PDA

View Full Version : GLX 54mm



Val98
01/10/2015, 18:56
Καλησπέρα! Έχω ένα γλχ 90αρι μαμά και σκέυτομαι να του ανευάσω λίγο τα κυβικά του. Τι πράγματα θα χρειαστεί να πάρω για να το παω σ' αυτά το κυβικά, και ποιές δουλειές πρέπει να γινουν στο μοτέρ? Μετά με μια "απλή" καθημερίνη χρήση δουλιά σπίτι άντε και καμιά βόλτα θα εμφανίζει εύκολα προβλήματα?

lykourgi
01/10/2015, 19:07
Έχω ένα γλχ 90αρι μαμά
Αυτό είναι συλλεκτικό. Δεν πρέπει να υπάρχει άλλο μαμά glx στην Ελλάδα. :lol:

Πέρα από την πλάκα, πρόκειται για το καλύτερο παπιομοτέρ που έχει κυκλοφορήσει.
Αν είναι σε καλή κατάσταση, μην το πειράζεις. Μόνο κακό θα του κάνεις.

Αν δεν κρατιέσαι, πάρε κάποιο μοτεράκι lifan και πειραματίσου σε αυτό. Όταν "καταλάβεις" θα ξαναβάλεις επάνω το δικό σου και θα ησυχάσεις.

Val98
01/10/2015, 20:44
Αυτό είναι συλλεκτικό. Δεν πρέπει να υπάρχει άλλο μαμά glx στην Ελλάδα. :lol:

Πέρα από την πλάκα, πρόκειται για το καλύτερο παπιομοτέρ που έχει κυκλοφορήσει.
Αν είναι σε καλή κατάσταση, μην το πειράζεις. Μόνο κακό θα του κάνεις.

Αν δεν κρατιέσαι, πάρε κάποιο μοτεράκι lifan και πειραματίσου σε αυτό. Όταν "καταλάβεις" θα ξαναβάλεις επάνω το δικό σου και θα ησυχάσεις.

Για τα lifan δεν έχω ακούσει τα καλύτερα και είμαι λίγο επιφυλακτικός. Το μότερ είχε γίνει ανακατασκευή πριν 1μιση μήνα περίπου και δουλέυει ρολόι. Τορά εμφανησιακά μαμά ποιά δεν το λες γιατί όσο νάνε μετρωγε κ' εμένα να του αλάξω κάποια πράγματα (Όλα τα γνήσια φυσικά φυλάχτηκαν) :D .Αυτά τα μοτεράκια racing αυτό πχ ( http://www.car.gr/parts/view/5630990/ ) είναι αξιόπηστα για καθημερινή χρήση?

toyar
01/10/2015, 21:08
η διαρκεια ζωης αυτου του ''racing engine'' πρεπει να μετριεται σε τεποζιτα και μαλιστα μετρημενα με τα δαχτυλα του ενος χεριου ατομου που ειχε ατυχημα με πριονοκορδελα:cry:

SHOOTER045
01/10/2015, 21:17
Για τα lifan δεν έχω ακούσει τα καλύτερα και είμαι λίγο επιφυλακτικός. Το μότερ είχε γίνει ανακατασκευή πριν 1μιση μήνα περίπου και δουλέυει ρολόι. Τορά εμφανησιακά μαμά ποιά δεν το λες γιατί όσο νάνε μετρωγε κ' εμένα να του αλάξω κάποια πράγματα (Όλα τα γνήσια φυσικά φυλάχτηκαν) :D .Αυτά τα μοτεράκια racing αυτό πχ ( http://www.car.gr/parts/view/5630990/ ) είναι αξιόπηστα για καθημερινή χρήση?

Και εγώ και κάνα δυο από δω έχουμε και φοράμε μοτέρ lifan 110 (αμιζο)
Προσωπικά το φοράω 4χρονια χωρίς επισκευή.
Λάδι 20w50 κάθε 1500.
Ο άλλος έχει κάνει τρελά χιλιόμετρα με τέτοιο μοτέρ στην τελική αν σου σπάσει το πετάς και παίρνεις άλλο.
Honda μοτέρ δεν βρίσκεις και μάλιστα μαμά

Val98
01/10/2015, 21:27
η διαρκεια ζωης αυτου του ''racing engine'' πρεπει να μετριεται σε τεποζιτα και μαλιστα μετρημενα με τα δαχτυλα του ενος χεριου ατομου που ειχε ατυχημα με πριονοκορδελα:cry:

Μάλιστα! :lol: το lifan 125 αξίζει τα λευτά του? Για απλή χρήση, όχι σούζες κόντρες και ουτοκαφεξείς, και με τα σέρβης στην ώρα του θ' αντέξει η θα ψάχνει αφορμές για πότε θ' αμαφήσει?

Val98
01/10/2015, 21:33
Και εγώ και κάνα δυο από δω έχουμε και φοράμε μοτέρ lifan 110 (αμιζο)
Προσωπικά το φοράω 4χρονια χωρίς επισκευή.
Λάδι 20w50 κάθε 1500.
Ο άλλος έχει κάνει τρελά χιλιόμετρα με τέτοιο μοτέρ στην τελική αν σου σπάσει το πετάς και παίρνεις άλλο.
Honda μοτέρ δεν βρίσκεις και μάλιστα μαμά

Το θέμα μου είναι να βγάλει τα λευτά του. 2 - 3 χρόνια αν μου βγάλει χωρείς κάποιο πρόβλημα (Ενοίτε με τακτική συντήρηση) για μένα θα είναι ό,τι καλύτερο. :D
Εχώ γείτονα που με το lifan 110 έχει γίνει τακτικός πελάτης στους μαστόρους, τόρα τη χρήση του κάνει δεν μπορώ να ξέρω.

Bob_o_mastoras
01/10/2015, 21:44
Κοιτα, με τα λεφτα που θα πεταξ... εεε θα ξοδεψεις ηθελα να πω για να γαργαλησεις το glx μπορεις να κανεις το εξης:
Πουλα το σε μαμα κατασταση κανα 700αρι σε καποιον μερακλη, γνωστη, κολλημενο glxακια κλπ, βαλε και ενα 250 στην καλυτερη που θα εδινες για τα σχεδια βελτιωσης και παρε καποιο μηχανακι με περισσοτερο γκαζι!
Αν γαργαληθει το glx χαθηκε η αξια μεταπωλησης και η αξιοπιστια του σε μεγαλο βαθμο..

lykourgi
01/10/2015, 21:47
Αν γαργαληθει το glx χαθηκε η αξια μεταπωλησης και η αξιοπιστια του σε μεγαλο βαθμο..
Τώρα είναι αργά. Ηδη το γα.....................................................ργάλησε.

:lol:

Val98
01/10/2015, 21:49
Κοιτα, με τα λεφτα που θα πεταξ... εεε θα ξοδεψεις ηθελα να πω για να γαργαλησεις το glx μπορεις να κανεις το εξης:
Πουλα το σε μαμα κατασταση κανα 700αρι σε καποιον μερακλη, γνωστη, κολλημενο glxακια κλπ, βαλε και ενα 250 στην καλυτερη που θα εδινες για τα σχεδια βελτιωσης και παρε καποιο μηχανακι με περισσοτερο γκαζι!
Αν γαργαληθει το glx χαθηκε η αξια μεταπωλησης και η αξιοπιστια του σε μεγαλο βαθμο..

Η αγόρα του glx μαζί με την ανακατασκευή του μοτέρ ξεπερνάει είδι το 1000ρικο και όπως ανέφερα η ανακατασκευή έγινε πριν 1μιση μήνα, όποτε δεν είμαι σε θέση να το πουλήσω..

Val98
01/10/2015, 21:54
Τώρα είναι αργά. Ηδη το γα.....................................................ργάλησε.

:lol:

Χάχαχ, όπως τα λες!!:p πριν μια ωρίτσα κανόνισα να πάρω το μοτεράκι (lifan 125) ενώς γνωστού μου (αφού δει μάστορας τι μαζέματα θέλει, και ποιό θα είναι το κόστος για την επισκευή τους).

SHOOTER045
01/10/2015, 23:00
ωχ
με τις μακριες βαλβιδες?
που γραφει 3v?
η το υδροψυκτο?
δεν εχω ακουσει καθολου καλα λογια για το πρωτο
για το δευτερο ετσι και ετσι.
το 110 δεν εχω μαθει τιποτα απολυτως,μονο δισκακια japan χρειαζεται και λαδι στην ωρα του.ψαξε βρες (μου διαφευγει το ονομα)του μελους που εχει κανει τρελλα χλμ με αυτο το μοτερ

teogtp
01/10/2015, 23:04
ωχ
με τις μακριες βαλβιδες?
που γραφει 3v?
η το υδροψυκτο?
δεν εχω ακουσει καθολου καλα λογια για το πρωτο
για το δευτερο ετσι και ετσι.
το 110 δεν εχω μαθει τιποτα απολυτως,μονο δισκακια japan χρειαζεται και λαδι στην ωρα του.ψαξε βρες (μου διαφευγει το ονομα)του μελους που εχει κανει τρελλα χλμ με αυτο το μοτερ

Σηκωσε μια φωτογραφια με το μοτερ να βοηθησεις το παιδι..........
:tooth:

Val98
02/10/2015, 09:42
http://www.car.gr/parts/photos/6951966/
Αυτό είναι το μοτεράκι φιλέ μου, τόρα ποιο είναι από τα δύο που ανεφεραις δεν ξέρω γτ είμαι καιγω λίγο σκραπας σ' αυτό το θέμα :p

Panos76
02/10/2015, 10:12
Μαχαιριά στην καρδιά αυτό το θρεντ.

Νοιώθω σαν αρχαίος ναός που βομβαρδίζεται από Τζιχαντιστές. :sick:

Ισχύουν τα παρακάτω:



Πέρα από την πλάκα, πρόκειται για το καλύτερο παπιομοτέρ που έχει κυκλοφορήσει.
Αν είναι σε καλή κατάσταση, μην το πειράζεις. Μόνο κακό θα του κάνεις.

Αν δεν κρατιέσαι, πάρε κάποιο μοτεράκι lifan και πειραματίσου σε αυτό. Όταν "καταλάβεις" θα ξαναβάλεις επάνω το δικό σου και θα ησυχάσεις.



Honda μοτέρ δεν βρίσκεις και μάλιστα μαμά


Κοιτα, με τα λεφτα που θα πεταξ... εεε θα ξοδεψεις ηθελα να πω για να γαργαλησεις το glx μπορεις να κανεις το εξης:
Πουλα το σε μαμα κατασταση κανα 700αρι σε καποιον μερακλη, γνωστη, κολλημενο glxακια κλπ, βαλε και ενα 250 στην καλυτερη που θα εδινες για τα σχεδια βελτιωσης και παρε καποιο μηχανακι με περισσοτερο γκαζι!
Αν γαργαληθει το glx χαθηκε η αξια μεταπωλησης και η αξιοπιστια του σε μεγαλο βαθμο..

SHOOTER045
02/10/2015, 14:20
Σηκωσε μια φωτογραφια με το μοτερ να βοηθησεις το παιδι..........
:tooth:

342237
Δεν είχα με μυρμήγκια...

SHOOTER045
02/10/2015, 14:22
http://www.car.gr/parts/photos/6951966/
Αυτό είναι το μοτεράκι φιλέ μου, τόρα ποιο είναι από τα δύο που ανεφεραις δεν ξέρω γτ είμαι καιγω λίγο σκραπας σ' αυτό το θέμα :p

Ναι αυτό είναι.
Μπορεί να μην σκαμπαζεις, αλλά βλέπεις
Και το γράφει -3ν- και φαίνονται, στην φώτοε την ανοιχτή κεφαλή

strokt up
02/10/2015, 17:34
100€ για αυτό το μοτέρ;; Δώσε άλλα 70€ και πάρε καινούργιο ένα 110 άμιζο που έχει αποδειχτεί σκύλος για τα λεφτά του..

Val98
03/10/2015, 12:03
100€ για αυτό το μοτέρ;; Δώσε άλλα 70€ και πάρε καινούργιο ένα 110 άμιζο που έχει αποδειχτεί σκύλος για τα λεφτά του..

Πήγα χτες στο μάστορα και τον ρώτησα πόσα θέλει για να το τσεκάρει, και μ' αυτά τα λευτά πούθελε πέρνω καινούργιο μοτερ!! :p τελικά είπα δε γαμιέται, παράγκιλα κυλινδροπίστονα, καρπυρατέρ και κεφαλή και ετοιμάζομαι να το κανω 53mm για την ώρα :p

Bob_o_mastoras
03/10/2015, 12:41
Αλλο ενα glx θα συναντησει συντομα το Soichiro... :cry:
Ρε συ μη σκεφτεσαι με το κατω κεφαλι..:rolleyes: Ειναι επενδυση να το κρατησεις μαμα το μηχανακι..

Παρε ενα μεταχειρο μοτερ lifan ή οτι αλλο βρεις να ταιριαζει και καν'το και 500 cc αμα θες..

Θα χασεις λεφτα που θα μπορουσες να επενδυσεις σε μεγαλυτερο μηχανακι..

Val98
03/10/2015, 13:40
Αλλο ενα glx θα συναντησει συντομα το Soichiro... :cry:
Ρε συ μη σκεφτεσαι με το κατω κεφαλι..:rolleyes: Ειναι επενδυση να το κρατησεις μαμα το μηχανακι..

Παρε ενα μεταχειρο μοτερ lifan ή οτι αλλο βρεις να ταιριαζει και καν'το και 500 cc αμα θες..

Θα χασεις λεφτα που θα μπορουσες να επενδυσεις σε μεγαλυτερο μηχανακι..

Ναι άλλά το γλχακι θάχει τρελή δύναμη μετα, και το θέμα μου είναι ο,τι έχω ξενερώσει πολύ άσχημα που είναι σ' αυτά το κυβικά γιατί βγένουμε τσάρκες με την παρέα μου συχνά και είμαι παντά πίσω πίσω μιας και δεν τουχω βάλει χέρι ακόμα :p ++ κανά μοτεράκι από Innova αξίζει να του βάλω? Όλα κιόλλα επείδι είναι Honda και 125 απτη μάνα του μου φέναιτε ποιό αξιόπιστο..

Bob_o_mastoras
03/10/2015, 13:53
Ναι άλλά το γλχακι θάχει τρελή δύναμη μετα, και το θέμα μου είναι ο,τι έχω ξενερώσει πολύ άσχημα που είναι σ' αυτά το κυβικά γιατί βγένουμε τσάρκες με την παρέα μου συχνά και είμαι παντά πίσω πίσω μιας και δεν τουχω βάλει χέρι ακόμα :p

Κοιτα να εισαι σε αλλα μπροστα.. (οπως στο μυαλο, στα μαθηματα, στο θαρρος πχ) ;)
Στις βολτες με τα μηχανακια δεν εχει καμια σημασια.. Ουτε καποιος θα σου δωσει αξια για αυτο.. Απλα δεν το καταλαβαινεις τωρα, αλλα trust me ετσι ακριβως ειναι (και λιγο χειροτερα :p).

Οπως και να εχει, αφου το αποφασισες, καλα μαστορεματα.. :beer:

Val98
03/10/2015, 14:09
Κοιτα να εισαι σε αλλα μπροστα.. (οπως στο μυαλο, στα μαθηματα, στο θαρρος πχ) ;)
Στις βολτες με τα μηχανακια δεν εχει καμια σημασια.. Ουτε καποιος θα σου δωσει αξια για αυτο.. Απλα δεν το καταλαβαινεις τωρα, αλλα trust me ετσι ακριβως ειναι (και λιγο χειροτερα :p).

Οπως και να εχει, αφου το αποφασισες, καλα μαστορεματα.. :beer:

Νάσε καλά!! :) για την ώρα περιμένω να μου έρθει η κεφαλή CDI 125, τόρα απο κυλινδροπίστονο λέω να βάλω ενα Aasa 53mm γιατί έχω ακούσει πως είναι ποιό αξιόπιστα απτά shark, καρμπυρατέρ 18mm keihin, και ένα ποιό άγριο εκκεντροφώρο. Πέρα απ' αυτά θα πρέπει ν' αγοράσω κι' άλλα πράγματα? Πάνω έχει στρόφαλο 90ρι εισαγωγής (Όταν το είχα λύσει για να βαφτεί είχα βρει τα χαρτιά της εισαγωγής μαζί με τα εργαλεία στο καπάκι) θα χρειαστει ν' αλαχτεί?..

SHOOTER045
03/10/2015, 14:36
Νάσε καλά!! :) για την ώρα περιμένω να μου έρθει η κεφαλή CDI 125, τόρα απο κυλινδροπίστονο λέω να βάλω ενα Aasa 53mm γιατί έχω ακούσει πως είναι ποιό αξιόπιστα απτά shark, καρμπυρατέρ 18mm keihin, και ένα ποιό άγριο εκκεντροφώρο. Πέρα απ' αυτά θα πρέπει ν' αγοράσω κι' άλλα πράγματα? Πάνω έχει στρόφαλο 90ρι εισαγωγής (Όταν το είχα λύσει για να βαφτεί είχα βρει τα χαρτιά της εισαγωγής μαζί με τα εργαλεία στο καπάκι) θα χρειαστει ν' αλαχτεί?..

Πάρε ένα Ζ να τους έχεις για πρωινό και άσε το glx για τα γεράματα

Val98
03/10/2015, 14:46
Πάρε ένα Ζ να τους έχεις για πρωινό και άσε το glx για τα γεράματα

Πολλά τα λευτά για Ζ, και λόγο σχωλειού δεν μπορώ να δουλέυω πρωινά για να το πάρω. Στο car που μπηκα ολα πανω κατω στο χιλιαρικο ειναι..
++ Ρώτησα τον πατέρα μου που είχε ενα 56μμ παλιότερα (Μέχρει που τον έβαλε η μάνα μου να το πουλήσει :p ) και μου λέει πως με λίγη προσοχή, καλά πραματάκια πάνω και ένα καλό στρώσημο δεν θα μου βγάλει εύκολα προβλήματα..

toyar
03/10/2015, 15:08
η απορια μου ειναι η εξης:
καποιος που εχει διατελεσει 17αρης ετοιμοθανατος και ευτυχως τη σκαπουλαρε δεν θα επρεπε με καποιο τροπο να απομακρυνει το παιδι του απο αυτο το λουκι;
τουλαχιστον να προσπαθησει.............:(

Val98
03/10/2015, 15:36
η απορια μου ειναι η εξης:
καποιος που εχει διατελεσει 17αρης ετοιμοθανατος και ευτυχως τη σκαπουλαρε δεν θα επρεπε με καποιο τροπο να απομακρυνει το παιδι του απο αυτο το λουκι;
τουλαχιστον να προσπαθησει.............:(

Φίλε μου είναι ανάλογα πως το βλέπεις, εμένα μου ακούγεται σαν να υποβηβάζεις έναν δικό μου άνθροπω πολύ χαμηλά σε θέμα υπευθηνότητας με την ερώτηση σου. Αυτό είναι καθαρά δική σου γνώμη, και πάλι όμως δεν μπωρείς να κρίνεις έτσι απλά μόνο απ' αυτό.

toyar
03/10/2015, 15:53
ο δικος σου ανθρωπος μπορει να ειναι ο καλυτερος ανθρωπος στον κοσμο και απλα να εχει λαθος σε καποιο συγκεκριμενο τομεα
αν εχω καταλαβει καλα απο τα λεγομενα σου εισαι σε μια ηλικια που δικαιως εχεις το μυαλο σου στην ταρζανια
ειναι φυσιολογικο ολοι εχουμε περασει απο εκει
απλα θα περιμενα ο πατερας σου που απο οτι λες το εχει δει το αθλημα απο μεσα να ειναι πιο επιφυλακτικος
σε καθε περιπτωση σου ευχομαι να εισαι παντα καλα και να χαιρεσαι οτι κανεις:)

Val98
03/10/2015, 18:14
ο δικος σου ανθρωπος μπορει να ειναι ο καλυτερος ανθρωπος στον κοσμο και απλα να εχει λαθος σε καποιο συγκεκριμενο τομεα
αν εχω καταλαβει καλα απο τα λεγομενα σου εισαι σε μια ηλικια που δικαιως εχεις το μυαλο σου στην ταρζανια
ειναι φυσιολογικο ολοι εχουμε περασει απο εκει
απλα θα περιμενα ο πατερας σου που απο οτι λες το εχει δει το αθλημα απο μεσα να ειναι πιο επιφυλακτικος
σε καθε περιπτωση σου ευχομαι να εισαι παντα καλα και να χαιρεσαι οτι κανεις:)

Νάσε καλά φίλε μου :) τόρα που λες για επιφυλακτικός, από την στιγμή που μου "ξέθαψε" από την αποθήκη την παλιά του sebring (που φοράω στο γλχ μου τώρα) δν κολάμε πουθενά :p

alex k8
06/10/2015, 11:47
αν μενεις στη πολη να προσεχεις πααααρα πολυ τα αυτοκινητα και οταν περνας στενα και αναμεσα στα αυτοκινητα, αυτα λιγο πολυ στα εχει πει και ο πατερας σου, ολοι εχουμε κανει μα@$^*#ς και ειμαστε πολυ τυχεροι που ειμαστε εδω και μπορουμε και συμβουλεουμε εναν 17χρονο
ως προς τις αποριες σου τωρα, υπαρχει ενα πιστονι που εχει μεγαλη κορωνα-μπομπε-ειναι της narita στα 53μμ που το θες εσυ, μονο αυτο θα δουλεψει με αυτη τη κεφαλη που θα βαλεις
εκεντροφορο βαλε ενα νορμαλ ή ασε αυτον που θα εχει η κεφαλη, μη βαλεις πολυ -αγριο- γιατι δεν θα σου δουλευει καθολου χαμηλα μεσαια και θα σου κανει ενα ξεσπασμα ψηλα μετα απο πολυ μπερδεμα, ασε που θα θελεις και αλλη ηλεκτρονικη.
μην πας και δωσεις λεφτα σε μαστορα κατσε και ασχολησου μονος σου για να μαθεις και δυο πραγματακια

Val98
06/10/2015, 21:57
αν μενεις στη πολη να προσεχεις πααααρα πολυ τα αυτοκινητα και οταν περνας στενα και αναμεσα στα αυτοκινητα, αυτα λιγο πολυ στα εχει πει και ο πατερας σου, ολοι εχουμε κανει μα@$^*#ς και ειμαστε πολυ τυχεροι που ειμαστε εδω και μπορουμε και συμβουλεουμε εναν 17χρονο
ως προς τις αποριες σου τωρα, υπαρχει ενα πιστονι που εχει μεγαλη κορωνα-μπομπε-ειναι της narita στα 53μμ που το θες εσυ, μονο αυτο θα δουλεψει με αυτη τη κεφαλη που θα βαλεις
εκεντροφορο βαλε ενα νορμαλ ή ασε αυτον που θα εχει η κεφαλη, μη βαλεις πολυ -αγριο- γιατι δεν θα σου δουλευει καθολου χαμηλα μεσαια και θα σου κανει ενα ξεσπασμα ψηλα μετα απο πολυ μπερδεμα, ασε που θα θελεις και αλλη ηλεκτρονικη.
μην πας και δωσεις λεφτα σε μαστορα κατσε και ασχολησου μονος σου για να μαθεις και δυο πραγματακια

Φιλε μου μενω αρκετα εξω απο την πολη στο Κοροπι, αλλά είναι αυτό όσο και να προσέχεις δεν σε προσέχουν και τόμαθα ποιό νωρείς απότι περίμενα... Χτες καταφερα και μιλησα λιγο με τον πατερα μου γιατι ειναι εξωτερικο για δουλεια και μουπε αντι για CDI να κιταξω γι' αστρησια (Άντε να βρω τώρα γνήσια σε καλή κατάσταση:rolleyes:). Θα είναι καλυτερα με του αστρα παρα τι cdi? Ρωτησα το μαστορια αλλα επεμενε στην cdi.. Για το πιστονι που λες θα ψαχτω να δω καιγω λιγο τι παιζει σε τιμες. Τορα ο μαστορας μου κανει πως θα χρειαστει αλαγη ο στροφαλος και ανηγμα τα καρτερ, για τα κάρτερ ντάξει μου ακούγεται λογικό, για τον στρόφαλο πάλι όμως όχι... Ο 90αρις στρόφαλος θέλει άλαγμα για 53μμ? Στο μάστορα αυτό δεν ξαναπατάω έτσι κιάλλιος γιατί δεν του έχω και πολύ εμπηστοσύνη (Χίλιες φορές να περίμενω ένα μήνα τον πατέρα μου νάρθει και να μου φτιάξει αυτός πάρα ο συγκεκριμένος μάστορας).

Ν' ασχοληθώ θέλω φίλε μου, το πρόβλημα μου είναι να μην γίνει καμιά στραβή και μετά δεν έχω με τι να μετακινούμε γιατί δεν έχω ξαναβάλει χέρι στο μοτέρ... Και χωρείς νάχω κάποιο γνώστει μαζί να μου δίξει δύο πράγματα αυτή την στιγμή δεν μου φέναιτε καλή επιλογή να πάω στα τυφλά και ο,τί γίνει... Θα κιτάξω να βρω κάποιο manual μήπως και γίνει έτσι δουλίτσα και ο θεός μαζί μου:p.

alex k8
07/10/2015, 10:34
υπαρχουν κεφαλες αστρα στο εμποριο ημιτασιον κανα 35αρι παιζουν γεματες και δεν ειναι και ασχημες, αν βαλεις αστρα θα βαλεις πιστονι με μικρη κορωνα ή ισιο
υπαρχουν και κεφαλες 70αρες ιμιτασιον καλη ποιοτητα αλλα παιζουν γυρω στα 70ε αδειες, αν βαλεις αυτη τοτε θα βαλεις πιστονι με μεγαλη κορωνα
εχω μια τετοια η οποια εχει προβλημα στο μπουζονι της εξατμισης αν νομιζεις οτι μπορεις να τη φτιαξεις οικονομικα στειλε μου το εμειλ σου να σου στειλω φωτο να τη δεις
αν δεν το πλακωνεις συνεχεια νομιζω οτι μπιελα δεν θελει αλλαγη, εξαρταται βεβαια απο τους τζογους που εχει και απο τα χιλιομετρα που εχει κανει

Val98
07/10/2015, 17:20
υπαρχουν κεφαλες αστρα στο εμποριο ημιτασιον κανα 35αρι παιζουν γεματες και δεν ειναι και ασχημες, αν βαλεις αστρα θα βαλεις πιστονι με μικρη κορωνα ή ισιο
υπαρχουν και κεφαλες 70αρες ιμιτασιον καλη ποιοτητα αλλα παιζουν γυρω στα 70ε αδειες, αν βαλεις αυτη τοτε θα βαλεις πιστονι με μεγαλη κορωνα
εχω μια τετοια η οποια εχει προβλημα στο μπουζονι της εξατμισης αν νομιζεις οτι μπορεις να τη φτιαξεις οικονομικα στειλε μου το εμειλ σου να σου στειλω φωτο να τη δεις
αν δεν το πλακωνεις συνεχεια νομιζω οτι μπιελα δεν θελει αλλαγη, εξαρταται βεβαια απο τους τζογους που εχει και απο τα χιλιομετρα που εχει κανει

Λογικά θα βάλω αυτήν με τα 35ε, το μηχανάκη έχει περιπου 55000 χιλιόμετρα. Μ' αυτήν με τα 35 θα είναι καλό το κυλινδροπίστονο που ανέφεραις ποιό πάνω η να κιτάξω για κάποιο άλλο? Έλεγα για Αασα, αλλά έχω ακούσει από γνωστούς μου πως δεν είναι η ποιότητα που θάπρεπε για τα λευτά του..

alex k8
08/10/2015, 09:23
μη παρεις ακριβα πραγματα, παρε ενα κυλινδρο ρικ και ενα πιστονι ναριτα, αυτα ειναι ιαπωνεζικα και ειναι πολυ καλα για τα λεφτα τους.
νομιζω οτι δεν χωραει ο κυλινδρος 53μμ στα καρτερ του glx,μαλλον θα πρεπει να τα ανοιξεις ή τελικα να βαλεις πιο μικρο κυλινδροπιστονο
κατεβασε το μανιουαλ(καπου στο φορουμ υπαρχει)περιμενε και το πατερα σου να γυρισει μαζεψε τα πραγματα και καλα μαστορεματα!

Val98
08/10/2015, 11:40
μη παρεις ακριβα πραγματα, παρε ενα κυλινδρο ρικ και ενα πιστονι ναριτα, αυτα ειναι ιαπωνεζικα και ειναι πολυ καλα για τα λεφτα τους.
νομιζω οτι δεν χωραει ο κυλινδρος 53μμ στα καρτερ του glx,μαλλον θα πρεπει να τα ανοιξεις ή τελικα να βαλεις πιο μικρο κυλινδροπιστονο
κατεβασε το μανιουαλ(καπου στο φορουμ υπαρχει)περιμενε και το πατερα σου να γυρισει μαζεψε τα πραγματα και καλα μαστορεματα!

Για τα κάρτερ είμουν σχεδόν σύγουρος πως θα χρειαστούν άνηγμα. Για manual ξεκείνισα να διαβάζω αυτό: http://www.carlsalter.com/honda-c90-manual/
Πάντως με το μάστορα έχω σπαστεί γιατί είχα στίλει το παπί μου να μ' αλάξει φλάτζες, δύσκους και αποκεί που έπιανε 85-90 (Χωρείς να το πιέζω) τόρα τελικιάζει στο 70 και με τα χίλια ζώρια να πιάσει 80, ποιός ξέρεις τι μπώρει να τούκανε.. Πυστέυω κάτι έχει παίξει με το καρμπυρατέρ γιατί από την μέρα που "μου το έφτιαξε" το καρμπυρατέρ μπερδέβει τόσο πολύ λες κ' έχει κόφτες το μηχανάκη. :(

sarmuveera
15/12/2018, 13:29
ηθελα αν ξερει κάποιος να μου πει πως μπορώ να αλλάξω το ντεπόζιτο ή να τροποποιήσω το σχήμα του σε κάτι πιο όμορφο γιατι είναι το μόνο που δεν μου αρέσει καθολου πανω στη μηχανη.
[

OldMan
18/12/2018, 12:14
:rolleyes:

Αρη, αυτος πως σου γλυτωσε..??

Glxakiasz
27/09/2019, 16:05
Εγώ πρόσφατα εκανα το glx μου 54 εσύ που εχεις και 90αρι δεν θα θέλει άνοιγμα τα κάρτερ αν θέλεις για 54χ54 θα βγει 123 και θα πρεπει να αλλάξει ενα κύλινδρο/πιστόνι και ενα καρμπ μεγαλυτερο αν δεν εχεις άλλο

Manalishi
27/09/2019, 16:10
Μάλιστα! :lol: το lifan 125 αξίζει τα λευτά του? Για απλή χρήση, όχι σούζες κόντρες και ουτοκαφεξείς, και με τα σέρβης στην ώρα του θ' αντέξει η θα ψάχνει αφορμές για πότε θ' αμαφήσει?

Εντομεταξί
Ουτοκαφεξή
Ουτοκαφετζή..

Glx107cm
28/03/2020, 02:26
Έχω έναν κύλινδρο 52.4 με ρεκτιφιε μπορώ να το κάνω 54

viper1
28/03/2020, 10:56
ηθελα αν ξερει κάποιος να μου πει πως μπορώ να αλλάξω το ντεπόζιτο ή να τροποποιήσω το σχήμα του σε κάτι πιο όμορφο γιατι είναι το μόνο που δεν μου αρέσει καθολου πανω στη μηχανη.
[

Ξεκινάς με μια ματσολα και αν δεν δεις αποτέλεσμα μια μικρή βαριοπούλα. Απλά θα χρειαστεί βάψιμο μετά

teogtp
28/03/2020, 11:01
Ξεκινάς με μια ματσολα και αν δεν δεις αποτέλεσμα μια μικρή βαριοπούλα. Απλά θα χρειαστεί βάψιμο μετά

Αυτό μπορούμε να το κάνουμε και αντί του ρεκτιφιε;

viper1
28/03/2020, 11:14
Αυτό μπορούμε να το κάνουμε και αντί του ρεκτιφιε;

Αν είσαι έμπειρος Ναι