PDA

View Full Version : Αποκέντρωση ρεεεεεεεεε!! :)



crazykiller
02/11/2005, 22:06
Xixiixixixxii!!!

Πλάκα έχει. Ζούσα(!?!?) 26 χρόνια στην Αθήνα, μέσα σε αυτή τη βαβούρα.

Όποτε ακούω νέα για την Αθήνα, κάθομαι και χαζεύω (δεν έχω tv στο σπίτι μου).

Πω πω, τους κακομοίρηδες, λέω. Πώς αντέχουν;;;

Εδώ και 2 χρόνια σχεδόν, τα παράτησα όλα πίσω μου και ήρθα Λευκάδα (με βόλευε και το επάγγελμα). Από τότε νιώθω ότι ΖΩ!
Δεν μπορείται να φανταστείτε ΠΟΣΟ μεγάλη διαφορά έχει να ζεις κάπου έξω. ΠΟΣΗ ψυχική ηρεμία αποκτάς με το να αποκόψεις τον θόρυβο-την κίνηση από την ζωή σου. Φανταστείτε πόσο ανεβαίνει το επίπεδο ζωής αν προσθέσεις στη ζωή σου τα αγαθά που δεν υπα΄ρχουν στην Αθήνα. (Φύση, βόλτες, θάλασσα για τους περισσότερους).

Όσο ήμουνα κάτω, είχα ένα σωρό επιλογές για τον ελεύθερο χρόνο μου, αλλά λόγω του αποπνικτικού περιβάλλοντος της Αθήνας δεν έκανα τπτα!
Εδώ που είμαι τώρα, δεν προλάβαίνω να ασχοληθώ με όλα αυτά που μου αρέσουν (και δεν έχω τα λεφτά!!!! :yuck: )

Τώρα όποτε κατεβαίνω (παραμένει home sweet home και θα παραμείνει για πάντα), έρχομαι για 2-3 μέρες, εκδρομούλα. Και πολύ είναι. Τα ψώνια και πίσω (εντάξει και το φαϊ της μαμάς!).


Για όσους δεν μπορούν πραγματικά να φύγουν από Αθήνα, κουράγιο :((((
για τους υπόλοιπους περαστικα!!!
:sad:

ea6gka
02/11/2005, 22:59
ζηλευω:sad:

nimbus
03/11/2005, 07:47
φίλε μου, καλά έκανες:wave2:
για μένα, έρχονται σίγουρα μέρες καλές...
και τις περιμένω:winka:

ΙΠΠΕΑΣ
03/11/2005, 08:10
Έχεις δίκιο φιλαράκο. Τη καλύτερη δουλειά έκανες. Το μεγάλο πρόβλημα όσων έχουν την ίδια σκέψη με εσένα είναι ότι δεν υπάρχουν μόνιμες και πλήρους απασχόλησης εργασίες (μη εποχιακές).

Αν εσύ κατάφερες και βρήκες μία μη εποχιακή, είσαι άρχοντας. Χρειάζεται όμως να ψάχνεσαι και για άλλες πηγές εσόδων ή να γλυτώνεις κάποια χρήματα από αυτά που ξόδευες εις τας Αθήνας. Εννοώ δηλαδή ότι δεν είναι άσχημο στον ελεύθερο σου χρόνο να φτιάξεις ένα κηπάκο στο σπίτι σου και να μαζεύεις τα δικά σου λεμόνια, τα δικά σου κηπευτικά κτλ κτλ. Σε πληροφορώ ότι δεν είναι πολύ δύσκολο.

Το δύσκολο είναι εαν αποφασίσεις να ασχοληθείς επαγγελματικά με τα αγροκτηνοτροφικά καθώς δεν είναι εύκολο για εμάς που είμαστε παιδιά της πόλης (τρομάρα μας). :wave2:

noble
03/11/2005, 08:31
θελω να φυγωωωω!!:sun:
να φυτευω αγγουρακια και πατατες!!!:smilea:
ζητειται εξοχικο,κοντα στη θαλασσα,με μεγαλο κηπο,
σε τιμη ευκαιριας 150 ευρω και κατω :p

σιγα σιγα να δεις που ολο και πιο πολυ θα φευγουν μακρια απ'την αθηνα.δεν αντεχετε πια...

angels_gr
03/11/2005, 08:51
Έχω φύγει από την Αθήνα περίπου πριν 2 χρόνια. Δεν έχω συνηθίσει την επαρχεία και δεν ξέρω αν θα το καταφέρω ποτέ μου. Βλέπω την Αθήνα και δακρύζω. Είμαι ερωτευμένος μαζί της. Όχι γιατί μου αρέσει η Αθήνα ως πόλη, αλλά επειδή εκεί έχω τους καλύτερους μου φίλους. Οι καταστάσεις και οι περιστάσεις που έζησα εκεί μου είναι αξέχαστες. Ωραία, τώρα ζω σε μονοκατοικία με τον κήπο μου και τις ανέσεις μου. Έχω και τα ζαρζαβατικά μου και ασχολούμαι μαζί τους. Η ζωή όμως δεν είναι μόνο αυτά. Η ζωή είναι να την ζεις με άλλους ανθρώπους που έχετε κοινό τρόπο σκέψεις και κοινά ενδιαφέροντα. Όχι να είμαστε όμοιοι αλλά να υπάρχει θέληση. Η ζωή είναι να γερνάς με της καταστάσεις και όχι να σε γερνάνε οι καταστάσεις. Δεν μου αρέσει η επαρχία γιατί δεν έχω τους φίλους μου. Θα ήταν το τέλειο βέβαια να έχω τους φίλους μου στην επαρχία αλλά δεν τους πείθω.

kalesin
03/11/2005, 09:27
Καλημερα παιδια,

την ιδια κινηση εχω κανει κ εγω εδω κ 2 χρονια.
Μονο που η ζωη εμενα με εφερε Κυπρο. Καλη ζωη, ανετη ΗΡΕΜΗ, με καλους ανθρωπους γυρω μου καινουργιους φιλους και ολα οσα φανταζομαουν κ ηθελα να πιστευω οτι υπαρχουν ακομα.

ζουσα 34 χρονια στην Αθηνα κ μαλιστα στο κεντρο -Κολωνο για οσους ξερουν. Παντα ελεγα θα την κανω αλλα ποτε ο φοβος για την κινηση κ ποτε οι αναγκες δεν με αφηναν. Τελικα ημουν τυχερος κ ειχα μια προσκληση για δουλεια κ το πηρα αποφαση....
Ζορι στην αρχη αλλα τελικα δεν το εχω μετανοιωσει. Βεβαια ανεβαινω στα πατρια εδαφη καθε 3-4 μηνες αλλα ειναι πια στο επιπεδο εκδρομης κ συναντησης με φιλους που μου εχουν λειψει κ φυσικα για να δω τους δικους μου.

Μια συμβουλη ή προτροπη η οπως θελετε... Προσπαθηστε να την κανετε. Ειδικα για οσους δεν εχουν οικογενειακες υποχρεωσεις αξιζει τον κοπο η προσπαθεια. Προσωπικα προτιμησα να το δοκιμασω κ να μετανιωσω, παρα να σκεφτομαι πως θα ηταν αν το ειχα κανει.
Οσον αφορα την δικαιολογια "Μα εχει τοσα πραγματα να κανω εδω που ειμαι κ δεν τα εχει στην επαρχια κτλ..." ειμαι σιγουρος οτι οι πιο πολλοι δεν τα κανουν. Ουτε εγω τα εκανα, ουτε εγω πηγαινα σε τοσα μερη ουτε σε τοσες διασκεδασεις. Για ψυχολογικους λογους μονο ειναι καλα να ξερεις οτι υπαρχουν.

Αν σε καποια στιγμη βρω την ορεξη κ μερικα προθυμα αυτια, μπορω να σας γραψω ταξιδιωτικες εμπειριες απο το νησι. Μακαρι να μπορουσα να ερθω Δελεαρ η σε καποια αλλη βολτανα τα πουμε απο κοντα, οποτε αυτο που εχετε να κανετε ειναι να περνατε καλα 2 φορες. μια για εσας κ μια για ολους εμας που δεν μπορουμε να τα ζησουμε απο κοντα κ ζηλευουμε. Σε πρωτη ευκαιρια θα σας εχω κ δικο μου υλικο.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
- Η Ελλαδα ειναι μια απο τις καλυτερες κ ομορφοτερες χωρες στον κοσμο κ πια εχω αποδειξεις
- Η Ελλαδα ειναι μια απο τις πιο ανοργανωτες χωρες στον κοσμος κ πια εχω αποδειξεις
- Οι Ελληνες οδηγοι ειναι απο τους καλυτερους στον κοσμο [αποδειξεις υπαρχουν]
- Η νοοτροπια των Ελληνων οδηγων ειναι απο τις χειροτερες στον κοσμο [εδω να δειτε αποδειξεις]

- Εδω κ μερικους μηνες κατεβηκε κ η κουκλιτσα μου για μονιμη εγκατασταση διπλα μου. Τελικα ειμαι τυχερος ανθρωπος

:beer: :beer:

Cpt. Haddock
03/11/2005, 09:36
:wave2:

Εγώ πάλι παίδες δεν θα μπορούσα ποτέ να ζήσω στην επαρχία (έχω δει πως είναι...)

Δεν μπορώ να διανοηθώ να μην ζω στην Αθήνα, εμένα μου αρέσει πολύ αυτή η πόλη, ειδικά το κέντρο της, μπορώ να γυρνάω με τις ώρες.

Η μοναδική άλλη πόλη που με κέντρισε εξίσου και θα ζούσα άνετα ήταν το Αμστερνταμ.

Πάντως αν ήταν να φύγω, θα προτιμούσα μικρή πόλη ή χωριό. Να φύγω από την Αθήνα, να πάω σε ένα κακέκτυπό της (όπως έχουν γίνει οι πιο πολλές ελληνικές πόλεις), τι να το κάνω...

afrotwin
03/11/2005, 11:31
na re pedia giati den antigrafete to paradigma tou filou na pate oloi sta xoria sas sta nisia sas na isixasoume ke emis i a8ineoi na anapnefsoume ligo pou ir8ate oloi edo ke to kaname mirmigkofolia to nomo mas

pate oloi sta xoria sas ante palikaria mou ante me to kalo..
:lol: :lol: :lol:

stavrogin
03/11/2005, 12:15
Γιατι να παμε στα χωρια μας αφου μπορουμε να φερουμε τα χωρια μας εδω.

Τι τα θελετε τα πραγματα εχουν αντιστραφει.Εγω στελνω στο χωριο,καλαθια με καλουδια απο την πολη,μιας κι εκει ειναι ολα μολυσμενα απο τα φυτοφαρμακα,μονο στην αθηνα μπορεις πια να βρεις αγνα προιοντα,ασε την αστηφιλια και το κυκλοφοριακο που μαστιζει τα χωρια και τα νησια.

Επισης προτεινω αν θελετε αντι να βρισκομαστε στο Δελεαρ να πηγαινουμε ολοι μαζι στον λυκαβηττο για χορτα,εχει καατι σπαραγγια μουρλια.:p

Cpt. Haddock
03/11/2005, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin


Επισης προτεινω αν θελετε αντι να βρισκομαστε στο Δελεαρ να πηγαινουμε ολοι μαζι στον λυκαβηττο για χορτα,εχει καατι σπαραγγια μουρλια.:p

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Να παίρνουμε τις μηχανές να πηγαίνουμε για χόρτα!!!

:D :D :D

McGyver
03/11/2005, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Να παίρνουμε τις μηχανές να πηγαίνουμε για χόρτα!!!

:D :D :D

Με τα super duper Honda χλοοκοπτικά μας!!!

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

crazykiller
03/11/2005, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Έχεις δίκιο φιλαράκο. Τη καλύτερη δουλειά έκανες. Το μεγάλο πρόβλημα όσων έχουν την ίδια σκέψη με εσένα είναι ότι δεν υπάρχουν μόνιμες και πλήρους απασχόλησης εργασίες (μη εποχιακές).

Αν εσύ κατάφερες και βρήκες μία μη εποχιακή, είσαι άρχοντας. Χρειάζεται όμως να ψάχνεσαι και για άλλες πηγές εσόδων ή να γλυτώνεις κάποια χρήματα από αυτά που ξόδευες εις τας Αθήνας.

Μόνιμος είμαι. Λιμενόμπατσος:dizzy:
Το θέμα δουλειάς ήταν το πιο εύκολο για μένα.

crazykiller
03/11/2005, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
φίλε μου, καλά έκανες:wave2:
για μένα, έρχονται σίγουρα μέρες καλές...
και τις περιμένω:winka:


Εεεε, καλές μέρες ήταν και τότε. Είχα τους φίλους μου, αν και τότε δεν καταλάβαινα πλήρως τι σημαίνει αυτό.
Νοσταλγώ την Αθήνα, το Αιγάλεω City που έλεγε και ο Ζαμπέτας....
Όπως και να το κάνω θα παραμείνει πάντα το Home Sweet Home,
εκεί έχω τα παιδικά μου χρόνια, τις αναμνήσεις μου.
Αλλά... έρχεται κάποια στιγμή που λες ΑΡΚΕΤΑ.

Ίσως και τώρα να περνάς καλές μέρες. Μπορεί να μην έχεις την παράμετρο "ποιότητα ζωής", αλλά έχεις άλλα καλά που θα σου λείψουνε κάποια στιγμή.

crazykiller
03/11/2005, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Καλημερα παιδια,

την ιδια κινηση εχω κανει κ εγω εδω κ 2 χρονια.
Μονο που η ζωη εμενα με εφερε Κυπρο. Καλη ζωη, ανετη ΗΡΕΜΗ, με καλους ανθρωπους γυρω μου καινουργιους φιλους και ολα οσα φανταζομαουν κ ηθελα να πιστευω οτι υπαρχουν ακομα.


:beer: :beer:

Κύπρο που;;;; Ήμουνα φαντάρος εκεί πριν 6 χρόνια...
Αααχχ, ωραίο το Κουμπαρονήσι!!! (Έτσι το λέγαμε τότε)

crazykiller
03/11/2005, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:wave2:
Η μοναδική άλλη πόλη που με κέντρισε εξίσου και θα ζούσα άνετα ήταν το Αμστερνταμ.


Χμμμ, δεν έχω πάει ακόμα αλλά εν καιρώ....
Ισχύει ότι εκεί υπάρχει αποποινηκοποίηση των πάντων????;) ;) ;) ;)

crazykiller
03/11/2005, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από angels_gr
Έχω φύγει από την Αθήνα περίπου πριν 2 χρόνια. Δεν έχω συνηθίσει την επαρχεία και δεν ξέρω αν θα το καταφέρω ποτέ μου. Βλέπω την Αθήνα και δακρύζω. Είμαι ερωτευμένος μαζί της. Όχι γιατί μου αρέσει η Αθήνα ως πόλη, αλλά επειδή εκεί έχω τους καλύτερους μου φίλους. Οι καταστάσεις και οι περιστάσεις που έζησα εκεί μου είναι αξέχαστες. Ωραία, τώρα ζω σε μονοκατοικία με τον κήπο μου και τις ανέσεις μου. Έχω και τα ζαρζαβατικά μου και ασχολούμαι μαζί τους. Η ζωή όμως δεν είναι μόνο αυτά. Η ζωή είναι να την ζεις με άλλους ανθρώπους που έχετε κοινό τρόπο σκέψεις και κοινά ενδιαφέροντα. Όχι να είμαστε όμοιοι αλλά να υπάρχει θέληση. Η ζωή είναι να γερνάς με της καταστάσεις και όχι να σε γερνάνε οι καταστάσεις. Δεν μου αρέσει η επαρχία γιατί δεν έχω τους φίλους μου. Θα ήταν το τέλειο βέβαια να έχω τους φίλους μου στην επαρχία αλλά δεν τους πείθω.

Συμφωνώ σε αρκετά από αυτά που λές. Οι φίλοι και οι οικογένεια είναι με διαφορά το πιο σημαντικό.
Ουτε και εγώ είχα φίλους στη Λευκάδα. Επέλεξα να έρθω εδώ χωρίς να έχω ξανάρθει καν!!!:a31:
Βρήκα ασχολίες όμως και μέσα από αυτές έκανα καινούριες παρέες. Το να γίνουμε φίλοι χρειάζεται χρόνο και κοινές εμπειρίες. Θέλει λίγο θυσία το άγνωστο το ξέρω, όμως αυτό είναι που με ξεσηκώνει.:wave2:

Θα σου πω λίγα πράγματα όχι για να το παίξω κάπως. Όταν ήμουν κάτω, δεν λέω πέρναγα καλά με τους δικούς μου.
Από όταν ήρθα εδώ όμως: άλλαξε τελείως ο τρόπος σκέψης μου. εκτιμάω πολύ καλύτερα τους ανθρώπους. ασχολήθηκα με ένα σπορ που στην αθήνα ούτε θα το ήξερα. (Kiteboarding). Πήγα πεζοπορείες στην φύση μας (έχω ξεφύγει το ξέρω!!!:confused: )
Ταξίδεψα μέχρι Φιλιππίνες, και τώρα ετοιμάζομαι για Βενεζουέλα. Άρχισα να γρατζουνάω μπουζουκάκι.
Και όλα αυτά επειδή ρίσκαρα, και γνώρισα διαφορετικά άτομα.

Δεν λέω περνάμε καλά με τους φίλους μας, αλλά μήπως υπάρχουν και άλλοι που μπορούν να γίνουν φίλοι μας, μήπως μπορούμε να ζήσουμε και άλλα πράγματα εκτός από αυτά που έχουμε συνηθίσει???:beer:

Φιλικά!!

zzr2005
03/11/2005, 17:58
Τι λέτε ρε παιδιά ...εγώ άμα δεν ακούσω 10 παπάκια με zebring δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ....άσε που αμα δεν βρίσω 200 οδηγούς ΙΧ κάθε μέρα γίνομαι βίαιος στην προσωπική μου ζωή!!!:rotflmao:
το βασικό είναι να έχεις δουλειά εκεί που θα πας....
αν δεν έχεις δική σου δουλειά γνωρίζω ότι τα ημερομίσθια είναι ελεεινά και δεν επιτρέπουν την επιβίωση...παράλληλα το ΙΚΑ είναι άγνωστο στην επαρχεία...νομίζουν ότι είναι παγωτό χωνάκι....
Επίσης, στην μόνη τρύπα που μπορείς να τον βάλεις χωρίς να το μάθει όλη η πόλη είναι η κωλοτρυπίδα σου....και πάλι παίζετε
Γενικά η νοοτροπία είναι περασμένων δεκαετιών...

kalesin
04/11/2005, 09:40
Κύπρο που;;;; Ήμουνα φαντάρος εκεί πριν 6 χρόνια...
Αααχχ, ωραίο το Κουμπαρονήσι!!! (Έτσι το λέγαμε τότε)

Μενω Λαρνακα, κ δεν την αλλαζω με τιποτα. Ηρεμια, ωραιο μερος, μενω 500 μετρα απο την θαλασσα κ το μεγαλυτερο γελιο το ριχνω που οι κουμπαροι με κοιτανε περιεργα οταν τους λεω οτι δεν εχω προβλημα να πηγαινω Λεμεσσο ή Λευκωσια καθημερινα. Βλέπεις αποστασεις 50-70 χλμ τις θεωρουν ταξιδι μεγαλο
:rotflmao: :rotflmao:

σε όλα τα αλλα που λες θα συμφωνησω. Εκανα καινουργιους φιλους, απεκτησα καινουργια ενδιαφεροντα ζω καποια πραγματα που δεν τα ζουσα. Φυσικα κ μου λειπουν προσωπα, μερη κ καταστασεις ομως εχω νεα προσωπα, μερη κ καταστασεις να δεθω μαζι τους.
Πριν απο καποια χρονια ειχα ξανακανει κινηση να φυγω απο Αθηνα κ να μεινω Πατρα. Τοτε μου ειχε φανει τρομερα δυσκολο κ τελικα γυρισα πισω. Δεν μπορουσα να αντεξω τον χαλαρο κ ηρεμο ρυθμο, ημουν εθισμενος στην τρελλα της Αθηνας, ημουν ομως κ 10 χρονια νεωτερος. Τωρα εκανα την κινηση μου κ εκ των υστερων λεω οτι αν δεν την ειχα κανει θα ημουν δυστυχισμενος.
Κατανοω απολυτα αυτους που δεν μπορουν η δεν θελουν να φυγουν. Μη λεμε χαζα.... κι εγω μερικες φορες αισθανομαι τρελλη νοσταλγια κ ποτε δεν θα βρεθει κατι να το θεωρησω πιο ομορφο απο την γειτονια μου [Κολωνος-Περιστερι].
Την τελευταια φορα που ανεβηκα -πριν 10 μερες- δεν μπορεσα να αντισταθω να περπατησω τα αγαπημενα μου στενακια κ γωνιες στις 3 το πρωι. κανενα μερος ποτε δεν θα μπορεσει να μου δημιουργησει τα ιδια συναισθηματα. Βεβαια ελιωσαν τα ποδαρακια μου κ την επομενη μερα στα Μεγαρα ειχα πιασει μια θεση στις κερκιδες κ δεν κουναγα ρουπι αλλα χαλαλι :winka: :ZZZ:

Οσο για τη νοοτροπια περασμενων δεκαετιων που λεει ο zzr, εδω στο κουμπαρονησι να δεις φιλε. Η νοοτροπια ειναι αντιστοιχη των τελων της δεκαετιας του 80 στην Ελλαδα :wacko:
ειδικα στην οδηγικη παιδεια :uplate: κ οχι μονο στους οδηγους αυτοκινητων αλλα ακομα χειροτερα στους οδηγους μηχανων. Εχω τρελλες ιστοριες για μοιρασμα λεμε αλλα ολες σχεδον με πολυ ασχημο τελος. Φτανει να σας πω οτι αν η μηχανη δεν ειναι 1000+ δεν αξιζεις. Μοτοσυκλετιστικη παιδεια επιπεδου κυριλε καφε. Ολα τα 19χρονα πρεπει να αγορασουν busa για να ειναι in κ μαλιστα πρεπει να εχουν κ nitro. :eyepop: :eyepop: :eyepop:
αντι για διπλωμα σου βγαζουν κατευθειαν κηδειοχαρτο.

Τεσπα, επειδη επεκταθηκα...
σημασια εχει να περνας καλα οπου κ να εισαι, μα ακομα μεγαλυτερη σημασια εχει να εισαι οπου γουσταρεις καλυτερα

:wave2: :wave2: :beer: :beer: :beer: :beer:

afrotwin
04/11/2005, 12:12
kserete kapio meros stin eparxia tis eladas pou na min ine topikistes na min dioxnoun ke apostrefonte tous ksenous na min kotsompolevoun oloi mera tis praksis sou ke tin nootropia sou na pao na mino eki giati exo sixa8i tin a8ina ala toulaxiston edo ime aprosopos ke den endiaferete kanis gia to ti kani o alos

8a to pekso ego vlaxos stin anagki..
:rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
04/11/2005, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
kserete kapio meros stin eparxia tis eladas pou na min ine topikistes

Κανένα...

:mad:

tsoukas77
04/11/2005, 17:41
Καποιοι εχουν μια τελειως πλασματικη εικονα για τις υπολοιπες πολεις της χωρας.Μοιαζει να εχει βγει απο την τηλεοραση...

zzr2005
04/11/2005, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Καποιοι εχουν μια τελειως πλασματικη εικονα για τις υπολοιπες πολεις της χωρας.Μοιαζει να εχει βγει απο την τηλεοραση...
Η άποψή μου έχει βγεί από προσωπικές εμπειρίες...αν και γεννηθείς Αθήνα κατάγομαι από επαρχιακή πόλη και συγκεκριμένα πηγαίνω πολύ συχνά στο χωριό μου ώστε να μπορώ να αντιληφθώ την νοοτροπία....
όντως αν πάει ένας Αθηναίος να ανοίξει επιχείρηση σε επαρχιακή πόλη το πιθανότερο είναι οι τοπικές αρχές να τον γαμάνε όλη μέρα ενώ ο διπλανός επιχειρηματίας θα κάνει τα ίδια και χειρότερα και θα πίνουν οι μπάτσοι καφέ στο μαγαζί του....
όσο για οδιγική νοοτροπία ας τα να πάνε...πολλές φορές έχει τύχει να στρίβεις τη στροφή και να βλέπεις παρκαρισμένο στη μέση του δρόμου φορτηγό με ανοικτές πόρτες...και ο οδηγός να πίνει καφέ στο καφενείο....
:rotflmao:
το χωριό μου έχει 300 άτομα πληθυσμό και έχουν σκοτωθεί 5 άτομα με μηχανάκια δυστυχώς.....

Tropeas
04/11/2005, 23:29
Εμένα θα μου επιτρέψετε αν κάτσει σταθερή ή μόνιμη δημόσια δουλειά να κατέβω στα Χανιά και να σας καλώ όποτε θέλετε να έρχεστε ?


εεεε?

ΟΕΟ !

crazykiller
05/11/2005, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Εμένα θα μου επιτρέψετε αν κάτσει σταθερή ή μόνιμη δημόσια δουλειά να κατέβω στα Χανιά και να σας καλώ όποτε θέλετε να έρχεστε ?


εεεε?

ΟΕΟ !

Από το στόμα σου και στου θεού το αυτί!!! Χανιά έχω σκοπό να καταλήξω, αν και είναι νωρίς για μια τέτοια μετάθεση. Αλλά΄που θα πάει??

crazykiller
05/11/2005, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
kserete kapio meros stin eparxia tis eladas pou na min ine topikistes na min dioxnoun ke apostrefonte tous ksenous na min kotsompolevoun oloi mera tis praksis sou ke tin nootropia sou na pao na mino eki giati exo sixa8i tin a8ina ala toulaxiston edo ime aprosopos ke den endiaferete kanis gia to ti kani o alos

8a to pekso ego vlaxos stin anagki..
:rotflmao: :rotflmao:


Δεν νομίζω να υπάρχει! Αλλά δες το λίγο διαφορετικά. Άλλοι κάνουν τόσες και τόσες μ@λακίες για να είναι στο επίκεντρο των συζητήσεων, εσύ θα το έχεις "τζάμπα"!!!!

Πολύ σχόλιο, πολύ κουτσομπολιό πάντως. Εγώ δεν ασχολούμαι όμως. Μην σου πω ότι γουστάρω κιόλας. Γιατί γελάω με την στενομυαλιά τους. Και το το πιο ωραίο απ 'όλα είναι ότι έχω 2 φιλαράκια από εδώ, που είναι αρκετά ανοιχτόμυαλοι, και τους κοροιδεύουμε εκ των έσω! Δεν μπορείς να φανταστείς τι γέλιο έχει να είσαι σε μια παρέα με ντόπιους, να τους την λές, και να έχεις και υποστήριξη και από ντόπιο κίολας!!!!

HELLSPIRIT
16/11/2005, 16:36
ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕ ΤΙΣ ΕΠΑΡΧΙΕΣ ΚΑΙΔΕΝ ΕΡΧΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝΕΚΤΙΚΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΖΩΝΤΟΒΟΛΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΗΘΥΣΜΟ!ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ......ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ.....ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑ;;;ΞΕΡΕΙ;;

Angie
17/11/2005, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από angels_gr
Έχω φύγει από την Αθήνα περίπου πριν 2 χρόνια. Δεν έχω συνηθίσει την επαρχεία και δεν ξέρω αν θα το καταφέρω ποτέ μου. Βλέπω την Αθήνα και δακρύζω. Είμαι ερωτευμένος μαζί της. Όχι γιατί μου αρέσει η Αθήνα ως πόλη, αλλά επειδή εκεί έχω τους καλύτερους μου φίλους. Οι καταστάσεις και οι περιστάσεις που έζησα εκεί μου είναι αξέχαστες. Ωραία, τώρα ζω σε μονοκατοικία με τον κήπο μου και τις ανέσεις μου. Έχω και τα ζαρζαβατικά μου και ασχολούμαι μαζί τους. Η ζωή όμως δεν είναι μόνο αυτά. Η ζωή είναι να την ζεις με άλλους ανθρώπους που έχετε κοινό τρόπο σκέψεις και κοινά ενδιαφέροντα. Όχι να είμαστε όμοιοι αλλά να υπάρχει θέληση. Η ζωή είναι να γερνάς με της καταστάσεις και όχι να σε γερνάνε οι καταστάσεις. Δεν μου αρέσει η επαρχία γιατί δεν έχω τους φίλους μου. Θα ήταν το τέλειο βέβαια να έχω τους φίλους μου στην επαρχία αλλά δεν τους πείθω.


Αυτό που γράφεις "Βλέπω την Αθήνα και δακρύζω"..... σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί έτσι νώθω κι εγώ.

Μεγάλωσα στην Αθήνα και για λόγους δουλειάς τον τελευταίο χρόνο είμαι Κοζάνη.
Γνωρίζεις νέους ανθρώπους σίγουρα, αλλά δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τους φίλους που έχεις αφήσει πίσω.

Η επαρχία έχει άλλη λογική. Όλα κινούνται σε πιο ήρεμους ρυθμούς που καμιά φορά σε κάνει να σκέφτεσαι μήπως έχει πέσει σε λήθαργο και δεν το έχεις καταλάβει ???

Οι επιλογές στις οποίες αναφέρονται μερικοί είναι εκτός πόλης, δηλαδή να πας ένα ράφτινγκ καλή ώρα ή οτιδήποτε έχει σχέση με τη φύση και τα ταξίδια.
Μες στην πόλη όμως....Απο άποψη πολιτιστικών εκδηλώσεων πχ περιμένεις τι θα έρθει στην πόλη
Για το κους- κους ούτε καν θα αναφερθώ.

Μετράω μέρες για να κατέβω ΑΘήνα μόνιμα ξανά. Μάλλον με τον καινούργιο χρόνο θα γίνει κι αυτό...


:wave2:

sunderlanos
18/11/2005, 03:43
Kala xalarwste ligo eseis oi prwteyousianoi kai prospatheiste na prosgeiwthite ligo sthn pragmatikothta kai mhn genikeyetai pragmata gia to ti ginete sthn eparxia,me vash tis treis fores pou pate sto xwrios sas ston ena xrwno. Rwthste kai tous eparxiwtes na sas poun gia to pws vlepoun thn nootropia tou Athinaiou kai ta ksanaleme...:alien:

Adios

:smokin:

tsoukas77
19/11/2005, 17:51
Να επαναλαβω οτι καποιοι εχουν αποψη για τις υπολοιπες,πλην της Αθηνας πολεις,μονο απο την τηλεοραση.Δεν εξηγειται διαφορετικα να διαβαζω τοσες αποψεις εκτος πραγματικοτητας.

Επισης,ας μην μπερδευουμε την αγαπη μας για μια πολη με τις πραγματικες συνθηκες που επικρατουν σε αυτη.

sonic22
19/11/2005, 19:02
i apopsi kapoiou pou exei zisei athina gia 6 xronia...

1. kathe mera simvenei kai kati neo stin athina.. auta pou velepeis stin tv to vradi bori na exoun simvei dipla sou
2. to na parkareis 10 tetragona makria apo to spiti sou den einai tragiko (einai alla ti na kanoume)
3. oi filoi sou borei na menoun xiliometra makria apo esena
4. borei na min jereis kanena stin gitonia sou... oute kan autous pou menoun stin polikatikia sou... oute kan fatsika
5. ise anagasmenos na enoxleis tous gitones gia na akouseus mousiki..
6. i athina einai omorfi kirios tin nixta giati krivete i asximia tis pio eukola
7. i nixterini zwi stin athina sigrinete mono me tin kalokairini nixterini zwi sta kosmopolitika nisia.
8. iparxoun ateliota meri na pas kai na anakalipseis alla otan duleveis den exeis oute xrono oute diathesi
9. se opoia perioxi tis athinas kai na pas tha iparxei kapios papous/giagai/ergazomenos pou tha fwnazei na xamilwsete tin mousiki.
10. gia na vreis kapoio adalaxitiko borei kai na xreiastei na dianiseis apostasi 30km kai telika na min vreis to magazi
11. iparxoun ta pada thewritika alla borei na einai pio eukolo na vreis petrelaio para auto pou psaxneis..
12. i enia paw san trelos kai eimai stin tsita otan odigaw isodinamei me sinithismeni odigiki simberifora
13 o xronos pou xreiazete gia na ftaseis stin dulia sou einai perisoteros apo afton pou xreiazese gia na fereis volta olokliro to nisi sou
14. i athina apotelite apo mikra xwria kolita to ena sto allo...
koutsobolio kai sousouro iparxei apla einai gia osa atoma jeroun...
15. an den exeis panw apo 30 ipous kindineveis na se patisoune
16. ginekes trigiro polles para polles alla pote pote den einai arketes..
opws kai ta evra...
17 fisika gia na dianiseis 20km borei kai na xreiasteis 1h... i diadromi spiti-doulia bori kai na apetei 1-2 wres gia kathe diadromi...
18. apo 8 xronwn exeis mathei kai exeis dei ti einai narkomanis kleftroni kai anthrwpos xwris spiti...

auta...

stin eparxia otan les pame ekdromi stin fisi enoeis pragmatika pame stin fisi... (20 lepta me to aftokinito)

bori na iparxoun ligotera diathesima meri gia diaskedasi or xeirotera ejoplismena sinergia alla merikes fores einai les kai exoun anoijei gia esena kai mono

oso gia to koutsobolio... kamia oikogenia den einai teleia kai sta nisia ola gia olous arga i grigora mathenonde
kai auto exei poli plaka an to deis swsta

ligo trela den evlapse kanenan kai idika stin eparxeia i trela einai tropos zwis

slaybas
19/11/2005, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller
Xixiixixixxii!!!

Πλάκα έχει. Ζούσα(!?!?) 26 χρόνια στην Αθήνα, μέσα σε αυτή τη βαβούρα.

Όποτε ακούω νέα για την Αθήνα, κάθομαι και χαζεύω (δεν έχω tv στο σπίτι μου).

Πω πω, τους κακομοίρηδες, λέω. Πώς αντέχουν;;;

Εδώ και 2 χρόνια σχεδόν, τα παράτησα όλα πίσω μου και ήρθα Λευκάδα (με βόλευε και το επάγγελμα). Από τότε νιώθω ότι ΖΩ!
Δεν μπορείται να φανταστείτε ΠΟΣΟ μεγάλη διαφορά έχει να ζεις κάπου έξω. ΠΟΣΗ ψυχική ηρεμία αποκτάς με το να αποκόψεις τον θόρυβο-την κίνηση από την ζωή σου. Φανταστείτε πόσο ανεβαίνει το επίπεδο ζωής αν προσθέσεις στη ζωή σου τα αγαθά που δεν υπα΄ρχουν στην Αθήνα. (Φύση, βόλτες, θάλασσα για τους περισσότερους).

Όσο ήμουνα κάτω, είχα ένα σωρό επιλογές για τον ελεύθερο χρόνο μου, αλλά λόγω του αποπνικτικού περιβάλλοντος της Αθήνας δεν έκανα τπτα!
Εδώ που είμαι τώρα, δεν προλάβαίνω να ασχοληθώ με όλα αυτά που μου αρέσουν (και δεν έχω τα λεφτά!!!! :yuck: )

Τώρα όποτε κατεβαίνω (παραμένει home sweet home και θα παραμείνει για πάντα), έρχομαι για 2-3 μέρες, εκδρομούλα. Και πολύ είναι. Τα ψώνια και πίσω (εντάξει και το φαϊ της μαμάς!).


Για όσους δεν μπορούν πραγματικά να φύγουν από Αθήνα, κουράγιο :((((
για τους υπόλοιπους περαστικα!!!
:sad:

Σωστός φίλε μου,πολύ σωστός...και εγώ προσπαθώ να την κάνω άλλά δεν έχω βρεί την άκρη με το επάγγελμα...

Κανένας
21/11/2005, 12:36
Βρε παιδια κοφτε την πλακα
δεν φτάνει που σας στειλαμε όλους τους αχρηστους και τεμπεληδες στην Αθήνα τώρα θέλετε να μας τους ξαναστειλετe πισω ?
Και έστω μερικοι άξιοι θέλουν να γυρίσουν πισω
Άμα το κάνουν αυτό όλοι, τοτε θα γίνει η επαρχια σαν το χάλι σας
Και τοτε δυο λύσεις μου μένουν η θα κυρηξω την ανεξαρτησια της πελλοπονησου και θα βάλω αυστηρους νόμους για την μεταναστευση η θα γυρίσω στην πατριδα μου την αλβανια επιτελους
:smokin:

konnos01
21/11/2005, 12:52
κανεις δε θελει να φυγει εξω? μονο εγω?:confused:
καλη η θεσσαλονικη, καλη η αθηνα, ολες καλες ειναι... εξαρταται που μεγαλωσε ο καθενας. δε λεω, ομορφη χωρα η ελλαδα, μοναδικη σε καποια πραγματτα αλλα ρε παιδια, δε την μπορω.

περιμενω να τελειωσω πρωτα μερικα πραγματτα και μετα θα την κανω αλεκος. αρχικα για καναδα και αν δε κατσει η φαση τοτε λεμε για γαλλια.
εγω παντως εδω δε καθομαι :wave2:

θα 'ρχομαι βεβαια για διακοπες:sun:

monstermind
21/11/2005, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
na re pedia giati den antigrafete to paradigma tou filou na pate oloi sta xoria sas sta nisia sas na isixasoume ke emis i a8ineoi na anapnefsoume ligo pou ir8ate oloi edo ke to kaname mirmigkofolia to nomo mas

pate oloi sta xoria sas ante palikaria mou ante me to kalo..
:lol: :lol: :lol:

πες τα ρε φιλε.

μα τι σοι βιζιτες ειναι αυτές?