PDA

View Full Version : Κανας Συμφορουμήτης απο Λαμία να μου δώσει τα φώτα του???



007mastras
03/10/2015, 19:27
Καλησπέρα παίδες!
Αρχίζουν τα κρύα σιγα σιγα και θα παρκάρω το μωρό μου στη πυλωτή να ξεχειμωνιάσει...Λόγο δουλειας χρειάζομαι μέσον να μετακινουμε και αναγκάζομαι να πάρω αμάξι έχω βρεί ένα απο Λαμία και την δευτέρα έχω ραντεβου να κατέβω να το δώ και άν ειναι καλό να το πάρω..
το πρόβλημα μου είναι οτι δέν έχω κάποιο γνωστο απο λαμία να με στειλει σε κάποιο συνεργειο να πάω το αμάξι να το δώ και έκλεισα ραντεβου στο κτεο που εχει εκεί..
καλά είναι να το πάω στο κτέο για έλενχο η να το πάω σε κάποιο συνεργείο?
Ενα παιδι είναι σίγουρα απο λαμια μου είχε δώσει πληροφορίες παλιοτερα για ενα ταξιδάκι που είχα κάνει ελπίζω να βρουμε κάποιον να μου πει αν δέν ειναι καλά στο κτέο που να πάω,θα πληρώσω βέβαια δέν ζητάω εξυπηρέτηση αλλα καθοδήγηση..
στο κτεο μ ειπε εγω θα σου κάνω τον έλενχο αλλα δέν είμαστε μηχανικοι να ελένξουμε τη μηχανη..wtf
Αντε πείτε μην μας πιασουν κοροιδο..!
Μάς τα χάλασε και ο καιρός θα βρέχει δευτέρα και ηθελα να κατέβω με το xt..τώρα τρενακι και το μ000λο...

duke200
04/10/2015, 13:20
μπορεις να το ελεγξεις και μόνος σου.
Μηχανικά:
ελεγχεις βιβλίο συντήρησης.
αν είναι σε μάντρα βρίσκεις τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.
κοιτας αν έχει διαρροές το μοτερ με μαυρίλες απο λαδια και ασπρίλες απο νερά.
κοιτας για γρέζια μέσα στα λάδια
αν είναι ολοκαίνουργια τα λάδια ή κατάμαυρα δεν είναι καλό σημάδι
το βαζεις μπροστα και ακούς το μοτερ για "χτυπήματα" ή παράξενους μεταλλικούς θορύβους. Το πας βόλτα και αλλάζεις όλες τις ταχύτητες και ελεγχεις αν τραβάει το τιμόνι δεξιά ή αριστερα. Τα λάστιχα πρέπει να έχουν ομοιόμορφη φθορά στο πέλμα

Φανοποιία
κοιτας τους θόλους εσωτερικά για σημάδια απο βαψίματα εκεί που δεν πρέπει να ναι βαμένο (πχ βίδες και πλαστικά). Κοιτάς απο κάτω για ίχνη απο τσαπατσούλικα πονταρίσματα (κολήσεις) στο σασί. Προσέχεις όλες τις κολώνες, θόλους, πίσω φτερά και τον ουρανό για ανομοιόμορφη βαφή, έντονη βαφή ή μικρο σκασίματα στη βαφή. Δυστυχώς αν ο φαναρτζής είναι καλός δεν μπορείς να δεις τίποτα, αλλα το καλό είναι οτι οι περισσότεροι φαναρτζήδες είναι τσαπατσούληδες.

007mastras
04/10/2015, 21:04
Ειναι απο ιδιώτη οχι μάντρα οπος και να έχει δέν θέλω να του ρίξω μια ματια και να αποφασίσω αν θα το πάρω η όχι θέλω να το πάω σε ειδικό...
ουτε ένασ Λαμιώτης εδω ρε παιδια?? να μάς πεί τι παίζει

taisteal
04/10/2015, 21:37
Τωρα το ειδα,στειλε μου σε π.μ αν θες πληροφοριες και θα σου πω

Nostradamus
04/10/2015, 21:39
www.spotmechanic.gr

Ίσως είναι μια λύση. Δεν έχω άποψη δεν έχω σχέση αν θεωρηθεί διαφήμιση να διαγραφεί

BoSS_Man*
04/10/2015, 23:04
www.spotmechanic.gr

Ίσως είναι μια λύση. Δεν έχω άποψη δεν έχω σχέση αν θεωρηθεί διαφήμιση να διαγραφεί

Φαίνεται καλό!

foogr01
04/10/2015, 23:52
www.spotmechanic.gr

Ίσως είναι μια λύση. Δεν έχω άποψη δεν έχω σχέση αν θεωρηθεί διαφήμιση να διαγραφεί

Είναι μόνο για Αθήνα. Αλλά έχουν σκοπό να εντάξουν κι άλλες πόλεις σιγά σιγά. Έτσι λέει στο site τους δηλαδή.

duke200
05/10/2015, 06:51
το κακό με αυτην την ιδέα είναι αμα αρχίσουν συνεργασία με μαντραδες....

007mastras
06/10/2015, 08:57
Καλημέρα παίδες..
Τελικά κατέβηκα στη Λαμία εχθές...
1ον το αμάξι ειχε πολά χτυπήματα στους προφυλαχτήρες τα οποία δέν υπήρχαν στης φωτογραφίες στην αγγελία..
2ον στην τελευταία σελίδα του βιβλίου σέρβις τα χιλιόμετρα ηταν μουντζουρομένα με στυλο....
3ον και καλύτερο το αμάξι δέν πήγαινε βήμα ο τύπος του είχε ποιεί το αίμα λογικα..
Τελικά δέν παίζει ρόλο μόνο το αμάξι αλλα και αυτος που το είχε πχ το συγκεκριμένο ήταν σπορ αεροτομές χαμηλωμένο εξάτμιση κτλ και το είχε ένας τυπάς (μαγκάκος) απο τα 16 μέχρι τα 26....
Ευτυχώς πήρα και το αίσθημα μαζί και ηπιαμε ενα καφεδάκι φάγαμε και κάτι και εγινε εκδρομούλα με το xt
Δέν χρειάστηκε ο μάστορας αλλα ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας..
Τώρα κοιτάω ένα ίδιο στη Λάρισα και ψάχνω μάστορα εδώ Λάρισα..Στην οπελ που πήρα τήλ θέλουν 60 ευρο για τον έλενχο..γιατί τόσα πολλά? μέχρι τώρα ηξερα το κάνουν δωρεάν η απλά χρεώνουν κάνα 20άρι

duke200
06/10/2015, 11:07
κανε τον έλεγχο μόνος σου όπως σου είπα, όπως είδες με τη διαδικασία βγάζεις λαβράκια...
Απλα για να μην τα απορρίψεις όλα να θυμάσαι "το μη χείρων βέλτιστον"

BLiTzER
06/10/2015, 11:09
"το μη χείρων βέλτιστον"

342415

(Σόρυ, δεν άντεξα :P)