PDA

View Full Version : Κράνος και Θόλωμα....



kotsos84
03/11/2005, 03:01
Τα λέει όλα ο τίτλος. Όταν θολώνει η ζελατίνα δεν βλέπω τίποτα. Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό. Υπάρχει κανά κόλπο???

Πρός το παρόν απλά δεν το κλείνω τελειως..Help, I am newbie...

gcrook
03/11/2005, 03:20
Γεια σου φιλε.
Καταρχας πες μας τι κρανος εχεις.
Αν ειναι καποιο σχετικα καλο επωνυμο κρανος υπαρχει μια μικρη περιπτωση να βρεις antifog ζελατινα για αυτο σαν εξτρα.

Αλλιως μπορεις να πας σε ενα καταστημα με αξεσουαρ, και να αγορασεις μια εσωτερικη, μαλακη, αυτοκολλητη ζελατινα με αντιθαμβωτικες ιδιοτητες, η οποια προσαρμοζεται σε ολα σχεδον τα κρανη της αγορας και βγαινει σε διαφορες αποχρωσεις, αλλα οχι σε λευκες.

Γυρω στα 20 ευρω παιζουν οι τιμες τουλαχιστον τοτε που εψαχνα αλλα δεν ειναι και η καλυτερη λυση.
Καλη τυχη
:wave2:

matmat
03/11/2005, 07:42
Υπάρχει και ένα άλλο σύστημα
το pin-lock νομίζω οτι λέγεται
ειναι κάτι σαν πράσθετη ζελατίνα απο μέσα και επιτρέπει τον εξαερισμό για ψάξτο!!
:wave2:

makis206
03/11/2005, 08:36
Παλαιότερα θυμάμαι, τι εποχές που κυλοφορούσα με τα παπάκια πιτσιρικάς με τα φτηνοκράνη, θάμποναν ασταμάτητα οι ζελατίνες και είχα προμηθευτεί ένα υγρό το οποίο το άπλωνα μέσα στη ζελατίνα, και μετά απο δύο λεπτά το σκούπιζα καλά με ένα πανί κάνοντάς μου τη ζελατίνα αντιθαμπωτική για 1 και βάλε μήνα.

Όταν ξανάρχιζαν τα θαμπώματα έκανα ξανά την ίδια διαδικασία και πάει λέγοντας.

Δέν θυμάμαι πώς το λέγανε αυτό το υγρό, θυμάμαι μόνο πως ήταν πολύ φτηνή λύση για πραγματικά αντιθαμπωτική ζελατίνα, ήταν μέσα σε ένα μικρό μπουκαλάκι που σχημάτιζε τον αριθμό "1" και σάν καπάκι είχε ένα μικρό πλαστικό κράνος. Θυμάμαι επείσης οτι μύριζε σαν οινόπνευμα.

Ίσως να το βρείς στο εμπόριο ακόμα, είναι μια καλή και πολύ φτηνή λύση.

:wave2:

div400
03/11/2005, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Παλαιότερα θυμάμαι, τι εποχές που κυλοφορούσα με τα παπάκια πιτσιρικάς με τα φτηνοκράνη, θάμποναν ασταμάτητα οι ζελατίνες και είχα προμηθευτεί ένα υγρό το οποίο το άπλωνα μέσα στη ζελατίνα, και μετά απο δύο λεπτά το σκούπιζα καλά με ένα πανί κάνοντάς μου τη ζελατίνα αντιθαμπωτική για 1 και βάλε μήνα.

Όταν ξανάρχιζαν τα θαμπώματα έκανα ξανά την ίδια διαδικασία και πάει λέγοντας.

Δέν θυμάμαι πώς το λέγανε αυτό το υγρό, θυμάμαι μόνο πως ήταν πολύ φτηνή λύση για πραγματικά αντιθαμπωτική ζελατίνα, ήταν μέσα σε ένα μικρό μπουκαλάκι που σχημάτιζε τον αριθμό "1" και σάν καπάκι είχε ένα μικρό πλαστικό κράνος. Θυμάμαι επείσης οτι μύριζε σαν οινόπνευμα.

Ίσως να το βρείς στο εμπόριο ακόμα, είναι μια καλή και πολύ φτηνή λύση.

:wave2:

κατι αναλογο κανει (δεν το εχω δοκιμασει ακομα) ενα υγρο της elf σε μπλε μπουκαλακι. VISOR CLEANER λεγετε και περα απο καθαρισμο υποσχεται και αντιθαμβωτικες ιδιοτητες περιπου με την ιδια διαδικασια που αναφερει και ο φιλος makis206.
το πηρα απο το oilemporium στην φραντζη. θα το δοκιμασω και θα ποσταρω εντυπωσεις. αυτα.:wave2:

OldMan
03/11/2005, 12:45
:lol: :rotflmao: :lol:

Όλα από την τεχνολογία τα περιμένετε Κύριοι...:sad:

ΦΤΥΝΕΙΣ στο εσωτερικό της ζελατίνας, απλώνεις το σάλιο με ΚΑΘΑΡΑ δάχτυλα, το φυσάς να στεγνώσει και είσαι έτοιμος !!!

Tips:
Δεν γίνεται δουλειά με σάλιο άλλου (ο καθένας θα φτύνει στο δικό του κράνος - αλλοιώς θαμπώνει πάλι...)
Δεν φτύνουμε όταν μασάμε σουβλάκι με τζατζίκι (οι ατμοί του σκόρδου θα μας ρίξουν την πίεση και θα ζαλιζόμαστε...)

ΔΕΝ προτείνονται οι λύσεις επάλειψης με κομμένες ντομάτες ή πατάτες (ψαροντουφεκάδικες...) γιατί ΟΛΑ τα έντομα που θα συναντήσετε θα σας περάσουν για ορεκτικό !!!

:lol: :beer: :lol:

matmat
03/11/2005, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :rotflmao: :lol:

Όλα από την τεχνολογία τα περιμένετε Κύριοι...:sad:

ΦΤΥΝΕΙΣ στο εσωτερικό της ζελατίνας, απλώνεις το σάλιο με ΚΑΘΑΡΑ δάχτυλα, το φυσάς να στεγνώσει και είσαι έτοιμος !!!

Tips:
Δεν γίνεται δουλειά με σάλιο άλλου (ο καθένας θα φτύνει στο δικό του κράνος - αλλοιώς θαμπώνει πάλι...)
Δεν φτύνουμε όταν μασάμε σουβλάκι με τζατζίκι (οι ατμοί του σκόρδου θα μας ρίξουν την πίεση και θα ζαλιζόμαστε...)

ΔΕΝ προτείνονται οι λύσεις επάλειψης με κομμένες ντομάτες ή πατάτες (ψαροντουφεκάδικες...) γιατί ΟΛΑ τα έντομα που θα συναντήσετε θα σας περάσουν για ορεκτικό !!!

:lol: :beer: :lol:

Σιγα ρε Αντώνη μην τρίψουμε και φύκια
:beer: :beer:

Alx 84
03/11/2005, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :rotflmao: :lol:

Όλα από την τεχνολογία τα περιμένετε Κύριοι...:sad:

ΦΤΥΝΕΙΣ στο εσωτερικό της ζελατίνας, απλώνεις το σάλιο με ΚΑΘΑΡΑ δάχτυλα, το φυσάς να στεγνώσει και είσαι έτοιμος !!!

Tips:
Δεν γίνεται δουλειά με σάλιο άλλου (ο καθένας θα φτύνει στο δικό του κράνος - αλλοιώς θαμπώνει πάλι...)
Δεν φτύνουμε όταν μασάμε σουβλάκι με τζατζίκι (οι ατμοί του σκόρδου θα μας ρίξουν την πίεση και θα ζαλιζόμαστε...)

ΔΕΝ προτείνονται οι λύσεις επάλειψης με κομμένες ντομάτες ή πατάτες (ψαροντουφεκάδικες...) γιατί ΟΛΑ τα έντομα που θα συναντήσετε θα σας περάσουν για ορεκτικό !!!

:lol: :beer: :lol:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :a20: :a20: :a23: :a23:

πάντως αυτό με το σάλιο ισχύει. Το ίδιο κάνουμε στις μάσκες θαλάσσης!

makaronachis
03/11/2005, 17:46
Νομίζω οτί ο Τζωρτζόπουλος φέρνει αντιθαμβωτικές αυτοκόλητες ζελατίνες.Μπορείς να το ρωτήσεις.
www.tzotrzopoulos.gr

zeli
04/11/2005, 10:22
Oxford huff. Ψαξε στο e-bay. Με 15€ είναι σπίτι σου.

Krokodilos001
10/11/2005, 22:52
ke to kalitero einai zelatina me ilektriki antistasi, opos ta piso parathira sta aftokinita.
to eida se ena tipo alla distixos den thimame pou eipe to brike!

tha to psakso giati einia poli aparatito

Krokodilos001
10/11/2005, 23:44
Afto pou eida den to brika akoma.


Mial alli lisi einai:
http://www.webbikeworld.com/anti-fog-visor/





Gia afta den exo idea.


http://www.powersportsnetwork.com/enthusiasts/catalog_item_detail.asp?catalog=1819&levelcode=13671&product=177382&cattype=&ProductCategoryCode=


http://www.powersportsnetwork.com/enthusiasts/catalog_item_detail.asp?catalog=1819&levelcode=13671&product=177361&cattype=&ProductCategoryCode=

matmat
11/11/2005, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
ke to kalitero einai zelatina me ilektriki antistasi, opos ta piso parathira sta aftokinita.
to eida se ena tipo alla distixos den thimame pou eipe to brike!

tha to psakso giati einia poli aparatito



τα HJC έχουν τέτοιες ζελατίνες και νομίζω και τα κράνοι της BMW


snow grid (http://www.motorcycle-superstore.com/item.aspx?style=6185&department=601&division=6)

δεν ξέρω αν κάνει για άλλα κράνοι οποιος ξέρη καλά αγγλικά ασ βγάλη άκρη!!!
:wave2:

BELZEBOYLIS
11/11/2005, 10:22
Egw thn ''lisi'' pou edwsa den stin protinw ! H autokoliti anti8ampotiki zelatina pou ebala sto arai mou oxi mono 8olonei alla mazeuei kai tous idratmous stis akres kai einai san na brexei esoterika ! (Autos pou mou thn poulise isxirizete oti den to exei 3anasinantisei) ! 3 filoi exoun brei tin isixia tous me esoterikes zelatines efkamtes, oi opoies omos prosarmozontai sthn iparxousa zelatina kai prepei na thn tripiseis gia thn topo8etish (kapoia krani exoun idi tis baseis gia tetoies zelatines )

Krokodilos001
11/11/2005, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Egw thn ''lisi'' pou edwsa den stin protinw ! H autokoliti anti8ampotiki zelatina pou ebala sto arai mou oxi mono 8olonei alla mazeuei kai tous idratmous stis akres kai einai san na brexei esoterika ! (Autos pou mou thn poulise isxirizete oti den to exei 3anasinantisei) ! 3 filoi exoun brei tin isixia tous me esoterikes zelatines efkamtes, oi opoies omos prosarmozontai sthn iparxousa zelatina kai prepei na thn tripiseis gia thn topo8etish (kapoia krani exoun idi tis baseis gia tetoies zelatines )


Fantazome enois afto
http://www.webbikeworld.com/anti-fog-visor/

To perasma me anisixei, einai pou den ksero sigoura, prepei na tripiseis tin iparxon zelatina?? den exei allo tropoo opos me aftokolita ....

ke ama kaneis kamia zimia????

matmat
11/11/2005, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
Fantazome enois afto
http://www.webbikeworld.com/anti-fog-visor/

To perasma me anisixei, einai pou den ksero sigoura, prepei na tripiseis tin iparxon zelatina?? den exei allo tropoo opos me aftokolita ....

ke ama kaneis kamia zimia????


Αυτό είναι το Pinlock που έλεγα παραπάνω
ειναι αποτελεσματικό και εύκολο να τοποθετηθεί!!!
σε καναν δυό που το είχαν βάλει δεν είχαν πρόβλημα απο ότι είπαν και δεν θάμπωνε καθόλου .
Το έχει και ο Τζωρτζόπουλος νομίζω !!!



εσυ απο Ολανδία δες το απο αλλού!!:lol:

ΙΠΠΕΑΣ
11/11/2005, 21:00
To ίδιο έχω και εγώ βάλει στο NOLAN μου και υπήρχε στην συσκευασία του κράνους μου από τότε που το αγόρασα.

Η βλακεία μου ήταν ότι επειδή αυτή η πρόσθετη ζελατίνα μου φαινόταν φτινιάρικη δεν την είχα τοποθετήσει για 1 χρόνο που το είχα. Κατάλαβα τη χρησιμότητα της τώρα τελευταία. :rotflmao:

Ghostwalker
12/11/2005, 01:20
Πάνω στο θέμα βέβαια αλλά όχι για ζελατίνα κράνους. :sad: Ευτυχώς έχω anti-fog ζελατίνα λόγω UVEX κράνους. Αλλά δεν θολώνει αυτή αλλά τα κωλογυαλία μου. :a26: :a023: Κανένα tip?

BELZEBOYLIS
14/11/2005, 12:16
O MATMAT exei dikio h topo8etisi einai eukoli kai exw thn entiposi oti mporei na analabei kai to magazi pou 8a thn agoraseis...Einai ligo pio akribi apo thn autokoliti alla aksizei ...

makis206
14/11/2005, 13:22
Το Pinlock το είδα σε προσπέκτους του Τζωρτζόπουλου με τιμή 25 ευρώ και βρήκα ένα διαθέσιμο μέσα στο καινούργιο μου κράνος.

Είχα ένα Uvex V1 και το κερατωμένο δέν θάμπωνε ούτε με -10 βαθμούς κελσίου. Τώρα θα το κρατήσω για καθημερινή χρήση αφού είναι πολύ καλό και με κορυφαία ζελατίνα.

Στο Shoei παρατήρησα απο μια γρήγορη βόλτα με το παπί οτι θαμπώνει (!) και το απόγευμα θα τοποθετήσω το Pinlock για να το τσεκάρω.
Αύριο με το καλό θα σας πω τις εντυπώσεις μου για την ζελατίνα του XR-1000 με το Pinlock επάνω.

:wave2:

makis206
15/11/2005, 08:29
Λοιπόν μετά απο μια μικρή δοκιμή του κράνους με το Pinlock τοποθετημένο στη ζελατίνα έχω να πω οτι αυτό το σύστημα δουλεύει άψογα. Το Pinlock δεν θαμπώνει με τίποτα, θαμπώνει ελάχιστα μόνο το γύρω γύρω πλαίσιο της ζελατίνας που παραμένει ακάλυπτο μετά την τοποθέτηση του Pinlock, χωρίς όμως αυτό να με ενοχλεί και χωρίς να εμποδίζει καθόλου την όρασή μου κατα την οδήγηση.

Η ζελατίνα του Pinlock είναι στρωμένη στα εξωτερικά τοιχώματά της με σιλικόνη, εμποδίζοντας κάθε ίχνος ανάσας να εισχωρήσει ανάμεσα σ'αυτήν και στην ζελατίνα του κράνους.

Προσέξτε όμως πρίν την τοποθέτηση του Pinlock να καθαρίσετε πολύ καλά την ζελατίνα του κράνους στο εσωτερικό μέρος της.
Εγώ αναγκάστηκα να επανατοποθετήσω το Pinlock τρείς φορές μέχρι να πετύχω την απόλυτα καθαρή επιφάνεια της ζελατίνας. Άν τοποθετηθεί το Pinlock με βρωμιές ή δακτυλιές στο εσωτερικό μέρος της ζελατίνας, θα πρέπει να το ξαναβγάλετε για να την καθαρίσετε.

Να προσθέσω ότι στο προσπέκτους του Τζωρτζόπουλου παρατήρησα ένα σετάκι τοποθέτησης για Pinlock σε κράνη που δέν έχουν υποδοχές απο την κατασκευή τους με τιμή στα 27 ευρώ.

:wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
15/11/2005, 08:49
Εγώ ακόμα και χωρίς να βάλω συλικόνη ανάμεσα από τις δύο ζελατίνες, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όποιος έχει την αντιθαμβωτική ας τη βάλει χωρίς δεύτερη σκέψη.

kotsos84
15/11/2005, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206


Να προσθέσω ότι στο προσπέκτους του Τζωρτζόπουλου παρατήρησα ένα σετάκι τοποθέτησης για Pinlock σε κράνη που δέν έχουν υποδοχές απο την κατασκευή τους με τιμή στα 27 ευρώ.

:wave2:

Ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες. Σιγουρα ένα τέτοιο σετάκι είναι απαραίτητο για κάθε κράνος. Θα σπεύσω να προμηθευτώ.

Δεν γνωρίζω όμως που είναι ο Τζωρτζόπουλος???Μπορει κάποιος να μου δώσει διεύθυνση...

McGyver
15/11/2005, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kotsos84
Ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες. Σιγουρα ένα τέτοιο σετάκι είναι απαραίτητο για κάθε κράνος. Θα σπεύσω να προμηθευτώ.

Δεν γνωρίζω όμως που είναι ο Τζωρτζόπουλος???Μπορει κάποιος να μου δώσει διεύθυνση...

http://www.tzortzopoulos.gr

makis206
15/11/2005, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kotsos84
Ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες. Σιγουρα ένα τέτοιο σετάκι είναι απαραίτητο για κάθε κράνος. Θα σπεύσω να προμηθευτώ.

Να είσαι καλά.

Απ'ότι είδα όμως το κιτ ταιριάζει σ'αυτά τα κράνη.

AGV, AIROH, ARAI, BAYARD, BIEFFE, BMW, CABERG, FM, LAZER, SHARK, SHOEI, SUOMY, UVEX και VEMAR.

Εύχομαι να έχεις ένα από αυτά !



:wave2:

Krokodilos001
18/11/2005, 16:16
pin lock ee?

oste doulebei to atimo!!! ke den eixa se ipolipsi

tha pao apo ebdomada na to paro. eimai periegos poso paei edo.
tha sas enimeroso argotera me tin dikia mou empeiria

Infini
26/09/2006, 19:34
Αυτά τα καθαριστικά σπρέυ που λειτουργούν και ως antifog είναι σίγουρα ακίνδυνα για την ζελατίνα; Μήπως την φθείρουν ή μειώνουν την αποτελεσματικότητά της απέναντι στις ακτίνες του ήλιου (UV Resistant);

bartlal
27/09/2006, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
Αυτά τα καθαριστικά σπρέυ που λειτουργούν και ως antifog είναι σίγουρα ακίνδυνα για την ζελατίνα; Μήπως την φθείρουν ή μειώνουν την αποτελεσματικότητά της απέναντι στις ακτίνες του ήλιου (UV Resistant);

δεν γνωριζω αν μειωνουν την αποτελεσματικοτητα απεναντι στις ακτινες του ηλιου, αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕΙΩΝΟΥΝ την ελαστικοτητα της ζελατινας σε πιθανη πχ πετρα που θα εκσφεντονιστει στη ζελατινα απο μπροστινο οχημα. πιστευω καταλαβαινεις την σημαντικοτητα του να ΜΗΝ χανει αυτη την ελαστικοτητα η ζελατινα σου, ε? :winka:


το κλου της υποθεσης: ΜΟΝΟ νερακι για τη ζελατινα... :wave2:

Tropeas
27/09/2006, 13:33
Και αν δεν ρίχνουμε και νερό ακόμα καλύτερα....

Υπογραφή: Η βρώμικη ζελατίνα... ;) :a27:

sub_zero
27/09/2006, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
ke to kalitero einai zelatina me ilektriki antistasi, opos ta piso parathira sta aftokinita.
to eida se ena tipo alla distixos den thimame pou eipe to brike!

tha to psakso giati einia poli aparatito

Ζει αυτός ή τα τίναξε από ηλεκτροπληξία???

apolon10
27/09/2006, 14:02
και το xlite κρανος εχει ετοιμες βασεις για τοποθετηση αντιθαμβωτικης ζελατινας pinlock.
ΠΡΟΣΟΧΗ: η προσθετη αντιθαμβωτικη ζελατινα εχει απο τη μια πλευρα ενα γεισο (σιλικονης οπως ειπε αλλος φιλτατος συμφορουμιτης) το οποιο εκτος απο εμποδιο στην ανασα (η οποια αν περναγε θα δημιουργουσε υδρατμους μεταξυ κανονικης και προσθετης ζελατινας), αποτρεπει την κινηση της αντιθαμβωτικης πανω - κατω η οποια κινηση εχει σαν αποτελεσμα να γδερνει και να φθειρει την κανονικη ζελατινα στα σημεια επαφης των.
Το λεω αυτο γιατι οταν αγορασα κρανος και προσθετη ζελατινα μου την εβαλαν (μαλον επιτηδες ) απο την "κακη" πλευρα και μου εκανε την κανονικη συντομα κ.λο (το γραμμα που λειπει ειναι το ο)
Παντως συστηνω οταν φθειρονται και οι δυο ζελατινες, να τις αλλαζετε παραυτα και τις δυο (μια φορα το χρονο περιπου) για να βλεπετε παντα καλα και ξαστερα.
Να πω και εγω οτι το συστημα ειναι απο τα πλεον αποτελεσματικα.
Εχω και ενα Αραι με antifog το οποιο δουλευει αλλα εχει μια θολουρα και με τα φωτα δημιουργει διαθλασεις, οπως επισης και ενα μαντηλακι με θαυματουργο υγρο για επαλειψη κρατουσε μονο λιγο (1-2 μερες) την ζελατινα καθαρη.

Infini
27/09/2006, 15:15
Σήμερα πέρασα από το motomarket και μου είπαν οτι πουλάνε αυτοκόλλητη αντιθαμβωτική ζελατίνα η οποία κολλάει επάνω στην κανονική και αποτρέπει το θάμπωμα. Την έχει δοκιμάσει κάποιος;

Aggelos_SV
27/09/2006, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ghostwalker
Ευτυχώς έχω anti-fog ζελατίνα λόγω UVEX κράνους. Αλλά δεν θολώνει αυτή αλλά τα κωλογυαλία μου. :a26: :a023: Κανένα tip?

Φακοι επαφης

Οι αντιθαμβωτικες ζελατινες pinlock ειναι εγγυηση.Δεν θαμπωνουν ακομα και σε οδηγηση με χιονοπτωση και θερμοκρασιες κοντα ,ισως και κατω απο 0 κελσιου!!Επισης αν φθαρουν/χαλασουν μπορουν να αντικατασταθουν με ανταλλακτικες χωρις να αφηνουν κολλες οπως οι αυτοκολλητες με συνεπεια να φθειρεται η ζελατινα.Ειναι λιιιιιγο ακριβουτσικες αλλα εχουν 100% αποτελεσμα

Infini
27/09/2006, 20:11
Δυστυχώς pinlock παίρνουν μόνο συγκεκριμένες μάρκες. Για τα υπόλοιπα χρειάζονται πατέντες ή πρέπει να έχουν ζελατίνα πολύ καλής ποιότητας. Εγώ ένα Nolan που έχω με pinlock ζελατίνα όταν το αγόρασα, δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα στο θάμπωμα. Απλά μετά από 1-2 χρόνια φθείρεται και πρέπει να την αλλάξεις.

ΙΠΠΕΑΣ
27/09/2006, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
Εχω και ενα Αραι με antifog το οποιο δουλευει αλλα εχει μια θολουρα και με τα φωτα δημιουργει διαθλασεις, οπως επισης και ενα μαντηλακι με θαυματουργο υγρο για επαλειψη κρατουσε μονο λιγο (1-2 μερες) την ζελατινα καθαρη.

Φίλε πήγαινε στο Τζορτζόπουλο, που πουλάει πινλοκ για ARAI. Το pin lock που έβαλα εγώ στο Τζορτζό δεν έχει καμία σχέση με το πρόσθετο που είχε η μαμά Αράι στο κουτί της. Μάλλον για να ρίξουν το κόστος έχουν βάλει πολύ χαμηλής ποιότητας αντιθαμβωτικές ζελατίνες(αντιφογκ όπως το λες εσύ). Με το νέο πινλοκ που έχω βάλει επάνω στο Αράι, δεν θαμπώνει καθόλου. Μου θυμίζει ένα νολαν κράνος που είχα στο παρελθόν και είχε πολύ καλό pinlock και εκείνο.

:wave2:

apolon10
28/09/2006, 10:27
:wave2:

duffy duck
28/09/2006, 13:47
τα καλυματα που εχουν για την μυτη ορισμενα κρανη δεν κανουν δουλεια??

Λογικα αν η εκπνοη απο την μυτη εκτρεπεται προς τα κατω δεν θα θολωνει το τζαμι... σωστα???:confused: :confused:

kapeos
28/09/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Γεια σου φιλε.
Καταρχας πες μας τι κρανος εχεις.
Αν ειναι καποιο σχετικα καλο επωνυμο κρανος υπαρχει μια μικρη περιπτωση να βρεις antifog ζελατινα για αυτο σαν εξτρα.

Αλλιως μπορεις να πας σε ενα καταστημα με αξεσουαρ, και να αγορασεις μια εσωτερικη, μαλακη, αυτοκολλητη ζελατινα με αντιθαμβωτικες ιδιοτητες, η οποια προσαρμοζεται σε ολα σχεδον τα κρανη της αγορας και βγαινει σε διαφορες αποχρωσεις, αλλα οχι σε λευκες.

Γυρω στα 20 ευρω παιζουν οι τιμες τουλαχιστον τοτε που εψαχνα αλλα δεν ειναι και η καλυτερη λυση.
Καλη τυχη
:wave2:

αυτό το antifog ΜΕΓΑΛΗ ΕΦΕΥΡΕΣΗ :sun:

Latino
29/09/2006, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από duffy duck
τα καλυματα που εχουν για την μυτη ορισμενα κρανη δεν κανουν δουλεια??

Λογικα αν η εκπνοη απο την μυτη εκτρεπεται προς τα κατω δεν θα θολωνει το τζαμι... σωστα???:confused: :confused:


στο προηγούμενο κράνος που είχα (NOLAN) είχε μέσα στην συσκευασία του και το επιρύνιο. Πραγματικά έκανε πολύ καλή δουλειά για τον λόγο που εξηγείς (οδηγούσε τον ζεστό αέρα προς το σαγόνι.
Μου θόλωνε λίγο τη ζελατίνα μόνο όταν ήμουν πολλή ώρα σταματημένος σε ένα φανάρι.
:wave2:

Krokodilos001
29/09/2007, 12:49
Poli kalo to pinlock.
To pira telika, meta apo megali kathisterisi, giati gia to schubeth apetite i alagi olis tis zelatinas me nea zelatina me egatestimeno to schuberth/pinlock.
Den tholonei...opote kanei kala tin doulia tou.

To mionextima. Prepei na sikoneis to kefali perisotero gia na kitas mesa apo to pinlock..o zberkos antidraei ligaki se afto, giati an kitas apo tin korifi tis zelatinas..to blema peftei pano sto akri tou pinlock, kai blepeis eidola!


:beer: