PDA

View Full Version : Μηχανη με restrictor και διπλωμα A2



PeterMay
06/10/2015, 22:47
Για σας

Εξ αρχης ονομαζομαι Πετρος και ειμαι νεος στο forum. Ειμαι σιγουρος οτι μπηκα σε μια παρεα τοσο φιλικη οσο αναφερονται και στους κανονες του site.

Στο θεμα μας. Εχω ενημερωθει οτι σε ηλικια 20 μπορω με το διπλωμα Α2 να θεωρηθω νομιμος αναβατης μιας μηχανης εως 47hp και λογο βαρους 0,2kw/kg. Ειναι δυνατον να οδηγησω με διπλωμα Α2 νομιμα μια μηχανη με restrictor που "περιοριζει" την ισχη σε 35kw? Επισης, ειναι νομιμο να κυκλοφορω μια μηχανη που τυρη τον λογο ιπποδυναμης κιλων μετα την εφαρμογη του restrictor?

Δυστηχως δεν εχω λαβει/βρει μια απαντηση που μπορω να την θεωρησω ως εμπιστευτικη ως τωρα. Συνεπως μου ειναι δυσκολο να επιλεξω μια σωστη μηχανη που τυρη , η μπορω να την κανω να τυρη τις προδιαγραφες του Α2...

Σας ευχαριστω

duke200
07/10/2015, 07:20
καλώς ήλθες. Όταν γράφεις παρέχεται η δυνατότητα αυτόματης διόρθωσης λαθών και αυτό γιατί μας άνοιξες την όρεξη με τα πολλά τυριά.

κατα τ' αλλα: Α2: "Δικαίωμα οδήγησης για: Μοτοσικλέτες μέγιστης ισχύος 35 kW (46,94 hp) και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας. Το ελάχιστο όριο ηλικίας για την απόκτησή του είναι το 20ο έτος και ισχύει για 15 έτη".

GFawkes
07/10/2015, 08:03
Oταν ακουω τυρι και μοτο σκεφτομαι κατι τετοιο.


342447


τωρα αν ψαχνεις για μοτο που να τηρει τις προδιαγραφες Α2, παρε μια εως 250-350cc μονοκυλινδρη, και μην προσπαθεις να μετασκευασεις μεγαλυτερη, διοτι δεν υπαρχει τροπος να την πιστοποιησεις ως τετοια-και αν το καταφερεις θα σου εχει κοστισει μια περιουσια!

Σε ενα-δυο χρονια την αλλαζεις και εισι οκ.

ποπαϋ
07/10/2015, 08:25
αν τα λ7 δεν σου είναι εμπόδιο τότε χτύπα ένα ΚΤΜ 690 smc/r που το βγάζουν και για Α2 με περιοριστή ισχύος

Vice
07/10/2015, 08:27
Καλώς όρισες Πέτρο.

Ρίξε μια ματιά εδώ (http://a2bikes.co.uk/browse?filters=9_56) για το ποιά μοντέλα βγαίνουν έτοιμα απο το εργοστάσιο με restrictor: