PDA

View Full Version : Ποια μάρκα αυτοκινήτων προτιμούν οι χάροι στο δρόμο;



Σελίδες : [1] 2

el_hymador
05/10/2015, 17:30
Το έχετε παρατηρήσει ότι υπάρχουν συγκεκριμένες μάρκες και μοντέλα αυτοκινήτων που οι ιδιοκτήτες τους κάνουν συνέχεια μ@λ@κιες στο δρόμο;

1. BMW - Mακράν από όλους τους άλλους όμως! Οι πιο κομπλεξικοί και ανισόρροποι, παίζουν όλα τα μοντέλα από σειρά 1 μέχρι 5 και τα SUVοειδή X... το χειρότερο απ΄όλα είναι κάτι παλιές 5άρες -και καλά- φΚιαγμένες... έχουν συμπυκνωμένη τόση μ@λ@κι@, όση μάζα είχε και το σημείο 0 πριν το big bang.

2. Οpel & Ford... αυτά τα "γρήγορα" :lol: OPC και STi , corsa, fiesta και focus... είναι μελλοντικοί ιδιοκτήτες BMW απλά κάνουν το αγροτικό τους μέχρι να πάρουν 5άρα...

3. Nissan & Toyota δεκαετίας (και βάλε)... κάτι Almera & Primera, κάτι Carina και Celica, με πιτσιλιστίρια νέον, xenon, μπουρί και αυτοκόλλητα No Fear... επειδή τα έρμα τα αμάξια ήταν και είναι τέρατα αξιοπιστίας, συνήθως αποτελούν ενδοοικογενειακο δάνειο και γονεϊκή παροχή ως "πρώτο" αυτοκίνητο σε μαλακιστήρια που την έχουν δει Loeb.

4. Mια κατηγορία μόνη του εκείνο το άθλιο το Hyundai που και καλά έχει sport σχεδιάση (μου διαφεύγει το μοντέλο). Πρώτα απ΄όλα είναι ντροπή και μόνο να τα έχεις, το αντίστοιχο σε μηχανάκι θα ήταν να έβγαζε η Lifan supersport... για αυτό το λόγο πέραν της μ@λ@κι@ς που έχουν οι ιδιοκτήτες του, θέλουν επίσης να αποδείξουν σε όλους, ότι δεν είναι φωτοχομπινέδες και το αμάξι φυσάει, μην έχοντας τίποτα να ζηλέψει από τα άλλα (όπου άλλα μπορεί να είναι και Seat Marbella που το οδηγάει 65χρονη...)

Dennis-
05/10/2015, 17:37
Ξεχασες τον βασικο..

Παππουδες με το ενα ποδι στον ταφο με mercedes.. Γενικα αυτοι με MERCEDES !!

Sapadak
05/10/2015, 17:38
4. Mια κατηγορία μόνη του εκείνο το άθλιο το Hyundai που και καλά έχει sport σχεδιάση (μου διαφεύγει το μοντέλο).

S-Coupe

Bob_o_mastoras
05/10/2015, 17:40
Ηyundai Coupe λεγεται! Πως ειναι δυνατον να μην το θυμασαι!!!! :smokin:

Μαλακες παιζουν σε ολες τις μαρκες πανω-κατω. Εχει ανακατευτει η τραπουλα πολυ με την αγορα μεταχειρισμενων.
Εξαιρεση φυσικα οι οδηγοι Honda!! :D :p

Desperado
05/10/2015, 17:44
+1 για τα BMW και τα MBenz....

Πάντως, οφείλω να ομολογήσω, ότι το Hyundai coupe με τα 150 άλογα.....μου ψιλοάρεσε....:blush: και δεν έχει σχέση βρε η Hyundai με τα Λιφαν :moutza:....ξεπερνάει πλέον σε αξιοπιστία πολλές , μεγάλες, παλιές, με "βαρύ" όνομα αυτοκινητοβιομηχανίες.....:D

spyrakos35
05/10/2015, 17:46
Και κατι ξεχασμενα απο το Θεο σαξοραλλα.....

Bob_o_mastoras
05/10/2015, 17:58
+1 για τα BMW και τα MBenz....

Πάντως, οφείλω να ομολογήσω, ότι το Hyundai coupe με τα 150 άλογα.....μου ψιλοάρεσε....:blush: και δεν έχει σχέση βρε η Hyundai με τα Λιφαν :moutza:....ξεπερνάει πλέον σε αξιοπιστία πολλές , μεγάλες, παλιές, με "βαρύ" όνομα αυτοκινητοβιομηχανίες.....:D

Ντροπη και αισχος!! :p

Αξιοπιστα ειναι σιγουρα τα Huyndai απλα δεν συναδει επ ουδενει το προφιλ της εταιριας με το να βγαλει ενα σπορ (ο θεος να το κανει) αυτοκινητο.
Η Alfa πχ ειναι απο τις πλεον αναξιοπιστες αλλα δεν φαινεται σε κανενα παραξενο ενα sport coupe δικο της.. ;)

edit: Αμα δεν παρεις ως εταιρια μερος σε αγωνες (πολλους αγωνες και σημαντικους αγωνες) δεν εχεις δικαιωμα να βγαλεις σπορ αυτοκινητο.
Ασχετως αποτελεσματος. Ας βγαινεις και παντα τελευταιος, αλλα να συμμετεχεις..

Desperado
05/10/2015, 18:11
Ντροπη και αισχος!! :p

Αξιοπιστα ειναι σιγουρα τα Huyndai απλα δεν συναδει επ ουδενει το προφιλ της εταιριας με το να βγαλει ενα σπορ (ο θεος να το κανει) αυτοκινητο.
Η Alfa πχ ειναι απο τις πλεον αναξιοπιστες αλλα δεν φαινεται σε κανενα παραξενο ενα sport coupe δικο της.. ;)

edit: Αμα δεν παρεις ως εταιρια μερος σε αγωνες (πολλους αγωνες και σημαντικους αγωνες) δεν εχεις δικαιωμα να βγαλεις σπορ αυτοκινητο.
Ασχετως αποτελεσματος. Ας βγαινεις και παντα τελευταιος, αλλα να συμμετεχεις..

Nobody is perfect.....except me!!! :lol:
Δεν το καταλαβαίνω αυτό με τους αγώνες, δηλαδή για να βγάλεις τετρακίνητο εκτός δρόμου θα έπρεπε να ισχύει το ίδιο? Πρέπει να λάβεις μέρος σε αγώνες trial??
Αν εξαιρέσουμε τώρα το θέμα εμφάνιση, όνομα κλπ τι θα προτιμούσες ΣΗΜΕΡΑ σε sport coupe?? Alfa ή Hyundai??

Bradipous
05/10/2015, 18:11
Χαροι οι οδηγοί Mercedes και οχι οι χοντακιδες με τα σιβικ 15ετιας...
Τουλάχιστον έχουμε το άλλοθι οτι ειμαστε στο Μότο.γρ.

kostas777
05/10/2015, 18:11
Το Σκουπέ το έχει φίλος μου. Ξέρει τι έχει, δεν το παίζει ότι έχει Πόρσε και γενικά δεν κάνει μαλακίες στον δρόμο. Το πάει όμως τάπα! Εγώ τον πειράζω πολλές φορές για το αυτοκίνητο, όμως αυτό έχει αποδειχθεί υπερβολικά σκυλί από αξιοπιστία, αλλά μέχρι αηδίας μιλάμε, να το βλέπεις και να μην πιστεύεις στα μάτια σου. Δεν ξέρω αν είναι όλα έτσι ή είναι κωλόφαρδος. Το δεύτερο βέβαια, πολύ πιθανό. :lol:
Πάντως στο θέμα ψηφίζω Smart

RaGe_Raptor
05/10/2015, 18:14
Είμαι κομπλεξικός κι ανισόρροπος ... :D

el_hymador
05/10/2015, 18:25
Είμαι κομπλεξικός κι ανισόρροπος ... :D

Eσύ οδηγάς και μηχανή, δεν πιάνεσαι στη λίστα.

taisteal
05/10/2015, 18:27
Toyota corolla,auris,mercedes και smart

Οι πολυ επικινδυνοι

foogr01
05/10/2015, 18:30
Στα μέρη μου τις περισσότερες μ... τις κάνουν οδηγοί Navara, Hilux, L2000, D-Max. Κατά κανόνα 90% διπλοκάμπινα και με φιμέ τζάμια.
Optional: αυτοκόλλητα/αερογραφίες καλάσνικοφ ή σταυραετού ή του νησιού.

Όπως βλέπετε, όλοι τζαπάν οδηγάνε :a22:

RaGe_Raptor
05/10/2015, 18:30
Eσύ οδηγάς και μηχανή, δεν πιάνεσαι στη λίστα.

Έλα ρε λες και δεν τους βλέπω τους κομπλεξάρες.... Δυστυχώς το αυτοκίνητο το έχουν για "κοινωνική καταξίωση". (Της πούτς@ς) κι όχι γι'αυτό που πραγματικά είναι...

tzimidis
05/10/2015, 18:38
Ta smart re paidia kaneis den ta blepei??????

mazi kai kati @@@@ena grande punto.....

pipe_smoker
05/10/2015, 18:40
Είμαι κομπλεξικός κι ανισόρροπος ... :D

Κι εγώ θέλω μια Μ3 ρε πστ μου για να κομπλεξαριστώ και να χάσω την ισορροπία μου λαίμαι:rockon::rockon::rockon:

toyar
05/10/2015, 18:52
καποτε δεν πιστευα οτι η μ@λ@κι@ σχετιζοταν με μαρκα..........

μετα βγηκαν τα smart :a3:

Dant3
05/10/2015, 18:56
Smart μακραν πρωτα.
Νομιζουν οτι χωρανε και απο χαραμαδες.πραγματικα ομως.
Οταν δε τα παρατανε και παρκαρισμενα καθετα με το πεζοδρομιο.

RaGe_Raptor
05/10/2015, 19:29
Κι εγώ θέλω μια Μ3 ρε πστ μου για να κομπλεξαριστώ και να χάσω την ισορροπία μου λαίμαι:rockon::rockon::rockon:

Άντε για Μ να το καταλάβω,δικαιολογείται το ψώνισμα εώς ένα βαθμό.. ΕΣΥ ρε μπάμια με το 116 κάνε στην άκρη γιατί το Ibiza rs θα σε περάσει από πάνω και μην έχεις τέτοιο ύφος...!!!! :p

SHOOTER045
05/10/2015, 19:34
Κάπου σε παρόμοιο θέμα έχει αναφερθεί ότι η μαλακία δεν είναι τι μάρκα, αλλά τι φαιά ουσία έχουν στην γκλάβα τούς.
Συνήθως οι μηχανακηδες συμπεριφέρονται σαν μηχανακηδες είτε οδηγαν σμαρτ είτε επικαθημενο.
Υπ όψιν οι συνειδητοποιημένοι όχι τα καγκουρια ότι και να έχουν θα είναι καγκουρια.
Και εγώ έχω Impreza wrx και πριν rallye 106 X2 αλλά δεν νομίζω να έκανα ποτέ μαλακία

gior-gos
05/10/2015, 19:42
Το αυτοκινητο της μαμας

ανεξαρτητως μαρκας

διοτι ειναι fuel & maintenance free :cool:

Bob_o_mastoras
05/10/2015, 20:02
Nobody is perfect.....except me!!! :lol:
Δεν το καταλαβαίνω αυτό με τους αγώνες, δηλαδή για να βγάλεις τετρακίνητο εκτός δρόμου θα έπρεπε να ισχύει το ίδιο? Πρέπει να λάβεις μέρος σε αγώνες trial??
Αν εξαιρέσουμε τώρα το θέμα εμφάνιση, όνομα κλπ τι θα προτιμούσες ΣΗΜΕΡΑ σε sport coupe?? Alfa ή Hyundai??

Τιποτα απο τα δυο.. :lol: Αλλα για διαφορετικους λογους. Αν μιλαμε για sport coupe. Aν μιλαμε απλα για αμαξι, εννοειται Hyundai!!!
Aν και τα Alfa ειναι φοβερα στο δρομο αλλα... επ ουδενει δεν θα τα εμπιστευομουν για να αγορασω.

Αλλο η τετρακινηση. Και αλλο να βγαλεις σπορ μοντελο. Τετρακινηση εχουν και τα Dmax. H τετρακινηση ειναι εργαλειο. Δεν ειναι για πουλ μουρ και σπορ οδηγηση μονο.
Και ενα σπορ αμαξι πρεπει να εχει και ενα pedigree πισω.. Και αυτο κατακτατε απο αγωνες.
Αν πχ η Harley εβγαζε ενα καθαροαιμο motocross θα το επαιρνε κανενας στα σοβαρα;;; (που εχει βγαλει και χωματινο μηχανακι..)
(καθαροαιμο mx με shovelhead.. kayla!! :tooth: πραπ πραππραπ πραπ πραππραπ πραπραππραππραπ)


Χαροι οι οδηγοί Mercedes και οχι οι χοντακιδες με τα σιβικ 15ετιας...
Τουλάχιστον έχουμε το άλλοθι οτι ειμαστε στο Μότο.γρ.

Oσοι οδηγαν Civic 15ετιας και πανω ειναι ολοι σοβαροι και καταξιωμενοι ανθρωποι. Ουδεμια σχεση με πιστιρικαδες καγκουρες...!!! :lol:
Ειναι αληθεια οπως και να το κανουμε, τα παλια civic ειναι απο τα αγαπημενα αμαξια του καγκουρα.. (εχω αλλα δεν ειμαι καγκουρας!)
Αλλα ποιον θεωρουμε χαρο;; Αυτο που δεν ξερει να οδηγει ή αυτον που θα κανει και την καγκουρια του;;;


Στα μέρη μου τις περισσότερες μ... τις κάνουν οδηγοί Navara, Hilux, L2000, D-Max. Κατά κανόνα 90% διπλοκάμπινα και με φιμέ τζάμια.
Optional: αυτοκόλλητα/αερογραφίες καλάσνικοφ ή σταυραετού ή του νησιού.

Όπως βλέπετε, όλοι τζαπάν οδηγάνε :a22:

Ισχυει απολυτα! Μεγαλοι χαροι αυτοι με τα αγροτικα!!! :a7:


καποτε δεν πιστευα οτι η μ@λ@κι@ σχετιζοταν με μαρκα..........

μετα βγηκαν τα smart :a3:

Ναι, ισως να ειναι η μαρκα που σχετιζεται περισσοτερο με τη μλκ.. :lol:


Κάπου σε παρόμοιο θέμα έχει αναφερθεί ότι η μαλακία δεν είναι τι μάρκα, αλλά τι φαιά ουσία έχουν στην γκλάβα τούς.


To αυτο. Συμφωνω απολυτα!





Οσο για τα BMW.... Γ@μανε!!! :smokin:

BLiTzER
05/10/2015, 20:04
ΚΑΚΟΙ οδηγοί, με παντελή άγνοια του πώς οδηγείται ένα αυτοκίνητο, οδηγούν συνήθως bmw, mercedes ή/και οποιοδήποτε SUV. Αν συνδυάσεις μάλιστα τα 2...

mikes
05/10/2015, 20:18
εγω εχω παρατηρησει ότι οδηγοι με γρηγορες εκδοσεις καθημερινων αυτοκινητων δεν εχουν καμια απολυτως παιδεια.. αντίθετα οδηγοι ακριβων γρηγορων αυτοκινητων εχουν οδηγικη παιδεια..
σε ταξιδι προσφατα με το αμαξι, είμαι αριστερη λωριδα με 160 και προσπερναω ένα μπουγιο που κινειται στη μεσαια με λιγοτερα.. octavia rs μου εχει κολησει στον προφυλακτηρα και παιζει φωτα και κορναρει ντε και καλα να κανω στην ακρη να περασω, λες και ειχα πουθενα να χωθω! φυσικα μετα εφαγα και τη χειρονομια μου και το μπινελικι μου δωρακι από τον καγκουρα!

σε ιδια φαση αργοτερα, πορσε 911 περιμενε υπομονετικα πισω μου σε λογικη αποσταση, ποτε θα βρω ευκαιρια να μετακινηθω δεξια να περασει..

Desperado
05/10/2015, 20:23
Εμένα πάντως τα smart μου αρέσουν πολύ......!!! :evil: Γιατί πλέον κύριοι είμαι υποψιασμένος!!! Οπότε προσέχω και απλά χαζεύω αυτές που τα οδηγούν!!! :bawl:

Bob_o_mastoras
05/10/2015, 20:29
Εμένα πάντως τα smart μου αρέσουν πολύ......!!! :evil: Γιατί πλέον κύριοι είμαι υποψιασμένος!!! Οπότε προσέχω και απλά χαζεύω αυτές που τα οδηγούν!!! :bawl:

Smart και C3.. Eκει ειναι τα γκομενακια τα ωραια.. Σωστος! ;)

Specialized
05/10/2015, 21:05
Mini

Smart

Με διαφορά οι πιο εγκληματικοί για μηχανές!

teogtp
05/10/2015, 21:12
Δυστυχώς η πλειοψηφία των χρηστών "premium "αυτοκινήτων είναι "τσοπαναρεοι" και να με συγχωρέσει ο φιλος μου ο tsompanis για τον χαρακτηρισμό.
Μιλάμε για άτομα που θελουν πολλές κλωτσιες.
Οι εχοντες αμαξάρα, που πρέπει ΟΟΟΟΛΟΙ οι κοινοί θνητοί να παραχωρουμε προτεραιότητα και γενικώς είμαστε ενα εμπόδιο στην απεραντοσύνη τους.
Ακομα να ξεχάσω τον βλακα που με προσπέρασε στην χιονισμένη εθνική με τουλάχιστον +80 με το οδόστρωμα να έχει 2 δαχτυλα χιόνι.
Ακομα πρέπει να απορεί γιατί σβουρισε και κουρεψε τις μπαριερες λιγα μετρα μετά. ....

omega
05/10/2015, 21:14
Το πρόβλημα έχει να κάνει με το εγώ μας.Σε πολλούς από τους κυρίους ξεκινάει από την στιγμή που το αυτοκίνητο(και η μοτοσυκλέτα) γίνονται προέκταση του ... μορίου τους και πρέπει να το δείξουν.

Δες πόσο γρήγορο,μεγάλο,φορτωμένο το έχω και ξέρω να το παίζω(το όχημα) και κάνε στην άκρη γιατί δεν υπάρχεις..

Παιδιά μην το εκθέτεται σε κοινή θέα.Υπάρχουν και νοήμονες που σας έχουν για τρίχα από τα .. φρύδια τους κι ας είναι ποδαράτοι.. Άλλα μετράνε.- ;)

spyrval
05/10/2015, 21:32
Ποιά μάρκα αυτοκινήτων εκτός από smart προτιμούν οι χάροι στο δρόμο;

Πότε θα βγει ένα ρεπορτάζ στην τηλεόραση με έναν Ζήκο να λέει "καλό του Σμάρτ αλλά δε χουρά η γκλίτσα" μπας και ξενερώσουν και την παρατήσουν αυτή τη μ@λ@κία οι 9 στους 10 που την έχουν δει ωραίοι, γρήγοροι και παντού-χωράω-και-παρκάρω...

skylaros
05/10/2015, 21:41
Smart kai merc benz και ειδικά όταν τις οδηγούν 50+ ηλικιακά. Το άσχημο δεν είναι τόσο να οδηγεί κάποιος γρήγορα με σφήνες κλπ εκεί τον βλέπεις πως είναι τρόμπας και κρατάς απόσταση, τους απρόβλεπτους δε μπορείς να αποφύγεις που όσο καλά και αν προσπαθείς να προβλέψεις κάνουν πράγματα που απλά δε μπορείς να διανοηθείς

Ichigo
05/10/2015, 21:50
Ντροπη και αισχος!! :p

Αξιοπιστα ειναι σιγουρα τα Huyndai απλα δεν συναδει επ ουδενει το προφιλ της εταιριας με το να βγαλει ενα σπορ (ο θεος να το κανει) αυτοκινητο.
Η Alfa πχ ειναι απο τις πλεον αναξιοπιστες αλλα δεν φαινεται σε κανενα παραξενο ενα sport coupe δικο της.. ;)

edit: Αμα δεν παρεις ως εταιρια μερος σε αγωνες (πολλους αγωνες και σημαντικους αγωνες) δεν εχεις δικαιωμα να βγαλεις σπορ αυτοκινητο.
Ασχετως αποτελεσματος. Ας βγαινεις και παντα τελευταιος, αλλα να συμμετεχεις..

Αυτό θα θελα να το κάνεις λίγο τάληρα... όχι όμως με θεωρίες που επικρατούσαν τη δεκαετία του... '80










Οσο για τα BMW.... Γ@μανε!!! http://www.moto.gr/forums/images/motogr/smilies/smokin.gif

Για κάτι ρωγμούλες στα σασσί των Μ3 Ε46 να πούμε;;; :smokin:

Bob_o_mastoras
05/10/2015, 22:15
Μας την πεσανε... :lol:

Σκορπανε ευκολα, τι να αναλυσω περαιτερω..;; Ειναι κοινη αποδοχη. Οπως το οτι εχουν κομψο ντιζαϊν και ειναι fun to drive.
Oφειλω να παραδεχτω οτι η μονη κοντινη εμπειρια με Alfa που ειχα, με ενα 147 που οδηγουσα αρκετα ενα χειμωνα, θα εδειχνε το αντιθετο μιας και το συγκεκριμενο δεν ειχε παρουσιασει προβληματα οσο το ειχε ο ιδιοκτητης του (περιπου 3 χρονια) αλλα συνεχιζω να πιστευω την κοινη παραδοχη.. :cool:
Προσωπικα μου αρεσουν σαν αυτοκινητα, οπως και η ιστορια τους αλλα θα απεφευγα σιγουρα να αγορασω μιας και δεν μπορω να τα εμπιστευτω στο να μου βγαλουν απροβληματιστα χιλιομετρα..

Για τα BMW δεν ειπα οτι ειναι τα πιο αξιοπιστα (εννοειται περισσοτερο απο τις Αλφα σιγουρα.. :tooth:). Δεν σκορπανε κιολας βεβαια. Αλλα η οδικη τους συμπεριφορα ειναι αρτιοτατη οπως και η κυλιση τους, παραμενωντας ομως fun και χωρις να φανερωνουν το βαρος τους οπως τα Μερσεντες πχ.
Καλα μοτερ, ποιοτικο εσωτερικο με ωραιο ντιζαϊν και ομορφα αλλα παραληλα σοβαρα αυτοκινητα εξωτερικα (ειδικα τα πιο παλια).
Μια χαρα δηλαδη.. :D

BLiTzER
05/10/2015, 22:21
Μην του θίγεις τα alfa ρε. Τι κι αν από τα 6 αμάξια που πουλάει κάθε χρόνο, τα 4 σπάνε; ^^

Bob_o_mastoras
05/10/2015, 22:50
Μην του θίγεις τα alfa ρε. Τι κι αν από τα 6 αμάξια που πουλάει κάθε χρόνο, τα 4 σπάνε; ^^

Ειδες ποσο διπλωματικα το εθεσα... ;) Αντι να του πω απο την αρχη οτι ειναι σαβουρια... :lol:

Οχι, πλακα κανω, ειναι ωραια αυτοκινητα, με πολυ ωραια οδηγηση (αμφιβαλω για το Μito που ειναι το Punto μεταμφιεσμενο), πανεμορφα (να τα κοιτας, ως κατοχος θα ηθελα κατι πιο low profile και αγευστο προς generic family sedan), απλα, ως ιταλικα και αυτα, ειναι εντελως αναξιοπιστα.. Κριμας.. :(

Mits-fz6
05/10/2015, 23:02
Εγώ θα έβαζα μέσα και τα SUV.
Η αγορά τέτοιου οχήματος σε συνθήκες πόλεις συνήθως πραγματοποιείται για σκοπούς φαίνεσθαι και τα αποτελέσματα είναι τραγικά .
Πάντα γίνομαι δυσκολότερα αντιληπτός από τέτοια οχήματα και όταν ο οδηγός είναι κάποιας ηλικίας ο κίνδυνος αυξάνεται εκθετικά.

duke200
05/10/2015, 23:06
τα οπελ

teogtp
05/10/2015, 23:09
τα οπελ

Το εβγαλα μονοκοπανια το ποστ,η αληθεια ειναι οτι κουραστικα λιγο, δεν συναντας τετοιο σεντονι καθε μερα..............
:lol:

Μικe777
05/10/2015, 23:45
τα οπελ
τα κορσα!!:dizzy:

Bob_o_mastoras
05/10/2015, 23:56
τα κορσα!!:dizzy:

Τα οπισι. :smokin:

Bob_o_mastoras
06/10/2015, 00:02
Μου 'χει λειψει παντως να οδηγησω ενα γΛηγορο αμαξι... :rolleyes:
Μαλλον ενα ποιοτικο (σε κυλιση, συμπεριφορα, γκαζι)..
Γρηγορο με τα μετρα που εχουμε συνηθισει απο τα μηχανακια δυσκολακι να πεσει στα χερια μας..
Αν και τωρα που το σκεφτομαι, και γρηγορο μηχανακι εχω καιρο να οδηγησω.. :tooth:
Το πιο γρηγορο που οδηγησα τελευταια ηταν ενα er-6 και σε αυτο μεχρι 3 εβαλα... :cry:

tsompanis
06/10/2015, 06:33
Δυστυχώς η πλειοψηφία των χρηστών "premium "αυτοκινήτων είναι "τσοπαναρεοι" και να με συγχωρέσει ο φιλος μου ο tsompanis για τον χαρακτηρισμό.
Μιλάμε για άτομα που θελουν πολλές κλωτσιες.
Οι εχοντες αμαξάρα, που πρέπει ΟΟΟΟΛΟΙ οι κοινοί θνητοί να παραχωρουμε προτεραιότητα και γενικώς είμαστε ενα εμπόδιο στην απεραντοσύνη τους.
Ακομα να ξεχάσω τον βλακα που με προσπέρασε στην χιονισμένη εθνική με τουλάχιστον +80 με το οδόστρωμα να έχει 2 δαχτυλα χιόνι.
Ακομα πρέπει να απορεί γιατί σβουρισε και κουρεψε τις μπαριερες λιγα μετρα μετά. ....

συγχωρεμένος :lol:
και εγώ τσομπαναραιους τους λέω και κουδουνοβλαχους. :bawl:
στην επαρχία πάντως τα αγροτικά νομίζω είναι τα πιο επικίνδυνα κυρίως γιατί τα οδηγούν 60+ με χαμηλό αιματοκριτη και φουλ μυωπία- πρεσβυωπία:lol:

PortisHead
06/10/2015, 07:43
συγχωρεμένος :lol:
και εγώ τσομπαναραιους τους λέω και κουδουνοβλαχους. :bawl:
στην επαρχία πάντως τα αγροτικά νομίζω είναι τα πιο επικίνδυνα κυρίως γιατί τα οδηγούν 60+ με χαμηλό αιματοκριτη και φουλ μυωπία- πρεσβυωπία:lol:

Ναι αλλα είναι στο χωριό τους, οπότε εξαιρούνται.:lol:

SHOOTER045
06/10/2015, 08:07
Ναι αλλα είναι στο χωριό τους, οπότε εξαιρούνται.:lol:

Σε τεμον το χωρίο, ποίος εχ προτεραιότητα ας σην στραταν????

GFawkes
06/10/2015, 08:12
Scoda Octavia & Seat Ibiza


οι πρωταθλητες της μ@λ@κι@ς...

οποτε βλεπω τετοιο με την μηχανη ....παω απο την αλλη.....

teogtp
06/10/2015, 08:13
Σε τεμον το χωρίο, ποίος εχ προτεραιότητα ας σην στραταν????

Αυτο που εγραψες,αν το "ριξω" στο systran θα το μεταφρασει;
:D

SHOOTER045
06/10/2015, 08:16
Χαπαρ κι έχω

nickald
06/10/2015, 08:21
Μας την πεσανε... :lol:

Σκορπανε ευκολα, τι να αναλυσω περαιτερω..;; Ειναι κοινη αποδοχη. Οπως το οτι εχουν κομψο ντιζαϊν και ειναι fun to drive.


Σαν την άλλη την κοινη ότι σπανε τα ευρωπαικα και δεν χαλανε ποτε τα γιαπωνέζικα?

Κοινη όπως λεμε ότι το λεει ο μπαμπης ο σουγιας και ο πετρος ο γκοτζιλας?

Παλια στο τεξας κοροιδευανε τις Αλφα γιατι λεει χαλουσε το καλοριφέρ και κρυωνες τον χειμωνα...... στα γιαπωνέζικα δεν χαλουσε ποτε οποτε δεν ειχες πρόβλημα οσο περιμενες στο χαντακι την οδικη να σε βγαλει.....

Κανε καμια ερωτηση πιο εξω για την αξιοπιστια των μπεμβε

SHOOTER045
06/10/2015, 08:40
Σαν την άλλη την κοινη ότι σπανε τα ευρωπαικα και δεν χαλανε ποτε τα γιαπωνέζικα?

Κοινη όπως λεμε ότι το λεει ο μπαμπης ο σουγιας και ο πετρος ο γκοτζιλας?

Παλια στο τεξας κοροιδευανε τις Αλφα γιατι λεει χαλουσε το καλοριφέρ και κρυωνες τον χειμωνα...... στα γιαπωνέζικα δεν χαλουσε ποτε οποτε δεν ειχες πρόβλημα οσο περιμενες στο χαντακι την οδικη να σε βγαλει.....

Κανε καμια ερωτηση πιο εξω για την αξιοπιστια των μπεμβε

Χμμμ
Θείος κολλητού παλιός νταλικέρης αγόρασε το παλιό τού αμάξι Civic vti σεντάν.
Με πρόβλημα στο δεξί χέρι και στο πόδι τις βάζει σχεδόν καρφωτες.
Την περασμένη εβδομάδα το πήγαμε για κτεο, μηχανικά είναι σαν καινούριο, το μοτέρ πέρα από σκόνη δεν έχει την παραμικρή διαρροή.
Και ο δικό μού σιχτιριζε που το έδωσε για να πάρει ποιότητα mondeo που την όπισθεν την παίρνει μόνο σβηστό (βάζει όπισθεν, βάζει μπροστά, ξεπαρκαρει, ξανασβηνει, βάζει πρώτη και φεύγει)
Το δικό μου με θεματακι στο σαζμαν λόγω τετρακινησης εδώ και ενάμιση χρόνο πάει κανονικά, και αν και turbo και με 140.000 χλμ τα λάδια τού είναι στην ίδια ποσότητα που τα έβαλα, και δεν έχω αλλάξει ούτε λάμπα κυριολεκτικά

Bowleno
06/10/2015, 08:46
Ρε σεις....ο χυμαδόρης άνοιξε το θέμα για το ποια αμάξια (οι οδηγοί τους δηλαδη...) το παίζουν χάροι στον δρόμο και σεις πάτε να το κάνετε πάλι ποια είναι μπουρδέλα και χαλάνε και ποια είναι αξιόπιστα; ανοίξτε άλλο θρεντ για τούτο.

και για να είμαι εντός θέματος, τα smart είναι ότι χειρότερο βλέπω στους δρόμους......μακριά από δαύτα:sick:

Panos76
06/10/2015, 08:46
Σε ό,τι αφορά στο θρεντ βάζω μέσα όλο το γκρουπ vag όπου ένεκα κομπρέσσορα οι οδηγοί υπερκτιμούν τα οχήματα και με την αυτοπεποίθηση των γρήγορων επιταχύνσεων, γίνονται πραγματικά εριστικοί και επικίνδυνοι στο δρόμο.

Μέσα και τα σμαρτ, φτερά στον άνεμο, όπου με μια ζάντα μπράμπους νομίζουν ότι οδηγούν slr και με πιάνει η ψυχή μου όταν τα βλέπω στην ΕΟ δίπλα μου με 160+.

Σε ό,τι αφορά στις άλφα. Η αλήθεια είναι πως τις τελευταίες δεκαετίες (mid 80s) η μιλανέζικη φίρμα έχασε το δρόμο της με την εμπλοκή της φίατ, απογοητεύοντας τους alfisti ανά τον κόσμο οι οποίοι διακαώς περίμεναν την επιστροφή της εταιρίας στον πίσω άξονα.

Τώρα, με την έλευση της Giulia, αναμένεται να αναζωπυρωθεί το ενδιαφέρον του κόσμου, προσφέροντας εναλλακτική σε νέους πελάτες (έναντι του σκληρού Γερμανικού ανταγωνισμού) αλλά και ικανοποιώντας τον πόθο των παλιών.


Σε ό,τι αφορά στις bmw. Πλήθος προβλημάτων με την έλευση της Ε46 ξεκίνησαν και συνεχίστηκαν και στα 90άρια με τα πιο διαδεδομένα τους πολλαπλασιαστές, τις κολώνες τιμονιού και ενίοτε την πλεξούδα. Είναι γεγονός όμως αδιαμφισβήτητο, πως τα προϊόντα του Μονάχου, από το πιο μικρό μοντέλο (114i) έως τα ατμοσφαιρικά τέρατα των 507 ίππων, αποτελούσαν πραγματικό πόθο των λατρών της αυτοκίνησης.

Οδηγικά στοιχεία όπως κύλιση, στήσιμο, κοφτερό τιμόνι αλλά και διαχρονικός σχεδιασμός, είναι εκείνα που κάνουν ξεχωριστά τα αμάξια αυτά, παραβλέποντας τις ασθένειες τους.

Εξάλλου η ακριβή γκόμινα πληρώνεται και το ξέρεις. :lol:

Last but not least, δεν φταίνε τα αμάξια για αυτό που βγάζουν προς τα έξω, αλλά ο οδηγός τους. 342408

Ichigo
06/10/2015, 08:52
Σαν την άλλη την κοινη ότι σπανε τα ευρωπαικα και δεν χαλανε ποτε τα γιαπωνέζικα?

Κοινη όπως λεμε ότι το λεει ο μπαμπης ο σουγιας και ο πετρος ο γκοτζιλας?

Παλια στο τεξας κοροιδευανε τις Αλφα γιατι λεει χαλουσε το καλοριφέρ και κρυωνες τον χειμωνα...... στα γιαπωνέζικα δεν χαλουσε ποτε οποτε δεν ειχες πρόβλημα οσο περιμενες στο χαντακι την οδικη να σε βγαλει.....

Κανε καμια ερωτηση πιο εξω για την αξιοπιστια των μπεμβε

Και ο Πεταλούδας ο Νίκος και οι πληρωμένες εγχώριες φυλλάδες και μη της αυτοκίνησης.... :D

Ichigo
06/10/2015, 09:04
Σε ό,τι αφορά στο θρεντ βάζω μέσα όλο το γκρουπ vag όπου ένεκα κομπρέσσορα οι οδηγοί υπερκτιμούν τα οχήματα και με την αυτοπεποίθηση των γρήγορων επιταχύνσεων, γίνονται πραγματικά εριστικοί και επικίνδυνοι στο δρόμο.

Μέσα και τα σμαρτ, φτερά στον άνεμο, όπου με μια ζάντα μπράμπους νομίζουν ότι οδηγούν slr και με πιάνει η ψυχή μου όταν τα βλέπω στην ΕΟ δίπλα μου με 160+.

Σε ό,τι αφορά στις άλφα. Η αλήθεια είναι πως τις τελευταίες δεκαετίες (mid 80s) η μιλανέζικη φίρμα έχασε το δρόμο της με την εμπλοκή της φίατ, απογοητεύοντας τους alfisti ανά τον κόσμο οι οποίοι διακαώς περίμεναν την επιστροφή της εταιρίας στον πίσω άξονα.

Τώρα, με την έλευση της Giulia, αναμένεται να αναζωπυρωθεί το ενδιαφέρον του κόσμου, προσφέροντας εναλλακτική σε νέους πελάτες (έναντι του σκληρού Γερμανικού ανταγωνισμού) αλλά και ικανοποιώντας τον πόθο των παλιών.


Σε ό,τι αφορά στις bmw. Πλήθος προβλημάτων με την έλευση της Ε46 ξεκίνησαν και συνεχίστηκαν και στα 90άρια με τα πιο διαδεδομένα τους πολλαπλασιαστές, τις κολώνες τιμονιού και ενίοτε την πλεξούδα. Είναι γεγονός όμως αδιαμφισβήτητο, πως τα προϊόντα του Μονάχου, από το πιο μικρό μοντέλο (114i) έως τα ατμοσφαιρικά τέρατα των 507 ίππων, αποτελούσαν πραγματικό πόθο των λατρών της αυτοκίνησης.

Οδηγικά στοιχεία όπως κύλιση, στήσιμο, κοφτερό τιμόνι αλλά και διαχρονικός σχεδιασμός, είναι εκείνα που κάνουν ξεχωριστά τα αμάξια αυτά, παραβλέποντας τις ασθένειες τους.

Εξάλλου η ακριβή γκόμινα πληρώνεται και το ξέρεις. :lol:

Last but not least, δεν φταίνε τα αμάξια για αυτό που βγάζουν προς τα έξω, αλλά ο οδηγός τους. 342408

Ένα fun factor το έχουν οι Μ3 και Μ5 μόνο. Όλα τα άλλα στις κατηγορίες αυτές είναι μόνο για άνετα ταξίδια με καλή ποιότητα κύλισης (τα παιδικά μου χρόνια και η εφηβεία ζυμώθηκαν σε 3αρες σειρές από 1800cc εως 2500td). Μαούνες που έχουν τον άστριφτο είναι! :lol: Μην τρελαθουμε τώρα για τον άσσο. Που σε οδηγική συμπεριφορά αλλού πατάει και αλλού βρίσκεται σε σχέση με την Τζουλιέττα που η συμπεριφορά της στο δρόμο είναι για σεμινάριο.

Και οι 159 της ALFA πάντως σε ποιότητα ήταν ανώτερες σε σχέση με τις αντίστοιχες Merc και BMW στα ίδια λ7. Απλά ήταν βαριές σχετικά κακούς συντελεστές cd.

Όσον αφορά την πίσω κίνηση επιστρέφει και στην Τζουλιεττα όταν κάποιοι άλλοι την πάνε μπροστα! Έχει ο καιρός γυρίσματα... ;)

MG-KTiNoS
06/10/2015, 09:23
1 γυναίκες με μεγάλα τζιπ
2 γέροι με καπέλο
3 σαράβαλα

:D

omega
06/10/2015, 09:36
Δεν είναι μομφή.Να γελάσουμε λιγάκι..

342409

nickald
06/10/2015, 09:37
Χμμμ
Θείος κολλητού παλιός νταλικέρης αγόρασε το παλιό τού αμάξι Civic vti σεντάν.
Με πρόβλημα στο δεξί χέρι και στο πόδι τις βάζει σχεδόν καρφωτες.
Την περασμένη εβδομάδα το πήγαμε για κτεο, μηχανικά είναι σαν καινούριο, το μοτέρ πέρα από σκόνη δεν έχει την παραμικρή διαρροή.
Και ο δικό μού σιχτιριζε που το έδωσε για να πάρει ποιότητα mondeo που την όπισθεν την παίρνει μόνο σβηστό (βάζει όπισθεν, βάζει μπροστά, ξεπαρκαρει, ξανασβηνει, βάζει πρώτη και φεύγει)
Το δικό μου με θεματακι στο σαζμαν λόγω τετρακινησης εδώ και ενάμιση χρόνο πάει κανονικά, και αν και turbo και με 140.000 χλμ τα λάδια τού είναι στην ίδια ποσότητα που τα έβαλα, και δεν έχω αλλάξει ούτε λάμπα κυριολεκτικά


Και κανεις quote σε εμενα γιατι εθιξα την αξιοπιστια των γιαπωνέζικων? στο χωριο εχω ένα τουοτα με καναδυο εκατομμύρια χλμ πανω..... αλλα στροφη με 30 δεν παιρνει....

Για το τσουβάλιασμα μιλαω.... ποσοστα δεν εχω σε καμια εταιρεια εγω....

SHOOTER045
06/10/2015, 10:02
Και κανεις quote σε εμενα γιατι εθιξα την αξιοπιστια των γιαπωνέζικων? στο χωριο εχω ένα τουοτα με καναδυο εκατομμύρια χλμ πανω..... αλλα στροφη με 30 δεν παιρνει....

Για το τσουβάλιασμα μιλαω.... ποσοστα δεν εχω σε καμια εταιρεια εγω....

Δεν το έκανα για να σε θίξω προσωπικά.
Και το rallye μου εστριβε
Αλλά έσπασε και δύο μοτέρ

SONone
06/10/2015, 11:10
για να ριξω ριγο λαδι στην φωτια BMW και φυσικά οι χειρότεροι ολων αυτοι που εχουν BMW αυτοκίνητο αλλα και μοτο. :p

αλλα για να σοβαρευτούμε λίγο :lol:.

οσο για τα alfa οσοι εχουν δειξει εμπιστοσύνη στο αμαξι και το αγαπησαν πραγματικα δεν τρεχουν στα συνεργεία
οσοι ηταν επιφυλακτικοι και λεγανε οχ alfa εχω θα εχω προβλημα, ναι ειχαν προβλημα
παράδειγμα η οικογενια μου απο alfasud, σε arna, σε 33 και τελος σε 146, μονο τα βασικα αναλώσιμα με τα χλμ τους. ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
ενα φιλο που απο ibiza πηγε σε mito και γκρινιαζε για τα κρατηματα (ασχετα αν το εργοστασιακο mito εστριβε καλητερα απο τα 2000€ αναρτησεις ελατηρια που ειχε βαλει στο ibiza) με το που αρχησε να γκρινιαζει για το alfa αρχησε και τα προβληματα. σαν γκομενα που του την φιλαγε.

οσο για τους χαρους
πρεπει να το πας ανάποδα.
παρε στατιστικα τους οδηγους των
1)BMW αυτοκινήτων το 90% ειναι μαλακες, ψωνισμενοι, βλαχαδερα(οχι οτι κατάγονται απο επαρχια. ΒΛΑΧΑΔΕΡΑ), ψευτογΛηγοροι και δεν ξερουν τον πραγματικο λογο που πηραν και εχουν BMW ισως για να καλύψουν το περίεργο ΕΓΩ τους. (επικίνδυνοι λογο μαλακιας)
και δυστυχώς μονο το 10% ξερει και καταλαβαίνει γιατι εχει BMW και τι ζηταει

2)HONDA το 80% νομιζουν οτι δεν θα πανε ποτε ξανα συνεργείο ουτε λαδια δεν θελει λενε. και τα μυαλα τους εχουν μεινει στα Civic (επικινδυνοι λογο κακης συντήρησης)

3)MERCEDES 99,9999% κατι ξεχασμενοι γεροι. τελος (επικίνδυνοι λογο ηλικίας)

4)SEAT κατι "γρηγορα" απο το ibiza top gun μεχρι bucanegra κτλπ κτλπ 20% κατι φτηνομαγκες που δεν μπορουν να παρουν ακομα BMW (επικίνδυνοι α. γιατι δεν παει το ριμαδι σου ετσι οπως το bmw που θα παρεις μετα οποτε τσαμπα χαιρεσαι και β. γιατι seat εχεις θα σκορπίσει και θα μας παρουν τα συντρίμμια)
το 80% ειναι κατι οικογενιαρχες που δεν τα ζοριζουν και οδηγουν συμβατικά

και ετσι με αυτο το τροπο κανεις την λιστα σου.

sniper
06/10/2015, 11:21
Εχμ....

Εδώ να πούμε (από προσωπική εμπειρία) ότι οι BMW αν δεν είναι Μχ αλλά 3χχ, 5χχ και λοιπά βαρίδια είναι τάφοι.
Κορυφαία είναι τα ΤQuattro (από 1.8λτ και πάνω). Τα RS είναι κατηγορία από μόνα τους.
Ένα 9.3 aero είχε τέτοιο lag που θες πολύ εξάσκηση για να μην είσαι επικίνδυνος για τον εαυτό σου και τους υπόλοιπους.

Από Japan, ένα Z350 ήταν ρουκέτα που στρίβει, ενώ ένα S2000 δεν μετράει γιατί πρέπει να είχε πάνω απο 100Κ € σε μετατροπές και για να πας ευθεία έπρεπε να κάνεις κάποιο λάθος (κι έτρωγε τα λάστιχα σαν τσίχλες)......

Ωραία όλα αυτά αλλά για να τα έχεις πλέον στην Ελλάδα του μνημονίου και του φόρου πολυτελείας, πρέπει να είσαι ή εκατομμυριούχος ή μαλ@κας.

STOYBI
06/10/2015, 11:55
Τα τρικυκλα και τα πασης φυσεως καροτσια μεταφορας σκραπ κλπς σαβουρας.....

Γυφτων....Πακισταν...μπαγκλαντες...

Χωρις φωτα..... Μεσα στο βραδυ, σταματανε σε οποια γωνια εχει καδους...

Μεσα στην στροφη, εξω απο την στροφη, στην μεση του δρομου....

Τρακοι και ατυχηματα που και απο την συγκρουση να την γλυτωσεις... θα πας απο οτιδιποτε κοφτερο μεταφερουν ειτε σε σιδερο ειτε σε γιαλι.....

Bob_o_mastoras
06/10/2015, 12:22
για να ριξω ριγο λαδι στην φωτια BMW και φυσικά οι χειρότεροι ολων αυτοι που εχουν BMW αυτοκίνητο αλλα και μοτο. :p

αλλα για να σοβαρευτούμε λίγο :lol:.

οσο για τα alfa οσοι εχουν δειξει εμπιστοσύνη στο αμαξι και το αγαπησαν πραγματικα δεν τρεχουν στα συνεργεία
οσοι ηταν επιφυλακτικοι και λεγανε οχ alfa εχω θα εχω προβλημα, ναι ειχαν προβλημα
παράδειγμα η οικογενια μου απο alfasud, σε arna, σε 33 και τελος σε 146, μονο τα βασικα αναλώσιμα με τα χλμ τους. ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
ενα φιλο που απο ibiza πηγε σε mito και γκρινιαζε για τα κρατηματα (ασχετα αν το εργοστασιακο mito εστριβε καλητερα απο τα 2000€ αναρτησεις ελατηρια που ειχε βαλει στο ibiza) με το που αρχησε να γκρινιαζει για το alfa αρχησε και τα προβληματα. σαν γκομενα που του την φιλαγε.


Πωω... :uplate:
Το πηγατε στο μεταφυσικο, οι Alfisti, και το τερματισατε!!!! :a23:

Ρε πατε καλα;;; :lol: Σιγα μην ηταν και ο Herbi το σκαθαρι και του κρατουσε μουτρα..:lol:


Οκ, εστω οτι δεν σκορπανε.. Γιατι η αξια μεταπωλησης τους ειναι στα ταρταρα;;;
Τεσπα, δεν θελω να τα κραζω.. Μακαρι οσοι εχετε και τα αγαπατε (και καλα κανετε) να μην χρειαστουν ουτε λαμπα! :beer:

Μικe777
06/10/2015, 15:04
Εχμ....

Εδώ να πούμε (από προσωπική εμπειρία) ότι οι BMW αν δεν είναι Μχ αλλά 3χχ, 5χχ και λοιπά βαρίδια είναι τάφοι.
Κορυφαία είναι τα ΤQuattro (από 1.8λτ και πάνω). Τα RS είναι κατηγορία από μόνα τους.
Ένα 9.3 aero είχε τέτοιο lag που θες πολύ εξάσκηση για να μην είσαι επικίνδυνος για τον εαυτό σου και τους υπόλοιπους.

Από Japan, ένα Z350 ήταν ρουκέτα που στρίβει, ενώ ένα S2000 δεν μετράει γιατί πρέπει να είχε πάνω απο 100Κ € σε μετατροπές και για να πας ευθεία έπρεπε να κάνεις κάποιο λάθος (κι έτρωγε τα λάστιχα σαν τσίχλες)......

Ωραία όλα αυτά αλλά για να τα έχεις πλέον στην Ελλάδα του μνημονίου και του φόρου πολυτελείας, πρέπει να είσαι ή εκατομμυριούχος ή μαλ@κας.
η και τα 2 μαζι!!:)

RaGe_Raptor
06/10/2015, 18:40
Καλά εδώ έχει μαργαριτάρια...!!!! :lol: :D

DAYMAN
06/10/2015, 19:54
S-Coupeκυνηγος πεζοδρομιων

argiris34
07/10/2015, 11:03
για να ριξω ριγο λαδι στην φωτια BMW και φυσικά οι χειρότεροι ολων αυτοι που εχουν BMW αυτοκίνητο αλλα και μοτο. :p

αλλα για να σοβαρευτούμε λίγο :lol:.

οσο για τα alfa οσοι εχουν δειξει εμπιστοσύνη στο αμαξι και το αγαπησαν πραγματικα δεν τρεχουν στα συνεργεία
οσοι ηταν επιφυλακτικοι και λεγανε οχ alfa εχω θα εχω προβλημα, ναι ειχαν προβλημα
παράδειγμα η οικογενια μου απο alfasud, σε arna, σε 33 και τελος σε 146,
.
342449

Και αναρωτιομουν 25 χροννια τωρα ποιος το ειχε παρει αυτο το πραμα

Σοβαρα τωρα τα Boxer της Alfa δεν ειχαν ποτε προβληματα το 1600 της 75 κτλ σκορπαγε για πλακα

Bob_o_mastoras
07/10/2015, 11:51
Παντως, οφειλω να πω, οτι τα αυτοκινητα της η Αλφα τα εφτιαχνε απο παθος και με παθος. Πραγμα που λειπει απο πολλους αλλους κατασκευαστες που ενδιαφερονται μονο για το μπαγιοκο..

Pan (dvs)
07/10/2015, 18:17
Παππουδες με Nissan Sunny 20+ ετων.Ειδικα αν τους βρεις μπροστα σου μετα την Κυριακατικη λειτουργια....σβησε και περιμενε,γι αρχη.

BMW με αθιγκανο οδηγο ,συνηθως μπλε χρωματος και νεοτσιφτετελια στη διαπασων.Αργα το απογευμα και ξημερωματα,ειναι πιο επικινδυνοι και απο μαγιονεζα εκτος ψυγειου.

Στην τριτη θεση,κυριες με χιλιαρια,κοκκινου συνηθως χρωματος.Πρωτα παιρνουνε το διπλωμα και μετα μαθαινουνε να οδηγουνε.Οδηγουνε με μικρες ταχυτητες ,αλλα μπορουνε να κανουνε μεγαλη ζημια.

Για το τελος αφησα αυτους που ητανε πρωτοι καποτε.Πιτσιρικαδες με κωλοφτιαγμενα citroen η peugeot.Ευτυχως δεν εχουνε λεφτα για βενζινη.Κυκλοφορουνε λιγοι πλεον αναμεσα μας,αλλα ακομη και ετσι μολις τους δεις,πιασε ακρη.




Αυτό θα θελα να το κάνεις λίγο τάληρα... όχι όμως με θεωρίες που επικρατούσαν τη δεκαετία του... '80
.............


Περασανε 5-6 απο τα χερακια μου.Αντι να σε αρχισω με τις θεωριες να στα κανω ταλΑρα, στελνοντας σου τα τιμολογια που εχω πληρωσει κατα καιρους?:D

Τωρα αν με ρωτησει καποιος:αφου πληρωσες την πρωτη,αντε και τη δευτερη κλπ,κλπ,μυαλο δεν εβαλες?
Θα του πω το κλασσικο:τα λαθη ,τα παθη και τα γουστα πληρωνονται.

omega
07/10/2015, 18:31
Με το συμπάθιο για κάποιους..

Για τους Γνώστες οι πλέον γνωστοί έχουν σήμα κολλημένο,ανεξαρτήτως οχήματος

342467

Μετανοείτεεεεε...

Ichigo
07/10/2015, 18:34
Φοβου τον biscione γιατι οπου βρει γερμανους δαγκωνει! :smokin:

lykourgi
07/10/2015, 18:47
Με το συμπάθιο για κάποιους..Για τους Γνώστες οι πλέον γνωστοί έχουν σήμα κολλημένο,ανεξαρτήτως οχήματος

Δυστυχώς ισχύει, όπως και τα Smart.

Μικe777
07/10/2015, 19:57
βασικα οι χαροι εχουν υπερδιπλασιαστει και χειροτερευει
η κατασταση!
ανεξαρτητου μαρκας οχηματος..:(
μην ξεχασουμε ομως και τους ταριφες

toyar
08/10/2015, 05:17
εδω λεμε για χαρους
οι ταριφες ειναι μια κατηγορια μονοι τους..........
οπως ο μητσοτακης:D

duke200
08/10/2015, 07:13
στα ψυχιατρικά τεστ πλεον αποτυγχάνει το 30% του πληθυσμού σε σχεση με το 10% που αποτύγχανε το 1910. Επίσης πάλι στατιστικά, περίπου το 2% του πληθυσμού στην Ελλάδα (200.000) είναι για ψυχιατρική νοσηλεία. Αντί αυτού νοσηλεύονται μόνο 2000 περίπου. Οι υπόλοιποι βρίσκονται εκεί έξω... Οι περισσότεροι οδηγάνε κι όλας...

Γι' αυτό ανεξαρτήτως μάρκας που οδηγάνε, το νού σας!!!!

Vice
08/10/2015, 08:58
Fiat Punto δεν ειδα και είναι άξιο απορίας. Αυτοκόλλητα Sporting, Abarth σκορπιοί, HGT, φιμέ τζάμι, μπουρί απο σόμπα για εξάτμιση, σαμπγουφερ 12ιντσο, ηχεία-πανελ στις πορτες και Μαστερ Τέμπο "λενε για μενα οι όμορφέςςςς που ζήσαμε μαζί".

Οδηγοί συνήθως 18-30 ετών με πολλά πολλά πολλά απωθημένα και ανασφάλειες οπου θα προσπαθήσουν να αναδείξουν τις ανύπαρκτες επιδόσεις τους αυτοκινήτου τους σε κάθε ευκαιρία. Ξερογκαζιές και drag racing στα φανάρια, burnout, drift, χειρόφρενα και τελικιάσματα εξω απο καφετέρειες για να ψαρώσουν τα γκομενάκια και ότι άλλο καγκουριλίκι σκεφτεί κανείς.

100% επικίνδυνοι

alres
08/10/2015, 09:06
Οι τύποι που ο μπαμπάς τους δίνει/αγοράζει Subaru impreza sti (γιατί τον βλέπει το μαλάκα το γιο που ξύνεται και λέει τουλάχιστον να χει το subaru να τον σώσει - κακή σκέψη και αυτή ούτως ή άλλως) και αυτοί το πουλάνε και παίρνουνε honda civic και ξεκινάνε να το φτιάχνουνε...για να χει λίγο γκάζι...."γιατί το subaru είναι για παπούδια"...

noodles
08/10/2015, 09:13
bmw 316 συνηθως με οδηγους ανω των 50, μικρο supermini (corsa κτλ) συνηθως με οδηγο γυναικα 30+, καγκουρικα supermini (swift sport, fiesta s, rallye κτλ) με οδηγο καγκουρακι 25αρη+ νομιζωντας πως οι πεζοδρομοι ειναι circuit. υπαρχουν και οι οδηγοι smart ανεξαρτητως ηλικιας-φυλου, οι οποιοι κανουν διαφορες ταρζανιες για νομιζουν πως οδηγουν μηχανακι, λογο ογκου.

SHOOTER045
08/10/2015, 13:59
..."γιατί το subaru είναι για παπούδια"...

Έλα να σε πάω μια με την παππουδιερα μου..

Bob_o_mastoras
08/10/2015, 14:09
Έλα να σε πάω μια με την παππουδιερα μου..

Ελα μου ντε..;; Ποιος θεωρει παπουδιερες τα subaru??? :confused:
Οποιος ανταλαξει impreza για civic για αυτο το λογο... Tι να πω...;;;:moutza:
Εκτος αν δεν θελει turbo, γκαζια και υψηλα τελη και παρει το 16αρι το καινουργιο η το προηγουμενο να κανει βολτες..

alres
08/10/2015, 16:45
Αυτό λέω, ποιος στόκος πάει και αλλάζει subaru με honda; (υπάρχουν δυστυχώς..)
Και επίσης ποιοι στόκοι, αφού θέλουν που θέλουν να κάψουν τα φράγκα τους σε βελτιώσεις, δεν ξεκινάνε με μια σωστή βάση (βλ. subaru) που θα χρειαστεί λίγα συγκριτικά πράγματα και βρίσκεται πλέον σε σχετικά προσιτές τιμές αλλά ξεκινάνε με κάτι κουβάδες, τους πετάνε πολλά χιλιάρικα και στο τέλος δεν έχουν τίποτα άλλο πέρα από ξερό γκάζι.

Τα αποτελέσματα τέτοιων πειραμάτων στο δρόμο είναι πολύ γνωστά: αυτοκίνητα χωρίς φρενά, χωρίς σοβαρές αναρτήσεις, χωρίς σωστό στήσιμο με κάτι εκατοντάδες άλογα..Δε θέλει πολύ μετά να το χάσει κάπου ο παγκόσμιος της κάτω κωλοπετινίτσας...

billy of the R6
08/10/2015, 18:40
Κρατάτε ασφαλή απόσταση απο τα smart είτε γιατί ο οδηγός είναι γυναίκα με μειωμένο IQ ειτε πιτσιρικάς που χωνετε σφήνα παντού λες και οδηγάει μηχανή

Nikol1979
09/10/2015, 19:46
1.Αγροτικα
2.Ηλικιωμενοι
3.Συδυασμος των παραπανω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

spyrakos35
10/10/2015, 06:40
1.Αγροτικα
2.Ηλικιωμενοι
3.Συδυασμος των παραπανω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

καλά, εκεί που είσαι θα επρεπε να το πας έτσι

1.Αγροτικα
2.Ηλικιωμενοι
3.Συδυασμος των παραπανω
4.Συνδυασμός των παραπάνω με συνδυασμό με ένα ή όλα από κρασι/Ρατσί/τσίπουρο

skylaros
10/10/2015, 07:17
Στην Κρήτη όσες φορές οδήγησα δε με ενόχλησαν οι μλκς που έκαναν στο δρόμο, αλλά το ύφος αυτών που έπρατταν έτσι. Ειδικά στο Ρέθυμνο και ή μεσημέρια νωρίς ή αργά βράδια. Αυτό το ύφος "Σας μαμάω όλους και κάμω ότι γουστάρω" ... Δε μπορώ να το καταπιώ με τίποτα και πουθενά. Το έχουν οι Έλληνες γενικά αλλά εκεί κάτω ήταν πολύ έντονο.

Mits-fz6
10/10/2015, 08:32
Για τους τυπους με τα Navara, καμια αναφορα;

foogr01
10/10/2015, 10:51
Στην Κρήτη όσες φορές οδήγησα δε με ενόχλησαν οι μλκς που έκαναν στο δρόμο, αλλά το ύφος αυτών που έπρατταν έτσι. Ειδικά στο Ρέθυμνο και ή μεσημέρια νωρίς ή αργά βράδια. Αυτό το ύφος "Σας μαμάω όλους και κάμω ότι γουστάρω" ... Δε μπορώ να το καταπιώ με τίποτα και πουθενά. Το έχουν οι Έλληνες γενικά αλλά εκεί κάτω ήταν πολύ έντονο.

Ποιος είπε ότι εδώ κάτω είμαστε Ελλάδα :p
Απλά πρέπει να συνηθίσεις να το αγνοείς. Σα να μην έγινε. Αλλιώς μόνο εσύ θα χαλιέσαι αφού οι πέτσακες ούτως ή άλλως δεν καταλαβαίνουν πράμα και άμα είναι πιωμένοι ένα παραπάνω...




Για τους τυπους με τα Navara, καμια αναφορα;

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146670&p=2641832&viewfull=1#post2641832

teogtp
10/10/2015, 10:53
Το συμπερασμα βγηκε.
Οι χαροι κυκλοφορουν με ΤΑ ΠΑΝΤΑ...............(και τα φιατ)

duke200
10/10/2015, 11:57
ναι αλλα τα μεγαλύτερα ποσοστά χάρου ανα όχημα έχουν:
1. τα παπούδια που το παίζουν αγριεμένα νιάτα ή που δεν καταλαβαίνουν οτι εκείνη την ώρα οδηγάνε γιατι είναι έτοιμα για εγκεφαλικό (τα αγροτικά πιάνονται στα παπούδια),
2. τα όπελ (επιμένω)
3. Πάσης φύσεως τζιπ και SUVλάκια
4. τα smart
5. τα πειραγμένα ερείπια κυρίως αλλοδαπών (μπλέ ψείρες, μπουκα, αεροτομή-απλώστρα, φανοποιία για σεμινάριο)

motoexelixis
10/10/2015, 12:41
σκηνικο απειρου καλους, μιας που αναφερατε συνδυασμο ηλικιωμενου με σαραβαλο αυτοκινητο και πιομενου παραλληλα....

Βρισκομαι λιγα μετρα πριν την διασταυρωση,κινουμενος απο την γεφυρα της αρτας με κατευθυνση για το ΙΚΤΕΟ στην εργατικες κατοικιες,(οσοι ειναι απο την ευρυτερη περιοχη γνωριζουν σε τι ακριβως αναφερομαι)προκειμενου να περασω κτεο το ninja μου.

Καμποσα μετρα πριν βγαλω φλας αριστερα για να μπω για το δρομο του κτεο, ριχνω ματια στον αριστερο καθρευτη,και βλεπω πισω μου λαοθαλασσα απο αυτοκινητα, απεναντι το ιδιο ακριβως σκηνικο, οποτε επιλεγω την σοφοτερη κατ εμε λυση, η οποια προεβλεπε αντι να στριψω αριστερα, για κτεο,να κανω ακριβως το αντιθετο, να κανω δεξια,να σταματησω,και να βγω κυριος,οταν αδειασει η ροη των αυτοκινητων απο τον δρομο ερχομενος απο ελεουσα στην διασταυρωση του ΑΒ,κατι το οποιο και τελικα εκανα...

Εκει παιζει να βοηθησε οχι απλα ο θεος, αλλα ο αλαχ, ο γιαραμπης, οι 12 θεοι του ολυμπου και δε ξερω κι εγω ποιος αλλος που τα πηγαινε καλα με την παρτη μου,μιας που τετοι πραγμα δε το χω ματαζησει λεμε....

Ακριβως πανω στην διασταυρωση (4 δρομοι που ενωνονται) ειναι ενα ο θεος να το κανει καφενειο, οπου πανε καθε ειδους ανθυγιεινοι τυποι,οποτε φευγει ενας παπους με ενα αγροτικο απινακιδωτο λιωμα στο πιοτι,και περναει απεναντι με κατευθυνση προς κτεο,αφορολογητα χωρις να σταματησει στο στοπ, σαν ο δρομος να ηταν προικα του....

εγω βρικομαι μολις δυο τρια μετρα διπλα σταματημενος, η ροη των αυτοκινητων ασταματητη,μεσημερι γαρ, και το αυτοκινητο που ερχοταν με κατευθυνση για αρτα φρεναρει να μη πεσει πανω στον παπου και κανει και λιγο δεξια με αποτελεσμα να διακοσμησει το χαντακι ακριβως εξω απο τον τοτε κωτσοβολο.

Το αυτοκινητο που ερχοταν απο αρτα με κατευθυνση για φιλοθεη,και αυτο φρενα,με αποτελεσμα να πεσει πανω ο πισω του,ο οποιος με το που τον χτυπαει τον βγαζει στο αντιθετο ρευμα και πεφτει πανω του και ο απεναντι διερχομενος οδηγος.....

Με λιγα λογια λοιπον μεσα σε δευτερολεπτα, 4 αυτοκινητα γιναν σουπα απο την μαλακια, του λιωμα στο πιοτο που λεει και ο παντελοπουλος,παπου, ο οποιος οταν τον επιασαν οι μπατσοι,ειπε:
Ασε με κυρ αστυνομε δεν εκανα τιποτα, ενα κερακι πηγα να αναψω εδω ποιο κατω στο μνημα της γυναικας μου....

Για την ιστορια ο παπους ηταν με ληγμενο διπλωμα, κατατεθημενες πινακιδες, και τι αλλο, ανασφαλιστος...

Υ.Γ ολα αυτα εξελιχθηκαν, ακριβως εκει που υποθετικα θα ημουν σταματημενος, με βγαλμενο φλας, περιμενοντας να στριψω για το κτεο.....

mesastou
10/10/2015, 16:54
το γλύτωσες το σάντουιτς με την μπόλικη κέτσαπ :confused:


:lol::lol::lol: (μαύρο χιούμορ...)


αυτό πάντως το χάρισμα της προνόησης είναι κάτι που μάλλον μόνο οι δίτροχοι το έχουν, και φυσικά όχι όλοι.

... και περιλαμβάνω και τους ποδηλάτες που είναι ακόμα ποιο εκτεθειμένοι καθώς δεν έχουν "γκάζι"

mesastou
10/10/2015, 16:56
καλά, εκεί που είσαι θα επρεπε να το πας έτσι

1.Αγροτικα
2.Ηλικιωμενοι
3.Συδυασμος των παραπανω
4.Συνδυασμός των παραπάνω με συνδυασμό με ένα ή όλα από κρασι/Ρατσί/τσίπουρο

Για το 4 δεν χρειάζεται να είναι συνδυασμός με τα παραπάνω.

Πρόσθεσε και τον συχνά ξεχασμένο ένοχο, την νύστα σε συνδυασμό με το πείσμα.

Nikol1979
11/10/2015, 00:04
τσ[/B]ί/τσίπουρο

Ναι, και γι αυτο σαββατοβραδο απλα δε βγαινεις στο δρομο (ειδικα εθνικη) εκτος κι αν εχεις death wish....Στον Αγιο Νικολαο οταν ζουσα ειχανε ενα παιχνιδι τα νταβραντισμενα νιατα καθε σαββατο βραδυ, σε μια μεγαλη διασταυρωση δυο κεντρικων δρομων, πινανε, παιρνανε φορα και ποιος εχει τα αρχ.. να περασει ΓΚΑΖΩΤΟΣ με κοκκινο.


Στην Κρήτη όσες φορές οδήγησα δε με ενόχλησαν οι μλκς που έκαναν στο δρόμο, αλλά το ύφος αυτών που έπρατταν έτσι. Ειδικά στο Ρέθυμνο και ή μεσημέρια νωρίς ή αργά βράδια. Αυτό το ύφος "Σας μαμάω όλους και κάμω ότι γουστάρω" ... Δε μπορώ να το καταπιώ με τίποτα και πουθενά. Το έχουν οι Έλληνες γενικά αλλά εκεί κάτω ήταν πολύ έντονο.

Οπως εδω, πουθενα................


Για τους τυπους με τα Navara, καμια αναφορα;

Τα μισα αγροτικα ειναι Navara εδω περα, αφου!!!! Τα αλλα μισα Hilux και εχει και κατι αρχαια toyota.

Garfield
11/10/2015, 00:05
Να προσθέσω και εγώ:

Αυτοκίνητα την νύχτα χωρίς φώτα (κυρίως Citroen ή Toyota) με οδηγούς στον κόσμος τους (κυρίως γυναίκες)!

Nikol1979
11/10/2015, 00:09
(πωωω ρε φιλε, το χω κανει κι εγω αυτο...:a13:)

taisteal
11/10/2015, 00:11
Στον Αγιο Νικολαο οταν ζουσα ειχανε ενα παιχνιδι τα νταβραντισμενα νιατα καθε σαββατο βραδυ, σε μια μεγαλη διασταυρωση δυο κεντρικων δρομων, πινανε, παιρνανε φορα και ποιος εχει τα αρχ.. να περασει ΓΚΑΖΩΤΟΣ με κοκκινο.





Απο την ταινια η πολη ποτε δεν κοιμαται..

lykourgi
11/10/2015, 00:24
Εδώ είστε :

https://www.youtube.com/watch?v=dLByys9_dsg

Γιώργης
13/10/2015, 03:02
Αυτοί με τα μουφοξένον!

amyroukai
13/10/2015, 07:31
Να προσθέσω και εγώ:

Αυτοκίνητα την νύχτα χωρίς φώτα (κυρίως Citroen ή Toyota) με οδηγούς στον κόσμος τους (κυρίως γυναίκες)!

ΧΑΧΑΧΑΧΑ λοιπόν έχω πάει προ ετών με έναν φίλο για δουλειά Ζάκυνθο. Βράδι βόλτα στο κέντρο. Σταματάει μιά γιαγιά ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΤΗ στα πρόθυρα των δακρύων "παιδιά βοήθεια", τι έγινε γιαγια, ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙΓΕΤΑΙ. Το κοιτάμε, το ξανακοιτάμε, καπνός πουθενά, πάμε κοντά, ούτε φλόγα είχε. Ξέρετε, δεν έχει τίποτα, "Μα, μου φωνάζουν ΦΩΤΙΑΑΑΑ πόση ώρα". Τι να πούμε, αφού πείστηκε ότι δεν καίγεται, μπαίνει να φύγει. Χωρίς να ανάψει φώτα. "Ε, ΦΩΤΑ" της φωνάζω. Κοιτιόμαστε με τον φίλο. Λιώσαμε στο γέλιο.

Nikol1979
13/10/2015, 18:04
:bawl::bawl::bawl: precious....................

RaGe_Raptor
02/11/2015, 18:48
Καμαρώστε λεβέντη γερμανοτσολιά...