PDA

View Full Version : Please Βοηθεια!! Αγορα μηχανης



stamas
06/10/2015, 00:44
Γεια σας είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα τα φώτα/συμβουλές σας.
Καταρχήν να ξεκινήσω λέγοντας ότι είμαι 26 χρονών και εδώ και 8 χρόνια οδηγάω ένα crypton x.

Ήρθε η ώρα λοιπών να ''μετακομίσω'' σε κάτι μεγαλύτερο γιατί
1ων το βαρέθηκα,
2ων δεν νιώθω ασφαλής όταν το οδηγάω (πιστεύω ότι οι μεγαλύτερες μηχανές είναι πιο ασφαλής σε σχέση με τα πάπια και τα σκούτερ από άποψη κρατημάτων, συμπεριφορά στην οδήγηση κτλ) και
3ων με περιορίζει σε μετακινήσεις μόνο εντός πόλης (αν και έχω κάνει 70 χμ συνεχόμενα τα οποία μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή που τα ξεκίνησα)

Το όνειρό μου από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου είναι μια super sport μηχανή. Είμαι λοιπών ανάμεσα σε μια Yamaha R6, μια GSXR 600 και ZX6R (μεταχειρισμένες, μοντέλα του '08, πάνω κάτω στην ίδια τιμή και οι τρεις με ακριβότερη την R6). Δεν θέλω να σας ρωτήσω για το πια είναι η καλύτερη (οι γνώμες σας βέβαια είναι πάντα ευπρόσδεκτες :) ). Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι ερχόμενος από παπί θα τα καταφέρω με μια ss ή να πάω σε κάτι μικρότερο πχ ninja 250r?
Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι λόγο οικονομικών δεν θέλω να πάρω κάτι μικρότερο και μετά να το μετανιώσω να μην έχω τη δυνατότητα να το αλλάξω.

Το μυαλό μου πιστεύω το έχω μέσα στο κεφάλι μου, ακόμα και τώρα που έχω το παπί έχω το μπουφανάκι μου και ένα καλό κρανάκι (τα οποία είναι αναπόσπαστα κομμάτια της οδήγησής μου). Έχω εμπειρία από μηχανές μεγαλύτερου κυβισμού (GSR 600 με αυτή πήρα το δίπλωμα, XT600X, B-KING 1300) έχω δηλαδή σχετικά καλή σχέση με το συμπλέκτη.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

7Tolis
06/10/2015, 01:10
Πιστόλια και τα 3 μηχανάκια.Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στη μετάβαση αυτή και μην έχεις κανέναν ενδοιασμό.Οπως και το παπί,όσο ανοίγεις γκάζι πάει απλά,το κάνει σε στυλ fast forward κάτι το οποίο συνηθίζεται με τον καιρό και γίνεται βίωμα.Μόλις γίνεται βίωμα τότε την πατάς λόγω του γνωστού φαινόμενου 'το έμαθα το μηχανάκι.'
Διάλεξε ποιό σου αρέσει και καλοτάξιδος,καλόστριφτος και καλώς ήλθες.
:beer:

lmb990
06/10/2015, 01:10
Καλησπερα και καλωσηρθες στην παρεα!! Αφου βαθια μεσα σου δεν εισαι σιγουρος αν θα τα καταφερεις με το ss γιατι δεν παιρνεις ενα 600αρι τυπου fazer, cbf κτλ.. που ειναι πιο αργα απο ss αλλα γενικα γρηγορα μηχανακια.. επισης μπορεις να τα βρεις κοντα στα 2000... αφου γουσταρεις στρηταδικα ειναι πολυ καλη επιλογη για πρωτη μηχανη!

macdeath_s
06/10/2015, 01:19
Στις περισσότερες αντίστοιχες ερωτήσεις οι απαντήσεις είναι όχι, μη, ο χάρος έρχεται κλπ Όχι άδικα γιατί πολλά πιτσιρίκια (26 δεν είσαι και πολύ μεγάλος δα) μπερδεύουν τα χιλιάρια με τους πάπιους, δεν είναι φλώροι/κουλοί να φοράνε κράνη (δεν συζητάμε για μπουφάν κλπ) και δώστου μετά εκκλησάκια στην παραλιακή και στη βουλιαγμένης. Αν λες ότι το χεις το μυαλό σου μέσα στο κεφάλι σου, είσαι μονίμως με εξοπλισμό και (αυτό δεν το είπες το λέω εγώ) δεν ενδίδεις σε κοκορομαχίες στα φανάρια τότε θα μπορούσες να προσεγγίσεις με κάποια ασφάλεια.

Ότι και να σου γράψει ο καθείς εδώ μέσα εσύ είσαι κύριος του εαυτού σου και της ζωής σου. Αν το πας σιγά σιγά και μαλακά το πολύ πολύ να χεις καμιά χαζή πτώση λόγω βάρους, φρένων κλπ οπότε όλα καλά εφόσον είσαι μονίμως με εξοπλισμό. Αν αρχίσει να σε τρώει το χέρι σου και να ψάχνεσαι για 200άρες τότε δύσκολα τα πράγματα.

Τα ss είναι πολύ ιδιαίτερα μηχανακιά και χειρουργικά εργαλεία όπως λέει πολύς κόσμος. Με ένα νυστέρι μπορείς να κόψεις κάτι (μια στροφή πχ) εξαιρετικά λεπτομερώς μπορείς να κόψεις και το χέρι σου όμως. Εμπειρία δεν έχεις μάλλον με μεγάλες μηχανές αν θεωρείς ότι εμπειρία είναι ο συμπλέκτης. Στο ss θέλει εξαιρετική προσοχή στα φρένα και στο στρίψιμο. Ειδικά στο 2ο. Επειδή είναι μηχανάκια γκαζάτα πολλοί θα θα σε πριζώνουν οπότε θα πρέπει να έχεις την ωριμότητα να μην ενδίδεις.

Μια συμβουλή: Όταν αρχίσεις να σκέφτεσαι και να νιώθεις (ωραία το χω τώρα) σκέψου 2 και 3 φορές ότι μάλλον δεν το χεις, γιατί εκεί που λες ότι το χεις εκεί έρχεται και η τούμπα.

Μια ευχή: ότι πάρεις να το χαρείς όπως θες και πάντα όρθιος

taisteal
06/10/2015, 01:31
Αστα αυτα τα μηχανηματα του διαβολου
Παρε v-strom

Eversman
06/10/2015, 07:55
Σκέψου τις διαδρομές που θέλεις να κάνεις και πώς θέλεις να τις κάνεις:

- "Πάω τάπα μονοκάβαλος, για καφέ στη Σπάρτη και γυρνάω σε κανά δίωρο"
- "Πάω δικάβαλος στη Σπάρτη για καφέ, αλλά χαλαρός"
- "Πού να τρέχω στη Σπάρτη ... Βίλια θα πάω για καφέ με το αίσθημα"
- "Σιγά μην τη βγάλω εκτός Αθήνας, για να μου λερωθεί ... Μικρολίμανο θα πάω, άντε το πολύ, Πλατεία Ελευθερίας"
- "Σήμερα πάω για Μέγαρα ..."
- "Πάω μία κοντινή στριφτερή, να ξύσω γόνατο να ξεθολώσω"
- "Πάω μία κοντινή χαλαρή, να πάρω ανάσες"
- "Πάω σπίτι-κέντρο καθημερινά"
- "Είμαι κουρασμένος, δεν πάω πουθενά"
- "Πάω διήμερη, αλλά δεν έχω χώρο για μπαγκάζια"
- "Πάω διήμερη, έχω χώρο για λίγα μπαγκάζια, αλλά το αίσθημα, έχει σκοπό να πάρει όλη την προίκα της μαζί"

Πολλές περιπτώσεις λοιπόν. Βρές τις ανάγκες και τα θέλω σου και αποφάσισε τί θα ήταν καλύτερο για σένα. Προσωπικά και εφόσον ο προσανατολισμός σου είναι ασφάλτινος, θα σου πρότεινα την ενδιάμεση λύση του st που προτείνει και ο Imp. Με ένα cbf 600, έχεις και γκάζι και κρατήματα και μηδενικούς κραδασμούς στα χέρια σου και άνετη σέλα για εσένα και την σύντροφο σου και μία μπαγκαζέρα μπορείς να βάλεις ( στο ss μπαγκαζιέρα, θα γελάν και τα ορτύκια) και οικονομία στην βενζίνη (εξαρτάται βέβαια και από τον καρπό σου) και το βρίσκεις πλέον σε εξαιρετική τιμή. Τα παραπάνω όμως είναι καθαρά δική μου άποψη.

Καλωσήρθες και πάντα όρθιος :wave2:

WiSe
06/10/2015, 08:04
Καλησπερα και καλωσηρθες στην παρεα!! Αφου βαθια μεσα σου δεν εισαι σιγουρος αν θα τα καταφερεις με το ss γιατι δεν παιρνεις ενα 600αρι τυπου fazer, cbf κτλ.. που ειναι πιο αργα απο ss αλλα γενικα γρηγορα μηχανακια.. επισης μπορεις να τα βρεις κοντα στα 2000... αφου γουσταρεις στρηταδικα ειναι πολυ καλη επιλογη για πρωτη μηχανη!


Μιας και ηταν/ειναι και μενα το πρωτο μηχανακι μου σε συμβουλευω να πας με κλειστα ματια εκει! φτηνα ανταλλακτικα ασπαστο απροβληματιστο σκυλι μαυρο και πολυ καλο μεστη πολυ και εκτος! το μοτερακι του προερχεται απο το R6 και μετα τις 8000 εως τις 14000 θα στο θυμησει πολυ! Αρκει να υπαρχει μυαλο γιατι μπορει να μην ειναι SS αλλα ειναι μια αρκετα γρηγορη μηχανη! Εχει ενα ωραιο κατα την αποψη μου φασμα εως τις 8000 στροφες το οποιο ειναι εξαιρετικα βολτισιο χωρις ξεσπασματαδυναμης το οποιο ειναι ωραιο μεταβατικο σταδιο να παιξεις εκει για αρχη (αργοτερα με ελαχιστα χρηματα λυνεται και αυτο και παιρνει και εκει δυναμη)

Σχετικα ελαφρυ χωρις εκπληξεις στο δρομο και εχει δυνατοτητες για παιχνιδακια με στροφες κλπ.... ολα με μυαλο!

Συμβουλη μου ψαξε S2 toy 2007 εως 35000χλμ.... οτιδηποτε συμβουλη θες αν καταληξεις να ψαχνεις κατι τετοιο εδω ειμαι μιας και το ειχα ψαξει ενδελεχως! :D


Αστα αυτα τα μηχανηματα του διαβολου
Παρε v-strom

απο παπι σε vstorm??? :confused:



Μια συμβουλή: Όταν αρχίσεις να σκέφτεσαι και να νιώθεις (ωραία το χω τώρα) σκέψου 2 και 3 φορές ότι μάλλον δεν το χεις, γιατί εκεί που λες ότι το χεις εκεί έρχεται και η τούμπα.

+1000000000000000

nickald
06/10/2015, 08:15
Γενικα οι μηχανες που σου αρεσουν είναι δυσκολες για την καθημερινοτητα.... αυτό νομιζω το καταλαβαίνεις.... επισης πονανε ακομα και στις χαζοπτωσεις....

Αν εχεις αποφασισει ότι θα κινηθείς σε ss600 τοτε από τις τρεις το gsxr (εμενα) μου φαινεται το πιο user friendly (αν μπορεις να το πεις αυτό για μηχανες που το περιβαλλον τους είναι η πιστα).

stamas
06/10/2015, 13:03
WoW δεν την περίμενα τόσο γρήγορη ανταπόκριση!
Για τα παιδιά που μου πρότειναν το fazer ή κάποιο άλλο street, δεν λέω ωραία μηχανή η fazer αλλά δεν είναι του γούστου μου και απ’ το να πάρω κάτι που δεν μου αρέσει προτιμώ να μείνω με το παπί μου (δεν το λέω ειρωνικά :P)

Η εναλλακτική που σκεφτόμουν είναι το MT 07 (αν και διάβασα ότι κάνει κάτι περίεργα όπως πχ σβήνει στα καλά καθούμενα, συγχωρέστεμαι αν κάνω λάθος) αλλά και πάλι με μισή καρδιά θα το έπερνα...
Τέλος πάντων σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας μέχρι τώρα.

Αααα θέλω να πω και κάτι ακόμα. Εμένα η γνώμη μου είναι ότι απ την στιγμή που περάσεις τα 60 km (ίσως λέω και πολλά) τη ζημιά (σωματικά) που θα πάθεις με το παπί, θα την πάθεις και με το street και με το ss. Και ναι οι ταχυστροφες μηχανές τα πιάνουν πιο γρήγορα αλλά πάλι γνώμη μου είναι το πόσο σε τρώει ο δεξής καρπός σου. Επίσης κόντρες και άλλα τέτοια χαζά δεν έκανα όταν ήμουν μικρότερος και με μηδέν μυαλό οπότε τώρα δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να κάνω.

Vice
06/10/2015, 14:35
60χλμ με 600cc+ είναι πρώτη ταχύτητα και γκάζι ουτε μέχρι τις μεσσαίες στροφές. Από εκεί και πέρα, πότε τα 60χλμ γίνονται 160+ χαμπάρι δεν παίρνεις και ακριβώς επειδή ειναι τόσο εύκολο ειναι και ταυτόχρονα επικίνδυνο. Δες κάτι που δεν ειναι Supersport ώστε να συγχωρήσει περισσοτερα λάθη που θα κάνεις.

stamas
06/10/2015, 15:01
Δεν αντιλέγω για τις ταχύτητες απλά θεωρώ τον εαυτό μου ικανό να οδηγήσω ένα ss συγκροτημένα και με ασφάλεια.
Με έχετε βάλει βέβαια σε σκέψεις όλοι εσείς που μου προτείνεται να πάω σε κάτι πιο ήρεμο (να φανταστώ ότι και εσείς την ίδια πορεία ακολουθήσατε) αλλά πείτε ότι επιλέγω ένα xj6 ή ένα fazer, τι διαφορά θα έχει από ένα ss εκτός από τα γκάζια (που και πάλι τα 140+ τα πιάνεις με το fazer)?
Εννοώ ότι αν θες να σκοτωθείς σκοτώνεσαι είτε οδηγάς 600 street είτε 600 ss

nickald
06/10/2015, 15:03
WoW δεν την περίμενα τόσο γρήγορη ανταπόκριση!
Για τα παιδιά που μου πρότειναν το fazer ή κάποιο άλλο street, δεν λέω ωραία μηχανή η fazer αλλά δεν είναι του γούστου μου και απ’ το να πάρω κάτι που δεν μου αρέσει προτιμώ να μείνω με το παπί μου (δεν το λέω ειρωνικά :P)

Η εναλλακτική που σκεφτόμουν είναι το MT 07 (αν και διάβασα ότι κάνει κάτι περίεργα όπως πχ σβήνει στα καλά καθούμενα, συγχωρέστεμαι αν κάνω λάθος) αλλά και πάλι με μισή καρδιά θα το έπερνα...
Τέλος πάντων σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας μέχρι τώρα.

Αααα θέλω να πω και κάτι ακόμα. Εμένα η γνώμη μου είναι ότι απ την στιγμή που περάσεις τα 60 km (ίσως λέω και πολλά) τη ζημιά (σωματικά) που θα πάθεις με το παπί, θα την πάθεις και με το street και με το ss. Και ναι οι ταχυστροφες μηχανές τα πιάνουν πιο γρήγορα αλλά πάλι γνώμη μου είναι το πόσο σε τρώει ο δεξής καρπός σου. Επίσης κόντρες και άλλα τέτοια χαζά δεν έκανα όταν ήμουν μικρότερος και με μηδέν μυαλό οπότε τώρα δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να κάνω.

Μη το βλέπεις ετσι.... όπως λεει και ο vice την διαφορα την κανει η ευκολια με την οποια αυτές οι μηχανες πηγαινουν από το 0 στα μεγαλα τριψηφια νουμερα....

Στα χερια απειρου οδηγου αυτές οι μηχανες μαζευουν τα χιλιόμετρα πολύ πιο ευκολα από ότι σταματάνε και θα βρεθεις να εχεις να διαχειριστείς ταχύτητες πολύ μεγαλύτερες από αυτές που πιθανον μπορεις.... εκει είναι ο κίνδυνος και ο πονος.

Το ΜΤ07 είναι μια χαρα μετριο μηχανακι..... είναι φανερο το που εχει κανει συμβιβασμούς η γιαμαχα για να κρατησει την τιμη εκει που είναι..... είναι επισης γνωστα τα θεματα που εχει παρουσιασει σε καποιους (όχι λιγους)..... και είναι επισης γνωστο το ότι η γιαμαχα προς το παρον κανει την παπια....

vassilis88
06/10/2015, 15:17
Εννοώ ότι αν θες να σκοτωθείς σκοτώνεσαι είτε οδηγάς 600 street είτε 600 ss
κ γω αυτης της αποψης ειμαι, κ αυτο το βημα εκανα κ μικροτερος..
νομιζω αφου το χεις κ αχτι καλυτερα να παρεις μια απαυτες που θες κ να κανεις το κομματι σου
απλα να χεις το νου σου .. αν δν νιωσεις ανετα το ξαναδινεις πχ
κανε κ καμια πιστα η κανα σχολειο.. θα αποκτησεις μια παραπανω επαφη ετσι
καλα χλμ!

Vice
06/10/2015, 15:26
να φανταστώ ότι και εσείς την ίδια πορεία ακολουθήσατε

Εγω ακολούθησα την δικιά σου λογική και έμαθα με τον δύσκολο τρόπο. Έχω κάτι φωτογραφίες με πτώσεις, εγκαύματα και γάζες να σου στείλω να δεις αν θέλεις οπως επίσης και κάτι λογαριασμούς απο ανταλλακτικά και fairing. Fazer S2 είχα τότε

stamas
06/10/2015, 15:50
Φιλε μου μη νωμιζεισ και εγω εφαγα τα μουτρα μου και προσφατα κιολας, εβαλα και τη λαμιτσα και τις βιδουλες στο ποδι αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να τρομοκρατηθω και να μην ξανα οδηγησω μηχανη.

stamas
06/10/2015, 15:51
κ γω αυτης της αποψης ειμαι, κ αυτο το βημα εκανα κ μικροτερος..
νομιζω αφου το χεις κ αχτι καλυτερα να παρεις μια απαυτες που θες κ να κανεις το κομματι σου
απλα να χεις το νου σου .. αν δν νιωσεις ανετα το ξαναδινεις πχ
κανε κ καμια πιστα η κανα σχολειο.. θα αποκτησεις μια παραπανω επαφη ετσι
καλα χλμ!

το σχολείο το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου αλλά δεν ξέρω που να μπω να ενημερωθώ. Μένω και θεσσαλονίκη και δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχουν τέτοιες υπηρεσίες εδώ πάνω.
Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη :)

BLiTzER
06/10/2015, 15:58
http://www.superbikeschool.co.gr/california_css.php?id=10

vassilis88
06/10/2015, 15:58
ε οι σερρες ειναι διπλα τυχερος εισαι που μενεις πανω :D
ιν μαη οπινιον βεβαια.. καλυτερα τα λεφτα του σχολειου να τα κανεις επισκεψεις πανω :D
δες δυο τρεις φορες το twist of the wrist 2 .. εφαρμοσε αυτα που λεει στας σερρας κ κανε κ τη γκαυλα σου
βρες αμα μπορεις κ ενα πιο εμπειρο κ ζητα του να σου δειξει κατιτις.. κ κλουθα απο πισω να μαθεις
εμενα προσωπικα δν με βοηθησε τρελα το καλιφορνια κ εκανε κ 300 εουρος.. πολλα
ξαναλεω ιν μαη οπινιον........ :D

Vice
06/10/2015, 16:00
Το θέμα δεν ειναι να τρομοκρατηθείς. Αν όποιος έπεφτε το παρατούσε, τότε δεν θα υπήρχε ουτε ένας αναβάτης στον δρόμο.

Έχει να κάνει με την εμπειρία του αναβάτη. Πιο σωστά θα μάθεις ανεβαίνοντας κατηγορία ομαλά παρά κατευθείαν στα βαθειά. Μερικοί νομίζετε οτι οι 1000άρες είναι οι επικίνδυνες-αντρικές μηχανές και τα 600 SS ειναι "για να μάθεις" αλλά για πότε φεύγεις αδιάβαστος και με τα δυο δεν το φαντάζεσαι. Εκτός αυτού πιο πολύ θα ευχαριστηθείς ενα πιο ήρεμο πηγαίνοντας το γρήγορα παρά προσπαθώντας να δαμάσεις ενα SS. Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα ενα Ninja 300 πχ

stamas
06/10/2015, 16:27
Το θέμα δεν ειναι να τρομοκρατηθείς. Αν όποιος έπεφτε το παρατούσε, τότε δεν θα υπήρχε ουτε ένας αναβάτης στον δρόμο.

Έχει να κάνει με την εμπειρία του αναβάτη. Πιο σωστά θα μάθεις ανεβαίνοντας κατηγορία ομαλά παρά κατευθείαν στα βαθειά. Μερικοί νομίζετε οτι οι 1000άρες είναι οι επικίνδυνες-αντρικές μηχανές και τα 600 SS ειναι "για να μάθεις" αλλά για πότε φεύγεις αδιάβαστος και με τα δυο δεν το φαντάζεσαι. Εκτός αυτού πιο πολύ θα ευχαριστηθείς ενα πιο ήρεμο πηγαίνοντας το γρήγορα παρά προσπαθώντας να δαμάσεις ενα SS. Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα ενα Ninja 300 πχ

Δεν είπα ότι τα 600ρια ss είναι για να μάθεις. ούτε κατά διάνυα. πρέπει να ξέρεις να οδηγάς και να έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου για για να οδηγήσεις τέτοια μηχανή.
Να σου πω την αλήθεια το ninjaki το σκέφτηκα και εγώ αλλά πολλά τα λεφτά του (για καινούριο) ...anyway..

stamas
06/10/2015, 16:28
ε οι σερρες ειναι διπλα τυχερος εισαι που μενεις πανω :D
ιν μαη οπινιον βεβαια.. καλυτερα τα λεφτα του σχολειου να τα κανεις επισκεψεις πανω :D
δες δυο τρεις φορες το twist of the wrist 2 .. εφαρμοσε αυτα που λεει στας σερρας κ κανε κ τη γκαυλα σου
βρες αμα μπορεις κ ενα πιο εμπειρο κ ζητα του να σου δειξει κατιτις.. κ κλουθα απο πισω να μαθεις
εμενα προσωπικα δν με βοηθησε τρελα το καλιφορνια κ εκανε κ 300 εουρος.. πολλα
ξαναλεω ιν μαη οπινιον........ :D

Θα τα ριξω μια ματια.. thank you man!!

noodles
08/10/2015, 12:09
τα ss ειναι απολυτα μηχανακια και θα σε δυσκολεψει πολυ στην αρχη, ακομα περισσοτερο οταν το εχεις για καθημερινο ενω εισαι αρχαριος. εκανα ακριβως την ιδια μεταβαση που θελεις να κανεις, αλλα την εκανα με πολυυυ αργο ρυθμο. ειχα και παπι για 2ο μεχρι να συνηθισω το ss, πηγαινα βολτες με εμπειρους, διαβασα πολυ, ειδα παρα πολλα βιντεακια κτλ. δε γινεται να το μαθεις αμεσως, θα περασουν αρκετοι μηνες. πολυ καλο το σχολειο (css) αλλα σε αρχαριο δεν εχει νοημα. οταν αποκτησεις μια σχετικη ανεση με το μηχανακι τοτε πας σε σχολειο.

αν νομιζεις πως το "φοβασαι" και το σκεφτεσαι διπλα για να παρεις ss, τοτε μην το παρεις. μπορεις να παρεις καποιο γυμνο, πχ gsr, hornet (τα οποια ειναι δυνατα, αλλα πιο φιλικα σε σχεση με ss), η να πας σε 250 cbr-ninja και το πουλας σε 1-2 χρονια (μη σε αγχωνει η πωληση, εχουν μεταπωλητικη αξια τα 250αρια).:)

KotsosDR
08/10/2015, 13:09
Επειδή βλέπω οτι η εμφάνιση παιζει το κύριο λόγο επιλογής , αυτό (390) δε σου αρέσει ?


342530

vassilis88
08/10/2015, 13:22
+390
πολυ ωραιο

spyrakos35
08/10/2015, 13:47
κτμ ρεισινγκ τρου αντνβεντσουρ τζιές????

θα βάλουν ρυγχος και στα φαίρινγκ τώρα???

:a31:

omega
08/10/2015, 14:55
Γεια σας είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα τα φώτα/συμβουλές σας.
Καταρχήν να ξεκινήσω λέγοντας ότι είμαι 26 χρονών και εδώ και 8 χρόνια οδηγάω ένα crypton x.

Ήρθε η ώρα λοιπών να ''μετακομίσω'' σε κάτι μεγαλύτερο γιατί
1ων το βαρέθηκα, Σοβαρό επιχείρημα.


2ων δεν νιώθω ασφαλής όταν το οδηγάω (πιστεύω ότι οι μεγαλύτερες μηχανές είναι πιο ασφαλής σε σχέση με τα πάπια και τα σκούτερ από άποψη κρατημάτων, συμπεριφορά στην οδήγηση κτλ) και Πολύ σωστός.


3ων με περιορίζει σε μετακινήσεις μόνο εντός πόλης (αν και έχω κάνει 70 χμ συνεχόμενα τα οποία μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή που τα ξεκίνησα)Νομίζω ότι μόνος σου έδειξες ότι η κατηγορία που χρειάζεσαι ΔΕΝ είναι η ss.Βαρέθηκες πλέον ένα μηχανάκι που δεν σου προσφέρει την ασφάλεια ενός μεγαλύτερου και σε δεσμεύει εντός πόλεως με τις αδυναμίες του.
Το απόλυτο ss που κολλάει στα παραπάνω;Στην χρηστικότητα;;Εδώ πρέπει να το ξαναδείς το πράγμα.



Το όνειρό μου από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου είναι μια super sport μηχανή. Είμαι λοιπών ανάμεσα σε μια Yamaha R6, μια GSXR 600 και ZX6R (μεταχειρισμένες, μοντέλα του '08, πάνω κάτω στην ίδια τιμή και οι τρεις με ακριβότερη την R6). Δεν θέλω να σας ρωτήσω για το πια είναι η καλύτερη (οι γνώμες σας βέβαια είναι πάντα ευπρόσδεκτες :) ). Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι ερχόμενος από παπί θα τα καταφέρω με μια ss ή να πάω σε κάτι μικρότερο πχ ninja 250r? Το όνειρό σου ΔΕΝ είναι μακριά τώρα και δεν θα είναι και αργότερα πίστεψέ με.Σου υπογράμμισα το σημαντικότερο γιατί είναι ΔΙΚΗ ΣΟΥ απορία στην οποία ζητάς ΔΙΚΗ ΜΑΣ γνώμη,την οποία όμως με διάφορες "δικαιολογίες" αργότερα προσπαθείς να μειώσεις.Δες το κι αυτό άλλη μία φορά.



Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι λόγο οικονομικών δεν θέλω να πάρω κάτι μικρότερο και μετά να το μετανιώσω να μην έχω τη δυνατότητα να το αλλάξω. Ότι και να πάρεις μετά το παπί θα σου φανεί πύραυλος.Απλά θα δείξεις σεβασμό στο γκάζι και υπομονή να βρεις τα πατήματά σου.



Το μυαλό μου πιστεύω το έχω μέσα στο κεφάλι μου, ακόμα και τώρα που έχω το παπί έχω το μπουφανάκι μου και ένα καλό κρανάκι (τα οποία είναι αναπόσπαστα κομμάτια της οδήγησής μου). Έχω εμπειρία από μηχανές μεγαλύτερου κυβισμού (GSR 600 με αυτή πήρα το δίπλωμα, XT600X, B-KING 1300) έχω δηλαδή σχετικά καλή σχέση με το συμπλέκτη.Επειδή το μυαλό είναι μέσα στο κεφάλι λοιπόν κι όχι μέσα στο παντελόνι θα ξαναδιαβάσεις τις γνώμες τον παιδιών μιας και κανείς δεν έγραψε με βάση το δικό του συμφέρον μα με βάση το καλύτερο δυνατό μπάσιμο ΣΟΥ στις μεγάλες μοτοσυκλέτες.Υπάρχουν βέβαια κι άλλε κατηγορίες που θα μπορούσες να κοιτάξεις αλλά ο απώτερος προσανατολισμός σου(ss) έφερε τις προτάσεις για sport touring.



Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.Καλέ μας φίλε πάντα στην διάθεσή σου η παρέα.Καλή επιλογή εύχομαι..

Anritsu
08/10/2015, 17:03
Φίλε και απο μένα καλά ψώνια και ότι και να πάρεις προσοχή και με το μαλακό . Με τα περισσότερα που διάβασα από πάνω συμφωνώ με κάποια άλλα διαφωνώ . Κυρίως με την γενικότερα επικρατούσα άποψη ότι στα σχολεία τύπου CSS μαθαίνεις να οδηγείς με ασφάλεια . Μιλάω αυθαίρετα βέβαια μια και δεν είχα πότε ss ή έκανα κάποιο σχολείο , αλλά απο αυτά που βλέπω και διαβάζω χρόνια τώρα , εκεί αν μάθεις κάτι αυτό θα είναι να στρίβεις και να πλαγιάζεις με σχετική αυτοπεποίθηση σε περιβάλλον ΠΙΣΤΑΣ . Δυστυχώς αυτή την άνεση πολλοί την κουβαλάνε μετα και εκτός πίστας . Και εκεί υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες , από μικρά παιδιά που πετάγονται στον δρόμο απο το πουθενά , γατιά , σκυλιά , γρίες και γέροι που δεν ακούν , τρακτέρια , αγριογουρούνα (ναι καλά διάβασες) , λακκούβες , χαλίκια και τόσες άλλες παγίδες . Και δεν βάζω τα αψυχολόγητα κουτιά . Όλα αυτά με ένα τρόπο τα παλεύεις . Χαμηλή ταχύτητα και αποστάσεις . Τώρα επι του προκειμένου αν και το αλμα απο παπί σε ss 600 αρι είναι όντως μεγάλο , είναι σύνηθες στην Ελλάδα , καλώς η κακώς . Με λίγη προσοχή δεν θα έχεις πρόβλημα . Και πάλι καλά ψώνια

spyrakos35
08/10/2015, 20:27
Δεν εχω κανει css αλλα ελεος παοδια, μην το βγαλουμε και αχρηστο....

Pan (dvs)
08/10/2015, 21:09
Δεν εχω κανει css αλλα ελεος παοδια, μην το βγαλουμε και αχρηστο....

Οχι μονο δεν ειναι αχρηστο,αλλα αντιθετα πολυ πολυ πολυ χρησιμο.Οποιος μπορει και δεν παει κανει μεγαλη λαλακια.Εαν μπορουσα,θα πηγαινα.

Anritsu
08/10/2015, 21:11
Δεν εχω κανει css αλλα ελεος παοδια, μην το βγαλουμε και αχρηστο....

Σε καμία περίπτωση αγαπητέ συνονόματε δεν είπα ότι είναι άχρηστο . Ίσα ίσα που θα ήθελα να κάνω . Την άποψη μου είπα μια και είδα πιο πάνω σχετική αναφορά . Ότι δηλαδή ασφαλής οδήγηση είναι μόνο η αργή και με αποστάσεις . Και είμαι σίγουρος οτι πολλοί απο αυτούς που βλέπω σε βιντεάκια στον σωλήνα να πηγαίνουν μαλλιοκούβαρα Μπράλο , Επίδαυρο και Ρώσσο έχουν κάνει CSS ή κάτι αντίστοιχο . Δεν βλέπω όμως καμία ασφαλή οδήγηση . Ειδικά σε τέτοια περιβάλλοντα .

stamas
09/10/2015, 16:44
Επειδή βλέπω οτι η εμφάνιση παιζει το κύριο λόγο επιλογής , αυτό (390) δε σου αρέσει ?


342530
ωραιο ειναι το rc δεν λεω αλλα δεν θελω να παω απο μονοκυλινδρο σε μοκυλινδρο..επισης ειναι και λιγο ακριβουτσικο για απ οτι εχω ψαξει στο car.gr δεν εχω βρει μεταχυρισμενα για το budget μου (4000 με 4500 εουρως)

stamas
09/10/2015, 17:00
Νομίζω ότι μόνος σου έδειξες ότι η κατηγορία που χρειάζεσαι ΔΕΝ είναι η ss.Βαρέθηκες πλέον ένα μηχανάκι που δεν σου προσφέρει την ασφάλεια ενός μεγαλύτερου και σε δεσμεύει εντός πόλεως με τις αδυναμίες του.
Το απόλυτο ss που κολλάει στα παραπάνω;Στην χρηστικότητα;;Εδώ πρέπει να το ξαναδείς το πράγμα.



Το απόλυτο ss κολλάει στο εκτός του ότι θέλω να ανεβώ κατηγορία, θέλω να κάνω και το γούστο μου... από πάντα ήθελα μια ss μηχανή. Αν τώρα την πάρω και μετά από 1-2 μήνες καταλάβω ότι δεν είναι για μένα..εε άνθρωποι ήμαστε λάθη κάνουμε και καλώς ή κακός μαθαίνουμε από αυτά. :p




Το όνειρό σου ΔΕΝ είναι μακριά τώρα και δεν θα είναι και αργότερα πίστεψέ με.Σου υπογράμμισα το σημαντικότερο γιατί είναι ΔΙΚΗ ΣΟΥ απορία στην οποία ζητάς ΔΙΚΗ ΜΑΣ γνώμη,την οποία όμως με διάφορες "δικαιολογίες" αργότερα προσπαθείς να μειώσεις.Δες το κι αυτό άλλη μία φορά.



Σε αυτό έχεις δίκιο και δεν ξέρω και γιατί..μπήκα σε αμυντικό mod




Καλέ μας φίλε πάντα στην διάθεσή σου η παρέα.Καλή επιλογή εύχομαι.



Thank you very much!! :D

KotsosDR
10/10/2015, 00:51
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6758128/

Bob_o_mastoras
10/10/2015, 02:05
H λυση ειναι CBR 600 F4i

:a3:

lmb990
10/10/2015, 03:49
26 χρονων ειναι το παιδι... θα παρει 20 χρονο μηχανη??? Ενταξη ειναι και το αισθητικο κομματι... αυτη η μηχανη γ@μουσε πριν 20 χρονια και σε ομορφια και σε γκαζια και σε ολα... τωρα??

KotsosDR
10/10/2015, 04:02
παρε και ομορφια , παρε και γκαζια

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4051370/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7017891/

χέρια δε ξέρω που πουλάνε

lmb990
10/10/2015, 04:04
Αυτα ναι!! :evil: :evil: :evil:

KotsosDR
10/10/2015, 04:06
26 χρονων ειναι το παιδι... θα παρει 20 χρονο μηχανη??? Ενταξη ειναι και το αισθητικο κομματι... αυτη η μηχανη γ@μουσε πριν 20 χρονια και σε ομορφια και σε γκαζια και σε ολα... τωρα??

και τωρα σε σχέση με ninja 300 κτλ το μηχανακι ειναι κλασεις ποιο πανω , στα πάντα

lmb990
10/10/2015, 04:12
Καλα εννοειται... πιστευω αν πεις οτι πας σε μηχανη, ΠΑΣ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗ ΟΧΙ ΣΕ ΜΗΧΑΝΟΥΛΑ...

για μενα αφου γουσταρει αυτο το στυλ αλλα δεν ειναι και πολυ σιγουρος η καλυτερη επιλογη ειναι fazer cbf αντε και cbr600f z750s... δεν μου ερχονται αλλα τωρα..

Bob_o_mastoras
10/10/2015, 11:55
26 χρονων ειναι το παιδι... θα παρει 20 χρονο μηχανη??? Ενταξη ειναι και το αισθητικο κομματι... αυτη η μηχανη γ@μουσε πριν 20 χρονια και σε ομορφια και σε γκαζια και σε ολα... τωρα??

Αισθητικα ειναι αηθαλες το F4. Επισης ειναι το πιο user friendly και all rounder (πως το μιλαω το αγγλικο ρπστμ.. :D) ωστε να μην ζοριστει πολυ στην προσαρμογη.
Και απο το crypton ειναι καπως καλυτερο πιστευω και ας ειναι 20 χρονων μηχανη (15 για την ακριβεια). :cool:

omega
10/10/2015, 16:53
H λυση ειναι CBR 600 F4i

:a3:Αν δεν πάει σε Sport Touring για να "στρώσει" θα έλεγα η αμέσως επόμενη καλύτερη λύση για να μην σκύψει απότομα με ss.Η επιτομή αν μπορούμε να πούμε των δύο κατηγοριών!!
Μηχανή όνειρο για εμένα ακόμα και τώρα. :a07:

Τι κάνεις ρε Bob Σαββατιάτικα.. Πάνω που το είχα ξεχάσει. :a018: