PDA

View Full Version : Σκισίματα Pirelli Scorpion Trail



foogr01
03/10/2015, 20:00
Ένα χρόνο και περίπου 6600 χλμ μετά που τοποθετήθηκαν καινούρια τα λάστιχα παρατήρησα σκισίματα γύρω γύρω εκεί που ενώνεται το λάστιχο με τη ζάντα. Επισυνάπτω 2 φωτό στο τέλος με τα 2 πιο έντονα σημεία. Σίγουρα δεν εμφανίστηκαν ξαφνικά αλλά μάλλον οι ρωγμές ήταν πολύ μικρές για να τις προσέξω και μου έλαχε να κάνω την παρατήρηση στην επέτειο :lol: (1 χρόνος προχθές, μηχανή και λάστιχα). Τα λάστιχα είναι κατασκευασμένα αρχές του '13 και ήταν 1 χρόνο στο ράφι πριν φορεθούν στο F 800 GS μου, την 01.10.2014.
Οι πιέσεις είναι πάντα 2.2 - 2.3 μπροστά και 2.7 πίσω (bar) μετρημένες μ' αυτό :
342308
Στην αρχή μάλιστα τσέκαρα κάθε βδομάδα και μετά κάθε 2 με 3 εβδομάδες. Οι πιέσεις είναι υποδεδειγμένες από το λαστιχά μου και λίγο πιο ψηλές από τις αναγραφόμενες στο μηχανάκι. Ο άνθρωπος βέβαια όταν του το έδειξα μου είπε να το βγάλουμε να το στείλουμε στην εταιρία να δούμε τι θα μας πει. Οπότε τελικά Δευτέρα θα γίνει αυτό προκειμένου να μου βάλει και ένα μτχ μπροστά να κάνω τη δουλειά μου ωστόσο.

Κανείς άλλος που να έπαθε κάτι τέτοιο; Έχουμε ακούσει κάτι;

Από τα λάστιχα είμαι σούπερ ευχαριστημένος. Ζεσταίνονται γρήγορα, κρατάνε πολύ καλά σε στεγνό αλλά και σε βρεγμένο, έχουν γρήγορη κορώνα και γενικά δεν έχω απολύτως κανένα παράπονο. Τα έβαλα καθαρά για άσφαλτο και έχουν πατήσει ελάχιστο χώμα (της πλάκας βέβαια).

mikes
03/10/2015, 21:01
τετοια ανοιγματα συνηθως γινονται όταν το λαστιχο καταπονειται λογο φορτιου..

CustomBoy
03/10/2015, 21:22
Παρομοια περίπτωση εγω....εβαλα ελαστικά στην μηχανή αρχές ιουλίου (Ενα ζευγάρι καινουρια Sava mc24 του 14 αν δεν απατώμαι..)

Μετα απο 1000χλμ περίπου τα λαστιχα (κυρίως το μπροστα) ειχαν ξεροσκασίματα γυρω γύρω αλλα και αναμεσα στα τακουνια-αυλακια(θα επισυνάψω αυριο φωτό)

Μετα απο επικοινωνία με το μαγαζί και λιγο τρέξιμο ,αλλάχτηκαν ΧΩΡΊΣ ΧΡΕΩΣΗ με καινουριο ζευγαρι ΜΙΤΑS E08 του 2015.!...καθοτι η εταιρία δεν εβγαζε τα ίδια

Τα λάστιχα και στρώθηκαν σωστά,και σε σωστές πιέσεις λειτουργουσαν,και κυρίως χρήση σε δρόμο...Απο ταξίδια εκαναν τα κοντινα αθηνα-λουτρακι σε κανονικες ταχυτητες και φορτωμα (Καθοτι klr 250),καθημερινα εντος αθηνας, ,και το μεγαλυτερο ταξιδι ηταν δικάβαλο με πραγματα =αθηνα->λουτρακι->αρχαία φιγαλεία ,+ ψιλοδιαδρομες εκει (καταράκτες κλπ) συνολο περιπου 500χλμ πηγαινε ελα.... Τα λάστιχα ειχαν ενταξει κρατήματα,αλλα εδειχναν παλιά και ταλαιπωρημένα μετα απο ακριβώς ενα μηνα!!

foogr01
03/10/2015, 23:12
τετοια ανοιγματα συνηθως γινονται όταν το λαστιχο καταπονειται λογο φορτιου..

Μικέ, δεν μπορώ να πω ότι τα ταλαιπώρησα καθόλου όσον αφορά αυτό. Είμαι περίεργος να δω τι θα μου απαντήσουν. Αν βγει και σταλεί τελικά Δευτέρα, φαντάζομαι να πάρει καμιά βδομάδα η όλη ιστορία...


@CustomBoy: αφού σου τα αλλάξανε χωρίς χρέωση μια χαρά όλα ! Ταλαιπωρία όμως σίγουρα και ένας μήνας είναι τραγικά μικρό διάστημα :confused: Άσχετο: τα E08 τα διάλεξες εσύ ή στα βάλανε αυτοί;

CustomBoy
04/10/2015, 00:04
Η αληθεια ειναι οτι αφου το εντόπισα,στην αρχη νομιζα οτι δεν βλέπω εγω καλα,μετα ομως που επιδεινώθηκε παρα πολυ γρηγορα το θέμα,αποφασισα να ερθω σε επικοινωνια με το κατάστημα στην αρχη τηλεφωνικα και μετα απο κοντα (μεσα αυγουστου περιπου).Δεν εγραψα στο φορουμ γιατι περίμενα πρώτα να δώ την αντιμετώπιση και την καταληξη του θέματος εκ του μαγαζιου...

Πήγα 2-3 φορες απο κει,εστειλα και φωτογραφίες με μέιλ..οι ανθρωποι απο την 1η στιγμη ηταν δεκτικοι και δεν εφεραν καμια αντιρηση..ηρθαν σε επικοινωνια με την εταιρία κ.ο.κ
Μετα απο επικοινωνια και με πραγματογνώμονα δεχτηκαν την αλλαγη,και με ενημέρωσαν τηλεφωνικά οτι η αλλαγη θα γινει με ελαστικα της ΜΙΤΑS (που απο όσο ειχα ενημερωθεί και γνωρίζω η sava ειναι στον ομιλο της) ,και συγκεκριμένα με τα Ε08 τα οποια ηταν η εκδοση της ΜΙΤAS που ταιριαζε περισσότερο στο προφίλ αυτων που ειχα βάλει (MC24) Τα mc24 μου αρεσαν πολυ ως προς την εμφάνιση,και ηταν και 70-30,τα Ε08 ειναι 50-50 στην αρχη,ειχαν ενα ψιλο-γουργουρητο σε οδηγηση ασφαλτο σε χαμηλη ταχυτητα(δεν εχω και εμπειρία απο ελαστικα με τακουνι για να συγκρινω) αλλα τώρα το εχω συνηθίσει...

Οσο για το αν τα διάλεξα εγω,οπως ειπα παραπάνω,ήταν αυτη η ενημέρωση τους δια τηλεφώνου που δεν ασχολήθηκα παραπάνω...ειπα αφου στα αλλαζουν δωρεάν,βάλε αυτα και εισαι ενταξει...σκέφτηκα αργότερα το ενδεχόμενο να τσόνταρα αλλα 20-30 ευρω και να εβαζα κατι πιο επωνυμο(πχ dunlop) αλλα δε χρειαζόταν...

Πραγματικά ναι...ελλεεινα μικρο διαστημα,και εκανε και σε αυτους εντυπωση,και κατεληξαν σε αστοχία υλικού ή ελλατωματική παρτίδα...παρακάτω μερικες φωτο για να δείτε πως ηταν τα ελαστικά
342314 342315 342316

CustomBoy
04/10/2015, 00:05
342317

mikes
04/10/2015, 08:31
Μικέ, δεν μπορώ να πω ότι τα ταλαιπώρησα καθόλου όσον αφορά αυτό. Είμαι περίεργος να δω τι θα μου απαντήσουν. Αν βγει και σταλεί τελικά Δευτέρα, φαντάζομαι να πάρει καμιά βδομάδα η όλη ιστορία...


τοτε είναι ελλατωματικο το προϊον... δεν δικαιολογειται τετοιο πραγμα τοσο συντομα! μιλα με το μαγαζι, αλλα εχε επαφες και με την πιρελι ως εισαγωγεα αλλα και με την ιντραμοτο ως επισημο διανομεα και αντιπροσωπο... εχε μονο υπ'οψιν σου ότι λογο του ότι το πρόβλημα παρουσιαστηκε σχεδόν στη μεση της διαρκειας ζωης του ελαστικου, δεν θα αποζημιωθεις 100% αλλα αναλογικα με τη χρηση που εχεις κανεις

foogr01
04/10/2015, 09:53
τοτε είναι ελλατωματικο το προϊον... δεν δικαιολογειται τετοιο πραγμα τοσο συντομα! μιλα με το μαγαζι, αλλα εχε επαφες και με την πιρελι ως εισαγωγεα αλλα και με την ιντραμοτο ως επισημο διανομεα και αντιπροσωπο... εχε μονο υπ'οψιν σου ότι λογο του ότι το πρόβλημα παρουσιαστηκε σχεδόν στη μεση της διαρκειας ζωης του ελαστικου, δεν θα αποζημιωθεις 100% αλλα αναλογικα με τη χρηση που εχεις κανεις

:a013: Thank you !
Για την αποζημίωση κάτι τέτοιο μου είπε και ο λαστιχάς μου, ότι παίζει να λάβω ένα ποσοστό. Κάπου διάβασα μια φορά ότι η Pirelli αποζημιώνει full αν το ελαστικό δεν έχει ξεπεράσει το 50% της αναμενόμενης ζωής του (το μετράνε τώρα αυτοί με τα κριτήριά τους) αλλιώς αποζημιώνει κατά το ήμισυ. Αλλά πρέπει να ψάξω να βρω που το διάβασα για να πω πως είναι απόλυτα έγκυρο. Θα μάθουμε σύντομα :D

@CustomBoy: Mitas φορούσα στο παλιό μου μηχανάκι. Τα Ε07 βέβαια, και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος. Excellent value 4 money.

zopas
04/10/2015, 11:12
και προβληματιζομουν αν το επομενο λαστιχο μου θα ηταν το νεo scorpion trai 2 για το μαστοδοντο μου...μακρια...

bleach
04/10/2015, 11:46
Μήπως είναι "τυχαίο" ρε παιδιά; Γιατί στα ξένα τα φόρουμς (fora δηλαδή!) τα επαινούν αρκετά...
Εννοώ, μήπως είναι όντως συνδιασμός φορτίου/καιρού/χρήσης;

Τί εναλλακτική έχουμε αντίστοιχα με τα Trail;

lmb990
04/10/2015, 11:59
Τα scorpion γενικα εμφανιζουν σκισιμστακια αναμεσα απο τα τακουνια.. και ειδικα το μπροστινο... εμενα μου ειχαν βγαλει και ειχα ακουσει παρομοιες περιπτωσεις... δεν ειχα ασχοληθει και δεν με ειχαν ενοχλησει...

amyroukai
04/10/2015, 12:01
Τα scorpion γενικα εμφανιζουν σκισιμστακια αναμεσα απο τα τακουνια.. και ειδικα το μπροστινο... εμενα μου ειχαν βγαλει και ειχα ακουσει παρομοιες περιπτωσεις... δεν ειχα ασχοληθει και δεν με ειχαν ενοχλησει...

Ακριβώς έτσι και τα tourance.

mikes
04/10/2015, 13:38
αυτά τα ανοιγματακια αναμεσα στα τακουνια ρε παιδες είναι η φυσιολογικη τους γηρανση..
εδώ μιλαμε για ανοιγμα στο στεφανι που "δειχνει" καταπονηση από φορτιο! αμα δεν ισχυει κατι τετοιο τοτε μιλαμε για ελλατωμα του προϊοντος

stam2
05/10/2015, 12:20
σε 3 ζευγάρια δικά μου και 5-6 φίλων διαπιστώσαμε ακριβώς το ίδιο. Είναι ανοίκειο το να βλέπεις σε τέτοια κατάσταση το ελαστικό σου αλλά είναι κάτι εντελώς συνηθισμένο για τα pirelli scorpion trail. Παρά τις ρωγμές οι οποίες συνήθως παρουσιάζονται αρκετά νωρίς, ίσως και από τα 3.000 χλμ, το ελαστικό θα συνεχίσει να αποδίδει το ίδιο εξαιρετικά μέχρι το τέλος της ζωής του. Επίσης, οι ρωγμές οι δικές σου είναι μικρές. Να σου δείξω άλλες που νομίζεις ότι το λάστιχο έχει κοπεί στη μέση. Προσωπικά δεν το αλλάζω, διότι το γρήγορο ζέσταμα και το κράτημα που έχει από κρύο μέχρι να ζεσταθεί, για εμένα είναι το κορυφαίο.

MiltiadisK.D
05/10/2015, 14:48
Γιώργο βάλτου KAROO ή TKC μπρός-πίσω να μαμάει το κορίτσι,χειμώνας έρχεται;)

bleach
05/10/2015, 15:44
Γιώργο βάλτου KAROO ή TKC μπρός-πίσω να μαμάει το κορίτσι,χειμώνας έρχεται;)
Και όπου βρεις λάσπη μπαίνεις με τα μπούνια!!
Το κακό με τα Karoo είναι ότι τρώγονται ΠΟΛΥ γρήγορα στην άσφαλτο... Τα χαραμίζεις τα καημένα!
Εκτός αν μπορείς να πηγαίνεις στη δουλειά σου από χώμα...

foogr01
05/10/2015, 16:03
σε 3 ζευγάρια δικά μου και 5-6 φίλων διαπιστώσαμε ακριβώς το ίδιο. Είναι ανοίκειο το να βλέπεις σε τέτοια κατάσταση το ελαστικό σου αλλά είναι κάτι εντελώς συνηθισμένο για τα pirelli scorpion trail. Παρά τις ρωγμές οι οποίες συνήθως παρουσιάζονται αρκετά νωρίς, ίσως και από τα 3.000 χλμ, το ελαστικό θα συνεχίσει να αποδίδει το ίδιο εξαιρετικά μέχρι το τέλος της ζωής του. Επίσης, οι ρωγμές οι δικές σου είναι μικρές. Να σου δείξω άλλες που νομίζεις ότι το λάστιχο έχει κοπεί στη μέση. Προσωπικά δεν το αλλάζω, διότι το γρήγορο ζέσταμα και το κράτημα που έχει από κρύο μέχρι να ζεσταθεί, για εμένα είναι το κορυφαίο.

Θα συμφωνήσω σε όλα όσον αφορά την απόδοση του ελαστικού και προσωπικά το έχω λατρέψει και ήταν συνειδητή επιλογή! Θα διαφωνήσω ως προς το φυσιολογικό, γιατί δεν πρέπει να το χαρακτηρίζουμε φυσιολογικό αυτό. Απ' ότι διάβασα το είδε και η Pirelli και το διόρθωσε στα Trail 2. Τώρα αν μου έλεγαν κράτα το δεν παθαίνει τίποτα, δεν είχα θέμα να το κρατήσω και να μου βγάλει άλλα 6Κ χλμ. Ευχαριστημένος θα 'μουνα. Από τη στιγμή όμως που ο ίδιος ο λαστιχάς μου λέει "το βγάζουμε και το στέλνουμε εταιρία", ας το δει η Pirelli και βλέπουμε τι θα αποφανθεί.
Τώρα έχω ένα μτχ Anakee III μπροστά και σε καμιά βδομάδα λογικά θα ξέρουμε.

@milvas, bleach: Τα Karoo δεν έτυχε να τα δοκιμάσω ποτέ. Τα TKC 80 τα θεωρώ τέλεια, αλλά για ένα ΣΚ το μήνα που θα χρησιμοποιηθούν όπως τους αρμόζει νομίζω ότι δεν αξίζει το κόστος. Λέω το επόμενο να είναι TKC 70 όμως :D

MiltiadisK.D
05/10/2015, 22:00
Και όπου βρεις λάσπη μπαίνεις με τα μπούνια!!
Το κακό με τα Karoo είναι ότι τρώγονται ΠΟΛΥ γρήγορα στην άσφαλτο... Τα χαραμίζεις τα καημένα!
Εκτός αν μπορείς να πηγαίνεις στη δουλειά σου από χώμα...

Tα ΚΑRΟΟ 3 νομίζω φθείρονται λιγότερο στην άσφαλτο απο ότι τα παλιά.
George τακούνι νάναι κιότι νάναι:lol:

taisteal
06/10/2015, 01:59
George τακούνι νάναι κιότι νάναι:lol:

:lol::lol:
342402

amyroukai
06/10/2015, 07:20
Tα karoo 3 τα είχαν φορέσει πέρυσι στο mega test στην Βουλγαρία στο ΜΟΤΟ περιοδικό και είπαν ότι μετά το ταξίδι δεν είχαν αισθητή φθορά.

foogr01
06/10/2015, 22:12
Και τα Mitas E07 μια χαρά λαστιχάκι αποδειχθήκανε, και σε πολύ καλή τιμούλα ;)
Αλλά έχω πάθει μία εμμονή με τα TKC 70. Τακούνι, αλλά ΟΧΙ ό,τι να 'ναι :lol:

bleach
06/10/2015, 23:49
Και τα Mitas E07 μια χαρά λαστιχάκι αποδειχθήκανε, και σε πολύ καλή τιμούλα ;)
Αλλά έχω πάθει μία εμμονή με τα TKC 70. Τακούνι, αλλά ΟΧΙ ό,τι να 'ναι :lol:
Τόσο καλά; Τα σκεφτόμουν για το Adventure (μετά από Karoo 3 που είχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης) αλλά πήγα για το safe-choice των MT90! Όχι τακούνι αλλά καλή συμπεριφορά παντού...

foogr01
25/10/2015, 13:31
Update, λίγο καθυστερημένα βέβαια. Μπήκε λοιπόν το ίδιο μπροστινό σε καινούριο. Η Pirelli σε τηλεφωνική επικοινωνία φαίνεται να ξηγείται καλά (κάτι για περίπου ένα 70% ακούστηκε). Δεν πλήρωσα τίποτα μέχρι να έρθουν τα έγγραφα πίσω την άλλη βδομάδα για να κάνουμε λογαριασμό. Τότε θα σας πω και ακριβώς το ποσοστό.

KAGOURO
25/10/2015, 20:11
και προβληματιζομουν αν το επομενο λαστιχο μου θα ηταν το νεo scorpion trai 2 για το μαστοδοντο μου...μακρια...


Aυτό να είναι !!!!!!!! ....exp τέλος μην πτοείσαι !

zopas
27/10/2015, 18:50
Aυτό να είναι !!!!!!!! ....exp τέλος μην πτοείσαι !

Εχουν βγει τα νεα μπριτζεστον με πολυ καλες κριτικες και 30-40 ευρω πιο φθηνα απο τα εχρ-νεχτ...ειδωμεν...

foogr01
24/12/2015, 22:26
Ξέχασα να κάνω το update. Τελικά πλήρωσα 30 € για το καινούριο μπροστινό. Να δω τώρα πως θα φαγωθεί σε σχέση με το πίσω που έχει γράψει ~6600 χλμ παραπάνω. Ξαναλέω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την οδική συμπεριφορά του συγκεκριμένου ελαστικού και στο στεγνό και στο βρεγμένο και με το γεγονός ότι ζεσταίνεται πάρα πολύ γρήγορα. Αλλά, το επόμενο θα είναι TKC70 που το είδα πάλι από κοντά και μου έκανε κλικ ;)