PDA

View Full Version : Για τσεκαρετε που βαζετε βενζινη...ή πετρελαιο...



devil's animal
08/10/2015, 00:19
Πρόστιμα σε συνολικά 233 πρατηριούχους υγρών καυσίμων επέβαλε το Υπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργεια και κλιματικής αλλαγής για νοθεία σε βενζίνη καθώς και σε πετρέλαιο κίνησης ή θέρμανσης.

αρθρο (http://www.zougla.gr/greece/article/aita-ine-ta-233-pratiria-pou-plironoun-prostima-gia-no8evmena-kafsima)


λιστα πρατηριων που τους επιβληθηκε προστιμο (http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=BvgXHHr5u0I%3D&tabid=479)

Ichigo
08/10/2015, 01:10
Δουλεια δεν εχουν οι κιτρινες φυλλαδες και κοιτανε ν ανεβασουν hits. Η λιστα ειναι παλια με δειγματα απο το 2003 - 2011

tsompanis
08/10/2015, 07:35
Σε αυτήν την χώρα όλοι είναι κλεφτοκοταδες. Ασχέτως αν την νοθευουν. Πάρτε ένα μπετονι μετρημένο όπως πχ το μπετονακι της still για αλυσοπριονα που παίρνει αυστηρά 5 λίτρα για να γίνεται σωστή μίξη με λάδι και θα εκπλαγείτε! Ούτε ένας δεν κατάφερε να μου το γεμίσει σωστά. Άλλος μου έβαλε 5,60 άλλος 5,90 (!) Και ο ποιο φθηνός μου χώρεσε μέσα 6,1!
Τότε ήταν που αναφωνησα. ...θαύμα θαύμα! !!
Δεν ξέρεις από πού να φυλαχθεις. Αει σιχτιρ. Ούτε τα Αλβανικα βενζινάδικα δεν κλέβουν τόσο. ..

lleonidas
08/10/2015, 07:44
Δέχονται όμως όλα τα πρατήρια να σου γεμίσουν τέτοια μπετονάκια;
Όσοι κάνουν π@στι@ στις αντλίες,δε θα ψάχνουν δικαιολογία να το αποφύγουν ξέροντας ότι έχουν λερωμένη τη φωλιά τους;

PortisHead
08/10/2015, 07:45
Παλιος βενζινας,χρονια συνταξιουχος πλεον,μας ειχε πει οτι λιγο πριν βγει στη συνταξη τον επιασαν για νωθεια ή πειραγμενες ποσοτητες κατι τετοιο , και του επεβλήθει πρόστιμο τότε...κοντα στα 20 εκατ. δραχμες.
Ε και ?
...μας λεει....ήταν απλα ο "φορος"...στα τόσα χρονια παρανομιας...ουτε ψιχουλα σε αυτα που κέρδισε συνολικα.

Μονη λύση εκτος απο το προστιμο ειναι σφραγισμα του πρατηριου και αφαιρεση αδειας.

tsompanis
08/10/2015, 07:52
Δέχονται όμως όλα τα πρατήρια να σου γεμίσουν τέτοια μπετονάκια;
Όσοι κάνουν π@στι@ στις αντλίες,δε θα ψάχνουν δικαιολογία να το αποφύγουν ξέροντας ότι έχουν λερωμένη τη φωλιά τους;
Εδώ στην επαρχία όλοι δέχονται και σε κοροϊδεύουν μπροστά στα μάτια σου. Στην αρχή στραβωνα. Μετά κατάλαβα ότι θα πρέπει να μαλώσω με όλους.
Τελικά βάζω σε αυτόν που με κλέβει λιγότερο. Άστα σου λέω δράμα η κατάσταση.

Panos76
08/10/2015, 08:15
Εδώ στην επαρχία όλοι δέχονται και σε κοροϊδεύουν μπροστά στα μάτια σου. Στην αρχή στραβωνα. Μετά κατάλαβα ότι θα πρέπει να μαλώσω με όλους.
Τελικά βάζω σε αυτόν που με κλέβει λιγότερο. Άστα σου λέω δράμα η κατάσταση.

Μια από τα ίδια και χειρότερα σε εμάς. Πάει ο πατέρας μου να βάλει πετρέλαιο σε 30lt μπιτόνι. Του βάζει 36!

Έκανε τον κινέζο ο υπάλληλος 342514

και ποιόν να φωνάξεις να κάνει τι στο χωριό;

duke200
08/10/2015, 08:19
την αστυνομία επι τόπου. Είναι αυτοφορο

Panos76
08/10/2015, 08:22
Το σκέφτηκα, αλλά εκεί είναι όλοι μια παρέα.

Θα μου πεις είναι υποχρεωμένοι να καταγράψουν το συμβάν ( ; ). Ίσως φέτος πάω προσωπικά επί τούτου..

duke200
08/10/2015, 08:26
για το αυτοφορο δεν είμαι σίγουρος. Η αστυνομία που θα έρθει θα σε κατατοπίσει καλύτερα.

ειδοποιεί κατάλληλο κλιμάκιο που κανει τον έλεγχο και εφόσον διαπιστωθεί η παράβαση υπάρχουν σοβαρές κυρώσεις για τον πρατηριούχο.

tsompanis
08/10/2015, 08:42
Sorry φίλε Duke αλλά μ@λακιες φλαμπε. Χεσμενο με έχει ο πρατηριουχος Χεσμενο και ο μπάτσος.
Μου άρεσε που βάλανε και σύστημα ελέγχου στα βενζινάδικα και το πλήρωσαν και 15 χιλιάρικα!
Στο 1960 με την γυάλα θα έπρεπε να γυρίσουμε, που πρώτα σου έβαζε το καύσιμο στον ογκομετρητη και μετά στο αδειαζε στο ντεπόζιτο. Απλά πράγματα και σίγουρα.
Τώρα μας ληστεύουν με στυλ. ...
Το έχω ψάξει τόσο που δεν βγάζω άκρη. Να αναφέρω εδώ ότι το 2014 καταναλωσα πετρέλαιο - βενζίνη περίπου 12000 ευρώ:(
αγρότης βλέπεις. ...

tsompanis
08/10/2015, 08:44
Και να το ξαναπώ. ...ακομα και στην Αλβανία κλέβουν λιγότερο ρε πστ μου!

duke200
08/10/2015, 08:55
μια άλλη πιθανή λύση είναι να βάζεις πετρέλαιο σε 20λιτρα κάνιστρα (οτι δηθεν το θες για το τρακτερ) και να το βάζεις μετα μόνος σου με ένα χωνάκι. Πιστευω θα φοβηθούν να σε κλέψουν έτσι κατάμουτρα αν ξερουν οτι βάζουν σε δοχείο.

devil's animal
08/10/2015, 09:30
ολοι κοιτατε την αμεση κλεψια που ειναι στο "ζυγι"...δλδ την ποσοτητα...
κανεις ομως δεν λεει ποτε ΤΙ ΣΚΑΤΑ σου βαζουν μεσα...δλδ την ποιοτητα...


εγω προσωπικα προτιμω να με κλεβουν στην ποσοτητα παρα στην ποιοτητα...
γιατι παιζουμε με χαλασμενες τρομπες βενζινης, αθλια καυση και προβληματα που καταληγουν να πληρωνονται ακριβα στο μοτερ αν και εφοσον γινονται χλμ και το οχημα το εχεις παρει για αξιοπιστο, αθανατο κλπ...

και μετα αφου σου ερχεται η λυπητερη απο τον μαστορα, ψαχνεις να βρεις γιατι...

'νταξει δεν μιλαω για την καραμελα της triumph που ελεγε για νοθευμενο καυσιμο στα tiger που ξεφτιλιζε τα πιστονια στα πρωτα 5-10χιλ χλμ...

αλλα αμα συνεχως του βαζεις νερο με βενζινη και οχι βενζινη με νερο, καποια στιγμη θα παραδωσει πνευμα το μοτερ...


για την λιστα δεν το ξερα οτι ειναι παλια...εψαξα για ημερομηνια αλλα δεν βρηκα...:tomates:

stam2
08/10/2015, 09:34
για όσους ενδιαφέρονται, υπάρχει περιοδική λίστα στην ιστοσελίδα του Υπ.Αν. που αναφέρει όλα τα ευρήματα των ελέγχων.

Manalishi
08/10/2015, 09:53
γιατι παιζουμε με χαλασμενες τρομπες βενζινης, ...:tomates:

Τα τελευταία θύματα του Μωλωχ των αντλιών¨

-Ford Focus 2003: double trouble( δύο φορές)
-Citroen C3 2003: double trouble και εδώ..
-Citroen C5 2005: once and for all
Όλα τα παραπάνω, μόνο βενζίνη
-Open Corsa 1.4 (δεν ξέρω έτος, αλλά είχε 60χιλ χλμ.) double trouble, κάποια τελευταίες χιλ χλμ και με αέριο.

devil's animal
08/10/2015, 09:56
Τα τελευταία θύματα του Μωλωχ των αντλιών¨

-Ford Focus 2003: double trouble( δύο φορές)
-Citroen C3 2003: double trouble και εδώ..
-Citroen C5 2005: once and for all
Όλα τα παραπάνω, μόνο βενζίνη
-Open Corsa 1.4 (δεν ξέρω έτος, αλλά είχε 60χιλ χλμ.) double trouble, κάποια τελευταίες χιλ χλμ και με αέριο.



ουτε που θελω να ξερω κοστη για τα παραπανω...εστω και μεταχειρο να ηταν, μιλαμε για αλλο ενα αμαξι στο συνολο...χαλαρα...:lipssealed:

andreaspetr
09/10/2015, 01:47
Τα τελευταία θύματα του Μωλωχ των αντλιών¨

-Ford Focus 2003: double trouble( δύο φορές)
-Citroen C3 2003: double trouble και εδώ..
-Citroen C5 2005: once and for all
Όλα τα παραπάνω, μόνο βενζίνη
-Open Corsa 1.4 (δεν ξέρω έτος, αλλά είχε 60χιλ χλμ.) double trouble, κάποια τελευταίες χιλ χλμ και με αέριο.

αμα πω οτι φταινε τα αμαξια θα ειμαι κακος? :a13:

toyar
09/10/2015, 06:14
τωρα με το συστημα εισροων-εκροων δεν υποτιθεται οτι λυθηκε το θεμα της ποσοτητας:confused:

stam2
09/10/2015, 08:13
Τα τελευταία θύματα του Μωλωχ των αντλιών¨

-Ford Focus 2003: double trouble( δύο φορές)
-Citroen C3 2003: double trouble και εδώ..
-Citroen C5 2005: once and for all
Όλα τα παραπάνω, μόνο βενζίνη
-Open Corsa 1.4 (δεν ξέρω έτος, αλλά είχε 60χιλ χλμ.) double trouble, κάποια τελευταίες χιλ χλμ και με αέριο.

μετά τα πρώτα 2 κατεστραμενα αυτοκίνητα σκέφτηκες να σταματήσεις να βαζεις στο βενζινάδικο της γειτονιάς σου?

spyrakos35
09/10/2015, 08:28
μετά τα πρώτα 2 κατεστραμενα αυτοκίνητα σκέφτηκες να σταματήσεις να βαζεις στο βενζινάδικο της γειτονιάς σου?


:bawl:

teogtp
09/10/2015, 13:13
Κάποιοι βενζιναδες είναι απίστευτοι.
Ο προηγούμενος που έβαζα καυσιμο "έκλεβε" μεχρι και στο πλύσιμο του αυτοκινήτου!
Τον έπιασα αρκετες φορές να μου έχει απλυτο τον ουρανο απο το φορτηγάκι,νομίζοντας ο πονηρηδης οτι δεν θα το εβλεπα λογο υψους.....σοβαρα!

spyrakos35
09/10/2015, 13:29
Κάποιοι βενζιναδες είναι απίστευτοι.
Ο προηγούμενος που έβαζα καυσιμο "έκλεβε" μεχρι και στο πλύσιμο του αυτοκινήτου!
Τον έπιασα αρκετες φορές να μου έχει απλυτο τον ουρανο απο το φορτηγάκι,νομίζοντας ο πονηρηδης οτι δεν θα το εβλεπα λογο υψους.....σοβαρα!

ήταν κοντός ο πάκης ρε

Manalishi
09/10/2015, 13:45
Αναφέρομαι σε βλάβες των αντλιών βενζίνης, και όχι για τον κινητήρα....Κακομελέτα και έρχεται βέβαια....


@ andreaspetr: να το πεις, απλά μου κάνει εντύπωση η επανάληψη της βλάβης

@stam2 : let me rephrase τότε, ή ελληνιστί, ανασκευάζω και λέω:

-Ford Ψόφους: υπο την αιγίδα της μακρυμάλλικης οικογένειας( το είχε η αδερφή μου, ανταλλάξαμε και πλέον το έχω εγώ.) Τροφοδοσία απο βενζινάδικα περιξ της οικίας, με σχετική εμπιστοσύνη.
-Citroen 1.6 C3 (χρόνια πιάνω τα 100 χλμ/ώρα): υπο τον επονείδιστο οδηγικό έλεγχο του αιστήματος, αγορασμένο καινούργιο. Βενζίνη μόνο, Ντου απο παντού
-Citroen 1.8 C5 (χλμ για να φρενάρω απο τα 100 στα 0 χλμ/ώρα) : υπο τον έλεγχο του πεθεράουα, since newly born απο τα εργοστάσια στις παρυφές των Γαλλικών Άλπεων κιετσ... Ντού απο παντού δις, τα τελευταία χρόνια κατοικοεδρεύει εις τα Χανιά, μέ ότι συνεπάγεται αυτό...
-Opel 1.4 Πόσα (έδωσες για να πάρεις αυτο το κουβά...??) : Βρέθηκα συνεπιβάτης για ενα τριήμερο, εκεί έμαθα το ιστορικό, νομίζω και αυτό αγορασμένο καινούργιο. Αλλαγή κάυσιμης ύλης σε υγραέριο, δεν έχω όμως αριθμό διανυθέντων χλμ, ούτε πότε ακριβώς έγινε. Ο κουβ΄....εεεε...το αμάξι έχει 60.000 χλμ.

bulmont
09/10/2015, 15:03
Ο προηγούμενος που έβαζα καυσιμο "έκλεβε" μεχρι και στο πλύσιμο του αυτοκινήτου!
Τον έπιασα αρκετες φορές να μου έχει απλυτο τον ουρανο απο το φορτηγάκι,νομίζοντας ο πονηρηδης οτι δεν θα το εβλεπα λογο υψους.....


ήταν κοντός ο πάκης ρε



Κοντός ο ένας, κοντός ο άλλος, γιγαντομαχία λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



:bawl::bawl::bawl: