PDA

View Full Version : Τηλεκοντρόλ γκαραζόπορτας



7Tolis
07/10/2015, 15:58
Τώρα που μετακομισα στην επαρχία έχω και γκαράζ. Μου έδωσε ο ιδιοκτήτης το τηλεκοντρόλ να φτιάξω αντίγραφο.

Δυστυχώς δεν αντιγράφεται οπότε αγόρασα από τον κατασκευαστή κατόπιν επικοινωνίας μαζί του. Το θέμα είναι ότι δε δουλεύει, οπότε του έστειλα πίσω και τα 2 ώστε να τα σεταρει ο ίδιος. Πάλι δε δουλεύει όμως οπότε, σε επικοινωνία μαζί του μου είπε πως να το κάνω εγώ.

Δοκίμασα μερικές φορές αλλά δε δουλεύει. Κατόπιν επικοινωνίας με τον κατασκευαστή του είπα πως θέλω επιστροφή των χρημάτων. Φυσικά αρνήθηκε λέγοντας μου πως το κοντρολ δουλεύει και ότι κάνω κάτι λάθος. Πολύ πιθανό να κάνω αλλά δεν είναι και δική μου δουλειά αυτό στη τελική.

Με συμβουλευσε να ξεβιδωσω τον μηχανισμό της γκαραζόπορτας και να πατήσω εκεί ένα κουμπί και Νά κάνω μου διαδικασία την οποία δε με κόβω να τη πολυκαταλαβα ώστε να πάρει ρύθμιση. Αφού του εξήγησα πως δεν είμαι καταρτισμένος στο να βάλω χέρι στον μηχανισμό ούτε ο ιδιοκτήτης του μηχανισμού, μου είπε πως είναι πρόβλημα μου.

Όντως είναι πρόβλημα μου αλλά λεφτά δε δίνει πίσω. Θέλει λέει τη συσκευασία (ένα χάρτινο κουτάκι), δεν το κράτησα και γιατί να το κρατούσα το μέγεθος σπιρτόκουτου και θα μου στείλει πίσω το ποσό εκτός του ΦΠΑ λόγω του ότι έκοψε απόδειξη. Ισχύει αυτό η να τσαντιστω; Εφόσον δε μπορεί ο κατασκευαστής να υποστηρίξει το προϊόν του, τι υποτίθεται πως πρέπει να κάνω εγώ τώρα; Το ποσό δεν είναι μεγάλο αλλά δε γουστάρω να το χαρίσω.

Υγ μπαταρία έχει το κοντρολ.

zannisvel
07/10/2015, 16:13
American doors?

7Tolis
07/10/2015, 16:14
Όχι μια εγχώρια εταιρεία είναι. Ονόματα δε λέμε.

sv1000s
07/10/2015, 16:45
επαρχεια που?αν εισαι προς κορινθια σε φτιαχνω.

θα σου δωσω ενα τηλ. να πας να κανεις τι δουλεια σου!

ολα τα κοντρολ σεταροντε.

εχω φτιαξει αρκετα!(η δουλεια μου ειναι) οχι τα κοντρολ η πορτες γενικα!

οσο για το μαστορα που στα ειπε σαν διαδικασια εχει δικιο για τα υπολοιπα ουδεν σχολιο.

7Tolis
07/10/2015, 17:00
Η διαδικασία όπως την είπε ναι ίσως να είσαι σωστή μιας και δεν είμαι καταρτισμένος οπότε δε μπορώ νέα έχω γνώμη για αυτό. Δεν είναι όμως δική μου δουλειά να σκαλιζω μηχανισμούς τους οποίους δεν ξέρω πως δουλεύουν και κυρίως, δεν είναι δικός μου ο μηχανισμός. Πάνω από το αυλάκι ειμαι αλλά δεν έχει σημασία αυτό τώρα. Σημασία έχει πως πλήρωσα τον κατασκευαστή γιά προϊόν του το οποίο δεν δουλεύει αλλά δεν είναι δικό του πρόβλημα όπως είπε. Κάτι σαν το γνωστό 'το κρατάτε λάθος' της απλ.

sapila racing
07/10/2015, 17:22
Το τηλεκοντρόλ δουλεύει αλλά θέλει ρύθμιση για την συχνότητά σου.

7Tolis
07/10/2015, 17:31
Συμφωνώ. Γιαυτό του το έστειλα για να το σεταρει με αυτό που δούλευε. Τελικά δε δουλεύει άρα το έκανε λάθος. Κατόπιν επικοινωνίας, μου είπε τι να κάνω με τα 2 κοντρολ μαζί ώστε το ένα να πάρει τις ρυθμίσεις του άλλου. Ούτε αυτό δούλεψε οπότε και ζήτησα refund.

Antonisss
07/10/2015, 17:32
Αυτό που σου είπε με το μηχανισμό στη γκαραζόπορτα ισχύει. Δύσκολο δεν είναι, googlaρε το, είμαι σίγουρος ότι θα το βρεις. Όχι τπτ άλλο, αλλά να δώσεις 20€ για να φωνάξεις κάποιον που ξέρει για 3 λεπτά δουλειά το θεωρώ κοροϊδία (επειδή τα δωσα, γι αυτό στο λέω).

7Tolis
07/10/2015, 17:36
Δεν γίνεται να βάλω χέρι σε ξένη ιδιοκτησία. Αν το κάνω χειρότερα, ο κατασκευαστής που δεν ξέρει να σεταρει ο ίδιος το προϊόν του, δε θα έρθει από Αθήνα να το φτιάξει αφιλοκερδως. Είναι καθαρά σχέση πελάτη και εργοστασίου. Φίλε εσύ το πουλάς αλλά δε δουλεύει άρα;

bros400pgm
07/10/2015, 17:43
Μηπως εχει μεγιστο αριθμο χειριστηριων και τον εχει φτασει?

7Tolis
07/10/2015, 17:45
Μηπως εχει μεγιστο αριθμο χειριστηριων και τον εχει φτασει?

Μπαρδον;

Antonisss
07/10/2015, 18:09
Απ' ότι κατάλαβα, το θέμα δεν είναι ότι δεν είναι λειτουργικό το καινούριο κοντρόλ που πήρες, αλλά ο τρόπος που πήγε να γίνει η όλη διαδικασία "ενεργοποίησης" του. Δεν υπάρχει κάποιος τεχνικός εκεί στην περιοχή να το αναλάβει?

7Tolis
07/10/2015, 18:11
Θεωρώ πως δεν είναι λειτουργικό το κοντρολ μιας και ο ίδιος ο κατασκευαστής δεν μπόρεσε να το σεταρει. Να το πουλήσει όμως ήξερε.

lykourgi
07/10/2015, 18:36
Θεωρώ πως δεν είναι λειτουργικό το κοντρολ μιας και ο ίδιος ο κατασκευαστής δεν μπόρεσε να το σεταρει.

Αυτό ήθελα να σου γράψω, αλλά το είπες μόνος σου.

Αφού δεν κατάφερε αυτός να προγραμματίσει το τηλεχειριστήριο, πως περιμένει να το κάνει μόνος του ο πελάτης; :confused:

Εκεί νομίζω πως πρέπει να "πατήσεις".

Antonisss
07/10/2015, 18:40
Θεωρώ πως δεν είναι λειτουργικό το κοντρολ μιας και ο ίδιος ο κατασκευαστής δεν μπόρεσε να το σεταρει. Να το πουλήσει όμως ήξερε.

Ο κατασκευαστής( ή ο πωλητής ή ο οποιοσδήποτε τεχνικός ) πρέπει να είναι φυσικά παρών μπροστά στο μηχανισμό της γκαραζόπορτας και να κάνει εκεί τη διαδικασία. Δεν νομίζω ότι γίνεται με αντιγραφή του ενός κοντρόλ στο άλλο. Στο μηχανισμό της πολυκατοικίας μας, μάρκας BFT έτσι ήθελε. Θεωρητικά το ίδιο πρέπει να ισχύει και στη δικιά σου περίπτωση.

sapila racing
07/10/2015, 18:41
Θεωρώ πως δεν είναι λειτουργικό το κοντρολ μιας και ο ίδιος ο κατασκευαστής δεν μπόρεσε να το σεταρει. Να το πουλήσει όμως ήξερε.

Εφ όσον ειναι ετσι κι ενώ σου είπε οτι θα το κάνει δεν μπόρεσε, το δίκιο ειναι με το μέρος σου προφανώς!

lykourgi
07/10/2015, 18:45
Δεν νομίζω ότι γίνεται με αντιγραφή του ενός κοντρόλ στο άλλο.

Γίνεται, το έχω κάνει σε κατάστημα ηλεκτρονικών, άσχετο με γκαραζόπορτες. Εχουν κατάλληλο μηχάνημα.

Αλλά, δεν ξέρω αν γίνεται σε όλα τα είδη τηλεχειρισμών.

bros400pgm
07/10/2015, 19:06
Μπαρδον;


Mπορει να εχει μεγιστο αριθμο χειριστηριων που μπορουν να προγραμματιστουν. Πχ 5. το 6ο δεν το δεχεται


Επισης, κοιτα μηπως ισχυουν οι οδηγιες παρακατω

7Tolis
07/10/2015, 19:47
Μόλις κάτσω σε pc θα τις δω τις οδηγίες ευχαριστώ. Εννοείται πως τα βάζεις αντικριστά τα κοντρολ και το ένα διαβάζει το άλλο πατώντας τα πλήκτρα μέχρι να κάνει το φωτάκι 3 παλμους και να κάνει μπιπ *




*είπε.

toyar
07/10/2015, 19:48
ο μεγιστος ελλην επιχειρηματιας-εισαγωγεας-αντιπροσωπος ο οποιος οχι μονο δεν εχει την ικανοτητα να προσφερει καλυψη μακρυα απο την εδρα του αλλα και πεταει τον πελατη του στα σκ@τ@ για 20 ευρω που εχει ενα κοντρολακι (λιανικη τιμη):moutza:

foogr01
07/10/2015, 19:52
ο μεγιστος ελλην επιχειρηματιας-εισαγωγεας-αντιπροσωπος ο οποιος οχι μονο δεν εχει την ικανοτητα να προσφερει καλυψη μακρυα απο την εδρα του αλλα και πεταει τον πελατη του στα σκ@τ@ για 20 ευρω που εχει ενα κοντρολακι (λιανικη τιμη):moutza:

Έψαχνα τρόπο να πω ακριβώς αυτό !

Κι από μένα :moutza: στον "επιχειρηματία etc."

Τόλη, που πήγες; Πάει το Athens ;

Bob_o_mastoras
07/10/2015, 21:17
Γιατι εφυγες απο Αθηνα;; Και η δουλεια σου;;;

Απο αυτοματισμους και γκαραζοπορτες εγω... :shrugs:

spyrakos35
07/10/2015, 21:21
ο μεγιστος ελλην επιχειρηματιας-εισαγωγεας-αντιπροσωπος ο οποιος οχι μονο δεν εχει την ικανοτητα να προσφερει καλυψη μακρυα απο την εδρα του αλλα και πεταει τον πελατη του στα σκ@τ@ για 20 ευρω που εχει ενα κοντρολακι (λιανικη τιμη):moutza:

να μην πω πόσο έχει στον παραγωγό..... ;)

toyar
08/10/2015, 05:14
να μην πω πόσο έχει στον παραγωγό..... ;)

2;;;;

borbos
08/10/2015, 08:11
Για να μην αντιγράφετε (όπως εχω και εγώ) μάλλον εχει κυλιόμενο κωδικό.

Στην δικια μου τουλάχιστον θα πρέπει να φέρεις ΟΛΑ τα τηλεκοντρόλ στον controller τις πόρτας και να προγραμματίσουν από αυτόν. Συνεπώς ότι καινούριο τηλεκοντρόλ φέρω αν δεν το κάνω σε ΟΛΑ, αυτό που δεν θα είναι εκεί κατά τον προγραμματισμό ενώ πριν θα έπαιζε, δεν θα την ξανά ανοίξει.

Αν θέλεις κάτι με ρωτάς.

zannisvel
08/10/2015, 08:32
Γι' αυτό ρωτησα αν είμαι American door η γκαραζοπορτα, γιατί έχουν κοιλιομενο κωδικό και πρέπει να προγραμματιστούν η στη πόρτα η στον αντιπρόσωπο. Χρειάστηκε να το κάνω και εγώ, μου πήρε μισή ωρα και κάνα 30αρι για το controller.

duke200
08/10/2015, 08:34
ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ πως θα φέρεις άνθρωπο να το επισκευάσει και θα του κρατησεις τα λεφτά απο το ενοίκιο. Να δεις πως θα ενεργοποιηθεί ύστερα ο ιδιοκτητης να το φτιάξει. Αν σου πει οκ βρες αυτον που έβαλε αυτη τη λαλακια που δεν δουλέυει και πες του να κόψει το κεφάλι του να το φτιάξει με το δυνατον λιγότερο κόστος. Ταυτόχρονα παρε προσφορές και απο άλλους. Σε αυτον που θα ναι πιο φτηνός δώσε τη δουλειά και αφαιρεσε τα απο το ενοικιο. δώσε τα λεφτα αφού επισκευαστει

GFawkes
08/10/2015, 08:47
θες να μου πεις διευθυνση να στειλω 2 παλικαρια δικα μου να στο...ρυθμισουν το θεμα;
Αθηνα;

spyrakos35
08/10/2015, 08:48
θες να μου πεις διευθυνση να στειλω 2 παλικαρια δικα μου να στο...ρυθμισουν το θεμα;
Αθηνα;

δύο χρειάζονται για να ρυθμίσουν τα μπλιμπλίκια?

:lol:

GFawkes
08/10/2015, 08:50
δύο χρειάζονται για να ρυθμίσουν τα μπλιμπλίκια?

:lol:
Πιθανον ενας αλλα ειναι διδυμοι και δουλευουν παρεα...

;)

spyrakos35
08/10/2015, 08:53
Πιθανον ενας αλλα ειναι διδυμοι και δουλευουν παρεα...

;)


σβαρτζ & ντε βίτο?

GFawkes
08/10/2015, 08:54
σβαρτζ & ντε βίτο?
Δεν ειπα ομοζυγωτικοι.....

αλλα καπως ετσι....μονο που ειναι και οι δυο Σβαρτζ...

yannis24
08/10/2015, 08:57
και στις Americaν Doors ρυθμιζονται τα παντα.....
Πας σε καποιο μαγαζι που τα ρυθμιζουν.....
Βαζουν το original control, αυτο που λειτουργει τελος παντων, πανω σε ενα μηχανημα και διαβαζουν την συχνοτητα την οποια και εκπεμπει.....( πχ 437.24 ).
Παρινουν ενα καινουργιο κοντρολακι, το ανοιγουν και ολα τα κοντρολακια, καπου μεσα-πανω στην πλακετα εχουν εν αμικρο ρεγουλατορακι, το οποιο με ενα κατσαβιδακι το στριβεις......
Βαζεις λοιπον το καινουργιο κοντρολακι πανω στο μηχανημα αυτο, και γυρνοντας το βιδακι το φερνεις και αυτο στην συχνοτητα 437.24 οπως το αλλο.....
Αυτο ειναι .....

Κυλιομενος κωδικος οπως ειναι στα αυτοκινητα & τα μηχανακια δεν παιζει στις γκαραζοπορτες....τουλαχιστον αυτες που χρησιμοποιουνται κατα κορον.......
(εγω πχ στο κοντρολακι το δικο μου εχω βαλει σε ενα κουμπι την γκαραζοπορτα του σπιτιου μου, και στο αλλο κουμπι την γκαραζοπορτα των γονιων μου....εδω υπαρχει μονο καποιο θεμα γιατι θα πρεπει και οι δυο γκαραζοπορτες να εκπεμπουν στο ιδιο ευρος συχνοτητας πχ απο 300 - 500 Hz..... )....

Το κοστος απο τα κοντρολακια ειναι περιπου στα €20......οτιδηποτε παραπανω το θεωρω ακριβο !!!

GFawkes
08/10/2015, 08:59
Κυλιομενος κωδικος οπως ειναι στα αυτοκινητα & τα μηχανακια παιζει κανονικα στις γκαραζοπορτες...

το κοστος για κοντρολακι μεταλλικο δικουμπο κυλιωμενο απο νετ ειναι 4€

borbos
08/10/2015, 09:26
και στις Americaν Doors ρυθμιζονται τα παντα.....
Πας σε καποιο μαγαζι που τα ρυθμιζουν.....
Βαζουν το original control, αυτο που λειτουργει τελος παντων, πανω σε ενα μηχανημα και διαβαζουν την συχνοτητα την οποια και εκπεμπει.....( πχ 437.24 ).
Παρινουν ενα καινουργιο κοντρολακι, το ανοιγουν και ολα τα κοντρολακια, καπου μεσα-πανω στην πλακετα εχουν εν αμικρο ρεγουλατορακι, το οποιο με ενα κατσαβιδακι το στριβεις......
Βαζεις λοιπον το καινουργιο κοντρολακι πανω στο μηχανημα αυτο, και γυρνοντας το βιδακι το φερνεις και αυτο στην συχνοτητα 437.24 οπως το αλλο.....
Αυτο ειναι .....

Κυλιομενος κωδικος οπως ειναι στα αυτοκινητα & τα μηχανακια δεν παιζει στις γκαραζοπορτες....τουλαχιστον αυτες που χρησιμοποιουνται κατα κορον.......
(εγω πχ στο κοντρολακι το δικο μου εχω βαλει σε ενα κουμπι την γκαραζοπορτα του σπιτιου μου, και στο αλλο κουμπι την γκαραζοπορτα των γονιων μου....εδω υπαρχει μονο καποιο θεμα γιατι θα πρεπει και οι δυο γκαραζοπορτες να εκπεμπουν στο ιδιο ευρος συχνοτητας πχ απο 300 - 500 Hz..... )....

Το κοστος απο τα κοντρολακια ειναι περιπου στα €20......οτιδηποτε παραπανω το θεωρω ακριβο !!!

Εισαι λαθος μαν. Άλλο η συχνοτητα και άλλο τι περναει στον controler. Η συχνοτητα ειναι για να "μιλησει" με τον κοντρολερ, το τι "λεει" ειναι το θεμα.

7Tolis
08/10/2015, 10:17
Ωπα παιδιά ώπα. Δεν έχει πρόβλημα ή πόρτα ούτε ο ιδιοκτήτης. Το πρόβλημα το έχει ο κατασκευαστής που μου είπε να το στείλω Αθήνα μαζί με ένα που δουλεύει για να τα συγχρονισει. Κατά την παραλαβή μετά λοιπόν, το σεταρισμενο από τον κατασκευαστή κοντρολ δε δούλεψε. Μετά τηλεφωνικώς μου είπε πως να τα ταιριάξω ώστε να δουλέψει μιας και όπως είπε δεν το σεταρισε σωστά μάλλον. Κάνοντας αυτά που μου είπε, πάλι ΔΕΝ δούλεψε. Οκ του είπα, τα λεφτά μου πίσω τότε. Όχι μου είπε γιατί το κοντρολ δουλεύει και ότι κάτι κάνω λάθος. Πολύ πιθανό να κάνω λάθος, πολύ πιθανό να μη δουλεύει το κοντρολ. Δε θα το μάθουμε ποτέ.

Antonisss
08/10/2015, 10:23
Αν δεν φέρεις κάποιον εξειδικευμένο να ανοίξει το μηχανισμό στη γκαραζόπορτα (που επαναλαμβάνω, μπορεί να είναι και ο μοναδικός τρόπος να δουλέψει το κοντρόλ) και να προσπαθήσει να το συγχρονίσει, τότε σίγουρα δεν θα μάθεις ποτέ ή δεν θα αποκλείσεις έστω κάποια ενδεχόμενα

7Tolis
08/10/2015, 10:33
Αντί να πει αυτό που έγραψες περί τεχνικού, προτίμησε να μου πει να το κάνω εγώ. Αυτό δε παίζει γιατί δε ξέρω να το κάνω. Και επαναλαμβάνω, να πουλήσει ξέρει. Να υποστηρίξει το προϊόν του, δε ξέρει.

Antonisss
08/10/2015, 11:23
Ok, έμπλεξες με μ@λ@κ@, κανείς δεν το αρνείται. Αλλά επειδή πλέον ξέμεινες με ένα κοντρόλ (που και να το επέστρεφες και να έπαιρνες στο ακέραιο τα λεφτά σου πίσω και ένα έπαιρνες ένα οποιοδήποτε άλλο, κατά πάσα πιθανότητα πάλι θα έπρεπε να φωνάξεις κάποιον να στο προγραμματίσει εκεί που είσαι), βρες κάποιον να κάνει τη δουλειά. Ειλικρινά άμα τη δεις τη διαδικασία, είναι αστεία και κακώς σε φοβίζει το να "βάλεις" χέρι στο μηχανισμό. 2 καπάκια λογικά πρέπει να αφαιρέσεις και έχεις το κύκλωμα με το κουμπί μπροστά σου

7Tolis
08/10/2015, 11:25
Διαφωνώ με τη λογική του παπαρα. Να τον πετύχω πουθενά στην άσφαλτο και να του πω έλα ρε φίλε, να πάρε κολλαρο, γαζες, ενέσεις, ναρθηκες και βάλε τα δεν είναι τίποτα μη σκας.

lykourgi
08/10/2015, 13:30
Αν υποθέσουμε ότι το συγκεκριμένο χειριστήριο (αυτό που δεν δουλεύει) είναι ελαττωματικό, δεν υπάρχει εγγύηση για την αντικατάστασή του;

Αφού κανείς δεν μπορεί να το προγραμματίσει, πόσο δύσκολο είναι να αντικατασταθεί με ένα άλλο, έστω δοκιμαστικά;

bros400pgm
08/10/2015, 13:30
Ρωτησε τον αυτο που σου ειπα, με τον αριθμο χειριστηριων.
Και τα κυλιομενου κωδικου, προγραμματιζονται το ενα με το αλλο.
Εαν θες να τελειωσει το θεμα (δικια σου υποθεση αυτο) ο πινακας ειναι καπως ετσι. Βγαζεις το καπακι του μηχανισμου/ηλεκτρολογικων και ανοιγεις το πινακακι (4 βιδες ή κατι αναλογο). Επανω εχει ενα κουμπει learn/teach

7Tolis
08/10/2015, 15:52
Αν υποθέσουμε ότι το συγκεκριμένο χειριστήριο (αυτό που δεν δουλεύει) είναι ελαττωματικό, δεν υπάρχει εγγύηση για την αντικατάστασή του;

Αφού κανείς δεν μπορεί να το προγραμματίσει, πόσο δύσκολο είναι να αντικατασταθεί με ένα άλλο, έστω δοκιμαστικά;

Δεν το αλλάζει γιατι αυτός είπε πως το δοκίμασε και δουλευει.

@Bros400pgm ευχαριστώ αλλά δε πρόκειται να μπω σε αυτή τη διαδικασία.Δεν είναι δική μου δουλειά αυτό.
Το θέμα που αυτός μου δημιούργησε το έλυσα με ένα παλίοτερο κοντρόλ.Ομως ο τύπος είναι αλήτης και τα λεφτά δε τα δίνει πίσω.Δεν θέλω να το αφήσω να περάσει έτσι όμως αυτό.

George_Sp
08/10/2015, 15:58
Τόλη βγάλε μια φωτό το κουτάκι με τη μονάδα και αν θες ξεβίδωσε το καπάκι και πάρε μια φώτο και από τα ενδότερα. Ζημιά βγάζοντας το καπάκι δεν θα κάνεις. στείλε και σε πμ αν θες μάρκα κλπ αν δε θες δημόσια. Να κάνω μια ψαχτική να βρούμε λύση :)

7Tolis
08/10/2015, 16:01
Τόλη βγάλε μια φωτό το κουτάκι με τη μονάδα και αν θες ξεβίδωσε το καπάκι και πάρε μια φώτο και από τα ενδότερα. Ζημιά βγάζοντας το καπάκι δεν θα κάνεις. στείλε και σε πμ αν θες μάρκα κλπ αν δε θες δημόσια. Να κάνω μια ψαχτική να βρούμε λύση :)

Δες το edit μου απο πάνω Γιώργο.Το έλυσα το θέμα μου σήμερα το πρωί.Τωρα απλά μου έχει μείνει αμανάτι αυτό που μου πούλησε το οποίο δε δουλευει αλλά και λεφτά δε δίνει πίσω χωρίς τη συσκευασία.Εκεί μάλλον πλέον τη πάτησα.επρεπε να κρατήσω τη συσκευασία.;

lykourgi
08/10/2015, 16:01
Δεν το αλλάζει γιατι αυτός είπε πως το δοκίμασε και δουλευει.
Ε, τότε θα είναι γεωγραφικό το ζήτημα. Θα δουλεύει μόνο εντός Αθηνών. :a31:

BLiTzER
08/10/2015, 16:06
Δεν το επιστρέφεις επειδή δεν είναι το νούμερό σου, αλλά επειδή είναι χαλασμένο. Να του πεις να τη βάλει στον κώλο του τη συσκευασία και να σου επιστρέψει τα λεφτά.

George_Sp
08/10/2015, 16:09
Δες το edit μου απο πάνω Γιώργο.Το έλυσα το θέμα μου σήμερα το πρωί.Τωρα απλά μου έχει μείνει αμανάτι αυτό που μου πούλησε το οποίο δε δουλευει αλλά και λεφτά δε δίνει πίσω χωρίς τη συσκευασία.Εκεί μάλλον πλέον τη πάτησα.επρεπε να κρατήσω τη συσκευασία.;

Κάνε μια τελευταία δοκιμή μήπως δουλέψει.
Άστο χωρίς μπαταρία για 10λεπτά και πριν την τοποθετήσεις ξανά πάτα τα κουμπιά για 5 δεύτερα να αποφορτιστεί πλήρως το κύκλωμα. Το χειριστήριο που δουλεύει να μην το έχεις σε κοντινή απόσταση με τη μονάδα μήπως λόγω σειριακού η κεντρική κάνει scan πρώτα με βάση τα part numbers με τα οποία έγινε αρχικά ζευγάρωμα και άρα ψάχνει να ξανασυντονίσει τα υπάρχοντα.

Για την επιστροφή προϊόντος σε διαδικασία DOA (dead on arrival) βάση νομοθεσίας ναι πρέπει να υπάρχει πληρη συσκευασία και παρελκόμενα.
Παρόλαυτά οτι είναι παπαρίδης, είναι γιατί θα μπορούσε να στο αλλάξει και να σου στείλει το καινούριο σε ένα απλό χαρτονένιο κουτί και να κρατήσει το original package για την επιστροφή του ελαττωματικού DOA αν έχει όντως τέτοιο θέμα με "δυσκίνητη" και "απρόθυμη" αντιπροσωπεία-εισαγωγέα.

7Tolis
08/10/2015, 16:10
Του είπα για το δικαίωμα της υπαναχώρησης των 14 ημερών αλλά η απάντηση ηταν εμένα μη μου τα λες αυτά.Δε μπορώ να τον καταλάβω τον τύπο πάντως.

lykourgi
08/10/2015, 16:16
Για την επιστροφή προϊόντος σε διαδικασία DOA (dead on arrival) βάση νομοθεσίας ναι πρέπει να υπάρχει πληρη συσκευασία και παρελκόμενα.
Παρόλαυτά οτι είναι παπαρίδης, είναι γιατί θα μπορούσε να στο αλλάξει και να σου στείλει το καινούριο σε ένα απλό χαρτονένιο κουτί και να κρατήσει το original package για την επιστροφή του ελαττωματικού DOA αν έχει όντως τέτοιο θέμα με "δυσκίνητη" και "απρόθυμη" αντιπροσωπεία-εισαγωγέα.
+1
Αν υπάρχει διάθεση εξυπηρέτησης, αυτή ακριβώς είναι η λύση.

George_Sp
08/10/2015, 16:17
Του είπα για το δικαίωμα της υπαναχώρησης των 14 ημερών αλλά η απάντηση ηταν εμένα μη μου τα λες αυτά.Δε μπορώ να τον καταλάβω τον τύπο πάντως.

δικαίωμα υπαναχώρησης υπάρχει μόνο σε εξ αποστάσεως συναλλαγές...δηλαδή μέσω online site ή τηλεφωνική παραγγελία δίχως την παραλαβή απόδειξης που να γράφει επάνω "παραλαβή από την έδρα μας"

στο ξαναλέω. είναι παπαρίδης. αν θέλει να εξυπηρετήσει μπορεί εύκολα να δεχτεί την αντικατάσταση και να είναι και εκείνος καλυμμένος από τον από πάνω του (προμηθευτή-εισαγωγέα).
πολύ απλά δεν ήθελε να σε εξυπηρετήσει.
γνώμη μου είναι οτι αν μπορείς να αποδείξεις γραπτώς τα παραπάνω που λες, τον βγάζεις στη φόρα εδώ το όνομά του και αν τύχει και κουνηθεί μέσω forum για τυχόν δυσφήμιση σε πληρώνει ακόμα μισό R1.

7Tolis
08/10/2015, 16:22
Ο λόγος μου και ο λόγος του θα είναι δε πιστευω πως θα βγεί άκρη.Ουτε θέλω να κάνω western το όποιο φόρουμ.απλά πλέον δεν τον καταλαβαίνω τον τύπο.Αυτά υποθέτω είναι τα άσχημα του μονοπώλιου.

toyar
08/10/2015, 17:23
μου ερχεται τεχνικος για βλαβη γκαραζοπορτας και βγαινει διαγνωση για τερματικο διακοπτη (ηλεκτρομαγνητικο)
το αφεντικο-εισαγωγεας του λεει τηλεφωνικα οτι το ανταλλακτικο δεν υπαρχει και προτεινει φουλ μετατροπη σε μηχανικους διακοπτες παλαιοτερου και καταργημενου μοντελου με κοστος 140 ευρω
φυσικα του λεω να μην πειραξει τιποτα
με ενα googlαρισμα 5 λεπτων βρισκω αλλου το ανταλλακτικο και το τοποθετησα σε 5 λεπτα
κοστος: 27 ευρω...........
:moutza: επιστημονες

lykourgi
08/10/2015, 17:28
Οι περισσότεροι είναι σιδεράδες που έμπλεξαν αναγκαστικά με τα μοτέρ και τους τηλεχειρισμούς, χωρίς να έχουν οποιαδήποτε γνώση ηλεκτρονικών.