PDA

View Full Version : Αλλαγμένη εξάτμιση, exup περίπατο.



7Tolis
05/10/2015, 15:10
Έστω μηχανάκι με exup στο τελικό. Αλλάζει ο ιδιοκτήτης τελικό και κουρευει και τον καταλυτη και κατ'επεκταση και τον λαμδα. Ποια η διαδικασία ρύθμισης μετά; Αν χρειάζεται τέτοια διαδικασία δηλαδή.

Antonisss
05/10/2015, 15:26
Αν μιλάμε για Yamaha και 2004 και μετά, τότε το exup ήταν καθαρά για θόρυβο. Δυστυχώς δεν μπορούσες να αφαιρέσεις το μηχανισμό ολόκληρο χωρίς να σου βγάζει σφάλμα στο κοντέρ (υπάρχουν βέβαια τα graves eliminators). Απο κει και πέρα, αφού αφαιρείς καταλύτη και αλλάζεις τελικό, θες χαρτογράφηση για σωστά κέρδη

amyroukai
05/10/2015, 16:56
Αχ, αυτά τα καγκουρΓια...

Στο δικό μου ή έλλειψη/κατάργηση το αδειάζει εντελώς χαμηλά, μόνο με ολόσωμη ερχόταν και όχι όλων των εταιριών. Στα πιο φρέσκα γιαμαπα δεν ξέρω, αλλά μόνο για ήχο δεν το βλέπω να είναι.

7Tolis
05/10/2015, 18:11
Οκ οπότε άλλη χαρτογραφηση. Θα το πω στον ενδιαφερόμενο.

dimmie_72
05/10/2015, 18:47
για να κάνεις σωστή χαρτογράφηση, αυτή θα πρέπει να γίνει σε συνδυασμό με καυσανάλυση οπότε ο λ σου είναι απαραίτητος. καλύτερα άλλαξέ τες.

Antonisss
05/10/2015, 19:33
Ο λ δεν χρειάζεται στην καυσανάλυση, σε σωστό δυναμόμετρο έχουν δικό τους καυσαναλυτή. Γενικά ο λ από τη στιγμή που θα αλλάξεις εξάτμιση είναι περιττός

THEOD
05/10/2015, 20:02
Έστω μηχανάκι με exup στο τελικό. Αλλάζει ο ιδιοκτήτης τελικό και κουρευει και τον καταλυτη και κατ'επεκταση και τον λαμδα. Ποια η διαδικασία ρύθμισης μετά; Αν χρειάζεται τέτοια διαδικασία δηλαδή.

Αν μιλάμε για το FZ1, ΣΙΓΟΥΡΑ όταν αλλάζεις μόνο το τελικό ο λ παραμένει στην θέση του - είναι πριν την ένωση του τελικού όπως πριν είναι και ένα μικρός οξειδωτικός καταλύτης που βρίσκεται εκεί (πριν τον κύριο που είναι μέσα στο θεόβαρο μαμά τελικό). Αυτά παραμένουν στην θέση τους... Το EXUP όντως φεύγει και το σωστό είναι να βγάλεις τις ντίζες του exup αλλά να αφήσεις το μοτέρ του να δουλεύει "στον αέρα" για να μην έχεις ένδειξη σφάλματος στο κοντέρ

Νομίζω ότι το ίδιο ισχύει και για το FZ6 αλλά έχουν περάσει πολλάααα χρόνια και δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά

Αν μιλάμε για μόνο το τελικό δεν χρειάζεται να ρυθμίσεις τπτ... Για ολόσωμη αλλάζει το πράγμα...

7Tolis
09/10/2015, 08:06
Βγήκαν όλα ακόμη και το σέρβο και μπήκε ενα samana system το οποίο διαχειρίζεται το avance.

amyroukai
09/10/2015, 08:13
Γιατί μηχανάκι χωρίς τον Σαμάνο του δεν γίνεται.

Άντε με το καλό.