια άκρη...)

DrEvil
29/10/2015, 16:12
Μίλησα με Dell και ο τεχνικός μου είπε επί λέξει "κάνε ένα φορμάτ και αν δεν διορθωθεί θα το πάρουμε πίσω για έλεγχο".

Ε, παρτους τηλ κι εσυ, πες οτι εκανες φορματ και παλι κανει τα ιδια, σε μεγαλο ποσοστο θα σου αλλαξουν μητρικη (ιδια εμπειρια).

George_Sp
29/10/2015, 16:17
George_Sp είσαι εδώ; :D (Με έχεις ανεχτεί πολύ, να σου κάνω μια τελευταία ερώτηση γιατί διαφαίνεται μια άκρη...)

speak







:lol:

AUFGEBRACHT
29/10/2015, 16:20
Ε, παρτους τηλ κι εσυ, πες οτι εκανες φορματ και παλι κανει τα ιδια, σε μεγαλο ποσοστο θα σου αλλαξουν μητρικη (ιδια εμπειρια).

Μίλησα πάλι μαζί τους, μου είπαν πως πιθανότατα το πρόβλημα έγκειται στο ότι έγινε εγκατάσταση των drivers με όποια σειρά μου κατέβηκε στην κούτρα και όχι με την ενδεδειγμένη σειρά, όπως και ότι έπρεπε να κάνω και αναβάθμιση του BIOS, καθώς υπάρχει νεότερη έκδοση. Απλά το θέμα είναι ότι ο τεχνικός της Dell μου είπε ότι η σειρά που πρέπει να γίνει είναι BIOS-CHIPSET-AUDIO-VIDEO-NETWORK-TOUCHPAD, στο επίσημο site και στις οδηγίες για την εγκατάσταση των drivers η σειρά είναι ακριβώς η ανάποδη, τελευταίο το BIOS...

BLiTzER
29/10/2015, 16:22
Το firmware του bios δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τους drivers και δεν έχει σημασία αν το κάνεις πρώτο, τελευταίο ή ενδιάμεσα.

AUFGEBRACHT
29/10/2015, 16:25
Το firmware του bios δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τους drivers και δεν έχει σημασία αν το κάνεις πρώτο, τελευταίο ή ενδιάμεσα.

Δεν το γνωρίζω γι' αυτό ρωτάω, ο τεχνικός της Dell μου τόνισε πολλές φορές ότι πρώτο πρέπει να γίνει το update του BIOS και μετά όλα τα άλλα.

BLiTzER
29/10/2015, 16:26
Ο τεχνικός της Dell είναι άσχετος ή απλά ήθελε να ξεμπερδέψει μαζί σου και βαριόταν να σου εξηγεί :P Δεν έχει σημασία. Firmware + drivers = 2 τελείως διαφορετικά πράγματα.

AUFGEBRACHT
29/10/2015, 16:30
speak


I have spoken αν και απάντησε ο Blitzer (φαντάζομαι συμφωνείς μαζί του).

George_Sp
29/10/2015, 19:53
I have spoken αν και απάντησε ο Blitzer (φαντάζομαι συμφωνείς μαζί του).

sorry αλλα μολις μπηκα. ειχα βγει για δουλεια και σε άφησα στη μέση :P

παρότι αυτό που γράφει ο Χορχόδειλας ισχύει, οτι δηλαδή bios και drivers είναι 2 πράγματα τελείως διαφορετικά....εντούτοις αρκετές φορές μια νέα έκδοση bios μπορεί να φέρει αλλαγές στο hardware id της συσκευής, σε power properties και fixes σχετικά με τα κομμάτια τοιυ laptop (wlan cards, vga bios, sata ahci version) και στο πως αυτή διαβάζετε από τους drivers όταν περνιούνται. Επομένως η σωστή σειρά είναι πάντα από lower level σε higher level....δηλαδή bios-chipset-audio ή vga- και μετά όλα τα υπόλοιπα.

Στο έγραψα και πιο πάνω.
Αυτό που πρέπει να γίνει για να εντοπίσεις το πρόβλημα είναι.
α) αναβάθμιση bios
β) φρέσκο λειτουργικό
γ) drivers chipset-audio-vga

Μετά από όλα αυτά κάθεσαι και τεστάρεις το λάπτοπ 1-2 ημέρες σε διαφορετικές συνθήκες power options και καταλήγεις να βρεις τι φταίει.

AUFGEBRACHT
29/10/2015, 20:04
sorry αλλα μολις μπηκα. ειχα βγει για δουλεια και σε άφησα στη μέση :

Κι εγώ μόλις μπήκα ερχόμενος από τον τεχνικό που το είχα πάει για να ξηλώσει τους παλιούς drivers όπως μου είχες πει στην αρχή και να περάσει τους καινούριους. Με το που μπαίνω μέσα "μεγάλε, έχεις θέμα με τον υπολογιστή, τελικά δεν σου φορτώνει καθόλου το BIOS, στείλτο στη Dell για μητρική". Τον ρώτησα εάν ξήλωσε τους παλιούς και αν πέρασε τους καινούριους και μου απάντησε ότι δεν το έκανε, ούτε πέρασε καν το καινούριο BIOS όπως μου είπαν, για να μην πούνε μετά στη Dell ότι μπήκε χέρι... Δεν έχουν σχέση είπε οι drivers και το λειτουργικό, είναι καθαρά θέμα μητρικής και BIOS...

George_Sp
29/10/2015, 20:10
Δηλαδή αυτή τη στιγμή έχεις το λάπτοπ στα χέρια σου χωρίς να έχει πειραχθεί.

Αν σου είναι εύκολο να το ανάψεις και να πατήσεις γρήγορα το F2 μόλις δεις το Dell Logo και ανέβασε μια φωτογραφία στο σημείο που θα κολλήσει.