PDA

View Full Version : HABEMUS PAPA(RIA)M 4



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

pipe_smoker
03/10/2015, 13:08
Καλά ρε!

Έγινε τελικά δεκτή η υποψηφιότητα του Μπουμπούκου και δεν ανοίξατε νέο πάπαμ να ενημερώσετε?

Εεεε ρε γλέντιααααα:lol:

Bob_o_mastoras
03/10/2015, 13:09
Οριστε.. Συνεχιστε εδω... :lol::lol::lol:

:p:p:p

Η ερωτηση μου ειναι γιατι δεν συμμετειχε το κομα Ελληνων Κυνηγων στις τελευταιες εκλογες;;;

Bob_o_mastoras
03/10/2015, 13:10
Με προλαβες ατιμεεεεε!!!! :plaf:

γμτ..... :mad:

Bob_o_mastoras
03/10/2015, 13:11
Να δουμε ποιο Habemus Papam 4 θα προτιμησει ο κοσμος...

Το δικο μου ειναι καλυτερο!!! :p

pipe_smoker
03/10/2015, 13:13
Να δουμε ποιο Habemus Papam 4 θα προτιμησει ο κοσμος...

Το δικο μου ειναι καλυτερο!!! :p

Παπάρια καλύτερο είναι.
Το PAPA(RIA)M είναι καλύτερο:p

Τα συγχώνεΨα ρε.

Bob_o_mastoras
03/10/2015, 13:20
Fair enough.. :D

:beer:

MG-KTiNoS
03/10/2015, 13:38
342275

:rotflmao:

RaGe_Raptor
03/10/2015, 13:50
+1000 για τον τίτλο..!!!!

:cry::lol:

MG-KTiNoS
03/10/2015, 13:55
342277

dimmie_72
03/10/2015, 14:05
Η ερωτηση μου ειναι γιατι δεν συμμετειχε το κομα Ελληνων Κυνηγων στις τελευταιες εκλογες;;;

δεν πρόκαμαν να ανανεώσουν τις άδειες... :hunter:

AUFGEBRACHT
03/10/2015, 14:19
Χτες μάθαμε επίσημα από τον αχαρακτήριστο τηλεβιβλιοπώλη-μαϊντανό-τσιριχτόφωνο σπασαρχίδη, ότι η διεκδίκηση της ηγεσίας ενός κόμματος αξίζει περισσότερο από μια ανθρώπινη ζωή (όχι τη δική του βεβαίως...) και ότι ο Κ.Ο.Κ. επιτρέπει το σφάξιμο κόκκινων φαναριών εάν είσαι επίσημα δελφίνος για την ηγεσία της Ν.Δ.

foogr01
03/10/2015, 14:22
+1000 για τον τίτλο..!!!!

:cry::lol:

άλλα +798 από μένα! Άψογος τίτλος :lol:

MG-KTiNoS
06/10/2015, 15:30
ρε το μπούστη το ντυροπιτά....

http://www.reuters.com/article/2015/10/06/us-usa-tax-offshore-iduskcn0s008u20151006?utm_campaign=trueAnthem:+Trending+Content&utm_content=561356fd04d30109a8000001&utm_medium=trueAnthem&utm_source=facebook

tsompanis
06/10/2015, 16:14
+ 955 και από μένα για τον τίτλο:lol:

όσο για τον μπουμπουκο ....περιμένω να γραφτεί στην ΝΔ ο χυμαδορης να σπρώξει την κατάσταση:bawl:

pipe_smoker
06/10/2015, 16:41
+ 955 και από μένα για τον τίτλο:lol:

όσο για τον μπουμπουκο ....περιμένω να γραφτεί στην ΝΔ ο χυμαδορης να σπρώξει την κατάσταση:bawl:

Τα ειπε ωραια εχθες στο Χατζηνικο.

Αφου μολις ειπε αυτο το "Εγω την Ελλαδα θα την απογειωσω!" παραλιγο να σηκωθω να χειροκροτησω:lol:

MG-KTiNoS
06/10/2015, 17:11
Αφου μολις ειπε αυτο το "Εγω την Ελλαδα θα την απογειωσω!"

Το να απογειωθείς δεν είναι το πρόβλημα.
Πηδάς κι απ τη νταράτσα.
Η προσγείωση είναι που πρέπει να πετύχει.
Υποχρεωτικά.
:D

tsompanis
06/10/2015, 17:28
Ρε που φτάσαμε! Να γελάμε με τα χάλια μας :bawl:

Desperado
06/10/2015, 19:14
Παιδιά, πρέπει να γραφτούμε ΟΛΟΙ!! Να φτιάξουμε λίστα, να οργανωθούμε!!!
http://www.adonisgeorgiadis.gr/

:lol::bawl:

amyroukai
06/10/2015, 19:45
Εγώ έχω λιώσει στο γέλιο με αυτό:
Στο μικροσκόπιο το νέο Κέντρο Κράτησης Μεταναστών στη Μόρια
http://www.newsbeast.gr/politiki/arthro/709024/sto-mikroskopio-to-neo-kedro-kratisis-metanaston-sti-moria




Ο Ghimli τα ξέρει αυτά; Σα δεν ντρεπονται λέω 'γω.

Μικe777
06/10/2015, 22:12
Εγώ έχω λιώσει στο γέλιο με αυτό:
Στο μικροσκόπιο το νέο Κέντρο Κράτησης Μεταναστών στη Μόρια
http://www.newsbeast.gr/politiki/arthro/709024/sto-mikroskopio-to-neo-kedro-kratisis-metanaston-sti-moria



Ο Ghimli τα ξέρει αυτά; Σα δεν ντρεπονται λέω 'γω.

Λεπτομερειες...αλλωστε!
μην γελας και τοσο
!εχει κατι φωτο απο τα Μετεωρα!!
που μοιαζουν λιγο με Μορντορ...:cry:

el_hymador
06/10/2015, 22:29
Παιδιά, πρέπει να γραφτούμε ΟΛΟΙ!! Να φτιάξουμε λίστα, να οργανωθούμε!!!
http://www.adonisgeorgiadis.gr/

:lol::bawl:

Σοβαρά τώρα στηρίξτε και υποστηρίξτε όλοι!!!

Μην το βλέπετε κομματικά είναι μια επένδυση που θα αποδώσει τρελό γέλιο!!!

Μικe777
06/10/2015, 22:37
Παιδιά, πρέπει να γραφτούμε ΟΛΟΙ!! Να φτιάξουμε λίστα, να οργανωθούμε!!!
http://www.adonisgeorgiadis.gr/

:lol::bawl:
2009 γαμος με Ευγενια Μανωλιδου
αφου εγινε βουλευτης..μαλιστα!
Λεφτα αισθηματα:tooth:

taisteal
07/10/2015, 00:35
Τα ειπε ωραια εχθες στο Χατζηνικο.

Αφου μολις ειπε αυτο το "Εγω την Ελλαδα θα την απογειωσω!" παραλιγο να σηκωθω να χειροκροτησω:lol:

Ρε φιλε βλεπεις μπουμπουκο μαζι με τον εμετικο τον Χατζηνικο;;
Να το προσεξεις αυτο

:cry::lol:

pipe_smoker
07/10/2015, 10:44
Ρε φιλε βλεπεις μπουμπουκο μαζι με τον εμετικο τον Χατζηνικο;;
Να το προσεξεις αυτο

:cry::lol:

Τί να κανουμε κυριος?

Μερικοι γουσταρουμε να ζουμε στο οριο.
Θελουμε εξτριμ καταστασεις.

Βιβερε περιΚΟΛΟζαμεντε!

:lol:

Bob_o_mastoras
07/10/2015, 11:22
Τί να κανουμε κυριος?

Μερικοι γουσταρουμε να ζουμε στο οριο.
Θελουμε εξτριμ καταστασεις.

Βιβερε περιΚΟΛΟζαμεντε!

:lol:

Τουλαχιστον να φορας κρανος!!! :D

sniper
07/10/2015, 11:24
Εγώ έχω λιώσει στο γέλιο με αυτό:
Στο μικροσκόπιο το νέο Κέντρο Κράτησης Μεταναστών στη Μόρια
http://www.newsbeast.gr/politiki/arthro/709024/sto-mikroskopio-to-neo-kedro-kratisis-metanaston-sti-moria




Ο Ghimli τα ξέρει αυτά; Σα δεν ντρεπονται λέω 'γω.
342451

WebDevGr
07/10/2015, 11:46
Παιδιά, πρέπει να γραφτούμε ΟΛΟΙ!! Να φτιάξουμε λίστα, να οργανωθούμε!!!
http://www.adonisgeorgiadis.gr/

:lol::bawl:

Μου αρέσει που λέει πότε μπήκε στη σχολή, αλλά δεν λέει πότε βγήκε από τη σχολή.

dimmie_72
07/10/2015, 12:24
Παιδιά, πρέπει να γραφτούμε ΟΛΟΙ!! Να φτιάξουμε λίστα, να οργανωθούμε!!!
http://www.adonisgeorgiadis.gr/

:lol::bawl:

αυτό το (ΕΣΜ) ποιο όπλο είναι βρε παιδιά; :confused:

el_hymador
07/10/2015, 12:29
"....ο ίδιος ως συγγραφεύς έχει κυκλοφορήσει τρία βιβλία. Το δεύτερο έχει τίτλο: «ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ: Ο ΜΥΘΟΣ ΚΑΤΑΡΡΕΕΙ»."

τι μας λες μωρή τρελή; Ο Αλέξης ο ντούρος δηλαδή έσιαξε τάφο για τον καλό του ίσα με 40 φορές τον Αλέκο στη Μύκονο , από υποχρέωση;

lleonidas
08/10/2015, 02:38
Ίσως να ακούσατε/διαβάσατε από χθες τις φήμες για νέο πολιτικό κίνημα του Βαρουφάκη.Έχει διαρρεύσει ένα video στο οποίο παρουσιάζονται διάφορα πρόσωπα με τα μικρά τους ονόματα,δύο εκ των οποίων είναι ο Γιάνης Βαρουφάκης και ο Κλέων Γρηγοριάδης και παράλληλα υπάρχει και μια καινούρια ιστοσελίδα.Το μυστήριο θα λυθεί την 1η Νοεμβρίου...

http://news247.gr/eidiseis/politiki/neo-politiko-kinhma-apo-varoyfakh-oi-1101-yposxontai-na-allaksoyn-thn-koinwnia.3705599.html

http://www.1101.gr/

https://www.youtube.com/watch?v=Dy0iWZx1-0k

taisteal
08/10/2015, 04:25
Αυτο που ολοι περιμεναμε!!!
ΖΗΤΩΩΩΩΩΩ


:yawn:

duke200
08/10/2015, 06:46
και έλεγα γιατι δεν μπορω να κοιμηθώ το βράδυ...

Desperado
08/10/2015, 07:13
Επιτέλους!!!! Πολύ άντεξε ο ΓιάΝης χωρίς δημοσιότητα!!:bawl:

tsompanis
08/10/2015, 07:25
Ε ρε. ...νέο χαμπεμους παπαριαμ ανοίξτε! Καλημέρα!

cosgili
08/10/2015, 08:23
Κάτσε να πιάσω μια χαρτοπετσέτα να σκουπιστώ γιατί ίδρωσε το αυτί μου...:rolleyes:

Cpt. Haddock
08/10/2015, 08:43
ΣΤΑ @@ ΜΑΣ !!!

amyroukai
08/10/2015, 08:53
Δηλαδή τώρα θα σωθούμε πάλι; Η νέα φρέσκια και ανανεωμένη ελπίδα έρχεται, μαζί με τις λύσεις, τα πλαν ραντανπλαν και το μεγάλο ΠΣαλίδι που θα τεμαχίσει τα μνημόνια;

GFawkes
08/10/2015, 08:56
Επιτελους


ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ...

ανοιξε νεο θεμα ο Dalton & κανει κομμα ο Μπαρουφακης...


Καλα θα περασουμε φετος τον χειμωνα...

θα ερθει Μαιος και δεν θα το παρουμε χαμπαρι!!!

Κατα τα λοιπα με καλυψαν οι κατωθι


ΣΤΑ @@ ΜΑΣ !!!


Επιτέλους!!!! Πολύ άντεξε ο ΓιάΝης χωρίς δημοσιότητα!!:bawl:


Αυτο που ολοι περιμεναμε!!!
ΖΗΤΩΩΩΩΩΩ
:yawn:

freco
08/10/2015, 08:57
Άντε τώρα ο μικρός Αλέξάκης με τις ανασφάλειες του να μας ζητήσει νέα επιβεβαίωση με εκλογές. Ποιές Κυριακές μας έμειναν κενές είπαμε;
Ρε δε γ@... όλοι τους. Χεστήκαμε για τον κάθε Μπαρουφάκη.

πυξιδας990
08/10/2015, 09:13
εγω τον γουσταρω τον τυπο.μου αρεσει η θεωρια του χαους-χεους-χεσιμο..

stam2
08/10/2015, 09:18
αγαπάμε Γιάνις! στηρίξουμε Γιάνις!

Γιάνις φέρει αλλαγή. Γιάνις κηρύξει χρέος μη βιώσιμο.

Ζεύκας
08/10/2015, 10:32
Δεν μου κάνει για πολιτικό κόμμα. πολύ μάρκετινγκ.

Πιο πολύ για κάτι τηλεοπτικό φαίνεται.

MG-KTiNoS
08/10/2015, 16:00
http://tvxs.gr/news/ellada/leandros-rakintzis-deka-xronia-xoris-diafthora-tha-esbinan-dimosio-xreos

Λέανδρος Ρακιντζής: Δέκα χρόνια χωρίς διαφθορά θα «έσβηναν» το δημόσιο χρέος
Το κόστος της διαφθοράς φτάνει τα 33 δισ. ευρώ ετησίως, συνεπώς αν για 10 χρόνια δεν είχαμε φαινόμενα διαφθοράς, θα είχε εκλείψει το δημόσιο χρέος της χώρας». Αυτό ανέφερε ο Γενικός Επιθεωρητής Δημόσιας Διοίκησης Λέανδρος Ρακιντζής. Ανέφερε επίσης ότι η διαφθορά είναι διάχυτη στην ελληνική κοινωνία και για να καταπολεμηθεί απαιτείται πάνω απ’ όλα πολιτική βούληση, κάτι που δεν υπάρχει.

:wave2:

byron
08/10/2015, 16:18
Ελα μωρέ τώρα...

Είχαν συνδέσει τις μισθολογικές τους απολαβές με τους υψηλόμισθους γενικούς γραμματείς υπουργείων και έπαιρναν τις ανάλογες αυξήσεις - Το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους είχε γνώση του φαινομένου, αλλά αγνοούσε την έκτασή του

Με το μισθό γενικού γραμματέα υπουργείου είχαν συνδέσει τον μισθό τους 5.000 δημόσιοι υπάλληλοι, οι οποίοι απασχολούνται σε Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου.



Το υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης, στο πλαίσιο μείωσης των μισθών υπουργών και βουλευτών (για τους τελευταίους μέσω φορολόγησης), ανακάλυψε πως περίπου 5.000 δημόσιοι υπάλληλοι, κυρίως ειδικών επιστημονικών κατηγοριών, σε βάθος χρόνων, είχαν συνδέσει τις μισθολογικές τους απολαβές με τους υψηλόμισθους γενικούς γραμματείς υπουργείων, με αποτέλεσμα, όταν αποφασιζόταν αύξηση σε αυτούς, να... παρασύρει και άλλους 5.000.

Σήμερα μπορεί ο μισθός των γενικών γραμματέων να είναι της τάξης των 2.800 ευρώ καθαρά, ωστόσο εκπρόσωποι των συγκεκριμένων ομάδων υπαλλήλων διαμαρτυρήθηκαν στο υπουργείο για περαιτέρω μειώσεις και έτσι... αποκαλύφθηκαν.

Σύμφωνα με πληροφορίες, το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους είχε γνώση του φαινομένου, όμως αγνοούσε την έκτασή του.

Η διόρθωση αυτής της κατάστασης θα περιλαμβάνεται στο νομοσχέδιο για τις μειώσεις των μισθών υπουργών και βουλευτών, το οποίο αναμένεται να κατατεθεί τον επόμενο μήνα στη Βουλή από τον αναπληρωτή υπουργό Διοικητικής Μεταρρυθμισης, Χριστόφορο Βερναρδάκη. Η μείωση υπολογίζεται σε 25% περίπου, μεσοσταθμικά.

Ξέρεις πόσα είναι τα μικτά, αν είναι 2.800€ καθαρά το μήνα?

Cpt. Haddock
08/10/2015, 17:03
[...]
Ξέρεις πόσα είναι τα μικτά, αν είναι 2.800€ καθαρά το μήνα?

Περιπου 4.500 (μπορει και λιγο παραπανω)

dimmie_72
08/10/2015, 17:37
Ένας γενικός γραμματέας υπουργείου είναι αναπόσπαστο κομμάτι της διοικητικής αλυσίδας και ηγείται των υπηρεσιών του υπουργείου τις οποίες επανδρώνουν δημόσιοι υπάλληλοι.

Τούτου δοθέντος, αυτός καθίσταται άμεσα υπάλληλος και μάλιστα στην κορωνίδα της διοίκησης πράγμα που τον διακρίνει από τα πολιτικά πρόσωπα η τους συμβούλους του υπουργού των οποίων η εργασιακή σχέση είναι διαφορετική.

Όταν άλλες κρατικές δομές πέραν των υπουργείων αλλά ίδιας τάξης μεγέθους έχουν αντίστοιχη οργάνωση, γιατί να αποτελεί παράδοξο η συνάφεια στη μισθολογική κλιμάκωση; Ποιο παράδοξη είναι η θεσμοθετημένη με νόμο εξάρτηση των μισθών των δικαστικών -οι οποίοι είναι κρατικοί υπάλληλοι- με αυτήν της πολιτικής ηγεσίας (ο πρόεδρος του Αρείου Πάγου αμείβεται με βάση το μισθό του Προέδρου της Δημοκρατίας), παρά διαφόρων δημοσίων υπηρεσιών μεταξύ τους.

el_hymador
08/10/2015, 17:43
Θα λανσάρει νέα σειρά με λαχουρέ πουκάμισα ο Γιάνης για αυτό και κάνει τη κίνηση, μέρος του promo είναι...

MG-KTiNoS
08/10/2015, 18:11
Ένα σοβαρό περιστατικό απασχολεί τη μικρή μαθητική κοινότητα του Δημοτικού Σχολείου Βουλιαγμένης. Το μεσημέρι της Δευτέρας 5 Οκτωβρίου, κατά το σχόλασμα των παιδιών και την παράδοσή τους από τους εφημερεύοντες δασκάλους στους γονείς, πατέρας ενός μαθητή του σχολείου, παραμέρισε τους εκπαιδευτικούς της εφημερίας και τους μαθητές που έβγαιναν από την κεντρική είσοδο και μπήκε με φόρα εντός του προαυλίου. Εκεί χαστούκισε με μεγάλη δύναμη μαθητή 4ης Δημοτικού που φιλοξενείται στο Ορφανοτροφείο Βουλιαγμένης. Φεύγοντας, ο πατέρας αυτός ακούστηκε να λέει στα ερωτήματα των εξοργισμένων δασκάλων «έκανα αυτό που δεν κάνατε εσείς«. Σύμφωνα με πληροφορίες, το παιδί του πατέρα που χειροδίκησε και το θύμα του χαστουκιού είχαν μια διένεξη μεταξύ τους. Τις διαφορές τους ανέλαβε να τις «λύσει» με τον σκαιό αυτό τρόπο, ένας ενήλικας εντός μάλιστα του χώρου του σχολείου. Το επεισόδιο απασχολεί πολύ το Σύλλογο Διδασκόντων του Δημοτικού Σχολείου Βουλιαγμένης, αλλά και τη διοίκηση του Ορφανοτροφείου Βουλιαγμένης, χωρίς μέχρι τώρα να έχουν γίνει γνωστές οι προθέσεις ή αποφάσεις τους. Ανακοίνωση για το θέμα εξέδωσε ο Δήμος Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης, όπου τονίζεται μεταξύ άλλων: «Ο Δήμαρχος Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης, Γρηγόρης Κωνσταντέλλος, αλλά και σύσσωμη η Δημοτική Αρχή καταδικάζουν το περιστατικό. Καλούν την εκπαιδευτική κοινότητα, τις αρχές και την κοινωνία γενικότερα να θέσουν στο περιθώριο τον δράστη και να καταδικάσουν έμπρακτα όλα τα κρούσματα ρατσισμού και βίας, απ’ όπου και αν προέρχονται. Ο Δήμος δεν ανέχεται σήμερα, ούτε πρόκειται να ανεχτεί στο μέλλον τέτοιου είδους συμπεριφορές και θα πράξει ότι εμπίπτει στο πεδίο των αρμοδιοτήτων του για να τις αποτρέψει. Τέλος, ο Δήμαρχος καλεί τις αρμόδιες αρχές να πράξουν τα προβλεπόμενα και να εξαντλήσουν τα περιθώρια αυστηρότητας προκειμένου η τιμωρία του συγκεκριμένου να έχει και χαρακτήρα παραδειγματισμού». Πηγή: 3vita.gr
------------------------------------------------------------------------


Αυτό ΑΝ το κάνεις κάπου αλλού θα βρεθείς φυλακή.
Απλά όμορφα και ωραία.
Εδώ ελπίζουμε να βρεθεί κάποιος να του σπάσει τα μούτρα
γιατί με καλέσματα και ανακοινώσεις δε βλέπω να χαμπαριάζουν οι κάφροι.

(λέγαμε πριν κατι μέρες για σχολεία)

nick_VFR
08/10/2015, 19:41
Ένα σοβαρό περιστατικό απασχολεί τη μικρή μαθητική κοινότητα του Δημοτικού Σχολείου Βουλιαγμένης. Το μεσημέρι της Δευτέρας 5 Οκτωβρίου, κατά το σχόλασμα των παιδιών και την παράδοσή τους από τους εφημερεύοντες δασκάλους στους γονείς, πατέρας ενός μαθητή του σχολείου, παραμέρισε τους εκπαιδευτικούς της εφημερίας και τους μαθητές που έβγαιναν από την κεντρική είσοδο και μπήκε με φόρα εντός του προαυλίου. Εκεί χαστούκισε με μεγάλη δύναμη μαθητή 4ης Δημοτικού που φιλοξενείται στο Ορφανοτροφείο Βουλιαγμένης. Φεύγοντας, ο πατέρας αυτός ακούστηκε να λέει στα ερωτήματα των εξοργισμένων δασκάλων «έκανα αυτό που δεν κάνατε εσείς«. Σύμφωνα με πληροφορίες, το παιδί του πατέρα που χειροδίκησε και το θύμα του χαστουκιού είχαν μια διένεξη μεταξύ τους. Τις διαφορές τους ανέλαβε να τις «λύσει» με τον σκαιό αυτό τρόπο, ένας ενήλικας εντός μάλιστα του χώρου του σχολείου. Το επεισόδιο απασχολεί πολύ το Σύλλογο Διδασκόντων του Δημοτικού Σχολείου Βουλιαγμένης, αλλά και τη διοίκηση του Ορφανοτροφείου Βουλιαγμένης, χωρίς μέχρι τώρα να έχουν γίνει γνωστές οι προθέσεις ή αποφάσεις τους. Ανακοίνωση για το θέμα εξέδωσε ο Δήμος Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης, όπου τονίζεται μεταξύ άλλων: «Ο Δήμαρχος Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης, Γρηγόρης Κωνσταντέλλος, αλλά και σύσσωμη η Δημοτική Αρχή καταδικάζουν το περιστατικό. Καλούν την εκπαιδευτική κοινότητα, τις αρχές και την κοινωνία γενικότερα να θέσουν στο περιθώριο τον δράστη και να καταδικάσουν έμπρακτα όλα τα κρούσματα ρατσισμού και βίας, απ’ όπου και αν προέρχονται. Ο Δήμος δεν ανέχεται σήμερα, ούτε πρόκειται να ανεχτεί στο μέλλον τέτοιου είδους συμπεριφορές και θα πράξει ότι εμπίπτει στο πεδίο των αρμοδιοτήτων του για να τις αποτρέψει. Τέλος, ο Δήμαρχος καλεί τις αρμόδιες αρχές να πράξουν τα προβλεπόμενα και να εξαντλήσουν τα περιθώρια αυστηρότητας προκειμένου η τιμωρία του συγκεκριμένου να έχει και χαρακτήρα παραδειγματισμού». Πηγή: 3vita.gr
------------------------------------------------------------------------


Αυτό ΑΝ το κάνεις κάπου αλλού θα βρεθείς φυλακή.
Απλά όμορφα και ωραία.
Εδώ ελπίζουμε να βρεθεί κάποιος να του σπάσει τα μούτρα
γιατί με καλέσματα και ανακοινώσεις δε βλέπω να χαμπαριάζουν οι κάφροι.

(λέγαμε πριν κατι μέρες για σχολεία)


Και δηλαδή τι πιστεύουμε; Ότι ο πατέρας ξύπνησε στραβά μια μέρα και πήγε στο σχολείο να μοιράσει ανάποδες;


Καλά, δεν λέω... μπορεί να έγινε και αυτό. Αλλά πίσω από την διατύπωση "είχαν μια διένεξη", μήπως κρύβεται κάποιο περιστατικό bullying;



Και εσείς, αν ήσασταν πατέρας ενός παιδιού-θύματος και δεν βλέπατε τους δασκάλους να κάνουν κάτι για αυτό, τι θα κάνατε;

Ζεύκας
08/10/2015, 19:53
καταγγελία στη δνση πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης ίσως;

byron
08/10/2015, 20:01
Περιπου 4.500 (μπορει και λιγο παραπανω)

Γύρω στα 4.800 με 5.000 είναι.

nick_VFR
08/10/2015, 20:07
καταγγελία στη δνση πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης ίσως;

Η πρώτη μου σκέψη μόλις το διάβασα, ήταν "άντε και κάνεις την καταγγελία.. άντε και το φτάνεις και μέχρι τον υπουργό που λέει ο λόγος... αν εξακολουθείς να μην βλέπεις αποτέλεσμα, τι κάνεις;"


Αυτές οι καταγγελίες φέρνουν κάποιο αποτέλεσμα;
(δεν ρωτάω ειρωνικά, πραγματικά δεν το ξέρω και θα χαρώ να μάθω ότι κάνουν δουλειά!) :confused:

toyar
08/10/2015, 20:19
η συζητηση γινεται για το αν ειναι θεμιτο ενας ενηλικας να χαστουκιζει ανηλικο; ξενο παιδι; ορφανο;:rolleyes:

nick_VFR
08/10/2015, 20:33
η συζητηση γινεται για το αν ειναι θεμιτο ενας ενηλικας να χαστουκιζει ανηλικο; ξενο παιδι; ορφανο;:rolleyes:

Θεμιτό δεν είναι σε καμμία περίπτωση. Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.


Ούτε είναι θεμιτό π.χ. να κλέβεις ένα παντοπωλείο ή ένα σούπερμαρκετ, ακόμη και αν ψοφάς της πείνας.
Αυτός όμως που ψοφάει της πείνας και δεν έχει επιλογές, λέτε να τον νοιάζει πολύ τι είναι θεμιτό και τι όχι;


Η δουλειά είναι να μην αναγκάζεται κάποιος σε αθέμιτες ενέργειες. Π.χ. ο πεινασμένος να βρει τρόπο να ικανοποιήσει την πείνα του χωρίς να βλάψει τον διπλανό του και ο πατέρας του παιδιού να έχει νόμιμους και ηθικούς τρόπους να προστατέψει αποτελεσματικά το παιδί του (αν βέβαια όντως μιλάμε για bullying και όχι για κάτι άλλο).

MG-KTiNoS
08/10/2015, 20:48
καταγγελία στη δνση πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης ίσως;

αυτόφωρο ίσως ?

byron
08/10/2015, 21:07
Η πρώτη μου σκέψη μόλις το διάβασα, ήταν "άντε και κάνεις την καταγγελία.. άντε και το φτάνεις και μέχρι τον υπουργό που λέει ο λόγος... αν εξακολουθείς να μην βλέπεις αποτέλεσμα, τι κάνεις;"


Αυτές οι καταγγελίες φέρνουν κάποιο αποτέλεσμα;
(δεν ρωτάω ειρωνικά, πραγματικά δεν το ξέρω και θα χαρώ να μάθω ότι κάνουν δουλειά!) :confused:

Αλλάζεις σχολείο, στέλνεις το παιδί σου στο καράτε...

Πάντως αντιμετώπιση του bullying με...bullying από ενήλικα, ολίγον ΓΤΠΚ μου φαίνεται.

Αν και όλη αυτή η ιστορία με το bullying έχει παραγίνει ως κοινωνική καραμέλα. Πάντα bullying έπαιζαν τα παιδιά στο σχολείο, φάπες, ξύλο, και τα σπασικλάκια στην απέξω. Εχω ψιλοβαρεθεί τις νέες "τάσεις" που ανακάλυψαν ξαφνικά. Γέμισε ο τόπος δυσλεξία, ελλειμματική προσοχή και ... bullying.

Ζεύκας
08/10/2015, 21:09
Η πρώτη μου σκέψη μόλις το διάβασα, ήταν "άντε και κάνεις την καταγγελία.. άντε και το φτάνεις και μέχρι τον υπουργό που λέει ο λόγος... αν εξακολουθείς να μην βλέπεις αποτέλεσμα, τι κάνεις;"


Αυτές οι καταγγελίες φέρνουν κάποιο αποτέλεσμα;
(δεν ρωτάω ειρωνικά, πραγματικά δεν το ξέρω και θα χαρώ να μάθω ότι κάνουν δουλειά!) :confused:

νομίζω πως ναι.


αυτόφωρο ίσως ?

άλλο λέω εγώ

stam2
09/10/2015, 09:16
Πριν το συμβαν, από μέρους του γονέα έπρεπε να γίνει ενημέρωση καθηγητών για bullying από πλευράς του ορφανού και αν δεν συμμορφωθεί,
τότε ζητάς την απομάκρυνσή του, και αν δεν γίνει τίποτα και δεν προστατεύσουν το παιδί σου κινείσαι νομικά εναντίον των καθηγητών, αλλά και ενάντια του κηδεμόνα του παιδιού.

Από τη στιγμή όμως που προέβη σε αυτοδικία το συμβάν πάει αντίστροφα, εξωσχολική βία από γονέα, κλήση αστυνομίας, μήνυση, αποβολή παιδιού και γονέως από το σχολείο.

stam2
09/10/2015, 09:25
και μιας και ξαναπιάσαμε την παιδεία, αυτή ήταν η εικόνα πριν 10 μέρες. http://www.protothema.gr/politics/article/512458/nea-nomothetiki-paremvasi-gia-ti-horigisi-ekpaideutikon-adeion-se-kratoumenous/

φοιτητές που οι γονείς τους υπόκεινται σε μείζονα άγη και οικονομικές αιμορραγίες για να σπουδάσουν τα παιδιά τους στην Αθήνα, έχασαν μέρος της εξεταστικής τους για την κατάληψη που έγινε από λίγουςγια χάρη ενός κοινού εγκληματία. Το υπουργείο θα προβεί σε έκτακτες ρυθμίσεις ώστε να διευκολυνθούν υποθέσεις όπως του Ρωμανού για να μην στεναχωριούνται "τα παιδιά". Και ποιος τους είπε ότι εμείς οι νομοταγείς πολίτες θέλουμε τέτοιους ανθρώπους να φοιτούν κοντά σε αθώα παιδιά?
Αυτή είναι η κατάντια της Ελληνικής σύγχρονης εκπαίδευσης και κοινωνίας. Και αυτό διδάσκει. Προτεραιότητα στους λύκους. Τα πρόβατα να περιμένουν στη διπλανή ουρά για το σφαγείο....

sniper
09/10/2015, 09:37
...Το υπουργείο θα προβεί σε έκτακτες ρυθμίσεις ώστε να διευκολυνθούν υποθέσεις όπως του Ρωμανού για να μην στεναχωριούνται "τα παιδιά". Και ποιος τους είπε ότι εμείς οι νομοταγείς πολίτες θέλουμε τέτοιους ανθρώπους να φοιτούν κοντά σε αθώα παιδιά?
...

Να τον εκτελέσουμε τότε.
Γιατί όταν αποφυλακιστεί, μπορεί και να πάει να φοιτήσει, δίπλα στα αθώα παιδιά.

nicksior
09/10/2015, 09:38
Ένας γενικός γραμματέας υπουργείου είναι αναπόσπαστο κομμάτι της διοικητικής αλυσίδας και ηγείται των υπηρεσιών του υπουργείου τις οποίες επανδρώνουν δημόσιοι υπάλληλοι.

Τούτου δοθέντος, αυτός καθίσταται άμεσα υπάλληλος και μάλιστα στην κορωνίδα της διοίκησης πράγμα που τον διακρίνει από τα πολιτικά πρόσωπα η τους συμβούλους του υπουργού των οποίων η εργασιακή σχέση είναι διαφορετική.

Όταν άλλες κρατικές δομές πέραν των υπουργείων αλλά ίδιας τάξης μεγέθους έχουν αντίστοιχη οργάνωση, γιατί να αποτελεί παράδοξο η συνάφεια στη μισθολογική κλιμάκωση; Ποιο παράδοξη είναι η θεσμοθετημένη με νόμο εξάρτηση των μισθών των δικαστικών -οι οποίοι είναι κρατικοί υπάλληλοι- με αυτήν της πολιτικής ηγεσίας (ο πρόεδρος του Αρείου Πάγου αμείβεται με βάση το μισθό του Προέδρου της Δημοκρατίας), παρά διαφόρων δημοσίων υπηρεσιών μεταξύ τους.


:)

Αυτή κι αν είναι καθαρή και "προβλέψιμη" άποψη !

:beer:

Cpt. Haddock
09/10/2015, 09:57
Αν και όλη αυτή η ιστορία με το bullying έχει παραγίνει ως κοινωνική καραμέλα. Πάντα bullying έπαιζαν τα παιδιά στο σχολείο, φάπες, ξύλο, και τα σπασικλάκια στην απέξω. Εχω ψιλοβαρεθεί τις νέες "τάσεις" που ανακάλυψαν ξαφνικά. Γέμισε ο τόπος δυσλεξία, ελλειμματική προσοχή και ... bullying.

Ε, μα. Πεστα ρε φιλε, βρηκαμε και εισαγομενο όρο πια... Θυμαμαι στο δημοτικο, παιδι με γυαλια ή χοντρο, μια ζωη στην καζουρα ήταν (άσε που τα χοντρα παιδια τότε ήταν μειοψηφια).

GFawkes
09/10/2015, 09:58
Ε, μα. Πεστα ρε φιλε, βρηκαμε και εισαγομενο όρο πια... Θυμαμαι στο δημοτικο, παιδι με γυαλια ή χοντρο, μια ζωη στην καζουρα ήταν (άσε που τα χοντρα παιδια τότε ήταν μειοψηφια).

Συμφωνω

αλλα και στο φορουμ εδω, αν πεις το π@υστη...π@υστη μπαν θα φας...

Σημεια των καιρων...

Panos76
09/10/2015, 10:04
Ε, μα. Πεστα ρε φιλε, βρηκαμε και εισαγομενο όρο πια... Θυμαμαι στο δημοτικο, παιδι με γυαλια ή χοντρο, μια ζωη στην καζουρα ήταν (άσε που τα χοντρα παιδια τότε ήταν μειοψηφια).

Σύμφωνοι, όλα αυτά όμως δεν αναιρούν το γεγονός ότι υπήρχαν τα φαινόμενα (σχολική, οικογενειακή, κλπ βία) ασχέτως όρων, ''λεκτικής μόδας'', κοκ.

stam2
09/10/2015, 10:28
Να τον εκτελέσουμε τότε.
Γιατί όταν αποφυλακιστεί, μπορεί και να πάει να φοιτήσει, δίπλα στα αθώα παιδιά.

ο εγκλεισμός σε φυλακή υπάρχει για την προστασία των ανθρώπων που ΔΕΝ έχουν καταδικαστεί ως εγκληματίες, από αυτούς που έχουν καταδικαστεί για έγκλημα τελεσιδίκως. Μέχρι να τελειώσει η ποινή του και ο σωφρονισμός του (οξύμωρο), ΔΕΝ ανήκει δίπλα σε αθώα παιδιά. Αν θέλουν να φτιάξουν εκπαιδευτικά ιδρύματα μέσα σε φυλακές ή να απασχολήσουν επιπλέον 10-20 έκτακτους καθηγητές κάθε χρόνο για να διδάσκουν μέσα στις φυλακές ας το κάνουν. Η θέση των εγκληματιών όμως είναι και πρέπει να είναι μακρυά από τους νομοταγείς.

Όταν αποφοιτήσει είναι ελεύθερος να σπαταλήσει όπως θέλει τη ζωή του. Πιθανόν μέχρι τότε να έχει κάνει κανα δυο διατριβές για την τεράστια ασημαντότητα της ψευτοαναρχίας που πρεσβεύει, και ενδεχομένως να ζει πλουσιοπάροχα από τις πωλήσεις των βιβλίων του, καθώς υπάρχουν αρκετά χαμένα μυαλά σε αυτή την χώρα για να στηρίξουν κάτι τέτοιο.

Πάντως δεν τους πήρε πολλούς ο πόνος που για άλλη μια φορά μερικοί τύποι κλείνουν ένα πανεπιστήμιο ανευ λόγου, στοιχίζοντας πολύτιμο χρόνο σε ανθρώπους που θέλουν να προοδεύσουν στη ζωη τους...

GhostDog
09/10/2015, 10:42
αυτό το ψυχοπονιάρικο που σας πιάνει με τα ελληνικά πανεπιστήμια κάθε φορά που γίνετε κατάληψη και ας μην έχετε περάσει ούτε απέξω απ' το εκάστοτε ίδρυμα έχει πολύ πλάκα πάντως...

Δεν γουστάρω καταλήψεις, αλλά το ελληνικό πανεπιστήμιο έχει τόσα θέματα, που το μόνο που του αξίζει είναι πυρπόληση.

Μόνο οι ΔΑΠίτες νομίζουν ότι το μόνο πρόβλημα των σχολών είναι οι καταλήψεις... αλλά οι ΔΑΠίτες είναι κοννεδιάσμενοι με τους καθηγήτες οπότε... τι άλλο πρόβλημα ναχουν..

Joyrider
09/10/2015, 10:44
Περίεργη η φάση με το bullying όντως. Τα έχουμε ψυχιατρικοποιήσει όλα και φτάσαμε να λέμε bullying και το έγκλημα. Κατασκευάζουμε θύτες και θύματα και έχουμε αφήσει εκτός κριτικής την σαπίλα της κοινωνίας και τα στερεότυπά της που ποτίζει τα παιδιά.

stam2
09/10/2015, 10:55
αυτό το ψυχοπονιάρικο που σας πιάνει με τα ελληνικά πανεπιστήμια κάθε φορά που γίνετε κατάληψη και ας μην έχετε περάσει ούτε απέξω απ' το εκάστοτε ίδρυμα έχει πολύ πλάκα πάντως...

Δεν γουστάρω καταλήψεις, αλλά το ελληνικό πανεπιστήμιο έχει τόσα θέματα, που το μόνο που του αξίζει είναι πυρπόληση.

Μόνο οι ΔΑΠίτες νομίζουν ότι το μόνο πρόβλημα των σχολών είναι οι καταλήψεις... αλλά οι ΔΑΠίτες είναι κοννεδιάσμενοι με τους καθηγήτες οπότε... τι άλλο πρόβλημα ναχουν..

πιθανόν να αναφέρεσαι σε μένα, πιθανόν και όχι. Αν αναφέρεσαι σε εμένα δεν έχω τίποτα ψυχοπονιάρικο, αλλά με ενοχλεί όπως έχασα μία εξεταστική στο πανεπ, αλλά και παραλίγο μια χρονιά στο σχολείο με τις καταλήψεις του mr Alexis και της παρέας του, και κάναμε μάθημα τα Σάββατα να αναπληρώσουμε ύλη που δεν καλύφθηκε ποτέ τελικά, έτσι με ενοχλεί και σήμερα ακόμα να χάνονται μαθήματα και χρονιές για ένα μάτσο άεργους, τεμπέληδες που "πουλάνε" αγώνα κατά της εΚΣουσίας εις βάρος των πολλών ή λίγων φιλοπρόοδων μαθητών-φοιτητών. Οι οποίοι τεμπέληδες μετά θα απορροφηθούν από το "φιλεργατικό" συνδικαλιστικό κίνημα, ή από τα κόμματα ως αναγνώριση των αγώνων τους και της αυτοθυσίας τους...

sniper
09/10/2015, 11:11
πιθανόν να αναφέρεσαι σε μένα, πιθανόν και όχι. Αν αναφέρεσαι σε εμένα δεν έχω τίποτα ψυχοπονιάρικο, αλλά με ενοχλεί όπως έχασα μία εξεταστική στο πανεπ, αλλά και παραλίγο μια χρονιά στο σχολείο με τις καταλήψεις του mr Alexis και της παρέας του, και κάναμε μάθημα τα Σάββατα να αναπληρώσουμε ύλη που δεν καλύφθηκε ποτέ τελικά, έτσι με ενοχλεί και σήμερα ακόμα να χάνονται μαθήματα και χρονιές για ένα μάτσο άεργους, τεμπέληδες που "πουλάνε" αγώνα κατά της εΚΣουσίας εις βάρος των πολλών ή λίγων φιλοπρόοδων μαθητών-φοιτητών. Οι οποίοι τεμπέληδες μετά θα απορροφηθούν από το "φιλεργατικό" συνδικαλιστικό κίνημα, ή από τα κόμματα ως αναγνώριση των αγώνων τους και της αυτοθυσίας τους...


Κάπου εδώ μπαίνει το "Που 'σαι ρε Παπαδόπουλε" ή μπερδεύομαι;

stam2
09/10/2015, 11:23
Κάπου εδώ μπαίνει το "Που 'σαι ρε Παπαδόπουλε" ή μπερδεύομαι;

κάπου εδώ δεν υπάρχει λογική επιχειρηματολογία σε αυτά που γράφεις, ή απλά μπερδεύεσαι?

freco
09/10/2015, 11:27
Κάπου εδώ μπαίνει το "Που 'σαι ρε Παπαδόπουλε" ή μπερδεύομαι;

Μάλλον μπερδεύεσαι και δεν κολλάει με τα γραφόμενα του Σταμάτη. Έτσι το κατάλαβα εγώ τουλάχιστον γιατί ο γραπτός λόγος έχει και τη δυσκολία του.
Νομίζω πως περιγράφει ακριβώς το σημερινό τοπίο των πανεπιστημίων που σε καμία περίπτωση δεν είναι το ιδανικό και επιθυμητό.

Ζεύκας
09/10/2015, 11:35
αυτό το ψυχοπονιάρικο που σας πιάνει με τα ελληνικά πανεπιστήμια κάθε φορά που γίνετε κατάληψη και ας μην έχετε περάσει ούτε απέξω απ' το εκάστοτε ίδρυμα έχει πολύ πλάκα πάντως...

Δεν γουστάρω καταλήψεις, αλλά το ελληνικό πανεπιστήμιο έχει τόσα θέματα, που το μόνο που του αξίζει είναι πυρπόληση.

Μόνο οι ΔΑΠίτες νομίζουν ότι το μόνο πρόβλημα των σχολών είναι οι καταλήψεις... αλλά οι ΔΑΠίτες είναι κοννεδιάσμενοι με τους καθηγήτες οπότε... τι άλλο πρόβλημα ναχουν..

το μεγάλο πρόβλημα με τις σχολές είναι η ελευθερία των φοιτητών που νομίζουν ότι κάνουν κουμάντο και κάθε μικρή ομάδα αριστερών τη βλέπει Ερνέστο Γκεβάρα
και κάνει κατάληψη επειδή κάποιος έκανε απεργία πείνας, ή το Ισραήλ βομβάρδισε τη Γάζα, ή σκοτώθηκε κάποιος από πυρά αστυνομικού ή δεν μάζεψαν λεφτά να πάμε Σχοινούσα.

εγώ σε όλα τα χρόνια των σπουδών μου δούλευα και έπρεπε να παρακολουθώ εργαστήρια και να κάνω εργασίες καθόλη τη διάρκεια του εξαμήνου σε κάθε εξάμηνο.
και με τις καταλήψεις έχασα αρκετά εξάμηνα γτ όταν τελειώναν έπρεπε να πιεστούν οι ύλες και τα χρονοδιαγράμματα και δεν είχα χρόνο λόγω δουλειάς.

α και'που σαι, ΔΑΠ/ΝΔ δεν ψήφισα ποτέ.....

η μεγαλύτερη λέρα των πανεπιστημίων οι φοιτητοσυνδικαλιστές.
μακάρι το μανατζμεντ όλων των ΑΕΙ/ΤΕΙ να γίνει ιδιωτικό και να αφαιρεθούν όλα τα προνόμια από τους φοιτητές μπας και δει αυτή η χώρα άσπρη μέρα.

stam2
09/10/2015, 11:49
το μεγάλο πρόβλημα με τις σχολές είναι η ελευθερία των φοιτητών που νομίζουν ότι κάνουν κουμάντο και κάθε μικρή ομάδα αριστερών τη βλέπει Ερνέστο Γκεβάρα
και κάνει κατάληψη επειδή κάποιος έκανε απεργία πείνας, ή το Ισραήλ βομβάρδισε τη Γάζα, ή σκοτώθηκε κάποιος από πυρά αστυνομικού ή δεν μάζεψαν λεφτά να πάμε Σχοινούσα.

εγώ σε όλα τα χρόνια των σπουδών μου δούλευα και έπρεπε να παρακολουθώ εργαστήρια και να κάνω εργασίες καθόλη τη διάρκεια του εξαμήνου σε κάθε εξάμηνο.
και με τις καταλήψεις έχασα αρκετά εξάμηνα γτ όταν τελειώναν έπρεπε να πιεστούν οι ύλες και τα χρονοδιαγράμματα και δεν είχα χρόνο λόγω δουλειάς.

α και'που σαι, ΔΑΠ/ΝΔ δεν ψήφισα ποτέ.....

η μεγαλύτερη λέρα των πανεπιστημίων οι φοιτητοσυνδικαλιστές.
μακάρι το μανατζμεντ όλων των ΑΕΙ/ΤΕΙ να γίνει ιδιωτικό και να αφαιρεθούν όλα τα προνόμια από τους φοιτητές μπας και δει αυτή η χώρα άσπρη μέρα.

ίσως το χειρότερο της πρόσφατης περίπτωσης είναι πως ενώ μετά από όλες αυτές τις αθλιότητες που γνωρίσαμε χρόνια πίσω, έχει δοθεί πια δυνατότητα στην πρυτανία να καλέσει την αστυνομία και η αστυνομία να συλλάβει τους υπεύθυνους, να τους ταυτοποιήσει και να δούμε, (δούνε) ποιοι είναι αυτοί οι τύποι που κάνουν αυτή τη δουλειά, τι σχέση έχουν με το πανεπ. ίδρυμα, ή αν έχουν σχέση με μυστήριους κύκλους, ή είναι τακτικοί ταραχοποιοί, και η πρυτανία δεν έκανε τίποτα.

Με την ανοχή των πανεπιστημιακών λοιπόν και με την σιωπηλή υποστήριξή τους συνεχίζεται η υποβάθμιση της παιδείας...
Άραγε έχουν καταλάβει ότι σπρώχνουν προς τον γκρεμό μία πέτρα στην οποία είναι δεμένος ο λαιμός τους...?

Ζεύκας
09/10/2015, 12:01
ίσως το χειρότερο της πρόσφατης περίπτωσης είναι πως ενώ μετά από όλες αυτές τις αθλιότητες που γνωρίσαμε χρόνια πίσω, έχει δοθεί πια δυνατότητα στην πρυτανία να καλέσει την αστυνομία και η αστυνομία να συλλάβει τους υπεύθυνους, να τους ταυτοποιήσει και να δούμε, (δούνε) ποιοι είναι αυτοί οι τύποι που κάνουν αυτή τη δουλειά, τι σχέση έχουν με το πανεπ. ίδρυμα, ή αν έχουν σχέση με μυστήριους κύκλους, ή είναι τακτικοί ταραχοποιοί, και η πρυτανία δεν έκανε τίποτα.

Με την ανοχή των πανεπιστημιακών λοιπόν και με την σιωπηλή υποστήριξή τους συνεχίζεται η υποβάθμιση της παιδείας...
Άραγε έχουν καταλάβει ότι σπρώχνουν προς τον γκρεμό μία πέτρα στην οποία είναι δεμένος ο λαιμός τους...?


μα εννοείται πως στις καταλήψεις ένα μεγάλο μέρος των συμμετεχόντων -για να μη σου πω οι περισσότεροι- δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με την τριτοβάθμια εκπαίδευση.

απλά ουγκ ουγκ διεθνισμός ουγκ ουγκ ελευθερία ουγκ ουγκ δικαιώματα ουγκ ουγκ.
και όλα αυτά εκ του ασφαλούς. τράβα Γάζα, τράβα Συρία, να δεις το βερύκοκο.
ουγκανοι σαν τους χρυσαυγίτες αλλά διαφορετικά τα ουγκ.

κολλημένα μυαλά. υπερασπίζονται τον κάθε τρομοκράτη γιατί εεεεε να πέσουν οι τράπεζες και το κεφάλαιο.
υπερασπίζονται τους μετανάστες με τις καταλήψεις και τα share στο fb και δεν έχουν αγοράσει ποτέ τους μια φρατζόλα ψωμί για τον άστεγο.

απλά: ΑΕΙ/ΤΕΙ....τι έχουμε εδώ;;;; άβατο για την αστυνομία;;;; θα τα γαμήσουμε όλα, θα γίνουμε τα παράσιτα και ο ιός που θα μολύνει το σύστημα
και στ'αρχίδια μας οι μπάτσοι. ναι άλλαξε ο νόμος και τώρα η αστυνομία μπορεί να κάνει ντου αλλά άντε άλλαξε νοοτροπίες 40 ετών.

Bladerunner
09/10/2015, 12:08
(...)Και ποιος τους είπε ότι εμείς οι νομοταγείς πολίτες θέλουμε τέτοιους ανθρώπους να φοιτούν κοντά σε αθώα παιδιά?(...)

Ολίγον τι οξύμωρο να εναντιωνόμαστε ως νομοταγείς πολίτες σε νόμο του κράτους.

Cpt. Haddock
09/10/2015, 12:10
Ολίγον τι οξύμωρο να εναντιωνόμαστε ως νομοταγείς πολίτες σε νόμο του κράτους.

:a18::a10:

GFawkes
09/10/2015, 12:22
Δεν υπαρχει ελπιδα λεμε.....
τα "κομμαντα" μας....

ο ενας "υπηρετησε" στο ΓΕΣ και ο αλλος Σαλαμινα...
ππφφφφφ

342571

Ιπτάμενος και... τζέντλεμαν: Ο Τσίπρας πιλοτάρει C-130

http://www.msn.com/el-gr/news/politics/%ce%b9%cf%80%cf%84%ce%ac%ce%bc%ce%b5%ce%bd%ce%bf%cf%82-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%cf%84%ce%b6%ce%ad%ce%bd%cf%84%ce%bb%ce%b5%ce%bc%ce%b1%ce%bd-%ce%bf-%cf%84%cf%83%ce%af%cf%80%cf%81%ce%b1%cf%82-%cf%80%ce%b9%ce%bb%ce%bf%cf%84%ce%ac%cf%81%ce%b5%ce%b9-c-130/ar-AAfgq8g

MG-KTiNoS
09/10/2015, 12:22
αρτζιμπουρτζιλουλαδιστάν.....

duke200
09/10/2015, 12:24
δεν φταιει κανένας άλλος εκτός απο τους αρχηγούς ΓΕΕΘΑ, ΓΕΣ, κλπ που καθιέρωσαν την νοοτροπία του γλύφτη στην ανώτατη ιεραρχία των ενόπλων δυνάμεων...

stam2
09/10/2015, 12:29
Ολίγον τι οξύμωρο να εναντιωνόμαστε ως νομοταγείς πολίτες σε νόμο του κράτους.

μάλλον δεν έχεις διαβάσει καλά ΟΛΟ τον σχετικό νόμο. Μέρος του οποίου άλλαξε πέρυσι προς τέρψην των αναρχοκάτι.... Έχει κάποιες μικρές παραγραφούλες που ίσως σε εκπλήξουν ή σε δυσαρεστήσουν...
και φυσικά "εμείς" που εναντιωνόμαστε το κάνουμε συζητώντας, σεβόμενοι τους νόμους του κράτους άσχέτως αν κάποιοι από αυτούς στρέφονται κατά του νομοταγούς πολίτη, και εκφράζοντας τη δυσαρέσκειά μας.
Άλλοι είναι που εναντιώνονται στους νόμους του κράτους παρανομώντας και κωλύοντας την λειτουργία των δημόσιων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων.

Μάλλον είναι αρκετοί οι μπερδεμένοι εδω μέσα.... για να δούμε αν θα προκύψουν κι άλλοι... μπερδεμένοι.

nicksior
09/10/2015, 12:33
:a18::a10:

:lol:
Και που να δεις οξύμωρο..

Όταν ο "νόμος" εναντιώνεται σε "νόμο" ..

Τότε οι «νομοταγείς» νιώθουν σαν τον χαμαιλέοντα πάνω σε καρό ύφασμα.

:lol:

Cpt. Haddock
09/10/2015, 12:36
Ολα τα λεφτα ο χοντρος με το σκαρπινι και το μπουφαν παραλλαγης (αφου βρηκαν στο νουμερό του παλι καλα...)

Ωραίος ειναι ο στρατηγος πισω με την παραλλαγη ερημου, αλλωστε η φυση στον Εβρο ειναι ιδια με του αΒγανισταν...

Edit: Τελικα ειναι ΟΥΚας, αλλα και παλι η παραλλαγη ερημου στον εβρο ειναι μυγα μες στο γαλα... τεσπα.. θεαθηναι

nicksior
09/10/2015, 12:38
Ολα τα λεφτα ο χοντρος με το σκαρπινι και το μπουφαν παραλλαγης (αφου βρηκαν στο νουμερό του παλι καλα...)
..

:nono:

Αλεξίπτωτο είναι !

Cpt. Haddock
09/10/2015, 12:43
:plaf::a4::a020:

342573

stam2
09/10/2015, 12:45
το αεροπλάνο ο Αλέξης το πετούσε με την αριστερή φτερούγα τη σπασμένη, ή μα τη δεξιά?
θα βγει κάποιος εκπρόσωπος του κόμματος να μας πει?

GFawkes
09/10/2015, 13:25
το αεροπλάνο ο Αλέξης το πετούσε με την αριστερή φτερούγα τη σπασμένη, ή μα τη δεξιά?
θα βγει κάποιος εκπρόσωπος του κόμματος να μας πει?

Δημοψηφισμα ΤΩΡΑ!

alres
09/10/2015, 13:44
Δεν υπαρχει ελπιδα λεμε.....
τα "κομμαντα" μας....

ο ενας "υπηρετησε" στο ΓΕΣ και ο αλλος Σαλαμινα...
ππφφφφφ

342571

Ιπτάμενος και... τζέντλεμαν: Ο Τσίπρας πιλοτάρει C-130

http://www.msn.com/el-gr/news/politics/%ce%b9%cf%80%cf%84%ce%ac%ce%bc%ce%b5%ce%bd%ce%bf%cf%82-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%cf%84%ce%b6%ce%ad%ce%bd%cf%84%ce%bb%ce%b5%ce%bc%ce%b1%ce%bd-%ce%bf-%cf%84%cf%83%ce%af%cf%80%cf%81%ce%b1%cf%82-%cf%80%ce%b9%ce%bb%ce%bf%cf%84%ce%ac%cf%81%ce%b5%ce%b9-c-130/ar-AAfgq8g


ένα γκουβά, όχι δε φτάνει
ένα νεροχύτη, όχι δε φτάνει
μια λεκάνη, πάλι δε φτάνει

ένα βόθρο να ξεράσω

αν υπάρχει ΤΟ κουμπί, ας το πατήσει ο καλός θεούλης να απαλλαγούμε από αυτή την κατάντια

Και να το θυμηθείτε:
ο Τσίπρας, θέλει και ίσως καταφέρει να μας βάλει σε περιπέτειες
αλλά όχι από αυτές που φαντάζονταν κάτι τελειωμένοι μικροιδιοκτήτες, εννοώ
σοβαρές περιπέτειες
από αυτές που πεθαίνει κόσμος
μόνο που στην αρχή θα το εμφανίσει σαν κάτι άλλο ("δεν είχα άλλη επιλογή" ένα πράγμα..) και μετά από χρόνια δυστυχίας και φρίκης θα αποκαλυφθεί ότι τελικά ήταν κάτι άλλο

Γι αυτό προσοχή, τα χακί είναι στην αρχή πράσσινα αλλά μετά καφετίζουν

pipe_smoker
09/10/2015, 13:51
Μάλλον είναι αρκετοί οι μπερδεμένοι εδω μέσα.... για να δούμε αν θα προκύψουν κι άλλοι... μπερδεμένοι.

Μη νομίζεις.

Δεν είναι μπέρδεμα, απλά κρατάμε τα προσχήματα.

Όπως και οι χρυσαυγίτες που έγιναν νομοταγείς πολίτες;)

ggs
09/10/2015, 13:53
Ρε μην ειστε κακοπροαίρετοι … κι ο Che με φαιοπράσινη κυκλοφορούσε …. Ο Castro δε , την φοράει μέχρι σήμερα…


Κατά τα αλλα , θέλουμε πανεπιστήμιά Ευρωπαϊκού ανώτατου επιπέδου ,παιδαγωγική της αρχαιάς Σπάρτης και σοφρονιστικο σύστημα Ταλιμπαν…

Οτιναναι….

pipe_smoker
09/10/2015, 13:57
Ρε μην ειστε κακοπροαίρετοι … κι ο Che με φαιοπράσινη κυκλοφορούσε …. Ο Castro δε , την φοράει μέχρι σήμερα…


Κατά τα αλλα , θέλουμε πανεπιστήμιά Ευρωπαϊκού ανώτατου επιπέδου ,παιδαγωγική της αρχαιάς Σπάρτης και σοφρονιστικο σύστημα Ταλιμπαν…

Οτιναναι….

Γιατί ό,τι να'ναι ρε μάστορα?

Τί πιο multicultural κι έθνικ άμα λάχει, από αυτό που περιέγραψες?

Θα κονομήσουμε πελάτες και τις ψωνάρες:lol:

Panos76
09/10/2015, 14:04
Ρε μην ειστε κακοπροαίρετοι … κι ο Che με φαιοπράσινη κυκλοφορούσε …. Ο Castro δε , την φοράει μέχρι σήμερα…


Κατά τα αλλα , θέλουμε πανεπιστήμιά Ευρωπαϊκού ανώτατου επιπέδου ,παιδαγωγική της αρχαιάς Σπάρτης και σοφρονιστικο σύστημα Ταλιμπαν…

Οτιναναι….

Άν τα εφαρμόσουμε με αντίστροφη σειρά μια χαρά θα είμαστε :lol:

MG-KTiNoS
09/10/2015, 14:07
Πάντως βλέπω μια βελτίωση δω μέσα...
Τώσα χρόνια που οι άλλοι έκαναν τα ίδια δεν έτρεχε τίποτα.
Οκ κάτι είναι κι αυτό.



342577



:lol:
342579

Joyrider
09/10/2015, 14:12
το μεγάλο πρόβλημα με τις σχολές είναι η ελευθερία των φοιτητών που νομίζουν ότι κάνουν κουμάντο και κάθε μικρή ομάδα αριστερών τη βλέπει Ερνέστο Γκεβάρα
και κάνει κατάληψη επειδή κάποιος έκανε απεργία πείνας, ή το Ισραήλ βομβάρδισε τη Γάζα, ή σκοτώθηκε κάποιος από πυρά αστυνομικού ή δεν μάζεψαν λεφτά να πάμε Σχοινούσα.

εγώ σε όλα τα χρόνια των σπουδών μου δούλευα και έπρεπε να παρακολουθώ εργαστήρια και να κάνω εργασίες καθόλη τη διάρκεια του εξαμήνου σε κάθε εξάμηνο.
και με τις καταλήψεις έχασα αρκετά εξάμηνα γτ όταν τελειώναν έπρεπε να πιεστούν οι ύλες και τα χρονοδιαγράμματα και δεν είχα χρόνο λόγω δουλειάς.

α και'που σαι, ΔΑΠ/ΝΔ δεν ψήφισα ποτέ.....

η μεγαλύτερη λέρα των πανεπιστημίων οι φοιτητοσυνδικαλιστές.
μακάρι το μανατζμεντ όλων των ΑΕΙ/ΤΕΙ να γίνει ιδιωτικό και να αφαιρεθούν όλα τα προνόμια από τους φοιτητές μπας και δει αυτή η χώρα άσπρη μέρα.

Ναι η ελευθερία ήταν πάντα μεγάλο πρόβλημα. Φοιτητών και μη. Δυσκολεύει τη μπίζνα.
Που ακούστηκε φοιτητές να ζητάνε να έχουν λόγο στις αποφάσεις που επηρεάζουν την ζωή τους μέσα στο πανεπιστήμιο.
Ιδιωτικοποίηση ουγκ ουγκ, το αφεντικό ξέρει τι είναι καλό για μένα ουγκ ουγκ, το ελεύθερο χέρι της αγοράς θα τα ρυθμίσει όλα ουγκ ουγκ, ΤΙΝΑ ουγκ ουγκ.
Ο φωστήρας μάνατζερ θα τα εξυγιάνει όλα λέμε. Η έρευνα θα κατευθύνεται για τους σκοπούς του αφεντικού, το πρόγραμμα σπουδών θα προσαρμόζεται στις ανάγκες για δυναμικό των επιχειρήσεων του αφεντικού, οι αναθέσεις καθηγητών ανάλογα τους σπόνσορες κτλ κτλ.

Άσπρη μέρα θα δει αυτή η χώρα ρε φίλε τι να λέμε τώρα.
Στις άλλες χώρες που λες έχουν μαύρα σκοτάδια που παλεύουν ενάντια στις ιδιωτικοποιήσεις, στις περικοπές στα πανεπιστήμια και στην εμπορευματοποίηση της εκπαίδευσης.

Έτσι να είμαστε υπάκουα ρομποτάκια του δόγματος δουλεύω-ψωνίζω-καταναλώνω-ψοφάω και μώκο. Δικαιώματα και μαλακίες.

Αμ το άλλο; Δουλεύεις και βγάζεις λεφτά; Σκάσε που δαμαρτύρεσαι είσαι λεφτάς. Δεν δουλεύεις και δεν έχεις λεφτά; Σκάσε που διαμαρτύρεσαι είσαι τεμπέλης. Είναι τόσο win-win αυτό το επιχείρημα που τελικά το μόνο που σου μένει είναι να μην διαμαρτύρεσαι. Oh wait....

stam2
09/10/2015, 14:21
βλέπω απαρτία το mod team...
αυτό είναι η ηχώς της ηχούς ή η ηχως της ηχούς της ηχούς...?

όχι όλοι μαζί ρε παιδιά... καρφώνεστε... δηλαδή ένας μόνος του δεν μπορεί να υπερασπίσει την άποψή του?
χρειάζεται να του κρατάνε και το ίσο...?

και στην τελική για ποια κουβέντα? για την κατάληψη των αναρχοτίποτα για χάρη του έφηβου εγκληματία?
άμα είναι τόσο μεγάλος ο νταλκάς, νταξ, να του κάνουμε κι ένα sticky post για απόδοση τιμών και να μπει στην ιστορία της αντιεχσουσιαστικής πολεμικής....

MG-KTiNoS
09/10/2015, 14:24
μακάρι το μανατζμεντ όλων των ΑΕΙ/ΤΕΙ να γίνει ιδιωτικό και να αφαιρεθούν όλα τα προνόμια από τους φοιτητές μπας και δει αυτή η χώρα άσπρη μέρα.

Εγώ πάντως θέλω να γίνουν τα ΑΕι ιδιωτικά.
Πραγματικά το θέλω.
Θέλω να δω κατ αρχήν όσα απ αυτά θα μείνουν ανοιχτά.
Φαρμακοποιοί ας πούμε.
Βγάζει δεν ξέρω κι εγώ πόσους το χρόνο. Δεν ξέρω και πόσοι έρχονται απ έξω
Για να κάνουν τι?
Ν ανοίξουν φαρμακείο?
Να πάνε σε νοσοκομεία?
Σε φαρμακευτικές?
Σε φαρμακαποθήκες???
Άντε λοιπόν να κάτσεις 5 χρόνια εκεί, να σκάσεις ας πούμε 5 Χ 5000= 25000
μόνο δίδακτρα για να πας σε κάποια ευρωκλινική για 800 το μήνα ???
Και μπορώ να σου πω κι άλλα...
Ναυπηγοί λέει... ΤΕΙ ναυπηγών
Θεολόγοι...
και χίλια δυό άλλα.
Προς το παρών όμως ας πληρώσουμε τη νομική του κάθε Βαρβιτσιώτη που είναι τΖάμπα και τα λέμε.

υγ
Θα δώσουν όμως οι ένδοξες ελληνικές τράπεζες στους φοιτητές δάνειο όμως
ΜΗ ΦΟΒΟΥ!!!
:D

BLiTzER
09/10/2015, 14:25
Στις άλλες χώρες που λες έχουν μαύρα σκοτάδια που παλεύουν ενάντια στις ιδιωτικοποιήσεις, στις περικοπές στα πανεπιστήμια και στην εμπορευματοποίηση της εκπαίδευσης.

Η παραταξομαλακία που υπάρχει στα ελληνικά πανεπιστήμια, δεν υπάρχει πουθενά αλλού στον πλανήτη.



αυτό είναι η ηχώς της ηχούς ή η ηχως της ηχούς της ηχούς...?


Η ηχώ :P

sniper
09/10/2015, 14:28
βλέπω απαρτία το mod team...
αυτό είναι η ηχώς της ηχούς ή η ηχως της ηχούς της ηχούς...?

όχι όλοι μαζί ρε παιδιά... καρφώνεστε... δηλαδή ένας μόνος του δεν μπορεί να υπερασπίσει την άποψή του?
χρειάζεται να του κρατάνε και το ίσο...?

και στην τελική για ποια κουβέντα? για την κατάληψη των αναρχοτίποτα για χάρη του έφηβου εγκληματία?
άμα είναι τόσο μεγάλος ο νταλκάς, νταξ, να του κάνουμε κι ένα sticky post για απόδοση τιμών και να μπει στην ιστορία της αντιεχσουσιαστικής πολεμικής....

Τα 'χεις χαμένα και δεν ξέρεις τι λες έτσι; Get a life..

stam2
09/10/2015, 14:33
Τα 'χεις χαμένα και δεν ξέρεις τι λες έτσι; Get a life..

καλα καλα

δεν θα ξαναπω για το Ρωμανό...
ούτε για τους αντιεχσουσιαστές αγωνιστές...

όλα καλά.

για τις παρατάξεις στα πανεπιστήμια επιτρέπεται?

sniper
09/10/2015, 14:36
καλα καλα

δεν θα ξαναπω για το Ρωμανό...
ούτε για τους αντιεχσουσιαστές αγωνιστές...

όλα καλά.

για τις παρατάξεις στα πανεπιστήμια επιτρέπεται?

Πες ότι θες, ταμπελάκια δεν θέλουμε. Ουτε γραμμές έχουμε ή δίνουμε.

Αλλά εγώ μπορεί να είμαι δεξιότερος από εσένα (μπορεί λέω, μην το δένεις κόμπο) αλλά το δικαίωμα του όποιου άλλου να χρησιμοποιήσει έναν νόμο του κράτους πρέπει να το υπεραστιστώ. Αν δεν σου αρέσει ο νόμος, πάλεψε να τον αλλάξεις. Οι "αντίπαλοί" σου παλεύουν.

Τώρα συμφωνούμε δεν συμφωνούμε με τις ιδέες και τις πρακτικές του Ρωμανού ή του κάθε Ρωμανού είναι άλλη κουβέντα. Αλλά κι αυτός πριν συλληφθεί, αθώο παιδάκι ήταν ε;

Joyrider
09/10/2015, 14:39
Η παραταξομαλακία που υπάρχει στα ελληνικά πανεπιστήμια, δεν υπάρχει πουθενά αλλού στον πλανήτη.

Συμφωνώ αλλά δεν είπα εγώ για παρατάξεις. :confused: