PDA

View Full Version : Χτύπημα στο φίλτρο λαδιού



Σελίδες : [1] 2

George_Sp
03/10/2015, 11:57
Χαιρετώ.
Χθες βράδυ γύρναγα από δουλειά και μόλις πάρκαρα είχα μια πολύ ελαφριά μυρωδιά καμμένου λαδιού. Λέω εντάξει, καμιά φορά ανάλογα τη φορά του αέρα μυρίζουν καμιά φορά οι αναθυμιάσεις ειδικά αν έχω φάει κίνηση και έχει ψιλοβράσει η μηχανή.
Φεύγω για δουλειά σήμερα Περιστέρι-Γλυφάδα και στα μισά της διαδρομής κάτι δε μου πάει καλά. Ξανά η μυρωδιά πιο έντονη σε κάθε φανάρι που σταματούσα. Τι γίνεται ρε φούστη μου λέω. Κοιτάζω αριστερά δεξιά τη μηχανή τίποτα.
Παρκάρω Γλυφάδα όλα κομπλέ. Στην επιστροφή Βουλιαγμένης ένα παλικάρι με Pegaso Strada μου λέει φίλε το πίσω σου λάστιχο δεξιά έχει λάδι, κάνε στην άκρη και κοίτα το.
Πράγματι σταματάω και όλη η δεξιά πλευρά του ελαστικού είχε μαζέψει. Όπως είχα σταματήσει να σου και να καπνίζει η εξάτμιση.... Γουατ ντα φακ!!!!
ξαπλώνω χάμω και τι να δω.

342264





Ας μου εξηγήσει κάποιος καλός άνθρωπος....Μπορεί να κάνει τέτοια ζημιά κάποιο πετραδάκι? Πεζοδρόμιο δεν έχω βρει γιατί είμαι πάντα πολύ προσεκτικός και επίσης δε γίνεται να βρήκε γιατί θα έβρισκαν πρώτα οι λαιμοί και η ποδιά.
Μόλις κρυώσει το μοτέρ θα κατέβω να σκουπίσω να δω αν είναι μόνο από το φίλτρο (κατά πως φαίνεται) ή έχω και ζημιά και σε άλλο σημείο. Ελπίζω όχι γιατί με προόριζα για λάστιχα.......

α ναι μη ξεχάσω.

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ! :cry:

teogtp
03/10/2015, 12:06
Αυτα ειναι βουλιαγματα;

342265

George_Sp
03/10/2015, 12:10
δε το χω σκουπίσει ακόμα.....σε καμια ώρα περίπου θα έχω εικόνα που θα καθαρίσω.
νομίζω προς το παρόν οτι το δεξιά ναι είναι. το αριστερά μάλλον σκιά από τη φωτογραφία.

342266

cosgili
03/10/2015, 12:12
Χαιρετώ.
Χθες βράδυ γύρναγα από δουλειά και μόλις πάρκαρα είχα μια πολύ ελαφριά μυρωδιά καμμένου λαδιού. Λέω εντάξει, καμιά φορά ανάλογα τη φορά του αέρα μυρίζουν καμιά φορά οι αναθυμιάσεις ειδικά αν έχω φάει κίνηση και έχει ψιλοβράσει η μηχανή.
Φεύγω για δουλειά σήμερα Περιστέρι-Γλυφάδα και στα μισά της διαδρομής κάτι δε μου πάει καλά. Ξανά η μυρωδιά πιο έντονη σε κάθε φανάρι που σταματούσα. Τι γίνεται ρε φούστη μου λέω. Κοιτάζω αριστερά δεξιά τη μηχανή τίποτα.
Παρκάρω Γλυφάδα όλα κομπλέ. Στην επιστροφή Βουλιαγμένης ένα παλικάρι με Pegaso Strada μου λέει φίλε το πίσω σου λάστιχο δεξιά έχει λάδι, κάνε στην άκρη και κοίτα το.
Πράγματι σταματάω και όλη η δεξιά πλευρά του ελαστικού είχε μαζέψει. Όπως είχα σταματήσει να σου και να καπνίζει η εξάτμιση.... Γουατ ντα φακ!!!!
ξαπλώνω χάμω και τι να δω.

342264





Ας μου εξηγήσει κάποιος καλός άνθρωπος....Μπορεί να κάνει τέτοια ζημιά κάποιο πετραδάκι? Πεζοδρόμιο δεν έχω βρει γιατί είμαι πάντα πολύ προσεκτικός και επίσης δε γίνεται να βρήκε γιατί θα έβρισκαν πρώτα οι λαιμοί και η ποδιά.
Μόλις κρυώσει το μοτέρ θα κατέβω να σκουπίσω να δω αν είναι μόνο από το φίλτρο (κατά πως φαίνεται) ή έχω και ζημιά και σε άλλο σημείο. Ελπίζω όχι γιατί με προόριζα για λάστιχα.......

α ναι μη ξεχάσω.

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ! :cry:

Ποιός σου άλλαξε το φίλτρο? Εκεί που είναι, αυτό που έπαθε δεν είναι ούτε από πετραδάκι, ούτε από επαφή. Απλά ο μάστορης το παράκανε όταν το έβαζε πάνω και του .... το ταμ τιριρίμ. Άλλαξε φίλτρο και δες αν είναι από εκεί, άλλη λύση δεν υπάρχει.

George_Sp
03/10/2015, 12:17
Ποιός σου άλλαξε το φίλτρο? Εκεί που είναι, αυτό που έπαθε δεν είναι ούτε από πετραδάκι, ούτε από επαφή. Απλά ο μάστορης το παράκανε όταν το έβαζε πάνω και του .... το ταμ τιριρίμ. Άλλαξε φίλτρο και δες αν είναι από εκεί, άλλη λύση δεν υπάρχει.

Στα σερβις είμαι πάντα μπροστά γιατί ο μηχανικός μου είναι και καλός φίλος. Σκέψου οτι του πασάρω και τα εργαλεία ή τα μπουκάλια με το λάδι πίνοντας καφέ παρεούλα χαβαλεδιάζοντας. Η τοποθέτηση του φίλτρου έγινε πριν περίπου 6μήνες και 6000χλμ. Δεν έγινε έτσι το φίλτρο με τον καιρό. Φαίνεται η ασπρίλα από χτύπημα και αντικείμενο με ταχύτητα.

devil's animal
03/10/2015, 12:27
δεν νομιζω οτι γινεται αυτη η λακουβα απο πετρα...πρεπει να εφυγε κανενα κοτρωνι με 100χλμ για να γινει αυτο...
αν οντως δεν εχει βρει σε πεζοδρομιο ή αλλο σταθερο σημειο, μπορει να ειναι και δολιοφθορα..σφυρια π.χ..

George_Sp
03/10/2015, 12:29
μάλιστα...........

gior-gos
03/10/2015, 12:57
Αν διακρινω καλα απο τη φωτογραφια, το φιλτρο δε φαινεται να εχει τρυπησει - σχιστει ουτε φαινεται να εχει φυγει απ τη θεση του. Απλα εχει φαει στραπατσο. Το λαδι απο που τρεχει;
Νομιζω οτι καπου το κοπανησες ή το κοπανησε καμια πετρα και δεν το πηρες χαμπαρι. Στην περιπτωση δολιοφθορας δεν νομιζω οτι θα σου χτυπαγαν το φιλτρο (ή μόνο το φιλτρο).. Αν και ποτέ δεν ξερεις..
Αν παντως η διαρροη ειναι μόνο απ το φιλτρο (μακαρι να ναι) μικρο το κακο ;)

MG-KTiNoS
03/10/2015, 13:00
δεν νομιζω οτι γινεται αυτη η λακουβα απο πετρα...πρεπει να εφυγε κανενα κοτρωνι με 100χλμ για να γινει αυτο...
αν οντως δεν εχει βρει σε πεζοδρομιο ή αλλο σταθερο σημειο, μπορει να ειναι και δολιοφθορα..σφυρια π.χ..

Εξ άλλου αν είχε βρει η φορά του γδαρσίματος θα ήταν από μπρος προς τα πίσω.....
Δεν ξέρω πως έγινε αλλά αυτό είναι χτύπημα από το πλάι
342267

George_Sp
03/10/2015, 13:06
342270

342270

342271

342272

George_Sp
03/10/2015, 13:08
προσπαθώ να μείνω ψύχραιμος και να σκεφτώ αν είναι λογικό σημάδι οι 2 σχεδόν ομόκεντροι κύκλοι πάνω δεξιά


edit: άκυρο. οι ομόκεντροι κύκλοι είναι από το εργαλείο που σφίγγει το φίλτρο στο σημείο που πατάει ο σφιγκτήρας.

teogtp
03/10/2015, 13:09
Ρε μαστορα.
Ειναι χτυπημενο απο ολες τις παντες!
Τι διαολο φλιπερακι επαιζε αυτο που χτυπησε επανω;

nickald
03/10/2015, 13:12
με την καμια δεν ειναι απο "πετραδακι" αυτο το πραμα.....

George_Sp
03/10/2015, 13:19
Δε ξέρω ειλικρινά παίδες. Δευτέρα πάω για αλλαγή λαδιών που ήταν προγραμματισμένο και το φίλτρο θα αλλαχτεί οπότε θα βγει το φίλτρο και θα πάρω καλύτερες φωτογραφίες και θα το χτυπήσω ο ίδιος σε άλλο σημείο με σφυρί να δω πόση δύναμη θέλει για να γίνει έτσι.
Όσο είναι σβηστό δε χάνει. Επίσης δεν έχασε σταγόνα κάτω από τις 4.000στροφές που επέστρεφα από όταν το αντιλήφθηκα (φαντάζομαι λόγω οριακής πίεσης). Στη Βουλιαγμένης που έκανα μερικά ανοίγματα από φανάρι σε φανάρι και πέρασα τις 6-7χιλιάδες μου κανε σινιάλο και ο άλλος.

αν έχει σχέση.....παραθέτω ακόμα μια φωτογραφία από την άκρη της ποδιάς που φαίνεται να έχει φάει ξύσιμο.....που επειδή είναι πρόσφατα βαμμένες οι ποδιές τα σημαδάκια αυτά στο χείλος δεν υπήρχαν.

342274

taisteal
03/10/2015, 13:20
Με τους γειτονες πως τα πας;;

George_Sp
03/10/2015, 13:27
Με τους γειτονες πως τα πας;;

έχω ήδη ανεβάσει φωτογραφίες με ένα άλλο περιστατικό αλλά προς το παρόν θέλω να μείνω νηφάλιος και να δω τη Δευτέρα τις αντοχές του φίλτρου με σφυρί.

7Tolis
03/10/2015, 13:32
Ο παπάρας ο γιος του γείτονα σου που εγραφες στο άλλο topic. Θάψ'τον τον μαδαφάκα.

George_Sp
03/10/2015, 13:40
Ο παπάρας ο γιος του γείτονα σου που εγραφες στο άλλο topic. Θάψ'τον τον μαδαφάκα.

Ο συναγερμός γιατί δε βάρεσε? Και άντε ο περιμετρικός δε πιάνει χαμηλά αν συρθεί κάποιος....τα χτυπήματα το κραδασμικό στα @@ του?

MG-KTiNoS
03/10/2015, 13:41
342276

:rolleyes:

Δεν έχεις ιδέα τι μπορεί να σκεφτεί ένας τρελός.....
(για ψάξε εκεί γύρω να δεις )

Bob_o_mastoras
03/10/2015, 13:47
Δυσκολο να ειναι απο αντικειμενο στο δρομο. Οπως λεει και ο επιθεωρητης Κλουζω πιο πισω, η φθορα θα ηταν διαφορετικη πανω στο φιλτρο.

Μου ηρθε μια ιδεα, μηπως το δαγκωσε σκυλος για παιχνιδι επειδη το βρηκε ενδιαφερον και λιγο ζεστο. Χτυπησε για λιγο ο συναγερμος, δεν το ακουσες και τελος, εγινε η ζημια.. Πιο λογικο απο το να στο χτυπησαν εκει επειτηδες. Θα καναν αλλη ζημια αν θελαν να στο χτυπησουν.

Το χειροτερο σεναριο ομως ειναι να καναν επειτηδες τη δολιοφθορα εκει ωστε να χασεις λαδι που θα πηγαινε στο πισω τροχο και θα επεφτες.. :sick: Αλλα αυτο παει μακρια, και πιο πιθανον ειναι να πειραζαν τα φρενα.. ;)

teogtp
03/10/2015, 13:49
Δυσκολο να ειναι απο αντικειμενο στο δρομο. Οπως λεει και ο επιθεωρητης Κλουζω πιο πισω, η φθορα θα ηταν διαφορετικη πανω στο φιλτρο.

Μου ηρθε μια ιδεα, μηπως το δαγκωσε σκυλος για παιχνιδι επειδη το βρηκε ενδιαφερον και λιγο ζεστο. Χτυπησε για λιγο ο συναγερμος, δεν το ακουσες και τελος, εγινε η ζημια.. Πιο λογικο απο το να στο χτυπησαν εκει επειτηδες. Θα καναν αλλη ζημια αν θελαν να στο χτυπησουν.

Το χειροτερο σεναριο ομως ειναι να καναν επειτηδες τη δολιοφθορα εκει ωστε να χασεις λαδι που θα πηγαινε στο πισω τροχο και θα επεφτες.. :sick: Αλλα αυτο παει μακρια, και πιο πιθανον ειναι να πειραζαν τα φρενα.. ;)

Μλκ τι σκυλους εχετε εκει στο νησι που τσαλακωνουν φιλτρα για πλακα;
Τ-Rex;

skylaros
03/10/2015, 13:50
Ο συναγερμός γιατί δε βάρεσε? Και άντε ο περιμετρικός δε πιάνει χαμηλά αν συρθεί κάποιος....τα χτυπήματα το κραδασμικό στα @@ του?


Εμένα μου κάνει σα να έχει χτυπήσει το πάνω μέρος από κολονάκι και παραπάνω από μια φορά. Τσέκαρε καλύτερα πολύ χλωμό να το έχει κάνει κάποιος για δολιοφθορά, στην τελική αν ήθελε να στην κάνει τόοοοοσο ύπουλα θα το χαλάρωνε απλά.

George_Sp
03/10/2015, 13:55
Προσπαθώ να σκεφτώ αν τις 2-3 τελευταίες μέρες άκουσα κάνα μεταλλικό χτύπημα στον Κηφισσό μιας και είναι ο μοναδικός δρόμος που πηγαίνω με ταχύτητες που να δικαιολογούν τόσο βίαιο χτύπημα.......

Πολλούς σας βλέπω καχύποπτους, αλλά προς το παρόν είμαι σε φάση άρνησης για το συγκεκριμένο σενάριο....Ξέρω σε τι κοινωνία ζούμε και δεν έχω αυταπάτες μέχρι που μπορεί να φτάσει κάποιος.....αλλά ακόμα δεν εξηγώ τον συναγερμό να μην βάρεσε ούτε σε περιμετρικό ούτε σε κραδασμικό. Κάθε φορά που παίρνω τη μηχανή όταν αφοπλίζω και έχει χτυπήσει για οποιοδήποτε λόγο υπάρχει και ένδειξη στο λαμπάκι του πριν βάλεις μπρος (αναβοσβήνει γρήγορα σαν μήνυμα οτι ενεργοποιήθηκε πριν τον αφοπλισμό), και τέτοια ένδειξη δεν είχα


Εμένα μου κάνει σα να έχει χτυπήσει το πάνω μέρος από κολονάκι και παραπάνω από μια φορά. Τσέκαρε καλύτερα πολύ χλωμό να το έχει κάνει κάποιος για δολιοφθορά, στην τελική αν ήθελε να στην κάνει τόοοοοσο ύπουλα θα το χαλάρωνε απλά.


Κολωνάκι πεζοδρόμιο δεν παίζει με την καμία. To Versys έχει το φίλτρο πολύ ψηλά σε σχέση με λαιμούς και ποδιές. Θα είχα φάει πρώτα αυτά και θα είχαν γίνει θρύψαλλα πριν φτάσει στο φίλτρο.

342279

Bob_o_mastoras
03/10/2015, 13:58
Μλκ τι σκυλους εχετε εκει στο νησι που τσαλακωνουν φιλτρα για πλακα;
Τ-Rex;

Οποιοσδηποτε σκυλος (ενταξει οχι τσιουαουα..) μπορει να το τσαλακωσει το φιλτρο.. Κλαϊν, μια λαμαρινιτσα ειναι.
Εχει πολλα κιλα το καλο δαγκωμα του σκυλου..

George_Sp
03/10/2015, 14:01
Οποιοσδηποτε σκυλος (ενταξει οχι τσιουαουα..) μπορει να το τσαλακωσει το φιλτρο.. Κλαϊν, μια λαμαρινιτσα ειναι.
Εχει πολλα κιλα το καλο δαγκωμα του σκυλου..

μη με παρεξηγάς αλλά η εξήγησή σου τείνει για ταινία Spielberg. Και να χώραγε η μουσούδα του σκύλου όπως βλέπεις τη φώτο δε θα άφηνε τέτοια ίχνη. Δες τις φωτογραφίες καλύτερα :)

MG-KTiNoS
03/10/2015, 14:02
ρε συ το φίλτρο είναι μόνο εκεί τσαλακωμένο ή και από την απέναντι πλευρά?

George_Sp
03/10/2015, 14:04
ρε συ το φίλτρο είναι μόνο εκεί τσαλακωμένο ή και από την απέναντι πλευρά?

από όσο ψηλάφησα με το χέρι λακούβα έχει μόνο στο κάτω μέρος. εκεί αριστερά είναι μόνο γδάρισμο. η λογική (όσο μπορώ να περιγράψω λογική) την κίνηση του αντικειμένου είναι χτύπημα από κάτω και με φορά προς τα δεξιά της μηχανής (εν κινήσει από τη θέση του οδηγού)

Bob_o_mastoras
03/10/2015, 14:06
μη με παρεξηγάς αλλά η εξήγησή σου τείνει για ταινία Spielberg. Και να χώραγε η μουσούδα του σκύλου όπως βλέπεις τη φώτο δε θα άφηνε τέτοια ίχνη. Δες τις φωτογραφίες καλύτερα :)

Ναι, δεν θυμομουν πως ακριβως το εχουν το φιλτρο, νομιζα ειναι καπως οπως στα vstrom.

Oποτε το μυστηριο παραμενει... :hmm:

Bob_o_mastoras
03/10/2015, 14:10
Αλλη θεωρια..
Πετραδακι ή αντικειμενο που εκτοξευτηκε απο τη ροδα αυτοκινητου που το πατησε ενω ησουν σχεδον διπλα.
Ετρεχες, φορουσες κρανος και δεν αντιληφθηκες θορυβο..
Δεν ειχε πολλες πιθανοτητες να βρει εκεινο το σημειο αλλα το βρηκε.

(Μου θυμιζει η φαση κατι ντοκυμαντερ που ψαχνουν τα αιτια αεροπορικων δυστυχηματων.. Μαυρο κουτι εχει το Versys?? :lol:)

devil's animal
03/10/2015, 14:12
342270

342270

342271

342272



εχει φαει τρελο τσαλακωμα το φιλτρο...
δεν γινεται αυτο με πετρα...

φαινεται ξεκαθαρα οτι εχει φαει σφυριες...

και το μονο που μπορω να σκεφτω για τον συναγερμο ειναι να στο εβγαλαν, να το τσαλακωσαν και να το ξαναεβαλαν...τραβηγμενο μεν, διολου απιθανο δε...
για τσεκαρε μια και σταθμη λαδιου..

George_Sp
03/10/2015, 14:19
εχει φαει τρελο τσαλακωμα το φιλτρο...
δεν γινεται αυτο με πετρα...

φαινεται ξεκαθαρα οτι εχει φαει σφυριες...

και το μονο που μπορω να σκεφτω για τον συναγερμο ειναι να στο εβγαλαν, να το τσαλακωσαν και να το ξαναεβαλαν...τραβηγμενο μεν, διολου απιθανο δε...
για τσεκαρε μια και σταθμη λαδιου..

Είμαι φουλ από λάδια. Όταν σταμάτησα Βουλιαγμένης τσέκαρα και με σβηστό κινητήρα σηκώνοντας από το πλαινό τη μηχανή.

Γενικά είμαι πολύ παρατηρητικός και με καλή ακοή. Μικρότερα πετραδάκια τα έχω πάρει χαμπάκι. Μια φορά κατάλαβα ήχο από βίδα που τινάχτηκε στον Κηφισσό, έσκασε στο ψυγείο, ανέβηκε το τεπόζιτο και μου σκασε στα καλαμπαλίκια. Μόλις πάρκαρα την έβγαλα από τον καβάλο και μάλιστα έψαχνα αρκετές ώρες να δω αν ήταν βίδα από το Versys αλλά ήταν μια τελείως άκυρη μεταλλική ξυλόβιδα.

αν ήταν ανοιχτό το συνεργείο θα πήγαινα σήμερα για αλλαγή φίλτρου αλλά δυστυχώς Δευτέρα.

τι να πω ρε παίδες......το ξαναλέω.....να μη χτύπησε περιμετρικός ή κραδασμικός και να έγινε τέτοια δολιοφθορά δε το πιστεύω. Εξάλλου έχω ενημερώσει το συγκεκριμένο γείτονα προ 2μηνών που έγινε το σκηνικό οτι έχω ήδη καταγράψει με περιπολικό τη προηγούμενη φθορά και έχω δείξει και το χαρτί της αναφοράς. δε νομίζω να έχει τόσο θράσος πια ο τσόγλανος. Αν πάλι αποδειχθεί οτι πέτρα δε κάνει τέτοια ζημιά και είναι από σφυρί ή κάτι αντίστοιχο, η επόμενη μου κίνηση δε θα είναι δια της νομίμου οδού.

Bob_o_mastoras
03/10/2015, 14:19
εχει φαει τρελο τσαλακωμα το φιλτρο...
δεν γινεται αυτο με πετρα...

φαινεται ξεκαθαρα οτι εχει φαει σφυριες...

και το μονο που μπορω να σκεφτω για τον συναγερμο ειναι να στο εβγαλαν, να το τσαλακωσαν και να το ξαναεβαλαν...τραβηγμενο μεν, διολου απιθανο δε...
για τσεκαρε μια και σταθμη λαδιου..

Που εχει μπλεξει αυτο το παιδι... :a7:

Ρε 'συ ειναι δυνατον να μπηκαν στον κοπο να αποσυνδεσουν το συναγερμο απλα για να του βγαλουν το φιλτρο και να το βαρεσουν με σφυρι;;
Αν φυγει πετραδακι απο αμαξι που τρεχει με 100 πχ και χτυπησει το σημειο εκεινο εχει αρκετη κινητικη ενεργεια για να κανει ζημια. Και στην ταχυτητα του πετραδακίου προσθεσε και την ταχυτητα της μηχανης εκεινη τη στιγμη.

George_M.
03/10/2015, 14:36
χωρις να θελω να σε βαλω στ'αιματα η φθορα αυτη ειναι απο χτυπημα με κατι (σφυρι,λοσταρι..τεσπα κατι) κ εγινε απο ανθρωπο που ξερει τι κανει κ που το κανει ωστε να δημιουργησει προβλημα μεθοδικα...βλεπε λαδια στον πισω τροχο οπως ειπες..
εχε τα ματια σου 14..

devil's animal
03/10/2015, 14:42
Που εχει μπλεξει αυτο το παιδι... :a7:

Ρε 'συ ειναι δυνατον να μπηκαν στον κοπο να αποσυνδεσουν το συναγερμο απλα για να του βγαλουν το φιλτρο και να το βαρεσουν με σφυρι;;
Αν φυγει πετραδακι απο αμαξι που τρεχει με 100 πχ και χτυπησει το σημειο εκεινο εχει αρκετη κινητικη ενεργεια για να κανει ζημια. Και στην ταχυτητα του πετραδακίου προσθεσε και την ταχυτητα της μηχανης εκεινη τη στιγμη.



Μπομπ, αν θες να το κανεις να φανει σαν ατυχημα, τα παντα εισαι ικανος να κανεις...

το πιο ευκολο βεβαια εινα ν'αφηναν την βιδα αποστραγγισης με μιση στροφη, αλλα μπορει να ετρεχε λαδι και να το εβλεπε ο george...
το φιλτρο λαδιου (κανονικα) σφιγγεται με το χερι...οχι με το εργαλειο...το εργαλειο το χρησιμοποιουμε για να ξεσφιξουμε αν εχει ψιλοκολλησει...

αν καποιος συρθηκε και το ξεσφιξε για να το βγαλει, δεν χρειαστηκε να αποσυνδεσει συναγερμο...

SHOOTER045
03/10/2015, 14:58
Πολύ τραβηγμενα σενάρια.
Και πολύ απίθανα.
Που είναι οι εποχές που βάζαμε μπανάνες και σιτάρι στα τελικά.
Η αφρό πολυουρεθανης στους δύσκολους.
Τώρα οι δολιοφθορές γίνονται με την συνδρομή του Q απ τον james bond.
Όταν εσφιγγε ο μάστορας σού το φίλτρο το έκανε με καστανια η με το ειδικό κύπελλο που αγκαλιάζει το φίλτρο?

George_Sp
03/10/2015, 15:02
Ρε αγόρια μου όμορφα...Η μηχανή είναι κολλημένη με τη δεξιά της πλευρά (εκεί που είναι η τάπα πλήρωσης λαδιού) στον τοίχο και στη Βουλιαγμένης πέρα από τις σταγόνες η στάθμη ήταν τέρμα πάνω όπως κάθε φορά.
Δηλαδή επιστράτευσαν και λεκάνη βραδιάτικα και δεν έσταξε πουθενά ούτε σταγόνα και ξαναγέμισαν από την τάπα όσα έπεσαν κολλητά στον τοίχο που ίσα-ίσα χωράει μια παλάμη πάχος στο ύψος της σέλας και τα πέρασαν με χωνάκι από τη τάπα πλήρωσης? Και όλα αυτά βραδιάτικα δίχως να βαρέσει ο περιμετρικός ή ο κραδασμικός?
Ο συναγερμός δε παίζει να μην ενεργοποιήθηκε. Σιγά σιγά το βγάζω από το μυαλό μου το σενάριο δολιοφθοράς. Ελπίζω δηλαδή και τη Δευτέρα που θα κοπανήσω το φίλτρο με σφυρί στο συνεργείο να δω αντίστοιχες αντοχές με ένα πετραδάκι 50-100 γραμμαρίων με ταχύτητα 150χλμ/ω



Όταν εσφιγγε ο μάστορας σού το φίλτρο το έκανε με καστανια η με το ειδικό κύπελλο που αγκαλιάζει το φίλτρο?

Με το καπέλο που αγκαλιάζει το φίλτρο. Μπροστά ήμουνα. Και το φίλτρο μετά δεν είχε κανένα σημάδι.

Με αυτό έσφιξε αν θυμάμαι (εξ ου και οι 2 κύκλοι σαν σημαδάκια)
https://www.cromwell.co.uk/images/product/SYK/503/SYK5031604C_0.jpg

SHOOTER045
03/10/2015, 15:11
Απέκλεισε τους υπόπτους
Και μείνε με το πιο πιθανό σενάριο τότε

Bob_o_mastoras
03/10/2015, 15:15
Ρε αγόρια μου όμορφα...Η μηχανή είναι κολλημένη με τη δεξιά της πλευρά (εκεί που είναι η τάπα πλήρωσης λαδιού) στον τοίχο και στη Βουλιαγμένης πέρα από τις σταγόνες η στάθμη ήταν τέρμα πάνω όπως κάθε φορά.
Δηλαδή επιστράτευσαν και λεκάνη βραδιάτικα και δεν έσταξε πουθενά ούτε σταγόνα και ξαναγέμισαν από την τάπα όσα έπεσαν κολλητά στον τοίχο που ίσα-ίσα χωράει μια παλάμη πάχος στο ύψος της σέλας και τα πέρασαν με χωνάκι από τη τάπα πλήρωσης? Και όλα αυτά βραδιάτικα δίχως να βαρέσει ο περιμετρικός ή ο κραδασμικός?
Ο συναγερμός δε παίζει να μην ενεργοποιήθηκε. Σιγά σιγά το βγάζω από το μυαλό μου το σενάριο δολιοφθοράς. Ελπίζω δηλαδή και τη Δευτέρα που θα κοπανήσω το φίλτρο με σφυρί στο συνεργείο να δω αντίστοιχες αντοχές με ένα πετραδάκι 50-100 γραμμαρίων με ταχύτητα 150χλμ/ω



Με το καπέλο που αγκαλιάζει το φίλτρο. Μπροστά ήμουνα. Και το φίλτρο μετά δεν είχε κανένα σημάδι.

Με αυτό έσφιξε αν θυμάμαι (εξ ου και οι 2 κύκλοι σαν σημαδάκια)
https://www.cromwell.co.uk/images/product/SYK/503/SYK5031604C_0.jpg

Πετραδακι 100 γραμμαριων με 150 χλμ/ωρα εχει κινητικη ενεργεια σφαιρας απο πιστολι, τουλαχιστον μικρου διαμετρηματος. Eνδεικτικα ενα βλημα 9mm ζυγιζει περιπου 7,5 γραμμαρια.. Φευγει απο την κανη με περιπου 1200 χλμ/ωρα.. Do the math απο 'κει και περα..

toyar
03/10/2015, 15:18
μηπως ειναι αντικειμενο που εκσφενδονισε ο μπροστινος τροχος σου;

George_Sp
03/10/2015, 15:18
Απέκλεισε τους υπόπτους
Και μείνε με το πιο πιθανό σενάριο τότε

Το οτι υπάρχει κακή ιστορία υπάρχει. Το θέμα είναι όμως οτι δεν γίνεται να μην χτύπησε συναγερμός και να έγινε τέτοιο χειρουργείο ειδικά αφού έχω κολλήσει στη μούρη της οικογένειας χαρτί αναφοράς από περιπολικό για φθορά.

Το να μην άκουσα το χτύπημα εν κινήσει με προβληματίζει βέβαια...αλλά ένα μυαλό το έχουμε και δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να άκουσα το χτύπημα αλλά να μην έδωσα σημασία γιατί νόμιζα οτι ήρθε από αλλού ή είχα την προσοχή μου στην οδήγηση...και άρα να το έχω διαγράψει από τη μνήμη μου άθελα.
Τέλος πάντων. Σαββατοκύριακο είναι, δε μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο. Δευτέρα στο συνεργείο.
Μια χάρη μόνο. Κρατήστε άλλα γραψίματα για δολιοφθορά μετά τη Δευτέρα γιατί αρχίζω και θολώνω κάπως ψυχολογικά και θέλω να κοιμηθώ το βράδυ και όχι να φυλάω καραούλι. Τώρα αν τη Δευτέρα δε βρω το Versys αλλά κάρβουνα, ε εντάξει....θα με ακούσετε στο αστυνομικό δελτίο

SHOOTER045
03/10/2015, 15:20
Όχι περιπου
8g και 124grs(γκρε'ι'νς)

lykourgi
03/10/2015, 15:34
Τα λάδια, βρήκες από που διαρρέουν; Από το σπείρωμα του φίλτρου;

Επίσης, δεν ψάχνεις όλη τη μηχανή για σημάδια; Κυρίως από κάτω. Είτε συνέβη δολιοφθορά, είτε ατύχημα, πιθανόν να βρεις περισσότερα.

Και μία "χαζή" ερώτηση. Ο συναγερμός σου είναι βέβαιο ότι λειτουργεί σωστά;

George_Sp
03/10/2015, 15:35
Τα λάδια, βρήκες από που διαρρέουν; Από το σπείρωμα του φίλτρου;

Επίσης, δεν ψάχνεις όλη τη μηχανή για σημάδια; Κυρίως από κάτω. Είτε συνέβη δολιοφθορά, είτε ατύχημα, πιθανόν να βρεις περισσότερα.

Και μία "χαζή" ερώτηση. Ο συναγερμός σου είναι βέβαιο ότι λειτουργεί σωστά;

Τα λάδια έτρεξαν από το σημείο του βαθουλώματος. έχει ένα ψιλοράγισμα που δε φαίνεται στις φωτογραφίες.
'Εψαξα όλη τη μηχανή. Τίποτε άλλο περίεργο.
Ο συναγερμός λειτουργεί άψογα.

dimmie_72
03/10/2015, 15:40
Γενικά είμαι πολύ παρατηρητικός και με καλή ακοή. Μικρότερα πετραδάκια τα έχω πάρει χαμπάκι. Μια φορά κατάλαβα ήχο από βίδα που τινάχτηκε στον Κηφισσό, έσκασε στο ψυγείο, ανέβηκε το τεπόζιτο και μου σκασε στα καλαμπαλίκια. Μόλις πάρκαρα την έβγαλα από τον καβάλο και μάλιστα έψαχνα αρκετές ώρες να δω αν ήταν βίδα από το Versys αλλά ήταν μια τελείως άκυρη μεταλλική ξυλόβιδα.

δεν έχεις καλό κράνος, πάρε schuberth.

Bob_o_mastoras
03/10/2015, 15:43
Mην τον αγχωνουμε..
Δεν ειναι δολιφθορα, εκει που βρισκεται το φιλτρο ειναι πολυ πιθανον να φαει πετραδακι ή αλλο αντικειμενο απο το δρομο.
Και ηλιθιωδως σε πολλες μοτοσυκλετες ειναι εκει..

Μπορουμε να βγαλουμε απειρα σεναρια (οτι κατεβηκαν πχ εξωγηινοι και θελαν να εξερευνησουν το φιλτρο.. :alien: ή οτι τον πυροβολησαν με sniper ή ο sniper :tooth: αλλα αστοχησαν και η σφαιρα χτυπησε εδαφος και μετα το φιλτρο :hunter:) αλλα το πιο πιθανο ειναι οτι απλα εφαγε πετρα που εξοστρακιστηκε υπο συγκεκριμενη γωνια απο τον μπροστα τροχο του ή απο αλλο διερχομενο οχημα.

George_Sp
03/10/2015, 15:45
^^
κάποιος να φωνάξει τον sniper να του σπικάρω 2 φωνήεντα :lol:

pipe_smoker
03/10/2015, 15:46
Ρε αγόρια, τι πετραδακια και σφυρια και ιστορίες για άγρια σκυλιά?

Μέτρησα 5 "χτυπήματα".

Πόσες φορές το χτύπησε το πετραδακι?
Του έβρισε τη μάνα το φίλτρο και το πετραδακι το πλάκωσε στις μπουνιές? :lol:

Η ιστορία με το σφυρί κλπ μου κάνει απλα απίθανη.
Ναι οκ, το θυμάμαι το θέμα με το γείτονα.
Μπορεί να του λιμαριζε τα σωληνακια των φρενων.
Άντε αμα την έχει μεγάλη, να του έσπαγε την κλειδαριά του ρεζερβουάρ και να κατουραγε μέσα.
Το φίλτρο λαδιού θα καθόταν να βαζωβγάζει?

Σιγα μην κάτσει την επόμενη φορά να λύσει και μοτέρ.

Όντως το φίλτρο ειναι αρκετά ψηλά, και το "προστατεύει" η εξατμιση και η ποδια κλπ.

Απο κατω ομως, αν τυχόν βρήκε σε κάποιο μυτερό αντικείμενο, μπορεί εύκολα να του άλλαξε τα φώτα.
Και το φίλτρο δεν ειναι τόσο σκληρό όσο ο λαιμός.
Αν κοπάνησες κανα κομματι τσιμεντόλιθο πχ όπως κατεβαίνεις κάποιο πεζοδρόμιο, ο λαιμός θα την έβγαζε καθαρή.
Το φίλτρο ομως θα έτρωγε τσαμπουκά.

Επίσης μην περιοριζεις το πράγμα τόσο πολυ χρονικά.
Τα λάδια μπορεί να τρέξανε σήμερα πχ, αλλα το χτύπημα μπορεί να είχε γίνει πριν 4-5 μέρες.
Και σιγα σιγα να χαλάρωσε σε βαθμό που να βγάλει λάδι.
Οποτε μην εισαι και απόλυτα σίγουρος για το ποτε μπορεί να έγινε η μλκια.

Αν δε με ξεγελάνε οι φωτογραφίες, ακόμα και την ώρα που το πλαγιαζεις στο σταντ θα μπορούσε να γίνει, αν βρισκόταν το λάθος αντικείμενο στη λάθος θέση.

Εγω αυτό πιστεύω.
My 2 cents.

dimmie_72
03/10/2015, 15:50
Ο συναγερμός λειτουργεί άψογα.

Σταμάτα να επικαλείσαι το συναγερμό, μ' ένα απλό scanner των 20€ απενεργοποιείται όσο κι αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε γιατί ξοδέψαμε και μασήσαμε παραμύθι άλλο τόσο.

Επίσης, τα πολλαπλά χτυπήματα δεν καταδεικνύουν 1 απλό πετραδάκι στον Κηφισσό.


Τώρα αν εσύ που το σήκωσες απορρίπτεις μετά βδελυγμίας τη δολιοφθορά...
μπορούμε να στήσουμε και κάνα ταξιδιωτικό. :)



... με κάθε σεβασμό και γνώση και αυτογνωσία στο λούκι που τραβάς.
Παθών! :wave2:

George_Sp
03/10/2015, 15:59
Φίλτρο Kawasaki. Δεν είναι οωειδές στο κεφάλι του αλλά έχει γωνίες.

342285

Παραθέτω στη φωτο με πράσινο τις γωνίες και με κόκκινο το βαθούλωμα από το χτύπημα. Στο αριστερό πράσινο είναι μόνο γρατσουνιές.

342286

Bob_o_mastoras
03/10/2015, 16:01
Εμενα, τωρα που το παρατηρω πιο διεξοδικα, με προβληματιζουν αυτα τα σημαδια απο κυκλικο αντικειμενο:

342287

CSI moto.gr ...

George_Sp
03/10/2015, 16:02
Bob αύριο με τον κηδεμόνα σου. Είναι από το εργαλείο σφιξίματος μετά το ποστ του Shooter στο λινκ στη προηγούμενη σελίδα.

dimmie_72
03/10/2015, 16:16
Bob αύριο με τον κηδεμόνα σου. Είναι από το εργαλείο σφιξίματος μετά το ποστ του Shooter στο λινκ στη προηγούμενη σελίδα.

που να μην τούδινες και καφέ δλδ... :bawl:

Bob_o_mastoras
03/10/2015, 16:19
To σφυχτηρι για φιλτρα δεν ειναι ενα ματζαφλαρι (ισως και ματσουκι) με εναν ιμαντα που σφιγγει γυρω απο το φιλτρο;;;

Bob_o_mastoras
03/10/2015, 16:22
Αυτο συγκεκριμενα:

342288

Εξωλκεας φιλτρου (επιστημονικη ονομασια: ματζαφλαρι)

RaGe_Raptor
03/10/2015, 16:24
Αυτο συγκεκριμενα:

342288

Εξωλκεας φιλτρου (επιστημονικη ονομασια: ματζαφλαρι)

όχι μόνο.....
342290

George_Sp
03/10/2015, 16:26
και όχι μόνο....
342291

τα κυκλικά σημάδια είναι από το σημείο που σφίγγει.

lykourgi
03/10/2015, 16:26
Υπάρχουν και άλλα.
Εκτός από αυτό που έβαλε ο GeorgeSp, υπάρχουν και με αλυσίδα, καθώς κάποια που αγκαλιάζουν το φίλτρο από μπροστά.

(Υπάρχουν και τα κατσαβίδια βέβαια.............)

devil's animal
03/10/2015, 16:30
Φίλτρο Kawasaki. Δεν είναι οωειδές στο κεφάλι του αλλά έχει γωνίες.

342285

Παραθέτω στη φωτο με πράσινο τις γωνίες και με κόκκινο το βαθούλωμα από το χτύπημα. Στο αριστερό πράσινο είναι μόνο γρατσουνιές.

342286



κοιτωντας το καλυτερα, απο την στιγμη που εσφιξε με το εργαλειο και δημιουργησε και τα κυκλικα σημαδια, οι γρατζουνιες και τα ψιλοβαθουλωματακια πρεπει να εγιναν απο την ατσαλινα του εργαλειου...
αρα αυτα που βρισκονται στα πρασινα παραλληλογραμμα ειναι φυσιολογικα..

ο τσαμπουκας ειναι στο κοκκινο..και οχι μονο εκει, ξεκιναει απο την κατω αριστερα γωνια του 1ου πρασινου..
εκει κατι χτυπηθηκε...

μαλλον ειναι πεζοδρομιο αν κρινω απο το σχημα και την γωνια πανω στο φιλτρο...δλδ ειναι στο κατω μερος του φιλτρου και εχει ενα τσακισμα στον οριζοντιο αξονα...

:hmm:

οντως csi το καταντησαμε..

George_Sp
03/10/2015, 16:34
ρε γαμώτ γαμώτ γαμώτ με τα πεζοδρόμια...:lol:

αν είχα βρει πεζοδρόμιο θα είχε σπάσει η ποδιά!

πάντως με όλα αυτά που γράφονται χαλάρωσα να πω την αλήθεια πλέον σε σχέση με τα αρχικά σχόλια περί π@υστιάς.

teogtp
03/10/2015, 16:38
ρε γαμώτ γαμώτ γαμώτ με τα πεζοδρόμια...:lol:

αν είχα βρει πεζοδρόμιο θα είχε σπάσει η ποδιά!

πάντως με όλα αυτά που γράφονται χαλάρωσα να πω την αλήθεια πλέον σε σχέση με τα αρχικά σχόλια περί π@υστιάς.

Ωραιαααα......
Αρα είσαι κουλος πεζοδρομιακιας. .....
:lol:

Bob_o_mastoras
03/10/2015, 16:39
πάντως με όλα αυτά που γράφονται χαλάρωσα να πω την αλήθεια πλέον σε σχέση με τα αρχικά σχόλια περί π@υστιάς.

Πλεον εχουμε καταληξει οτι προκειται ξεκαθαρα περι... μπινιας!!

Πρωτα του μαστορα που, απο τον δυνατο καφε που τον κερασες ενω δουλευε, τρεμαν τα χερια του και με το μεταλλικο εργαλειο αφησε σημαδια και τσαμπουκαδες στο φιλτρο τα οποια μπερδεψαν εμας (το csi του moto.gr) για την πραγματικη αιτια του συμβαντος.
Και δευτερον του αντικειμενου που πετυχε διανα τετοια δυσκολη βολη στο φιλτρο.

MikeG
03/10/2015, 17:35
Το φίλτρο έγινε έτσι προσπαθώντας κάποιος να το σφίξει ή να το ξεσφίξει. Το έχω κάνει και εγώ έτσι το δικό μου όταν προσπαθούσα να το σφίξω με universal πολύγωνο κλειδί.

gior-gos
03/10/2015, 17:39
Η εκσφενδονιζομενη πετρα μια χαρα τσαλακωνει το φιλτρο λαδιου· και οχι μόνο. Απλα το μεταλλο του φιλτρου ειναι πολυ πιο μαλακο και λεπτο απ αυτο των λαιμων και του πλαισιου και σε περιπτωση πετροβοληματος το φιλτρο θα στραβωσει πολυ πιο ευκολα απ τα υπολοιπα. Αν δεν υπηρχε ο κινδυνος ζημιας της κοιλιας της μηχανης απο πετρες στους χωματοδρομους, το παρακατω αξεσουαρ θα ηταν αχρηστο. Απλα στην Ελλαδα, πετρες ή οτιδηποτε αλλο αδεσποτο αντικειμενο που μπορει να προκαλεσει ζημια στη μηχανη, βρισκεις και στους ασφαλτοδρομους ;).

:)

342292

Ichigo
03/10/2015, 17:50
Εδώ είναι το Thread που κυνηγάμε φαντάσματα; :rolleyes:
George αν ηθελε κάποιος να σου κάνει δολιοφθορά θα πήγαινε στο γρήγορο και το εύκολο πχ να σου τραβήξει καμιά τρύπα στο πλαϊνό του ελάστικου που δεν επισκευάζεται κιόλας ή να σου κοπανήσει πχ κανένα τεπόζιτο με κανένα σφυρί.

Αυτό με το φίλτρο ή τσαμπουκάς από πεζοδρόμιο είναι όπως λένε ποιο πάνω η καμια κοτρόνα.
Αν πάλι έχεις υποψία ότι είναι γείτονας σκέψου γενικά τις συνέπειες της αυτοδικίας όταν τα βάζεις με γείτονες με τη νόμιμη ή την μη νόμιμη οδό. ;)

George_Sp
03/10/2015, 17:51
Το φίλτρο έγινε έτσι προσπαθώντας κάποιος να το σφίξει ή να το ξεσφίξει. Το έχω κάνει και εγώ έτσι το δικό μου όταν προσπαθούσα να το σφίξω με universal πολύγωνο κλειδί.

Mike το γραψα και πιο πίσω. Το φίλτρο προ 6μηνών βιδώθηκε μπροστά μου με το χέρι και πήρε ακόμα 1/5 της στροφής με το ειδικό εργαλείο. Και δεν είχε ούτε γρατσουνιά επάνω του.

Πιθανότερο σενάριο είναι αυτό της πέτρας και να μην πήρα χαμπάρι γιατί είχα αλλού την προσοχή μου. Παρόλαυτά θα το τσεκάρω τη Δευτέρα στο συνεργείο. Θα το περιεργαστώ και θα βγάλω καλύτερες φωτογραφίες. Καλή η έξτρα ποδιά τανκς που έβαλε ο συνονόματος αλλά έτσι κόβει ροή αέρα και ψύξη από λαιμούς-εξάτμιση. Ίσως ψάξω να βρω μια πιο ενδιάμεση λύση με μεγαλύτερα κενά ωστέ να περνάει αέρας.


Εδώ είναι το Thread που κυνηγάμε φαντάσματα; :rolleyes:
George αν ηθελε κάποιος να σου κάνει δολιοφθορά θα πήγαινε στο γρήγορο και το εύκολο πχ να σου τραβήξει καμιά τρύπα στο πλαϊνό του ελάστικου που δεν επισκευάζεται κιόλας ή να σου κοπανήσει πχ κανένα τεπόζιτο με κανένα σφυρί.

Αυτό με το φίλτρο ή τσαμπουκάς από πεζοδρόμιο είναι όπως λένε ποιο πάνω η καμια κοτρόνα.
Αν πάλι έχεις υποψία ότι είναι γείτονας σκέψου γενικά τις συνέπειες της αυτοδικίας όταν τα βάζεις με γείτονες με τη νόμιμη ή την μη νόμιμη οδό. ;)


Ναι και γω πιστεύω οτι αν ήθελαν να κάνουν ξανά ζημιά θα ήταν ξανά κάτι πρόχειρο και γρήγορο απλά για να μου φτιάξει η διάθεση και όχι χειρουργείο για να πάω στα θυμαράκια από διαρροή λαδιών χωρίς να πάρω χαμπάρι.
Ένας σπασμένος καθρέφτης-Μια γρατσουνιά στο κοντέρ με κλεδί, ένα καρφί στο λάστιχο.

Πεζοδρόμιο μη το κουράζουμε. Εκεί που βρίσκεται το φίλτρο είναι 5-10 πόντους πάνω από την ποδιά και τους λαιμούς. Οι λαιμοί μου είναι αγρατσούνιστοι και η πλαστική ποδιά στη θέση της.

Σκέφτομαι το θέμα κοτρώνας εν κινήσει και τον παράγοντα ζεστό μοτέρ και ζεστά λάδια άρα και ζεστό φίλτρο. Σαφώς πιο εύκολο να λυγίσει από ότι κρύο....σωστά?

toyar
03/10/2015, 17:59
στην πραγματικοτητα το φιλτρο λαδιου ειναι ενα ποτηρι απο λεπτη λαμαρινα με ελαχιστη μηχανικη αντοχη γιατι απλα δεν την χρειαζεται
τα φιλτροκλειδα που λειτουργουν με συσφιξη τα συνθλιβουν για πλακα
το συγκεκριμενο μπορει να το εκανε ετσι ακομα και ενα κομματι ξυλο

Bob_o_mastoras
03/10/2015, 18:00
Είναι από το εργαλείο σφιξίματος μετά το ποστ του Shooter στο λινκ στη προηγούμενη σελίδα.


Mike το γραψα και πιο πίσω. Το φίλτρο προ 6μηνών βιδώθηκε μπροστά μου με το χέρι και πήρε ακόμα 1/5 της στροφής με το ειδικό εργαλείο. Και δεν είχε ούτε γρατσουνιά επάνω του.


:hmm:

Πεφτεις σε αντιφασεις και ως εκ τουτου πλεον θεωρεισαι και εσυ υποπτος..

Τιθεσαι υπο κρατηση μεχρι την πληρη διαλευκανση της υποθεσεως!

:cool:

George_Sp
03/10/2015, 18:01
^^
:moutza:

zannisvel
03/10/2015, 19:08
Δε λες παλι καλα που δεν ειχες αλλα με τα λαδια που ετρεξαν? Ολα καλα πηγαινε τη Δευτερα να αλλαξεις λαδια και θα εισαι κυριος!!!!

:beer:

George_Sp
03/10/2015, 19:10
Δε λες παλι καλα που δεν ειχες αλλα με τα λαδια που ετρεξαν? Ολα καλα πηγαινε τη Δευτερα να αλλαξεις λαδια και θα εισαι κυριος!!!!

:beer:

:beer:

foogr01
03/10/2015, 20:17
Μπορεί να συμβαίνουν τα πιο περίεργα πράγματα ενίοτε, εκεί που λέμε ότι απλά δεν γίνεται...
Μάλλον κανα χτύπημα είναι (όχι ύπουλο πιστεύω κι εγώ). Τώρα από πέτρα, από πεζοδρόμιο ( :a39: ) από κάτι άλλο... who knows. Θα το εξετάσετε καλύτερα όταν το βγάλετε. Ανέβασε και φωτό μετά.
Αφού ήσουν που ήσουν για αλλαγή λαδιών και φίλτρου και φυσικά αφού δεν έγινε και τπτ χειρότερο, πάλι καλά.
Ηρεμία και ψυχραιμία :beer:

George_Sp
03/10/2015, 20:19
Θα άλλαζα τον τίτλο κάτω από το όνομα σε Πεζοδρομιάκιας αλλά παραείναι παρεξηγήσιμο. :moutza:

bulmont
03/10/2015, 20:29
Θα άλλαζα τον τίτλο κάτω από το όνομα σε Πεζοδρομιάκιας αλλά παραείναι παρεξηγήσιμο. :moutza:



Ναι, αλλά μπορεί να είναι πιό αποδοτικό..........



:bawl:342310

gior-gos
03/10/2015, 20:52
Καλή η έξτρα ποδιά τανκς που έβαλε ο συνονόματος αλλά έτσι κόβει ροή αέρα και ψύξη από λαιμούς-εξάτμιση.

Νταξ, μη το ψειριζεις τοσο ρε Γιωργη, αμα ηταν ετσι θα χαν καει ολα τα onoff που φορανε ποδιά απο υπερθερμανση..


Ίσως ψάξω να βρω μια πιο ενδιάμεση λύση με μεγαλύτερα κενά ωστέ να περνάει αέρας.

Δεν προτεινω να βαλεις ποδιά (αν και δω που τα λεμε δεν θα ταν κακο ;)). Απλα μπορει να τυχει. Τι να πουν και οι streetάδες που και να θελουν δεν μπορουν να βαλουν ποδιά.. Υπαρχουν ουκ ολιγες περιπτωσεις σπασμενων καρινων..

George_Sp
03/10/2015, 20:56
ΓΚαμάει!

342311

Bob_o_mastoras
03/10/2015, 21:04
Γκαμαει αλλα θα την παρεις στο χερι στην πρωτη λακουβα ή λουκι που θα βρεις μπροστα σου...
Δεν ειναι για Ελλαδα αυτα..

skylaros
04/10/2015, 00:05
Για το pimp my ride είναι αυτή η γκουμούτσα!

George_Sp
05/10/2015, 14:04
Επιστρέφω με τα νεώτερα. Υπέβαλλα στη διαδικασία του σφυριού το φίλτρο της Kawasaki και εντυπωσιάστηκα με το πόσο εύκολα μπορεί να τραυματιστεί. Η παρακάτω φωτογραφία είναι μετά από 3 χαλαρά χτυπήματα με μύτη (όχι κεφάλι) από σφυρί. Όταν λέω χαλαρά χτυπήματα υπολογίστε περίπου τη μισή από όση θα βάζατε για να καρφώσετε ένα καρφί 5εκατοστών σε απλό τοίχο. Πιθανολογώ λοιπόν οτι ένα πετραδάκι ή κομμάτι ξύλου με διάμετρο όχι μεγαλύτερη από ένα καπάκι αναψυκτικού του λίτρου και ταχύτητα εθνικής οδού, ναι μπορεί να κάνει εύκολα τέτοια ζημιά. Και πάλι καλά.
Βάλτε στην εξίσωση οτι το χτύπημα με το σφυρί έγινε με το φίλτρο σε θερμοκρασία χώρου και όχι σε θερμοκρασία λαδιών κινητήρα άρα και με διαφορετικές ανοχές της μεταλλικής επιφάνειας.

Και η φωτογραφία:
(δεξιά το ύποπτο χτύπημα και αριστερά το χτύπημα με το σφυρί.)
342379

bleach
05/10/2015, 14:40
Επιστρέφω με τα νεώτερα. Υπέβαλλα στη διαδικασία του σφυριού το φίλτρο της Kawasaki και εντυπωσιάστηκα με το πόσο εύκολα μπορεί να τραυματιστεί. Η παρακάτω φωτογραφία είναι μετά από 3 χαλαρά χτυπήματα με μύτη (όχι κεφάλι) από σφυρί. Όταν λέω χαλαρά χτυπήματα υπολογίστε περίπου τη μισή από όση θα βάζατε για να καρφώσετε ένα καρφί 5εκατοστών σε απλό τοίχο. Πιθανολογώ λοιπόν οτι ένα πετραδάκι ή κομμάτι ξύλου με διάμετρο όχι μεγαλύτερη από ένα καπάκι αναψυκτικού του λίτρου και ταχύτητα εθνικής οδού, ναι μπορεί να κάνει εύκολα τέτοια ζημιά. Και πάλι καλά.
Βάλτε στην εξίσωση οτι το χτύπημα με το σφυρί έγινε με το φίλτρο σε θερμοκρασία χώρου και όχι σε θερμοκρασία λαδιών κινητήρα άρα και με διαφορετικές ανοχές της μεταλλικής επιφάνειας.

Eπιστημονικότατο το πείραμα! :cool:
Η Σήμανση τί είπε; Ήταν δολιοφθορά; :D

stam2
05/10/2015, 14:41
πιθανολογώ ότι μάλλον είναι από εξόγκωμα στο δρόμο κάτω. Πήγες πουθενά σε χώμα μήπως?
Γενικότερα το δικό μου σενάριο είναι ότι αν υπήρχε μια μυτερή πέτρα-βράχος που προεξείχε κάτω από εκεί που πήγες να παρκάρεις τη μηχανή, κάνοντας τη μοτο στο πλάι για να βάλεις τον πλαγιοστάτη, ίσως να βρήκε, όσο ήσουν πάνω. Μπορεί και να μην ήταν κάτω από τη μοτοσυκλέτα αλλά λίγο στο πλάι της, οπότε μόλις έριξες πλάι τη μηχανή και την άφησες, βρήκε το φιλτράκι. Μετά επαναλήφθηκε όταν την ξανακαβάλησες...

BLiTzER
05/10/2015, 14:43
Παιδάκια, για να χτυπήσει κάποιος εκεί κάτω ΜΟΝΟ το φίλτρο, πρέπει να έχει διδακτορικό μικροχειρουργικής. Και ποιος θα σκεφτόταν να κοπανήσει ελαφρώς το φίλτρο λαδιού, ώστε να στάζει στις υψηλές στροφές; Δηλαδή οκ.

Μια χαρά τη γλύτωσες. Άλλαξέ το και χαλάρωσε ;)

Pan (dvs)
05/10/2015, 14:44
Ειναι πολυ μαλακο το μεταλλο.Ισως καποιες πετρες απο τον τροχο σου να το εκαναν ετσι και να μην το προσεξες.Δεν κανει τοσο πολυ θορυβο η πετρα για να το καταλαβεις.

MG-KTiNoS
05/10/2015, 15:25
πιθανολογώ ότι μάλλον είναι από εξόγκωμα στο δρόμο κάτω. Πήγες πουθενά σε χώμα μήπως?
Γενικότερα το δικό μου σενάριο είναι ότι αν υπήρχε μια μυτερή πέτρα-βράχος που προεξείχε κάτω από εκεί που πήγες να παρκάρεις τη μηχανή, κάνοντας τη μοτο στο πλάι για να βάλεις τον πλαγιοστάτη, ίσως να βρήκε, όσο ήσουν πάνω. Μπορεί και να μην ήταν κάτω από τη μοτοσυκλέτα αλλά λίγο στο πλάι της, οπότε μόλις έριξες πλάι τη μηχανή και την άφησες, βρήκε το φιλτράκι. Μετά επαναλήφθηκε όταν την ξανακαβάλησες...

τι χώμα να πάει ρε....
Μια φορά να φανταστείς η γυναίκα του έβαλε το γείτονα να ρίξει 3 φτυαριές χώμα στην πόρτα του γκαράζ και η μηχανή έμεινε μέσα ένα εξάμηνο....
Χώμα λέει... Άκου χωμα...
Τρελός παπάς σε βάφτισε !
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

George_Sp
05/10/2015, 18:03
Ψάχνω λογική (ακόμα και χιούμορ σε λογικά πλαίσια) σε όσα γράφετε μετά το #78 (στον stam2 και στον Ktinos πάει) και δε βρίσκω.


Ή δεν έχετε διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες ή έχετε μπερδέψει καταστάσεις και πρόσωπα και το χιούμορ δε βγάζει νόημα....i dont know :confused:

Ας το κλείσουμε πάντως εδώ με το συμπέρασμα οτι μάλλον δε πήρα χαμπάρι αυτό που με χτύπησε πιθανότατα με χιλιόμετρα στον Κηφισσό και οτι όντως τα φίλτρα λαδιού μπορούν να τσαμπουκαλευτούν άσχημα σε τέτοιες περιπτώσεις.

Τα υπόλοιπα περι υποψίας δολιοφθοράς κλπ, είναι να μην καείτε με το χυλό και φυσάτε και το γιαούρτι (έστω και ψυχολογικά)

stam2
06/10/2015, 08:39
Ψάχνω λογική (ακόμα και χιούμορ σε λογικά πλαίσια) σε όσα γράφετε μετά το #78 (στον stam2 και στον Ktinos πάει) και δε βρίσκω.


Ή δεν έχετε διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες ή έχετε μπερδέψει καταστάσεις και πρόσωπα και το χιούμορ δε βγάζει νόημα....i dont know :confused:

Ας το κλείσουμε πάντως εδώ....

κι εγώ ψάχνω λογική στο δικό σου μήνυμα αυτό...
μπαίνω στη διαδικασία να σου γράψω τη γνώμη μου για κάτι το οποίο προφανώς σε αναστάτωσε και σε προβλημάτισε έντονα, και δαπανώ 10 λεπτά από τον χρόνο μου για να το γράψω συν τον χρόνο που χρειαστηκε για να διαβάσω όλο το νήμα. Το μήνυμά μου δεν είχε χιούμορ, διότι δεν συνηθίζω να κάνω κρύο χιούμορ σε θέματα που ανοίγονται σχετικά με κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπίζει κανείς. Είναι καθαρά η δική μου άποψη για το τι μπορεί πιθανώς να έγινε. Το #78 το διάβασα αλλά αν και έγινε σε εργαστηριακό περιβάλλον με επιστημονικές μεθόδους η πραγματογνωμοσύνη, για κάποιον λόγο (μάλλον περιττό όπως αποδεικνύεται τελικά από την απάντησή σου) θεώρησα σωστό να συμπληρώσω και τη δική μου άποψη. Προφανώς είσαι ταραγμένος από το περιστατικό ή και από τις σχέσεις σου με τον γείτονα, όμως αυτό δεν δικαιολογεί να απευθύνεσαι με αυτόν τον τρόπο σε κάποιον που προσπαθεί να σε βοηθήσει. Αυτά από εμένα, τέλος, και κατάργηση παρακολούθησης αυτού του θέματος...

GFawkes
06/10/2015, 10:08
Aλλαξε φιλτρο και παρακολουθησε το για λιγο καιρο να δεις εαν ξαναγινει.
Τυχερος εισαι...

για τα λοιπα...
:a022:

George_Sp
06/10/2015, 12:52
κι εγώ ψάχνω λογική στο δικό σου μήνυμα αυτό...
μπαίνω στη διαδικασία να σου γράψω τη γνώμη μου για κάτι το οποίο προφανώς σε αναστάτωσε και σε προβλημάτισε έντονα, και δαπανώ 10 λεπτά από τον χρόνο μου για να το γράψω συν τον χρόνο που χρειαστηκε για να διαβάσω όλο το νήμα. Το μήνυμά μου δεν είχε χιούμορ, διότι δεν συνηθίζω να κάνω κρύο χιούμορ σε θέματα που ανοίγονται σχετικά με κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπίζει κανείς. Είναι καθαρά η δική μου άποψη για το τι μπορεί πιθανώς να έγινε. Το #78 το διάβασα αλλά αν και έγινε σε εργαστηριακό περιβάλλον με επιστημονικές μεθόδους η πραγματογνωμοσύνη, για κάποιον λόγο (μάλλον περιττό όπως αποδεικνύεται τελικά από την απάντησή σου) θεώρησα σωστό να συμπληρώσω και τη δική μου άποψη. Προφανώς είσαι ταραγμένος από το περιστατικό ή και από τις σχέσεις σου με τον γείτονα, όμως αυτό δεν δικαιολογεί να απευθύνεσαι με αυτόν τον τρόπο σε κάποιον που προσπαθεί να σε βοηθήσει. Αυτά από εμένα, τέλος, και κατάργηση παρακολούθησης αυτού του θέματος...


το περί χιούμορ πήγαινε στον ktinos.
προς εσένα πήγαινε η απορία μου σχετικά με χώματα κοτρώνες μιας και έγραψα εξαρχής οτι η μηχανή ήταν εντός πόλης και βγήκε μέχρι Κηφισσό που θα μπορύσε να υπάρχει αντικείμενο ωστέ να το πάρω από κάτω με ταχύτητα.
αν παρόλαυτά θεωρείς οτι προσβλήθηκες λυπάμαι αλλά δε βρίσκω να έγραψα κάτι άσχημο. απορία για το αν διαβάσατε το θέμα από την αρχή ήτανε και όσα περιέγραψα.
προφανώς και το θέμα θεωρείται λήξαν μετά του επιστημονικού πειράματος που έλαβε χώρα στον ειδικά διαμορφωμένο πάγκο και την άρτια τεχνική και γωνία χτυπήματος με το σφυρί του Θορ.

dimzan
07/10/2015, 03:18
εισαι τυχερος. ο παλιος μου μηχανικος το 80 απο αντιστοιχο συμβαν, βρεθηκε με λαδια στον πισω τροχο και με ασφαλτο στο κεφαλι του. 6 μηνες σε κωμα.

ειανι πολυ τυχερος. το μυρισες, το ειδες, το αλλαξες και καθαρισες. Ο μηχανικος εβαλε παραπανω δυναμη και τραυματισε τη λεπτη λαμαρινα του φιλτρου. Ασε που μπορει αν πηγε να βγαλει ατσαλα τον εξωλκεα (ματζαφλαρι) να τσαλακωσε αυτος το φιλτρο ετσι.

Σκεψου τον εξωλκεα να κανει μοχλο με ταση προς τον πισω τροχο της μηχανης. Ε θα το τσαλακωσει αν η δυναμη ειναι αρκετη. Ουτε πετραδακια ουτε τιποτα. Δυσκολα να πεταχτει πετραδακι τοσο ψηλα, αν και οχι απιθανο.

Καλες βολτες και παλι, και προσοχη οταν βαζετε το φιλτρο.

transalpblack
07/10/2015, 07:34
Εσύ μάλλον έχεις απαντήσει χωρίς να διαβάσεις όλα τα προηγούμενα μυνήματα, δεν εξηγείται αλλιώς...

camen
08/10/2015, 20:24
Εχεις φάει πέτρα που πατήθηκε απο διερχόμενο αυτοκίνητο που περνούσε δίπλα σου:smokin:
Ευτυχώς δεν την έφαγες στο πόδι, ΠΟΝΑΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!

SHOOTER045
08/10/2015, 20:52
Εχεις φάει πέτρα που πατήθηκε απο διερχόμενο αυτοκίνητο που περνούσε δίπλα σου:smokin:
Ευτυχώς δεν την έφαγες στο πόδι, ΠΟΝΑΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!

Που να δεις μελανιά από τούς μαλάκες πού θεριζαν τα χόρτα με μισινεζα στο διαχωριστικό πάνω στην εθνική.
Ήταν τυχερός που δεν μπορούσα να γυρίσω

BLiTzER
08/10/2015, 22:00
Που να δεις μελανιά από τούς μαλάκες πού θεριζαν τα χόρτα με μισινεζα στο διαχωριστικό πάνω στην εθνική.
Ήταν τυχερός που δεν μπορούσα να γυρίσω

Άσχετο με το θέμα, αλλά θα το πω γιατί είναι σχετικό με το παραπάνω. 3-4 χρόνια πριν, Π. Ράλλη, προς Αθήνα, ακριβώς έξω από το Village. Είμαι κολλημένος στο - τυπικό - μποτιλιάρισμα, που έχει πάντα στο σημείο και τύποι στα δεξιά μου, καμιά 10ρια μέτρα μακρυά, θερίζουν χόρτα. Ξαφνικά ακούω έναν δυνατό θόρυβο και το πίσω δεξιά τζάμι μου γίνεται θρύψαλλα. Αφήνω τη φαντασία σας να οργιάσει για το τι και πως.

Bob_o_mastoras
09/10/2015, 03:27
Ξαφνικά ακούω έναν δυνατό θόρυβο και το πίσω δεξιά τζάμι μου γίνεται θρύψαλλα. Αφήνω τη φαντασία σας να οργιάσει για το τι και πως.

:hmm:

Εξωγηϊνο αεροσκαφος ξαφνικα προσεδαφιζεται σε κοντινη αποσταση με σκοπο να απαγαγει τους εργατες του δημου για να μελετησει τη φυσιολογια του ανθρωπινου σωματος ωστε να προετοιμαστουν για επικειμενη εισβολη. Ο μηχανισμος αντιβαρυτητας του διαστημοπλοιου εκτοξευει πετρες και λοιπα αντικειμενα που βρισκονται σε μικρη ακτινα κατα την προσεγγιση στο εδαφος. Ενα απο αυτα χτυπαει το τζαμι σου και το σπαει.

Το βρηκα;;;; :D

Eversman
09/10/2015, 09:10
εισαι τυχερος. ο παλιος μου μηχανικος το 80 απο αντιστοιχο συμβαν, βρεθηκε με λαδια στον πισω τροχο και με ασφαλτο στο κεφαλι του. 6 μηνες σε κωμα.

ειανι πολυ τυχερος. το μυρισες, το ειδες, το αλλαξες και καθαρισες. Ο μηχανικος εβαλε παραπανω δυναμη και τραυματισε τη λεπτη λαμαρινα του φιλτρου. Ασε που μπορει αν πηγε να βγαλει ατσαλα τον εξωλκεα (ματζαφλαρι) να τσαλακωσε αυτος το φιλτρο ετσι.

Σκεψου τον εξωλκεα να κανει μοχλο με ταση προς τον πισω τροχο της μηχανης. Ε θα το τσαλακωσει αν η δυναμη ειναι αρκετη. Ουτε πετραδακια ουτε τιποτα. Δυσκολα να πεταχτει πετραδακι τοσο ψηλα, αν και οχι απιθανο.

Καλες βολτες και παλι, και προσοχη οταν βαζετε το φιλτρο.


Στα τόσα χρόνια και κάμποσες χιλιάδες φίλτρα λαδιού που έχω αλλάξει, δεν έχει συμβεί αυτό που περιγράφεις ΠΟΤΕ!!! Δέν είναι δυνατόν να συμβεί, καθώς τις περισσότερες φορές, το σφίξιμο γίνεται με το χέρι (το γράφουν επάνω, ρητά και κατηγορηματικά τα περισσότερα φίλτρα, "hand tight"). Ακόμη και αν το φίλτρο βρίσκεται σε σημείο που δεν χωρά το χέρι, υπάρχουν ειδικά εργαλεία, τα οποία αποτρέπουν την καταστροφή του φίλτρου κατά την τοποθέτηση.

Στο βγάλσιμο ναί, συμβαίνει. Τυχαίνει να χρησιμοποιείς ακόμη και καρυδάκι με αλυσίδα ή και αλυσίδα σκέτη, προκειμένου να πάρει έστω και 1/100 της στροφής και να ξεκολλήσει.
Η ζημιά έχει γίνει καθαρά από πέτρα και είναι πάρα πολύ συχνό φαινόμενο.

7Tolis
09/10/2015, 09:12
Τα τααανννν!!! Συνάδελφος σερνόταν για ώρα.Ναι απο φίλτρο λαδιού καπάκι μετα το σερβις.

Eversman
09/10/2015, 09:16
Τα τααανννν!!! Συνάδελφος σερνόταν για ώρα.Ναι απο φίλτρο λαδιού καπάκι μετα το σερβις.

Χτυπημένο, δεν είχε σφιχτεί καλά, ή ελατωματικό φίλτρο (τρύπιο σε ραφή, διπλή τσιμούχα)?

7Tolis
09/10/2015, 09:40
δεν είχε σφιχτεί καλά.

RaGe_Raptor
09/10/2015, 10:02
Τα φίλτρα λαδιού στα GSXR είναι ψιλόπασα και θέλουν δυόμιση στροφές σφίξιμο από τη στιγμή της επαφής του o-ring. Τέτοια ροπή σύσφιξης δε μπορείς να εφαρμόσεις με hand tightening μα μόνο με ματζαφλάρι.επίσης το εξωτερικό κέλυφος είναι αρκετά ανθεκτικό ώστε να μην πάθει ζημιά κατά τη σύσφιξη. Μα τί μηχανάκια πάτε και παίρνετε ρπστμ... :p (χιουμοράκι..)

devil's animal
09/10/2015, 10:07
Τα φίλτρα λαδιού στα GSXR είναι ψιλόπασα και θέλουν δυόμιση στροφές σφίξιμο από τη στιγμή της επαφής του o-ring. Τέτοια ροπή σύσφιξης δε μπορείς να εφαρμόσεις με hand tightening μα μόνο με ματζαφλάρι.επίσης το εξωτερικό κέλυφος είναι αρκετά ανθεκτικό ώστε να μην πάθει ζημιά κατά τη σύσφιξη. Μα τί μηχανάκια πάτε και παίρνετε ρπστμ... :p (χιουμοράκι..)


:confused::confused:

εγω με το χερι εχω σφιξει στο δικο μου και δεν εχει θεμα...

RaGe_Raptor
09/10/2015, 10:10
:confused::confused:

εγω με το χερι εχω σφιξει στο δικο μου και δεν εχει θεμα...

Μιας και το'φερε η κουβέντα σ'αυτό το νήμα, δε μπα να του ρίξεις καμιά ματιά; Έτσι για peace of mind... :D Γιατί με το χέρι 2 1/2 στροφές ούτε ο Hulk...